Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Vlera e argjerimit.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Vlera e argjerimit.   13/11/2007, 18:06

Vlera e argjerimit.
Transmetohet nga Ebu Hurejre se Muhamedi (a.s.) ka thene:
"Kush argjeron Ramadanin me bindje dhe kenaqesi, I falen mekatet e bera."(Buhariu, Muslimi dhe Ebu Davudi).

Trasmetohet nga Ebu Se’id el-Hudrij se Muhamefi (a.s.) ka thene:
"Kush e argjeron Ramadanin, I njeh rregullat e tij dhe mbrohet nga ajo qe duhet te mbrohet, I falen mekatet e bera."

(Bejhekij dhe Ibn Hibban)

Trasmetohet nga Xhabiri ibn Abdil-lah se Muhamedi (a.s.) ka thene:
"Umetit tim I jane dhuruar pese gjera ne muajin e Ramazanit te cilat nuk I jane dhene asnje te derguari para meje.
Njera prej tyre eshte se Zoti I Madheruar I shikon ata ne diten e pare te Ramdanit, dhe ate qe e shikon Ai nuk e denon asnjehere.
E dyta eshte se ajo era e keqe e gojes se tyre ne mbremje eshte me e mire se aroma e miskut.
E treta eshte se engjijt kerkojne falje per ta cdo dite e cdo nate.
E katerta, se Zoti I Madheruar e urdheron parajsen keshtu:
"Pergatitu dhe zbukurohu per roberit e Mi sepse eshte afruar dita e pushimit te tyre ne shtepine dhe zemergjeresine time nga lodhjeet e kesaj bote".
E pesta eshte se Zoti I Madheruar I fal te gjithe naten e fundit.


Njeri prej te pranishmeve e pyeti: "A eshte nata e Kadrit?" Ai u pergjigj: "Jo, a nuk e sheh se punetoret kur I kryejne punet I marrin shperblimet (rrogat)."(Bejhekij)

Trasmetohet nga Ebu Hurejre se Muhamedi (a.s.) ka thene:
" Pese namazet, prej xhumase ne xhuma dhe prej Ramadanit ne Ramadan falin (mekatet) pos atyre qe jane te medha (kebair)". (Muslimi)


Trasmetohet nga Ka’b ibn Axhre se Muhamedi (a.s.) ka thene:
" Zoti e largon nga meshira e vet ate qe e kalon Ramadanin pa u falur." (El-Hakimi)


Transmentohet nga Ebu Hurejra se Muhamedi a.s. ka thene: "Cdo veper e njeriut shtohet , e mira prej dhjete deri ne shtateqinde here. Zoti i Madheruar thote: "Pervec agjerimit, sepse ai eshte per Mua dhe une e shperblej, sepse ai braktis kenaqesine dhe ushqimin per Mua. Per agjeruesin ka dy gezime: gezimi I pare ne iftar, kurse i dyti ne takimi me Zotin e tij. Era e keqe nga goja e agjeruesit eshte me e mire te Zoti se aroma e miskut."

Bukhari & Muslim

Transmetohet nga Ibn Mes’ud el Gaffari se Muhamedi a.s. ka thene: "Sikur ta dine njerezit vleren e Ramadanit do te deshironin te jete i gjithe viti Ramadan." (Ibn Humejze) Trasmetohet nga Ebu Hurejra se Muhamedi a.s. ka thene:"Tre personave u pranohet lutjet: 1.Argjeruesit deri ne iftar; 2.Udheheqesit (prijesit) te drejte; 3.Lutja e te demtuarit (te keqtrajtuarit) ngrihet larte, i hapen dyert e qiellit dhe Zoti i thote: Pasha fuqine time, do te ndihmoj, qofte edhe pas nje kohe." (Ahmedi dhe Tirmidhiu)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Vlera e argjerimit.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: