Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Matura, rregullat e reja zyrtare

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 97
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Matura, rregullat e reja zyrtare   9/1/2008, 12:23

Si do tė bėhet vlerėsimi i gjimnazistėve pėr provimet e detyruara dhe ato me zgjedhje
Matura, rregullat e reja zyrtare
Blerina KACA
Struktura e Maturės Shtetėrore, e cila pėrfshin llogaritjen e pikėve tė provimeve tė detyruara dhe atyre me zgjedhje, tanimė ėshtė njė variant zyrtar, i cili ka marrė edhe miratimin e qeverisė. Gazeta “Tirana Observer” boton variantin zyrtar tė maturės, e cila pėrfshin nė strukturė ēdo element dhe detaj pėrsa iu pėrket lėndėve me zgjedhje, llogaritjes sė pikėve pėr bazėn mesatare dhe atė tė provimeve pėrfundimtare, detyrat e universiteteve, dhe ēka ėshtė mė e rėndėsishme, detyrat e Komisionit tė Maturės Shtetėrore, i cili ka edhe peshėn mė madhe, pasi i duhet tė merret me korrigjimin e provimeve, llogaritjen e pikėve, shqyrtimin e ankimimeve dhe zyrtarizimin e fituesve. Gjithashtu nė vendimin zyrtar ėshtė pėrcaktuar edhe mėnyra se si do tė veprohet me nxėnėsit qė kanė kryer shkollat e mesme jashtė shtetit. Ėshtė vendosur qė pėr tė gjithė ata qė kanė kryer studimet me sistemin 3 vjeēar (6+3+3) nota mesatare tė llogaritet mbi bazėn e tre viteve tė fundit (10-12) nė masėn 50 pėr qind tė pikėve dhe 50 pėr qind tė pikėve pėr provimet e pjekurisė (nė varėsi tė emėrtimeve tė ndryshme qė kanė). Nė ato raste kur jepet nota mesatare e pėrgjithshme (p.sh Greqia) kėsaj note i jepen 100 pėr qind e pikėve, rastet e veēanta trajtohen nga njė komision i ngritur nga shkollat e larta.
Si do tė bėhet vlerėsimi
Niveli i pėrvetėsimit tė programit tė shkollės sė mesme pėr nxėnėsit qė aspirojnė tė vazhdojnė studimet nė shkollat e larta pėrcaktohet duke marrė parasysh notėn mesatare tė katėr viteve tė shkollimit dhe notėn mesatare tė maturės shtetėrore sipas skemės sė mėposhtme:
Ø 20 pėr qind e pikėve tė jepen mbi bazėn e mesatares sė katėr viteve
Ø 80 pėr qind e pikėve tė jepen mbi bazėn e mesatares sė provimeve tė maturės
Ky pėrshkallėzim i pikėve bazohet nė faktin qė nxėnėsit nuk janė lajmėruar pėr kėtė ndryshim tė kritereve tė pranimit nė shkollat e larta nė kohėn e duhur.
Provimet e Maturės
Provimet e Maturės Shtetėrore do tė zhvillohen vetėm me shkrim. Ato do tė drejtohen, organizohen dhe realizohen nga Komiteti i Maturės Shtetėrore nė mėnyrė tė centralizuar (vlerėsim i jashtėm), duke eliminuar nė kėtė mėnyrė diferencat e vlerėsimeve qė burojnė nga vlerėsimi i brendshėm (nė bazė shkolle). Hartimi i tezave tė provimeve dhe vlerėsimi do tė bėhet nė nivel qendror nga qendra e specializuar QKAVP, duke u bazuar nė urdhrat, udhėzimet dhe rregulloret pėrkatėse tė MASH nėn drejtimin dhe administrimin e drejtpėrdrejtė tė Komitetit tė Maturės Shtetėrore. Provimet e Maturės Shtetėrore pėr vitin shkollor 2006-2007 (qershor 2007) pėr pranimet nė shkollat e larta nė vitin akademik 2007-2008 tė bėhen sipas skemės mė poshtė:
Provimet e Maturės Shtetėrore do tė zhvillohen si:
a)• Provime mature tė detyruara 2/3, tė cilat sigurojnė pėrfundimin e shkollės sė mesme
b)• Provime mature me zgjedhje nga tė cilat dy tė detyruara pėr ata qė do tė vazhdojnė shkollat e larta
Sipas tipave tė shkollave tė mesme, kėto provime kanė strukturėn e mėposhtme:
1. Pėr shkollat e mesme tė pėrgjithshme (2+2)
i) Tė detyruar - 2 provime 1. Letėrsi 2. Matematikė
ii) Me zgjedhje – 8 provime, nga tė cilat dy tė detyruar pėr t’u zgjedhur
1. Gjuhė e Huaj
2. Histori
3. Gjeografi
4. Njohuri pėr Shoqėrinė
5. Njohuri pėr ekonominė + Filozofi
6. Fizikė
7. Kimi
8. Biologji
2. Pėr shkollat e mesme tekniko-profesionale 5-vjeēare dhe 3+2- vjeēare
i) Tė detyruar -3 provime: 1. Matematikė 2. Teori Profesionale 3. Praktikė profesionale (nuk merret parasysh pėr pranimet nė shkollat e larta)
ii) Me zgjedhje -9 provime nga tė cilat 2 tė detyruara pėr t’u zgjedhur
1. Gjuhė e Huaj
2. Histori
3. Gjeografi
4. Njohuri pėr Shoqėrinė
5. Njohuri pėr ekonominė + Filozofi
6. Fizikė
7. Kimi
8. Biologji
9. Letėrsi
3. Pėr shkollat social-kulturore 4 dhe 5 vjeēare (3+2)
i) Tė detyruar - 3 provime: 1. Letėrsi 2. Teori Profesionale/ Gjuhė e Huaj pėr shkollat e gjuhėve tė huaja 3. Praktikė profesionale (nuk merret parasysh pėr pranimet nė shkollat e larta)
ii) Me zgjedhje – 8 provime, nga tė cilat dy tė detyruar pėr t’u zgjedhur
1. Gjuhė e Huaj
2. Histori- Gjeografi
3. Njohuri pėr Shoqėrinė
4. Njohuri pėr ekonominė + Filozofi
5. Fizikė
6. Kimi
7. Biologji
8. Matematikė
Ata qė kanė studiuar jashtė
Pėr nxėnėsit qė kanė kryer shkollat e mesme jashtė shtetit me sistemin 3-vjeēar (6+3+3) nota mesatare tė llogaritet mbi bazėn e tre viteve tė fundit (10-12) nė masėn 50 pėr qind tė pikėve dhe 50 pėr qind tė pikėve pėr provimet e pjekurisė (nė varėsi tė emėrtimeve tė ndryshme qė kanė). Nė ato raste kur jepet nota mesatare e pėrgjithshme (psh Greqia) kėsaj note i jepen 100 pėr qind tė pikėve, rastet e veēanta trajtohen nga njė komision i ngritur nga shkollat e larta.
Detyrat e universiteteve
Shkollat e larta tė bėjnė konvertimin e notave nga sisteme tė ndryshme nė atė shqiptar sipas tabelės sė dėrguar nga MASH.
Me pėrfundimin e provimeve tė pjekurisė, Komiteti i Maturės Shtetėrore i jep ēdo kandidati njė certifikatė me pikėt e fituara nė 4 provimet e dhėna, si dhe ekuivalentimin tė shprehur nė notė. Rezultatet e provimeve tė dhėna sipas certifikatės sė lėshuar nga Komiteti i Maturės Shtetėrore pasqyrohen nė diplomėn e pjekurisė lėshuar nga Drejtoria e Shkollės. Gjithashtu nė kėtė diplomė pasqyrohet edhe nota mesatare e tė gjitha viteve tė shkollimit nė arsimin e mesėm, te rubrika shėnime pėr nxėnėsin.
Vlerėsimi i nxėnėsve pėr regjistrimin nė universitet ėshtė kompetencė e universiteteve tė cilat pėrcaktojnė elementėt e vlerėsimit duke respektuar lirinė akademike tė tyre.
Theksohet se pėrdorimi i notės mesatare pėr pranimet nė universitete pėr vitin akademik 2007-2008 e nė vazhdim ka si moment kyē administrimin rigoroz tė zhvillimit tė provimeve tė maturės shtetėrore, pėr tė siguruar njėvlershmėrinė e notės

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Matura, rregullat e reja zyrtare
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Studentėt Shqiptarė-
Kėrce tek: