Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 STRUGA, qyteti me i bukur ballkanik...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: STRUGA, qyteti me i bukur ballkanik...   8/1/2008, 22:51

STRUGA


Nė qytetin e Strugės (Maqedoni), i banuar nga shumica shqiptarė dhe i shtrirė butė nė brigjet veriore tė Liqenit tė Ohrit, nisėn "Mbrėmjet Strugane", njė aktivitet tradicional ndėrkombėtar, i 46-ti nė radhė qė kur u krijua.
Qyteti tipik turistik, me vila dy dhe tre katėshe, me oborre qarkuar me lule, ndėrtuar nė antikitet mbi rrugėn "Egnatia", e njohur me emrin Enhalon (emėr zogu), ka ftuar kėtė vit 28 poetė nga 25 vende tė botės. Nuk mungojnė nė kėtė manifestim tė poezisė dhe poetėt shqiptarė nga Maqedonia, Selajdin Salihu, Lulzim Haziri, Resul Shabani dhe Mustafa Spahiu, nga Shqipėria, poeti Xhevahir Spahiu, ndėrsa nga Kosova, Ali Podrimja. Tė ftuar janė tė mirėnjohurit e letrave shqipe, Ali Aliu dhe Luan Starova.
Qyteti qė i thotė ēdo ditė mirėmėngjes Pogradecit, qytetit qė i qėndron pėrballė, matanė liqenit, ndahet mė dysh nga Drini i Zi, lumi qė i jep pa drojė nė ēdo orė tė ditės apo tė natės tisė magjike vendbanimit tė lashtė qė, sipas burimeve historike, u krijua nė periudhėn e Neolitit. Pastaj qetėsia ėshtė njė me pastėrtinė e kalldrėmėve ku shkel, tė ruajtura bukur, sikundėr dhe shtėpitė karakteristike, tė restauruara vetėm mbi stilin e vet origjinal.
Pėr qytetin tradicional ku banojnė 35 509 banorė, duket se ėshtė mė se e zakonshme qė nė ēdo prag vere, pas pėrgatitjeve tė zellshme pėr sezonin turistik, ai tė presė dhe disa qindra banorė qė jetojnė nė emigrim, qė nuk harrojnė qė pushimet t'i kalojnė nė vendlindjen e tyre, buzė bregut tė liqenit mė tė thellė tė Ballkanit. Dhe duket se kultura e Strugės pėrfaqėson sot vlerat mė tė mira tė kėtij qyteti, tė cilat dashuria e njerėzve i ka ruajtur edhe kur presioni ka qenė i fortė ndaj popullsisė shqiptare, nė ish-Republikėn Jugosllave tė Maqedonisė.
Ndaj sa herė qė mbėrrin muaji gusht, jo pak poetė kanė jo vetėm dėshirėn poetike tė shkojnė atje sėrish. Filozofi i nderuar i shekullit tė 20-tė, Edgar Morin, ndėrsa zbuloi atdheun e tij nga burimet e Drinit, pranė manastirit tė Shėn Naumit, u mahnit nga bukuria hyjnore e peizazhit.
Poeti spanjoll Justo Jorge Padron, disa vjet mė parė, i dėrgonte njė mesazh botės nga "Mbrėmjet e Poezisė sė Strugės". Nė kėtė mesazh, ai e quante qytetin mikpritės tė kėsaj veprimtarie kulturore: Struga-emri mitik i poezisė.
Struga, qyteti i vogėl me shumicė shqiptare, po ku ka edhe maqedonas, turq, vllehė apo edhe magjypė …, dhe ju bashkėjetesa tani ėshtė ligjėruar nga vetė njerėzit pa kundėrshti, krenohet ēdo vit pėr festivalin e poezisė qė ajo organizon, pėr Parkun e Poezisė, ku fituesit e "Kurorės sė Artė" qė shpall ky aktivitet, kanė tė mbjella pemėt e tyre.
Kėsisoj, Struga ėshtė njė pėrfaqėsuese virtuoze e letėrsisė nė botė dhe njė zenith ku takohen meridianėt poetikė botėrorė. Dhe kjo nuk ndodh rastėsisht kur kujton se Struga ėshtė qendra e poezisė dhe djepi i ringjalljes shpirtėrore e shekullit tė 19.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
STRUGA, qyteti me i bukur ballkanik...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Argėtim dhe Zbavitje :: Kafja e Forumit-
Kėrce tek: