Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 10 finalistet e spektaklit “Ethet”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: 10 finalistet e spektaklit “Ethet”   8/1/2008, 18:53

“Ethet”, nis gara e madhe e talenteve.Fitues do tė jetė njė, por tė gjithė do tė bėhen tė famshėm nė pak javė.
Nisi te djelen nė “Top Channel”, spektakli i famshėm muzikor “Ethet”, qė mban firmėn e moderatorit dhe gazetarit tė njohur Adi Krasta. Por kėsaj here nė bashkėpunim me “Top Channel” si pėr tė realizuar natyrshėm, pėrputhjen po tė natyrshme mes treguesve mė tė lartė tė avancės televizive nė tė gjithė komponentėt. Krasta ishte tėrėsisht ndryshe , siē ėshtė shfaqur i tillė edhe nė emisionin e ēdo mėngjesi “New Day” nė “Top Albania Radio” dhe “Top Channel”; ndryshe nė performancė, por po me atė individualitet tė spikatur gjysmėgazetaresk e gjysmėaktoresk, duke ofruar njė shije tė re, pa rėnė nė grackėn e hidhur tė konsumimit. Edhe “Ethet” , si njė produkt i tij nėn shenjėn e “Top Channel”, erdhėn tėrėsisht tė rifreskuara brenda njė origjinaliteti qė ndante jo thjesht nė kohė edicionin e ri nga ata tė kaluarit. Kjo, nė sajė tė njė skenografie tė jashtėzakonshme tė Fatmir Mingės, e mė pas ndriēimit spektakolar, kamerave, kualitetit audio, regjisė sė Pali Kukes, skemės sė re tė konkurrimit dhe tė gjithė aksesorėve tė tjerė, qė edhe pse me peshė mė tė vogėl, gjithsesi pėrcaktuese nė “qepjen” e tėrėsishme tė spektaklit. Njė risi ishte dhe juria me anėtarin mė tė ri krahas 4 klasikėve, muzikantin dhe regjisorin e njohur nė “Top Channel”, Bojken Lako.


Ndėrsa nė skenė, risia mė e madhe, e theksuar dhe nga moderatori Krasta, ėshtė pėrfshirja nė interpretim e disa prej performancave mė tė njohura muzikore, tė konsideruara si gurrė kilometrikė nė rrugėtimin e kinematografisė hollivudiane, realizuar mjeshtėrisht dhe nga trupa e baletit e “Top Channel”, e cila do tė jetė pjesė e pandashme e sė dielave tė mėdha tė “Etheve” pėr mė shumė se dy muaj. Por risi mė e madhe, ajo fare e madhe e thelbėsorja, siē e theksoi dhe Krasta nė fillim tė spektaklit, ėshtė se tė 10 konkurrentėt janė tė rinj.

Salla e mbushur pėrplot e Teatrit tė Operės dhe Baletit, ishte dhe shenja e parė e njė fillimi tė mbarė si garanci e realizimit tė pėrkryer tė gjysmės sė punės.

Deri nė natėn e mbrėmshme, “Ethet” kanė bėrė njė rrugėtim tė gjatė disa mujor, tė nisur nga audicionet nėpėr qytetet kryesore tė vendit si dhe nė Prishtinė. Ėshtė llogaritur qė 7 mijė konkurrentė tė jenė paraqitur para jurisė, duke testuar talentin, ku siē kuptohet 6 mijė e 9 qind e 9 dhjetė prej tyre kanė provuar shijen e hidhur tė skualifikimit. Mė fatkeqit kanė qenė sigurisht ata, tė cilėve u ėshtė treguar dera nga maestro Kaēinari, gjithsesi pa provuar ndonjė gjuajtje me kėpucė!.

Mė pas, audicionet e njėpasnjėshme deri tek ai nė tė ftohtin e dhjetorit nė mes tė stadiumit “Qemal Stafa” dhe te salla e Teatrit tė Operės, por pa spektatorė, shtrydhėn deri nė 10 numrin e konkurrentėve, me njė raport pak tė skajshėm gjinor: Njė djalė e 9 vajza. Mes tyre, katėr nga Tirana, tre nga Kosova, dy nga Shkodra e njė nga Kavaja. Janė qė tė gjithė “bombė” nė talent sipas Adi Krastės, i cili ėshtė shumė i bindur nė suksesin absolut tė edicionit tė radhės. Ajo qė e lumturon mė tepėr ėshtė fakti se nuk ka mundur dot tė huazohet, ose thėnė troē, nė thelbin shqiptar tė fenomenit, tė mos vidhet haptazi e sy pėr sy. Edhe kjo sipas tij e bėn tė suksesshėm e mbi tė gjitha dhe gjigandizmi teknologjik i “Top Channel”-it si dhe mjeshtėria e mbetur gjithnjė nė zenit e Pali Kukes. Formula e re e konkurrimit tė dhjetėshes u bė e ditur qė mbrėmė nė natėn e parė. Kėngėt dhe lloji i rrymave pėr interpretim, tė vlefshme pėr tė gjithė konkurrentėt, pėrcaktohen nga juria. Natėn e parė u interpretuan hite tė rrymėės pop-alternativ, si dhe tė pop-it monumental klasik tė emrave si Mariah Carey, Whitney Houston, Celine Dion e George Mickael. Dhe pėr ēdo mbrėmje tė diel, gjatė 9 javėve konkurrim, do tė vijohet me kėtė skemė, por duke aplikuar rryma tė ndryshme dhe rrjedhimisht stile dhe lloje tė ndryshme interpretimi. Kėsaj i thonė qė ēdo konkurrenti t‘i merret maksimumi i mundshėm i talentit dhe i aftėsisė sė interpretimit, nė njė proces shtrydhjeje, qė vjen pas seancash tė gjata dhe tė lodhshme provash me ta, duke u rritur profesionalisht, gjersa kur mbėrrijnė nė maja, nuk e njohin mė as veten, nga ajo qė ishin dhe nga ajo qė u shndėrruan brenda disa muajve. Ky ėshtė dhe njė aspektet mė magjikė tė “Etheve” si dhe thelbėsori e ashti i kėtij lloj spektakli; qė nga njė anonimitet absolut, i ēon tė talentuarit nė njė famė absolute. E nė kėtė rrugėtim ndodh mrekullia e shndėrrimit nga njė profan, por mė pak talent, nė njė profesionist, ku talenti ėshtė zėvendėsuar me njė punė kolosale. Sigurisht kjo nuk ėshtė e panjohur nė jetėt njerėzore. Dhe ėshtė madje e zakonshme nė kuadėr vitesh. Ndėrsa nė rastin e “Etheve”, e veēanta dhe e rralla ėshtė se ky shndėrrim ndodh nė disa muaj. Dhe, publiku ka rastin ta shohė kėtė mrekulli nė 9 javė, ēdo tė diel nė mbrėmje nė “Top Channel”.

Emrat e 10-tė konkurrentėve tė “Etheve”(Vetvetiu nė 9 javė do tė mėsohen pėrmendėsh nga ēdo shqiptar)

Marjela Billa - Tiranė

Xhensila Myrtezai - Tiranė

Kejsi Tola - Tiranė

Himena Ymeri - Tiranė

Fatlum Zeka - Prishtinė

Evin Thana - Prizren

Dorina Xėrxa - Gjakovė

Dorina Garuci - Shkodėr

Rezarta Smaja - Shkodėr

Simona Karafili - Kavajė


_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
10 finalistet e spektaklit “Ethet”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shtypi dhe Politika :: Show Biz-
Kėrce tek: