Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Merita Tocila prezanton koleksionin vjeshte-dimer

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Merita Tocila prezanton koleksionin vjeshte-dimer   30/12/2007, 16:57

Merita Toēila prezanton koleksionin vjeshtė-dimėr brenda Piramidės
Stilistja: Moda amatore nė Shqipėri, nė kufijtė e spontanitetit
Petrika Grosi

Mbrėmjen e sė mėrkurės, nė ambientet e Qendrės Ndėrkombėtare tė Kulturės, pėr mėse 40 minuta, stilistja e re Merita Toēila prezantoi koleksionin “vjeshtė-dimėr”. Ėshtė e para personale e saj. “Retrospektivė nga vitet ’50” quhej kjo sfilatė mode gjatė sė cilės 10 modele prezantuan rreth 40 veshje tė stilistes Toēila. “Jam e lumtur qė arrita pas kaq e kaq pėrpjekjesh ta realizoj kėtė sfilatė qė patjetėr do pasohet nga tė tjera nė tė ardhmen”,- shprehet Toēila. Ajo shpjegon se moda nė vendin tonė ka mbetur nė kufijtė e spontanitetit dhe ėshtė njė fushė qė ka nevojė pėr lėvizje, iniciativė, investim dhe kurajo pėr tė guxuar. Pra gjithēka nė kėtė sektor kaq tė rėndėsishėm qė nė vendet e zhvilluara ėshtė kthyer njė ndėr bizneset mė fitimprurės, fatkeqėsisht nė Shqipėri ėshtė fare i papėrfillshėm. Ndoshta mund tė shihet ndonjė pėrpjekje e zbehtė pėr tė ēarė mjegullėn, por sėrisht gjithēka mbetet nė tentativė.

Sfilatat janė tė pakta, niveli i tyre lė pėr tė dėshiruar, e po kėshtu edhe vėmendja ndaj tyre. “Nuk ka qenė aspak e lehtė gjetja e sponsorėve, - tregon Toēila - ndaj kėtu gjej rastin tė falenderoj veēmas tė tjerėve sponsorin e pėrgjithshėm, zonjėn Brixhida Kokėdhima”. Por le tė ndalemi pak tek sfilata, ajo ēka pamė dhe shijuam bashkė me tė ftuarit e pranishėm, tė cilėt i duartrokitėn nė ēdo dalje e prezantim nė pasarelė tė modeleve. Duke u bazuar nė traditėn e modės qė po krijohej nė vitet ’50, sigurisht shkrirė me tendecat moderne, stilistja sjell veshjet bardhė e zi ku luhet me pėrdredhjet e copės, fjongot e zgjatura, jakat e shumėllojshme etj.

Por kjo ishte vetėm njėra pjesė e sfilatės. Nė disa veshje shfaqen tendencat e fundit tė modės, apo performanca me tė cilat stilistja fitoi admirimin e spektatorėve. Si sfilatė e parė, mund tė thuhet se ishte sukses pėr Merita Toēilėn tė cilės i urojmė tė vazhdojė rrugėn e vėshtirė tė saponisur. Njė karakteristikė tjetėr qė tė binte nė sy ishte individualiteti i krijimeve, kombinimi i veshjeve me karakteristikat e secilės modele. Por Merita nuk ėshtė vetėm stiliste, ajo prej kohėsh edhe pikturon, madje ka marrė pjesė nė ekspozita tė ndryshme. Toēila zbulon planet pėr tė ardhmen dhe na rrėfen gjithashtu se sė shpejti nga shtatori ose fundviti, do tė paraqitet bashkė me njė piktor tjetėr nė njė ekspozitė tė pėrbashkėt, ndoshta nė Galerinė Kombėtare tė Arteve.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Merita Tocila prezanton koleksionin vjeshte-dimer
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Tė ndryshme :: Moda & Estetika-
Kėrce tek: