Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Vritet Benazir Bhutto

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Vritet Benazir Bhutto   27/12/2007, 23:24

Benazir Buto, ish kryeministre e Pakistanit, ėshtė vrarė sot gjatė njė sulmi vetėvrasės, ka konfirmuar zėdhėnėsi i ushtrisė sė Pakistanit Pos saj, janė tė paktėn 15 persona tė tjerė qė kanė pėsuar nė kėtė sulm. Buto ishte rivale kryesore politike e udhėheqėsit aktual tė Pakistanit, Musharaf.
Benazir Buto gjendej nė fushatė elektorale pėr zgjedhjet qė mbahen nė janar nė Pakistan.

Dėshmitarėt okularė dhe reporterėt qė ishin nė vendin e ngjarjes thanė se shpėrthimi kishte qenė i fuqishėm dhe se nė vendin e ngjarjes shiheshin gjithė andej gjymytyrė trupash pa jetė.

Ky atentant e tronditi Pakistanin nė mes tė fushatės elektorale. Shabaz Sharifi, vėllai i ish-kryeministrit Navaz Sharif, tha nė njė reagim pėr BBC World: "Nė Pakstan u vra sot njė lidere me famė ndėrkombėtare. Kjo ėshtė njė humbje e madhe. Mendoj se Pakistani gjatė orėve, ditėve dhe javėve tė ardhshme Pakistani do tė gjendet para problemesh shumė serioze. Zoti e di se si do tė jemi nė gjendje qė t'i kontrrollojmė ato. Unė mendoj se gjėja mė e rėndėsishme qė duhet bėrė urgjentish ėshtė sqarimi nė mėnyrė krejtėsisht trasparente dhe tė pavarur i shkaqeve tė vrasjes dhe i autorėve tė saj."

SHBA dhe Franca dėnojnė atentatin ndaj Butos

Zėdhėnėsi i MPJ amerikane Tom Casey tha se Uashingtoni e dėnon kėtė atentant, i cili tregon se si po shkatėrrohet ndėrtimi i demokracisė nė Pakistan.
Duke e dėnuar kėtė akt tė ulėt MPJ francez, Bernard Kushner, i shprehu ngushėllimet familjes sė Benazir Butos dhe tė viktimave tė tjera dhe theksoi se ajo ishte njė figurė e mirėnjohur e jetės politike nė Pakistan.

Ish-kryeministri pakistanez Navaz Sharif e quajti vrasjen e Butos njė ngjarje tragjike pėr tė gjithė kombin dhe u premtoi pasuesve tė Butos tė mbledhur nė spitalin e Ravalpindit se do ta vazhdojė luftėn e saj. Sharif tha se e ndan dhimbjen me tė gjithė kombin.

Sipas tė dhėnave tė televizionit shtetėror tė Pakistanit pas vrasjes sė Benazir Butos presidenti i vendit Pervez Musharraf ka thirrur nė presidencė njė mbledhje tė jashtėzakoshme me zyrtarė tė lartė tė vendit. (BBC,DW)


_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Vritet Benazir Bhutto
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shtypi dhe Politika :: Show Biz-
Kėrce tek: