Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 NGA PĖRMBLEDHJA POETIKE"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 32
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA POETIKE"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   14/9/2012, 19:33

VENDI IM
Natė pėr natė
shėtis visoreve me hėnė
buzė lumit,
fushave me grunaja,
pyjeve tė gjelbėruara.

Krojet gurgullojnė nė gjuhėn e kėngės
bari pėshpėrit
baladėn pėr Rrushen e Rexhės,
era zgjon mallin
e fjetur nė zemėr.

Natė pėr natė
bredh bulevardeve tė ėndrrės
dhe nė shtėpi nuk arrij kurrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 32
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA POETIKE"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   14/9/2012, 19:34

RRUGĖT E MIA
Jam udhėtar
qė kėrkon Itakėn e vet.

Meridianeve tė Europės
shetita,
nėpėr hotele luksoze
kam fjetur
dhe asnjė ēast pushimi
nuk pata

As buka s“pat shije
as uji i kroit,
pa i prekur nėna ime.

Shesheve tė qyteteve
u mungonte aroma e blirėve
tė buzėrrugėve tė mia.

Dhe vazhdoj rrugėn
dhe s“di kush mė shtyn
e nė Itakėn time s“arrij kurrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 32
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA POETIKE"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   14/9/2012, 19:35

BOTA E MASKAVE
Ėshtė bėrė bota si laraska
krijon fytyra me dy maska,
njė dje,
tjetėr sot,
nesėr duket si robot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 32
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA POETIKE"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   14/9/2012, 19:36

NĖ BRENDI
E sotmja
qan tė nesėrmen,
tė dyja nė shpirtin tim ndeshėn,
unė mes tyre pėrpiqem
tė arrij triumfin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 32
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA POETIKE"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   14/9/2012, 19:37

PISHTAR DRITE
Fadil Sylejmanit

Pishtar drite
nė qiellin e shqipeve:
e sjell pranverėn nė stinėt tona,
ngrohtėsinė nė kujtime,
shėnon vitet e dritės,
qė arrijnė nga stėrgjyshėrit tanė.
Meshtar i tė dielave tona
kur besimtarėt
bien nė gjunjė
tek predikon tė ardhmen.

Qiri i Naimit
qė shuhet pėr tė bėrė dritė
pėr poetin e tretur
nė bardhėsinė e letrės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 32
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA POETIKE"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   14/9/2012, 19:39

I HUMBURI
Kur deshi tė kalojė
nėpėr pragun e dy stinėve
u rrėzua nė gurin e moshės.

Buza i rrodhi qumėsht
se ende dhėmbėt e qumėshtit
s“i ishin ndėrruar ēunit.

Tashti ndjek gjurmėt e stinės
duke ėndėrruar mustaqet e misrit
t“i rritėn nėn hundė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 32
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA POETIKE"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   14/9/2012, 19:40

USHTRIMI I DURIMIT
Digjet si Ago Ymeri
pėr fjalėn e dhėnė:
besė sot
a ka ndėr burra?

Thinjat e durimit iu nxinė
dhe rishtas iu zbardhėn
nėn flakėn e ftohtė
qė digjet nėpėr fjalė.

S“ka zjarr qė ia pjek
kulaēin
qė ia gatuan e bija e mbretit.
Ai do tė kthehet
pas nėntė vjetėve
te nusja e vet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 32
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA POETIKE"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   14/9/2012, 19:41

MALLĖNGJIM
Motra kur u bė nuse
hapi portat e ngujuara
tė njė stine tė re.

Qerrja e kuqe me katėr rrota kohe
kaloi mbi fėmininė e saj.

Motra iku!
Ē“zog do tė kėndojė
nė drurin e manit
mallin e saj?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Member
Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 87
Age : 32
Location : gjermani
Registration date : 14/09/2012

MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA POETIKE"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   14/9/2012, 19:42

ELDORADO
Aty sundon vetėm njė stinė:
gjethet thahen
nė bebėz
ku bėn vapė tropikale.

Aty mbretėron vetėm njė kohė:
Doruntina do t“mbetet pa u martuar
se treqind krushq
kanė humbur rrugėn
deri te shtėpia e saj.

Ēika potureshė kėndon
balada
me njė kurorė gjaku nė kokė.

El Dorado ėshtė
ėndrra jonė shekullore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA POETIKE"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
NGA PĖRMBLEDHJA POETIKE"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Poezia :: Poezi Jetėsore-
Kėrce tek: