Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 " Dashuri ėshtė fjal e artė" - poezi nga Danel Cana

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 62
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

MesazhTitulli: " Dashuri ėshtė fjal e artė" - poezi nga Danel Cana   1/5/2012, 16:11


Poezi nga Danel Cana
* * *
66 – BUKURIA NĖNĖ

Bukuri qė shkel mbi lule,
Lule nėna tė ka bėrė!
Ai djep qė tė pėrkundi,
Mbajti njė botė tė tėrė!

Bukuris i jan pėrkulur,
Mbretėr edhe diktator!
Qė tė gjith i ka verbuar,
I ka kthyer nė shėrbėtor!

E ē’tė them i mjeri unė,
Qė s’kam fare pasuri!
Veē njė penėz kam nė dorė,
Me tė gėrvisht poezi!

Penėz moj ti e bekuar,
Nė njė diell do tė kthej!
Ēdo zemėr qė ke takuar,
Rrezet e mia tė ndiej!

Njeri, krijes e verbuar,
Qė dorė ngre mbi bukurinė!
Emrin Nėnė, mė i bekuar,
Atė qė krijon njerinė!

Atė qė i mposht tė tėra,
Shiun, borėn, ftohtėsinė...
Atė qė na mbajti ngrohtė,
Atė qė mėkojė gjinė...!

Atė...qė fjala nuk matet,
T’a krahasosh me gjith botėn!
E nderoj edhe i falem,
Nė tė do ta mbėshtes kokėn!

67 - ME FRESKIN E KĖNGĖS

Kush do ndihmėn e poetit,
T'i zgjasė jetėn dashurisė?
T'a kėrkoi, e do ta gjejė,
Nė brazdat e poezisė!

Kush do ndihmėn e poetit,
T'a ndez flakė dashurinė?
Nė honet e poezive....
Do ta gjejė, pa kursim!

Kush nuk do qė dashuria,
Nė zemėr tė lulėzoi?
Merr nga flladi i poemės,
Tė poetit qė kėndoi!

* * *
PO KE ZEMĖR

Kujtoj atė dit qė u takuam,
Nuk shpreh dot gėzimin qė ndieja!
Kujtoj momentet qė bashkė kaluam,
Po ke zemėr prapė eja...!


Eja tė jemi pėrsėri bashkė,
Nė krahėt e njėri-tjetrit shtėrnguar!
Nuk mė intereson opinioni jashtė,
Me ty do jem gjith natėn zgjuar!

ETHET KUSH I HEQ

Si tė jem i qetė i mjeri?
Si tė mė zėrė gjumi?
Ethet mė ke shtėnė,
Meraku mė mundi!

Mbi jastėk tek flija,
Lotėt bien vetė!
Me pėllėmb i fshija
E s’isha i qetė..!

Ana jote bosh...
Ana ime nxehtė..
Ethet dot si mbaja,
Hidhesha pėrpjetė!

E ē’doktor do mundej
Mua t’mė shėronte?
Doktor ishe ti...
Ishte buza jote..!

Ti ishe ilaēi..
Ilaēi pėr mua!
Ishte trupi ytė
Dhe cicat e tua...

Mos mė gjyko keq,
Se them tė vėrtetėn!
Ti m’i shėron ethet,
Ti m’a shton dhe jetėn!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 62
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

MesazhTitulli: Re: " Dashuri ėshtė fjal e artė" - poezi nga Danel Cana   1/5/2012, 16:15

60 - VERA ME DASHURI

Vera mė bėhet ujė, e gotat njė pas njė...
I kthej e s’ndiej tė ngopur! As dehem as mė zė!

Mendoj, e mėndjen vrasė, si qėnka thurur bota!
Shumė luftė, e urrejtje pėr gjėra krejt tė kota!

Tė iki tė largohem, tė shkojė...s’di se ku!
E tė mos ngatėrrohem me marrėzinė kėtu!

Tė iki dua shpejtė, tė iki...s’di se si?
Ah zemra nuk mė bindet, kur mėndja shkon tek Ti!

Ē’faj tė paskam bėrė, qė mėndja mė ka lėnė?
Tė kemi dashuri n’a paska qėn e thėnė!

E kthej dhe njė gotė tjetėr, verė tė kuqe, gjak!
E duke rimbushur , tek tyja kthehem prapė!

Nuk ėshtė mėkat aspakė tė falėsh dashurinė!
Bota ėshtė gatuar qė vetėm tė mos rrimė!

Pėr dreq seē mė mbėrtheu sot, i madh maras!
E kohėn qė shkoj boshė dua t’a lė pas!

E poēes me verė, avash po i vjen fundi!
Nė krahėt e mi njė herė dua tė zėrė gjumi!

* * *

61 - PRANĖ ZOTĖRIS SATE

Tė luaj me gushėn si para ca mote,
Vashė, mė sėmuri bukuria jote!

Tė luaj me faqet, si magj’a me brumin,
Pranė zotris sate tė mė marrė gjumi.

Do tė loz me cicat, si bregu me valėn!
Nė syt e jeshiltė tė pėrqafoj dallgėn.

Me t’o tė merrem, tė gjitha i dua!
Nuk i lė tė vyshken bukurit e tua.

Pėr mesin e bukur tė bėhem kollanė!
Bukurit e vajzės rriten pėr njė djalė!

* * *
62 - ZĖMĖRA COPĖ E THĖRRIME

Ah moj dashuri e shkretė,
M’a bėn zemrėn fletė-fletė!
Kur tė iki nga kjo jetė,
Do pushoj e rri i qetė.

Fletė-flet kjo zemra ime,
M’u bė copė e thėrrime,
Pėr njė shenjė e ca shikime,
Pėr njė puthje, ca shtėrngime!

Ti m’atanė unė mė k’tė anė,
Tek shihja, djersėt mė ranė,
M’u bė... se isha pranė,
Lotėt faqeve t’u thanė!

Belėhollė flokė prerė,
Cili djalė s’do bėhej erė?
Tė tė marr e tė tė shpjerė...
Shpirtin pėrmi ty ta lerė!

* * *

63 - VRAJE TI MĖRZINĖ

Zemėr vrarė, fytyrė vrėnjtur, sikur qielli tė ka rėnė...
Sikur retė, erės tretur, qiellit natės nėpėr hėnė!

Njė furtunė e vogėl mbledhur thellė nė tėndin gji!
Struket thellė nė zemrėn tėnde njė merak e njė mėrzi!

E njė lot i mbledhur syrit, pret tė dali me vėrtik...
Mėrzitjen qė ka pllakosur sa mė parė thuaj: Ikė!

Mos e lėrė ti zemrėn tėnde si nė xhungėl tė jetoj!
Pėr tė tjerėt tė bėj hije, kulpėr e huaj t’a pushtoj!

Merri qė t’i kesh pėr vete ajėr drit e lagėshti,
Trėndafili plot aromė, e marrin e vėn nė gji!

* * *
64 - KUSH DI GJUHĖN E BILBILIT

Bilbilit kush ja di gjuhėn,
Tė mė thotė mua dy fjalė!
T’i kėndoj mikes sė zemrės,
T’ja them, t’a kėrrejė mallė!

Mike moj t’u bėfsha kėngė!
Tė mė kesh gjithmon nė mėndje!
Kur ta vėsh dorėn mbi zemėr,
T’mė pėrkėdhelėsh me ėndje!

Melodi si erė tė bėhem,
Tė fluturoj ku tė dua!
Bashkė me vesėn e mėngjesit,
Tė rri mbi buzėt e tua!

Ngrohtėsi qė del nga shpirti,
Trėndafilat do ti ēel,
Lehtė si njė blet tė vij,
Me petale tė mbėshtjell,
* * *
65 - DASHURIA...FAL

Pse tė dashurova, nukė bėra faj!
Pse mė le tė lutem, tani qė tė vuaj?
A mos pėr tė gjitha ke bėrė pendesė?
Po braktise ndienjat, dashuria vdesė!

A mos ndonjė tjetėr erdh tė pėshpėriti!
A mos diēka tjetėr zemrėn peshė ta ngriti?
A diēka e vjetėr erdh e u ringjall !
Sido qė tė jetė, kush dashuron...fal !

Tė desha si sytė, si dritėn tė desha!
Edhe kudo shkoja nė zemėr tė kesha!
Kisha ēfar mendoja, tė kisha me vete!
Pėr ty pėrgjėroja kisha halle, derte!

Halle qė s’tregohen, derte qė s’rrėfehen!
Si njė lum me valė ike e mė s’kthehe!
Ike dhe mė le si njė shkretėtirė,
Njė pik shiu pres, njė fjalė tė mirė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 62
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

MesazhTitulli: Re: " Dashuri ėshtė fjal e artė" - poezi nga Danel Cana   4/5/2012, 21:12


54 - MARAZI I MOSHĖS

Si fllad nga malet e larta ,
Qė zbret me aromė nektari ,
Para ecen, s'kthehet mbrapa,
Dashuria e marazi...!

S’dėgjon zemėr e pa bindur,
Nė tė sajin, kapriēoze…!
Nė k'tė moshė mė nxori emėr,
Mė dha flakė dashurore..!

Erė e ēajit tė pa mbledhur,
Erė e trėndelinės bėrė ,
Zbresin nga grykat e thella ,
Mė mbėshtjell, dehem i tėrė !

Mbushur plot me cicėrima ,
Dallohet njė melodi...
Kėngė thėllėze e bilbili,
Shoqėruar me ēifteli !

Na gryk e lumit freskia,
Mbi liqen rėshket kaluar,
E ndezur na dashuria,
Zemra kurrė s'ka tė pushuar !

* * *

55 - KOT PISPILLOSESH PLAKĖ

Thonė se...pleqėrinė..
Krahasojnė me Hirrėn!
Thashethem do jetė...
Nuk na duan tė mirėn!

Thonė! E kush na thėnka?
Tė rinjtė e tė rejat...
Por dhe pleqėria,
I fiton betejat!

Plakut..vetėm moshėn,
Mos ja merr pėr bazė!
Ta dish mirė se zemra,
Dashuron si djalė!

Eeh moj plaka ime...!
Mė je bėrė si dritė!
Vishesh, pispillosesh...
Njėsoj si tė rinjtė!

Def u bėfshin thinjat,
Kur mė del pėrpara...!
Me fustan tė shkurtėr,
Del nėpėr mėhallė!

Pėrmbi borėn tėnde,
Hedh njė okė me bojė!
...Por jo ftohtėsinė...
Bardhėsinė mbulojė!

Rudhat si fsheh dotė,
Tė bėsh ēfar tė duash!
Kot qė pispillosesh...
Siē tė kam, mė ruash!

* * *

56 - JEPI DRITĖ DASHURISĖ

Tė kisha zėn e Bilbilit,
Qė kėndon nė Prill e Maj,
Tek dritarja do tė vija,
Tė kėndoja, pasandaj...!

Kur tė shihja sytė e tua,
Bota do t’mė ish pa fundė!
Dashuria si njė varkė,
Nėpėr dallgė mė pėrkundė!

Na rrėmbenė mua dhe Ty,
Dallgė e jetės, dashuria!
Shfaqet si nepėrkė e fshehur,
Plotė me vrerė, xhelozia!

I largohem e i shmangem,
Se e njoh dhe e di mirė!
Dashuria kėrkon dritė,
Nuk jeton nė errėsirė!

* * *
57 - LULEN QĖ DUA

Dola na malet e lartė,
Ku rriten Sorkadhet!
Njė lule tė bukur pashė,
Mes shoqeve mbahej!

Dorėn zgjata e kėputa,
E mora nė gji!
Ajo filloj derdhi lotė,
Foli si njeri :

-“ Mė kėput sa tė mar’ē erė,
Pastaj tej mė hedh!
Ku ta gjej kjo zemra ime,
Dashurin qė ndien?

Dua, n’gjoksin tėnd tė ngrohtė,
Kokėn t’a mbėshtes!
Buzėt qė mė digjen flakė,
Tė puth, tė mos vdesė ”!

Ato fjalė tė nxehta shpuzė,
Sytė e saj, ai shikim!
Kur putha tė kuqet buzė,
E tronditėn shpirtin tim!

Gėzohu, se s’ėshtė vonė,
Tė kam dhėnė zemėr e besė!
Do tė dua pėrgjithmonė,
Sa tė rroj e sa tė jem!

* * *

58 - TI NĖ PORTRET

Ashtu siē ėshtė vajzėria,
Lule plot aromė...!
Ashtu ėshtė dhe djalėria,
Pranverė qė s'mbaronė!

Kush t’a pikturoi moj vajzė,
Kėtė fytyrė tė njomė?
Buzėt qė fshehin buzėqeshjen,
Sytė qė kaltėrojnė?

Gusha e bardhė si mermeri,
Faqet porsi pjeshka!
Vajzė mė tė mirė se ti,
S'kishte rritur bjeshka!

* * *

59 - MBI ĖNDĖRR KALUAR

Ēoban do tė bėhem,
Me ėndėrrat veroj!
Nė malet e larta,
Kopen do ta ēoj!

Do t’a shpie zemrėn,
Mbi ėndėrra kaluar!
Freski do mė jesh,
Si erė mė tė shkuar!

Do bėhem mbulesė,
Shiu kur tė bjerė!
Do tė bėhem vesė,
Etje kur tė keshė!

Shtratin ta mbuloj,
Shtruar me petale!
Me puthje tė zgjoj,
Pa lėnduar fare!

O shokė na gjumi,
Zėmrėn kush ma zgjoi?
Nuk e pashė, mė humbi,
Largė fluturoi!

* * *

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 62
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

MesazhTitulli: Re: " Dashuri ėshtė fjal e artė" - poezi nga Danel Cana   19/5/2012, 11:51

Danel Cana

- PO TĖ DUASH

Po tė duash mė lajmėro...
Se gjumė nuk vė nė sy gjith natėn.
Mė thuaj nė mbrėmje, a kur ti do,
Veē lėre pak dritaren hapėt!

Veē pakėz lėre, sa tė fryj era,
Era e Gushtit plot trėndelinė,
Dhe unė do vij, jo si pėrhera,
Tė puth nė buzė, nė gushė e gji.

Do lė mbi to si flladi i lehtė,
Gjithė nektarin, nga lulet erdha.
E kur tė ngrihesh na gjumi rėndė,
Dil mė pėrcill gjer tek dera.

N’u bėfsh pishman pėr atė puthje!
Kurrizin kthe, e mė s’mė sheh...
Dhe dashurinė si shkumės fshije,
Nė zemrėn tėnde me njė sfungjer!

Fshije kujtesėn nė qoftė se mundesh,
Se ēfar mė ke thėnė i kam shėnuar..
Me bojė tė kuqe nė zemrėn time..
Askush nuk mundet ato t’i shuaj!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 62
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

MesazhTitulli: Re: " Dashuri ėshtė fjal e artė" - poezi nga Danel Cana   27/5/2012, 20:55

Danel Cana

- BUKURI E SYRIT

O ti syri si ulli...,
Mė kanė thėn se bėn magji!
Kur vėshtroj i varfėri,
Mė ndez brėnda ca shkėndi!

Ca shkėndi qė unė s’i di,
Mė ndez brėnda zjarr tė ri!
Si t’ja bėj i varfėri...
T’a flė mėndjen e tė vi ?

Tė piqemi, s’di se si!
Unė nė jug, ti nė veri...
S’dua tė na shoh njeri....
Pėr tė ėmblėn dashuri!

Kur tė shoh e tė dėgjojė,
Them me vete, si durojė?
Do tė shoh se kam nevojė,
Vetėm zemrės i besojė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 62
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

MesazhTitulli: Re: " Dashuri ėshtė fjal e artė" - poezi nga Danel Cana   5/6/2012, 17:49

Danel Cana

– RRUSH I ZBUKURURAR

Ē’nur qė tė ka rėnė,
Faqja jote shkruar!
Ē’tė kan hedhur ty moj vajzė,
Rrush tė zbukuruar!

Syri jot i zi,
Vret nė tė shikuar...
Ē’tė kan hedhur ty moj vajzė,
Rrush tė zbukuruar!

Buzėt paparune,
Vetullėn harkuar!
Ē’tė kan hedhur ty moj vajzė,
Rrush tė zbukuruar!

Floku palė-palė...
Mbi jastėk lėshuar!
Ē’tė kan hedhur ty moj vajzė,
Rrush tė zbukuruar!

Gusha jote e bardhė,
Me flori mbuluar!
Ē’tė kan hedhur ty moj vajzė,
Rrush tė zbukuruar!

Gjerdan e diamantė,
Mbi gjoksin lėshuar!
Ē’tė kan hedhur ty moj vajzė,
Rrush tė zbukuruar!

Gonxhe seē mė ike,
Nuse e pikturuar!
Ē’tė kan hedhur ty moj vajzė,
Rrush tė zbukuruar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 62
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

MesazhTitulli: Re: " Dashuri ėshtė fjal e artė" - poezi nga Danel Cana   13/6/2012, 19:28

Danel Cana

KREVATI YNĖ

Pėr herė tė parė nė jetėn tonė,
Nė atė dhomė fjetėm tė dy!
Ti mezi prisje pėrqafimin,
Unė i pa ngopur tė puthja ty!

Tek ky krevat humbėm tė dy,
E shpirtrat tanė keq u trazuan...
Gjith orėt e natės nuk mbyllėm sy,
Mėngjesin pritėm, tė pėrqafuar !

Ti, ngazėllyer nėpėr ēarēafė...
Me: -Ah tė dua! – te veshi pranė...
Unė zjarr i ndezur atė natė,
Nuk kisha frikė se bėja mėkatė !

Ē’mėkat i ėmbėl kur jam me ty...
Njėqind mij herė nuk jam pishman !
Shijen qė ndieva nė buzė e sy...
Dhe njėmij vjetė t’i bėjė hallall !

Tek ky krevat qė rri i heshtur,
E zė nuk nxierrin ēarēafėt e bardhė..
Dy zemra u shkrinė, dy trupa u tretėn,
Me dashurinė qė s’ėshtė mėkat !

Tani s’mė mbetet veē kujtimi...
Nga gjumi zgjohem, nė ėndėrr bie prapė!
Tė jem me fat edhe njė herė...
Tė jemi bashkė...tek ky krevat !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ali Baba Tepelena
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 29
Age : 62
Location : tepelenė
Registration date : 01/05/2012

MesazhTitulli: Re: " Dashuri ėshtė fjal e artė" - poezi nga Danel Cana   20/7/2012, 09:27

poezi nga Danel Cana;

...................
74 – ZEMRA..SI KĖMISHA

Nuk di nėse flėjta, apo isha zgjuar,
Atė ditė te mike e zemrės kisha pėr tė shkuar.

Vėndi nuk mė mbante, u nisa me natė...
Turfullon makin e shkretė, rrugės me asfalt.

Trokėllin njė shi nė xhama, binte me rrėmujė,
Nuk shikoja rrugė tė prishur, as gropat me ujė.

Mėndja ime fluturonte, vetėm tek ajo,
Gjithnjė thoshte n’telefonė: - Eja mė tako!

Do tė vi moj zemėr, thosha, do tė vi njė ditė,
Kur tė kesh pushim dhe ti, dil edhe mė pritė!

Ikė e ikė, e s’ka tė sosur, oh sa gjat m’u dukė!
E nė mbrėmje, shum i lodhur, arrita nė fund!

Ajo kishte dalė e priste nė hije tė pishės,
I valvitej lehtė fustani, fundi i kėmishės...

Kur shikimet u takuan, harrova tė gjitha,
Pa filloi kjo zemra ime, dridhej si kėmisha.

Shteroj lodhja si pik djerse, e gjithēka harruam,
Ēeli bota trėndafil, buzėt kur takuam...

...PRAPĖ... DHE PRAPĖ

Duke lozur me njė mike,
Ngadalė e putha nė qafė!
Ajo ėmbėl pėshpėriti:
- Si e bėre? ..Bėje prapė!

Dora...vetiu te gjoksi...
Sumbullat i ndezi flakė!
Erdh mu ngjit njė buzė e ėmbėl,
Trupi i saj m’u bė jatak!

U treta, e djersė mė binin,
Qė nė thuat mora flakė!
Syri i ndritur si rubini,
Mė tėrhiqte jakė...jakė!

Miken e mora ndėr duar,
E lehtė ish, dyzet e pakė!
Por njė shpirt i pėrvėluar,
Botėn e sillte pėrqarkė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: " Dashuri ėshtė fjal e artė" - poezi nga Danel Cana   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
" Dashuri ėshtė fjal e artė" - poezi nga Danel Cana
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Poezia :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: