Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Music and Dance in Albania

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Music and Dance in Albania   26/9/2010, 16:10

Music and Dance in Albania

Albania has a rich musical tradition and especially folklore. This is to be expected as the whole Balkan region is well known for its impressive musical heritage. The interpretation of Albanian folklore music varies a great deal from polyphony (songs without instruments) to flute or bagpipe polyphony to other kinds of songs and instruments altogether.

Northern Albania uses specific types of instruments such as: lahuta (single string instrument), ēifteli, sharki and drums. While in the south iso-polyphony is particularly popular. Besides folkloric music, Albania has a rich tradition in urban music from Shkodra (jahre songs), Elbasani, Korēa (serenades) Vlora, Pėrmeti, Leskoviku and Delvina (saze songs) and Berati.

Festivali Folklorik GjirokasterThe main folkloric activities are the National Folklore Festivals usually held in the museum city of Gjirokastra.

Albania also has a rich tradition of dances with a great variety of choreography and costumes mainly depending on the origin. There are epic as well as lyrical dances. Particularly famous for their elegance, rhythm and drama are the dances of Rugova, Tropoja, Devoll, Lunxhėria, the couples’ dance of Rrajca, lab dances and the ēam dance of Osman Taga.


« Back

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Music and Dance in Albania
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Tė ndryshme :: Albania - The Land of the Illyrians-
Kėrce tek: