Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ismail Kadare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Ismail Kadare   25/9/2010, 14:51

Ismail KadareIsmail Kadare born Jan. 28, 1936, Gjirokastėr, Alb.) Albanian novelist and poet. The son of a post-office worker, Kadare became a journalist. Unhappy with the political environment in Albania, he eventually made his home in Paris.


Among his better-known works are the novels The General of the Dead Army (1963), about post-World War II Albania, and The Castle (1970), which explores Albanian nationalism. The stories in Elegy for Kosovo (1999) concern a 14th-century battle between Balkan leaders and the Ottoman Empire. He was the only Albanian writer to have an international following in the 20th century.

Ismail Kadare: modern Homer or Albanian dissident?

Ismail Kadare has experienced a life of controversy. In his own country and internationally he has been lauded as a potential Nobel laureate and criticized as a sycophant of the Albanian dictatorship. In awarding the first International Man Booker Prize for Literature in 2005, John Carey hailed Kadare as "a writer who maps a whole culture ... a universal writer in a tradition of storytelling that goes back to Homer." This assessment of Kadare as a guardian of Albanian identity.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Ismail Kadare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Tė ndryshme :: Albania - The Land of the Illyrians-
Kėrce tek: