Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Brunilda Boēova

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:54

Fėshfėrimave tė plepave...., ....,


* * * * * * * * *

Feshferimave te plepave, zogjėve s’ua ndjeva zėrin,

Aty gozhdoja veten tė mblidhja melodi, nė qetėsi,

Gjethe plepi u bėra dhe unė, zogjėve u’a harrova cicėrimat!* * * * * * * * *

U ndanė jetėt, rrugė pa rrugė nė hapėsirė,

Harresės, kujtimi fshiu hapat e ditėve,

U ndanė jetėt rrugėve, pengu i parė njollė jete!* * * * * * * * *

Harrohemi ditės, tė mbysim natėn helaqe,

Ngulim kėmbė, me inatin vihemi nė garė.

Harrohemi ditė-natės, kur me vajtime shkon ora!* * * * * * * * *

U zgjua loti i nėnės, mes qarjeve tė fėmijės,

U tremb loti i nėnės, kur nė zemėr i mbeti kujtimi,

U tremb loti i nėnės, kur shtratit humbi jeta

Shkeputur nga libri i 12-te, "Metafore mbi vale" _ (300-tercina)

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:54

MENDIM rreth vėllimin poetik “Psherėtima tė gjunjėzuar” tė Brunilda Bocovės

AMAZONA E MYZEQESE GJUNJEZON LOTIN

Pas botimit tė dymbėdhjetė librave poetja e njohur Brunilda S.Bocova meriton vėmendjen e kritikės letrare.Amazona e Myzeqesė gjunjėzon lotin me lirikėn e saj tė dhembjes e shqetėsimit dhe shfaq nė vjershėrim njė harmoni tė thellėsisė dhe muzikalitetit, me njė ngarkesė sa shoqėrore, aq filozofike e psikologjike.Me njė epitet tė goditur metaforik “Psherėtima tė gjunjėzuara”, autorja pagėzon vėllimin e ri poetik si njė brengė e njė deti me stuhi dhe nėpėrmjet fjalės sė re, me figura gramatikore e sintaksore, me figura stilistike dhe artistike, vendos dhe ajo gurin e saj nė murin e qėndrueshėm tė Ndėrtesės Letrare Shqipe. Me njė shprehje tė shkurtėr e tė qartė, duke i pėrdorur me kursim mjetet artistike, pena e mendjes sė shpirti tė Bocovės buron krijim.Vėrej se ajo e zotėron lakonizmin e po sjell ndėrmend thėnien e Heraklitit :
“Cdo gjė rrjedh”.Duke shfaqur botėn e saj : “Nga sytė e shpirtit u cua njė qiell i ri”, poetja vijon: “U fėrkua dielli nė kurriz tė malit/me shigjeta rrezesh ia cau trupin vesės./U shtrua horizontit, hapėsirės sė blertė,/hidhte mesazhet e para tė ditės fytyrė-cjerrė” dielli.Me figuracion tė ngjeshur, shfaq dėshirėn dhe ciltersinė emozionale qė Zoti i hapėsirės jep mesazhet e jetės, por dhemb marrėsi i mesazhit, dita akoma dhe sot e plagosur.Tjetėr poezi e shkurtėr, e bukur: “U var mjegulla mbrėmjes, nė fytyrė tė qiellit,/Yjet u strukėn nė furrikun e natės,/endur si varfanjake, nisi tė bridhte mjegulla,/Zbardhi hapėsirėn, deri nė agim…,…, U shkri prej rrezeve”. Mendimi artistik lėviz, vepron figurazioni i shėndetėshėm.Libri ka dhe disa lirika tė serta, por tė kėndėshme nė befasinė e gjetjeve tė guximshme dhe arritjen e njė vargu, si tė thuash autoritar nė kėtė pllajė letrare me gurė e borė. Mund tė vecoj poezitė ; “Manastiri i vesės”, “Heshtja”, “Loti i mallit”, “Mahive tė catisė”, “Nata kėrkon”, “Shtyp gjethe tė pafajėshme me lotin e gurtė”, “Rrjedhės sė marsit”, “Luante deti”, “Tė mbetesh njeri”, “Gjelbėrimet e ndukura” e “Forcė nė dritė tė lotit”. Shqetėsimin e ndėrgjegjshėm krijues, si mundėsi tė materies ekzistencialiste, poetja e ashpėr e lirikės moderne ka ditur ta japė nė vargje me gjuhėn e vendlindjes, tė trevės sė begatė tė Myzeqesė: “Jam dhe s’jam nė fletė libri tė zhubrosura,/si njė “rrotė qerreje” e shkulur nė gropa gurėsh…” Vargje tė njė poezie filozofike si “Largėsia ėshtė e fshehta e dashurisė” apo “Afėrsia nxit mė tepėr xhelozitė” rrit formatimin autoritar tė poetes nė punėn e saj ngulmuese tė vjershėrimit lirik serioz. Poezia ekzistencialiste : “Verbuar pėrtej vetmisė” nė katėr vargje : “Shkoj…, marr drejtim…, tė nisem…, pa njeri,/shkas trotuarve…, verbuar…, viteve,/shtypur…, durimi…, gėrryer…, eshtra kohė,/Ngrihem…, shoh larg…, pėrtej resė plakė”, autorja shpreh rrugėtimin e vendosur, pėr ti dhėnė kuptimin jetės, pėr tė vijuar njė qenie e arsyeshme, duke u ngritur me traumat, tragjiken jetėsore dhe ekzistenciale.Shqetėsimet e thella shpirtėrore, shthurja shoqėrore, deformimet e rėnda morale dhe etike mbizotėrojnė lėndėn e materies letrare Bocova, substancėn poetike tė saj. Bruna shkruan dhe shumė poezi pesimiste, qė mua s’mė pėlqejnė, se tė tkurrin idealin, vizionin dhe jetėn, sepse Bocova mund tė ujit me penėn e saj gjelbėrimin rinor dhe lulėzimin e energjisė njerėzore, por ky ėshtė fatkeqėsisht realiteti zymtėsisht tronditės. Edhe nė kėto poezi, qė unė pėrsėri nuk i dėshiroj, Bruna pėrsėri ka art. Po vecoj njė : “Jam pa ju nė frerėt e vdekjes…,/Jam njė lis i shtrembėr…, dimri…,/Kėpus genet nė gjerdan tė gjethes/Larg, pa ju jam dhe pėrtej jetės… .
Ja kaq ėshtė poezia ! : “Unė dėshmimtare e errėsirės tretur si meteori jetim”!Lirika e saj ėshtė e ngarkuar me dhembje dhe nuk mund tė jetė tjetėr Bruna, nuk mund tė jetė poete po nuk shkroi pėr tė vetmen motėr qė i bėri Sifi me Vanthon, pėr atė gonxhe tė freskėt qė ia mori deti i zi i ’97-ės, pėr atė Albanė me “buzėqeshjen e syve-strehėz tė dytė nė thellėsitė e blujta, pėr atė Mars tė mbytur nė lotė nėnash. Thelbėsore ėshtė se: Poetja del mbi dhembjen, me varg gjelbėrimi : -edhe pse “duarve dridhej loti …, i dashurisė e pėrpėlitej nė hi, linte shėnjė-kohe nė hartėn e viteve” -edhe pse bėhet “shkėmb nė rrėnjė tė lotėve" , -edhe pse “flakėve tė regjura kapėrcen hirin gri e qėllonte rrethit tė shuar njė re nostalgie”, -edhe pse e dogji malli puthjeve tė nxira e pezmatohet keq, -edhe pse korniza e vajtimit kėrkon t’i mėrgojė nurin e gjetheve nėpėr ferra, saqė poetja bie nė gjendje fataliteti, si tek vjersha “Nisem pėr tė mos u kthyer”, me tė cilėn nuk
pajtohem,sepse KA MESAZHET E AGIMIT PĖR T’U NISUR KOZMOSIT POETIK, sepse vargjet e saj kėrkojnė dritė : -edhe pse atje “hėnės e yjeve mpreh vetminė tė zerė vend” -edhe pse bien krisma lotėsh ngatėrruar nė tingujt e shiut, -edhe pse pėr intrigantėt e pabesė e tė shpėrfytyruar “forca e urrejtjes mė ndizet si eshka gurit”, -edhe pse “e vetme u nisa pellgjeve tė kohės tė mbaja fjalėn e burrit” thotė nė emėr tė zėrit tė protestės ndaj hipokrizisė, kjo vajzė e pastėr pėr poezinė e guximshme qytetare, “Dua, dua tė jetoj jetėn” pa ėndrrat fallco tė botės sė neveritshme tė njerėzve tė pamėshirėshėm; qė tė tjerėt tė rrojnė tė qetė nė kėtė botė -sepse “Nė varkėn e reve lundrojnė fjongot e arta tė poezisė” -sepse muza e poetit ėshtė Qielli nė Tokė, -sepse , nė fund tė fundit, sic shkruan autorja: “Jam njė plis dheu i dhembshurisė sė tokės sime” dhe me kėto vjersha : “Mbolla njė fidan malli nga loti i vajzės/tė celet porta e gjelbėr” . Nė vjershėrimin e Brunilda Bocovės lexuesi shijon poezi tė prekshme, tė ndjeshme, sic e shpreha dhe nė fillim tė kėtyre shėnimeve, tė mbushura me figura stilistike si ajo pema e qershisė me kokrra tė pjekura, tė ėmbla.
Vjershėrimi i saj arrin pa sforco, vetvetishėm nė nivelin e poezisė artistike.Ėshtė ndėrkohė poezi estetike gurgullima krijuese e Bocovės: “Urrej gėnjeshtrėn qė zvarritet si gjarprinjtė…,”, “Nė shpatull tė erės bota kafshuar e nxirė nga pafundėsi gojėsh tė shqyera”, “Fjala e zėnė robinė prej turpit…,” Njė shpėrthim i cuditshėm figurash qė lindin natyrshėm e zbulojnė tė vėrtetat komplekse tė ndjenjave e mendimeve njerėzore, duke ruajtur njė harmoni forme.Ajo nė shpirtin e saj, si duket, ka si njė shportė me yje, njė tjetėr shportė me metafora, epitete, krahasime, kontraste, hiperbola, alegori, personifikime, antiteza, litota, konversione e plotė tė tjera, e i nxjerr nga shpirti kur i duhet e ua hedh nė rrėnjė poezive tė rriten tė shėndetshme.
Nė disa krijime tė saj mendimet e gjalla dhe ndjenjat e fuqishme njėsohen me konceptin univeral figurativ tė lėndės qė zotėron dhe nė romancė me kėtė, buisin e lulėzojnė nėpėr vjersha figura stilistike, qė e bėjnė gjuhėn e pėrdorur njė gjuhėtė figurshme e me ngjyrė. Poezi tė tėra si :”Fryn njė mall prindi nė mal tė heshtur,/merr krahė tė kapet galaktikės,/sfilit yjet nė fllad tė zemrės,/fryn ai mall e pėrplaset asfaltit tė lotit” apo “Fėrkohej drita nė qiellin shterp…,/rėnduar nga mjegulla, mbuluar nga retė,/hutuar ecte mes diellit rreze e humbur,/nė alfabetin e yjeve firmoste perėndimin”, apo tjetra
“Detit ia preva dallgėn, tek vinte bregut,/me penė ia shemba ngjyrėn nėn gurė,/Letrėn e shtriva pėr sė gjati nė hapsirė,/tė merrtė nė bardhėsi “mėkatet e shenjtorit” e krijojnė fizionominė e vjershėrimit tė Bocovės, formėn dhe br endinė. S’ka nevojė, jo mė dėshirė qė tė stolisė vargjet, sepse shporta e yjeve dhe luleve letrare qė ka nė shpirt i shėrben kur dhe ku duhet : “Tretem si qiriri nė gojė tė erės”, “Tastjera hesht si kryqi nė altar”, “Dallgėve qerpikun ktheu vala e mallit”, “Carė si metaforė e vjetėr”, “Mbyll re tė gjymtuara nė gojė tė detit”, “Kėpus fjongo vajtimi”.
Poetja moderne, sipas stilit tė saj, ėshtė mbėshtetur fuqishėm nė krijimtarinė popullore.Nga folklori i pasur myzeqar ajo di tė pijė ujė tė pastėr qė t’i bėhet shėndet krijimit letrar origjinal qė prodhon.Po ta ndjekėsh me vėmendje poezinė e saj tė re, e dallon kėtė element pozitiv dhe tek vargjet :”Nė shiltenė e vjetėr gjunjėt mbėshteti frymėzimi”, “Cante dhembja e poetit…, si fjollė endej oxhakut, tė zinte vend shtruar”.
Pa deklarata, pa tullumbacka fjalėsh e koketa me rimė, nė vjershat e Brunės buis e lulėzon vrullėshėm figurazioni nė pėrgjithėsi nė masėn e duhur, e pa tepruar, pa u bėrė e bezdisshme pėr lexuesin : “Shkon si re e krihet mali, gurėve tė bėrė qyqe…,” “Shkruan ajo nė hark tė pikėllimit…” apo mė tej : “Dal tė humbas mėrinė, tezgjahut punoj mallin…,” dhe ne ndjejmė temperamentin dhe shpirtin myzeqar, forcėn qė ka burimi i pashtershėm i gurės popullore.
Po ta shtrydhėsh poezinė e Bocovės nxjerr vėrtet mushtin e lirikės sė dhembjes, por vegimet romantike, si tis i bardhė, si njė napė mirėsie e mbėshtjell me ngrohtėsi krijimtarinė e saj, sa tė bukur aq edhe tronditėse. “Qan syri i mallit nė vetull tė gjethes…,/paloste kapakėt e rrudhur nė copa shkėmbinjsh,/Binte heshtur, vėshtrimi i mbėrthyer…,/shkėputej lartėsia, t’i fshinte lotin e moshuar malit…,”. Duke qenė sa myzeqare e shqiptare aq universale, poezia e Brunilda S.Bocovės i qėndron denjėsisht kohės, dhe jo rrall herė, i kalon kufijtė e gjetur e cel horizonte tė reja.
Duke pėrfunduar kėto shėnime dėshirore pėr librin “Psherėtima tė gjunjėzuara” i uroj autores shėndet tė plotė, suksese nė punė dhe nė krijimtarinė e saj tė mos ketė mė dhembje, lotė e re, por Brunilda Bocova tė bėhet njė Kurorė nė Supe tė Diellit !
Poeti / Albert R. HABAZAJ (ABAZI)

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:55

Duke shijuar vėllimin poetik: “Psherėtima tė gjunjėzuara”Bruna ėshtė njė Safo shqiptare


Jo shpesh hasim poezi dhe krijimtari qė tė fut “pa mėshirė’ nė rjedhėn e mendimeve dhe tė tundimeve.
Mė ra nė dorė miqėsisht, vėllimi i 13-tė poetik i Brunilda S. Boēovės. Kjo poezi e brishtė dhe “mish kėputur” ishte ndryshe, krejt ndryshe. Nė vargjet dhe emocionet qė tė kaplonin mbas ēdo flete, nuk ishte e lehtė tė orientoheshe.
Poezia ishte dėng, plot e pėrplot me filozofi poetike, madje disave u jam kthyer dhe dy e tre herė pėr tė marrė mė mirė dhe mė shumė pjalmin poetik.
Forca e shprehjes, klithma dhe pse jo ulėrima poetike ishin ngritur nė majat e perfeksionit. Pse jo nė majat e frikshme tė metaforės dhe krahasimit. Njeriu ishte herė-herė nė vargje gjethe vjeshte, herė-herė njė lot dhe jo rallė njė mal. Mal me vuajtje, mal me dhėmbje, mal me mallė pėr ata qė mungojnė.
Autorja e poezive, shpalos njė kulturė tė mirfilltė dhe tejet tė pasur me anė tė forcės sė krahasimit. Ndjehet thellė qė zhgėnjimet dhe pse jo pabesitė e kanė hedhur nė njė zgrip qė pėrfundon deri nė vetmi…

Bruna nga brenga e njė deti nė stuhi,sfidon madje dhe kohėn duke ju dukur vitet si minuta, merr mesazhe nga njė ditė fytyrė ējerrė duke shkėrmoqur me dallgėt e detit dhe nga brigjet e tij shkėmbenjtė e lotit. Bruna jeton ankthin poetik, duke u shprehur se poetėt janė tė brishtė, janė tė qelqtė, dhe pėrgjatė netėve tė tyre pa gjumė, ata nuk numėrojnė dot as yjet e qiellit.
Bruna e merr detin dhe e shtrin nė letėr, duke ja hequr edhe “mėkatet e shenjtorit”. Ajo e do detin, e di qė deti ėshtė shumė i madh, por vargu i saj, frymėzimi i saj e kthejnė detin brenda bardhėsisė sė letrės nė njė lodėr poetike.
Nė poezinė e Brunės, ēastet meskine rreshtohen dhe nėn urdhėrin e poetes, nga krijimtaria e saj e fuqishme, ato kthehen nėn trysninė e krijimtarisė nė ēaste lumturie.
Befasohesh nga forca krahasuese e vargut tė saj, kur nė rrėnjėt e lotėve ajo bėhet shkėmb. Nuk druhet pra aspak, nga dhembjet e shumta qė e kanė kapluar dhe lotėt qė janė murosur.
Poetesha kėrkon ndihmė nga alfabeti yjeve duke besuar qė perėndimi dhe vetėm perėndimi ėshtė froni qiellor i saj. Tė mahnit figura letrare qė mjeshtėrisht shkruan poetesha: kur mali plak, dhe syri i tij qan mbi vetullėn e gjethes. Gjen njė moment magjik kur hėna ikėn tej dhe dielli vallėzon mbi dallgėt e detit, e vetminė poetja e bėn gėrshet.
Tė vinė ndėr mend kėngėt e famėshme tė Milosaos dhe tė poeteshės sė madhe Safo.
Bruna ėshtė njė Safo shqiptare me vargun e saj. Ajo bėhet hije, ama hije qė ha dallgėt e detit, ajo qan pėr ditėt e ikura dhe vikama e saj mbetet nė vargje thekshėm. Vargjet e saj edhe pse tė krijojnė ndjesinė qė burojnė nga njė minierė e errėt, pėrkundrazi japin dhe njiherazi, kėrkojnė dritė. Duke marrė nga librat e shenjtė dhe kultura e saj poliedrike, mesazhin e sakrilegjit sublimė tė kryqėzimit, poetja e merr vehten dhe tastierėn si kryqi nė altar, duke e “akuzuar” pėr heshtje, ama heshtje qė thotė mė shumė se gjithshka. E pra kėto janė jo vetėm kulme poetike, por dhe filozofike. Ēastet, minutat, orėt, ditėt, muajt janė tejet tė ngjeshura pėr poeten, ndonėse me muajin mars, Bruna kėrkon njė borxh, njė borxh qė ajo e di, ndėrsa lexuesi e ndjen !
Krismat e lotėve tė saj, qė bien nėn tingujt e shiut, janė tė ftohtė deri nė dhėmbje, deri nė vajtim.
Veset njerzore e kanė tronditur poeten tonė, madje revolta e saj edhe pse shumė fisnike, ndjehet nė varg si njė mesazh pėr t’u ktheyr drejt virtytit. Ka njė varg qė do ia kishte zili ēdo poet “tė vranė nė virgjėri…,” , ka njė dimension shekspirian ky varg qė flet mė shumė se dhjetra e qindra balada.
Dyfytėrsinė poetja e merr dhe mbasi e vė para pasqyrės e thyen nė mijėra e mijėra copėza kristalesh. Madje edhe “dy miqtė” poetja i vė pėrballė njeri-tjetrit me logjikėn e thjeshtė e njerzore qė tė shpėrthejnė dhėmbjen e njeri-tjetrit.
Nuk mund tė shprehesh mė saktė atė qė shprehin kėto vargje fantastike: Fushave bridhte dita qė zbardhte barin e pėrlotur,/Pėrkulte maja gjelbėrimi fuqia e vesės mjerane./Shpėrndante freski tė burgosur, vjedhurazi...,/Rrėnjėve ngrihej manastiri nė kullat e dheut,/Pa ndjerazi, hutueshėm vesa kthehej murgesha e vetme!
Duke kthyer fletėt poetike, atje ku muza e poetit ka rėnė mbi tokė si njė qiell i madh ndjen magjinė e krahasimit tė saj.
Vėrtetė galaktika poetike e Brunildės, klithma e saj ēan tej e tej hapsirat me njė dimesion tė paparė metaforik. Shpesh e mbetur si njė meteor “jetim”, poetja pėrpiqet tė sfidojė dhe j’a arrin qėllimit nėse lexohet midis rreshtave.
Pėrkushtimi qė i bėn motrės sė saj “Albanės”, e ikur dhe ajo ēuditėrisht nė mars..., Bruna e shpalos dhėmbjen e saj me njė kėndvėshtrim origjinal. Sepse plazmon nė fund tė fundit qė ka mbetur prej “Albanės”...freskia. Sfida e poetes sonė, shkon deri nė njė farė absurdi, ajo end nė tezgjah mallin(!)...malli pėr tė ėshtė si pėlhura e Penelopės duke pritur tė zoitn e shtėpisė.
Janė tė papara vargjet nė kėsisoj krijimtarie qė tė lė pa frymė e tė befason.
Jashtė portės sė dhembjes, qan syri i mallit,
Duke ikur, zbres pėrposht akrepave tė minutave,
Nėpėr rrėnjėt e shpirtit, labirintheve ēan rrugėt...,
Dal tė humbas mėrinė, tezgjahut punoj mallin !


Poetja “luan” me figurėn deri nė abstraksion. Merr njė rreth unaze, e sheh tė plasaritur si plasat e moshės sė njė trungu dhe gjithshka merr fund kėtu.
Kur zbret nata, poetja kėrkon shumėēka prej saj. Kėrkon nė fund tė fundit atė natėn ideale qė vetėm poetėt e vėrtet dijnė ta kėrkojnė dhe poetja bėn thirrje:
Tė mbetesh Njeri nė kėtė Botė
MREKULLIA qė nuk sjell lotė !
Viktimave tė 28 marsit tė vitit 1997, poetja u kushton vargun e saj njerėzor, duke hedhur nė detin qė kafshoi dashurinė, lule dhe vetėm lule…, do tė thoja qė Bruna me “futėn e mallit” ka mbledhur gjithė nektarin poetik.
Udhė tė mbarė poete !


Poeti : Agim Doēi

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:55

VARGJE SHUPLAKE_______Nga Ziko Ll. Kapurani

Shėnime pėr librin "Psherėtima tė gjunjėzuara" tė poetes Brunilda Boēova.


Vargun modern poetesha fierake Brunilda Boēova, e ka pagėzuar vetė me lėngun jetėsor tė ullirit, i cili prej kohėsh i qarkullon nėpėr trup. Pėr kėtė poezi kanė dalė shumė kumbarė tė fjalės sė bukur: dikush e ka quajtur "Safo", njė tjetėr "Amazona myzeqare", njė tjetėr "Metafora brune." Shumė bukur. Unė shtoj se poezia e Brunildės vesh muzgjet me bardhėsinė e fustanit nusėror tė muzės sė saj dhe aget me rrezet e dhimbjes tė njė ylli qė i digjet vazhdimisht nė brendėsi.
Vargu i Brunildės pėrpėlitet nė hi pėr tė rindezur atje zjarrin e ri tė jetės, endet nėpėr damarėt e njė dege tė tharė pėr t'i lėngėzuar sythet me dashurinė e saj. Sikush, duke ecur nėpėr shtigjet e librit "Psherėtima tė gjunjėzuara," do tė shohė si varet mjegulla nė sytė e poetes. Si nga sytė e njė qielli vjeshtor. Dhe ėshtė aq e re, mė e re se njė Maj, aq e re sa yjet nxitojnė tė ulen mbi petalet e saj. Yjet ajo i mbledh nė vargje si zogjtė nė prehrin e natės. Nė ata sy ngrihen dallgė tė trazuara, lėvizin tė rrėmbyera rrėke dimėrore, fėrfėritje prilli. Mandej, gjithēka qetėsohet nė njė pellg mendimesh, nė lėmin e njė ore ku lėvizin dy sytė e kaltėr tė njė maceje. Po psherėtimat ku gjunjėzohen? Vargjet ku? Ata gjunjėzohen nėpėr transparencat e metaforave tė ēiltra tė lotit. Se heshtja nėpėr lėvizjet e vargjeve ėshtė shuplakė, se heshtja kurrė nuk ėshtė paqe, se heshtja ėshtė pusi e misterėshme. Se nė shpatullat e heshtjes fėrkohet drita dhe thėrmohet si njė yll shterp, humbet.
Mendimet e poetes Brunilda Boēova janė tė prera shkurt. Tė qepura bukur. Pa rruaza tė besdisėshme. Pa fruda midis. Nė ecjen e tyre ēfaqet ylberi. Nuk mungon asnjė ngjyrė. Janė moderne. Si njė minifund nė trupin e njė modeleje. Janė vetė vajza qė i hedh buzėqeshje tė ēveshur kalimtarit tė humbur. Dhe kjo pėr tė dalė nė pah bukuria femėrore e mendimeve tė saj, ajo forcė tėrhese e gravitetit femėror, rreth sė cilės vėrtiten planetet mashkullore. Duke iu referuar poezive tė saj, njė citim do ishte mė bindės:
Jam dhe s'jam nė fletė libri tė zhubrosura,
Si njė rrotė qerreje e shukur nė gropa gurėsh,
Jam dhe s'jam njė hije dimri, orėve tė mbasdites,
Shkėmb qė coptohet, syve qė endin vargje....
Jam dhe s'jam..., tė jem dhe tė mos jem,
njė stuhi bore mali.
Nuk ėshtė aq e thjeshtė tė kuptosh kėtė fantazi poetike. Poetja nuk ėshtė atje ku ndodhet. Diku gjetkė ajo rend me kalin e muzės. Shtoj se arti nuk ėshtė njė fotokopje e jetės. Ai ėshtė njė jetė e ēuditėshme, sa e afėrt, aq dhe e largėt nga e pėrditėshmja, e ndėrtuar sipas dėshirės kokėkrrisur tė krijuesit. Pėr kėtė, nga mediokrėt e bejteve, akuzohen poetėt modernė. Po asgjė nuk kthehet pas. Si lumi. Si jeta. Duke ngarė rrugėt e kėtyre vargjeve, paēka se janė me shėnja tė ndėrlikuara tė qarkullimit shpirtėror, ato bėhen tė afėrta pėr lexuesin e kujdesėshėm, janė tė kapėshme, tė ndjeshme si rrezet mbrėmjėsore tė njė ēapkėneje.
Si tė kėsaj natyre, vargjet nuk janė blindime tė frikėshme. Nuk kemi abstraksione boshe. Dhe kjo se vargjet, edhe pse shpesh lindin nga puthje tė nxira ku tymi hapet faqeve e nxin me blozė, ata janė tė bindshėm, tė dashur, tė thonė shqetėsimin e tyre. Ndodh kjo se ata janė shkėputur nga portreti i shkelur i njė vajze, nga nuri i gjetheve tė rrėzuara nga ngrica.
Nėpėr vargje endet njė trishtim, i cili ndėrthurret me njė shtrim ekuacional tė fenomeve dhe leximi vjen disi i lodhshėm pėr lexuesin. Mandej, ajo vetėquhet njė hije qė qan dallgėt. Kėtu dua tė bėj njė sqarim tė vogėl. Asnjėherė e thjeshta nuk ėshtė mė bukur se e vėshtira. Krahėso ndjenjėn e burrit, qė mund t'i sjellė njė grua e vėshtirė dhe njė grua e lehtė. Krahėso kėnaqėsinė qė tė sjell njė punė e vėshtirė me atė tė lehtėn. Kur zgjidh tė vėshtirėn, njeriu ndjen forcėn e tij. E pra, vargu i Brunildės ėshtė i vėshtirė dhe kėnaqėsia e kuptimit tė tij e lartė. Ajo ėshtė poete e njė kalibri tė respektueshėm, njė pėrfaqėsuese poetėsh qė kanė forcėn e tėrheqies tė njė shekulli. Eshtė tepėr mbresėlėnėse, pėr mė tej, tepėr e veēantė mėnyra si kjo krjuese kap natyrėn pėr ta marrė nė vithe tė Pegasit tė saj. Nuk gjen poezi ku nuk merr frymė natyra. Ajo pėrkund Diellin nėpėr vargje si ta ketė foshnjėn e saj, ia merr rrezet pėr klithmė tė vogėlushit. A nuk kanė tė njėjtėn dritė Dielli dhe foshnja? Mbrėmjen e ngjyen nė blunė e detit, ndėrsa hėnėn qė endet nga qielli- mbi ēatinė e qepallave, e rrėmben njė ēast dhe e fut nė varg si nė njė det, e fundos nė forcėn e blu-sė. Pastaj e var stoli nė qafėn e vetmisė sė poetes. Pa u munduar shumė tė zgjedh, shkruaj njė ēast tė mjegullt, qė jeta ia dikton pa menduar lėndimin:
Jam vetėm..., eci mes shiut tė vrarė,
Nė gjurmė hapash lėngon pellgut vetmia.
Jam diku, rėnė nė ēark tė mjegullės plakė,
Vėrtitur hije kaltėrsie, rreth penės sė shiut.
Muza e saj e mbjell mallin si fidan. Pasi e ka rritur nė fidanishten e shpirtit, e mbjell nė bardhėsinė e letrės. Kujdeset pėr 'ta me merakun e njė vajze pėr fytyrėn e saj nė takim me tė dashurin. Mė shumė se pėr flokėt, mė shumė se pėr buzėt, mė shumė se pėr qerpikėt, kujdeset pėr fidanėt e mallit. Dhe ata rriten e hapen pyje. Duket se dhe trupi,ekzistenca e Brunildės, ėshtė pak nga natyra, tė cilėn e njeh aq mirė, e dashuron, dashurohet. Mendime tė fuqishme zbardhin zymtėsinė e jetės, tė cilėn kėrkon t'i japė fytyrė njerėzore.
Freskia luan gjetheve tė brishta,
vesėn shkund pėrtokė,
si "mėkataren" e kėtij mėngjezi.
Nga shpupurisja e rrezeve,
humbasin bisqe mendimi.
....dhe dita nis ndryshe,
nis e kthyer nė kėllėf vajtimi!
Poezitė pasojnė njėra tjetrėn si fėshfėrimat e gjetheve. Qėndisin e qėndisin hoje fjalėsh me majėn e penės. Mė shumė me tė blertėn e shpirtit. Ato nuk janė copra resh tė kėputura qė fshihen pas gjelbėrimeve tė ndukura. Ndoshta dhe tė tilla.
Por mė shumė janė era qė fut gishtat nėpėr flokėt e dashurisė, janė pupulitje puthjesh tė ēiltra nė qoshen e fshehtė tė njė muzgu. Mandej lirika e Brunildės merr pamjen e njė marsi tė ftohtė, tė ngulur thikė nė eshtėr, nė lotėt e nėnave, motrave. Eh, ky marsi '97! Plagė qė nuk mund tė zerė kore. Pėrmbi dallgė pėrjetėsisht do tė bredhin buqetat e vargjeve, nė kėrkim tė shpirtrave tė mbytur. Dhe duke tymosur cigaren e dytė, poetesha harron vuajtjet e sė parės. Thua tė jetė kėshtu? Eshtė njė truk poetik. Ajo vuan pėr tė gjitha ditėt e saj tė shkuara. Veē dua t'i lutem Brunildės: le ta shikojė jetėn jo vetėm nė tė errtat me tė cilat veshin dorėn sipėr, por edhe ato ēapkėnlleqet e ēastit qė qeshin, gudulisin, lozin pa e ēarė kokėn, ikin, kthehen. Ajo ėshtė njė princeshė e poezisė. I lutem tė dalė nga njė dimėr i impunuar. T'i japė njė shkelmė tė mirė dhe tė hapė perdet. Jeta i ka tė gjitha ngjyrat. Shumė do mė pėlqente njė Brunilda mė e ēelur nė vargje. Se dashur pa dashur, ajo tė rrėmben nė botėn e saj poetike dhe tė trishton me tė trishtat e saj, tė shprehura me njė forcė tė njohur rrallė.
Pergatiti per botim : Poeti Ziko Ll. Kapurani

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:56

Poezia “mish-kėputur” !


E ndjeva poezinė tė qante nė kėmbėz tė vargut,

Me gjurmė-gjurmė, lapsi ia maste shtatin,

Numėronte gėrmat e diku lidhte bojėn,

Niste nga e para dhe e priste gogėl fjalėn,

Aty pashė, poezisė t’i dhembte shpirti !Poezi e marre nga libri i 13-te "Psherėtima tė gjunjėzuara"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:57

Pas kohėsh ..., ...,


Dhe heshtjen do t’a blej me lotin e vajzės,

Dhe ėndrrėn do t’a shkatėrroj me buzėqeshjen e saj,

Nė futėn e mallit do mbledh fjalėt e arta,

T’ia bėj kurorė supeve, si diellin breg-detit gri...,...,
Poezi e marre nga libri i 13-te "Psherėtima tė gjunjėzuara"


-------------------------------------------------

Cast nostalgjie

--------------------------------------------------------------------------------

Cast nostalgjie


Kur malli nis e tretet,

Ne lotet e mi ,

Une mbetem per ju ,

E shtrenjta gjithnje.

Ne hotizont kijtimesh ,

Brengat dhe gezimet ,

Jane ditari i pashkruar i rrjedhes sime !Poezi marre nga libri i 2-te "Ujevara e Endrres"


--------------------------------------------------------

Leqet e Yjeve

--------------------------------------------------------------------------------

Leqet e Yjeve


Ne vije te dallges u shtremb perendimi ,

Shkembit te zhveshur ia mbyste grijesine .

Mbas shinave te vales drejtonte feshferima plepash ,

Ngaterronte cicerima zogjesh ne leqet e yjeve !


Poezi e marre nga libri i 7-te "Perendim i Ciflosur"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 15:59

Ka dhe kėshtu...


Kalojmė tė heshtur,

Ēlodhemi pa zhurmė,

Pėrtypemi e bark bosh,

Flemė pa gėrrhitur,

Ngrihemi me shpresė,

..., ..., ..., ..., ..., ..., ...,

Kaq ! Mjaft ! ..., dhe Shumė,

E flamosura jetė!
Poezi e marre nga libri i 13-te "Psherėtima tė gjunjėzuara"


--------------------------------------------------------------------

Mes poetesh..., ...,

--------------------------------------------------------------------------------

Mes poetesh..., ...,


Nje poeti te mire, dhe kur se njeh...,

Me kenaqesi i dhuron librin tend ... ,

Padashur, ke cuar ne duart e tij :

"Flete_arrestin , per drejtesi "...,Poezi e marre nga libri i 9-te "Ne gjunje te mallit"


---------------------------------------------------------------

Pas kohėsh ..., ...,

--------------------------------------------------------------------------------

Pas kohėsh ..., ...,


Dhe heshtjen do t’a blej me lotin e vajzės,

Dhe ėndrrėn do t’a shkatėrroj me buzėqeshjen e saj,

Nė futėn e mallit do mbledh fjalėt e arta,

T’ia bėj kurorė supeve, si diellin breg-detit gri...,...,
Poezi e marre nga libri i 13-te "Psherėtima tė gjunjėzuara"


-------------------------------------------------

Grrisja avujt kufomė !

--------------------------------------------------------------------------------

Grrisja avujt kufomė !Vrarė dole, nė mes shiut “mashtrues”,

U kėputėn, si gjethe vjeshte tufa resh tė plakura,

Shkove...,ike....,hutuar, si mjergull e bardhė.

Vrarė dole, nė mes shiut “kokė-zbathur”,

Nė shtėllungė tė ajrit, u shtrua pas emrit !

Unė grrisja avujt nė xhamin kufomė,

Tė shihja fytyrėn tjetėr me mallim,

si njė gjysėm rrethi nė hark-dashurinė e shkuar .
Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"


----------------------------------------------------------

Legjendė nė shpirtrat e gjallė...,....,

--------------------------------------------------------------------------------

Legjendė nė shpirtrat e gjallė...,....,

(lumit-Gjanica)


Pėrtypur shkon mėngjeseve, prej shtratit nxirė grryen,

Lan brishtėsinė e vesės njė aromė qė djeg dhe gjelbėrimin,

Gufosur shkon dimrit, nė llumra kolltukėsh rėnkon njė hije,

Shkon e s’ndal, shkon e merr, shkon e djeg nė frymė tė mbytur!

Merr dhe qielli frymė borxh, e retė lėshon pėrtokė...,

Ecėn zvarrė qytetit, mat trupin nė mendje tė rrezeve,

Diku, anėve tė burgosura telave humbasin jetė filizat e gjelbėr,

Kapėrcen vehtveten thellėsive tė ndryshkura.....,....,

Mendjes njerėzore mbetet lagunė brejtėse nė kalendarin kufome,

Shtrembėr vit pas viti, rrėmon jetė brenda jetėsh !

Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"


-----------------------------------------------------------

…., …., ….,

--------------------------------------------------------------------------------

…., …., ….,

Makina shkruan e shtyp errėsirėn,

qė fsheh fytyrėn natė,

Mbi fletė njollė e errėt, shkrin bardhėsinė,

Yjet zbresin pas, t’i japin frymė tė jetojė si ditėt!Poezi e marre nga libri i 11-te "Marsi i zbutur nga vetetimat"


-----------------------------------------------------------

Jetė nė gėrma

--------------------------------------------------------------------------------

Jetė nė gėrma


Kam frikė prej teje, jetė e mbishkruar nė gėrma,

Kafshoj ėndrrat qė mbjell, e s’i korr njėherė…,

Nga larg mė rėndojnė hapat e saj tė mbledhur

Nisem…, pendueshėm

tė kapin frymėn jetė .


Poezi e marre nga libri i 11-te "Marsi i zbutur nga vetetimat"--------------------------------------------------------

E pa njeri mes njerėzve !

--------------------------------------------------------------------------------

E pa njeri mes njerėzve !
(nė lumin Vjos-2005)


Shkuar rrjedhės sė turbullt me rėnkime mbuluar,

Njė hije me natė hėne, e zverdhur shkon larg…,e pa njeri mes njerėzve.

Nxirėsisė shkunden yje tė pikur nė shtratin e reve gri,

dhe lumi tėrheq pas zėra fėmijėsh, lutje prindi !
Poezi e marre nga libri i 11-te "Marsi i zbutur nga vetetimat"


---------------------------------------

Nė gojė tė detit...,

--------------------------------------------------------------------------------

Nė gojė tė detit...,


Mbyll re tė gjymtuara nė gojė tė detit,

Me kripėsi dallgėsh ua shėroj vulat e kohės,

Pas shkėmbi i pėrplas tė marrin forcė prap,

Nė vijė tė horizontit tė ngrejnė fluturim, krahėt !

Poezi e marre nga libri i 13-te "Psherėtima tė gjunjėzuara"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:00

V E T M I A

Vetmia zjen vatres ...,

Rreh buzeve te saj gjuhen e thate ,

Sqetulles mbeshtjell lote ndarjeje ,

Palos shikime ne xhepat e mendjes !Poezi e marre nga libri i 6-te "Simbioza e yjeve " !


---------------------------------------------

Dhe nje dite nga viti...,

--------------------------------------------------------------------------------

Dhe nje dite nga viti...,


U harrua dhe kjo dite...,

Nga jeta, hapa zymtesie terheq zvarre ,

U thye me fjalet, te prekte pak vajtim ,

Si gjethe e thare ra ne rrebeshin e fund-dites .

...dhe yjeve ua trembi heshtjen e lodhur !
Poezi e marre nga libri i 6-te "Simbioza e yjeve " !

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:00

U tremb vetulla e shikimit !


U tremb vetulla e shikimit, nga era e prillit ,

Rrezonte mendime fletes mbi nje pus rreze catise ,

Mori si "kal i terbuar" , nga pas ngriti re pluhuri ,

U tremb vetulla e shikimit , ne breg i ngelen vitet...,Poezi e marre nga libri i 6-te "Simbioza e yjeve " !


------------------------------------------------------------

Tharė nga harresa !!

--------------------------------------------------------------------------------

Tharė nga harresa !!Hapėsirave tė kaltra endet mendje-vetmuara....., vetėm,

Kėnd-dritares sė errėt klith pėrbrenda shpirti, si lakuriq nate,

Pėrtej qiellit qė mė shumė se unė hesht, njė hije flet me yjet,

Dėshmi e gdhendur nė trungun e drujtė, ditė-ora e njė tjetėr jete...,

Ishin ende mbi tė, shenjat e gishtrinjėve, por tharė nga harresa !!

Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:01

Dhembja qė s’ka kufijė !!?

(kujtim At Ilia Bites, per humbjen e vajzes se tij)


Heshtja e prindit fle nėn qerpikėt e qirinjėve, si monument ,

…, dhe duar qė dridhen, shfletojnė shpirtit kujtime e brengė!

As tė flas nuk di kjo heshtje, e bėrė shtėng nė anė tė zemrės,

Brishtėsisht e more me vete bijė , nė ikjen e gjatė, nė ikjen pa kthim.

Njė lot i fshehur rrėshket vjedhurazi nga sytė e lodhur,

Loti qė ti s’e pe as dhe nė tė ikurėn e dhembjes prind,

Ai lot qė deri nė pėrjetėsi do tė mė gėrryejė dhe eshtrėn,

Aty, aty troket tė flas me lotėt e tua e shtrenjta ime, bija ime!

Tė zgjas duart bijė, mbi bukuritė e tua tė prek veshtrimin…,

At’vėshtrim tė lodhur qė kėputej, si vesa degėve tė kumbullės.

Dridhėshėm ndiej dhembjen, qė s’po e gjej :-Vall a ka kufijė?!

Ti dhe Unė aq pranė, si ėngjėlli reve tė bujisura merr krahėt !
Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:01

Qau malli..., !


Qau syri e perkedheli dora ,

Qau foshnja, e pushoi nena ,

Qau dashuria, e ngushelloi ndjenja ,

Qau prindi, i erdhi prane femija ,

Qau malli..., s'kish' kush ia priste vajet !Poezi e marre nga libri i 7-te "Perendim i ciflosur "

--------------------------------------------------------------------------------

Qeshja jetime !

--------------------------------------------------------------------------------

Qeshja jetime !


Diku me ngeci qeshja, qe kalonte pakuptuar syve te mi,

Diku iu thye mosha e viteve..., ...,

Mbeti qeshja pragut, jetime ,

Priste ne radhe te njomte deget e thyera !Poezi e marre nga libri i 6-te "Simbioza e yjeve " !

--------------------------------------------------------------------------------

Nata e uritur !

--------------------------------------------------------------------------------

Nata e uritur !


U ngrit nata me sy te uritur ...,

Shkrepetiu qielli, ia trembi gjumin,

Tek i lagte radhe qerpiket e nxirosur ,

U cua mengjesi..., ra tere pakenaqesi nata !
Poezi e marre nga libri i 6-te "Simbioza e yjeve " !


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:02

Qau malli..., !


Qau syri e perkedheli dora ,

Qau foshnja, e pushoi nena ,

Qau dashuria, e ngushelloi ndjenja ,

Qau prindi, i erdhi prane femija ,

Qau malli..., s'kish' kush ia priste vajet !

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:02

Qesha me veten ...,


Qesha me veten , kur hilete i mesova botes ,

Qesha me veten , kur m'u zhduk besimi ,

Qesha me veten , te qaja fatin e gjakosur ,

Qesha , te qaja, per ata qe s'dinin

c'ishte loti i respektit !

Poezi e marre nga libri i 6-te "Simbioza e yjeve " !

--------------------------------------------------------------------------------

Njeri tjetėr, pėrtej fjalės sė punuar !

--------------------------------------------------------------------------------

Njeri tjetėr, pėrtej fjalės sė punuar !


Pėrballė teje e pashė njeriun tjetėr, atė qė s’e njihja mė parė,

Zhveshur nga nuri i poetit, rėnė e ngritur nga tė tjerė prapė.

Kishte etje tė tharė nė rrėnjėt e thinjta tė vėshtrimit tėnd,

Kishte kohė qė pena e letra gryenin mendjen pėr njė varg.

Kishte marrė udhė tė re, ai njeri qė njihja dikur…,

Pėrballė teje e pashė, m’u kujtua, qė tė njihja atėherė, dikur !
Poezi e marre nga libri i 11-te "Marsi i zbutur nga vetetimat"

--------------------------------------------------------------------------------

U burgos qeshja

--------------------------------------------------------------------------------

U burgos qeshja


Ne sy te fajit u burgos qeshja ,

Harronte drite te genjeshter sirtareve ,

Thyente perendime ne dete stuhie ,

Thellesive te virgjera meshonte krisma rrufeje !
Poezi e marre nga libri i 7-te "Perendim i ciflosur "


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:03

Promovim libri dhe ekspoze e krijimtarisė sė poetes Brunilda Boēova, nė 23 prill 2010 nė Selanik.

Ishte kėnaqėsi, nder, shtim gjallėrie nė jetėn letrare tė Lidhjes sė Krijuesve "Dega e Blertė" nė Selanik, qė nga ēasti njoftues e ndodhės i aktivitetit promovues tė librit tė 13-tė "Psherėtima tė gjunjėzuara" dhe ekspozeja e krijimtarisė sė begatė, tė poetes tashmė tė afirmuar fierake, Brunilda Boēova. Pėr tė mos rėnė nė pėrsėritje tė asaj ēka do pasqyrohet pak mė vonė kėtu nga aktiviteti nėpėrmjet shkrimeve tė gazetave nė gjuhen shqipe nė Greqi, po paraqes Ēertifikatėn e dhėnė poetes nga "Dega e Blertė"(anėtare e sė cilės ajo ėshtė), qė pėrbėn evenimentin e parė tė kėtij vlerėsimi pėr Lidhjen tonė e qė do vazhdojė mė tej pėr krijuesit e tjerė tė saj nė fushat e ndryshme tė krijimtarisė. Gjithashtu, po vendos diskutimin tim tė plotė, i cili mė shumė se analizė konkrete tė krijimtarisė(gjė qė u bė nga diskutantėt e tjerė), pati njė udhėtim simbolik, nėpėrmjet titujve tė 13 librave, tė arshivuar nė botimet e Brunildas.


Meqenėse nuk realizohet teknikisht hedhja e fotos sė ēertifikatės, po e pasqyroj atė kėtu...

ĒERTIFKIATĖ

DEGA E BLERTĖ

LIDHJA E KRIJUESVE SHQIPTARĖ

SELANIK

I jep poetes: Brunilda Sifi BOĒOVA

Ēmimin: JUL VARIBOBA-2009

Pėr zėrin e saj origjinal e tė patjetėrsueshėm nė Poezinė Shqipe, impresionet, imazhet e fuqishme qė pėrcjell, figuracionin spontan, meditimin filozofik e mbi tė gjitha pėr shpėrthimet e spikatura pranverore poetike, qė pėrbėjnė njė univers mė vete dhe ku dashamirėsit e poezisė do tė zbulojnė gjithnjė kontinente tė reja tė fjalės sė bukur.

Selanik mė : 23.04.2010

SEKRETARI
Ziko KAPURANI


KRYETARI
BUJAR MUĒAJ
------------------------------------------------------------------------------------------------------


Rilindjet dhe lindjet poetike tė poetes Brunilda Boēova

Krijimtaria e poetit, e sanksionuar nė librin e botuar, i shton ligjshmėrisė natyrore tė lindjes sė jetės njerėzore, rilindje dhe lindje tė tjera shpirtėrore, qė kanė tė datuar vetėm fillesėn, kurse fundin nuk mund ta profetizojė askush. Jetėgjatėsia e tyre nuk njeh dhe s'ka tė bėjė aspak me procesin moshues tė plakjes, pėrkundrazi, ky proces mund ta rinojė e freskojė nė paafatshmėrinė kohore, nė vartėsi tė vlerave dhe shijeve tė lexuesve tė ardhshėm.
Poetes Brunilda Boēova, i lexoj biografinė rilindėse dhe lindėse, me fillesėn e parė nė vitin 1998.
Pse them rilindėse dhe lindėse?
Pėr mendimin tim, poeti rilind nėpėrmjet krijimtarisė dhe njėkohėsisht lind vazhdimėsinė e shpirtit tė tij me krijesat e veta mė tė veēanta, mė tė dashura, mė tė prekshme e tė ndjeshme, librat. Ndėrsa rilindja ndodh dhe ndjehet brenda vetqenies sė poetit nė ēastet magjike tė krijimit, lindja del jashtė vetqenies e materializuar me librin e botuar.
Mė lejoni, qė pa hyrė nė hollėsira analizash letrare tė krijimtarisė sė begatė tė Brunildas, tė bėj njė udhėtim simbolizmash, pikėrisht kohės rilindėse dhe lindėse tė krijimtarisė sė saj.
Lindja e parė ėshtė dhe vetė dilema e parė, mendimi, shqetėsimi dhe meraku i parė, sikurse gėzimi, emocioni dhe lumturia e parė.
Tek Brunilda, kjo shumėsi ndjenjash e mendimesh, koncentrohet nė vetė titullin pagėzues, titull qė pėrbėn sanksionimin e krijimtarisė nė librin e parė tė saj.
Fillon kėshtu udhėtimi i parė lindės i poetes, qė na pyet e vetpyetet, e bindur, qė mė shumė se ne, ėshtė vetė ajo ēkoduesja e kodit zgjidhės tė pyetjes, "Si ta shkruaj psherėtimėn".
Brunilda paralajmėron lexuesin pėr pozicionimin e saj nė kėndvėshtrimin e botės, pozicionim i qėndrueshėm, i pandryshueshėm, por i pasuruar nėpėrmjet kėndvėshtrimeve tė ndryshme e tė larmishme.
Mua, ky pozicionim, mė ngjan me boshtin, me qendrėn valore, qė sipas intensitetit goditės shumohet nė rrethvalėzimet.
Pasi kėrkon e kėrkon se si ta shkruajė psherėtimėn, poetja kapėrcen gjendjen nė vitin 1998, duke preferuar tjetėr rrugėtim lindės nė, "Ujvara e ėndėrrės", gjė qė e arrin pas pesė vitesh ta prekė e jetėsojė(2003).
E plotėsuar nė prekje realitetesh brenda e pėrtej reales, poetja shton pretendimet e saj nė hapėsirėn e pakufishme tė universit, aq sa po atė vit(2003), edhe "Disqet nisin tė flasin" pėrmes penės kozmike.
Tashmė, rezonanca valore e Brunildas pėrmasohet sa horizontalisht, aq dhe vertikalisht nė udhėtimin lindės kohor njė vjeēar, ku veē fajeve tokėsore, zbulon dhe "Fajet e reve" (2004). Mos e bėn kėtė ngjitje lartėsish pėr tė parė mbase mė qartė dallgėt e shpupurisura? Besoj se po, se ja tek zbret pastaj, pėr tė bashkuar penėn me "Penėt qė i krehin dallgėt" (2005).
Vėnia nė zap e tyre, e bėn tė rikthejė po atė vit sytė drejt qiellit dhe me shpejtėsinė e mendjes arrin tė realizojė, "Simbiozėn e yjeve" (2005).
Kjo ėshtė Brunilda, njė eksploratore hapėsirash tė dukshme e tė padukshme, duke na bėrė dhe ne bashkudhėtarė tė varur e relativisht tė pavarur prej saj.
Kėshtu dhe ne, veē perėndimit magjepės qė shijojmė pragmuzgjeve, dallojmė, falė kėtij bashkėudhėtimi, edhe njė "Perėndim tė cfilitur", nė vitin 2006. Atė, nuk mund ta dallojė kurrė shikimi i lirė njerėzor, as sy meteorologu, apo astronomi. Eshtė jashtė aftėsisė e fuqisė shqisore e perceptuese tė tyre, por jo tė poetes, qė po nė vitin 2006, duke mos dashur tė na lerė vetėm me cfilosjen e perėndimit, na zgjon magjishėm me njė "Fjalėz tė vesuar".
Cili laborator shkencor, veē atij letrar, mund tė arrijė magjinė krijuese e konvertuese tė idesė me materien, tė frymės me trupin?
E ky laborator letrar, ku eksperimenton e krijon suksesshėm Brunilda Boēova, nuk ndalet vetėm nė tjetėrsime realitetesh nė funksion tė mesazheve tė forta ndaj shoqėrisė, por edhe nė depėrtime shpirtrash njerėzorė tė trazuar.
2007-a e Brunildas na le "Nė gjunjė tė mallit" e jo vetėm ai vit. Malli kthehet nė mundimin e madh e gėrryes tė shpirtrave njerėzorė, tė ndarė e degdisur gjithandej kėsaj bote.
Tipik me tė kėqijat e tij pėrsėritėse nė kohė, marsi nuk i shpėton dhimbjes e revoltės sė poetes. Simbioza e tij me 7-tėn, sjell "Shtatėdhjet e shtatė tufane marsi".Njė kataklizmo e tėrė, njė apokalips pa fund, edhe pse pas njė viti, laboratori letrar i poetes do krijojė njė "Mars tė zbutur nga vetėtimat".
Brenda fuqishmėrisė tėrbuese marsiane, njė tjetėr fuqishmėri kundėrvėnėse, jo asgjėsuese, por zbutėse, gjė qė vetėm forca e fjalės, kodi i saj, mund tė arrijė ta realizojė.
Pas njė marsi tė zbutur, s'ka si mos dėshirosh pėrsėri detin dhe tė udhėtosh me anijen "Metaforė mbi valė" nė vitin 2009.
Brunilda ėshtė Poseidoni i ujrave nė poezi.
Pas njė udhėtimi gati 12 vjeēar, me koencidencė 12 herė rilindjesh tė vetvetes dhe lindjesh librash, Brunilda Boēova duket sikur bėn epilogun e brendshėm logjik tė tyre me lindjen e re tė librit tė 13-tė nė fundvitin 2009.
Po miq!
Po, Brunilda!
Prologu pyetės, "Si ta shkruaj psherėtimėn", tashmė ka epilogun e vet zgjidhės. Laboratori tėnd letrar, ja arriti vėrtet jo vetėm tė shkruajė psherėtimat, por t'i kthejė ato magjishėm nė "Psherėtima tė gjunjėzuara".
Urime, poete!

Nga Edmond Shallvari

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:04

E shkoqa mallin...,...,Mė mori malli....,....,

Qė nė katėr tė natės mė dhembte ora,

Kumbonte zėri i largėt...,....,

Si drithėrima lulesh nė brinjė tė malit.

Ti ishe aty....,....,

S’kishe folur kaq e kaq kohė.

Koha kurriz-dalė tė ishte kthyer pas, fletė-fletė,

Atė mall e shkoqa thėrrime,

Tė mbaja gjallė ėndrrėn e vjetėr !Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:04

Bregu i vetmuar !Jam ulur bregut, nė rėrėn e lagur,

Dallga vjen si e uritur tė mė mbėshtjellė.

Trupi gufoset me aromėn e kripėsisė,

Unė ngrihem tė iki, po tek ty rrihet mendja,

Dhe rėra qė laget sekond pas sekondi,

Ngel dėshmimtare e bregut tė mbetur pa njeri !
Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:04

Grrisja avujt kufomė !Vrarė dole, nė mes shiut “mashtrues”,

U kėputėn, si gjethe vjeshte tufa resh tė plakura,

Shkove...,ike....,hutuar, si mjergull e bardhė.

Vrarė dole, nė mes shiut “kokė-zbathur”,

Nė shtėllungė tė ajrit, u shtrua pas emrit !

Unė grrisja avujt nė xhamin kufomė,

Tė shihja fytyrėn tjetėr me mallim,

si njė gjysėm rrethi nė hark-dashurinė e shkuar .Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

--------------------------------------------------------------------------------

Hija e mekur !

--------------------------------------------------------------------------------

Hija e mekur !


Nė dujėzim tė mendimit, klithi hija e mekur,

Hynte e dilte njė drithėrimė ere nga larg,

Ngjitur blutėsisė sė mangėt, grijėsisė klithnin yje...,

Derdhur vijės sė lotit, malli lahej e shtonte mall,

...,kishte nisur koha tė griste pėlhurėn e zezė tė mendimit !!

Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

--------------------------------------------------------------------------------

Nė vatrėn e heshtur...., !?

--------------------------------------------------------------------------------

Nė vatrėn e heshtur...., !?Nė ikje tė ditėve e ndjeva hirin qė ftohej nė vatrėn e heshtur,

Aroma e prushit tė tharė kishte marrė ngjyrėn e grijtė...,...,

Vatra ishte veshur me njė perēe tė zezė, kėmbė e krye,

Dhe njė fije e hollė tymi shkonte fill nė oxhakun e lartė,

Dalėngadalė po tretej nė trup tė vatrės, si trupi nė shtrat....,....,

Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

--------------------------------------------------------------------------------

Hija e faqes sė re...,...,

--------------------------------------------------------------------------------

Hija e faqes sė re...,...,


U hap faqja e re, lėmuar si dritėz-vese e mėngjesit,

Faqja e re e pa shkruar nga askush deri buzė mbrėmjes,

E pa prekur mbeti, deri dhe nė klithmėra yjesh tė mesnatės,

....,dhe njė hije u mbėshtoll majė-penės....,zmadhohej hija !

Hija qė ngatėrroi ditėt, kthetrave tė pa prera tė egos-“frikė” !!
Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:05

Zėri i mallit !


Ti je i imi,..., si pėrherė

pėrplasesh pran meje e ikėn prap,

Aroma e dallgėve mbi rėrė,

me shpirt, shpirtin m’a rrėmben tė tėrė.

Tė shoh tek kap vala-valėn,

e ti loz me shkumė-bardhat.

Njė zė jehueshėm mė rrėmben pa kthim...,....,

Ėshtė zėri i mallit qė vjen nga thellėsitė !
Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:05

Hija e mekur !


Nė dujėzim tė mendimit, klithi hija e mekur,

Hynte e dilte njė drithėrimė ere nga larg,

Ngjitur blutėsisė sė mangėt, grijėsisė klithnin yje...,

Derdhur vijės sė lotit, malli lahej e shtonte mall,

...,kishte nisur koha tė griste pėlhurėn e zezė tė mendimit !!
Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:06

CIKEL PREJ FESTIVALIT TE VJESHTES__POGRADEC (vazhdon)

--------------------------------------------------------------------------------

* * * * * * * * *


Dhe diellit do t’ia fsheh dertet e vjeshtės,

Nė sup tė thyer tė reve do tė kthej dritė,

Me tė ikur perėndimit, ēarė e zverdhur hijes,

Pas mjergullės gungaēe do tė mbėshtes ditėt e stinės,

Heshtur flenė nė valė-qetat me pulėbardhat....,

Gurėve zverdhin moshė rreth liqenit tė Ohrit !

Shkėmbehen ditėt nė syth-degėt, pas gjethe rėnave,

Njė trung i thyer buzė valėve tjerr aromėn....,

Si djep yjesh nė natėn e vjeshtėt, lėkund leht.

Prek vezullimet e hėnės pėrtej orėvė, poezia,

Vjeshta qė kėrrusur ra mbi fletėn e bardhė !Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:06

CIKEL PREJ FESTIVALIT TE VJESHTES__POGRADEC (vazhdon)

--------------------------------------------------------------------------------

* * * * * * * * *

U shtrydh fund-vjeshta nė litarė vetėtimash,

Ēurqe-ēurqe nė mes reve, shiu i trembej rrufeve,

Uturin qė nga malet e mbi fushė njė tufan,

Ēahej qielli nė mes krismash..., e diku gjėmime radhė,

Gjethe-zverdhurat rrėkeve, ėnjtur, fryrė nėpėr damarė.

Udhė nisur qė me vjeshtėn, udhė pa udhė s’gjetėn vend,

Eh, dhe vesa humbi kryet mbrėmjeve dhe nė agim,

Pemė zhveshurat rjepur mbetur.., dhe nga rrebeshi bėrė mavi !

Shkoi deteve e liqeneve trup etur si lastar,

Prag dimrit mblodhi eshtrat tė mos matej me atė “xanxarė” !
Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:07

CIKEL PREJ FESTIVALIT TE VJESHTES__POGRADEC (vazhdon)

--------------------------------------------------------------------------------

* * * * * * * * *

Nė tė shkuar rrugicave do tė kem mall pėr gurėt,

Endur pas gjetheve, mė shkon mendja si jetimi i gjorė,

Harruar si sythėt e tharė, rrėmbimthi mbytet njė shtegėtar i vonėt,

Mėrgon nė flladitje degėsh njė folezė balte e kashtė.

Do tė kem mall pėr gurėt, e di, kur tė nis vjeshta e dytė.

Herė e lagėsht e herė tufani do m’i vesh me trishtim,

Zbėrthyer si gjoks vashe, pėrtej dy kodra m’a prishin vargun vjeshtak!

Diku....,stolave tė vetmuar do trokas mes tė rinjėve,

Nė tė shkuar rrugicave do tė kem mall pėr gurėt,

Ngjyrat vetes do ja tres, dhe nė penėn e poetėve !
Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

--------------------------------------------------------------------------------

CIKEL PREJ FESTIVALIT TE VJESHTES__POGRADEC (vazhdon)

--------------------------------------------------------------------------------

* * * * * * * * *

U shtrydh fund-vjeshta nė litarė vetėtimash,

Ēurqe-ēurqe nė mes reve, shiu i trembej rrufeve,

Uturin qė nga malet e mbi fushė njė tufan,

Ēahej qielli nė mes krismash..., e diku gjėmime radhė,

Gjethe-zverdhurat rrėkeve, ėnjtur, fryrė nėpėr damarė.

Udhė nisur qė me vjeshtėn, udhė pa udhė s’gjetėn vend,

Eh, dhe vesa humbi kryet mbrėmjeve dhe nė agim,

Pemė zhveshurat rjepur mbetur.., dhe nga rrebeshi bėrė mavi !

Shkoi deteve e liqeneve trup etur si lastar,

Prag dimrit mblodhi eshtrat tė mos matej me atė “xanxarė” !
Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"


--------------------------------------------------------------------------------

CIKEL PREJ FESTIVALIT TE VJESHTES__POGRADEC (fund)

--------------------------------------------------------------------------------

* * * * * * * * *

Dhe diellit do t’ia fsheh dertet e vjeshtės,

Nė sup tė thyer tė reve do tė kthej dritė,

Me tė ikur perėndimit, ēarė e zverdhur hijes,

Pas mjergullės gungaēe do tė mbėshtes ditėt e stinės,

Heshtur flenė nė valė-qetat me pulėbardhat....,

Gurėve zverdhin moshė rreth liqenit tė Ohrit !

Shkėmbehen ditėt nė syth-degėt, pas gjethe rėnave,

Njė trung i thyer buzė valėve tjerr aromėn....,

Si djep yjesh nė natėn e vjeshtėt, lėkund leht.

Prek vezullimet e hėnės pėrtej orėvė, poezia,

Vjeshta qė kėrrusur ra mbi fletėn e bardhė !Poezi e marre nga libri i 10-te "Shtatedhjete e Shtate Tufane Marsi"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:07

Plotėsia e verbėr


Hija futej nėpėr ujėra e shtrihej dheut ,

T'i mbulonte ''gjurmėt'' vetes sė mangėt .

Turbull dilte e turbull zhytej pėrsėri ,tė mos e njihte kush !

Diku murit tė plasaritur futej vjedhurazi pas zėrit tė erės ,

Hija.., gjysma tjetėr e gjithėkujt..., ajo plotėsia e verbėr !?
Poezi e marre nga libri i 9-te "Ne gjunje te mallit"


----------------------------------

Nuk ke mė shumė ...,

--------------------------------------------------------------------------------


Nuk ke mė shumė ...,


Ti s'ke mė shumė mall, se njė hije dimri ,

Koha po shkon dhe hėna sylodhur pėrkundet heshtur.

Ti s'ke mė shumė dhembje, se njė degė e thyer ,

Gurėt rėnkojnė si njė zemėr e kredhur nė faj.

Ti s'ke mė shumė lot, se njė vajzė e c'virgjėruar ,

Jashtė portės sė lotit lėkundet njė les e thyer ...,

Ti s'ke mė shumė dashuri se shpirti im ,

Dashuria dhe unė mbajmė fshehur jetė-jete shpirtit !
Poezi e marrė nga libri i 9-tė "Nė gjunjė tė mallit"


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:08

M'i thave degėt..., nė fresk !


Njė fresk i pėrlotur luante me mbrėmjen ,

Ulej e ngrihej , midis yjeve ikte vjedhurazi e lakuar .

Nė gjunjė tė heshtjes ma ule zėrin e mallit ,

Dhe koha shkonte..., dhe koha ndante ..., dhe koha sillte kohė ,

Merrte frymė me errėsirėn qė treste dritė vėshtrimi ,

Zgjatur pas natės blu , m'i thave degėt..., nė fresk .Poezi e marrė nga libri i 9-tė "Nė gjunjė tė mallit"


--------------------------------------

"Njeriu i diteve"


E kunderta e njerezise ,

Pertyp ngerdheshje te shtirura ,

Shteg pa shteg nxjerr syte ,

E fytyre deformon aventurave .

Del ne skene i tjetersuar

"njeriu i diteve"....,Poezi e marrė nga libri i 9-tė "Nė gjunjė tė mallit"

--------------------------------------------------------------------------------

Skepticizmi

--------------------------------------------------------------------------------

Skepticizmi


Lagemi nga lotėt ,

Thahemi …, diellit .

Freskohemi nga nata ,

Pėrpėlitemi …, sė vėrtetės .

Kur dielli zė vend ,

Nė njė pjesė enigmatike ,

Tė qėnies , ndoshta njeri !Poezi e marrė nga libri i 9-tė "Nė gjunjė tė mallit"


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    22/9/2010, 16:08

Mjegull malli !


Gatuar nė dhe' tė lagur , frymė fjalėsh nėpėr vesė ,

Dridhet ajri nė parmak tė diellit ...,

Shkon e vjen njė stinė e thyer nė trungje lisash ,

Tokės kalėron njė mjegull e hollė malli !
Poezi e marrė nga libri i 9-tė "Nė gjunjė tė mallit"

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Brunilda Boēova    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Brunilda Boēova
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: