Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Zef Zorba (1920-1993)

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Zef Zorba (1920-1993)    19/9/2010, 02:55

HENE TE REJA

Tash qiellnash enden
me qindra hėnė
tė reja.

Njeriu s'krijoka tjetėr veēse kobe:
Ēelik e gizė e refraktarė;
zogjtė artificialė,
lindur ndėr ofiēina-inkubatriēe,
si hėna tokėn pėrgjojnė,
e pėrpunojnė
epshe tinzare
trofesh e pėrdhunimesh.

E kush s'i ka tė vetat kėto hėnė
vihe e sendėrgjon
namė e terratisje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Zef Zorba (1920-1993)    19/9/2010, 02:58

TJERA BLERIME

- Terezės -

Si lule dylli gjethet
veshur me vapė e t'zberė
e nuk lėvizin...
e merrnin frymė me zor
e...oh...
S'andejmi
ku paskeshim ngelur kujtesė brymore
zgjohen flauri
tjera blerime,
rinore
(A tė kujtohet? Atė verė
burimet heshtja na i trazonte.
Kėndoja vijat e fatit
nė dorėn tėnde flakė.
Endeshin rrugėsh tė ēuditshme,
pa folė.

Pastaj, n'teatėr; njė Gjido
i larė me djersė
pėrpėlitej i falisur.
Ti shkuleshe n'gaz me tė madhe,
por nė sy tė vetėtinte
stuhia e Shtatorit..
A tė kujtohet?)

SHKALLA E KAKARRIQIT

E kapėrthyer me lugetėr hėna
njollat e territ pėrgjakė
e nata,
tinėzare fėrshėllen mbas pritash,
si nė kohėn e cubave
kur thika vetėtinte e ftohėt;
e buzagaz me pezėm.

Harbon pėrbindshėm rrėpira
e ngeshme nė perspektivė
pėr t'u qepur nė njė kėnd
me qiellin e detin.

(Mė rrashtė e mė tepėr ferr
shkrepat ceporė,
kėrcėnuese pėr m'u shprazė nė rrenojė
pėrmbi eshtra
qė vetėm lėkura i lidhė
e vullneti).
O natė, o natė,
mos ky na qenka pikėsynimi?

Tė ngrysura ėndėrrimet sėrish vėrshojnė
lėvyrėse e me tė lutura,
por ndalem nė vend:
shuplake
kulla picingule e katallanit tė lashtė.

LODHJE

Nganjėherė trishtimi fjollė mbidhet
mullan nė zemra tė plasura,
nganjėherė pėrmallimi bėhet liman vajtimesh
ngushulluese;
tė pėrgjumur ndehemi pėrmbi pellgje brengash
ndehemi shtijakė ndėr gėzime qė s'kanė jetė
e biem lėmuē
- thėllėnza tė rreshkura - ndėr pasqyra.
Cekonet qielli prej vigmash pikė-e-vrer,
Cekohet guximi;
ushton ndėr veshė e papushim
"pusho nė paqe,
pusho nė paqe..."
Ah, s'mundem mė, nuk mundem;
mė ēoni...

NJE GOZHDE

Njė gozhdė e ngulur thik nė mur, njė gozhdė
e ngulur thik nė mur, njė gozhdė e ngulur...

Njė gozhdė e futur thellė nė mur, njė gozhdė
e futur thellė nė mur, njė gozhdė e futur.

Njė gozhdė e mbetur thatė nė mur, njė gozhdė
e mbetur thatė nė mur, njė gozhdė e mbetur.

e ngulurthik...
e futur thellė...
e mbetur thatė...

VAJTIMI I PLAKUT NE SHTEPINE E SHKRETUAR

Mė lini. Unė vetė ankohem me vetvete;
harrohem ndėr rrėnoja e ngushllohem.

Deri kėtu - a dole shpirt! - me zor u kapa,
gėrmuē e kalamendas anėsh sė rrugėve;
(thellimin si me ēa m'e avull tė pakėt?)

Tė zhigatura, por prap nė kėmbė kėto mure
qėndrojnė
kėtu nė qoshe sytė veri nuk i shikė
e nė lotokan, lotojnė pėrmallė...

Mė lini. Unė vetė ankohem me vetvete:
"Qetėsia ndėr kthina jehonte,
fėmia......."

RRUGET NE VJESHTE

Hone tė ndėrlikuar
ku era faliset
e mbledh ndėr praqe dyersh
shtėllunga gjethesh tė thatė
pėrralla tė marra.


SHAKESPEARE

Je kryqi im;
ngėrthyer me pezėm,
nė skaj tė murit, lart
-shkarravinė e zezė
pėrbluan pusi.

Ah, shporru, shporru; ja, pritė!

Por menjėherė
fijet e kėputura vihesh e lidhė
__________________

Ne vend te hyrjes

I erret ky shteg. Nuk mundem
rrugen me gjete pa driten
tande. (Cka me sembon?)

Ne cep te gremines
qe josh e ngujon
a nuk shef si po lekundem?


Kruja

(e pare nga Fushe-Kruja, naten)

Gjerdan margaritaresh
mbi gjoksin tend
t'irnuar

o atdhe.
__________________

Pa element

Sado te largohemi
o dhimbje
mos ti cekohesh?

C’e mjere
kenaqesia jone
dritshkurter


- Alegro furioso -

…e shpesh kam pa liqenin te shpupurishur
kunder reve te mbarsura
me shkreptira te dhunshme
me kordha shumesh te pareshtura
me gjithe sa kishte fryme
sulmonte, e germushej;

por shi vazhdoi me ra…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Zef Zorba (1920-1993)
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: