Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Virgjil Muci(poezi)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Virgjil Muci(poezi)    18/9/2010, 03:45

* * *


Optimizmi

ishte i dashuri im i parė.

Bėmė dashuri,

por shpirti i zhvirgjėruar,

mbeti beronjė.

Fara,

ishte sterile.


...


Trishtimi

ishte i dashuri i fundit.

Bėmė dashuri.

Shpirti u mbars,

e polli Vetminė.

shtator '93
* * *


Fallusi- direku

i anijes pa flamur.

Erėrat e marra tė fantazisė

e degdisin detrave tė epsheve.

shtator ' 93

* * *


Bie dėborė,

Dhe unė pėr herė tė parė,

Arrij tė shoh se,

Ē' ngjyrė paskan petalet e,

TRISHTIMIT.

shkurt '93

* * *


Nata- shurrė e ngjyrosur

Qė i rrjedh shalėve

Kohės sė pėrdhunuar

nėntor ' 92* * *


Ai trokiti nė derėn e nevojtores

dhe thirri:

"Eja shpejt. Revulucioni filloi."

"Vafsh nė djall," ja ktheva

"Lermė tė shijoj nė paqe,

aktin e mrekullueshėm tė jashtėqitjes."


Dola nga nevojtorja

dhe harrova ta lėshoj ujin.


Qyteti qelbej nga tė pėgėrat.

mars ' 94


* * *


Ēarls Bukovskit
Ditėn e vdekjes
9 mars 1994


Njė monument

Njerėzimit i lipset

vetėm

njė monument.

Le t' i marrim

t' i shkrijmė

shtatoret

e mbretėrve,

gjeneralėve,

shkrimtarėve,

filozofėve,

diktatorėve

e gjithė psikopatėve

e idhujve tė rremė

dhe me bronxin e tyre

t' iu ngrejmė

njė monument

PROSTITUTAVE.


* * *


Rri shtrirė nė kokėrr tė shpinės

Dhe sytė i mbaj nga tavani.

Nė qoshk njė pezhishkė.

Njė mizė ka ngecur keqazi

Nė dantellėn e saj.

gusht ' 93

Nė pezhishkėn e kotėsisė sime

Kam ngecur e rri pezull

Dhe pres Mortjen

Qė ēapitet me hapa tė ngadaltė.

gusht ' 93

* * *


Vrava veten

rashė nė gjumė

kur u zgjova

vdekja qe larguar

u ngrita

u vesha

dola nė rrugė

i propozova

femrės sė parė

qė takova

nuk mė pranoi

hyra nė bar

piva dhe u deha

u ktheva nė shtėpi

vdekja

mė priste buzgaz

nė duar

mbante lule tė bardha

pa aromė

artificiale

ramė nė shtrat

u shkėrdhyem


...


----------------------


Fatos T. Lubonja: Vėshtrim lidhur me poezinė e Muēit

Botuar nė revistėn pėr kulturė
Pėrpjekja, Nr.4Kėto poezi tė Virgjil Muēit mė transmetuan njė ndjenjė tė veēantė qė, duke u rrekur ta pėrthekoj, gjeta se vjen nga njė pėrzierje origjinale e revoltės me trishtimin. Revolta ndaj njė shoqėrie frustuese shndėrrohet befas nė trishtim- arrin nė pafuqi- dhe prap kthehet nė revoltė, pa mundur tė kuptosh se ku fillon njėra dhe ku mbaron tjetra. Kjo lojė ndjenjash ėshtė shprehur kryesisht me metaforat e marra nga gjuha erotike- pasi liria mė sė pari ėshtė dashuri dhe frustrimi ėshtė pengesė dashurie. Autori e shpreh revoltėn e tij nėpėrmjet glorifikimeve paradoksale, nėpėrmjet pėrdorimit tė atyre fjalėve "banale" qė nuk i pranon faqet "e bardha" tė shtypit... por edhe ndėrmjet delikatesės sė trishtimit qė e kaplon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Virgjil Muci(poezi)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: