Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Tasim Aliaj

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Tasim Aliaj    18/9/2010, 03:09

Poeti dhe shkrimtari Tasim Aliaj
Kėtu po ju paraqes njė ndėr krijimet e fundit letrare tė Poetit dhe Shkrimtarit tė njohur shqiptar, zotri Tasim Aliaj, ku shpreh dhembjen e tije, per humbjet qe ka psuar dhe po peson shoqeria shqiptare dhe ajo njerzore, ku vendet e Gjenive po i zene halabaket.
Fatkeqsisht, poeti ndodhet nė mėrgim nė Itali, si refugjat i degdisur nėper procedurat burokratike tė azileve nė Europė. Procedura qė na i dhuron situata politike dhe ekonomike nė Shqiperi, qė na dhurojnė qeveritė pseudodemokratike me pseudopolitikanėt Shqiptarė, na e dhurojne ata, te cilet kanė hypur nė funksione me dhunė dhe me dhunė po qėndrojnė.
Kur dėgjojme se krijues tė tidhė qė janė detyruar tė marrin rrugėt e botės edhe nė moshė tė thyer, sepse pushtetarėt i kanė shperfillur mendimet dhe idetė e tyre pozitive pėr shoqėrinė, tė vjen jo vetėm keq, por ndjemė dhe dhėmbje pėr humbjen e madhe qė po pėson kombi e populli shqipėtar.
Ky Poet dhe Shkrimtar nuk i perket asajė shtrese shkrimtarėsh apo krijuesish qė janė larguar nga Shqipėria me viza zyrtare pėr sherbime tė shtetit dhe kanė zėnė vėnde nėper botė duke mos u kthyer mė, por duke u quajtur sikur janė gjithė jetėn me te ashtuquajturat, sherbime…
Tasim Aliaj i pėrket asajė shtrese qė largohen tė detyruar nga presionet e pushtetarve. I perket masės sė madhe qė detyrohet tė ikė ose tė shkelet nga dhuna e halabakve qė u rrinė roje pushtetarve, ashtu siē dhe e thekson me nota tė forta nė vargjet e tijė me tė fundit…

HERKULI NĖ ASISTENCĖ

Mė fal Herkul, s’tė kam harruar,
Ashtu siē u harrova unė,
Po ja, kjo botė e bekuar
Tė la dhe ty rrugėsh, pa punė.

Kėshtu e ka kjo jet’jarane,
Kur nuk tė do, ta luan fenė,
Ja, Penelopa shet banana,
Ajaksi po shplan dyshemenė!

Homeri fle pėrjetėsisht.
E vunė nė gjumė me soniferė
Dhe botė e mjerė ēmendurisht
Ecėn galop pėr nė skėterrė.

Akili shkoi nė megrim.
Nuk i honepsi mercenarėt,
Enea endet si jetim,
Se s’han dot kashte me gomarėt.

A e kujton Romėn e mundur ?
Po tė vish prap do gjesh belanė,
Sa dhe polici mė i humbur
Tė tendos brenda, nė hapsanė!

Se s’ka mė punė pėr Herkulėt
Se pėr Herkulėt s’ka Atdhe!
Hektori vajti me tė shumtėt,
Uliksi humbi nė Mesdhe.

Babilonia? S’di ku ka koken.
U mbush me tanke e avionė
Dhe tymi ka mbuluar tokėn,
Ky “tym” i bukur i kohes tonė.

Kėshtu pra, ngryse si ta ngrysėsh,
Po vetėm punė mos kėrko
Se edhe botėn tė pėrmbysėsh
Askush s’tė flet, asnjė s’tė do!

Pa hė, Herkul, ti zgjidh e merr
Nė kėtė botė batėrdi,
Ku ngjasin gjėra qė as nė ferr
S’do shihnje gjith’aq lemeri…

Pėr ty, Herkul, nuk ka mė punė
Dhe pse dikur e tunde dhenė,
Ndaj kthehu prapa, pa pėrdhunė,
Shko nė Olimp, shko nė legjendė.

Shko nė Olimp, shko nė legjendė.
Sot nuk tė duan nė asnjė vėnd,
Se bot e mbushur me legenė
S’ka mė nevojė pėr krahun tėnd.

Pra ec e lerna nė batak,
Qė tė shijojmė kėtė orgji,
Sot vlen me shumė njė halabak
Se njė Hero, se njė Gjeni !

Tasim Aliaj,
Shkruar ne Dhjetor 2003
Refugjat nė Itali
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Tasim Aliaj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: