Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Suzana Zisi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:41

Atehere te nderuar kam kenaqesine qe tju ofroj disa krijime qe me kane pelqyer.
Uroj te ndjeni te njenjten kenaqesi :)

Ėndėrr ...

Mbrėmė,
gjithė natėn
isha me ty...
T’i kėputa
venat…
T’i zbėrtheva
eshtrat…
T’i gjakosa
flokėt…
Tė putha
nė sy.
Mbrėmė,
gjithė natėn,
isha
me ty.
Por,
nė mėngjes,
s’munda
tė tė rikrijoja…
S’mė dilnin
gjymtyrėt.
S’mė mjaftonin
flokėt.
Buzėt
e kafshuara,
fytyra
e plogėt.
Dhe,
ika…
Ika,
mora malet…!
Zjarri,
qė kam brenda,
as shuhet…
As falet...!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:45

Dashuria ju ka harruar

Mos e kėrkoni
puthjen!
S’keni pėr ta gjetur!
Kėtu,
thellė
e kam tretur…!
Mos e kėrkoni
ndjenjėn,
kyēur
nė shpellėn
e mungesės!
Mos e kėrkoni
arsyen!
Shtatė pashė nėn dhe’,
ka mbetur…
Mos e kėrkoni
moshėn!
Me zero
e kam shumėzuar.
Mos e kėrkoni
Dashurinė!
Ju ka harruar...!!!
__________________

M’i mori era...

--------------------------------------------------------------------------------

Rrėnqethjet,
e mėngjesit
tė brishtė.
Klithjet,
e pasioneve
tė ndaluara.
Lotėt,
e fėmijėrisė
sė largėt.
Pendesėn,
pėr “fajet”
e shkuara.
Ecejaket,
nė kėrkim
tė shpirtit.
Alegorinė,
e telefonatave
tė ndėrprera.
Letrat ,
qė dot s’i shkrova…
M’i mori era...!
__________________

Pa kohė...

--------------------------------------------------------------------------------

Nė Atlantik,
u zhyta
nė magjinė
e ekzistencės
joreale.
Nė Bermude,
u njėsova
me tė fshehtat
magnetike.
Ligjet e fizikės,
i shumėzova
me ligjet morale.
E,
dolėn
jashtė kohe:
Njerėzit,
Jeta,
Paranojat biblike...!
S’ka mėngjese,
vjeshtė,
shekull.
S’ka nocione,
fundi
e fillimi.
Mbete
vetėm ti...
Mbi botė.
Pa kohė.
Pafundėsisht,
imi…!
__________________

Don Zhuani...

--------------------------------------------------------------------------------

Endesh
si hije,
Mes ecejakesh
tė pasosura…
Dashnor
i pėrjetshėm.
Tragjik
i shekujve.
Ti.
Donzhuani
shqiptar
i legjendave.
Ti.
Fantazma
ironike
e netėve…!
Kostandin!
“Vėlla”
i pėrbaltur.
Pse
frikė
patėn?
Pse
s’thanė
tė vėrtetėn?
Qė,
Doruntainat,
ti,
i ndėrrroje
pėrditė.
Pse
e pėrēudnuan
kėshtu
legjendėn?
Pse
mbyllėn
sytė?
Shkatėrron
dhe rilind.
Shuan
dhe ndez,
Ėndėrrat
e vajzave,
tė prera
nė mes...!
Herė – copa balte
tragjike,
lėshon.
Herė – ar – eliksir dashurie.
Herė Doruntinėn – princeshė,
pėrqafon.
Herė,
i frikshėm,
shfaqesh
si hije.
Qėndron
statujė,
mes jetės
dhe varrit.
Dhe,
stepesh!
Tė hysh,
a,tė dalėsh?
Tė rendėsh ,
mes territ
dhe
skandalit,
a,
hapin,
gjėkundi,
ta ndalėsh?
Kostandin!
Don Zhuani im, shqiptar.
Oqeane lotėsh
mblodhe,
nė altarėt
e pritjes.
Pasione pa fund
ndeze.
Shojte,
zjarre
tragjikė.
Me alibinė- satirė
tė Ngritjes,
nga,
i yti
varr,
alegorik…!
Endesh
fantazmė,
mes,
ecejakesh
tė panumėrta...
Dashnor
i pėrjetshėm.
“Vėlla”!!!
Ah,
sikur...!
Doruntinat
e dhimbjes,
nuk vdesin.
Rilindin,
nga brinjėt
e tua…
Si
Eva,
nga Adami,
dikur …!!!
__________________

Ps.Keto poezi jane shkeputur nga libri"E BARDHA ESHTE PAK..." Botuar ne Tirane ne gusht 2004. do te vijojme neser :)
__________________

Miku Im I VogĖl…

--------------------------------------------------------------------------------

Kush tha
qė,
sytė
ti mori errėsira?
Dhe,

buzėqeshja,
fluturoi nė re?
Ti,
je
kėtu,
Miki,
miku im i vogėl.
Je,
kėtu,
me ne!
Ende
ėshtė
mes nesh,
frymėmarrja jote…
Tė bukurėn
buzėqeshje,
kėtu e ke!!!
Endesh
si njė ėngjėll,
nėpėr ditėt tona.
Sytė e tu
tė brishtė,
i shoh
dhe nė gjumė.
Jeta,
ėshtė
e shkurtėr,
do shihemi, Miki.
Miku im
i vogėl,
qė,
mė mungon,
kaq shumė...
__________________

Eja i bukur, Promete…

--------------------------------------------------------------------------------

Ti,
je.
Ti,
s’je.
Te ndjej,
dhe
s’te ndjej…!
Shfaqesh i persosur,
diku,
zhdukesh pak me tej….!
Te kerkoj
por,
trembem!!!
Kam frike te te gjej…
Ti,
je.
Ti,
s’je.
Imazhe qe fluturojne andej…!
Ti,
s’je
ne rruget me pluhur,
ne rudhat e kohes
te flakura tej…!
Ti,
je
ne puthjet,
dritherimat,
ne gjakun
qe cmend legjendat,
te ndjej…
Ti,
s’je
ne syte qe u lodhen,
nga erresira
me emrin: Dite.
Ti,
je
ne endrrat e bardha,
qe,
embel,
dritherojne
drite.
Ti,
s’je imazh interneti,
qe,
ndjek valet
e,
shfaqet ne Yahoo.
Ti ndiej hapat,
eja!
Jam duke te pritur,
ketu.
Eja,
sillma zjarrin.
Dua,
edhe pakez drite…
Eja i bukur,Promete!
Harroji
Perendite!!!
__________________

Citim:
Postuar mė parė nga FLORIRI
O Indrit nga eshte kjo Zisi?Kam pasur nje idhicik me kete mbiemer...lol

O Flori me sa di une eshte nga Vlora, por nese do te kem kohe ne ditet e ardheshme do te shkruaj dicka mbi te. :)


Nga sytė e tuNga sytė e tu,
buron
njė dritė e mirė.
Kjo dritė,
ka kohė
qė mė mungon…
Mė duket
vetja
shkretėtirė,
dhe
ti,
oaz,
qė mė tundon.
Jemi
kaq larg…!
(ndonėse dy hapa)
Mos e zgjat
dorėn
me ngurim.
Se digjem,
digjem
porsi flaka,
dhe,
mbetet
veēse,
hiri im!

---------------------------------------------

I + I = 2

I + I,
bėjnė 2.
Por,
ti,
kėtė,
s’e di.
Pėr ty,
I + I,
bėjnė 5
ose 6.
Dhe,
une,
ne matematikėn
tėnde
“moderne”,
ndihem
jashtė,
jashtė...!
__________________

Nė shtėpinė e kafshėve


Kafenė,
ma serviri
ujku.
Duke ėndėrruar,
shijen
e mishit
tim…!
Drekėn,
ma serviri
dhelpra.
Duke skicuar ,
arkivolin
tim…!
Darkėn,
ma serviri
urithi.
Duke gėrmuar,
varrin
tim…!
Zogjtė e pėrgjakur
mė lėpijnė…
Milingonat,
tatuazh
mė ngjiten
nė shpinė…
Ku ėshtė dera?
Hapeniiiii…
Tė hyjė
kėtu,
njeriu.
Njeriu?
Oh!
Vdiq i ziu!
Bishat
e egra,
zaptuan
shtėpinė…
Planetet,
nė kraharorin tim,
ulėrijnė!
Ulerijne…!!!
__________________

Enigma

--------------------------------------------------------------------------------

ثshtė enigmė
pėr mua
dhe,
s’ka pėr t’u zgjidhur
kurrė,
pafundėsia
e mendimeve
tė tua,
tragjike…
Ti,
mos u luhat
mes ėndrrash
ndjellakeqe.
Ti,
ke
nė shtėpi,
njė mace
besnike.
Tė shoh.
Nė mendime
tė thella
ke rėnė.
Shkundu, pra!
Mos e vrit
rininė!
Nuk tė pengoj.
Heq dorė
nga lufta.
Unė,
pigmenti,
qė tė shtoj
mėrzinė.
Ti,
prapė i heshtur…
ا’mendon?
ا’mendon,
me atė mendjen
tėnde,
bardhė e zi?
Heq dorė nga lufta!
Mė dėgjon?
Njė mace
besnike,
tė pret
nė shtėpi…!
__________________

Stinėt e Jetės

Pranverės
qė shkoi,
ia mora
drithmat.
Verėn
e thatė,
me pjalm,
po e lag.
Dhe,
po s’mė ēmendi
vjeshta
fytyrėrrudhur,
dimrin,
do ta kem
tė gjatė…
Tė gjatė...!


Fantastiko – Shkencore

Duart e tua,
copa dielli.
Sytė,
meteorė
tė fshehtė.
Kėmbėt qė dridhen,
shkėmbinj
hėnorė.
Buzėt,
llavė
e nxehtė.
Njerėzit,
satelitė spiunė.
Fjalėt,
orbita imorale.
Shpirti im,
gjithėsia pa fund…
Puthja
jote,
e vetmja gjė reale…
__________________

Njė gjethe

--------------------------------------------------------------------------------

E zgjidha,
magjinė
e egzistencės.
Jam gjethe,
e flakur
mes rrugės…
Kalojnė
mbi mua,
pushtete,
kėpucėsh…!Ē’ėshtė njė zog?

Njė zog,
nuk ėshtė
thjesht,
shpend.
Nuk ėshtė
thjesht,
qenie
qė cicėron.
Pėrpėlitet,
ai,
brenda
ēdo njeriu.
Qesh
dhe
vajton.
Njė zog,
pėrmbys,
anijen
e shpresave.
Pastaj,
ngarkuar
me ėndrra,
fluturon…
Njė zog,
ēukit shpirtin,
ēdo ēast.
Pastaj...
Me hipokrizi,
shėron...!
Dhe...
Cicėrima – kėmbanė,
tmerron,
varrin tėnd.
Njė zog,
nuk ėshtė
thjesht,
shpend.
Ėshtė,
vdekja
dhėmbėrėnė...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:46

Shtėpia me themele eshtrash…


Shtėpia ime,
nė kufi
me legjendat.
Ngritur
mbi themele
eshtrash.
Rrobat,
endur
me flokė
njomėzakesh.
Kurora,
me petale
gėnjeshtrash…!
Me heshtėn
e lashtė
e tė ndryshkur,
ēarēafin
e harresės,
gris.
Duke i thurur
pelena
jetės,
pėrtyp
vdekjen time,
por,
dot,
s’e gėlltis…!
__________________

Natėn, kur ti flije…

--------------------------------------------------------------------------------

Natėn,
kur ti flije,
t’u futa
nė shpirt.
Nga rruga,
qė,
vetėm unė
e di.
U pėrballa,
me dhjetra portrete
femrash.
U pėrgjaka,
nė qindra skelete
emrash,
dhe,
qava
me oiii...!
U ngatėrrova,
nė labirintet
e psherėtimave.
Mes premtimesh boshe,
vuaj…
Puthjet pijanece,
belbėzojnė:
-E dashur,
je,
nė dhe tė huaj!
Dhe rend,
por,
shpirti
s’paska fund.
Ti
po zgjohesh.
Dhe njė sekondė,
ka ngelur…
Po shkoj
me shpresėn,
se,
imazhi im,
do jetė
diku…
Nė tokėn
e pashkelur...!
__________________

Baladė plehrash…!


Endem
rrugėve tė tua,
duke lėnė
gjymtyrėt,
qelizat,
indet,
peng.
Endem,
skutave tė tua,
duke i falur
frymėn
plehrave.
Endem,
hijesh,
fantazmash,
duke vrarė
ėndėrrat,
kėtu.
Ē’fatkeqėsi
pėr mua
me ju,
fėmijėt e sė keqes…!
Endem
legjendash,
duke vjedhur
virtyte,
pėr t’ia arnuar,
jetės...!!!
__________________

Hija e kumbullės


Sa ēel sytė,
hija
e kumbullės,
mė pushton.
Dridhet
ajo,
si vajza
miturake,
nė dashurinė e parė.
Pas perdes,
kumbulla
gjelbėron,
por,
perdja,
na ka ndarė.
Dhe,
pėrfytyroj…
Gjethet,
si qerpikė.
Degėzat,
qė bėjnė hije.
Kokėrrzat
e athta,
si gjinj
njomėzakeje.
Mbi to,
brumbujt
si buzė fėmije.
Dhe koha,
kalon…
Hija
mbi perde,
dridhet,
si mė parė.
Pas perdes,
kumbulla,
gjelbėron.
Por,
perdja,
na ka ndarė…!
__________________

The same shit in different days


Jeta,
pėrsėrit
veten,
ēdo ditė.
Unė,
kapur
pas njė fije kashte,
dua,
lumin
ta kaloj.
Shkoj
tek mesi,
por,
rryma,
shpejt
mė kthen.
Dhe,
notoj.
Por…
Ēdo mėngjes,
veten,
e shoh
nė breg.
Rrethuar,
nga tė njėjtat
fytyra,
dhe,
nga i njėjti
vėshtrim,

djeg.
Ndaj,
me emocion
notoj.
Shpresoj,
akoma
shpresoj.
Dhe,
qenien,
ma pushtojnė
pasione tė fuqishme.
Qė,
thyhen
lehtė,
nė barrierėn
e palėvizshme:
“I njėjti m...,
nė ditė
tė ndryshme…”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:47

Si Kėsulkuqja do trokas

Do t’vija tek ti,
si Kėsulkuqja.
Me shportėn
e luleshtrydheve,
dhe…
njė pako
kafe.
Por,
s’mė prite dot.
Tė rrėmbeu
vdekja,
nė dasmėn
time.
Dhe,
nė vend tė shportės,
solla lot…
Do t’vij
tek ti ,
si Kėsulkuqja.
Por,
Mos vallė?
Mos vallė
ujku
na gėlltit,
si nė pėrrallė?
Megjithatė,
unė,
do tė trokas.
Vdekjen,
do e verboj,
me njė grusht
piper.
Dhe,
pakon
me kafe,
nga shporta
do e nxjerr.
Dhe,
Ty,
e dashur,
nė dorė
do tė ta jap.
Do puth
cepin e varrit,
pastaj ,
do tė kthehem
prapė...!
Por,
jo
si Kėsulkuqja…
Se,
ajo
nė kthim,
mori
edhe gjyshen
me vete…
E dashur.
E ėmbėl.
Si vegim,
nė zemrėn
time,
Mbete...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:49

Meditim mbi glob

Hija
e flokėve
tė mi,
mbuloi
Europėn.
Nėn diell,
mbete,
Ti.
Shqipėria ime,
e vogėl…!
Dhe,
si njė princeshėzė
e artė,
dritė
lėshon
mbi glob…!
Faleminderit,
pėrfytyrimi
im,
snob...!!!
__________________

M’i mori era...


Rrėnqethjet,
e mėngjesit
tė brishtė.
Klithjet,
e pasioneve
tė ndaluara.
Lotėt,
e fėmijėrisė
sė largėt.
Pendesėn,
pėr “fajet”
e shkuara.
Ecejaket,
nė kėrkim
tė shpirtit.
Alegorinė,
e telefonatave
tė ndėrprera.
Letrat ,
qė dot s’i shkrova…
M’i mori era...!
__________________

Dėbora e pashmangshme

Ti,
me urrejtje,
ndihmon
dėborėn.
Ti,
me pėrbuzje,
me grric
fytyrėn.
Ti,
me dėshirė,
ledhaton,
jetėn
e zbrazėt.
Ti,
shprish
natyrėn.
Nė ē’perėndi,
je betuar
tė mė mplakėsh?
Nė ē’det,
e peshkove
alibinė?
Nė ē’humnerė,
e gėrmove
legjendėn?
Nė ē’epokė,
dyfytyrėsinė?
E pafytyrė.
E pashmangshme
kjo dėborė!
Qė,
flokėt
po m’i zbardh.
E,
shpirtin,
po ma vret.
Dhe,
flaka

u ndez,
mes nesh,
dikur…
Nė akullsinė
e saj
u tret.
U tret…!
__________________

E ēmendur?


Fantazia ime
e ēmendur,
ku s’shkove?
Nė ferr,
milionere.
Nė parajsė,
shkrimtare.
Fantazi
marroke,
ti,
do t’ndalesh,
kur shpirti,
pulėbardhė e pėrgjakur,
tė prehet
mbi varre…
Fantazia ime,
pjellė
e pengesave.
Sa molekula,
e vogėl.
Sa perėndia,
e madhe.
Antitezė
ekuacionesh,
nė kėto kohėra
makabre…
Fantazia ime
e ēmendur,
bredhare...!
__________________

Mė fal

Mė fal!
Mė fal!
Nė lakuriq nate,
tė kam shndėrruar.
Ditėn,
tulatesh,
nė kafazin
e kraharorit tim.
Natėn,
lėshohesh
e harbuar.
Mė fal!
Pėr ditėt
qė kaluan.
Mė fal!
Pėr shekujt
qė do tė vijnė.
Mė fal!
Mė fal!
Mė fal!
Mė fal!
Tė vrava lirinė...!
Eja tani!

Gjithshka e imja,
tė kėrkon
ty.
Eja
i tėri...
Tė dua tani!
Mos harro ironitė,
konjakun,
streset,
i dua tani!
Dhimbjen,
gazin,
jetėn,
vdekjen,
sillmi kėtu
se,
do t’i pi.
Pastaj,
nė gjoksin
tėnd
do futem,
e,
s’do tė dal mė…
Kurrsesi!!!
__________________

Poezia dhe Unė

Veshur
me pelerina
ēeliku.
Tėrė nur.
Nė “ paradėn
madhėshtore
tė modės”,
pozojmė
tė dyja.
Ajo,
Mis e vėrteta.
Unė,
Mis marrėzia…!

Filozofia e kėmbėve tė trishtuara


Mes udhės
sė pasosur,
pėr tė njohur
botėn…
Njėra,
godet kokėn,
Tjetra,
lėpin tokėn…!
__________________

Monotone

Do tė dal
nė kodėr
e,
do tė vėshtroj
botėn.
Do marr
njė gur
dhe,
do i thyej
kėshtjellat e rėrės,
me egėrsi…
E pastaj?
Do marr
njė qen
dhe,
do i pėrdredh
kokėn,
me butėsi…
E pastaj,
me dhimbje,
do qaj,
do qaj…!
Do mbledh
mbeturinat
e kėshtjellave
dhe lehjet
e qenve,
e,
do ia fal
perėndisė,
qė,
ti kthejė
nė djaj.
Do ia fal
kėta djaj,
monotonisė.
Do e grric,
do e ējerr,
dhe do qaj…!
__________________

Po vdesim duke tė pritur ty…

Unė,
Ti,
Ne,
Ata...
Tė duam ty.
Tė lindur,
nga pasionet e mėdha.
Bij tė dashurisė.
Tė presim...
Ty.
Ku je Diell?!
Eja,
teri lotėt
e syve
tanė!
Kėtė tokė
tė hidhur,
mbarse
me mirėsi.
Eja!
Pėrvėloji
gjuhėt
e helmėta!
Zbrit kėtu!
Tė shkrihemi,

tė madhen,
dashuri…!
Dhe,
nga hiri,
tė ringjallet
si Feniksi,
njė qelizė
e re
mirėsie.
Zanafilla
e planetit
tė ri…!
Unė,
Ti,
Ne,
Ata,
tė duam
Ty!
Eja,
Diell,
tė digjemi...!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:50

E bardha eshte pak…


Njė mur,
i lyer
me tė zezė
dhe,
me tė bardhė...
E zeza,
ėshtė shumė.
E bardha,
pak.
Ngjyrat,
luftojnė ashpėr.
Ngjyrat,
lėshojnė gjak.
Pėrpėlitet
e bardha.
E zeza,
shumohet.
Syri,
mė tmerrohet…!
Mur.
Mur i zi,
larė nė gjak.
S’dalloj dot
tė bardhėn.
E bardha,
ėshtė,
pak…!
__________________

E MBAJ ZJARRIN NDEZUR…!!!E mbaj zjarrin ndezur…
Ndezur….
Rrėmbej pemė tė prera,
degė te thara.
Mbeturina tė mbledhura andejpari…
Dhe,
nėse nuk gjej,
djeg brinjėt e mia,
tė mos shuhet zjarri…

Eh,
zanat e pyllit
digjen dhe rilindin…
Po hedh njėren dorė…
Tė shkruara fatet…!!!
Ja,
kjo erė e marrė,
ulėrin prej “miqsh”…
Ndaj,
zjarri tulatet…

Kridhem e tėra…
Mė treten eshtrat...
Shembem,
ulėras,
pėrpėlitem…andejpari.
Qė tė ngrohen “miqtė”,
qė tė zbuten djajtė…
Ėshtė ndezur
zjarri…!!!
__________________

Ftesė nė varrimin tuaj


Tė gjithė
morėn
ftesa.
Por,
asnjė
nuk erdhi.
Tė gjithė
derdhėn
lotė.
Por,
asnjė
nuk qau.
Tė gjithė
folėn.
Por,
asnjė
nuk tha
tė vėrtetėn…!
Dhe,
tė pakallur,
tė lemerisur,
nė mes tė rrugės,
Atė,
e gjetėn.
O njerėz!
O hije!
Me kėmbė
mos e shkelni!
Do vijė
ai shekull.
Do vijė
ai muaj.
Do vijė
ajo ditė
e bardhė
perėndie.
Dhe,
ai,
do qeshė,
nė varrimin
tuaj…!!!
__________________

Testamenti i Evės

Sikur Eva,
tė mos e linte,
nė testamentin
e saj,
Ajo,
s’do egzistonte.
Dhe,
llumi i ndyrė
i hipokrizisė,
do pushtonte,
botėn...!
Por...
pakėz
tė njollosur,
na e fali.
Pėrzier
me hipokrizi.
E vėrteta,
endet
rrugėve,
si fantazmė.
Dhe…
Veē
tė marrėt,
e ftojnė
nė gosti…!!!
__________________

Vdekja e shpirtit...!!!Ai,
po vdes...
Per tu ringjallur perseri.
Si Krishti!!!
Me dhimbje,
pikat alegorike te shiut,
Vajtojne sot.
Per te kenduar neser,
ne nje bote te ndritur...
Legjendat,
u thinjen, duke pritur...
__________________

Dashuria...


Pasi mbaroi funerali
i mbretit Hamlet
dhe i bukuroshes Ofeli,
Dashuria,
u kthye tek ne
perseri.
E cmendur,
se doli nga kafka e saj...
E mencur,
se doli nga kafka e tij...
__________________

Njė hap larg vdekjes

Sa melankolike
mbi
atė
breg…
Ta prek,
a mos ta prek?
Syri i saj,
tė shkrin.
Puthja,
tė djeg.
Fatkeqe,
e zbehtė,
e brishtė,
e lehtė.
O Zot!
Po ndėrron jetė...!
Njė hap
larg bregut,
vdekja
e pret.
Ajo...
Melankolike,
mbi
atė
breg.
Ta prek?
Jo!
S’mund ta prek!
Ėshtė
hija ime.
Unė,
jam
ajo.
Qėndron,
njė hap
larg vdekjes.
Unė,
kam vdekur,
me kohė...!
__________________

Sa shumė qenkėrkam plakur...

Mendimi
zvarritet…
Puthja,
ngrin akull.
Dėshira,
endet
si somnambul.
Buzėqeshja,
rend ,
nė labirintin
e pėrgjakur
tė buzėve…
Qė,
mė,
s’kanė pėr tu hapur…!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:50

Statujat e qėndresės

Doja,
kokėn,
ta mbėshtesja
diku...
Nė krahėt
e tu?
Po!
Nė krahėt
e tu.
Ti,
si statujė
e qėndresės,
mė vėshtroje…
Unė,
si somnambule,
mes ėndėrrash,
rendja:
Nė buzėt,
e puthjeve
tė ngrohta.
Nė malet,
e shpatullave
tė hijshme.
Nė kraharorin,
e gjerė
si deti.
Nė labirintet,
e ngatėrruara,
tė mendimeve…!
Po ti?
Statujė e qėndresės?
Jo!
Mė vėshtron
vjedhurazi…
Ē’keni me mua
o njerėz?
Lermėni,
kokėn,
ta mbėshtes,
tek ai…!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:51

Njė sy

Dikur,
diku,
vizatova
njė sy...
Dhe,
e harrova.
Por,
njė mėngjes,
“Deti”,
mė kish mbuluar...
Kuptova...!
E kėrkoj mė kot,
kryeveprėn
e dorės
sė patalentuar:
Nė hapėsira
tė bardha,
lotėsh.
Nė hone
e korije.
Nė legjenda
tė zymta.
Nė pjata
tė helmėta.
Nė gota rakie.
Nė ēarēafė
tė ndotur,
pa pikė fantazie…!
E kėrkoj nė yje
por,
e gjej nė shpirt.
Pluskon,
nė lotė gjaku!
Skeleti,
ende,
lėshon dritė…
Dikur,
diku,
vizatova,
njė sy.
Njė?
Apo dy?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:51

Ata…


Ata,
pėr njėri- tjetrin,
janė kalimtarė.
Duhen,
grricen,
ēirren,
puthen
si tė marrė…
Riprodhojnė
veten.
Janė
bashkautorė.
Imja
ėshtė
kjo kėmbė,
Jotja
ėshtė
kjo dorė.
E,
grricen
pėrsėri.
Puthen
si tė marrė…
Ata,
pėr njėri-tjetrin,
kalimtarė…!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:51

Te flas kur nuk je…


Po endem
nė fytyrėn tėnde,
si kurrė mė parė…!
Mes flokėsh
rrėshqas…
e,
ku tė strukem
s’di…!
Ndoshta…aty,
ku,
mendimi yt
s’me le tė rri…
E,
zbres,
mbi hundėn
e brishtė,
qė,
frymėmarrje
gjėmon.
Si prek dot buzėt…
se,
djegin,
djegin dashuri…!
Vetėm aty,
nuk munda tė hyj…
Aty
ku,
heshturazi,
pėrvėlojnė
dy sy…
Hape zemrėn
shpirt,
e,
me ler tė rri…!
__________________

Pėr ty

I tera
lotėt.
S’i kreh mė
flokėt,
Pa ty,
bota,
duket e mjerė...
Pėr tė tė parė
edhe njė herė,
zogun
e fundit,
tė shpresės,
e ther...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:52

Duke u pėrpėlitur nėn gėrmadha…


Ai ishte pėrbindėsh. Po, pėrbindėsh. Ishte… Nuk ėshtė.
O Zot ! Mė nė fund e lirė. Liria ime, i pėrshkon muret e kėtij autobuzi mbushur me fjalamė tė pandreqshėm qė komunikojnė mė klithma e tė qeshura histerike. Liria ime… E burgsour brenda mureve te edukatės strikte. E ndrydhur nga normat morale. E shtypur nga skizofrenia e kohės. Po kėta njerėz, tė cilėt mė shikojnė sikur tė isha njė qenie e rrallė, a janė tė lire, apo kanė edhe ata muret e tyre ? Ndoshta…!
Unė jam e lirė formalisht. Shkoj ku tė dua, blej ē’tė dua, fle ku tė dua. Kam dhe njė llogari bankare …
Por, tė gjitha kėto s’vlejnė, pėrderisa ndihem e burgosur brenda mureve tė trupit tim, si njė qenie e vogėl qė do tė dalė nga guaska por s’mundet. E vogla sfilitet pėr tė shkatėrruar kapilarėt, organet, nervat, tendinat, brinjėt. Por ėshtė fare e vogėl. Kjo “e vogėl” jam unė, brenda “unit” tim “tė madh”.
“Uni” im “i madh”. Ē ’ironi …!
Unė i provova tė gjitha, tė gjitha ato qė pėr shumicėn janė tabu. Dhe arrita kėtu: “Ē’kuptim ka jeta?”
“Isha vajza e pėrkėdhelur e njė familjeje tė madhe, me emėr. Pėr tim atė(piktor) dhe time ėmė ( drejtoreshė), unė isha gjeniu i familjes, krenaria e fisit. Aq sa e njihni ju kėtu, nė province Tiranėn, po aq e njihja dhe unė qė jetoja nė zemėr tė saj.
Muret e dhomės sime moderne, muret e studios fantastike tė babait, ishin bota ime. S’kisha shoqe. Ishin “tė rrezikshme” pėr zonjushėn e pėrkėdhelur e naive. Ishin ordinerė gjithashtu edhe mėsuesit, fqinjėt e sidomos djemtė. U rrita me libra…
Mėngjesin e haja nė Manastirin e Parmės, drekėn nė Kullėn e Eifel, darkėn nė pallatin e mbretit Timur. Ēdo gjė qė do te hynte nė trupin tim e sidomos nė trurin tim, kontrollohej, duke filluar qė nga ushqimet e deri tek literatura. Isha e egėr. Shoqėria e djemve mė acaronte. Pėrfytyroja mbretėr, kalorės, zotėrinj tė kollarisur qė silleshin me delikatesė dhe kupohet se sa tė rėndomtė mė dukeshin njerėzit qė mė rrethonin.
Pikturat, perfekte nga teknika, vuanin pėr dicka tė vogėl, tė vogėl fare. Megjithė elozhet dhe vlerėsimet, unė s’isha aspak e kėnaqur. Nė pikturat e mia mungonte diēka e qenėsishme. Ajo “diēka” qė mund tė quhet
“ gjithshka”. Mungoja unė…!
Duhej tė ulesha me kėmbė nė tokė. Ndoshta ishte mosha, ndoshta shkėputja nga adoleshenca, nevoja pėr vetvendosje e personalitet, apo tė gjitha sė bashku qė mė shkėputėn nga ėndrrat.
Nisi, ditėn, kur refuzova tė konkuroj pėr pikturė. Realitetin fillova ta perceptoj ndryshe. Ngjyrat, natyra, njerėzit, morėn nuancat e tyre tokėsore. Mė dukeshin tė bukura edhe ato qė ishin “ tė shėmtuara”. Edhe ēunat, sigurisht, ishin tėrheqės. “Bota ime”, me “botėn e tyre” takoheshin vetėm nė njė pikė : “ Dėshirė e dyanshme bashkėpunimi” dhe nuk puqeshin nė mijėra pikat e tjera: “ Pamundėsi totale per t’u pėrshtatur”. Termat, ndoshta do ju duken tė fryra, por jo, s’janė tė tilla. Isha njė nga studentet mė tė mira tė arkitekturės. Nė vitin e dytė, u shfaq njė dashuri. S’ishte i bukur por nė shikimin e tij ngulmues, zbulova njė botė tė thellė dhe nė komunikimin me tė, pikasa njė zgjuarsi natyrale dhe kulturė perfekte. Fillova ta dashuroja…
Por, qė nga ai cast, bota i humbi pėrsėri ngjyrat. Ishte vetėm ai nė univers. Prindėrit e mi e donin.
“Bėre edhe ti njė gjė tė menēur.”- mė thanė. ( Ata se kishin harruar divorcin tim me pikturėn).
Jetė e lumtur…
Punė e shkėlqyer…
Burrė me reputacion…
Ē’doja mė tepėr nga jeta?
Me kalimin e kohės, kisha ndjesinė, sikur njė bishė e tėrbuar hante e babėzitur brenda meje. Ēdo ditė pėrsėriste tė shkuarėn. Laja dhėmbėt, shkoja nė punė, drekoja, dilja shėtitje, bėja seks, flija. Dhe prapė jeta pėrsėriste veten ēdo ditė. Mė dukej vetja, sikur e kapur pas njė fije kashte, doja tė kaloja lumin e rrėmbyeshėm e tė tėrbuar nga furtunat e jetės. Im shoq, si gjithmonė, mė mbulonte me dashuri e pėrkujdesje. Ēdo sekondė tė lire, e kalonte me mua.
Si gjithmonė, pėrsėri, unė mbeta vetėm. E vetmja lidhje pėr mua, ishte familja. Dikur - prindėrit, tani – burri. Ndihesha si njė kozmonaute nė hapėsirėn pa forcė rėndese.
Fillova tė shoqėrohesha me kolegėt. Im shoq u shpėrfytyrua. U ftoh. Pas disa paralajmėrimeve tė heshtura, njė ditė deklaroi: “Nuk duhet tė shoqėrohesh me askėnd. A nuk tė mjaftoj unė ?” I thashė se isha qenie shoqėrore. Qeshi. “Kur u bėre e tillė? Ti s’ke pasur kurrė shokė e shoqe.”
O zot! Nga njė tutelė, nė tjetrėn. Unė, duhej tė udhėhiqesha nė jetė nga liderė psikopatė!!! Unė s’isha pronė e askujt dhe me vetėdije, i thashė “po” dėshirės pėr njė lidhje tė re. Dhe i pari qė guxoi e mė kėrkoi tė darkonim bashkė u bė i dashuri im. Fillova tė marrosesha pas tij. Le ta quajmė X. Ishte pak mė i ri se unė, i qeshur, plot jetė, pasion e energji.
Mė falte shumė prej vetes. Nuk mė pėrkėdhelte. Kisha nevojė pėr tė, aq sa pėr ajrin. Motelet, ishin pėr ne shtėpi e dytė. Prindėrit mė kėrcėnuan, mė kėshilluan, por ata, tashmė nuk ekzistonin, ashtu siē nuk ekzistonte edhe burri im. Natyra kish ngjyra, nuk vija mė syza. Dielli mė pėlqente. Shtėpia mė dukej varr. Burri – varrmihės. X-i ishte jeta ime, e vetmja urė qė mė lidhte me ekzistencėn. Kuptohet, im shoq, e mėsoi kėtė shumė shpejt. U ndamė. Shtėpia ime u bė edhe shtėpia e X-it. Jetonim si nė filma: Shumė argėtime, dashuri. Derisa, njė ditė, kur u ktheva para kohe nga shėrbimi, nė shtratin tim, gjeta vajzėn e ministrit tė dikasterit ku X-i punonte. O perėndi! Ē’faj kam bėrė qė mė ndėshkon? Prindėrit s’mė flasin. X-i s’mė do. Shoqe s’kam. Motėr jo. Pse kėshtu kjo jeta ime? Vallė prej ē’materiali jam ndėrtuar unė? Pse nuk ingranohem dot nė jetė? Pse nuk harroj? Pse nuk fal?
Kalova dy muaj nė spital pas njė depresioni tė rėndė. Kur dola, mėsova se prindėrit, pasi mėsuan pėr sėmundjen time, u nisėn me njė avion i cili mbeti bashkė me 100 pasagjerė, nė malet e Zvicrės. Trashėgova njė llogari tė majme bankare, njė fabrikė tė vogėl dhe dy shtėpi. Ju do tė pyesni :
“Ē’ndodhi me X-in ?” Pasi dola nga spitali dhe mbarova formalitetet e pasurisė, fillova ta kėrkoja por ai shmangej. Brenda meje, dashuria, ishte transformuar. S’di se ē’ndieja. Kraharori mė vlonte, koka sa s’mė ēahej nga dhimbja, bota pėrsėri pa ngjyra. Ekzistonte vetėm ai. Por… ai s’mė donte…! Pas njė takimi tė shkurtėr nė kinema dhe pas deklaratave: “Ti s’je askushi pėr mua”, e gjithė urrjetja qe kisha mbledhur brenda vetes, e shpėrndrė nė miliona thėrrmija nėpėr botė , u mblodh brenda njė ēasti tė vetėm dhe shpėrtheu.
… Njė natė, pasi u nda nga mikesha e re nė katin e parė tė pallatit, nė errėsirėn e plotė tė Janarit, njė thikėz simpatike shpoi zemrėn e tij. Nuk e vrava unė! Jo! E vrau dhimbja ime, e vrau ai “uni i vogėl” qė pėrpiqet tė dalė nga mbeturinat e “ unit tė madh” qė shkallmon brinjėt, qė kėput tendinat, qė gric fytyrėn e shkul flokėt. Ai nuk e meritonte tė jetonte. Shkova nė shtėpi dhe dogja pikturėn kushtuar natės sė parė tė dashurisė. Doni tė dini si ishte?
…Njė femėr ( unė),qielli i pėrflakur, fytyra e tij e zbehtė nė kupė tė qiellit duke u thėrrmuar. Unė, ( nė pikturė) me njė thikėz nė dorė, po therja shpresėn pėr tė jetuar, ( kuptohet, qė nė pikturė unė qėlloja ajrin se shresa ishte e padukshme). Bile mė kujtohet poezia qe shkroi njė poete pasi e pa:
I tera lotėt,
Si kreh mė
flokėt,
Pa ty,
bota,
duket e mjerė…
Pėr tė tė parė
edhe njė herė,
Zogun e fundit
tė shpresės,
E ther…!
Sikur ta dinte se, unė, bashkė me shpresėn, do tė therja…
O zot! Nuk isha unė, ishte “uni” im i cmendur…!
E dėshpėruar,rend cdo ditė ne linja tė ndryshme, jo me makinėn time por me autobuz sepse dua tė shoh njerėz qė qeshin, vuajnė, jetojnė…
Fle nė qytete tė ndryshme,ose mė saktė pėrpiqem tė fle sepse nuk kam as gjumė, as ėndėrra, as fantazma makbethiane.Rend nė hotele tė ndryshėm, me meshkuj tė ndryshėm, por, as kėshtu nuk gjej qetėsi. Nuk gjej as arsye apo shkak pėr tė jetuar. Ju do tė thoni:”Ti je e lirė”. Merreni lirinė time, ajo nuk vlen. Ajo ėshtė liri me kusht. Sepse unė jam dy. Luftoj, pėrplasem, thėrrmohem, nuk di se kujt i pėrkas, “unit tė madh” apo “unit tė vogėl” qė pėrpėlitet nėn gėrmadha e s’di ē’kėrkon…!

Suzana Zisi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:54

Nderi nė atdheun tim

Nė atdheun tim,
nderin,
si mburojė,
e veshin
ata
qė s’e kanė.
Me turp
e pėrlyejnė,
orgjitė
e “tė mėdhenjve”.
Dhe,
pėr ēudi,
si dekoratė,
ua varin
ēakenjve.
Atdheu im
i varfėr,
Ti,
s’je
i maskarenjve!!!
__________________

[b]Askush s’mund tė vdesė nė gjirin e saj
Suzana Zisi


Kish ėndėrruar gjiithė jetėn pėr njė copė tokė. Por, duhej tė vinte dita. Dhe dita erdhi. U bė pronar. Dilte qė me natė dhe me sy tė pėrlotur e vėshtronte. I shėmbėllente me njė foshnjė tė njomė, tė ėmbėl.
E punoi, e plehėroi. Vlaga e saj, e joshi aq sa e pėrfytyroi veten si njė copėz tė saj. Dhe ja, njė ditė, bimėt ēelėn. Ai u lumturua aq shumė, sa humbi ndjenjat. Kur u ngrit, ndjeu nė trup ngrohtėsinė e saj, ndjeu nė ballė vesėn e saj. Njė drithėrimė e pėrshkoi tė tėrin dhe mendoi se … dhe kuptoi se midis tij dhe tokės, ishte krijuar njė lidhje e fuqishme. Prodhimi erdhi i mbarė. Vit pas viti, toka zbukurohej. Vit pas viti, ajo e shtonte prodhimin e saj. Ai u pasurua. اdo ditė, shkonte atje, dhe i falej. Nė jetė, ai, i ishte falur vetėm asaj. Por edhe ajo, ndrinte kur i zoti i afrohej. Bimėt harliseshin. Aroma e kėndshme e dheut, drithėronte shpirtin e tij. Por, njė ditė, ai u lodh. Vendosi tė mos e mbillte mė. Shkonte tek ajo ēdo ditė, e pėrshėndeste, e ledhatonte, dhe pastaj, argėtohej duke prishur nėpėr kazino paratė e fituara prej saj. Nė mesantė, i dehur, i falej, i falej…! Duke iu marrė kėmbėt, shkonte nė shtėpi. Nuk e mbolli, por, si pėr ēudi, ajo, ēeli ca bimėza shumė tė shėndetshme e dha njė prodhim tė mbarė. Ai u befasua dhe mendoi, se toka s’kish mė nevojė pėr zot. Ajo, ish vetė zonjė. Ajo, toka e tij e pabindur. Kur u afrua sezoni i mbjelljeve, ai e spėrkati me njė helm tė veēantė, sepse ajo e ruante farėn brenda vetes nga prodhimi i njė viti mė parė. Por pėrsėri fara mbiu e shėndetshme. Ai u tėrbua, megjithatė toka shkėlqente kur shihte tė zotin e saj. Sa e paturpshme, mendoi ai. Mori njė sopatė dhe i preu bimėt. Ndezi me to njė zjarr tė madh. Njė zjarr qė nxirrte njė tym tė zi e ulėrinte nga dhimbja e mijėra jetėve qė s’mundėn tė lulėzonin. Por, pėr ēudi, tė nesėrmen, nuk gjeti asnjė gjurmė tė zjarrit. Toka, krenare, lėshoi njė duhmė tė ftohtė sapo pa tė zotin. “eshtė apo s’ėshtė imja kjo?- mendoi. Filloi tė studionte literaturė dhe tė rendte nga njė magjistar tek tjetri. Por, mėnyrat e sofistikuara dhe magjitė nuk mundėn ta shprishnin natyrėn. Toka, pėrsėri lėshoi ca bimėza tė vogla tė cilat hodhėn shtat dhe u mbushėn me lule tė zeza. Pra, ajo mbajti zi pėr mohimin e pjellorisė, mohimin e jetės. Kur i pa, ai ulėriu si ujk i tėrbuar e u mbyll nė shtėpi. Tashmė, nuk e ngrohte mė asgjė. Ftohtėsia e saj, po e ēonte drejt vdekjes. U mendua, u mendua gjatė. Dhe u bind se ishte fajtor. Ishte dhe s’ishte, sepse dhe ajo kish faj. Megjithatė, vendosi t’i falej. U nis ashtu zbathur, nėpėr natė. Iu pėrgjunj asaj, ashtu siē mund ti pėrgjunjej vetėm Krishtit po tė zbriste nė tokė. Por ajo se fali. Lulet e zeza, fėshfėrinin nga era e ftohtė qė buronte nga thellėsitė e saj. Ai qau, iu lut, por toka e vetėndjerė pėr drejtėsinė e saj, nuk e fali. Edhe sot e kėsaj dite, ai vazhdon tė qajė. Kur ndjen se po e lėnė forcat, gėlltit disa lule tė zeza sa pėr tė mbajtur frymėn gjallė dhe vazhdon tė lutet. Megjithėse ajo ėshtė e ftohtė akull, ai ndjen, se brenda saj, diēka lėviz. Si statujė e qėndresės, ai i lutet tokės sė tij tė shtrenjtė, ledhaton tė dashurėn, puth shpirtin, urdhėron skllaven, godet armiken…! Sido qė tė jetė, ajo ėshtė prona e tij, e dashura, dhe, askush veē tij, s’ka tė drejtė tė vdesė nė gjirin e saj…!
__________________

Hakmarrja e dhelprės

--------------------------------------------------------------------------------

Nė ēastin kur ai i preu bishtin me kosė, ajo u betua se do tė hakmerrej. Duke vėnė nė punė artin dhe dhelpėritė e saj, pak nga pak, ia arriti qėllimit. Kjo, u duk nė mėngjes. Gruaja e tij, filloi "tė dridhte bishtin", madje ia kalonte dhelprės. Ai i foli, e kėshilloi, e rrahu, por ajo vazhdonte "ta dridhte bishtin".

E ngushėllonte fakti qė numri i atyre qė...po rritej. Mendje tė ndritura, punuan vite me radhė por pa rezultat, ato, vazhdonin "ta dridhnin bishitn". Nė njė konferencė, njė magjistar, vėrtetoi se fatkeqėsia qė po iu merrte nėpėr kėmbė nderin, vinte si pasojė e hakmarrjes sė njė dhelpre. U nisėn burrat tė kėrkonin dhelprėn, por... mė kot. Ajo kishte vdekur vite mė parė.

Mė nė fund, vendosėn tė digjnin tė gjallė gruan qė "e kish dredhur" e para. Dhe e dogjėn. Por, ky barbarizėm e acaroi edhe mė tepėr gjendjen. Gratė protestuan duke e perfeksionuar edhe mė tepėr mjeshtėrinė e tyre. Pra, burrat, duhej ta duronin kėtė mallkim pa anė e fund.

Fantazma e dhelprės pa bisht, do tė endej nėpėr botė pa reshtur, duke u mėsuar grave nėpėr shekuj, artin e "dredhjes sė bishtit".

Suzana Zisi

--------------------------------------------------------------------------------

Sui flm per ndjekjen ne teme, nderkohe po vazhdojme....:)

Po hirin ku ta ēoj?

Dua…
ta pastroj
kėtė farė,
nga mbeturinat.
Tė mbjell
dhe,
tė korr,
njė bar tė ri.
Njė bar,
qė,
tė ftillojė
lėndinat,
E,
tė harlisė,
nė liri.
Dhe,
mbeturinat,
t’i helmoj…!
Pastaj,
me zjarr ferri
t’i djeg.
I djeg...
po,
hirin,
ku ta ēoj?
__________________

E bukura kėnga plakė

Atė,
kurrė
s’e kėndova...!
Nė lindje,
u mundova.
Dhe...
solla
nė jetė,
njė foshnje - plakė.
Rrudhat,
tė thella.
Buzėt,
me jargė.
Sytė,
tėrė gjak.
Dhe,
rend
ajo,
ngado
me mua.
E bukura,
kėnga plakė.
E ėmbla,
qė,
kurrė
s’u kėndua…!
__________________

Hija e zezė

--------------------------------------------------------------------------------

Pasi mbaroi pjatėn e parė, ndjeu njė si hapėsirė nė bark, kraharor, fundbark. Kur mbaroi tė dytėn, ajo u zgjerua. Trupi iu fry nga boshllėku. Pasi mbaroi tė tretėn, e kuptoi se ushqimet ishin pa peshė.
....Iu kujtua fėmijėria. Babai i punonte nė minierė. Edhe nėna. Duart e tyre tė zeza i dilnin shpesh nė ėndėrr. Duart e tyre tė zeza gatuanin, atje, ato pak pare sa pėr tė jetuar. Duart e zeza tė nėnės nuk i zbardhi as mielli, kur mbrunte bukėn, as sapuni Lux qė i fali njė mikeshe…!
Mendimet e tij tė zeza... Si mund tė ishin ndryshe? Si mund tė ishin ndryshe, pėrderisa edhe duart e tij po nxiheshin? Shihte me zili nė televizorin e fqinjit, duart e bardha tė kryeqytetasve dhe njė urrejtje e pafund e pushtonte. Urrente duarbardhėt e Tiranės dhe duarzinjtė e qytezės.
Dashuria e parė... Ishte e bardhė, vajza e drejtorit tė gjimnazit. E hijshme, me duar tė pambukta. Vec sytė i kishte tė zinj. Martesa, me vajzėn “e bardhė” nė qytezėn “e zezė”, nuk ndryshoi asgjė. Megjithėse mbante doreza kur punonte, duart i kishte tė zeza. Dhe jo vetėm duart. Qymyri depėrtonte kudo, pėrshkonte ēdo rregull, ligj e pakt.
Qymyri tė nxinte edhe jetėn! Ē’ngjyrė kishte gjaku i tyre vallė? Po gjaku i saj?
Filloi tė shkonte me femrat e minierės. “Kėto duarzezat janė tė mira nė seks” mendonte. Tashmė, kur goca tre vjeēe dhe bebja nė barkun e duarbardhės i kishin hedhur prangat, atij i lindi dėshira e zjarrtė dhe dashuria e tij e fundit. Tė ishte i lirė.
Vitet e universitetit kaluan shpejt. Studionte deri vonė. Duhej tė qėndronte mbi gjithēka. Duhej tė injoronte duarbardhėt dhe duarbardhat. Ai i urrente ata dhe hakmerrej duke i poshtėruar me mospėrfillje. Ishte simpatik dhe tėrhiqte vėmendjen e femrave, por, i vendosur, nuk u dorėzohej pasioneve tė momentit. Sa herė shkonte nė qytezė, pranė familjes, shfrynte dufin nė gjinjtė e duarzezave. Ēlironte streset e krijuara nga trillet e pėrfytyruara nė vetminė e dhomės sė konviktit. Kjo qytezė, ishte kufiri midis asaj qė urrente dhe donte. Po ē’donte vallė? Lėkura filloi t’i nxihej (nga natyra ishte pak ezmer). Diellin e urrente. Kėmishat edhe nė piskun e vapės i mbante me mėngė tė gjata. Ditėn qė i vdiq babai qau shumė. Por, brenda qenies sė tij tragjike, njė dozė gėzimi gėlonte: “Iku njė duarzi”.Ndėrsa vazhdonte tė lexonte e tė kulturohej, i lindi edhe njė djalė. Tre fėmijė. O Zot! Tre qenie qė do i ndiqte nga pas hija e zezė e gjyshėrve...!
U emėrua nė kryeqytet. Njė shtėpi komode, njė punė e mirė, larg qytezės. Megjithatė, sa herė qė duarbardha shtronte tryezėn, duhma e qymyrit ishte mė e fortė se erėrat e gjellėve. Punonte shumė. Megjithatė gjithēka i koklavitej e ngatėrrohej. Pėr tė argumentuar diēka, i binte rreth e qark, pastaj dilte nė njė rrugė pa krye duke e humbur fillin e mendimit. Belbėzonte pa kuptim dhe e ndiente shpėrqėndrimin deri nė palcė. Vetvetiu u largua nga shokėt, miqtė. Tashmė, larg qytezės, filloi ta mbushte boshllėkun duke gjuajtur bjondet, lėkurėbardhat, sybardhat. Njė sybardhė, pakėz mė e madhe se vajza e tij, e bėri tė harrojė hijen e zezė, por jo ambicien pėr t’iu kundėrvėnė duarbardhėve. Por, njė ditė, duke ngrėnė feta sallami tė zier nė shtėpinė e sybardhės, diēka i ngeci nė fyt. Pėr pak u nda nga jeta. E shpėtuan grushtat e vegjėl tė saj qė e godisnin pa pushim nė shpinė. Pas njė stėrmundimi tė gjatė, arriti tė nxirrte nga fyti njė kokėrr piperi tė zi. O perėndi! Hija e zezė! – thirri dhe humbi ndjenjat. Tė nesėrmen, u largua prej sybardhės, duke urryer diellin, ngjyrat, dhe gjithė ē’ishin tė bardha...

...Tashmė, nė njė shtet tė fuqishėm tė Europės, nė njė restorant luksoz, ndihej i pafuqishėm. Hante pambarim dhe hapėsira nuk i mbushej. Ajo zmadhohej e zmadhohej duke i kapėrcyer tė tėra pėrmasat e imagjinueshme. Universi brenda barkut tė tij ishte sa njė kokėrr piperi tė zi. Iu prenė forcat. Piruni i ra nga dora. Pėrmasat e hapėsirės po zmadhoheshin. Ndėrsa ndiente dobėsimin e shqisave, njė drithmė kėnaqėsie e pėrshkoi. Po vdiste. Po shpėtonte nga hija e zezė. Iu duk sikur nga larg, nga Shqipėria, i vinin zėra e pėshpėrima tė frikshme. Nuk donte t’i kuptonte. Por, ata flisnin gjuhėn e tij. Zėrat kėlthisnin se fajin nuk e kishin duart e zeza tė nėnės, tė fqinjėve. E zeza, ishte nė mendjen e tij. O Zot! – klithi. Po e marr me vete edhe nė varr. Mbėshteti kokėn mbi tavolinėn e restorantit luksoz, duke perceptuar shpėrbėrjen e ngjyrave, zbardhjen…! Tė zezėn, nuk e pėrceptoi dot, sepse...vdiq

Suzana Zisi


---------------------------------------------------------------

Mali i errėsirės sė pėrjetshme

--------------------------------------------------------------------------------

Unė jam njeri. Se besoni ? Besomėni pra. Jam njeriu elektron. Kam shekuj pa folur. Dhe askush s'mė flet. Dhe askush s'mė sheh. Veē ju, qė mė fiksuat nė lenten e mikroskopit tuaj tė fuqishėm.
.... Qysh i vogėl, i kam adhuruar majat. Qyteti im ndodhej larg tyre, por, kėshėria ime, e kapėrcente kėtė largėsi. Isha fare vogėlush, kur dėgjova se njė garė e madhe po niste. Njė garė e paparashikuar, e padėgjuar ndonjėherė. Njė garė pėr tė arritur majėn e paarritshme. Ēdo ditė nė televizion ndiqja rezulatatet e garės. Dikush dorėzohej qė nė hapat e parė, dikush vazhdonte e mė pas tėrhiqej, dikush tjetėr nuk tutej. Vit pas viti i lutesha nėnės, por, ajo, s’donte qe s’donte tė mė lejonte.
“Je i vogėl bir, je i vogėl...!
Kaluan vite. Orė tė tėra i kaloja duke u stėrvitur. Dėshira rritej me pėrmasa drastike. Dhe ja, njė ditė, nė jetėn time hyri ajo. Ishte qenie e brishtė, e thyeshme, e bindur. Mė donte, por, kishte dhe shumė frikė prej meje.
“Je pakėz i egėr. Ti, ndonjė ditė tė bukur, do tė bėhesh ndoshta kriminel, ndoshta... nuk e di ēfarė.” Njė ditė, mė tha se sė shpejti priste njė fėmijė. Brenda meje diēka lėvizi. Baba. Unė do tė bėhesha, sė shpejti, baba. Baba i zakonshėm, baba i rėndomtė.
Mos vallė, duke pritur bekimin e nėnės, kisha harruar qė isha burrėruar me kohė? Dhe, duhej tė vinte nė jetė ky fėmijė, qė tė mė kujtonte se mustaqet kishin kohė qė mė kishin dirsur? U lashė njė shėnim nėnės dhe gruas dhe u nisa pa marrė bekimin e tyre. Arrita nė rrėzėn e malit nė mbrėmje. Ishte shumė i frikshėm. Hijet e natės, dukeshin si fantazma qė zgjasnin duart pambarim. Rrugės, ndesha shumė njerėz. Rendnin drejt majės, por, atje, duhej tė arrija unė i pari. Rregullat e lojes i dija mirė. Ata, mė rezistentėt, fitonin tė drejtėn e litarit. Do tė kapeshin pas njė litari qė do ti ndihmonte nė shpatet e thepisura. As sot e kėsaj dite nuk e kuptoj, se kush i hidhte nga qielli kėta litarė. U mundova, u sfilita, dhe ja, njė ditė, njė send i fortė mė preku kokėn. O zot, e fitova litarin!
...Vitet kalonin, unė rendja. Si jetonim ne? Si rezistonim mes akullit, shiut, vapės, urisė? Rregulli numėr njė i garės ishte ky: Asnjė armė tė ftohtė me vete. Por, unė, e kisha fshehur njė nė gojė, nė ēastin e kontrollit. Po, po, nė gojė! Njė thikėz e vogėl fare. Dhe besoj se e kuptoni pėrse mė duhej. Kėshtu, pak nga pak, i preva tė tėrė litarėt e rivalėve. Si harroj dot sytė e tyre, nė ēastin kur shihnin, se me malin, si lidhte asgjė. Sytė e tyre tė padjallėzuar... Tashmė, i sigurt pėr fitoren, nuk pushoja asnjė ēast. Por, majėn, s’po e shihja gjėkundi. Dhe, njė ditė, kur i kisha humbur tė gjitha shpresat, vura re se s’kisha ē’tė ngjisja mė. Isha nė majė. Nuk di si ta pėrshkruaj gėzimin qė ndjeva atė ēast. Dhe ndoshta, nga gėzimi, humba ndjenjat. Kur erdha nė vete, ishte natė. Yje s’kish. Hėnė jo. Gjumi s’mė zinte. Plasa. Ē’tė bėja? Mu kujtua nėna, gruaja, im bir. Nuk dija asgjė. Nuk mė interesonte, tashmė, asgjė. Veē dita tė agonte. Kaluan kohė, vite, por ajo nuk erdhi. Ftohtė. Perėndia e erėrave sikur ishte ulur kėmkėkryq nė kraharorin tim. Vetėm. I vetėm. Me veten time. Kjo pra ishte maja...
Hijet e tė vdekurve dhe kujtimi i tė gjallėve, mė gėrryenin shpirtin. Im bir apo ime bijė, tani...O zot ! Kisha njė fėmijė tė rritur. Nėnės, ndoshta tani, mbi varr, i kishte mbirė bari. Gruaja, ndoshta, ishte plakur nga pritja. Po ēmendesha. Doja njė orė e mė parė tė zbrisja pėrsėri por s’mundesha. Litarėt ishin tretur dhe energjitė i mia ishin shuar. Vendosa tė hidhem. Mė mirė i vdekur mes dritės, sesa kėtu. Do vdes! Le tė vdes ! Im bir, mė nė fund, do tė bindet qė ka njė baba. Im bir, ka njė baba tė vdekur. Dhe... u hodha. Pėr ēudi, nisa tė bie ngadalė, me vėshtirėsi. Mirazhe tė panumėrta gėnjenim sytė e mi. Vende - vende qėndroja pezull. Sė tė vogla kėmbėt e mia…! Sa tė vogla duart…! Sa modern qenkam! Sa i veēantė…! Sa i mjerė...! Pra, u zvogėlova kaq shumė, sa, sot, jam katandisur nje elektron. Shkova dhe nė qytetin tim. Shtėpia nuk ekzistonte. Pashė varrin e nėnės, gruas, fėmijėve ( gruaja siē e lexova nė dokumentat e gjendjes civile, kish lindur binjakė) , varret e shokėve dhe qava.
Qė nga ajo ditė, ka shekuj qė endem nėpėr botė, i dėnuar tė jetoj pėrjetėsisht, pa shijuar, pa folur, pa u parė nga askush. Dhe, sapo era mė shtyu nė laboratorin tuaj, renda si marrė drejt lentes. Pra, jam i lumtur sot, qė mė patė e mė dėgjuat. Sot, jam elektron, por, dikur, nė krye tė herės, isha unė i pari qė u ngjita nė Majėn e Malit tė Errėsirės sė Pėrjetshme…!

Suzana Zisi

----------------------------------------------------------

Unė


Unė,
shkretėtira
larg blerimit,
jetės,
prehjes.
Unė,
antiteza
e gėzimit,
lirisė,
dehjes.
Unė,
miniatura
e vdekjes…
Zotėroj,
stilin
mė moderrn,
tė buzėqeshjes…!
__________________

Rusia s’qenka aq larg…!


Ti,
je
kėtu.
Kėrcasin
hapat e tu
nė prag…
Ta ndiej erėn…
Mė lag
deti i syve…
Kolltuku,
lakohet
nga pesha
e trupit tėnd…
Rusia,
s’qenka aq larg!
Ti
je
kėtu.
Dėgjoj
zhurmat e stepės.
Dhe,
zgjas duart,
tė tė kap…!
__________________

Jam brinja jote


Nė krahėt e tu,
tentakula legjendash
mė mbajnė
lidhur…
Ne krahėt e tu,
tentakula ėndrrash,
me bėjnė
tė harroj
kush jam…
Nė krahėt e tu,
tentakula
dashurish prehistorike,
mė kujtojnė,
qė,
kjo ėshtė histori e vjetėr…
Jam,
brinja jote
e humbur,
Nė krahėt e tu,Adam…
__________________

Nuk jam Penelopa…


Unė,
thur natėn,
si merimanga,
Pėlhurėn e dashurisė…
E,
ditėn,
shthur,
atė,
qė ėshtė endur
nė njė epokė
tjetėr…
Nuk jam Penelopa.
Mtonjėsit,
nuk erdhėn.
U trembėn,
fantazmat
e Itakės sė vjetėr…!
__________________

Ti mė mungon…Ti,
mė mungon…
Edhe kur je
fare pranė meje.
Mos u end
legjendash.
Unė jam kėtu.
Ti,
mė mungon.
Edhe pse,
i strukur
brenda meje,
je pėrdite.
Ti,
mė mungon.
edhe kur mė puth,
edhe kur
mė thua se mė do.
Ti,
je shumė pėr mua.
I tėri pėr mua…
Leri tė flenė Perėnditė…!
__________________

Lumenjtė e mi rrjedhin…

Lumenjtė e mi,
rrjedhin,
nė detin
tėnd
tė vdekur…
Dhe,
mė hapen plagė,
nė shpirt,
nė tru.
Ėndrrat
mbesin
jetime.
Legjendat,
vdesin
kėtu.
Lumenjtė e mi
rrjedhin,
nė detin
tėnd
tė vdekur…
Dielli,
dashuri
e harruar.
Shpresat,
treten
pa lindur.
Unė
Rozafė e flijuar…!
Lumenjtė e mi,
vdesin,
rilindin,
rrjedhin…
Nėn
qiellin
gri.
Nėn
malet
e trishtuar.

detin
tėnd
tė vdekur…
Tek ti,
qė,
koha
tė ka harruar…!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:54

Sikur…


Sikur,
Une, te isha ti,
e,
ti, te ishe une...
Vec per nje cast…
Bota do trandej
e,
qielli do nxihej…
Ti,
do ndjeje zbrazeti…
Une,
do ngrohesha ne vullkanin tim
qe do niste te shuhej brenda teje…
Ti,
Do me ofroje zjarr
dhe
dashuri…
Por,
Kjo do ndodhte vec nje cast
Nqs,
Ti,
do ishe
Une…
E,
Une,
do isha,
Ti…!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:57

Leter derguar nje personazhi te humbur…!Ku je?
Ku je???
As brenda meje…
As neper rruge…
As lart nder yje…
As enderr ne re…
Ku je?
Kapilaret shqyej
dhe,
vampire e vetes jam…
Te vdes?
Eshte pak…
Te rroj pa ty?
Ndeshkim mijra kilometra i gjate.
Cdo centimeter,
dhimbje
dhe
lot.
Notoj ne detin e urrejtjes tende,
Me shpresen qe te me falesh nje dite…
Por,
me kot…!
Nuk di ne kam gabuar…
Ku je?
Kam ftohte pa ty…
Mbaj kafken time ne dore…
Dhe…
endem rreth vetes
si murg
i zi…
duke mbartur
sirtaret e shprishur te dhimbjes...
ne kraharor...!
__________________

Jeta ime…!


Jam e dashuruar me ty…
Jetoj nen nje kulm
ne nje shtepi…
Quhet univers…
Ndaj shtratin…
Perkedhel majat e maleve
dhe,
skutat…
Edhe pse nuk di ne c’vise bien
Ndiej shikimin qe kurre nuk e kam pare
Lotet me lagin
edhe pse
Nuk ekzistojne
Rrenqethjet….
Termete imagjinare…
Pyjet e buzeqeshjeve
Gjelberojne.
Dhe vitet nisin te ecin mbrapsht…
Copeza brinjesh
fluturojne
duar
sy…
Pergjakem ne perqafimin tend
dhe shumfishohem…
ne mijra hije…
Mes puthjesh
dhe
orgazmash te pafundme
Jam e dashuruar me ty…
__________________

Mulliri i kafesė

Ti bluan,
bluan
skelete.
Pėrtyp
kafka,
mbeturina brinjėsh,
cdo ditė.
Ti,
bluan.
Bluan
hije,
linjash,
konturesh,
gjinjsh.
Ti,
bluan,
zhurmat,
klithjet,
pėrkėdheljet.
Bluan
dashuritė…!
Bashkė
me tė ligun,
bluan
dhe tė mirin.
Ti.
Mulliri i kafesė,
qė,
s’ta mbush
syrin...!!!
__________________

Nje dite…

Njė ditė,
ti,
do bėsh paqe
me veten,
dhe
me botėn.
Unė,
do jem
e padukshme...
Skorje,
e flakur
pa pikė fantazie,
ne kėndin
e fabrikės
sė madhe,
tė jetės…!
Ti,
do tė mė shohėsh
mua.
Tė pavlerėn.
Tė kotėn.
Dhe…
Do tė mė lesh,
sigurisht,
aty…!
Ti,
njeri
qė,
ke bėrė paqe
me veten,
dhe,
me botėn…!
__________________

Anija dhe pirati

Ti,
kujton
se e pushtove?
Por,
e di vallė?
Ajo,
nuk hesht – si stuhia.
Humbet
nė njė vend,
por,
lind
nė njė tjetėr.
Si nė pėrrallė...
Ndalet,
njė ēast.
Krenohesh
ti,
krenohesh…!
Por,
nė duart e tua,
nuk bie sėrish…
Si stuhia,
pėrplaset pas shkėmbit.
Dhe ēahet!
Dhe vdes!
Por…
S’jepet
anija…!!!
__________________

Suzana Zisi - "Imazhet kane ftohte"

--------------------------------------------------------------------------------

Poezi nga libri i dyte i autores Suzana Zisi: "Imazhet kane ftohte"JAM PO AJO BEBE…U linda tė martėn.
Ora 02.

Pėrballė teje
dhe njė planeti tė panjohur.
Unė-satelit-dhimbjesh,
ndiej gėrricje dhe therje
tė ngarkuara me shekuj,
...........................minuta,
....................................sekonda,
gdhendur prej teje nė testamentin gri,
nė trupin e lebrosur nga vitet,
bardhė-kuq-verdhė e zi.
Ende s’mė ke njohur?
Kam ndėrruar pelenat, jo fytyrėn.
Prekmė pėrsėri
si dikur,
kur Muzat m’i lėshove tė kafshonin tė uritura.
Skicoje pėrsėri buzėqeshjen,
..................................tashmė mes rrudhave tė lehta,
qė pėrpijnė sa mundin
milimetrat - kilometra tė lėkurės sime.
Planetin qė fle brenda trupit tė irnosur, me kafshime.
Ti,
mos luaj nė skenėn e asgjėsė, rolin e tė habiturės.
Jam po ajo bebe…
Tashmė, mė e menēur me ēmendurira,
mė e varfėr me rini.
Luaj mė mirė tragjedinė e radhės
dhe lėrmė tė vdes nė rolin tim tė martires,
zgjedhur nė akropolin e perėndive te mėshirės,
me tė vetėshpallurėn verbėri tė mosqenies,
mes ėndrrave dhe pamundėsisė
qė m’i servire ti nė pjatėn e mungesės.
Po gdhin e mėrkurė.
Qeshu!!!
Jam unė ajo e pafajshmja e orės 02.
Ishte e martė si sot, tė kujtohet?
Dhe ylberi-shtrati im, ndrinte nėn kurorėn tėnde,
si tani - kjo foshnjė e fantazisė sime
qė do vdesė pas disa sekondash.
5…Mos m’i ndaj sytė
4…………....Mė puth pėrsėri
3……………………Bekoje Muzėn
2…………………..……………Ma fal ylberin
1………………………………………….Oiiiiiiiiiiiiiiii…

Dje ish e martė
Ora 02


--------------------------------------

TĖ JESH…Tė jesh,
Duhet tė tė prekin,
Qė tė vėrtetojnė hipotezėn e rėnies dhe ringritjes…

Tė qeshėsh nėse do mundėsh,
Mes rrudhave tė thella tė pritjes,
Duke rrėzuar jargė tė lashta dhimbjesh,
..................................................Stuhi, pėrpėlitjesh.

Tė jesh,
Do tė thotė tė vjellėsh rininė nga goja e pleqėrisė,
Kujtimeve tė trishta tė rrėmosh.

T’i kėndosh kufomės tėnde psalme biblike.

Tė jesh,
Do tė thotė: Tė harrosh.


----------------------------------

CRAZY…Si nepėrkė e etur pėr ujė dhe zjarr,
Tė jam lidhur e tėra pas trupit, nė njė pėrqafim vdekjeprurės…!
Duke lėpirė ethshėm tė djeshmen,
Rrėshqas ēmendurisht kilometrave epshndjellėse tė lėkurės…
Shaloji kuajt e psherėtimave,
Lėshoji tė rendin mbi mua…!
Mė lėr tė tė djeg me vullkane vibrimesh…!

Ringrihu prej hirit, pėr tė rishkruar legjendėn tonė tė re,
Nė pergamenė pėrqafimesh …

-------------------------------

KATARSISU ktheva nė foshnjėrinė e botės sonė.
Femrat e pyllit, ua blatuan foshnjat perėndive.
U shenjtėruam ne.
Gjyshet, u qėndisėn rrobat nipėrve me kuaj ere,
mbetėn pa atdhe…
Meshkujt, u vunė zgjedhėn grave dhe i dėrguan nė arė.
Zoti,
shkroi nė librin e shenjtė se duhej vėnė pak drejtėsi…
Djalli,
i shtrirė mbi re, dėrgoi shi.
Ne,
si gaforret,
tė larė nga mėkatet,

Rendim nė Ardhmėri…!

-----------------------------------

RITUAL…Ku ta parkoj tė kaluarėn?
Zvarritet pas meje e epshėruar,
dhe tund kėmborė tė rėnda.
Varros legjendash, lotin.

Vizatoj errėsirash mėngjesin…

Ndėrkohė qė mesdita po mbėrrin,
Mbrėmja,
e mbarsur me Djallin,
Pret tė pjellė Zotin…

-------------------------------------------

NDJEMĖ…FALMĖ…PĖRQAFOMĖ…Unė
nuk tė nderova me timin emėr.
Ėshtė mbytur nė lotin e fjalės,
“poetja jote brilante”, e fėmijėrisė sime tė vogėl.
Unė, thinjat t’i shtova baba,
gabime bėra sa desha.
Me rrudhat e tua shtrirė dashurisė,
..............................................qava e qesha…

Ndjemė baba!
Nuk dita tė jem “pasqyra jote e madhe”,
..........................shkėputur prej qiellit “sa njė gogėl”.
Falje, nuk kėrkova kur “gėnjeshtrat”,
si qilim,
mbi besimin tėnd i shtrova.
Kur vuajtjen dhe lodhjen tėnde,
gotave tė konjakut i harrova.

Sot,
kur netėt e mia,
gdhihen mbi fytyrėn e bijės sime tė njomė,
kujtoj dridhjet e tėndes zemėr.
Unė e di mirė baba,
ti, kurrė nuk mė ke mohuar,
e asnjėherė turpėruar prej timit emėr…

Edhe pse rinisė tėnde, pleqėri “ēmenduria” ime i dha,
Ndjemė!
.........Falmė!
.................Pėrqafomė…!

Unė tė dua baba…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:57

TOKA IME - FEMĖR…Nė dashurinė tėnde,
........................pėrpėlitem endem,
si vite mė parė, nė mitrėn e ngjizjes.
Netėve tė errėta, me imazhe dehem,
pėr tė rendur ditėn me puthje ēapitjesh.


Unė i heq kėpucėt
.....................dhe ashtu e zbathur,
puthje tė ngrohta me ty marr dhe jap,
qė, kur trupin tim nė gji ti ta tresėsh,
pluhur dashurie tė rikthehem prapė.


Sot gjurmėt e mia
.....................tek ti vizatoj.
Afshi i pjellorisė mė gėlon nė zemėr.
Tė rilindem bimė me rrėnjėt te ti,
tė ēel lule - femėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:57

VJESHTĖ…MĖNGJES…Vjeshtė…
Mėngjes…
Pi tė trishtėn mjegull, nė vend tė kafesė…

Matem me pėllėmbėt e tua.
Vetja,
mė duket e vogėl.
Rrudhave tė kohės vdes.
Dhe zgjohem sėrish tė pi njė kupė shpresė.
Jo!!!
Ti mos u hidh shkėmbinjve tė qumėsht.
Foshnja ėshtė rritur,
Ti - Legjendash tretur.
Nuk ka Perėndi qė tė tė besojė.
Flake pikėllimin shekujve tė mbetur.
Ja, njė kupė vjeshte do pimė “Argjiro”,
dehur kalldrėmesh si dy pijanece.
Ti – “Zonja e rėndė me tualet myshqesh”- ndrin,
unė – hija jote e vockėl memece.

Mos duhet tė pi edhe njė kupė “Zgjim”?
Apo tė dehem me ca kupa “Shpresė”?

Vjeshtė…
Mėngjes…
Pi tė trishtėn mjegull, nė vend tė kafesė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:58

JAM I YTI…Jam i yti...
Pėshpėritje qė kaloi prej gojės,
mushkėrisė,
kėrthizės,
deri nė fundbarkun tim.
Ish zgjim i vdekur shekuj mė parė.
I dashurisė - rikthim.
“Jam i yti”,
ulėrin dėshira pėr ta shuar flakėn me zjarr.
Etjendezur, pėrpėlitesha nė tėndin pėrqafim...
“Jam i yti?”
Jo!
Ti, nuk je veē Dielli im...
Rrezelėshuar, harlisur mbi ankthin - mallkim.
“Unė jam i yti...”
Ish ėndėrr, makth, lojė e syve blu.
Zbret fundbarkut tim ėmbėl.
Dhe, si klithmė lėshohet qiejve tė tu.


----------------------------------------------

MBI RENĖ E BARDHĖ…Nė ėndrrat e njėri - tjetrit,
Koha ngrin dhe hapėsira ndihet e zėnė nė faj…
Ēarēafėsh tė butė lėkure,
Pleksur pėrqafimesh…
Shkrirė dėshirash ekstreme,
Zemrat i morėn nė duar
.....................pėr t’u qetėsuar regėtimat…
Nė ėndrrat e njėri-tjetrit,
Nė shtretėr degėsh tė blerta, kapluar,
Ajo ia vodhi paqen,
Kraharorit tė tij rrėnjėzoi.
Ai, rrėmbeu ēmendurinė e saj
Dhe…e mbolli nė tokėn e premtuar – zemėr
Qiellit,
Mbi renė e bardhė nė ėndėrr,
Ku dashuritė krihen nė pasqyra yjesh,
E dhimbjet s’kanė emėr…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:58

“I panjohuri im…”

--------------------------------------------------------------------------------

Duke u ndriēuar prej hėnės kemishėverdhė,
Ti, pikturon me sharrat dhėmbėmprehta tė vjeshtės,
Tė mundshmin takim
Me mua.
Lastarėt e blertė tė pranverės,
qė ende nuk ėshtė konfiguruar nė kohė,
marrin shkėlqimin e metaltė tė pritjes tėnde,
Qė,
natėn,
verdhacukja anemike e shndėrron nė ankth,
derdhur hapėsirave,
……………krrelat e flokėve tė pafaj tė
…………………………….vogėlushes fantazisė sime,
Tė cilėn,
dėshira jote, e kaplon me dhunė,
dhe e tret nė gjirin e ngrohtė tė saj.
Ti, “i panjohuri” im i paduruar,
Tė kaftėn e syve,
prej filxhanit me lėngun e sė njėjtes ngjyrė,
…………………………………ma pėrplas nė fytyrė.
Dhe, jo mė kot…
Ndėrsa honeve tė thella tė mallit,
……………………..zgjat duart e mė kėrkon.
Lagesh i tėri nė dy pika lot.
Krejt natyrshėm kupton se
Hėna,
nė garderobėn time e vodhi kėmishėn e verdhė.
Ti
Duke pikturuar dhunshėm
………………….tė mundshmin takim me mua,
Kohėn dhe hapėsirėn mallkon,
Fsheh penelat dhe ngjyrat e ēmendura tė fantazisė,
Nėn lėkurėn e zbehtė tė mospėrfilljes…
Padurimisht,
Ankthin e ditėnetėve tė pritjes, derdh,
Nė oqeanin e pafund tė dashurisė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 02:59

APOKALIPS...Rrathėve tė ngatėrruar tė heshtjes,
tė xheloztat dridhma dashurie, enden.
Duke u vetėvrarė ēdo natė,
.......................nderur telave tė njė burgu.
Vetmia,
heshturazi gėrmon tė sajin varr.
Tė roztat ndjesi pėshpėrijnė kėtu.
E postojnė dridhmėn e ylbertė, te sytė
nė tė zbehtat agime mollėsh,
ku Adamėt,
pėrditė,
puthin tė njėjtėn Evė, me zjarr.
Ti,
duke pėrtypur tė lagėshtėn ėndėrr,
Doruntinash e pėrplas “Konstantinin”
..............................vetėvrarė skutave pa dritė
Dhe rend drejt meje,
metaforė e hiperbolizuar puthjesh tė rrumbullakosura buzėsh,
lagur burimesh tė kristalta periferish.
Muzat mbyten nė oqeane tė ēmendura vibrimesh.
Fundbarkut,
ku Zeusi pėrzgjedh ujshėm, Perėnditė…


---------------------------------------------------------------

TI, DREKON ME POEZI…

.........................................Kushtuar E.D.Me njė gotė vere tė kuqe tė vjetėr,
duke pėrtypur ėmbėl poezi,
syēkat tė ndrijnė si yje nate.
Ty.

Tė kanė rėnė dy rima nėpėr buzė,
Eja tė t’i fshij.


------------------------------------------------

MEMORIAL…U shpirtėruat kėtu,
ju tė pėr - humburat e mia,
tė diku - treturit e mi.

Honeve tė ditės sė parė tė krijimit,
humbellave tė sė fundit frymė,
frymėroni…herezi…

Frėngjive tė mia nė oazet e syve,
pragjeve tė shpirtit u fashitėt lotėve,
bėrė det nė shtratin e orgjive.

Mbytem,
vdes,
gjalloj, aty
Lavde u thur Perėndive…

Rropullive u qepem, kacavjerrė si gjarpėr,
pėr tė thithur helmin, gjuhės sė munguar.

Kafshimet e ujkonjės sė urisė,
kthinave tė pangopėsisė, harruar.

Gdhendur shpateve tė thepisur tė besės,
rastis tė pėrballem me tė pėrbalturin, Konstantinin tim.

Statujė majė kalit,
ngrirė udhėve tė “rregullave tė panjohura tė lojės”,

Duke iu pėrvjedhur kalendarėve,
thur gėrsheta fijet e gjelbra tė shpresės,
duke shthurur penjtė e pangjyrė te harrimit.

Rrėnjėzuar nė shtatin e memorialit tė padukshėm,
endur dhimbshėm tezgjahut tė kohės.


------------------------------------------------------------------

JAM SHEKUJ LARG…MĖ PRITPo fluturoj drejt teje,
mė prit.
Rrugėn, nuk e di por ji i duruar.
Hijen tėnde, e shoh gjithandej.
Sytė, dritė, miliona kilometrash kanė lėshuar.
Nuk e dije?
Unė, pėr ty jam nė jetė.
Qė pa lindur,
nisa rrugėtimin nė mijėra forma shndėrruar.
U bėra Evė pėr tė lindur mė parė njerėzimin,
e mė pas,
pėr tė tė kėrkuar.
Nuk e dije?
Plagėt e kėmbėve m’i lėpijnė gjarpėrinjtė.
Krahėt,
thyer dritareve tė mbyllura, pikojnė…
Derė s’ka.
Unė rend pėrtej kohės.
Hapėsirat kam sfiduar,
motėr-zanat mė pėrēmojnė…
Zeusi, volli vullkane.
Pandora e hapi tė mallkuarėn kuti.
E fshehta ime pikon, pikon…
Gjithkush e di.
Imazhe tė gėnjeshtėrta mė verbojnė.
Mijėra diej, mė shfaqen si sy.
Unė dua tė tutė…
Po vij.
Sa pak,
fare pak,
njė copėz jete kėrkoj.
Nėse derėn nuk do tė ma hapėsh,
Njė vend te pragu, s’meritoj?
E sheh?
Mbėrrita.
Edhe pse e verbėr, shoh dritė.
Hape derėn!
Jam shekuj larg.
Do vij patjetėr,
mė prit.
Mė prit…!


--------------------------------------------------------------

MĖNGJES I ĒMENDUR…Mirėmėngjes hapėsirė!
Je mė e vogėl se liria.
Flakur shkujdesur nė syrin tim.

Mirėmėngjes,
i gėrmuquri plak qė rrėmon plehrat nė cepin e rrugės,
tretur nė pėrjetėsinė e hapave.

Mirėmėngjes mendje!
Tinėz u largove hijesh,
duke i shuar kohės afatin e skadencės.

Mirėmėngjes hiri im,
endur krizantemave nė fushėn e pėrflakur tė shpirtit.

Mirėmėngjes,
ti, rrezja e munguar e dritės,
qė lėmon puthjesh qiellin blu.

Mirėmėngjes i tulaturi zog,
qė luan mes acarit dhe jetės
tangon e pėrbaltur tė ekzistencės.

Mirėmėngjes Olimp!
Ti, Zotat i lėshove dimrit,
pėr tė ngritur haremin, kėtu.


-----------------------------------------------

PA TITULLMu shterėn tė tėra…
Ajri u tha dhe zagushia mė pėrvėloi brinjėt.
Sorrat e Olimpit, kafshojnė ēdo ēast mėlēinė.
U copėtuan si tokė e tharė,
................................edhe thonjtė.
Gjaku u mpiks duke sajuar mijra infarkte
................................................venave tė mia.
Rrėkezat e kripės pėrcėllojnė, nėn diellin e fortė, sytė.

Nė trojet e shpirtit tėnd,
Ajo e pika e ujit, qė s’u bė kurrė oqean,
Saharanė time do e lagė njė ditė…


---------------------------------------------------

MONOLOGU I ĒARTUR I NJĖ TABUJE…

(Mos e lexoni…zonė e ndaluar…!)M’u mohua jeta qysh kur kokėn nxora prej mitrės sė ngrohtė.
“U bėftė 100 vjeēe’ - uroi njė Fatė…
“Edhe 80 s’janė pak…” - belbėzoi e rrėgjuara gjyshja ime plakė… (qė aq nuk rrojti dot as vetė…).
Ulėrita dhimbjesh.
E ndėrtova burgun tim qė ditėn e parė.
Mos qesh!
Unė i dėgjova tė tėra.
Ėshtė e martė, ora 2 – pėshpėriti nata, kėtė foshnje, do e ndjekė njė i madh mallkim.
Eh, sytė ē’mė panė… kur infermierja m’i pėrleu buzėt me njė tė kuq tė ndritshėm dhe nėnės sime tė gjakosur nga lindja, ia pėrplasi fytyrės surratin tim.
M’u mohua buka, qysh kur biberonin, 70 gram ma mbushėn edhe pse etje kisha shumė.
M’u mohua drita, kur nėna mė thirri ėmbėl: “Shkoi vonė bijė, fli gjumė…”
M’u mohua liria…kur…eh shumė herė… mė… janė aq shumė, sa kujtesa ime e revoltuar i nxori jashtė pėr tė mos ua ēelur portėn e hyrjes kurrė…
M’u mohua loja e shumė tė tjera…
Edhe dituria m’u mohua nga… nuk e di, mė janė bėrė lėmsh: moral, tabu, pantallona tė ngushta, kraharor i zbuluar, mos fol shumė, ata janė burra, ai ka pushtet, flet si do vetė, ti dėgjo, hesht…
Ē’ke?
Rri e qetė.
Nuk do?
Mirė, atėherė voto.
Ngrije dollinė.
Pėr kė?
Pėr partinė.
Pėr cilėn?
Pėr atė qė tė jep bukė?
Po unė pa bukė jam pėrherė.
Prit tė ēelė pranverė dhe lėndinave lėshoju e ha ē’tė gjesh, edhe m… ėshtė me vlerė…
Puthja kėmbėn djallit, ai ėshtė i fortė, ti je e vogėl.
Nuk dua.
Ti?
Kush je ti?
Ah, e kotė.
Ti, derdh nja dy pika lot dhe… ky ėshtė misioni yt nė jetė.
Fatin, e pėrcakton “peshku i madh”, lėpija gjurmėt dhe lumturohu e qetė… se…kėshtu e ka jeta, shijoje, ėshtė e shkurtėr, 100 vjet, 80, ose… qė tani mund tė vdesėsh nėse do.
Si the?
Jo?
Sa patetike…
Lexon libra?
Pėrse?
Kush ka nevojė pėr ty?
Oh, paske rėnė nė dashuri?
Mjerim, mjerim…
Tė paska ardhur fundi, unė kisha pėr ty njė fije shpresė…
Ktheje me fund filxhanin e kafesė, tė tė lexoj fatin qė iku e shkoi…
E thure mbrapsht jetėn kokėshkretė, e thure vetė… nuk tė kujtohet, epo vdis mė mirė.
Tė thashė mė parė qė e thurin tė fortėt jetėn tėnde?
Unė them ē’dua, ti, dėgjo dhe hesht!
Kush jam unė?
Dashke shumė… shkretėtirė…
Qepe gojėn.
Dėgjomė mua.
Ėshtė mė mirė…
Ftohtė, ftohtė…
Mė ndjek pas dikush qė do tė mė pėrqafojė…
I duket veē hija… ėshtė (ma thanė ulėrimash fatat kėtė), njė mik…
Ik…
Ik…
Se ai… ka veshur sot, petkat e tė dashurit armik.
Ndėrsa kjo, shikoni?
Ē’ėshtė kjo?
Dashuria?
Vrapo zemėr, vrapo, e zezė si mortja ime, me kamė nė dorė… e ndjekin pas sy tė hakėrruar, buzė tė shprishura, mijėra dasmorė.

Ftohtė…
Ftohtė…
Nėnė, pse s’mė pėrplase njė grusht turinjve, teksa kokėn nxirrja prej mitrės tėnde tė ngrohtė???


--------------------------------

ENDMĖ...Ti,
mos u end lėndinave tė mefshta tė heshtjes!
Eja kėtu, fluturim...!
Shtėpizėn tonė tė ēmendur tė puthjeve,
s’e shembin dot idhujt, shpirti im.
Ti mos u end por endmė,
jam peri i tėndit pėrqafim...
TRILL…Jam unė ajo fija e barit…
Ti me vjeshtėn tėnde
.........................mė pėrgjak,
....................................tek shkel nė lėndinė.
Ndėrsa limfa e “ecjes”, ty, tė mitizon,
Mua, mė kthen nė frymė.


Jam unė, fryma qė tė ngroh,
.............................ndėrkohė qė buzėsh,
me mandilen e puthjes,
.........................(tek endesh pranverės sime),
atė pikė gjaku, e shndėrron nė brymė.


Ndėrsa brenda nesh, e bėn ligjin “zjarri”,
Unė,
vjeshtės tėnde,
tė brishtat gjethe,
.................ia qėndis puthjesh me lule behari.

S’qenka kaq e lehtė, tė jesh fije bari…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 03:01

JAM KLITHMA E QIEJVE TĖ TU…E shkruaj dashurinė mbi lėkurėn time.
E nis udhės sė gjatė.
Shtriqet kilometrash tė ndezura amshimesh,
e lagėsht,
........e pluhurosur,
...................e ngratė…
Zogjtė e malit ēukisin simbole,
metaforat, ftillohen deteve me shkumė,
tkurren vargjet, shkretėtirave tė heshtjes,
jam unė...
Tė mbėshtjell me rima dhe asociacione.
Tretem
.....e detit shkumė,
..................e qiellit, re.
Ashtu e pėrgjakur, nderem mbi lėkurėn tėnde,
dhe duke pėshpėritur: “Je imi Diell”,
Fle…


--------------------------------------------------

MBI RENĖ E BARDHĖ…Nė ėndrrat e njėri - tjetrit,
Koha ngrin dhe hapėsira ndihet e zėnė nė faj…
Ēarēafėsh tė butė lėkure,
Pleksur pėrqafimesh…
Shkrirė dėshirash ekstreme,
Zemrat i morėn nė duar
.......................pėr t’u qetėsuar regėtimat…
Nė ėndrrat e njėri-tjetrit,
Nė shtretėr degėsh tė blerta, kapluar,
Ajo ia vodhi paqen,
Kraharorit tė tij rrėnjėzoi.
Ai, rrėmbeu ēmendurinė e saj
Dhe…e mbolli nė tokėn e premtuar – zemėr
Qiellit,
Mbi renė e bardhė nė ėndėrr,
Ku dashuritė krihen nė pasqyra yjesh,
E dhimbjet s’kanė emėr…


------------------------------------------

NĖ ĖNDRRĖN TIME…Nė ėndrrėn time,
qė s’ėshtė mė ėndėrr.
Je Princ i kaltėr, Unė – Hirushe.
Ti - dhėndrri im drithėruar,
Unė - nusja jote, buzėprushe…

Nė ėndrrėn time,
qė s’ėshtė mė ėndėrr.
Me krahė zogjsh ti i thur letėr,
zemrės sime qė shekujsh endet,
Tė tė kėrkojė nė kohė tjetėr…

Nė ėndrrėn time,
qė s’ėshtė mė ėndėrr,
Ti vjen e ikėn, ikėn, vjen.
Njė puthje lė tek cepi buzės,
E kraharorin ma rrėmben…


--------------------------------------

MĖ THĖRRMOHEN FLETĖT…Drithėrojnė dhimbshėm ditėt, netėt.
Jam e hapur si libėr.
Kopertina, mbahet ende.
Brenda, mė thėrrmohen fletėt.


HOME SWEET HOME...E ėmbla shtėpia ime...
Mbėshtjellė me ēarēafėt e ngrohtė tė fjalėve.
Mbuluar me ēatinė e ritmeve...DUEL...Unė,
vizatoj “burgun” tim,
me hallka tė metalta errėsire.
Kyēem dhimbjesh.
Ēelėsin flak, nė oqeanin e heshtjes.
Ti,
kalėron “Muzėn” time tė ngrirė,
pėr tė ēarė shtegun e buzėqeshjes.


Suzana Zisi


---------------------------------------

E bardha eshte pak


Njė mur,
i lyer
me tė zezė
dhe me tė bardhė...
E zeza, ėshtė shumė.
E bardha - pak.
Ngjyrat,
luftojnė ashpėr.
Ngjyrat,
lėshojnė gjak.
Pėrpėlitet e bardha.
E zeza, shumohet.
Syri,
mė tmerrohet…!
Mur.
Mur i zi,
larė nė gjak.
S’dalloj dot tė bardhėn.
E bardha,
.............ėshtė,
......................pak…!
---------------------------------------------

Me vjen te te mbys...


Qė ti, nuk je rastėsisht nė rrugėn time,
Kėtė ma pėshpėritėn Zotat,
Duke pirė nė haremin tim tė pėrfytyrimit,
kafen e marrėzisė ...
Shpesh mė vjen tė tė mbys,
E, mė pas, tė tė ha,
(sigurisht pa dhimbje)
atė fytyrėzėn tejet tė bukur.
Pa tendina tė shqyera e gjak,
nė shtratin e madh tė urisė.
Si thua, sė pari (se fund me sa duket nuk ka),
E nisim me njė tė puthur?
------------------------------------------

●●●Ia preva gjelbėrimit, kokėn,
...........................me njė tė rėnė tė kosės.
Pėrulur gjer nė amėshim…
E, nėse nesėr,
mbarsur me klorofil,
nuk gdhihem degė
..................nė qiellin tėnd.
Do pjell errėsirash
Yllin e mėngjesit…
Pikuar,
mbi gurėt
e varrit
tim…


-----------------------------------------------

Kthehu…


Zvarrite hapin e plogėsht,
Mbi gjurmėn qė le kur erdhe,
(E parmja dhe e mbrapshta
S’pėrputhen aspak)

Kėpucėt e ikjeve pa kthim,
Lermi nė prag.

Ktheje me fund kupėn e verės – gjak.
Edhe trishtimin…

Pėr dashurinė qė nuk t’i ngrohu
……………………….ankthet e ftohta,
Pėr zjarrin qė mbi hirin e saj u mpak.

Mėshoji me forcė gjurmės sė ikjes,
Pėr tė gdhendur kthimin…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 03:02

ĒAST…


Nė oxhakun e ftohtė,
prushi pėrvėlon misteret.
Malli,
kokėn mbėshtet nė prehrin e natės.
Re tė zeza, trazon vetmia.
Pas shiut,
qielli i tharė nga lotėt,
serenata i kėndon tokės sė lagur.
Emri yt, djeg buzėt e mia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    18/9/2010, 03:02

Ndjemė... Falmė... Pėrqafomė...

Unė,
nuk tė nderova me timin emėr.
Ėshtė mbytur nė lotin e fjalės,
“poetja jote brilante”, e fėmijėrisė sime tė vogėl.
Unė thinjat t’i shtova baba,
gabime bėra sa desha.
Me rrudhat e tua shtrirė dashurisė,
qava e qesha...

Ndjemė baba!
Nuk dita tė jem “pasqyra jote e madhe”,
shkėputur prej qiellit “sa njė gogėl”.
Falje, nuk kėrkova kur “gėnjeshtrat,
si qilim,
mbi besimin tėnd i shtrova.
Kur vuajtjen dhe lodhjen tėnde,
gotave tė konjakut i harrova.

Sot,
kur netėt e mia,
gdhihen mbi fytyrėn e bijės sime tė njomė,
kujtoj dridhjet e tėndes zemėr.
Unė e di mirė baba,
ti kurrė nuk mė ke mohuar,
e asnjėherė turpėruar prej timit emėr...

Edhe pse rinisė tėnde, pleqėri “ēmenduria”
me i dha,
Ndjemė!
Falmė!
Pėrqafomė...!

Unė tė dua baba...


--------------------------------------------------

Ndjemė... Falmė... Pėrqafomė...

Unė,
nuk tė nderova me timin emėr.
Ėshtė mbytur nė lotin e fjalės,
“poetja jote brilante”, e fėmijėrisė sime tė vogėl.
Unė thinjat t’i shtova baba,
gabime bėra sa desha.
Me rrudhat e tua shtrirė dashurisė,
qava e qesha...

Ndjemė baba!
Nuk dita tė jem “pasqyra jote e madhe”,
shkėputur prej qiellit “sa njė gogėl”.
Falje, nuk kėrkova kur “gėnjeshtrat,
si qilim,
mbi besimin tėnd i shtrova.
Kur vuajtjen dhe lodhjen tėnde,
gotave tė konjakut i harrova.

Sot,
kur netėt e mia,
gdhihen mbi fytyrėn e bijės sime tė njomė,
kujtoj dridhjet e tėndes zemėr.
Unė e di mirė baba,
ti kurrė nuk mė ke mohuar,
e asnjėherė turpėruar prej timit emėr...

Edhe pse rinisė tėnde, pleqėri “ēmenduria”
ime i dha,
Ndjemė!
Falmė!
Pėrqafomė...!

Unė tė dua baba...


---------------------------------

Nė dukje e thjeshtė

U pėrplasėn njė ditė nė vjeshtė,
Ai dhe Ajo – puhizė, nė dukje e thjeshtė,
Por, thellė-thellė, uragan...

Ai fluturoi.
Ajo u ēmend.

Ai frymėron.
Ajo shpesh qan.

Por gjembat, ah gjembat...
Nė zemėr i mban.
Ashtu, nė dukje, e thjeshtė.

Ishte,
Ėshtė,
Dhe ka pėr tė mbetur, vjeshtė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Suzana Zisi    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Suzana Zisi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: