Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shqipe Malushi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Shqipe Malushi    18/9/2010, 01:56

Shqipe Malushi ka lindur me 3 maj 1955 ne Peje.Pasi kryen shkollen e mesme ne vendlindje,shtrengohet te studioje farmacine ne Beograd.
Nuk ia do shpirti dhe do te provoje me gjuhet e huaja,fillimisht mbi frengjishten,pastaj me psikologjine dhe perfundimishte diplomon ne Albanologji.
Pasioni per udhetime e coj ne Nje-Jork te Amerikes.Jeta e re.Preokupime te reja.Plane te shumeta.Prape nevoja per kerkime te reja.Lexon shume.Shkruan poezi,tregime te shkurta,ese,drama,skenare filmash,por edhe romane.Pas diplomimit ne Sarah Lawrence Collage (1985),punon asistente ne Company Editor the Publisher,magjistron artet e lira ne Universitetin e Nju-Jorkut (1988).
Cmimin letrar per tregime nga New York State Foundation for the Arts,por edhe te shkrimtarit te vitit nga Shteti i Nju-Jorkut. Aktivitetet ne njohje te ceshtjes shqiptare,ligjerata ne Manhattan College,New School for Research...Po i sjelli ca vargje nga libri i saj PER TY

Enderr mbi shtratin e
Gjetheve
Te buta
Te Zymta
Te Hijeshuara me ngjyra
Te perhirta
Lakuriq
Te dy,si femije
Te frikesuar
Deshironim ate qe
Ishte e ndaluar
Nga jeta

Nje ze psheretiu
Ne koken time
Nuk Guxon
Mos me prek
Gjakun e huaj
Nje ze uleroi
Nga brendesia jote
Mos i prek plaget
E vjetra
Me le te lire

Pastaj ne prangat
Tona,te neteve
Te shteruara
Ngadal, ngadale ,ngadale
Zhdukem
Nen gjethet e imagjinates
Dikur larg,larg shume larg
Per t'u fshehur perseri
Nga syte e botes
Se dehur

Aty ne nje kend te
Burgut
Per ne gurgullon
Jeta
Deshira
Dhe ngjyrat e ylberit
Mos me zgjo

-----------------------------------------------

Ikja

Ika nga pellgu i syve tu te thelle
Nga Shikimi yt depertues
Gjer ne thelb te shpirtit tim
I maskuar me genjeshtra

Ika nga kerkimi yt,fluturimthi
Nga frika ime e vjeter
Qe si rrjeta e merimanges theronte
Muret e botes sime laramane

Ika nga ledhatimi yt i bute
I dashurise se paster pa njolla
Qe mund te ndizet flaken e pameshire
Te yjeve te vdekur me vite

Ika nga ti,nga vetja ,nga hyjnit
Dhe kerkova perseri te fshihem
para syve tu qe me percillnin
Ne cdo kend duke me zhveshur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Shqipe Malushi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: