Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shpresa Musaj

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Shpresa Musaj    18/9/2010, 01:55

Te nderuar Zonja dhe Zoterinj,


Nje i njohuri im me tregoi per faqen tuaj te Internetit si dhe mbi bisedat dhe temat interesante qe shpesh diskutohen ne forumin tuaj, keshtu qe une mendova tju shkruaj dhe tju tregoj per nje botim te ri ne lidhje me temen “Pellazget“. Ndoshta ka ndermjet jush te interesuar qe duan te dine dicka te re ne lidhje me kete teme. Ne kete rast ka te beje jo me historine por me gjuhen.

Emri im eshte Shpresa Musaj dhe jetoj per nje kohe te gjate ne Wien, Austri. Para disa javesh doli nga botimi nje liber i ri me titullin: Ne gjurmet e Pellazgjishtes, Nje krahasim etimologjik i fjaleve te gjermanishtes me ato te shqipes.


Kur fillova te beje kerkime ne kete fushe, nuk mendoja kurre se do te gjeja nje numer kaq te madh fjalesh qe shpjegohen me ane te gjuhes shqipe, nga nje gjuhe e tille si gjermanishtja, e cila ne pamje te pare duket si e pakrahasueshme me shqipen e sotme. Ajo qe me shtangu me teper eshte fondi i fjaleve qe gjeta. Shumica e tyre i perkasin fondit themelor te nje gjuhe. Aty do te gjeni gjithashtu krahasime edhe per fjale qe gjermanishtja i ka huazuar nga greqishtja, latinishtja dhe frengjistja ne shekujt e kaluar.

Mbase ka ndermjet jush, qe interesohen per keto krahasime keshtu qe mendova, qe nese do te ishte e mundur te dergonit nje Email tek pjesemarresit e forumit tuaj, te cileve tju behej i ditur per kete liber te ri.
Se shpejti une do te bej nje prezantim te librit ne Shqiperi, por deri atehere mendova se do te ishte me interes te beja nje prezantim ne forumin tuaj.


Gjithashtu po ju dergoj edhe pamjen e kopertines, me qellim qe te krijoni nje ide mbi pamjen e librit.

Ju falenderoj per ndihmen tuaj

Autorja

Shpresa Musaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Shpresa Musaj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: