Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shpendi Sollaku Noč

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Shpendi Sollaku Noč    18/9/2010, 01:46

Shpendi Sollaku Noč ka filluar tė shkruajė dhe publikojė qė nė moshėn 14 vjeēare. Gjatė veprimtarisė sė tij si shkrimtar ai ka bashkėpunuar me revista dhe gazeta tė njohura ndėrkombėtare. Gjithashtu ka perkthyer krijime nga rusishtja dhe italishtja tė : Tolstoj, Esenin, Ungaretti, Quasimodo, Pavese, Pascoli, Croce.

Shpendi i lindur nė Lushnjė nė vitin 1957, jeton nė Itali qė nė Prill te 1992-ishit, ku gjeti mbrojtje si refugjat politik pas rėnies sė diktaturės. Sot ai, vazhdon tė mbajė dy-shtetėsinė (atė shqiptare dhe italiane), sepse pėr tė Shqipėria do tė mbetet vendlindja e tij, ku pėr vite 'luftoi' kundėr diktaturės e mė pas jetoi pasojat e saj shumė vjeēare.

Midis librave kryesore tė tij pėrmenden :
"Mėzat e kalter",Tiranė 1987;
"Mbretėria e gjėrave tė ndaluara",Itali 1995;
"Tė duartrokasėsh Kaligolėn",Itali 1997;
"Njė vend nė kėmbė pėr nė Galilea",Itali 1999-2000;
"Kolumbia e Ballkanit",Itali 1994;
"Shekulli i shkurtėr ballkanik",Itali 1994...

Krijimet e tij janė pėrkthyer nė gjuhė tė ndryshme. Veprimtaria e tij krijuese bazohet kryesisht nė mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, sidomos emigrantėve e nė veēanti tė tė burgosurve dhe azilantėve politikė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shpendi Sollaku Noč    18/9/2010, 01:46

...parathėnien e shkruar poeti i madh italian Attilio Bertoluēi pėr librin e sh.s.noé-sė "Tė duartrokasėsh Kaligolėn"-(Applaudire Caligola).Jeta dhe veprimtaria e shkrimtarit tonė del mjaft mirė nė kėtė parathėnie....Shėnime rreth jetės dhe aktivitetit tė Shpendi Sollaku Noé

Sh.S.Noé ėshtė i njohur si poet, shkrimtar, politikan, profesor, kritik letrar ,gazetar investigator nė fushėn e korrupsionit tė nomenklaturave shtetėrore e tė simbiozės sė shteteve me kriminalitetin e organizuar. Noé ėshtė njė organizatorėt e udhėheqėsit e parė tė opozitės qė,duke rrezikuar jetėn ,bėnė tė mundur krollimin e komunizmit nė Lindje;ėshtė nga botuesit pionierė tė shtypit neodemokratik europiano-lindor; ėshtė i pari qė denoncoi penetrimin e Mafia-s nė Lindje dhe infiltrimin e kriminalitetit tė organizuar nė nomenklaturat shtetėrore;ėshtė i pari qė denoncoi luftėn nė Ballkan (sidomos nė Bosnje e Kosovė) dhe parashikoi gjatėsinė e zhvillimit tė saj; ėshtė i pari qė, kur Perėndimi duartrokiste fitoren e demokracisė nė Lindje,ka paralajmėruar kthimin e shpejtė nė fuqi tė kriptokomunistėve. Noé u lind nė Shqipėri mė 3 prill 1957 nė njė familje nėpunėsish. Kalon njė fėmijėri tė vėshtirė ngaqė, kur! !
ishte tre vjeē, babanė e tij , njė monarkist , e dėnojnė me burgim si "sabotator" tė regjimit tė Hoxhės. Familja e tij ,nėna dhe gjashtė fėmijė,nė tė cilėn Noé ėshtė vėllai mė i vogėl , pėrjeton , pėrveē vėshtirėsive ekonomike, dhunėn psikologjike dhe terrorrin e luftės sė klasave. Noé-ja i vogėl jeton me dhimbje sekuestrimin e shtėpisė,pėrjashtimin nga shkolla tė tė vėllait,imitimin nėpėr cepa rrugėsh tė prangave me duar tė kryqėzuara nga bijtė e ēensorėve. E ėma, mėsuese, transferohet larg shtėpisė dhe ėshtė vėllai i madh qė,edhe pse adoloshent, luan rolin e babait tė shtėpisė ,qė "i detyron" vėllezėrit tė lexojnė libra e tė dėgjojnė muzikė klasike gjatė gjithė ditės, duke i shpėtuar mrekullisht mė tė vegjėlit prej konseguencave mė tė shėmtuara tė emargjinacionit. Akoma fėmijė, Noé lexon libra "pėr tė mėdhenj" dhe qė herėt fillon tė shkruajė intensivisht madje tė botojė. Provon tregi! min , novelėn , dramėn dhe poezinė. Nė moshėn katėrmbėdhjetė v
jeēare fiton konkursin e muzikės nė Tiranė,por s'mund tė vazhdojė liceun artistik tė Tiranės .Kthehet nė qytetin e tij e frekuenton Gjimnazin klasik duke vazhduar tė jetė i shkėlqyer nė mėsime;vijon tė lexojė, shkruajė e, herė pas here, tė botojė. Nė tė njėjtėn kohė aktivizohet si aktor, kėngėtar, libretist e "show-friend" e fillon tė frekuentojė ambientet antiregjim. Gjatė periudhės sė Gjimnazit organizohen dy seminarė kombėtarė pėr talentet e rinj me Noé-nė dominues si autor e prezentator. Mbaron shkollėn e mesme me nota tė shkėlqyera ,por rrezikon tė pėjashtohet nga provimet e pjekurisė pėr njė palė pantallona "antikomuniste" dhe sepse kėndonte nė lulishte me njė grup miqsh kėngė tė famshme kantautorėsh tė huaj .Rezultattet shumė tė mira nuk i mjaftuan pėr tė fituar tė drejtėn e vazhdimit tė Universitetit. Pėr tre vjet rrjesht vijon dėshpėrimisht tė kėrkojė tė drejtėn pėr tė studiuar.Nė moshėn 18 vj! !
eēare pėrgatit librin e tij tė parė pas botimeve nė gazeta e revista.Shkrimtari i madh Ismail Kadare (prej vitit 1989 azilant politik nė Francė), i shkruan shefit tė Shtėpisė botuese "Naim Frashėri": "I dashur I... autori i kėtyre vargjeve ėshtė njė djalė me talent origjinal,ju kėrkoj nėse ėshtė e mundur ,tė bėj reēensionin e kėtij libri". Kėrkesa e Kadaresė u hodh poshtė. Gjithēka ishte e bukur pėr Kadarenė, pėr botuesin e regjimit ishte e shėmtuar . Librit tė Noé-sė iu mohua botimi dhe autorit iu bė presion tė kthehej nė klishenė tradicionale tė realizmit socialist. Nė vitin 1978,nė sajė tė ndėrhyrjes energjike tė Lidhjes sė Shkrimtarėve e personalisht tė presidentit tė saj, poetit tė madh Dritėro Agolli,pranė Hoxhės,Noé-sė i njihet e drejta "jashtė kritereve" pėr tė studiuar nė gjuhė e letėrsi. Por,i sapo i regjistruar nė Universitet e postojnė nė ishullin e Sazanit pėr tė kryer shėrbimin ushtarak si mar!!
inar pėr tre vjet,ku u detyrua tė bėjė 12 orė shėrbim nė 24 or�
� e mė pas punė tė sforcuar pėr tė hapur tunele! Nė kėtė periudhė, fshehurazi, ngaqė ushtarėve u ishte ndaluar me ligj tė frekuentonin shkollėn,duke rrezikuar arrestimin, Noé frekuenton nė mėnyrė klandestine leksionet duke mbaruar nė pak muaj tė gjitha provimet(vitin e parė - nė pesė ditė:pėr tė ishte normale tė jepte dy provime nė ditė,i ndodhte madje shpesh te shlyente edhe tre provime nė ditė duke marrė notėn maksimale). Nė 1980 i vdes i ati, por oficerėt nuk ia komunikuan .I lajmėruar nėn zė nga njė marinar postier, shkėputet nė mesnatė nga Sazani me njė anije transporti e arrin nė shtėpi pak orė para varrimit .Kthimi nė ishull ishte infernal:survejim special,punė tunelesh dhe prerje tė lejes pėr tė parė familjen. Ėshtė e ėma e moshuar, qė, edhe pse e sėmurė,udhėton e i dėrgon tė birit literaturėn e mohuar . I kthyer nė liri nė vitin 1982,Noé fillon punė si mėsues nė qytetin e Lushnjes,por meqenėse ėsht! !
ė element i padėshiruar,e transferojnė nė njė nga fshatrat mė tė varfėra tė Shqipėrisė, nė njė shkollė tė mesme ku studiojnė edhe bij tė tė burgosurve politikė. Nuk mund tė ėndėrrojė tė bėhet kėngėtar (zėri i regjistrohet nga sekretarėt e partisė dhe i "ndalohet" si tepėr perendimor) ;s'mund tė bėhet as aktor.Nė fshatin ku jep mėsim ,Noé arrin tė krijojė njė grup talentėsh tė rinj (nxėnės tė tij) qė arrijnė tė botojnė deri nė organet qėndrore duke e transformuar atė komunė nė qendėr provizore tė lėvizjes letrare shkollore . Fillon ,dhe pse duke rrezikuar, tė bėjė aktivė edhe bijtė e tė tė internuarve (akt rreptėsisht i ndaluar prej regjimit).Fusha e luftės kundėr regjimit nė atė kohė ishte propaganda gojore.Nė tė njėjtėn kohė pėrpiqet tė botojė kritika, pėrkthime nga rusishtja e italishtja, poezi etj.;pėrgatit njė pėrmbledhje me tregime, por mė kot.Nuk i kthejnė asnjė pėrgjigje. Nė vitin 1!!
985 vdes Hoxha.Trashėgimtari i tij, Alia, duke menduar qė "e keqja"
do t'i vinte prej intelektualėve , krijon njė klimė nė dukje mė tė butė nė trajtimin e shkrimtarėve dhe artistėve.Noé-nė e transferojnė nė Lushnje nė gjimnazet kryesore tė qytetit. Nė vitin 1987 arrin mė nė fund tė botojė librin "Mėzat e Kaltėr" ,i ēensuruar prej regjimit menjėherė pas botimit dhe i ribotuar pjesėrisht nė vitin 1988,me shumė faqe tė grisura tė poezive qė nuk duhet tė qarkullonin. Vitet 1989-1990 pėrfaqėsojnė kthesėn politike tė Lindjes e shėnojnė fillimin e epokės mė pjellore tė Noé-sė. Nė 1990 themelon Partinė e Vullnetit tė Lirė (PVL) me intelektualė tė tjerė tė pakėnaqur.Duke shikuar afėrsinė me programin e PD-sė, (nė fillimet e saj Parti e Studentėve dhe Intelektualėve tė Rinj), Noé kėrkon tė ndėrhyje e tė pėrfshihet nė kėtė parti bashkė me pėrkrahėsit e tij.(Arsyeja kryesore ishte pamundėsia ekonomike e PVL-sė. )Duke konstatuar qė nė fillimet tradhėtinė e idealeve mbi tė cil! !
at ishte themeluar Partia Demokratike, Noé dhe njė pjesė e anėtarėve tė kėsaj organizate braktisin PD-nė e shkojnė tė forcojnė radhėt e tė tė porsalindurės Parti Republikane. Noé zgjidhet anėtar i Komitetit drejtues tė PR-sė nė tė cilin bėhet shpejt personazh i spikatur duke influencuar nė zgjidhjen e problemeve kryesore deri nė zgjedhjen pėr dy herė tė kryetarit tė Partisė,e mėnjanimin e rrymės sė brendshme pro-Berisha. Njėkohėsisht Noé drejton Partinė nė rrethin e Lushnjes(serbator kryesor i Partisė Republikane)dhe merret me organizimin e republikanėve nė rrethe tė tjera tė vendit. Nė ato vite, veē politikės , Noé merret me gazetari. Themelon gazetėn "Ora e Fjalės" dhe influencon imazhin e gazetės tjetėr tė opozitės "Republika". Shkruan shumė e shumė artikuj duke pėrdorur emra tė ndryshėm. Njėkohėsisht fusha e betejės pėr tė nuk ėshtė vetėm lufta kundėr komunizmit diktatorial,por sidomos monizmi i ri politi!!
k i pėrfaqėsuar prej Partisė "Kriptokomuniste" Demokratike. Veē k�
�saj - infiltrimi i kriminalitetit tė organizuar nė nomenklaturat e Lindjes . Nė mitingjet e artikujt Noé do t'i thoshte gjėrat lakuriq duke rrezikuar jetėn nė atentate e duke u bėrė pre e gjyqit tė Tiranės, nė prill 1992. I tradhėtuar nė ideale dhe i ndodhur i pambrojtur, pėr tė shpėtuar veten dhe familjen (tė shoqen prokurore dhe djalin), si mbetet gjė tjetėr veē kėrkimit tė azilit politik nė Itali. (Familja e Noé-sė ėshtė e vetmja tė cilės i ėshtė njohur azili politik nė Itali nė vitin 1992,pas tė ashtuquajturės "fitore tė demokracisė nė Lindje"). Me intervistat,artikujt dhe librat e botuar ,me fjalimet nė piaca e teatro italiane, Noé ėshtė i pari qė dha alarmin pėr gjithēka qė po ndodhte dhe veēanėrisht pėr tė ardhmen e Shqipėrisė,tė Ballkanit e tė Lindjes evropiane. Nė Itali,ka botuar "Mbretėria e gjėrave tė ndaluara" (Dismisuratesti, 1995) , "Tė duartrokasėsh Kaligolėn" (Firenze Libri,1997), "Me kryq mbi shp! !
inė pėr nė Galilea" (Libroitaliano,1999),"Kulumbia e Ballkanit"(B.N. ,1994),"Shekulli i shkurtėr ballkanik" (B.N. 1994),"Murus Noster"(B.N. 2007).Ka botuar gjithashtu pėrkthimet rikrijime nė italisht tė Lahollit ,Gjermani-Shqiperi("Suicidio delle foglie" -Dismisuratesti,1995) dhe tė Abazit,Suedi -Kosovė("Folle destino", Dismisuratesti , 1996). Njė pjesė e mirė e krijimtarisė sė tij ėshtė shkruar nė italisht e shqip dhe librat janė ilustruar nga vetė autori(kopertina,murales e fotopoezi). Krijimtaria e tij ka gjetur pėrkthime nė gjermanisht, suedisht , anglisht etj. dhe ėshtė botuar nė Gjermani,Zvicėr, Austri,SHBA,Indi, Japoni etj.Vargjet e tij janė pėrfshirė edhe nė antologji botėrore nė gjermanisht e anglisht. Rreth krijimtarisė sė Noé -sė kanė shkruar gazeta tė rėndėsishme italiane si "Il Messaggero", "Il tempo", "Ciociaria oggi", "Gazzeta di Parma", "CIR-s Notizie", "Alto Adige" ,"La Nazione","Il Tirreno" etj, ; ajo ėshtė prezantu!!
ar nga personazhe tė rėndėsishėm tė letėrsisė e tė politikės
italiane , nga drejtuesit kombėtarė tė Amnesty International nė Romė,tek Gianfranco Fini etj. Pė t'u pėrmendur intervistat e rėndėsishme dhėnė herė pas here nė kanalet televizive tė RAI-t, Mediaset -it, TVN , RTTR, GBR etj.si dhe jehona e bėrė nga kėto kanale dhe radioja kombėtare italiane pėr krijimtarinė dhe personalitetin e Noé-sė.

Attilio Bertolucci


Pėrktheu nga italishtja 'sidni8'
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shpendi Sollaku Noč    18/9/2010, 01:48

CIKĖL POEZISH NGA SHPENDI SOLLAKU NOÉ

***

Shpėtomė o Zot nga obsesioni i vėshtrimit tė mbėrthyer mbi kutizėn postale banesė e ngashėrimit tė
mesazheve tė mbėshtjella me qefin.
Shpėtomė o Zot nga dihatja e hapit tė telegramit tė postuar nga varreza e largėt.

***

Jam duke ju ēuar nė litar , por ju mbeteni inertė, jam duke ju vetėtuar ,por ju jeni tė verbėr, unė ulėrij ,ulėrij ,ulėrij ,por juve ju mungojnė veshėt ;jam duke ju pėrvėluar dhe zjarri po ju arrin tek sytė ,por ju ,copa mermeri, vazhdoni tė survejoni meteorėt e tė kėrkoni armikun nė planetė tė tjerė.E deri sa flaka s'u ka plasur retinėn ,si tė luajtur vazhdoni t'i kėndoni kiametit tuaj.

***

Kam kėrkuar Edenin dhe gjeta Skėterrėn ,bo! bo!Kam duartrokitur J.F.K. dhe mė ėshtė ngėrdheshur Neroni; njė strehė pėr tė tjerėt kėrkova dhe humba shtėpinė time; njė botė pėr tė gjithė ėndėrrova dhe humba atdheun tim; thuamėni ju lutem qė nuk jam i ēmendur, qė s'duhet tė vazhdoj kėrkimin e kotė; Se jo, ofromėni njė copė litar, se jo ofromėni njė qivur.


***

Ėshtė koha e rrafshimit tė monumenteve tuaja dhe i ngritjes sė tonėve;tė bėjmė tė rindrisin prapė gratė tona e tė ribėjmė tė qajnė tuajat; tė prezuncionit tė bijve tanė-ushtarė dhe tė uljes nė gjunjė tė tuajve; tė smokingėve tanė tė markės e tė qivureve tuaja tė kalbura.Dhe nuk dihet se pėr kė Zotat po pėrgatisin mermerin e nesėrm, bronxin e ardhshėm ,tė kėshilluar prej Mark Aurelit.

***

Pėrtej qerpikėve tė palarė ekzistojnė (thotė TV) pishinat blu; pėrtej metropolitanės thonė se ekziston Permaflex-i; pėrtej shatrivanit tė fėlliqur tė lulishtes publike ekziston shampanja; pėrtej AIDS thonė se ekziston prezervativi; pėrtej tė tė shkėrdhyerit nė makinė pėr tridhjetė mijė lira ekziston Ylona Staller; pėrtej dėrmimit pėr tė mbushur betonieren ekziston tė lypurit dhe kokaina; pėrtej lotėve prej gjaku tė mpiksur ekziston Papa;pėrtej kėtij muri gėrmadhė thonė se eksiston Harku i Triumfit; pėrtej fushatave elektorale tė pafund ekziston tė paktėn lumi i errėt i pllakateve pėr t'i vėnė poshtė bythės.

***

Nė gjysėmshtizė flamuri i planetit tė brejtur prej minjsh e mizash dheu.Nė letargji do tė kalonte edhe Nėnė Mahatma Tereza.Dhe s'ka mė kush t'i mbyllė sytė e skleposur botės nė grahmat; San Pietro s'duhet tė qahet mė pėr kalime tė tepėrta nė Parajsė, por pėr tė tjerėt qė s'mund t'u lejohet.Nė gjysėmshtizė vetullat e varreve tė paemėr: mėrgoi administratorja e vdekjes pėr llogari tė Zotit.

***

Nėna ime ndihej frikshmėrisht keq dhe e mėsova prej njė udhėtari 6 muaj mė pas; daja ishte transferuar nė qiell dhe munda ta di njė vit mė vonė prej njė shoferi; porta e shtėpisė time ishte thyer, kush mė spiunonte tani ėshtė president; dhe munda ta marr vesh dy vjet mė pas prej njė gazete tė ricikluar.Atdheu im po shpėrbėhej dhe m'u njoftua prej TV-sė tė tė tjerėve, haluēinacionet e mia ishin ē'helmuar, tė mbeturat tė konxheluara, por pasqyra ishte e thyer dhe shpirtkėnaqur nuk mund tė numėroja rrudhat.

***

Shpatulla tė kėrrusura nga pesha e pėrēarjes sė tė vdekurve.

***

Kush shkon tė rrėmojė frutat e kėsaj varreze gjenealogjike,
gjen njė tė mėrzitshme,tė pėshtjellėt,tė pamasė armatė gurėsh o pllakash,
ku ėshtė njė aventurė tė qėmtosh emrat e tė vdekurve,
por nuk stresohesh tė deshifrosh dedikimet:
lindur i varfėr,
vdekur leckaman.
Mė fatlumėt pirgje vėnė nė pah foton ngjyrė sepie,
tė tjerėt-gurė anonimė,pak ferrė,shumė baltė,
si pronė private vetėm mbiemri,
pėr t'u pėrsėritur kotėsisht nga pjellat e ardhshme
si dedikim:
lindur pa trashėgimģ,
vdekur injorant.
Mėrmėrin varreza:
E pamundur qė gjithė kjo rracė
s'ka mundur tė zotėrojė ēelėsin e diturisė,
e ēuditshme qė , prej tė gjithė meteorėve tė tė fatit,
as edhe pak thėrrime mbi kokat e tyre,
por vetėm:
vdiq me vlerė zero
e nuk e dinte qė kish lindur.
Kafkė mbi kafkė,eshtėr mbi eshtėr,-
fertilizues pėr gjembaēė o barėra bastardė ,
hiē xixėllonja,hiē mėllenja,zhdukur bretkėt,
pak rrufč,shi fallso,bosh kujtesa e aromave,
por s'mongon e pamėshirshmja:
Nuk kishte lindur idiot,
vdiq i ēmendur.


perktheu nga italishtja
sidni8

--------------------------------------------------------------------------------

poezi ne anglisht nga Shpendi Sollaku Noč

--------------------------------------------------------------------------------

-1-

I don't go to sleep
to wake up
the dog
that mumbles,
the dog
that dreams,
the dog that whines.-2-

The light,
if it exists,
is up in heaven,
and I couldn't touch.
The spirit,
if it exists,
is soaring up, too,
and I couldn't see.
The flesh,
when I embrace it,
is down here,
but I don't feel.-3-

All my body is a pain
of an improbable eruption.
I'm incapable to expel the obscured viscid medusa
out of my peel.
I'm unable to burst the petrified mass
that crams the skull.
The brain in vain tries to crack the cranium,
it is the gangrene that blocks the escape.
The mind hopelessly tries to make the crab step,
it is the cancer that blocks the toilet door.
Darling, we've never met before,
there were only our hybrid larvae
of fog and clouds.


-4-

Cliff
already
eroded
but
the wave
is
dead, too.


I perktheu nga shqipja dhe italishtja
Shkelzen Mecaj,
Ohio,Usa

--------------------------------------

AFORIZMA NGA SHPENDI SOLLAKU NOÉAsnjė mace nuk ka bėrė vetėvrasje
sepse nuk e pėmendin nė Ungjillet.

Luftrat qenkėsin jetėsore si tė jashtėqiturit.
Barkboshi nuk ka asgjė pėr tė jashtėqitur.

Varfėria nuk ėshtė pretekst pėr njė veprim kriminal,
por ėshtė shpesh shkaku.

Per tė qenė vjedhės
mė parė duhet tė dish tė fshehėsh.

Demokracia ėshtė mė e vogla e tė kėqijave,
nuk njohim akoma njė tė keqe mė tė vogėl.

Pornografia ėshtė nga drogėrat mė tė kėqia,
vret dashurinė e normalėve.

Puna pothuaj gjithmonė tė bėn skllav,
ndonjėherė tė bėn tė lirė.

Lufta ėshtė ajo qė kėrkojmė,duke e shprehur si kėrkim tė paqes.

Libri vėrtetė mund tė ndryshoje botėn,por tė atij qė lexon.

Politikani mė i mirė ėshtė ai qė gėnjen mė pak.

Pėrtej shikimit tė miopit ėshtė errėsira,
pėrtej horizontit tė injorantit ėshtė boshi.

Historia e shkruar vetėm nga fitimtarėt nuk ka se si tė mos jetė e cungėt,
mungon rėnkimi i tė mundurve.

Askush nuk e ka dashur njeriun,ashtu siē e do njė qen.

Ekzistojnė vetem dy raca njerėzore : tė pasurit e tė varfėrit,kusuri ėshtė demagogji.

Intelektualėt frymėzojnė revolucionet,hyjnė tė parėt si idealistė e dalin te parėt si humbės,tė shqelmuar nga oportunizmi e injoranza.

Mitet e ndėrtuara mbi rrėnojat e miteve tė tjerė e kanė historinė tė shkurtėr, edhe ata do tė rrėzohen nga tė tjere mite tė frymėzuar prej pasardhėsve.


--------------------------------------------------------------------------------

Dal poema: "Mare Nostrum"

quattro estratti x quattro stagioni

poema degli abissi

[...]

Intermezzo 1°


Cosa sente il mare
ventriloquo in bonaccia,
delle onde infami
sussurranti, dei tumuli
anonimi,
piantati sulle rive ,
segnati dal timbro secco di
uno solo dato,
quello del naufragio, del
linciaggio della speranza,
lapidi pedestri di legno
inzeppate per caso qua o
lą,
secondo l'abulia di chi,
mentre divora un sandwich,
insabbia i rifiutati dalle
acque opache.
Cosa sente pił in basso
l'uomo frantumato dal
gelido,
lugubre abbraccio della fossa:

Nessuno č mai ritornato a
raccontarci

se i guai dell'aver vissuto
il vuoto dell'illusione,
dell'essere deformato tra i
rulli trasportatori
dell'evento,
del lasciare dietro l'unica
certezza, la lacrima,
é pił lancinante del vuoto
che riempie il corpo,
dei sentimenti che emigrano,
degli ultime, flebili
riflessi
di fanali che restituiscono
il nulla;


Nessuno č mai riaffiorato a
svelarci

cosa sente uno che slitta
lentamente nella cecitą
del subacqueo, mentre si
raffredda per sempre
la voce bizzarra delle onde
rimaste lassł;
cosa prova uno che avverte il
morso dello squalo
mentre le carni ancora
sensibili al dolore
si trasformano in bocconi
dell'obbrobrio;

Nessuno si č mai riproposto
per tratteggiarci

se quel coma č meglio dell'
azzanno brusco di una mina
che fa volare brandelli
umani, che dissemina l'anima,
cacciata a sua volta da
proiettili pipistrelli,
braccata da bombe avvoltoi in
perlustrazione legittimata
da chi pretende di cavalcare,
raddrizzare, migliorare
il mondo altrui;

Nessuno č mai riemerso a
mormorare

se il soffocamento della
bocca dall'acqua che scorre a
riempire i polmoni
se lo scoppio del sangue
dalle narici, l'alto
voltaggio
che carbonizza il denso,
ultimo pensiero,
č pił devastante dell'ardente
proiettile che buca
la nuca per il pagano colpo
di grazia;
se la decolorazione dello
sguardo nel misero orizzonte
delle voragini grigioverdi č
pił rilassante
del liquido pallido , che
diluisce il sangue,
della autorizzata , legittima
iniezione letale;
se la fodera delle sabbie
addormentate degli strapiombi
č pił accogliente delle
lenzuola sporche
di nebbie fatali della camera
a gas;

Nessuno č mai risbucato a
predicare

se il patema del corpo sotto
lapidazione
č pił sprezzante e
schiacciante delle migliaia
di tonnellate d'acqua
salmastra sulle ossa
frantumate in milioni di
briciolie di cristallo
che lacerano il silenzio
brutale delle foibe ;
se la moria di stelle che
scoppiano dagli occhi sbalzati
da primi piatti per bestie
acquatiche
č pił incandescente dello
schiocco vertebrale
della corda d'impiccagione,

nessuno č pił risorto a
confessarci. [...]Dal poema: "Murus Noster"

poema
dei
pipistrelli


"Irgendwann fällt jede Mauer"


[...] Lasst sie nach Berlin kommen
colui che dice che Tifone
era meglio degli dei dell'Olimpo,
fatelo tragittare la rotta delle
croci bianche
nel grembo delle metropolitane
invalide,
addosso ad autostrade sanguinanti,
nei fiumi monchi, troncati dalle
baionette,
nelle budella dei laghi sviscerati.

Caricatelo con trofei dell'arte
rimasto
dalla galleria immane
dei Mauerspechte.
amalgamata da livori in cemento
armato
adornata
da maree di grettezze.

Colui che dice che gli dei
dell'Olimpo
erano meglio di Tifone,
fatelo nuotare nelle acque
tenebrosi di Spree;
sentirą gli scheletri che lo
attirano in profonditą
degli spiriti defunti delle idee.


Fategli sentire le convulsioni
di Peter Fehter,
capire il suo corpo tuttora
bollente,
abbattuto due volte,
da chi aprģ il fuoco
e da chi lo lasciņ stecchire
nella striscia della morte.

Coloro che dicono che gli dei
erano tutti legittimi
anche se non concordi,
fateli abbracciare
con lo spettro di Chris Gueffroy,
condannateli ad una eterna corsa,
appendeteli come medaglione
il monumento di Criss
che guizza malconcio
dalle acque di Britz [...]
Dal poema: "CODICI A BARRE"

[...] Non ci sono i soldi per le
carrozzelle,
ma non possiamo essere avari
per piazzare lo scudo spaziale,
il Mefistofele di turno oggi
forse tace,
ma non possiamo renderci conto
come si sveglierą domani,
(non si comprende da Nostradamus
se Bush in Albania ha guadagnato
dalla Medaglia della Bandiera in
Omaggio,
o se ha perso in un curioso bluff
dell'orologio stranamente
scomparso.)

Ma siamo irremovibili a proporre
la sovvenzione
alla prodigiosa
bomba ormonale,
senza l'impaccio delle
intercettazioni
quanti sono clementi,
e quanti dei senatori contrari.
Questo, pił che gli analisti
politici
lo possono calcolare meglio i
bancari.

Bomba Ormonale -
spettacolo geniale
d'avanguardia,
davanti a Lei
Baudelaire -
fu un ordigno fallito
nel Montparanasse ,
Marinetti ,non fu
la nitroglicerina futurista,
era il nullo Matisse,
il vuoto fu Picasso,
e sembra un ritardato Ezra Pound.
Maiakovskij di fronte alla B.O.
č soltanto un dilettante di
campagna.
Kandiskij un insignificante boy
scout alpino,
ed Apollinaire un meschino
analfabeta,
che conobbe les mamelles di
Tiresias,
e non fu capace d'altro.

Bomba Ormonale,
attrazione surrealista
pił abile di Mirņ,
pił metafisico da un capolavoro
di De Chirico,
pił eleganti del Čluard
Complčtte Chanson.
Ideata dai miglior scaltri
creatori di visioni
dietro gli studi ovali;
chiamati padreterni presidenti,
chiamati squallidi primo ministri,
chiamati satrapi colonnelli
o dell' ONU flemmatici segretari.

Immaginate un po' lo scenario
dopo il botto:
atto primo:
l'aria rosea profumata d'Acqua
di Giņ,
il divorzio dalle armi eversive
del nemico
che corre ad abbracciare
chi li sparava al petto,
che corre a baciare
le labbra che lo spregiavano,
che cerca aiuti
in forma di tacchi a spillo;
niente cibarie,
ma soltanto perizoma ,
gonfialabbra,
niente pił agdą

ma depilanti a oltranza
e un po' di viagra
per addolcire gli ex blasfemi.

Atto secondo:
il nemico che cambia alla Cassa
di Risparmio
cento metri di trincea
con un metro quadrato
di marciapiede,
sono pronte le banche Bush,
le banche Prodi,
le banche Blair,
a sussidiare il benedetto
ribaltone .
E non saremo pił costretti
di esportare democrazie,
ma strettamente tanti sexy-shop
nei sofisticati oasi desertici.
Si eclisserą la fame di
costruire moschee,
restaurare chiese,
allargare sinagoghe,
come luoghi di raccoglimento e
preghiere,
basteranno le Banche Jesł,
le finanziarie Moametto,
gli Istituti di Credito Buddha,
le Raiffeisen Brahma
le borse Tao,
le assicurazioni Confucio

e domanda di due righe in carta
semplice .

Atto terzo:
il nemico finocchio che manifesta
per paritą di trattamento civile,
niente pił tirannie dello stato
oltranzista religioso,
ma il beneficio di connubio
e l'edonismo di aggrappare figli.
Nuove religioni sbocceranno:
si chiameranno arci trasformismo
si chiameranno il cameratismo gay,
spiritismo lesbiche,
o massoneria di ermafroditismo.
E non sarą pił l'evo del Web,
ma della chirurgia plastica
di cambiar sesso.
William Gates
sarą obbligato ad abdicare
dal trono dei re Mida
per far pavoneggiare
il chirurgo plastico Bianchi o
Rossi
i maragią della rettifica
di equipollenza carnale.
E dovranno incolonnarsi
star di Hollywood e Cinecittą,
dietro la coda di aspiranti pazienti
stuzzicati dal exploit dei
travestiti,
finanziati dall'integralismo dei
marciapiedi,
erogati dal fondamentalismo del
narcoeuro
offerti dal fanatismo del
hashishdollaro.

Atto quarto:
finale ieratico -
la schiatta nemica
che pił non puņ procreare,
per colpa degli invertiti,
che ,volendo soltanto di essere
chiavati,
non possono pił farsi papą;
la prole nemica che svanisce
negli annali,
la stirpe nemica che sparisce
dalle cronache,
l'odiata memoria dileguata nel
pantano.
Scampati soltanto noi sulla toboga:
la democrazia delle borse ,
le azioni del mondo probo,
sia con svastica,
che con littorio,
sia con cinquanta stelle
che con falce e martello:
l'ordine perfetto delle
obbligazioni,
il ritmo cardiaco dei titoli di
stato,
il battito dei Bond globali,
rimborso euroatlantico
di lungimiranza.


***

Ed eco il brevetto felino
depositato con gioia ingenua
nel santuario del sandwich
universale:

che essere superstite
non é casuale,
ma l'abbraccio logico di vita
della non optional religione
globale:

non soltanto della gazzella e del
leone,
non soltanto dell'erba e del fuoco,
non soltanto del cane e del ladro,
non soltanto della telecamera e
della privacy,
non soltanto delle banche ostriche
aperte soltanto ad un Dio
sofisticato;


che tutto nell'intrico ha
un'anima mistica :

il sedere a la poltrona,
la Ferrari e il Nasdaq.
il Mib30 e i pizzini,
il disco di platino e il Mibtel ,
il Bombay Stock Exchange e il
fittizio mendicante,
il conto corrente e l'aula magna,
l'Aids e la savana,
l'albero genealogico e lo studio
legale,
la lebbra e lo scantinato;

che l'unicum ha un psiche ,
anche la trascendenza degli sghei.


***

Ed ecco l'auspicato santuario:

l'umile panca per pregare -
uno sportello bancario;
il tempio talare -
la banca bramosia;
L'Altissimo?
E lo stesso perpetuo,
chiamatelo a voglia
padreterno euro
o pure angelicamente
signor dollaro.

Pregiamo fratelli,
innanzi al nostro matematico dio
facciamo l'inchino al buldozer
titano,
l'unico che livella le razze,
le ideologie,
e fa arrossire integralismi o al
Qaede,

non c'č bisogno di macellarsi a
vicenda
per finte cause partorite da
templari
siamo tutti figli dello stesso
culto:
del clero Bancheismo mondiale.


Non siate allochi ,come me, di
battersi
e credere ancora
in un'altra dottrina globale,
in una che non sia il soldeģsmo -
l'ostrica che sboccia perle dalle
carte.
Non siate ottusi, come me,
di credere senza fine in un cosmo
parallelo
al fetente che ci deprime,
dove il tempio non ha le fondamenta
sulle meteorite del incubo monetino,
dove la musica non si intitola
Tan e Taeg,
dove il vento non sia soltanto
il movimento dell'aria degli
aerei di guerra,
dove i tramonti non nascono
dall'uranio impoverito,
dove nonché l'Ente Suprema,
l'Unica Eterna ,
la Morte
é Democrazia.

Ma dall'altura dell'obelisco pigmeo
mi deflagra il timpano
lo strillone
dal web :
Andate ,o gente, a strisciare
da grette canaglie,
a baciare le mani ai pietosi
padrini,
a leccare i piedi
ai amministratori bancari,
a lacerare le ginocchia in delirio
verso l'apparizione sacra,
a flagellare il maligno nel teschio,
a incidere sulla schiena serpenti
sanguinanti,

che sia eterna la preghiera :

Banca nostra che sei in terra...
[...]Dal poema: "CHECK UP AD OMERO"

poema da
caffč

[...] Il marmo che parla di te ,Omero,
sconvolge
a vederti, come Tiresia ,
con lo sguardo plumbeo.
C'č ancora il vuoto
al posto del bagliore
ma certo non c'č l'assenza del
genio.
Comunque possiamo riprendere a
sfogliare l'Iliade,
a riesaminare la Storia da te
divinizzata?
Possiamo permetterci di essere
pił schietti
e non troppo enfatici ,
come nei versi
del tuo überpoema ?

Cerchiamo di accorgerci che nel
decimo anno
del malaugurato rogo di Troia,
Priamo , il benigno , era gią
freddato dalla spada ,
Troia era gią espugnata dai
greci , Omero,
e le sue opere d'arte gią
trafugate.


Cassandra si era avvalsa alla
Convenzione di Ginevra,
come esiliata in un paese alleato,
Ettore gravemente ferito da un
attacco aereo,
i greci gremivano la casa di
Andromaca
da esercito di pace internazionale.

E Achille ? Se ne infischiava di
Briseide
e non si era mai estraniato
dalla guerra,
se non per piccole schermaglie
di rimborso spese,
negate dalla sovrintendenza.


Il Pelide si č reso conto che
gli achei
non potevano rimanere fuori dal
banchetto,
se no addio floridi bottini di
guerra
per chi si rinnegava prima del
saccheggio.
Niente duelli,
Patroclo era stato squarciato
in un agguato kamikaze di routine ,
mentre gli altri erogavano nelle
case
filmati orrendi o reperti antichi.

Come da tradizione, Agamennone
non si č mai esibito
in prima persona a combattere,
capeggiava il match
dal tavolo ovale in Grecia

e si vedeva tra lo sciame
soltanto per festa del sacrificio
del tacchino offerto agli dei.
[...]

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shpendi Sollaku Noč    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shpendi Sollaku Noč
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: