Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shkėlqim Ēela

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Shkėlqim Ēela    18/9/2010, 01:40

Nė rradhė pėr security check

Nė security check
Rradhėt e udhėtarėve
Zvarriten si gjarpėrushė paralelė
Qė rrėzojnė lėkurėt
Me striptizė patriotike.
Xhupa gjithfarėsh,
Plagosur mbi konvejerė
Me astarzorrėt pėrjashta,
Rripa mesi me sekrete
Tė zbėrthyer,
Blekberri me tė fshehta
Zukatėse,
Kėpucė si rebuse
Tė zgjidhura,
Orė tė ftohta
Si Zvicra,
Bizhu tė mardhura
Si hirushe tė braktisura,
Ndėrsa ēiftet zhvishen duke u zvragur drejt shtretėrve
Tė dashurisė,
Turma heq mbulojat
Drejt skanerash zhvirgjėrues
Me epsh metalik
Bzzzz….. bzzzzz

Rradhė,
Mirkuptim solidar.
Vetėm unė, katunari anarkik i Ali Demit,
Cingėrisem
(Kur u bone ti?!)
Jo, vėrtet,
Zėt i kam rradhėt,
Unė vij nga rradhalandi,
Jam rradhor,
Shumėfaqėsh si radhła,
Unė kam ardhur nė rradhė
Njėmijė herė
Ushtarakisht
Pėr qejf tė nėntogerit
Dhe tė kumandarit lab tė skuadrės
Apo civilisht
Pėr qejf tė
Mister Bulmetit
Monsinjor Mishit,
Kont Teritalit,
Apo lartmadhėrisė sė saj
Queen Patates.

Llogaris
Sa pėrqind e jetės
Mė shkoi rradhave,
Krahasoj orėt e rradhės me orėt e dashurisė,
Inekuacion themelor i jetės,
Kush ėshtė mė shumė
S’e tregoj
Se qejfin s’dua ti bėj
Rradhės.

Security check
Qelizat gjarpėrore
I teston njė pas njė
Nė qiellzat metalike
Dhe helm nuk gjen,
Veē lėngje tė pafajshėm,
Koka kola tė shkujdesura,
Martini tė shthurura,
Fanta qė s’dinė gjė prej gjėje,
Ponēe frutash
Tropikale gjithė hare
Qė s’marrin gjė pėr ters
Me ėmbėlsi mangosh e papajash,
Verė e kuqe Kalifornie si mėndafsh i errėt
Me pėrmbajtje aristokratike,
Ujė neutral si Zvicra,
Me pehąsh 7
Qė s’gėrric,
I filtruar nga gjithė
Prohirat e kimirat,
I tejdukshėm qelibar si sinqeritet i distiluar,
Tė gjithė me fajin e pėrbashkėt
Se janė mė shumė se 100 mL,
Se njė dopjo,
Se dy teke,
Mė tepėr se dy gllėnjka eks….
O kohė, o zakone monogllėnjkė,
Ku mollė e Adamit
Bie poshtė veē njė herė
Kurnacėrisht
Nė kopshtin e Njutonit
Njė tjetėr rėndesė
Tė na kujtojė.
Gėll-ding
Gėll-titur
Gllėnjka,
Eks eksiq,
Dhe aq,
The show is off,
Shkreti gurmazi,
Truri shkretėtirė
Ku rudhat e fundit era mbulon
Dhe dunat rrafshohen
Nga rruspa marrėzie….

Pėr xhakete nduk pragmatizmi:
Kapitalizo mbi rradhėn
Tė ysht
Make use….
Si dikur plakat
Njė rradhė e tri punė,
Thurnin ēorape e shkuesira
Duke pritur “Furnizimin”.
(Threesome monist,
“Ēorapja, Shkuesia, Furnizimi”
Lėngonte ky i fundit,
I shterrur,
I dėrrmuar,
I kafshuar nga ato tė dyja,
Me allate tė dėmtuara
Varur nėpėr kėmbė)
Make use….
Pra qerasi sytė me sheqerka,
“Trick or treat”,
Si dele kulloti
Nė bar tė huaj
Qė ėshtė gjithnjė mė i gjelbėr,
Me ardhangi,
Me turgor joshės….
Pėr tė tretėn herė bjonden me xhinse tė grisura,
Qerthulli i rradhės bie karshi,
Rradha – kjo nepėrka pika pika,
Bjondinka e ka marre vesh qė ja pėlqej
Formėn e pėrkryer tė kofshėve,
Me atė plagė tė ēelėt xhinsesh qė s’mbyllet,
Ku sytė e mi kulluan pa fund
Dyllė retine tė nxehtė
Dhe pak lyrė alidemse…..
Ja tjetra me pamje latine,
Zot ē’ke tėrbuar ashtu qelizat e gjoksit,
Gracias, gracias,
S’mė duket mė seksi (ē’dreqin pati qė foli!)
Kot zbukuron gjoksin me pėrēina
Nikel
Qė bashkon thithkat kryengritėse
Si muri kinez majat e kodrinave.
Ajo vija nė mes,
That cleavage,
Kanale grande djersėsh hispanike
Qė rrjedh pa u fshirė
Me viskozitet tė yndyrshėm
Nė dhoma motelesh
Me kondicionerė tė prishur,
Mė kujton
Gjurmėn e dhisė dhe pėrē bagėtishė,
Bishtin e paturpshėm pėrpjetė
Dhe zgjeben si indiane
Indeshqyer.


Gėrmat e fjalės terrorist
Pengohen nėpėr kėmbė tė zbathura
Nėpėr ēorape qė u turpėruan
Pėr vrimat e tyre mėkatare,
Kėmbėzbathur
Udhėtarėt ecin ca metra
Si nomadėt
Prej vėrteti
Nė rrafshirat primitive
Pėrzhitur nga dielli
Ku djepin paskėsh e keqja
Dhe embrionet dreqi.
Thembra, shputa, kavilje,
Erė djerse,
Erė lule gomari,
Era lule ēorap ushtari,
Ecin tė pėrēudur
Nėn sinjale tė verbra
Qė u ulėrijne vėthėve tė sapodhuruar
Prej dashnorėve tė vėmendshėm,
Heronj tė bizhuve,
Qė pėr pėrvjetorėt e tė dashurave
Kujtohen me “MS Outlook”.

Pasagjerėt ndihen fajtorė
Spese janė kashta qė padashur
Fsheh gjėlpėrėn e vogėl tė helmit,
Janė inde tė pafajshėm
Qė fshehin qelizėn kanceroze,
Terroristin,
Mitikun urban tė parruar
Dhe tė palarė prej gjashtė muajsh,
Qė, shokė, e kemi nė mest tėnė…..

Security check is on,
Membranė gjysėm e pėrshkueshme
E osmozės avdalle ku endemi tė gjithė,
Me gradientė tė hutuar, lesh e li,
Qė humbin rrugėn,
Si Geisterfahrer,
Kapur nė kurthe autobahnash gjermanike,
Me kahje ngatėrruar domosdo,
Nė itinerare lėmsh
Britanike,
Nė udhėt e botės si fije makaronash
Qė kohės i ngjisin nė dhėmbė
Si spaghetti al dente italike,
Bllokuar, hutuar, hundėkuar
Nė gracka emboutillage poli-stike,
Frankofone,
Zhytur nė salcė
Ala hot calzone,
Lazarone,
Alen-delone
S. Stallone,
Al Kapone,
Al Jazeera,
Al Banira
Shakira,
Shazam,
Bam bam bam….

Pėr kė bien kambanat?
Pėr kė po bėzzzzz ky skaner?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shkėlqim Ēela    18/9/2010, 01:42

Mbėrritja e ushtarėve amerikanė nė aeroportin ndėrkombėtar Savannah – Hilton Head

Ata vijnė
Si pikėpyetje qė u humbi pika,
Me sy qė s’janė ende “kėtu”,
Me fokuset llogaritur ndryshe,
Me flokė
Qė kanė mbetur “andej”…
Tė dashurat qė i presin
Pėr ēudi
Janė sot tė gjitha mė tė gjata se ata,
Qė duket sikur kanė hyrė nė ujė,
Si dok pa cilėsi,
Rrėgjuar
Si hurma arabije
Nėn diej tė huaj.
Ushtarėt me etje tė elektrizuar,
Spina tė etura pėr priza,
Pėr ato dy vrimat e bekuara,
Tė futen,
Tė marrin dridhma
Elektronesh qė vibrojnė,
Tė marrin
Good vibrations
Si djemtė e plazhit….
Spina me kordonė telashqyer,
Gati pėr qark tė shkurtėr,
Nga ku kullojnė shkėndija….
I presin tė dashurat shalėgjata
I fusin nė rrėnjė katrore,
Kubike,
Pubike,
Ushtarėt e rrėgjuar,
Nėn strehėn zvogėluese,
Pas V-ve kėmbėngritura,
Tė rrėnjėve…..
Nga tė dashurat e gjata civile
Ushtarėt
Nuk duan tė dinė asgjė,
I dinė sekretet,
I marrin me mend,
Tė menēuron lufta,
Arsyet e tepėrta u zbrazėn me kohė,
Nė ajėr pa rikosheta,
Si karikatorėt e shpirtit tė tyre.
Spina tė etura ushtarėt,
Zgjatime trupore,
Me cipa oksidi nga mospėrdorimi,
Djegur nga dėshira mė tepėr se nga dielli i shkretėtirės,
Gati tė ngulen nė vrima
Tė ndjejnė vibrimin e harruar
Shpėrblim elektronesh
Nga bota e tokėzuar.

---------------------------------------------

Anė tė errėta nga hėnat tona


Nuk kemi dhe s’duam
Veē ti tė mos kesh,
Rrimė ngrysur, vranuar,
Veē tjetri mos qeshė.

Qė ti tė qorrohesh
E nxjerrim njė sy,
Qė ti tė verbohesh,
Ti nxjerrėsh tė dy

Nuk shohim dot drejt,
Veē poshtė apo lart,
Patricė a plebenj,
Kurrė barabar'.

Si fanti spathi
Nė majat me rripa,
Nė ma hipe - zotni,
Fakir - nė ta hipa.

Nuk shohim dot mirė,
S’rrimė dot pa bėrė keq,
S’lamė dritė pa nxirė,
Shenjtor pa bėrė dreq.

Dhe dyzet dėrhemė
Ne nė tru na flasin,
Por dyzet xhehnemė
Shpirtin na argasin.

E s'i qasim ndjenjat,
Skifterė te gruaja...
Por qurro tek sytjenat
Dhe gjuhėt e huaja.

Tė fortėve sherbet,
Zė-ėmbėl bilbil,
Ndėr vedi sherretė,
"Ja pesė e ma dil!"

Mes vedi gėrnjarė,
Na pesė e ma dil,
Mjerim bipolar,
Tangėrllėk servil!

------------------------------------------

Shkėlqim Ēela, jeton nė Georgia tė SHBA prej vitesh. Ai ka botuar librin e tij tė parė titulluar 'Mėmėdhembje' nė vitin 2008. Njihet pėr publicistikėn e tij, si dhe fabula dhe etyde kushtuar dashurisė dhe marrėdhėnies njerėzore.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shkėlqim Ēela    18/9/2010, 01:43

Triumfi i zarbove

Shokė, kemi Zarbo nė mest tėnė; madje, hakshe-hakshe, mė saktė, mė tamam, pėr mė tepėr dhe nė fakt, jemi ne nė mes tė Zarbove. Ata janė kudo, njė me ajrin. Nė daē tė shpėtosh prej tyre, mos merr frymė, por do tė vdesėsh. Nė daē tė jetosh, jeto me ta. Mėsohu ti injorosh, ti pėrcjellėsh, ti presėsh.

Fataliste kur vjen puna te Zarbot, ora ka mbetur te orakujt e vjetėr. Sikur parathanė qė ky vend s’do shpėtojė nga ajo flamė. Ata janė illuminatėt obskurė tė vendit tim. Nė pėrbetim tė fshehtė. Okultė tė dritės sė errėt. Me kodet e tyre. Alfabet tė veēantė. Me kushedi ē’graal qė frymėzon kryqėzatat e tyre tė gjithkohshme. Qė kushedi nga ē’shenjtor enigmatik i sektit Zarbian u pėrdor nė darkėn e fundit tė protozarbove. Themeluesve tė sektit. Ata janė tempullarėt e vendit tim. Kot thonė pėr ne qė jemi anarkikė. Ne kemi Zarbizmin mė tė organizuar nė botė. Mė tė disiplinuar. Mė teutonikun. Mė efiēientin. Perpetum mobile me rendiment 100%! Qė e ēan rrugėn e historisė me harbutėri nė dorė.

Se Zarbot kėshtu duhen parė, kolektivisht. Se bash mu kėtu bėhet gabimi i parė dhe themelor kur merremi me ta. I trajtojmė individualisht. Kur si individė ata janė tejet tė zakonshėm. Me ndryshime statistikisht tė pranueshme nga pjesa tjetėr e gjindjes. Ata nuk janė outliers. Nė shpėrndarjen standarte normale ata nuk gjenden andej nga periferitė e mosgjėsė dhe bishtat e skajshėm. Janė bash nė krye tė vendit. Bėjnė kokėn e bishės, jo bishtin. Individualisht zarbo-llėkun e kanė si virus nė inkubacion. Qė dyfishon ADN-nė e vet pa u pikasur. Duke ngrėnė lėndėn e fisme. Duke zbėrthyer fisnikėrinė nė elemente tė thjeshtė. Si psh, besėn, sinqeritetin, qashtėrsinė, vetmohimin. Dhe duke i shfytyruar dhe riorganizuar kėto nė mėnyrė zarbiane. Nė njė metabolizėm tė pabesė, sui generis, qė quhet bjerrje e vlerave. Qė ndryshon shenjėn para vlerave; plusin e bėn minus. Dhe prodhon antivlerė.

Pra mos iu trembni Zarbos kur ėshtė vetėm. Si evgjitit. I vetėm ul kokėn Zarboja.
Por njeri tjetrin ata e nuhasin edhe me milje larg. Si peshkaqeni gjakun nė oqean. Aty viruset zgjohen nga inkubacioni. Makineria fillon ritualin e vjetėr pėrbashkues. Shqisa e tyre e gjashtė u ngrihet si bri antene mbi kokat. Si je, a je, ku je, Zarbo vėllai. U bė kohė pa u parė. Fisnikėria sikur po e merr veten. Me tituj e pa tituj. Sidomos ajo pa tituj.

Ata shpirtrat e mėdhenj, ato mendjet e lira sikur janė shtuar ca si shumė. Po na zėnė frymėn. Po na marrin ajrin. Po zaptojnė kėtė vend qė ėshtė yni me teskerč dhe tapi. Ėshtė koha tė bėjmė Plenum. Kongres tė jashtėzakonshėm. Miting. Protestė. Ēfarėdoqoftė. Nė Parlament, nė ministri, nė Universitet. Zarbo tė tė gjitha dikastereve, bashkohuni! Zarbo tė bazės, mos flini gjumė! Tė prodhojmė kaos tė organizuar. Tė vetorganizohemi sipas adetit. Tė bėjmė atė qė nuk bėn dot Zarbua francez, anglez, italian, amerikan…. Tė kalojmė masėn kritike. Nga sasi tė bėhemi cilėsi. Zarbo shqiptar, or tungjatjeta…. Qė merr vendime. Mpreh shpata. Fanar ndriēues pėr Zarbot e gjithė botės. Kėshtjellė e pamposhtur zarbiste nė brigjet e Adriatikut. Fill i kuq, blu, i verdhė, i tė gjitha ngjyrave, qė bashkon sistemet dhe regjimet e kėtij vendi. Pa dallim shekujsh dhe formacioni ekonomiko-shoqėror. Qė nga Aleksandri i Madh. Bar i keq mbi lėndinat e njoma. Ferra mbi manushaqe. Le ti kėndojė poeti manshaqes. I rroftė poeti asaj! I rroftė zurnaja. Tralalaja. Ne jemi ferra qė s’na ēan dot kush. Kaēakėt tanė u bėnė heronj. Presin jo nė pragje dyersh, por mbi podiume. Monumente ferrorė. Tė hekurt pra! Tė ēeliktė. Si uniteti ynė. Si mishi me thoin, si Zarbua me Zarbon. Me njė mision, me njė qėllim…. Ne jemi nga soji gjėmbaē qė farat na i merr era si parashutiste, si desante ajrore. I shpėrndan gjithandej. Fara jonė mund tė rrijė me vite fshehur nė tokė. Me pėrbetim tė heshtur. Resilient. Si qeliza tė fjetura terrori. Si sėmundje e butė. Metastazė pa zė. Infektuar tokėn gjithandej. Tė gatshme tė shpėrthejnė kur tė thirren, tė mobilizohen. Atdheu zarbian nė rrezik! Tė gatshme tė kaplojnė ēdo milimetėr, nė ēdo kohė. Duke sfiduar ēdo herbicid e prashitje. Duke dekurajuar edhe kopshtarin mė tė mirė. Qė flak shatin duke mallkuar. Duke shkelur mbi lot trėndafilash. Pezme manushaqesh bukuroshe. Duke ikur gjithnjė me mllef. Me pak infeksion Zarboje edhe ai (po fjete me qenin, zgjohesh me pleshta). I lehtė infeksioni, no problem pėr antitrupat. Por prapė infeksion. Me simptomėn rėnkuese-mallkuese. O kopėsht, tė kam dhjerė, s’tė mora vesh njė herė….

Ndėrsa Zarbot zbardhin dhėmbėt si hiena. Se Zarbot nuk dinė tė qeshin. Ashtu si nuk dinė as tė qajnė. I ke o hiena, o krokodilė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shkėlqim Ēela    18/9/2010, 01:43

O gra tė dashura!

Bėra gabimin,
Mora vesh,
Pas fustaneve tuaja vazhdonte e njėjta botė,
Kishte eshtra dhe Materia s’ndryshonte atje,
As lėnda e errėt, termodinamika,
Troja ishte njė qytet tė mundurish, ndėrsa Piramidat frut mallkimesh,
Papėrsosmėria bijė e mllefit,
Kodrat malinje,
Dhe diamantet bėnin sikur.

O gra tė dashura, A e kuptoni pra, pse s’dua t’ju kuptoj ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shkėlqim Ēela    18/9/2010, 01:44

Qeliza terroriste

Ajo shkon pėr tė bėrė analizat mjekėsore tė rradhės. Rutinė e bezdisur, por e domosdoshme; a s’ėshtė e tillė ēdo bezdi, pėrderisa ekziston? Ėshtė njė vizitė si gjithė tė tjerat, prandaj e veēantė, me pritjen qė rėndon si koraca breshkėn, mė saktė si guacka kėrmillin, ndėrsa minutat rrėshqanore zvarriten mbi lėkurė. Minuta tė ligavecėve. Peltja e ajrit nė dhomėn e pritjes sė mjekut e mbėshtjell si pelerinė xhelatine teksa pret infermieren kasnece t’i thėrresė emrin si pėr vendimin e jurisė se gjyqit, pėrfundimin e analizės me logjikė tė verbėr. Dyshimi ėshtė gjėmb i egėr “posikuri”. Shpimi i tij ėshtė i sheshtė. Rrafsh tokmaku qė godet nėn lukth, lookun e vogėl, si goditjet e pėrpjekura nėn xham prej tė asfiksuarit me pėllėmbė prej plasteline.
Ėshtė kohė qelizash terroriste tė fjetura. Nėn gjoks. Dhe pėr paradoks, pėrcaktimi “terroriste” nuk ėshtė aq i tmerrshėm sa “tė fjetura”. I/e fjetur ėshtė tmerri i vėrtetė i kohės, pasi do tė thotė mundėsi pėr zgjim mė vonė. Tė qelizės. Dhe gjithė gėzimin e moszgjimit deri tani e zhvlerėson si aksionet fatkeqe tė bursave tė fundit. Mos u gėzo, o i gėzuar! Majat vetjake tė gazmimit thėrmohen e bėhen pluhur nė shkretėtirėn e Galtonit.

Trupi i saj ėshtė supershteti. Simetria e halleve i bėn njė, mishėrim tė njėri tjetrit, ashtu siē duhet tė jenė, me Platon, me traktat filozofik, me kontratė, si qytetare ideale, shtetase shembullore, shėmbėlltyrė e shoqėrisė. Me panikun shpėrndarė me dallgė limfe nė ēdo breg tė brendshėm. Tė dy, edhe shteti, edhe trupi i saj kanė frikė tė njėjtė: qelizėn e tmerrit. Dhe frika bashkon mė shumė se siguria, ashtu sikurse urrejtja bashkon mė fort se dashuria. Shteti kėrkon pagjumėsi, syēeltėsi ngjyrė portokalli, e cila priret tė skuqet. E gjelbra ishte aguridhe e sė kaluarės. Periudha e gjelbėr e pikasur e shtetit dhe e trupit kanė kaluar. Gjatė impresionizmit rinor.

Ajo ka kohė qė ėshtė bėrė indeks statistike. Nė vitin 2050, njė nė dy gra do jetė me qelizė tė zgjuar. Si luspė pėrbindshi ky pesėdhjetėpėrqindshi: njė gjysėm gote, njė thyesė qė s’bėn gjė tjetėr, veēse thyen kohėn pėrgjysėm, gjymton ditėt, i bėn tė paplota, si gota e pesimistit. Dhe ajo kalon nga mėngjese tė mbushura plot, nė mbrėmje tė zbrazta bosh, pėrmes purgatorit tė mesditave osmotike si kufiri ndarės i lėngut gjysmak.

Ajo ėshtė monedhė metalike qė do hidhet nė ajėr nga gishti i fatit. Kur tė bjerė e plagosur mbi tokė, nuk do ketė shumė rėndėsi nė ē’anė ra. Nga viset e saj, tė rėnin (nga plumbi) kishin zakonin “ta kthenin mbarė”. Me kokė lart. Kokapili jetėvdekės humbet misterin e rastėsisė. Gjithė ē’vlen filloi dhe vdiq te gishti i fatit qė tė hedh me nėnqeshje binomiale. Tė prerė me dysh. Di-kot-o-mike.

Revistat qė bamirės tė panjohur dhurojnė rregullisht, shpėrndarė rreth e rrotull nė dhomėn e pritjes sė mjekut, mendohet se ndihmojnė pėr harrim tė pėrkohshėm. Janė aleatet e saj qė kohėn e plagosur, tė prerė pėrgjysėm, ta vrasin me gjithsej. Pėrkohėsisht. T’ia gabojnė mendimin joshur nė rrugė tė huaja. Ja qenia dykokėshe Brenifer e llojit Homo tabloidus, sapo qenka shndėrruar nė Branxhelina. Lloj mė i evoluar. Njė hap i vogėl pėr Bredin, njė kėrcim gjigand pėr mushkonjėn. Il papparazzo pazzo kazzo. Qė shumė rimon con un’ ragazzo. E kish tė vjedhur prej RAI-t italishten, qė deti i Durrėsit ia flakte nė ranishte. Gjuhė leshterike italishtja. Ah, dhe natyrisht, sigurisht, vetkuptueshmėrisht, e pamungueshmja, e kudondodhura britnispiėrs, BS, akronimi ergonomik flokėverdhė pėr bullshit. Kėtė javė BS paskėsh rrėzuar pėrdhe 15 paundė dhe tė dashurin. Tishėrti dėften gjithēka. S’ka nevojė pėr me lexue, tri here kena me vrapue, po, po, po. Mbi dy kodrinat e buta lart valėzojnė fjalėt “dumped him”, kurse nė rrafshultėn e rruspuar tė barkut, stepė pa zogj, pėrrenj e fjalė, ndihet mungesa e atyre 15 paundėve tė mallkuar, sikletdhėnėset e pėrhershme pėr amerikanen e mesme nė moshė tė mesme nė zonėn e mesme pėrcaktuar nė mesoret e CRM-it. Miliona milje tredmillore nga paundet e rrėzuar nė luftėn gjimnastikore; do kishin zbuluar dhjetė Botė tė Reja. Trajnerėt bukuroshė, shpresė pėr pak ēmėrzi. Bėni dashuri se do ju hajė kanceri! Veē njė tru nordik mund tė prodhojė njė marri tė tillė. Margaret Theēer nė njė ditė tė ftohtė! Zaten prandaj s’qullosin gjė ata suedezėt! Hasta la vista, bebi! Paundėt e rrėzuar, armiku real qė sapo u vra dhe askush s’e ktheu mbarė, erdhėn nga karbohidratet diversive, me pabesi sheqeresh, hile akulloresh dhe dinakėri niseshterash tė rafinuara si mėkati. I rrėzuari tjetėr, i dashuri, ėshtė ornament pa prejardhje, pėr tė ka rėndėsi vetėm ēasti i rrėzimit, fiksuar nė kameran dixhitale tė duhur, s’ka rėndėsi as nga erdhi dhe as ku e si ra. Ai ėshtė gjithnjė nė rėnie, aty mbi tryezėn e sallės sė pritjes sė mjekut, ku ajo ka shkuar pėr tė bėrė analizat mjekėsore tė rradhės, me dyshimin e pėrhershėm se...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shkėlqim Ēela    18/9/2010, 01:44

Speed limit

Motori dhe rruga janė nė konflikt tė pėrhershėm si dy kunata gju’histra. Motori ėshtė mundėsia, dėshira hungėrritėse e bishės nėn kapak, fluturimi i mendimit. Rruga ėshtė e arsyeshmja e ftohtė, llogaritėsja gjeometrike e pabesisė, e kthesės sė padukshme, qė ve nė punė semaforėt e verbėr si shtetari i rrafinuar policėt avdallė. Pakti i tyre ėshtė, si ēdo kompromis, i pangjyrė, praktik, pa pathos: shpejtėsia e lejuar, qė nuk e kap pėr bishti as qyqari radar i rrugės. Ėshtė kapitullimi i fantazisė para establishmentit. Qė shpejtėsinė e vret nėpėr mokrat e marsheve, e burgos nė tė flamosurėn “kuti” - pse s’thua "qeli" mė mirė - tė shpejtėsisė.

Rrugėt tona janė monumente tė ngadhėnjimit tė javashllėkut, skena krimi ku aspirata pėr veēanėsi ndėshkohet brutalisht. Ul kokėn, ul marshin, ti antar i kopesė deri 100 km nė orė. Kėtij i themi civilizim. Standardizim. Klonim.
Tė vrasėsh shpejtėsinė ėshtė mėkat kozmik. Se shpejtėsia ėshtė hapėsirė dhe kohė, domethėnė materia qė lėviz. Shpejtėsia i ngėrthen kėto tė dyja, me nofulla koncepti si njė darė, me mbėrthim kozmogonik. Sa mė larg shkove se ai tjetri nė tė njėjtėn kohė? Kjo gjithnjė “ka ndarė njė dynja”. Nė njė hapsirė tė ngrirė e tė njėtrajtshme, natyrisht; se pėrndryshe, ēdo cm qė tė afron tė themi tek dashuri e zemrės, ėshtė sa 100 milje pėr nė asgjėkund! Por mė interesant ėshtė e anasjellta e shpejtėsisė. Sa sekonda pėrshkove pėr metėr, sa dekada pėr kilometra? Ngri kohėn dhe lundro nėpėr hapsirė. Sa herė keni bėrė jo mė shumė se 400-500 km dhe keni shkuar nė shekull tjetėr! Keni thėnė fjalėpėrfjalshėm qė kėtu qenkan 50 vjet pėrpara, ose atje ishte 50 vjet pas.

Ke grahur nė autobahnėn gjermanike? Pa limit shpejtėsie? Pa “gezhvindihkaitsbeshrenkung” - trok i vjetėr zanoresh e hingėllima vikinge tė mezishqiptueshme, kafaz e tigėr nė njė fjalė, tė vetmen qė magjia (David Koperfild) mėsoi nga bukuria (teutone Klaudia Shifer). A ke qėndruar dot nė korsinė e majtė pėr shumė kohė? Aty ėshtė Rodi, aty vozit. Ē’puls qė ka jeta nė atė aortė, pa kolesterol rregullash artificiale! Ke ndjerė shtypjen, padurimin, mllefin e Porsheve nga pas, qė turfullojnė, qė duan tė ecnin, por ti i pengon? Ja ēdo tė thotė tė bėhesh pengesė. Djathtas, djathtas, djathtas! Shkove shumė majtas. E teprove. Se bota ka Ferrari, Lamborghini, Bentley. Opeli yt i ngratė duhet ta dijė kėtė. Ai ndihet dikushi nė rrugėt me frerė kilometrikė, me zona tė virgjra tė spidometrit. Barazinė e imponuar e quan fitore. E keni menduar sa duhet ti urrejė kali frenat. Po Ferrari?

Motorėt e fuqishėm, nė rrugėt mesatariste, xheloze, si mjerimi migjenian, mirėfilli ndjejnė tradhėti.

Aty ku natyra vendos limitin e shpejtėsisė bėhet dritė. Aty ku e venė njerėzit, bėhet mėrzi dhe moral bajat. Bėhet tabelė rrugore dhe qitje. Lartmadhėrimi i shpejtėsisė ėshtė vėrtet njė monarki absolute, por qė pėrmban dialektikisht demokracinė mė tė paparė, qė 10 km i bėn njėsoj me 2 cm, apo 3 sekonda me 30 vjet! Demokracia mė e plotė do tė thotė monarki absolute mbi skllevėrit mė tė lirė!

Aty ku shpejtėsia bėhet sovrane, hapėsira tkurret dhe koha vazhdon pa mbarim. Pėrjetėsia merr kuptim. Dhe gjithė bota mbėshtillet njė grusht. Ndaj lumturinė tė dashuruarit e ndjejnė ashtu, nė grahje tė ēmendur. Nuk ėshtė vanitet, karshillėk ndaj kėrmijve tė ngadaltė me kritika vishtullore, breshkave qė evolucioni i harroi nėn koracat kockore tė moralit tė javashllėkut. Ėshtė dėshira pėr tė falur centimetra nga trupi nė kėmbim tė njė kohe mė tė gjatė sė bashku. Qė shkon deri nė vetflijim pėr pėrjetėsi. Aty ku bėhet dritė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shkėlqim Ēela    18/9/2010, 01:45

Mall kontrabandė

Zgjim i qullėt me emrin tėnd qė supozohet tė mos e mendoj.
Kovė e vrarė nė gurėt e lagėsht tė pusit tim ngritur nga ēikrik me litarė dėshirash e ankim tė ndryshkur,
me ty mbushur,
ujė i rėndė (top secret)..
..e zbraz ujėv-r-arė nė honin pėrpirės, korpus deliktin implikues me shpresėn gėnjeshtare
se shpėtova prej tij, pa parė qė kapilarėt e mi zėnė e thithin lart ilegalisht,
Si kontrabandistėt e regjur mallin e ndaluar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shkėlqim Ēela    18/9/2010, 01:45

Qeliza terroriste

Ajo shkon pėr tė bėrė analizat mjekėsore tė rradhės. Rutinė e bezdisur, por e domosdoshme; a s’ėshtė e tillė ēdo bezdi, pėrderisa ekziston? Ėshtė njė vizitė si gjithė tė tjerat, prandaj e veēantė, me pritjen qė rėndon si koraca breshkėn, mė saktė si guacka kėrmillin, ndėrsa minutat rrėshqanore zvarriten mbi lėkurė. Minuta tė ligavecėve. Peltja e ajrit nė dhomėn e pritjes sė mjekut e mbėshtjell si pelerinė xhelatine teksa pret infermieren kasnece t’i thėrresė emrin si pėr vendimin e jurisė se gjyqit, pėrfundimin e analizės me logjikė tė verbėr. Dyshimi ėshtė gjėmb i egėr “posikuri”. Shpimi i tij ėshtė i sheshtė. Rrafsh tokmaku qė godet nėn lukth, lookun e vogėl, si goditjet e pėrpjekura nėn xham prej tė asfiksuarit me pėllėmbė prej plasteline.
Ėshtė kohė qelizash terroriste tė fjetura. Nėn gjoks. Dhe pėr paradoks, pėrcaktimi “terroriste” nuk ėshtė aq i tmerrshėm sa “tė fjetura”. I/e fjetur ėshtė tmerri i vėrtetė i kohės, pasi do tė thotė mundėsi pėr zgjim mė vonė. Tė qelizės. Dhe gjithė gėzimin e moszgjimit deri tani e zhvlerėson si aksionet fatkeqe tė bursave tė fundit. Mos u gėzo, o i gėzuar! Majat vetjake tė gazmimit thėrmohen e bėhen pluhur nė shkretėtirėn e Galtonit.

Trupi i saj ėshtė supershteti. Simetria e halleve i bėn njė, mishėrim tė njėri tjetrit, ashtu siē duhet tė jenė, me Platon, me traktat filozofik, me kontratė, si qytetare ideale, shtetase shembullore, shėmbėlltyrė e shoqėrisė. Me panikun shpėrndarė me dallgė limfe nė ēdo breg tė brendshėm. Tė dy, edhe shteti, edhe trupi i saj kanė frikė tė njėjtė: qelizėn e tmerrit. Dhe frika bashkon mė shumė se siguria, ashtu sikurse urrejtja bashkon mė fort se dashuria. Shteti kėrkon pagjumėsi, syēeltėsi ngjyrė portokalli, e cila priret tė skuqet. E gjelbra ishte aguridhe e sė kaluarės. Periudha e gjelbėr e pikasur e shtetit dhe e trupit kanė kaluar. Gjatė impresionizmit rinor.

Ajo ka kohė qė ėshtė bėrė indeks statistike. Nė vitin 2050, njė nė dy gra do jetė me qelizė tė zgjuar. Si luspė pėrbindshi ky pesėdhjetėpėrqindshi: njė gjysėm gote, njė thyesė qė s’bėn gjė tjetėr, veēse thyen kohėn pėrgjysėm, gjymton ditėt, i bėn tė paplota, si gota e pesimistit. Dhe ajo kalon nga mėngjese tė mbushura plot, nė mbrėmje tė zbrazta bosh, pėrmes purgatorit tė mesditave osmotike si kufiri ndarės i lėngut gjysmak.

Ajo ėshtė monedhė metalike qė do hidhet nė ajėr nga gishti i fatit. Kur tė bjerė e plagosur mbi tokė, nuk do ketė shumė rėndėsi nė ē’anė ra. Nga viset e saj, tė rėnin (nga plumbi) kishin zakonin “ta kthenin mbarė”. Me kokė lart. Kokapili jetėvdekės humbet misterin e rastėsisė. Gjithė ē’vlen filloi dhe vdiq te gishti i fatit qė tė hedh me nėnqeshje binomiale. Tė prerė me dysh. Di-kot-o-mike.

Revistat qė bamirės tė panjohur dhurojnė rregullisht, shpėrndarė rreth e rrotull nė dhomėn e pritjes sė mjekut, mendohet se ndihmojnė pėr harrim tė pėrkohshėm. Janė aleatet e saj qė kohėn e plagosur, tė prerė pėrgjysėm, ta vrasin me gjithsej. Pėrkohėsisht. T’ia gabojnė mendimin joshur nė rrugė tė huaja. Ja qenia dykokėshe Brenifer e llojit Homo tabloidus, sapo qenka shndėrruar nė Branxhelina. Lloj mė i evoluar. Njė hap i vogėl pėr Bredin, njė kėrcim gjigand pėr mushkonjėn. Il papparazzo pazzo kazzo. Qė shumė rimon con un’ ragazzo. E kish tė vjedhur prej RAI-t italishten, qė deti i Durrėsit ia flakte nė ranishte. Gjuhė leshterike italishtja. Ah, dhe natyrisht, sigurisht, vetkuptueshmėrisht, e pamungueshmja, e kudondodhura britnispiėrs, BS, akronimi ergonomik flokėverdhė pėr bullshit. Kėtė javė BS paskėsh rrėzuar pėrdhe 15 paundė dhe tė dashurin. Tishėrti dėften gjithēka. S’ka nevojė pėr me lexue, tri here kena me vrapue, po, po, po. Mbi dy kodrinat e buta lart valėzojnė fjalėt “dumped him”, kurse nė rrafshultėn e rruspuar tė barkut, stepė pa zogj, pėrrenj e fjalė, ndihet mungesa e atyre 15 paundėve tė mallkuar, sikletdhėnėset e pėrhershme pėr amerikanen e mesme nė moshė tė mesme nė zonėn e mesme pėrcaktuar nė mesoret e CRM-it. Miliona milje tredmillore nga paundet e rrėzuar nė luftėn gjimnastikore; do kishin zbuluar dhjetė Botė tė Reja. Trajnerėt bukuroshė, shpresė pėr pak ēmėrzi. Bėni dashuri se do ju hajė kanceri! Veē njė tru nordik mund tė prodhojė njė marri tė tillė. Margaret Theēer nė njė ditė tė ftohtė! Zaten prandaj s’qullosin gjė ata suedezėt! Hasta la vista, bebi! Paundėt e rrėzuar, armiku real qė sapo u vra dhe askush s’e ktheu mbarė, erdhėn nga karbohidratet diversive, me pabesi sheqeresh, hile akulloresh dhe dinakėri niseshterash tė rafinuara si mėkati. I rrėzuari tjetėr, i dashuri, ėshtė ornament pa prejardhje, pėr tė ka rėndėsi vetėm ēasti i rrėzimit, fiksuar nė kameran dixhitale tė duhur, s’ka rėndėsi as nga erdhi dhe as ku e si ra. Ai ėshtė gjithnjė nė rėnie, aty mbi tryezėn e sallės sė pritjes sė mjekut, ku ajo ka shkuar pėr tė bėrė analizat mjekėsore tė rradhės, me dyshimin e pėrhershėm se...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shkėlqim Ēela    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shkėlqim Ēela
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: