Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shehrije Mustafa

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:28

SHEHRIJE MUSTAFA - "EDHE DIELLIT I RRODHI LOTI"


Shehrije Mustafa u lind mė 7 janar 1988 nė Prishtinė . Shkollėn fillore dhe tė mesme teknike i kreu nė Prishtinė , filloren tek "Zenel Hajdini" dhe atė teknike (drejtimi grafik ) nė "28 Nėntori" . Krijimtarinė e saj letrare e filloj prej klasės sė gjashtė fillore . Para pak ditėve doli i botuar me poezi libri i saj "EDHE DIELLIT I RRODHI LOTI" . ka lexuar disa herė nėpėr orė letrare . Artin e ka nė zemėr . Ka shumė poezi tė pa botuara . Mban edhe ditarė. Jeton nė Prishtinė . Ky ėshtė libri i parė i saj . Eshtė duke shkruar edhe njė roman . Ėshtė nėnkryetare e Klubit Letrar "Hilmi Rakovica" nė Prishtinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:29

Edhe Diellit I Rrodhi Loti

--------------------------------------------------------------------------------

EDHE DIELLIT I RRODHI LOTI


Ilir Konushevci
u vra nė pritė
edhe diellit atė ditė
i rrodhi loti

Iliri nė zemėr e kishte
Ilirinė
nga pėrmendorja i thotė
Kosovė tė dua
e donte krejt Shqipėrinė
buzėqeshjet i ka me diell
__________________

Malli Pėr Vėllain Nė Mėrgim

--------------------------------------------------------------------------------

MALLI PĖR VĖLLAIN NĖ MĖRGIM

Ēdo natė e shoh ėndėrr
nganjėherė edhe loti rrjedh
mėrzitshėm
po bėhet njė kohė e gjatė
nuk i ka hapur dritaret
malli mė ka marrė shumė
kam harruar si i duken
gishtat e duarve
dhe rrudhat

nė vend tė huaj edhe dielli
i duket me borė
__________________

Rruga Mė Duket Me Borė

--------------------------------------------------------------------------------

RRUGA MĖ DUKET MĖ BORĖ

Edhe unė jam shumė
e lodhur
edhe robėrinė edhe
lirinė i pėrjetova
marr frymė e mėrzitur
jam pak edhe nervoze
nganjėhere edhe koka
mė duket e rėndė
nganjėherė mė vlon gjaku
nganjėherė rruga mė duket
me borė
pak bėj gjumė
me ngarkesė nė gjak
dhe nė shpinė
edhe dielli mė duket me gjemba

.......
__________________

Nėna Dhe Ilaēet

--------------------------------------------------------------------------------

NĖNA DHE ILAĒET

Nėna ime i ka parė kulmet
kah digjen
e ka parė tymin dhe flakėn
dhe bishat e zeza
ende jeton me dhimbje dhe ilaēe

ende ka ethe
shtėpia me ilaēe i duket
si spital
me pak ajėr
me pak oksigjen

ėshtė tepėr e lodhur
pėr rrudhje fajtore ėshtė robėria

nė vargjet e mia nėna bėn dritė

.......
__________________

Babai I Lodhur Nga Errėsira

--------------------------------------------------------------------------------

BABAI I LODHUR NGA ERRĖSIRA


Babai im u rrit me male
kurrė nuk i harron krojet
dhe pemėt e Koliqit

bukuri i dha drurit
me njė daltė
dhe duart e ndrydhura
ende bėn dyer dhe dritare
tė reja

ėshtė skulptor qė jeton
me gdhendje nė
Kodrėn e Trimave
diabetin ia solli koha e egėr
dhe robėria
ėshtė i lodhur nga errėsira
e gjatė


......
__________________

Tė Dua Si I Burgosuri Lirinė

--------------------------------------------------------------------------------

TĖ DUA SI I BURGOSURI LIRINĖ


Tė dua si lulet shiun
tė dua si zogu pyllin
tė dua si toka diellin
tė dua si i burgosuri
lirinė
tė dua nė dhomėn time
tė dua pranė mollėve
tė mia
tė dua edhe natėn
edhe ditėn
ti je frymėmarrja ime

.......
__________________

Pėrshėndetje Ēaush. Ke bėrė mirė qė solle krijimet e kėsaj poeteshe tė re. Nėse ėshtė pėr t'i besuar fjalės sė urtė: "Dita e mirė shihet me natje", unė them se priten ditė tė mira, qė zbėrthyer mė tej do tė thotė se do tė kemi njė poeteshė mjaft tė sukseshme.
Shehries i dėshiroj punė tė mabrė dhe suksese nė krijimtari.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:30

Une Jam Ajo

--------------------------------------------------------------------------------

UNĖ JAM AJO

Edhe njė ditė iku
duke pritur
muzikėn tėnde tė frymėmarrjes
edhe njė natė
po e pikturon vetminė
time
nė shtratin pa ėndrra
edhe yjet dhe hėna
lexojnė shqetėsimin tim
ēdo orė unė lutem pėr ty
tė marrim frymė nė njė shtrat
mė duhet njė puthje e gjatė
prej teje
mė premtove shumė
kujtimet i mbuluan rrudhat
dashuria jote u shua
unė jam ajo qė isha

.......
__________________

Njė Lule Loton Pėr Njė Zemėr

--------------------------------------------------------------------------------

NJĖ LULE LOTON PĖR NJĖ ZEMĖR


Njė lule loton pėr njė
zemėr
njė shpirt ėndėrron
pėr dikė me ndjenja
bore

njė ėndėrr mė zgjon
nė fund tė detit tė trazuar
etja e dashurise kėrkon ujė
pėr njė pėrqafim
qė nuk harrohet

po jetoi e vetmuar nė heshtjen
time tė lodhur
kam frikė nėpėr shkallėt
e jetės
hapat e ardhmėrisė
kanė etje pėr dashuri pa borė


......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:30

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

E VETMUAR NĖ DHOMĖN TIME

Sot mė mungojnė tė gjitha
metaforat e fjalės
nė kėtė orė tė vonė
dua tė shkruaj pėr ty
lapsi i shpirtit ėshtė lodhur
jam duke ėndėrruar pėr ty
e vetmuar nė dhomėn time
ti ishe dashuria ime me shumė
ngjyra
ishe sekret i shpirtit
tim
unė ende tė kėrkoj ty
nė ēdo lule dhe gjeth
por nuk tė gjej
mė mungojnė buzėqeshjet tua
prej diellit

......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:31

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

LAMTUMIRĖ

Pėrtej oqeaneve me mjegulla
tek njė ishull i vetmisė
kanė shkuar ndjenjat e mia
dhe nė ujin e kripur
noton shpirti im i paprekur

nė vetullėn e njė ishulli
e lash njė letėr tė verdhė
pėr humbjen time pa adresė

nėse dikush mė kėrkon
ėndėrrat e mia mund t'i gjejė
pranė njė anije tė lagur
dhe trupin tim ngjyrė vjeshte

lamtumirė i thashė
edhe vetmisė

............
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

MOS GABO ZEMĖR

Tė luta tė jetosh
pranė meje
e ti nuk mė besove
do tė vijė edhe ajo
orė
e ti do tė vish tek
unė
me pak ajėr
dhe do tė mė kėrkosh
i penduar pėrbrenda
akullit dhe borės
tė kam thėnė mos gabo
zemėr

........
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

PLUHURI I BARDHĖ

Na bashkuan do rreze
dashurie
na ndau njė pluhur
i bardhė
pėrbrenda gjakut tėnd
ende tė mallkon vuajtja
ime
mė ėndėrrove pėr pluhur
tė gjumit
shpeshherė tė shoh
nėpėr rrugė pa buzėqeshje
tash je edhe pa bukuri
syve tuaj u mungojnė edhe
ngjyrat
ti ende jeton me tymin
dhe aromėn e gjetheve tė zeza
mė nuk tė do askush
dhe ti nuk e do askėnd

.........
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

E KUJTOI NATĖN TONĖ

Para fotografisė tėnde
shkruaj dhe pikturoj
ti ishe grafika e shpirtit
tim
gjithmonė e kujtoi natėn
tonė tė parė
hijen tėnde e ruaj nė zemėr
si pikturė
ėshtė fotografia e shpirtit
qė nuk harrohet

.......
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

PĖR TY...!

Pėr Ty ėndėrrova
pėr ty jetoj
pėr ty vulosa
lumturinė
pėr ty e largova
edhe njė copė dielli
pėr ty shumė ditė
i laga me riga zemre

pėr ty shumė net
i ujita gabimisht
dashuria ime tė vrau

****

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:31

RUAJ KUJTIMET...

Mos mė harro
unė ruaj kujtimet
pėr ty...
mos mė harro
edhe ti mos i harro
kujtimet
janė tė bukura
kujtimet qė ruhen

****
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:31

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

FLAMURIN

Shaban Kurtolli
nė Shajkofc
e puthi flamurin
u tha maleve
DO TĖ FITOJMĖ
u tha LISAVE nuk
dorezohemi
dielli ia puthi
plagėn
larg Atdheut e sheh
ėndėrr Kosovėn

****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

I BUZĖQESHI KOSOVĖS

Osman Mustafėn e njeh
Reka e Keqe dhe Koshara
e njeh Qafa e Morinės
dhe vjollcat e lirisė
bukur i rrinte uniforma
me tri germa
tash edhe ėndėrrat i ka
me dritė
nė lagjen Kodra e Trimave
i buzėqesh Kosovės
i buzėqesh Shqipėrisė

****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

IBRI LOTON


Pėrballė Hotelit Grand
Zahir Pajaziti
nė pėrmendore nuk i mbyll
sytė
Mitrovicės i thotė
tė dua si diellin
ti je veshkė e Shqipėrisė

e di Ibri loton
loton


****

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:32

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

VĖLLAI IM I LODHUR NGA LUFTA

Vėllain tim Aliun
e njohin mirė
Kodrat dhe Lugjet
e Koliqit
e njeh Shala e Bajgorės
dhe Kodra e Trimave

Vėllai im Aliu
i lodhur nga lufta
dhe robėria
shumė e do kėtė tokė
dhe lirinė


****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

ATDHEU

Atdheu im tė dua
si diellin
dhe lirinė
me bukurinė tėnde
shkruaj dhe kėndoj

ti je kėnga jonė
ti je zemra jonė
me flori
ti je flamur
me shqiponjė


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

GJYSMĖ MBETI ORA E MĖSIMIT

Mė kujtohen krismat
dhe barbarėt para derės
sė shkollės
gjysmė mbeti ora
e mėsimit

na i dogjėn librat
dhe fletoret
nė tė cilat shkruam
PO VJEN LIRIA


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

LIRI KĖRKONTE KOSOVA

E vogėl isha
njė copė jete
e kalova nėpėr male
nė shi
nė vapė
nė furtunė

kemi qėndruar pa bukė
edhe pa ujė
tė ndjekur ishim
nga barbarėt
LIRI kėrkonte toka
LIRI kėrkonte Kosova


****

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:32

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

KRENOHEN LULET PĖR EDMONDIN


Krenohet pushka
krenohet sharkia
krenohet lahuta
krenohen fushat
krenohen malet
krenohet nėna
krenohet motra
krenohet atdheu
krenohet Kosova
krenohen lulet
pėr
Edmond Hoxhėn
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:33

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

MOS LUAJ TENIS ME MUA

Engjėlli im i bukur
mos luaj tenis me mua
ngjyrat e shpirtit flasin
nė pentagram dashurie
ti je rreze mėngjesi
mė thuaj ēka tė thotė
zemra jote pėr mua
prej teje shpresė kėrkoj
buzėn time e ke grafikė
pėr puthje
nėse tė duhet dashuria ime
nuk dua kurrė tė jesh i vetmuar
mė trego a e do vetėm trupin tim
pėr shuarjen e etjes

*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

NJĖ MBRĖMJE ME BORĖ

*****

Njė mbrėmje janari
me borė
kalove pranė meje
me njė aromė dashurie
hyre nė zemrėn time
dhe m'i zgjove tė gjitha
ndjenjat
qė dikur i kisha harruar
germėn A
e shkrova nė zemrėn time
atė mbrėmje besova
vetmia prej meje u largua
u ndez dashuria pėrsėri
nė mes etjes dhe zjarrit
ishte dashuria qė e pėrjetova
pėr herė tė parė


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

KUR SYTĖ NUK SHOHIN

*****

Atėherė kur sytė
nuk shohin
e mendja turbullohet
dhe nuk di si tė veprosh
nė mes tė pikėpytjeve
dhe zjarrit
e besimi fillon tė zhduket

atėherė miku mė i mirė
tė duket vetmia

e di ekziston shpresa
rruga duhet tė vazhdohet
edhe nėpėr udhėkryqe tė jetės
edhe nėpėr kthesa
edhe nėpėr vuajtje
edhe nėpėr pika e presa


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

MALLKIM

*****

Nuk di pse sytė
e mi
shohin kaq shumė
terr
rruga e jetės
mė duket me mjegull
dashuria e shpirtit
mė mungon
nganjėherė e mallkoj
edhe vetminė


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

ME RREZET E PARA

*****
E bukur ėshtė edhe
furtuna
kur pėr ty mendoj
ēdo orė jam e lumtur
kur ty tė kujtoj
ēdo natė flasė me hėnėn
nėpėrmjet tė yjeve me ty
tė dėrgoj pėrqafime
me rrezet e para tė diellit
puthje tė zemrės tė dėrgoj

*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

MOS RRI LARG MEJE

*****

Nėse ti mė fal
njė buzėqeshje
unė t'i dhuroj sytė
me shumė ngjyra
nuk di ēka tė bėj
qė ty tė dua sa mė
shumė

ti je drita dhe ylli
im
mos rri larg meje

*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

MUNGESA JOTE ME VRET


Mungesa jote mė vret
nė zemėr
pa ty jeta ėshtė
vetėm shkretėtirė
mua nuk mė pėlqen
vetmia

e di tė humba
aq shumė qė tė desha
puthjet e zemrės tėnde
nuk i harroj kurrė

*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

NĖ 1000 ĖNDRRA


Edhe nėse 1000 vjet
jetoi
1000 ėndrra me ty
do t'i pėrjetoi
1000 herė do tė them
gjatė natės dhe ditės
tė dua
e kurrė ti nuk do tė jesh
nė njė dhomė zemre me mua

1000 lule do tė ēelin
pėr ty
dhe asnjė nuk do t'i dhuroj
1000 puthje pėr 1000 mbrėmje
do t'i harroj


*****

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:34

E RĖNDĖ ĖSHTĖ JETA NĖ VETMI


E rėndė ėshtė jeta
nė vetmi
e rėndė ėshtė jeta
pėr ata qė vuajnė
pėr dashuri

edhe mbrėmja edhe mėngjesi
nuk kanė bukuri
kur ti mungon
dhe nuk tė kam afėr

e bardhė ka qenė ēdo ditė
me ty
kur dashuria pikturonte
me diell
e tash vetmia mė lag
ēdo natė


*****
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:34

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------


MĖ MUNGON KUJTIMI PĖR TY


Si ta kaloj kėtė natė
kur ti mungon
me diell e pres mėngjesin
e lumtur tė jem pėrsėri

pa ty mė duket dita
pa ajėr
shpeshherė e pyes edhe
hijen time ku ta gjej
detin e shpirtit tim
ti m'i more edhe ėndėrrat
edhe buzėqeshjet

ma more edhe dritėn e jetės
e tash mė mungon kujtimi
pėr ty
dashuria ka nisur tė zvogėlohet
unė dua tė fluturoj larg dhimbjes


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

KUR TĖ NDAHEMI


Njė ditė kur tė ndahemi
unė edhe ti
mos mė kėrko kurrė
se zemrėn e kam tė lodhur

njė ditė kur tė mbyll
sytė
nuk dua as lule prej teje

dua tė pushoj nė vargjet e mia


*****

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:35

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

DHUROMA NJĖ BUZĖQESHJE

Me ėndrrėn tėnde
falma edhe njė herė
njė buzėqeshje

Me dorėn tėnde
krihmi flokėt
bojėkafe


*****
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:36

TI


Ti banon nė kopshtin
e shpirtit tim
pikturoje qiellin
dhe detin
dhe dashurinė time

vizatoje nė ballin tim
hėnėn
dhe nė zemėr mbille
njė lule*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

PSE

Ti shpeshherė thua
jam larg
e pėrbrenda meje
jeton

nuk di pse ti e do
vdekjen
pse i fsheh shqetėsimet
nga unė
kur unė jetoi pėrbrenda
teje

*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

VETĖM TI


Vetėm ti
mund t'i dhurosh
hėnės dritė
dhe mua

ti je edhe njė yll
nė qiellin e ėndrrės
time


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

PĖRBALLĖ HĖNĖS


Pėrballė hėnės
qėndroj
pikturoj dhimbjen
ti je deti im
nė mes tė valėve
tė kėrkoj ty

ti nuk di ku
tė mė kėrkosh
mua


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

MĖ PĖRQAFOVE NĖ ERRĖSIRĖ

Ti njė mbrėmje
mė pėrqafove
nė errėsirė

pse ishe
aq i lumtur

ndoshta tė pelqeu
lulja
qė ta dhurova
e jo gota


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

DUAJE EDHE LOTIN


Nėse
e do syrin tim
duaje edhe lotin
edhe ėndrrėn

sė bashku
tė shėtisim
nėpėr kopshte


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

DHE RA SHI

Kur ia putha
diellit rrezet
u bė xheloz
syri i tij
dhe ra shi

i ftova yjet
tė vallėzojmė
ti erdhe
nga lartėsia


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------


DIELLI MĖ BUZĖQESHI

Dielli
mė buzėqeshi sot
dhe vizatoi ėndrrėn
time tė gjatė

jam e lumtur
sepse
jam e mbushur
me dritė


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

DY NGJYRA


Nė qiellin e kaltėr
fshihen dy ngjyra
dhe dy trėndafila
bukuri u japin
reve dhe shiut

nė fillim
kanė qenė
larg
prej ėndrrės
nė ėndėrr


******
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

ART DASHURIE

Do tė vuaj
dhe do tė jetoi
pėr ty
sepse tė dua
mė shumė se diellin

pa ty
nuk dua tė jetoi
pa ty
nuk dua as tė vdes


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

ASNJĖ KUJTIM NUK HARROHET


Njė episod tė jetės
e kalova nė plagė
dhe dashuri
tė desha
edhe nė ėndėrr
edhe zgjuar

ēdo mbrėmje
ishte e bukur
me ty
sepse ishe yll
tash nuk e dua
askėnd
jetoi me vetminė
shpresės
i rritet shpresa
asnjė kujtim
nuk harrohet


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

ME PĖLQEN JETA EDHE E VETMUAR


Kam dėshirė
tė jetoi
edhe nė stuhi
mė pėlqen jeta
edhe e vetmuar
nuk kam dėshirė
tė shkoj atje
ku nuk mund
tė kthehem kurrė
e bukur ėshtė jeta
edhe nė zjarr


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

LOTI PIKON


Loti pikon
nė sytė e mi
kjo nuk ėshtė
poezia e fundit
pėr ty
nė kėtė errėsirė
dhoma mė duket
si kafaz
nė zemėr
e kam shkruar
emrin tėnd


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

NĖ MES MEJE E TEJE


E di
nė mes meje
e teje
ėshtė njė lumė
i gjatė
unė edhe ti
jemi dy brigje
lumi nuk do tė ndalet
kurrė

e di
qė tė kam
shumė afėr
e shumė larg
nėpėr ėndrrat
e mia
rrjedh dashuria


*****

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:38

E GJETE ĒELĖSIN

Ti e gjete ēelėsin
qė nuk e zbuloi
askush
dhe hyre nė zemėr
me shumė lule
dhe aromė
dhe me ndjenja
zbulove
sekretin tim
i more erė
dashurisė


*****
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    18/9/2010, 01:40

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------


NĖSE MUNDESH

Nėse mundesh
ndale edhe ajrin
dhe diellin
preke edhe yllin
me dorė
udhėto
edhe mbi re
unė
nuk jam larg
pi kafe
nė dhomėn time


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------


MIK I HESHTJES


Sot e fsheh
pikėllimin
prej atyre
qė ndjejnė
dhimbje pėr mua
kam dėshirė
tė dukem
mė e bukur
se hėna

nė udhėkryq
jam
mik i heshtjes


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

BESNIK I NDJENJAVE

Ishe besnik
i ndjenjave
unė tė lėndova
kishe frikė
se unė
do tė largohem
prej teje

ti mė dhurove
buzėqeshje
e unė tė humba
nėse tė kėrkoj
tash ėshtė vonė


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

UNĖ NUK KAM GJUMĖ

E bukur ėshtė sonte
nata pa yje
me borė
dikush udhėton
nėpėr ėndrrat
e gjata
e unė nuk kam
gjumė
pres mėngjesin
tė takohemi
mė duhen sytė e tu

*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

JAM E LODHUR


Pėr ēdo ditė
e shoh
si veniten
ėndrrat e mia

kam dėshirė
ta lulėzoj
jetėn time

dhe nuk mundem
jam e lodhur
shumė
prej ilaēeve


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------

TYMI I DUHANIT


Nata
mė duket shekull
e shikoj veten
nė pasqyrėn
e thyer
nė dhomė
mungon drita
e nė zemėr
dashuria


*****
__________________

Shehrije Mustafa

--------------------------------------------------------------------------------


MBI LETRĖN E BARDHĖ

Sa herė
pėr ty shkruaj
lotėt pikojnė
mbi letrėn e bardhė

dhimbja i lexon
tė gjitha vargjet
edhe nata duket
e mėrzitur pa ty

ėndrrat e mia
nuk i lexon
askush
dhe mė digjet shpirti


*****

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shehrije Mustafa    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shehrije Mustafa
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: