Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Serxhio Prelashi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Serxhio Prelashi    17/9/2010, 15:51

Ketu do te gjeni disa poezi te shkeputura nga libri im "Pyet Pluhurin" .
Lexim te kendeshem nga Serxhio_On_Top_Of_The_World
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Serxhio Prelashi    17/9/2010, 15:53

PYET PLUHURIN

Nė mėngjes kur tė zgjohesh
dhe rreth e qark tė shikosh,
mendo se ke njė jetė pėr t’jetuar
dhe pėr tė duhet tė mendosh.

Se ē’ke bėrė s’tė kujtohet
se ē’po bėn s’do ta mendosh,
por kur t’jesh nė tė ardhmen
veē tė shkuarėn do kujtosh.

Kurrė nga jeta gjė s’mėsohet
edhe ti gjė si mėson,
kurrė nga bota gjė s’kuptohet
kurrė prej teje gjė s’kupton.

Jeto jetėn si tė vijė
me tė kėqija dhe tė mira,
kurr pishmane ti mos lėr
si nga fati dhe dėshira.

Lind,jeton,vdes
tri cikle tė pakuptuara,
tė pakuptuara sic ėshtė jeta
me ca gjėra tė pamenduara.

Lojė fjalėsh si lėmsh macje
ikėn kot andej kėndej,
se ē’ke bėrė dhe seē po bėn
s’do ti kesh mė pėrtej.

Tėr kjo botė kaq e madhe
ne na duket si njė brymė,
por kjo botė kaq mizore
ne na thotė jemi veē njė frymė.


Veē njė frymė a veē pluhur
pėr ne s’ka shum rėndsi,
se nga pluhri kemi dalė
dhe pluhur do bėhemi pėrsėri.

Veē tė mira bėj nė jetė
i mėrzitur kurr mos rri,
s’mbahen mend kur je I gjallė
kur tė vdeē s’do jesh mė ti.

Tre metra nėnė dhe,
o I mjerė kanė pėr tė t’ēuar
si I pasuri dhe I varfri
tė gjithė atje kanė pėr t’pėrfunduar.

Kėto vargje qė po lexoni
janė shkruar nė pluhur ere,
nė njė ditė tė ftohtė dimri
jo nė njė ditė tė ngrohtė vere.

Nėse pluhri edhe fjala
do tė jenė pėr njė t’vetmuar,
fjalėt do ti marrė era
vetėm pluhri do ngelė nė duar.

Mbyllni sytė pėr njė cast
harroni tė gjitha qė keni lexuar,
harrojini tė gjitha veē pėr pak
dhe kuptoni ē’duhet kuptuar.

Kėto fjalė qė po ju them
mbase po ju lodhin trurin,
kush nga ju qė s’ka kuptuar
duhet veē tė pyesė pluhrin.


--------------------------------------------------

SHILARSI

Sa here vjeshtes ze fryn ere
te kopshti plot me pem e drure,
luhatet nje shilars i mjeres
ku s'do perkundesh ti me kurre.

C'u tret nje koh'e ngazellyer
kur qeshjet hidhje ane e kend,
mes flokeve tua krihej dielli,
mes buzeve mbaja shpirtin tend.

Nga ajo kohe shkuan vite,
me shum'se dhjete u bene tani.
Me dike tjeter shkove ike
trishton shilarsi ne vetmi.

Trishton,renkon ngacmuar nga era
apo vajton se nuk je ti?
Aty s'u ulen me te tjera
vec fletet vjeshtes dhe pak shi.


---------------------------------------------

VAJZA ME GJERGJEF

Qendis e qan permbi gjergjef
nje vajze qe do martohet.
Per ke qendis e cilin qan
kur dasma po afrohet?

Qendis per burrin qe do marre
i mire s'ka te share.
Dhe qan ate qe e ka dashur
te dashurin e pare.

Keshtu do qaje kur ta kujtoje
e plakur,e pa qef,
tamam si sot ndersa qendis
dhe qan permbi gjergjef.


-----------------------------------------------

ME THONE

Serxhio me thone,ti po plakesh
e grate ste duan me.
S'ka gje pergjigjem buzegas
me do,me do vec nje.

Serxhio me thone,kot ne jete
endesh skaj me skaj.
Jo kot,pergjigjem buzegas
shkel gjurmet e saj.

Serxhio me thone,ti ne jete
pate brenga,vaj.
S'ka gje,pergjigjem buzegas
pata gazin e saj.

Serxhio me thone,kur ta humbish
c'te mbetet ty pastaj?
S'ka gje pergjigjem buzegas
do kem kujtimin e saj.


-------------------------------------------------

NJE PERRALLE E VERTETE

Na ishte nje here nje vajze,
tani nuk eshte me.
Ndoshta diku puthet
a ndoshta diku fle.

Na ishin dhe dy sy,
tani nuk me shikojne.
Ndoshta diku puthen
apo diku lotojne.

Na ishin dy gersheta
si ' to nuk kish te tjera.
Ndoshta sonte shpleksen
a ndoshta jan te prera.

Keshtu na shkon rinia
si iken nje pranvere...
e mbetet vec te themi :
Na ish,na ish njehere...


----------------------------------------

KETO VJERSHA

Keto vjersha qe shkruaj sonte
ndoshta vone do ti lexosh,
kur t'me tretet,te me shuhet
ky veshtrimi kalterosh,

kur mbi flokun tim te verdhe
te ket mbire gjelberimi,
prane sobes e vetmuar
do me qash me lot pendimi.

Dhe kur era tek dritarja
do te vije turfullon
si nje shpirt qe s'gjen qetesi
do kujtosh ah,ti Serxhion,

qe s'do jete prane teje
Do e therrac por ne te kote
dhe trishtuar deshperuar,
neper shtrat do qash me lote.

Ndaj i shkruaj se me vjen keq,
keq me vjen ti marr me vete,
nen varr kur te kem ikur,
te kem shkuar kesaj jete...

Dhe shpirtit tend kur te merdhije
se pran's'i eshte dashuria,
nje nate dimri,qe te ngrohet
vishja shpejt kenget e mia.


-------------------------------------------

SGALEMIT

Permbi ujera ty te iken jeta,
ne mes dallgeve e ne mes stuhive.
Ashtu si ty me iken jeta mua
ne mes dhimbjesh e mes dashurive.


------------------------------------------------

ATJE KU NDENJEM DIKUR

Te vendi ku ne ndenjem bashke
nje tjeter cift po rri tani.
Ajo me gjoksin pak shkopsitur
pak i nderkryer eshte ai.

Ne muzg tek endem i vetmuar
veten pyes se cfare i thote.
Si per inat e puth me afsh
si te jem gur,dicka e ftohte.

Un shkoj me tej me ty ne mendje
per dashuri pak i uritur.
Keshtu do ndodh dhe me keta
qe sonte puthen pa e ditur:

nje muzg ne vjeshte apo ne vere,
i vaket qofte a me shi,
nga malli thirrur,krejt vetmuar,
do vij ajo apo ai...


----------------------------------------------------

DITE SHIU

Te pisha e larte mes qytetit
qendroi nje kumri,
e shoh tej xhamit t'kafenese,
e shoh tej xhamit gri.

Nga sqep i saj pikon nje britme
per pakez dashuri.
Tej xhamit rrjedh ky shi i hirte,
brenda meje shi.

I vetmuar pyes veten:
c'eshte valle kjo kumri?
Ndoshta malli im i etur
ndoshta zog u bere ti?

Bie shi dhe mall ne britmen time:
Ku je tani,ku je?
Si zogj vecuar ne mes shiu.
Vetmuar rrojme ne...


-----------------------------------------------------

DITE BORE

Vall ti c'ben ne keto caste
kur bora xhamit vjen,troket?
Mos ndoshta thelle zemres tende
kujtim i larget dic te flet?

Dhe hedh veshtrimin tej,ne udhe
mes bores rene fluturim
e neper xham te avulluar
ze e skicon portretin tim.

Oh,shpejt e fshin si nje gabim
se tjatri ja,afron ngadale
si zot shtepie,pa trokitur
e pyet ne heshtje,i pafjale

Se cfare ti shove shpejt e shpejt
me doren tende leht e embel?
Ti buzeqesh,e zbehte krejt
e peshperit:-Qe vec nje enderr!...


--------------------------------------------------

MOS ME LER

Mos me ler te vetmuar,si nje peme e mbire udheve
ku asnje zog qe sjell pranvera,s'vjen te ulet permbi te,
vec vetmia e mbeshtjelle si nje cerge merimange
dhe e trishte ne t'kater stinet,qan e heshtur,e pa ze,
qofte dielli kur e ndrit o kur shiu ze te bjere.
Mos me ler fare vetem,fare vetem mos me ler.

Mos ma ler shpirtin zbrazur si shtepize e braktisur
ku vec minjte atje levrijne me harene prej triumfi
edhe era neper trare shpesh vajton me ze te hidhur
ndersa netve,ne te rralle,ndihet ndonje klithme bufi
qe me dhembje nis shperndahet neper qiellin e zi sterre.
Mos me ler fare vetem,fare vetem mos me ler.

Mos me ler shall te flakur tej e tutje pa meshire
qe askush me nuk e vesh aq te grisur,te vjeteruar
tek i cili filli barit ne mes vrimash paska mbire,
ne nje qoshe midis hithrrash aty hedhur e harruar;
Mos me ler si arm e zbrazur,si nje gje fare pa vlere:
Mos me ler fare vetem,fare vetem mos me ler.


---------------------------------------------

LUTJE ZOTIT

Ti sjell drite dhe gris terr,
ti na jep e ti na merr,
shperndan qeshje e perthan lote
neper qiej e neper bote
dit per dit e mot per mot
Zot o Zot!

Ti shuan luftra e sjell paqe,
ti s'duron as krim as gjaqe,
as shemtim as ligesi,
ngado shkel mbjell dashuri
qe e liga s'e mbyt dot,
Zot o Zot!

Ti fuqi pa krahasim
qe mbyll muzg e cel agim,
ti qe boten e krijove,
dashuri qe dashurove
gjer ne dhimbje,gjer ne lot,
Zot o Zot!

Po te lus me shpirt te vale,
trendafile t'jap me fjale,
ndihme pra me hiret tua,
mos ma plak ate qe dua,
mos ma plak per jete e mot,
Zot o Zot!

Te lus gjunjaz tek kam rene
kesaj nate nene hene
qe si peshk noton ne terr,
bukurine mos ia merr
asaj qe dua me shpirt plot,
Zot o Zot!

PERGJIGJA E ZOTIT

Ta degjoj te bukur zene
qe si zog vjen neper hene
me te emblat ligjerime
qe trondisin zemren time
her me hir her me pahir
Bir o Bir!

Ta kuptoj ate deshire
qe te del nga shpirt i lire
ku nje etje gjithe te mbet
per bukuri,se je poet
e je fllad qe s'njeh zinxhire,
Bir o Bir!

Po te flas si flet nje ate
e me ndje pa zemerate :
Ajo qe don,do behet gjyshe
kjo do ndodhe,s'behet ndryshe,
se bukuria gjithe ben fir,
Bir o Bir!

Vec po ta duash ashtu te thinjur,
me zemer ah,gjithe te panginjur,
ndersa po shuhet pak nga pak
freski e saj si nje zambak
qe hap i fresket ne agim,
O biri im!

Atje ti doren do ma gjesh,
ndaj mos renko por ze e qesh,
e mos me bej aspak te vuaj
por fjale te embla ti i thuaj
asaj qe do,plot adhurim,
O biri im!

Se une qe rri mbi juve lart,
ne jet' jo kot krijova art,
jo kot ju dhashe dashuri
e vecas ty aq poezi,
qe mos degjoj renkim,ankim,
O biri im!

E di,krijohet me aq dhimbje,
si femija neper lindje.
Po kush prej dhimbjesh del i lare,
nje tjeter drite paska pare
qe dot d'e shihni ne gezim,
O biri im!

Ta ndjeva pra te bukur zene
qe si zog erdh neper hene,
ndaj them te duash gjithnje me hir,
Bir o Bir!


-------------------------------------------------

KUR NATA SJELL MENGJESIN

Rrin perballe nje shtepie,
endet poshte,endet perpjete,
syte xhamit tek ia shtie,
fergellon nje perde lehte.

Perde,moj e fergelluar,
mbrapa vetes cilen fsheh?
Qendron gjate i deshperuar
mbushur shprese mos e sheh.

Dhe largohet nga mesnata
duart futur thelle ne xhepa.
Per mbas perdes qan e ngrata,
s'ke c'i ben,e till eshte jeta!...

Vetem naten,naten vone,
kur te dy kane rene ne gjume,
hyn serbes ai ne dhome,
nukurosh i bie ne gjunje.

E rremben,perfshin nga beli,
bredhin fushash aq me nge,
shohin lulet si po celin,
zogjte si ndertojne fole.

Enden,lozin edhe qeshin
dashuruar si kohe me pare...
Por kur nata sjell mengjesin
vec e vec ah,zgjohen ndare.
Dhe secili fshin qerpikun
ku ka mbetur lot i thare.


-----------------------------------

NJE LOJE E VOGEL

Cigan me floke kacurrela
dhe me veshtrimin kalterosh,
trokita une portes tende
me shpirtin plot,me trasten bosh.

-Urdhero me the cfare deshironi?
Ah,zeri juaj aq delikat!
-Pak uje,t'u luta,me dogj etja.
Shpejt ti solle nje bardhak.

Tjeter c'do?Pse nuk largohesh,
the e ndrojtur mos me prekish.
-Dhe nje kemishe,jam i zhveshur,
te lutem vajze te me veshish!...

-Tjeter c'do gje rri ke porta,
pse nuk iken trim cigan?
-Nje shtrat me duhet,te pushoj,
sic jam i lodhur,nen jorgan.

-Jo,me the,se shtrati im
nje burri tjeter i perket.
Eshte flok verdh,shtat selvi
e sy kalter porsi det.

-Me nje tjeter lozte mbreme,
ndane lumi,me nje vajze
e qe t'i bindesh fjales time
ja,me dha kete unaze.

-Cigan me gjuhen si neperka,
shko te qofte udh e mbare.
Vertet unaza eshte e imja
me gur jeshil e flori lare

po ku e gjete,ku kish humbur
edhe vjen te me genjesh?
Me kot e ke,se lidhur jemi
sa plumbi s'futet midis nesh.

Dhe deren ma perplase fort.
Oh,c'qesha une kenaqesie.
Trokita prape dhe kur e hape
e brishte si nje dege qershie

m'u hodhe gjoksit,m'u tulite,
(pata hequr un paruke)
qaje,qeshje e me thoje:
-Do kemishe?Do pak buke?

-Jo,te thashe tek hynim brenda
te ledhatoja floke e shtat,
i lodhur jam nga udh e gjate,
ndaj te lutem nem nje shtrat.

U pame gazmore sy ne sy
dhe qeshem fort e fort te dy.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Serxhio Prelashi    17/9/2010, 15:53

DO TE SHKOJ

Do shkoj atje ku ende nuk kam shkuar
me hap te plote,me shpresat pa kufi.
Rrangalla le pas e shkoj per te kerkuar
te tjera endrra,te tjera dashuri.

Renkimet do i heq,si palltot dimerore
i heqim kur vjen vera e qeshemi plot gaz.
Plage qe kam marre e shpresa kaq te thyera
u lashe.Lamtumire!Ngahere mbeci pas!

Veshve do u flas,shurdhuar per aq vjet,
me fjale shpirti,me tinguj prej lirie,
me vete do t'i marr njerezit e munduar,
t'i shpie atje ku s'ishin,atje une do t'i shpie.

Do trokas ne zemrat goditur e ronitur
prej sulmesh aq mizore q'u dha shteti.
Do u rrefej nje udhe me gezime ndritur
ku pylli shusherin e muzgjesh kendon deti.

Do shkoj atje,ku ende nuk kam shkuar,
me hap te plote e me besim ne gji.
Mes burrash jam poet i burreruar,
mes te rinjve,mbes djalosh i ri.

Do marr per dore te varfer dhe te shtypur,
si prijes jo aspak,por thjeshte si nje mik.
T'i shpie drejt botes ku s'kane per te lypur
drejt botes ku s'do njohin me rrezik.

Te dashuruarve do u them se dashuria
eshte gjysem jete,gjysem perendi.
Ne u shterofshin ndjenjat,merrni nga te miat
se bota ku do shkojme ka emrin DASHURI.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Serxhio Prelashi    17/9/2010, 15:54

TE NJOHA TY

Te njoha ty e u bera me i mire,
te njoha ty e pashe c'vlera kisha.
Nga materie u shnderrova ne deshire
dhe brenda vetes vrava disa bisha.

Te njoha ty dhe vdekjen e perbuza
dhe pleqerine e shtyva me pertej.
Te njoha ty dhe zu te m'qeshet buza,
dhe mjalt e kenges me harboi ner dej.

Te njoha ty,dhe befas enderrimi
midis krahesh me mori si nje pupul,
here vij tek ti me pamje trimi,
here vjen tek une si nje kukull.

Te njoha ty dhe pashe c'bukurira
jeta me kish hequr qe nga syte.
Te njoha ty e thjeshta dhe e dlira
e kur jam vetem,ndihem vet i dyte.

Te njoha ty dhe qiellin e rrembeva
e gushes tende e lidha si nje shall
dhe botes mbare gezimin ia rrefeva.
Si prane,si larg,un kam te njejtin mall.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Serxhio Prelashi    17/9/2010, 15:55

Ne muajin nentor te vitit 2008 gazeta Franceze "Lire et Dire" e bazuar ne temat letrare boton nje liste me librat me te nevojshem te historise.Nder to per here te pare u permend nje liber shqiptar i shkruar nga nje djale mjaft i ri por me nje talent te spikatur.
Libri titullohej "TE PATHENAT E TITANIC" dhe shkrimtari Serxhio Prelashi kishte studiuar pese vjet per botimin e tij.Pas interesimet te mediave shqiptare rreth tij,ky liber ishte i zhanrit studimoro-shkencor dhe Z.Prelashi ishte shkrimtari i pare Shqiptar qe botonte nje liber te ketij zhanri.Nje nder i madh per kombin tone qe ky liber ne nje fare menyre na perfaqesoi ne rrengun nderkombetar dhe ky i ri 22 vjecar ndodhej ne liste bashke me emrat me te medhenjt te letersise si : Franc Kafka,Joane King Rowling,Dan Brown,Shakespeare e shume shkrimtare te tjere qe kane bere ne nje menyre a nje tjeter letersine boterore.
Ky lajm u percoll per here te pare ne Shqiperi vetem ne muajin Janar te ketij viti nga gazeta Shqip,e cila beri te ditur se libri "TE PATHENAT E TITANIC" do te botohej shume shpejt dhe ne shume vende te tjera te botes ku gjithnje e me shume autori kishte kontakte me shtepite botuese me te famshme te botes.
Ky liber ne tregun tone u prit mjaft mire si nga intelektuali dhe nga lexuesi i thjeshte,per te u perfol dhe ne shume emisione televizive.Por pas nje fare kohe autori i tij Serxhio Prelashi kishte emigruar per ne France ku mesuam qe ky liber ishte botuar dhe ne Paris dhe me pas kishte zene vend ne listen e librave me te nevojshem te historise.Pas disa ditesh shpresoj te me dergojne nje kopje te asaj gazete qe te mund ta nxjerr ketu per te gjithe forumistat e per te gjithe ju.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Serxhio Prelashi    17/9/2010, 15:56

Serxhio Prelashi

--------------------------------------------------------------------------------

Tė gjthė brezat qė vijnė, sapo vetėdija e tyre fillon e formėsohet, ndodhen pėrpara njė dileme: Cilėt janė paraardhėsit e tyre? Si ėshtė krijuar raca njerėzore? Po bota qė i rrethon? Pėrballė mosdijes sė tyre ata stepen, ngurojnė dhe zhyten nė terrin e shumė enigmave, tė cilat jeta e shkurtėr nuk ua mundėson t’i zbulojnė kurrė deri nė fund tė saj.

Qysh fėmijė, truri i njeriut mbushet me fantazma, me shtriga, me vampirė, e plot personazhe pėrrallash saqė edhe gjumi i bėhet i frikshėm. Ai pėrjeton ēdo gjė qė i thuhet, ēdo gjė qė i serviret nga mė tė mėdhenjtė, pa qenė nė gjendje tė analizojė raportin e tė vėrtetės me atė tė trillimit. Edhe mė vonė, kur madhohet e piqet nga ana logjike, pėrsėri shumė pikėpyetje mbeten pa pėrgjigje nė mendjen e tij. Bota qė nga krijimi i saj e deri mė sot ėshtė e mbushur me mistere, tė cilat me gjithė pėrpjekjet e pandėprera tė njerėzve tė aftė pėr tė depėrtuar nė tė panjohurat, pėrsėri asaj i dallohet vetėm maja e ajsbergut. Njeriu ende ndihet i uritur pėr tė mėsuar. Prandaj duke e parė nė kėtė kėndvėshtrim, libri i sapo botuar i hulumtuesit tė ri e tė talentuar Serxhio Prelashi, ėshtė njė rreze drite pėr tė vėshtruar nė thellėsinė e kėsaj bote. Ai plotėson mė sė miri kėtė vakum mosnjohjeje dhe shpalos pėrpara lexuesit ato anė tė errta e tė paditura deri mė tani, u jep pėrgjigje nė njė farė mėnyre pikėpyetjeve tė shumta qė rėndojnė mbi vetėdijėn e gjithsecilit.

Ky djalė energjik e i palodhur, me librin e tij tė dytė tregon se po hedh shtat e po rritet plot shėndet si njė studiues i aftė, qė nesėr do tė na servirė vepra edhe mė interesante. Ai duket sikur ėshtė njė farefis i numismatikėve, qė analizojnė e shpjegojnė periudha tė ndryshme tė historisė me anė tė objekteve tė asaj kohe. Kurse Serxhio, duke gėrmuar me zell nėpėr arkiva, qėmton me kujdes dhe nxjerr nė dritė historinė e qenieve mitologjike, objektet e kultit, personazhe e jetė figurash tė dėgjuara, biografia e tė cilėve ende ka mbetur e errėt.

Sapo ballafaqohesh me leximin e kėtij libri, tė bie nė sy se ai ėshtė kompozuar sipas njė kronologjie tė caktuar, dhe ngjarjet apo tė fshehtat vijnė e paraqiten pėrpara syve tanė nė hapėsirė dhe kohė sipas periudhave kur ėshtė krijuar kulti i tyre. Ai e fillon librin e tij me ato objekte qė kanė terrorizuar fantazinė e tė mėdhenjve e tė vegjėlve, me qeniet mitologjike, duke u afruar pranė atyre tė njė periudhe jo fort tė largėt. Nėpėrmjet njė shpjegimi tė arsyeshėm dhe kompetent ai rreket tė na tregojė e vėrtetojė se kush ka qenė nė tė vėrtetė Qiklopi, aq i dėgjuar e stėrdėgjuar nga tė gjithė, kush ėshtė e vėrteta e Vampirėve, ē’ishte e ēfarė pėrfaqėsonte Zogu Rok dhe a ka egzistuar ai? Tė gjithė kemi dėgjuar e folur pėr sozitė, njerėzit aq tė ngjashėm me njėri-tjetrin, por askush nuk e dinte se ata janė me miliona dhe nė vende tė ndryshėm tė planetit. Aty flitet pėr jetėt paralele tė Linkolnit me Kenedin edhe pse nė njė periudhė kohore 100 vjet larg njėri - tjetrit. Aq tė shumta janė kėto tė vėrteta tė fshehura, siē i quan Serxhio, saqė njeriut do t’i duhej ndoshta dy e treta e jetės sė vet qė tė rrekej pėr t’i mėsuar, mbase dhe jo plotėsisht. Personalitete e objekte kulti ndjekin njėri –tjetrin dhe rrėfenjat s’kanė fund. Aty pėrmenden, misteri i Keopsit, vdekja misterioze e Stalinit, vendndodhja e Dhomės sė Qelibartė, jeta e artistėve, Njėzet e Njė mrekullitė, objektet e nėnujshme, galaktikat etj, etje, njė pafundėsi tė fshehtash, tė cilat do tė na duhej kohė pėr t’i analizuar e diskutuar.

Dhe kėto tė fshehta, kur i lexon tė shushatin, tė trullosin dhe ti i thua vetes: Sa pak qė di

kur filloj tė mėsoj tė di mė shumė. E kėtė kureshti, qė mban gjallė brezat sot e nė tė

ardhmen, vetėm Serxhio Prelashi ėshtė i zoti tė na e pėrmbushė. Sigurisht jo vetėm me

kėtė libėr, sepse ky ėshtė vetėm njė pasazh ndaj mijėra tė fshehtave qė ka mbuluar

errėsira e shekujve qė nga krijimi i botės e deri mė sot.

Nga KUJTIM AGALLIU
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Serxhio Prelashi    17/9/2010, 15:56

Se shpejti ne vitrinat Nju Jorkeze libri i nje shqiptari.
Nje nder shtepite botuese me te medha Amerikane "Publish America" ka bere te ditur sot me ane te nje lajmi qe eshte duke botuar librin e autorit shqiptar Serxhio Prelashi.

Libri i botuar ne Shqiperi ne vitin 2008 dhe mjaft i suksesshem ne vendin tone titullohet: "Te pathenat e Titanic". Liber mjaft interesant ku autori ka permendur gjithcka dhe rreket ti tregoje lexuesit historine me esenciale te Titanikut. Mesa duket ky liber ka terhequr mjaft kryeredaktorin e Publish America,Frederick Jones i cili ka deklaruar qe eshte nje risi e madhe per nje autor kaq te ri.

Serxhio Prelashi vetem 22 vjec pervec fames qe mund te gezoje pas botimit te ketij libri ka dhe nje karriere te hapur ku pason me nje liber te dyte qe eshte botuar ne Shqiperi pak muaj me pare dhe titullohet "Te vertetat e fshehura". Ne Sh.B.A libri i autorit Prelashi do te titullohet "The without saying of Titanic".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Serxhio Prelashi    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Serxhio Prelashi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: