Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Salajdin Salihu

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Salajdin Salihu    17/9/2010, 15:24

Cikli I - 1. NATA E PARĖ E PUSHTIMIT

DHOMA E POETIT

Mund tė ketė njė tavolinė pune ku shkruan poezi
Sirtarė me libra qė kurrė s'i ka lexuar
Njė filxhan me kafe tė idhtė si dita
Njė shpuzore plot cigare tė djegura nga zhgėnjimi
Fletė tė shkaravitura ėndrra tė zbehura
Krrokama qė pėrplasen nė qelq mendimi
Mund tė ketė ditė tė lodhura nga vetmia
Tė mbėshtjella me tis kotėsie
Shekuj tė djegur nga utopia
Ėndrra tė ngrira pamje qė s'i zbeh harrimi
Mund tė ketė peisazh vjeshte dhe gjethe tė vdekura
Lumenj shprese dritė terr ferr e tmerr
Mefistofel Hamlet Jago kolonel
Santjago derr tė vuajtur dhe Sokrat - derr
Mund tė ketė meteorė mendimesh qė digjen
dhe shuhen befas nė univers qenėsie
Diku nė zonat e errėta tė njeriut
Nocionet lart poshtė djathtas majtas
Mund tė humbin kuptimin
Koha mbrapsht tė rrjedh nė klepsidėr jete
Mundet qė aty tė mos jetė fare poeti...
Tė ketė shkuar larg
Me shpresėn e kthimit nė sy
Dhe mund tė kthehet sėrish nė atė dhomė
E ta gjejė trupin e vet - kufomė
Gjithēka mund tė ndodhė nė atė dhomė...
__________________

NĖ SYTĖ TANĖ I LODHUR ISH QYTETI

Atė natė bota kishte pamje tjetėr
Yjet fikeshin me njė puthje
Jeta ishte arenė e mbushur me dhimbje tė kėndshme
Klithje klithje dhe vetėm klithje
Klithje qė fluturonin nėpėr hapėsirė
Tė veshur me petkun e befasive tė mėdha
__________________

CASUS BELI

Njė shikim njė buzėqeshje njė prekje
Ėshtė casus beli pėr njė luftė tė tmerrshme
Ku shtohet njerėzimi
Luftė e bėrė nga dashuria
Nuk derdhet asnjė lot fėmije
Nuk lėndohet asnjė zemėr nėne
Luftė
Mjerė ai qė s'e ka provuar
Kėtė robėrim madhėshtor
Qė nuk zgjon asnjė pakėnaqėsi
Ti bie herėt nė gjumė
I mbyll sytė qė t'i lakmon muzgu
Erė e lehtė shtrihet mbi trupin tėnd fluid
Ti po flen e dashur
Ti bie herėt nė gjumė
Aspak nuk ke frikė tė flesh vetėm
Nė kėtė botė kaq tė ndjeshme
Qė gjithēka mund tė pėlcasė
Nga pakujdesia e fjalėve
Ti po flen e dashur
Nė kėtė botė tė ndjeshme
Mes nesh ajri dhe puthjet
Mes nesh njė roje e pėrjetshme vigjilente...
Sonte nė kėtė dhomė je vetėm hije
E pakapshme si ēdo hije, e tmerrshme.
__________________

NĖ STACION

Shkojnė e vijnė njerėzit
Kėtu mė ke pritur
Kėtu tė pres tani
Mbi tela telefoni koten zogjtė
Mesazhe dashurie
Ankthe
Dėnesje
E fjalė
U ngatėrrohen nėpėr kėmbė
Jemi udhėtar tė pėrhershėm
E nė kėtė botė jemi pėrkohėsisht, e dashur
Nė kėtė botė tė madhe sa trishtimi
Nė kėtė botė tė vogėl sa ngazėllimi
Nėntor 1997
__________________

NATĖ E ĒMENDUR

Dua tė t'i puth thimthat
Gjithė yjet tė t'i shuaj me njė puthje
Mbi trupin tėnd tė rėshqas si ngjalė
Kjo natė ėshtė e ēmendur
Dritat e mosdurimit janė ndezur
Ēdo ndjenjė pacifiste ėshtė shuar
Nga epshi kryengritės e rebel
E ēmendur
Plot epsh
Kjo natė...
__________________

TĖ HESHTIM E DASHUR

Mė janė thinjur mendimet
Mė janė lodhur fjalėt
Shumė kemi folur kemi gėnjyer
Duhet tė mėsohemi tė heshtim e dashur
__________________

ME NJĖ PUTHJE MĖ ZGJON

Mė zgjon me njė puthje
Mė sjell nė kėtė botė tė madhe sa trishtimi
Ti dashuria ime
E freskėt si mėngjesi i vesuar nga malli
Qė mė mbėshtjell
Mė thua se dita e re ēeli
Ashtu qoftė e dashur!
Ashtu qoftė e dashur!
Amin!
__________________

SĖRISH SHFAQESH NĖ KĖTĖ QYTET

Mė ngjan si numėr telefoni
I fshehur nė skutat e kujtesės
Si biletė udhėtimi mė ngjan
Fshehur nė xhep harrimi
Me tė cilėn kam udhėtuar dikur
Pėrtej kotėsisė
A jemi tė njėjtit e dashur, apo jo
Apo kemi ndryshuar
Jo...
__________________

NDEZ CIGARET REND SI ZHAK PREVERI

I ndez cigaret rend si Zhak Preveri
Ti nuk je nė dhomėn e zbrazur
Brenda mė ngulfat vetmia
Dritaret kaherė i kam mbyllur
Dhe dyert ku mund tė hyjė marria
Notoj nėpėr tymin e vjellė nė ajėr
Nė saksi vyshken lulet...
Ca gjethe tė vdekura nė njė peisazh vjeshte
Era e kujtimeve i mbart
Si nė poezitė e Zhak Preverit
Ca gjethe tė lehta si njė puthje nė stacion
Ku tė pėrcjell trishtimi dhe tė pret
Siē i pret i burgosuri festat
Puthje tė lehta si vdekja
Ndez cigaret rend si Zhak Preveri
Dhe nuk e rrėfej jetėn time
Dhe nuk e rrėfej jetėn time...
__________________

TASH EDHE TI DO TĖ IKĖSH

Autocisternat lajnė faqet e betonta
Tė puthura nga hapat e rėndė tė ditės
Ti bėhesh gati pėr tė ikur
Rregullon grimin flokėt ritmin e zemrės
Nė shtėpi duhet tė kthehesh e qeshur
Askush asgjė s'duhet tė dijė
Pėr historinė e shkruar
Nė karriket e parkut tė qytetit
Tash ti duhet tė ikėsh
E mbėshtjellė me ēarēafin e kėsaj nate
Tė grisur nga dėnesjet
Me dashurinė e fshehur nė ēantėn e shpirtit
Si armė e palejuar zjarri
Fshehur nga organet kompetente
Tash ti u bėre gati pėr tė ikur
E ndjej
Thellė si frymon mungesa
__________________

TĖ KTHEHESH PATJETĖR

Ti ke ikur unė jam ende kėtu
I kryqėzuar nė secilėn ditė
Nė kėtė vend tė harruar nga djajtė dhe zotrat
Gjithēka pėrbrenda meje rrėnohet
Gjithēka pėrbrenda meje pushtohet
Zhurrmon qenia ime
E thellė sa heshtja jote
Ti duhet tė vish patjetėr
Tė qetėsosh trazirat brenda meje, e dashur...
__________________

VARIANTE SA PĖR TA KALUAR NJĖ NATĖ PA TY

Nė atdheun tėnd tė ēmendur
Nuk arrijnė klithjet e natės sė errėt
Tė ēarė nga parandjenjat e kobshme
Po kėndoj Bona ime, po shkruaj
Sa pėr ta kaluar njė natė pa ty
Frymėzimi do tė prehet nė korpė
I djegur nga zhgėnjimi...
i vetėm tretem pres dėnes s'jepem
tretem pres dėnes s'jepem i vetėm
pres dėnes s'jepem i vetėm tretem
dėnes s'jepem i vetėm tretem pres
s'jepem i vetėm tretem pres dėnes
mbi qerpik mė varet pagjumėsia
mė thuaj
mė thuaj
e dashur
ku t'i adresoj klithjet
e mia....
__________________

POEMA

Je njė poemė e gjatė
Tė lexoj me heshtje
Mė e bukura se ēdo poemė e antologjive botėrore
Plot metafora tė padeshifruara
Si hieroglife
Tė ndjej po s'mund tė tė rrėfej
Pa fund e fillim si universi
Frymon dashuria
Pėrkulet vdekja
Ti je poemė e gjatė
Tė lexoj nė heshtje
Me gjuhė gishtėrinj puthje prekje...
***
heshtja jote hieroglif i koklavitur
i pakuptueshėm telefoni im i vdekur skaj dritares
njė mesazh tė heshtur a do ta mbart
njė alo qė do tė kthente paqėn nė kėtė dhomė...
__________________

JI PRANĖ MEJE

Se akulli i netėve m'i ngrin gėzimet
Klithje vizatohen nė qelqin e jetės
Ji pranė meje dhe mė ndih
M'i puth sytė e enjtur nga pagjumėsia
Mė zgjo e dashur nga vdekja, siē thua, s'tė ngjan...
Dhe pėrsėrite:
"Le tė rrojė dashuria
Jemi udhėtar tė pėrhershėm
Nė kėtė botė ngelim pėrkohėsisht
Vėshtirė ėshtė tė jetosh
E lehtė ėshtė tė vdesėsh"
***
Udha ku ecje dikur
Shtrihet para meje
Si klithje e gjatė...Edituar pėr herė tė fundit nga TheBest nė 17/9/2010, 15:26, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Salajdin Salihu    17/9/2010, 15:24

Cikli I - 1. NATA E PARĖ E PUSHTIMIT

DHOMA E POETIT

Mund tė ketė njė tavolinė pune ku shkruan poezi
Sirtarė me libra qė kurrė s'i ka lexuar
Njė filxhan me kafe tė idhtė si dita
Njė shpuzore plot cigare tė djegura nga zhgėnjimi
Fletė tė shkaravitura ėndrra tė zbehura
Krrokama qė pėrplasen nė qelq mendimi
Mund tė ketė ditė tė lodhura nga vetmia
Tė mbėshtjella me tis kotėsie
Shekuj tė djegur nga utopia
Ėndrra tė ngrira pamje qė s'i zbeh harrimi
Mund tė ketė peisazh vjeshte dhe gjethe tė vdekura
Lumenj shprese dritė terr ferr e tmerr
Mefistofel Hamlet Jago kolonel
Santjago derr tė vuajtur dhe Sokrat - derr
Mund tė ketė meteorė mendimesh qė digjen
dhe shuhen befas nė univers qenėsie
Diku nė zonat e errėta tė njeriut
Nocionet lart poshtė djathtas majtas
Mund tė humbin kuptimin
Koha mbrapsht tė rrjedh nė klepsidėr jete
Mundet qė aty tė mos jetė fare poeti...
Tė ketė shkuar larg
Me shpresėn e kthimit nė sy
Dhe mund tė kthehet sėrish nė atė dhomė
E ta gjejė trupin e vet - kufomė
Gjithēka mund tė ndodhė nė atė dhomė...
__________________
“La filosofķa del Real Madrid es tener a los mejores del mundo”


Davius
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga Davius

08-12-2005, 16:12 #3
Davius
Rising Star & Legend
Anėtarėsuar: 20-04-2003
Vendndodhja: Tetovė
Postime: 11,988
NĖ SYTĖ TANĖ I LODHUR ISH QYTETI

Atė natė bota kishte pamje tjetėr
Yjet fikeshin me njė puthje
Jeta ishte arenė e mbushur me dhimbje tė kėndshme
Klithje klithje dhe vetėm klithje
Klithje qė fluturonin nėpėr hapėsirė
Tė veshur me petkun e befasive tė mėdha
__________________
“La filosofķa del Real Madrid es tener a los mejores del mundo”


Davius
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga Davius

08-12-2005, 16:13 #4
Davius
Rising Star & Legend
Anėtarėsuar: 20-04-2003
Vendndodhja: Tetovė
Postime: 11,988
CASUS BELI

Njė shikim njė buzėqeshje njė prekje
Ėshtė casus beli pėr njė luftė tė tmerrshme
Ku shtohet njerėzimi
Luftė e bėrė nga dashuria
Nuk derdhet asnjė lot fėmije
Nuk lėndohet asnjė zemėr nėne
Luftė
Mjerė ai qė s'e ka provuar
Kėtė robėrim madhėshtor
Qė nuk zgjon asnjė pakėnaqėsi
Ti bie herėt nė gjumė
I mbyll sytė qė t'i lakmon muzgu
Erė e lehtė shtrihet mbi trupin tėnd fluid
Ti po flen e dashur
Ti bie herėt nė gjumė
Aspak nuk ke frikė tė flesh vetėm
Nė kėtė botė kaq tė ndjeshme
Qė gjithēka mund tė pėlcasė
Nga pakujdesia e fjalėve
Ti po flen e dashur
Nė kėtė botė tė ndjeshme
Mes nesh ajri dhe puthjet
Mes nesh njė roje e pėrjetshme vigjilente...
Sonte nė kėtė dhomė je vetėm hije
E pakapshme si ēdo hije, e tmerrshme.
__________________
“La filosofķa del Real Madrid es tener a los mejores del mundo”


Davius
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga Davius

08-12-2005, 16:14 #5
Davius
Rising Star & Legend
Anėtarėsuar: 20-04-2003
Vendndodhja: Tetovė
Postime: 11,988
NĖ STACION

Shkojnė e vijnė njerėzit
Kėtu mė ke pritur
Kėtu tė pres tani
Mbi tela telefoni koten zogjtė
Mesazhe dashurie
Ankthe
Dėnesje
E fjalė
U ngatėrrohen nėpėr kėmbė
Jemi udhėtar tė pėrhershėm
E nė kėtė botė jemi pėrkohėsisht, e dashur
Nė kėtė botė tė madhe sa trishtimi
Nė kėtė botė tė vogėl sa ngazėllimi
Nėntor 1997
__________________
“La filosofķa del Real Madrid es tener a los mejores del mundo”


Davius
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga Davius

08-12-2005, 16:15 #6
Davius
Rising Star & Legend
Anėtarėsuar: 20-04-2003
Vendndodhja: Tetovė
Postime: 11,988
NATĖ E ĒMENDUR

Dua tė t'i puth thimthat
Gjithė yjet tė t'i shuaj me njė puthje
Mbi trupin tėnd tė rėshqas si ngjalė
Kjo natė ėshtė e ēmendur
Dritat e mosdurimit janė ndezur
Ēdo ndjenjė pacifiste ėshtė shuar
Nga epshi kryengritės e rebel
E ēmendur
Plot epsh
Kjo natė...
__________________
“La filosofķa del Real Madrid es tener a los mejores del mundo”


Davius
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga Davius

08-12-2005, 16:16 #7
Davius
Rising Star & Legend
Anėtarėsuar: 20-04-2003
Vendndodhja: Tetovė
Postime: 11,988
TĖ HESHTIM E DASHUR

Mė janė thinjur mendimet
Mė janė lodhur fjalėt
Shumė kemi folur kemi gėnjyer
Duhet tė mėsohemi tė heshtim e dashur
__________________
“La filosofķa del Real Madrid es tener a los mejores del mundo”


Davius
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga Davius

08-12-2005, 16:18 #8
Davius
Rising Star & Legend
Anėtarėsuar: 20-04-2003
Vendndodhja: Tetovė
Postime: 11,988
ME NJĖ PUTHJE MĖ ZGJON

Mė zgjon me njė puthje
Mė sjell nė kėtė botė tė madhe sa trishtimi
Ti dashuria ime
E freskėt si mėngjesi i vesuar nga malli
Qė mė mbėshtjell
Mė thua se dita e re ēeli
Ashtu qoftė e dashur!
Ashtu qoftė e dashur!
Amin!
__________________
“La filosofķa del Real Madrid es tener a los mejores del mundo”


Davius
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga Davius

08-12-2005, 16:20 #9
Davius
Rising Star & Legend
Anėtarėsuar: 20-04-2003
Vendndodhja: Tetovė
Postime: 11,988
SĖRISH SHFAQESH NĖ KĖTĖ QYTET

Mė ngjan si numėr telefoni
I fshehur nė skutat e kujtesės
Si biletė udhėtimi mė ngjan
Fshehur nė xhep harrimi
Me tė cilėn kam udhėtuar dikur
Pėrtej kotėsisė
A jemi tė njėjtit e dashur, apo jo
Apo kemi ndryshuar
Jo...
__________________
“La filosofķa del Real Madrid es tener a los mejores del mundo”


Davius
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga Davius

08-12-2005, 16:21 #10
Davius
Rising Star & Legend
Anėtarėsuar: 20-04-2003
Vendndodhja: Tetovė
Postime: 11,988
NDEZ CIGARET REND SI ZHAK PREVERI

I ndez cigaret rend si Zhak Preveri
Ti nuk je nė dhomėn e zbrazur
Brenda mė ngulfat vetmia
Dritaret kaherė i kam mbyllur
Dhe dyert ku mund tė hyjė marria
Notoj nėpėr tymin e vjellė nė ajėr
Nė saksi vyshken lulet...
Ca gjethe tė vdekura nė njė peisazh vjeshte
Era e kujtimeve i mbart
Si nė poezitė e Zhak Preverit
Ca gjethe tė lehta si njė puthje nė stacion
Ku tė pėrcjell trishtimi dhe tė pret
Siē i pret i burgosuri festat
Puthje tė lehta si vdekja
Ndez cigaret rend si Zhak Preveri
Dhe nuk e rrėfej jetėn time
Dhe nuk e rrėfej jetėn time...
__________________
“La filosofķa del Real Madrid es tener a los mejores del mundo”


Davius
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga Davius

08-12-2005, 16:22 #11
Davius
Rising Star & Legend
Anėtarėsuar: 20-04-2003
Vendndodhja: Tetovė
Postime: 11,988
TASH EDHE TI DO TĖ IKĖSH

Autocisternat lajnė faqet e betonta
Tė puthura nga hapat e rėndė tė ditės
Ti bėhesh gati pėr tė ikur
Rregullon grimin flokėt ritmin e zemrės
Nė shtėpi duhet tė kthehesh e qeshur
Askush asgjė s'duhet tė dijė
Pėr historinė e shkruar
Nė karriket e parkut tė qytetit
Tash ti duhet tė ikėsh
E mbėshtjellė me ēarēafin e kėsaj nate
Tė grisur nga dėnesjet
Me dashurinė e fshehur nė ēantėn e shpirtit
Si armė e palejuar zjarri
Fshehur nga organet kompetente
Tash ti u bėre gati pėr tė ikur
E ndjej
Thellė si frymon mungesa
__________________
“La filosofķa del Real Madrid es tener a los mejores del mundo”


Davius
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga Davius

08-12-2005, 16:24 #12
Davius
Rising Star & Legend
Anėtarėsuar: 20-04-2003
Vendndodhja: Tetovė
Postime: 11,988
TĖ KTHEHESH PATJETĖR

Ti ke ikur unė jam ende kėtu
I kryqėzuar nė secilėn ditė
Nė kėtė vend tė harruar nga djajtė dhe zotrat
Gjithēka pėrbrenda meje rrėnohet
Gjithēka pėrbrenda meje pushtohet
Zhurrmon qenia ime
E thellė sa heshtja jote
Ti duhet tė vish patjetėr
Tė qetėsosh trazirat brenda meje, e dashur...
__________________
“La filosofķa del Real Madrid es tener a los mejores del mundo”


Davius
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga Davius

08-12-2005, 16:25 #13
Davius
Rising Star & Legend
Anėtarėsuar: 20-04-2003
Vendndodhja: Tetovė
Postime: 11,988
VARIANTE SA PĖR TA KALUAR NJĖ NATĖ PA TY

Nė atdheun tėnd tė ēmendur
Nuk arrijnė klithjet e natės sė errėt
Tė ēarė nga parandjenjat e kobshme
Po kėndoj Bona ime, po shkruaj
Sa pėr ta kaluar njė natė pa ty
Frymėzimi do tė prehet nė korpė
I djegur nga zhgėnjimi...
i vetėm tretem pres dėnes s'jepem
tretem pres dėnes s'jepem i vetėm
pres dėnes s'jepem i vetėm tretem
dėnes s'jepem i vetėm tretem pres
s'jepem i vetėm tretem pres dėnes
mbi qerpik mė varet pagjumėsia
mė thuaj
mė thuaj
e dashur
ku t'i adresoj klithjet
e mia....
__________________

POEMA

Je njė poemė e gjatė
Tė lexoj me heshtje
Mė e bukura se ēdo poemė e antologjive botėrore
Plot metafora tė padeshifruara
Si hieroglife
Tė ndjej po s'mund tė tė rrėfej
Pa fund e fillim si universi
Frymon dashuria
Pėrkulet vdekja
Ti je poemė e gjatė
Tė lexoj nė heshtje
Me gjuhė gishtėrinj puthje prekje...
***
heshtja jote hieroglif i koklavitur
i pakuptueshėm telefoni im i vdekur skaj dritares
njė mesazh tė heshtur a do ta mbart
njė alo qė do tė kthente paqėn nė kėtė dhomė...
__________________

JI PRANĖ MEJE

Se akulli i netėve m'i ngrin gėzimet
Klithje vizatohen nė qelqin e jetės
Ji pranė meje dhe mė ndih
M'i puth sytė e enjtur nga pagjumėsia
Mė zgjo e dashur nga vdekja, siē thua, s'tė ngjan...
Dhe pėrsėrite:
"Le tė rrojė dashuria
Jemi udhėtar tė pėrhershėm
Nė kėtė botė ngelim pėrkohėsisht
Vėshtirė ėshtė tė jetosh
E lehtė ėshtė tė vdesėsh"
***
Udha ku ecje dikur
Shtrihet para meje
Si klithje e gjatė...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Salajdin Salihu    17/9/2010, 15:27

E FSHEHUR NĖ VARGJE

Nė dritaren e nxirė tė jetės u shfaqe befas
Si fantazmė qė kėrkon shpagim
Me petkun e muzgut mbėshtjellur
Theve gjithė drynjtė e harrimit
Tė ma kujtosh se nėse mund tė tė braktis
Hijet dot s'i vras
Pastaj heshtja foli:
E fshehur kam qenė nė vargje
Kaq kopileshė je, s'e kam ditur
Lumenjt e frikės tėrbohen nė mua
Kam mundur tė tė gris nė netėt e gjata
Si njė fletė ku kam shkruar vargje tė pakuptimta
__________________

E SHTRIRĖ NĖ PLAZH MEMECE SI RĖRA

E shtrirė nė plazh memece si rėra
Ndjenjat digjen u bie lėkura
As uji i ftohtė nuk i freskon
Bėj tė flas po ca duar prej ajri
Mė mbyllin gojėn tė mos flas
Kanė frikė, sa kanė frikė
Mos prishet magjia
Dhe befas ti bėhesh asgjė
Gjithnjė kemi heshtur e dashur
Vetėm pemėt kanė folur
E shtrirė nė plazh memece si rėra
Lakuriqe si dashuria...
__________________

EDHE DASHURITĖ ARRATISEN

Edhe dashuritė arratisen lodhen si njerėzit
Kanė nevojė tė shėtisin
Kanė nevojė pėr ajėr tė pastėr
Nė tjera kėshtjella ndjenjash tė strehohen
Dashuritė janė si njerėzit, e dashur
Tradhėtojnė vetveten
Dhe kthehen aty ku kanė lindur
Si gjithėsia
Te njė ēast i vetėm
__________________

AQ SA PREKET E PUSHTOHET TYMI

I mbėshtjellė me heshtjen e kėsaj mbrėmje
Kėndoj njė kėngė pėr njė vashė sy ulliri
Drini Zi i heshtur si mendimtar
Rrjedh mes pėr mes qytetit me shumė ura
Nga kutia e cigareve plot numra telefoni
Nxjerr njė mikeshė dhe e thith dashurisht
Nė tymin dredha - dredha shfaqet imazhi saj
Dua ta prek ta ndiej ta puth ta pushtoj...
E prek e ndiej e puth e pushtoj...
Aq sa preket ndjehet puthet pushtohet tymi...
__________________

HELMI

Xhulieta i paska thėnė Romeos
Nė ēastin kur po vdiste
Tė gjithė helmin e ke pirė
Pėr mua s'ke lėnė asnjė pikė
Puthmė mbase nė buzėt tua ende ka vdekje
S'di nė ka qenė e marrė Xhulieta
Apo i marrė ish Shekspiri
Mė ndih e dashur
Jepmė dhe atė pikė helmi qė tė ka mbetur
Nė buzėt tua
Dua tė ndjehem i gjallė
Dua tė ndjehem i gjallė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Salajdin Salihu    17/9/2010, 15:28

IKJA NGA MĖKATI ĖSHTĖ GĖNJESHTĖR

Valėt e Liqenit janė kėngė tė lashta
A i dėgjon e dashur
Lirės i bie dashuria
Besomė
Oj e bukura e Strigharit
Natėn e shpikur pėr dehje qė tė pashė
Ah! Tė lutem mos thuaj asgjė
Duhet tė heshtim patjetėr
Apo jo. Le tė flasin trupat tanė tė shtrirė nė ekstazė
Shiko qiellin lutju si njė ikone tė mėkatarit
Uratat leri pėr njė kohė tjetėr,
janė marrėzi tė klerikėve
Ruaju mallkimit tė zemrės sate
Ikja jote s'ėshtė zgjidhje
As shpėtim nga gabimi qė duhet bėrė patjetėr
Ikja nga mėkati ėshtė gėnjeshtėr
Mashtrim i bukur
E asgjė tjetėr.
* * *
Vetėm njė klithje ėshtė jeta, mė tha
Pastaj u bė mjegull
Qė atėherė dal tė mė lagė shiu...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Salajdin Salihu    17/9/2010, 15:29

FALMĖ KĖTĖ NATĖ

Njė natė pėr ty mbase s'do tė thotė asgjė
Njė natė me ty vlen sa njė jetė
Falmė njė natė dhe ik pastaj po deshe
Dhe ik pastaj po munde
Nga kthesat e kujtesės
Ku ruaj gjėrat mė tė shtrenjta
Qė jeta krejt rastėsisht m'i fali
E dashur mos u mbyll nė vetvete
Hapi tė gjitha dyert e zemrės sate
Tė hyjnė befasitė e pakta
Qė s'kanė kohė tė presin rend t'i legjitimosh
Vetėm njė ēast ėshtė jeta
Njė natė njė klithje
Njė pikė djerse qė derdhet
Mbi trupat tanė tė shtrirė nė ekstazė
E dashur falmė kėtė natė
Krijoje edhe njė befasi
Nė kėtė vend ku ndodh asgjėja
* * *
U shuan dritat nisi loja
ti hyre qetė nė jetėn time
e heshtur e pushtuar si Troja
* * *
Nė pemė lėvaret vjeshta
Po zverdhen ėndrrat
Vishken buzėqeshjet
__________________

FSHEHTĖSI

Ti je njė botė e madhe fshehtėsishė
I ruan kudo nė ēdo pjesė tė qenies sate
Fshehtėsi fshehtėsi fshehtėsi
Nė buzė nė sy nė thimtha...nė...
Kam turp ta them
I ruan nė xhepat e padukshėm tė ndėrgjegjes
Fshehtėsi qė shpalohen si fleta
Tė njė libri me shumė vėllime
Ti je fshehtėsia qė nuk tė zbuloj
Edhe kur shtrihesh lakuriqe pranė meje
Edhe kur derdhem thellė nė qenien tėnde
Si rrėshirė
Kur jam mė afėr zbulimit
Dritėn s'e duron dot bebėza ime...
__________________

DIKTATORE E TMERRSHME E ADHURUAR

Ti je kudo nė kėtė botė tė vogėl
Ti je kudo nė kėtė botė tė tmerrshme
S'tė flak dot si copė tė hidhur pėshtyme
Sundon qenien time
Si diktatore e tmerrshme e adhuruar
__________________

NĖ BANESĖN ME QIRA FUTĖM DASHURINĖ

Nė qytetin me shumė ura morrėm banesė me qira
Fshehtas e futėm dashurinė lakuriqėsuam ndjenjat
Dritat e moralit i fikėm
Mollėn e mėkatit e kafshuam
Gjarpėrinjve ua zhveshėm lėkurėn e mashtrimit
Ēarēafėt e turpit i pėrlyem me dėnesje
Gjurmė pakujdesie nga njė luftė e heshtur
Dashurinė shfletuam
Si libėr tė rrezikshėm disidenti
Tė nesėrmen u zgjuam herėt
Nė sytė tanė i lodhur ish qyteti
Saherė tani kalojmė nga ajo shtėpi
Asnjė fjalė nuk themi vetėm shikohemi
Puthemi pushtohemi
Aty banon njė plak dhe njė plakė
Dhe dy hije tė mbetura nga njė natė e nxehtė vere...
__________________

S'MUND TĖ SHKRUAJ LETRA DASHURIE

Larg jemi sa larg
Njė kohė nė mes na ndan
Vijat e fytyrės sate s'i qartėsoj nė kujtesė
Njerėzit qė i duam s'i pėrfytyrojmė dot
Bėj tė tė shkruaj letėr dashurie
Po fjalėt mikluese mė mungojnė
Bėn ftohtė e dashur
Tė veshura fjalėt trashė me petkun e ashpėr
Si dimri qė futet pabesisht nėn palltė
Tė ndjej ēmendurisht tė ndjej
Fjala "tė ndjej" nuk mė mjafton
Sa borxh u kam ngelur fjalėve plaka e tė harruara
Andaj kur mė duhen nuk i gjej tu ngjes flatra
Te ti t'i nis
E dashur s'di
Ka kohė qė nuk mund tė shkruaj letra dashurie
__________________

NDJEJ MALL TA SHOH ROMĖN TĖ LAGUR NGA SHIU

Dua tė tė shoh pa ombrellė tani kur mė lagin pika malli
Me flokė tė shprishura me buzėqeshje e puthje tė lagura
Dua tė tė shoh tė heshtur tė strukur nė krahėt e pritjes
Si i hap fshehtėsitė si guaca me margaritarė dėshirash iluzionesh
Gjerdan tė gjatė vezullimash qė tani i var nė qafėn e ditės sė lodhur
Ti je njė thirrje e largėt thirrje shituese sirene
Edhe i shurdhėr tė isha do ta dėgjoja siē e dėgjoj tani
Do tė vij patjetėr siē vij shpesh netėve tė vona
...Kėtė mbrėmje do tė pres njė biletė
Po s'e di ku do tė nisem
Dua tė ik nga zhurrma e fjalėve
Kėtė ditė ta freskoj diku...
Ndjej mall ta shoh Romėn tė lagur nga shiu
"Lum ata qė s'e kanė tė ndaluar ta shohin Romėn"
Kėtė qytet mė shumė se kujtim
Mė shumė se dashuri
__________________

PEIZAZH

Ca dallgė tė lehta derdhen mbi fletėn e bardhė
Si vesė dashurie mbi petalet e jetės
Vasha freskon epshin nė liqe
Njė barkė kotet mbi syprinėn e lėngshme
Ti nuk je nė kėtė panoramė ngjyrė ngazėllimi
Je diku afėr
Aq afėr sa nuk tė shoh
Vetėm tė ndjej
__________________

STATUJA E ESENINIT

Pranė statujės shkėmbejmė puthje
Vargjet e tij i merr era e lehtė
Me shikimin e tij prej gipsi na miklon
Dhe sikur thotė:
Ah, tė kthehesha edhe njėherė nė jetė
Sėrish do tė doja vajzat
Sėrish do tė isha poet
Tani jam vetėm qenie prej gipsi
Njė statujė qė s'mund tė flas pėrsėri
Po ju nuk m'i ndjeni dridhjet
Zjarrin pėr gratė nuk e shihni assesi
Ejani sėrish kėtu vajza
Gjithsesi...
Se vetėm pėr vajza unė kam lerė
Vajza qė u vjel pėrjetėsi...
__________________

NĖ SYTĖ E SAJ MĖ E BUKUR JETA

Ėshtė e re
Nė sytė e bukur ngjyrė ulliri
i shtegtojnė dėshira, iluzione
Mė e bukur duket jeta ...
E dashura ime ėshtė jetė kur nuk mė vret me fjalė.
Kur i buzėqesh ėmbėl ēdo mėngjesi
Kur zhvishet para meje si engjull.
Dhe klithjet mi vjel nga fundi i barkut.
Thjesht,
Kur kėnaqet me ata pak gjėra qė mund t'ia fal...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Salajdin Salihu    17/9/2010, 15:30

JETO TRE DITĖ MĖ SHUMĖ SE UNĖ

Duhet tė jetosh tre ditė mė shumė se unė
T'mi arsyetosh tė gjitha gabimet
T'i shtosh disa fusnota biografisė sime
T'i herrėsh marrėzitė nga shkrimet e mia
Ti duhet tė jetosh patjetėr tre ditė mė shumė se unė...
Kjo nuk ėshtė sentimentale
P.sh. njė poezi adoleshenti
Qė shkruan pėr fundin e jetės
Pėr ta mėshiruar ndenja e lėnduar e njė femre
Ti duhet tė jetosh tre ditė mė shumė se unė e dashur
__________________

Cikli II - 2. DITĖ TĖ LODHURA

--------------------------------------------------------------------------------

ĒDO DITĖ JAM MIRĖ

Fytyra tė njėjta si dje
Tė njėjta pėrshėndetje
Shkėmbej
Sharja mė ngel nė fyt
E pėrtyp qė tė gėnjej
Ēdo ditė jam mirė
Ēdo ditė jeni mirė
Nė mbrėmje kur do tė kthej nė dhomė
Lodhje do tė ndjej
Lodhje tė tmerrshme qė mė gryejnė
Edhe sot, si dje
Si Sizifi ditėn e kam mbart nė shpinė
__________________

DITĖ TĖ LODHURA

Ditė tė lodhura tė zverdhura
Dihaten nė krevatin e bezdisė
Si bolla tė vrara nga zhgėnjimi
Ditė tė zhveshura
Si vjersha tė njė poeti meskin
Tė gjata fjalėt si funerale
Ditė tė ftohta si kalldėrmi
Ditė tė zhveshura nga befasitė
Si gjethe tė thara pėrplasen nė qelqe
Puthjet miklimet dėnesjet
Tė mallkuara qofshin kėto ditė
Qė s'ka ēka u komentohet
Ditė qė harrohen shpejt
Si artikuj gazete
__________________

LODHJE

Ndjehem i lodhur tmerrėsisht i lodhur
Tė lodhura janė ditėt dhe netėt tė lodhura
Metaforat dihaten tė zverdhura nga pagjumėsia
Tė lodhura janė vargjet sa tė lodhura janė
Poezitė djersijnė
kundėrmojnė erė lodhjeje
Tė lodhura janė librat nė sirtarė
Tmerrėsisht tė lodhura tė kėputura tė molisura
Flasin pėrēart janė tė pakuptueshme
Edhe kjo ėshtė lodhje e vizatuar
Nė fletėn e bardhė tė marrėzisė
I lodhur ndjehem, tmerrėsisht i lodhur
I lodhur si kurrė mė parė
I lodhur nga lodhja e lodhur
I lodhur
17.05.98
__________________

NATĖN E MIRĖ KOTĖSI!

Natėn e mirė kotėsi
Nesėr
Oh nesėr
E gdhijmė bashkė
Pėrsėri...
E nesėrmja ka kohė pėr tė ardhur
Kam kohė pėr tė ndryshuar
__________________

EGĖRSI

"Sa mė shumė qė i njoh njerėzit,
aq mė shumė i dua qentė"
(De Goli)
Janė egėrsuar rrugėt m'i kafshojnė hapat
Janė egėrsuar shikimet fjalėt mendimet
Fėmijėt na vrasin me pafajėsi
Janė egėrsuar poetėt metaforat vjershat
Janė egėrsuar kėngėtarėt akordet
Vetėm kafshėt janė tė buta tė habitura
Tė frikėsuara tė ofenduara
Me emrat e tyre janė pagėzuar njerėzit
Njerėzit qė hanė edhe atė pak buzėqeshje njerėzore
__________________

DITA GDHIN YJET PĖRHUMBEN

Dita gdhin yjet e kujtimeve pėrhumben
Nė qiellin e madh tė bezdisė
Mbi tavolinėn ku ėshtė shtruar trishtimi
Mbėshtetet vetmia
Si plakė e pashpresė me vek zhgėnjimi
Thurrė emblemėn e humbjes a fitores
nė flamurin e bardhė tė ngushėllimit
__________________

SI UJI

E tejdukshme
Pa erė
Pa ngjyrė
Pa shije
E vlefshme
Jeta
__________________

29 VJET KISHTE BUDA

29 vjet kishte Buda kur mėsoi pėr sėmundjet
Dhe morri arratinė
Nėn njė pemė doli nga vetja
Po aq vjet kam unė 29 sa Buda
Dhe gjithnjė mbyllem nė vete
Pėr tė shpėtuar nga turma...
__________________

TOKĖ PJELLORE

Provo tė mbjellėsh tė vėrteta do vdesėsh i uritur
Do t' marrin pėr tė ēmendur me gurė do t'godasin
Do t' pėshtyjnė nė fytyrė tradhėtar do t'shpallin
Nė kryq do t' kryqėsojnė me dy kriminelė
Nė shkėmb do t' lidhin tė tė rrah stuhia...
Provo tė mbjellėsh gėnjeshtra
Kėmbėthyera kėmbėshkurtra kėmbėgjata
Qė pėrsėriten ripėrtrihen prap pėrtypen
Gėnjeshtra tė vjetra tė reja
Do t' bindesh se kjo tokė ėshtė pjellore
Mund ta mbash gjallė shpirtin tėnd dhe tė familjes
Do tė jesh i pasur i nderuar i hymnizuar
Do tė qeshėsh me tė ēmendurit qė s'e dijnė
Se kjo tokė kjo klimė
Sa e papėrshtatshme ėshtė pėr tė vėrteta

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Salajdin Salihu    17/9/2010, 15:31

EMRI

Dhe Feridi faqe ndėrron
Dje shante sot lėvdon
Asgjė nė kėto vargje s'ndryshojmė
Veē emrit tė Feridit me emrat tonė
Mbi ēati sėrish kėndon gjeli
Cili Shėn Pjetėr Jezuin e vet mohon
Ndonjė fytyrė tani skuqet
Nėn kapuēin e ndėrgjegjes
Miza, miza, miza...
Mizori...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Salajdin Salihu    17/9/2010, 15:32

PRANĖ PĖRMENDORES

Njeriu i vogėl i lodhur
I zverdhur i harruar i ngujuar
I heshtur i fjetur
Qėndron pranė njė pėrmendoreje
Pranė tij kalon fshehtas historia
Dhe s'e pėrshėndet fare
Ca hapa mėtej njė vashė
Ia shfaq dėshirėn pėr njė prekje
Pret ajo ai tė zgjohet
Ta zhvesh petkun e zhgėnjimit
Ti duhet ta prekėsh, ta pushtosh, o njeri...
__________________

BREZI IM

Derdh klithma nė trotuar
Mureve me sprej shkruan grafite:
"Humbja nuk ėshtė opcion"
"Emri im ėshtė i vlefshėm"
"Tė mendosh a mos mendosh"
Petkun epik e ka zhveshur
Kafenė e pi mė kėmbė
Jetėn e do mė shumė se historinė
Poshtėrimin kurrė s'e pranon
Ai ėshtė paqėsor...
Ai ėshtė paqėsor...
Trotuareve tė vetmisė fishkėllen njė melodi
Me zhgėnjimin hudhur pas shpine
Si palltė tė shkyer xhins
Klithjet i pėrtyp si ēamēakėz
Baballarėt e kombit s'i honeps
Pamfleteve nuk u beson
Heretik dekadent
Ai ėshtė paqėsor ...
Ai ėshtė paqėsor ...
__________________

TĖ NGREMĖ NGA NJĖ GOTĖ

Vjen mėngjesi
Me sy tė enjtur nga pagjumėsia
Babadimri i ka plot thasėt
Tė mbushur me iluzione
E kam fryrė kėtė vit
Si tollumbace
Ka plasur marėzia
Tė ngremė nga njė gotė o njerėz
Tė festojmė pėr sukseset e dėshtimeve tona
Tė gėnjesh apo tė jesh i gėnjyer
Kjo ėshtė ēėshtja qė kėrkon pėrgjigje
Tė parėn s'ma lejon natyra ime
Prej engjulli
Tė dytėn s'ma lejon natyra ime kryeneqe
prej djalli...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Salajdin Salihu    17/9/2010, 15:35

KRIMET

Nė kėtė botė edhe sonte ndodhin krime tė reja
Krime qė fshehen nė versionet false zyrtare
Krime me maska
Me to mund tė takohemi nė njė ditė tė zakonshme
Tė pijmė tė dehemi me krimin e heshtur
Tė nesėrmen mund tė shkruajmė nė gazeta
T'i vėmė krimit njė maskė edhe mė tė bukur
Krime, krime, krime
Vetėm kriminelėt mungojnė
Janė fshehur nėn petkun e madh tė humanizmit
__________________

MJEKRA

Nė njė ditė tė zakonshme si gjithė ditėt tjera
Nė njė ditė qė pėrsėritet vazhdimisht
Fare rastėsisht mu kujtua mjekrrėn mos ta ruaj
Qė nė hyrje tė qytetit
Lėndova kėrshėrinė e kalimtarėve
Njė ndryshim i vogėl nė pamje
Idiotėsisht i shprehur
Nė fytyrat e kalimtarėve tė rastit dhe miqve
Tė nesėrmen ndėrrova botėkuptimet
Me fytyrėn brisk e frikėn nėn sqetull
Nė kafenenė e parė porosita njė kafe
Siē pret njė i posa ardhur nga kryeqendra
Vėshtrime nga vajzat e druajtura tė provincės
Prita reagimet e para tė miqve
Diē e jashtėzakonshme veē mjekrės sė ruar
S'u shėnua nė fletoren e pėrshtypjeve tė kalimtarėve tė rastit
Dhe miqve...
Piva shpejt kafenė e ika
Dhe sėrish vendosa tė mos e ruaj mjekrėn...
__________________

NĖ PROVINCĖ

Gazetat s'vijnė fare
Posta rri hapur disa orė nė ditė
Telefonat nuk janė instaluar
Letrat arrijnė me vonesė
Megjithatė
Nė provincė ka mė shumė arsye
Njerėzit tė jenė tė lumtur
Aty ka njė ėndėrr me metropolė
Ku njerėzit shėtisin me limuzina
Fėmijėt kėnaqen nė luna parqe
Bėhet dashuri me telefona celularė
Bota shikohet me TV kolor
S'pihet ujė kroni por pepsi e coca cola
Nė provincė njerėzit nuk e dijnė
Se nė atė ėndėrr
Ka mjaft uri pėr dashuri provinciale...
__________________

TI S'DUHEJ TĖ VIJE SONTE

Ti s'duhej tė vije sonte
Jo ti s'duhej tė vije
Nė kėtė botė tė egėr tė princave
Nė kėtė botė tė egėr tė fjalimeve
Ku gjithēka pėlcet nga pakujdesia e fjalėve
Ti s'duhej tė vije sonte
Jo, ti s'duhej tė vije
Nė kėtė mes ku hyhet e dilet nga historia
Siē mund tė hyjmė e tė dalim nga vetshėrbimi
Ku blihet me ēmim tė lirė mashtrimi
Kthehu nė mbretėrinė tėnde
Jashta saj fillon kotėsia
Vazhdo ta ėndėrrosh detin
Dhe vashėn me sy ngjyrė ulliri
Nė ato dy liqej
Plot shpresa e iluzione
Shikoje vetveten
Ai nuk i ngjan njeriut tė sotėm
Pjesė e botės sė madhe tė fjalimeve
Ti je soj tjetėr
Mallkim perėndie
__________________

UDHĖTIM ME NOLIN

(Sipas njė letre tė Nolit dėrguar Th.Tashkos)
Tundet anija me nge
hepohet anohet lundron
Pas nesh mbetet Napoli
Kollitet si njė plak Vezufi
Vashat ngrejnė shamitė lart nė qiell
Mė pas fshijnė lotėt qė shkėlqejnė si diamante
Psherėtimė e dhembje tė parrėfyer me penė
Zėra tė mbytur klithje:
- Mos na harroni!
- Mirupafshin Napoli e bukura Itali!
Larg ėshtė Toka e Premtuar
E bukur
Si njė vashė qė ēel gjitha dyert e ėndrrave
Lakuriqe fluide e paprekur nga mėkati...
Bėn mot i vrenjtur e lodhur ėshtė dita
E mbėshtjellė me tis bezdie
Ca hapa matanė Noli shfleton Niēen
Si shkretėtirė e kaltėr shtrihet para nesh deti
I heshtur si njė njeri i vuajtur
I mbushur me fshehtėsi
Pas nesh mbetet atdheu i bukur i ēiltėr
Si njė vashė qė pret t'i falim sė paku nga njė buzėqeshje
Kristal i ēiltėr dashurie.
Kamarierėt sillen si tė hutuar
Gjellė tė pakripur pa shije na servojnė
Dhe ca pemė tė freskėta tė shijshme tė ėmbla
Noli bisedon me tė gjithė udhėtarėt
Me gjuhėn e ėndrrės
Gjuhėn e harruar tė zotrave pagan
Italianė anglezė gjermanė amerikanė
Na tallin kur u themi se jemi shqiptar
Re hidhėrimi mbėshtjellin fytyrėn e poetit
Qė ngre duart nga qielli
Thellė humbet shikimi i tij:
" E shikon si na shajnė o perėndi?!
Dhe nė u shurdhove gjer nė fron do tė arrijmė
Do tė tė lėkundim, do tė tė zgjojmė
Tė na dėgjosh!"
Tundet anija me nge
Hepohet anohet lundron
Lart e shoh dhe tani gjeniu i anijes si valon...
__________________

HESHT LIQENI NUK ĖSHTĖ PASQYRĖ MAGJIKE

Nga njė dhomė buzė liqenit
Sodis kėtė pasqyrė tė kaltėr tė lėngshme
I rrėfehem si njė ikone
Ia tregoj fshehtėsitė qė i mbaj me vete me vite
Si pengje
Si fantazma qė kėrkojnė shpagim
Shfaqen hijet e mė tė dashurve
Mos i kam lėnduar me indiferencėn time
Mos i kam kursyer buzėqeshjet
Kur kanė pasur mė shumė nevojė pėr ato
Hesht liqeni nuk ėshtė pasqyrė magjike
Hesht dhe unė vetėm qenia ime zhurrmon...
__________________

PUSHTOM SONTE VERĖ E VJETĖR

"Kjo s'ėshtė kohė pėr Kremte"
Lou Reed
Pushtom sonte verė e vjetėr
Si njė grua e pėrdalė
Kurrė jo, s'e deshta vdekjen
Sall pėr jetėn ndjeva mall
E nxirė festa nga pikėllimi
Diku larg ka tretur qeshja
Rreth e rrotull si hijenė
Ulurin e sillet vdekja
Nė tė ēarat e njė dere
Hyn njė vashė me vello veshur
Dashuria i hap krahėt
Dhe s'beson se ėshtė e vdekur
Natė e trishtė derdh kumte vdekjeje
Si tė ngre sonte dolli
Pėr shpirtin e njė fėmije
Hija ime ndez qiri
E nxirė festa nga pikėllimi
Diku larg ka tretur qeshja
Rreth e rrotull si hijenė
Ulurin e sillet vdekja
IM GJYSH BESON NĖ PĖRJETĖSI
Pret secili ta mėshirojė si fėmijė
Ankohet pėr dhembjet e qena tė paqena
Nėpėr trup i derdhet ngathtėsia
Vetmia i dhemb mė tepėr se ēdo sėmundje
Im gjysh jeton nė botė tė mbushur me avuj kujtimesh
Nuk sillet me jetėn si diktator
Udhėtar i ngathtė qė ka humbur shumė beteja
Im gjysh beson nė pėrjetėsi
Ditėt i harxhohen shumė shpejt
Edhe ca i kanė mbetur
Si pikat e fundit tė verės
Qė zvarriten mureve tė gotės
"Do tė vdes pa e kuptuar
Kėtė bukuri shituese", thotė.
__________________

FOTOGRAFITĖ

(Kim Mehmetit)
Fotografitė janė shumė reale
Ata deshifrohen me ēelsin e ēasteve
Shihen shumė qartė ngjyrat e jetės
Kjo fotografi ka ngjyrė mallėngjimi
Kjo tjetra kėtu ka ngjyrė dhembjeje
Kjo e zbehura ka ngjyrė harrimi
Kjo e grisura ngjyrė zhgėnjimi
Fotografitė janė reale
Aty ka krijesa lėvizėse
Qė s'e dijnė tė ardhmen e tyre
Ua dij orėn ditėn vitin e saktė
Kur bota do tu mbulohet me mjegullėn e zezė
Po ata nuk mė dėgjojnė
Jetojmė nė dimensione tė ndryshme
Mbase edhe ne jemi diku nė ndonjė fotografi
Dhe mbase kaherė kemi vdekur
Nė njė dimension tjetėr...
Fotografitė janė reale
Deshifrohen me ēelsin e ēasteve...
__________________

VASHAT HUDHIN LULE NĖ DETĖ

(Viktimave tė Otrantos)
Vashat hudhin lule nė detė
»I shkretė dhe bosh ėshtė deti«
Lule tė freskėta si takimi i fundit
Si shpresa qė ēel nė ēdo stinė
Lule tė freskėta si jeta si vdekja
Vashat hudhin lule nė detė
Det i mynxyrshėm, ti detė
Copa pikėllimi
Nxjerr nė breg
Vashat hudhin lule nė detė
»I shkretė dhe bosh ėshtė deti«
Ky varr i kaltėr, ky detė
__________________

NUK DO TA SHOH MĖ RREZEN

Nė dritare pėrplaset vjeshta
Dita kriminele vret metafora
Tė mbėshtjella ēastet nga pikėllimi
Rrezen s'do t'a shoh mė
Vogėlushen bjonde qė shėtiste
Nėpėr fėmijėrinė e vet tė pėrgjakur
Dhe kėrkonte ėndrrėn e bukur
Me krah fluture shtegton drejt njė ishulli
Ku hyhet veē me pasaportė pafajėsie
Rrezen nuk do ta shoh mė
Vogėlushen bjonde
Qė mbeti pėrherė fėmijė
Rrezen
Qė shndėrrit netėt me dritė shprese
Netėt e mbushura me ankthe pritjeje
__________________

Prozė nga Salajdin Salihu

--------------------------------------------------------------------------------

KREVATI

Ai u drejtua kah pasqyra. Pa njė qime tė bardhė nė kokė. Paska filluar
plakja tė mė mbėshtjell kokėn, mendoi. Bėri ta shkulte, por sakaq ju
kujtua se ata shtoheshin mė shumė. Nuk kishte mė shumė se 30 vjet. Ndjehej
tepėr i lodhur. Kishte muaj tė tėrė qė nuk mund tė lexonte asnjė libėr.
Kishte provuar tė shkruante disa herė, por mu atėherė fillonte dhe humbej
nė honin ėndrrave tė bardha. Dėgjonte ca zėra tė largėt qė vinin nga njė
tjetėr kohė.
Tė vetmet gjėra tė shkruara qė mendonte se nuk duhej djegur ishin ca fleta
ku rikujtonte ēaste tė kėndshme nga jeta fėmijėrore.
Kishte njė kohė tė gjatė qė parapėlqente tė udhėtonte. Ngjante si njė
Ahasfer qė nuk e zinte vendi. Ishte ky njė dėnim qė mė tepėr se sa nga
Zoti i vinte nga mendimet e tij, tė cilat i shtegtonin anekėnd absurdeve
tė kėsaj jete. Hodhi pallton dhe bėri tė dilte. Iu kujtua se s' ishte
pėrshėndetur me gjyshin e shtrirė nė krevatin e drunjtė, i cili merrte
frymė thellė dhe ndiqte me vėmendje gjitha lėvizjet e tij. Ndjeu dhimbje
pėr gjyshin, i cili tani ngjante si njė fėmijė qė pret secili ta
mėshirojė. Jeta ėshtė njė udhėtim drejt fėmijėrisė, mendoi dhe doli nga
dhoma.
E dinte se do tė shkonte kohė e gjatė derisa tė kthehej sėrish.
Qė nga ai ēast kaloi shumė kohė. Kishte bėrė shumė udhėtime. Shumė herė
kishte harruar gjithēka nga e kaluara e vet. Pėrditshmėria e zhurrmshme ia
vriste tė kaluarėn nė tė cilėn Ai mendonte se ėshtė i kryqėzuar ēdo njeri
dhe i gozhduar me kujtimet e bukura apo tė hidhura. Vetėm nė disa ēaste
ndjente se duhej tė kthehej, por gjithnjė kishte edhe diēka pėr tė bėrė.
Kish mjaftuar njė ēast, njė ėndėrr e trishtė dhe ai kishte vendosur sėrish
tė kthehej nė shtėpinė e vjetėr, sa t'i pushonte pak eshtrat qė i
kėrcisnin nga lodhja. Arty e priste gjyshi i shtrirė nė krevatin e
drunjtė, ...
...Dhe ktheu.
Gjėja e parė qė iu kujtua ishte gjyshi. U drejtua drejt dhomės ku rrinte
ai. Ishte njė dhomė e vogėl, me ca dritare ku mezi depėrtonte drita. Para
se tė pėrshėndetej u drejtua kah pasqyra. Pa vetėm njė qime tė zezė nė
kokė. Kėsaj here e shkuli. Pastaj u drejtua nga krevati, por aty nė vend
tė gjyshit rrinte shtrirė babai.
- Bėre mirė qė erdhe - tha babai, qė e kishte pritur njė kohė tė gjatė
shtrirė nė krevatin e drunjtė, i cili merrte frymė thellė dhe ashtu gati i
pėrgjumur ndiqte lėvizjet e djalit tė tij, i cili sillej nėpėr dhomė si nė
njė mjegullirė tė madhe kujtimesh, duke kėrkuar diēka qė ende nuk ishte
formėsuar nė trurin e tij.
Lėvizjet e babait nė krevat ishin tė ngathta. Ai dukej tepėr fėmijėror.
Kėrkoi njė gotė ujė. Mė shumė se sa tė shuante etjen, babai, dėshironte tė
bindtte veten se Ai ishte nė dhomė dhe e gjithė kjo pamje nuk ishte njė
imazh i rrejshėm.
Ai kishte vendosur tė rrinte mė gjatė. Kjo ishte edhe dėshirė e vet babait
tė tij me tė cilin e lidhnin shumė kujtime, por ca punė qė e prisnin me
ngut e detyronin qė tė largohej. Ai shpresonte se do tė kthente shumė
shpejt, posa t'i kryente disa punė tė mbetura pėrgjysmė...
...Dhe iku...
...Qė atėherė kaloi shumė kohė dhe ai sėrish pas njė ēasti tė tmerrshėm kur
e gjithė e kaluara ju rikthye nė kujtesė pėr njė tė qindtėn e sekondės
vendosi tė kthehej.Dhe sėrish u kthye...
...Gjėja e parė qė iu kujtua ishte babai. U drejtua nga dhoma e tij. Para se
tė pėrshėndetej u drejtua kah pasqyra. Pa ca rrudha nė fytyrė. Sytė qė i
kishin humbur nė zgavra zhyteshin thellė nė pasqyrė. Pastaj ktheu kokėn
kah krevati i drunjtė. Ai ishte i zbrazur. Indiferent morri njė gotė dhe e
mbushi me verė qė e kishte sjellur nga larg. Nė pikėn ku priten tre
boshtet e mureve pa njė insekt nė rrjetėn e njė marimange. Eh, kjo
marimangė, tha dhe mezi po qėndronte nė kėmbė. Ndjehej tmerrėsisht i
lodhur, i kėputur. Do tė bėj njė sy gjumė, mendoi, dhe do tė dal sėrish.
Kishte lėnė shumė takime, shumė punė pėrgjysmė. Hodhi sytė nga fletoret ku
kishte shkruar ca fragmente nga jeta. Do tė duhet t'i sistemoj tė gjitha,
ose fundja do tė duhet t'i djeg, tha vetmevete. Ato ishin tė shumta. Do
t'i duheshin mė sė paku muaj tė tėrė pėr t'i shfletuar. Lodhja ia
shtrėngonte trupin. Kapakėt e syve i rėndonin. Iu kujtua se dikur kėtu
flente gjyshi, kurse mė pas babai i tij. Dhe vetėm kaq. Ndjeu se si hapej
dera. Ishte njė njeri i ngjashėm me tė. I biri i tij ishte kthyer pas njė
udhėtimi tė largėt. Ai ndiqte me shikim gjersa i biri po kridhej para
pasqyrės. Ishte tepėr i ngazėllyer. Qė tė bindej se e gjithė kjo pamje nuk
ishte prodhuar nga ngazėllimi, e thirri tė birin me emėr. Ia kėrkoi edhe
njė gotė me ujė. Njė lėmsh i madh i ishte mbledhur nė gjoks. E dinte se ai
do tė ikte sė shpejti. Piu ujin. Nata e zezė sterrė e mbuloi botėn. Nė atė
errėsirė tė dendur pa fytyrėn e gjyshit dhe babait. Ata ishin tė
buzėqeshur. Tani do tė ishin bashkė. Babai dhe gjyshi si nė kor i thanė se
prej tani do tė ēlirohej nga lodhja dhe do tė pushonte gjatė. Pastaj,
ndoshta nė njė tė qindtėn e sekondės, u zbardh gjithēka. Ai pa ca silueta
se si pėrbiroheshin nėpėr plasaritjet e derės. Ai ishte vet siluetė qė
ndjente dhembje pėr tė birin qė ndjehej i lodhur...
__________________

BRAKTISJA

Shtrirė nė shtrat dhembjeje ngjante si Gjergj Elez Ali qė priste kumtin e
ardhur nga tė tjerė rradhė pėr tu ēliruar nga kjo botė e cila i kishte
falur vetėm lule qė kishin aromė dhembjeje dhe vetmie. Me vite tė tėra
kishte folur vetėm me gjuhėn e heshtur e cila nuk deshifrohej nga ata qė
nuk kishin kaluar nėpėr tunelin e gjatė tė sakrificave ku kishte shkelur
kėmba e tij. Pėr vite tė tėra, i ngujuar brenda guacės sė vetmisė, kishte
ndjerė mungesėn e njė vaji fėmijėror; mungesėn e njerėzve qė bėhen tė
bezdisshėm me bisedat e gjata pėr gjėra tė rėndomta. Ai gjithmonė kishte
qenė i braktisur dhe asnjėherė nuk kishte kėrkuar nga tė tjerėt t'ia
shkarkonin kėtė barrė nga supet e tij edhe pse kaherė kishte pritur qė ta
vizitonim, ne qė e kishim harruar.
Dhoma, brenda sė cilės ai kishte kaluar vite tė tėra, ishte e errėt. Nė
njė raft ishte njė fletore e vjetėr dhe njė laps i shkurtė i gdhendur keq,
me tė cilin tevona ai shkruante fragmente tė shkėputura nga jeta e tij.
Dora e tij e ngathtė, mu si ndonjė korier, ēonte kumtet e ardhura nga
zonat e thella tė trurit tė tij nė fushėn e bardhė. Shumica e fletave tė
fletores ishin tė grisura. Do tė ketė pasur nė netėt e gjata ēaste
dėshprimi, tė cilat do t'i kenė grisur ato kumte.
Ai dėshironte tė thoshte diēka, por asnjėri nga ne, qė nė ēastet e fundit
i qėndronin pranė shtratit nuk e kuptonim se ē'dėshironte tė thoshte. Sytė
e tij ishin tė ngujuar nė drejtim tė raftit ku ishte fletorja gjysmė e
grisur. Muskujt e gojės, qė tani nuk i nėnshtroheshin vullnetit tė tij,
mezi shqiptonin tingullin "f". Shkronjat tjera ishin aq shumė tė largėta
sa ai nuk mund t'i mblidhte dhe t'i rendiste rend. Ata tani kishin dalė
nga kontrolli i pushtetit tė tij ndaj fjalėve.
- Fletoren? - e pyeti njėri.
Ai nuk insistoi mė tė mblidhte shkronjat tjera qė duhej ta ndėrtonin
fjalėn qė dėshironte ta thoshte.
Sytė tanė u drejtuan nga fletorja. Sytė e tij, ku tashmė me siguri kishin
filluar tė mjegulloheshin pamjet, u drejtuan kah koftori. Dėshira e tij
tani ishte bėrė aq e qartė sa secili nga ne e kishin lexuar. Asnjėri nga
ne s'do tė miratonte atė dėshirė edhe sikur ta dinim se do tė na ishte
mirėnjohės dhe do tė na falte pse e kishim braktisur. Secili nga ne (kėtė
ia thamė njėri - tjetrit mė vonė) dėshironte qė fletoren, gjysmė tė
grisur, ta kishte pronė.
Nė mbrėmje acari qė bėnte jashtė, kishte hyrė padiktueshėm nė dhomė dhe
ishte derdhur nė trupin e tij. Ai, qė disa herė e kishte mposhtur vdekjen
gjatė jetės, ishte nisur drejt njė atdheu tė ri, pėr t'u ēlodhur nė njė
ishull tė vetsmisė dhe heshtjes, ku ēastet nuk shkaktojnė dhembje tė
akullta...
Ne kemi vetėm fletoren qė e ka shkruar vetmia e plagosur nga dhembjet qė
kullojnė edhe nė shpirtrat tanė,
ne qė i duam njerėzit atėherė kur na braktisin pėrgjithmonė...
2. "...Janė tre gjėra nė jetė qė shkaktojnė dhembje: pleqėria, sėmundja
dhe vetmia. Mbi tė gjitha vetmia. Vetėm nė vetminė e plotė njeriu e njeh
thellėsinė e jetės. Kjo ėshtė e dhembshme, tmerrėsisht e dhembshme,
fatalisht e dhembshme. Dhembjet e vetmisė janė shumė mė tė tmerrshme nga
ata qė mund t'i shkaktojė njė sėmundje, sa do e rėndė tė jetė... Nė
pleqėrinė e thellė njeriu i ngjan njė fėmije qė ka nevojė pėr njerėzit e
dashur qė tė mund t'u rrėfehet, ose tė kėrkojė nga ata mėshirė. Ėshtė si
njė fėmijė qė ėndėrron tė braktis shtėpinė vetėm qė t'i provojė prindėrit
se sa e duan... Atėherė, mė shumė se kurrė, i duhet prezenca e njerėzve,
zhurrma e tyre, bisedat qė shpesh mund tė na duken tė parėndėsishme...
...Ju qė tani ndjeni neveri pėr njerėzit dhe qė dėshironi sė paku njė ēast
vetmitar ku do t'i ktheheshit tėrėsisht vetvetes, nė fakt ju kėrkoni t'i
ktheheni jetės. Gjithė ato ēaste, ato gjėra tė padeshifruara, dėshironi
t'i riktheni dhe t'i jetoni sėrish d.t.th. dėshironi t'i ktheni ato pamje
tė mjegulluara, ngjashėm si fytyrėn e njė tė dashure qė nuk qartėsohet nė
kujtesėn tuaj, nė atė mbretėri tė thellė tė errėsirės qė fshehet matanė
syve tuaj, siē nuk ndodh rasti me fytyrat e tė tjerėve qė nuk ju bėjnė
pėrshtypje. Kjo nuk ndodh me ta sepse nuk u keni kushtuar kujdesin tuaj,
prandaj edhe fytyra e tyre ėshtė e qartė, thuajse reale. Mund t'ua dalloni
ēdo imtėsirė. Ndėrkaq me njerėzit e dashur ndodh e kundėrta. Shfaqet pamja
ireale, sepse atė e keni kėrkuar te ato gjatė tėrė jetės. Mu ashtu
rishfaqen edhe imazhet qė pėrmbajnė nė vete fatkeqėsi tė shumta dhe nuk tė
lėnė tė qetė. Asnjė ēast. Andaj kėrkon qė sė paku pėr disa orė tė kesh
dikend pranė dhe t'i rrėfehesh. T'ia shqiptosh klithjet. Tė ēlirohesh nga
ato. Sė paku tė krijosh idenė se duke folur pėr fatkeqėsitė i flak nga
qenia, siē e flakim njė copė tė hidhur pėshtyme. Dhe, mbase, atėherė
ndjehesh i lehtėsuar...
...Shumė njerėz kanė provuar, me vetdėshirė, tė mbyllen nė kullėn e vetmisė
ku i janė kthyer tėrėsisht vetvetes, por, qoftė vetėm pėr njė ēast, siē
ndodh me mua, nė kėtė natė tė vonė ku nė qelq pėrplasen krokama, kanė
dėgjuar kumtin: Jashta kėsaj bote ka krijesa tė ngjashme si ti. Provo qė
tu rrėfehesh. Vdekjen ta kesh mė tė lehtė. Ti ke nevojė pėr kėto krijesa.
Sa do qė tė jenė tė mjera, janė pjesė e jetės sate. Dhe pas kėtij kumti, i
cili ka ardhur nga zonat e errėta tė universit tė qenies, kanė zbritur nga
majat e vetmisė dhe janė bėrė pjesė e asaj bote tokėsore, sė paku pėr njė
kohė...
...Si njė njeri i barasvlerėsuar me njė qenie mitike, isha i papranueshėm
nga njerėzit e tjerė, qė ushqejnė jetėn me gjėra tė zakonshme; qė nuk i
janė kthyer asnjėherė vetvetes. Ata nuk dinin ta ēmonin dashurinė time.
Unė u falja dashuri, ndėrsa ata pėrbuzje... Ata asgjė nuk kanė ndryshuar,
as sot e kėsaj dite, por unė e ndjej mungesėn e tyre. E atyre qė mė kanė
braktisur. Mė kanė flakur nga kujtesa... Unė jetoj diku nė hiē. Jashta
koordinatave qė i njohin dhe i ngulfasin njerėzit tjerė, tė kėnaqurit, tė
gėzuarit, qė ēdo natė dėgjojnė gumėzhimėn e fėmijėve tė tyre, qortimet e
gruas qė mendon se e ka humbur edhe atė pushtet tė paktė. Kjo ėshtė shumė
e natyrshme... Unė gjatė gjithė jetės kam dėgjuar zėrin e gjėsendeve qė mė
rrethojnė. Si njerėzit mė tallnin me palėvizshmėrinė, me ngrirjen, me
vdekėrimin e tyre. Disa herė i kam lėvizur qė tė mos ndjehesha i braktisur
dhe i ngrirė si ato; vetėm tė krijoja idenė se jetoj mes qenieve tė gjalla
qė vetėm pėr nga forma dallojnė nga njerėzit...Me atė kukullėn skaj dhomės
kam biseduar me vite tė tėra. Vetėm ajo, qė duket e pashpirtė, mbase e ka
ndjerė pikėllimin tim. Vetėm ajo i ruan ato fjalė nė vetvete, por asgjė
nuk mund tė tregojė sepse i kam folur me gjuhėn e heshtur. Me gjuhėn e
vetmisė... Fjalėt qė thuhen nė heshtje nuk shqiptohen kurrė, nuk
interpretohen, sepse nuk pėrcillen pėrmes veshit nė mendje, por
drejpėrdrejtė, pa ndihmėn e asnjė organi. Pyeteni kukullėn dhe pėrgjigjet
do t'i zbuloni diku nė qenien tuaj. Pas shumė vitesh vetmie qė dhemb
pamėshirshėm...Dhembjet e shkaktuara nga vetmia janė shumė mė tė tmerrshme
se sa dhembjet qė mund t'i shkaktojė njė sėmundje apo ngathtėsia e
pleqėrisė..."
I lexova kėto rrėfime shpejt e shpejt. Ishte natė e errėt. Dhembja mė
ishte mbledhur nė gjoks si njė topth qė pret tė shpėrthejė, si njė bing
-bang pėr tė krijuar mė pas planete tė tėrė dhembjeje nė qenien time.
Kalova shumė faqe. Doja tė arrija sa mė shpejt nė faqen e fundit ku mes
tjerash shkruante: "Kjo fletore duhet tė vijė me mua edhe nė anėn tjetėr".
Ishte njė testament i cili i jepej mė shumė vetvetes dhe i cili nuk u
plotėsua kurrė.
Si asnjėherė nė jetė nuk jam ndjerė mė i braktisur...
3 tetor 1997
__________________

PIKTURA E ZEZĖ

Vogėlushi G., vizatoi njė diell tė buzėqeshur dhe qiellin blu. Pėrfundi
shėnoi: "Perspektiva". Gjersa vizatonte njė flutur, sakaq nė dhomė, hyrėn
babai dhe disa piktorė, miq tė tij. Posa panė vizatimin filluan tė
diskutojnė mes vete pėr shumė dobėsi nė vizatim.
- Nuk bėn assesi qė dielli tė jetė i buzėqeshur, sepse kjo botė nuk ėshtė
aq e lumtur dhe optimiste, - tha piktori mė i ri nga tė gjithė dhe bėri
disa ndėrhyrje nė vizatimin e vogėlushit G. Dielli tashmė dukej i
vrenjtur.
- Tė them tė drejtėn, - tha piktori tjetėr- mua mė pengon se pse nė kėtė
qiell blu nuk ka asnjė re. Mendoj, vazhdoi ai, qė tė vizatohen disa re.
Dhe ashtu bėri. Mbuloi diellin me re tė bardha.
Piktori mė i vjetėr nga tė tjerėt, qė posa kishte pėrfunduar sė lexuari
gazetėn, nė faqet e sė cilės kishte shumė lajme pėr ditėt e zeza qė duhej
tė pasonin, u ngrit nga kolltuku i mbėshtjellė me lėkurė antilope dhe
filloi tė pėrmirėsonte edhe disa gabime tė tjera nė vizatim. Retė e bardha
i bėri tė zeza, ndėrsa ato pak rreze dielli u humbėn pas ngjyrės sė zezė,
ku, tashmė, nuk kishte as diell, as qiell blu, as flutur.
Babai, qė mburej me talentin e birit tė tij, dhe piktorėt, pas ndėrhyrjeve
nė vizatimin e vogėlushit G., ia nisėn njė bisede tė gjatė brenda asaj
dhome tė ngushtė ku mungonte humori.
Vizatimi qėndronte i varur nė mure me tė gjitha pėrmirėsimet qė kishin
bėrė piktorėt, tė ēmuar nga kritika e artit figurativ dhe tė dekoruar me
ēmim pėr vepėr jetėsore. Ishte njė fletė e zezė. Pėrfundi ishte vetėm
fjalia e shkruar me flomaster: "Perspektiva".
Vogėlushi G. rrinte i heshtur. Sytė i kishte tė ngulitur te shishet me
ngjyrė tė bardhė dhe blu. Dėshironte tė ndėrhynte nė atė vizatim: tė
mbulonte atė sfond tė zi me bardhėsi, pastaj sėrish tė vizatonte diellin e
buzėqeshur, qė do tė lėvizte nė qiellin blu. Nė atė hapėsirė ku do tė
dominonin ngjyra e bardhė dhe blu, mendonte tė vizatonte flutura tė
larmishme dhe zogj qė mbartnin nė sqep kėngė me tė cilėn ushqenin
hapėsirėn dhe fėmijėt e lumtur, bashkėmoshatarė tė tij. Por, vogėlushi G.
nuk mund tė bėnte asnjė korrigjim, sepse aty ishin piktorėt e njohur, qė
nė vend tė verės pinin ngjyrėn e bardhė dhe blu, me tė cilat ai do tė
pėrfundonte vizatimin e pagėzuar "Perpektiva".
__________________

ILUZIONET

Gjithnjė e mė shumė largohem nga njė ishull ku ende jeton njė fėmijė, i
cili ka shumė iluzione pėr jetėn. Sa mė shumė rritem aq mė shumė treten
iluzionet.
Si fėmijė ėndėrroja tė bėhesha futbollist. Kurrė s'u bėra. Mė pas luftėtar
qė do tė ēliroja nga tė gjithė armiqtė tė dashurėn e zemrės sime. Do t'i
thenim tė gjitha rregullat e tė mėdhenjve e do tė martoheshim si tė
vegjėl, ashtu si fqinjėt tanė.Asnjė armik nuk e vrava, as i theva
rregullat e mė tė mėdhenjve. E dashura ime e vogėl iku dhe kurrė mė nuk u
kthye. Kur vdiqėn kėto iluzione, fillova tė merresha me libra. Lexoja e
lexoja. Me orė e ditė tė tėra. Shėtisja nėpėr vise tė ndryshme, nė
civilizime tjera. Ishte kjo njė shetitje fiktive. Te secili shkrimtar
shihja njė mesi. Secilės fjalė i besoja. Mė kishin thėnė se shkrimtarėt
janė engjuj dhe ēdo libėr ishte i mirė. Nė jeta vėrejta tė kundėrtėn. Pra
humba edhe kėto iluzione.
Dikur fillova tė shkruaj. Do tė bėhem shkrimtar, u thoja shokėve. Do tė mė
njihnin tė gjithė, do tė mė lexonin nė libra leximi a historie. Unė do tė
isha i lumtur sepse do ta kisha fituar pavdekėsinė. Dikur e pashė se kjo
nuk ėshtė fare e rėndėsishme. Se duke shkruar s'e fitova dot pėrjetėsinė,
por vetėm mposhta bezdinė qė mė rrethonte vazhdimisht. Pavdekėsia filloi
tė mė duket gjėja mė idiote qė e pretendojnė njerėzit.
Mė pas gjeta ngushėllimin te njė vajzė. Te e dashura ime, tė cilės,
shpresoja se do t'i plotėsoja ēdo dėshirė, se prindėrve tė mij do t'u
mundėsoja njė pleqėri tė mbarė e tė begatė dhe se do t'i gėzoja me
diplomėn e fakultetit. Gjithashtu kisha iluzionin se do tė kisha shtėpinė
time, njė veturė luksoze, njė jetė komode. Dhe kėto iluzione u tretėn, si
shumė iluzione tė tjera. Jo nuk mė dhimbsen kėto iluzione qė treten
pėrgjithnjė, por tmerrohem se s'mė ka mbetur asnjė iluzion. Ky ėshtė
shkaku qė mė shtyn tė kthehem sėrish te ai fėmija i atij ishulli tė vogėl
tė cilit dua t'ia vjedh disa iluzione, sa pėr tė freskuar ditėt e
zhveshura pa asnjė gjeth iluzioni. Fėmija nuk do tė shqetėsohet nėse e
heton se ia kam vjedhur disa iluzione, sepse ai ka shumė tė tjerė.
Fėmijėt nuk e dijnė se tė rriturit janė vjedhės tė mėdhenj iluzionesh.
Kėtė do ta kuptojnė kur do tė rriten, atėherė kur do ta ndjejnė se sa
shumė i kanė paguar jetės, e cila nuk blen asgjė me para po me iluzione,
tė cilėt fatkeqėsisht nuk shumėzohen si paratė...
__________________

NĖNA

Nėna sit mendime mbi magjen e vjetėr. E vėshtroj dhe ndjej dhembje. Asgjė
nuk i fala nė jetė. S'pata kohė ta merrja vetėm njė ditė nė shetitje. Sa
keq. Gjithmonė i harrojmė njerėzit qė na duan dhe gjithmonė na falin
kujdesin e tyre pa kėrkuar asgjė si kundėrvlerė. Kjo ėshtė nėna mė e
dashur se gjithė nėnat tjera nė botė. Kur marr udhė nė njė lot tė saj
dendėsohet gjithė dhembja e kėsaj bote. Pėr tė gjithmonė jam fėmijė. Aq i
pazoti jam sa ajo ende nuk ka besim nė mua? Jo. S'e besoj. Ajo vetėm ndjen
se ka ende shumė gjėra pėr tė mė falur, prandaj, si ēdo nėnė, s'mund tė
rrijė e qetė, po nuk mė fali gjitha gjėrat, gjithė mirėsinė, kujdesin e
vet amnor, edhe atėherė kur ne fėmijėt e nėnave mendojmė se nuk kemi fare
nevojė pėr atė kujdes.
Nėna sit mendime mbi magjen e vjetėr. Ajo botė e mirėsive, qė te ēdo
fėmijė i lėnduar sheh fytyrat tona...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Salajdin Salihu    17/9/2010, 15:35

UDHĖTIMI

- Pėr ku udhėtoni, zotėri?
S'di prej mė erdhi ky zė i ėmbėl. Ktheva kokėn pas dhe pashė plot udhėtarė
qė koteshin. Shikimi mu ndal tek njė femėr e re dhe e bukur, e cila sipas
tė gjitha gjasave mund tė kishte bėrė atė pyetje dhe pasi nuk kishte qenė
e interesuar pėr pėrgjigjen rrinte indiferente.
- Pėr ku udhėtoni, zotėri?
Ishte po i njėjti zė. Sėrish ktheva kokėn pas, por kėsaj here tė gjithė
udhėtarėt ishin tė zgjuar dhe pėshpėrisnin emrin tim. Do tė pėrgjigjem,
mendova. Po, do tė pėrgjigjem dhe pikė...
- Pėr askund, zonjushe! Hė, jeni e kėnaqur?!
Ajo nuk foli. Tė gjithė mė shikuan tė habitur. Pas pak autobusi u ndal.
Shoferi oshfau rėndė, ndėrkaq konduktori pasi i shikoi tė gjithė udhėtarėt
zbriti poshtė. Autobusi sėrish nisi, ndėrkaq unė nxorra njė gazetė qė e
mbaja nė ēantė dhe bėra kinse e lexoja.
- Pėr ku udhėtoni, zotėri?
Sėrish ktheva kokėn pas, por kėsaj herė nuk pashė asnjė udhėtar.
- Ku shkuan udhėtarėt? Pėrse zbriti konduktori? - e pyeta shoferin. Ai mė
shikoi me habi. Sipas tij unė kisha qenė udhėtari i vetėm nė autobus. Kjo
vėrtet ishte njė lojė e ēuditshme. A nuk kishte pak mė parė nė autobus
plot udhėtarė qė koteshin si arinj, e pastaj me sy tė zgurdulluar
pėshpėrisnin emrin tim? A nuk zbriti konduktori pas ofshamės sė shoferit?
A nuk ishte aty njė vajzė e bukur qė me zėrin e saj tė ėmbėl formulonte
pyetjen: - Pėr ku udhėtoni, zotėri? A nuk i thashė se udhėtojė pėr askund?
... Tė gjitha kėto pyetje ishin pėr shoferin e autobusit, por edhe ai
mungonte...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Salajdin Salihu    17/9/2010, 15:37

PIKTURA PREJ GJAKU

Sipas dekretit tė firmosur nga Lartmadhėria nė sheshin e kryeqendrės do tė
duhej tė bėhej njė pikturė me pėrmasa tė mėdha qė me bukurinė e vet do tė
magjepste ēdo kalimtar dhe do tė tėrhiqte vizitorė nga tė gjitha anėt e
botės. Nė vend tė ngjyrės sė kuqe, qė duhej tė dominonte nė pikturė, do tė
pėrdorej gjaku i foshnjave. Piktorėt, qė e kishin pritur me entuziazėm
kėtė ofertė tė Larmadhėrisė, ishin gati. Puna mbetej tek mjekėt. Ata,
pėrmes pompave speciale, duhej tė thithnin gjakun nga damarėt e foshnjave.
Nė dekret parashihej qė secilit prind t'i paguhej gjaku i foshnjės, qė
paraqiste zemėrgjėrėsinė e Lartmadhėrisė, siē shkruante nė dekret. Ēdo
mospajtim do tė thoshte mossolidarizim me idenė fisnike tė Larmadhėrisė
dhe rebelim kundėr tė bukurės, artit, pėr tė cilat gjėra ligji ishte shumė
i rreptė.
Banorėt e kryeqendrės, pėr tė dėshmuar solidarizimin me kėtė ide tė
Lartmadhėrisė pėr krijimin e veprės monumentale artistike, siē do ta
quante njė nga piktorėt e nderuar, prisnin rend nė hyrje tė spitalit
shtetėror ku thithej gjaku i foshnjave dhe posa pėrfundonte punėn mjeku
ata delnin me foshnjat e vdekura nė krah.
Piktorėt kishin propozuar qė piktura tė kishte dimensione mė tė mėdha se
sa parashihej nė dekret. Kėtė e lejonte edhe ligji, i cili garantonte
lirinė krijuese tė artistėve. Shteti nuk i dėnonte kurrė artistėt. Ata
ishin shtresa mė e respektuar nga Lartmadhėria. Drekat dhe darkat solemne
nė sallonet perandorake pėr artistėt ishin rėndomėsi. Falė kėsaj dashurie
Lartmadhėria gėzonte respektin mė tė madh nga artistėt qė secili i kishte
kushtuar emrit tė tij ndonjė vepėr artistike. Dėnoheshin vetėm
pėrdhunuesit e artit. Nė mesin e piktorėve kishte pasur propozime qė
piktura prej gjaku t'i kushtohej Lartmadhėrisė, mirėpo, kėto ishin
kundėrshtuar nga vet ai. Lartmadhėria qė edhe vet shkruante poezi,
pikturonte, kompozonte dhe merrej edhe me publicistike e kritikė kishte
deklaruar se duke lejuar qė kjo vepėr e madhe t'i kushtohej atij do tė
mund tė lindte dyshime te armiqtė e Perandorisė se piktura nuk bėhej pėr
masėn e gjėrė popullore qė do tė kėnaqej nga bukuria e pikturės, por
thjesht pėr qėllime personale. Lartmadhėria thoshte se arti duhej tė bėhej
pėr tė tjerėt, ndėrsa qė tė realizohej njė pikturė monumentale duhej liria
krijuese e piktorėve, ndėrsa bėrja e njė portreti cenonte kreativitetin e
piktorėve. Nuk ka rėndėsi nėse do tė isha unė nė pikturė ose jo, thoshte
ai, ėshtė mė e rėndėsishme qė ajo tė jetė e bukur. Edhe unė, shtonte ai,
dua qė tė kėnaqem duke e parė pikturėn. Nėse ju, u thoshte piktorėve, do
tė pikturonit portretin tim, atėherė unė s'do tė ndjeja kėnaqėsitė qė e
krijon arti. Piktorėt i kishin mirėpritur kėto ide fisnike dhe modeste,
siē i quanin ata.
Gazetat shkruanin vazhdimisht pėr projektin qė duhej tė fillonte sė
shpejti. Sipas tyre ky ishte njė ndėr kontributet mė tė mėdha tė shtetit
pėr artin, andaj ēdo prind do tė duhej tė ishte krenar qė gjaku i
foshnjave tė tyre i shėrbente tė bukurės, artit. Ēdo flijim pėr artin
ėshtė fisnikėrim, shkruante njė shkrimtar, i vlerėsuar nga kritika
letrare. Gazetat nuk shėnonin asnjė rast kundėrshtimi nga prindėrit,
fėmijėt e tė cilėve do tė varroseshin me tė gjitha nderimet e shtetit,
ndėrsa shpenzimet e varrimit i mbulonte vet Lartmadhėria nga arka e vet
personale, si njė kontribut modest pėr artin, siē thoshte ai. Sipas disa
shkrimeve gazetareske kishte pasur prind zemėrgjėrė qė kishin tentuar vet
t'i hiqnin shpenzimet, sepse, siē shkruanin gazetat, shteti u bėnte atyre
nderin mė tė madh. U kėrkonte fėmijėt. E cili prind nuk do t'ia falte
foshnjėn shtetit qė tregonte aq shumė dashuri pėr to? A nuk ishte piktura
monumentale e tė gjithėve, ndėrsa foshnja vetėm e prindėrve? A nuk ishte
interesi shtetėror mbi tė gjitha interesat tjera personale? Kishte pasur
propozime qė ditėn e varrimit tė foshnjave tė organizohej njė festė e
madhe shtetėrore. Kėshtu pyesnin e shkruanin gazetarėt...
Kur piktura, me pėrmasa mė tė mėdha se sa e kishte paramenduar
Lartmadhėria, ishte gati, tė gjithė qė kishin merita tė njėjta ndjeheshin
tė lehtėsuar.
Kjo ėshtė njė vepėr e tė gjithėve: tė atyre qė kishin falur gjakun e
fėmijėve tė vet; tė mjekėt qė ua kishin thithur gjakun e foshnjave me
pompa; tė piktorėve qė tė pėrgjakur me net tė tėra kishin bėrė pikturėn;
tė gazetarėve e shkrimtarėve qė kishin frymėzuar njerėzit pėr ta pėrkrahur
idenė e fisnike tė Lartmadhėrisė...
Kėshtu fliste kryesuesi i punimeve pėrpara turmės krenare qė e shikonte
pikturėn e veēantė qė s'gjendej askund tjetėr pos nė vendin e tyre...
__________________

E VĖRTETA PĖR PERANDORIN E VDEKUR

"Kėtu pushon Perandori X. qė i frikėsohej ēdo qenie njerėzore". Glauku
lexoi mbishkrimin nė rrasėn e varrit dhe ofshau. Ai nuk e dinte se kush
ishte ky Perandor, nė ē'kohė kishte jetuar, nė i kishte dashur gratė apo
jo. Duhet tė ketė qenė njė idiot i zakonshėm, qė historianėt, kėta poetė
pa imagjinatė, duke mos ditur tė bėnin art kishin shpikur kėtė gėnjeshtėr
tė madhe qė t'i besonin pastaj edhe vet, tha vetmevete dhe vazhdoi rrugėn
thuajse nuk i bėri aq shumė pėrshtypje mbishkrimi. Nė tė vėrtetė ai
shtirej se s'i kishte bėrė pėrshtypje. Fjalia e mbishkrimit i qarkulloi
disa herė nėpėr kokė. Ai nuk ndjehej i qetė as nė zyrėn e tij. Vera, njė
nėpunėse qė punonte nė tė njėjtin vend pune e hetoi se Glauku bluante
diēka nė kokė. Kur ajo ia shprehu kėtė, Glauku vetėm buzēqeshi pėr ta
mashtruar atė se s'kishte ndodhur asgjė e veēantė. Pėr herė tė parė nė
jetė i kėrkoi Verės cigare. Nė kohėn e drekės nuk zbriti nė menzė. Disa
herė e pyeti Plutorin pėr jetėn e Perandorit X. Pėrgjigja ishte e njėjtė:
"Perandor mė i tmerrshėm nė historinė njerėzore. Gjakatar. Vrasės.
Pėrdhunues...". Ndonėse kishte ngulmonte tė dinte mė shumė pėr tė, nuk
morri pėrgjigje mė tė plotė. Fjalėt "gjakatar", "vrasės", "pėrdhunues",
nuk e ngopnin kėrshėrinė e tij. Si ėshtė e mundur qė jeta e njė njeriu tė
cilit iu nėnshtrua ēdo qenie njerėzore tė pėrmblidhej vetėm me njė fjali
tė vetme, i tha Verės sė habitur, pa mos i sqaruar pėr pėr cilin njeri e
kishte fjalėn. Kur ajo ngulmoi tė dinte mė shumė pėr njeriun, "jeta e tė
cilit ishte pėrmbledhur vetėm me njė fjali tė vetme", Glauku kishte vuri
buzėn nė gaz dhe u largua, duke marrė misterin me vete.
Glauku asnjėherė nuk kishte qenė aq shumė kureshtar. Si rėndom atij i
bėnin pėrshtypje vetėm gratė e bukura. Mė parė se sa tė bisedonte pėr
ngjarjet qė ndodhnin gjatė ditės, ai preferonte t'i vardisej Verės dhe tė
kėrkonte nga ajo njė natė, e cila pėr tė ishte mė e vlefshme se sa njė
jetė e tėrė e mbushur me biseda pėr gjėra tė rėndomta pėr tė cilat nuk ia
vlente tė diskutohej fare.
Vera, e cila ishte njė grua qė ia kishte ėnda t'i mundonte meshkujt, ia
lejonte Glaukut t'ia prekte gjinjtė e fortė apo t'ia lėshonte dorėn mes
kėmbėve, por kurrė nuk ia kishte falur as njė natė tė vetme. Vera qė dinte
t'ia hudhte mjegullėn mbi kokė Glaukut edhe kėsaj rradhe kishte menduar tė
sillej ashtu, mirėpo indiferenca e tij e kishte bėrė kurreshtare. Ajo e
dinte se Glaukun e mundonte diēka, por buzėqeshja e tij nuk e jepte
pėrgjigjen e plotė, nė kėmbim tė sė cilės Vera do t'ia falte njė natė aq
shumė tė dėshiruar nga Glauku, i cili tashmė ishte nė njė botė krej
tjetėr. Ishte nė kėrkim tė njė njeriu, jeta e tė cilit pėrmblidhej vetėm
me njė fjali.
Ē'ėshtė ky perandor i ēuditshėm qė i frikėsohen edhe historianėt, mendoi
dhe shtriu shikimin lart nė tavan, ku iu duk se lexoi fjalėt e
mbishkrimit. Ai nuk e dėgjoj as pėrshėndetjen e Verės, e cila tashmė bėhej
gati pėr tė ikur pasi kishte pėrfunduar orari i punės. Glaukut nuk iu
kujtua se pėrshėndetja e saj ishte ofertė pėr njė puthje. Vera hodhi
mantelin nė krah dhe doli. Tek zbriste shkallėve iu kujtua se Glauku as e
kishte pėrshėndetur. U kthye sėrish qė ta paralajmėronte se orari i punės
kishte pėrfunduar dhe se ai tashmė duhej tė ikte. Kur ajo hyri nė zyrėn e
tij ai vazhdonte tė rinte ulur nė kolltuk me shikim tė drejtuar kah
tavani. U desht qė ta trazonte disa herė mendjen e tij tė mjegulluar qė ai
tė kthehej nė kėtė botė. Arsyetimi i tij pėr ta refuzuar ofertėn e Verės
pėr ta shoqėruar nuk ishte bindės. Pasi iku Vera me puthjen qė ia vodhi pa
e diktuar fare, Glauku u ngrit nga kolltuku, veshi pallton dhe doli. Gjėja
e parė qė i ra ndėr mend ishte ideja qė tė mos kalonte nga rruga qė
shpiente srejt varrit tė Perandorit, por njė forcė e ēuditshme e
padefinuar e tėrhiqte drejt asaj fjalie qė qarkullonte nė kokėn e tij,
ngjashėm si njė refren kėnge qė pėrsėritet vazhdimisht kur gjilpėra e
magnetofonit nuk mund tė kalojė nė vijėn tjetėr tė pllakės. Ishte hera e
parė qė kishte kaluar nga ajo rrugė e cila e tėrhiqte me njė forcė tė
ēuditshme.
Sakaq iu kujtua Vera. Fytyra e saj e bukur. Trupi i saj i rregullt. Frika,
si rrėshirė e ftohtė iu derdh nėpėr trup. Edhe ai ishte njė nga qeniet
njerėzore qė ndjente frikė nga Perandori X. Iu duk se ky perandor i
ēuditshėm do ta thirrte nė mbretėrinė e vet qė t'ia tregonte jetėn e tij,
pa mos i dhėnė mundėsinė qė tė kthehej nė dimensionet e kėsaj bote t'ua
tregonte tė vėrtetėn tė tjerėve.
Ēdo vendim tjetėr pos atij qė tė kalonte nga varri i Perandorit, nė tė
cilin kishte njė ndėrhyrje bėhej i pavlefshėm.
Nga varri filloi tė dilte tym dhe tė formėsohej njė siluetė njeriu. Glauku
kurrė nuk kishte besuar nė fantazma. Shekspirin, qė e lexonte me aq ėndje
Vera, e pandehte si tė sėmurė mental qė kishte frikė nga fantazmat. Njeriu
pėrfundon aventurėn e quajtur jetė ditėn kur ia ndezin qirinjtė, i thoshte
Verės, pastaj fillon hiēi, asgjėja, harrimi. Jeta, i thoshte Glauku asaj,
ėshtė njė ėndėrr e gjatė qė kurrė nuk arrijmė ta tregojmė sepse gjithnjė
jemi pjesė e saj. Ajo mund tė tregohet vetėm nė tė qindtat e sekondės, aq
sa zgjat mundėsia e njeriut pėr ta treguar jetėn e vet nė kufirin jetė -
vdekje. Edhe sikur tė kishin kohė mė shumė ne s'do tė dėshironim ta
tregonim, i thoshte asaj, sepse do tė na dukej punė e kotė.
Nė raste tė tilla ēdo njeri do tė ikte me tė katra. Por nė qenien e
Glaukut kėrshėria pėr tė ditur mė shumė rreth Perandorit ishte mė e madhe
se frika.
- Unė jam Perandori X. hija e tė cilit tmerroi ēdo qenie njerėzore. -
Ishte njė zė kumbues.
Ē'perandor idiot, mendoi, si gjithė perandorėt edhe ky ende nuk dėshiron
tė hjekė dorė nga pushteti qė ndėrtohet duke i frikėsuar njerėzit. Tashmė
kėtė pushtet dėshiron qė ta ndėrtojė pėrmes fantazmės sė vet, mendoi.
Fytyra e Perandorit X. qė ishte formėsuar kishte ngjyrė tė kuqremtė.
Glaukut iu duk shumė i zakonshėm. Kishtė ca sy tė vegjėl tė humbur nė
zgavra. Hundė pak tė shtypur, sikur t'i mungonte ashti. Rreth syve kishte
ca njolla tė zeza. Sipas tė gjitha gjasave, mendoi, ka pasur probleme me
tensionin e gjakut dhe sakaq iu shfaq fytyra e Verės dhe njollat e zeza
rreth syve qė shėnonin fillimin e ciklit menstrual.
- Vėrtet nuk tė bėn pėrshtypje rishfaqja ime? - ishte njė pyetje qė mė
tepėr Glaukut iu duk si njė thirrje pėr ta mėshiruar se sa njė pyetje
perandori, pas sė cilės si rėndom nuk pritet pėrgjigjja, por heshtja e
amshuar, harrimi, vdekja...
- E ēuditshme! Si ka mundėsi qė me njė pamje kaq tė zakonshme tė tmerrosh
njerėzit. - tha Glauku. Shikimi iu ngulit nė rrasėn e varrit ku lexoj
vetėm "nuk sundojnė". Mjegulla e lėshuar sipėr varrit ia pamundėsoj ta
lexonte fjalinė e plotė. Perandori e shikonte dhembshėm. Zėri i tij
kumbonte.
- Nė fakt unė nuk e sundoja botėn siē mė pandehnin njerėzit, por ishin
njerėzit qė mė sundonin mua. Njerėzit kishin nevojė t'i pėrkuleshin
dikujt. Unė isha i zgjedhuri i tyre. Idhulli. Unė isha vetėm njė aktor qė
duhej tė sillesha egėr me ta. Sa mė tepėr qė bėhesha i mėshirshėm ata
tmerroheshin e kjo do tė thoshte se e kuptonin qė unė aktroja, se nuk isha
idhulli. Kjo bindje e tyre mund tė mposhtej vetėm pėrmes egėrsisė. Me mė
shumė vrasje dhe gjak. Dhe veproja ngase kisha frikė nga vdekja. Pėrmes
saj unė e ushqeja jetėn time qė e doja mė shumė se sa njė femėr qė nuk
pata kohė ta dashuroja, sepse mė duheshte tė vrisja, tė vrisja... Gjithnjė
besoja se ky ceremonial do tė ishte i pėrkohshėm. Se edhe unė do tė mund
tė ēlirohesha nga sundimi i njerėzve, nga pushteti i tyre, nga roli qė mė
kishin caktuar. Kjo ishte tepėr e vėshtirė. E pamundshme. Kishte vetėm njė
zgjidhje: tė ndėrroja rolet. Ata tė bėheshin perandorė, kurse unė sunduesi
i tyre. Por nė kėtė rast do tė duhej tė isha unė i vdekuri. E pėrse, pėrse
tė vdisja kur kisha mundėsi tė jetoja duke u ushqyer me jetėrat e tyre. A
nuk ėshtė jeta ime mė e vlefshme se sa jetėrat e shumė njerėzve tė tjerė?
- Jo! - bėrtiti Glauku. - Jo. Jeta e shumicės ėshtė mė e vlefshme se sa
jeta e njė njeriu sa do i pėrkryer tė jetė ai.
- Edhe unė kėshtu kam menduar deri sa nuk u bėra perandor, mirėpo pastaj
gjithēka ndryshoi. Nga lartėsia e fronit njerėzit tė duken tė vegjėl, tė
parėndėsishėm, si tė tillė ata ngjajnė nė miza qė nuk tė dhimbsen kur i
shkel. Pastaj ata vet e dėshironin njė gjė tė kėtillė. Po tė dėshironin
diēka tjetėr ata do ta kishin, por ja ata dėshiruan njė perandor tė egėr
qė do t'i vriste dhe po ai perandor vetėm egėrsi u fali.
- Ti kishe mundėsi tė sundoje edhe pa mos vrarė!
-Unė e fillova me gjak, me vrasje, andaj ashtu edhe do ta pėrfundoja rolin
tim qė ma caktuan njerėzit. Ata vet mė zgjodhėn. Andaj vet e dėshironin
gjakun dhe vdekjen e cila u shtri edhe mbi njerėz tė tjerė qė nuk e donin
kėtė, por ēdo shmangie nga roli ishte fund i jetės sime...
Glauku ishte shtangur. Sakaq i ishin kujtuar bisedat e nėpunėsve tė tjerė
qė qeshnin me njerėzit qė vriteshin gjersa ata lartė, nė zyrat e tyre, ua
futnin duart nėn kėmisha nėpunėseve dhe ua shtėrngonin gjinjtė. Sakaq iu
kujtua Vera, fytyra e saj e bukur, gjinjtė e saj tė fortė. Iu kujtua edhe
Plutori i cili nuk kishte dashur t'i fliste pėr jetėn e Perandorit X.
Tymi kishte filluar tė ngjitej drejt qiellit. Gjithēka ishte pėrhumbur.
Fantazma kishte zbritur nė varr apo ishte ngjitur nė qiell sė bashku me
tymin. Kėto fjalė nuk ishin shėnuar nė asnjė libėr historie. Nė gurin e
varrit tani kishte njė mbishkrim tjetėr: "Kėtu pushon X. qė e kishin
sunduar njerėzit e kėsaj bote..."
Vera kishte arritur. E shikonte e habitur Glaukun qė nuk u ishte
pėrgjigjur thirrjeve tė shumta tė saj. Glauku e hetoi prezencėn e Verės qė
qante. Ndjeu njė lehtėsim nėpėr trup. Kurrė mė nuk do tė kthehem nė zyrėn
time, i tha Verės, tė cilės nuk harroi kėsaj rradhė t'ia kėrkonte natėn e
cila shtrihej para tyre dhe i ftonte tė bėheshin pjesė e saj.
__________________

ALPINISTI

Ėshtė njė maje qė tė fton si njė vashė pėr tė tė falur trupin e saj tė
brishtė. Ti nisesh drejt saj. Qė nė ēastin kur fillon tė ngjitesh te
secila krijesė njerėzore sheh nga njė armik tė pėrbetuar qė synon ta vrasė
idealin tėnd tė ngjitjes lart. Armik ke edhe krijesat tjera, ku mund tė
fshehet intriga njerėzore. Armik ke diellin qė t'i nxin pamjet dhe ta humb
orientimin. Armik ke akullin nėn kėmbėt tua qė ecin nė njė drejtim. Ti ke
vetėm armiq. Edhe gjymtyrėt, qė mund tė mos i nėnshtrohen vullnetit tėnd
gjersa ngjitesh drejt majės ku valon vetėm flamuri i atij qė ėshtė ngjitur
i fundit - flamuri i fituesit. Ėshtė pak e rėndėsishme kush ėshtė ngjitur
i pari. E rėndėsishme ėshtė se kujt i valon flamuri...
...Dhe kur arrin nė atė maje, nėse arrin ndonjėherė, ti se ndjen, por ato
qė kanė mbetur poshtė, pra njerėzit e vegjėl dhe tė pavlefshėm (se kėshtu
duken ata nga lart), pėshpėrisin se ke ndryshuar shumė. Po kėto pohime
vdesin thellė nė qeniet e tyre. I vret hija jote e madhe qė shtrihet kudo
nė qeniet e tyre.
Ata thonė, vetmevete: -Kėshtu ndodh me secilin qė ngjitet nė majėn mė tė
lartė qė quhet FRON.
Maje e cila tė fton si njė vashė e brishtė tė ta fal humbjen, tė cilėn e
ti e ruan si trofe dhe e shkėmben vetėm me jetėn tėnde.
__________________

BALA

Lajmi pėr vrasjen e qenve u shpėrnda qė nė mėngjes. Arsyeja: bartnin njė
epidemi tė rrezikshme.
- Sėrish me eksperiment!- tha babai.
- Ē'lidhje ka kjo me eksperimentet?! - pyeti nėna.
- Lista e qenve qė do tė vriten ėshtė bėrė sipas emrave tė pronarėve tė
tyre. Nuk ėshtė fjala pėr epidemi por pėr provokim.
Pas kėtij dialogu tė shkurtė babai u mvrenjt. Bėra kinse nuk dėgjova
asgjė. Mendja mė shkoi te Bala.
Nė mbrėmje babai na mblodhi tė gjithėve nė dhomė dhe pasi na foli pėr
dekretin na kumtoi vendimin e tij tė prerė: Balėn nuk do ta dorėzonte.
Sytė tanė ku shkrepi njė shkėlqim i ēuditshėm sinjalizonin se nė qeniet
tona tė mbushur me gėrmadha tė tėra droje fryu njė erė e lehtė gėzimi. Ai
vetėm kaq tha dhe heshti. Duhej ta lenim vetėm nė dhomė me nėnėn. Nga
jashtė e dėgjova se Balėn do t'ia dorėzonte dajės pėr ta fshehur.
Pas shpalljes sė dekretit tė gjithė filluam ta shikonim ndryshe Balėn.
Ndjenja se mund ta humbnim pėrgjithmonė e bėnte shumė tė rėndėsishėm nė
jetėn tonė prej njeriu.
Daja, i cili erdhi tė nesėrmen, si rėndom nuk fliste shumė. Ishte i prerė,
si ēdo njeri qė din t'i fsheh gjėrat. Kur ai iku tė gjithė filluam tė
qanim, qau edhe babai edhe nėna, ne qanim pėr Balėn, ndėrsa ata qanim pėr
Balėn dhe pėr ne, pėr dėshirat tona fėmijėrore.
- Pėrse i vrasin qentė? - pyeti motra e vogėl.
- Qentė nuk i bėjnė dėm askujt! - tha vėllau.
E ėma heshtte dhe dėneste. Nė jetėn e saj kishin ndodhur gjėra edhe mė tė
tmerrshme. Kishte pasur vetėm pesė vjet kur partizanėt, "ata qė
pėrshėndeteshin me grusht", ia kishin nxjerruar babain t'ia pushkatonim nė
sheshin e fshatit, ku ajo sė bashku me motrat dhe vėllaun e vetėm qė do
t'i vdiste mė vonė nė moshė tė re, kishin dalė tė shihnin se si do t'ia
vrisnin babanė, i cili vetėm u kishte buzėqeshur te qėndronte i mbėshtetur
pėr muri, para mitralozit i cili duhej tė derdhte vdekjen nė trupin e tij.
Njė dekret tjetėr nė ēastin e fundit kishte anuluar vendimin pėr
pushkatim. Kėsi ngjarjesh tė tmerrshme ishin shėnuar shpesh nė ditarin e
pashkruar tė jetės sė saj.
Babai pasi shikoi motrėn e pėrlotur tha me dėnesje: Ata i pengojnė kėtij
shteti.
Unė rrija i strukur nė njė qosh. Jetoja nė njė botė mė tė bukur, ku
mblidhja lule manushaqeje qė do t'ia sillja nėnės nė mbrėmje, ndėrsa Bala,
qė lehte ėmbėl, mė ndiqte pas. Bisedat nė dhomė sikur hynin nga njė botė
tjetėr nė tė cilėn nuk dėshiroja tė kthehsha, por pėr inat timin ajo
pėrzihej me botėn qė e kisha sajuar. Hynte me gjithė tmerrin e vet. Hynin
edhe bisedat e babait qė shante ata qė nuk na lenin tė qetė tė donim njė
krijesė tė pafajshme qė na bėnte tė lumtur. Ai nė sytė, heshtjen dhe
kėrshėrinė fėmijėrore shihte mungesėn e njė dėshirė.
Daja erdhi papritmas pas disa ditės me njė kumt tė zi qė e kishte sjellur
me vete. Dukej i zymtė. Ishte hera e parė qė nuk kishte mundur tė fshehte
diēka, ta mbante fjalėn.
- E humba, i tha babait.
Ai nuk priti as pėrgjigjen e tij. Iku as pa u pėrshėndetur. Me njė disfatė
qė ia kishte ngarkuar vetvetes nė shpinė. Njė lot, ku mbase ishte
dendėsuar gjithė dhembja e kėsaj bote morri tatėpjetėn faqeve tė babait.
Bala do tė kthehet, tha ai. Dėshirat vetėm mund t'i humbin, por jo edhe
t'i vrasim.
"E humba!", kjo tingėllonte mynxyrshėm nė veshėt tonė. Bala humbi, por jo
edhe shpresat tona se ai do tė kthehej njė ditė nė vendin ku tė gjithė
kishin bėrė vend nė ėndrrat e veta pėr atė krijesė tė pafajshme qė i donte
fėmijėt mė shumė se disa njerėz... Me vite tė tėra, por veē kujtimit pėr tė
asgjė nuk vinte.
- A e mba mend Balėn?! - pyeti motra e cila tashmė ishte rritur. Kishte
vite tė tėra qė s'e kishim pėrmendur fare, ndonėse secili e kishte kujtuar
kushedi saherė.
- Bala, klithi babai posa e dėgjoi emrin e tij, ėshtė njė dėshirė e jona e
humbur, e cila jeton diku nė ne.
Tani, tė gjithė tė rritur, e dinim se dekreti nuk kishte pėr qėllim tė
vriste qentė po tė provokonte njerėzit.
Njė natė dimri gjersa ishim tė ngujuar pranė televizorit dhe dėgjonim
lajme tė tmerrshme nga jashtė dėgjohej njė lehje qeni.
- Ejani, jashtė ėshtė njė kėlysh i ngjashėm me Balėn! - bėrtiti vėllau.
Tė gjithė e shikonim me habi. Ishte Bala. Po, ai ishte Bala, i cili nga
malli pėr ne ishte shndėrruar nė kėlysh. Mė kot kishin pandehur se e
kishin vrarė. Ai vetėm kishte udhėtuar, na kishte kėrkuar neve qė s'donim
ta humbnim.
Ata qė ushqehem me krime dhe qė vrasim, kurrė nuk mund t'i vrasin
dėshirat, tha babai, nė sytė e tė cilit shkėlqentė njė lot, njė lot gėzimi
qė pikonte nga sytė e njė prindi qė ndjehet i lehtėsuar kur fėmijėve u
kthehet njė dėshirė qė ata kaherė e kanė pasur tė humbur.
__________________

NĖ FILLIM QE FJALA

Nė fillim qe fjala
Pastaj...
fjalėt formuan fjalinė:
"nga fjalėt nė vepra"
Dhe pastaj...
u bėnė vepra me fjalė
Erdh njė dallgė
Gjithēka e morri me vete
Nė fillim qe fjala...
Pastaj mbetėn vetėm fjalėt
__________________

ZĖRA TĖ LARGĖT

Shikoja pėrtej dritares peisazhin: dru tė zhveshur, zogj si pika tė zeza
qė ndotnin liqenin, anije qė koteshin, karrike parqesh tė zbrazura,
kallamishte qė ngjanin si qime tė pakta nė kokėn e njė tullaci. Si nėpėr
mjegull filluan tė mė shfaqeshin fytyrat e njerėzve mė tė dashur, qė i
harrojmė pėr njė kohė tė gjatė e qė mjafton vetėm njė ēast vetmitar, larg
zhurmės, larg obligimeve tė pėrditshme, pėr ta kuptuar se sa na kanė
munguar nė jetė, se sa madhėshtor kanė qenė brenda thjeshtėsisė sė tyre
pėr tė cilėn aspak nuk kemi qenė tė vetėdijshėm, vetėm nga njė shkak: se
kemi shikuar vetėm nė sipėrfaqe.
"Kėto janė mbeturinat e fundit tė kėsaj vjeshte!"
Ky zė i njohur mė erdhi nga njė tjetėr kohė. Me tė isha takuar vetėm disa
herė nė jetė, por ai vlente mė shumė se sa tė njohur tė tjerė, me tė cilėt
rrin bashkė me ditė dhe vite tė tėra dhe e din se kur do tė takohesh
sėrish do t'i dėgjosh tė njėjtat biseda.
Mė vinte shumė keq qė, pėrmes magjisė sė fjalės, nuk mundja ta vizatoja
kėtė peisazh nė letrėn e bardhė. Mė shumė se asnjėherė ndjeja mungesėn e
fjalėve qė t'i shprehja ndjenjat e mia, jo pse doja tė shkruaja diē pėr tė
tjerėt, por doja tė kisha diēka pėr vete, ngjashėm siē bėjmė njė fotografi
pėr tė ruajtur aty kujtimet e njė ēasti dhe kur e shohim, pra kur zhytemi
thellė nė atė ēast tė fiksuar, kthehemi nė njė tjetėr kohė dhe ndjejmė
mall ose dhembje, varėsisht se ē'pėrmban ai ēast. Pas marrjes sė vendimit
qė tė mos shkruaja gjithnjė e mė tepėr shfletoja fletat ku kisha shėnuar
diēka, ngjashėm si njė duhanxhi i pasionuar qė pasi ka vendosur tė lėrė
cigaren e sheh pakon e saj me mallėngjim. Gjersa i lexoja ato qė kisha
shkruar mė bėhej se jeta ishte vetėm njė varg fotografishė tė panumėrta qė
lėvizin vazhdimisht. Pra, njė varg pamjesh qė humben drejt pafundėsisė,
udhėtojnė me gjithėsinė qė zgjerohet ose kthehen drejt pikės fillestare qė
quhet BIG-BANG prej ku rrjedh ekzistenca jonė njerėzore. Mbase nga njė
grimcė e atij shpėrthimi.
Mė vinte shumė keq qė nuk mundja tė vizatoja kėtė peisazh, me tė gjitha
finesat e tij, pėrmes njė fjalie tė vetme.
"Secila fjalė ka historinė e vet. Duke i njohur ato qindra mijėra histori
mund ta thuash atė qė s'e thonė dot mijėra apo miliona njerėz. Fjalėt i
nėnshtrohen njeriut atėherė kur ai ua njeh historinė...". Sėrish zėri i Tij.
Kėsaj rradhe vinte nga thellėsia e qenies sime. Me tė u takova rastėsisht
nė njė kafene. Ishte i dehur. Pas njė shenje plot mirėsjelljeje iu afrova
siē i afrohet viktima vrasėsit. Ai mė vrau nė heshtje, me pak fjalė.
"Sytė i ke tė mbushur me copa dhembjeje", mė tha. E kundėrshtova. Desha ta
mashtroja se isha shumė i lumtur.
"Tė vetmuarit e njohin sojin e tyre. Lumturia ėshtė vetėm maskė, me tė
cilėn fshehim fytyrat tona kur hyjmė nė mesin e tė lumturve. Ti ke brenda
shumė zėra qė nuk tė lėnė tė qetė. Shpirti yt ėshtė ēerdhe pikėllimi".
Pas pak hyri dikush nė atė mes tė mbėshtjellė me tym duhani dhe e
grushtoi. Kur Ai e morri veten e pyeta pėr kėtė skenė tė tmerrshme.
"Kam thėnė njė tė vėrtetė diku. Me shigjetat e fjalėve kam gjuajtur
ėndrrėn e tij, qė ta zgjoja nga ajo gjendje e fjetur qė prodhon vetėm amje
mashtruese, por, si shumica e njerėzve, edhe ai, nuk dėshiron tė kthehet
nė kėtė botė tė ballafaqohet me tė vėrtetėn, sepse ka frikė tė
ballafaqohet me pėrgjegjėsitė qė duhet t'i mbart edhe ai. Fundja ne jemi
ata qė grushtohemi e jo qė grushtojmė..."
"Kjo nuk ėshtė e drejtė", i thashė.
"Ky ėshtė fati qė kemi zgjedhur, mallkimi hyjnor. Soji i njerzėve qė ka
brenda vetes dashuri tė paharxhuar dhe qė atė dashuri ua fal tė tjerėve
gjithmonė keqkuptohet. "Zot falua mėkatet se s'dijnė ē'bėjnė!" A nuk tha
kėshtu Jezui kur e kryqėzonin.
"D.m.th. duhet t'i durojmė edhe grushtat?"
"Edhe kurorėn me therra! Ne japim kumte, por tė gjithė nuk janė nė gjendje
t'i pranojnė ata" .
Pimė deri nė mėngjes.
"Tani duhet tė ngrihemi", i thashė
"Ku tė shkojmė", mė pyeti.
"Nė shtėpi! Ku tjetėr?!"
"Ah, po. Mė presin personazhet. Ka njė kohė tė gjatė qė nuk kam biseduar.
Patjetėr, kėsaj vjeshte, mė duhet ta sajoj botėn tjetėr. Dimrit nuk
preferoj tė ndėrtoj asgjė. Kam shumė ftohtė. E di ēfarė? Njėri nga
personazhet ėshtė poet, por ka vendosur tė mos shkruaj mė se i duket punė
e kotė. Ai nuk e kupton dot se letėrsia mbase ėshtė asgjė, por ėshtė
ngushėllimi i vetėm qė e mban gjallėsojin tonė. Pėr tė kemi mė shumė
nevojė se sa gjithēka tjetėr. Jo pse do tė bėhemi tė pavdekshėm, po pse
arrijmė tė zgjojmė brenda vetes lirinė, njeriun, t'i shohim gjitha finesat
e kėsaj bote, tė cilat mund tė duken fare tė parėndėsishme, por janė shumė
mė tė vlefshme se sa gjėrat qė i shohim pėrditė. Janė si njė puthje e
papritur e njė vashe tė panjohur, e cila pasi na fal atė humbet pėr tė
lėnė pas vetėm kujtimin dhe shpresėn se ajo do tė shfaqet sėrish nė jetėn
tonė...". Ai vazhdonte tė fliste gjatė. Turbullimi qė i vinte nga vera nė
vend qė tė ngatėrronte mekanizmit e tij tė mendimeve, i jepte forcė,
ngjashėm siē e stimulon njė sportist njė mjet dopingu.
"Mendon se ai s'do tė shkruajė mė?" - e pyeta.
"Ah. Jo, jo. Ai detyrimisht do t'i kthehet tavolinės sė punės, shkrimit".
"Po ti a nuk ke vendosur ta pėrjashtosh nga bota qė je duke e sajuar?"
"Shkrimtari as nuk pranon, as nuk pėrjashton. Krejt varet nga dikush
tjetėr: nga rrethanat, bie fjala nga lėvizja e njė gjethi, nga njė ēelje
dere, koha me shi, nga njė shkrepje e momentit nė trurin e tij. Gjithēka
ėshtė e padefinuar. "Shkrimtari krijon nga kaosi dhe magma e botės",
thoshte njė shkrimtar. Nė sytė tu ka dhembje, brenda qenies tėnde ka shumė
zėra".
Ai mė shikoi gjatė. Pastaj mė kapi pėr krahu dhe mė tha: "t'i heqim
maskat".
Nuk di se ē'deshti tė thoshte. As qė desha ta pyesja.
"Ti do tė shkruash apo jo?"-mė pyeti. Nė sytė e tij pashė se si u sajua
njė pikė loti, brenda sė cilit mu duk se ishte dendėsuar gjithė dhembja e
kėsaj bote. Nė shpinė, gjersa e shikoja peisazhin, fillova tė ndjeja njė
barrė tė rėndė, kurse nė kokė disa shpuarje qė mė shkaktonin dhembje tė
tmerrshme. Ceremoniali kishte filluar. Sėrish mė kishin vėnė kurorėn nė
kokė. Krahas dhembjes sė tmerrshme, kisha dėshirė tė njihja edhe mė
historinė e fjalėve plaka e tė harruara. Zėrat mė vinin nga tė gjitha
kohėrat. Ishin kumte. Mė duhej sa mė parė t'i shkruaja. Vjeshta ishte kah
fundi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Salajdin Salihu    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Salajdin Salihu
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: