Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Sabit Idrizi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:05

Sabit IDRIZI u lind mė 16 shtator 1955 nė Cerajė, fshati mė verior i
Kosovės i banuar me shqiptarė. Ka studiuar gjuhėn dhe letėrsinė shqipe.
Deri mė tash ka botuar kėta libra:

Pesha e fundshekullit, poezi, 1995
Pėrderisa ėshtė e martė, poezi, 1997
Diell me dhėmbė, poezi, 1998
Finalja e zhgėnjimit..., ditar, 2000
Mbretėresha ėshtė gjallė, poezi, 2006
Zarfi, roman, 2008

Midis ēmimeve letrare, Sabit Idrizi ka marrė edhe ēmimin letrar nė
nivel gjithėkombėtar “Kostandin Kristoforidhi”, i cili jepet nė Elbasan.
Qė nga mbarimi i luftės ėshtė shef i Sektorit tė Kulturės nė komunėn e
Mitrovicės, punė tė cilėn e kryen edhe tash. Tani e shtatė vjet me radhė ėshtė edhe kryeredaktor i revistės letrare “Fjalė e vale”, tė cilėn e financon Kuvendi i Komunės sė Mitrovicės, e tė cilėn e nxjerr Shoqata e Shkrimtarėve tė Mitrovicės “Jakup Ceraja”. Ėshtė redaktor, recensues apo redaktor gjuhėsor i mbi 60 librave tė autorėve tė ndryshėm. Shkrimet e tij letrare janė botuar nėpėr shumė revista dhe gazeta qė dalin anekėnd trojeve shqiptare. Qė nga viti 1997 ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės. Jeton nė Mitrovicė.

Vlerėsime tė publikuara pėr krijimtarinė letrare tė Sabit Idrizit:

“...Kjo tregon se Sabit Idrizi ėshtė njė krijues jo lokal i Mitrovicės,
por ėshtė njė krijues kombėtar...” (Dr. Agim Vinca)

“... Poezia, kjo ēfarė e shkruan Sabit Idrizi, ėshtė poezi qė e ruan
prestigjin e poezisė, sepse ėshtė poezi e njė shprehjeje moderne e
sugjestive, qė kėrkon pėrqendrim gjatė leximit dhe zbėrthimit tė shenjave tė saj gjuhėsore, figurave, metaforave, krahasimeve, antitezave, paradokseve, alegorisė, ironisė, aty-kėtu edhe simboleve, nėpėrmjet tė cilave poeti i shqipton idetė, emocionet dhe botėkuptimin e vet...” (Dr. Agim Vinca)

“... Ai (Sabit Idrizi) ėshtė njė autor qė ka talent e dhunti krijuese, qė e do krijimtarinė dhe gjuhėn nė tė cilėn shkruan. E dashuron doemos gjuhėn e poezisė, gjuhėn e artit poetik...” (Dr. Agim Vinca)

“... Sabit Idrizi (1955) ėshtė njė zė i veēantė nė mjedisin tonė
krijues...” (Fazli Hajrizi, prof.)

“... Poeti Sabit Idrizi ka qėndrim aktiv ndaj jetės. Ai ėshtė poet me
talent, poet i ndjenjės sė disiplinuar, poet qė mendon shumė, po qė
shkruan shkurt, poet i prirur pėr njė ligjėrim tė figurshėm e metaforik.
Poezia e tij, e thurur me njė gjuhė mjaft bashkėkohore, imponon njė
ndjenjė vėrtet tė ngritur tė nevojės pėr lexim tė vėmendshėm, disa edhe
pėr rilexim tė thelluar e studioz. Pra, poezia e tij ėshtė e prirur pėr
njė elitė lexuesish...” (Fazli Hajrizi, prof.)

“...Poezitė e Sabit Idrizit, edhe pse tė shkurta (miniaturale), shpesh
janė poemė, njė vepėr e tėrė qė tė provokon ta lexosh e ta rilexosh, t’i qasesh e tė meditosh rreth nuancave kuptimore e artistike qė i artikulon fuqishėm...” (Fazli Hajrizi, prof.)

“... Sabit Idrizi ėshtė, padyshim, njė ndėr zėrat autentikė tė poezisė
shqipe qė krijohet sot nė Kosovė...” (Dr. Agim Vinca)

“... Tipar qė e dallon poezinė e Sabitit ėshtė dendėsia e fjalės, pra
konciziteti i shprehjes, por edhe ironia. Sabit Idrizi ėshtė njė autor qė e zotėron mirė njė nga mjetet mė tipike tė poezisė moderne dhe
postmoderne, ironinė...” (Dr. Agim Vinca)

“... Sabit Idrizi, me njė shije tė hollė dhe me njė varg jashtėzakonisht mirė tė realizuar, pėrherė i ka qėndruar besnik poezisė – mbretėreshės sė arteve...” (Riza Haziri, prof.)

“... Sabit Idrizi ėshtė njė poet autentik nė letėrsinė shqiptare, qė ka
krijuar individualitet dhe mėnyrė tė veēantė tė shprehjes...” (Dr. Agim
Vinca)

“... Poeti Sabit Idrizi ka depėrtuar mjaft thellė nė psikologjinė e
njeriut tonė tė shqetėsuar, nė aspiratat shekullore, duke ēmistifikuar
rrethanat qė dikur ishin tė pazbėrthyeshme, qė tė mos thuhet tė
paarritshme...” (Dr. Shyqri Galica)

“... Poezia e Sabit Idrizit karakterizohet, para sė gjithash, nga
shqiptimi i mendimit tė thellė, figurat, shprehjet e lidhura dhe koncepti refleksiv...” (Dr. Shyqri Galica)

“... Sabit Idrizi ėshtė njė poet i veēantė, me njė vokacion tė vetin
poetik tėrėsisht origjinal...” (Ejup Ceraja, prof.)

“... Poezia e Sabit Idrizit ka mjaft antiteza tė qėlluara me tonalitete tė reja poetike, ku dėshmohet pjekuria e tij krijuese dhe ku shprehen tė gjitha veēoritė e poezisė autentike, pikėnisjet dhe venerimet e
marrėdhėnieve tė tij ndaj jetės, ndaj vendlindjes dhe ndaj kohės e pakohės nė pėrgjithėsi...” (Vezir Ukaj)

“... Poezia e Sabit Idrizit ėshtė e njė niveli tė lakmueshėm
ideoartistik...” (Mexhid Mehmeti)

“... Njė lirizėm i veēantė, tėrheqės, qė mund ta krijojnė vetėm poetėt e talentuar...” (Dr. Shyqri Galica)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:06

POEZI

Tė pafatėt s’tė kuptojnė
Tė marrėt ēmenden pas teje
Tė ēmendurit tė krijojnė


SOT
(17 shkurt 2008)

E ngjeva penėn nė buzėqeshjet e vonuara tė fėmijėve
Dhe e shkrova vargun mė tė bukur pėr dritėn

I pėrzjeva ngjyrat e tė gjitha puthjeve tė zjarrta
Dhe e pikturova ylberisht dashurinė mė tė virgjėr

I vesova lotėt e tė gjitha nėnave zemėrplasura
Dhe e kompozova himnin mė tė dhembshėm pėr diellin

E mpreha daltėn e ndryshktė nė kujtimet pėrvėluese pėr tė rėnėt
Dhe e latova shtatoren mė tė lartė tė krenarisė

I mblodha tė gjitha ėndrrat e plagosura
Dhe e qėndisa kurorėn e amshuar tė lirisė


KA DIELL PĖR TĖ GJITHĖ
(Shkruar mė 17 shkurt 2008)

Asgjė e jashtėzakonshme, biri im
Dielli lindi

Nė gjoksin tėnd tė njomė
Nė ballin tėnd tė hapur
Po dritėson

Merre hisen tėnde tė qiellit
E qėndisi shekujt e dashurisė
Me rreze

E as mos ia lė
E as mos ia merr kujt kurrė


DIĒKA MĖ KUJTOHET

Mė 21 mars 2008
Nė bibliotekėn e qytetit tim
Para disa dhjetėra dashamirėve tė letėrsisė
I pata lexuar dy poezi tė shkruara mė 17 shkurt

- Sihariq!!!
M’u drejtua dikush
Me tė mbaruar manifestimi
- E ndaluan sėrish revistėn letrare tė qytetit

- Jo, bre!!!
Kisha pas klithur
Dhe kisha pas dalė nga vetja
Krejtėsisht...

Ishte Dita Botėrore e Poezisė
Muaji i Dytė i Pavarėsisė


ATDHEDASHURI NĖ DY VERSIONE

Deri kur dysh-dashuri
Ju kafsho, unė vjell mushkėri


DIALOG ME NJĖ PUSHTETAR

Tha:
- Thonė se poetėt jetojnė vetėm pas vdekjes.
- Po, ia ktheva. – Prandaj ne i mbysim ata pėrditė nga pak.


GJUHĖ SHIKIMESH

I vjedhim diēka njėri-tjetrit me nga njė shikim tė vetėtimtė
Pėr ēdo ditė pune aty pėrballė Stacionit tė Autobusėve
Ku takohemi “rastėsisht” mėngjeseve tė hershėm

Por as pėrshėndetemi kurrė, as prekemi ndonjėherė
As puth buzė tė saja, as ledhatoj bel
Ndaj kjo gjuhė shikimesh, vallė, ē’ka qė gėrryen kaq thellė


LAMTUMIRĖ E DASHUR

Vetėm kėshtu tė braktisur
Nga jeta ime prej ėndrrash
Tė shoh ashtu siē je

As Mollė e Ndaluar
Qė joshė pėr kafshim
As ethe drithėruese
Nė gjoksin tim

Je veē njė hije
Qė s’ekziston pa diell
Pėr diell s’mė deshe
Tash lamtumirė


FĖMIJĖVE TĖ MI

Kėmbėkryq tek dera ua lash zanatin e skamjes
Dhe tė drejtėn pėr ta shikuar atdheun
Pėrherė nė sy


LIRIA

Liria ėshtė e drejta qė tė mos kesh kurrė tė drejtė
Ta bėsh pazar diellin

Ajo ėshtė gjithēka e mirė qė e dėshiron
Edhe pėr atė tjetrin

Liria ėshtė vėnia e dorės nė zemėr
Kur tė vjen nė shteg tė bėsh ēka tė duash
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:08

Prozė postmodrne

--------------------------------------------------------------------------------

SABIT IDRIZI

ZARFI

Biblioteka PROZĖ

Redaktor
Gani Baliu

Recensent
Miftar Kurti

SHSHM Jakup Ceraja
Mitrovicė, 2008

SHQETĖSIM

Kemi filluar tė hamė me sy
E tė shohim me tyta
Nė kėtė xhungėl zorrėsh

Tė duam me xhepa
Tė urrejmė me bark
Kemi filluar

Kaherė s’kemi qeshur me shpirt
S’kemi qarė me zemėr

Kah kėshtu, o Tokė?!
Kah kėshtu pa kokė?!


Sot e kėsaj dite s’e kam tė qartė nė ishte vajzė a engjėll.
Isha nė zyrėn time, nė redaksi. Po redaktoja dorėshkrimet pėr numrin e radhės tė revistės letrare “Fjalė e valė”. Pas njė trokitjeje tė lehtė nė derė, brenda u fut njė vajzė diku 17-18 vjeēe. Njė vajzė e druajtur me njė zarf tė madh nė dorė. E mora pėr ndonjė krijuese tė re, qė kishte ardhur pėr t’i provuar hapat e parė nė letėrsi, andaj u ngrita nė kėmbė pėr t’i dhėnė kurajė.
- Urdhėroni! – i thashė, duke ia zgjatur pėrzemėrsisht dorėn.
Nga ky gjest imi tepėr i ngrohtė e miqėsor, ndoshta pse s’e kishte pritur, vajza u hutua tėrėsisht. Kur ma dha dorėn, vėrejta se po dridhej.
- Urdhėroni, uluni! – i thashė, mė tepėr nga droja se s’do ta mbanin kėmbėt, sesa nga nevoja pėr ta zgjatur bisedėn.
- Sabit Idrizi, nėse s’gaboj? – mė pyeti, disi gulēueshėm.
- Po! – ia ktheva.
E bindur se kishte gjetur njeriun qė kėrkonte, ma zgjati zarfin.
- Jeni krijuese, sigurisht? – e pyeta jo aq nga kureshtja sesa nga dėshira pėr t’ia larguar emocionet, qė e kishin ngėrthyer tė tėrėn.
- Jo! – ma ktheu ftohtė. Kėtė zarf e kam “amanet” qė ta dorėzoj nė redaksinė tuaj. Juve, personalisht, si kryeredaktor.
Vajza, tashmė, ishte qetėsuar. Dukej krejtėsisht tjetėr. Disi e lirė, e qeshur... Sikur tė ishte ēliruar nga njė barrė e rėndė, nga njė ankth... Thua se nė atė zarf nuk ishin ca letra tė shkruara, po njė masė plasėse, shkatėrruese... Dhe, meqė zarfi tash ishte nė dorėn time, ajo ndjehej jashtė kėtij rreziku, jashtė kėtij kobi... Kjo ma shtoj edhe mė kureshtjen pėr ta hapur sa mė parė. U ngrita pėr t’i marrė gėrshėrėt, qė, zakonisht, i lija nė njė dollap afėr derės. Dhe... O, Zot! As qė kisha vėrejtur a dėgjuar gjė e vajza s’ishte mė aty! Sekondat ishin nė pyetje. S’kisha arritur ta pyesja as pėr emrin e autorit. Ishte zhdukur?! Vrapova nė korridor, si i ēmendur, po nuk e pashė gjėkundi. U ktheva, vetėtimthi, nė zyrėn time, dritaret e sė cilės shikojnė nga oborri i ndėrtesės dhe, meqė dalje tjetėr nuk ka, qėndrova aty deri nė fund tė orarit tė punės, po vajzėn s’e pashė se s’e pashė.
Derisa po e hapja zarfin, s’di pse mė bėhej sikur po e hapja vetė Kutinė e Pandorės.
Nė takimin e radhės, anėtarėve tė redaksisė ua dhashė nga njė kopje tė shumėzuar tė dorėshkrimit, bashkė me propozimin tim pėr ta botuar nė vazhdime nė numrat e ardhshėm tė revistės.
- Nė shikim tė parė tė lėnė pėrshtypjen e njė mishmashi shkrimesh zhanresh tė ndryshme, mirėpo, po tė lexohen me vėmendje, shihet se pėrbėjnė njė tėrėsi, madje njė tėrėsi tė ngjeshur dhe se kanė njė lidhje shumė logjike nė mes veti, - u thashė.
Pėr rastin e vajzės qė ma kishte sjellė zarfin nuk u tregova fare. U thashė se zarfi kishte arritur pėrmes postės.
Nė takimin tjetėr, tė gjithė anėtarėt e redaksisė ishin tė pajtimit qė dorėshkrimi tė botohej nė vazhdime, mirėpo rreth emrit tė autorit secili ngulte kėmbė nė tė veten:
Ganiu: Jam i bindur se ėshtė F. L. Vetėm ai shkruan kėshtu. Ia njoh stilin. Kam “banuar” me tė nė njė dhomė, njė kohė tė gjatė, nė burgun e Nishit.
Miftari: Para se N. A. nuk ėshtė kush. Moti s’e kam parė, por me tė kam qenė nė tė njėjtin njėsit, me muaj tė tėrė, nė Brigadėn e Shalės. Ai shkruante kėshtu. Kėshtu fliste.
Ejupi: D. RR. ėshtė, s’ka dyshim. Ka qenė nxėnės imi. Edhe hartimet me shkrim i shkruante kėshtu. Po, po, ai ėshtė.
Fazliu: Unė s’ngul kėmbė qė t’ju bind, po, megjithatė, jam i sigurt se ėshtė U. K.
Riza: Njė shok imi i luftės, qė quhej F. G., gjatė luftės mbante ditar. Jo vetėm stili, po edhe shkrimi i tij ėshtė. S’ka fije dyshimi.
Isa: Ju si tė doni, po ky duhet tė jetė njė koleg imi i studimeve. L. P. quhej. Kėshtu fliste gjithmonė, po s’dihet...
Sa mė shumė qė bėnim pėrpjekje pėr ta zbuluar identitetin e autorit tė kėtij shkrimi, aq mė i mjegulluar e mė enigmatik na bėhej. Si mė i besueshėm dilte njėfarė D. N., qė njihej pėr filozofimet e tij tė pėrhershme pesimiste, qė e quan nė ēmendi, dhe poeti e shkrimtari L. D., qė kurrė s’pajtohej me ēoroditjen e njeriut e tė njerėzimit, me ligjet e shkruara e tė pashkruara tė kėsaj bote tepėr kundėrthėnėse, qė e quan nė asketizėm tė skajshėm.
Mė nė fund, vendosėm qė dorėshkrimin ta botojmė pa emrin e autorit dhe pa kurrfarė ndėrhyrjesh.
Vetėm titulli ėshtė i redaksisė.ABSURDET DHE PARADOKSET – ARDHMĖRIA IME E ĒMENDUR

Liria ėshtė vėnia e dorės nė zemėr kur tė vjen nė shteg tė bėsh ēka tė duash. Ajo nuk ėshtė diēka e jashtme. Pėrkundrazi. Jashtė vetes sonė ajo nuk ekziston. Pavarėsisht prej rrethanave. Ajo ėshtė diku nė ne. Diku thellė nė brendinė tonė tė fjetur. Vetėm se duhet ta shprushim, ta shpėrthejmė, ta bėjmė... dhe do ta shohim, do ta zbulojmė njė tjetėr vete brenda vetes sonė tė ndrydhur, brenda vetes sonė tė stėrkequr, brenda vetes sonė tė bastarduar. Pa kėtė vete tjetėr, pa kėtė vete tė dytė, nuk ka jetė, nuk ka dashuri, nuk ka ardhmėri...
E ne na bėhet se jetojmė, se dashurojmė, se kėnaqemi... jashtė kėsaj veteje tė mbytur vullnetarisht. Mashtrohemi me gjėra krejt tė parėndėsishme, me gjėra qė nuk e formėsojnė jetėn si jetė dhe mendojmė se po e pėrjetojmė lirinė absolute. Dhe, ja tash absurdi! Pėr tė arritur deri tek kėto gjėra aspak tė rėndėsishme, aspak tė vlefshme (qė ne na duket se e formėsojnė dhe e kuptimsojnė jetėn) ne na duhet ta varrosim nė vetvete lirinė e vėrtetė dhe tė bėhemi: hajna, lajkatarė, servilė, demagogė, hafije, kontrabandistė, kriminelė, smirėzinj, spiunė, kurva e kurvarė... Dhe, kur ta marrim ndonjėrin nga kėta tituj “tė nderuar”, apo shumė tituj pėrnjėherė (siē e do logjika e kėtij lloji) ne na duhet patjetėr t’ia nximė jetėn njėri tjetrit. Dhe, duke ia nxirė jetėn njėri tjetrit, ne e nximė jetėn tonė tė pėrbashkėt dhe e bėjmė ferr. Dhe kur, kėshtu vullnetarisht, jetėn tonė tė pėrbashkėt e bėjmė ferr, dalim e kėlthasim, pa fije turpi: Jeta ėshtė rrenė! Jeta ėshtė kurvė! Jeta ėshtė turp! Jeta ėshtė hiē!...

Pėr kategorinė e moralit, nė pėrgjithėsi, flasin e normojnė tė pamoralshmit.
Ju mund tė prekeni, tė pickoheni, tė putheni, madje edhe tė... nėpėr kėto zyra, sa tė doni. Vetėm se, fshehtas! Po u zbulua kush, vaj halli! Nė punėt tjera mos u pėrzieni! A morėt vesh?! Ė?! AMEN!!!
E mua ma shohin pėr tė madhe qė e dua njė grua. Ma shohin pėr tė madhe qė kėtė e them botėrisht. Pėrpiqen t’mė detyrojnė qė ta ndrydh nė vete kėtė ndjenjė. Kėtė ndjenjė kaq tė thellė, kaq tė fuqishme, kaq fisnike!... Por mua aq mė bėn! I kushtoj, madje, edhe poezi kėsaj gruaje. I kėndoj. Pse jo! Vetėm se kėtė grua, qė e dashuroj (mund ta merrni me mend pse) kurrė nuk e kam prekur, kurrė nuk e kam puthur, kurrė nuk e kam pushtuar... Vetėm se kėtė grua, qė e dashuroj (mund ta merrni me mend pse) kurrė nuk do ta prek, kurrė nuk do ta puth, kurrė nuk do ta pushtoj... E, ta dashuroj po, madje pėrjetėsisht. E kam kėtė tė drejtė dhe do ta shfrytėzoj deri nė vdekje.
Nuk i kam hiē nė qejf moralizimet, po, megjithatė, kujtoj se jashtė rregullave bashkėshortore nuk ka mė rregulla. Dalja prej tyre, vetėm edhe pėr njė ēast, nėnkupton hyrjen nė njė terren parregullsie, ku mė nuk mund tė mbėshtetesh e tė thirresh nė diēka njerėzore. Andaj, pretendimet e disa besėthyesve, qė edhe nė kėtė terren tė krijojnė rregulla, dalin gjithherė tė mjera e qesharake.

Logjika e robit!
I numėroj tė padinjitetshmit, puthadorėt, servilėt, demagogėt, hajnat, hafijet, kurvat, kurvanat... nė mesin ku punoj e jetoj, i shumėzoj me meset tjera dhe... NAH, PAVARĖSIA E PLOTĖ! NAH, LUMTURIA! NAH, MIRĖQENIA!
E populli thotė se druri i njomė digjet afėr tė thatit.
Digjet qė ē’ke me tė, po ēka pastaj?!
Ēka pastaj?
Ēka tjetėr pėrveēse sillje nė njė rreth. Prapė do djem e do vajza qė do t’i organizojnė do demonstrata. Prapė do tė tjerė qė do t’i gjykojnė pėr prishje tė rendit e tė qetėsisė publike. Prapė njė thyerje e madhe. Prapė do rrugė diplomatike. Prapė do djem e do vajza qė dalin maleve. Prapė njė luftė. Prapė disa qė ia kthejnė shpinėn Atdheut. Prapė disa tė tjerė qė dėbohen me dhunė. Prapė shumė lot. Prapė shumė gjak. Prapė shumė varre. Prapė pėrfundimi i luftės. Prapė kthimi i madh. Prapė rindėrtimi i vendit. Prapė turri i atyre qė s’bėnė asgjė pėr Atdheun pėr t’u punėsuar tė parėt. Prapė do spiunė e do tradhtarė nėpėr poste tė larta. Prapė pasuria nė duart e disa tė pandėrgjegjshmėve. Prapė disa tė ndėrgjegjshėm qė vuajnė, qė heqin keq... Dhe... prapė kėtu ku jemi, pėr t’u pėrgatitur sėrish pėr tė njėjtėn rrugė.
I numėroj tė..., i shumėzoj me... dhe... NAH, PAVARĖSIA E PLOTĖ!!! NAH, LUMTURIA!!! NAH, MIRĖQENIA!!!

Po druaj mos po dalin tė vėrteta dyshimet e njė profeti tashmė tė harruar, profecitė e tė cilit, tash vonė, i pata lexuar nė njė libėr tė vjetėr.


DYSHIMET E PROFETIT ALKOMIN

Me kėmbėngulėsinė e tyre tė pėrhershme pėr tė fituar sa mė shumė dituri dhe pėr tė jetuar skajshmėrisht ndershėm, tashmė kanė fituar dashurinė dhe besimin Tim tė pėrjetshėm, andaj, sa herė qė tė mė afrohen e tė ma rrezikojnė Mbretėrinė Time Qiellore, s’do t’ua fundos mė Atlantidėn, por do t’i rrethoj me krijesa tė ēuditshme, qė kanė formėn e njeriut e qė janė tė mbushura pėrplot urrejtje ndaj ēdo gjėje qė ekziston e nuk ekziston dhe, pėrmes tyre, do t’i gjuaj me shekuj terri, derisa tė lodhen aq shumė sa tė mos mund tė mė zėnė me shekuj tė tėrė drite.
Diēka tė tillė po mendonte Krijuesi shumė vjet para lindjes sė profetit Alkomin, tė cilin kishte vendosur ta dėrgonte profet nė vendin mė tė lulėzuar tė Mbretėrisė Tokėsore.
Mbreti pellazg, Atlashtini, lėshoi shikimin e venitur nga pleqėria kah shtigjet e pafundme tė lashtėsisė dhe kapi fijet qė ēonin dikah lartėsive.
“Atje lart ėshtė Krijuesi”, tha i gėzuar mbreti.
“Krijuesi krijoi nga dashuria, i krijuari dashuri duhet tė jetė”, mendoi.
“E dashuria ėshtė diēka e shenjtė, e paskajshme, e paprekshme – diēka e lirė”, pėrfundoi.
Pastaj thirri oborrtarėt e vet pėr t’ua komunikuar vendimin qė mori.
“Iliri tė quhet, tash e tutje, ky vend i bukur, ky vend i lirė. Jetofshi gjithmonė nė paqe dhe liri! Tė keni besim tek njerėzit, t’i doni ata ngado qė tė vijnė. Gjithkah tė ndėrtoni ura, vetėm ura”.
Kėshtu tha i urti mbret Atlashtin dhe vdiq i lumtur.
Kur erdhi profeti Alkomin nė Iliri, legjenda pėr Mbretin Dashuri ishte krijuar. Po atė ditė, nė amfiteatrin e madh tė kryeqytetit, po luhej opera “Mbreti Dashuri flet me Krijuesin”. Nė sallėn solemne tė Bibliotekės sė Qytetit pėrurohej libri i shkrimtarit tė madh Ilir Pellazgut “Urat dhe Mbreti Dashuri”.
Profeti sikur parandjeu diēka tė kobshme nė lumturinė e madhe tė kėtij populli tė urtė.
“Kėtė popull tė mirė do ta mynxyrosė pamėshirshėm dashuria, besimi i madh nė njerėz”, tha profeti dhe nxori rruzaret e tij tė arta dhe pėrmes tyre drejtoi shikimin engjėllor nga ardhmėria. Pa e pa profeti Alkomin deri nė paskajshmėri dhe fytyra e tij hyjnore mori njė pamje tė trishtueshme.
Dikur vonė, diku nė thellėsi tė shekujve, pa rrezet e praruara tė dritės qė po vinin dhe sikur erdhi nė vete.
“Shqipėri do tė quhet ky vend i bukur kur do ta mundė terrin”, u ēudit profeti. “Po, deri atėherė, sa shumė terr do tė mbjellin tė tjerėt nė kėtė oazė drite e qytetėrimi. Sa keq do ta shėmtojnė kėtė bukuri qė krijoi ky popull i vyeshėm dhe i menēur”.
Profeti Alkomin ndjeu dhembje pėr ardhmėrinė e kėtij populli deri nė thellėsi tė qenies sė vet hyjnore.
“Ē’ėshtė kjo, vallė?!”, shtrydhi ai vetveten.
Cila ishte porosia e Krijuesit? Ē’kėshilla duhet dhėnė kėtij populli, o Zot! Dhe, pasi shteri gjithė profecinė e vet dhe kurrsesi tė zgjidhte enigmėn, iu drejtua pėr ndihmė Krijuesit.
“Ti qė mė dėrgove, mė ndihmo!”, i tha.
Krijuesi nuk foli.
“Mė ndihmo, o Krijues i Gjithėsisė!”, thirri prapė profeti.
Krijuesi nuk u pėrgjigj.
“Mė ndihmo, o Zot i Plotfuqishėm!”, u lut sė treti.
Po Krijuesi prapė nuk foli.
Atėherė profetit Alkomin iu kujtua se heshtja e Krijuesit do tė thotė: “Unė jam Njė dhe tjetėr s’ka”, prandaj nuk iu lut mė por ra nė mendime.
Dyshimi se ēdo gjė ishte krijuar nga dashuria po e brente tmerrėsisht.

Jepja njė grimė pushtet tė ligut dhe ndal e shih seri me sy!
Mua, ish-bashkėveprimtarė tė dashur, po mė dhemb diēka tjetėr. Po mė dhemb diku ngjeti. Diku edhe jashtė vetes sime...
Ju lutem, pėr hir tė kėsaj diēkaje, qė aq gjatė e aq me afsh e ėndėrruam dikur, mos ma lėndoni brendinė time tė etur pėr dashuri! Mos ma shprushni njė pjesė rebele tė qenies sime paqėsore, tė dashuruar nė dashuri tė pėrjetshme. Ju lutem! Shumė ju lutem!

Kohė turresh!
Turr pėr ta marrė pushtetin! Turr pėr ta zėnė ndonjė post!
Asgjė e keqe, do tė thoni ju.
Hiē, do tė shtoja unė, sikur tė mos i shihja nga afėr kėto paudhėsi.
Tek ne marrja e pushtetit dhe turri pėr ndonjė post, njėherė pėr njėherė, nėnkupton turrin pas privilegjeve pėr vete, pėr familje dhe pėr farefisin e gjerė. Sytė janė me pa!
Turri pėr pushtet e pėr poste duhet tė bėhet pėr qėllime tjera. Krejt pėr qėllime tjera.
Ēka t’i bėsh! Krejt varet prej karakterit tė njeriut. Sė pakut, sikur tė mos synonin qė tė jenė edhe tė respektueshėm kėta farė grykėsish tė mjerė!
Unė pėr vete i respektoj dhe u pėrulem, deri nė tokė, tė gjithė atyre qė bėjnė pėrjashtim nga ky “rregull”.

Kush, bre?! Aiiiih! Ai, a?! Kur s’ėshtė i zoti pėr t’i punėsuar fėmijėt e vet, si mund t’u prijė tė tjerėve?! Hajt, bre, pashė Zotin! Shokėt e tij edhe pulat i kanė punėsuar e ai as njė fėmijė tė vetin. Lėre, lėre! Qe sa vjet u krye lufta, o dajė!
Nėse, pėr shkak tė edukatės qė kam, s’dua tė bėhem dredhaq, ndėrskėmbcaxhi, bėrrylaxhi, i pafytyrė, hajn, dolloverxhi, klanaxhi..., s’do tė thotė se jam aq i marrė sa tė mos i kuptoj tė gjitha kėto paudhėsi qė po ndodhin. Nė virtyte e punė tė mbara, urdhėroni e garojmė kur tė doni.

Atdhedashuria, qė mua pėrherė mė zgjon asociacione tė njerėzimdashurisė, dėshmohet vetėm atėherė kur nuk funksionojnė rregullat. Vetėm atėherė kur mungojnė mekanizmat pėr t’i ndėshkuar ata qė i shkelin dhe nuk i pėrfillin ato.
Ata u kthyen pas mbarimit tė luftės. Nga pallatet qė i ndėrtuan kėtu, mezi duken kasollet tona. Nuk e paguajnė as rrymėn, as ujin, as shėrbimet pėr largimin e hedhurinave, as tatimin... tashmė gati dhjetė vjet. I kanė punėsuar tė gjithė anėtarėt e familjes, qė janė tė aftė pėr punė, ndėrsa fėmijėt i shkollojnė pa kurrfarė problemi.
Sa lart valonte flamuri kombėtar mbi shtėpitė e tyre ditėn e pavarėsimit tė vendit. Mbi ēatitė e pėrdheseve tona prej qerpiēėsh mezi dukej i bekuari!

Kush thotė se politikanėt e vendit tim, Qeveria, Parlamenti, kuvendet komunale, qeveritė komunale... nuk dinė tė bėjnė politikė! Dinė qė ē’ke me tė! “Pėrparėsi nė ndėrtimin e shtėpive tė djegura e tė shkatėrruara gjatė luftės, nė punėsim, nė shkollim, nė furnizim me energji elektrike, nė furnizim me ujė, nė... - atyre qė e penguan dhe po e pengojnė vazhdimisht mirėqenien e kėtij vendi, atyre qė s’bėnė gjė pėr kėtė vend, atyre qė e shkatėrruan kėtė vend...”, thonė ata. “Kjo ėshtė nė tė mirė tė vendit! Kjo e ēon vendin pėrpara!”.
Mesazh se jo mahi, po ndodhi e u pėrsėrit edhe njė herė (larg qoftė!) diēka nga historia!
Ē’persekutim cinik i ndėrgjegjes sė kėtij populli!!!

Ruaju, drejtor! Oh, e mjera unė pėr ty! Ruaju se po shpėrthen!
Afėr 200 metra larg grumbullit tė njerėzve kureshtarė, qė prisnin identifikimin a shpėrthimin e njė sendi tė dyshimtė (ku u dėgjuan kėto klithje histerike tė njė gruaje) ushtarėt e KFOR-it francez gjetėn njė ēantė tė vjetėr grash.

Armatė e tė papunėve!
Nė listėn e pagave e gjeta edhe emrin e B. N., i cili ka njė vit qė ėshtė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.


MĖDITJA

- Ja, ky ėshtė padroni! – ma tėrhoqi vėrejtjen Urimi, njė mik imi i vjetėr, ditėn e parė kur ia fillova punės. Kjo pėshpėritje e tij nė vesh m’u duk si njė kėrcėnim i butė e miqėsor qė tė jem i kujdesshėm nė punė, sidomos nė prani tė atij djaloshi simpatik qė po vinte drejt nesh.
Nga kati i tretė i ndėrtesės ku punonim, fytyra e djaloshit qė po vinte m’u duk e njohur. Ai po pėrshėndetej me kolegėt e mi punėtorė atje poshtė te pėrziersja e betonit. Pas pak, ata e rrethuan dhe ē’i pėshpėritėn diēka, duke bėrė me kokė nga unė. Nė fillim, as kjo e as vėshtrimi disi enigmatik i Urimit nuk mė bėnė pėrshtypje. Sigurisht ndonjėri prej tyre mė njeh dhe po ia tregon hallet e mia, mendova.
- Mė duket si fytyrė e njohur, - i thashė, pas pak, Urimit, pa e kthyer fare kokėn nga ai.
Me Urimin ishim shokė tė ngushtė, qė prej kohėsh. Ishim vazhdimisht bashkė, sidomos gjatė kohės sė luftės. Kurrė nuk jemi kursyer pėr njėri – tjetrin dhe gjithmonė jemi kuptuar lehtė, andaj vonesa e ndonjė reagimi tė tij, pas fjalėve tė mia, sesi ma bėri, pėr njė ēast, krejtėsisht tė huaj.
- Urim! – i thirra instinktivisht, duke u kthyer rrėmbimthi nga skela ku po muroste.
- Hė! – mezi dėgjova zėrin e tij, sikur tė vinte nga thellėsia e tokės.
Ai e kishte ndėrprerė punėn dhe po mė vėshtronte, disi, me keqardhje. Sytė e tij, aq sa m’u dukėn tė huaj, po aq edhe tė frikshėm. S’isha mėsuar tė mė shikonte askush ashtu. Aq mė pak Urimi. Diēka po ndodhte e unė ende nuk po e merrja vesh. Mbase ajo pėshpėritja atje poshtė!... Njė Zot e di ēka gatuhet kėtu, nė kėtė mes injorantėsh, qė, pėrveē parasė, nuk njohin gjė tjetėr, mendova.
- Fytyrė e njohur, thatė?! – m’u drejtua, pėr herė tė parė nė shumės, Urimi. – Ah! Po, po, ti e njeh, nėse s’e ke harruar, - belbėzoi i hutuar, sikur tė fliste me vetveten e jo me mua.
Derisa pronari i kompanisė po ngjitej drejt nesh, Urimi ma tha edhe emrin e tij.
Njė klithmė habie, s’di as vetė ēfarė, doli krejtėsisht e pakontrolluar nga qenia ime.
Habibin e kisha njohur qysh kur ishte fėmijė. Ishte njė djalosh tepėr problematik. Familja e tij kishte njė respekt tė veēantė pėr mua. Shpesh mė ftonin pėr t’i folur e pėr ta kėshilluar qė t’i kthehej jetės normale. Sa e sa vajzat, gjatė kohės sė okupimit, e kishin ndėrprerė shkollimin sherri i tij! Sa e sa vjedhje kishte bėrė! Sa e sa ngatėrresa! Sa e sa herė kam pėrdorur autoritetin tim pėr tė pajtuar familjet tjera me familjen e tij pėr hajni e sherre tė tjera qė i bėnte! Dhe vetėm atėherė kur u pėrhap lajmi se Habibi kishte shkuar diku jashtė vendit, lagjja dhe qyteti morėn frymė pak mė lirshėm.
- Puna e mbarė! – dėgjova njė zė tė njohur qė mė shkėputi pėrnjėherė nga ato kujtime tė largėta e tė hidhura. Ishte ky zėri i Habibit, pronarit tė kompanisė mė tė njohur nė vend.
Edhe pse Urimi ishte nja 7-8 vjet mė i ri se unė, Habibi u drejtua sė pari nga ai dhe e pėrshėndeti ngrohtėsisht.
Urimi ishte mjeshtėr i zoti nė ndėrtimtari. Unė isha njė punėtor i thjeshtė krahu. Madje njė punėtor shėndetlig. Kjo ishte dita e parė qė po punoja nė ndėrtimtari dhe mė mungonte kondicioni. Edhe mosha po e bėnte tė veten. Vetėm falė autoritetit tė Urimit si mjeshtėr, unė ia kisha filluar kėtu punės. Mė pranoi krye nė veti pėr tė punuar ndonjė ditė, ngase kisha mbetur shumė keq nė pikėpamje materiale. Ishte ky muaji i gjashtė qė kisha ngelur pa punė, pas disa reformave qė ishin bėrė nė sektorin ku punoja. S’kisha tė holla as pėr bukė e cigare, e lėre mė pėr letėr e gjėra tė tjera.
- Si je, zoti shkrimtar! – m’u drejtua ftohtė Habibi, pasi qė ishte pėrqafuar ngrohtėsisht me Urimin.
- Mirė, zoti drejtor! – ia ktheva me njė buzėqeshje tė lehtė. – Ja, kėshtu, siē mė shihni! – dhe i ngrita duart lart pėr t’ia tėrhequr vėrejtjen se nė ē’gjendje isha katandisur.
Trupin tim tė pėrlloēur e tė larė nė djersė ma pėrshkoi ngeshėm njė vėshtrim i tij pėrbuzės, siē shikohet keq njė qen i zgjebosur.
Kisha mbetur keq. Fyerja, qė po mė bėhej kėshtu sy botės, mė sė pakut i shkonte karakterit tim, por, pėr ēudi, nė ato momente ndjehesha krejtėsisht i paaftė pėr tė ndėrmarrė ēkadoqoftė. Kthimin tim tė pakontrolluar kah Urimi instinkti i tij e kuptoi si kėrkesė pėr ndihmė mikut nė ato ēaste tė vėshtira dhe iu drejtua gati me ton kėrcėnues Habibit.
- Si nuk keni turp ta fyeni kėshtu njė shkrimtar kaq tė njohur, njė njeri kaq tė respektueshėm! – i tha i mėrdhezur nė fytyrė.
Toni i ashpėr i Urimit, sado qė po mė mbronte mua, mė frikėsoi. Mė kapi droja mos po ma shihte sherrin e po mbetej edhe ai pa punė. Dhe, derisa prisja shpėrthimin bombardues e hakmarrės tė Habibit, duke na sikterisur tė dyve tatėpjetė shkallėve, pėr ēudi, dėgjova zėrin e tij tė qetė e miqėsor qė iu drejtua Urimit.
- Ti, Urim, je mjeshtėr i zoti. Pa ty kompania ime nuk do tė ishte kjo qė ėshtė. Mirėpo, kohėve tė fundit, punėt nuk po shkojnė sipas dinamikės sė paraparė. Nuk tė duhen kėtu shkrimtarė e artistė, po punėtorė tė fortė krahu. Edhe dy javė i ke pėr ta dorėzuar objektin. Ti duhet tė angazhosh nė punė djem tė rinj e jo parazitė qė vetėm sorollatėn poshtė e pėrpjetė. Pėr kėtė ma tėrhoqėn vėrejtjen edhe punėtorėt atje poshtė.
I tha kėto fjalė dhe ashtu, me ftohtėsi kompjuteri, u nis shkallėve tatėpjetė, pa u pėrshėndetur fare.
Kisha mbetur si statujė. Pėrbrenda ndjehesha krejtėsisht – krejtėsisht i zbrazėt. Midis fajtorit qė pėr njė ditė gati kishte rrėnuar njė kompani tė fuqishme dhe skamnorit qė po i merrej kafshata e vogėl e gojės, duke u fyer kaq rėndė, nuk dija cili isha. Nuk di sa kisha qėndruar ashtu, por e di se dikur isha kthyer kah Urimi. Ai po shikonte papėrcaktueshėm diku nė horizont. E dija se ēkado qė po shikonte, po e shihte turbullt, ngase sytė i ishin mbushur me lot. Njė ndjenjė e fuqishme miqėsie mė grishte pareshtur qė t’i afrohesha e ta pėrqafoja pushtueshėm, por kisha frikė se do tė shpėrthente nė vajė, ndėrsa kjo mė sė pakut mė duhej nė ato ēaste tė rėnda. Sot e kėsaj dite nuk e kam tė qartė a mė dėgjoi kur i thashė “shkova”, edhe pse s’kishin mbetur as dy orė tė plota pėr tė mbaruar orari i punės. Vetėm e di se, kur e kalova pėrziersen e betonit, dikush mė thirri nga prapa:
- Zoti shkrimtar! Zoti shkrimtar!
Ktheva kokėn dhe pashė tė vraponte drejt meje njėri nga kolegėt e punės.
- Hė?! – ia bėra ftohtė, posa m’u afrua.
- Me tė parin tė vishė ta marrėsh mėditjen pėr sot. Kėshtu na porositi drejtori,- tha dhe deshi tė kthehej.
- Jo, nuk mė duhen gjė! – ia ktheva i vendosur. Mėditjen e sotme po ta falė ty. Ta pini nga njė kafe bashkė me kolegėt tu dhe me drejtorin.
Njė ndjenjė tė pėrzier habie dhe gėzimi, qė dinė ta shprehin vetėm idiotėt, e lash nė fytyrėn e tij tė vrazhdė dhe u nisa...

E pėr gjuhėn e lotit shkojnė e thonė e ēka nuk thonė. Tė gjithė po rrejnė! Pasha t’Madhin Zot, po rrejnė!

Ata as sot nuk janė tė vetėdijshėm se rrebeshet tė pėrlajnė.
Pas tėrmeteve dhe luftėrave duhet tė pastrohet terreni nga mbeturinat pėr t’i vu themelet e reja. Kjo logjikė mbizotėron gjithherė dhe gjithkund.
Pra, i kisha duart e lira pėr tė vepruar, merret vesh, sipas disa rregullave qė i kishim caktuar mė parė.
Ata i gjeta aty. Mė pritėn jashtėzakonisht mirė. Mė nderuan tej mase. Nga shokėt kisha vėrejtje se nuk po bėja asgjė nė pastrimin e terrenit dhe nė vendosjen e themeleve tė reja. Ndoshta edhe kishin tė drejtė, por unė s’mund tė veproja ndryshe. Ėshtė nė karakterin tim qė gjithherė tė jem nė anėn e tė ligut, nė anėn e tė dobėtit, nė anėn e tė pambrojturit... Ata, me gjasė, s’kishin bėrė gjė tė keqe. Nuk i largova. Pėrkundrazi. I mbrojta mė shumė se veten time.
Dhe doli se shokėt kishin pasur tė drejtė. Sė paku nė diēka. Kėtė e vėrtetova mė vonė, fatkeqėsisht. I ligu e i dobėti pėrherė i lig dhe i dobėt mbetet. E unė tash s’mund tė jem aq i lig e aq i dobėt sa t’ua them troē se ē’presion mė bėnin dikur do “llokuma”, do “zemra”, do “loēka”, do “shpirtra”... tė tashėm pėr t’i larguar ata nga puna.
Kėrceva Drinin, t’ē... pelėn.
Tash, moszbatimi i ndonjė urdhri qė jap hiē nuk mė befason. Pėrkundrazi. Ėshtė krejt logjike kjo rrjedhė. Derisa luftohej nė Prekaz, dikush pėrkundej lezetshėm nė prehrin e drejtorit a tė shefit tė vet tė dhunshėm dhe s’lodhte as kokėn bile pse digjej flakė Kosova.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:09

SHTĖRPINJTĖ, AKTET E VETĖFLIJIMIT DHE PUSHTETI

Jezu Krishti u vetėflijua pėr mėkatet e tė tjerėve, duke zgjedhur, me vetėdije, njė vdekje tė mynxyrshme. Dhe, derisa po pėrjetonte ēastet e fundit tė kėtij tmerri, po ata njerėz, pėr mėkatet e tė cilėve po vuante aq shumė, e pėrqeshnin dhe e fyenin paturpėsisht, ndėrsa ai lutej: “Fali, o Zot, se s’dinė ēka bėjnė!”

Shtėrpinjtė

Po tė zhvishen nga figuracioni poetik vargjet:

Tė tjerėt, qė vetėm vėzhgojnė nga bregu
Janė shtėrpinj tė padukshėm
Qė nuk i takojnė asnjė kohe

do tė dilnin kėshtu:

Tė tjerėt, qė nuk bėjnė asgjė pėr atdheun e tyre
Janė njerėz tė pafytyrė e tė poshtėr
Qė u pėrshtaten tė gjitha kohėve

Dhe, tė tillėt nuk ėshtė fare vėshtirė tė njihen. Nė kohė furtunash ata nuk duken, ngase fshihen diku nėpėr gėzhojat e mjerimit tė vet dhe presin nė heshtje. Instinkti i qyqarisė ua ka zhvilluar sė tepėrmi shqisėn e tė nuhaturit, kėshtu qė shumė shpejt i hetojnė kthjellimet. Janė brejtės tė hatashėm, prandaj tė parėt bėjnė turr qė t’i shijojnė frutat e ėmbla tė kohėve qė i sjellin tė tjerėt. Dhunti tjetėr e kėtyre zvarranikėve ėshtė pėrvjedhja. Dinė tė pėrbirohen e tė futen gjithkund, pėrmes deriēkave qė nuk shihen. Po t’u vijė rasti, dinė tė kafshojnė tmerrshėm. Nuk skuqen fare as atėherė kur i pėrdhunojnė e i pėrqeshin fshehurazi edhe ata qė u flijuan e flijohen, pėrveē tjerash, edhe pėr qyqaritė e tyre.
Nga zvarritja e tyre tinėzare e hanė shtatin edhe kohėt qė vijnė.

Aktet e vetėflijimit

Ėshtė shumė logjike tė thuhet se aktet e vetėflijimit nuk i kuptojnė dhe i keqinterpretojnė vetėm tė pamoralshmit. Ne, nė kėtė rast, qėllimisht po i marrim vetėm kėto dy ekstreme, pra ekzekutuesin dhe mohuesin, ndonėse nė mes tė kėtyre dy kategorive ėshtė njė det i tėrė karakteresh, qė nuk mund tė studiohen as pėrafėrsisht edhe po tė hulumtohen gjithė jetėn.
Njė akt i vetėflijimit, pėr aq sa ėshtė i kushtėzuar nga niveli i ndėrgjegjėsimit tė individit pėr njė ēėshtje madhore dhe shumė sublime, po aq kėrkon edhe guxim e gatishmėri fizike e shpirtėrore. Andaj, nuk ėshtė ēudi qė aktet e tilla nuk mund t’i bėjė dhe nuk mund t’i kuptojė gjithkush. Niveli i atyre qė i kryejnė kėto akte ėshtė mbimesatar, pėr tė mos thėnė hyjnor, prandaj shpeshherė ata keqkuptohen dhe keqinterpretohen edhe nga niveli mesatar i tė kuptuarit. Karakteri i mohuesve dhe i atyre zvarranikėve, qė i cekėm mė lart, ėshtė diēka tjetėr. Nė rastin e tyre s’ke si tė mos e pėrkujtosh pėrherė aktin madhor tė Jezu Krishtit, i cili u vetėflijua pėr mėkatet e tė tjerėve, duke zgjedhur, me vetėdije, njė vdekje tė mynxyrshme. Dhe, derisa po pėrjetonte ēastet e fundit tė kėtij tmerri, po ata njerėz, pėr mėkatet e tė cilėve po vuante aq shumė, e pėrqeshnin dhe e fyenin paturpėsisht, ndėrsa ai lutej: “Fali, o Zot, se s’dinė ēka bėjnė!”.
Pėrveē vetėflijimit tė gjėsė mė tė shtrenjtė, siē ėshtė jeta, pėr njė ēėshtje shumė madhore, siē ėshtė liria (pėr kėtė arsye dėshmorėt janė kategoria mė e lartė e ndėrgjegjėsimit dhe ne atyre u pėrfalemi pėr jetė e mot) ka edhe forma tjera tė vetėflijimit, me tė cilat autorėt e tyre pėrpiqen tė arrijnė efekte fort fisnike pėr ēėshtje shumė madhore. Kėshtu, ata me vetėdije tė plotė heqin dorė nga shumė tė drejta dhe tė mira qė u takojnė ndershmėrisht, pėr t’ua tėrhequr vėrejtjen atyre qė e mbajnė timonin se anija nuk po shkon nė drejtimin e duhur. Kjo bėhet vetėm nė rastet kur shteren tė gjitha mundėsitė tjera tė bindjes. Pas akteve tė tilla, nė tė shumtėn e rasteve, pason zhgėnjimi. Dhe ironia e gjithė kėsaj ėshtė, shikuar tash nga njė kėnd tjetėr, se po ata, pėr mėkatet e tė cilėve bėhet ky vetėflijim, vazhdojė t’i shfrytėzojnė dhe t’i shijojnė padrejtėsisht po ato “tė drejta” dhe po ato tė mira, nga tė cilat ka hequr dorė vullnetarisht i vetėflijuari.
Ndėshkimi i kohės pėr kėtė mosdėgjueshmėri tė arsyes, herėt a vonė, mund tė jetė tepėr i ashpėr pėr tė gjithė.

Pushteti

Nė mes kėtyre dy karaktereve skajshmėrisht tė kundėrta, qė u cekėn mė lart, ka karaktere e karaktere. Dhe, nga kjo xhungėl karakteresh tė mesme duhet tė ndėrtohen pushtetet. Themi nga kjo xhungėl karakteresh tė mesme, ngase dy kategoritė e para vetė koha do tė duhej t’i privonte nga njė e drejtė e tillė, pėr shkaqe krejtėsisht tė ndryshme.
Kjo, nė asnjė rast, nuk duhet kuptuar si diferencim, por si rrjedhojė logjike e proceseve tė zhvillimit tė shoqėrive nė fazat e tyre mė delikate.
Sukses apo dėshtim – krejt varet nga aftėsia e tė kuptuarit drejt tė kėtyre dy skajshmėrive.

Ekzistojnė disa rregulla tė pashkruara, tė cilat janė tė ēdokohshme dhe tė gjithkundshme.
Dikur, atij qė vepronte nė kundėrshtim me rregullat morale tė familjes, edhe po tė ishte mė i vjetri, i merrej apo nuk i jepej fare posti i Zotit tė Shtėpisė. Atin, edhe po t’ia falte dikush, ai nuk duhej ta kalėronte (ngase ishte e pandėrgjegjshme) pėrpara se t’i vente nė vijė tė mbarė tė gjitha punėt nė familjen e tij.
Tash, gjithė ky “salltanat” pėrballė gjithė kėsaj varfėrie tė skajshme dhe as qė skuqet kush bile!
Sa e sa “atllarėt” dhe “superatllarėt”, tė blerė me djersėn e kėtij qytetari tė varfėr, kalėrojnė sot, hiē pa ndalė, pa kurrfarė nevoje, rrugėve tė vendit tim.
Po tė ishin aq tė ndėrgjegjshėm sa ta pėrfillnin proporcionin e privilegjeve tė veta me zhvillimin e vendit, atėherė, e shumta e shumta, funksionarėt tanė do tė mund tė shkonin nė punė me motoēikleta zyrtare, nė mos me biēikleta. Flas pėr nivelin vendor, ngase sa u pėrket niveleve lokale – s’ka fije dyshimi se ata do tė duhej t’i pėshtynin kėmbėt.

Ia luajtėm nėnėn komunizmit!
Kujt i kėrcet sot a je shqiptar a ēka dreqin je! Me rėndėsi tė dish anglisht, ta zotėrosh kompjuterin, tė kesh telefon mobil, veturė... Ani drejtshkrimi! Gjuha standarde! Ta psh... drejtshkrimin e gjuhėn standarde! Kush ka kohė sot tė merret me kėto cikėrrima, o dajė?! Me kėto punė tė kota?! Me rėndėsi tė jesh njeri! Njeri tė jesh! E pat puna e kufijve! S’do tė ketė mė as kombe. Kaloi ajo periudhė. Tė gjithė do tė jemi njė. Njė do tė jemi tė gjithė, a kupton?!

E gjeta njė letėr cinike tė redaktorit tė njė gazete, nė tė cilėn, njė miku im i kahershėm, kishte punuar (me honorar) si pėrkthyes dhe redaktor gjuhėsor.
Pėrgjigja e tij ishte:


ZOTI REDAKTOR,

Ndėrhyrjet e mia nė artikuj dhe vėrejtjet qė i kam pėrcjell tek ju pėrmes koordinuesit tė punėve kanė qenė shumė tė sinqerta, kolegjiale dhe fisnike. Njė letėr juaja, qė arriti kėto ditė nė adresėn time, m’u duk si tepėr tendencioze, fyese dhe cinike, andaj, lidhur me kėtė, desha t’i them disa fjalė.
Unė, pėr veten time, ēfarėdo pune qė marrė pėrsipėr, me pagesė a pa pagesė, pėrpiqem qė ta kryej me pėrkushtim, me nder e me sinqeritetin mė tė madh. Nė anėn tjetėr, kurrė nė jetėn time nuk kam marrė pėrsipėr, e nuk do tė marrė as nė tė ardhmen, punė qė nuk i njoh e qė nuk mund t’u dal zot, cilėsi kėto qė, fatkeqėsisht, nuk i kam vėrejtur tek disa prej jush. Pra, nuk ėshtė kėtu fjala, zotėri, pėr gabime thjesht gjuhėsore e teknike, por pėr paqartėsi nė shprehjen e mendimeve dhe pėr mosrespektim apo mosnjohje tė rregullave mė themelore tė gjuhės, pėr ēka mė ėshtė dashur tė kėrkoj sqarim, ngase nuk jam profet qė tė di se ēka ka dashur tė thotė ky apo ai gazetar, nė kėtė apo atė fjali ēatalle. Nė rastet e tilla kam intervenuar tek koordinatori, pėrndryshe, po t’i ktheja artikujt pėr gabime tė shumta gjuhėsore, atėherė do tė duhej t’i ktheja gati tė gjithė.
Sa u pėrket sqarimeve tuaja se qysh shkruhet nė gazetė a revistė e qysh nė roman a nė njė vepėr shkencore, tė falėnderoj shumė! Ke bėrė shumė mirė, zotėri! E keqja e vetme ėshtė se ke harruar njė “imtėsi”. Ke harruar se kėto sqarime i drejtohen njė poeti e shkrimtari qė, deri mė tash, ka tė botuara 5 vepra letrare, qė ėshtė kaherė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve (deri tash vonė i vetmi nė qytetin tonė), qė ėshtė kryeredaktor i njė reviste letrare shumė tė njohur; njė njeriu qė mbush edhe nga dy faqe tė gazetave e revistave mė tė njohura me komente, polemika, reportazhe, poezi, ese, tregime...; njė krijuesi qė ka marrė edhe ēmime tė larta nė fushėn e letrave, madje edhe nė nivel mbarėkombėtar... Dhe, nga ana tjetėr, ke harruar se kėto sqarime i bėnė njė gazetar, i cili nuk i njeh as rregullat mė themelore tė gjuhės sė vet amtare, tė gjuhės nė tė cilėn shkruan nėpėr gazeta.
Mė habit fakti se me ēfarė krenarie e pranon qė nuk e njeh dhe nuk e respekton gjuhėn tėnde amtare, thua se kjo ėshtė dėshmi e tė qenit gazetar i mirė!!! Kėtė e dėshmoni edhe nė letrėn tuaj, qė ma dėrguat ditė mė parė, nė 13 rreshtat e sė cilės kishte hiē mė pak se 18 gabime tė ndryshme gjuhėsore e logjike. Unė kurrė nuk mund ta kuptoj se si mund tė jetė dikush gazetar, e sidomos gazetar i mirė, kur nuk e njeh gjuhėn.
Sa u pėrket rrjedhave (ju e parapėlqeni fjalėn e huaj “trende”) tė gazetarisė bashkėkohore, mos u shqetėsoni edhe aq shumė, zotėri! Mė mirė do tė ishte tė kujdeseshit pėr veten tėnde dhe pėr brezin tėnd qė, nė emėr tė njėfarė “paqeje” e “globalizimi”, pahetueshėm janė duke jua “tredhur trutė” dofarė “trajnuesish” tė dreqit e tė birit. Njė terapi e lehtė e kthimit nga vetvetja nuk do t’ju bėnte keq. Provoni tė mendoni, tė flisni e tė shkruani bukur nė gjuhėn tuaj amtare dhe do ta shihni se nuk do t’ju bėjė keq. Vetėm kėshtu tė vetvetes do tė jemi interesantė edhe pėr tė tjerėt dhe vetėm si tė tillė do tė mund tė integrohemi nė rrjedhat botėrore. Nuk ia vlen tė paraqitemi as “anglezė” e as “francuzė”, sepse dalim karikaturė e keqe e tyre dhe dukemi qesharakė.
Zoti redaktor,
Po e pėrsėris edhe njė herė se ndėrhyrjet e mia nė artikuj dhe vėrejtjet qė i kam pėrcjell tek ju pėrmes koordinuesit tė punėve kanė qenė shumė tė sinqerta, kolegjiale dhe fisnike. Se vėrtet ėshtė kėshtu, mund tė vini nė zyrėn time e tė bindeni vetė. Fatmirėsisht, tė gjitha dorėshkrimet, qė nga numri i parė i gazetės, i kam ruajtur dhe i kam nė tė dyja versionet.
PĖRDHUNUESIT E GJUHĖS

Se a ėshtė bėrė normėzimi i gjuhės standarde (letrare) shqipe me kompetencė tė plotė shkencore, apo sipas diktatit tė dikujt, mund tė merret si ēėshtje e hapur, pėr tė cilėn edhe mund tė diskutohet. Pra, kjo nuk ėshtė mė temė tabu dhe ėshtė mirė qė ėshtė kėshtu.
Nuk e kam pėr qėllim qė tė jap opinionin tim se a i mbėshtes ata qė konsiderojnė se ky normėzim ėshtė bėrė nė dėm tė dialektit gegė, ata tė cilėt konsiderojnė se ėshtė bėrė nė dėm tė toskėrishtes, apo ata tė cilėt e pranojnė kėtė normė. Qėllimi i kėtij shkrimi ėshtė diku tjetėr.
Nė gjithė botėn e qytetėruar dihet qė norma ėshtė normė dhe se asaj i pėrmbahen tė gjithė. Tė mos i pėrmbahesh njė norme do tė thotė tė mos i pėrmbahesh njė ligji. Dhe, ta shkelėsh njė ligj, nė botėn e qytetėruar, dihet cilat janė pasojat. Tjetėr gjė ėshtė tė mos pajtohesh me njė ligj apo me njė normė, mirėpo, derisa ėshtė nė fuqi, deshe s’deshe, duhet ta respektosh dhe t’i pėrmbahesh. Po ashtu, dihet se cila ėshtė procedura pėr ndryshimin e njė ligji apo tė njė norme dhe kush ėshtė kompetent qė ta bėjė atė.
Nė rastin konkret, sa i pėrket mosrespektimit tė normės sė gjuhės sonė standarde, kjo bėhet, me apo pa vetėdije, nga njė grup i caktuar njerėzish tė profesioneve tė ndryshme, tė cilėt pretendojnė tė jenė tė gjithėdijshėm dhe janė mohues tė flaktė tė ēdo gjėje qė ėshtė punuar nė tė kaluarėn, ngase edhe bota paska zėnė fill vetėm pas lindjes sė tyre. Ata e paralajmėrojnė njė revolucion tė rrufeshėm nė normėzimin e gjuhės shqipe dhe nuk hezitojnė fare qė ta thonė edhe botėrisht se kjo do tė bėhet vetėm sipas kutit tė tyre. Harrojnė se kjo ėshtė shkencė dhe se nė shkencė nuk ka vetėm si ma ka ėnda. (Larg qoftė, o Zot, tė jenė tė paguar nga ata qė vazhdimisht kanė paguar pėr zhbėrjen e kombit tonė!).
Dihet qė ēdo komb e ka gjuhėn e vet standarde, e cila ėshtė edhe gjuhė zyrtare e atij kombi, siē dihet, po ashtu, qė ēdo komb ka edhe dialekte e nėndialekte tė ndryshme, krahinorizma e lokalizma, mirėpo askush nė botė nuk insiston me kaq kėmbėngulje, si kėta tė krisurit tanė, qė e folmja e fshatit tė tyre, apo njė djall e di se e kujt, tė bėhet gjuhė zyrtare e gjithė kombit. S’ka shqiptar, qė i ka dy para mend nė kokė, qė nuk do tė pajtohej qė, edhe nė njė Kongres tė ardhshėm eventual, ku do tė bėhej normėzimi apo rinormėzimi i gjuhės standarde shqipe, tė merreshin parasysh njėsoj tė dy dialektet e shqipes. Kėta, tė krisurit tanė, ende pa u mbajtur ky Kongres dalin me gjuhėn e tyre tė “normėzuar”, qė po tė ishte, sė pakut, njė gegėrishte e kulluar nuk do t’ua shihnim edhe aq pėr tė madhe. Fatkeqėsia ėshtė se, tė tillėt, nuk e njohin as dialektin gegė e as tė folmet lokale e krahinore, por gjuhėn e tyre tė “normėzuar” e flasin, thjesht, shqip magjupēe. Si tė shpjegohet kjo ndryshe kur, pėrveē tjerash, nė asnjė folje dhe nė asnjė emėr nuk e pėrdorin diftongun “ue” dhe “ye”, qė gjithmonė ėshtė pėrdorur edhe nė gjuhėn e folur e edhe nė atė tė shkruar tė dialektit gegė. Ata thonė: “me shku”, “me punu”, “me ndėrtu”, “me pushu”, “me fluturu”, etj., nė vend se : “me shkue”, “me punue”, “me ndėrtue”, “me pushue”, “me fluturue”, etj. Thonė: “kry”, “kru”, “prru”, “gru”, etj., nė vend se: “krye”, “krue”, “pėrrue”, “grue”, etj. dhe kėtė gjuhė tė tyre e pėrdorin edhe nė mjetet e informimit publikė e edhe nė administratė e arsim, ngase disa prej tyre mbahen edhe si gazetarė, publicistė, krijues, arsimtarė, pėrkthyes, nėpunės, e ēka jo.
Nuk di kush tjetėr, pėrveē magjupėve dhe kėtyre bastardėve, e flet gjuhėn shqipe kėshtu.

E thuhet se mortaliteti ėshtė mė i lartė se nataliteti!
Mos, vallė, po shuhen popujt, po shuhet njerėzimi?!
Kam dėgjuar se disa njerėz kanė filluar tė martohen edhe me kafshė.
Sa sperma derdhet pėrballė dritareve tė zyrave tona! Vijnė ēifte, gjithfarė moshash, dhe e kryejnė “atė punė” si lepujt. E shohin se po i shohim dhe shkojnė pa njė tė keqe. Nė vend tė tyre skuqemi ne.

Meteorėt shihen dhe janė tė bukur vetėm gjatė rėnies. Yjet, megjithatė, kanė dritė tė pėrjetshme. Ata nuk bien.
Nė rendin e parė vijnė e ulen: drejtorė, shefa, kryeshefa, kryetarė partish, kryetarė komunash, ministra, kryeministra, kryetarė shtetesh... U pėrulen, i nderojnė... Asgjė nuk flasin, vetėm urdhėrojnė me kokė. Vartėsit i marrin porositė dhe i zbatojnė pėrpikėrisht. Rezultati: Do rrugė tė humbura nė mjegull.
Diku nė fund: poeti, shkrimtari, piktori...
Thėrrasin: Ja rruga! Kush s’i dėgjon. Kush nuk ua vė veshin. Rezultati: Njė zė nė shkretėtirė. Ēka t’i bėsh! Tė vdekshmit me tė vdekshmit...

Pėr krijuesit thuhet se janė ndėrgjegjja e zgjuar e njerėzimit. Janė pararoja e tij. Janė cikoli i inteligjencės. Pushtetarėt (sunduesit) janė ana tjetėr e medaljes.
Arti, nė radhė tė parė, ka si mision fisnikėrimin e shpirtit dhe ndėrgjegjėsimin e njeriut pėr ta jetuar lumturisht jetėn. E, fisnikėrimi i shpirtit dhe ndėrgjegjėsimi i tė sunduarve nuk u shkon pėrshtati sunduesve. Njė shpirt i fisnikėruar dhe i ndėrgjegjėsuar do tė thotė njė shans mė pak pėr ta mbajtur pushtetin, njė privilegj mė pak pėr ta. E ata nuk duan t’i humbin privilegjet, ngase, me humbjen e tyre, s’ka mė sundim mbi tė tjerėt. Ja njėra ndėr arsyet kryesore pėrse krijuesit janė tė gjykuar tė jetojnė e tė vdesin nė varfėri tė skajshme!
Me gjasė, filozofia e ndėrtimit dhe e mbajtjes sė pushtetit, nė tė gjitha kohėt dhe hapėsirat, ėshtė e njėjtė. Plot gojėn kulturė dhe art e kishin pushtetarėt (sunduesit) qysh nė antikė. E kishin edhe gjatė periudhave tjera historike. E kishin edhe gjatė epokės sė komunizmit. E kanė edhe tash nė demokraci. Mirėpo praktika, fatkeqėsisht, flet krejt diēka tjetėr. Hendeku nė mes tė krijuesve dhe sunduesve, pavarėsisht se si i emėrtojmė ne sistemet, mbetet ende shumė i thellė.
Krijuesit kanė mision fisnik. Ata, duke flijuar gjithēka nga vetja e tyre, pėrpiqen qė t’i ndihmojnė tė tjerėt qė jetėn ta shohin edhe me sytė e shpirtit. Shprehur me njė gjuhė pak mė figurative, tė gjitha fushat tjera tė jetės, pa i nėnvlerėsuar e nėnēmuar nė asnjė rast, janė vetėm gjymtyrė tė shtatit tė krijesės sė quajtur njerėzim, ndėrsa arti dhe kultura janė shpirti i tij. Dhe, njė trup pa shpirt... Ja pėrse ka kaq pak lumturi e kaq pak mirėqenie nė kėtė jetė kaq tė shkurtėr e kaq tė pamėshirshme!

Unė mėrzitem pėr ndodhitė qė mund edhe tė mos ndodhin, jo pėr ato qė duhet tė ndodhin patjetėr, sado tė hidhura qė tė jenė.

S’ka lidhje, po thonė, se nė cilėn parti ėshtė, me rėndėsi tė jetė ekspert, tė jetė profesionist pėr punėt pėrkatėse. Ēfarė rrene! Ēfarė ironie!
Profesionistė???!!! Kėta me diploma false?! Kėta me diploma tė blera?! Kėta me tituj tė rremė shkencorė, pa asnjė punim tė vetėm, qė s’dinė t’i thurin as dy fjali?! Kėta qė po bėjnė gara se kush po e merr asistenten mė perri?! Kėta qė nuk po ua huqin veturave zyrtare ditė as natė?! Kėta qė i kanė me dhjetėra e dhjetėra afera pas vetes pėr amoralitet, hajni, korrupsion e kopukllėqe tjera?! Kėta qė kurrė s’ia bėnė asnjė argat tė vetėm kėtij vendi tė shumėvuajtur?! Kėta...?! Kėta na qenkan profesionistė?!
Ua psh...kriteret e konkurseve! Ua psh...komisionet! Ua psh...koalicionet!
Ku mbeti kriteri kryesor – NJERI? Kriteri – ATDHEDASHURI? Kriteri – NDĖRGJEGJE? Kriteri – MORAL? Ku mbeten ata qė dhanė prova tė pėrhershme se e duan dhe se dhėnė gjithēka pėr kėtė vend? Ata qė kurrė nuk i bėnė hile kėtij vendi? Ata qė kanė nga njė bagazh rezultate nė fusha tė ndryshme tė jetės? Ata qė u pėrpoqėn e po pėrpiqen vazhdimisht qė t’i dalin zot kėtij vendi? Ku mbetėn?! Ku?!
Kah pikėn tash kėta farė ekspertėsh e profesionistėsh, qė kurrė nuk ua pa hairin ky vend e askush tjetėr? Kėta farė ekspertėsh, qė nuk kanė autoritet as nė familjet e tyre tė ngushta e lėre mė t’i prijnė dikujt tjetėr? Ku ishin kėta tė bekuar kur kėtu hahej fasulja nga njė kokėrr? Ku ishin?! Ku?!
S’paska pasur faj e gjora deve! Ku t’ia bėsh hallall padronit kur ta qet gomarin pėrpara?!

E kam njohur mirė. Moti s’e kam parė. S’di nė ėshtė gjallė apo ka vdekur. Mushkėritė ia patėn hėngėr dofarė horrash e bastardėsh. Pėr shumė vjet me radhė i pat prirė kulturės nė qytetin tonė. Ka qenė njė krijues i zoti.


HESHTJA NUK DO TĖ THOTĖ, GJITHHERĖ, SE PAJTOHESH ME DIĒKA

Ka dy vjet e mė tepėr qė ndaj meje dhe kolegėve tė mi, qė aktualisht i prijmė kulturės nė qytetin tonė, s’lihet gjė e zezė pa u thėnė nga qarqe tė caktuara pseudo-intelektuale e pseudo-kulturore, qė nuk ia duan tė mirėn as artit e as kulturės sonė nė pėrgjithėsi. Kjo bėhet nėpėr rrugė e kafene, si dhe nėpėr vende tjera, ku, zakonisht, e shpenzojnė pamėshirshėm jetėn e vet kėta bjerrakohės. Nė kėtė drejtim nuk kursehen as disa nga mjetet tona tė informimit publik, tė cilat, nė mungesė tė njė pėrvoje demokratike, u japin hapėsirė kėtyre bastardėve, duke menduar se e drejta pėr lirinė e fjalės nėnkupton tė thuash gjithė ēka tė teket e ēka tė vjen ngojesh.
Heshtja, dy e mė tepėr vjeēare, ndaj kėtyre zėrave fort ogurzinj u bė me tė vetmin qėllim qė, me punė tė pėrkushtuar e jo me fjalė e dokrra, t’u tregohet kėtyre smirėzinjve se, megjithatė, nė komunėn tonė, nė fushėn e kulturės e tė artit, nuk ėshtė gjithēka e zezė (siē dėshirojnė ata tė jetė pėrherė) dhe se po punohet diēka. Mirėpo, sa mė shumė qė arrihen rezultate, aq mė nervozė, aq mė ēorodė e aq mė tė padurueshėm bėhen kėta farė zvarranikėsh.
Kulmi i ironisė sė gjithė kėsaj fushate tė pakuptimtė, qė edhe mė nxiti ta bėj kėtė reagim, u arrit nė pėrmbyllje tė motmotit qė sapo e lamė pas. Dhe, ja pėrse! Nė mjetet tona tė informimit, nė disa sosh, ndryshe nga ajo qė praktikohet nė vendet tjera tė botės, sė pakut pėr kurtuazi, nė vend se tė jepet ndonjė rezyme apo raport i sublimuar i rezultateve tė arritura nė fushėn e kulturės e tė artit nė komunėn tonė (qė edhe nė vitin qė sapo e lamė pas nuk ishin tė pakta) reprizohen emisione bajate foljore (qė nuk u shkojnė fare ditėve festive), ku kritikohen pikėrisht ata qė kontribuuan nė arritjen e kėtyre rezultateve.
Njė ndėr emisionet e tilla, i reprizuar ditėn e parė tė kėtij viti, ishte edhe njė tribunė, ku bashkėbisedues ishin dy liderė lokalė tė partive politike. Kur dėgjova vlerėsimet e tyre kuturu pėr kulturėn dhe artin nė komunėn tonė, sa nuk thirra: Edhe ju, Bruta!!! Dhe, vėrtet ėshtė ēudi qė nga njerėz tė tillė, tė kėtij rangu, tė dėgjosh vlerėsime e konstatime tė tilla. Jam i bindur se ata, nė mungesė tė informatave burimore, vlerėsimet dhe konstatimet e tilla i bėjnė nėn ndikimin e thashethemeve tė atyre bjerrakohėsve qė u cekėn mė lart, gjė qė nuk u ka hije liderėve tė kėtij rangu. Ndryshe kjo nuk shpjegohet.
Zotėrinj tė nderuar tė tribunės sė reprizuar,
Juve, si liderė lokalė tė partive politike, s’ka kush qė ua mohon tė drejtėn qė tė dilni edhe me vlerėsime se, bie fjala, nė kulturėn e komunės sonė diēka nuk po ec, se nuk ka rezultate tė kėnaqshme, etj. etj., ngase vend pėr tė kritikuar ka sa tė doni, siē ka edhe nė tė gjitha fushat tjera jetėsore tek ne, por nuk keni tė drejtė tė dilni me konstatimin kuturu se njerėzit joprofesionistė e tė paaftė po i prijnė kulturės, ndėrsa profesionistėt dhe tė aftit po sorollaten nėpėr qytet. Me ē’tė drejtė dilni me kėtė konstatim, ju lutem?! Si ėshtė e mundur qė njė ekonomist, ta zėmė, njė jurist, njė mjek, njė inxhinier a njė kushdoqoftė i ndonjė profesioni tjetėr ta dijė (aq mė parė kur nuk i pėrcjell kurrė ngjarjet dhe aktivitetet kulturore) se kush na qenka profesionist e kush jo pėr ta udhėhequr kulturėn e njė komune?! (Merreni me mend sikur njė shkrimtar a piktor, ta zėmė, t’i japė veti tė drejtė qė t’i caktojė kuadrot profesioniste pėr ta udhėhequr, fjala vjen, ekonominė tonė qė ėshtė katastrofė fare! A do tė kishte kuptim kjo, ju lutem?!). Nėse, sipas jush, njė poet a shkrimtar, i cili, deri mė tash, i ka tė botuar pesė libra, qė ėshtė kryeredaktor i njė reviste letrare shumė tė respektueshme dhe qė kaherė ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve, nuk po bėka t’i prijė kulturės sė njė qyteti, atėherė kush?! Njė piktor? Njė aktor? Njė regjisor? Njė kėngėtar? Njė kushdoqoftė tjetėr, do tė thoni ju. Po, pse jo, ore zotėrinj?! Nuk i kemi marrė me “tapi” kėto vende tė punės Do tė sprovohemi tė gjithė. Kemi kohė. Nuk ėshtė fundi i botės ky. Nesėr do tė vijė dikush tjetėr t’i prijė kulturės nė qytetin tonė. Kjo s’ka fije dyshimi, po kush mund tė mė bind sot mua se edhe atij nuk do t’ia bėni kėshtu?
Pra, tė nderuar zotėrinj tė tribunės sė reprizuar, halli i telallexhinjve qė nuk po prajnė, e qė ju verbėrisht po ua mbani ison, nuk ėshtė se a ka a nuk ka rezultate nė fushėn e kulturės nė komunėn tonė (s’di si nuk po e shihni kėtė!) po ėshtė diku ngjeti. Ata, mė sė pakut janė tė interesuar pėr rezultate. Atyre nuk u interesojnė rezultatet. Atyre u intereson diēka tjetėr. Diēka krejt tjetėr. Diēka krejt ēorode, qė s’ka tė bėjė fare me kombėtaren e me njerėzoren. Hulumtoni pak, ju lutem, nė biografitė e tyre, sidomos nė periudhat mė tė vėshtira qė i kaloi atdheu ynė dhe do tė bindeni pėr kėtė. Ata s’janė nė gjendje tė dhėnė asgjė pėr atdhe. Ata janė nė gjendje qė, pėr interesa tė tyre personale, atdheut t’ia marrin edhe shpirtin. Ka fakte dhe dėshmi tė shumta pėr kėtė, fatkeqėsisht.
Ju qė verbėrisht po ua mbani ison do mbrapshtanave, binduni njėherė e pėrgjithmonė se problemi nuk ėshtė tek ne qė nuk jemi “profesionistė” e qė “nuk po dimė tė punojmė e tė organizojmė” po tek ata zvarranikė qė s’kanė punė mė tė menēura nė kėtė jetė sesa t’i pėrgojojnė tė tjerėt. Tek ata qė, tė verbuar nga njė urrejtje e pakuptueshme sadiste dhe nga njė grykėsi e paparė, nuk mund ta shohin e ta pranojnė si sukses, nė vitin qė shkoi, as financimin dhe realizimin e njė shfaqjeje teatrore, me tė cilėn qytetit ynė, nė njė festival mjaft tė rėndėsishėm, zuri vendin e parė nė nivel vendor dhe mori gati tė gjitha ēmimet e kėtij festivali; as zėnien e vendit tė parė nė njė festival tė folklorit mbarėkombėtar; as nxjerrjen e njė reviste letrare, pėr tė cilėn kanė fjalė tė mira dhe me tė cilėn bashkėpunojnė pothuajse penat mė eminente tė letėrsisė sonė nga tė gjitha trojet etnike; as organizimin e njė manifestimi poetik ndėrkombėtar, qė tashmė ėshtė bėrė tradicional; as pjesėmarrjen e Ansamblit tė Qytetit tė Kėngėve dhe Valleve nė dy festivale ndėrkombėtare; as Garat Komunale tė Recituesve tė Rinj; as Festivalin e Grupeve Teatrore tė Shkollave Fillore; as Festivalin e Kėngės sė Fėmijėve; as organizimin e kremtimit tė festave tė ndryshme kombėtare e ndėrkombėtare; as shėnimin e pėrvjetorėve tė rėndėsishėm; as themelimin e katėr SHKA-ve tė reja nėpėr fshatra; as rifillimin e punės sė Kinemasė sė Qytetit, pas kaq vitesh; as rritjen e fondit librar nė Bibliotekėn e Qytetit edhe me 2798 tituj tė rinj; as grumbullimin e materialeve tė shumta me vlerė tė madhe arkeologjike e etnografike; as fillimin e punėve nė restaurimin e Kompleksit tė Kullave tė njė heroi kombėtar; as organizimin e mbi 100 shfaqjeve tė ndryshme artistike e kulturore nė Qendrėn e Kulturės, tė cilat i pėrcollėn diku rreth 42.353 shikues; as kryerjen e mbi 600 shėrbimeve nė Arkivin Historik tė Qytetit; as projektet e shumta, me tė cilat ėshtė konkurruar edhe jashtė vendit; as financimin dhe bashkėfinancimin e projekteve tė shumta tė OJQ-ve; as meremetimin dhe pajisjen e institucioneve tė kulturės; as plot e plot punė tjera, pėr kryerjen e tė cilave u kėrkua angazhim e mund i madh nė kėto kushte e rrethana aspak tė volitshme pėr zhvillimin e kulturės. Pra, kėto e shumė punė tė tjera, nga tė tillėt nuk konsiderohen rezultate. Dhe tash, natyrshėm shtrohet pyetja se ēka do tė bėnte, pėrveē kėsaj, njė dikush tjetėr po t’i printe kulturės nė qytetin tonė? Pėrveē ndonjė imtėsie, plus – minus, asgjė tjetėr. Dhe, pse atėherė gjithė kjo zhurmė pa farė nevoje?! Pse?!
Edhe pėrkundėr kėtyre rezultateve, kemi qenė, jemi dhe do tė jemi pėrherė tė vetėdijshėm se ka pasur e ka tė meta e mangėsi nė punėn tonė, edhe shumė bile. Pra, ka vend pėr tė kritikuar, pse jo?! Po, jo kėshtu! Jo kritika qėllimkėqija! Jo me paragjykime! Jo me inate! Jo me pretendime tė mbrapshta! Bėhuni tė bindur se artit dhe kulturės sonė, nė pėrgjithėsi, nuk i kanoset kurrfarė rreziku as nga unė e as nga kolegėt e mi, qė, sipas disave, nuk po dimė ta organizojmė e t’i prijmė. Pėrkundrazi. Arti dhe kultura jonė, nė pėrgjithėsi, ėshtė nė rrezik nga diēka tjetėr. Ėshtė nė rrezik edhe nga kėta smirėzinj qė i zumė ngojesh. Ne edhe mund tė mos dimė shumėēka, qė ėshtė shumė logjike dhe aspak e turpshme, po bėhuni tė bindur se, nė punėn tonė, jemi tė sinqertė, tė ndershėm dhe nuk kursehemi fare. Kushdo qė do tė vijė nesėr e t’i prijė kulturės sė qytetit tonė, pėrveē kėtyre bastardėve, do ta ketė ndihmėn dhe pėrkrahjen time tė pa rezervė, pėr aq sa di dhe mundem. Do ta ketė ndihmėn dhe pėrkrahjen time, ngase jam plotėsisht i vetėdijshėm se vetėm bashkėrisht mund t’i ēojmė gjėrat pėrpara. Se vetėm bashkėrisht mund tė arrijmė rezultate. Kurrsesi ndryshe. Njė ndihmė dhe njė pėrkrahje tė tillė e kam pasur edhe unė dikur dhe e kam edhe tani nga plot e plot artistė, shkrimtarė, poetė, piktorė, muzikantė, dashamirė tė kulturės e tė artit..., vėrejtjet, sugjerimet dhe kritikat e tė cilėve, gjithherė qėllimmira, i pranoj me kėnaqėsi dhe mė dhėnė kurajė pėr punė tė mėtejme.
Sa pėr kritikat dhe vėrejtjet e ēorodėve, qė i zumė ngojesh, ato s’mė duhen gjė fare. Mė s’do t’ua vė as veshin bile. Kam punė shumė mė tė menēura sesa tė merrem me ta. Mirėpo, nė njė duel, nė njė betejė, nė njė luftė argumentesh do tė dėshiroja shumė tė pėrballesha me ta, por ē’e do qė atyre u mungon edhe guximi intelektual e edhe ai qytetar pėr t’na dalė pėrpara mua dhe tė vėrtetės...
Nėse dikush thotė se dy vjet e sa durim janė pak, unė vėrtet mendoj se janė pak si tepėr...

Veē sa kanė dal nga gėzhoja e shkollimit formal (pa asnjė ditė pėrvojė nė shkollėn e pazėvendėsueshme tė jetės) dhe vijnė e thonė: “Erdha qė ta ngjall jetėn kulturore nė kėtė qytet”, thua se ky qytet kurrė s’paska bėrė gjė, po vetėm paska pritur shkopin e tyre magjik! Ēfarė “magjistarėsh” tė paturpshėm! Ēfarė mosmirėnjohėsish! Ēfarė bastardėsh!
Kush mund t’i kontribuojė kulturės sė njė qyteti kur i mungon ajo e vetja, ajo elementarja?!

Nganjėherė mė bėhet se i dėgjoj kah thėrrasin: Rroftė robėria! Robėria – liria ime e pėrjetshme!
Prej dy alternativave skajshmėrisht tė kundėrta, ata, me vetėdėshirė, e zgjedhin DIKTATURĖN. Dhe ti nuk di nė duhet t’i mėshirosh a t’i urresh kėta njerėz. Qė t’i duash jo se jo, ngase s’ke ēka do nė kėtė shkretėtirė tė pafund.

“Zoti ėshtė Dashuri. Kush ėshtė me Dashurinė ėshtė me Zotin”, pat thėnė, qysh moti, njė shenjtor.
Shekuj e shekuj mė vonė, njė filozof i njohur tha: “Aq shumė e dua popullin tim sa nuk mund t’i urrej tė tjerėt”. Dhe, kjo “klithmė e tij nė shkretėtirė”, si pėr ironi, erdhi me mileniume e mileniume pas ndėrtimit tė Kullės sė Babilonit, e cila, mė tepėr se njė mallkim, ishte njė sprovė e madhe pėr njerėzimin.
Dhe, tash e kėtu, nė kėtė nėnqiell, nuk ėshtė Babilonia. Kėtu ėshtė njė qytet i ndarė. Njė qytet i plagosur, qė kaherė e pret kurimin. Njė qytet qė, mė shumė se pėr gjithēka tjetėr, ka nevojė pėr njė Kullė. Pėr njė Kullė krejtėsisht tjetėr nga ajo e Babilonit. Pėr njė Kullė Mirėkuptimi, Kullė Tolerance, Kullė Ardhmėrie...
S’janė as lumenjtė e thellė e tė rrėmbyeshėm ata qė i ndajnė, as urat e gurta e tė betonta ato qė i bashkojnė qytetet. Kėta lumenj duhet tė rrjedhin e kėto ura duhet tė ndėrtohen diku nė ne...


PRESIONI PĖR TĖ FALUR

Pėr tė falur diēka duhet tė kesh ēka dhe kujt t’i falėsh.
Shqiptarėt e Kosovės, fatkeqėsisht, kanė diēka shumė tė dhembshme pėr tė falur, por s’kanė kujt. Po tė kishin kujt, sado qė kjo ėshtė shumė-shumė e zorshme, pėr hir tė ardhmėrisė do ta bėnin kėtė. Do ta bėnin kėtė sepse ata e duan jetėn, e duan ardhmėrinė, e duan paqen, e duan lirinė...
Presioni i vazhdueshėm qė po bėhet ndaj tyre pėr tė falur, sado qė ėshtė presion i mikut, nė rrethanat aktuale ėshtė mė shumė se mėkat. “Kujt t’i falim, lum miku!”, sikur dėgjohet zėri kolektiv i tyre. Presion duhet bėrė ndaj palės tjetėr. Serbėt ishin ata qė e shkaktuan luftėn, jo shqiptarėt. Ata janė autorė tė krimeve makabre nė kėtė luftė, andaj, pėr tė falur shqiptarėt, serbėt jo vetėm qė duhet tė kėrkojnė falje publike, por duhet tė dhėnė edhe prova konkrete se realisht janė penduar pėr krimet e bėra. Testi mė i mirė qė Serbia dhe serbėt ta japin kėtė provim para Bashkėsisė Ndėrkombėtare dhe para vetė shqiptarėve ėshtė ky: Ta lėnė tė qetė Kosovėn qė ta ndėrtojė ardhmėrinė e vet. Pra, presion duhet bėrė nė kėtė drejtim, sepse kėtu ėshtė halli. Nėse vėrtet Bashkėsia Ndėrkombėtare ėshtė e interesuar qė ta qetėsojė Ballkanin njėherė e mirė, ky ėshtė hapi i parė qė duhet tė bėjė. Kjo do t’i motivonte me tė madhe shqiptarėt e Kosovės qė t’i fillonin pėrgatitjet shpirtėrore pėr ta falur atė dhembjen e tyre tė madhe, ndėrsa serbėt e Kosovės do t’i stimulonte qė tė fillonin pėr t’u pėrgatitur shpirtėrisht pėr t’u integruar nė rrjedhat e jetės nė Kosovėn e re dhe qė, bashkė me tė tjerėt, ta ndėrtojnė ardhmėrinė e vet tė lumtur. Se tė gjitha minoritetet, nė njė Kosovė tė tillė, duke pėrfshirė kėtu edhe serbėt, do t’i gėzonin tė gjitha tė drejtat e tyre njerėzore e kombėtare, njėsoj si shqiptarėt, jam shumė-shumė i bindur, ngase shqiptarėt e Kosovės, padrejtėsisht, dekada me radhė u trajtuan si minoritet dhe si qytetarė tė rendit tė dytė e, herė-herė, edhe si qytetarė jashtė ligjit, kėshtu qė nė njė Kosovė tė pavarur kurrė nuk do tė lejonin qė diēka e tillė tė ndodhė me minoritetet. Unė, pėr veten time, me tė gjitha mjetet e lejueshme demokratike do ta luftoja njė qeveri tė Kosovės, e cila, nė ēfarėdo forme, do t’i shkelte ose nuk do t’i mbronte tė drejtat e natyrshme njerėzore e kombėtare tė cilitdo komunitet. Kėtė, jam plotėsisht i bindur, do ta bėnin shumica dėrmuese e shqiptarėve tė Kosovės.


DĖSHMITARI

Ngjarjet nė Ballkanin e trazuar sikur po e gėlltisnin njėra-tjetrėn, kėshtu qė edhe tragjeditė mė tė mėdha, si ajo e prillit tė njėmijė e nėntėqind e..., kur, sipas versionit tė atėhershėm zyrtar, “nga njė rafal automatiku u vranė 13 shqiptarė, pjesėtarė tė njė grupi terrorist, qė...”, mezi u kujtoheshin njerėzve.
Edhe prokurorit tė Gjykatės Ndėrkombėtare pėr Krime tė Luftės, H. B., mezi iu kujtua kjo ngjarje tronditėse, derisa po intervistonte njėrin ndėr dėshmitarėt e mundshėm.
- Ne ju kemi llogaritur si njėrin ndėr dėshmitarėt e mundshėm, qė do tė thirrej pėr tė dėshmuar pėr krimet e mundshme qė i kanė kryer tė akuzuarit gjatė luftės, kurse ju tash na dilni vetė njė vrasės! Madje kėtė e pranoni me gjakftohtėsinė mė tė madhe pėrpara zyrtarit tė lartė tė njė Gjykate tė nderuar! – i tha prokurori.
H. B., tash mė shumė se kurrė mė parė, po mallkonte vetveten, po mallkonte fatin e vet tė keq qė ishte caktuar tė punonte nė kėtė gjykatė tė mallkuar. Ē’ėshtė e vėrteta, ai shpeshherė kishte menduar pėr dorėheqje. Kėshtu, kur me kolegėt e vet bisedonte pėr Ballkanin dhe ballkanasit, thoshte haptas: “Thefshin qafėn, thefshin! Fundja, ē’ėshtė ky Ballkani pos njė mishmash popujsh tė vegjėl e tė mallkuar, tė cilėt, pėrveēse ta urrejnė njėri-tjetrin, s’dinė dhe s’bėjnė gjė tjetėr nė kėtė jetė!”
- Pyetėt diēka, zotėri?! – e pyeti dėshmitari nga Ballkani, pasi qė nuk i kishte kapur mirė fjalėt e tij belbėzuese.
Prokurorit H. B. iu duk sikur ky zė i erdhi nga fundi i ferrit dhe, nė ēastin kur u pėrmend, u ēudit kur pa pėrballė tij vrasėsin nga Ballkani, qė po rrinte krejtėsisht i qetė.
- Jo, jo nuk pyeta asgjė, zotėri vrasės nga Ballkani! – ia ktheu me ironi.
- Unė nuk jam vrasės, zoti prokuror! – thirri me zė bukur tė lartė dėshmitari. Unė kreva njė detyrė patriotike, njė detyrė humane. Ju po mė fyeni, zoti prokuror! Kjo ėshtė e patolerueshme!
- Mirė, mirė pėr kėtė do tė shohim mė vonė,- tha me ton paksa tė zbutur prokurori,- por mė thoni si ndodhi? Kemi nevojė pėr detaje, zotėri! Flisni, ju lutem!
- Pėrkundėr dėshirės sime, pra me rekomandim tė organeve legjitime tė popullit tim, kisha veshur uniformėn e policisė sė atėhershme,- e filloi rrėfimin dėshmitari. Dhe qysh herėt kisha nuhatur se po pėrgatitej diēka e tmerrshme. Dhe kjo diēka e tmerrshme ishte pikėrisht minimi i hotelit ku do tė vendoseshin anėtarėt e njė delegacioni tė lartė ndėrkombėtar, qė vinte nė Kosovė pėr punė mjaft tė rėndėsishme. Pasi analizova tė gjitha rrethanat e mundshme pėr parandalimin e kėtij krimi, nuk mė mbeti gjė tjetėr pos t’u zija pritė dhe t’i vrisja kriminelėt, siē edhe veprova.
- Mė sa dihet, tė vrarėt, pėrveē qė ishin shqiptarė, ishin tė veshur edhe me kostume kombėtare shqiptare. Mos i vratė veē pse ishin shqiptarė? – ndėrhyri prokurori. Mė sa kemi informata, jeta e tyre nuk respektohet fare. Ata janė tė shtypur dhe tė privuar nga ēdo e drejtė njerėzore e kombėtare.
- Jo, zotėri! – ia priti rreptė dėshmitari nga Ballkani. Nuk i vrava pse ishin shqiptarė. Ata nė kostume kombėtare ishin veshur qėllimisht pėr tė pasur mundėsi qė tė qarkullonin lirshėm nė hotel e rreth tij, kinse ishin anėtarė tė njė ansambli kombėtar dhe se gjoja po pėrgatisnin njė program artistik pėr nderė tė mysafirėve, mirėpo e vėrteta ishte se ata po pėrgatisnin krimin mė tė rėndė dhe mė tė tmerrshėm.
Dėshmitari tashmė kishte vėrejtur se rrėfimi i tij e kishte ngritur nė kulm kureshtjen e prokurorit, prandaj, ashtu siē edhe kishte llogaritur, iu duk se erdhi momenti i pėrshtatshėm pėr t’ia dorėzuar materialet e filmuara e tė incizuara, kėshtu qė i nxori dhe ia vuri pėrpara.
- Urdhėroni, zoti prokuror! – i tha. Kėtu i keni tė gjitha faktet.
H. B. po vėrente se bashkėbiseduesi i tij tashmė po pėrpiqej kot qė ta ruante gjakftohtėsinė e mėparshme. Ai kishte filluar tė dridhej nga njė nervozizėm i papėrmbajtshėm.
- Po, pėrse nuk u hulumtua ky rast nga organet e atėhershme vendore? – e pyeti.
- Pikėrisht kėtu qėndron problemi, zoti prokuror! – ia ktheu dėshmitari, duke mos e pėrmbajtur mė veten. Nėn bardhėsinė e atyre kostumeve kombėtare, me tė cilat ishin veshur kriminelėt, pėrveē krimit tė paramenduar mirė, fshihej diēka edhe mė tragjike. Tė veshurit nė kostume kombėtare shqiptare nuk ishin shqiptarė.
- Si?! – klithi nga habia prokurori. Nuk ishin shqiptarė, thua?!
- Jo, zoti prokuror, nuk ishin shqiptarė! Dhe ju tash mund ta merrni me mend, sigurisht, se kush ishin dhe ēka dėshironin. Lojėra tė tilla tė ndyta, fatkeqėsisht, janė luajtur shumė herė nė kurriz tė popullit tim tė shumėvuajtur.
- Pse, ju shqiptar jeni, zotėri?! – ndėrhyri me njė frymė prokurori, i hutuar krejtėsisht.
- Po, zoti prokuror, shqiptar!

Besimtarėt e njė fshati e kishin pas marrė njė hoxhė pėr imam gjatė muajit tė Ramazanit. Kur erdhi koha pėr t’ia paguar hakun, ata u morėn vesh qė t’mos ia jepnin asnjė grosh. Kur u bind hoxha se s’do tė mundė tė nxirrte asgjė, nė shenjė hakmarrjeje u tha:
- Kurrė nuk ua kam kėnduar asnjė dua, vetėm “holldra” u kam kėnduar.
- Edhe ne tė gjithė pa abdes jemi falė pas teje,- ia kthyen fshatarėt.
Thuhet se vetėm diku rreth 20 pėr qind e qytetarėve tė Kosovės i paguajnė faturat pėr shpenzimin e energjisė elektrike. Nė kushtet dhe rrethanat e shoqėrisė sonė, ky 20 pėrqindėsh del si pėrqindje e ndėrgjegjes sė kėtij populli. Dhe ky 20 pėrqindėsh, domethėnė ndėrgjegjja vetė, ndodhet nė mes tė kudhrės dhe ēekanit. Kėndej vidh “mileti”, andej vidh e mos ndėrmerr asgjė” hyqymeti”.
Kėshtu tash e gati dhjetė vjet.
E vetmja gjė qė mbetet, si ilaē pėr tė mos pėlcitur barku, ėshtė sharja.
Kėshtu, sa herė qė ndalet rryma, apo bėhet ndonjė sherr tjetėr prej saj, siē ėshtė bėrė zakon, e shajmė “hyqymetin”. Mirėpo, sa herė qė e shajmė “hyqymetin”, na kujtohet “xhemati pa abdes”. Kur kthehemi dhe e shajmė “xhematin pa abdes”, na kujtohet sėrish “hoxha qė kėndon holldra”.
Sillu kah tė sillesh: Tėnd e kėrkund!

Dy plumba robėrie dhe dy lule lirie!
Mė rrinė para sysh ata rreshtat e gjatė tė njerėzve tė qyqanosur, nė borė e nė shi, nė diell e nė acar, duke pritur pėr t’i paguar (pėrveē energjisė elektrike, ujit, tatimit...) nga dy plumba robėrie. A ju kujtohet ajo rubrika e famshme nė tė gjitha faturat “pėr ushtrinė dhe policinė serbe”?!
Ku mbetėn tash rreshtat e gjatė tė njerėzve tė krenarosur pėr t’i paguar (pėrveē dritės) nga dy lule lirie?!

Para disa ditėsh lexova nė njė gazetė se si banorėt e njė vendi, diku nė veri tė globit, po u ndjekan krenarė qė e paskan mishin e viēit mė tė shijshėm nė botė. Krenari kombėtare – mishi i viēit! Ē’mrekulli!
Pėr ēudi, i mora lakmi kėtij kombi, derisa, nė tė njėjtėn kohė, ndjeva keqardhje dhe dhembje pėr kombin tim!
Ē’po ndodh me ne qė jemi kalaveshur kėshtu?! Ē’po ndodh qė jemi stėrkequr?! Qė jemi tjetėrsuar?! Me gjithė kėto tradita! Me gjithė kėto virtyte! Me gjithė kėtė identitet tė themeltė!
Dorėn nė zemėr, kėtu, tash vonė, ndodhi njė luftė. Njė luftė e tmerrshme. Dhe, pas luftėrave, dihet ēka ndodh me popujt, si ndjehen, si sillen ata. Megjithatė...
E di se popujt nė kėtė glob dhėnė e marrin nga njėri-tjetri dhe kjo ėshtė mirė. Planeti ynė ėshtė si njė pikė ujė nė oqean nė gjithė kėtė pafundėsi planetare, prandaj, pėr tė mbijetuar, popujt kėtu duhet tė bashkėjetojnė paq.
Mirėpo, turri pėr tė marrė diēka tė huajėn dhe pėr tė harruar diēka tėnden nuk tė bėnė mirė. Nuk tė bėnė mirė pėr shumė arsye. Vetėm ashtu i vetvetes je i dobishėm dhe i kontribuon bashkėjetesės, mirėqenies, zhvillimit, begatimit...tė kėsaj shtėpie tė pėrbashkėt tė quajtur Tokė.
Pra, ilaēi i vetėm kundėr kalaveshjes, stėrkeqjes, tjetėrsimit... ėshtė kthimi kah vetvetja. Kah traditat tua. Kah virtytet. Vetėm kėshtu ia kthen buzėqeshjen, krenarinė, mirėqenien... vendit tėnd. Vetėm kėshtu i do dhe i nderon mė shumė tė tjerėt. Vetėm kėshtu tė duan dhe tė nderojnė mė shumė tė tjerėt.

I peshoj vlerat dhe gjithherė llogaria mė del ndryshe nga ē’iu del, p. sh., ekonomistėve, politikanėve...
Nė mungesė tė parqeve dhe terreneve tjera pėr lojėra dhe argėtim, fėmijėt e lagjes sime luajnė nė rrugė. Gjithmonė luajnė pėrpara shtėpisė sime. Vonė e kam marrė vesh se pėrpara pallateve tė fqinjėve tė mi nuk guxojnė tė luajnė, ngase ua prishin (larg qoftė!) rrethojat e shtrenjta, fasadat, lulishtet... me ndonjė top tė devijuar. Pėrpara kasolles sime nuk i kanė kėto halle. (Ani ēka qė unė paguaj tatim pėr tė e ata pėr tė vetat jo!). Lirisht hyjnė dhe e marrin topin kur iu bie nė kopsht. Shpesh ua jap edhe vetė. Kur i rrok etja hyjnė lirisht dhe pinė ujė nė ēezmėn e oborrit. Marrin edhe pemė nga kopshti im. Lirisht.
Shpesh ndalem dhe e krahasoj vlerėn e kėtyre pallateve me vlerėn qė ka kasollja ime. Dhe, pėr ēudi, gjithherė pėrdhesja ime prej qerpiēėsh mė del mė e ēmueshme. Shumė mė e ēmueshme.
Ekonomistėt dhe politikanėt bėjnė llogari ndryshe. Krejt ndryshe.

Edhe tash, pas pavarėsimit tė vendit, njė pjesė e atdheut tim ka mbetur nė mėshirėn e djallit. Qeveria e njė vendi fqinj bėn ē’ėshtė e mundur pėr ta mbajtur nėn kontroll kėtė pjesė, derisa qeveria e vendit tim rri e kėqyr seri.

Para disa ditėsh, mė ra nė dorė ky dorėshkrim i njė mikut tim:
Reportazh nga veriu i Kosovės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:09

PO E LĖSHUAN CERAJA, U ZBRAZ SHALA

Tollovisė frymėmarrėse tė gjysmėqytetit, tė ditės sė premte, pesė tetor dymijė e..., i ikim me autobusin e parė tė orės 8 e 15 minuta tė mėngjesit.
Pas njėzetė minutash rrugėtim, zbresim nė Stantėrg. Aty, siē ishim marrė vesh mė parė, na priste Sejdiu, njė kushėri yni - punėtor i Minierės sė Stantėrgut. Bashkė me tė dhe me Jetishin, po ashtu kushėri dhe punėtor shumėvjeēar i Minierės, si dhe me Idrizin, djalin e vėllait tim - punėtor i Shėrbimit Policor tė Kosovės, i rrekemi pėrpjetė bjeshkės pėr ta arritur qafėn e Pretenit tė Melenicės.
Rrugėn deri nė Preten e bėjmė me mund tė madh. As fresku i kėndshėm i kėsaj dite tė bukur tė vjeshtės sė hershme, as ajri i pastėr i bjeshkės, qė na i befason pėr tė mirė mushkėritė tona tė vyshkura, sikur nuk na e lehtėsojnė barrėn e madhe tė rezervave ushqimore qė morėm me veti. Ecim ngadalė, kėmbė pas kėmbe, siē i thonė njė fjale. Dy djem nga Maxhera, qė na takojnė rrugės, tė cilėt po nguteshin, ngase i kishin paralajmėruar se do t’u arrinte materiali pėr ndėrtimin e shtėpive tė shkatėrruara gjatė luftės, sikur u liruan kur u thamė tė ecnin e tė mos na shoqėronin mė.
Nga qafėlarta e Pretenit, rrėzė bjeshkės vigane tė Majdanit, ku ulemi pėr tė pushuar dhe pėr ta pirė nga njė gotė raki tė fortė rrushi dhe nga njė cigare duhan, vėshtrojmė vargmalet e Shalės, qė shkojnė valė-valė derisa treten diku nė horizontin e pafund, andej nga veriu. Atje diku kah fundi, deri ku arrin shikimi ynė, duken kodrinat gjysmė tė zhveshura tė fshatit tonė tė lindjes, Cerajės, pėr ku jemi nisur.
Tashmė pas shpine lėmė fshatin e parė nga Stantėrgu, Melenicėn, njė fshat i shkapėrderdhur e gjysmėmalor, por me rrugė tė rindėrtuara mirė, me shkollė tė re e tė bukur, me shtėpi tė reja, me njė fond tė mirė bagėtish, qė gati kishte arritur gjallėrinė e mėparshme.
Pėr tė arritur nė Cerajė duhet ta kalojmė edhe Maxherėn, Dedinė, Batahirin dhe Bistricėn, ndėrsa anash (nga e majta) duhet ta lėmė Zhazhėn, Zjaqėn, Vllahinė dhe Koshtovėn e Vllahisė, kurse nga e djathta Vidishiqin, Zabėrgjėn, Selacin dhe Ofqarin.
Ne qė jemi lindur dhe jemi rritur nėpėr kėta shkrepa malorė, kur ballafaqohemi sėrish me kėtė egėrsi tė mrekullueshme, sidomos tash pas gjithė kėsaj katrahure qė ndodhi nė Kosovė, se si na ngėrthejnė pushtueshėm do ndjenja tė ēuditshme e tė pashpjegueshme, qė nuk na lėshojnė pėr njė kohė tė gjatė.
I zhytur thellė nė kėtė det ndjenjash dhe mendimesh, mė vonė mora vesh se realisht nuk kisha ndjerė dhe praktikisht nuk kisha menduar pothuajse asgjė konkrete, ngase ndjenjat nuk po mund t’i artikuloja, ndėrsa mendimin nuk po mund t’i profilizoja kurrsesi. E mora me mend se diēka e tillė u kishte ndodhur edhe tre bashkudhėtarėve tė mi, sado qė pėr kėtė nuk i pyeta fare. Ndoshta pėrjashtim bėnte vetėm Idrizi, i cili kishte qenė ushtar aktiv i UĒK-sė qė nga fillimi i luftės nė Kosovė dhe pikėrisht nė kėto vise ishte pėrleshur shpeshherė me armikun nė beteja tė ashpra. Pak mė tej, as 200 metra larg nesh, nė vijė ajrore, ėshtė vendi ku ra heroikisht njėri nga komandantėt e shquar tė Shalės, Shemsi Ahmet (Shemi), me disa ushtarė tė tij.
Istikami i Idrizit, ku bashkė me shokėt e tij kishte qėndruar heroikisht pėr muaj tė tėrė, ėshtė pak mė poshtė fshatit, nė njė shkėmb tė thepisur.
- Nisemi, djema! – na pėrmend pėrnjėherė tė gjithėve urdhri i prerė i Jetishit, tė cilin, si mė i moshuari ndėr ne, e zgjodhėm udhėheqės tė ekspeditės.
Lėshohemi tatėpjetė rrugės sė gjerė e zigzage, pėrmes njė ahishte tė dendur. Para shkollės sė rindėrtuar tė Maxherės takojmė 4 fėmijė moshash tė ndryshme, qė po prisnin fillimin e mėsimit. Pas njė pėrshėndetjeje tė zakonshme me ta, kureshtja nuk na lė pa i pyetur se sa nxėnės kishte gjithsej nė kėtė shkollė.
- Jemi gjithsej dhjetė, nė klasė tė ndryshme,- na pėrgjigjen gati njėzėri, duke na pyetur se pėr ku ishim nisur kėshtu.
- Pėr Cerajė,- ua kthejmė ne dhe nisemi duke u pėrshėndetur ngrohtėsisht me ta.
Kafjallin e hamė ngeshėm, duke i hapur rrugė oreksit, edhe ashtu tė ngritur, me raki tė kthjelltė rrushi, te njė gurrė nė dalje tė Maxherės. Nė fund pimė nga njė kafe, nga njė gotė ujė tė ftohtė bjeshke dhe nisemi pėr Dedi.
Gjithė kjo hapėsirė dhe, pėr ēudi, pėrveē nesh nuk dėgjohet e as nuk lėviz gjė e gjallė. As njeri, as shtazė, as shpezė...Ku janė tingujt e ėmbėl tė kambanave qė shoqėronin blegėrimat, palljet, hingėllimat... e tufave tė shumta tė deleve, lopėve, dhive, kuajve, gomarėve..., qė kullosnin nėpėr kėto livadhe tė pjerrėta tė kėtyre fshatrave tė shkapėrderdhura shaljane?! Nuk ėshtė thėnė kot se aty ku nuk jeton njeriu, pėrveē djallit nuk jeton gjallesė tjetėr. Vetėm ca gėzhoja arrash, tė hedhura aty-kėtu nėpėr rrugė, janė shenja qė tregojnė se dikush, kush e di se cilėn ditė, kishte kaluar kėndejpari.
Dedinė e gjejmė tė shėruar pjesėrisht nga plagėt shkatėrruese tė luftės, sa i pėrket rindėrtimit tė shtėpive, mirėpo tė boshatisur tėrėsisht. Hyjmė nė oborrin e shkollės sė porsandėrtuar dhe pėrulemi me respekt pėrpara pllakės pėrkujtimore tė dėshmorit Avni Shabani, ish-ushtar i UĒK-sė nga ky fshat, i cili kishte rėnė heroikisht nė betejėn e njohur tė Mazhiqit. Fotografia e tij, e gdhendur bukur nė pllakėn e mermertė, sikur shikon hutueshėm drejt kėtij tempulli drite tė dryjuar dhe ēuditet me qetėsinė mortore qė ka pllakosur fshatin. Sikur dėgjohet zėri i tij kushtrues, qė thėrret e pyet njėkohėsisht: “Dedias, ku jeni?!”
Derisa zdirgjemi ngadalė pėr nė Batahir tė Epėrm, duke qėruar dhe duke pėrtypur ngeshėm arra, qė i morėm nė Dedi, disa re tė zeza zhvilloheshin me shpejtėsi tė madhe matanė mbi malet e Rogoznės. Duke e ditur se shiu nė kėto anė mė sė shpeshti vjen nga andej, i shpejtojmė hapat.
Ende pa arritur nė Batahir, veshi na i zė ca tinguj tė bukur tė njė kėnge folklorike, qė vijnė andej nga lugina.
- Atje poshtė janė shullatė e Dedisė,- na sqaron Jetishi.
Shohim edhe shtėpinė e tyre qė tymon. Andej, pėrtej lumit, edhe dy shtėpi tė tjera qė dhėnė shenja jete. Edhe ato janė tė Dedisė.
Kėto shenja jete na bėjnė qė mos ta ndjejmė edhe aq peshėn e shiut qė po na rėndonte pėrherė e mė shumė.
Pėrthahemi nė njė plevicė nė Batahir, pran njė zjarri bubulak, qė e ndezim me krande tė thata qė i gjejmė aty brenda. Derisa pimė nga njė kafe dhe nga dy gota raki, pushon shiu dhe nisemi pėr Bistricė.
Batahirin e kalojmė shpejt. Edhe ashtu ėshtė njė fshat i vogėl, me ca shtėpi tė vjetra e tė shkapėrderdhura, pa asnjė banor tė vetėm. Pėrndryshe, edhe para lufte ishte gati krejtėsisht i boshatisur. Kėto 20-30 vitet e fundit kurrė s’i ka pasur mbi 3-4 familje qė kanė banuar pėrherė aty. Ėshtė ndoshta i vetmi fshat nė Kosovė qė nuk ėshtė prekur fare nga flakėt shkatėrruese tė luftės. Shtėpitė janė tė dėmtuara vetėm nga dhėmbi i pamėshirshėm i kohės, ngase kaherė janė tė boshatisura. Mbase kjo ka qenė edhe arsyeja qė serbėt nuk ua vunė flakėn.
Pas nja 15-20 minutash mbėrrijmė nė lagjen e zekajve tė Bistricės, lagje kjo e boshatisur prej kohėsh. Nga kėtu i gjithė fshati Bistricė, matanė lumit, duket si nė shuplakė tė dorės. Shtėpi tė reja zbukurojnė edhe mė peizazhin edhe ashtu tė mrekullueshėm tė kėtij fshati luginor. Lumi Bistrica, qė administrativisht ndan komunėn e Mitrovicės nga ajo e Leposaviqit, ėshtė njė pasuri e paēmueshme pėr bistricasit. Mbase kjo pasuri ka qenė edhe shkaku kryesor qė i ka tėrhequr kėto 8 familje tė pėrgjysmuara qė tė kthehen e tė jetojnė kėtu.
Me kėrkesė tė Jetishit zbresim te Mulliri i Rexhės sė Muharremit, qė ėshtė nė fund tė Pėrroit tė Dejkocit, pėrrua ky qė, gjatė kohės sė luftės sė fundit, me javė tė tėra kishte strehuar me qindra e qindra banorė tė kėtyre anėve. Tani kėtij vendi, pėrveēse Pėrroi i Dejkocit, do t’i thonė edhe “Te Varri i Behramit”, ngase gjatė luftės kėtu vdiq dhe u varros plaku 80-vjeēar nga Ceraja, Behrami i Sylejmanit.
Te Mulliri i Rexhės i bėjmė disa fotografi. Jetishi na tregon se ky mulli ka qenė i vetmi qė ka bluar vazhdimisht gjatė kohės sė luftės dhe u ka siguruar bukė tė gjithė banorėve tė Pėrroit tė Dejkocit.
Nė urėn e vetme mbi lumin Bistricė takojmė njė djalosh afėr 20 vjeēar, i cili po e shikonte nė heshtje rrjedhėn e pandalshme tė lumit. Ishte i biri i Halit Poturit nga Bistrica.
Te shkolla pata emocione tė veēanta. Kėtu, nė kėtė shkollė, e kam filluar rrugėn e dritės. Kėtu, nė kėtė shkollė, e kam kryer tetėvjeēaren (ishim brezi i parė). Kėtu, nė kėtė shkollė, ia kam filluar pėr herė tė parė punės si arsimtar. Se si gumėzhinte asokohe ky oborr! Serbėt e dogjėn gjatė luftės, mirėpo tash, me ndihmėn e miqve, u rindėrtua dhe u bė njė shkollė e bukur e moderne, por, fatkeqėsisht, pa asnjė nxėnės tė vetėm.
Nė Cerajė mbėrrijmė pėrnjėherė me perėndimin e dielli. Meqė jemi tė djersitur e tė lodhur shumė nga pėrpjeta e madhe prej Bistrice e kėtu dhe meqė ende ėshtė dritė, mbledhim ca krėnde tė thata dhe e ndezim zjarrin pėrpara tendės sė Ismetit tė Ganės, ku edhe do ta bėjmė gjumin pėr dy net me radhė.
Nė Cerajė e gjejmė vetėm Beqėn e Shaqirit, i cili banon nė njė tendė tjetėr, diku 50-60 metra larg tendės sė Ismetit. As ai nuk ėshtė banor i pėrhershėm, por herė rrinė kėtu e herė nė shtėpinė e tė vėllait nė Mitrovicė, ku rrinė edhe anėtarėt tjerė tė familjes sė tij. Posa na dėgjon zdirgjet dhe ia shtrojmė muhabetit me bukė e raki rrushi, aty afėr zjarrit, deri nė orėt e vona tė natės.
Sado qė jemi tė lodhur e tė kėputur nga rruga e gjatė e e mundimshme, gjumė bėjmė fare pak.
Tė shtunėn, gjithė ditėn e lume sorollatemi poshtė e pėrpjetė fshatit. Ėshtė hera e parė qė jemi kėtu pas mbarimit tė luftės. Nuk lėmė vend pa shkuar. Dalim nė Kodėr, te Kėrshi i Madh, nė Qukė tė Shavarinės, nė Lug tė Leprit, nė Arė t’Miftarit, te Kroi i Fshatit, nė Beglluqa, nė Log tė Qarrit, te Livadhi i Zekės, nė Shavarina, nė Rreze t’Mirė, nė Logishtė, nė Rreze t’Ademit...
Nė bazė tė shtėpive dhe rrugicave, nuk njihet se ėshtė Ceraja. Gjithkund shkrumb e hi. Rrugėt dhe rrugicat nuk dihen. Janė mbushur pėrplot pipa tė bagremit, fshesa tė egra, thera, manaferra, kaēa, dėllinja, bari...Tė krijohet pėrshtypja se kėtu koha ka ecur vetėm prapa. Edhe mbishkrimet nė varre tė duket se janė tė parakohshėm, madje shumė tė parakohshėm. Arat dhe livadhet, qė nuk janė punuar me vite, janė mbushur pėrplot bar dhe gropa tė thella, qė i kanė hapur derrat e egjėr me turinjtė e tyre tė fuqishėm, tė cilėt e kanė pushtuar gati krejt Shalėn. Ēdo gjė tė duket ndryshe, krejtėsisht ndryshe, pėrveē konfiguracionit qė tė ēmallė paksa.
Me Beqėn e Shaqirit fotografohemi nė Kodėr, te pllaka pėrkujtimore e fėmijėve tė tij - Blerimit e Sherifes, tė cilėt u masakruan barbarisht, mė 17 qershor 1999, nga bandat kriminele serbe.
Ushtarėt belgė tė KFOR-it na gjejnė nėn hijen e lisave shekullorė, afėr varrezave tė Lagjes sė Epėrme, prej ku, si nė pėllėmbė tė dorės, shihen fshatrat serbe tė komunės sė Leposaviqit: Kamenica, Vuēa, Sllatina, Soēanica, Stanet e Brestovės..., qė duket sikur rrahin gjoks dhe na pėrqeshin qė ende s’po gjejmė mundėsi e forcė pėr t’u kthyer e pėr t’i gjallėruar kėto fshatra. Pas njė legjitimimi tė zakonshėm, meqė kėtu ėshtė zonė sigurie, duke na pėrshėndetur pėrzemėrsisht dhe duke na kėrkuar falje pėr shqetėsimin, kthehen nė bazėn e tyre nė Istikam, siē i themi ne asaj kodrine, qė ėshtė nė tre-kufirin e fshatrave: Cerajė, Bistricė dhe Koshtovė e Vllahisė.
Po ngryset edhe nata e dytė nė mbretėrinė fatale tė kėsaj heshtjeje mortore. Asnjė zė njeriu, as shpendi, as shtaze...Shkretėtirė! Pėrveē njė drite tė largėt qė, siē duket, ėshtė nė fshatin Vidishiq, kund dritė tjetėr nė gjithė kėto fshatra shaljane qė duken nga kėtu. Atje larg nga Maja e Mprehtė shihen dritat e njė automjeti, sigurisht tė ndonjė traktori a kamioni qė bart dru nga malet e largėta tė Orzhanės.
- Hedh sa tė mundesh dru nė zjarr! – i them Idrizit dhe e di se ky ėshtė njė reagim imi kryengritės ndaj kėsaj errėsire qė ka pushtuar Shalėn time tė dashur.
“Dolėn Ceraja, u zbraz Shala!”- kaherė kanė thėnė tė parėt tanė. Fatkeqėsisht, kjo profeci e tyre po del e qėlluar. A s’ka qenė ky edhe qėllimi afatgjatė i Serbisė!? Dhe mendoj: A ka atdhedashuri mė tė madhe sot se tė kthehesh pėr tė jetuar nė Cerajė?
Tė dielėn, me agun e parė tė ditės, nisemi pėr nė shtėpi. Shenjat janė tė mira edhe pėr njė ditė tė bukur e me diell.
Te Zeqiri i Abazit nė Bistricė, babai i dėshmores Fatime Hetemi, e cila ra heroikisht nė Drenicė, bashkė me Fehmi e Xhevė Lladrovcin, i pimė kafetė e mėngjesit.
Rrugės s’lėmė pemė pa kontrolluar mos i ka mbetur ndonjė kokėrr, por kot. Ato ose i ka prishur bora e vonshme qė u ra sivjet nė lule, ose nuk kanė lidh nė shenjė revolte ndaj banorėve qė nuk po kthehen. Diēka po.
Etjen e shuajmė rrallė e tek me ndonjė kokėrr thane, me ndonjė manaferrė tė vonuar, apo me ndonjė dardhė a mollė tė egėr.
Kafjall e sillė i hamė pėrnjėherė nė njė rrasė tė madhe guri, si sofėr, nė mes tė lumit tė Maxherės.
Nė Stantėrg mbėrrijmė diku kah ora 4 pasdite. E zėmė njė furgon dhe nisemi pėr nė Mitrovicė. Derisa zdirgjemi, meditoj: E lamė pothuajse shkret gjithė kėtė pasuri natyrore dhe erdhėm e u grumbulluam si peshqit kėtu nė kėtė gjysmėqytet tė zhurmshėm.
Nė shtėpi mbėrrij nė ora 5 pasdite, me njė grusht arra nė ēantė, qė ia solla gruas dhe fėmijėve si dhuratė nga ky udhėtim dhe me nga tre ekzemplarė tė librave tė mi, qė nuk pata kujt t’ia jap pėr t’i lexuar...

Qershia qė i piqte e para

Muaji qershor, i 1999-ės, po i piqte ngadalė kokrrat e ėmbla. Bashkė me rrezet e ngrohta tė diellit, tokėn e gjakosur e tė shkrumbuar tė Kosovės po e shndrisnin edhe rrezet e para tė lirisė.
Ishte 17 qershori. Nė gjithė Kosovėn u pėrhap lajmi i gėzueshėm se trupat aleate tė NATO-s kishin hyrė gjithkund nė Kosovė. Kriminelėt serbė po tėrhiqeshin turpshėm nga Kosova. Me duar tė pėrgjakura po iknin andej nga veriu.
Njė qershi, nė arat e Avdylajve, ishte e njohur nė gjithė Cerajėn si e para qė i piqte pėrherė frutat.
Blerimi e Sherifja u nisėn tė parėt atė ditė pėr nė Cerajė. I tėrhiqte, si me magji, vendlindja. Ecnin sa mundnin e u dukej se nuk po bėnin hap. I kishte marrė malli shumė pėr shtėpinė, pėr arat, pėr rrugicat, pėr livadhet, pėr lėndinat, pėr pemėt, pėr qershinė qė i piqte e para..., sado qė e dinin mirė se barbarėt e kishin bėrė shkrumb e hi fshatin. Njė ndjenjė e pėrzier gėzimi e pikėllimi po i pėrcillte gjatė gjithė rrugės. Ishin tė gėzuar, ngase pėr herė tė parė nė jetėn e tyre po i shihnin nė horizont rrezet e para tė lirisė, ndėrsa tė pikėlluar – ngase nė shpirt po u rėndonte si gur dhembja pėr gjithė ato plagė qė kishte marrė nė shtat Kosova e tyre e dashur.
Kjo ndjenjė e pėrzier gėzimi e pikėllimi i pėrcolli edhe nė amshim. Bisha karpatiane ende s’ishte ngopur me gjak. Ua zuri pritėn afėr qershisė qė i piqte e para dhe...
Qershia qė i piqte e para nuk ėshtė mė vetėm qershi. Ajo ėshtė edhe diēka tjetėr. Ajo ėshtė legjendė. Ėshtė filli i njė legjende. Filli i njė legjende pėr njė motėr dhe njė vėlla. Pėr njė motėr dhe njė vėlla qė s’arritėn t’ia shijojnė kokrrat e ėmbla nė pragun e praruar tė lirisė.
Qė nga 17 qershori i 1999-ės, kjo ėshtė qershia e Blerimit dhe e Sherifes.
Vetėm dora e ndonjė tė pashpirti mund tė ngrihet drejt saj pėr tė kėputur ndonjė kalavesh tė kuq...

I kam marrė nė qafė fėmijėt e mi. I kam edukuar keq. Duke u frikėsuar nga njė ekstrem, pamėshirshėm i kam pėrplasur nė ekstremin tjetėr. Ata mendojnė se vetėm nga tė kėqijat qė i bien nė qafė Kosovės duhet ta marrin hisen e vet. Kujtojnė se tė mirat janė krijuar vetėm pėr tė tjerėt. Tash, s’ka kush qė i bind ndryshe.

Rregullisht e paguaj rrymėn, ujin, hedhurinat, tatimin nė pronė... Mezi i ndaj kėto mjete nga rroga ime e vogėl. Nga ky burim i vetėm i buxhetit tė familjes sime 7 anėtarėshe. Dhe mirė bėj qė i paguaj. Borxh i kam. Po duam shtet, shtetin duhet ta bėjmė. Po duam pavarėsi, pavarėsinė duhet ta bėjmė.
Me llogarinė e rrymės, Radiotelevizioni i Kosovės m’i plaēkitė hiē mė pak se 3 euro. M’i merr pa mė pyetur fare. M’i merr nga kafshata, edhe ashtu e vogėl, e fėmijėve. Dhe, shih tash absurdi tjetėr! RTK-nė dhe televizionet tjera tona kombėtare shumė rrallė i shikoj, pėr tė mos thėnė nuk i shikoj fare. Nuk i shikoj pėr dy arsye. E para, pėr shkak se, nė tė shumtėn e rasteve, kur unė kam kohė pėr t’i pėrcjellė programet televizive, nuk ka rrymė. E, edhe kur ka, mua nuk mė punon televizori, ngase fqinjėt e mi, me tė hollat e kursyera nga mospagimi i rrymės, i ujit, i hedhurinave, i librave (sepse fėmijėt i shkollojnė me librat e bibliotekės sime), i tatimeve... kanė blerė (pėrveē gjeneratorėve) dofarė trafosh, me tė cilat ma vjedhin e ma lėnė vetėm xixė rrymėn mua qė e paguaj rregullisht. Pra, ata qė s’e paguajnė rrymėn kanė rrymė, ndėrsa unė qė e paguaj nuk kam. Ata qė s’e paguajnė RTK-nė e shikojnė programin, ndėrsa unė qė e paguaj s’mund ta shikoj. Dhe, e dyta, pėr shkak tė programeve tė shumta ēorode. Sidomos programet pėr tė rinj janė katastrofė fare. Nuk di kush e ku i ka gjetur kėta farė bastardėsh e bastardeshash, qė flasin kaq keq shqip. Qė nuk dinė tė flasin shqip fare. Qė nė fjalorin e tyre s’i kanė as 100 fjalė e edhe ato bastarde. Qė s’dinė tė flasin as si njė bari i shekullit tė kaluar e aty janė punėsuar si gazetarė e redaktorė dhe udhėheqin, sajojnė e moderojnė emisione tė ndryshme. Qė s’dinė ta shqiptojnė as shkronjėn e parė tė alfabetit tonė e lėre mė diēka tjetėr, sepse nė vend se “a” ata thonė “ua”. P. sh. nė vend se tė thonė “katėr”, fjala vjen, ata thonė “kuatėr”, nė vend se “Gashi” – “Guashi”, etj. etj. Lėre mos e nga! Dhe pėr shkak se kėto televizionet tona po i kultivojnė shumė antivlerat. Nga “kurrgjėja” po pėrpiqen tė krijojnė “diēka” dhe “diēkajėn” nuk po e pėrfillin fare. Nga “kurrkushat” po pėrpiqen tė krijojnė “dikusha” e “dikushat” s’po i pėrfillin fare. A s’ėshtė absurde qė opinioni ynė mė shumė i njeh dofarė “reperash” e “repereshash” (vetėm po i marrė si shembull se ka edhe tė fushave tė tjera plot e plot) qė televizionet tona na i servojnė pėrditė me ato veshje, tekste e melodi krejt ēorode, sesa, fjala vjen, Ismail Kadarenė, Rexhep Qosjen, Azem Shkrelin, Agim Vincėn, Ali Podrimėn, Aleksandėr Moisiun, Bekim Fehmiun, Ehat Musėn, Nexhmie Pagarushėn, Shpresa Gashin, Inva Mulėn, Bashkim Paēukun, Hysni Klinakun, Daut Berishėn... qė rrallė e kurrė i shohim nė ekranet televizive tė televizioneve tona. E ku tė mos dalin pastaj kėta farė pishpirikash e pishpirikeshash e tė fryhen si gjelat. Janė bėrė tė njohur erifat me kurrgjė hiē. Televizionet e kanė kėtė forcė. Mė kujtohet njėfarė qeni nė njė seri tė huaj pėr fėmijė, qė luhej dikur moti. Lejsi e quanin. Ka qenė shumė i popullarizuar, po asgjė mė shumė se qen nuk ishte. Si ēdo qen tjetėr.
Pėr kėtė shkak mė dhimbsen ato 3 euro qė m’i plaēkitė RTK-ja se, pėrndryshe, do t’i kisha paguar me kėnaqėsi.

Ndonėse ka kaluar kohė e gjatė, si sot mė kujtohen fjalėt e redaktorit tė njė reviste letrare, tė thėna me rastin e njė pėrvjetori tė rėndėsishėm tė daljes sė kėsaj reviste.

Qė nė nismė e ėndėrruam dhe e projektuam si njė dritare tė vogėl, nga mund tė depėrtojnė rrezet e fisme e tė ngrohta tė shpirtit. E ėndėrruam si njė urė, pėrmes sė cilės kalohet prej zemre nė zemėr, prej dashurie nė dashuri... E ėndėrruam si njė valė freskuese, qė do t’i ledhatojė pushtueshėm tė gjitha brigjet e etura.
Gjatė rrugėtimit tonė, deri kėtu, dorėn nė zemėr, edhe pėrkundėr kėtij vetėbesimi, shumė herė na pėrcolli frika. Njė frikė e fisme, po pėrherė gėrryese: A do tė kemi fuqi krijuese qė t’i shprushim deri nė thellėsi edhe dashuritė mė tė fjetura, edhe dashuritė mė tė plagosura, edhe dashuritė mė tė largėta...?
Edhe nė art si nė jetė: Ta luftosh urrejtjen, do tė thotė tė luftosh pėr dashuri; ta luftosh tė shėmtuarėn, do tė thotė tė luftosh pėr tė bukurėn; ta luftosh tė keqen, do tė thotė tė luftosh pėr tė mirėn; ta luftosh robėrinė, do tė thotė tė luftosh pėr lirinė; ta luftosh errėsirėn, do tė thotė tė luftosh pėr dritėn...
Kjo ka qenė dhe ėshtė lufta jonė. Ky ka qenė dhe ėshtė synimi ynė. Armė tė vetme kishim e kemi poret mė tė ndritshme e mė tė thella tė shpirtit.

Ē’ėshtė gjithė kjo mospėrfillje e shijeve tė lexuesve, edhe ashtu tė pakėt, tė poezisė! Gjithė kjo fyerje qė i bėhet letėrsisė sonė! Gjithė ky nėnēmim!
Gati pėr ēdo ditė orė letrare, konkurse letrare, mitingje tė poezisė...
Mblidhen dėshtakė dhe injorantė tė letėrsisė dhe i lexojnė “poezi” njėri-tjetrit. Japin e marrin ēmime letrare pa kurrfarė kriteresh. I fryjnė biografitė e veta dhe tė njėri-tjetrit si biografi bibanėsh. Shkruajnė pėr librat e shoqi- shoqit si pėr vlera kulmore dhe vetėm kur t’i lexosh ata e sheh se pėr ēfarė shkarravinash ėshtė fjala.
Ē’rėndėsi ka ēmimi letrar i dhėnė sipas kriterit “ėshtė i biri a e bija e filanit a fistekut”, “i ka vithet e mira”, “ėshtė dorėlirė”, “e ka qesen plot e pėrplot”...
Poezia ėshtė poezi, letėrsia ėshtė letėrsi, vlera ėshtė vlerė dhe ato nuk njohin kritere tė tilla.
Marri u qoftė, dėshtakė tė mjerė! Na bėtė horė, he medet!

Humbja e shijes pėr tė bukurėn ėshtė parashenja e parė e zhbėrjes sė njerėzimit.
Ne nuk kemi kohė tė lexojmė libra, tė shkojmė nė teatėr, t’i vizitojmė ekspozitat e artit...
Kėrkojmė falje, po jemi shumė tė zėnė! Jemi kah zhbėhemi.

Bėhen nga dy-tre veta, e regjistrojnė ndonjė OJQ, qė merret kinse me art dhe kulturė dhe gjithė ditėn e lume i sheh nėpėr qytet kah sorollaten me do ēanta krahaqafė, qė ua rrahin prapanicat. S’lėnė birucė pa i rrasur hundėt mos po “luan” kund ndonjė sponsor pėr t’ua financuar projektet e tyre shumetnike. Kur ndalesh dhe e sheh “punėn” e tyre “artistike”, barku tė pėlcet. S’e dinė as gjuhėn e vet amtare, he medet! Sa paraja e pistė “shpėrlahet” pėrmes tyre, derisa pėr artin dhe kulturėn e mirėfilltė s’ēan kush kokėn!
Shpesh nėpėr emisione ēorode tė televizioneve tona “tė famshme” i sheh kėta farė “artistėsh”. I sheh nėpėr restorante e kafene, ku japin e marrin ēmime, pa kurrfarė kriteresh, madje edhe pėr “Vepra Jetėsore”! Artistė se jo mahi!!!

Tė dalėsh pėrpara opinionit dhe tė bėsh “humor” nė llogari tė gjuhės sė tij, duke e pėrqeshur dhe duke e fyer rėndė atė, siē po bėjnė disa nga “humoristėt” dhe “artistėt” tanė “tė famshėm”, tė cilėve kėto televizionet tona po u japin hapėsirė tė bollshme nė ekranet e tyre, ėshtė njėsoj sikur tė shkosh nė Mekė e tė dalėsh pėrpara miliona pelegrinėve e t’ua shash (mos qoftė prej gojės sime!) me Muhamed e me Kuran, apo tė shkosh nė Vatikan e t’i shash me Jezus e me Bibėl (larg qoftė!) e tė presėsh qė ata tė qeshin!
Kėshtu po ndodh nė disa emisione “humoristike” nė kėto televizionet tona. Sa tė mjerė duken kėta farė bastardėsh kah zgėrdhihen aty me vetveten dhe me marrėzitė e veta. Turpi i botės!

Edhe krijimet e mia nganjėherė mė duken kundėrthėnėse. Kundėrthėnėse si vetė jeta. Disa herė kam dashur t’i asgjėsoj, t’i djeg librat e mi. Si prifti e berberi librat kalorėsiakė nga biblioteka e Don Kishotit tė Manēės.

Derisa e kishte pėrfunduar punėn e vet tė lodhshme, kishin arritur kohė tė tjera. Ishte krijuar njėfarė xhungle shpirtėrore, ku mė nuk dihej ēka ishte e ēka nuk ishte vlerė. Vėmendja njerėzore ishte shpėrqendruar tmerrėsisht nga e bukura, nga njerėzorja...
E ai, diēka tė bukur, diēka tė vlefshme kishte pėrgatitur pėr t’ia ofruar njerėzimit, por vetėm duhej gjetur mėnyra e duhur pėr ta tėrhequr vėmendjen.
Mendoi-ēmendoi dhe, mė nė fund, vendosi.
E mbushi njė kamion libra nga biblioteka e tij e pasur (e vetmja pasuri qė kishte nė kėtė jetė) dhe doli e u dogj, bashkė me to, nė qendėr tė qytetit.
Derisa organet e hetuesisė po i hulumtonin shkaqet e kėsaj vetėvrasjeje kaq tė veēantė e kaq enigmatike, nė shtėpinė e tij pėrdhese dikush i gjeti njė mori dorėshkrimesh.
Kur hirin e trupit tė tij, bashkė me hirin e bibliotekės, erėrat e fuqishme e kishin tretur gjithandej nėpėr botė, kėto dorėshkrime u botuan.
Sot, studiuesit dhe kritikėt mė tė njohur botėrorė kėta libra i vlerėsojnė si kryevepra tė letėrsisė botėrore.

Ēudi, edhe perėnditė shkruakan letra dashurie?!

Vdekatarja ime e dashur,
Unė jam pjesa tjetėr e jetės, ajo e padukshmja, e pakapshmja..., ajo e vėrteta, qė dhemb e kėnaq pėrnjėherė. Ti kėtė, fatkeqėsisht, nuk e sheh, nuk e ndien, nuk e heton..., andaj aq pak pėrngjajmė, aq pak kuptohemi...
Dhe ti kujton se mė ofendon me sjelljet dhe veprimet tua. Kujton se mė fyen, se mė poshtėron..., e nuk e di se ajo shkretėtirė shpirtėrore, qė ėshtė mbarsur nė qenien tėnde vdekatare, nuk mund ta mundė njė dashuri tė pėrjetshme, qė kaherė ka lindur e ėshtė rritur nė mua.
Ti nuk je e vetėdijshme se edhe kolla ime e thatė, qė ti aq shumė i druhesh, ėshtė pjesė e lirisė sate qė nuk e meriton. Logjika jote e ngushtė prej vdekatarje kurrė nuk do ta kuptojė se cilės dashuri ia kam falur njė pjesė tė mushkėrive tė mia.
Dhe... nuk ėshtė ēudi qė ti i do e i nderon, apo sė pakut kėshtu shtiresh, vetėm ata si ti, pra vdekatarėt, tė cilėt dinė vetėm tė tė marrin gjithė ēka ke nga jashtėsia jote e bukur, e kurrė tė tė dhėnė diēka nga vetja e tyre e zbrazėt si shpellė.
Ua pafsh hairin, ja ku i ke kėta zvarranikė tė padukshėm, vdekatarja ime e dashur!
Ne tė pavdekshmit jemi ndryshe, krejtėsisht ndryshe.
Mė vjen keq qė kėtė s’do ta kuptosh kurrė.
Kurrė!
Tung!

Afera epshesh!
Shkojnė e i ngatėrrojnė njerėzit epshet shtazarake me ndjenjat e fisme tė dashurisė! Harrojnė qė shtazarakja ėshtė shtazarake, njerėzorja – njerėzore! Arsyetohen se epshet janė njė nevojė e domosdoshme trupore pėr zbrazje apo mbushje. Kėshtu ėshtė, po duhet ditur mirė se ku dhe si tė zbrazemi apo tė mbushemi njerėzisht. Pėrndryshe bėhemi kafshė dhe, larg qoftė, mund t’u gjuhemi edhe... Njerėzimi ka krijuar rregulla edhe nė kėtė fushė. Pse nuk i pėrfillin tė panjerėzishmit ėshtė tjetėr ēėshtje.
Tė epshmet qė i njoh unė kanė “kritere” tė forta. Ai, tė cilit i jepen ato, duhet tė ketė post tė lartė. Drejtor e pėrpjetė.
Tė epshmit qė i njoh unė janė “atdhetarė” tė devotshėm. Turr pas pushtetit pėr t’u bėrė drejtorė e pėrpjetė.
Ēfarė dashurish!!!
Athua si do tė ndjehen nesėr, sė pakut, para fėmijėve tė vet (pavarėsisht se a e dinė me kė i kanė) kur t’u dalin duq nė shesh kėto afera epshesh?! Pėr llogari pėrpara ndėrgjegjes sė tyre nuk po flasim fare, ngase...

Njė bilanc i vetėtimtė pėrpara ndėrgjegjes sate dhe...pėrfundoi gjithēka! Ke bėrė ēka ke bėrė, s’ke bėrė ēka s’ke bėrė! Iku e bekuara!
Sa i lehtė e i madhėrishėm ky akt pėr ata qė i kanė paq llogaritė me ndėrgjegjen e vet, sa i tmerrshėm e i shėmtuar pėr tė tjerėt!

Tė mos ketė as ceremoni varrimi, as tė mos hapet dera pėr ngushėllime, tė dashurit e mi!
Pėr ta mbajtur gjallė fizikun tim, mė detyrojnė tė punoj e tė merrem me gjėra krejt tė parėndėsishme, me gjėra krejt tė kota... Madje, mė detyrojnė tė mos punoj fare. Dhe, kėshtu, pavetėdijshėm, herė e vrasin, herė e plagosin, herė s’e lėnė pėr tė lindur njė diēka aq tė bukur qė mbarset nė brendinė time prej vullkani. Njė diēka qė do tė vdesė e nuk do tė lindė mė kurrė.
Sa pamėshirshėm m’i vjedhin kėto ēaste, nga jeta ime e shkurtėr, kriminelėt e mi tė dashur, qė tė vijnė pastaj e t’i thonė gjithė ato fjalė tė zgjedhura, gjithė ato fjalė tė bukura te varri im.

Kjo ėshtė vetėm njė grimcė nga ajo e dukshmja, sipėrfaqėsorja... Ėshtė vetėm njė pikė e vogėl nė kėtė pellg tė pafund absurdesh e paradoksesh.
Mund ta merrni me mend se ēka do tė ndodhte sikur t’i dinim tė gjitha ato qė ndodhin prapa perdes. Tmerr! Tmerr!! Tmerr!!!
E ne jetojmė nė vorbullėn e kėtij tmerri. Jetojmė me vetėdėshirė. Se... mashtrohemi me gjėra krejt tė parėndėsishme, krejt tė pavlefshme..., pėr tė cilat e flijojmė edhe lirinė tonė tė brendshme. Dhe, duke e flijuar lirinė tonė tė brendshme, ne na duhet patjetėr tė bėhemi: hajna, lajkatarė, servilė, demagogė, hafije, kontrabandistė, kriminelė, smirėzinj, spiunė, kurva, kurvarė... Dhe, kur ta marrim ndonjėrin nga kėta tituj “tė nderuar”, apo shumė tituj pėrnjėherė (siē e do logjika e kėtij lloji) ne na duhet patjetėr t’ia nximė jetėn njėri tjetrit. Dhe, duke ia nxirė jetėn njėri tjetrit, ne e nximė jetėn tonė tė pėrbashkėt dhe e bėjmė ferr. Dhe kur, kėshtu vullnetarisht, jetėn tonė tė pėrbashkėt e nximė dhe e bėjmė ferr, dalim e kėlthasim, pa fije turpi: Jeta ėshtė rrenė! Jeta ėshtė kurvė! Jeta ėshtė turp! Jeta ėshtė hiē!...
E, do tė mund tė jetonim edhe ndryshe.
Se... liria nuk ėshtė diēka e jashtme. Pėrkundrazi. Jashtė vetes sonė ajo nuk ekziston. Pavarėsisht prej rrethanave. Ajo ėshtė diku nė ne. Diku thellė nė brendinė tonė tė fjetur. Vetėm se duhet ta shprushim, ta shpėrthejmė, ta bėjmė... dhe do ta shohim, do ta zbulojmė njė tjetėr vete brenda vetes sonė tė ndrydhur, brenda vetes sonė tė stėrkequr, brenda vetes sonė tė bastarduar. Pa kėtė vete tjetėr, pa kėtė vete tė dytė, nuk ka jetė, nuk ka dashuri, nuk ka ardhmėri...

Sot e kėsaj dite s’e kam tė qartė nė ishte vajzė a engjėll. Ndoshta edhe... s’ishte asgjė.
Mund tė ketė qenė vetėm njė halucinacion. Atė ditė pata punuar si tepėr. Si tepėr e pata ngarkuar trurin tim tė vogėl. Zarfin mund ta ketė sjellė edhe filozofi D. N. Mund ta ketė sjellė edhe poeti e shkrimtari L. D. Mund ta ketė sjellė edhe dikush krejt tjetėr.
Mbase edhe... Ku ta dish?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:10

SHQETĖSIM

Kemi filluar tė hamė me sy
E tė shohim me tyta
Nė kėtė xhungėl zorrėsh

Tė duam me xhepa
Tė urrejmė me bark
Kemi filluar

Kaherė s’kemi qeshur me shpirt
S’kemi qarė me zemėr

Kah kėshtu, o Tokė?!
Kah kėshtu pa kokė?!

--


Te prift e mbara o Sabit..

Ke nje pende te rralle..

--

Kosova do shkoj patjeter perpara edhe se ka shkrimtar e mendimtar si ju i nderuar Sabit..!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:10

Sabit IDRIZI


I SHKAPĖRDERDHUR

Shpesh e mė shpesh mė ndodh
Tė zgjohem krejtėsisht i shkapėrderdhur
Brenda vetvetes

Ku t’i zė fijet e mendimeve
Cilit kujtim t’i vardisem mė parė

A t’ia nisi e ta dashuroj marrėzisht
Kėtė grua “mollė” tė (Mes) jetės sime
A t’i kthehem sėrish flokėverdhės sė dikurshme tė buzėlumit

Nė barkun e kalit antik a ta vras gjarprin
E tė vdes ėmbėl pėr kėtė qytet
A t’i hap portat e pėrbirimit
E tė jetoj pėrdhunshėm pėrtej dashurisė

Shpesh e mė shpesh mė ndodh
Tė zgjohem krejtėsisht i shkapėrderdhur
Brenda vetvetes


DRUAJTJE E PAKUPTIMTĖ

Tė gjithė mbėshtetemi nė dashuri
E dashurisė i druhemi
Si gjarprit

Pse kaq pamėshirshėm e ndrydhim nė vete
Kėtė zjarr
Kėtė dalldi kaq tė fisme

Mos vallė kemi filluar tė vdesim pėrbrenda
Si guacat
E nuk po e shohimSHALJANĖT E MI

Dikur
Me strajcat e tyre tė dhirta
Pėrditė zhdirgjnin ngapak bjeshkė
Nė qytetin tim tė verdhosur

Dhe kur i shteronin ato pak ėndrra tė brishta
E fusnin sėrish nė kraharor nga njė grusht kollė tė thatė
Dhe u syheshin lartėsive

Tash
Me bagazhet e tyre tė hekurta
Pėrditė bartin e bartin diēka
E s’di kush se pse
E s’di kush se kah...


METEORĖT

Shikoni sa teatralisht bėjnė vetėvrasje
Sa etshėm digjen shqim
Kėta narcisė tė vdekshėm

Nė bukurinė mahnitėse tė rėnies
Sa tmerrshėm e kafshojnė vetveten
Nga kėnaqėsia e ēastit

Nė zhdukje
Pėrherė nė zhdukje
Kjo botė yjesh tė rremė
Qė bien


LULJA ADAM

Kjo lule
Nuk mund tė jetė Adam
Po s’e polli nga brinjėt e veta
Njė grua

Njė mėkat
Po s’e polli njė mėkat
Nuk mund tė ekzistojė mė
Kjo botė prej vazoje


POETĖT DASHUROHEN NATĖN

(Poetėt, si kalorėsit e arratisur, po s’e patėn, duhet ta trillojnė njė dashnore)

Nga palca e territ i nxjerrin
Dashnoret e veta tė krisura

As si gra tė pabesa
As si zana qė shitojnė

Nuse tė epshta
Qė veē sa s’pėlcasin
U duken

I shtrijnė nė shtretėrit e tyre tė pagjumėsisė
Dhe deri nė agim
I shterin me tė puthura


ENIGMATIKE

O ende e palindur
O kaherė e perėnduar
Fshihet diku koha ime

Unė nuk shkoj derisa tė mos vijė
Ajo nuk vjen derisa tė mos shkoj
Dhe...
Hajt tash qėlloja
A veja
A pula


KUNDĖRSHTUESE

E projektoj njė epokė qė s’ėshtė vetėm e imja
Ma shėmtojnė me djallėzi qė ėshtė vetėm e tyre

E kush mė mirė se poeti di t’i projektojė
E kush mė keq se demoni di t’i shėmtojė
Do kohė tė ėndėrrta qė s’po lindin


JAM

Jam plot e pėrplot Dashuri
Plot e pėrplot Atdhe
Dhembje e pambarim jam krejt


DĖSHIRA E FUNDIT

Ma bėni njė varr prej gjoksit tim tė shtrydhur
Qė t’i pėrngjajė ėndrrės sime tė ndrydhur

Mė lani me qumėshtin e gruas sė murosur
Qė tė bėhem tokė kurrė mė e pėrdhosur

Mė mbuloni me pak dhé tė dashurisė
Qė kujtimi pėr mua t’i ngjajė ardhmėrisė

Dhe mė lini tė qetė nė vetminė time tė madhe
Qė ta projektoj ringjalljen pėr njė botė pa halle
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:11

KA KOHĖ

Ka kohė qė pėrpiqem pėr t’ju thėnė diēka
Diēka pėr kurrgjėnė, diēka pėr gjithēka

Ka kohė qė n’shurdhėsi po m’pėrplaset fjala
Pėr do kohė tė mira, pėr do kohė t’pėrdala

Ka kohė qė po pres tė ma vėni veshin
Ju qė iu ka dalė tambli mbi pėrsheshin

S’di pse ndiej nevojė pėr ta thėnė njė fjalė
Se ende s’kam vdekur, se ende jam gjallė

S’di pse ndiej nevojė t’mė dėgjoj dikush
Kur thellė brenda meje diēka djeg si prush

Ka kohė qė jam mbyllur n’timen dashuri
Lamtumirė o fjalė, lamtumirė njerėzi...


PĖRDITSHMĖRIA

Mė tmerron, mė ēmend kjo njėjtėsi
Qė nesėr do tė kthehet nė mall
Nė dashuri...


PRAPĖ

Prapė diqysh si tym
Diqysh si mjegull
Edhe pas gjithė asaj stuhie

Prapė diqysh si natė
Diqysh si terr

Dikush kėtu prapė po ma vjedh diellin


VĖLLAZĖRISHT

Pėr hir tė paqes
(Qė aq shumė i duhet kėtij vendi tė shumėvuajtur)
Hisen time tė Atdheut
Sėrish ma vodhėn pronarėt e lirisė

E shoh pėrditė kah e bartin poshtė e pėrpjetė
Me vetura luksoze
Ata me tė cilėt dikur u morėm vesh ndryshe

Nga gjithė ato ėndrra tė pėrbashkėta
Qė dikur i ushqenim vėllazėrisht
Sėrish vėllazėrisht mė ra hise skamja

Edhe ajo e pafytyrėsisė, natyrisht...


POROSI

Pėrpiquni qė ta kapni nė horizont rrezen e parė tė diellit
E ta shpėrndani gjithandej nga ka natė

Pėrpiquni qė ta prisni nė qepallė pikėn e parė tė vesės
E ta derdhni gjithandej nga ka etje

Pėrpiquni qė ta bluani nė shuplakė kokrrėn e parė tė pjekur
E ta gatuani gjithandej nga ka uri

Pėrpiquni qė kurrė tė mos ketė urrejtje
Pėrpiquni qė pėrherė tė ketė dashuri


KĖRKOJ TĖ ZHVILLOHEN HETIME

E di
Tė gjitha fajet pėr vdekjen time
Do t’m’i shkarkojnė aty tek varri

Eh, i shkreti
Do tė thonė
E mbyti veten pėr kurrgjė hiē

Dhe do tė kthehen ashtu pikėllueshėm
Pėr t’ia hėngėr sėrish mushkėritė
Ndonjė poeti


PA IDENTITET

Ju mund tė mė vidhni diēka nga lashtėsia ime e heshtur
Siē vidhej dikur Pema e Ndaluar nė Kopshtin e Praruar tė Edenit

Ta vendosni nė ballė si mėkatin qė s’falet
Dhe tė niseni pėrpara ashtu hajnisht

Mund tė ecni ashtu me shekuj
Me mileniume mund tė ecni

Dhe vetėm kur tė mbėrrini atje ku s’mbėrrihet kurrė
Do ta kuptoni se sa pak keni ecur
Brenda vetvetes suaj tė rreme


KOZMETIKĖ

Sa shėmtitė
Sa qelbėsirat fshihen
Pas kėsaj perdeje tė aromtė
Plot ngjyra


RRUGĖTIM

Tė gjithė e dimė se cili ėshtė fundi
Dhe prapė ngutemi andej nga ai cak

Nė fillim diqysh krejt ėndėrrt
Krejt shtruar e marrim kėtė rrugė

Dikur ngadalė nis e na lodhet pritja
Nis e na lodhet ēasti i mbėrritjes diku

Pastaj fillojmė e i shfletojmė pėrmallshėm ditėt
I shfletojmė pėrmallshėm kohėt e lėna peng

Pėrmallshėm kėrkojmė diēka tė fshehur
Diku atje krejt pėrtej tyre

Kėrkojmė diēka qė kurrė nuk e dimė ēka ėshtė


KULLOTĖSIT E ATDHEUT

Dikur
I pėrpija vuajtjet si pilula veremi
Pėr hir tė do rrezeve tė praruara qė na takonin kėtu

Tash
Me mushkėri tė thithura frymoj mbi kėtė dhé
Me do grykės tė mjerė qė kullosin atdhe


DASHURI NĖ VENDLINDJE

E shtrij brishtėsinė e gruas sė pėrndeztė
Nė ashpėrsinė e gurtė tė vendlindjes sime
Dhe bėj dashuri

Deri nė shterje
Deri nė pėrjetėsi
Do tė pėrpėlitem kėtu
Midis kėtyre dy shemrave paqėsore

Qykė –
Edhe kjo koka ime e malėsortė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:11

Sabit IDRIZI

Vėshtrim

POEZI SHTRESORE DERI NĖ PAFUNDĖSI

(Me rastin e botimit tė poezisė sė pėrzgjedhur tė Agim Vincės)


Njė ndėr parakushtet pėr t’u ēmendur ėshtė qė tė kesh mend. E kam fjalėn pėr “ēmendjen e bukur poetike”, e cila, pėr ata qė dinė ta shfrytėzojnė si terapi, ėshtė ilaēi mė i mirė kundėr ēmendjes nga paudhėsitė dhe ēoroditjet e shumta qė i pjell pėrditshmėria me pangopėsinė e vet tė pėrhershme pėr diēka krejt banale dhe aspak domethėnėse pėr kuptimėsimin e jetės.
Njė ditė, pas njė pėrballje tė tmerrshme me teket e saja, hetova se kisha nevojė pėr njė terapi tė fortė. Mendova – ēmendova dhe, mė nė fund, vendosa pėr Agim Vincėn. Nga rafti i librave nxora pėrmbledhjet e tij me poezi “Kohė e keqe pėr lirikėn” dhe “Psalmet e rrėnjės” dhe i lexova e i rilexova me njė frymė. I kuruar krejtėsisht nga terapia qė mora, nė adresėn elektronike tė Agim Vincės drejtova kėto fjalė falėnderimi:


Shumė i nderuari dhe i dashuri profesor Agim,

Posa e rilexova, pėr tė satėn herė me radhė, pėrmbledhjen tuaj me poezi “Kohė e keqe pėr lirikėn” dhe e lexova dhe e rilexova, me shumė kėnaqėsi, kėtė tė fundit (deri mė tani) “Psalmet e rrėnjės”. Tė pėrgėzoj, mik i dashur, dhe tė falėnderoj nga zemra pėr kėnaqėsinė qė ma ofrove pėrmes poezisė tėnde tė mrekullueshme, e cila, nė kontaktin e parė, tė krijon pėrshtypjen e njė pėrciptėsie, po qė pastaj tė gllabėron fuqishėm dhe tė bart pahetueshėm drejt thellėsive tė pafundme magjike. Kjo ėshtė fuqia e artit.
Jetė tė gjatė dhe gjithė tė mirat!

E fillove kėshtu kėtė vėshtrim timin pėr ta vulosur edhe njė herė bindjen time kaherė tė krijuar dhe pėrherė e mė shumė tė pėrforcuar pėr nivelin intelektual tė Agim Vincės.
Punėtor shumėvjeēar nė edukimin dhe arsimimin e brezave, historian i letėrsisė, kritik letrar, poet, eseist, analist, pėrkthyes, antologjist, pėrcjellės i pakrahasueshėm i rrjedhave tė letėrsisė, jo vetėm shqiptare, sidomos i poezisė... dhe, mbi tė gjitha, njohės dhe respektues, deri nė fanatizėm, i gjuhės – Agim Vinca, pėr mendimin tim, ėshtė intelektuali mė i kompletuar shqiptar i ditėve tona. Kontributi i tij, nė tė gjitha fushat qė i pėrmendėm, ėshtė jashtėzakonisht i madh.
Nga njė hulumtim i tė pėrditshmes prishtinase “Kosova Sot”, publikuar mė 28 dhjetor 2008, nė faqen 14 tė kėsaj gazete, dilte se nė mesin e pesė librave mė tė shitur gjatė asaj jave, qė do tė thotė mė tė lexuar nė Kosovė, ishin edhe dy libra tė autorėve shqiptarė: “Darka e gabuar” i Ismail Kadaresė dhe “Letėr Zotit” i Agim Vincės. Kjo dėshmon se pėrcaktimi i SHB “Toena” dhe angazhimi i akademikut tonė tė madh, Rexhep Qosja, pėr pėrzgjedhjen dhe botimin e njė pėrmbledhjeje reprezentative tė kėtij autori ishte njė hap sa i qėlluar po aq edhe i domosdoshėm.
Pa as mė tė voglin pretendim qė t’i qasem shterueshėm poezisė sė kujtdoqoftė, aq mė pak tė njė poeti si Agim Vinca, dėshiroj t’i shpreh kėtu disa mendime nga arsenali i pėrshtypjeve tė mia pas leximit dhe rileximit tė pėrmbledhjes me poezi tė zgjedhura tė Agim Vincės “Letėr Zotit”.
Agim Vinca ėshtė poet i kėtushėm dhe i gjithkundshėm, i tashėm dhe i gjithmonshėm, ngase tė kaluarat dhe tė tashmet e tij, tė tashmet dhe tė ardhmet e tij, tė ndėrtuara ėndėrrtė mbi tabanin e tė njerėzishmes, u pėrkasin tė gjitha kohėve dhe tė gjitha hapėsirave, kudo qė ka frymuar, frymon dhe do tė frymojė jeta. Poezia e tij ėshtė shumėshtresore, ēka do tė thotė se ėshtė e kapshme dhe e perceptueshme nga ēdo kategori lexuesish. Depėrtimi nė thellėsitė e saj magjike, natyrisht qė kėrkon mjeshtri leximi, por edhe dhunti pėr tė parė tė padukshmen, pėr tė dėgjuar tė padėgjueshmen...
Poezia e Agim Vincės ėshtė kryesisht poezi atdhetare. Mirėpo atdheu i Agim Vincės, tė cilit ai ia shpėrfaq dashurinė deri nė vetėflijim, duke u bėrė njėsh me dhembjet e tij, nuk ėshtė vetėm atdhe nė kuptimin e ngushtė tė fjalės, ngase poeti nuk e do diellin vetėm pėr vete dhe vetėm pėr bashkėkombėsit e tij. Atdheu i Agim Vincės ėshtė Veleshta, ėshtė Kosova, ėshtė Shqipėria, ėshtė Ballkani, ėshtė Evropa, ėshtė Bota, ėshtė Universi...
Poezia e Agim Vincės ėshtė edhe poezi malli. Njė mall baladesk, qė djeg shkrumbueshėm gjithandej nėpėr kohė dhe hapėsira, vjen e kompozohet dhembshėm vargjeve tė tij.
Poezia e Agim Vincės ėshtė edhe poezi dhembjeje. Njė dhembje prometheike, qė sqepton pamėshirshėm gjithandej nėpėr mėlēitė e kohėve dhe hapėsirave, vjen e kompozohet protestueshėm vargjeve tė tij.
Poezia e Agim Vincės ėshtė edhe poezi pėrtejsie. Njė verbėri homerike, qė sheh me sytė e shpirtit gjithandej nėpėr kohė dhe hapėsira, vjen e kompozohet dritėsisht vargjeve tė tij.
Poezia e Agim Vincės ėshtė edhe poezi shqetėsimi. Njė pėrditshmėri drithėruese, qė mbarset bastardisht gjithandej nėpėr kohė dhe hapėsira, vjen e kompozohet mbarėsisht vargjeve tė tij.
Poezia e Agim Vincės ėshtė edhe poezi krenarie. Njė krenari vinciane, qė ngre krye gjithandej nėpėr kohė dhe hapėsira, vjen e kompozohet vincianisht vargjeve tė tij.
Nė poezinė e Agim Vincės ka dashuri, ka urrejtje... Dashuri ndaj ēdo gjėje qė meriton tė dashurohet, urrejtje ndaj ēdo gjėje qė meriton tė urrehet.
Nė poezinė e Agim Vincės ka universalitet...
Ja pėrse poezia e tij ėshtė e lexueshme dhe e dashur nga adhuruesit e artit poetik.
Nėse pajtohemi qė mendimi ėshtė skeleti, kurse ndjenja mishi i poezisė, atėherė edhe nė kėtė rrafsh poeti Agim Vinca bashkėdyzon mjeshtėrisht.
Ēdo gjė tė ngjizur nėpėr thellėsitė mė fatale ndjenjore, pėr tė mos rrėshqitur nė lojė fjalėsh dhe glorifikime, qė e mbysin artin, Agim Vinca e depėrton nėpėr filtrat mė tė thellė tė trurit.
Ēdo gjė tė ngjizur nėpėr thellėsitė mė fatale mendore, pėr tė mos rrėshqitur nė filozofime tė thata e shterpe, qė e mbysin artin, Agim Vinca e mėlmeson me nektar shpirti.
Thėnė ndryshe, Agim Vinca ėshtė njė alkimist nė xhunglėn e pafund tė fjalėve, synim ky qė duhet ta ketė ēdo poet lirik.
Ajo qė e veēon poetin Agim Vinca ėshtė edhe guximi intelektual e qytetar, i shprehur nė ēdo kohė dhe nė ēdo rrethanė.
Qė nga poezia paraprijėse e kėtij vėllimi “Tė jesh poet”, faqe 27, e shkruar nė vitin tashmė tė largėt 1978, nė tė cilėn poeti harton “kushtetutėn” e misionit tė vet aspak tė lehtė, e deri tek poezia trevargėshe “Paradoks”, qė ėshtė njė perlė e vėrtetė, e qė zė vend nė kopertinėn e fundit tė kėtij libri, ka me qindra poezi, tė shkruara nė kohė e rrethana tė ndryshme. Pra, poeti foli kur duhej tė fliste dhe heshti kur duhej tė heshtte, pavarėsisht prej kėrcėnimeve tė pėrhershme,

Kur fola, mė thanė: hesht!
Kur heshta, mė thanė: fol!
Folehesht, heshtefol – jeta ime.

duke e respektuar kėshtu, nen pėr nen, “kushtetutėn” e tij, madje duke u shndėrruar edhe nė rrufepritės.

E falėnderojmė Agim Vincėn pėr gjithė atė qė na dha deri mė tani, duke i dėshiruar jetė tė gjatė fizike e krijuese dhe gjithė tė mirat nė jetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:11

Sabit IDRIZI

DILEMĖ POETI

Guaca ime e heshtjes
Cila ėshtė nė det
Rrugėtoj unė me valėn
A ikėn ajo vetė

Vjen nga jashtė liria
A ndryhet diku n’mua
Thuaje troē o det
Pse t’merr fjala n’thua

Jam unė ky qė jam
I derdhur nė letėr
Ėshtė kjo koha ime
Apo ndonjė tjetėr

Pse jam para kohės
Kam unė ndonjė faj
Eshtrat kur t’mė kalben
Do t’lindem pastaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:12

Sabit IDRIZI


KOTĖSI

Me ėndrrėn time tė etur
Pėr shumėēka
Gėrmova nė rrashtėn e njė kohe
Pa kah

Kėrkova kohėn time
Gjeta ve pa qime

Nuk di nga hyra
Nuk di nga dola
Gjithēka lashė aty
Kurrgjė nuk mora


PYLLI

Me veshė e sheh edhe tė padukshmen
Nė njė mijė forma

E nė syrin qė i mungon
Tė vėrtetėn e vizaton edhe ndryshe
Nga ē’shihet

Gojė ka – thonė
Gojė s’ka

Tė tjerėt ia pėrflasin shushurimėn e dushkut
Tė tjerėt ia numėrojnė llavėn me ujq
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:12

Sabit IDRIZI

MĖ THIRR NĖ EMĖR

Emri im ėshtė puthje
Nė buzėt tua prej zjarri

Nė buzėt tua prej zjarri
Emri im ėshtė puthje

Mė thirr
Mė thirr
Mė thirr...


NUSHĖ MOJ

Mos po vdes pranvera nė rritėn e kėsaj luleje
Qė aq druajtshėm ma solle atė ditė

Shikimet tona tė mbytura nė vazo
Mos po i shterin thellėsitė e etura

Nushė moj
A ia vlen t’i kėmbejmė kėto gurra tė cemta kujtimesh
Me njė valė pėrvėluese malli

Se nė degė
Le tė skuqet e stėrskuqet sa tė dojė molla
Ne kurrė s’kemi pėr ta shijuar nektarin
E kėtij mėkati lehonė


LOT GRUAJE

Ē’valė tunduese tė rrahėn pėrbrenda
Nė atė takim rasti
O grua e dashuruar nė erėra

Ēastin e fshirje sė lotit
Nga cepi i syrit tėnd
Do ta ruaj si dhembjen

Si vuajtjen do ta ruaj
Drithėrimėn e dorės sime tė vogėl
Mbi faqet tua tė brishta

Le tė mbetet si njė kujtim i valė
Si njė kujtim i turbullt
I njė kohe tė paemėr
Qė (s’) na takon


GRUA

Do tė mbytem nė ty
Si nė thellėsi deti
Po tė shpėrtheu edhe njėherė ai lot i valė

Ta dish
Si barkė e braktisur do tė fundosem
Bebėzave tua tė trazuara
Deri nė palcė tė asaj fjale tė druajtur
Qė ma the atė ditė

Deri nė thellėsinė time tė fshehur diku nė ty
Do tė udhėtoj sėrish
Atyre shtigjeve tė pashkelura tė dhembjes


PARA TEJE QĖ S’JE GRUA

Nuk jam grueja qė kini kujtue
Jam ni zanė me ju zanue
(Nga njė kėngė popullore)

Unė nuk jam vėllai tjetėr
Qė duhet tė shitohet
Para teje qė s’je grua

Para teje qė je zanė
Unė jam vėllai tjetėr
Qė nuk dashurohet nė hije

Grishjeve tua tė lavirja
Le tė mbytet kush tė dojė
Pėrveē meje


POETĖT DASHUROHEN NATĖN

(Poetėt, si kalorėsit e arratisur, po s’e patėn, duhet ta trillojnė njė dashnore)

Nga palca e territ i nxjerrin
Dashnoret e veta tė krisura

As si gra tė pabesa
As si zana qė shitojnė

Nuse tė epshta
Qė veē sa s’pėlcasin
U duken

I shtrijnė nė shtretėrit e tyre tė pagjumėsisė
Dhe deri nė agim
I shterin me tė puthura


DASHURIA

Djeg
Andaj ėshtė aq e ėmbėl

Gėrryen
Andaj ėshtė aq e thellė

Dhemb
Andaj ėshtė aq e padurueshme

Fshihet
Andaj ėshtė aq e pėrvuajtur

Shpėrthen
Andaj ėshtė aq e krisur

E ndalojnė
Andaj ėshtė aq e lirė

E mbysin
Andaj ėshtė aq e pėrjetshme

Dashuria –
Kjo dalldi e fisme
Qė vret


S’DI PSE, PO...

S’di pse, po...
Tė dua

Afėr teje ndjehem mirė
Edhe nė ēastet mė tė vėshtira
Tė jetės sime

Kėshtu disi mė the
Dhe nė mua ndeze
Njė zjarr


ĒĖSHTJE HAMLETIANE

Fjalėn tė dua
Cilado grua qė ta thotė
Tė vė para njė tundimi

Ka diēka magjike nė kėtė fjalė enigmė
Qė tė futet brenda
Si lavė vullkani

Si gurgullimė qė shton etjen
Ka diēka nė kėtė grishje pėrvėluese
Qė trazon thellėsitė

Shpėrthen a duhet tė fashitet diku
Ėshtė ēėshtje hamletiane


NUSHA

Nusha ėshtė hija e ėndrrave tė ndrydhura
Qė kafshon tinėzisht nėpėr shtretėrit e pagjumėsisė

Ajo ėshtė gjithsecila nga pak
Dhe asnjėra e tėra

Herė me njė lule tė helmatisur nė dorė
Herė me njė det lotėsh tė valė dėftohet

E njoh qysh nga rinia e hershme
Shtjellėn e kėsaj dallge tė harlisur

Tash
Nė prag tė Mesjetės sime
Vjen e mė futet nė poezi
Kaq e shkapėrderdhur

Tė gjithė e dashurojmė kėtė grua shituese
E ajo s’ėshtė e askujt


TY

Tė tė prek me dorė
Droj se do t’mė pėrderdhesh
Diku plasave tė shpirtit

Tė t’i puth ato buzė tė lėngėta
Frikė kam se do t’mė shteren
Tė gjitha krojet e etjeve drithėruese

Tė tė pushtoj si kalanė
E di se do tė vdesim poshtėrsisht
Klithmave shtazarake

Andaj s’tė prek
Andaj s’tė puth
Andaj s’tė pushtoj
Ty
Qė s’di nė je a s’je vėrtet
Diku jashtė meje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:12

Sabit IDRIZI


UDHĖTIM ME KUJTIMIN E DASHURISĖ – LAVIRE


Prologu

Gjithkund mė ndjek prapa
Vetėm njė kujtim
Herė si lot i valė
Herė si lojė - mashtrim


Rrugės pėr nė Durrės

Sa mė shumė qė i afrohem detit
Aq mė larg jam nga Ti
Dhe prapė ngutem

Ē’mė tėrheq kėshtu ky varr kujtimesh
Si dheu i zi
Nizamin e paemėr

E ē’mund tė gjej atje
Pėrveē njė zbraztėsie tė paanė
Qė t’m’i mashtrojė kaltėrsisht ėndrrat pėr Ty


Kujtim pėr lotin e valė

Dal nė breg
Dhe matem me detin

Andej...
Njė kaltėrsi vetmie e paanė
Qė tretet nė vetveten e humbur
Diku ėndrrave tė etura pėr thellėsi

Kėndej...
Me njė kujtim pėrvėlues pėr Ty
Mė i zbrazėt se ai pellg njelmtėsie
Unė –
Pėrjetuesi fatal i atij loti tė valė


S’je vetėm Ti

Unė...
Dhe kaltėrsia e paanė
Pėrpėlitemi mes zjarresh shkrumbuese

S’je vetėm Ti
E mė sė shumti me Ty
Ėshtė i mbushur ky det kujtimesh


Aty nė breg

Aty nė breg
Nėpėr gėzhoja guacash qė i volli deti
I dryjova kujtimet e kaltėrta pėr Ty

Nga syri i keq
E harrimi
Qė t’i ruaj

Se ku ta dish nė ē’thellėsi fatale
Ėshtė mbarsur kjo valė e shkumėzuar
Qė po vjen drejt meje


Duke u kthyer nga Durrėsi

Secili bart me vete diēka
Nga ai kujtim prej kaltėrsie
Qė mbetet atje prapa

Dhe derisa ngjitemi zigzageve tė tėrthorta
Dikush e vjell nga njė copė det
Dhe me qese najloni e hedh nga autobusi
Si mėsyshin

Dikush i mbyll sytė pėr ta mashtruar natėn
Derisa zgjohet trembshėm nga ndonjė ėndėrr e keqe
Pėr dimrin e ashpėr qė po vjen

Unė
Me lekėt e fundit
Ia blej Albanės njė akullore tė madhe nė Fushė-Arrėz
Dhe krejtėsisht i lirė nga ai ferr monedhash
Me njė tufė poezi nė xhep
Vazhdoj rrugėn tutje pėr tek Ti
I lumtur...


Epilogu

Shkoj e kthehem
Me kujtimin pėr Ty
Dashuri

Vij e tė gjej
Si pėrherė
Lavire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:14

Sabit IDRIZI


RUAJTJA E VETVETES NĖ XHUNGLĖN E HARRIMIT

Me lot virgjėreshash do t’i ujis kujtimet
Nė kėtė xhungėl qytetėrimi
Qė tė jem pėrherė e mė i dashur se dashuria
Pėrherė mė i egėr se kjo egėrsi e uruar

Me lot virgjėreshash do t’i shlyej kujtimet
Nga kjo xhungėl qytetėrimi
Qė tė jem pėrherė e mė shumė i vetvetes
Pėrherė e mė pak i kėsaj shkretėtire


------------------------------------

Sabit IDRIZI


FATI

Pėr tė qenė ėndrra mė e shkurtėr
Pėr tė qenė fundi mė i dhembshėm
Zoti i krijoi Moiret
Qė tė na prijnė kah trajtat tona tė deformuara
Tė pikturuara nėpėr pasqyra akulli
Andaj ne gjithė jetėn vetėm vrapojmė pas kėtyre hijeve
E kurrė nuk na kujtohet vetvetja
Derisa fatalist pėrplasemi nė paqenėsinė tonė


JETA

Kur lindemi qajmė vetė
Tė tjerėt na qajnė kur vdesim
Dhe ndėrmjet kėtij vaji tė gjatė dhembjeje
Njė ėndėrr e shkurtėr e beftė na shfaqet
Pėr tė mos u pėrsėritur kurrė mė

Sa pahetueshėm na soset ky rrotullim
Qė je (tė) – s’je (tė) i thonė


DETI

Tė ėndėrrojmė tė paanė tė pafund si vetė qiellin
Nė agun e parė tė dritės
Kur kundėrmon veē erė lulesh
Dhe na mjafton vetėm njė varr fėmije
Qė ta ngujojmė krejt madhėshtinė tėnde
Nė tė parin muzg tė mbrėmjes
Kur resh veē verdhėsi gjethesh

Ē’sipar i tejdukshėm – vala jote
Ē’cekėtinė e ftohtė – fundi yt


PĖLCITJA E KALIT

Duke ngrėnė ngadalė kokėn e vet tė drunjtė
Dhelpėrisht rrėshqiti trajtės sė kaltė
E u fut nė Trojėn Time

Tash nuk e di
A ėshtė mė mirė t’i shembim muret
A t’i hapim portat
Para se tė pėlcasė kali


KĖSHTU S’MĖ ZĖ LĖKURA

Kohėt qė vollėn vetveten
Po pėrvidhen poreve tė veta tė krimbura
E po futen nė qenien time prej dhembjeje

Tė mbyllem e tė pėlcas
Tė hapem e tė dal jashtė vetes
Fol njeri

Kėshtu s’mė zė lėkura


NUK RRĖZOHEM

Sa herė qė mė humb drejtpeshimi
Para mė del njė hon i thellė
E mė buzėqesh terrisht
Nga pafundėsia e vet mortore

Po unė
Deri nė vertikalen time
Eci e vrapoj edhe zvarrė
E nuk rrėzohem


----------------------------------------

Sabit IDRIZI


JETĖ

Sa herė qė t’thėrras n’ballafaqim
Ti del matanė kohės
E ma tregon pragun

E kalltė si kurva
M’kthehesh pastaj natėn
E m’i pėrflakė ėndrrat

Aq e lavirtė po mė dėftohesh
Sa kurrė nuk mund tė tė jetoj ndryshe
Pėrveēse njerėzish


-----------

Sqarim

Rreshti i fundit i poezisė JETĖ duhet tė jetė:

Pėrveēse njerėzisht


-------------------

Sabit Idrizi


TI DHE ATDHEU

Pėrditė ja gėrryen zemrėn
Si urith nėn dhé
Dhe pa fije turpi
I thua atdhe

----------------------------

Sabit IDRIZI

QYTETIT TIM
(Mitrovicės)

Kotu, qyteti im i dyshtė, kotu
Nė djep tė plumbtė mesjete
Po ta pėrkundim ėndrrėn e zgjimit

-------------------------

Sabit IDRIZI

KOHĖ SHURDHANE

U poqe kur t’u shurdhua koha
Fjala ime e mbarė

Kot tė bluaj nė mullirin e mendjes
Kot tė gatuaj nė magjen e shpirtit

S’tė ha se s’tė ha tregu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:15

Sabit IDRIZI

KUR TĖ MUNGON E SOTMJA

Kur tė mungon e sotmja
Dije se dje e ke konsumuar tė papjekur
Me grykėsi ėndrrash

Se jeta s’ėshtė gjė tjetėr
Veēse njė parafytyrim i bukur
I gjėrave qė nuk ndodhin kurrė


DIELLI

Dielli ėshtė i tė gjithėve
Po e deshe vetėm pėr vete
Tė fiket nė ballėNĖ PLAZH

Oh, u mbyt dielli!
Klithi njė vogėlushe
Dhe ia plasi vajit

Njė vaj i thekshėm fėmije
Qė u pėrpi nga deti
Nė prag tė lindjes sė njė nate

Tė njė nate tinėzare
Qė po i mashtronte tė gjithė
Me magjinė e njė perėndimi tė bukur


----------------------------------------

Sabit IDRIZI

DILEMĖ JETĖSORE

S’di a lash kund farė gjurme
Se njėherė e nė njė kohė
Kam kaluar edhe unė kėtejpari

Kam bėrė a s’kam bėrė ndonjė hap
Ta di
Brenda teje - njeri


---------------------------------

Sabit IDRIZI

RROTULLIM

Andej ikėn dita
Kėtej vjen nata

Kėtej vjen dita
Andej ikėn nata

Pėrherė nė rrotullim
Ky gur i madh mulliri
Qė po na bluan


---------------------------------------

Sabit IDRIZI

ABSURD

Pėrgjakemi e pėrflakemi
Pėr njė trohė atdhe
Pėr ta shpėtuar nga tė tjerėt
E pėr ta zhbėrė vetė ne
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:15

Sabit IDRIZI

MA FSHEH BREGUN TJETĖR

Drejt fundit
A njė fillimi tė ri
Po rrėshqet kėshtu varka ime

Po deti
Ē’ ka me mua deti
Qė po mė pėrplas nėpėr kėto dallgė vigane

Ē’ i bėra kėsaj paanėsie tė kaltėr
Qė po ma fsheh kaq paturpėsisht
Bregun tjetėr


-------------------------------------------

Sabit IDRIZI

MIKUT TIM
(G. B.)

Nė matematikėn e bėrjes sė lirisė
Ishe formulė vetėflijimi

Pellg zhgėnjimi tash nė liri
- E morėn “pronarėt” me tapi


-----------------------------------

Sabit IDRIZI

IU MUNGON DIĒKA

Iu mungon diēka
Syve qė shikojnė mėshirshėm
Kah pellgu i varfėrisė sime

Mbase njė stacion pranimi
Ku do tė lexoheshin drejt
Mesazhet e dritės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:16

Sabit IDRIZI

KA...

Ka akullthyes
Qė pėrditė hapin horizonte tė reja
Oqeaneve e deteve tė paanė

Ka edhe gurėthyes
Qė pėrherė luftojnė me bjeshkėt
Pėr t’i dhėnė kuptim edhe shkėmbit

Por ka edhe zemėrthyes
Qė pėrnjėherė shkatėrrojnė gjithēka
Brenda njeriut
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:16

Pershendetje vellazerore poetit, dhe te gjitheve qe lexojne perlat e verteta qe ai i hedh ketu per ne....Rrofsh i nderuar Sabit Idrizi !

Poezite te pakta,te mira,si lira!
Reale per te gelltit te veshtira!

Gezuar*

C'tu besh zemerthyesve te vendit tim?
Qe na thyen zemren per Shen Valentin,
Me egoizem dhe zemerftohte acari,
vrasin nje enderr shqiptari.
Nje dashuri qe rron perjete,
Per bashkimin tone te vertete.
Besoj dhe kam shprese,
Ideali gjalle te mbese.
Dashuri e perjetshme , vendi im,
Gezuar kete Shen Valentin!


me nderime per poetin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:18

Sabit IDRIZI


MEDITIM NĖ VENDLINDJE

E dua veten
Relikt tė pėrjetshėm kujtimi
Kėtu nė parzmėn e kėsaj kodrine

Ashtu tė pėrėndėrrt
Tek mat horizontet e fluturimit
Me krahė legjendash

Jo si tash
Ikar tė dalldisur tė lartėsive
Me ēelės prej dylli


--------------------------------------

Sabit IDRIZI


PESĖDHJETĖ E PESĖ

Kam lindur nė vitin ‘55
Plot 55 vjet – sivjet
Kur po pėrgatis njė pėrmbledhje me 55 poezi
Pėr botimin e sė cilės mė duhet t’i skuq 55 herė sytė
E t’i marr 55 mijė ithata nė cullė tė barkut
Qė kėtij 55-shi t’i dal hakut


-----------------------------------

Sabit IDRIZI

DHEMBJE

Po ai zog
Me po atė kėngė
Nė po atė degė

Paēka qė dega tashmė ka filluar tė thahet
Paēka qė unė tashmė kam filluar tė plakem
Ai cicėron

E ti daē merre si etje pėr njomėsi
E digju
Daē si mall pėr rini
E ēmendu

Ai prapė – me kėngėn e tij
Ndjell nostalgji...


---------------------------------------

Sabit IDRIZI

GRISHJE PĖR TAKIM

Dil e mė prit
Atje diku tek stacioni i fundit i dashurisė
Ku prehet pėrjetėsisht ėndrra e rrugėtimit

Merrmi me vete edhe kujtimet
E m’i ruaj nga syri i keq
Qė t’mos mė pėlcasin nga myku i harresės

Po nuk erdha nė orėn e caktuar
Nisu e m’kėrko sėrish
Nėpėr dalldi motesh


----------------------------------

Sabit IDRIZI

ETHE KRIJUESE

Veten e shoh dhėndėr
Jetėn e shoh nuse
Kur m’rrokun pėrpara
Do ethe krijuese

Nė kopshtin e fjalėve
Nė nektar urtie
E ngjyej penėn time
Me afsh dashurie

Dhe i thur do vargje
Krijoj poezi
Ngase shumė tė dua
Tė dua – njeri...

Veten e shoh dhėndėr
Jetėn e shoh nuse
Kur m’rrokun pėrpara
Do ethe krijuese


-----------------------------------

Sabit IDRIZI

PRIVATIZIMI I ATDHEUT

Mbitokėn e morėn me ēka ka
Tash ia kanė mėsyrė nėntokės
Po mbetet vetėm edhe nėnqielli
Qė, edhe ashtu, s’ėshtė i yni

E ēka po na mbetet qė ta quajmė atdhe
Qė tė jetojmė pėr tė
E “tė vdesim si me le”?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:20

Sabit IDRIZI

NE

Ne jemi qenie humane –
Jemi njerėz
Ndaj i duam shumė edhe qengjat
Kėto krijesa tė mrekullueshme

Nga dashuria e madhe qė kemi pėr ta
Ua hamė rritėn


----------------------------

Sabit IDRIZI

PLEQĖRISHT

A do ta gjejmė diku kroin e flladit
Qė t’i qetėsojmė valėt pėrvėluese
Kur t’na rrok malli i vetvetes

Kohė a do tė kemi
Qė t’i arnojmė ėndrrat e pėrgjumshme
Para se t’na bluajnė kokėrr pėr kokėrr

Nė dasmėn e harresės sonė
A do t’i kemi aq krushq
Sa t’i kapėrcejmė edhe muret e legjendave

E nostalgjitė e kohėve tė veta
A do t’i kullotė kush
Nė livadhin e kujtimeve tona


---------------------------------

Sabit IDRIZI

EDHE NJĖ POROSI VETES

Tė jesh pėrherė lajmėtar i dritės
Dhe natėn ta vėsh butėsisht nė gji
Me krejt pagjumėsinė e moteve

Nė thithė dashurie t’ia ushqesh
Mėngjeset e vonuara
Ėndrrat e gjymtuara

Kur tė lindė dita
Tė jesh i fundit
Qė ia prek bardhėsinė


ATDHE

Pėr ta fal ty pak dashuri
Nė vete mė duhet tė mbjell pak dhembje

E pėr ta ndier dhembjen e plagės sate
Nė vete mė duhet tė mbjell shumė dashuri


--------------------------------

Sabit IDRIZI

BASHKUDHĖTARI IM

Sa m’i prangon kėshtu lartėsitė e kaltra
Mė mirė eja e t’i mbledhim bashkė do ngjyra tė ylberta
E ta pikturojmė pafundėsisht njė fluturim prej ėndrre

Sa m’i gurėzon kėshtu fjalėt nėpėr shurdhėsi motesh
Mė mirė eja e t’i kėndojmė bashkė do zanore tė harruara
E ta shkruajmė pėrjetėsisht njė fjalė prej drite

Sa m’i gjymton kėshtu agimet e palindura
Mė mirė eja e t’i thithim bashkė do rreze tė vonuara
E ta kompozojmė dashurisht njė himn prej dielli


-------------------------------------------

Sabit IDRIZI

NUK E DI PSE

Tash barazi e liri me bollėk – po
Shtetin tim – po
Me njė qeveri tė zgjedhur nė mėnyrė krejt demokratike
Qė s’lė tė keqe pa e luftuar

Pse po mė shėmtohen prapė kėshtu ditėt
Me ma heq kryet nuk e di


----------------------------------

Sabit IDRIZI

SHTĖPIA IME

Edhe kėshtu e qerpiētė
Ti mė je mė e shtrenjta ndėr shoqe

Hiē mos u mundo t’i fshehėsh
Mos u mundo t’i shėrosh
Ato hijeshi plagėsh

Shiko sa bukur tė rrinė plasat e moteve
Siē i rrinė bukur rrudhat
Ballit tė pjekur tė njė urtaku


--------------------------------

Sabit IDRIZI

NDALEM E MENDOJ

Sa herė qė mė humbin diku
Ēastet e ditės qė mė takojnė
Ndalem e mendoj
A mė mirė t’mė kulloj gjak ėndrra
E tė prishet
A t’mė bart deri nė fund tė mashtrimit
E t’m’i akulloj sytė


FJALA

E para
(Thuhet diku nė librat e shenjtė)
Ishte fjala
Njė fjalė qė u tha nga dashuria
Dhe u krijua gjithēka

Tash
(Ne, pjella e saj)
Herė si melhem pėr varrė
Herė si shigjetė helmuese
E pėrdorimJASHTĖ LOJĖS

Lojėn kopukēe
(Qė aktualisht ėshtė shumė nė modė)
Lėre qė nuk po e di
Por as nuk dua ta mėsoj as ta luaj kurrė
Ligjėrishtja, njėherė pėr njėherė, nuk po luhet
Mė ka mbetur vetėm loja e njerėzishtes
Pėr tė cilėn po thonė se i ka kaluar koha
Dhe se rrallėkund ndonjė lojtar fanatik
(Qė ka mbetur jashtė rrjedhave tė zhvillimit)
Ia ka mbajtur mend ndonjė rregull bajate


-----------------------------------

Sabit IDRIZI

KULLA E JASHARĖVE

Kjo kullė nuk ėshtė prej guri
Ja shikojeni
Sa mrekullueshėm rrezaton dromca tė shkėputura ėndrrash
Nga thellėsitė e shekujve tė rebeluar
Qė vijnė e treten pėrulėsisht nė kėtė dashuri

Se pėrndryshe njerėzit e saj
Kurrė nuk do tė dinin aq bukur tė na e mėsonin
Artin e fluturimit deri nė amshim
Pėrmes rrufeve tė zjarrta

Nė derėn e saj nuk trokitet
Nė tė hyhet pėrmes Dashurisė sė Madhe
E nuk dilet kurrė

Se vetėm kėtu mund tė tregohet pėrralla mė e gjatė pėr dashurinė
Se vetėm kėtu mund tė shihet ėndrra mė e bukur pėr ardhmėrinė
Qė kuptimėsohet e merr trajtė LIRIE
Pėrmes kujtimit tė atyre
Qė pėrherė rrezatojnė madhėshti flijimi
Nga Froni i Shenjtė i Amshimit

(1998)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:20

Sabit IDRIZI


NDAL

Ē’kėrkon tutje grykėsia ime mjerane
Nuk tė mjafton kjo buzėqeshje prej nimfe
Qė ta fali sot ky mėngjes i azdisur

Kėtė ecje pėrdredhake prej zane
Nuk tė mjafton qė ta mbjellėsh diku
Nė kopshtin e harruar tė kujtimeve pėrvėluese

Je mėsuar t’u shkosh deri nė fund
E t’ua prekėsh lymin e kotėsisė
Ėndrrave qė marrin erė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    17/9/2010, 15:21

Sabit IDRIZI

KAFEJA E MĖNGJESIT

A do tė ulet njė ditė ndokush pranė kėsaj tavoline
Kėshtu bashkė me freskun e natjes
Pėr ta pirė kafenė e mėngjesit

Miqtė e tij tė mirė a do t’i presė edhe ai
Si unė tash Ismailin, Ganiun, Xhelalin...

Kėto rrugė tė zigzagėta
Qė pėrditė po ma bartin dikah qytetin tim tė pėrgjumur
A do tė shpien pėrherė kah ky Shesh i Dashurisė


---------------------------------------

Sabit IDRIZI


NĖ SHESHIN E DASHURISĖ

Kėtu
Nė kėtė shesh
Ku pėr ēdo ditė pune e pi kafenė e mėngjesit
Vihet pėrnjėherė me rrezet e para tė diellit

Po erdhe mė vonė
Kujtimet do t’i kesh pėrherė mė tė varfra
Pėr njė puthje drite

Kėtu vihet pėr ta mbushur dashuri ditėn
E pėr ta mbytur ankthin e natės qė shkoi


----------------------------

Sabit IDRIZI

TRI KOHĖ

Duke u pėrpjekur vazhdimisht
Qė tė nesėrmet t’i bėjmė tė sotme tė lumtura
Ne pavetėdijshėm jetojmė nė kohėn e tjetėrkujt

Prandaj
Tė sotmet tona na vdesin ndėr duar
Dhe na bėhen tė djeshme tė humbura
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Sabit Idrizi    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sabit Idrizi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: