Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Rrustem Geci

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:18

Rrustem Geci




PRITJA E GJENIUT

Ku ėshtė fshehur gjeniu
Ai qė di tė flas me popullin
Ai qė di tė qaj me popullin
Ai qė di tė kėndoj si ai

Ku ėshtė fshehur gjeniu
Pyesin n ė n a t , baballarėt
Gratė e veja, fėmijėt jetim
Ata qė vdiqėn nė kėmbė

Ku ėshtė fshehur gjeniu
Ai mė i bukuri i lirisė
Ai mė i bukuri i vuajtjes
Ai mė i bukuri qėndresės

Ku ėshtė fshehur gjeniu
Heroi i tė gjitha luftėrave
Pse nuk duket, pse s“flet
Koha ėshtė qė tė bėhemi

Ku ėshtė fshehur gjeniu
Ai i gjakshmi ė n d r r ė s
Ai i b u k u r i i betejave
Ai qė duhet tė flasi sot

Ku ėshtė fshehur gjeniu
Pyet vullneti i popullit
Se populli gjeniun e pret
Qė g j e n i u vetė tė flet


THIRRJET E EPOSIT

Me gojėn e mbyllur nga frika
Guximi shndrrohet nė frikė
Fjala fshihet mes dhėmbėve
Dhe qeshja kthehet nė vuajtje

Me gojėn e mbyllur nga frika
N d a l o n edhe pėshpėritja
Gjelbėrimi i fjalės nė letėr
pasioni i ndjenjave nė vargje

Me gojėn e mbyllur nga frika
Nga shtypja e terri i trashė
D h i m b j a nuk frikėsohet
Qė tė kthehet nė zemėrim

Nė kėtė t h i r r j e tė eposit
njė thirrje kam nga baladat
Qė l i r i n ė ta bėjmė tė lirė
Dhe frikė tė mos ketė askush





I BUGOSURI I IDESĖ

Kur i shtrohem ndryshimit
Dhimbjes dhe tė panjohurės
Goditem nga valė tė ashpra
Nga e sotmja e rebeluar

Kur i shtrohem ndryshimit
Dhe mendimit tė z g j u a r
Ēdo gjė e kam mė tė gjerė
Mė tė afėrt dhe tė ndjeshme

Kur i shtrohem ndryshimit
Mendimi mė ikėn pėrpara
Qė unė atė ta arrijė , mė
Mė duhet tė kėrcejė pėrtej

Sa herė lypset ndryshimi
Dhe tė dhėnat e krijimit
Mua mė shfaqet vetvetja
Me tė burgosurit e idesė




KĖNGA E DRINIT

Nė antologjinė e jetės
Plot janė udhėt e gjata
Pastaj udhėt e pastajme
Pastaj udhėt e tjera

Udhėn e gjaktė tė Drinit
Vetėvetėt e mohuan
Vjena s“ishte pėr tė marr
Por ishtė pėr tė dhėnė

Nė udhėt e mia me Drin
Ēfarė tė bėj i shkreti
A ta vras vetveten
A ta ndaj nė gjysma

Nė tė gjitha luftėrat
Kosova ishte nė luftė
Gjithmon ēlirimtare
Gjithmon nė beteja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:20

MĖMA E ALBANIT


Sa herė kthehem nė atė kohė
goja mė merret nga ato krime
me forcė unė jam pėrgjakur
kur foshnjėn ma masakruan
Zemra tė v o c k ė l a tė lirisė
ju s“ishit njė, as dy, po dy mijė
dora e barbarėve serb ju vrau
sikur ju tė i s h i t tė mėdhenj
Me mizorinė e mė mizorėve
me mizorinė e mė vrasėsve
ata s“ju lanė tė rriteni, ju vranė
nė fillimet tuaja mė tė bukura
Ilir, Shqiponja , Gresa , Astrit...
ju shtyheni tė mė pyesni mua
ku ishim ne kur juve ju vranė
ē“ bėmė ne qė tė mos vriteni
Zemra tė v o c k ė l a tė lirisė
mos i mėshoni dheut me duar
mos qani, qetėsohuni,..ndaluni
se mėmėn mund ta ēmendni!...

Poezi nga libri, “Kanuni poetik” libėr me 1 mijė e 600 faqe dhe 2005 poezi

Rrustem GECI

------------------------------

Gjenocidi

--------------------------------------------------------------------------------

GJENOCIDI


Nė antologjinė e v r a s ė s v e
nuk ka ndonjė popull tjetėr
mė vrasės dhe mė barbar , se
populli serb, se urrejtja e tyre
kundėr p o p u j v e f q i n j ė
Nė atė harlisje tė u r r e j t j e s
tė shkatėrrimit dhe tė djegieve
ne e dinim se do tė vriteshim
se ata shtinin me armė tė rėnda
mbi shtėpitė tona tė bukura
mbi fėmijėt tanė tė pashėm
Gjenocidi s e r b nė Kosovė
s“ ishte fjalė boshe as i sajuar
ai vriste , qėllonte , gjymtonte
popullin mė tė lashtė tė tokės
dhe dehej me mizorinė e tij
ēfarė janė serbėt, kush janė ata
lexoni emrat e tė pushkatuarve
emrat e gropave me v a r r e
emrat e njė milion tė ndjekurve

Rustem Geci

--------------------------------

ēka Tha Liria?

--------------------------------------------------------------------------------

ĒKA THA LIRIA?


Zemrėn e kam shėndoshė
po trupin nė pesė pjesė
evropat shih, ē“ mė bėnė
mė ndan me tė pabesė!

Kosovės po flitet shumė
se bisedat s “ janė mirė
lirinė ne e duam tamam
pa pranga e pa mynxyrė!

Zemrėn e kam shėndoshė
po trupin nė pesė pjesė
mė shumė se njė shekull
jam nėn degė tė rrufesė

Rustem Geci

---------------------------------------------

ēamėt

--------------------------------------------------------------------------------

ĒAMĖT


Ēame , Ēame , Ēamėri
ke kraharorin me flori
I ke krojet mėmė e mbesė
unė te gjaku do tė vdesė

Ēame , Ēame , Ēamėri
Plot tė vrara ke nė gji
tri tė korra nė njė pemė
tri tė korra nė njė lėmė!

Ēame , Ēame , Ēamėri
tremijė vjet moj i l i r i
populli ynė ėshtė burrė
ėshtė si gjaku nė flamur

Ēame , Ēame , Ēamėri
ti moj je njėmijė flori
ti ke ēamin qė punon
ti ke ēamen qė tė donė!

Rustem Geci

-------------------------------------

Lotėt E ēamit

--------------------------------------------------------------------------------

LOTĖT E ĒAMIT


Shqiptarėt e mėrguar nė botė
me vuajtje e bėmė kėtė jetė
i kėputur, i degėdisur, i huaj
mėrgimi ēdo ditė mė vret!

Kėtu jam qė kur isha tre vjeē
Tiranėn thuaja se nuk e njoh
kam lexuar pėr bukuritė tuaja
pėr fushat dhe pėr malet atje

Plot ishin murtajat qė na ranė
me grusht e me tramundanė
Shqipėrinė e kam zemėr,xhan
mendja mė vete, nė Tiranė!

Tokė floriri ėshtė Ēamėria
e fortė ėshtė ėndrra e ēamit
kur t r a p i nė det dremitet
dhe ēami me ēamen puthen!...

Mosha s“mė lė tė kapi largėsi
Neve po na i pėrtėrinė emrat
pėr ata qė e kuptojnė mallin
degėn e thyer , era e thanė!...

Rustem Geci

-------------------------------

Shpresa

--------------------------------------------------------------------------------

SHPRESA


Shpresa , a tė kujtohet ty
ajo mbrėmje e Prishtinės
kur unė e ti putheshim
lulet tė ēelin tė bukura

Nė ato vite tė rinisė sonė
ne nuk rrinim duarkryq
e shquanim njėri-tjetrin
dhe praninė e pushtuesit

Shpresa, a e mban mend
atė takimin nė Prishtinė
se nė ato vite tė rėnda
ne kėndonim sė bashku

RUSTEM GECI

--------------------------------------------

Trėndėlina

--------------------------------------------------------------------------------

TRĖNDĖLINA


Nata sonte mė veē ka rėnė
unė mbėshtillem si gjėsend
dhe ėndėrroj... mes vetmisė
njė diell tjetėr tė l i r i s ė

Dhembja ime s’ ka njė fund
kupėn e saj me se ta tund
dhimbja ime rron tek flaka
ajo rrėnjėt i ka tek plaga

Zemra diellin e dėshiron
dielli zemrėn e frymėzon
nata sonte v e ē ka r ė n ė
unė mbėshtillem si gjėsend

Ristem Geci

-----------------------------

E Bukura More

--------------------------------------------------------------------------------

E BUKURA MORE


Eja zemėr pėrse s’ mė pyet
Malli mua m“i mbyti sytė
Nė ėndėrr shoh unė Morenė
Dheun e t“atės dhe atdhenė

Shoh De Radėn, edhe Ujkon
Dushko Vetmo ēon mesazh
Qan e bukura, qan i bukuri
Pėr Morenė kam njė mall

Flakė e shpirtit nuk shteron
Prush i zemrės nuk harron
Kujtoj h ė n ė e kujtoj det
Sa herė gjaku im mė thėrret

Unė tė desha po s“u pamė
Unė tė prita po s“u ndamė
Gjuha jonė dritė shumėzon

Rustem Geci

-----------------------------------------

KĖNGA e REXHĖS

--------------------------------------------------------------------------------

KĖNGA e REXHĖS


( sipas motivit popullor )

Nėna Rexhėn e kishte djalė
Rexha n u s e n e kishte parė
Nusja e b u k u r , Rexha i ri
Tė njohur ishin me dashuri

Dasma e Rexhės, dasmė nė zė
Katėr s h t ė p i plot me miq
I gjithė gėzimi ishte nė dasmė
Kėnga e vallja nuk pushonin!

Rexhėn nė dasmė do e vrasin
gjaku i Rexhės tė mos shtohet
Ėndėrr e nėnės pėr djep tė ri
ishte shpresa e saj pėr tė birin

Vrasės i territ Rexhėn e vranė
vrasja Rexhės nusen e ndanė
nusja e b u k u r , Rexha i ri
vrasės quhej njė k a l ė i zi

Gjaku i Rexhės nuk do thajė
gjaku i kėngės do ta mbajė
plagė e nėnės s“mbyllet kurrė
vdekja e tė birit i preu udhė!

Rustem Geci

---------------------------------------------

Emblemė

--------------------------------------------------------------------------------

EMBLEMĖ

Unė jam ai i dėnuari
ai burgosuri, ai trimi
ai i plagosuri pėr liri
qė njė jetė tė t ė r ė
isha nė luftė e beteja
Unė jam ai bandilli
ai shkruesi i trakteve
ai ilegalisti i shkathėt
ai qė i mbaja parullat
“ Kosova Republikė ”
Unė jam ai profesori
ai i bukuri i rrugėve
ai poeti i trazimeve
qė me studentėt trima
i ramė grusht armikut;
Unė jam ai i dėnuari
ai i bukuri i UĒK-sė
ai piktori i emblemės
ai, i dashuruari i lirisė!

Rustem Geci

-----------------------------------------

Kėngė Tė Burgut

--------------------------------------------------------------------------------

KĖNGĖ TĖ BURGUT


Dritė e hėnės hyn e s“ flet
Dritė e hėnės ikė e s“ tretė
Mendja e trimit terrin shpon
Korba trimin keq shenjėzon!

Oj Kosovė , flutur me fletė
Brenda burgut,... burgu vret
Kjo Evropa ,..dielli pa ty . Ai
togfjalėsh mė mban n“ kuvli !

Fjala e trimit s“ shuhet kurrė
se l i r i a shpinėn s “ rrudhė
fjala e trimit i b i e zjarrit
plot janė vuajtjet e shqiptarit

Muaji–muajin vetė e shtyn
Muaji - muajin e pėshtyn
Nėpėr burgje lufta vazhdon
Udha lirisė kurrė s’ ndalon.

Fol Kosovė, Kosovė e l i r ė
Krushqit presin tė marrin ty
Moj hapsane tė raftė pika
Djemtė e tanė janė:Republika!

Rustem Geci

-----------------------------------------

Trepēa

--------------------------------------------------------------------------------

TREPĒA

Nė Trepēė ėshtė palca jonė
qenia qė tė ardhmen ma cakton
le tė ēmenden gjithė perenditė
Trepēa Iliriane nuk mė mohon!

Nė tė dielat e arit dhe t“argjendit
nė tė hėnat e shiut dhe metaleve
u vetėlind p l u m b i dhe zinku
dhe kristalet me flori tė Trepēės

Hapini ballinat e faqeve tė tokės
tė shihni feldspathet,...manganin
nė tė reshurat...mes vullkaneve
zoti na e fali , Trepēėn pėr ari

Qahet thėngjilli, floriret e tokės
qahet h u m u s i...a r g j i l i blu
me gjunj tė natės m“i bien tokės
qahen pemėt pėr degėt kėrcu!..

Fol gjuhė e lashtė e kėsaj toke
Trepēa e Kosovės prindin e di
Nė Trepēė Kosova ka njė emėr
Mėmė e baba ia quajnė, Shqipėri!

Rustem Geci

-----------------------------------

Kėngė Tė Iliridės

--------------------------------------------------------------------------------

KĖNGĖ TĖ ILIRIDĖS


Motėr e gjakut, motėr e luftės
mos u ligėshto, bėhu e fortė
ji nė udhėn tėnde mos u ndal
mbėshtetu nė krahėt t u a j
nė prushin tėnd tė qenies
Iliridė, shpirti im , zemra ime
mbahu nė p o e z i n ė tėnde
nė ilrishten shqip tė Ohrit
nė ilirishten shqip tė Lėkovės
nė ilirishten e Kumanovės
nė ilirishten e T e t o v ė s
nė Prespėn dhe Dibrat tuaja
nė ilirishtėn tonė tė Iliridės
shkruan nė librin e tij, Arbri
shkrimtari juaj i Dardanisė

Rustem Geci

-------------------------------

Albani

--------------------------------------------------------------------------------

ALBANI


Qė nga shndrrimi i ajrit nė frymė
tremijėvjet kam gjuhėn dhe artin
tremijėvjet kam librin e betejave
tremijėvjet kam shumen e kėngėve

Kosovė, flamurmadhja e shpirtit
Me ty o e dashur unė jam i tėri
Shqipėri kam emrin dhe gjakun
Shqipėri kam fjalėn dhe himnin

O gjak i shqipes, o gjak i diellit
mos u jep, mbahu, mos u dėshpro
ji nė udhėn tėnde mos u ndal
kėtu jemi! Gjallė jemi!Tuajt jemi!

Kosovė, z e m ė r e m u n d u a r
Gjėma tė mėdha o shpirt tė ranė
Loti yt,..Kosovė,..lag edhe shiun
Nuk tė lėmė jo tė mbetesh dridhje

Kosovė, popull i dyzet luftėrave
Mbushe g o j ė n thirrje , marsho
Me ty ėshtė liria, e dashura jonė
Mė e fuqishmja vepėr e gjakut!

* * * * *
Digjet e piqet kjo botė n“zjarrmi
Nė Prishtinės ngulmon gjak i ri
Arti i ēlirimit nuk njeh kufij
Nė tė gjitha kohėt ka emrin liri

RUSTEM GECI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:22

KRUJĖ E LIRISĖ


Ē“ėshtė ky ajėr me aq verė
Nis prej fushave e maleve merr
Ē“ėshtė kjo pemė argjendt e ar
gjitha kėngėve m“ i bie mbarė!

Mijėra v j e t janė stinėt tona
Mijėra v j e t Shqipėri mbi dhé
Krujė e gjakut tė Skėnderbeut
Flamur-madhja e gjithė atdheut!

Qysh kur t o k a ishte fėmijė
Gjuha s h q i p e ishte e parė
Ndal o bir,..qė tė jap ca mana
Dhe njė lot kujtim nga mėma!

Plot, f l o r i r e ka Shqipėria
Ullinjtė e Krujės janė me ar
Rrofsh o Krujė e Skėnderbeut
Flamur-madhja e gjithė atdheut!

Rustem Geci

----------------------------------

Beteja Kosovės

--------------------------------------------------------------------------------

BETEJA KOSOVĖS

( 1 3 8 9 )

Nė prag tė atij m o t i tė ligė
Nė prag tė atij moti tė zymtė
Nė fushėn e pasur tė mėllenjave
Ballkantė e bėnė luftėn e tymtė

Ustallarė tė asaj kohe aq ditėn
dhe thikat i mbytėn nė g j a k
evropat u vranė me marrėveshje
e plagėt i m b e t ė n Kosovės
Osmanllinjtė erdhėn me sulltanė
tė mos ėndrrojnė sulltan tė tjerė
njė qiell e zunė, njė na e tretėn
sa shumė u v r a m ė o Kosovė

Neve na takoi...e vramė Muratin
atė s u l l t a n me nam nė derė
nė kancelari neve na copėtuan
pėr t“i pajtuar fqinjėt e mjerė

Rrustem Geci

------------------------------

Kėngė Pėr Liri

--------------------------------------------------------------------------------

KĖNGĖ PĖR LIRI

Tė gjitha kohėve gjak u dhamė
nė fushė tė betejės e punė tė rėndė
gjak dhamė pėr tokė e pėr qiell
gjak dhamė qė tė rrojmė mė mirė
Tė gjitha kohėve gjak u dhamė
qė l i r i n ė ta kemi mė tamam
me tė drejta tė njohura dhe ligje
Tė gjitha kohėve gjak u dhamė
nė Trojėn e parė Trojėn e vranė
nė Trojėn e dytė Trojėn e ndanė
nė Trojėn e tretė turqit na ranė
tė gjitha kohėve gjak u dhamė,nė
fushė tė betejės e punė tė rėndė

*****

Nėse Serbisė i mbetet

vetėm njė shkronjė nė

Kosovė, ajo do kulloj

g j a k edhe nėn hije

Rrustem Geci

---------------------

Shqiptarėt

--------------------------------------------------------------------------------

SHQIPTARĖT

Nėse luftėn nuk na e pranojnė
Kosovė, bėrtit me sa fuqi ke
nė dhomė, nė banjo, nė balkon
nėpėr shtėpitė tuaja tė bukura
nėpėr trotuare , nėpėr shkolla
bėrtit tek tė mbjellat tuaja
bėrtit nė rrugė, para pallateve
nėpėr qytete dhe fshatra, bėrtit,
bėrtit , me sa f u q i ke, qė tė
dėgjojė toka e qielli, bėrtit ēdo
kund ka shtypje, ēdo kund ku
ka pushtim, Kosovė,bėhu e lirė
dhe ngritu tė dėgjojnė tė rėnėt
se kėtu jemi! Dhe gjallė jemi!

Rrustem Geci

--------------------

Kėngė Kosove

--------------------------------------------------------------------------------

KĖNGĖ KOSOVE


Gjethet gjakut nuk i bien
Derisa tė ketė diell e zot
Gjethet gjakut nuk i bien
derisa shqip flet kjo tokė

Diell , o Diell tė keqen nėna
Natė ėshtė, s“ndritė as hėna
Nė kėtė vend sa terri vret
Vret pusia e hyqmi vret!

Kjo pushkė e bukur si vajzė
Ka sytė mė kaltėrt nėn qiell
Kjo pushkė e bukur si vajzė
ka emrin : Kosovė e l i r ė!

Rrustem GECI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:23

ATLANTI


Populli, populli , ėshtė kala
Ai ndėrton e shemb mynxyrė
Tokėn e bukėn po ia shkele
Ai me d u a r e ngre lirinė

Populli, populli ėshtė u r t i a
Mendja e tij gjithė ndėrton
Populli , populli kur flauton
Kush mė bukur nuk kėndon

G j e n i e popullit ėshtė liria
Gjenia e tij ēdo herė krijon
Me tė bukurėn pemė tė jetės
Ai ecėn e kurrė s“ ndalon

Populli , populli , ėshtė kala
Ai ndėrton e shemb mynxyrė
Tokėn e bukėn po ia shkele
Ai merr pushkėn e lufton

Rrustem GECI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:23

FJALA QĖ KULLON DIELLIN


Ese letrar pėr veprėn e poetit , Xhevahir Spahiut

Nė pesėmijėvjeēarin e Shqipėrisė, u lind poeti Xhevahir Spahiu. Ai u lind mė 1 mars 1945 nė Malind tė Skraparit. Xhevahiri ėshtė njėri nga poetėt mė tė fuqishėm tė letėrsisė sonė. Ai nė tė gjitha krijimet e tij fjalėn e merr nga zemra. Poezia e Xhevahirit, ėshtė e thellė dhe e prushtė. Arti i tij spikat nė tė gjitha trajtat.Tė gjitha poezitė e tij janė florire arti. Nė krijimet e tij kudo reflekton gjaku i kohės sonė. / Dheu im, mos mė zezo / mos u kthe n“shushamė / tė kam mbajtur / mbamė ?/ …kėto dhe mija vargje tė tjera janė fuqia e poetit, iliriotet e tija tė bukura./Athosi lan kėmbėt nė det/ Tomorri lan sytė/ I dyti ėshtė i pari / I pari ėshtė i dyti/…janė kėto vargjet mė kuptimplote tė njė poeti gjigand, me pėrmasė planetare.

Letėrsia artistike shqipe me Xhevahirin ėshtė mė e thellė, mė e gjerė, mė e bukur. Xhefahiri u takon poetėve tė fuqishėm tė kohės sonė./Mė ka marrė malli pėr fytyra tė njohura / Ku i zė dita ? / Ku i zė nata ? / pyet poeti . Vullkani i quajtur Xhevahir Spahiu, nuk e ka hallin s“i do tė vdes, as si e si…por,..kė do ta pres nėn pemė…ēfarė tė bėj me njė mollė tė pashkundur !..Gjenia poetin e lejon ēfarė tė dojė. Unė e njoh mikun tim poet, ai ėshtė pushuar nga tė gjithė tė padehurit e kėsaj bote, sepse, muza, Xhevahirin e shpie tek vetja, nė mė tė ashpren e Pegasit. Betejat e poetit nė sheshin e l e t r ė s sė bardhė nuk rreshtin kurrė S“kam ku tė iki thotė poeti, tek fjala jam lind, dhe tek fjala mė gjeni. Ē“tė bėj me kėtė natė jetėshkurtėr. Lufta e tė kundėrtave ėshtė beteja jonė. Si t“i pėrgjigjem trishtimit,njė dite tė jetuar.Pyetjet janė tė panumėrta./ Nė puthjen e sė djelės/ ka edhe tė djele tė tjera / tė moēme sa vetė jeta e njeriut. Xhevahir Spahiu i takon katėrshit tė poetėve tė mėdhenj, Arapit, Zhitit,Konushevcit, Aliajt. Tė gjithė reflektojnė me artin e tyre tė fuqishėm. Fuqia e poezisė sė tij ėshtė tek e natyrshmja, tek e ashpėra e sė bukurės. Nuk ka dashuri pėr tė gjithė njėsoj, lexoj nė mes tė vargjeve tė poetit. ajo qė ėshtė, ėshtė kėtu, nė shpirtin e kėtyre njerėzve./ Mė thuaj xhaxha/ a janė gjallė lisat/ apo kanė shkuar edhe ata refugjatė?/…/ Xhaxha, shko edhe njėherė nga varret e mė thuaj / ē“bė gjyshja nėn dhe / … xhaxha, flas me ty si me njė kėngė tė vjetėr /…E ēuditshme…/ tri kafshė / mbi katėr rrota / m“gėlltitėn sytė /…poezia e Xhevahirit ėshtė poezi atomike, e fuqishmja e tij shtėpi e ka nė materjen, e krejt brenda saj, fuqinė goditėse tė fjalės. Identiteti poetik i Xhevahirit ėshtė i njėjtė me jetėn e shqiptarit. / pyet bari / ēdo tė thotė jetė / pyet i vrari / hyj a dal n“mesjetė /, vargjet e Xhevahirit janė shpėrthyese, me plot figura e metafora. Krijimtaria e tij ėshtė tokėsore dhe kozmike. Poet me pėrmasa tė mėdha. Bota shqiptare thotė poeti ėshtė e vockėl nė dukje po 50 shekuj jetė ka brenda. Eseja nuk mė lė tė shkėputem; nė jetėn e njė dite, memzi e ruaj mėngjesin dhe mbrėmjen , se mesdita mė ikėn me yryshe tė tjera. Xhevahiri ėshtė poet i mendimit tė lartė tė fjalės, i cili vazhdimisht shikon, dėgjon, ėndėrron, dyshon, preket nga mendimet e tij dhe frymėzimet e pashpėrthyera. Xhevahiri ėshtė i afėrm i gjithė poetėve. Nė orėn mė tė heshtur tė natės, ai i flet muzės, dhe gjelbėron pemėn e jetės. Nė sheshin e letrės sė bardhė, Xhevahiri pėrherė ėshtė nė betejat e tij prej poeti, filosofi e mendimtari. / pemė e ēuditshme trupi im / /Shushurijnė shelgjet nė fushė / mėrmėrijnė mizat nė mriz…Unė i shoh tė gjitha nė vargjet e mia, edhe pagjumėsinė e tė vrarit, edhe pagjumėsinė e diamantit./ Deti mė pranon…siē mė pranon gruaja / Gruaja mė pranon si ēmė pranon deti / faleminderit grua…/ kėto dhe mija vargje tė tjera lapidare tė poetit, janė shpėrthime tė pak shpėrthimeve. Jo vetėm ditėt me shi, po edhe ditėt e bukura kanė qenė tė hidhura pėr ne, i tillė ishte fati ynė. Poezinė e Xhevahirit e lexoj me pasion. Nė ēdo lexim unė gjejė thėllimat poetike, vargjet mė me ngjyra tė tij. Shqipėria e Xhevahir Spahiut ėshtė e bukur, dhe e papushtuar. Poezia e tij e tėra ėshtė shpėrthim, dhimbje, pėrqafim. Fjala e tij e pastėrt e kullon edhe diellin. Nė Krijimtarinė poetike tė Xhevahir Spahiut, plot poezi janė maja tė letėrsisė. Interpretemi poetik, Ullinjtė, Fjalė tė gjelbra, Raport lufte, Tek rrėnja e fjalės, Poetėt e gjakut tim,Vdekja perendive e tė tjera ,janė lidhjet e poetit me muzėn, me kohėn, me kozmosin. / M“i muarėn shokėt, zyrat, aeroportet, / tė tjera fytyra e kanė zėnė vendin tim … / nė kėtė marramendje harrimi / rrallė e mė rrallė piqemi…Kėtė ese tė shkurtėr pėr Xhevahirin po e mbylli me urimin, ji i pėrjetshėm nė poezinė shqipe. Shėndet, o i miri poet.

Rrustem Geci

---------------------------------------------

Rrustem Geci

POEZIA, FJALA E PARĖ ME NGJYRA

Libri i Rrustem Gecit , “Kanuni poetik “ ėshtė
njė libėr me vlera tė larta artistike. Gjerėsia , thellėsia,
dimenzioni, semantika, temperamenti, vargu i fortė e
i guximshėm janė karakteristika tė poezisė sė poetit.
Bota artisike e Rrustem Gecit ėshtė e gjerė.
Metafizika e artit tė tij kudo puthė , shtrėngon dhe
pėrqafon Rruga nėpėr mė tė mirėt, nėpėr mė tė
dalluarit, ishte rrugė e gjatė. Asnjė gjerėsi s“mė zė thotė Geci. Shija poezisė shkruan ai, ēdo ditė po rritet , dhe kjo ėshtė gjė e bukur. Nė arenėn
e sė pėrditshmes , shkruan Geci, ėshtė fusha ime e betejės, identiteti im, tregimet e mia.Trualli i poezisė sime thotė Rrustja, ėshtė Kosova, e pėrmbledhura e tė pėrbashkėtes , sublimja.
Motivet e pasura, leksikiku i dendur, emocioni i guximshėm, bėn qė poeti tė ngjitet tek e pagjendshmja, tek e paanshmja.E sotmja tek unė thotė poeti ėshtė e ardh, e ardhme, e pėrditėsuar. Vepra „ Kanuni poetik “ ėshtė njė libėr i prushit tė madh.
Me kėtė vepėr Geci arrin majen; / kujt t“ia tregojė plagėn / kur tė gjithė jemi plagosur/ me tė ndaluara ēfarė tė bėjmė / me tė jetuar po vritemi!
Rrustem Geci u lind nė Roganė tė Dardanės mė 1950 .
Mėsimet e para i kreu nė vendlindje e tij, ndėrsa shkollėn e mesme e kreu nė Gjilan dhe Dardanė
Rrustem Geci u kulturua nė Universitetin e Prishtinės. Rrustem Geci plotė 17 vjet punoi gazetar nė Televizionin e Prishtinės.Pas mbylljes Televizionit ,shtėpisė ku ai punonte, mė 1995 mėrgohet nė Dortmund tė Gjermanisė, ku edhe tashti jeton. Rrustem Geci kryesisht merret me poezi dhe ese. Shumė poezi tė Gecit janė pėrkthyer nė gjuhė tė huaja nė gjermanisht e anglisht Me kėtė libėr Rrustem Geci na e afron krijimtarinė e tij 30vjeēare .
Rrustem G e c i deri mė tash ka shkruar e botuar 10 libra ; “Demonstrat e luleve“, “Antologia personale “, “ Kėngė Qipshte“, “ Milenium “, „Njė rrėnjė ulliri jemi “ „ Kėngė Ilirishte “ , “ Motive me shqipėri“, “Rogana“, “Tregime tė kohės“ „Malli ndjek udhėn e vet“ „Kanuni poetik“ dhe „Njerėzit e rėrės“. Poezia ishte dhe ėshtė fjala e parė me ngjyra ,pa poezi, pa kėtė mbretėreshė tė arteve,unė do isha njė hiq i kėsaj bote. Geci bashkėpunon me tė gjitha gazetat e revistat nė Europė dhe Amerikė. Libri „ Kanuni poetik“ qė po i jepet nė duar lexuesit tonė ka 1100 faqe dhe ėshtė
prush i njė jetė tė madhe.

E uroj poetin Geci , pėr kėtė vepėr tė madhe poetike.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:25

Rrustem Geci, katėr poemė nga libri “ Njė pikė gjak pėr tokėn

--------------------------------------------------------------------------------

E V R O P Ė

( p o e m ė )

Mė sheh si jam bėrė
I tėri jam i gjakosur
I tėri jam i plagosur
Nė kėtė ēast tė rėndė
dua ta gjej njė fije bari
tė shoh nga po fryn era
se vrasėsit do tė kthehen
qė t“ i fshehin kufomat
Mė sheh si jam bėrė
i t ė r i jam i gjakosur
I t ė r i jam i plagosur
po e gjeta njė fije bari,do
ta dijė nga po fryn era
Nė kėtė vend tė betejave
kujtoj 1913, kujtoj 1945
kujtoj 1981, kujtoj 1990
kujtoj,.. e ēka s“ kujtoj...


2

Evropė, jam q i e l l i im
pellazgjike dhe iliriote
me l a v d i tė pranuar
e me kėngė tė dėgjuara
Mė sheh s“i jam bėrė
gjaku mė vie deri nė gju
shtypjes nuk i pėrballoj
Evropė, ne jemi tė njėjtė
njihma tė drejtėn time
tė drejtėn pėr vetėvendosje
se edhe unė jam evropė
Evropė , e j a kėtej pari
t“i tregoj gropat me varre
kullat e mia tė plagosura
tė vėrtetėn e pėrmbysur
Serbia s“ėshtė e madhe
po ėshtė gjenocidiste
dhe e njohur pėr barbari


3

Evropė, e bukura Evropė
diellbardha apo diellzeza
mė s h e h s“ i jam bėrė
kėmbėt memzi mė mbajnė
e uria rėndė mė kėrcėnon
njė fije bari mė duhet
qė ta dijė nga fryn era
vrasėsit sėrish do kėthehen
nė tė gjitha l u f t ė r a t
komshinjtė mė zvogėluan
m“ i morėn librat, dėfteret
librat e shenjtė tė tokės
m' i plaēkitėn, i asgjėsuan
pėr t“i bėrė pronė tė tyre
Evropė, e bukura evropė
unė kam njė pyetje pėr ty
pse s“mė njeh, pse s“mė do
apo bėhesh se s“ kupton

4

Evropė, ndalja dorėn serbit
ose po ia n d a l i vetė
se tokat e mia mė mjaftojnė
pėr tė mbjella e pėr tė korra
l u f t ė s nuk i trembem
por , unė d r u a j prej teje
nga paktet tuaja tė fshehta
dhe nga konferencat tuaja
Unė qytetari yt modern
bashkėkohanik me helenėt
i moēėm sa ka dashtė zoti
i krishterė sa tė krishterėt
popull qytetėrues n“Evropė
dy p e r a n d o r i mė ranė
me shkopin e tė madhit
dy perandori mė gjakosėn
me zjarr e me h e k u r
e unė ,ja ku jam, gjallė jam!..

P r i s h t i n ė, 1999

----------------------------------------------

SKĖNDERBEU

( p o e m ė )

Nė bashkėsinė e kombeve
nė bashkėsinė e shteteve
nuk ka njė njeri tė njėjtė
qė mund ta thotė zėshėm
emrin e dhéut dhe atdhéut,
emrin e kombit tė tij
sa trimi ynė Skėnderbeu
Nė epokėn e Kastriotit
Shqipėria ishte njė tėrėsi;
e zgjuar me ēastet e kohės
dhe e aftė tė bėjė histori
Nėn qeverisjen e Gjergjit
u skuqėn tė gjithė gurėt
qė atdheun e shqiponjave
askush tė mos e lakmojė
Nė atė epokė tė ndritur
Skėnderbeu, shqipja lirisė
i bashkoi gjithė shqiptarėt
nė luftė kundėr armikut.

2
----------------------------------

Nė takimet e tija nė Durrės
nė Gjirokastėr , e Shkodėr
nė Shkup e nė Kosovė
Gjergji e thėrriste popullin
qė t“ i pėrgjigjeshin luftės
Nė Vlorė, ai u foli vlonjatve
“S“di ēfarė ju bėn tė dashur
s“di ēfarė ju bėn tė lumtur
por, nėn tehun e shpatave
me shpatė duhet t“luftojmė!”
pra, para se t“ia beh lufta
pėrpara se tė vie armiku
kėtu ishte S k ė n d e r b e u
ai qė i priu A r b r i t vetė
nė ē a s t i n mė tė duhur
nė ēastin mė tė vėshtirė
Gjergji i dha shkėlqim tokės
( t h e u gjitha rrethimet )
dhe i dha shkėlqim vendit
me gjakun e mė trimave
na bėri qė tė mbetemi gjallė!



3
----------------------------------

Nė njėzet e katėr luftėra
nė njėzet e katėr beteja
nė njėzet e katėr fitore
Gjergji ishte trimi ynė
ai qė i dha pėrgjigje kohės
Princa tė mirė tė Arbrit
mos u ligėshtoni, mbahuni
Jini nė b e t e j a t tuaja
kjo p a s u r i e vetėdijes
mė detyron tė ju kėshilloj;
Shqipėrinė ta duani shumė
dhe gjakun mos e kurseni
qė liria tė jetė, Shqipėri
Princa tė zgjuar tė Arbrit
lufta ėshtė ekuacion , me
tė papritura e tė panjohura
nėse ju dilni tė mundur
nga ju lypset tė luftoni
kjo luftė kundėr Turqisė
ėshtė luftė pėr Shqipėrinė
luftė pėr tė ardhmen tonė


4
-------------------------------------

Princa tė dashur tė arbrit
gjaku i luftės nuk humbet
edhe sikur tė na vrasin, edhe
sikur tė na mundin rėndė
farė e huaj kėtej s“do tė mbijė
Shqipėria ėshtė gjak i moēėm
g j a k i s h k r u a r me gjak
gjak i s h k r u a r me l i r i
Nė kėtė vend me plot begati
me klimė tė butė e me det
Tė gjitha parajsat janė kėtu
pėr tė lindur e tė palindur
njė pasuri e pamohueshme
pėr tė gjithė qytetarėt tanė
Qė shtetin ta bėjmė tė fortė
tė qėndrueshėm e m o d e r n
Shqipėrisė i duhen fitoret
dhe asnjė humbje nė beteja

5
-----------------------------------

Kėtė vend me tokė e me det
qė ne e quajmė , Shqipėri
ka aromėn e fortė tė luleve
aromėn e fortė tė pemėve
aromėn e dimrit dhe verės
aromėn e fėmijės sė qeshur
Shqiptar , bashkohuni dhe
mbajeni njėri tjetrin, duajeni
se i humburi ēdoherė paguan
gjobėn e rėndė tė pushtimit
Nė kėtė ēast k o m b ė t a r
Nė kėtė ēast h i s t o r i k
Shqipėria ėshtė atdheu ynė
Adresa e jonė nė kėtė botė !..

DORTMUND, 2008

-------------------------------------------

PUTHJA E DHEUT

( p o e m ė )

Re tė luftės,.. dallgė dhe stuhi
S“na u hoqėn kurrė mbi qepallė
Mė tė fortė ishim se vetė Sparta
Natėn mbi Trojėn nuk di ta falė

Dielli mbi Shqipėri nuk shuhet
Kjo ėshtė njė e vėrtetė e qartė
Roma Ēezarit, Nata e osmanliut
Na bėri tė vuajmė, tė heqim gjatė

Nė njė gjyq qė as korbat se shkruan
Tė d ė n u a r ishim,...me kalvar!
Nė atė (kontratė ) tmerri e gjaku
Shpėrngulja bėnte atentatin e parė

Tridhjetė shekuj janė rrėnjėt tona
30 shekuj kemi gurin nė kufij
dhuna ishte shumė e rėndė
dhe ushtri tonėn ne nuk kishim

2
----------------------------------

Nė kėtė b o t ė trishtimesh
sa herė e kujtoj atė kohė
njė e tronditur mė pushton
krajla dhe mbretėr tė huaj
qė s“ i patėm kurrė asgjė
na shkulėn e na pėrshkulėn
nė shkretėtirat e Anadollit
Nga ajo kėputjeje e rėndė
unė vetvritem ēdo d i t ė
nga m a l l i i pėrmalluar
nga tė qėnit i shpėrngulur
Nė atė puthje tė dheut
lashė pėrroin e fshatit, lisin
kopshtin me plot perime e
pemė.Vreshtėn e Dardhave
se armiku na ra natėn , dhe
na i dogji tė gjitha shtėpitė
e ne qė m b e t ė m gjallė;
i lamė ca g u r ė tek pragu!


3
------------------------------------

Shpėrnguljen nga mėmėdheu
e kam pėrjetuar shumė rėndė
mė thotė njė ish i shpėrngulur
ushtria dhe xhandarėt serbė
na nxorėn nė mes tė rrugės
udha pėr Selanik me qerre
ishte njė dramė mė shumė
qė vriste gjithandej Kosovėn
Nė ato vite tė shpėrnguljes
njė i quajtur Astrit Karadaku
pjesėmarrės i (tre) luftėrave
na thotė pėr kėtė p o e m ė
betejat i takojnė historisė
nėse betejat nuk sjellin fitore
Nė ēastin kur po shkuleshim
unė putha dheun tim tė ėmbėl
dhe nga kopshti mora baltė
qė ta kem s“i kujtim tė tokės
dhe kujtim tė dhéut e atdheut
qė tė mos mė bjerė hiadha
apo ndonjė gjėmė e rėndė




4
---------------------------------

Nė tė gjitha ato vuajtje
Stambolli ishte njė vrasje
kujtimet i kam tė freskėta
nė Z y r a t pėr tė huajtė
tek po prisja nė korridor
tė merrja kombėsinė turke
nė radhėt me ne, ishte njė
vajzė bjonde , vjeē 13- tė
nga Keēekolla e Prishtinės
serbėt asaj ia kishin vrarė
16 a n ė t a r ė tė familjes,
ndėrsa ajo kishte shpėtuar
duke u fshehur nė plevicė.
Ajo vajzė me atė dramė
kishte 50 tė rarė tė familjes
me gjak thuaja deri nė gju
doli nga zyra duke bėrtitur
kėtė emėr unė s“e kuptojė!


5
---------------------------------

mė ktheni nė vendin tim
nė fshatin me fytyrė bari
tek shtėpia e prindėrve
tek v a r r i i nėnės sime
ish zėri i 13- tė vjeēares
njė gjėmė e gjithėve neve

O mė tė mirėt e shpirtit
Gjergj , Aleks , Trėndėlinė
dhe juve qė s“ po u njoh
gjuamėni me gurė, shajmėni
se unė biri juaj dhe vėllai
do duhej tė isha atje, atje
dhe s ė bashku nė luftė
t“i mbroja dhe unė trojet

Sa herė p ė r m a l l o h e m
i bie telefonit e bisedoj;
Kosovė, tungjatjeta, si je
katundi s“i ėshtė; si dolėt
nė mėngjes, a pati bastisje
sa dasma u bėnė, tregomė
sa n u s e lindėn fėmijė
o vėlla i gjakut tim, trego
se malli pėr ju mė nbyti!

6
----------------------------------

Nė varrezat e Stambollit
prehen me mijėra shqiptarė
thonė se vdiqėn nė kėmbė
me sy kah a t d h e u
nė kujtim tė vendlindjes!.

Kossovė , Shqipėri , Atdhe
tragjedinė e shpėrnguljes
e kam pėrjetuar nė Selanik
nė njė anije tė vjetėr greke
qė transportonte shqiptarėt
pėr n“humbje dhe n'harrim

Prandaj, si sot mė kujtohet
thotė Isai, njė i shpėrngulur
dhe shpalon njė akt drame
pėr njė Hanife Ibrahimin
nėnė nga Gjilani,pasi hodhi
djalin, edhe vet ra nė det!...

( Grykėn e Bosforit
P y e t e n i se flet
Gjysma ėshtė l o t
Gjysma ėshtė det!... )


7
-------------------------------------

Nė jetėn e tė shpėrngulurit
nuk mjaftuaka njė vuajtje, njė
dhimbje,njė humbje,njė vdekje
i shpėrnguluri vdes ēdo ditė
pėr t“ siguruar njė gropė varri

B i j t e shpėrngulur tė Arbrit
me mund e bėmė kėtė jetė
i kėputur , i degdisur, i huaj
mėrgimi ēdo ditė mė vret!

Njė jetė se kam parė Kosovėn
nė Tiranė s“kam qenė asnjėherė
kam lexuar mjaft pėr atdheun
pėr fushat , malet dhe d e t i n

Kjo j e t ė na iku me mall
moshė mė nuk mė ka mbetur
veshėt mė ushtojnė shumė
e shoh se jam shumė i mėrzitur!



8
---------------------------------------

E ē“murtaja tė rėnda na ranė
po vuajmė ne, po vuajnė edhe fėmija
Nė Shqipėri unė e kam mendjen
zemra mė ikėn vetėm nė Tiranė

Tokė e florinjtė ėshtė Ēamėria
tronditėse ėshtė ėndrra e ēamit
Nė det kur trapi d r e m i t e t
Dhe ēami me ēamen puthėn

Mosha s“ mė lė tė kapi largėsi
fėmijėt po na i pėrtėritin emrat
pėr ju qė e k u p t o n i vajin
degėn e thyer edhe era e than!...

Atdhé, o i shtrenjti a t d h é
nxirre kėngėn qė vlon nė ty
Na lėsho njė za o i mirė
qė tė mos vdesim nė mynxyrė!




9
--------------------------------------

Kosovė , e mba mend o trime
kur korbat nga rragamėt t“u lėshuan
gjuhėn e kėngėn tė t“i shleyjnė
nėpėr kohė tė dogjėn, tė fyen,
tė pranguan; por ti o Kosovė
prapė diellin nxore nga zemra
njė t r u p tė j e t ė Shqipėria!

O vėlla i atdheut tim, o zemėr
jam lindur ku rritet p r u s h i
jam lindur ku p i q e t flaka
nė katundin me fytyrė tė barit
unė kam tri kėngė tė gjakėta
aty ku mė njihnin dhe i njihja

Nė ēastet tek shpėrnguljeshim
Ne lamė pjesė tė jetės sonė
Fragmente nga mė intimet
Copa tė fshehura dashurie
Dhe kujtime tė tjera tė jetės
nė palcė tė tokės i fshehėm
Tė mos i gjej dorė e huaj



10
----------------------------------

Kosovė mos u vono, ngritu
ti prishim kufijtė e ndarjes
ndarjen qė po na ndan
se koha qė po e jetojmė
do qė tė j e m i tė l i r ė!

Tiranė, mė lejo tė pėrqafoj
tė marr njė grusht dhé nga
ti , nga toka ime e ashpėr
njė grusht dhé pėr kujtim
se gjuhėn e ėmbėl shqipe
ndarja e gjatė ma v o d h i...

Kjo kėngė e ky mundim, do
sjellin njė mėngjes tė bardhė
njė m ė n g j e s plot diell
edhe sikur koha tė zbres nė
zero,Shqipėria do tė jetė njė!..

S t a m b o l l , 1994





-----------------------------------------

A I T H A

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
arresti i asaj mbrėmjeje
mė ka plagosur rėndė!...

Asgjė s “ mė kall tmerr
Mė shumė se ai arrest
ku pėr “mėsimin e lirisė”
mė rrahėn e mė dhunuan!

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtojė
por atė arrest tė fshehtė
as t a s h t i s'e kuptoj!

Qyteteve tė m ė d h a
ka plot grupe mafiozėsh
po arresti i asaj tė hėne
ishte dora e shtetit vet!

Nė atė terr tė atij shteti
unė pashė vetėm vrasės
polic nga tė ēmendurit
qė gajaseshin , tiiiiiiiiiiii!...



2
-----------------------------

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ai arrest i armikut
mė lėndoi sa s“ bėhet!

N“atė burg tė Gjilanit
mes mureve tė errėsirės
vetėm ato mure e dinė
ēka u bėnin mėsueseve!

N“ atė kalvar tė burgut
qė ishte poshtė atij ferri
vuajta tė pavuajtshmen
dhe atė plagė tė ndyrė!

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ajo llavė e policėve
mė ka lėnduar rėndė

Pas gjithė atij dhunimi
pas gjithė asaj torture;
unė vdekjen dėshiroja
si gjėnė mė tė bukur!


2
-----------------------------

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ai arrest i armikut
mė lėndoi sa s“ bėhet!

N“atė burg tė Gjilanit
mes mureve tė errėsirės
vetėm ato mure e dinė
ēka u bėnin mėsueseve!

N“ atė kalvar tė burgut
qė ishte poshtė atij ferri
vuajta tė pavuajtshmen
dhe atė plagė tė ndyrė!

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ajo llavė e policėve
mė ka lėnduar rėndė

Pas gjithė atij dhunimi
pas gjithė asaj torture;
unė vdekjen dėshiroja
si gjėnė mė tė bukur!




4
------------------------------

Etleva , shpirt i mamit
luaj, kėndo, kėrce, qeshu
se ti e meriton kėtė jetė
ti e meriton kėtė gėzim
plaga ime ėshtė imja
imja dhe e askujt tjetėr
i thosha unė vetvetes

Me tė gjitha ato plagė
Ajo kohė s' ishte e imja
bisedoja unė meveten
si ta shkuli, si ta harroj
atė dhunim tė asaj nate
Etleva; me ty e kam lehtė
por , me Astritin…s“ di...
me atė e kam vėshtirė,
dhe s“ di si t' ia spjegoj
nė kėtė pikė - dhembjeje
emri i p l a g ė s godet
emri i plagės turpėron
se po t' ia them troē
ajo plagė do ta vriste!



5
------------------------------

Nė dhomė jam vetėm
jam nė betejė me veten
nė betejė me plagėn time
nė kėtė teatėr personal
plaga s“ mė lė tė hesht
e gėrvishtura mė gėrryen
nga zemra deri te mendja
se ajo plagė e d j a l l i t
po e shėmtueka shpirtin
me kujtimin e sė keqes.
Etleva , shpirti i mamit
f l e j me ėndrrat tuaja
se ti je e pastėrt si qielli
dhe e meriton kėtė jetė
se ajo qė mė ka ndodhur
mua , ėshtė drama ime
dhe e a s k u j t tjetėr
Me foton e saj nė dorė
Aitha bėnte betejen e saj
pėrse unė tė vetvritem
pėrse ta lė vajzen jetime
pėr plagėn qė s' e desha!



6
----------------------------

Nga jeta e njė gruaje
kėputa kėto fragmete
qė ai arrest i serbit
tė mos mbetėt i heshtur
E dėnuar me b u r g
mbi atė grua tė fisme
u shemb njė ēmenduri
pėr ta vrarė atė qenie
ai shtet atė fytyrė kishte
Ju qė e njihni gruan,
shpirtin e saj tė butė
ju qė i puthni, qė i doni
mos ua prekni trazimet
mos kėrkoni fundin e
barkut, fundin e gjėrave
gruaja ėshtė mėma, qė
ka lindur H o m e r i n!...

Prishtinė, 1993-2000

Rrustem Geci,katėr poemė nga libri “ Njė pikė gjak pėr tokėn”

--------------------------------------------------------------------------------

” Rrustem Geci, katėr poemė nga libri “ Njė pikė gjak pėr tokėn






E V R O P Ė

( p o e m ė )

Mė sheh si jam bėrė
I tėri jam i gjakosur
I tėri jam i plagosur
Nė kėtė ēast tė rėndė
dua ta gjej njė fije bari
tė shoh nga po fryn era
se vrasėsit do tė kthehen
qė t“ i fshehin kufomat
Mė sheh si jam bėrė
i t ė r i jam i gjakosur
I t ė r i jam i plagosur
po e gjeta njė fije bari,do
ta dijė nga po fryn era
Nė kėtė vend tė betejave
kujtoj 1913, kujtoj 1945
kujtoj 1981, kujtoj 1990
kujtoj,.. e ēka s“ kujtoj...


2

Evropė, jam q i e l l i im
pellazgjike dhe iliriote
me l a v d i tė pranuar
e me kėngė tė dėgjuara
Mė sheh s“i jam bėrė
gjaku mė vie deri nė gju
shtypjes nuk i pėrballoj
Evropė, ne jemi tė njėjtė
njihma tė drejtėn time
tė drejtėn pėr vetėvendosje
se edhe unė jam evropė
Evropė , e j a kėtej pari
t“i tregoj gropat me varre
kullat e mia tė plagosura
tė vėrtetėn e pėrmbysur
Serbia s“ėshtė e madhe
po ėshtė gjenocidiste
dhe e njohur pėr barbari


3

Evropė, e bukura Evropė
diellbardha apo diellzeza
mė s h e h s“ i jam bėrė
kėmbėt memzi mė mbajnė
e uria rėndė mė kėrcėnon
njė fije bari mė duhet
qė ta dijė nga fryn era
vrasėsit sėrish do kėthehen
nė tė gjitha l u f t ė r a t
komshinjtė mė zvogėluan
m“ i morėn librat, dėfteret
librat e shenjtė tė tokės
m' i plaēkitėn, i asgjėsuan
pėr t“i bėrė pronė tė tyre
Evropė, e bukura evropė
unė kam njė pyetje pėr ty
pse s“mė njeh, pse s“mė do
apo bėhesh se s“ kupton

4

Evropė, ndalja dorėn serbit
ose po ia n d a l i vetė
se tokat e mia mė mjaftojnė
pėr tė mbjella e pėr tė korra
l u f t ė s nuk i trembem
por , unė d r u a j prej teje
nga paktet tuaja tė fshehta
dhe nga konferencat tuaja
Unė qytetari yt modern
bashkėkohanik me helenėt
i moēėm sa ka dashtė zoti
i krishterė sa tė krishterėt
popull qytetėrues n“Evropė
dy p e r a n d o r i mė ranė
me shkopin e tė madhit
dy perandori mė gjakosėn
me zjarr e me h e k u r
e unė ,ja ku jam, gjallė jam!..

P r i s h t i n ė, 1999



SKĖNDERBEU

( p o e m ė )

Nė bashkėsinė e kombeve
nė bashkėsinė e shteteve
nuk ka njė njeri tė njėjtė
qė mund ta thotė zėshėm
emrin e dhéut dhe atdhéut,
emrin e kombit tė tij
sa trimi ynė Skėnderbeu
Nė epokėn e Kastriotit
Shqipėria ishte njė tėrėsi;
e zgjuar me ēastet e kohės
dhe e aftė tė bėjė histori
Nėn qeverisjen e Gjergjit
u skuqėn tė gjithė gurėt
qė atdheun e shqiponjave
askush tė mos e lakmojė
Nė atė epokė tė ndritur
Skėnderbeu, shqipja lirisė
i bashkoi gjithė shqiptarėt
nė luftė kundėr armikut.

2
----------------------------------

Nė takimet e tija nė Durrės
nė Gjirokastėr , e Shkodėr
nė Shkup e nė Kosovė
Gjergji e thėrriste popullin
qė t“ i pėrgjigjeshin luftės
Nė Vlorė, ai u foli vlonjatve
“S“di ēfarė ju bėn tė dashur
s“di ēfarė ju bėn tė lumtur
por, nėn tehun e shpatave
me shpatė duhet t“luftojmė!”
pra, para se t“ia beh lufta
pėrpara se tė vie armiku
kėtu ishte S k ė n d e r b e u
ai qė i priu A r b r i t vetė
nė ē a s t i n mė tė duhur
nė ēastin mė tė vėshtirė
Gjergji i dha shkėlqim tokės
( t h e u gjitha rrethimet )
dhe i dha shkėlqim vendit
me gjakun e mė trimave
na bėri qė tė mbetemi gjallė!



3
----------------------------------

Nė njėzet e katėr luftėra
nė njėzet e katėr beteja
nė njėzet e katėr fitore
Gjergji ishte trimi ynė
ai qė i dha pėrgjigje kohės
Princa tė mirė tė Arbrit
mos u ligėshtoni, mbahuni
Jini nė b e t e j a t tuaja
kjo p a s u r i e vetėdijes
mė detyron tė ju kėshilloj;
Shqipėrinė ta duani shumė
dhe gjakun mos e kurseni
qė liria tė jetė, Shqipėri
Princa tė zgjuar tė Arbrit
lufta ėshtė ekuacion , me
tė papritura e tė panjohura
nėse ju dilni tė mundur
nga ju lypset tė luftoni
kjo luftė kundėr Turqisė
ėshtė luftė pėr Shqipėrinė
luftė pėr tė ardhmen tonė


4
-------------------------------------

Princa tė dashur tė arbrit
gjaku i luftės nuk humbet
edhe sikur tė na vrasin, edhe
sikur tė na mundin rėndė
farė e huaj kėtej s“do tė mbijė
Shqipėria ėshtė gjak i moēėm
g j a k i s h k r u a r me gjak
gjak i s h k r u a r me l i r i
Nė kėtė vend me plot begati
me klimė tė butė e me det
Tė gjitha parajsat janė kėtu
pėr tė lindur e tė palindur
njė pasuri e pamohueshme
pėr tė gjithė qytetarėt tanė
Qė shtetin ta bėjmė tė fortė
tė qėndrueshėm e m o d e r n
Shqipėrisė i duhen fitoret
dhe asnjė humbje nė beteja

5
-----------------------------------

Kėtė vend me tokė e me det
qė ne e quajmė , Shqipėri
ka aromėn e fortė tė luleve
aromėn e fortė tė pemėve
aromėn e dimrit dhe verės
aromėn e fėmijės sė qeshur
Shqiptar , bashkohuni dhe
mbajeni njėri tjetrin, duajeni
se i humburi ēdoherė paguan
gjobėn e rėndė tė pushtimit
Nė kėtė ēast k o m b ė t a r
Nė kėtė ēast h i s t o r i k
Shqipėria ėshtė atdheu ynė
Adresa e jonė nė kėtė botė !..

DORTMUND, 2008




PUTHJA E DHEUT

( p o e m ė )

Re tė luftės,.. dallgė dhe stuhi
S“na u hoqėn kurrė mbi qepallė
Mė tė fortė ishim se vetė Sparta
Natėn mbi Trojėn nuk di ta falė

Dielli mbi Shqipėri nuk shuhet
Kjo ėshtė njė e vėrtetė e qartė
Roma Ēezarit, Nata e osmanliut
Na bėri tė vuajmė, tė heqim gjatė

Nė njė gjyq qė as korbat se shkruan
Tė d ė n u a r ishim,...me kalvar!
Nė atė (kontratė ) tmerri e gjaku
Shpėrngulja bėnte atentatin e parė

Tridhjetė shekuj janė rrėnjėt tona
30 shekuj kemi gurin nė kufij
dhuna ishte shumė e rėndė
dhe ushtri tonėn ne nuk kishim

2
----------------------------------

Nė kėtė b o t ė trishtimesh
sa herė e kujtoj atė kohė
njė e tronditur mė pushton
krajla dhe mbretėr tė huaj
qė s“ i patėm kurrė asgjė
na shkulėn e na pėrshkulėn
nė shkretėtirat e Anadollit
Nga ajo kėputjeje e rėndė
unė vetvritem ēdo d i t ė
nga m a l l i i pėrmalluar
nga tė qėnit i shpėrngulur
Nė atė puthje tė dheut
lashė pėrroin e fshatit, lisin
kopshtin me plot perime e
pemė.Vreshtėn e Dardhave
se armiku na ra natėn , dhe
na i dogji tė gjitha shtėpitė
e ne qė m b e t ė m gjallė;
i lamė ca g u r ė tek pragu!


3
------------------------------------

Shpėrnguljen nga mėmėdheu
e kam pėrjetuar shumė rėndė
mė thotė njė ish i shpėrngulur
ushtria dhe xhandarėt serbė
na nxorėn nė mes tė rrugės
udha pėr Selanik me qerre
ishte njė dramė mė shumė
qė vriste gjithandej Kosovėn
Nė ato vite tė shpėrnguljes
njė i quajtur Astrit Karadaku
pjesėmarrės i (tre) luftėrave
na thotė pėr kėtė p o e m ė
betejat i takojnė historisė
nėse betejat nuk sjellin fitore
Nė ēastin kur po shkuleshim
unė putha dheun tim tė ėmbėl
dhe nga kopshti mora baltė
qė ta kem s“i kujtim tė tokės
dhe kujtim tė dhéut e atdheut
qė tė mos mė bjerė hiadha
apo ndonjė gjėmė e rėndė




4
---------------------------------

Nė tė gjitha ato vuajtje
Stambolli ishte njė vrasje
kujtimet i kam tė freskėta
nė Z y r a t pėr tė huajtė
tek po prisja nė korridor
tė merrja kombėsinė turke
nė radhėt me ne, ishte njė
vajzė bjonde , vjeē 13- tė
nga Keēekolla e Prishtinės
serbėt asaj ia kishin vrarė
16 a n ė t a r ė tė familjes,
ndėrsa ajo kishte shpėtuar
duke u fshehur nė plevicė.
Ajo vajzė me atė dramė
kishte 50 tė rarė tė familjes
me gjak thuaja deri nė gju
doli nga zyra duke bėrtitur
kėtė emėr unė s“e kuptojė!


5
---------------------------------

mė ktheni nė vendin tim
nė fshatin me fytyrė bari
tek shtėpia e prindėrve
tek v a r r i i nėnės sime
ish zėri i 13- tė vjeēares
njė gjėmė e gjithėve neve

O mė tė mirėt e shpirtit
Gjergj , Aleks , Trėndėlinė
dhe juve qė s“ po u njoh
gjuamėni me gurė, shajmėni
se unė biri juaj dhe vėllai
do duhej tė isha atje, atje
dhe s ė bashku nė luftė
t“i mbroja dhe unė trojet

Sa herė p ė r m a l l o h e m
i bie telefonit e bisedoj;
Kosovė, tungjatjeta, si je
katundi s“i ėshtė; si dolėt
nė mėngjes, a pati bastisje
sa dasma u bėnė, tregomė
sa n u s e lindėn fėmijė
o vėlla i gjakut tim, trego
se malli pėr ju mė nbyti!

6
----------------------------------

Nė varrezat e Stambollit
prehen me mijėra shqiptarė
thonė se vdiqėn nė kėmbė
me sy kah a t d h e u
nė kujtim tė vendlindjes!.

Kossovė , Shqipėri , Atdhe
tragjedinė e shpėrnguljes
e kam pėrjetuar nė Selanik
nė njė anije tė vjetėr greke
qė transportonte shqiptarėt
pėr n“humbje dhe n'harrim

Prandaj, si sot mė kujtohet
thotė Isai, njė i shpėrngulur
dhe shpalon njė akt drame
pėr njė Hanife Ibrahimin
nėnė nga Gjilani,pasi hodhi
djalin, edhe vet ra nė det!...

( Grykėn e Bosforit
P y e t e n i se flet
Gjysma ėshtė l o t
Gjysma ėshtė det!... )


7
-------------------------------------

Nė jetėn e tė shpėrngulurit
nuk mjaftuaka njė vuajtje, njė
dhimbje,njė humbje,njė vdekje
i shpėrnguluri vdes ēdo ditė
pėr t“ siguruar njė gropė varri

B i j t e shpėrngulur tė Arbrit
me mund e bėmė kėtė jetė
i kėputur , i degdisur, i huaj
mėrgimi ēdo ditė mė vret!

Njė jetė se kam parė Kosovėn
nė Tiranė s“kam qenė asnjėherė
kam lexuar mjaft pėr atdheun
pėr fushat , malet dhe d e t i n

Kjo j e t ė na iku me mall
moshė mė nuk mė ka mbetur
veshėt mė ushtojnė shumė
e shoh se jam shumė i mėrzitur!



8
---------------------------------------

E ē“murtaja tė rėnda na ranė
po vuajmė ne, po vuajnė edhe fėmija
Nė Shqipėri unė e kam mendjen
zemra mė ikėn vetėm nė Tiranė

Tokė e florinjtė ėshtė Ēamėria
tronditėse ėshtė ėndrra e ēamit
Nė det kur trapi d r e m i t e t
Dhe ēami me ēamen puthėn

Mosha s“ mė lė tė kapi largėsi
fėmijėt po na i pėrtėritin emrat
pėr ju qė e k u p t o n i vajin
degėn e thyer edhe era e than!...

Atdhé, o i shtrenjti a t d h é
nxirre kėngėn qė vlon nė ty
Na lėsho njė za o i mirė
qė tė mos vdesim nė mynxyrė!




9
--------------------------------------

Kosovė , e mba mend o trime
kur korbat nga rragamėt t“u lėshuan
gjuhėn e kėngėn tė t“i shleyjnė
nėpėr kohė tė dogjėn, tė fyen,
tė pranguan; por ti o Kosovė
prapė diellin nxore nga zemra
njė t r u p tė j e t ė Shqipėria!

O vėlla i atdheut tim, o zemėr
jam lindur ku rritet p r u s h i
jam lindur ku p i q e t flaka
nė katundin me fytyrė tė barit
unė kam tri kėngė tė gjakėta
aty ku mė njihnin dhe i njihja

Nė ēastet tek shpėrnguljeshim
Ne lamė pjesė tė jetės sonė
Fragmente nga mė intimet
Copa tė fshehura dashurie
Dhe kujtime tė tjera tė jetės
nė palcė tė tokės i fshehėm
Tė mos i gjej dorė e huaj



10
----------------------------------

Kosovė mos u vono, ngritu
ti prishim kufijtė e ndarjes
ndarjen qė po na ndan
se koha qė po e jetojmė
do qė tė j e m i tė l i r ė!

Tiranė, mė lejo tė pėrqafoj
tė marr njė grusht dhé nga
ti , nga toka ime e ashpėr
njė grusht dhé pėr kujtim
se gjuhėn e ėmbėl shqipe
ndarja e gjatė ma v o d h i...

Kjo kėngė e ky mundim, do
sjellin njė mėngjes tė bardhė
njė m ė n g j e s plot diell
edhe sikur koha tė zbres nė
zero,Shqipėria do tė jetė njė!..

S t a m b o l l , 1994












A I T H A

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
arresti i asaj mbrėmjeje
mė ka plagosur rėndė!...

Asgjė s “ mė kall tmerr
Mė shumė se ai arrest
ku pėr “mėsimin e lirisė”
mė rrahėn e mė dhunuan!

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtojė
por atė arrest tė fshehtė
as t a s h t i s'e kuptoj!

Qyteteve tė m ė d h a
ka plot grupe mafiozėsh
po arresti i asaj tė hėne
ishte dora e shtetit vet!

Nė atė terr tė atij shteti
unė pashė vetėm vrasės
polic nga tė ēmendurit
qė gajaseshin , tiiiiiiiiiiii!...



2
-----------------------------

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ai arrest i armikut
mė lėndoi sa s“ bėhet!

N“atė burg tė Gjilanit
mes mureve tė errėsirės
vetėm ato mure e dinė
ēka u bėnin mėsueseve!

N“ atė kalvar tė burgut
qė ishte poshtė atij ferri
vuajta tė pavuajtshmen
dhe atė plagė tė ndyrė!

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ajo llavė e policėve
mė ka lėnduar rėndė

Pas gjithė atij dhunimi
pas gjithė asaj torture;
unė vdekjen dėshiroja
si gjėnė mė tė bukur!


2
-----------------------------

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ai arrest i armikut
mė lėndoi sa s“ bėhet!

N“atė burg tė Gjilanit
mes mureve tė errėsirės
vetėm ato mure e dinė
ēka u bėnin mėsueseve!

N“ atė kalvar tė burgut
qė ishte poshtė atij ferri
vuajta tė pavuajtshmen
dhe atė plagė tė ndyrė!

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ajo llavė e policėve
mė ka lėnduar rėndė

Pas gjithė atij dhunimi
pas gjithė asaj torture;
unė vdekjen dėshiroja
si gjėnė mė tė bukur!




4
------------------------------

Etleva , shpirt i mamit
luaj, kėndo, kėrce, qeshu
se ti e meriton kėtė jetė
ti e meriton kėtė gėzim
plaga ime ėshtė imja
imja dhe e askujt tjetėr
i thosha unė vetvetes

Me tė gjitha ato plagė
Ajo kohė s' ishte e imja
bisedoja unė meveten
si ta shkuli, si ta harroj
atė dhunim tė asaj nate
Etleva; me ty e kam lehtė
por , me Astritin…s“ di...
me atė e kam vėshtirė,
dhe s“ di si t' ia spjegoj
nė kėtė pikė - dhembjeje
emri i p l a g ė s godet
emri i plagės turpėron
se po t' ia them troē
ajo plagė do ta vriste!



5
------------------------------

Nė dhomė jam vetėm
jam nė betejė me veten
nė betejė me plagėn time
nė kėtė teatėr personal
plaga s“ mė lė tė hesht
e gėrvishtura mė gėrryen
nga zemra deri te mendja
se ajo plagė e d j a l l i t
po e shėmtueka shpirtin
me kujtimin e sė keqes.
Etleva , shpirti i mamit
f l e j me ėndrrat tuaja
se ti je e pastėrt si qielli
dhe e meriton kėtė jetė
se ajo qė mė ka ndodhur
mua , ėshtė drama ime
dhe e a s k u j t tjetėr
Me foton e saj nė dorė
Aitha bėnte betejen e saj
pėrse unė tė vetvritem
pėrse ta lė vajzen jetime
pėr plagėn qė s' e desha!



6
----------------------------

Nga jeta e njė gruaje
kėputa kėto fragmete
qė ai arrest i serbit
tė mos mbetėt i heshtur
E dėnuar me b u r g
mbi atė grua tė fisme
u shemb njė ēmenduri
pėr ta vrarė atė qenie
ai shtet atė fytyrė kishte
Ju qė e njihni gruan,
shpirtin e saj tė butė
ju qė i puthni, qė i doni
mos ua prekni trazimet
mos kėrkoni fundin e
barkut, fundin e gjėrave
gruaja ėshtė mėma, qė
ka lindur H o m e r i n!...

Prishtinė, 1993-2000

Rrustem Geci,katėr poemė nga libri “ Njė pikė gjak pėr tokėn”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:26

Libri i Rrustem Gecit, “Kanuni poetik“ ėshtė njė libėr i prushit tė madh, njė libėr plot hapėsirė dhe thėllimė.Poezia e Rrustem Gecit pulson ndryshe nga poezia e poetėve tė tjerė.Ky poet i shkėlqimeve tė mėdha sjell njė poezi me plot shpirt e shėndet. Jemi valė tė njė lumi / tė njė deti, tė njė oqeani / jemi njeriu i njerėzimit / koha qė po jetojmė / Rruga e krijimit thotė Rrusta ėshtė proces i mundimshėm..Shkėlqimet e poezisė sė Gecit janė tė madhėrishme dhe domethėnėse. Ai pėrherė ėshtė nė shtėpinė e materjes, nė dhomat e saj tė padukshme. Rrethi tematik i Kanunit Gecian, ėshtė i gjerė dhe universal. Fuqia e poezisė sė tij reflekton nė tė gjitha vargjet; qoftė nė motivet me Shqipėri, qoftė nė motivet me Arbėresh e Ēamėri, Geci kudo ėshtė njė Marthanomak i poezisė. Poeti Llemadeo nė leximin e tij tė parė shkruan; Libri “Kanuni poetik” i Rrustem Gecit, me 1 mijė e 600 faqe, dhe me 2006 poezi, ėshtė njė libėr kolos nė letėrsinė tonė. Pėr kėtė libėr do tė flasi koha dhe njerėzit, ata qė do tė dinė ta ēmojnė e vlersojnė. Pėr mjeshtrin e madh tė fjalės , sheshi i poezisė sė tij, ėshtė letra e bardhė, fusha ku ai bėn betejat. / kujt t“ ia tregojė plagėn time , kujt!.. / kur tė gjithė jemi tė plagosur / me tė ndaluarat ēfarė tė bėj / pse duhet tė ankohem, pse../ Rrustem Geci u lind nė Roganė tė Dardanės mė 1950. Mėsimet e para i kreu nė vendlindjen e tij, ndėrsa , shkollėn e mesme e kreu nė Gjilan dhe Dardanė. Rrustja u kulturua nė Universitetin e Prishtinės. Ai plot 17 vjet punoi nė Radio Televizionin e Prishtinės .Pas mbylljes sė RTP-sė, Geci mėrgon nė Dortmund tė Gjermanisė, ku edhe tashti jeton. Geci kryesisht merret me poezi , ese , dhe skenare. Veprimtaria e tij ėshtė shumė e gjerė. Libri “Kanuni poetik”i Rrustem Gecit ėshtė njė libėr me poezi dhe ide tė pėrmbledhura, ku pėsosmėria e vargjeve ėshtė nė unison me kohėn qė po jetojmė. U kujtojmė se poezia e Rrustem Geci ėshtė poezi me angazhim tė fortė artistik. E kuqja nė poezinė e Gecit, bashkė me tė blertėn, krijojnė emocionin. Nga dhimbja e gjakshme, shkruan Geci mė nxorri poezia, arti qė unė e desha dhe e dua. Poezia pėr poetin, jo rrallė kėrcėnon kėnaqėsitė personale. Dy baballarėt e poezisė, Homeri dhe Borhesi, jo rastėsisht, poezisė ia falėn sytė. Rrustem G e c i deri mė tash ka s h k r u a r dhe botuar 12 l i b r a ; “Demonstratat e luleve“ ,“Antologjia personale “ , „Dridhjet e barit“, “K ė n g ė Q i p s h t e“, „Njė rrėnjė ulliri jemi“ „Kėngė Ilirishte“,“Poezi me Shqipėri“,“Fletėt e qepės”,“Rogana“,“Antologjia e poemave“ „ Malli ndjek udhėn e vet “ dhe „Kanuni p o e t i k“. Kėtė shkrim pėr poetin ,Rrustem Geci po e mbyllim me njė poezi tė tij : Gjak u bėnė vargjet / derisa erdhėn tek ju / pėr ta dhėnė mesazhin / e njė mesdite tė bukur / Kėto dhe mijėra vargje tė tjera janė bota e tij , arti me tė cilin bashkėjeton autori. Poezia ėshtė e magjishmja , e bukura; Sa herė t“i je unė / dhe sa herė unė jam ti / ne bėjmė betejėn / trup me trup tė dy!...sepse../ pėr mė tė bukurėn / pėr mė tė dashurėn / nata sonte do tė jetė mė e gjatė / e dhimbja mė e ėmbėl...

Dashnim Hebibi - Zyrih
L l e m a d e o - Shqipėri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:26

Poezi nga libri i Rrustem Gecit „Sa vjeē je Shqipėri“ libėr i vlerėsuar shumė nga kritika letrare.





Rrustem Geci – Dortmund 2007





R I L I N D J E

Rend Shqipėri rend
Rend Shpirt I kombit
Rend Shqipėri rend
Rend e mos pusho

Rend Shqipėri rend
Ėshtė ditė e flamurit
Rend Shqipėri rend
Me zemrėn e burrit

Rend Shqipėri rend
Mijėvjeēarėve tė ri
Rend Shqipėri rend
Shqipėrisė Kuq e Zi

Rend Shqipėri rend
Tokės tėnde rend
Rend Shqipėri rend
Me flamurin tėnd






U R I M I

A duhej tė vdiste Troja
Pėr njė grabitje gruaje
E sotmja s“ka pėrgjigje
Nga Troja del ende tym

A duhej tė vdiste Troja
Pėr dy tė dashuruar
Apo,..nga njė dashuri
e nxehtė e njė mėkati,

...ajo kohė mė s“ flet.
E sotmja s“ka pėrgjigje
Me vdekjen e Trojės
U shuan dhe pellazgėt





VITI 2 MIJĖ E 7

Kjo krenari pėr tė vdekur
Nėpėr fushat e betejave
Nga djemtė tanė tė rinj
Eshte kod i atdhedashurisė

Kjo krenari pėr tė vdekur
Nėpėr fushat e betejave
Me idenė e ndryshimeve
Ėshtė armike pėr armikun

O i ēmendur i vetėtimave
Zbrit poshtė tė shihemi
Kosova veten nuk e vret
Po shkreh nė ballin tėnd
MOLLA E KUQE
Nė Konferencėn e Berlinit
evropat Toplicėn e ndanė
evropat Toplicėn e vranė
evropat Toplicėn e thanė
se, ajo pjesė e Shqipėrisė
as emrin mė s' e flet!...





K L E S T A

Ēastet dhe instinktin
unė s“mund t“i ndali
prej aty nis frymėzimi
pavetėdija dhe guximi
* * *
Ēdo kohė e mbrapshtė
prapa lė prapėsitė, tė
gėrryerat e t h e l l a
njė kujtesė tė gjymtuar
* * *
Njeriu ėshtė njerėzimi
qė pėrkund mendimin
tė qeshurėn hyjnore
tė dhimbjes dhe qenies






T O M O R R I

Ky diell I vluar n“ largėsi
Vjen drejt nga gjithėsia
Vjen me rreze stinėsh, tė
Ndritė ku ėshtė Shqipėria

Ky diell i vluar n“ largėsi
Ulet i kthjellėt n“Shqipėri
Takon y j e t kėtejpari
Dhe ngjitet vetė n“qershi

Ky diell i vluar n“l argėsi
Qė derdhet mbi Shqipėri
Nuk ėshtė i zgjedhuri ynė
Po i dashuruari i tokės






D Y R R A H U

Sa vjeē je Shqipėri
lexojeni barin, gurin
ajrin, pemėt, vreshtat
ujin e bardhė tė lumit

Sa vjeē je Shqipėri
putheni tė bukurėn
putheni tė bukurin
jasemini e lulevalėve

Sa vjeē je Shqipėri
5 mijė vjet s“janė pak
Po s“ janė dhe shumė
pyeteni valėt e detit







A U L O N A


Krejt Brenda kraharorit
Kam fuqinė e kėngėve
Frymėn e plot betejave
Dhe pasionin pėr artin

Krejt brenda kraharorit
Kam librin mė tė ri
Njė poezi mė ndryshe
Nga poezia a k t u a l e

Krejt brenda kraharori
Nė brendinė e zemrės
Fjala kullon dhimbjen
Dhimbja kullon fjalėn






K O R A B I
Ata qė shtijnė nė tanėt
Janė krisma tė armikut
Fantazma tė mbetura
Tė vrasėve tė eposeve





E L B A S A N I
Unė e mbrojė vetveten
sa herė ajo do tė mbytet
ose tė bie e tė rrėzohet
nėpėr rrotat e fatit tė saj

Unė e mbrojė vetveten
Me tingujt mė me ngjyra
Me ndėrrime ndjenjash
Tė instinkteve tė mėdha

Unė e mbrojė vetveten
Me Janinė e Preshevė
Me shqipėritė e mia
me Kosovė e Tetovė






S H Q I P Ė R I
Ji vend i qėmotshėm
Popull qė do vetveten
Ji njė gjak me Kosovėn
Ji njė gjak me Iliridėn

Ky dhe a t d h e i yni
I bėrė prej k o h ė s h
Me pemė dhe me det
Ėshtė njė pasuri e jona

Kujtesė s“kam pėr asgjė
Po jetėn e lexoj brenda
Plot ishin Itakat tona
Qė ne vetė i humbėm






T I R A N A
Nė njė kohė pa kohė
kur ēdo gjė ishte zero
Tirana e qante Tiranėn
Dhe shtetin nė s h t e t

Nė atdhé atė mbrėmje
hotelet kudo ishin bosh
prej shtėpive prunė kafe
hoteli s“kishte as bukė!

Tirana vėrtet q a n t e
me njė diell pa dritare
n“ atė varfėri ekstreme
secili shante si dinte!...






D U R R Ė S I
Mos qaj lulen qė mbeti vet
Por qaje djalin qė iku nė det
Durrėsi e Dyrrahu njė etni
Denbabaden q y t e t i ri

Nė tokėn e pasur tė Dyrrahut
Deti i shqipeve vetė ligjėron
Njė tėrmet qė i ra Durrėsit
Nisė njė dramė me sa vijon;

Mė tragjikėt i mbyti dheu
Kripa e Durrėsit kripė flori
Nga tė gjallėt e atij tėrmeti
Mbeti r ė r a e njė lot nė sy


Deti i Durrėsit det me plazh
Ylli i Durrėsit yll me gjirmė
e r a rėrėn e dredh e tund
dallga detin e do me fund

Dashnori Durrėsit puth thellė
Me tė puthura fėmijėn nxjerr
I gjithė qyteti puth me zjarr
puthja Durrėsin e mban gjall






KRUJĖ E LIRISĖ
Ē“ėshtė ky ajėr me aq verė
nis prej fushave e maleve merr
Ē“ėshtė kjo pemė argjendt e ar
gjitha kėngėve m“i bie mbarė!

Mijėra v j e t janė stinėt tona
Mijėra v j e t Shqipėri mbi dhé
Krujė e gjakut tė Skėnderbeut
Flamur-madhja e gjithė atdheut!

Krujėn e bukur,Krujė e ashpėr
Piqet s h e g a,... kuq nėn fletė
Qė nga k o h a e Kastriotit
K r u j a ka...h i m n i n e vet!...

Qysh kur t o k a ishte fėmijė
Gjuha shqipe ish gjuhė e parė
Ndal o bir,..qė tė jap ca mana
Njė pikė lot kujtim nga nėna!

Plotė,... argjende ka Shqipėria
Ullinjtė e Krujės janė me ar
Rrofsh o Krujė e Skėnderbeut
Flamur-madhja e a t d h e u t !





KOMBI I QEJFEVE
Tė gjithė miqtė e festave
tė dasmave e pėrvjetorėve
shprehin emocionin e tyre
identitetin e kombit krijues
shpirtin e ashpėr tė kėngės
dehjen e kombit shpėrthys
Studius tė ditur tė Evropės
Jo rastėsisht na quajtėn
Komb i madh i f e s t a v e
komb krijues i k ė n g ė s
komb i fortė i humorit
komb i seksit dhe poezisė






N D R Y S H I M E T
Ikėm ta mundim tė k e q e n
Ikėm t“i k ė p u s i m prangat
Ikėm se s“ pamė rrugė tjetėr
Ikėm se p l a s i dhe kėnga!

Vrasės tė mbetur tė regjimit
Na rrahėn, na fyen e na shanė
Me ato anije si vuajtja jonė
E dimė ... si prekėm matanė !

N“atė k o h ė tė mundimshme
Babilonė tė babilonisė sė madhe
Shqipėrinė gati e ē m e n d ėn
Me varfėri e tė t a l l u r a

Ikėm ta mbyesim tė keqen
Qė e keqja tė ikė, tė mos godasė
D o s j a jonė prej refugjati
Shpirtin ma b ė n tė mė plasė!

Pėr atdhé shpirti mė dhemb
po pėr largėsi kishim nevojė
Ikėm se s“ patėm rrugė tjetėr
e ē“ ferr kemi ngrėnė matanė! ...






V Ė S H T R I M
Ē “ m o s h ė ka Shqipėria
Lexo gjėmimin e dallgėve
shndrrimin e shiut nė ujė
shndrrimin e ajrit nė frymė








R O Z A F Ė S
E murosur por vdekjen shkeli
Lotin tėnd v ė l l a i ta mbaj
Dhimbja e madhe s“ lė as lot
Ah, Rozafė, ē“ u deshėm sot!

Asnjė kohė nuk ėshtė pa diell
Asnjė kohė nuk ėshtė pa qiell
Nė ditėt mė tė mira tė murosėn
U s t a l l a r ė t,...tė deshėn ty!...

Nė fund tė l i q e n i t uji qante
Pse murosėn nė mur atė grua
Ah, Rozafė, Rozafė, moj motėr
Plot murtaja ranė nė Shkodėr!

E murosur,.por vdekjen shkele
Shkodra, ty Rozafė tė deshi
Nė vend tė bukur tė murosėn
Me njė mall e me njė dhimbje

Qytete tė bukura ka Shqipėria
Nė kėtė botė njė ėshtė Shkodra
(Ah, Rozafė,.Rozafė, oj motėr)
Plot rrufe na ranė nė Shkodėr!






G J I R O K A S T R A

S“ dua tė a r g j e n d o j asgjė
I kėrkoj humbėsit, shokėt e mi
Kėmbė u ngjita deri tek ju
tė pi njė kafe e njė gotė raki;

Mbi atė kozmos tė v o c k ė l
Gjirokastrėn e g j e t a tė tėrė
Njė qytet me shumė tė veēanta
Njė kodėr e shtypur, e bėrė!

Asgjė s“ dua tė a r g j e n d o j
kėrkoj Librin e kėngėve tė Artės
...nė luftėn pėr “Termopilet”,
kėrkoj p o e t ė t e Gjirokastrės!

Nė Gjirokastėr s“kėrkoja Trojėn
As shtėpinė e Zeusit qė s“ flet
i kėrcėnuar rėndė nga Greqia
Homeri kėtu ishte n“Ekzil, vet!

“d i e l l i fryrė”, ”hėnė e vrarė”,
ia dogjėn emrin H o m e r i t;
Njė Greqi thuaja e pazakontė,
ia mori sytė , po ia la nderin!...






S A R A N D A

A j r i e J o n i nė Sarandė
I puthin l u l e t nė verandė
Fryma e Jonit, frymė e lirė
ėshtė e butė e pa mynxyrė

Sarandjotėt burra tė dheut
burra trima tė mėmėdheut
M“ atanė detit qan njė ēam
njė poezi me lot e gjėmė!

Jonė e bukur, Jonė prej deti
bukur t“shkoka sot gėrsheti
ai bilbil qė kėndon n“ Ksamil
do qė Ēami tė jetė i l i r ė!

Mes S a r a n d ė s e Korfuzit
Shqipėria shqipėrisht lulėzon
Qeshu Sarandė, rritu Sarandė
Gjithėshqiptare nė detin Jon!

Bėhu o grek, thoshte Homeri
Mos vėr gisht nė Ilirik, do tė
tė vrasė uji, do tė bjerė mal
s“ vritet Troja mė me Kalė!...






B U T R I N T I

Nė amfiteatrin tonė antik
Pyeta ajrin,...ē“ po thėthitė
Po bėjė hije, e mbjell pemė
Nė Butrint po bėjė poemė

Nga Butrinti,..nė K o r f u z
Pashė tė vrarėn tonė nė buzė
Nė t e a t r i n tonė a n t i k;
Drama e madhe s“ishte frikė

Kaonė, Molosė, Thesporotė
Burra trima e me f l o t ė
Mjeshtrit e artit nė Butrint
Lanė pas veprat, edhe sytė!...

Na ishte Eskili kėtu njėherė
Vjershėtor e burrė me nder
Nė Iliri kishte njė motėr
Ilirishten e fliste nė sofėr!

Hėnė e verės, hėnė me zjarr
Dorėn diellit do t“ ia marrė
Nė Butrintin tonė a n t i k
Drama e madhe s“ishte frikė!






T H I R R J E

Nė ligjet e tė jetuarit
nuk ka drejtėsi pėr tė gjithė
as dashuri tė mjaftueshme
njė dhuratė e tillė mungon
po unė u bėj thirrje lexuesve
tė ngritėn kundėr padrejtėsisė
dhe diellin ta ngrejmė me duar
me sa mė pak dhimbje
me sa mė pak vuajtje



Poezi nga libri „Sa vjeē je Shqipėri“, libėr i vlerėsuar shumė nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:27

“ Njė rrėnjė ulliri jemi ”


Rrustem Geci






U L L I R I

Jetoj nė udhė tė gjerė
ku bie shi , ku frynė era
ku deti shend dallgėzon
Jetoj nė udhė tė gjerė
ku malli mallin prekė
ku malli mallin ndjek
jetoj nė udhė tė gjerė
ku stuhitė vijnė e ikin
ku dielli kurrė s“ shteron



Njė rrėnjė ulliri jemi
Nuk shterret u j i nė det
as dallga , as gjėmimi saj
njė r r ė n j ė ulliri jemi
kudo qė janė shqiptarėt





MALL DHE LOT


Me m u a j e me vite
ėndrrat i kam pėrsėritur
qė tė mos harrohemi
ta ruajmė lotin mes vedi




S H Ė T I T J E

Shpirti, mos fluturo aq lart
se tė merr era , rrėzohesh
mos u l a r g o aq shumė
ndalu, mund tė humbasim
nėse s“i vėmė shenjė hapit
pylli andej ėshtė i dendur
udha e foleve s“ka fund
vemi kah buzėqeshin krojet
atje ku dielli ka studion e tij










LUNDĖRTARI

Ėshtė njė ēast nė det
kur d e t i do qetėsi
...e Z a r a kollitet,...
e belbėzon n“ jermi!

Lundra lundrėn qan
Lundra lundrėn hesht
Pyeteni arbėreshin
Pse shpirti i q e s h

Letėr kam nga djali
Letrėn e kam nė gji
Im bir do tė kthehet
Pranė gjakut tė tij!

I dehur mes lundrave
Arbėreshi k ė n d o n
D e t, i paepuri, d e t
S“di pse s“mė kupton!

Letėr kam nga djali
Letrėn e kam nė gji
Im bir do tė kthehet
Nė “kalvarin” e tij!...




D O N A T I

Me k i t a rė mbi lundėr
Ish Donati dhembje-ėmbėl
Ndanė ishujve tė Zarės
... g j a k i jepte kėngės!

Dana , ndėr ullinj tė njoha
me ujė t“kripur ishim larė
tė kujtohet kur poqėm peshq
pėr ca puthje e pėr ca fjalė.

Lotin tėnd unė det ta njoh
I pėrjetshėm jam mbi valė
me tė dashurėn do ndalojė
pemė e bukur tė mos qaj!

Bjeri kitarės Donat, bjeri
shiu i zemrės tė mos ndalė
nė kėtė varkė e nė kėtė det
ty tė putha pėr herė tė parė.

Me k i t a rė mbi lundėr
Ish Donati dhembje-ėmbėl
Ndanė ishujve tė Zarės
... g j a k i jepte kėngės!...



QIEJ DHE LOT

Zarė o d i e l l , Donat
o det i gjerė e i gjatė
kam njė mall nė zemėr
qė mė bėn tė qajė

Nėn kėtė qiell tė huaj
gjaku i shprishur qanė
i k ė m nga Arbėneshi
i gjithė f s h a t i jonė

Nėn hije e portokalle
fjalė zemre shpalojmė
nėn hije e portokalle
tė palindurin mėtojmė

Nė kėngėt e arbėreshit
plot janė kėngė me det
dhe kėngėt me prush
Ku malli s“ka tė metė






- E BUKURA MORE


Dhimbja zemrėn po e pyet
Malli mua m“i mbyti sytė
Nė ėndėrr shoh unė Morenė
Dheun e t“atės dhe atdhenė

Flet De Rada, flet dhe Ujko
Dushko Vetmo ēon mesazh
Qan e bukura, qan i bukuri
Pėr Morenė kemi njė mall

Flakė e shpirtit nuk shterron
Prush i zemrės nuk harron
Kujtoj h ė n ė e kujtoj det
Sa herė gjaku im mė thėrret

Unė ju desha po s“u pamė
Si u shprishėm edhe qamė
Gjuha jonė dritė shumėzon
Rrėnja fort gjakun pastron!






HORA ARBĖRESHE

Gjaku i shprishur i arbėreshit
Ėshtė thėrimė e gjakut tė parė
Nė ēdo fjalėz n i s njė zemėr
Fjala shqipe , fjalė me emėr

Gjuha shqip qė ne shkruajmė
Nė plot trajta ėshtė tamam
Gjuha jonė ka shumė puse
Ėshtė e pasur, pėr ēdo kėngė

Buzė e vashės ėshtė e ėmbėl
Gjinjtė e saj janė prush e verė
Dehja e madhe nis tek gruaja
B u r r a t tanė janė me qejf

Kėngėt tona, kėngė tė bukura
Ar e argjend ne vetė i bėmė
Kėngėt qė dalin vet nga zemra
Janė tė bukura t“ i kėndosh

Nė poetikėn e arbėreshėve
D j a l i vashės i jep e i merr
Nė sofėr tė pasur tė arbėreshit
Shtrohet vera e kėnga shtrohet






KREMTA E Q E V E

Kur bjen dielli nė katund
vjen me dritė e rreze shumė
ajri e era s“ janė mynxyrė
fushėz e frymės ėshtė e lirė!

Kremta e q e v e nė katund
Ėshtė intime t“ lė pa gjumė
vetė na shpien nė brendėsi
tek rrėnja e gjakut nė Iliri!

Dielli s“humbet mbi katund
prill e verė kėtu ka shumė
djersa jonė, djersė e bardhė
nė ēdo zjarr, njė zjarr i parė!

Nė zjarr t“ katundit dita nis
nga gjaku i lisit jem njė fis
dritė e diellit mbi katund
ėndrrat tona i rrit pa fund

Sa herė dielli ēelė n“ qershi
mendja mė vete nė Shqipėri
kėngėt arbėreshe janė me det
janė dallgė zemre, flasin vetė!...




ARBĖRESHĖT

Arbėreshėt e Arbėneshit
e ruajtėn frymėn , gjakun
gjuhėn e zakonet,folklorin
trajtat mė tė pėrdorshme
kujtimet dhe frymėzimet
zėrin kuq e zi tė kėngės

Asaj bisede nė mbrėmje
Deshpali i dha pėrmbajtje
Nė ullinjtė e gjakut tonė
U shpreh poeti Deshpali
Arbėreshėt e Arbėneshit
I dhanė gjak k ė n g ė s
kėnga tė mos kėputet!

Emri arbėresh,...tronditė
e m r i arbėresh zjarrmon
nė rrėnjė tė kėtij emri tė
kėputur; dega e thyer ēan
kraharorin e arbėreshit
dhimbjen qė nuk pushon!


2
-------------------------------------

Nė truallin e fortė tė jetės
guri i moēėm s“ mplaket
guri i moēėm s “ thyhet
edhe pse nė vend tė huaj
ne e ruajtėm frymė tonė
gjuhėn artin dhe zakonet

Po tė ishim tė kujdesshėm
barku i butė i arbėresheve
do prodhonte plotė fėmijė
dhe arbėreshėt do tė kishim
mė s h u m ė f s h a t r a
mė shumė shkolla e nxėnės
mė shumė tokė e qiell, dhe
askush nga ne , k o h ė s
nuk do t“ i shėrbente falas!...

Arbėreshėt e Arbėneshit
e ruajtėm frymėn e gjakun
zėrin kuq e zi tė f j a l ė s
falė Zarės zemėrim - mirė
falė Zarės zemėrim - gjerė!




S E R E M B E

Muaji i majit m u a j flori
Jeronimi shkon tek kopshti
rruga i bie nėpėr l a g j e
pėrshėndet babain e Donės

Dielli rrezet i vė nė kopsht
dielli rrezet i v ė nė lule
tokė e ashpėr e arbėreshit
do shumė punė e djersėn do

Dona e Ndout vashė e bukur
Jeronimin e do pėr zemėr
Jeronimi i fisit tė Ulajve
Ėshtė d j a lė e goxha djalė

Jeronimi i biri i M a t e o s
e fton Donėn ta pėrqafojė
jepma fjalėn, jepma zemrėn
vėmi nė kishė pėr kurorė






D E S H P A L I

Det i hallakaturi det
hedhe kėtej pak rėrė
unė pakėz po shėtis
mė sheh si jam bėrė

i mplakur , i kėrrusur
lundrėn dot s“e ngas
m o s h a mė s“mė lė
dallga mė pėrplas!

Mosha mė ka vrarė
dallgėn mė s“ e ngas
peshkun e kam mik
po unė s“ i vejė pas

Shumė jam i moshuar
Jetė s“mė ka mbetė
Mė kot pikėllohem
as rėra mė s“mė flet





KULLONVARRE


Kėngėt tona, kėngė me mall
kėngėt tona, kėngė me zjarr
nga mėmėdheu lindet dielli
nga mėmėdheu prilli vjen!

Gratė arbėreshe janė tė zonja
janė tė dashura, janė tė afėrta
sikur (b u r r a t) ato punojnė
dasma e festa bashkė i bėjmė

Gjuha jonė , gjuhė e bardhė
ajo vjen, nga vjen dhe mėma
ēdo shqiptar qė vjen kėtej
Ne tė gjithė i mirėpresim!

Kėnga jonė , kėngė me mall
kėnga jonė , kėngė me zjarr
Nė “kullonvarre”kemi sheshin
ku arbėreshėt derdhim lot!...






E DIELA NĖ PLAZH

( p o e m ė )

Arbėresh, puthe arbėreshen
nė do ta lindėsh arbėreshin!...

Atė takim nė plazh
Nuk e quaj tė ēastit
asgjė s“ kisha caktuar
prisja njė surprizė

Nė plazhin e bukur
gjithė vera ishte aty
aty ishte tėrė dielli
aty ishte gjithė deti...

Ajo e diel e plazhit
mė njohu me Dananė
njė v a s h ė e bukur
nga fshati, Arbėresh!

Det, i bukuri det
pse je kaq i harlisur
vashės ia lexoj sytė
shpirtin prush tė saj

2
------------------------------

Nėpėr dallgėt e detit
ajo humbej nė shkumė
emrin s“ ma thoshte
veē putheshim shumė!

E ngjashme me diellin
e ngjashme me valėt
Ajo ishte vetė e diela
e tė gjitha tė dielave!...

Ajo e diel e Zarės
ajo e d i e l e detit
mė njohu me vashėn
qė zemrės i pėlqeu

E pėlqej fjalėn udhė
Shėtitje nėpėr det
plazheve tė virgjėra
ku e puthura f l e t

Rrugės kah Deshpali
vonojmė tek ullinjtė
sofra poetit na priste
me libra e me poezi


3
----------------------------

Nė njė oazė me bar
Ajo u zhveshė nudo
mė do kėshtu si jam
se rrembin e kėputur
edhe dielli e qan!...

N“atė ishull me pemė
U pėrqafuam shumė
pas shumė puthjesh
Dana, tha mė quajnė!

Nė kėtė pyll ullinjėsh
Unė e ēmoj puthjen
Pėrkėdheljet tuaja
d r i d h j e t e ullirit!...

Dana, mos u ligėshto
ky ē a s t ėshtė yni
ky ēast mė frymėzon
posi kjo e d I e l e




4
--------------------------------

F l a k e heshtjen d e t
s h i h ė m s“ jam v e t ė
i t ė r ė ky pėrqafim
me zė i bie kitares

Dana, lermė tė dehem
ta ndiej aromėn tėnde
shijen tėnde tė njomė
zjarrin tėnd tė mishtė

Me kėtė shije tė puthjes
me kėtė shije tė j e t ė s
ti i dha kuptim tė dielės
kjo ditė tė mos humbas

Dana, shpirt i shprishur
thuaje njė fjalė zemre
pse u njohėm kaq vonė
pse kaq vonė kjo e diele!






5
----------------------------------

Duajėm , mos mė pyet
Por, marsho mbi mua
Se jeta ka tė fshehtat
qė dukja nuk i f l e t…

Mėma ime mbrėmjeve
kur pėrgatiste krevatin
lehtė ia merrte kėngės
qė babi ta dėgjonte

( Arbėresh,puthe arbėreshėn,
nė do ta lindėsh arbėreshin! )

E shtrirė nė gjoksin tim
I flisnja fjalė z e m r e
Dana, mos u dėshpėro
Ky d e t nuk tė v r e t
As Zara zemėrim-mirė

Z a r ė , 1 9 7 9 RUSTEM GECI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:27

billigoje..

si mendon.. cka po don me than poeti rrust.. me kte poezi te shkurter..
a kuptove dicka..

--

K O R A B I

Ata qė shtijnė nė tanėt
Janė krisma tė armikut
Fantazma tė mbetura
Tė vrasėve tė eposeve

...


---


Sic del nga disa poezi .. te Gecit..ai do te jete njohur mire me arbereshet e Zares.. e mes tyre me shime deshpalin etj..

Ishte nje kohe e arte ne vitet 1970-80 kur kultura shqiptare ne Jugosllavi morri zhvillime te shkelqyera e sigurisht fale Prishtines .. me institucionet e saja Letrare e politike e shkencore.. qe u be qendra e ketyre zhvillimeve jo vetem ne hapsiren e ish jugosllavise por dhe per mbare diasporen e mbare boten..
E nje nga keto arritje eshte padyshim.. njohja e kultivimi i te arriturave ne mesin e artistave e shkencetareve shqiptare ne Prishtine me arbereshet qofte ne Dalmaci (Zare) qofte ne Itali (kalabri e Sicili) e gjetke..

Mirnjohje atyre qe e krijuan ate kohe.. e tani ka ardhur koha te rilidhen ajo plejade dijetaresh e ta lene ate miqesi e korelacion brezave te rinj..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:28

Rrustem G e c i – poezi promemoriale



Kulla e Martirit


Kryengritėsit, Tahir Meha

Ka ndal dielli mbi Prekaz
E ka vu buzėn nė gaz
Kot provoni n“Drenicė me hy
Tahir Meha vėzhgon n“dylbi

Vjen ushtria varg e vijė
Vjen me tanke e milici
Duan Tahirin gjallė me lidh
Krejta hyrjet i kanė mbyll

Tahir Meha njė dardaniot
Pushka ime s“flet veē sot
Plumbi i parė vret njė Dodek
S“jepet kulla unė pa vdekė

Plumbi dytė vret njė Millan
Vetė mė hyri ai qen nishan
Pikė e gjakut ku ka ra
Pemė e tokės kurrė s“ėshtė tha

Nebih Meha thėrret, Tahir
Tė lumtė dora o im bir
Vret Tahiri dyzet armiq
Na nė luftė nuk jemitė liq

Ka dalė dielli mbi Prekaz
Tahir Meha po qesh me gaz
Babė e bir ngrehin njė kėngė
Babė e bir vrasin njė gjėmė

Tė lumtė zemra o azgan
Kėshtu luftohet pėr vatan
Ndal o serb o serbomadh
Kthehu prapa nga ke ardhė

Qysh kur ishte pellazgjia
Une jam(kėtu) n“tokat e mia
Tahir Meha pushkėn mbush
Zjarri e do tė ketė pak prush!..

Rrustem Geci - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:29

Rrustem G e c i - poezi nga libri " Fletėt e Qepės "

ZĖRI ILIRIDĖS

- Gjashtė tė rėnėve tė Brodecit

Sėrish djemtė na vritėn
Sėrish lufta na kėrcėnon
Se fis i zi i K o r b a v e
S ė r i s h gjak m ė t o n


Ti i n d e z e 6 shkronja
Dhe nė secilėn shkronjė
Nga nė i rėnė i b u k u r
Nga njė pikė gjaku e fortė

O zė i mėtė bukurit
I l I r i d avetėn s“vret
Ata erdhėn qė tė vrasin
Ata erdhėn qė tė vritėn

Fol o Shkup o Shkup i zi
Kam njė emrin njėjtė si ti
Nė Brodec s“qahet guri
I l i r i d ė quhet flamuri

N ė n t o r, 2007



I L I R I O T I


Hyj nė luftė qė tė vritem
Hyj nė zjarr qė tė digjem
Lufta merr e s“kthen
Kėnga jep e s“merr

Njė copė bukė pėr pushkėn
Njė copė bukė pėr gojėn
Ky ėshtė himni ushtarit
Qė mua mė bėn tė lirė

Hyj nė luftė qė tė vritėm
Hyj nė zjarr qė tė digjem
Lufta merr e s“kthen
Gjaku jep e s“merr

Rea borėn vetėtinė
Era borėn vetė e shkrinė
Hyj nė luftė tė jem i lirė
Pse tė rroj nė mynxyrė




A M O E L A

Djalin ma vrau serbi
pse djali atė s'e deshi
djalin ma vrau serbi
se djali ishte i bukur
djalin ma vrau serbi
kur ai i kėputi prangat
djalin ma vrau serbi
se lirinė e deshi tė lirė


B U J K U

Nė gjakun e bujkut tonė
ka grurė, misėr, fasule, shi
beteja tė ashpra pėr tokėn
beteja tė ashpra pėr jetėn
brazda tė lėruara e t“palėruara
farėra lulesh, pemė, trėndafila
kopshte nga mė tė blertat
qė i japin mendim punės
tek ky mbjellės i farėrave
tek ky mbjellės i pemėve
ka shumė tregime
dhe beteja pėr jetėn


Metush Krasniqi

Ju qė lirinė e keni pėr zemėr
mos ia jepni votėn armikut
dhe asnjė t a t i m qeverisė
mos i dorėzoni armėt tuaja
as luftėn tuaj me g j a k
mos ia b e s o n i askujtė
ndihmojini trimat, tė diturit
shkollimin mos e ndalni
ndiqeni mėsimin e lirisė
shumė janė burgjet me ne
plot janė betejat qė presin


ADRESA TOKES

Krejt nė fillim ishte ajri
ishte uji, fryma dhe shiu
ishin mėngjeset, mesdita
pemėt e egra tė fushave

Krejt nė f i l l i m ishte
bari, shkretėtira gjelbėrt
shija e bukės dhe kripės
zanafilla e plot fillimeve

Krejt nė fillim ishte dora
tėrmetet dhe fatkeqėsitė
e krejt mėpastaj ia behėn
kaosii lashtė a n t i k

Krejt nė fillim ishte era
kufijtė tanė tė arbėrit
shqipja shqip e shqipeve
adresa jonė e g j a k u t


HIMNI I ARBĖRIT

Qė nga pellazgėt dhe ilirėt
nė tė pėrpjetat e historisė
tremijė vjet e ca mė parė
tokėn tonė e bėmė me farė

Nėpėr l u f t a dhe beteja
me gjak tonin ty tė lindėm
g ė z o h u liri , qeshu liri
me gjak zemre ty tė rritėm

Mėndje,duar i shtrėnguam
duar e mendje i bashkuam
qė nga pellazgėt dhe ilirėt
ty l i r i tė falemi shumė


TĖ DASHURUARIT

Qysh kur arrės fletėt i ranė
Nėn arrė u deshėm e u ndamė
Koha neve pak na ndihmoi
Derisa fletėt arra i mbaroi

Plot vite shkuan e do shkojnė
dhe ne njėri-tjetrin kėrkojmė
jeta s“i uji pėrroit merrė e ikė
po dashuria shumė ka meritė

Nėpėr ēfardo largėsie qoftė
zemra punon tė mos pushojė
pėrjashta koha dhe ndėrron
po shpirti zemrėn se harron

L I R I K Ė

Na ishte njėherė njė zog
me z e m ė r sa Evropa
Kosovė e kishte emrin
tė pemės e kish mbiemrin

Nė mbretėrinė etokės
zogut tonė tė shkurrave
tė ngjashėm me kaēubat
emrin né vetė ia dhamė

Nė botėn e gjelbrimeve
ky zog i tė motshmėve
ka njė k o d tė natyrės
pėr luftėra dhe spektakle



B U B U L I N A

Jam vetėm nė stacion
ku askush s“ mė pret
trenat shkojnė e vijnė
jashtė mendimet ikin

Nė tėrė kėtė gjithnajė
"jetime" kam mbetė
pse tė jem unė vetėm
ku askush s“ mė pret

Me kėtė shi tė zemrės
kush nuk flet o zot
me kėtė shi tė zemrės
zemra qan me l o t

KREHĖ RI

Njė jetė ka qė jam nė luftė
njė jetė nėpėr fushė-beteja
qė ky pushtues tė humbet
qė ky pushtues tė ikėn
I d ė n u a r me pushkatim
pėrpara se tė mė vrasin
mė takon njė k r ė h ė r
qė t“i pėrgjigjem pak vetes
jetės sime tė pėrvuajtur
atyre qė mė deshėn shumė
s“ di ēfarė nuk kam bėrė
vrasėsit janė tė trishtuar
se liri ėshtė fitorja ime!


B U B U L L I M A

O kosovėmadhe e zemrės
o kosovėmadhe e shpirtit
si e kam prishtinėmadhen
atė loēkėn e zemrės , atė
loēken e shpirtit , tregomė
tregomėo kosovėmadhe
nė antologjinė me prishtinė
unė lexova njė cikėl tėndin
me kėngė qė nuk vdesin
me kėngė qė nuk shuhen


P RIA M I

Toka ende nxjerr tym

Unė do tė rendi fushave

Me hapat e mi tė rritur

Dhe kėmbė do tė ngjitem

Nėpėr majat e maleve

Nėpėr kohėt e vendit tim


L E X I M I LIRISĖ

Nė f j a l ė t mė me ngjyra
tė demonstratave tė l u l e v e
ku populli zgjedh tė korrat
nuk ka tė mėdhenj e tė vegjėl

Nė kėtė vend kaq tė vogėl
e me dhimbje aq tė mėdha
unė sot mora njė pasaportė
me emblemėkrejt tė huaj

Identiteti popullit s“ndėrrohet
as pėr hir tė kėtij apo atij
ai ėshtė i pandryshueshėm
vetėthėnės dhe i paluajtshėm



PASION

Juve qė u ka mbetur
historia nėpėrd u a r
ju ende po e pėrdorni
gjakun si lėndė larėse

2 )
Zemėr, mos mė b r a k t i s
jam lulja e kopshtit tėnd
lulja qė mund tė ndahet
me ata qė mė dashurojnė

3 )
Popull pse hesht, pse s“ flet
kjo t o k ė ėshtė toka jote
ditėt tuaja me tė sotme
ditėt tuaja me tė nesėrme



MUZAT

Nė heshtjet e turpshme
Njeriu vetėn e shndrron
Nė s h p i r t pa beteja
Nė qenie pa l a r g ė s i

Nė heshtjet e turpshme
Jo r r a l l ė nėpėr kohė
Njeriu nėnshtron vetėn
Tek v e t ja dhe tė tjerėt

Nė heshtjet e turpshme
N j e r i u mė kot beson
Nė njė zot a b s t r a k t
Dhe nė njė zot mashtrues

I dashuruari nė vetėtima
Mė kot mashtron veten
Se kėta lot tė dhimbjes
janė lotėt e tė gjithė neve



LUNDĖRTARI

Ėshtė njė ēast nė det
kur d e t i do qetėsi
...e Z a r a kollitet,...
e belbėzon n“jermi!

Lundra lundrėn qan
Lundra lundrėn heshtė
Pyeteni sot arbėreshin
Pse shpirti i q e s h ė

Letėr kam nga djali
Letrėn e kam nė gji
Im bir do tė kthehet
Pranė gjakut tė tij!

I dehur mes lundrave
Arbėreshi k ė n d o n
Det, i pamposhturi, det
S“di pse s“mė kupton!

Letėr kam nga djali
Letrėn e kam nė gji
Im bir do tė kthehet
Nė "kalvarin" e tij!...


poezi nga libri, " Fletėt e Qepės " ,Dortmund, 2007/Botuar mė: 13 Nov 2007/F.F

-----------------------------------

Rrustem G e c i – poezi promemoriale



Kulla e Martirit

Kryengritėsit, Tahir Meha

Ka ndal dielli mbi Prekaz
E ka vu buzėn nė gaz
Kot provoni n“Drenicė me hy
Tahir Meha vėzhgon n“dylbi

Vjen ushtria varg e vijė
Vjen me tanke e milici
Duan Tahirin gjallė me lidh
Krejta hyrjet i kanė mbyll

Tahir Meha njė dardaniot
Pushka ime s“flet veē sot
Plumbi i parė vret njė Dodek
S“jepet kulla unė pa vdekė

Plumbi dytė vret njė Millan
Vetė mė hyri ai qen nishan
Pikė e gjakut ku ka ra
Pemė e tokės kurrė s“ėshtė tha

Nebih Meha thėrret, Tahir
Tė lumtė dora o im bir
Vret Tahiri dyzet armiq
Na nė luftė nuk jemitė liq

Ka dalė dielli mbi Prekaz
Tahir Meha po qesh me gaz
Babė e bir ngrehin njė kėngė
Babė e bir vrasin njė gjėmė

Tė lumtė zemra o azgan
Kėshtu luftohet pėr vatan
Ndal o serb o serbomadh
Kthehu prapa nga ke ardhė

Qysh kur ishte pellazgjia
Une jam(kėtu) n“tokat e mia
Tahir Meha pushkėn mbush
Zjarri e do tė ketė pak prush!..

Rrustem Geci - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:30

Ese me poetin nga Presheva, Mexhid Mehmetin


PRESHEVA - NJĖ PRUSH AMĖ

( Sa shpesh na shkuan ardhjet e u kthyen shkuarjet s’ ka tė numėruar.Pėrsėritjet
pėrherė po na bėjnė tė vendnumėrojmė. Unė nuk e dua as vrasėsin as tė vrarin.
Alfabetin e lirisė dhe tė gjuhės nuk e kam ndėrruar, jam ai moēmi. Arti im nė
plot vargje kullon gjak. Mė kot dihati tė shkurtoj udhėn, por udhė tė tjera tė
pafund ma mbyllin udhėn , shprehet poeti nga Presheva, Mexhid Mehmeti )


Jo rrallė tė mėdhenjtė kanė etje pėr gjak, pėr luftė, pėr interesa tė tyre. Ky fat tragjik po e ndjek vazhdimisht popullin tonė. Ende pa u tharė gjaku i ‘ 99- tės , Kosova sėrish rrezikon tė pėrgjaket pėr luftat e pakryera, pėr pjesėt e betejave tė pafituara. Ata qė aktualisht bėjnė urdhėrin e kėsaj kohe, gjakun e kanė lėndė larėse nėpėr fushat e betejave, shkruan poeti Mexhid Mehmeti nė librin e tij, “ Trungu i pikėllimit”. Poezia tek unė shprehet Mexhidi, nuk di tė flė, nuk di tė hesht, se gjak mė kullon shpirti, thotė autori i17 veprave, Nė dramėn e Kosovės , nė dramėn e popullit tim, ne vazhdimisht jetojmė me dhimbjet e Aborteve banale tė historisė. Kosova po e jeton dramėn mė tė rėndė shpirtėrore, dramėn e dėshtimit dhe tė abortit historik. Njerėzit duhet tė flasin, tė flasim duhet tė gjithė.Nuk di pse mė shfaqet (njeri- ngrėnėsi i baladave, ajo fytyrė e pafytyrė nė mes tė epizodave tė kinemasė sime.Sepse, shumė kemi jetuar me “lirinė” e tė tjerėve, me lirinė e pa liri.Nėn qiellin tonė jo rrallė, padrejtėsia vret me egėrsi. Nėn prangat e huaja “drejtėsia”ėshtė mė e padrejta.I huaji nuk tė lė kurrė tė zhvillohesh e tė ecjesh pėrpara.Shpirt, zemėr, tokė, nuk bėra gabim qė tė desha, ai pėrqafim ishte i domosdoshėm, njė urdhėr i zemrės.Unė pyes, po i pyeturi s’ pėrgjigjet.Muret kudo nė kėtė nėn qiell mė kėrcėnojnė, andaj, sado qė e dua lirinė, unė druaj nga ata qė kanė nė duar Urdhėrin e tyre pėr historinė. Plani i Athisarit nuk mė pėlqen, se fsheh asimilimin dhe zhbėrjen e emrit tė popullit tim, asimilimin e gjuhės, dhe simboleve, kėto nuk janė shqetėsime tė vogla, shprehet poeti, por, unė kujtoj se Kosova ėshtė e menēur, se nė Kosovė ka shqiptar e shqiptar.
Ndėrsa nė vendin tim shprehet poeti, Mexhit Mehmeti, dhimbjes i ka humbur kuptimi. Poezia e Mexhid Mehmetit, ėshtė poezi e fortė, poezi e gjakut tonė tė fisėm. Shkrimtarėt e Kosovės Lindore ( Bujanovc, Preshevė, Medvegje ) bėjnė punėn e tyre prej poeti. Presheva ėshtė qytet i zemrės sime. Hireve tė Preshevės shumė i shkon poezia. Poetėt e talentuar tė Luginės, si Jonuz Fetahu, Qerim Arifi, Feime Selimi, Dashnim Hebibi, Xhemė Karadaku, Nerimane Kamberi e tė tjerė, janė tė pagjumtėt e kėsaj peme tė gjakut.Ata dhe vetėm ata shkruajnė dhe lexojnė plagėt e tokės, zjarrin amė tė dhimbjes. Unė s’di tė nėnshtrohem mė thotė poeti, se i nėnshtruar nuk bėj dot asgjė. Arti i Mexhit Mehmetit dashuron me forcė dheun dhe atdheun e tij : Mėsimi i jetės, shtatė dhimbjet, fija e lėmshit, trungu i pikėllimit, duart e bukura, fjala e vullkanit, dhe qindėra poezi tė tjera tregojnė fuqinė dhe angazhimin e tij prej poeti. Pėr lirinė kurrė nuk mund tė bėjmė sa duhet, pėr vlerat e saj duhet tė punojmė gjithė jetėn, ėshtė mesazhi i poetit, Mexhid Mehmetit,tė cilin e uroj pėr angazhimin e tij letrar e patriotik, me njė Kosovė dėshirash!..


Rrustem G e c i - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:30

Rrustem Geci

GJEGJ ELEZ ALIA

( Sipas motivit popullor )

Ndali shpurat b a j l o z i zi
ndali shpurat ku ke mėsy
unė nuk kam prona pėr ty
tokat e mia s“merren me sy!

Kėthehu p r a p a bajloz i zi
shumė ke pre e shumė ke gri
kot prekė prushin ti te Gjini
unė tė gjithė i kam tek himni

Gjergj Elezi flet me popullin
qehajasė do t“ i t r e g o j ė
se zullumi mbi shqiptarėt
nė m e j d a n do tė mbaroj

Arma e Gjergjit flakė me ar
Arma e Gjergjit prush e zjarr
Kot rreh flatrat bajloz i zi
unė nuk kam motėr pėr ty!

Motra Gjergjit, vėllain veshė
Ia veshė armėt me u ndesh
Mbi ( 9 ) plagėt ngritet trimi
Gjerg Elezi nis tek himni!

Gjergj Elezi trim mi trima
I ngul shpatėn mu tek sqima
kurrė mos mėsy nė Shqipėri
Shih ku tė ra koka me sy!

Rrustem Geci - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:31

Rrustem Geci – poezi promemoriale



KRYENGRITJE

Nuk di pse himni hesht
Dhe vargjet e himnit
Se Flamuri i Ahtisarit
Nuk m“i shkon as varrit

Nuk di pse himni hesht
Kosovėn kudo e ndanė
Me 11 gėrshėrė e prerė
Me 11 gėrshėrė e ndarė

Nuk di pse himni hesht
Koha ėshtė tė ngritemi
Flamuri bėrė n“Bruksel
Na vė gjėmba me tel

Nuk di pse himni hesht
Pyesin tė gjitha epokat
Pyesin tė ardhshmit
Pyet dhe shekulli ynė

Nuk di pse himni hesht
Pse hesht gjeniu popull
Koha ėshtė tė ngritemi
kudo qė janė shqiptarėt

Rrustem Geci - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:31

Rrustem Geci- poezi promemoriale


GJUHA SHQIPE

Nė pemėn indoevropiane
Tė gjuhve tė e v r o p ė s
Shqipja ėshtė gjak nė rrėnjė
Qė kur ėshtė lindur zoti

Se Kosova ėshtė Shqipėri
Njė gjak gjuhsor i njėjtė
Flasin shkronjat , e folmja
Tė zėnat dhe tė mbjellat

Nė gjakun e kuq tė mėmės
Nė gjakun gjuhsor tė saj
Shqipja ka plot r r ė n j ė
Aq sa e ka edhe moshėn

K o s o v a me Shqipėrinė
Me Iliridėn dhe Ēamėrinė
Janė njė tėrėsi gjuhsore
Janė njė g j a k nė rrėnjė

Rrustem Geci - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:32

Rrustem Geci- poezi promemoriale



ADEM JASHARI

- Betohem se nuk kam vdekur !

Nė ēdo r r e z e tė diellit
unė kam pikat e gjakut
flamurin tim tė betejave
tė guximshmit e luftės

Nė ēdo pėllėmbė Kosove
Kosova kremton Kosovėn
Shtet nė radhė tė shteteve
Popull nė mes tė popujve

Nė kėtė tokė denbabaden
Kosova ka njė a d r e s ė
qė nga pellazgėt e moēėm
deri te shqiptarėt e sotėm

Kosovė, shqiptar, Shqipėri
betohem se s“kam vdekur
flamuri do pyet pėr mua
po thuani… jam nė valle!..

Rrustem Geci - Dortmund

--------------------------------------

Rrustem Geci

Tė gjitha shqipėritė


( Asnjė liri nė b o t ė , nuk
ėshtė e p ė r f u n d u a r
pėrsosmėria saj vazhdon
nėpėr muaj dhe shekuj ! )

Ky muaj, ky vit, kjo kohė
Ka njė e p o k ė brenda
Pėr tė gjitha K o s o v a t
Pėr tė gjitha Shqipėritė

Ky muaj,ky vit, kjo kohė
Janė tė gjitha Kosovat
Janė tė gjitha dėshirat
Janė tė gjitha l i r i t ė

Ky muaj, ky vit,kjo kohė
Janė duart mė tė bukura
Grushtat e plot betejave
Pikat e gjakut tė ashpėr

G ė z u a r K o s o v ė
Shpalljen e Pavarsisė
G ė z u a r K o s o v ė
Kėtė urim prej zemre!

Rrustem Geci - Dortmund

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:32

Rrustem G e c i – Kėnga e Manastirit


Kėnga e Manastirit


Jetojmė nė tė njėtėn kohė

nėn tė njėjtin qiell me yje

ku e bukura dhe i bukuri

dihatin me tė njėjtėn frymė


Jetojmė nė tė njėjtėn kohė

ku valė tė ashpra tė jetės

thyhen nėpėr kundėrthėnie

dhe shpėrndahen qyteteve


Jetojmė nė tė njėjtėn kohė

me tė njėjtėn etje tė shpirtit

ku koha ėshtė krejt pakėz

pėr tė krijuar mė shumė


Jetojmė nė tė njėjtėn kohė

me tė njėjtin gjak tė kohės

ku l i d h ja e shkronjave

ngre zėrin e pėrbashkimit


Rrustem Geci - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:32

Ese letrar mbi librin “Vetullat pa akull” tė Gani Xhafollit
SHPIRTIT S“KAM ĒKA T“I BĖJ !
( Kryefjala dhe kallxuesi, jo rrallė kanė probleme. Zanoret qė kėrkojnė vetėvendosje, mėngjes fjalėsh, dhe dhimbje mbrėmjesh, janė pasuri ndjenjash
nga mė mė tė bukurat. Shpirtit s“kam ēka t“i bėj, I menēuri pėrherė qanė!..)
Nė letėrsisė tonė artistike, Gani Xhafolli, ka kohė qė ėshtė ngjitur nė pemėn e poezisė. Ngjitjen e tij nė kėtė pemė tė vėshtirė e ka bėrė talenti tij prej poeti. Prushi i vargjeve tė Xhafollit ėshtė i ngrohtė dhe prekės.Libri i tij i fundit,”Vetullat pa akull” ėshtė njė prurje e re dhe me figura shumė tė pasura. Nuk jam Homer, as Hamlet, po njė fėmijė i pagjumė me mė tė pagjumėt e vendit tim. Studio ime e krijimit shprehet Ganiu , ka tre dhoma; lirikėn, metaforėn, semantikėn,dhe ca paradhoma.Sa herė gjendem mes luleve zogjėt I bien pjanos , dhe orkestrojnė vargjet e mia. Nė hapėsirėn e paanė tė tė kundėrtave, shprehet Xhafolli, spikatė fryma e tė jetuarit, sahati artistik , muza e tij e shtrenjtė , e magjishmja pėr mė tė bukurėn. Nė shkretėtirėn e letrės sė bardhė, pėrpara se tė vė mendimin mbi letėr, mė bie loti, dhimbja e ēarė, tė qenit njeri.Nė tė argjiltėn e fjalės kam mbjellė farėn e sė ėmblės, kohėn e te qėnit tim.Realitetin e tė jetuarit shprehet Gani Xhafolli, unė e lexoj ashtu si ėshtė, duke ia shtuar kėtė kohė tė ardhmes. Nuk ka robėri qė ma mbyll derėn, sepse , jam poeti, ai qė vet u jap frymė vargjeve. Nė kėtė botė plot trazira unė kam muzėn time, vashėn mė tė virgjėr tė ėndrrave,qė kurrė s’ mė lė vetėm,por,mė merr me vete tek e pagjumta e saj. Drejtėsia ėshtė mė e padrejta nė kėtė botė, padrejtėsia saj sa e sa herė na ka poshtėruar, na ka fyer e pėrēarė, na ka bėrė kryengritės,lexojmė nė librin e tij mė tė ri „ Vetullat pa akull“ , qė kėto ditė doli nga botimi.Lufta e motiveve na thotė pooeti Xhafolli, ėshtė lufta mė gjigande e njė krijuesi. Rėnia nuk mė pėlqen.Mė kėtė dua tė themė thotė poeti, se edhe kryefjala, edhe Kallxuesi kanė probleme.Zanoret jo rrallė kėrkojnė vetėvendosje, mėngjes tė fjalės, mesditė tė durimit, mbrėmje tė dhimbjes. I menēuri thotė poeti pėrherė qanė mė shumė.Unė shpirtit s’ kam ēka t’ i bėj.Sa herė flė ėndrra mė shpie tek ėndrrat e saj, qė ta gjej lulen time.Tė gjitha shkronjat i kam shumėzuar qė kėnga tė jet mė e plotė, mė e qartė, mė intime. Nė valixhen time poetike pėrveē vesės,shiut, lules dhe ėndrrave, njė dritė mė ndjek pėrherė. Hėna nė poezinė e Gani Xhafollit ėshtė mikja e tij mė
e dashur qė i bėn pyetje poetit.Zanoret e poetit Xhafolli, janė tė veēanta pėr nga vlera,dhe
tė mbushura me emocion.Qė i vogėl thotė Gani Xhafolli, mė ka humbur ēelėsi i heshtjes, ēelėsi i tė urtit. Plot lule tė jetė sime sime , thotė autori, m“i ka vrarė kjo jetė. Vetėm unė e di sa kam patur dhimbje pėr atė lule, se unė i kam martuar plot shkonja me vuajtjet e mia.Nė pavetėdijen e pavetores edhe fryma herė- herė mė del e kuqe, lexojė nė librin “Vetullat pa akull“ . Nuk di sa do tė mėrzitem nė fund tė kėngės...por mė mjafton njė pikė, njė presje, qė unė tė mbetem tek lulja, tek pema, tek ėndrra, tek mbretėresha ime, poezia.
Rrustem Geci – Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:33

Rrustem Geci- poezi me Ēamėri





ARVANITĖT

Unė flas gjuhėn e madhe
shqipe, i tha mikut tė tij
Aristidh Kola - Arvaniti
para se grekėt ta vrisnin

Asgjė ende s“ka mbaruar
mė duhen 4 shekuj jetė
pėr ta kthyer m b a r ė
tė kaluarėn e shprishur

Nė kėtė bukuri mesdheu
Tė tė vėrtetave pėrmbys
Unė mezi arrita tė preki
Gjuhėn e parė tė Homerit

Homeri shkruante shqip
Nė shqipen e pellazgėve
Unė vet tash e lexova
Nė pellazgjisht,Odisenė

Dortmund , 2008



SHKRIMSHKRONJAT

Nė jetėn e ashpėr tė popullit
nė pagjumėsinė e pėrditshme
era shpėrndan aromėn e saj
s h i j e n e stinėve tė kohės

Me pikat e gjakut tė jetės
proteston populli i vogėl
skėnderbegasit e K o s o v ė s
frashėllinjtė dhe gjergjelezat

Nė k u r o r ė tė historisė
ku formatohej kjo b o t ė
K o s o v a dha gjakun e saj
Shqipėri tė jetė K o s o v a

Fol gjuhė e zjarrt e shqipes
nė Prishtinė vlon gjak i ri
arti i ēlirimit nuk njeh kufij
nė gjitha kohėt ka emrin , liri

D o r t m u n d , 2008



poezi promemoriale
Shaban Polluzha

Pa liri, bashkim kombėtar
edhe dielli qan i ndarė!..

Prej se lisi n“ pyll gjethon
Shqipja vetė kėtej sundon
Pemė e jetės sa herė ēelė
Nė Kosovė ėshtė pranverė

Nga pellazgėt deri mė sot
Ne u rritėm me njė zot
Djem tė pashėm s“i Eneu
Ishin trimat tė kėtij dheu

Troja kish tė zotin e saj
Kish ushtri veten ta mbaj
prej se dielli ēelė nė grurė
pema jetės hap plot udhė

Nėpėr luftėra dhe beteja
bubullin e shkrep rrufeja
lufta jonė shpinėn s“rrudh
plot janė trimat pėr flamur!..

p.s. Krijimet u dėrguan nga autori.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:33

A L F A B E T I

Nė 1 qind vjetorin e Kongresit tė Manastirit

Larg tregut tė imazheve
lexoj tė kaluarėn time
13 mijė vjet pellazgji
dhe 3 mijė vjet i l i r i

Nė atė orė tė historisė
tė Kongresit tė Abesė
gjuhėn shqipe e bėmė
me shkronja moderne

Shkronjat e Alfabetit
ishin kthesė e madhe
pėr tė gjithė shqiptarėt
qė bukės i thonė bukė

Ajo ditė e Manastirit
ishte njė fillim i bukur
13 mijė vjet pellazgji
1 miliard vjet Shqipėri

Rrustem Geci - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:36

Rrustem Geci / poezi nga libri mė i ri “ Kėngėt e ujit”


ART POETIK

Kjo fjalė gjaku o mik
qė vjen nga thėllima
ėshtė njė plagė e jona
nga drita e tė sotmes

Njeri,merri rreze diellit
merri edhe pak frymė
qė fjala poshtė zemrės
tė d a l i mė me forcė

O zė i ėmbėl i poetit
ti qė fjalėn shpėrndan
si dhuratė tė shpirtit
lavdi tė qoftė poezia

Kosovė e artit tė lartė
Kosovė e artit tė artė
Me thėrrimet t u a j a
T h u r i kėngė pėr ty





REGJISORI

Vėllai im i kėngės
Ti qė poezinė e lexon
Me ngjyra, me zė
Kjo ėshtė jeta jonė

Vėllai im i kėngės
Vėllai im i shpirtit
I magjishėm ėshtė ai
qė e ndien poezinė

Nė jetėn e pėrditshme
Janė tėra tė sotmet
Janė tėra tė nesėrmet
Janė tėra tė ardhmet

Vėllai im i kėngės
Vėllai im i gjakut
Goditi ato qerre
Qė fshehin trazira



B UJ T Ė S I T

Plot pushtues tė huaj
Qė i ranė kėtej pari
Ata ishin edhe”bujtės”
Dhe s“iknin pa luftė

Qė nga Troja e lashtė
Kur u shuan pellazgėt
U ngrit Iliro-shqipėria
Nga ishte pellazgjia

Plot bujtės tė huaj
Nėpėr t r o j e t tona
Frigonin v e t ė s i n ė
Pėr grurin dhe vajzat

Plot pushtues tė huaj
Me emrat mė vrasės
Prapa lanė varre, dhe
pemė gjaku tė prera


YJET PREJ UJI

Nė kėngėt me ēamėri
Fjalės i bien drithma
Djersė tė ftofta kohe
Tė rėna tė pėrgjakėta

Nė kėngėt me ēamėri
Populli i vogėl ēam
Ēdo ditė i bie daulles
Se toka e tij nuk flė

Nė kėngėt me ēamėri
Tė trojeve tė ilirisė
Ēami tregon Greqinė
Lirinė e tij tė shkelur

Nė kėngėt me ēamėri
Prej ku nis ēamėria
Plot lule gjaknxehta
Me kėngė ēame qelin




O H R I

Njė stuhi e madhe
Nė shpirt mė buēet
Fryn e r ė e fortė
Njė erė me xhaketė

Bari z ė e dridhet
Qielli shungullon
Njė erė me xhaketė
Pluhurin lart e qon

Laureshė e malit
Mė thuaj a mė donė
Laureshė e malit
Pse nuk e pohon

Mos u skuq o shpirt
Mos u skuq o xhan
Se tė dashuruarit
Njė dhimbje i mban



R U B I N I

Me njė ėndėrr nė park
ėndrra mė mori me vete
tė mė takoj me A r t ė n
me njė zonjė hyjnore

Nė at“takim maje-zemre
unė flisnja me v e t e n
me dhimbjen e vuajtjen
dhe me trazira tė tjera

Ajo ėndėrr e sė bukurės
me mish tė butė femre
ish e gjelbėra e ėndrrės
njė dhimbje e pa a r d h

O ė n d ė r r njerėzore
shih ēfarė mė ke bėrė
z o n j a qė mė takove
nuk do tė vijė me mua



E N D R I

Vetėn sot ia dorėzova
njė mikut tim tė dashur
ai tani do tė jet i imi
dhe unė do tė jem e tij

Kjo pėrkohėsi dashurie
mes meje dhe mikut
ėshtė njė pajtim zemre
tė mos rroj mė vetėm

Nė kronikėn e zemrave
dhe tė temave tė tjera
l e x o j plot pavetėsi
nė udhėt e kėsaj kohe

Si pikat e ujit tė kroit
qė bashkohen nė gotė
ashtu edhe etje e jetės
na pėrpinė n“ kėtė botė




S I B A L I

Nė kėtė jetė tė bujshme
sa herė kam mashtruar veten
me njė tė huaj, me njė tė bukur
me njė tė pasur,me njė me emėr
unė i bėja gabimet e radhės
pa u menduar se ē“po ndodh
ajo kohė nuk di s“i ishte
veten e jepja pa menduar shumė
puthesha pėr pak dashuri
dhe jepesha ta flakja mėrzinė
dhe vetminė qė mė mundonte
nga ai qiell me Prishtinė
deri tek ky qiell me Shkup
janė bėrė shumė vite jete
qė me atė ish kohė nuk flas
vashat e asaj kohe kėshtu ishim
“mashtrimin” e pėlqenim
se kanuni ishte i ashpėr
vriste thashethema




Rrustem Geci – Dortmund / botoje dhe shpėrndaje

--------------------------------------------------------------------------------

Rrustem G e c i
-----------------------------------------



MOLLA K U Q E


( Trimit popullor, Heto Kokės )

( p o e m ė )

Mollė e kuqe - mollė me fletė
Krejt Toplica - vrarė ka mbetė
Nė atė vend - sa pėrroi rrjedh
Rrjedhin krojet - e uji rrjedh

Zogu i shqipes - kah fluturon
Shqipja nė shqip - vet kėndon
Pikė e g j a k u t - ku ka ra
Pemė e tokės kund s“ėshtė tha

Heto Koka - e Gjelo Guri
Dy simbole - qė i ka flamuri
Mollė e kuqe - mollė me flet
Plaga jote - plagė m“ka mbetė

Heto Koka - trim me namė
Serboēetnikėt si le n“kėtė anė
Kjo Kosova me shumė trima
Troshat e bukės- i bėn vetima


2 )

Burgu i Nishit - njė Ēelo kullė
Heto Koka - shpinėn s“rrudhė
Besa e t r o j e v e - nė Ujvarė
Nuk lė hak as gjak pa marrė

Nė Kosovė plotė janė kullat
Brez pas brezi luftojnė burrat
Nė njė mesnate - nė terr tė zi
Molla e kuqe - i shfaqet nė sy

Memzi erdha - o trim i madh
Unė jam molla e tharė e ndarė
Heto Koka mollėn e pėvetė
Pse kjo hėnė veē hyn e s“flet

( Ėshtė hėnė burgu o im vėlla
Shih serbia s“i na ka ndarė )

Burgu i Nishit - njė burg i zi
Vret me pranga - trimat s“i ti
Burgu i Nishit- liri ndėshkon
Vret me pranga-Kosovėn tonė





3 )

Heto Koka - pyet ē“po thu“
Mollė e kuqe - me m“ tregu
Motėr e gjakut - pse po qan
Plagėt tuaja i - i kam n“ēdo anė

Nė Kosovė kur lindet djalė
Kah molla e kuqe e puthin nė ballė
Mollė e kuqe - mollė me gjak
Tri serbia mua m“ kanė hak

Ah Toplicė - Jeni Pazar
Plagėt tuaja - i kam kėtu varr
Burgu i Nishit - thėrret “pomoq”
Heto Koka burgun e dogj

Heto koka thyen qelinė
Njė nga njė - vret gjandarmėrinė
Heto Koka e Gjelo Guri
Ranė nė luftė - tė rroj flamuri!..

Gjilan,1979/ Dortmund, 2008

--------------------------------------

Ese letrar pėr librin poetik tė Hasije Selishta – Kryeziut“ Pėrtej ēmendisė”



SHKRONJAT E PAFJETURA

( O dorė qė mė shkruan, mos mė lė vetėm, mos mė lė mbyllur, mė fut nė

zarf, ose nė kutinė postare, qė ky shkrim i zemrės tė shpėrndahet ! )


Letėrsia jonė ēdo ditė po bėhet mė e bukur, mė e dashur, mė e pasur.Poetė tė rinj ēdo ditė po sjellin vepra me vlera tė kohės.Njėra nga poetet tona bashkėkohore padyshim ėshtė edhe Hasije Selishta – Kryeziu. Libri i saj „ Pėrtej ēmendisė“ ėshtė njė libėr me frymė tė kohės. Nė kėtė libėr Hasija shprehė dhimbjen e ashpėr tė jetės, qė asesi tė zgjidhet. Kohėn qė po jetojmė shkruan Hasija, secili e pėrjeton ashtu s“i e ndienė.Mirėpo, poeti ėshtė ndryshe nga tė tjerėt, ai e ndien me pasion tė nxehtin e gjakut qė ngrihet. Pakėz po e jetojmė kėtė kohė shkruan
Hasija.Mbase, rrethimet shumė kohė na kanė zvogėluar. Mbrėmė kam pėrkthyer Ēiklopin/ Apollonin/ dhe perendive u jam lutur/ kthema medalonin..atė pjesė tė ujvares sime. Kėto dhe qindėra vargje tė tjera shprehin opusin poetik tė Hasijes. Libri“Pėrtej ēmendisė” qė po i jepet
komunitetit tone letrar nė duar , ėshtė edhe njė e arrirė letrare.Njeri, unė s“jam vetėm njė gur/ nė gurin e dhimbjes sime/ edhe gur tė tjerė ngrihen mbi mua/ zemra ime/ shpirti im/ una
tė ndezura etjen ma shtojnė!..Poezia e Hasije Selishta-Kryeziu ėshtė poezi e kohės qė po jetojmė. Betejat tona veē sa kanė filluar. Shumė janė fillimet. Nė disa poezi shprehet poetja,
edhe shkronjat i kam tė pagjumė. Puset e poezisė thotė Hasija, janė tė pafund. Kėtė largėsi pafundėsish asesi ta arrijmė.E bukura nė poezi shkruan Hasija nuk preket, po ndjehet,ndjehet
nga Brenda, nga tė kundėrtat e pėrditshmėrisė. Nuk ėshtė vetėm ky vend i bukur ,
ka edhe vende tė tjera, ku e bukura herė fshihet, herė arratiset. Hėna sonte nuk ėshtė ndonjė
risi nė qiellin tim.Me atė ka kohė qė unė njihem, qahem, dehem. Tė gjithė kėta prindėr e prindėresha sot janė tė afėrmit e mi, gjaku im i epėrm. Libri „Pėrtej ēmendisė“ pėrveē dhimbjes, krejt brenda vetes ,ka edhe zemėrimin,dorėn e bėrė grusht. Njeri, e gjithė ajo natė ishte prej territ, prej lotėsh tė zi, prej vrasjeve. Nė atė kohė pa kohė , edhe koha e rėndomtė ishte e rrezikuar dhe nė rrezik. Sespse nė disa poezi edhe shkronjat janė tė pafjetura.Uroj poeten pėr kėtė libėr tė bukur. Sukses.


Rrustem G e c i - Dortmund

----------------------------------------

Poezi pėr Luftėn e Hogoshtit

Kėnga e qelesheve

Deshėn malet vetė tė rritėn
deshėn fushat tė lulėzojnė
qė nga sheshi i Hogoshtit
kėnga pyeti, a do tė luftojmė

Nuk lėmė serbin kėtej me hy
mbrojmė K i k ė edhe Ush
se Hogoshti rrėmbeu armėt
ushtrisė krajlit t“i bėj” dush”

Tė gjitha malet u bėn bashkė
trimat deshėn vet t“luftojnė
nė atė luftė tė pėrgjakshme
guri e l i s i u bėn mburojė

Krajli vetė ishte nė luftė
tė mbikėqyrė ushtrinė e tij
duart e bukura tė Hogoshtit
ia vranė Krajlit njė ushtri

Rrustem Geci - Dortmund

-----------------------------------

Rrustem Geci, poemė nga libri “ Kanuni poetik”


G R A F I T E T

( p o e m ė )

...nga tė gjitha veset e mia
dashnorėt mbeten “dobėsia”
ndoshta mrekullia ime !...
G r e s a

Ku jeni ju ish dashnorėt e mi
ju qė mė puthėt, qė mė deshėt
ju mė tė mirėt e shpirtit tim, mė
tė ėmblit, tė dashurit e asaj kohe
ju , qė u futėt aq thellė nė mua

Nė kėtė qytet me shumė ngjyra
pėr herė tė parė jam pėrqafuar
puthur jam me djemtė mė tė mirė
kam pėrjetuar tė “magjishmen”
ende pa i mbushur tė 16- tat

Nė akuarelin e ėndrrave tė mia
Astriti ishte “pellazgu” i vėrtetė
mė “bandilli” nė moshėn time
me vasha ishte i dashur e skofiar
e djemtė ankoheshin s“i tekanjoz!





2
-----------------------------------------

Nė shpirtin e prushtė tė vashave
“pellazgu” ishte gjysmė perandor
me atė unė e ndieja puthjen bukur
se ai ishte “kalorės” i shkėlqyer
dashuria me atė nuk kishte kufij!...

Nė moshėn time isha mė e bukura
mashkujt mė quanin tė “virgjėr”
nė punė dashurie s“ma kalonte kush
isha me ves, i doja shumė djemtė
Kuptohet ata qė i pėlqente zemra;

Nė kėtė qytet tė bukur K“hajamėsh
aroma e ftoit mė ka dehur pėrherė
dashnorėt e Tiranės e tė Prishtinės
janė dashnorė vėrtet tė ēmendur
por, as tė tjerėt s“ janė pa sheqer

Nė kėtė natė ku unė ndodhem
dua njėrin nga ish dashnorėt, atė mė
tė dehurin, tė trishtin, mė tė uriturin
atė qė ma shtjerr kupėn sonte
atė qė mė bėn tė harrohem e tėra!




3
------------------------------------------

Gra tė mira tė dashnorėve tė mi
gra tė bukura, tė dashura,familjare
mė falni pėr kėtė ”sulm” tė vonė
unė sonte kėrkoj njėrin nga ata
qė etjen e mbushin me e t j e !...

Gra tė mira tė dashnorėve tė mi
mos u zemroni, mos merrni inat
se edhe ju dikur ishit dashnore tė
njėri-tjetrit, por, pėr arsye tė mira
gruaja pėrherė ėshtė e virgjėr...

Nė kėtė natė ku unė ndodhem
e gjeta njėrin nga ish dashnorėt
qenka i dehur, gjysmė i stresuar
asokohe atė e quanim, Akuarel
sepse ai aso kohe merrej me art!

Dėgjojeni si ( f l e t ) Akuareli;
“zonjė e ėndrrės dhe e puthjes
ujėz e praruar, ma jep buzėn pak
ta prek , ta puth , ta kafshoj,
se kjo natėjetė ka njė kuptim!..



4
------------------------------------

E di qė ora ka vajtur vonė
dhe aroma e ftoit mė nxit
se kjo ( n a t ė j e t ė ) e imja
mė bėn tė dashuroj me fund
Akuarel, i thosha unė mikut
nėse e do “biblėn” mė puth!

E dashur, l e x o m a shpirtin
lexoma puthjen , pėrqafimin
ishin fjalėt e Akuarelit
pėrpara se tė ndodhė kjo natė
unė do jem ai K“hajami yt

...s“ka mė e shenjtė se puthja
s“ka mė i shenjtė se pėrqafimi
kjo zhveshje n“ kėtė mesnatė
m“u nė mes tė kryeqytetit
i jep gjak tė puthurave
dhe kuptim takimit tonė

Akuarel, Ardi ishte i fejuari im
me atė unė isha shumė intime
e doja, mė donte; ishte i ėmbėl
por gojėt e kėqia na ndanė




5
-------------------------------------

Fjala e ligė ėshtė s“i rrufeja
ajo lind nga barku i sė keqes
dhe pėr rrethanat e asaj kohe
ato fjalė ishin tė mjaftueshme
pėr ta prishur fejesėn tonė;

Akuarel, kėtė ēast mjaftohemi
e puthura gojėn s“ ma lėndon
shpirt shtrėngoje Gresėn, duaje
puthe Gresėn , puthe, kafshoje
nė dashuri fillimet mė pėlqejnė;

Nė ēastet e mia tė erotikės
E bukura ėshtė te e ndjeshmja
tek metafizika e shtrėngimit
tek morali, nė ēastin e dhėnė
tek tė fshehtat shpėrthyese

Hyr nė mishin tim, hyr thellė
dhe mos kėrko asgjė pėrtej
kėtė moral ka Gresa, pėrqafom
duaje “biblėn” time , puthe
ti je kalorsi im , marsho!...






6
----------------------------------------

Asgjė e bukur s“ mė ka humbur
puthja e pėrqafimi mė bėjnė mirė
burrat me push unė i pėlqej
kur janė tė etur, kur kanė uri
thjesht mė bėjnė tė dashurohem

Nė librin e dashnorėve tė qytetit
qyteti ynė ėshtė plot me grafite
por aty mungojnė shumė emra
apo Bashkia e qytetit i ka fshirė
pėr ndonjė ( plotėsim ) shtesė!

Pėr kėtė “ punishte ” tė lashtė
pak ėshtė shkruar, pak ėshtė folur
kėto grafite mbi faqet e mureve
janė njė “libėr” me plotė tė meta
qė Gresėn shumė e zemėrojnė!

Unė s“ di a ka fjetur ky qytet
apo mendja m“ ka ngecur diku
ky qytet di tė flasė argo, tė qeshė
a k t i n e puthjeve dhe flirtin
me muzikė tė oheve i kam bėrė!...





7
------------------------------------

E di qė ora ka shkuar vonė
dhe s“ di tashti ēfarė tė bėj
unė kėtė natė e parandieja,
si njė rishfaqje tė sė bukurės
se kjo kohė ka tjetėr emėr
d a s h u r i a nė shtėpi ose
nėpėr vaska me ujė, jo rrallė
mė bėn tė mėrzitem shumė!..

Prishtinė, Tiranė, 1993-1994

--------------------------------------

Rrustem GECI,

Une jam Bahtir Hamza,

Rrustem Geci,
Te kam kerkua shum,shume hera. Por nuk po mundem me e gjete adresen e E-maill.
tende .

Ljamerohu te une, ne E-mail,adrese time
bahtirhamza@yahoo.com

Kam nje bisede te shkurt me ty.

Pershendetje shqiptare
Bahtir Hamza

--------------------------------------

Rrustem Geci, “Kėngė pėr Ēamėrinė” poezi nga libri i shekullit , “Kanuni poetik”


LIBRI I TOKĖS

Ne historinė e mėsojmė
tė mbushemi me frymė
tė njohim tė kaluarėn
vlerat e saj nė tė sotmen

Ne historinė e mėsojmė
nga njeriu i njerėzimit
nga shpirti betejave , nga
nevoja pėr tė kundėrtėn

Ne historinė e mėsojmė
qė tė jemi vetja , vetvetja
trashigimtarė tė krijimit
trashigimtarė tė pėrvojės

Ne historinė e mėsojmė
nga mėndjet e luftėrave
nga bashkėsia e gjėrave
nga pika e gjakut tė rėnė



P R E V E Z A

Kam njė lutje Ēamėri
Kam njė fjalė amanet
Kam njė lutje Ēamėri
Zot tė fatit tė jemi vetė

Kam njė lutje Ēamėri
Kam njė fjalė amanet
Kam njė lutje kombi im
Shqipėri jam tokė e det

Kam njė lutje Ēamėri
Kam njė fjalė amanet
Babė dielli dhe flamuri
Ēamėrisė i jepin shėndet

Kam njė lutje Ēamėri
Kam njė fjalė amanet
S“ ka Greqi nė Ēamėri
Tokė e Ēamit, Shqipėri!..


Trokitje Ēame

Nė kėngėt me Ēamėri
Fjalės i bien drithma
Djersė tė ftofta kohe
Tė rėna tė pėrgjakėta

Nė kėngėt me Ēamėri
Populli i vogėl ēam
Ēdo ditė i bie daulles
Se toka e tij nuk flė

Nė kėngėt me Ēamėri
Tė trojeve tė ilirisė
Ēami tregon Greqinė
Lirinė e tij tė shkelur

Nė kėngėt me Ēamėri
Prej ku nis Ēamėria
Plot lule gjaknxehta
Me kėngė ēame ēelin



A R V A N I T Ė T

Unė flas gjuhėn shqipe
i pat thėnė mikut tė tij
Aristidh Kola - Arvaniti
para se grekėt ta vrisnin

Asgjė nuk ka mbaruar
mė duhen 4 shekuj jetė
pėr ta kthyer mbarė, tė
kaluarėn tonė tė shkelur

Nėn atė qiell G r e q i e
tė tė vėrtetave pėrmbys
gjuha bėn luftėn e saj
Ēamėria tė mos bjerė

Homeri shkruante nė shqip
nė shqipen e pellazgėve
nė pellazgjisht Odisenė
lexuar e kam kėtė verė



Ē A M Ė T

Ēame , Ēame, Ēamėri
ke kraharorin me flori
I ke krojet bar me vesė
tek bie dielli po tė pres

Ēame , Ēame , Ēamėri
plot tė vrara ke nė gji
tri tė korra nė njė pemė
tri tė korra nė njė lėmė!

Ēame , Ēame , Ēamėri
tremijė vjet moj i l i r i
populli ynė ėshtė burrė
ėshtė gjaku nė flamur

Ēame , Ēame , Ēamėri
ti moj je njėmijė hijeshi
kėngėn mos e lė tė qaj
jepi gjakun tė mos thaj



Kėnga e K“lumshtit

Mėmė e gjakut
Mėmė Shqipėri
Shpirti mė digjet
Tė jem me ty

Loti i diellit
Nė pemė pikon
Ēami e ēamja
Gjėmė lėshojnė

Qiellit tė gjerė
Ndodhė ka re
Jo rrallė erėrat
Fshehin rrufe

Nė tokėn ēame
Homerit plak
Emri e sytė
I kullojnė gjak



2 )

Shkruan Janina
jam Prishtinė
jem Tiranė
e jem njė himn

Trapi i ēamit
traget me nam
mijėra vjet
lundron n“kėto anė

Qan Janina
gjakun e saj
nėn Greqi
pema do thaj

Dheu i ēamėve
njė ( dhe ) flori
sa jam Ēam
aq jam Shqipėri



J A N I N A

Nė pemėt e ēamit
koha nuk ka rėnė
ajo nuk ka tharė
po aty kėtu e vrarė

Nė pemėt e ēamit
pjesė tė kohės sonė
vetėm janė holluar
ato do shėndoshen

Nėn pemėt e ēamit
edhe ( hija ) qan
luftohet me veten
edhe me tė tjerėt

Nė pemėt e ēamit
koha s“ vjetėrohet
ajo do rinohet, me
gjallesa tė gjuhės



LUTJA E ĒAMIT

A mė lė o tokė tė qaj
unė dua tek t“i njė varr
unė dua kėtu tė vritem
gjaku im tė mos thaj

Gurė gjyshi kam kėtu
nė beteja i ka mbjellur
brenda ka disa kėngė
gjyshi im i ka shkruar

A mė do o tokė pėr vete
a mė pranon tė vdes kėtu
tė betohem jam ardhė
tek shtėpia ku kam jetu

A mė lė o tokė tė dua
gjaku i varreve mė troket
guri gjyshit atje brenda
ngritu o bir, mė thėrret!..



P O E T I

Kam edhe pak gjak
kam edhe pak jetė
qė letrėn ta mbushi
me muzikė tė fjalėve

Kam edhe pak gjak
kam edhe pak jetė
tė pi edhe pak ujė, tė
marr edhe pak frymė

Kam edhe pak gjak
kam edhe pak jetė
qė shenjtin e pa zot
ta flaki tej n“errėsirė

Kam edhe pak gjak
kam edhe pak jetė
qė dritėn e ėndrrave
ta shkrijė nė fjalė



Kėngėt e shtėpisė

Prej kėtu fillon populli
Intonimin e h i m n i t
betimin e tij pėr veten
betimin para flamurit

Prej kėtu fillon populli
rendjen e tij nėpėr kohė
ngjitjen e tij tek vetja
vrapin pėr tė ardhmen

Prej kėtu fillon populli
me duar dhe me thonj
tė mos humbas kohėn
ėndrrėn e tij tė ardh

Prej kėtu fillon populli
tė jetė zot i fatit tė tij
luftėtari i tėra betejave
heroi i tė gjitha fitoreve



2 )

Prej kėtu fillon populli
ti flakė targat e huaja
ti prish muret qė ndajnė
ti hap portat qė ndalojnė

Prej kėtu fillon populli
tė jetė vetja , vetvetja
tė hap malet me diell
tė hap fushat me rreze

Prej kėtu fillon populli
tė shprehė fuqinė e tij
lėvizjen e tij pėrpara, tė
drejtėn e vetėvendosjes

Prej kėtu fillon populli
tė jetė trim i betejave
lideri i tė gjitha fateve
bashkimi i shqiptarėve



3 )
Prej kėtu fillon populli
ti bie me grusht tė keqes
drejtėsisė sė padrejtė
dhe mizorisė sė fqinjėve

Prej kėtu fillon populli
kėngėn e tij tė shtėpisė
t“i marrė ditės d r i t ė
dhe t“i japė kohės kohė

Prej kėtu fillon populli
gjeninė e tij krijuese
qė lirinė ta armatosė
me kohėn e tij historike

Prej kėtu fillon populli
marshimin e tij tė madh
ndėrtimin e tij tė lirė
ėndrrėn e gjithė brezave



4 )

Prej kėtu fillon populli
tė mbushė gojėn thirrje
qė kėngėt e shtėpisė, tė
shumėzohen gjithandej

Nė kėtė ditė tė diellit
toka, ajri, uji, z j a r r i
katėr rrėnjėt e arbėrit
prej kėtu nisin tė rritėn

Prej kėtu fillon populli
fėmijėt e tij tė luftės, ti
kthej nė shtėpinė e tyre
nė njė betejė krejt ė re

Prej kėtu fillon populli
heroikėn e kėngėve
mesditėn e tij tė ardh
bashkimin e dy Drinėve


GJEGJ ELEZ ALIA

( Sipas motivit popullor )

Ndali shpurat bajloz i zi
ndali shpurat ku ke mėsy
unė nuk kam prona pėr ty
tokat e mia s“merren me sy!

Gjergj Elezi flet me popullin
qehajasė unė do t“ i tregojė
se zullumi mbi shqiptarėt
nė mejdan do tė mbaroj

Arma e Gjergjit flakė me ar
Arma e Gjergjit prush e zjarr
Kot rreh flatrat bajloz i zi
unė nuk kam motėr pėr ty!

Motra Gjergjit, vėllain veshė
Ia veshė armėt me u ndesh
Mbi ( 9 ) plagėt ngritet trimi
Gjerg Elezi nis tek himni!

Gjergj Elezi trim mi trima
I ngul shpatėn mu tek sqima
kurrė mos mėsy nė Shqipėri
se s“tė lėnė shqiptarėt e mi


K R I J U E S I

Jam mėsuar tė jetoj
edhe ku fryn era, edhe
ku bie shi, edhe ku bie
borė. Kjo ėshtė jeta ime
shtėpia ku unė vuaj
udha nėpėr tė cilėn eci
Jam mėsuar tė jetoj
me idetė e kėsaj kohe
qė i thėrrasin mėndjes
tė jetė mė krijuese, mė
e lirė dhe mė i lumtur
Jam mėsuar tė jetoj
me kohėn e panginjur
me vetminė kumbuese
dhe kundėrthėniet e saj
Jam mėsuar tė jetoj
edhe aty ku fryn era
edhe aty ku bie rrufeja
edhe aty ku bėhet luftė



PRITJA GJENIUT

Ku ėshtė fshehur gjeniu
Ai qė f l e t si populli
Ai qė qan si p o p u l l i
Ai qė di tė kėndoj si ai

Ku ėshtė fshehur gjeniu
Pyesin n ė n a t,baballarėt
Gratė e veja, fėmijėt jetim
Pyetė e gjithė K o s o v a

Ku ėshtė fshehur gjeniu
Ai mė i bukuri i kėngėve
Ai mė i bukuri i betejave
Ai mė i bukuri i fitoreve

Ku ėshtė fshehur gjeniu
Mė i gjakshmi dhimbjeve
Pyetė vullneti i popullit
Pret vullneti i popullit


I burgosuri i idesė

Jam gur i pandarė i kohės
I burgosur i diellit dhe ajrit
Jam fjala e gjerė e poetit
Jam zėri juaj i mė tė vrarit

Nė flakėt qė vetėm rritėn
goditem nga valė tė ashpra
nga pėrsėritjet monotone
tė zhurmave thuaja koti

Jam njė i burgosur i idesė
njė i burgosur...i pafjetur
jam dhimbja e sė bukurės
jam loti juaj i pėrbashkėt

Nė kėtė botė tė pėrplasjeve
kam plot tė pashpėrthyera
jam arti qė nuk mburrem
jam arsyeja qė nuk jepem


Rrustem Geci, “Kėngė pėr Ēamėrinė” poezi nga libri i shekullit , “Kanuni poetik” / p.s. lexoje dhe shpėrndaje!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    17/9/2010, 14:37

Rrustem Geci, poezi nga libri „Lulet e bungut“

A R G J I R I
Krejt nė fillim ishte ajri
ishte uji, fryma dhe shiu
dielli, mėngjeset, mesdita
pemėt e egra tė fushave

Krejt nė f i l l i m ishte
bari, shkretėtira gjelbėrt
shija e bukės dhe kripės
zanafilla e plot fillimeve

Krejt nė fillim ishte dora
tėrmetet dhe fatkeqėsitė
e krejt mėpastaj ia behėn
kaosi i lashtė a n t i k

Krejt nė fillim ishte era
kufijtė tanė tė arbėrit
shqipja shqip e shqipeve
adresa jonė e g j a k u t



GJUHA SHQIPE

Jam gjuhė e stėrmoēme
nėnėn e kam pellazge
ajo mua mė trashėgoi
tė jem e pėrjetshme

Ky mesazh i shekujve
10 mijė vjet pellazgji
dhe 3 mijė vjet Iliri
me tokėn tonė shkruhet

Kosovė, Iliridė, Ēamėri
trualli im g j u h ė s o r
me ju unė jam Shqpėri
me ju unė jam shqiptar

Gjuhė Indoevropiane
bija ime e gjakut, plot
gjuhė nga gjuha e jonė
u bėn gjuhė mė vete


A R B I

Askush s“ i dashuria
dhimbjes s“i rri pranė
askush si e nderuara
nuk na deh n“kėtė botė

Midis tė bukurės, dhe
dhe midis pėrqafimit
jeta pluskon e varfėr
tė jetė e pavdekshme

Pėr njė z o t tė madh
siē ėshtė d a s h ur i a
s“ ka qiell mė tė bėrė
se njė e puthur e vogėl

Jam i tėri i dashuruar
jam pėrtej ēdo ndarje
jeta pluskon e shkurtėr
tė dashuroj mė gjatė


E N I A N I

Asnjė ēelės historie
Nuk mė bie tamam
As t r u r i Platonit
As zemėr e Jezusit

Asnjė ēelės historie
Nuk mė bie tamam
As ēelėsi i gjeniut
As ēėlėsi i harrimit

Asnjė ēelės historie
Nuk mė bie tamam
I thosha sot mikut
Tek i shkruaja letėr

Prej shpirtit mė vjen
tė bėhem kryengritės
se shenjtorė tė paqes
nė 5 pjesė mė ndanė


Jeta e brendshme

Jam nė detyrė hyjnore
nė gjinjtė e sė bukurės
nė gjinjtė e sė dashurės
nė lulen mė femėrore

Jam nė detyrė hyjnore
jam mbi buzė tė Afeidės
ku jeta ėshtė e shkurtėr
pėr t“u dehur me fund

Jemi nė detyrė hyjnore
mbamė pėr vete shpirt
mblidhėm , shtrėngomė
jam e “ēmendura” jote

O engjėlli im i shpirtit
o i bukuri i Prishtinės
jam shtrirė se u dogja
mbytėmi sisat o shpirt


L I R I S Ė

Me hir apo me pahir
ti je ( uji ) mė i pishėm
fryma mė e nevojshme
drita e tė gjithė yjeve

Liri, pa ty , asnjė aromė
gruaje, nuk e ka shijen
tėnde, as ermimin tėnd
tė hoveve dhe rendjeve

Nė gjithė qiejt e tokės
nė gjithė qiejt e diellit
ti je qielli mė kumbues
gjelbėrimi mė i gjelbėrt

Liri, me hir a me pahir
je shkėlqimi i betejave
fitorja e tėra mbarėsive
mė e gjakėta ėndėrrave


A F E I D A

Shoqe shoqe kallamoqe
misėrin tim pse ma hoqe
misėrin tėnd pse se poqe
shoqe shoqe kallamoqe

Shoqe shoqe kallamoqe
posi bleta pas mė ndoqe
posi rrodhe ti s“mu hoqe
shoqe shoqe kallamoqe

Shoqe shoqe kallamoqe
misėrin tim pse se poqe
misėrin tėnd pse e hoqe
shoqe shoqe kallamoqe

Shoqe shoqe kallamoqe
djemtė duan tė na puthin
mosha jonė ėshtė e pjekur
shoqe shoqe kallamoqe


A R V A N I T Ė T

Unė flas gjuhėn shqipe
i pat thėnė mikut tė tij
Aristidh Kola - Arvaniti
para se grekėt ta vrisnin

Asgjė nuk ka mbaruar
mė duhen 4 shekuj jetė
pėr ta kthyer mbarė, tė
kaluarėn tonė tė shkelur

Nėn atė qiell G r e q i e
tė tė vėrtetave pėrmbys
gjuha bėn luftėn e saj
Ēamėria tė mos bjerė

Homeri shkruante shqip
nė shqipen e pellazgėve
nė pellazgjisht Odisenė
lexuar e kam kėtė verė



Lidhja e shkronjave

Jetojmė nė tė njėtėn kohė
nėn tė njėjtin qiell me yje
ku e bukura dhe i bukuri
dihatin me tė njėjtėn frymė

Jetojmė nė tė njėjtėn kohė
ku valė tė ashpra tė jetės
thyhen nėpėr kundėrthėnie
dhe shpėrndahen qyteteve

Jetojmė nė tė njėjtėn kohė
me tė njėjtėn etje tė shpirtit
ku koha ėshtė krejt pakėz
pėr tė krijuar mė shumė

Jetojmė nė tė njėjtėn kohė
Me tė njėjtin gjak tė kohės
Ku bashkimi i shkronjave
Ngre zėrin e pėrbashkimit



A L M I R I

Njė natė me dashuri
mund tė jetė njė natė
mund tė jetė njė vit
mund tė jetė njė jetė

Zemra ime , lutja ime
njė natė me dashuri
do ishte njė pėrqafim
ndoshta njė shpėrthim

Njė ēast me dashuri
me atė qė e dashuron
do ishte gjithė ėndėrra
qė do i dhuroja shpirtit

Mendja ime, qielli im
njė natė me dashuri
s“ ėshtė vetėm njė ēast
po edhe njė ndryshim




Ē E L Ė S I

Nė njė ēelės qė hapė derėn
pėrpiqesha tė gjej veten
tė g j e j tė kaluarėn time
disa nga kujtimet e shkuara

Nė njė ēelės qė hapė derėn
lexoj numra tė pafudėm
ėndrra tė njė kohe inerte
hije copash tė shpėrbėra

Nė njė ēelės qė hapė derėn
doja ta gjeja tė kaluarėn
pjesė tė j e t ė s sė jetuar
qė unė i kisha pėr zemėr

Nė njė ēelės qė hapė derėn
plot gjėra s“kanė kuptim
plot gjėra s“thonė a s g j ė
plot gjėra s“dua as t“i kujtoj



H A R E A

Pak kohė mė ka mbetur
dhe n a t a do tė ikė
qė gojėt tona tė puthen
deri nė p a m b a r i m

Jeta me shumė dashnorė
dhe me qytete pėrreth
ėshtė loja ime e shpirtit
dhe loja ime e trupit

Jeta me shumė dashnorė
mė ka bėrė tė shtrihem
nėn gjoksin e burrave
nėn tė ėmblen e tyre

Jeta me shumė dashnorė
ėshtė jeta ime e sotme
ēastet e mia tė ėmbla
koha qė mė ka mbetur



LULET E BUNGUT

Tė gjitha eposet janė ngritur
fushės sė gjelbėrt tė Kosovės
brenda ėshtė muza pellazgėve
brenda ėshtė Shqipėria etnike

Tė gjitha eposet janė ngritur
me vete sjellin pluhur dhe tym
nė sulm janė tre Troja tė lashta
dhe kullat me gur tė Olimpit

Tė gjitha eposet janė ngritur
me vete sjellin kėngė vendase
nė shesh janė bijtė e Shqipėrisė
mė tė zotėt e luftės dhe paqes

Tė gjitha eposet janė ngritur
fushės sė gjelbėrt tė Kosovės
tė ruajnė qenien dhe shpirtin
pemėn e gjuhės dhe shkronjat


2 )
Tė gjitha eposet janė ngritur
me prillin e kėngėve nė gji
rrėnjė e Kosovės nuk shkulet
gjak i Kosovės nuk mbytet

Kjo lule e bungut nė pyll
ka lėngun e tokės me diell
qielli i Kosovės s“ngushtohet
as shqipja Kosvės s“vjetrohet

Tė gjitha eposet janė ngritur
fushės sė gjelbėrt tė Kosovės
brenda ėshtė muza pellazgėve
trashigimtarėt e saj shqiptarėt

Tė gjitha eposet janė ngritur
fushės sė gjerė tė Kosovės
arti i ēlirimit nuk njeh kufij
nė gjitha kohrat ka emrin, liri !..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content




MesazhTitulli: Re: Rrustem Geci    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Rrustem Geci
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: