Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Rozi Theohari

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Rozi Theohari    17/9/2010, 14:15

Poezite e Rozi Theoharit ne shqip dhe ne anglisht do vijojne ne kete teme
Lexim te kendshem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rozi Theohari    17/9/2010, 14:16

Rozi Theohari eshte nje nga shkrimtaret e mirenjohura shqiptare.Ajo ka lindur ne fshatin Dardhe te Devollit dhe ka jetuar ne Korce dhe Tirane. Sot jeton ne Boston. Ne Vitin 2006 Shoqata e Shkrimtareve Shqiptare te Amerikes themeluar nga Gjeke Marinaj e nderoi Rozin me Cmimin "Pena e Arte" per Publicistike. Libri i saj "Mbi Thinja Fryn Ere" ishte me cilesori i botuar ne vitin 2005. Cmimi ju dha ne Takimin Vjetor te SHSHSHA ne Cikago.


DREAMS ARE NOT BLACK OR WHITE
Nga Rozi Theohari

In the old days,
The black women
Brought up white children.
Today, I,
A white girl, baby-sit
A black child,
My little curly Cherub.
Her eyes are bright
Like May sunshine.
Her skin is soft as silk.
When she smiles
Violet roses
Flush her cheeks.
She dreams of becoming a pianist,
And I a surgeon.
(Dreams are not black or white)
Little brown fingers close
Over my pink ones
Creating
A butterfly with striped wings.
By our command
The butterfly
Begins to fly....
And with it... our dreams..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rozi Theohari    17/9/2010, 14:16

In The Veteran's Death

The flag finishes fluttering
The monuments--echoing
The ocean refrains from waving
The wind ceases blowing
Birds stop migrating
Flowers stop blooming
People quit moving
The nation retreats from honoring
The invalid's wound begins cauterizing
The friend's tear lies freezing
The candles dim shinning
Children no longer smiling
WHEN THE VETERAN IS DYING
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Rozi Theohari    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Rozi Theohari
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: