Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Rexhep Qosja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Rexhep Qosja    17/9/2010, 13:48

Rexhep Qosja ka lindur me 1936 ne Vuthaj te Malit te Zi, ku kreu filloren, ndersa tetevjecaren e mbaroi ne Guci; shkollen normale e mbaroi ne Prishtine dhe, po aty, u diplomua ne degen gjuhe-letersi te Universitetit te Prishtines me 1964. Studimet pasuniversitare i ka vazhduar ne Beograd dhe me 1971 mori graden e "Doktorit te shkencave filologjike" me tezėn "Adreni-jeta dhe veprat" (1972). Si punonjes shkencor ne Insitutin Albanologjik te Prishtines dhe si drejtor i atij Instituti (1972-1981) ai ka dhene ndihmesa shume te rendesishme dhe ka botuar nje numer te madh veprash e monografish, si : "Panteoni i rralluar" (1972), "Shkrimtare dhe periudha" (1975). "Anatomia e kulture" (1976), "Prej tipologjise deri te periodizimi" (1979), "Morfologjia e nje fushate" (1980), "Nocione te reja albanologjike" (1983), "Porosia e madhe" (1986), "Populli i ndaluar" (1990). Eshte profesor akademik. Ka shkruar edhe romane e drama, si dhe kritika e ese. Pnes se tij i perkasin "Mite te zhveshura" (1978), "sfinga e gjalle", "Vdekja me vjen prej syve te tille" (1974) etj.


Duke veshtruar jeten kerkon frymezimin
(Shkeputur nga romani "Vdekja me vjen prej syve te tille")

Ka do dite, ndoshta prej se merkures se pare te qershorit, apo, ndoshta, edhe prej se enjtes, kur binte nje shi i imet, i dendur. Ti e ndien veten te shprazet, fyell; bosh, si shtogu kur ia nxjerrin palcen, si peshku kur ia shtrydhin vezet, si lehona kur ia heqin foshnjen. Te duket se nje humnere e gjere dhe e thelle, gati e paskajshme dhe e pafund, eshte mbeshtjelle me lekuren tende te holle, te bute, te bardhe qe e skuqin menjehere rrezet e diellit, duke te detyruar te kerkosh hijen qe i le te qeta nervat e tua te ndjeshme per se tepermi, qe t'i ndezin aq shpejt ndjenjat dhe imagjinaten. Tashti nuk ndien nevoje as te ulesh prane tryezes qe s't'i ze mire kembet perfundi, qe me lapsat, fletet, fletoret, skedat, ngjiteset, kutite eshprazeta te cigareve, shpuzoret, stilografet, kapeset, te qitura vend e pa vend, dhe me makinen "Erika", te kthyer anash, deshmon se nje shqetesim eshte realizuar ne harmonine e imagjinates duke lene realitetin e saj ne gjendje crregullsie. Tani mund te dalesh ne kafenene "Khajami", ne Rrugen e Kepucatreve, ku mblidhen poetet, prozatoret, artistet, regjisoret, piktoret, kompozitoret, kengetaret dhe gazetaret, ku je i sigurte se do te gjesh edhe Hajrushin e Kenduesit, Musliun e Kapeshnikut, Idrizin e Skeres dhe Aliun e Karahodes, qe zakonisht, i prijen muhabetit per piramiden e larte te letersise, filozofise, estetikes dhe linguistikes moderne, duke mos e gjetur asnjehere gjuhen e dallendyshes rreth tyre. Mund te inkuadrohesh edhe ti ne keto muhabete te shpeshta dhe te zjarrta qe behen me kafe turke, caj kinez, konjak te Korces, raki te kumbullave dhe koka-kole perpara, e te degjosh Hajrushin, dramaturgun qe perbuz teoriket e kafenese, kur thote, me nje ton patetik dhe gjeste teatrale, se si ne piramiden e arteve dhe te shkences mund te hyjne ata qe kane prirje dhe s'pertojne t'i kerkojne hyrjet e shumta, qe shpien ne brendesine e saj te pershkuar prej labirinthesh...Dhe mund te shkosh ne shfaqjen e baletit "Liqeni i mjellmave", t'i shohesh balerinat dhe balerinet, si fluturojne ne krahet e ambicieve, te shpresave dhe te endrres dhe si, ndonjehere kur shiriti i enderres u nderpritet, leshohen ne dyshemene e ashper dhe tendosin durimin e shikuesve, dhe mund te ndalesh me gjate ne parasallen, t'i shikosh ciftet e hekurosura qe ekspozojne lumturine e rrejshme, fustanet e shkurtuaraderi te laku i prapanices, paradat e takave te holla, si gjilpera e kepucetar Arifit te Gojanit, qe shpojne tepihun boje mjalti; vithet e gjera, te permbledhura ne bele, qe perdridhen si rrota e mullirit; kemishat e bardha me kravata flutura qe sillen verdalle duke dhene e marre pershendetje kolltuku derisa te bjere zilja e fillimit te aktit te pare, te dyte apo te trete. Tani, kur kerkon frymezimin dhe, si duket, akoma nuk do ta gjesh, mund te shkosh ne pjacen e qytetit, Rruges se Gjyqit apo Rruges se Televizionit, perskaj teneqexhinjve, qe e mbushin hapesiren me tingujt moderne te veglave te tyre primitive, t'i numerosh kuajt e gomeret qe mes veturave qe fluturojne asfaltit, ecin krenare perpara kesulave te bardha, te tretura ne mesin e kravatave dhe te kapelave. I qet kembet, me kujdesin e lehones, ndermjet grumbujve te domateve, specave, kastravecave, molleve, karrotave, spinaqit, balancave, bezhdileve, minjve te ngordhur, duqeve te cigareve, i ngin syte me ngjyra dhe hunden me ere e, pastaj, kerkon frymezim prej setrave te zhgunit, pantallonave te leshta, tirqve, kemishave te leckosura, qafave te rrudhura, te palara, faqeve te pershkuara prej te carash te holla, te kryqezuara si shigjetat e grekeve e te persianeve, gishtave te perdredhur, tere nyja-nyja, si burgjite e Salajdin Batallit qe e ka dyqanin aty pak me tutje, ne hyrje te pjaces; syve qe shikojne nen vetullat e kerleshura, ku qimet perleshen me njera-tjetren.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rexhep Qosja    17/9/2010, 13:49

REXHEP QOSJA ĖSHTĖ HIJA E VET ZOTIT

Shkruan:BAHTIR HAMZA,
13.Janar.2008.

Kur zihet nė gojė emri i Profesor Rexhep Qosjes ata qė e duan kombin duhet tė ngriten nė kėmbė, ndėrsa pėr tė tjerėt vlen thėnia e Qosjes:”Vdekja mė vjen prej syve tė tillė”.

Rexhep Qosja ėshtė profeti ynė i kombit.
Rexhep Qosja ėshtė numer njė nė letėrsi.
Rexhep Qosjen e kėrkon gjuha,toka, atdheu,nxėnsi e studenti.
Rexhep Qosja ėshtė intelektual me kulturė tė lartė.
Ēdo mendim i tij ėshtė mendim profeti,sepse Profesor Rexhep Qosja, guxon ta thotė tė vėrtetėn kudo me dashuri.
Kuptohet qė ėshtė i sulmuar nga tė verbėrit nga pushtetarėt me dy *****,nga bashkpuntorėt e UDB-es,qė ishin sigurimcat e shtetit Jugosllav.

Kėshtu ishte edhe me tė madhin Faik Konica,e sot Faik Konica, ėshtė ngjallur, e ngjalli guximi pėr ta thėnė tė vėrteten gjithmonė.
Akadamik Rexhep Qosja, ėshtė hija e vet ZOTIT,anmiqėt, tė vrebėrit e shohin tė vogėl dhe tė kėtillė e dėshirojnė kolosin tonė, e kolosėt si Profesor Rexhep Qosja, lindin nė cdo dyqindė (200)vjet.Ndėrsa Tempulli i tij do tė jeton edhe dy mijė vjet.

Rexhep Qosja, ėshtė ndėr figurat mė madhėshtore shqiptare.
PENA SHQIPTARE,e shapllė intelektualin mė tė madh e mė tė guximshėm tė shekullit njėzet,(XX) dhe anėtar nderi i Shoqatės alternative tė poetėve’’PENA SHQIPTARE’’

Ky shkrim EDITORIAL,ėshtė marrė nga gazeta:”PENA SHQIPTARE” Nr=5. Shkurt.2005.Prishtinė.

BAHTIR HAMZA

I GJALLĖ MBETET TEMPULLI YT
(Rexhep Qosjes)


Ti, nga nata e Vuthajve, Kosovėn pėrqafove
Zgjim nėpėr vite e mote i palodhur
Gjak i paster i kombit shqiptar
Nderin e shqiptarisė lartėsove
TI HIJE E VET ZOTIT, NJERI.

Me buzėdridhje ligjėrove pėr shtigjet e lirisė.
Gjuhen shqipe,tė lidhur nė palcėn korrizore
Nė trupin tėnd shpirti dhe trupi i Shqiperise
I ndezur mes luleve e dhėmbjeve prore.
TI HIJE E VET ZOTIT, NJERI.

Kosova dhe shqiptarėt,mbėrthyer me ROBĖRI,
Ti nyje e dy shekujve pėr LIRI
Deshtėn tė verbojnė laraskat me TRADHTI
Gjarpėrinjtė helmues,me tė humb KRENARI
TI HIJE E VET ZOTIT, NJERI

Me tė shue frymarrjen e mushkėrive
Dhempira e lugaterė qė kanė vulė krimi
Me tė gllabrua pėr sė gjalli, hijenat e zhgjebosura
Nė joplotonin e lirisė, me tė ulė nė karrigė tė zezė
“E VDEKJA MĖ VJEN PREJ SYVE TĖ TILLĖ”

Ti bir i dheut tė shqipes,nuk i morre dyert e Botės
Shqiptarėt mes errėsirės e dhėmbjes,lotojnė
PROFETIZMI YT ēdo pranverė ndriqim i kohes
O Rexhep Qosja, VDEKJEN S’TA PRANOJ,
TI HIJE E VET ZOTIT, NJERI

Shtator.02.2007.Toronto.

NĖ KĖRKIM TĖ DIELLIT

Tė shanė tė sharėt,
Ata qe ti i rrite, nė Tempullin tėnd, i shkollove,e i edukove....
Tė plagosėn me shpifje e gėnjeshtra,shqiptarėt UDB-ash me Serbi.
Shqiptarėt e Kosovės,nė Kosovė,- e Kosova,jashtė Kosovės!
Medet o Medet – oj Shqiptari……
Edhe sa shekuj shqiptarėt do tė jenė robot,e nėn robėri ..........
I GJALLĖ MBETET TEMPULLI YT,
TI HIJE E VET ZOTIT,NJERI.


E Diele.18.korrik.2005.New YORK.USA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Rexhep Qosja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: