Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Rexhep Elmazi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Rexhep Elmazi    17/9/2010, 13:37

Poeti Rexhep ELMAZI, nuk pati fatin tė zhvillohet sepse dora vrastare ia kėputi jetėn atė fund maji tė 1978 . Qysh atėherė, vėllimi poetik botuar nga Rilindja mė 1972 , bėhet feniks me porositė dhe me qėllimet e kėtij njeriu martir qė u bė shėnjestra e okupatorėve qė vrisnin me dorėn e zgjatur tė sherbėtorėve tė tyre...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rexhep Elmazi    17/9/2010, 13:39

Ferit RAMADANI alias (Ardian R . AFMETI) :


PAK FJALĖ PĖR VDEKJEN DHE “FRYMĖMARRJEN”

Nė regjistrin e fakteve , apo mė mirė tė themi nė regjistrin e ngjarjeve qė duan shpjegim pėr ngritjen tonė tė krijimtarisė kulturore, pėrveē shumė mistereve qė ndodhin, mbetet tė ndriēohet e tė hyjė nė sintezėn e vlerėsimit tė mirėfilltė edhe autobiografia dhe vepra e vetme e Rexhep Elmazit “Frymėmarrje”, qė atij i jep jetė edhe pas dy decenive tė vrasjes misterioze qė mbushen mė 25 maj tė kėtij viti.

Pėr biografinė e poetit tė vrarė Rexhep Elmazi shumė pak ėshtė shkruar. Ai kishte kryer Fakultetin dhe punonte nė atė kohė nė vendin e lektorit nė Komunėn e Gjilanit.Merrej me shkrime dhe ato i botoi kryesisht nė Rilindja, Jeta e re, Zėri i rinisė, Flaka e vėllazėrimit, Jehona dhe nė tė tjera gazeta qė botoheshin nė Prishtinė e nė Shkup.
Librin e parė me poezi tė titulluar “Frymėmarrje “ e botoi Rilindja e Prishtinės mė 1972.Megjithatė, nė vend qė libri i kėtij poeti tė bėhej dritarja e hapur drejt shtigjeve tė krijimtarisė dhe zhvillimit, pėr atė se si u shkrua dhe ēka trajtoi nė nivelin e ngritjes kulturore , nga policia letrare e asaj kohe Rexhep Elmazi filloi tė ndiqet. Ata me syrin e korbave dhe mendjen vrastare analizuan e stėrholluan mendimet,motivet, metaforat, simbolet e veprės dhe konstatuan se njė vepėr e krijuar me atė stil ėshtė e rrezikshme, dhe se autori i saj patjetėr do tė ishte i tillė.Dhe sėrish me anėn e mekanizmit tė linjave tė zbėrthimit synuan tė futėn nė lidhjen e shpirtit tė poetit qė kishte me tokėn, njeriun, lirinė e tij.U futėn pėr tė parė pushtetin e poetit qė kishte nė dimensione tė mirėqenjes. E meqenėse ata ishin shprishėsit e saj,dhe si e si krijonin llahtari iu vunė nė dy plane, edhe veprės poetike “Frymėmarrje”, edhe poetit Rexhep Elmazi.”Frymėmarrjes” qė bėri njė shenjėzim tė vlerave letrare si nė domethėnje dhe nė vlerė artistike, dhe poetit qė ndjente nevojėn tė qartėsojė lidhjen e ndjenjės me qėndrimin ideoemocional , e pėrmes tyre tė pohojė nė ēdo ēast atė qė duhet dhe tė mohojė atė qė s’duhet.Domethėnė ai dinte si t’i kėndojė lirisė, dashurisė!Ai dinte si t’i godasė robėruesėt dhe tė gjithė ata qė kishin shpirtin e mbushur me urrejtje.
Policia letrare e kapėrdisur nėpėr zyrat e shtėpive botuese ndjenin njė shqetėsim nga lirikat meditative tė kėtij poeti dhe duke vėnė syzat nė sy e duke u kėrleshur nė shpirt, duke ngritur gllėnkat e rakisė pėr tė “kthjellur kokat” qė tė shkruanin pėr temat e caktuara, panė se shtrirja e poezive tė kėtij poeti ėshtė jashtė porosive policeske.Pa shije pėr ata.Goditėse!Me njė fjalė ishte sfidė shpalljesh pėr njė botė tė re ku pavarėsia e ideve, e rritės dhe zhvillimit nuk mvareshin nga gishti i diktateve!Prandaj qė nga dalja nė dritė e vėllimit poetik “Frymėmarrje “ tė Rexhep Elmazit, poetit iu ndalua botimi, dhe pothuajse nuk botoi asgjė pėr ata gjashtė vite jetė pas botimit tė “Frymėmarrjes”.U shpeshuan ndjekjet e provokimet nga zagarėt e larot pseudointelektualė.Iu kėrcnuan se do ta pushojnė nga puna nėse ai nuk e ndryshon qėndrimin nė krijimtari.
Veprėn “Frymėmarrje” e pėrshkon fenomeni i ndjenjės se mbi tokėn dhe njerėzit e Kosovės qėndron njė peshė misteri qė ua ngushton damarėt e rritės. E megjithatė, forca pėr tė bėrė mbijetimin e shpie atė nė titullimin e saj pėr ta ndarė nė pesė cikle ashtu siē ishte ndarė edhe tėrėsia natyrore e trungut dhe shpirtit shqiptar nė atė kohė.Pėr poetin kjo ishte njė brengė, shqetėsim i pėrhershėm.Ndaj kėrkoi variantėn e shprehjes si ta gjejė shtegun e njė nisme.Prandaj ai bėri ndarjen e cikleve pėr tė krijuar meditimin nė simbolikėn e domethėnjeve.Duke u nisur nga cikli i parė deri tek i pesti; Pėr shokun tim qė kėndon, Dasma pa krushq, Sfinga, Lumi, Kujtim, mund ta kuptojmė pushtimin e domethėnjes e porosisė pozicionale tė poetit, krahas gjithė shpifjeve e ndjekjeve ekscesive pushtetare qė ia bėnė deri nė vrasjen e tij dhe pastaj.
Meqense ky shekull ēdokujt i ka dhėnė mend dhe ia ka hapur sytė me kėrcnim dhe nga lėkura e vet, secili ia bėn flamurin e ngjyrosur me gjak, edhe ne shqiptarėt tė ballafaquar me kėto skena nė vatrat e rrafshuara shumė herė nga grykėsit bėmė pėballimin se njeriu s’dorėzohet kollaj.E njeriu i Kosovės si Herkuli pėrpiqet ta rimėkėmbė atė . Kėshtu e krijon fenomenin e qėndresės nė vargje tė kėtij cikli Rexhep Elmazi, pastaj duke u ndeshur nė ata udhėkryqe mendimesh e veprimesh njeriu ynė i trollit ku lindi, e shtyri poetin tė frymėzohet qė tė heqė perdet prej syve dhe foltoret ia bėri vendkushtrim pėr ecje tė reja nė jetėn e dritės.Prandaj ai kėshtu shprehet nė vargje:

“Hapi me afsh Abetaren ... dhe filloi
pėr njė mend e jo me fatamorganė
tė mėsojė nė gjuhėn e vet prej A-sė
fjalėt aqė tė mėdha aqė tė ndritshme
(Refreni i kėtij shekulli)

Lirika e ngrohtė, botėkuptimi i jetės dhe dashurisė qėndrojnė karshi mizantropisė e misogjenisė degjenerike qė vihen re nėpėr krijimet e tij.Me kėto plane dhe linja krijuese Rexhep Elmazi bėn lėvizjen mendore dhe shfrimi i tillė krijues zgjon nė ndėrgjegjen e lexuesit kulmin sfidues pėr t’u ndeshur me njė padrejtėsi qė nė dukje vjen e hy pėrvjedhas si shpėtimtare dhe si liri e plotė.Ai nė krijimin e tij poetik pėrmes shkėlqimit tė njė ironie ja se si e porteretizon shembjen e njė tradicionalizmi tė mbjellur te ne shqiptarėt e pėr hirė tė ruajtjes dhe kultivimit tė tij sa varre e plagė janė hapur. Kėshtu shprehet ai nė poezinė

Dasma pa krushq:
....

I shtrijnė pyjet krahėt e flakės
pėrqafojnė bjeshkėt qė po derdhen
po tė dinte toka ēka po bėhet
mali me mal do ish afruar.

Mbrėmė dy vetė dhe terri
i trupuan malet...
- Qysh na iku ēika
pa kerr tė kuq pa pushkė!

Vetėm Hėna me yjet
ishin krushqėt e tyre.

Ashtu siē e ndjen peshėn e tradicionalizmit mbi tokėn dhe njeriun e Kosovės, Rexhep Elmazi nuk mundet ta durojė sepse :

”E dashuria s’ėshtė dashuri
nėse s’gjen rrugė pėr tė ecur...”!

Vitet e ardhmėrisė sė Kosovės e bėnė atė lėvizje.Befasisht nga koha kur frymėzohej e jetonte poeti, ēdo gjė pothuajse ka ndryshuar.Nė tokėn e Kosovės ma tepėr se gjithkund u mbėrri niveli i ngrites sė ndėrgjegjes, shkalla e lartė e emancipimit, ideja e pavarsisė.

Megjithatė fatkeqėsisht , kthetrat e njė pushtuesi brutal akoma hapin plagė e varre pėr tė mos frymuar kėnga e “Frymėmarrjeve “ tė Rexhep Elmazit qė e deshi tė lirė dhe pėr, lirinė e saj, kushedi a prehet i qetė...?!

-----------------------------

REXHEP ELMAZI


FRYMĖMARRJERilindja , Prishtinė 1972Pėr shokun tim qė kėndon

------------------------------

REFRENI I KĖTIJ SHEKULLI


Prej tėrė pjellės sė saj kėtė shekull
Nėnė - koha e lindi dhe i kėndoi
- Bir e bėfsh muze Tokėn!... nė gjithėsi
veēse njė konak pėr ata qė diku janė nisur
e nė tė i qet shtegu sa pėr tė pushuar !!!...
...ēdokush u nistė prej teje si prej Erės sė Re !

-Ja pra ! ky shekull ēdokujt i ka dhėnė mend
duke hapur sytė me kėrcėnim, njeri a popull qoftė
s'rri mė kėlluq mbi vezė: me lėkurėn e vet
bėn flamur e ngjyrėn me gjak
dhe kėrkon diēka qė ende s'e njeh
punon si Herkuli nė vatrėn e tij tė rimėkėmbur
aq herė rrafshuar nga grykėsit
qė mbi kockat e huaja lėpihen si hiena

Ky shekull na ka bėrė vetėtimė
tė gjuhemi zbrazėtirės sė kasollės sė Zotit
kemi arrirė tė bredhim si kometė
me teh nė qafė
paralele me rrezet qė s'dimė ku mėsyejnė

kurse nė Tokė, kėsaj ore shekullore
pranė barit pranė ujit pranė shkėmbit
u ndie njė bombė e fuqishme :
- grusht i ramė Hėnės
duke kėrkuar Diellin apo njė rrugė mėtej
njerzia zhgjndėrroi ėndėrrat pa frikė
mori ngrykė fėmijė e grua... pushoi pakėz
pranė plangut tė vet tė shkatėrruar!...

por s'vonoi shumė dhe u ngrit
hoq perdet prej syve la perėnditė
dhe faltoret i bėri vendkushtrimi
pėr ecje tė reja nė jetėn e dritės
hapi me afsh Abetaren ...dhe filloi
pėrnjėmend e jo nė fatamorganė
tė mėsojė nė gjuhėn e vet prej A-s
fjalėt aq tė mėdha aq tė ndritshme

dhe mė nė fund dita agoi jetėr !...
askush s'dėshiron tė kthehet me nostalgji
pas shpine - shikon mrrolshėm
dhe me gaz pėrpara, sepse bindet lehtė
se ēdo ditė e shkruar bėhet mė e vogėl
nga ajo qė vjen.

-------------------------------

PĖR SHOKUN TIM QĖ KĖNDON


ti nuk ke lindur pėr ta shijuar jetėn
atė e ndjenjė nė botėn pėr rreth
nė gėzimet dhe lotėt qė lėshon njerėzia
ēdo gjė pėr ty domethėnje tė posaēme pse ėshtė

ēdo ngjarje nė mėnyrėn tėnde e feston
lumi bie fjala ėshtė shoka
qė lidh koha pėr breza : dita e nata
janė dy kėngė pėr hymnin e botės
njėra ditirambi, tjetra elegjia e saj.

atje ku ndihet vlimi mė i prekshėm ti zhytesh
lotėt e huaj tė bien mbi zemėr
ku njerėzit mes veti vriten nga mosdija
nga ambicjet e ulėta fjala jote u hyn nė mes
vuajtja dhe gėzimi jan tokė pa gardh
ku ti mundesh tė hysh lirisht pėr tė pirė ujė
meqė rrėnjėt i ke thellė nė popull
ty vėshtirė ėshtė tė tė gjejė njeriu pėr tė keq

ti nuk ke vetėm njė nėnė e njė at
para sė gjithash jeta ėshtė nėna jote
prandaj ti jetėn s'e jeton por e kėndon
si t'ishe lyrė nė dorėn e huaj !

-------------------------

FRYMĖZIMI


Sa bukur, sa mrekulli !
nėna ma ka shtruar sofrėn
nė kėtė ditė dimri
mangallin me prush tė kuq
e kam pranė

qetėsi... pastėrti...!

lapsin e mbaj nė dorė
gjė s'pipėtin
pos gocave qė bėjnė cik-cak
duke u gjuajtur mes veti si nė lojė
pėr inatin tim qė asgjė s'di
gjersa pres idenė tė mė vijė !...

----------------------------

BISEDĖ ME POETIN

poetin kur e takon nė rrugė
mos ja mėsyj ta ndalėsh pėrngut
tė bisedosh pėr jetėn pėr botėn pėr shoqėrinė
ėshtė fjalėkoprrac ai, tė thuash mendjelartė
me tė s’flitet dot, pra mos e ndal

mund ta shohėsh duke folur me barin
mė lehtė se sa me mua e me ty
duke folur me shtazėn me lumin me pyllin
me retė e zeza me vetėtimėn bubullimėn
qė i rrinė ditės si kasketė mbi sy
me natėn e zezė tek ndonjė skutė e saj
pėr tė gjitha kėto neve na kandet fjala e tij

n’e pafsh tė habitur o tė humbur
pas ndonjė sendi krejt pa rėndėsi
nė diēka qė neve na duket marrėzi
ti mos e nga t’ia prishish atė qetėsi
por dije se sė shpejti
diēka ka pėr tė krisur
me kėngėn e ardhshme tė tij.

--------------------------

Dasmė Pa Krushq

------------------------

KUR JE I DASHURUARBota ėshtė plot bukuri
edhe shoqja ime kėtė emėr e ka

E nesėrmja tė mirėn premton
edhe biri im kėtė emėr e ka

Kėnga qė kemi nė buzė
quhet ardhmėri

Si ta kish marrė emrin
e sime bijė

----------------------------

KUR SHKON TI


Kur shkon ti

i merr kėngėt e mia
mė lė tel tė ndryshkur
pa zė

Kur shkon ti

zvoglohem pėr aq sa rritem
kur vjen ti.

Kur shkon ti

e ruaj vetėm njė fjalė
gjersa tė mos kthehesh
ajo mė je ti

-----------------------

NĖSE...Nėse sosen fjalėt e tua
e tė miat s'presin mė pėrgjegje
pse krenohemi me kėto gojė qė kemi


Nėse vjen ēasti
tė shikohemi veē nė shpinė
pse krenohemi me kėta sy qė kemi


Nėse vihet gardh
nė mes tė trupave tanė
pse krenohemi me kėto duar qė kemi


Nėse...

----------------------------

MALLI PĖR LUSHEN


Lushe moj Lushe
sa mallin e kam nė gji
qyshse s'tė shoh me sy
Lushe moj Lushe
eja ose do tė vij !


Lushe moj Lushe
mallin ti e mbolle
njė verė mė parė
dhe korre moj Lushe
me duajt kur qite n'arė


Lushe moj Lushe
nė zemėr mė mbolle mallė
a di nė hulli kur qite farė ?

Lushe ah moj Lushe
e, a di ēka korre - tallė !

--------------------

NĖ FSHATVijnė e shkojnė motet
duke sjellė e marrė me vehte jetėn

Nė bjeshkė dalin Dada e Baci
dhe e qesin njėri tjetrin nė kėngė
(shyqyr qė sy e gojė toka s'ka , pse
si do tė merrte frymė dashuria tinzake !)

Dada thotė se e ka fshehur dashurinė e Bacit
nė gjoksin e saj : Baci
dashurinė e Dadės nė gjakun e tij...

- O , kush guxon ta prekė
gjoksin e saj, gjakun e tij !

- Le tė shemben bjeshkėt plumbore nėn kėmbėt tona

dashuria s'ėshtė dashuri
nėse s'gjen rrugė pėr tė ecur !

Ajo rri nė mal
e me sy ndjek bagėtinė
Baci nis tė ndihet atje nė lug
ajo e ndien emrin e saj
nė kėngėn e tij
dhe i duket se e fut nė gji

Nė frymėn qė kthen
Baci e ndjen
emrin e tij
nė kėngėn e saj.

Nė jehun e kėngėve
gjithēka humb vehten
pos dy zemrave qė shtrijnė duart
mal mė mal
kah njėri tjetri.

Gjithēka tretet
zvogėlohet nga frika
kur gjak e gjoks tė jenė bashkuar !

-Tė shkojmė!....

Nėse dikush ka pėr t'i lypur
shkurra e driza i dalin para !
__________________

DASMA PA KRUSHQ


Andej kah del djali
shtrihet kurrizi i maleve
andej kah ec ēika
pushon deti i pyjeve

Atje ku kėndon djali
malet po shemben
andej kah fshan ēika
pyjet po kallen

I shtrijnė pyjet krahėt e flakės
pėrqafojnė bjeshkėt qė po derdhen
po tė dinte toka ēka po bėhet
mali me mal do ish afruar

Mbrėmė dy vetė dhe terri
i trupuan malet...
- Qysh na iku ēika
pa kerr tė kuq pa pushkė !

Vetėm Hėna me yjet
ishin krushqit e tyre.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rexhep Elmazi    17/9/2010, 13:40

L O J AKur ke ardhur pas meje
unė s'tė kam parė

kur ke ikur para meje
prapė s't♪ kam parė

Ta gjeta veē unazėn
qė rrugės tė kish rėnė
__________________

DRITA NĖ VATĖR


Me buzė si peshku
sikur don tė fėrshėllejė njė melodi
u fryn nėna krandeve nė vatėr
pėr t'i rrokur flaka
pėr tė gatuar...

Ajri puth gacat
nėna ri gėrmuqur
gacat bėhen gjak...
flak'ron rrezja !

- Bir pa shih si mori vatra dritė !

lėshova stuhinė e frymės
gacat i bėra gjak
e gjakun rreze

Kėshtu vatra fituaka dritė !
__________________

ATO QĖ S'NDAHEN


Njeriu i do rrugėt e veta
sepse ato janė kujtimet e tij

Njeriu i do hapat e vet
sepse ata janė forca e tij

Njeriu i do sytė e vet
sepse ata janė qielli i tij

Njeriu i do kėngėt e veta
sepse ato janė vatra e tij

Njeriu i do fushat e veta
sepse ato janė buka e tij

Njeriu e do djepin e vet
sepse ai ėshtė vendlindja e tij

Shumė dashuri bėjnė njė tė madhe
me mua me ty me tjetrin
__________________

ATYRE QĖ NA FUSIN Ė BORXH


dora e djathtė e tyre
ėshtė guri ma i rėndė i dheut
aty buka dhe ēiftelia
kanė erėn e tyre
prej prakut kur largohesh
dėshiron tė kthehesh sa mė parė
frymėn, e tyre dhe peshėn
pėr t'ua ndier

gjėja mė e shenjtė e dheut
ėshtė fjala porosia e tyre
edhe lulet bėhen tė bukura
pse rriten mbi shpinėn e tyre tė fortė...
nėpėr tokė rrashtat i keni
dhe nė abetare fytyrėn
vallė mos kėshtu menduat tė rroni
bashkė me tokėn
tė cilėn e deshėt aqė shumė ?

grumbull gurėsh
grumbull rrashtash
kėto janė shenjat
qė emrin ta apin, o vendi im !
__________________

2.
gjallėrojmė mbi katin mė tė lartė
mbi retė nė fqinjėsi me diellin
mbi shpinėn kockat dhe sytė tuaj
dhe shpesh e harrojmė kėngėn qė kėnduat
sakaq dridhet toka nėn kėmbė
platforma pahitet n'erė
mendja na mirret nė kėtė lartėsi tė shkretė
vetėm atėherė ju kujtojmė dhe na bien ndėrmend
se jemi duke rrojtur mbi tė vdekur e tė harruar
mbi ju qė ēoheni herė - herė dhe dilni
jo si lugat e si fantazmė por si kundėrpeshė
me disa shenja pothuaj arkaike
na pėrkujtoni at kėngėn nė kor tė kėnduar
dhe sapo t'ja marrim ison kėsaj kėnge tė lashtė
ju zhdukeni nė ēast sikur mos t'ishit kurrė
na lini duke bėrė pyetje
duke fėrkuar sytė

vėrtet mė nuk jeni mes nesh !
por edhe si tė vdekur rroni
baraz me ne

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rexhep Elmazi    17/9/2010, 13:40

PAS SPROVIMIT


Sonte ėshtė natė e madhe ! do t'i ndezim zjarret
midiskėputur tė vrapojmė malit
askend s'do ta ftojmė nė kėtė valle
carrokėt do tė na shmangen nga rrugėt
ata si ne - do tė na e kenė zili
kurse mė tė fortėt do tė shpėrvjelin llėrėt
por kot s'e kemi menden tė shmangemi rrugės
mund tė ēartemi njė mijė herė
por njėmijė herė do tė lidhemi sėrish
do bredhim kolovatemi si tė ēmendur...

dhe s'do t'u frikohemi gogolave tė nesėrmen
le tė jenė ata me njėmijė brina
dje e kemi matur vehten sa mundemi
me kėtė shqisė qumshtore me kėtė kurriz

Udhė e mbarė pra shoqėri e vjetėr !

dhe mirė u pafshim nė ditė tė tjera
nė mos u pafshim ndonjėherė pėr mall
kujtimit po ja lamė tė na kallė
dhe shprush zjarrin e djalėrisė sė hershme !

udhe e mbarė udhe e mbarė !...

nėpėr shtigje tjera nėpėr ēaste tjera
mirė se do tė gjendemi si dikur rinorė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rexhep Elmazi    17/9/2010, 13:41

NĖ NJĖ HAP


hap pas hapi mbėrrij pikėsynimin atje nė largėsi
ashtu hap pas hapi por gjithnjė ngadalė syēelė

nė kėtė rrugė s'jam vetėm - edhe plakun e kam pėrbri
them: rrugė tė gjatė kanė pėr tė ecur kėto kėmbė !
por kėsaj menjėherė i gjegjet nga thellėsia njė zė

- Kėqyr njėherė prapa ēun !
ke vajtur shumė larg n'ėndėrrat e ditės !

kur kthej sytė - ē'tė shoh ?
duke picėrruar sytė mezi e dalloj plakun atje larg
por kjo disi mė bėn tė fortė mė ngazėllen ky hap
prandaj thėrras

- o hajde hajde ngutu pak o plak !
- ah ma ktheve borxhin more bir ! - thotė

E si pra ? nė njė hap ishim kur u nisėm !
__________________

PĖRROI QĖ THER SYTĖatje ėshtė ai pėrroi qė ther sytė
atje ku nata zhgjetoi
atje pėrskaj gjen kėngėt sapo kanė marrė kėmbėt

jehojnė butas
luleve u ėshtė kthyer bukuria
prej diellit qė ngroh avullin e djersės...

Nė shpat ėshtė shpella e errėt vjeshtore
gjer nė zgurėn e bjeshkės
rrashtat janė aty banorė
frika tė rrok prej syve tė vdekur
prej asfaltit tė zhbiruar nė kafkė

atje ėshtė ai pėrroi qė ther sytė !
njė zė atje prore e ndien
njė kėngė qė flokėt rrėnqeth
nėnat atje kanė mbetur pa bij
rrashtat e tyre i gjejnė
i marrin i bajnė ndėr duar
si druvarė tė ngarkuar

prej pėrroit qė therr sytė e zemrat.
__________________

NJERIUT QĖ E HĖNGRI TOKA TĖ VERDHĖ


shumė ditė kanė hyrė mes meje e teje
ti nė amshim e unė nė rrugė
por unė i tėri jam bėrė trung foleje
ku cicėrron ti si zog zėlehtė

mė dole pas shpine qė tė mos tė shoh dot kurrė
njė-njė u bėre me tė ziun dhe
edhe sot mė tingėllojnė fjalėt tua burrėrore
ndonėse trup e fėtyrė ishte si njė fėmijė !

u shtange duke buzėqeshur
si tė ishe zemėrgur as ēerpiku s'tė luajti
vėrtetė njė nėnė le tė shkretė dhe njė motėr tė re
por tė qau gjithkush dhe jo vetėm ai
qė me ty bashkėvuajti

Pas shpine kur ike para na dole
njė shkuarje e ēuditshme me gjurmė tė pėrhershme
ata qė tė panė edhe sot pyesin plot gojėn
si shkoi vallė aq heshtur pa thėnė njėherė dhembjen

Ēdo ēast qė shkon ēdo natė ēdo muaj
ti nuk ik kah harresa kah zvetnimi
ēdokush mundohet prej teje diēka tė ruaj
kush fjalėn kush punėn e ēdokush qėndrimin !

Trupi yt shpejt u kthye nė dhe
por fytyra s'tė kalbet se e ke me ne !
__________________

2.


Nga larg kur ndjej gurgullimėn
nė mua formohet njė gjiratore
dhe nuk kam zemėr tė dėgjoj vajin
mu nė kėtė ditė kur tė gjithė shkojmė
nė pritje tė haresė , atje nė shpat
dikush qanė nga vetėmia me gjasė
Dada pėr Bacin e saj


Nė kėtė ditė
kur para syve tė tu sheh gėzim e vaj
misterin e kėsaj bote
natyrėn duke pėrzier
tė hidhtėn me tė ėmblėn
tė cilėn ne e quajmė jetė


nė kėtė ditė
kur gjithēkafja merr krah pėrsėri
ēfarė zėri duhet lėshuar grykave
pėr t'i thirrur tė vijnė nė jetė
tė gjithė ata pėrjetėsisht
tė gjymtuar
me nga njė kėmbė me nga njė krah.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rexhep Elmazi    17/9/2010, 13:42

NDERKOHĖFli qetė o shpirt oj hije
pėr tė fundit herė po tė vėshtroj
atė fytyrė gatitur pėr kurban
se si tymi nė qivur ta mbulon
duke lojtur trembshėm nė gjumė
sikundėr zmbraps gjak'sorin nė sulm

Qė tani ke filluar sė treturi!...
akoma me shpirt dheut i pėrngjan
nesėr kėso kohe kur tė kesh mbaruar
nė fuqitė madhore tė pėrbindshit tė zi
askush s'do vargohet nė rrjeshtin e zi
por me shtėmba nė duar do mbushin ujė nė krua
vdekjen tėnde do ta shėnojmė me gėzim

Gjersa s'ke marrė udhė
nė kėtė rrugė pa kthim si ushtari fli
qėkur ke lindur ti kėtė ditė ke pritur
nė ēasti e fundit i madh pėt t'u rritur.
__________________

S V I N G A


Dikur edhe ti ke qenė njeri
ose bishė sypėrgjakur qė tmerron
gjersa padroni yt me fuqinė e tij si me magji
s'tė hukati dhe me tė Zotit vullnet
tė ngriu nė gur pėr t'ja ruajtur portalin
sundimtarit tė urryer urdhėruesit tėnd tė egėr
tė vetėquajtur Zot i tokės

sa krenar e mban ballin sa madhėshtore atė fėtyrė
megjithatė nė brendi tė zen dėshirė e flaktė
qė tė ngjallesh rish e tė lėvizish atė qafė tė ngurtė
dhe grykėsisht ta hash padronin tėnd atė Zot
qė tė dėnoi aqė gjatė tė rrish i ngurtė
vetėm pėr t'ja bėrė qejfin atij
zotit tėnd mizor qė luan me ty si tė dojė

prej nga e muar ai kėtė tė drejtė ?
vallė, veē pse ishe ti i butė pa sherr
apo pse ishte ai i fortė dinak dhe mizor ?

edhe tė vdekur gjithkush ta ka frikėn
kurse padroni yt ai i marrė po tė ishte gjallė
ēdokush kish pėr ta tallur me sarkazmėn apo edhe troē
e ti vetėm po ta luash qafėn ose qepallėn
tėrė piramida kish pėr t'u tundur
o e tanishmja Sfingė
o i dikurshmi njeri i mirė !
__________________

ENIGMA


qė je ti e s'jam unė
pėr kėtė s'ėshtė fajtor asnjėri
pos teje qė - je
sepse edhe unė edhe ti
mund tė mos jemi fare ndaj atij
tė tretit qė ėshtė, prandaj
pėr kėtė s'ėshtė fajtor asnjėri
pos atij

pse s'jemi unė e ti dhe - ėshtė ai
i treti, pėr kėtė s'ėshtė fajtor asnjėri
pos atij tė katėrtit, sepse edhe unė edhe ti edhe ai
mund tė mos jemi fare ndaj atij
tė pestit - qė ėshtė, ndaj
pėr kėtė s'ėshtė fajtor asnjeri, pos atij
tė gjashtit...prandaj

i gjashti ėshtė fajtor
bashkė me tė pestin
bashkė me tė katėrtin
bashkė me tė tretin
bashkė me tė dytin
pos meje
tė parit
qė kam tė drejtė pėr tė qenė
e qė kėtė gjithkush e di
madje edhe ti - qė je
nė vend meje
qė s'jam
__________________

DUELI


ajo qė jemi na bėn diēka qė s'ishim
ky ėshtė shkaku i harresės
por para sė gjithash edhe para harresės
ėshtė ajo qė humbėm
ėshtė ajo qė gjetėm

le t'i ngrehin pra smirėzeztė
pėrmendore madhėshtore
vehtes meritės sė tyre jo
njėrės prej dy vlerave tona tė shartuara
drojės e cila nė ēastin e funfdit
e goditi rėndė guximin jetėgjatė
stolinė e dritareve tė kasollave

tash a na ka hije tė marrim lahutėn nė dorė
ndėrsa nė mangall prushin e ka mbuluar hiri
kjo hije e dikurshme e zjarrit tė gjatė
jo ! s'ėshtė ironi por marri bashkė me ironi
kur tė mėsojmė buzėtharbėr
se arbitėr ishte e vėrteta
nė kėtė duel tė ēuditshėm

dhe atėherė do tė themi
ti marri je dysh nė katror !

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rexhep Elmazi    17/9/2010, 13:43

DOMODSDOKoha le tė jetė sa tė dojė e gjatė
njė ēast i saj prapė jam


dielli le tė jetė sa tė dojė larg
pas tij prapė ngas


guri le tė jetė i fortė sa tė dojė
njė thėrmi e tij prapė jam
__________________

T O K AĒka i takon sė djeshmes
lypnja nėn lėkurė


ēka i takon sė tashmes
lypnja nė thonj


ēka i takon sė nesėrmes
lypnja nė sy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rexhep Elmazi    17/9/2010, 13:45

MESNATA


nė mesnatė gjithēka fillon sėrish
edhe breshka qet kryet nga bunkeri
edhe guaca hap qepallat e mbyllura
edhe bjeshka hap gjoksin pėr frymėmarrje
plaku qet hapin jashtė pragut tė jetės
dielli shfleton kalendarin vjetor


mesnatė e gjatė sa njė sekondė !

megjithatė ti je udhėkryq ku bėhen karambollet
dhe si fyshekzjarr dritėlėbyer
pėrgadit ditėn tė shkėlqejė nė diell
lum ai qė nė ty mbėrrin kalimtar
e tė nesėrmen del para botės
dėshmitar

------------------------------------------

L U M Igjithmonė ke pasur njė dėshirė
i ngushtuar nga stomet tė bėhesh det i gjėrė
ndaj gjithmonė i ke brejtur dhe shembur pa mėshirė

dhe ke mėsyrė pa rreshtur nė deltė
qė tė flakėsh pėrgjithmonė at pancir guror
e tė flesh qetė mes koralesh e plangtonesh mamute

duke lojtur me njerėzit dhe me barkat e tyre
siē luan njė fėmijė me lodrat e veta

duke pasur pėrherė kėtė gjakim
gjithmonė ke mbetur po ai qė je... ke shpejtuar
duke ushqyer detin duke e fryrė dhe bėrė oqean
dhe nė kėtė pėrpjekje s'bėn asnjė sy gjumė
por vazhdimisht mbetesh lumė se lumė !

--------------------------------------

E R A


Saherė i afrohesh kufirit tė butėsisė
nis tė dihatesh rėndė me mushkėri tė thara
dhe ne pikėrisht atėherė tė quajmė puhi
dhe na kandesh mu atėherė pse na vjen levėrdi
duke mos ditur fare se ti je kah heq shpirt

jetėrat tona janė nė skaje tė kundėrta
ti kur fryn je nė shėndetin mė tė mirė
kurse lindja jonė ze fill kur jemi tė qetė
megjithatė, shumėherė kur fryn unė tė kam
lakmi !

-------------------------------

UJI I VDEKUR


Kam pa koka tė humbura
mbi karta duke bėrė gjumė
duke pirė dhe qarė pranė gotės
duke u endur pas buzėve me karmin
fjalėkryqeve duke u dhuruar ditėn
duke u terur nga shkaku i mbarėvajtjes sė tjetrit

apo me duar prapa duke soditur diellin
gjatė tėrė harkut tė tij ditor
duke ofsharė pse jeta ėshtė kaqė e gjatė
edhe kur mbi shpinė nuk kanė asgjė

m'u tek njė gur ta hedh nė brrakė
tė shprush diēka nė atė qetėsi
por guri sapo mbėrrini nė fund
asnjė valė mė nuk u lėkund .

-------------------------------------

UJI


asgjė s'mund t'i dalė pėrpara
edhe flaka e tėrheq gjuhėn brenda
edhe guri e bėn vehten miell
shkurrat pyjet i mban mbi shpinė
nė mermer ēel zgavra dhe hyn
nė eter hyp aq lehtė
drurit ja rrit trupin bimės dhe neve
na mban nė duar megjithatė

vetėm njė gjė s'do qė tė dėgjojė pėr tė
kjo ėshtė flaka e dashurisė
qė e merr fuqinė prej yjevet.

-----------------------------------

NĖ SY TĖ PRANVERĖS


Po dole jashtė oborreve me gardh prej guacave tona
pėrskaj barit tė ngritur nėpėr tokėn e rinuar
n'erėn pa zė do tė shohėsh murin e rrėzbitur
dhenė e dredhur drurin e nxirė gjer nė palcė
- kėtu dikur acari dhe juga nė qindra turre janė thyer !

Ty tė shpėrthen pa dashje njė klithje kėnge
thua : kjo ėshtė melodia e ditės !
tė xiglon tė lėvizurit e shpėrdhit tė dredhurit
tė rrok para veti bredhja e trentė nganjėherė pa cak
por ngjyrat e dashura tė thėrrasin : dil jashtė
pėr ty kjo e ka emrin zgjim ringjallje kėndellje...

... dhe era fryn e flladi krejt pahetueshėm
veē nėpėr faqe dhe sy qė i ndjejmė
atje lart luhatet gembi e hedh pėr tokė njė kufomė
e ajo nė farfullim rrokulliset dhe shkon mbi ujė
tretet zhduket ajo qė ka qenė dikur !

A sheh, edhe natyra si arsyeja e njeriut
s'e duron dot tė vjetrėn i thot' ik
ik shpejt, jam gati tė pres mysafirėt e rinj!

e unė s'di kah t'i kthej veshėt
kah t'i kthej sytė gjithkah
gjithēka rilind nė tė marrė kėmbė
vetėm ndalem dhe sodis
ē'po ngjet rreth meje. Njė mik
vjen dhe mė thotė nė vesh :

Pranvera ėshtė dita e parė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rexhep Elmazi    17/9/2010, 13:45

JETA SHTRIHET PĖR GJATĖSI


mbi kėtė tokė
tė rrahur me shiun e gėzimit
dhe me breshėrin e hidhėrimit


mbi kėtė syprinė tė valėzuar
me rrugė qė sot i sheh e nesėr mbyllen

mbi kėto vargmale
si bosht vertebror dinosauri
tė stolisura prej serpentinash diellore

mbi kėtė tokė
gunga gunga si shpinė aligatori
ku ėshtė ara jonė oborri e luadhi ynė

mbi kėtė tokė pra
ku po endemi pėrditė tė rrahur
prej shiut tė gėzimit
dhe breshėrit tė hidhėrimit

- gjithmonė i qesim hapat pėr gjatėsi
dhe vetėm njėherė vetėm njėherė
nė thellėsi

jeta po shkuaka pėr gjatėsi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rexhep Elmazi    17/9/2010, 13:46

TATPJETĖS ME UJIN


Kur shpėrthejmė syth nėn diell
gjithmonė jemi maje bjeshke
pastaj me ujin tok
zbresim pėrrenjve shpatijeve
tėtėpjetė gjithmonė tatėpjetė
rrėzė bjeshkės sė lartė
pėr t'u shtrirė tė qetė nė rrafsh
nė rrafshin pa valė pa gurgullim pa ushtimė

-------------------------------

LARG E AFĖR


larg ėshtė skaji i errėsirės
larg ėshtė filli i rrezes
larg ėshtė ylli mė i afėrt


megjithatė


afėr ėshtė fundi
afėr ėshtė vet'mia
afėr mėrzi, afėr
shumė afėr epitafi

------------------------------------

Rexhep ELMAZI


K U J T I M E
__________________

MĖSUESIT TIM


R. Bicajt


Nesėr kur tė shoh tė thinjur
rrugėve tė jetės
do t'mė shikosh
mbase habitshėm me lot pėr sy
e do thuash me vete

''Shih ! Kur isha unė mėsues ai ishte nxėnėsi im !''
dhe do tė na vijė mirė
pasiqė pėr aq kohė sa u thi floku yt
unė fatlumi nxėnsi yt
u bėra mėsues i tjetėrkujt
i atij carrokut tė mitur
qė e mendonim pėr shpresėn tonė


Do tė thuash
''Sa furishėm degėt i shkund koha !''
por dheu u rrit me kėngėn qė na mėsonje ti te shkolla
me fjalėt e tua
ti je rritur sa vetė shpresa e ditės sė re !

Pėr pak kohė Botės sė vjetėr ja more bijtė nga gjiri
njė botė kėngėsh krejt tė reja
i bėre pėr vete
gjurmėve tė tua i vure
s'ka ndodhur kurrė qė ndonjė ēallmė ndėr pleq
tė jetė mė e dashur se fjala jote
ndėr shokėt e mi !

Dhe dikur kur tė vijė mordja pėr tė marrė
duhet ta dish
se fėtyra do tė bėhet monument miradije
ndėr sheshe tė gjėra dije
kujtim i lehtė qė e bėn ēdokushi me krenari
sikur sytė e vet nė ballė

Kjo ėshtė njė dhunti
qė e bėn jetėn tėnde tė gjatė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Rexhep Elmazi    17/9/2010, 13:47

TAKIMI ME SHOKUN E VJETĖR


E takova tė pėrgjymtuar n'ėndėrrime
kalimthi pa e pritur fare
nė njė kthinė tė vjetėr tė errėt
ndėrsa pas shpinės sonė qėmoti

kishim lėnė tė fjetura nė paqėn e patrazuar
vendlodrimet e hershme

Pas aq vitesh
sikur tė kishim harruar veten
fėminor tė hareshėm dhe tė babrenga
me shpinėn e kujtimeve nga njėri tjetri
kthyer shkuam... tė ndarė pa mos harruar
tingujt e asaj kėngės sė duetit tonė
mbi gėzimet pėr pranverėn e lulėzuar
mbi jetėn mbi dashurinė ēfarė lajthimi
qė s'ndryshon dot kurrė... e tash
nė kėtė ēast takimi tė papritur pas aq kohe
ēfarė lėme mbi dengjet e qenjes sonė
paskan bėrė kuajt e lazdruar tė zez
fjollė fjollė ndėr jela, o shoku im.

Ai sy i lodhur ai vėshtrim i ngurėzuar
mė prekin o vėlla nė kėtė tė pamė
dhe mė mundon ajo qė s'e kuptoj dot
atė nyje tė pazbėrthyeshme
- ē'ngjau me ne tė dikurshmit
kur me kėngė thoshim gjithēka
vallė kjo heshtje tani i ka zavendėsuar ?
__________________

PARA SHKOPIT TĖ BABAIT TIM


Kurrgjė mė tė dashur se ti nuk ka
dhe mė tė dhembshur kur kujtimet therin
herė dikur unė kurrė s'jam pėrgatitur pėr sot
aty qeshur e qarė kam para syve tė tu o jetė !
Eh, sa e rėndė sa e zezė dhe e fortė mė duket
kjo dorėz shkopi qė si boshti penjtė mbėshtjell vitet
sa e pashpirt qė mė thėrret dikur pėr ta kapur -
unė qė tashti veē krih s'kam pėr t'u bėrė shqipe
pse gjithēka ėshtė e imja ēka hapi mund tė zėrė !

Njė ditė pra tė ngrysur do tė mbėshtetem pėr shkopi...

Unė i sotmi ? - megjithė kėto ēaste tė paharruara
kur duart e mia si rrėnjėt dredharake tė njė lisi
atje nė nėntokėn e thellė dhe tė begatshme
gjejnė ushqim pėr njė krijesė tė pabrengė...

-Jo kurrė, kurrė !
edhe si breshka plakė n'u zhagitsha
pėr lėkurėn e vrazhdė tė tokės sonė
ashtu do tė shkoj gjer nė konakun e prasmė
me dy duar tė dridhura me dy kėmbė tė lodhura
por nė kujtime i ri nė gjak i papėrkulur
i pėrjetshėm nė dėshira !
__________________

P L A K Unė krye tė vargut qė i mbėshtillet bjeshkės
qėndron mjekroshi i mrrolur. Ai s'i flet askujt
e ka prerė tė djeshmen nė dy pjesė
sikundėr njė shalqi sikundėr njė domate
e vetė ka mbetur i pagėrvishtur

nėpėr kohė ka ngulur zjarret
pėr t'i shkuar ndokush pas
edhe pėr tė ikur kush tė dojė

dy shigjeta tregojnė dy rrugė !
askush mos ta qajė atė plak
ai borxhin e ka larė me nder
e kjo e ka shembur e ka derdhė
qė tė tjerėve bukėn t'ua sjellė
ujin nė kopsht verėn nė derė

pastaj ka thėnė se do tė shkojė larg diku
kėtu trupin t'ia mbulojmė trupin e shpuar tė Cesarit
t'ja mbyllim sytė kurrė tė mėshelur, gojėn
gjithmonė tė ėmbėl... rrėfimin
ku gjendemi si nė pėrrallė tė egėr.
__________________

Rexhep ELMAZI :


ATI IM


Ka vdekur qėmoti i ngrati
e vetėm dje e mbuluam me dhe
jeta e tij nėn dhe
s'do tė ketė shumė dallim nga ajo mbi dhe
ditė e natė flinte dhe ēohej
hante pinte dhe pėrēapej, me njė fjalė
vetėm sa pėr tė ngrėnė thua se
tėrė kohėn para se tė vinte nė jetė
ėshtė mpakur uriet e mbi tokė ka dalė
mallin e tė ngrėnit dhe tė tė pirit pėr ta shkuar

eh babloku im !... nuk di ē'dallim kishte
mes teje dhe deleve tė tua ! ndoshta vetėm ty
se delet pjellin qingja me kokė delesh
e ti mė ke bėrė mua qė eci vertikal
dhe tė qortoj pėr kėto tė meta tė tua
dhe nuk flė si ti ditė e natė
por ditėn e pres me kėmbė dhe ha vetėm
kur barku mė djeg...ma kanda tė hyj thellė
nė sekretet e sendeve qė ti i kundroje vetėm
si forma tė zakonshme druri guri dheu apo uji
tė destinuara pėr pirje e pėr ngrėnje
babai im i ngratė shpirt pa sherr
si delja e urtė apo njė mėshqerrė
jetoi mes yjevet mes botėravet, hapėsirash tėrė njė shekull
dhe asgjė s'diti tė thotė pėr to dhe rreth tyre
nė jetė shkeli si delja pėrciptė pa lėnė gjurmė
dhe si ato vdiq pa u pėrmendur askund
pos kėsaj vjershe tė ēoroditur
tė birit tė tij.
__________________

Rexhep ELMAZI :


DHEMBJA QĖ S'DO NGUSHĖLLIM


- Birit tim Batonit -


Nė sytė e bukur tė ditės sė Premte
ju fikėn tė bukurit sy birit tonė Batonit
s'e patėm veēse tridhjetė e gjashtė ditė tė lume
e plot diell para ditės kur ju desht tė na e kthejė shpinėn
tash s'ka mbetur asgjė pėr t'i ngrohur ditėt
madje as shpresa e lindur me tė nė ēerdhen tonė

Nė shpinė si me zor na ėshtė lėshuar
samari i jetės sė mėrzitur pėrditė e kėtej
i dashuri im bir, me shqisa tė mpita po jetojmė
pa ty ftohtė ftohtė pėrqafon jeta
akull lart e poshtė kah ecin sytė...

kujtim qė s'fiket na e le
tė vetmen shkėndi - shikimin e kėsaj jete ėndėrr
ndoshta pėr t'u teshur dhe sigurisht pėr t'u djegur!...

Athua ftohtė tė dolėm nė pritje?
mosvajtja jote ėshtė ndėshkim pėr kėtė? E di
ėshtė dashur fushat t'i shtrojmė me qeshje
pse ajo qė hamė nuk rrit askend,

lumenjtė ėshtė dashur ti turbullojmė tėrė vendit
pse ujėt pa ty s'e ka kristalin nė sy
ardhjes tėnde o kreshniku i vogėl duhet
fushė e mal e bjeshkė pėr t'ja trandur
pse kėto flenė pa ty e gjithēka e vėnė nė gjumė.

E tash fol ti zemra njerėzore
qė gjithmonė je mėsuar t'ja falėsh vehtes mėkatet

... e ka rrokur ngrykė ngulfatas qetėsia
atė nė varr dhe ne kėtu midis tė gjallėvet
t'u them tė drejtėn vėllezėrve tė mi
- ajo qė vjen e shkon ėshtė rrjedha e jetės e di
por njeriu duhet diēka tė ndalė nga ajo rrjedhė
vetėm diēka qė tė mund t'i thotė vetes unė.

Ditėve tė kremteve tė mėdha
nėna kėcen kalit tė trentė
me vetėtimė shkon gjurmave tė tij
mbi varr ndalet dhe hingėllon kafsha
kupės sė qiellit duke thirrur
me vajin e nėnės s'Avdisė
atėherė vetėm atėherė thonė e lut tokėn
pėr ta hapur gjirin shtatė pash pėr tė hyrė
tė birin pėr ta parė zėrin pėr t'ja ndier !...
__________________

Rexhep ELMAZI:


I VETMUAR


Tash jam vetėm
fill i vetėm
veē ndonjė ujdhesė nė oqean
mund t'i shėmbėllejė fatit tim
s'e kam besuar dot
qė njė erė kaq e lehtė
tė m'i marrė tėrė shokėt
e tė mė lerė kėrcun
vetėm me kujtimet.


Askend pėr afėr !

e ndjej veē erėn
tek loz me derėn
tė lėnė shkretė gjymės tė hapur
pėr tė mė kujtuar
dike tė shkuar
athua vallė sa i kam dashur ?

Ti fati im s'tė kam menduar
kaq tė trishtuar pėrse mė ndryshe
pėrse kjo heshtje ?
dikush pėrgjegji n'emėr tė ndėrgjegjes :

- dikur e lypnje ja tek e ke !
dhe bėri shoqėri si mikut zemrės...

Qetėsi... qetėsi...pushon ndėrgjegja
vetėm era lodron me derėn
tė lėnė shkretė gjymės tė hapur
pėr t'ma kujtuar
dike tė shkuar dhe tė dashur
vallė, kurrė mė, tė ardhur ?
__________________

Duke dashur sadopak tė ndėrlidhem nė kėtė fytyrė markante krijuese, siē del poeti Rexhep Elmazi me veprėn " pėrmallė " poetike '' FRYMĖMARRJE '' desha njėkohėsisht tė kontribuoj nė plotėsimin e saj, tė dalė nė dritėn e Forumit shqiptar, dhe, tė falnderoj Fenerin qė rizgjon nga heshtja kėta viganė tė profilit si Rexhep Elmazi !

Le tė jetė kjo njė ftesė edhe drejt institucioneve tė kulturės nė Republikėn e Kosovės, por edhe nė Republikėn e Shqipėrisė, qė pėr tė, tė bėjnė ma tepėr ! Bie fjala, Rexhep Elmazi me kontributin qė dha , patjetėr duhet tė hyjė nė pėrditshmėrinė e shqiptarėve, ashtu qė duke e kthyer atė nė lapidar kujtimi, nėpėr shkolla, rrugė , institucione ku ligjėrohet pėr letėrsinė dhe artin , u shtohet vlera shqiptarėve , se nuk i harrojnė bijtė e vėrtetė... !

Rexhep Elamazi, padyshim, ėshtė edhe hallka qė i shtohet varganit qė dora vrastare e bashkėpunėtorėve tė sistemit federalist i godiste !

Pėrshėndetje Feneri !

Lavdi poetit martir Rexhep ELMAZI !


U nisa nga njė motiv qė tė sjell kėtė vepėr nė Forumi shqiptar, sepse , jam i bindur se kėtu ka lexues dhe kritikė tė njė niveli tė lartė. Ndėrsa Rexhep Elmazi, meteori i shkėputur nga dora vrasėse, pa tjetėr duhet tė ndriēohet edhe si njeri , intelektual i kohės, kur Kosova mbytej nga injoranca, edhe si poet, qė di t'i ndėrtoj me qetėsi vargjet pėr popullin e vet, ku zgjohet jehona e njė kushtrimi , dhe zgjimi pėr tė qenė i gatshėm shqiptari, tė pėrballet me padrejtėsitė, ia bėnte pushteti .

Mbes me shpresė se kėtė vepėr do ta trajtojnė edhe administratorėt e Forumit shqiptar, qė e mundėsuan tė bėjė jetė nė mesin e shumė krijuesėve ! Lexuesit , poashtu do tė tregojnė interesin e tyre pėr ta lexuar! Dhe tė gjithė ata qė do tė pėrpiqen tė zbulojnė nga margaritarėt e domethėnieve tė poezive nė pėrmbledhjen Frymėmarrje.

I bashkangjitem edhe kėrkesės sė biligoas qė fton institucionet e Republikės sė Kosovės dhe tė Shqipėrisė, tė bėjnė ma shumė pėr Rexhep Elmazin ! Veēmas, e pėrshėndes pėr postimet qė i bėri
me qėllim qė vepra Frymėmarrje, tė vijė ma shpejt nė faqet e Forumit shqiptar.

Unė pata kėnaqėsinė qė duke e postuar vėllimin poetik Frymėmarrje tė Rexhep Elmazit, tė lidhem me trokitjen e shpirtit dhe mendjes sė tij, dhe tė zbuloj se ai dhe shumė krijues si ai, janė vullkane tė pėrhershme qė e kanė mundur vdekjen!

Ndaj, ua lė lexuesve ta ndajmė kėtė mendim se Rexhep Elmazi dhe vėllimi poetik ''Frymėmarrje '' pėrditė dalin dhe komunikojnė me pėrmasat...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Rexhep Elmazi    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Rexhep Elmazi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: