Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ramadan Sinani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:12

Vdekja si mungesė pranie dhe pamundėsi moskthimi

Teksa nuk ėshtė mė nė mesin e tė gjallėve na ngel tė ngushėllohemi me atė qė tha Stopardi se vdekja nuk ėshtė tjetėr veēse mungesė e pranisė dhe pafundėsi e moskthimit. Profesor Ramadan Sinani shkoi nė amshim teksa mė parė siguroi njė formė tjetėr ekzistence – atė qė e siguron libri. Ai vetėm ndryshoi adresėn, teksa la nė botėn e kėndejshme shenjat e pranisė sė tij tė pėrhershme

Nga Salajdin Salihu

Lajmi i hidhur pėr ikjen nė amshim tė profesorit, poetit dhe kritikut letrar, Mr. Ramadan Sinani, krijoi dhembje dhe trishtim nė mesin e kolegėve dhe studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Nė kujtesėn e tyre, pėrgjithmonė, ai do tė fiksohet si Njeri plot durim, me qetėsi monumentale, me mendime tė paqta dhe me shpirt fisnik!
Studentėt do ta pėrkujtojnė si mėsimdhėnės i cili punoi me pėrkushtim punėn e profesorit tė lėndės “Letėrsi krahasimtare”; si Njeri qė i gėzohej suksesit tė studentėve dhe nxiste e mbėshteste iniciativat e tyre.
Ramadan Sinani do tė mbetet shembull pėrkushtimi ndaj vlerave qytetėruese dhe identitare.
Veprimtaria e tij nė arsim do tė jetė shenjė e rrugėtimit tonė, sepse ėshtė hiri i shpėrndarė nė pulsimet tona.
Ramadan Sinani iku nė amshim mė 3 janar, pas njė sulmi nė tru. Lindi mė 16 qershor 1944 nė Tetovė, ku kreu shkollėn fillore dhe gjimnazin. Nė vitin 1971, nė Beograd, diplomoi nė Gjuhė dhe letėrsi shqipe nė Fakultetin e Filologjisė. Nė vitin 1987, nė Universitetin e Prishtinės, magjistroi nė temėn “Vendlindja nė poezinė e sotme shqipe”.
Njė kohė punoi nė gjimnazin e Vitisė dhe tė Tetovės. Qė nga themelimi ka ligjėruar nė Universitetin e Tetovės.
Ai ishte organizator i aktiviteteve tė ndryshme kulturore, letrare e artistike.
Nė vitin 1968, si student anėtarėsohet nė Shoqėrinė e studentėve shqiptarė “Pėrpjekja” tė Beogradit, ku organizon veprimtari kulturore e letrare.
Nė dhjetor tė 1968 e burgosin nėn akuzėn se kishte organizuar demonstratat e Tetovės dhe dėnohet me burg, tė cilin e vuan nė burgun famėkeq “Shutka” nė Shkup.
Ramadan Sinani ishte njė nga nismėtarėt pėr themelimin e Shoqatės sė Shkrimtarėve Shqiptarė nė Maqedoni, themelues i Shoqatės Letrare “Skardina”, kryeredaktor i parė i revistės “Vlera” qė del nė Tetovė etj.
Ramadan Sinani ka botuar njė numėr tė konsiderueshėm librash me poezi dhe studime letrare.
Mė 1990, shtėpia botuese “Rilindja” ia botoi vėllimin me poezi “Kavallet e Sharrit”; nė vitin 1995, boton vėllimin me poezi “Emblemė i/lirie”, mė 2001 i botohet pėrmbledhja “Heu”, mė 2004 “Shtėpi tė kesh” dhe nė vitin 2006 vėllimi poetik “Zjarr e acarr”.
Nė vitin 1996, botoi monografinė “Vendlindja nė poezinė e sotme shqipe”.
Ne shkojmė drejt Zotit, thoshte shėn Agustini, jo duke ecur po duke dashur. I tillė shkoi drejt Zotit poeti i nderuar Ramadan Sinani.
Teksa nuk ėshtė mė nė mesin e tė gjallėve na ngel tė ngushėllohemi me atė qė tha Stopardi se vdekja nuk ėshtė tjetėr veēse mungesė e pranisė dhe pafundėsi e moskthimit. Profesor Ramadan Sinani shkoi nė amshim teksa mė parė siguroi njė formė tjetėr ekzistence – atė qė e siguron libri. Ai vetėm ndryshoi adresėn, teksa la nė botėn e kėndejshme shenjat e pranisė sė tij tė pėrhershme – vargjet, ku pėrgjithmonė do tė dėgjohet melodia pėrvajshme e kavalleve tė Sharrit, dhe do tė qėndrojė e sipėrfaqshme dėshira e fuqishme pėr tė pasur shtėpi nė qytetin e tij tė lindjes nė Tetovė, qė i kėndoi nga afėr dhe nga larg.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:12

Nekrologji nė njėvjetorin e vdekjes sė shkrimtarit Ramadan Sinani


Poeti me zemėr tė bardhė qė vdekja ia kėputi ėndrrėnLajmi i papritur pėr vdekjen e Ramadan Sinanit mė goditi rėndė, ishte si njė rrufe e befasishme qė mė tronditi jo vetėm mua, por tėrė ata qė e njohėn dhe e deshėn. Poeti papritmas, ndėrroi jetė nga njė sulm nė tru, nė moshėn 63 vjeēare, nė spitalin shtetėror tė ShkupitShkruan: Demir ReshitiMonotoninė e ditės sė tretė tė vitit 2007, po e thyenin cingėrimat e telefonit qė binte pa pra. Interesoheshin miqtė pėr gjendjen time shėndetėsore, por edhe mė nisnin mesazhe urimi pėr vitin e ri.

Njė cingėrimė telefoni mu bė se dallonte nga tė tjerat. Zilja binte me njė ritėm mė ndryshe. Ishte njė cingėrimė e gjatė dhe parandjeva se do tė dėgjoj ndonjė lajm tė befasishėm. Nė anėn tjetėr tė telefonit, dėgjoj zėrin e njė miku. U befasova pak, sepse s’kishte as pesė minuta qė i kishim kėmbyer mesazhet e urimit pėr festat. Interesohet pėr gjendjen time shėndetėsore dhe mė jep kurajo pėr ta pėrballur mė lehtė sėmundjen qė mė kishte ngjitur pėr shtrati...

-Demir, e din ēfarė ka tė re, -mė thotė?. Ka vdekur profesor Ramadani, babai i Arsimit... Ėshtė mirė qė t’ia nisish njė mesazh Arsimit, meqė nė kėtė gjendje nuk mund tė shkosh nė varrim apo pėr ngushėllime... Kėputet lidhja, apo e ndėrpres unė instinktivisht?.

Lajmi i papritur pėr vdekjen e Ramadan Sinanit mė goditi rėndė, ishte si njė rrufe e befasishme qė mė tronditi jo vetėm mua, por tėrė ata qė e njohėn dhe e deshėn. Poeti papritmas, ndėrroi jetė nga njė sulm nė tru nė moshėn 63 vjeēare, nė spitalin shtetėror tė Shkupit.

Mė pyesin familjarėt ēfarė telefonate ishte kjo qė mė tronditi kaq shumė. Ua shpjegoj atė qė s’mund ta besoja as unė. Mė ngushėlluan, sepse e njihnin edhe ata profesor Ramadanin. Ai nė qershor tė vitit tė kaluar, sė bashku me disa kolegė tjerė shkrimtarė kishin qenė mysafirė nė shtėpinė time, pas pėrfundimit tė aktivitetit tradicional letrar qė organizohet ēdo qershor nė fshatin e lindjes sė Ymer Prizrenit, nė Zgatar tė Opojės. Zaten ishte pikėrisht ky manifestim qė mė bėri ta njoh mė pėr sė afėrmi poetin, profesorin, intelektualin, e mbi tė gjitha njeriun zemėrbardhė Ramadan Sinanin. Nė dy veprimtaritė e fundit letrare pėr Ymer Prizrenin, Ramadani sė bashku me krijues tjerė nga Tetova, kishte ardhur nė Opojė pėr ta nderuar kėtė figurė tė madhe tė kombit, por pėr tė na nderuar edhe ne organizatorėve tė kėtij manifestimi.

...Ishte njeri i qetė, me shpirt poetik, fliste ngadalė e butė, vlerėsonte mikpritjen por edhe dinte ta afronte atė. Kafen e fundit me profesor Ramadanin e kam pirė nė restaurantin “Tivoli” tė Tetovės. Ishte fillimi i muajit korrik. E takova krejt rastėsisht nė kopshtin veror tė kėtij restauranti. Po bėhesha gati t’i telefonojė kur ma zuri syri. Deshi tė mė qortonte pse kisha ardhur nė Tetovė e nuk i isha lajmėruar. U rehatua vetėm pasi e binda qė sapo kisha zbritur nga autobusi dhe po bėhesha gati t’i telefonoja. U bind kur mė pa se e kisha formuar numrin e tij nė celular...Mė prezantoi me mikun qė ishte nė tavolinė me tė, dhe filloi t’i flas atij pėr Opojėn, pėr veprimtarinė letrare qė ishte zhvilluar atje vetėm disa ditė mė parė, pėr kėnaqėsinė shpirtėrore qė ia kishte sjellė atij prania e njė numri tė madh shkrimtarėsh nga e gjithė gjeografia shqiptare...Mos vdeksha pa e bėrė “Skardinen”......Do ta organizojmė edhe ne nė Tetovė njė manifestim tė tillė letrar gjithėkombėtar, madje ndėrkombėtar. E kam bėrė projektin dhe e kam dorėzuar nė ministrinė e kulturės. Shpresoj se kėsaj radhe nuk do ta refuzojnė. Do tė mblidhemi nė kalanė legjendare tė Tetovės shkrimtarė nga i gjithė Ballkani. E kam ėndėrruar gjithnjė qė ta bėj njė gjė tė tillė. E kam pėrpunuar projektin deri nė detaje. Do ta quajmė “Skardina”. Njė emėr shumė simbolik ky. Besoj do ta kem pėrkrahjen edhe nga Lidhja e Shkrimtarėve e Kosovės pėr ta realizuar njė projekt tė tillė. I them qė tė llogaris pa as mė tė voglėn mėdyshje nė ndihmėn e LSHK-sė.

-Mos vdeksha pa e realizuar kėtė projekt, ia shkrepi profesori! (Eu, pse po e pėrmend vdekjen ky njeri?!). E prishe profesor, i them. Pse po e pėrmend vdekjen?! Ende nuk e ke bėrė gjysmėn e rrugės jetėsore... Ke edhe shumė “borxhe” pėr tė larė para se tė ikėsh nga kjo botė, i them si me shpoti...

-Nuk i frikėsohem vdekjes, se fundja ėshtė njė gjė qė do tė na ndodh tė gjithėve, por kur e thash atė mos vdeksha pa e bėrė “Skardinen”, desha tė tregojė se sa shumė dėshirė kam pėr ta realizuar njė projekt tė tillė...

Pėr dreq, gati e gjithė biseda lidhej me vdekjen. Edhe pse bėnim pėrpjekje qė tė dytė t’i shmangemi kėsaj teme, nuk i iknim dot. Kthehej e ulej kėmbėkryq nė tavolinėn tonė...Athua ta ketė parandier vdekjen ky njeri?! Ishte takimi i fundit fizik me tė. Ishte pikėrisht vdekja ajo qė ia kėputi ėndrrėn profesorit dhe krijuesit tė nderuar Ramadan Sinanit.

Makiatot qė pimė nė “Tivoli”, ishin tė fundit qė i pimė bashkė...Me telefon u dėgjuam edhe herė tė tjera. Vėrehej njė gjallėri te ai, sidomos pas rikthimit tė tij nė Universitet, aty ku pėr disa vite kishte dhėnė kontributin e tij nė edukimin e gjeneratave tė reja.

***

Ramadani kishte njė energji tė madhe krijuese dhe njė entuziazėm. Iu gėzohej veprimtarive poetike. Mė kujtohet njė rast nė maj tė vitit 2005 kur ishim nė Tetovė me Karvanin e Shkrimtarėve pėr fėmijė. Prezenca e Karvanit nė Tetovė pati zgjuar interesim tė madh si te nxėnėsit ashtu edhe te njerėzit e kulturės, tė cilėt kėtė e patėn quajtur si ngjarje tė madhe kulturore nė kėtė qytet. Orėn letrare tė Karvanit e pati hapur profesor Ramadani, i cili kėtė aktivitet e quajti festė tė vėrtetė poetike.

***

Kontributi i Ramadan Sinanit ishte i madh nė shumė sfera tė jetės: nė arsim, nė kulturė, nė politikė, nė ēėshtjen kombėtare, e posaēėrisht nė fushėn e letėrsisė ku me njė shtrirje vėrtet tė madhe variacionesh e llojesh letrare dėshmoi formatin e vet tė madh prej krijuesi. Vdekja e tij ėshtė humbje e madhe dhe e pa kompensueshme pėr letėrsinė tonė dhe pėr kulturėn tonė nė pėrgjithėsi.

I pėrjetshėm do tė jetė kujtimi pėr tė, kurse opusi i tij le tė na shėrbejė si ngushėllim i tė gjithėve, qė dimė ta ēmojmė sadopak djersėn e derdhur nė tė shkrimtari, patrioti, profesori, dhe mbi tė gjitha njeriu me zemėr tė bardhė, Ramadan Sinani.

BOX 1Ramadan Sinani u lind mė 16 qershor 1944 nė Tetovė, ku kreu shkollėn fillore dhe gjimnazin. Nė vitin 1971, nė Beograd, diplomoi nė Gjuhė dhe letėrsi shqipe nė Fakultetin e Filologjisė. Nė vitin 1987, nė Universitetin e Prishtinės, magjistroi nė temėn “Vendlindja nė poezinė e sotme shqipe”.
Njė kohė punoi nė gjimnazin e Vitisė dhe tė Tetovės. Qė nga themelimi ka ligjėruar nė Universitetin e Tetovės, ku e gjeti edhe vdekja.
Ai ishte organizator i aktiviteteve tė ndryshme kulturore, letrare e artistike.
Nė vitin 1968, si student anėtarėsohet nė Shoqėrinė e studenteve shqiptarė “Pėrpjekja” tė Beogradit, ku organizon veprimtari kulturore e letrare.
Nė dhjetor tė vitit 1968 e burgosin si organizator pėr Demonstratat e Tetovės, ku e dėnojnė me burg. Dėnimin e vuan ne burgun “Shutka” nė Shkup.
Ishte themelues dhe kryeredaktor i parė i revistės “Vlera” qė del nė Tetovė. Ramadan Sinani ka botuar njė numėr tė konsiderueshėm librash me poezi dhe studime letrare. Kėshtu, mė 1990, shtėpia botuese “Rilindja” ia botoi vėllimin me poezi “Kavallet e Sharrit”, ne vitin 1995, vėllimin me poezi “Emblemė i/lirie”, mė 2001 pėrmbledhjen “Heu”, kurse mė 2004 “Shtėpi tė kesh” dhe nė vitin 2006 vėllimin “Zjarr e acar”.
Nė vitin 1996, botoi monografinė “Vendlindja nė poezinė e sotme shqipe”.
Vdekja e zuri si ligjėrues nė lėndėn “Letėrsi e krahasuar” nė Programin studimor – Gjuhė dhe Letėrsi shqipe nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės.

Ishte Drejtor i festivalit mbarėkombėtar “Fest ARB”; Kryetar i jurisė sė Tetovės nė ”Kėngėn nė Radio Televizionin Shqiptar”; Organizator i kėngėve tė stinės nė Tetovė; Themelues dhe nėnkryetar i Bashkėsisė Kulturore Shqiptare; Themelues dhe sekretar i parė i Shoqatės sė Shkrimtarėve Shqiptar nė Maqedoni; Themelues i manifestimit”Ditwt e naimit”;

Njė prej bashkėthemeluesve (me tė ndjerin dr. Jusuf Rexhepin) i Partisė Demokratike Popullore; Deri nė momentin e vdekjes ishte nėnkryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve Shqiptar nė Maqedoni; Themelues i Festivalit Ballkanik tė Poezisė “Skardina” qė ishte nė pėrgatitje e sipėr por qė vdekja e ndaloi ta organizojė si aktivitet ndėrkombėtar.

Ramadan Sinani u varros me nderime tė larta nė varrezat e qytetit nė Tetovė, mė 4 janar 2007. Ishte e pafund kolona e njerėzve qė kishin vajtur nga e gjithė shqiptaria pėr ta pėrcjellė nė banesėn e tij tė fundit profesorin e nderuar.
“I bėjmė nderimet e fundit profesorit tė kėtij Universitetit, poetit e kritikut letrar, intelektualit qė kaloi tė gjitha golgotat dhe vazhdimisht mbeti model njeri, pedagogu e krijuesi. Po i bėjmė, sot, nderimet e fundit mr. Ramadan Sinanit, ligjėruesit tė letėrsisė sė krahasuar qė me aq devotshmėri e studioi artin, ju pėrkushtua tėrė jetėn atij, krijoi letėrsi. Dhe me aq zell e pėrcolli atė tek brezat e ri”, ka theksuar nė fjalėn e tij nė mbledhjen e pėrmortshme, rektori i UT-sė, Sadi Bexheti.
“Universiteti Shtetėror i Tetovės ėshtė institucioni qė kolegu ynė Ramadan Sinani e deshi shumė dhe i kontribuoi qė nga fillimi i tij. Ky ėshtė institucioni qė e la jashtė dyerve tė tij dhe qė e zhgėnjeu shumė. Me kthimin nė procesin e ligjėrimit ishte pėrplot entuziazėm dhe dashuri pėr punėn qė bėnte. Iu kthye besimi krenaria dhe dinjiteti i humbur me vite. Nė kėtė amfiteatėr, nė pėrvjetorin e themelimit tė Universitetit, me lot nė sy tha: Rruga e intelektualit nuk ėshtė e shtruar me lule”, ka shtuar ndėr tė tjera rektori Bexheti.
“Ramadani ishte letrar dhe shkencėtar, prandaj vdekja e tij ėshtė humbje edhe pėr kulturėn shqiptare. Vepra e tij letrare dhe shkencore e bėn tė paharruar emrin e tij”, ka shkruar nė telegramin e ngushėllimit, Akademik Qosja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:13

Ne Tetove Shtepi Te Kesh

TE Kerkosh Anekend Botes
Gjithkund Kurbetve Te Robtohesh
Ne Tetove Shtepi Te Kesh

As Ne Amerike Australi
Evrope
As Azi

Ajer Me Bollek E Uje
Prej Sharrit Te Kesh

Aty Ti Nxesh Frutat E Endrres
Dhe Ne Fushen Pellg Are Te Kesh
Deshire Te Gjere Gruri

Nje Bote Te Tere
E Shtepi
Ne Tetove Te Kesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:14

Abdylazis Islami

Nga Eldoradoja ne Sharr
Udhet arrijne tek ti

I perputh si mileniumet
Dhe e emerton me paqen e kombit

femijet mesojne urtine e nderin
pleqte frymohen se ua rirrefen rrenjet

Ti
Abdylazis Islami
Dhe Sharri
El Doradoja e kerkuar ne gjakim

Jetojne bashke
ne konak universi
__________________

HAPERIMI I PARE I VISARIT

Visar
T'i do te haperosh
neper kohe hapesire

Pak e di shume se di
Cben ashtu

Here bie here ngritesh
qete ecesh serish

Kohet e dridhura
hata
ti mbikalosh
hapesirave te reja Visar
te shkosh
i sigurte
mbi kohet e lekundura
nga nemitet mbi bajlozat

Ti si di ato
Je teper miturak

Neper kohet feshferitese
Inkandeshente
Ti do te duash me kembengulje te arrish
Deri tek Muze e dheut
Ne hapsiren tende Visar
Ngrehur prej smaragdesh

Kur sdo te hamendesh
Aty
Te perkujdesesh
Per Visaret pararendes te fisit
Tu projektosh e dhurosh
Lulet e bukurive te gjakut
Jashte epokes sate
Metaforash plastmase

Mbi kohet zemerluan
Do te mbijetosh te gjithe Visaret
prej thermijave dhe dashurive
Te Tokekohes
Gjuhes se pathyer
prej gurit e ashtit

Visar
Ti shpalosh mitet, legjendat
Shpirtrat ti fisnikerosh.

Prape baladat te mos ngrihen
Mbi imazhet e vizatuar te frikes
Dinosauret perbindesha te parahistorise
E bajloza te zinj mitesh
Visar

Ti zgjosh e mbijetosh bukurite
METAFORE LULESH TE BARDHA
TE BOTES E FISIT
Prore
Ne hapesiren tende prej smaragdesh

Mbi kohet qe sbien lehte nga dridhjet
Mbi njerezit
Ne gjuhe kullash te pathyera
Prej gurit e ashtit


DO TE HAPEROSH ME SIGURI

NEPER KOHE E HAPESIRE

VISAR

(Tetove 1988) Kjo poezi eshte shkruar ne kohen kur Visari ishte i vogel dhe provonte qe te ngrihej ne kembe si femije...
__________________

KOSOVA

Fjale e madhe
sa nje dhimbje
Univers

sonate e madhe
sa nje krenari
Gjithesi

Shqipe e madhe
Sa nje rruzull
K O S O V A
Qe s'bie
__________________

OKUPATORET

Ata i ha prore toke e pushtuar
Ata qe gjithnje hane buke terri

Ata
Roberues
Te roberuar

Kokengrenes
Te vetes
Ata
__________________

Shqiperia

Mbi Te Gjitha
Me E Shtrenjta
Me E Shenjta
Me E Ndritura
Me E Dashura
Me E Gjera
E Tera
Shqiperia

Mbi Te Gjitha
Te Gjithe
Nenemadhja

Sh Q I P E R I A

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:15

PESIMI KRENAR

TIM BIR ARSIMIT

TE GODITEN JO AKSIDENTALISHT
JO RASTESISHT BISHERITE SLLAVE
DHE TINZARET
TEPDILE SI KOMBETARE
TRADHETARET
JUDA E PILATI
NATEN E BARTOLEMEUT
GOSTIVARIT
E
TE NESERMEN U ZGERDHINE
PARA TMERRIT
KEMISHES SATE TE PERGJAKUR

HORRAT U STEPEN
KUR U THE
MEGJITHATE
CESHTJA JONE ESHTE E SHENJTE

LUMENJTE KANE TE VETMEN
GURRE

KETE SHARR KRENAR
I VETMI

(korrik 1997)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:16

MIJĖVJEĒARI I RI

Dymijėgjėmėshi po ik
Si njė makth
Stėrplak i rrezbitur i honepsur nė asgjėnė
Nė Perėndinė e amshuar kėrkon shpėtim

Mijėvjeēari i ri

O
Sapo nis te hapėrojė
Nėpėr superhone kohe
Me pikėpyetje mamute
Pikėēuditėse

I shtrėnguar jam tė them pėr hirė jete
Rruzulli shpreson pandalė
Shpreson
Nėpėr tejimazhe
Superkohė
S po ik

Po rend
Nėper shumės shekujsh
Pagjėmėshi virgjėr
Tremijėshi
Vizioni njeri

Ooo
Shpresėshtrėngata

Mbivizioni poetik


Tetovė, funddhjetor 2000 Ramadan SINANI
__________________

Mendime

POETIKA E ZGJIDHJES
*Nga iracionalja nė racionalen e ēėshtjes
maqedone - shqiptare
Shkruan: Mr. Ramadan SINANI

Isha strukur nė njė bodrum tė shtėpisė nė Tetovė, nė mbrėmje, nė kohėn e sė ashtuquajturės “orė policore”, kur nė distancė prej mbi 100 metrash pandėrprerė ushtonin tė shtėna nga armė llojesh tė ndryshme tė policisė dhe ushtrisė maqedonase.
Pėr njė ēast mendimi mė barti tek plumbi i ngulitur nė buzėmbrėmje nė murin e shtėpisė sime.Meditoja pėr simbolin dhe metaforėn p l u m b. U pėrpoqa ta ndėrtoj nė poezi…Sakaq, ndieva njė vrushkull tjetėr mendimesh qė zotėruan ēastin poetik.
*
Nė thellėsinė e shpirtit dhe mendjes pyeta veten: ē‘ėshtė kjo luftė?
Pėrgjigjen e pėrkufizova. Forcat ushtarake-policore maqedonase tė urdhėruara nga kreu i tyre pushtetmbajtės po luftonin kundėr shqiptarėve tė armatosur qė kishin zėnė pozitat nė malin Sharr, mbi Tetovė, e qė kohė mė parė kishin proklamuar pėrmes komunikatave publike se janė njė ushtri qė quhet UĒK (Ushtria Ēlirimtare Kombėtare) dhe se qenė shtrėnguar ta bėjnė kėtė luftė pėr tė detyruar Maqedoninė tė bisedojė nė mėnyrėn mė serioze qė ėshtė e mundshme qė shqiptarėt t’i trajtojnė plotėsisht tė barabartė…
Ēėshtja e barazisė dhe drejtėsisė tani po kėrkohej nė mėnyrėn mė serioze qė mund ta bėjė njeriu, pėrmes fjalėve tė tytės, por edhe pėrmes fjalėve tė marrėveshjes. E, shqiptarėt mė tepėr se njė dekadė kishin kėrkuar, kėrkuar e kėrkuar, gjatė periudhės pluraliste, tė drejtat e tyre dhe kishin fituar mė nė fund , pėrmes partive politike shqiptare kėtu, vetėm njė minimum. Dhe, pikėrisht kėtyre ditėve u zhvesh tėrė realiteti qė nga ai pushtetmbajtės, partiak e diplomatik, ngase ēėshtjet e kėrkesave tė shqiptarėve konsistojnė nė kėto suaza reale qė shtrohen nga shqiptarėt e Maqedonisė:
Sė pari, ndryshimi dhe miratimi i njė Kushtetute tė barabartė pėr maqedonėt dhe shqiptarėt, ku pėrfshihen edhe nacionalitetet e tjera, ku do tė saktėsoheshin brenda saj suazat pėr nxjerrjen e ligjeve pėr detyrimet dhe tė drejtat kombėtare dhe qytetare. Duke pasur parasysh realitetin e pėrkatėsive etnike nė Maqedoni, ku dy popujt (maqedonasit dhe shqiptarėt) janė shumicė, qė do ta pėrcaktojė pėrfundimisht regjistrimi i popullsisė, i bėrė nė mėnyrėn mė objektive sivjet dhe i mbikėqyrur nga faktori ndėrkombėtar, do tė hapte obcionet e vėrteta demokratike pėr t’u zgjidhur pėrfundimisht dhe me kohė ēėshtjet tashmė tė njohura qė janė vatėr e krizave tė ndryshme, konflikteve dhe deri te kjo e luftės sė fundit. Nė kėto suaza do tė duhej tė institucionalizoheshin ēėshtjet: gjuha, pėrkatėsisht dygjuhėsia – maqedonisht-shqip nė Parlament, Qeveri, institucione tė sistemit dhe nė vetėadministrimin lokal, si dhe vlerat e tjera kulturore tė institucionalizuara, qė nėnkuptojnė: arsimin, prej atij parashkollor,
fillor, tė mesėm, sipėror me zyrtarizimin e Universitetit ekzistues tė Tetovės nga Qeveria dhe Parlamenti, e deri nė barazinė e plotė sipas proporcionit nacional tė instituteve kulturore dhe Akademisė sė Shkencės dhe Arteve. Nė lėmenjtė e tjerė tė institucioneve, nė ushtri – mbrojtje, sigurim shtetėror, ekonomi, institucionet dhe mediat e informimit publik dhe resorėt e tjerė, si edhe nė organizatat ekonomike-prodhuese dhe organizatat e tjera
tė ristrukturohen nė pikėpamje tė punėsuarve dhe kuadrit drejtues sipas proporcionit nacional etj.
Sė dyti, zgjedhjet parlamentare tė bėhen sipas ndryshimit tė ligjit pėr Zgjedhje me njėsi zgjedhore tė barabarta pėr nga numri i popullsisė e sipas regjistrimit tė ri tė popullsisė qė u theksua mė lart.
Sė treti, tė saktėsohen ēėshtjet e koncenzusit nė Parlament dhe Qeveri pėr ēėshtjet vitale kulturore dhe politike etj., dhe
Sė katėrti, tė tėra kėto tė pėrkufizohen me protokolimin (nėnshkrimin) e njė Marrėveshjeje historike ndėrmjet palėve maqedone-shqiptare, si dy popuj shumicė nė Republikėn e Maqedonisė, duke e monitoringuar kėtė faktori evropian e amerikan , qė njėkohėsisht do tė jetė edhe nėnshkrues dhe
garantues i kėsaj Marrėveshjeje.
*

Kthjellimi i plotė brenda meje ndodhi midis natės sė 21 marsit 2001 dhe mėngjesit sė 22 marsit dhe, mendova, do ta shkruaj p o e t i k ė n e z g j i d hj e s dhe kėtė e bėjė me ngjyrėn e shpirtit dhe tė mendjes, duke e lėnė poezinė kur tė mė afrohen muzat. Ėshtė koha pėr ta bėrė iracionalen nė racionale tė ēėshtjes maqedone – shqiptare. Kėsisoji, hapėrimi nė shtigjet dhe hapėsirėn demokratike evropiane dhe botėrore do tė jetė vetėm brenda racionales. Pra, faktorėt e brendshėm nė Maqedoni, si dhe
ata ndėrkombėtarė do tė bien pėrfundimisht nė rrafshin e reales dhe
racionales pėr ta pragmatizuar poetikėn e zgjidhjes pėrmes kodeve pluraliste dhe demokratike.
Zoti na priftė tė gjithėve nga mbarėsia. Amen! Amin!

(Autori ėshtė shkrimtar dhe profesor universitar nė Tetovė)

PS Shkrimi eshte be ne kiohen e luftimeve ne mes UCK-se dhe forcave maqedonase
__________________

NĖ (I) LIRI(DĖ)
Lirike (i)liri)(d)e


Po dalim
Po rend kohė epikash
Zgėnjimesh
Tė mėdha
Zogj krahėthyer
Tė pėshtyrė
Nga qielli
Toka e skuqur
Tė lodhur
Falemi nė ninėz
E presim diellin
Mė nė fund
Ngadhnjimin
Lirikė (i)liri)(d)e
Epikė ti do tė lindėsh
Apo
Tė rilindėsh
Prap-o
Heu
(I)liri)(dė)

Tetovė, mars, 2001
__________________

METAFORĖ ILIRIDE

Na tė ėshtė Gostivari
Sodomė e gjallė
Aty
Kalorėsit e Apokalipsės
ethet e yjeve mbi Tetovė
Si
Gomonė
pikėrisht ditėve tė korrikut
1997

Gjyqi i Sokratit
Nė prag
mijėvjetshi i ri
Apologjia Rufi
fjalėplumb n’gjykatore prokuratorėve
Nga fallanga
fundi i tė kuqėve

Heu

metafora iliride
Ē’fundshekull akull
Eee
Nėnė Terezja
nė univers shenjtėrim
E ku
Gostivari me pika gjaku
Pėrrenjt pėrpėliten
shkaba n’retinė shpirti kulloka
Haj

Populli Rufi ee
Zgjėndrrės

Nė mes
ėndrrės’meandruar
Gostivari
E
kalorėsit e Apokalipsės
Trentė
Kuqremtė
Zverdhemtė nga maili i qyqeve
Pastaj
ujqėrisht sulen mbi gjahun
Shqipe

Hapėsirėn shkabe
Zap kurrė
Heu
Haj
s’mund bėhej
as Sodomė as gomorė
Heuuu

Gostivari
Metafora
(I)liri)(de)
E
Shkaba
__________________

SHPĖTIMI I SHTĖPISĖ
(variant I vjershės sė mėhershme nė Tetovė shtėpi tė kesh)

Tė shpėtosh shtėpinė e shpirtit
T’u dasht njė Ushtri*
E pastaj
Ti tė rrosh
Njėri

U ende botės
Gjithkund
Jug veri
Erdhe
Ngadhėnjyes
Madhėshtor
Nė Atdhe
Shtėpinė tė shpėtosh

Aty shtėpi shpirti
E dheu
Ajėr me bollėk
Dhe ujė
Prej Sharri
Si nga zemėr Atdheu
Tė kesh

Tani me bollėk
Do tė kėsh
Tė gėzosh

E rrosh

*UĒK-sė

Tetovė, tetor, 2001
__________________

ANDARTĖT E RINJ
(nė historinė kundėrshqiptare, andartėt janė tė njohur si luftėtarė nė shėrbim tė qeverisė shoviniste greke)

U ripollėn rrėqebujt
Rrufeqitėsi
Kėrdi tė bėjnė
Tė madhe
Tė operojnė Diellin nė sy
Rrezet t’ia pėrbijnė
Mizorėt
Dhe
Ja
Prapė
Tė rilinden nė Mesjetėn e thiut
Andartėt e rinj
Me emblemėn sllavo-shqipfolėse
tė errėt
Pėr ironi
Pėr inat tė dritės
Ditės
Udhės sė yjėsisė
Bėrkylen
Andartėt e rinj
tė zinj
Thikat pas shpine
I kanė gjarpėrinj
Nepėrka tė mprehta

Bastardhėt
Andartėt
Tė krimit tė ri gri
Tė krimit tė ri gri

Nė mesditėn qumėshtore
Tė universit tė ri

Tetovė, korrik, 2000
__________________

QENTĖ E QIELLIT GRI
(nokturno pėr Iliridėn)

Lirikė iliride
Mė fal
Do tė them njė fjalė
Shumė tė madhe
Ē’tė bėjmė
Unė dhe ti

E kėtillė na qenka
Zgjėndrra

Me qentė e qiellit gri


*
* *

Qenēe
Ata lehin
Ditėn e natės slave
Ulėrijnė
qentė-ujqėr
hordhi gri
Diellin
Kafshojnė
Shitojnė
Ėndrrėn
Dritė tė madhe
Qenėri
Nga qielli gri
Sulen
Racė e tyre
horre
*
* *
Lirikė iliride
Mė fal
Tė thash fjalė shumė
Shumė tė rėndė
Ē’ti bėjmė
Unė dhe ti
E tillė na qenka zgjėndrra
Se ata qen
Qen tė qiellit gri

Tetovė, maj 2000
__________________

PLAZH PAS IKJES SĖ PULĖBARDHĖS
(Lasgushiane)

Plazhi i liqerit dremit mbi dhembjen
Pulėbardha tashmė nė largėsi kėlthet
Njė shterg i vetmuar hamendet te ike
Pėrmbi valet i drobitur flatrat godet

O, ēastet e embla me kujtime kanė mbet’
Imazhe qe do ‘ mbarten parreshtur me mua
Mbi net vjeshte, mbi gjethe tė thara
Mbi kontinentin si zgalemi, shtergu e diku pulėbardha

E tepert do te qe me te permendet dhembja
E endjes se shtergut qe eshte ne kelthitje
Nga shpirti i tij tashme zemrak dhe zemra
E mbrujtur thelle, here me vale, here me dremitje

Plazhi i liqenit eshte ne tronditje
Te thelle nga nje dridhje e lemeritshme
Per pulebatdhen e valeve shpirterore
Qe iku shtergut ne nje nate verore.

O, plash, njė shekull do tė pres tė rizgjohesh
Ne nje jete tjeter a stine vere, madheshtor te me fanitesh
Apo ne nje enderr qe shpirtin nje cast e gezon
Me pulebardhen time si shtergu perjetesine e lumtur engjullon

Bregliqeni i Strugės, mė 30 gusht 2000

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:17

LĖNGATĖ
(Tim bir Betimit)

Nė mėrgatė mekanizėm I trupit tė gjallė
Kryen punė roboti
Lėviz kėmbė, duar e kokė
Dhe sytė me shikim neoni
Prodhon produktin e pėrkohshėm
Pa shpirt

I mėrguari aty
Me shpirt sheh tė kufizuar ėndrrėn
Imazhin e shprishur
Aty
Gjarpėr largėsie

(atdheun s’do pėrmendur nė kėtė varg qė s’ėshtė varg)
ėshtė shpirti jashtė mekanizmit robot
qė poezinė e ka kod
me shifėr rrėqethėse
lėngatė
__________________

DELIR POETIK

Pikoi ankthi
Orfeu pa hyrė
Lulja e tharė
Zogu krahėthyer
Mėngjesi nėn mjegull

Delir I njė poeti
Mendim I zhbėrė
Nė pamendėsinė e ēastit
Armiqėsi vargjesh

Dhe atėbotė gjethi qau
Mbi zogun nė degė
Krahėthyerin
Orfeu rėnkoi
Rizgjoi shqip
Mėninė e Akil Pelidit
__________________

KTHIMI NĖ KOSOVĖ

E VETMJA

*Epike
Gjithēka
Gjithēka lėviz
Trazohet Kosova
Edhe lirika

Mbi gjithēka
Mbi gjithēka qėndron
Ėshtė themel mur kullė
Edhe kulm
Evetmja
Epika

UĒK-ja

Tetovė, prill 1999
__________________

HEU

*Epike
Heu
Hakmerru
Shpirt
Hakmerru
Heu
Nė emėr fėmijė tė vrarė
Nėn zemėrplasur
Fytyrėējerrė
Heu
Hakmerru
O perėndi
Heu
Heu-u-u
O shpirt
Majeqėndresė
Qėndresė
Heu
Hakmerru
Kosovė
Heu-u-u
Hak
Merr
Gjak
Gjakėsi
Barbar
Heu-u-u


Tetovė, Prill, 1999
__________________

POETI NĖ IKJE
*Ironike

Tha
Po ik
Buzė Golgotės shqiptare nė
Bllacė
Ēmenduri barbare po mė ndjek

Me lirikė kohės do t’i gjegjem
Kosovės Oh

Zvarras ah
Pastaj
Zvarras Oh

Do tė vdes
Nė njė lirikė thirravaj
Nė ajrin ironic
Njė varr do tė guroset
Me kėtė poet lirik

Tetovė, prill, 1999
LLAPJANIA TETOVARE
*lirike

Tetova nė gji mori edhe njė
dėshmor Kosove
ishte buzėmbrėmje e trishme

Tetova gdhiu nė agshollin e
nesėrm
me foshnjėn e posalindur tė
Llapjanes Elhame Shala

Prindėrit urtėsisht thanė
E pagėzojmė nė emėr tė Zotit e
Tokės amtare

Tetova buzėqeshi dhe bekoi
Pagėzimin e ri
Tetovare


Tetovė, 7 prill, 1999
GLOGOTĖ HOLOKAUST
BLLACĖ
*biblike

Ēmendem ēastit tė marrė
Zogjtė pėllumbat
Pllajat mallet

Golgotė
Holocaust nė Bllacė
Tmerron qiellin diellin

Ēmendet zemėratė e ēastit tė
Vrarė
Lotėt e zemrės lumė Lepenci
Kullojnė rruzullit nė ankth
univers

Perėndi
Pėrkulur tė lutem
Tė falem
O Zot
Zogjtė pėllumbat bekoi

Bishėri
Kafshėri
Kali pėrmes Glgotės
Holokaustit
Bllacės shqiptare.

Bllacė-Shkup, 2 3 prill 1999KTHIMI NĖ KOSOVĖ
*Lirike

E dashur
I dashur
Nė Kosovė mirupafshim
Tė betohem me besė
Pėr shpirt tė Latif Berishės
E dashur
I dashur
Pėr shpirt tė shpirtėrave martire

Nė Kosovė
Mirupafshim
E dashur
I dashur

Tetovė, prill, 1999

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:18

Ramadan SINANI

P O E T I(fryma h a i k u)

*

Njė poet…
ah… poet…
… tokė…
… qiell…

*

Njė poet…
ah… poet…
… gjak…
… promete…

*

Njė poet…
ah… poet…
… plagė…
… tėrmet…

*

Njė poet…
ah… poet…
… orkide…
…mjellmė…

*

Njė poet…
ah… poet…
… valė…

*

Njė poet…
ah… poet…
… liqe…
… pulėbardhė…

*
2
Njė poet…
ah… poet…
… nosit…

*

… p o e t i …
p o e t…
… y j ė s i …
__________________

Ramadan SINANI

*
* *
(fryma h a i k u)


*


Shetita buzė lumit…
…bardhėsi shkumėzoi…
…borė… borė…
…fluska shpirti mbi ujė…

*

Ajo…sa s’mė shkeli…
…akoma lulja e ftohtė pėrgjėron…

*

E tha ajo fjalėn…
…e ndry pėrjetė diku njė natė…

*

Ajo…njėherė buzėqeshi…
…shpėrtheu njė gejzer…
…oh…sa pak jetoi ky ylber mbi tė…

*

Njė petale nga njė puhizė mėrgoi prej lules…
…dielli buzėqeshi dhe mė…
…lulja iu gėzua diellit…
…u teleis me ngjyrat e shpirtit…
…jetoi e lumtur
derisa shtrėngata s’e mori nė gji…
…dielli pėr njė stinė mungoi…


*

E dashuroi ajo njė degė dhe njė gjeth…
…trungu… pastaj rrėnjėt xhelozuan…

2
…druri i tėri u dridh…
Kish kėrkuar dashurinė e saj cigane…
…tė njė dege… tė njė gjethi…

*

Orė poetike u bė ajo…
…poetėt ikėn kokėulur stinėve tė tyre…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:19

DASHURI NĖ KOHĖ LUFTE

Visarit me shokėt trima

Ka shtegtuar engjulli nė mal
Kėrkuar e kam
Kahdo
Qytetit tė kredhur nė pikėllim

Porosi kish lėnė
Do tė tė kėrkoj nė Olimp

Nė zemėr lulepllati
Kėtu
Nė Sharr
Lulet janė tė luftės
Dashuritė e mbėshtjella me acar

Me flakė gjakimi
Tufa triumfi

Si edhe tė dashurit
Shkėndija
Tė (I)liri(d)sė

Engjulli shtegton nga mali
Kahdo
Nė ne

Olimpi Sharri
Nė dashuri

Tetovė, gusht 2001
__________________

PORTRETI I LUFTĖTARIT TĖ LIRISĖ

Betimit me shokė

Ėshtė i njėjti yll qumėshtor
Jo i vetmi
Qė ēan nėpėr errėsirė
Pėr tė sjellė pak magji drite
Ai
I ploti
Me plot shokė
Nė qiellin engjullor tė lirisė

I beson Zotit
Nė drejtėsi
I paepuri
Nė betejė
Si uragani
Bėn tutje

Ai bėn tutje
Pėrballon svidėn sllave
Ulurimat e tmerrit
S’honepset para djallit
Pėrballon edhe stuhitė
Bėn tutje
Bėn mėtutje…

E
Deri te shteg i dritės

Na i dhuron
Nga ashku i zemrės
Ca dujė lirie

Ai ėshtė engjull
Bėn edhe mėtutje
Drejt urave tė tjera
Tė (I)Lirisė…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:19

Curriculum Vitae

Prof.Mr.Ramadan Sinani

I lindur nė Tetovė ku u shkollua deri nė kryerjen e gjimnazit. Fakultetin e Filologjisė Katedra e Albanologjisė – e kreu nė Beograd nė vitin 1971.

Studimet pasuniversitare i bėri nė Universitetin e Prishtinės- Dega e letėrsisė mė notė mesatare afėr 10 dhe nė vitin 1987 iu dha grada shkencore Magjistėr i Shkencave Filologjike duke e mbrojtur punimin e magjistraturės “ Vendlindja nė poezinė e sotme shqipe” ( me mentor dhe kryetar komisioni tė mbrojtjes Akademik Rexhep Qosja) qė mė vonė kėtė e botoi si monografi me titull tė njejtė.

Ka ushtruar punė kryesisht nė arsimin e mesėm dhe tė lartė, nė gjimnazin e Vitisė nė Kosovė dhe tė Tetovės. Ligjėrues i lartė nė Universitetin e Tetovės qė nga themelimi i tij (ėshtė njė nga themeluesit e tij).

Ka marrė pjesė aktive nė Konferenca shkencore nė: Shkup. Tiranė, Gjirokastėr, dhe Prishtinė, Cyrih.
Ėshtė veprimtar nė lėmin e letėrsisė dhe tė kulturės kombėtare , recensues i shumė librave, kryeredaktor i parė i revistės kulturore Vlera, themelues i Shoqatės sė
Shkrimtarėve Shqiptar, i Shoqatės kulturore Skardina, Festivali Ballkanik i poezisė.

Ėshtė poet dhe ka botuar disa libra, Ndroi jetė mė 3 janar 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:20

PESIMI KRENAR

TIM BIR ARSIMIT

TE GODITEN JO AKSIDENTALISHT
JO RASTESISHT BISHERITE SLLAVE
DHE TINZARET
TEPDILE SI KOMBETARE
TRADHETARET
JUDA E PILATI
NATEN E BARTOLEMEUT
GOSTIVARIT
E
TE NESERMEN U ZGERDHINE
PARA TMERRIT
KEMISHES SATE TE PERGJAKUR

HORRAT U STEPEN
KUR U THE
MEGJITHATE
CESHTJA JONE ESHTE E SHENJTE

LUMENJTE KANE TE VETMEN
GURRE

KETE SHARR KRENAR
I VETMI

(korrik 1997)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:20

L U L E T E A N K T H I T

(d r o g i m i)

rruzull yjesh
rrotull i vijnė k’saj qenieje prore
rrathėt e tmerrit ē’i zgjerojnė
hepojnė pandalur
dhembjet kėlthitjet tantale

rreze dielli ooo
sa p a k
pėrbihen
trurit tė tij
mjeran
i(e) droguar
madhėshtor(e) i(e) humbur
rreth vetes i mbėshtjellė me ėndėrr
(e bukur fanitet
makabėr)
ajo fluorescentja nė zhgjėndėrr tmerri
stėrzgjatet
ca reflekse fluori gjėllijnė aty
nė sfera tė tjera gjithnjė ankth kullojnė
deri te shėrimi ooo
sa p a k
fare e hiē
a s p a k
a mbarimi pėr tė keqin fat

ooo njeri imi ooo vajzė
dhembje lulesh ankthi
a cak me sa pak zjarr
gjatė ditėnetėve qė do vijnė
ferr
parajsės’gjakut
prore e sėrish
rrapėllojnė vizionet
rrufe nėpėr trurin e zhvirgjėr
e thehet mė nė fund
rrot’e fatit tė zgjedhur kėshtu nga ai
derėzi njeri mjerimi
rrėnues i vetvetes nė plaskoma kohe
tė gjithėsisė humbella
pa nam’e nishana
rrėgjues piskamash nė vete
perverze tė pista
bastardhe
nėn
re pikėllimi tė kėsaj qeniejeje
pėr keqardhje
dėshtimi ooo qė prore
e prore frymon
diku mbase
rrezes shpresė… mbi yje
rruzull
rrotull noton
asgjėsi
hiēi
Ramadan Sinani
__________________

TĖ SHPĖTOSH SHTĖPINĖ

(Variant i vjershės sė mėhershme -
Nė Tetovė shtėpi tė kesh)

Tė shpėtosh shtėpinė e shpirtit
T’u dasht njė Ushtri*
E pastaj
Ti tė rrosh
Njeri

U ende botės
Gjithkund
Jug veri
Erdhe
Ngadhėnjyes
Madhėshtor
Nė Atdhe
Tė shpėtosh shtėpinė

Aty shtėpi shpirti
E dheu
Ajėr me bollėk
Dhe ujė
Prej Sharri
Si nga zemėr Atdheu
Tė kesh

Tani me bollėk
Do tė kesh
Tė gėzosh

E tė rrosh
____
*UCK-sė
Tetovė, tetor 2001
__________________

Ramadan Sinani

TAKIM ME MBIKOHORET

Besomėni tė mirėt e mi
Kėtu shpirterat fluturojnė
Qiejve
Shenjt[rit e Kosovės
Ilirisė

Besomėni
Luleve lirinė ua falnin
Dhe arave tė allta
Hyjnorėt
Ademi
Jasharajt
Mijėra tė tjerėt

Kosova, }amėria, Ilirida
Shqipėria, e tejandejshmja
I L I R I A
Mujdin Aliu, Porroi, Tetova
Sharri-Kalaja U}K-ja
Komandant Kumanova
Presheva
E tė tjerat

Besomėni tė mirėt e mi
Po takohemi sot
Qiejve fluturimthi

Me hyjnorėt
Te shenjtit

Mbikohorėt

Prishtinė-Tetovė, mars 2001

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:21

LLAPJANIA TETOVARE
*lirike

Tetova nė gji mori edhe njė
dėshmor Kosove
ishte buzėmbrėmje e trishme

Tetova gdhiu nė agshollin e
nesėrm
me foshnjėn e posalindur tė
Llapjanes Elhame Shala

Prindėrit urtėsisht thanė
E pagėzojmė nė emėr tė Zotit e
Tokės amtare

Tetova buzėqeshi dhe bekoi
Pagėzimin e ri
Tetovare


Tetovė, 7 prill, 1999

Kjo poezi eshte shkruar gjate luftes se Kosoves
__________________

Cikli: Valle sharrjane

VALLE MALESH

Ne fushat e veta
kembet i shtrinje ne clodhje
keto male

Te gjith shtatin e kane
koken mbi re.

Denbabaden valle te gjkata hedhin
e ne ne te bardha kridhen
Termopile.

Mbi larteiste perplot zera e kenge
ngrihen krahegjatat shpate
diellin mbi vetull ta miklojne
rrezet pingul si katarakte
thelle ne kraheror e zemer tu ngjeshin

Buzeqeshje e madhe
sa nje diell
keto male.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:22

Shpetimi i shtepise

Te shpetosh shtepine e shpirtit
tu desht nje ushtri
e pastaj
ti te rrosh
njeri

U ende botes
gjithkund
jug veri
erdhe
ngadhenjyes
madheshtor
ne atdhe
shtepine te shpetosh

Aty shtepi shpirti
e dheu
ajer me bollek
dhe uje
prej sharri

nga permbledhja me poezi Heu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:23

Mendime

POETIKA E ZGJIDHJES
*Nga iracionalja nė racionalen e ēėshtjes
maqedone - shqiptare

Shkruan: Mr. Ramadan SINANI

Isha strukur nė njė bodrum tė shtėpisė nė Tetovė, nė mbrėmje, nė kohėn e tė ashtuquajturės “orė policore”, kur nė distancė prej mbi 100 met-
rash pandėrprerė ushtonin tė shtėna nga armė llojesh tė ndryshme tė policisė
dhe ushtrisė maqedonase. Pėr njė ēast mendimi mė barti tek plumbi i ngulitur
nė buzėmbrėmje nė murin e shtėpisė sime. Meditoja pėr simbolin dhe metaforėn
p l u m b. U pėrpoqa ta ndėrtoj nė poezi…Sakaq, ndieva njė vrushkull tjetėr mendimesh qė zotėruan ēastin poetik.
*
Nė thellėsinė e shpirtit dhe mendjes pyeta veten: ē‘ėshtė kjo luftė? Pėrgjigjen e pėrkufizova. Forcat ushtarake-policore maqedonase tė urdhėruara nga kreu i tyre pushtetmbajtės po luftonin kundėr shqiptarėve
tė armatosur qė kishin zėnė pozitat nė malin Sharr, mbi Tetovė, e qė kohė mė parė kishin proklamuar pėrmes komunikatave publike se janė njė ushtri qė quhet UĒK (Ushtria Ēlirimtare Kombėtare) dhe se qenė shtrėnguar ta bėjnė kėtė luftė pėr tė detyruar Maqedoninė tė bisedojė nė mėnyrėn mė serioze qė ėshtė e mundshme qė shqiptarėt t’i trajtojnė plotėsisht tė barabartė…
Ēėshtja e barazisė dhe drejtėsisė tani po kėrkohej nė mėnyrėn mė serioze
qė mund ta bėjė njeriu, pėrmes fjalėve tė tytės, por edhe pėrmes fjalėve tė marrėveshjes. E, shqiptarėt mė tepėr se njė dekadė kishin kėrkuar, kėrkuar e kėrkuar gjatė periudhės pluraliste tė drejtat e tyre dhe kishin fituar mė nė fund , pėrmes partive politike shqiptare kėtu, vetėm njė minimum. Dhe, pikėrisht kėtyre ditėve u zhvesh tėrė realiteti qė nga ai pushtetmbajtės, partiak e diplomatik, ngase ēėshtjet e kėrkesave tė shqiptarėve konsistojnė nė kėto suaza reale qė shtrohen nga shqiptarėt e Maqedonisė:
Sė pari, ndryshimi dhe miratimi i njė Kushtetute tė barabartė pėr maqedonėt dhe shqiptarėt, ku pėrfshihen edhe nacionalitetet e tjera, ku do tė saktėsoheshin brenda saj suazat pėr nxjerrjen e ligjeve pėr detyrimet dhe tė drejtat
kombėtare dhe qytetare. Duke pasur parasysh realitetin e pėrkatėsive etnike nė Maqedoni, ku dy popujt (maqedonasit dhe shqiptarėt) janė shumicė, qė do ta pėrcaktojė pėrfundimisht regjistrimi i poullsisė, i bėrė nė mėnyrėn mė objek-
tive sivjet dhe i mbikėqyrur nga faktori ndėrkombėtar, do tė hapte obcionet e vėrteta demokratike pėr t’u zgjidhur pėrfundimisht dhe me kohė ēėshtjet tashmė
tė njohura qė janė vatėr e krizave tė ndryshme, konflikteve dhe deri te kjo e luf-
tės sė fundit. Nė kėto suaza do tė duhej tė institucionalizoheshin ēėshtjet: gjuha,
pėrkatėsisht dygjuhėsia – maqedonisht-shqip nė Parlament, Qeveri, institucione tė sistemit dhe nė vetėadministrimin lokal, si dhe vlerat e tjera kulturore tė instituci-
onalizuara, qė nėnkuptojnė: arsimin, prej atij parashkollor, fillor, tė mesėm, sipė-
ror me zyrtarizimin e Universitetit ekzistues tė Tetovės nga Qeveria dhe Parlamenti,
e deri nė barazinė e plotė sipas proporcionit nacional tė institutive kulturore dhe
Akademisė sė Shkencės dhe Arteve. Nė lėmenjtė e tjerė tė institucioneve, nė
ushtri – mbrojtje, sigurim shtetėror, ekonomi, institucionet dhe mediat e informimit
publik dhe resorėt e tjerė, si edhe nė organizatat ekonomike-prodhuese dhe organizatat e tjera tė ristrukturohen nė pikėpamje tė punėsuarve dhe kuadrit drej-
tues sipas proporcionit nacional etj.
Sė dyti, zgjedhjet parlamentare tė bėhen sipas ndryshimit tė ligjit pėr
Zgjedhje me njėsi zgjedhore tė barabarta pėr nga numri i popullsisė e sipas regjistrimit tė ri tė popullsisė qė u theksua mė lart.
Sė treti, tė saktėsohen ēėshtjet e konsenzusit nė Parlament dhe Qeveri
pėr ēėshtjet vitale kulturore dhe politike etj., dhe
Sė katėrti, tė tėra kėto tė pėrkufizohen me protokolimin (nėnshkrimin)
e njė Marrėveshjeje historike ndėrmjet palėve maqedone-shqiptare, si dy popuj
shumicė nė Republikėn e Maqedonisė, duke e monitoringuar kėtė faktori evropian e amerikan , qė njėkohėsisht do tė jetė edhe nėnshkrues dhe garantues i kėsaj
Marrėveshjeje.
*

Kthjellimi i plotė brenda meje ndodhi midis natės sė 21 marsit 2001 dhe
mėngjezit sė 22 marsit dhe, mendova, se do ta shkruaj p o e t i k ė n e z g j i d h-
j e s dhe mbase e bėjė me ngjyrėn e shpirtit dhe tė mendjes, duke e lėnė poe-
zinė kur tė mė afrohen muzat. Ėshtė koha pėr ta bėrė iracionalen nė racionale
tė ēėshtjes maqedone – shqiptare. Kėsisoji, hapėrimi nė shtigjet dhe hapėsirėn
demokratike evropiane dhe botėrore do tė jetė vetėm brenda racionales.
(Autori ėshtė shkrimtar dhe profesor universitar nė Tetovė)
__________________

NĖ BIBLIOTEKĖ

Nė bibliotekė e shkujdesur hyri njė vajzė
Rinoi ambientin antik
Pastaj mori me vete Ana Kareninėn

Unė urova

E mbara tė priftė moj vashė

Kurrė mos tė rraftė hata e Anės
Ky fat i jetės


Tetovė, nėntor 2000

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    17/9/2010, 13:23

Ramadan Sinani THELLE NE ZEMREN E GJELBER…
NE KETE FUSHE GJINKALLASH

1.NE FUSHE

Madheshtor jam vetem ne kete fushe
Ne pikturen e saj
I gjelber

Ne kete fushe gjinkallash
Diku thelle ne zemer te gjelber
Portreti im sogjon.

Kesaj fushe deti frutash
Pellg I thone

Eshte nje emer me gjymtyre enderrash
Qe s’mund te thuhet
A sjelle ketu edhe syte e vendlindjes


2.RRUGA

Eshte ketu edhe nje rruge fushiore
Krejt e kredhur ne mejtime brigjesh
Thelle e eruar neper kujtimet e visit.

Eshte si nje pikeyetje gurore
Mbi historte e fisit
Kjo
Qe pellgce i shoi shekujt
Te vije deri ten e ashtu e drejte
Qiri.

Ketu mund te hysh
Vetem ashtu i thelle i gjelber
Me zemer vendlindjeje
Ne poezine e veres.

3.KOHA

Kalon e mbetet atypari
E pathyer
Ne betejen e kallinjve te fushes
Ne shtalbet e zemrave vendese
Bukureza dite

Te gjithe ecin neper kohen e saj
Ballengritur
Udhetare te punes e djerses
Ne keto toke te zemres se gjelber
Dhe te fisit.

KOha ketu mund te matet
Vetem me shiritin e vendlinjdes
E me asgje tjeter

Poezi te botuara ne revisten Jehona Prishtine 1986
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ramadan Sinani    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ramadan Sinani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: