Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Arritja Teknologjike E PC-ve nė tė ardhmen.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Arritja Teknologjike E PC-ve nė tė ardhmen.   26/11/2007, 16:27

A e keni pyetur ndonjėherė veten se si do tė duket kompjuteri juaj personal (PC-personal computer) pas pesė ose dhjetė viteve? A do t’i pėrmbajė pajisjet e njėjta si tani apo do tė jetė diēka krejt ndryshe, diēka qė tani s’do tė mund tė njihet? Kėtyre pyetjeve mundohen t’u pėrgjigjen shumė ekspertė qė merren me ēėshtjen e zhvillimit tė teknologjive informatike... Ja disa mendime tė tyre:

Ēdo kompjuter pėrmban procesorin qendror, qė pėrbėn bėrthamėn e tij ose trurin e tij. Sa mė i shpejtė qė ėshtė procesori, mė shumė punė mund tė bėjė kompjuteri. Nga ajo qė mund tė lexohet nė web-faqet e specializuara pėr hardwerin kompjuterik qė pritet tė arrijė, mund tė kuptojmė se deri kah fundi i 2005-ės do tė shohim procesorėt e rinj tė Intelit, qė do tė punojnė nė njė frekuencė prej 6 GHz, qė ėshtė gati dy herė mė shpejt nga ajo qė kemi sot. Ata do tė jenė mė tė shpejtė edhe pėr nga njė arsye tjetėr, tė quajtur “Cache", qė ėshtė njė pjesė e procesorit qė i ndihmon atij t’i mbajė njė kohė tė shkurtėr instruksionet urgjente tė procesorit. Sipas planeve, pritet qė procesorėt e ardhmėrisė tė kenė shumė mė shumė “cache" (katėr deri nė tetė megabajtė).

Lidhja nė mes procesorit dhe pjesės tjetėr tė kompjuterit gjithashtu pritet qė tė kalojė nė njė evolucion tė vėrtetė, qė simbolikisht pėrshkruhet si kalim nga “rruga dykahėshe nė autostradė moderne". Deri kah fundi i 2005-tės ose fillimit tė 2006-tės pritet qė nė ēdo procesor tė jenė tė inkorporuar sė paku 2 ose mė shumė procesorė tė tjerė, tė cilėt do tė punonin si njė procesor i vetėm. Kjo do tė mundėsonte ekzekutim mė tė shpejtė tė multimedia -aplikacioneve, video-lojrave apo aplikacioneve pėr punė afariste. Gjithashtu pritet qė teknologjia qė pėrdoret pėr prodhimin e procesorėve tė zvogėlohet ende, deri nė limitin qė lejojnė ligjet e fizikės. Deri mė 2006-tėn procesorėt do tė punohen nė proces prodhimi prej 65 nano-metrash, shumė mė pak sesa teknologjia e sapoprezantuar prej 90 nano-metrash nė procesorėt e rinj tė Intelit, Pentium 4 “prescot".


Kjo do tė thotė qė atėherė do tė mundet qė mė shumė veti tė procesorit tė kombinohen nė njė madhėsi jo mė tė madhe se ajo qė e kemi sot. Mė nė fund, pas tre viteve, do tė kemi edhe procesorėt qė do tė punojnė nė njė frekuencė prej 10GHz, meqė do tė pėrmbajnė “cache" shumė tė madh (32mb dhe mė shumė), si dhe “bėrthama" tė shumėfishta. Kjo do ta shndėrrojė kompjuterin tuaj personal nė njė super-kompjuter virtual, qė ka mundėsi tė procesojė shumė aplikacione nė tė njėjtėn kohė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Arritja Teknologjike E PC-ve nė tė ardhmen.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Shkenca & Teknologjia-
Kėrce tek: