Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Pėllumb Velo

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Pėllumb Velo   17/9/2010, 02:43

Shkrimtari Pellumb Velo ka lindur ne Bishan te Vlores, ne nje familje me tradita atdhetare. Ka mbaruar shkollen e mesme teknologjike. Qe ne rinine e hershme esht marre me pikture e letersi, dhe me von me gazetari. Ka filluar te shkruaje libra ne fundin e viteve 90, dhe te botoje ne fillimin e viteve 2000 . Ka botuar keta libra:

Zeri i nenes me theret, poezi,2002
kallzuesi i penduar , drame, 2002
zgjimi, komedi e vjersheruar, 2002
jete ne ethe, roman, 2003
mall per vendlindjen, poezi, 2003
mos e vrisni dashurine, poezi, 2004
rethi i kuq, roman, 2005
Dhelpra dhe Gjahtari, fabula, 2006
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pėllumb Velo   17/9/2010, 02:44

Per nene e babe qaj, vajtoj

Sa me shum vite kalojn,
ne zemer me shtohen plage,
lotet lume me shkojn
per te shtrenjtit nene e babe

kur ne jete pengesa has,
sikur te isha nje femi,
duke qare me ju flase
te shenjtit prinderit e mi

perpara fotos ngulur fort,
ju shikoj e nxjer malle,
sikur te kem perpara zot.
ne kujtese ju ruaj gjalle.

per nen e bab qaj, vajtoj,
me djeg malli porsi zjarr.
per ta syri sdo shteroj,
gjersa vdekja te me marre!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pėllumb Velo   17/9/2010, 02:44

U Ngriden duart nje here ( Fabul )

Nje dite vere mengjes-here,
Te dy duart zihen keq,
aty shperthen i madhi sherr,
Njera tjetren hiq te heq.

E majta e irrituar
Te djathtes i gerthet:
-Shpejt na ke zgjuar,
Nuk na le nje here te qete!

Vetem miq pret e percjell
Dhe parate ne ere i hedh,
Por ta dish, moj mendjefyell,
Se jam une qe i mbledh.

Kot tundesh edhe shkundesh,
Gjoja i ben te tera vet,
Kurre pa mua ti nuk mundesh,
Genjen veten, moj e shkrete.

- Binjakja ime, moj xheloze,
leri romuzet, per koken tende.
Mos u bej tekanjoze,
Jemi bija te nje nene.

Po te ishte per tu qare,
Ato jam Vetem une,
se kap akuj edhe zjarre,
Jam e para ne cdo pune.

Por esht turp kush i degjon,
Zenkat tona pa kriter.
Te punojme per trupin tone,
Kjo per ne , ka sot vlere........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pėllumb Velo   17/9/2010, 02:44

Ghyshi dhe Nipi ( Fabul )

Djali i zonjes Aferdit,
Me makin behet ere.
Kurs S'ka bere asnje dite,
Me para patenten blere.

Euforia gjate s'vazhdoi.
Ai qe tmerroi nje qytet,
ne gremine perfundoi,
Ku per paksa s'nderroi jete!

- Beje kursin, biri im!
Duke qare gjyshi i tha.
-S'eshte karroce, por makine,
Mos bli vdekjen me para!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pėllumb Velo   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėllumb Velo
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: