Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Pandi Kordha

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Pandi Kordha    17/9/2010, 02:38

Autori ėshtė i diplomuar ne Shkencat e Natyrės UT ne degėn e Matematikes . Ka botuar katėr libra ne fushėn e matematikes tekste ndihmės Pėr sistemin arsimor parauniversitar dhe Universitar .

Vėllimi me poezi FJALE TE NDRYDHURA ėshtė vėllimi i pare i autorit ne fushėn e letėrsisė . publikuar ne vitin 2006 .


TABU E DJAJ ...


Shumė iluzione,
tabu e djaj me brirė
dhanė shpirt,
kur panė tė valėvitej me hov
Flamuri Kuq e Zi
atje nė Kosovė.


Djaj tė tjerė sot
struken me maska
ndėr kabinete e kanceleri,
thurin intriga,
mprehin thika
nėn mantelin demokraci.
Djajtė si ujqit
qimen e ndėrrojnė,
ēastin presin, vrėngthi tė kafshojnė.


Kosovė, moj trimėreshė,
aspirata jote dėshirė e Perėndisė, …
nuk tutesh prej intrigash
prapaskenash e thikash tė djallėzisė

Kosovė e lashtė,
Kosovė e Re,
Vend burrash tė lindur
pėr Flamur, pėr Atdhe !


RROTA E HISTORISĖ


Qysh prej fillimit
Njerėzimi ecėn nė rrugė
tė pėrpjetė.
Ecėn dhe shtyn rrotėn
e historisė sė vetė.
Rrota vėrtitet, herė vrullshėm,
herė ngadalė,
pėrplaset, shkakton dhimbje
me hak e pa hak,
derdh gjak.
Derdh gjak nga gjaku i njerėzimit
Pėr hir tė “paqes“,
tė pėrparimit !


S’mund tė vėrtitet ndryshe
kjo rrot’e historisė,
tė shkelte, tė shkatėrronte
tė gjitha djallėzitė?
S’besoj qė menēurisė njerėzore
t’i jenė shterrur energjitė !
Apo kjo botė ėshtė absurditet,
mbart dhunėn
nė thelbin e vetė?!

MEDITIM


Ėndrra tė vyshkura pagjumėsie
si gjethe vjeshte fėrfėrijnė.
Troku i mendjes nga larg dėgjohet
asgjė tjetėr s’pipėtin.
Ku po shkon kaq e azdisur,
ē’ka ndėr mend kjo mendja ime,
nuk e sheh qė nata nxin?


Dhe prej territ
krejt pa pritur
nėpėr qiell seē shkrepėtin,
troku i mendjes kishte ndezur
mijėra ėndrra dhe qirinj.KĖNGA E ZEMRĖS


Ah, moj zemėr
si s’pėlcet
aty brenda mot e jetė,
sheh bilbilat si kėndojnė
dhe tė lirė fluturojnė!


Fol, o zemėr, ē’ke qė s’flet!?
Ke ca ditė qė shumė troket,
mos do vallė tė jesh e lirė
tė endesh nė hapėsirė?
Ndoshta unė tė jam mėrzitur,
se prej times xhelozi
je e ndrydhur,
je drobitur.


Ke vendosur e mė s’rri?
Si tė duash zemra ime,
unė s’kam tjetėr dashuri …
do tė ndjek kudo tė shkosh,
do tė vij dhe unė me ty.
XHA MILOJA


Dikur,
me Xhevdetin
kolegun tim tė letėrsisė,
dėgjonin provimet e pjekurisė.
Natėn vonė, vapa mezi binte …
Ujė, … pak ujė tė ftohtė
kushdo desh tė pinte.


Xha Miloja, roja i shkollės,
i papėrtuar,
ecejak me gotat nė duar.
Njė ēast u ul aty pranė
tek ne nė tavolinė.
Kureshtar, i hutuar dėgjonte …
mendja e tij diku fluturonte.
-Hajde, hajde …
sinus, kosinus,
minus dhe plus?!
Ē’gjėra tė reja po dėgjojmė !
Ishte (ndoshta) i organizuar,
kujtonte i gjori se dhe matematikėn
partia e kish zbuluar !

KOZMOSI KA VRIMA

Me syt' e mendjes
ēaj kupėn e qelqtė tė qiellit,
pėrtej hapėsirė e paund: kozmosi...
Yj e planet,
djej gjigand plot shkėlqim.
Kometa flokėgjata vėrtiten fluturim.
Shoh yje qė lindin, yje qė vdesin,
pafundėsisht galaktika tė panjohura
nė heshtje presin.
galaktika tė reja fshehur
mezi presin.
Bukuri mahnitse!
Mjegullnaja difuze me dritė tė bardhė pėrshkoj tejpėrtej,
kudo materie e shpėrndarė.
Largė, shumė larg yje supernova, pulsarė
e kuazarė.
Befas shfaqen vrima tė zeza, tė frikshme
si kratere vullkanesh gjigand...
veē nuk nxjerrin llavė,
materien dhe dritėn thithin e pėrpijnė,
gjithshka zhdukin
nė thellėsi tė territ t’vetė.
E ēuditshme,
Vrima tė zeza paska gjithandej...
jo vetėm kėtu, po dhe pėrpjetė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pandi Kordha    17/9/2010, 02:39

Nga vellimi me Poezi " FJALE TE NDRYDHURA"
nga PANDI KORDHA

P o e m ėFANTAZMA
E KUĒEDRĖS
DIKTATURĖ


Atdheu im, Shqipėri !
Emri yt nė lashtėsi u ngjiz
e prej andej vjen.
Shekujt e gdhėndėn
me daltėn e kohės
nė shkėmbinjt’e kėtij trualli
ku shqiponjat lindin
e ngrenė folenė.


Shqiponjė-Shqipėri-shqiptar ! …
Ky zinxhir fjalėformues,
stoli e rrallė e portretit tėnd,
ėshtė gjenez’e emrit qė Ti mban,
Atdhe i shtrenjtė !
Zinxhir me tri hallka,
rrėnja … Shqiponjė !...
trinom i papėrsėritshėm
nė historinė njerėzore,
dėshmi domethėnėse
e aspiratave pėr fluturim
tejpėrtej hapėsirave qiellore.

Veē tė nisje fluturimin
tėnd tė lirė
Shqipėri,
tu desh tė rilindje pėrsėri !


1.

Rrugė e gjatė,
e vėshtirė, …
Nė vite e shekuj, Atdhe
mbijetove mes vuajtjesh, copėtimesh,
goditjesh pa mėshrė !
Vend i pėrgjakur prej hordhish gjakatare
tė etur pėr gllabėrim.
Arenė luftimesh Lindje-Perėndim.


Kthej vėshtrimin mbrapsht …
Ashpėrsia e shekujve
shumė popuj i zhduku,
tė tjerė i ka gėrryer.
Erozion kohor?
Ku janė Vikingėt, Trojanėt, Etruskėt,
Dakėt, Vllehtė,
tė mundur e triufatorė?
Inkasit, Majatė,
“Mohikanėt” e Xhejms Kuperit
ē’i gjeti?

Nė ato dyndje kolonizatorėsh
tė qytetėrimit “modern”
nga fiset indiane gjallė kush mbeti?


Fate mė tė hidhur,
fate tė mbrapsht !
Tė tjerė tė zhdukur,
tė shfarosur pėr jetė
nė Azi, Afrikė,
Oqeani, Atlantidė, a gjetkė.
Enigma e gojėdhėna
deri sot pėr ta kanė mbet’


Qefinėt e fatit tė zi,
me avlėmenda e makineri moderne
si rrjetė merimangash helmuese,
t’i kanė endur
haptas e nė fshehtėsi
kaq herė, o populli im !
Ashpėrsia e shekujve
nė rrjedhėn e kohės,
vorbullat e historisė ka bėrė t’rrokullijnė,
por Ty
nuk mundėn tė tė zhdukin,
nuk mundėn tė tė pėrpijnė !Ballin mbėshtjell me Flamur Kuq e Zi...
Me gjokset shtrėnguar
gur mbi gur llogoresh e kėshtjellash
pėrballe ēdo shtrėngatė e stuhi.

Ti mbijetove e vdekje s’pate kurrė,
pse vdekjen sfidove, e munde,
e nėnėshtrove !
Prej vendit s’u tunde,
pse rrėnjėt e Tu tė thella
ushqeheshin me gjak tė pastėr
gjeneratash tė trungut arbėror.
Vallen e shqipes,
vallen e shpatės
bijėve tė Tu sa lindnin ua mėkoje
ēdo ditė e ēdo orė…
tė ishin atdhetar, tė ishin dhe dasmorė.


Kėtė popull pellazg, tė lashtė,
prej dokesh e zakonesh
etnikisht aborigjen,
me vulė identiteti denbabaden
s’e lanė tė qetė…

*
Trojet e Tij udhėkryq gjeografik.
Fatet ?...
nė udhėkryqet e historisė...
Rrezik, ... Rrezik !


Pėrplasje udhėkryqesh,
pėrplasje interesash e lakmish !
Grabitėsit e kohės nė pėrgjim,
frymėmarrjen i rrėmbyen


s’e lanė tė lirė
tė mėkėmbej, tė forcohej,
tė mbushej me filiza, degė e gjethe
plot me lule
mbartėse tė farės sė zhvillimit,
s’e lejuan qė emrin Ai tė shkruante
nė kopshtin e qytetėrimit !


Rruga e Tij e gjatė, kaq e thepisur
kalonte buzė honeve,
nė zgrip tė greminės
pėrmes rrebeshit dhe suferinės.
Mos ishte mallkim prej Zotit ...
apo pafuqishmėria e Tij,
mungesa e guximit ( ! )
qė e mbėrthente
nėpėr kėtė rrugė tė mjerimit?2.

Nė atė kohė,
vitet e Luftės sė Dytė Botėrore
bėnin kėrdi e batėrdi.
Fantazma e komunizmit
qė endej nė Evropė
me flamurin e “barazisė shoqėrore”
trokiti nė Shqipėri.


Ku ta dinin ata tė mjerė
se njė dhunė e re e sheqerosur,
e keqja mė e madhe e fatit,
shumė herė mė e ashpėr
do tė pllakoste mbi ta,
diktatura e proletariatit?!
Absurd nė histori,
diktatura do vendoste barazi !


“Barazia shoqėrore”,
ai helm i ėmbėl, joshės pa ngjyrė,
themel i sistemit socialist,
shkaktoi shtjellime, pėrēarje,
hemoragji,
nė shoqėrinė shqiptare,
tė lodhur, tė drobitur,
lehonė e raskapitur,
qė kish dėshtuar disa herė
nė rrugėn e fatit tė saj tė mbrapsht,
tė hidhur zeher.


Ja, njė mbarsje e re
fill pas Luftės
me farėn e kėtij helmi,
do ta ēonte Atė, nė vitet mė vonė
drejt vdekjes sė sigurt,
e zhdukjes sė Saj
pėr gjithmonė !


“Barazia shoqėrore”,
ai helm me veprim tė ngadalshėm.
me zhurmė e pa zhurmė
bėri e ē’nuk bėri !
Sa e sa njerėz tė gjallė
u zhdukėn pa lėnė gjurmė.
Sa e sa tė tjerė
me varre pa adresė…
sa e sa, tė prerė nė besė.
Sa e sa mashtroi…
tė gjithė u gjymtuan,
mbetė pa sy, pa vesh, pa gojė !
Dhimbjet e Luftės
ky helm i shumėfishoi.Lindėn lloj-lloj monstrash,
kanibalė qė hanin njerėz,
lakej, zuzarė, krimba, zvarranikė
mizėri,
e trutharė,telendarė tė etur
pėr lavdi.“Barazia shoqėrore”.
ai helm fluid,
pėrgatitur mjeshtėrisht
nė laboratorėt e alkimistėve
dėshtakė,

ushqim shpirtėror i tė paaftėve,
i mediokėrve profanė,
vulosi “tė drejtėn” e tyre
pėr tė pėrfituar nga tėaftėt
e populli mjeran.


U shkulėn nga ishin e s’ishin
tė lidhur bisht pas bishti,
kush e kush tė rrėmbente
e tė zhvaste
pa i dhėmbur fare
mesi e kėrbishti.“Barazia shoqėrore”
e diktaturės komuniste,
pjellė e paturpėsisė,
marrėzia mė e madhe,
kundėrshtia mė e habitshme
ndaj ligjeve tė zhvillimit t’shoqėrisė
krijuesit tė tyre,
Natyrės a Perėndisė.


Pa tė pyesim,
ē’barazi ka Universi?
Nga sa dimė, ēdo gjė ndryshon.
Ka lėndė tė gjallė,
ka dhe tė vdekur.

Ca mė tė menēėm,
ca tė papjekur.
Dikush mė i shkurtėr,
dikush mė i gjatė.
Ka me kokė poshtė,
ka me kokė lartė.
Dikush nė tė mėngjėr,
dikush nė tė djathtė.


Ja, kėtė botė “ tė mbrapsht“
desh “ta rregullonin” !
Por historia dėshmon...
Sistemet, qeveritė ndryshojnė,
rrėzohen,
vijnė e shkojnė.
Universit s’i bėhet vonė,
ai nė baraspeshim qėndron.3.

Gėnjeshtra, mashtrimi
si “shih rrushi rrushin”
po piqeshin nė atė stinė.
Por duheshin ca shėrbime,
ca hi syve a gjethe fiku
qė tė mbuloheshin mirė
e hija tė sundonte,
ēdo ditė mugėtirė.


Mendja shpiku burokracinė
dhe autoritetin zyrtar.
Mbi tavolinė njė “plan-pune”,
njė bllok a kalendar,
tė paktėn njė letėr
tė bardhė, format.
Lapsa ngjyra-ngjyra
sipas dėshirės
tė verdhė, tė kuq apo tė zi,
blozė, fare mat,
tė shkurtėr dhe tė gjatė.


Vrisnin kohėn
kalemxhinjtė sharlatan.
Aty mbi tavolinė
zhgarravisnin paēavure
me gėnjeshtra hidhėrimė.
S’desh t’ia dinin
se ē’mot ishte jashtė :
bėnte ftohtė, vapė,
ishte mjegull,
frynte erė a murlan.
Bisedat vėrtiteshin
kryq e tėrthorė e anė mė anė.
Llafet lėshoheshin si breshėr,
ta ngrinin gjakun kallkan.
Trokitje nė derė,
ndėrpriten ligjėrimet.
Njė vėrsnik i tyre hun,
askush s’reagon.
Mos kish gabuar vallė?
Shikimi iu rėndua.
Takėmet e shkrimit, telefonin
dhe fytyra tė gurta ...
si nė mjegull shihte pėrballė.
Paksa i tronditur,
nisi tu tregojė me shpresė
njė hall e kusur
qė zemrėn i bluante si mokėr,
i rėndonte si gur.

Ata dėgjonin e s’dėgjonin,
sytė i mbanin nga telefoni,
diē pėrgjonin.
Pastaj biseduan kokė mė kokė
siē bėjnė edhe sot
diplomatė, afaristė
apo pėrfaqėsues shtetesh
tė mėdhenj e tė vegjėl kudo
nė botė.


S’jam prej natyre i tillė kureshtar.
Ē’tha njeri e ē’tha tjetri,
nuk i dua.
Veē ē’tė shihje,
kur xėrr !… telefoni gjėmoi,
nė ēast, mė i shpejti brofi nė kėmbė,
desh theu qafėn, pėr pak u rrėzua.
Fytyra plot bulėza djerse
si e kameleonit ngjyrėn ndryshoi.
Sytė, pėrmes qelqit optik
rrethuar me tė zi,
dukeshin si tė kalit qė hingėllin,
kur i ofrojnė tagji.


Teksa fliste nė receptor
u jepte fjalėve ngjyrime
sipas vullnetit epror.
-Po, po...ju dėgjoj.
Sigurisht, pa diskutim…
ashtu si thoni ju.
Patjetėr..., si urdhėron !
Nė krye tė detyrės, do tė pres kėtu.


E ēuditshme fytyra
e kėtij klouni memur.
Mijėra grimaca e ngjyra rezononte
sipas kolonės zanore nė lėkurė.
Pa njė pa dy,
sikur i zoti i saj besonte
qė bashkė me zėrin,
telefoni po pėrcillte atje lartė
vetė atė fytyrė buzagaz,
laragane si gjethe lėpjetė,
Aq i duhej qė eprori ta njihte mirė,
shkallė e hierarkisė tė ngjiste pėrpjetė.

I ardhuri aty pranė
kish mbetur si i ngrirė,
gojėhapur prej habisė,
o Zot !
Po fjalėt, halli, kusuri?…
dhe ato nė grykė ngrinė
e s’po dilnin dot.
Prej zorit mori frymė,
dhimbje nė mushkėri.
Mendimet u fikėn,
fjolla tymi lanė pas
ashtusi motori i makinės,
kur nuk mbushet me gaz.


Fjalė tė thyera, tė ngrira
si kristale akulli
u ngjitėn nė buzėn e tharė.
Veshėt i gjėmuan,-Ik pa merak !
Gėnjeshtra i pėrkėdheli
shpirtin e vrarė.
Ndėrkaq, pa njė laps tė zi
tek qarkonte trashė
ca fjalė tė shkruara nė bllok,
thuajse problemi u zgjidh
me njė hoop !

Sa hipokrite, sa qesharak
e sa pėr tė qarė bashkė !
Ky ishte vetėm akti i parė.
Akte tė tjerė do tė luheshin tashmė...

hidheshin themelet
e filmave me karton e pa zė.


Njė tjetėr dorė e drojtur
paksa hapi derėn
zyrtari pushoi sė shkruari
dhe hodhi njė vėshtrim tė rėndė,
tė ftohtė, qortues.
-Bobo !…e ndėrpreva nga puna.-
mendoi i gjori qytetar
dhe s’dinte ē’tė bėnte,
mbeti gojėkyēur si i kapur nė zarar.
-Jam i zėnė nuk e sheh?...
hajde nga e hėna !,-


Hallexhiu qetėsisht tėrheq derėn,
ju duk vetja i gėnjyer.
Shpresa dhe mėrzia
u pėrzien nė shpirtin e tij,
iku me zemėr tė thyer.
U vėrtit disa herė
nga e hėna tek e shtuna,
nga e shtuna tek e hėna
punėt venin mė pėr zi.
Pastaj, i shkreti, pa e kuptuar
as vetė sesi
mėsoi tė flasė me shėnja
si Ēaplini nė kohėt moderne.Nėse zyrtari tundte pak kokėn
me shikimin lart
domethėnė,
problemi kishte mbetur nė baltė.
Po tė shihte mbi zyze,
me laps nė dorė mbi letėr
domethėnė,
s’kam kohė, duku herė tjetėr.
Po tė mbante duart nė bėrryla
domethėnė,
“Hip kėtu tė shohė Stambollin “...
E plotė rregulla tė tjera
tė heshtura, tė pashkruara
qė ngriheshin para tij si mur.
Kaluan kohė dhe halli s’u zgjidh kurrė
derisa njė ditė
nė shtyllėn e telefonit
u ngjitėn nekrologjitė,
ku bashkė me tė tjerė
ishte dhe ai i mjerė.

*
Trokitje, trokitje,
trokitje si lypsar…
Dyert mbylleshin njė nga njė.
Shpresa tė thyera,
zhgėnjim, zhgėnjim.
Zemėrimi mahiste zemrat
pa pushim.


4.

Nė inkubatorėt e diktaturės
pėrgatiteshin agallarėt e rinj
jo si tė dikurshmit me kal.
komoditeti i kohės kėrkonte makinė.
Ecnin me rrota,.
kohė t’i hipnin mbi shpinė.
Gra e burra dergjeshin ugareve,
kėmbėzbathur, barkun thatė
Udhėheqja “mendonte pėr Shqipėrinė”
vriste ditėt, mbillte natė. ( ! )


-Lidhja me masat
ėshtė ēėshje parimore.-
citonin shpesh kėta agallarė
dhe ēdo mėngjes hipnin nė makinė,
sorollateshin andej- kėtej,
diku hanin drekėn, diku ngrinin dollinė.
Shkonin nėpėr fusha e nėpėr ara,
shihnin si bėheshin punimet,
si mbillej fara.


Ja, atje nė ugare,
njė brigadė punėtorėsh
drekėn sapo hanin !
Bukė e qepė tė thatė,
me njė thėrrime djath

e ndonjė kokėrr ulli
shtynin ēdo kafshatė.
Pėr t’i dhėnė pak shije,
shpėlanin gurmazin me njė shishe ujė
nga ato prej rakie.


-Se kush po vjen,- tha dikush.
Ishte shoku Gojar, sa njė lis.
-Shishe ?!,- mėrmėriti ai
dhe iu kujtua shishja e rakisė
qė rrėkėlleu pak mė parė …
“mirėsitė e shėndeti i partisė”.
Ndėrkohė zgjati dorėn
t’i takonte ai mynxyrė.
Asnjėri s’lėvizi prej vendit,
pas para as pas.
Brigadieri i gjorė nga frika
u zverdh nė fytyrė
dhe s’mundi tė flasė.


Ata nuk e njihnin
dhe as desh t’ia dinin
se ē’mik u kish ngujuar.
Boll kishin parė e kishin dėgjuar
tė deleguar lloj-lloj
nėpėr vreshta, lėmenj e hangarė,
aq sa shpenzimet pėr ta,
qė tė merrnin mentė
shėnoheshin nė formular
( kolonė e veēantė )
me emėrtimin: “Tė deleguar e qentė”.
Tani nė pushim tė drekės,
shpirti i tyre pak dremitje kėrkonte,
tė shmpinin kockat,
tė ēliroheshin nga lodhja
qė nė shpinė u rėndonte.


Shoku Gojar,
bėri ē’bėri atė ditė ( natė )
u foli pak me nxitim
pėr direktivat e kongresit tė shtatė.
Sesi duhej tė qėndronin
nat’e ditė nė kėmbė,
ta hanin hekurin me dhėmbė…( !)
Sa direktiva kishin dėgjuar ata
tėrė bujė e ulėrimė,
sa tė tjera vinin pas
shkrepėtim’e bubullimė !
Ata s’mund tė kishin shpresė.
Moti i vrenjtur
u rrinte mbi kokė.
Asnjėri s’e vinte dot buzė nė gaz,
secili pėrtypte hallet e veta
pėr ditėt qė vinin pas.

shoku Gojar
ishte militant i vėrtetė.
Mbante shumė lart
frymė revolucionare
pa ia bėrė syri tėrr fare.
Kishte dhėnė prova
devotshmėrie patetike
e bėnte pėrpjetė si degėt e hardhisė.
Doli nė skenė nė momente kritike.
„Pėr tė mirėn e partisė”,
bashkė me ca tė tjerė,
la dhitė e u bė zabit.


Sa e sa myteberė e kalanderė, farefis
u sulėn nėpėr kolltuqe
“pėr tė mirėn e partisė”.
Pushtim i vėrtetė barbar …
Tė shėndoshej partia
me “ gjak tė ri qelibar”.
Partinė tė kishin tė fortė.
Populli le tė vdiste.
po tė deshte le tė hante bar !…

*
“Shqiponjat” fluturonin lart,
popullin e harruan,
e lanė nė baltė.
5.

Maratonė vuajtjesh
rruga socialiste.
Njerėz qė rendnin, rendnin …
nė njė rrugė tė pashkelur,
nė njė rrugė tė gjatė.
Kėmbėt e dėrrmuara
„kėpuca le t’ua vrasė”.
Kamzhiku i diktaturės
i ndiqte nga pas.
Njerėz qė punonin me kazmė e lopatė.
Njerėz tė terrorizuar ngriheshin
nga “ alarmet” nė mesnatė ( ! ).
Njerėz qė vraponin ēdo ditė
tė zinin njė radhė.
Njerėz qė lindnin fėmijė
e s’kishin kohė
t’i pėrkėdhelnin me mall.
Njerėz tė tjetėrsuar
qė s’kishin “ tė tashmen”
e rendnin tė zhveshur
tė kapnin „tė ardhmen“ ...
Radhė tė gjata si gjarpėrinj
shtriheshin para dyerėve
tė mbyllura.
Prisnin tė hapeshin dyqanet.
Prisnin tė uritur ... me ditė, muaj e vit.


Gjithė jeta po u shkonte
rreshtuar nė radhė.
Instikti i radhės lindi dhe u rrit
nė socializmin euforik.

Jeta humbi kuptimin e vėrtetė,
ishte nė pėrpėlitje
derisa u barazua me kuptimin
e fjalės „radhitje“.
Pasiguria e robtonte jetėn nėpėr radhė.
Pasiguria vraponte tė kapte njė,
dy e tri radhė.
Dhe gjumi i natės bėhesh nė radhė
nga frika e humbjes sė radhės.


Kolona tė pafundme njerėzish
pėr njė, pėr dy, pėr tre
me shpinėn e njėri-tjetrit shtrėnguar,
mendueshėm shihnin
nga sportelet…
vallė a do tė arrinin deri atje?Sa fytyra tė vrejtura
e fytyra tė zverdhura,
sa torba bosh e sy tė pėrlotur
me ankth prisnin tė radhitur !
Sa njerėzve tė sėmurė
tė fikėt u ka rėnė
nga tortura e radhės duke pritur !Mirėqėnia ecte rrokullimė.
Varfėria ngulte thikat
brinjė mė brinjė
nė trupat e cfilitur
nga sakrificat e jetės tėrė mundim.
Ē’tė bėnin?
Asgjė s’mund tė bėnin !
Diktaturė! ... spiunėt pėrgjonin.
Thikat ishin tė mprehta, ...
shponin, shponin !


Flitej pėr bllokadė,
flitej pėr rrethim.
Ē’bllokadė? ... Ē’rrethim? ...
“Bllokada e rrethimi” i tyre
ishin alibitė e stėrmundimshme
qė mbartėte mbi shpinė ky popull
i pafat.


Bllokada dhe rrethimi i vėrtetė
ishte laku i kuēedrės diktaturė
hedhur nė fyt tė popullit shqiptar
qė pas qerres sė saj
desh ta tėrhiqte zvarrė,
ishte laku i ekonomisė
sė centralizuar
kjo skllavėri e imponuar.Centralizėm i dhunshėm,
skllavėri e vajshme …
nė vend tė begatisė e mirėqėnies
pollėn varfėrinė e tejskajshme.
Varfėria e tejskajshme,
si gangrenė gėrryente kockat
nėn lėkurė
e „kėshtjellėn socialiste“ pėrplaste
nga dita nė ditė nė katrahurė.


-Shtrėngoni rrypat,
shtrėngonin rrypat ! ,-
bėrtisnin timonierėt.
Rrypat u shtrėnguan, u tendosėn
aq fort, aq shumė ! ...
por « kėshtjella » cedonte,
s’gjente karar.
Muret e saj nga brenda
kishin marrė tė ēarė.6.

Ishte stinė e nxehtė
e luftės klasore.
Pasi hėngri, u nginj,
pėrpiu, dogji, pėrmbysi ēdo gjė
me kuj’e vaj,
kuēedra,
si akrepi qė helmon vetveten
kur ndjen rrezikun,
nisi tė pijė gjak nga vetja e saj.
Shenjė e sigurt
e fundit tė pashmangshėm !


Njė sot e njė nesėr
zhdukte pjesė nga trupi i vetė,
ato qė i dukeshin tė rrėgjuara
e pa jetė.
Mjaftonte koka, …
koka tė ishte gjallė,
koka tė ishte shėndoshė pėr herė
nė majė tė malit a nė bunker.

Gjuetia e „rrufianėve...” kish filluar.
Si njė lloj majmuni qė kėrkon morrat
nė lesht’e tij tė gjatė,
kuēedra i kapte,
i ekzekutonte natėn nė tė gdhirė
ata tė ngratė.
Nė ēdo anė spastrime, viktima,
internime, pranga dhe gjak.
E mbas ēdo kurbani, njė gosti
me shampanjė e raki ballkazani
qė ndizej flakė.Dhe flakėt e luftės
u ngritėn deri nė qiell
nė kėtė truall tė lashtė.
U dogjėn mijėra e mijėra…
tė njomė e tė thatė bashkė.


Lufta e klasave, pyka mė fatale
qė nguli diktatura nė shpinėn
e popullit shqiptar.
Kjo luftė mbarsi urrejtjen,
i rreshtoi njerėzit nė dy kahje
tė kundėrta,
e la kėtė popull tė pėrēarė.

Lufta e klasave zbutej, …
gėnjeshtėr !
Nė fakt maskohej me njė cipė sheqer.
Helmi nuk duronte,
shfaqej shpejt…Pse?
Nė thelb kjo luftė kish parimin
e pėrjashtimit e tė urrejtjes:
“Ekzistoj unė, nuk ekzistojnė tė tjerė”.
Lufta e klasave, luftė e pėrbindshme
deri nė absurditet,
pėrpinte jo vetėm kundėrshtarėt,
por edhe ata tė krahut tė vetė.Lufta e klasave diktaturė,
dhunin i lirisė.
Lufta e klasave pillte diktatorė
tė pushtuar nga deliri i madhėshtisė.


Diktaturat, diktatorėt
historia njerėzore qyshkur i ka parė
ngarkuar me shigjeta tė helmatisura
e gurė tė mėdhenj vrastarė.
Sa topa kanė gjėmuar,
sa e sa pėrplasje kryqėzatash,
pėrleshje e luftra shpatash
njerėzimin kanė rrezikuar,
sa zjarr e hekur
ėshtė derdhur nėpėr shekuj ! …
miliona njerėz tė shfarosur.
Tė tjerė e tė tjerė tė flijuar
nė turra drush, nė litar e gijotinė
pse kėrkonin pėrparimin,
paqen, lirinė.


Sa koka njerėzish e diktatorėsh
prej urrejtjes shtypur e dėrrmuar !
Diktatura e diktatorė tė rinj
kanė lindur e prapė janė rrėzuar.
Shpagim mizorish
s’ka mbetur pa u marrė.
Urrejtja popullore i ka djegur
me flakė e zjarr,
mė keq se nė ferr, mė keq se nė varr.Diktaturat shkatėrrohen.
Diktatorėt vdesin.
Aspiratat pėr liri e demokraci
nuk vdesin kurrė !
Nė Zemrat dhe ėndrrat e njerėzve
nga brezi nė brez
valėviten si flamur.
Dhe vjen njė ditė ato shpėrthejnė
si vullkan,
urrejtja popullore
energji e pashtershme,
uragan.


7.

Erdhi tek ne ajo ditė.
Nė atė dhjetor tė ftohtė acar,
zemrat rinore u ndezėn flak’e zjarr !
Nė horizont dritė,
dritė ngjyra-ngjyra tejmatanė.
Njerėzit vėrshuan nėpėr rrugė.
Toka lėkundej, gjėmim, ...
tėrmet i rėndė.
Diktatura po pėrmbysej.
Idhujt u shporrėn pė ta s’kish mė vend.
Pėrmendoret u shėmbėn,
nė furra u shkrinė.
Me bronxin e tyre
kudhra e demokracisė
farkėtonte lirinė.


Shqipėri,
atdhe i shtrenjtė !
Ke nisur fluturimin tėnd tė lirė.
Nė horizont zjarret flakėrojnė.
Vdekjen pėrzėnė
dhe jetės rrugėn i pastrojnė.
Ajo tė gjallėrojė si bar’i njomė
nė ēdo copė tokė,
nė ēdo hap e pėllėmbė,
nė ēdo luadh, zabel e shkėmb.


Ecje e stėrmundimshme,
raskapitėse e vėshtirė,
privacione pambarim, flijime ...
Jetė njerėzish u ngurosėn,
Shqipėri,
nė shtratin e rrugės Tėnde
pėrmes historisė,
e rrugės drejt dritė e lirisė !

* * *


Njerėz,
o ju njerėz ! …
Tė gjallė e tė rėnė,
qė hoqėt e ē’nuk hoqėt
nė kurrizin tuaj,
pėr lirinė, pėr demokracinė
mos heshtni kurrė !


Mos lejoni mė askėnd
t’ju mashtrojė
qoftė kushdo qoftė:
ministėr hokatar a hijerėndė,
deputet i vullnetit tuaj tė lirė,
politikan i ēdo ngjyre qoftė !
Tė gjithė gėnjeshtarėt
njė fytyrė kanė.
Tė gjithė dėshirojnė pushtet,
kuēedrėn diktaturė,
lirinė t’jua rrėmbejnė,
pėrsėri t’ju lidhin me zinxhir
ata katilė,
frymėn t’ju marrin si xhebrahil.
Tė gjithė pėr lumturinė e tyre
janė nė njė fjalė,
ta kthejnė demokracinė
nė kopsht personal,
tė shkelin mbi ne me hap brutal.
O njerėz, mos harroni ! …
Shkruani nė ball,
gdhėndni nė gur,
heshtja njė shteg i hapur
pėr diktaturė !Njerėz, mos u mashtron
pse pyka me pykė del,
diktatura nuk shkatėrrohet
me njė tjetėr diktaturė !
Ajo shkulet qė nė themel
nėse e mbrojmė lirinė
dhe demokracinė e bėjmė model.Njerėz,
o ju njerėz,
mos heshtni kurrė ! ...
« ... ta doni Shqipėrinė
qė tė vejė puna mbarė
dhe pėr jetė tė ketė lirinė »
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pandi Kordha    17/9/2010, 02:39

Nga vellimi me Poezi " FJALE TE NDRYDHURA"
PANDI KORDHAGOZHDĖT NGULEN
. DHE NĖ MISH


Sot vrasėsit
kokėn mbulojnė me gunė,
gjykohen tė vrarėt
. se paskan ushtruar dhunė!
Quhet i dhunshėm
dhe ai qė kėput zinxhirėt e robėrisė
. pėr tė qėnė i lirė nė shtėpi tė vet!.
Gjyqtarėt sikur qenkan zėnė ngusht,
thonė:
-Tu jepet tė vrarėve liri me kusht!
Liri me kusht?!
Kushti s’ na lė tė qetė,
. si gozhda e Nastradinit dikur …
E dimė: Nastradini hyn e del
nė shtėpinė tėnde,
sa herė tė dojė varė pallton
. nė gozhdėn qė enkas nguli nė mur.


Dhe Krishtin me gozhdė e gozhduan …
Ē’ gozhdė farkėtojnė
Nastradinėt e rinj
nė farkat e diplomacisė, sėrish?
E dimė: Gozhdėt ngulen dhe nė mish!. GRERĖZA


Njė herė guxova
. njė grerėz ta dėboj
dhe vilen e rrushit zura ta afroj.
Si plumb mė goditi,
. mbi dorė u pėrplas,
jetėn s’ e kurseu ajo grerėz kamikaz
. veē tė merrte hak.
Ndoshta ’’ kish tė drejtė ’’
. se unė i dhash njė shkak.


Po tė tjerat ē’ patėn?
Thuajse njė divizion prej tyresh
. u sulėn me tėrbim,
pėr shoqen e vrarė kėrkonin shpagim.
Prej asaj dite dhe asaj ore
. kuptova qė grerėzat
i paskan tė forta lidhjet farefisnore!

NJERIU DHE NATYRA


Gjithshka nė kėtė botė
prej grimcash qenka ndėrtuar,
dhe toka dhe shkėmbi dhe drita dhe uji
dhe ajėri ...
. grimcat qėndrojnė bashkuar!
Sa tė ngjeshura janė disa lėndė,
pse nuk thėrmohen,
ēfarė i mban grimcat e tyre
. aq shtrėnguar?

Dhe uji i ngrirė
nuk pyetka pėr ēelikun!
Kush e mendonte qė njė aisberg
. tė ēante Titanikun?
Forca tė pėrbindshme paska mbyllur Natyra
nė tė errtėn mikrobotė!
Njeriu kėrkon aty tė hedh dritė,
. tė zhytet, tė pushtojė thellėsitė,
nuk resht,
kėrkon e kėrkon tė mposhtė Natyrėn,
t’ i marrė asaj gjithshka:
pasuritė, thesaret, sekretet
. kudo qė janė fshehur.
I duhen njeriut tė ndreq “padrejtėsitė“,
tė fluturojė nė hapėsirat e mėdha.
Njeriu dhe Natyra-
. dy partnerė, dy kundėrshtarė,
herė njėri, herė tjetri fitimtar............
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pandi Kordha    17/9/2010, 02:40

P A N D I K O R D H A

Nga libri me Poezi “TATUAZH NĖ LĖKURĖ”
ISBN 978-99956-30-70-6
Shtepia botuese : Globus R. Viti 2009

Poezia e Pandit rrjedh me natyrshmėrinė e gjakut ne damarė, pa sforco, i qete pėr misionin e vet fisnik . Motivet janė te larmishme, sensi qytetar e bėn poezinė me njė ritėm tjetėr, gjė qe, duke vazhduar logjiken e rrjedhės se gjakut, zemra e ndjen e para, por e ndjen dhe mendimi i lexuesit . Duket qe Pandi e shkruan poezinė pėr hobi, e shkruan sepse kėrkon te shprehet, te kėlthasė, te nxjerre dufin e protestės se natyrshme njerėzore, por edhe te vibroje kenaqėsinė qė sjell jeta ne te gjitha dimensionet e saj. Kėshtu, gradualisht, poezitė me motivet dhe gjetjet e tyre, gdhenden si tatuazhet ne lėkuren njerėzore, pėr te mbetur aty, mbase te pėrjetshme.
PETRAQ RISTO


.

FJALĖT KUR LAGEN

Ēdo gjė pa ujė
mbetet e thatė, e shkretė.
Dhe fjalėt kanė nevojė
tė freskohen, tė lagen me pak ujė,
se uji dhe fjalėve u jep jetė.

Fjalėt e thata
janė tė dhunshme, vrasin,
ngulen nė mish ...
eshtrat ndjejnė dhimbje, kėrcasin.

Fjalėt e lagura,
si shiu i butė, mjedisin pastrojnė.
Ato nuk zhduken kurrė
dhe po tė fryjė erė
si tatuazh ngjiten nė lėkurė.

Shihni pushtetarėt! ...
Kur nuk harrojnė,
mbajnė pranė njė gotė me ujė
qė fjalėt tė lagen, tė zbuten,
tė mos kėrkėllitin me bujė!
.

NJERIU HARRON VITET

Njeriu harron vitet qė kanė shkuar,
kujton se mbetet gjithmonė po ai.
Dhe kur sheh ndonjė ndoshta mė tė ri,
me vete thotė:
Ky patjetėr,
nga unė ėshtė mė i vjetėr!
.


DJAJTĖ PA ZINXHIR

Kur djajtė i lėnė tė lirė,
lėvizin djajtė si gurėt nė rrokullimė,
pėrplasen, shtyhen,
shpohen, copėtohen me brirė,
tė gjithė pėrfundojnė njėri mbi tjetrin
nė fund tė greminės,
mė keq se nė zinxhir.

Por ja qė bėn vaki nė kaq vjet,
nė rrėmujė,
ndonjė djall tė ngjitet pėrpjetė! …
Djalli mė i djallėzuar
di tė hajė kokat e djajve tė tjerė
e tė shpėtojė kokėn e vet,
heq brirėt, maskohet, bėn tualet,
arrin tė bėhet djalli mbret!
E VĖRTETA DHE
GĖNJESHTRA

E Vėrteta dhe gėnjeshtra
qėkur lindėn nė luftė kanė qėnė
e nuk pajtohen kurrė.
Nė kufirin e tyre armiqėsi e pėrjetshme
ngrihet lart si mur.
E Vėrteta nxit zhvillimin,
jetėn, mirėsinė
tjetra kundėrvihet dhe pėr mizoritė
kėrkon pafajėsinė.

Gėnjeshtra, dhelpėri e dhunė
thikė e fshehur nėn gunė,
pjellė e njerėzve qė dinė tė vėrtisin fletėn,
tė lėpihen e tė zvarriten tėrė jetėn;
e atyre
qė nderin shkelin me kėmbė
dhe paturpėsinė e shesin pėr nder,
i thurin ditirambe,
lart nė piedestal e ngrenė
nudo nė mermer.

Gėnjeshtra, pjellė e njerėzve harbutė
qė grykėsia pėr para
u ka shokuar trutė …
dhe zhuten thellė nė balt’ e katran,
s’ u dhimset tė shesin fėmijėt,
tė vrasin nėnėn dhe babanė.


Kur Gėnjeshtra sulmon me furi,
e Vėrteta prehet te njerėzit e mirė,
atje gjenė strehė e mbledh fuqi.
Njerėzit e mirė,
tė drejt’ e tė sinqertė
tė mirėn dhe tė keqen ta thonė nė sy,
tė pėlqe a s’ tė pėlqen ty.

Kėta njerėz tė ndershėm
e punėtorė tėrė jetėn,
dinė tė thonė vetėm tė Vėrtetėn.
I dua njerėzit
e ndershėm e guximtarė
paēka qė fati nuk u ecėn.
Pse,
mos vallė tė thuash tė Vėrtetėn
tė quajnė gėnjeshtar?
KĖLTHASIN PULĖBARDHAT

Ē’ kanė pulėbardhat
qė kėlthasin pa pushim e krahėt
rrahin rreth e qark aty mbi det? …
Befas tremben, ngrihen lart,
ēajnė dallgė e ēajnė retė!
Ėshtė instinkti i lirisė
apo rit i pazakontė,
shkojnė t’i luten perėndisė?

Kėlthasin pulėbardhat,
kėlthasin pa pushim.
Kujtojnė atė ditė,
atė llahtar …
Aty nė mes tė detit
pa emėr ėshtė njė varr.

RRJEDHAT E ZEZA

Nė ujėrat e ndenjur,
nė rrjedhat e zeza
kudo nė botė
vegjetojnė gjallesa tė ēuditshme ...
nė vend tė oksigjenit
thithin azot!


Atje vegjetojnė
metastazat kanceroze tė shoqėrisė,
kriminelėt, trafikantėt,
karrieristėt, ziliqarėt, arrogantėt,
tipat servilė,
llafazanė, dembelė, lajkatarė e kusarė
zhutur nė baltė, tė palarė
lidhur zinxhir njėri pas tjetrit
qė nga tė rinjtė
deri tek tė vjetrit.

Kur grykėderdhjet pėr nė det
me prita i bllokojnė
rrjedhat e zeza fryhen e vėrshojnė,
pėrmbytin deri lart …
Mostrat ogurzeza kacavaren
nėpėr maja, fytyrėn pastrojnė
karriget lyejnė me baltė.
Kush do t’ i hapė grykėderdhjet,
ajo ditė kur do tė vijė
qė rrjedhat e zeza
deti t’ i pėrpijė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pandi Kordha    17/9/2010, 02:40

P A N D I K O R D H A

Nga libri me Poezi “TATUAZH NĖ LĖKURĖ”
ISBN 978-99956-30-70-6
Shtepia botuese : Globus R. Viti 2009

DRITĖ, MĖ SHUMĖ DRITĖ

Dritė, mė shumė dritė!(*) –
kėrkoi Gėtja, kur vdekja e pyeti
pėr dėshirėn e fundit.
Ai qė dritė i dha
kombit t’ vet
dhe drita e tij rrezatoi nėpėr botė,
ai qė shuajti zjarret e mallkimit
dhe ndezi dashuritė,
ai qė ishte i pastėr si drita,
i dhemshėm si fėmijtė
e qeshte prej ngazėllimit,
ai, qė trupin dhe shpirtin
e kishte prej drite
dhe dritė kėrkonte tė ishte prapė …
dritė lėshon dhe sot
nė sytė e njerėzimit!

PIRATI DHE MBRETI (*)

-Gjykoje, o mbret,
sapo e kapėm kėtė pirat!
-Ti je pirat?,- i thotė mbreti me kėrcėllimė.
Pirati pranoi qė ishte pirat
dhe pa hezitim shtoi,
-Unė jam pirat
ngaqė kam vetėm njė anije,
se po tė kisha shumė
do tė isha mbret,
- i tha pirati mbretit tė vetė.

PIKĖMBĖSHTETJA
E ARKIMEDIT

-Mė jepni njė pikėmbėshtetje,-
tha Arkimedi,-
dhe unė me njė levė
Tokėn prej vendit e lėviz.

-Njė pikėmbėshtetje? …-
thanė ca fytyrė pa vlerė,-
dhe u sulėn nė kėrkim
tė gjenin pikėmbėshtetje
tė tyren fytyrė-shėmbėllim.

-Dale, ku shkoni!? …. thirri ai,-
por tashmė s’ e dėgjonte njeri.
-Prit aty,- i thanė ata,-
tė shohėsh ē’ do tė ndodh mė vonė.
Dhe pėr ty
do tė gjejmė njė pikėmbėshtetje
tė tė rrėzojmė nga ai fron.
LOPĖT BARDH’ E ZI
Kur politika
ėshtė e drejta kushtetuese
qė kėrkohet me ngulm
e njerėzit ndahen parti-parti,
mė shumė se diversitet,
tregon lakmi
pėr t’ i mjelė ato lopė
bardh’ e zi.
FLETOMANIA
Vocėrrakė me ēanta tė rėnda
e shpinat tė kėrrusura nga barra,
shkojnė e vijnė ngarkuar.
Mbartin e ē’ nuk mbartin nė ato ēanta
me ato tė vogla duar!


Mbartin projekte e reforma
qė mendja e tė mėdhenjėve
eksperimenton nė kurrizin e tyre.
Mbartin libra, fletore,
fletė-pune lloj-lloj!…
fletė-pune pėr gjuhė e letėrsi,
flet-pune pėr kompjutėr
e pėr dituri;
s’ mund tė mos ketė fletė-pune
dhe lėnda histori;

Libra, teste,
fletė-pune1, fletė-pune2 nė fizikė
e nė matematikė.
Prit kur tė dalin fletė-pune
dhe pėr gjimnastikė!


Sėmundje e kohės “fletomania”.
Mani absurde ...Ēdo gjė me tė shkruar!
Alibi pedagogjike e vjetėr
sot e rinovuar.

Asnjė ndryshim!
Ēanta tė rėnda
mbushur me libra apo thas me gur
si skllevėrit vocėrrak
qė mbartnin pėr dėnim
atėbotė, dikur …


NJĖ HIĒ

Autoriteti i burokratit
ėshtė i lidhur pas karriges.
Sikur karrigia tė thyhet njė ditė,
nga burokrati mbetet njė hiē,
njė filxhan i thyer,
njė vrimė
e ca njolla tė zeza mbi qilim …
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pandi Kordha    17/9/2010, 02:40

P A N D I K O R D H A

Nga libri me Poezi “TATUAZH NĖ LĖKURĖ”
ISBN 978-99956-30-70-6
Shtepia botuese : Globus R. Viti 2009
ZBRIT NGA MAJ’ E FIKUT !

Njė filozof(*) pat’ thėnė
dikur nė lashtėsi:
„Nuk ka miq, o miqt’ e mi!“
Ndokush qė s’ e beson, do tė thotė:
-Ish pėr dje e jo pėr sot.
Ndokush nga maj’e fikut
ndoshta dhe bėrtet:
-Shpifje, or bablok, gėnjeshtėr me okė!


Nuk po kthej pėrgjigje,
vetėm kaq po them
-Zbrit nga maj’ e fikut
qė ta kuptosh
se shumė miq kurrizin tė kthejnė,
s’ pyesin mė pėr ty,
as ta vėrshėllejnė!

BALERINA

Pėr balerinėn e parė shqiptare,
Zoica Haxho.

O moj ti lulja e parė,
lulekaēja me kurorė,
dritė solle, shpėrndave retė
n’ atė mot me dėborė! …

Dhe tani pas kaq vitesh seē kujton,
tė kaluarėn me tė tashmen
me njė pe i pėrshkon.
S’ ėshtė ėndėrr,
s’ ėshtė vegim, ėshtė e vėrtetė.
Ja, tė shoh tek po ngjitesh nė sken’ vetė!


Shpirtin tė bardhė si fustan nusėrie,
ēdo lėvizje sa tė paska hije!
Trupi ytė si fugė vėrtitet
majė gishtrinjėve piruetė, (*)
eleganca, hijeshia pikturojnė
pa kavaletė.

Krahėt si flatra me ajrin lodrojnė,
thuajse t’ i rrėmben era
Nė zemrat e njerėzve
ti dhe sot je siē ke qėnė,
fllad qė sjell pranvera!

NĖ DORĖN TĖNDE

Jeta ėshtė e jotja
dhe ti vendos pėr tė,
por s’ jeton i veēuar,
s’ jeton nė boshllėk.
Sa i lirė je, aq i detyruar
tė respektosh ca norma, ca ligje
me ēiltėrsi, pa karshillėk.


Ėshtė nė dorėn tėnde
ta ndėrtosh jetėn me ndershmėri,
larg rrugėve tė pista, pa hipokrizi,
larg meskinitetit, shpirtngushtėsisė,
cmirės e lakmisė.
*
Jeta ėshtė e jotja …
e tė mos pendohesh pastaj,
bėje autoportretin tėnd
me ngjyrat e saj!ATĖHERĖ
DHE VETĖM ATĖHERĖS’ ke pse dėshpėrohesh
pėr atė qė s’je.
Kėrko mė tė mirėn brenda vetes,
tregoju tė tjerėve
se gjallė je mbi dhe!
Atėherė do tė ndjesh
se jeta tė sjell gėzim,
atėherė do tė ndjesh
se s’ ka dėshpėrim.
Atėherė dhe vetėm atėherė …
miku im!SHQETĖSIM

Nė ėndėrr
fėmijtė
prisja i shqetėsuar.
Nuk dija ku ishin,
ku kishin shkuar.

Befas u ngrita si vetėtima …
dėgjoja zėra, dėgjoja cicėrima.
Kur u pėrmenda
ēdo gjė u zhvesh nga ai tis.
Dy dallėndyshe tė kthyera
nga shtegtimi
kuvendonin nė stehėzėn e shtėpisė.

MOHIM I MOHIMIT

I duam fėmijtė tanė
gjakun dhe mishin tonė tė pėrtėrirė.
Ėndėrrojmė, vuajmė, sakrifikojmė
qė ata tė jetojnė nga ne
mė mirė.
Ky ėshtė mohim i vetes prej dashurisė,
mohim pėr tė siguruar
qelizat e vazhdimėsisė.

Ata rriten, martohen
e nga ne largohen …
Mos vallė mohimi i mohimit
ashtu, nė heshtje vepron
e dhembja qė ndjejmė
dashurinė copėton?

Kjo s’ ėshtė aspak ēudi,
ėshtė njė e vėrtetė,
ėshtė njė ligjėsi.
Dhe prej kėsaj ligjėsie,
tek ne pa e kuptuar
dashuria vjen e dyfishuar.

Njė dashuri tjetėr
lind mbi dashurinė e vjetėr.
Njė dashuri e brishtė, e njomė,
ashtusi doēkat e vogla
tė nipit a tė mbesės
qė na zbutin shpirtin,
kur rrudhat e ballit
njė nga njė, na i numėrojnė.

E ZAKONSHMJA
DHE E VEĒANTA


Njė buqet me lule njėngjyrėshe
vėshtirė tė pikturohet hollė.
Nė vend tė saj nė tabllo do tė kishim
njė njollė.
Njerėzit nė jetė ndeshen
me tė tilla vėshtirėsi.
Shpeshherė e zakonshmja monotone
zotėron.
Zėri i individit humbet ngjyrėn,
tingėllon nė unison.

Tė shpėtojnė prej monotonisė
njerėzit tė veēantėn gjurmojnė.
Por e veēanta
nuk zgjedhet aq lehtė,
nuk shquhet nė vetmi.
E veēanta ėshtė e tillė
brenda llojit tė vet,
se njė fije kashtė
mes lulesh nė buqetė
s’ ka asgjė tė veēantė, nė tė vėrtetė.
*
E veēanta,
sa e larmishme nė lloj e nė shije
ēorodit instiktet,
do pak vetėdije!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pandi Kordha    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pandi Kordha
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: