Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Nuhi Vinca

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Nuhi Vinca    17/9/2010, 02:13

Kenge Mergimtari

Nuhi Vinca

Shpertheni sot, o vrulle lirike
--- Endrra mengjezi, pellumba n'fluturim,
Shkoni, freskohi ne krojet magjike
Qe rrjedhin qete ne dej te vendit tim.

Shpertheni ju o vrulle lirike ---
Balona te fryre nga malli im,
T' paprekura ecni gjer te ajo mike
Qe ne pritje t'gjata, pret hapin tim.

Shpertheni ju vrulle mergimi
Ju vrushkuj te bardhe te mallit: det,
Freskoni zemrat qe djeg permallimi ---
Nenen per bir e birin per t'et.

Shpertheni, shperndahi, ju re shqetesimi
Shkoni e pergjoni endrren e pare
te voglushit tim kur e rrok trishtimi
per ndarjen me babin qe cau shtegetar.

Shpertheni, ju lutem, vrulle lirike
Pershendetni filizat me butesi:
Ata moshatare, bij malesh jetike
Qe punen e kane bere perendi.

Shpertheni, shpertheni, o vrulle lirike,
Ju endrra mengjezi, pellumba n'fluturim
Lahuni ne valet e krojeve magjike
Duke bymuar dejt e vendit tim!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Nuhi Vinca    17/9/2010, 02:14

Impresion vjeshtak

Sa i zymte me qenke sot
O i lodhuri lumi im:

--- pa syte e tu qumeshtor te agimit,
pa bebzat vashore te zgjimit,
pa vetullat harkore te lulzimit,
pa flatrat hyjnore te freskimit,
pa endrren time te arte
gllaberuar diku
ne thellesite e burimit ---

Sa i zymte me qenke sot o lumi im
O lumi im i mbytur ne pikellim!

---------------------------------------

Luleve te pacelura

"Djeg prore malli i te peperjetuares"

(E cela ditarin e jetes shkollore dhe brodha pas kaq vitesh neper ate stine te bukur te endrrave djaloshare. Per do caste u shkeputa nga hallet e brengat, telashet e dites si prind, si burre --- si njeri tani i ngarkuar me nje barre kujtime si gjithe shoket e mi. Ne nje flete u ndala, u ndala dhe pushova aty si bilbil qe clodhet ne nje dege drandofillje. Dhe ma ka anda ajo flete te behej bujtine e frymezimeve te mia, bujtine qe te pakten te zgjase prej kur mbyllet dita me perde te muzgut e deri kur cel agimi. E lexova dhe e rilexova ate kenge ne ate flete, ate mozaik te harruar, ate enderr vasherie te nenshkruar me inicialet V.K. E mbylla ditarin dhe erdha perseri ne zhgandrren time ku cdo zhurme me duket se po perserite: Djeg prore mall i te paperjetuares... Djeg prore malli... djeg... djeg..., prandaj per t'u sosur ajo djegje kendova: )

Lule te pacelura te moteve te shkuara
qe kercyellin e bute shpata ua ka kpute,
ju shkuat duke enderruar legjende diellin ne gji
e dielli enderroi fytyrat tuaja t'ectuara.

Ju enderruat,
Dielli enderroi...
E nje shqelm i moteve ju treti n'humnere.
Nje nate, sa veshtire: kenga me trishtoi;
Tha: nuk mund te lulzoj un'ne ket' krahnez.

Lule e pacelur, thelle ne qenjen time
Ti ne caste t'lume m'grin thermi-thermi,
E une i dermuar, dal ne rrugen time,
Por ngushellime s'gjej as nder shoket e mi.

Shoket e mi, shoke shqetesimesh,
T'gjitheve nga nje lule sec u jan'keputur ---
I pash' si vraponin kopshtit n'permallime
per t'i rrokur flutrat qe larg u kane ikur.

Flutra lara-lara, ne ju po si mike
kam besuar se jeni te shpirterave te vdekur.
Tani s'e besoj ate prralle te lasht'mistike:
Ju qenkeshi shpirtera te lules se tretur.

Kengen ma riktheni flutra lara-lara
Ju kraheshkruara qe bridhni n'fluturim
--- T' paperjeturen e fshehur atje ne ato ara
Dhe stinen qe e gllaberoi koha n'zhaurim'.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Nuhi Vinca    17/9/2010, 02:14

Me Sokratin ose pa dileme


O hije e bukur sokratike ---
Ti fjale e pastolisur
prore lakuriqe,
shikomi nje here keta muskuj
tridhjete e tete here
rrahur e ngjeshur
shkelur e perbuzur ne erera!
Shikomi dhe meshiromi:
le te me lulezojne tash ne kete jete,
le te rrine nje cike te qete!

Ty hije e bukur sokratike po te flas
e te lutem si prindit,
si prindit zulmemadh te lutem
meshiromi keta muskuj
nga betejat e kesaj jete
me shume dimer se pranvere!

(Fjala e ylberte sokratike
u gjarperua mbi mua, ne mua
dhe foli me urtesi, me ngulmeri,
me shkurtesi:
--- JO!)

Dhe jo, jo, jo
jehuan n'reprize
cdo kokerr gjaku
cdo qelize:
"Le te zhgrryhet kerbaci mbi muskuj
le te mbyten muskujt ne te gjakut vrushkuj
se mbi gjak e germadhe
lulezon bardhe, bardhe, bardhe
fytyra pa njolla prore e Sokratit;
ashtu, vetem ashtu mbetet i gjalle
ai ze, ai ze, ai ze, qe ndjek hijet e zeza
kudo, ne cdo kohe..."

Vetem ashtu u binden
muskujt me vrushkujt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Nuhi Vinca    17/9/2010, 02:14

Per emnesen e shekullit te njezete

--- atyre qe s'e kursejne jeten ne te mire te njerezimit.

Ju zogj te vasionit po fluturoni kah e panjo
-hura gjithesi
E nga qiejt, per kete bote te bukur me duket
e dergoni si cicerrime pellumbi ne dege
uliri, nje porosi:
"Mos e gezofte kurre lirine ai qe pengon
perparimin,
U shofte si kripa ne uje ai qe perdor
dhunimin,
Vdekte me brejtje te ndergjegjes
e vdekje te pjestuar ne dymbedhjete muaj
prej bajrami ne bajram duke filluar e
mbaruar
prej pashkeve ne pashke duke u tretur e
shuar ---
Ai, qe ne shpate e ka te shkruar drejtesine
Ai, qe me nene e paragrafe te stilizuar
ta sjell ne vater si kulsheder roberine"!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Nuhi Vinca    17/9/2010, 02:14

"Shenim per autorin"


Nuhi Vinca lindi ne Veleshte (Struge) me 1932. Shkollen filore e kreu ne vendlindje, ndersa te mesmen (normalen) --- ne Shkup me 1953 kur e botoi dhe te paren vjershe per te rritur me titullin "Lamtumire shkolle" ne revisten "Zani i rinise". Ka kryer fakultetin filozofik. Dhjete vite me radhe, prej hapjes se Gjimnazit te Struges, punoi si profesor ne te...

Tani eshte profesor i Gjimnazit "Skenderbeu" ne Kacanik dhe ndjek studimet e shkalles se trete te Universitetit te Prishtines.

Merret kryesisht me poezi. Ka botuar: "Kenge pune e pushimi" (vjersha --- "Nova Makedonija", Shkup 1965); "Dallge jugu" (vjersha --- "Jeta e re", Prishtine 1967).

"Vrulle Lirike" eshte veper e tij e trete e botuar.

Ka ne shtyp, ne "Rilindje", nje permbledhje te re vjershash --- "Nje ylber per ty".


Marre nga libri Vrulle Lirike. (1971)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Nuhi Vinca    17/9/2010, 02:15

E Urrej

E urrej ate qe lavdon Henen

e Diellit pa pra ia shan nenen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Nuhi Vinca    17/9/2010, 02:15

Pikat e veses

"Deka asht kapak florini" proverb popullor

I shoh pikat e veses margaritare
si shpirtera flurore dridhen n'farfurim.
Barit te flliqur i thone: erdhem shtegetare
dhe shkojme qe te pastra t'mbesim per amshim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Nuhi Vinca    17/9/2010, 02:15

Meditim

I shoh dallget e zeza te detit - jete
si rrudhat e dhembjes te nje balli n'lengim.
Furishem sulmojne nje breg te shkrete
Bregu plagoset dhe therret per sherim.

Guret ja rrembejne, gjithkah ja arratisin,
Por nuk sosen shkrepat qe keto brigje rrisin.

Dallgeve te shemtuara syte ua zbardh dielli
e shpresat e bregut behen luledielli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Nuhi Vinca    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nuhi Vinca
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: