Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Net Isveizi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Net Isveizi    17/9/2010, 02:02

-175-

Imagjinata mė ka pėrdorur kakohas si gjysh kėshtjellor bedenarrethuar me qindra topa nipėrish
Nė rastet jo kaq guximoshe kam qenė babai i njė perėndeshe qė lind njė skuadrilje engjėjsh
Kur mė tremb dhe kjo orvatem tė pėrdhun njė luaneshė e ilegalisht tė shpallem mbret pa fron
Por shpesh lypet tė kėnaqem me vegimin e tė qenit i dashuri i njė shgabe a nėpėrke-dhé
Fundmi velur nga idea se si unė kurrkushi s’mund tė jetė burri qė shpresisht ka ėndėrruar


-176-

Alternativistėt ilegalisht rish shiskan kėpucė shteg’edenta e prapė mes tė lirit treg tė tė pakėmbėve
E as nė supermarketet e vrapvjedhurve nuk guxojnė e as nė pistat fluturore tė ėndėrribraktisurve
Paēka se profetisht e dijnė qė veēse udhėtimi pėrmestejvetes mbetka e vetmja aortė komunikimi
Mes zemėr dhérit dhe shpirtit tė kohės anėzisht pyllėzuar me kryqet e artė tė dėshtonjmarrėtirėve
Ende duke i lypur dashurizmit t’iu lindė engjėj prej baltbesimit nė mijėra mutacione demonizuar


-177-

Nė pesė kėndet e vėshtrimit adhuror tė polarit yll tė dashurisė respekti ėshtė i botlartmi
Mirėnjohja nėn njerin krah supesh e shtėrngon bashk’krijesėn qė i fal ngjyrė rrezimit
Kur nė tjetrėn anė hierarkia gjinore dykahėsisht i ka gdhendur nevojės shkallė falenderimi
Nė nivelet e moralit pėr tė vizituar nėndhesirat e disiplinės ku fort u mbėshtetka pesha e ėndėrrive
Pėr tė nisur fluturimat fati drejt mitrės rilindtare tė zezėtirės qė ē’lehonimi e pagėzon shėrbesė


-178-

Ndoshta mund tė jem perėndia e besimit tėnd tė gabuar qė ende t’i puth thonjtė oj gjunjėzore
Kur si njė rrėnjė kryqi duhet tė mė falenderoje pėr bleritė qė tė fsheh dhéut e imja dashuri
Lartohesh dhe hėna t’i qarkon ikonisht kryet sepse rish tė adhuroj me hiperbola falėsi
Jo se shpirtin m’a shndėrron nė reostat tė rrezatimit sa herė ndjehesh filament i brengės
Por pse rish m’ia eklipson vegimėn burrit zgjedhor e si vallė kur s’hyjėzoj yjėzon tjetėr qiell


-179-

Kopshte kėnaqėsirave disa lindin mes hingėllirave e cikėl lamtumirės vdesin po kalėruar
Tė tjerė njoh qė ndėr llogore i gjetėn piedestalet edhe pse i shndėrroi ushqim korbash armiku
Pa ua dyshuar shenjtėrinė e besimit dhe i aleatit teh i ka pėrpirė gjakimit shumė shpirtravyer
Por as shtjellave tė parasė s’mund t’ua mohojmė kontributin shfarosės mbi koleksionistėt piratė
E ē’ka mbesin-sa pak-i ka frymshterė e munguara e tepėrt bujarimit koprrac: dashuria


-180-

Pėr t’a nxjerrė nga rrėnja katrore e arsyes vlerėn shifrore tė asaj ē’ka kurrė s’po kuptojmė
S’na mjaftojnė ekuacionet e interesave dhe as kamuflueset mėnyra idilike tė filozofimit
Tė shenjtat pėrgjegjshmėri jetokan nė tempuj tė thjeshtė ku drita mbruhet nga shpirti i argjilit
Dhe bukėn e dashurisė e ndajnė barabar kohėrat palindur ani pse s’na pranojnė pėr etėr
Ndėrkaq qė nė sitėn e dijenive mbetet ari i nevojės pėr tė shkėmbyer sekrecionet e eshtrave


-181-

Prej vetvetes evoluimi i baltės po na shpie deri nė monumentimin e hyjve ende panjohur
Bletėt e hapave e plotėsuan synimin qė udha mrekullore t’u mbėrrijė kosheret premtimjaltta
Guri krijoi kėshtjellat si shpata duart e si drita nihilizmin e si falja kryqin e si pamundja ėndėrritė
Darvini brenda seicilit e mbaroi sė vizatuari ciklin sado skematik fekondimit tė vazhdėsisė
Nevoja e bririt si e kėmbanės thėrriska ndėr martesa me yjėsi spermore e sa pak po lind njeriu


-182-

Ja qė s’jam shenjti zbritur re ėndrrash pėr tė tė mėsuar konspirativet gjuhė tė serialeve nėpėr deja vu
Mos mė adhuro as si trafikant proverbash kur asgjėsojnė sho’shoqen si shpatat duele xhelozimash
Aq mė pak tė mė puthėsh duart si njė babai tė dytė kur po dua vrig tė mė shpallėsh atin e tė tuve bij
Ngjitje’zbritur piramidave hierarkike tė ndjell pas pėr t’i njohur gjithdetyrat ēdo faraonizmi tė moralit
Pėr tė t’u betuar qė kurrgjė s’mė ka lindur asgjėsie e dashuria ndaj na shtatzanet e pa filozofueshme


-183-

Sado obskurantiste individualeve pushtete papnore fshihen pėrgjunjet e shėrbesave tė mėdha
Astronomisė kafkngujuar tė shpirtrave pėr tė rigjetur orientimet faltare tė tė vogėlthave favore
Kur po nė tė pagabueshmet koordinata engjėjt e mirėnjohjeve iu modernuan ofiēinat zemėrlodhurve
Oksigjenojnė predikatat e kurajimit pse veē nėpėrmjet fajit do pėrshkojnė udhėt premtirpaskajta
Duke i mbrojtur autoktoninė qėllimit pėr t’a dashuruar pa standarte seksuale breznimin e vetvetes


-184-

Kur fajtoku lumtur jetonim nė tė meritave pyll dhe disiplina na ndante nė familje sipas sojit
Gjyshėrit e adamizmit i vlerėsonin kushėrinjtė sipas asaj qė guxim i patėn vjedhė luanit
Pak pasardhės mė pas ndryshuan tė dijenive lente dhe kamėsimin e ligciklikuan fisnikėri
Njė tjetėr hordhim trashėgimnajasish i mėsonin engjėjt se pėrfaqėsonin atė qė thonin
Qė pėrfundmi tė tė lutem tė mė adhurosh pėr atė qė jam dhe bėj e jo pėr ē’ka po nostalgjirem


-185-

Bashk’kozmosikė keq mbėshtetur nė planete tė gabuara besimesh na u ankokan pėr kėllqet
Mėnyrės mėshirore duke pretenduar tė na i pėrdorin kėmbėt pėr t’i ndėrruar galaktikė fatit
Kur konsekuentazi parimeve do duhej veē trokudhėn patericave pahumbur qindgjyshore
Shtegshenjta t’i ruanin po bestytnisė sonė nevojės pse ndoshta bijtė do na kenė lypmė orientore
S’mund t’ua falim dashuria ime pasi i krijuesit mendim ndėrron strategji e na le pa huakthyes


-186-

S’mund tė besoj se beson qė lumturia pret antejmi tunelit tė fatkeqėsisė sė tjetėrkujt
Fort larg ia kėrkoke thesarin njė burri qė pėr kundėrvlerė tė kurrkasafortuar po tė ruan
Aq sa dhe unė nė shkėmbim tė rilindjes s’do tė tė konvertoja as me kryqėrimin rikrishtėruar
Nė njė tjetėr kohė ku ligonjirat do kenė ndėrruar emėr e djajtė do mė kenė humbur adresė
Trokthit tė pasionit pėr mos tė m’ia inspiruar shkėndijat nė kalldrėm kafkash epshflijore


-187-

Po tė besoj korin e ngushėlluesve se armiku m’a ka bekuar dhe prifti m’a ka vrarė dashurizėn
Humbja do tė mė mprehė njė thikė tė re pėr tė skalirė ashtit tė shpagės njė tė vjetėr falje
Kurrkushi pa m’ia besuar kumtin nevojės pėr tė gjetur dhembjen time nė tė tjerė shpirtra
Kur papėrsėritazi kobet krojojnė nė dhérima misteresh individuale ku e gjakut gjuhė vadit kryqe
Nė kortezhin e ritualeve tė pritshme kahkundėrti shtegut plot sorra psalltesh e hieni pusitare


-188-

Vorbullentuziazmi tjetėr gjė mikja ime por me ushtarė tė vegjėl s’u fituakan kurrė luftrat e mėdha
Njėlloj si tė ngreshė qiejve me njė vinē pa bythė njė tė rėndė mendje fundmi mbetur fatit pa krye
Sado briri i lavdisė parapremtuar-e ankesės gojė hapet vonė duke ia vjellė vetmalkimėn krenaria
Gėrmėzimat e faljeve janė farat e garantuara tė nesėrdėshtimave ku rimat do i korrin opiumin lotit
Gjaku gjithheri ka ditur tė gjejė njė dashuri tė re pėr t’u trojanizuar deri homeriadash ē’moraliteti


-189-

Bashkimi i shumė shenjtėve tė fortė mund tė fitojė njė luftė ani pse duke shkatėrruar mijra dashuri
Kur s’paska betejė mė lotmadhe se t’a mbashė nėn pushtim vetveten nė ēdo cm² tė rebelim shpirtit
Kjo fuqi kozmike s’ka nevojė pėr mbrojtje pėrderisa tė gjithė kryqet dhembin njėlloj ēdo gozhde
Gjoksi lypet pėrdorur parzmorim tė dobtave ėndrra qė sa zenė ēape nė qėllimin e mėmėsimit
Sepse veē tė rejat shtatzani garantokan ndėr tė lashtat sfida jo thjesht lavditė por edhe tė faljes fat


-190-

Bėmat e pėrvjedha kryqėzimit mėsokan tė fluturojnė e cak mė cak hijen stampojnė hartave
Falėsisht i njohim lavdpėrbuzjesh madje edhe atje ku faji s’iu ka shkelur kurrė lėndimash
Telegramet e jehonave adhurisht i shpallin nė kėrkim vullnetarėt e prangave dehur nėpėr arėrima
Krimi shton punėsi kur filozofia justifikore rekruton kampeve ndjekės meritorė tė apostujizmit
Ku ēdokohe tė vetmbėrthehet dashuria naivja ime qė mė reciton ungjill mes katedrale tėrbimit


-191-

Kur njė kalė ėshtė mė virtytvyer se ēdo burrė mos duhet pritjes tė jem i pėrzgjedhuri i njė pele
Asnjė grua s’po mė nuhat tetėqind km larg t’ia shuajė shkėndijat mallit thell’lumit tė puthjes
Humbja e thesarit dhuror tė besnikėrisė mė mundon kur hyjnimi u kėrkoka nė tė zhdrejta gjallesa
Ku nėn patkoin ku shkruan jelemunguari ungjijtė e trishtit galopi s’flak as sytė pėr tė lexuar vetveten
E dihet kur ndahet shpirtrash barrfati barazisht lehtohet zhvendosje ėndrrash po njė trokthudhe


-192-

Teksa tė lejoj tė m’i kapėrcesh koordinatat e njohjes duke m’a hartėzuar fatin thellė nė thua
Dritėrisht mpakem aq sa ngujėzoj brenda unazės sė njė virgjėroreje brimė ndjellzezė astrologjike
Ku elektrizuar nga ndėrdyzimi pa mė parė e si po mė kqyr veē si njė krijesthė shpirtėrore
Jo si njė Adam detyrzbritur nė planet tė Seksit tėnd pėr tė t’i zbutur zjarret e evoluara tė besimit
Pa m’ia mohur si sot mundėsinė engjėllore rilindjes nė njė univers transaksionesh borxhtare


-193-

Bukurirat nė shpirt u ka parathėnė tė dekompozohen sado tė ēmueshme mbi telajo kohėsh
Ndoshta shndėrrohen nė shkėmbenj ari thellėsira kujtesės sado i pėrkryer i zhvarrimės proēes
Ringjallėrim pamishėror ky kur tė pa imitimta mbeten tė natyrės mrekulli qė s’njohin kalendarim
Pse s’qenkan ngjizė prej virgjėrimit thonė por nga energjitė e transformimeve tė shenjtisė
Pikėrisht si ciklimat e palimitueshme tė dėshpėrive nė pazotėrimin davaritės shqisfemėrzor


-194-

Burra tė egėr kam njohur qė i zenė prej brirėsh dragonjtė e ua thyejnė gjunjėt ani pse lypin falmė
Por qė thelli gjinjgrashė dijnė tė mbjellin lot pėr tė korrur drithėrat e shenjta tė ardhėrimshpresės
Jam flirtur dhe me ėndėrrenjėmbla femra qė ē’hezitim u mprehin armiqve premtigijotinoret tehe
Por qė bashkshortėt e tyre rrėnjshkulur fajeve pa njė lule kobi ēelur syrit i kanė kallur ndėr flakė
E zhgėnjor pyes: ē’nėnė je oj dashuri qė lind e rilind pjella qė emėrteje shpirt’shpirtin jetmohojnė


-195-

Gjith’hiret shkėmbim njė palė petkave pėrēmimi i fali njė lypsarkeje virgjėrores moshė shenjtimi
Nevojėn e fillesės njerėzore ndjeu dashuria tė bujtte ēdokund fatesh ku s’e njihte apostull
Trokiti e s’i ē’kyēėn frėngji shpirti, u lut e uria s’i ndau peshk dhiate, kurm s’i desh as dreqi
Nėpėr globthin e retinė universit u end shputkafshuar nga shtigjet e indiferentizmit neoklasor
Ku binjakja at’panjohur i kish vjedhė jo veē emrin por edhe mundėsinė utopike tė riparajsimit


-196-

Kompromisi na e do t’a kėrkojmė opiumin e sė vėrtetave nė dimensione ripėrtėritjesh
Sado dominotė e gabimeve historikisht stėrkėmbin njera’tjetrėn luftėrejave lavdlotvjetra
Kudo ku s’jemi ne ėshtė njė makth qė e kemi jetuar aq thellė sa malli i ē’varrėzon shpatat
Gjithkund qė shfaqet dyshimi u fantazkemi pėr tė trembur tė parimuarat poema kalorsiake
Pa kumt pse lyp tė na e hedhė panik i pėrēojmė dashurisė kur fati s’na ka frikė as nga vdeka


-197-

Hipnozistėt e manipulimeve shpirtėrore e pėrfunduan standartizimėn e shijes epokale
Mekdonal’izmi qenka devotshmėri kur levis’mi konsekuencė e shumaker’izmi perfektėsi geni
Nė detyrėn e vigjėlencės thirren njerėz pa virusė individualizmi e pa fytyra koh’orientuese
Mendimi i pėrbashkėt i ngjiz fataliteteve parlamentet e neverisė ku lukxi pėrdor prezervativė
Pse ja qė dashurisht e vėrteta di t’i bėjė krahasimet mes energji uni’t e sterilitetit moralomediatik


-198-

Ujėra ēezmėkohės ikur dhe nė mjaltin e krojeve paardhur je shpirtpadytė bletthėza ime
Jo se zgjoin e kafkės m’a ke mbushur me hoje drite por pse ruan mos tė t’i ha syēkat
Sa heri sheh mė qashtėrt se xhelozia thellė ēdo sythi qė mė lutet tė lulėrojė dherave tė gjoksit
Ku muzgu noton pėr tė mė tėrhequr fund oqeanive tė ėndrrės teksa mbetem tok me engjėjt
Elektromagnetizim agut pėr tė rishgjetur dimensionet humbur realitetit tėnd thumbonjartė


-199-

Nėse ēudisht ke vėrejtur entuziazshėm nėndhésirave tė dėshirės si dekompozohet drita
Shėrbyer tė paskan sytė si jo tė tutė brinjartit kornizim tė vegimit ku ekstazėn vjell realiteti
Fuqia e ligėsirės ėshtė virtyt edhe nė kompostimin e ndjenjės synimit tė pėrdorjes kauzė krizash
Madje dhe nė konservimin e peshkut tė epshit kafkė perceptimit qė i pret qiellazi mrekullirat
Hyjinisht tė ndodhin mes argjilantėve qė ēudi si s’ia kuptojnė diamantėzoren gjuhė dashurimit


-200-

E imja dhe e tė tjerėve janė kufijnjohjes dy botėt sahatprishura qė u duhet ndrequr guximit ritmi
Si e jotja dhe e tė gjithėve dy universe qė ani pse njė stuhire pėrfaqėsokan dy barka velndryshme
Dhe gjithkushi brenda vetes ka njė kozmosi qė lėvrin pėrpikmėrisht nė tė ekzistencės gravitacion
Ndėrkohė qė ēdo tjetėr rruzullim me apo pa vullnet qielli ekuilibron forcat ruajtje shkatėrrimash
E nėse ēdo dashurim s’do i trinojė koefiēient mirėsisė do ndodhte siē ndodh ēdo ēast: apokalipsi


-201-

Ani pse hyjneshė e vėrteta s’guxon tė mbartė trajtat e dukshme nė shėmbėllinė e njeriut si Ati
Filozofinė e frikės prej saj i ka shpallur heshturi akademizmave tė ruajtjes sė statuskuo panjohjes
Mijra pyetje ka hedhur tregut tė shpikjeve ku paraja dhe kur blen e shet edhe dritėn-virgjėreshzėn jo
E padimensiontė ēapitet nėn bastunin ogurshenjtė tė fatit plak qė mbretėron si do bija qiejve
Keqardhur e kėnaqur pse as i shpirtrave ar s’na bind tė ulim skeptėr pushtet dashurive dhesore


-202-

Grunjėshndrirat e bukurisė t’i kredh nė mokrat e pėrbuzjeve mielli do mė akuzonte helmatar
Ngushtėsisht do mė qortonte lentja e universit duke dyshuar tė vetin bujarim pas timit sy
Mbase mund tė m’i privonte sensorėt e emocionit nga kapilarėt e ngjyrave trurit mosmirėnjohės
Si pėr lartėsinė e tejreshme tė adhurimit edhe pėr gjerėsirėn e luginės ku engjėjt ē’puplaren
Pėr mos t’ia kurrmohuar madhėshtinė shtatores sė virgjėrimit lakuriqėsor kur e paracaktoi fati


-203-

Kozmikeve perandori tė errėsirės origjine njė objekt qė spėrkatet me orgazmė rrezėllore
Mbi paletė panjohjeje vallzon pa ia falenderuar reflektimit ligjėsirat e kroit dritpadukshmėror
Zemra i plas pse rituales perfektėsi tė kohės s’di t’ia bllokojė ingranazhet lirikushtėzores lėvizje
Adoleshenti orientim t’a adhuronte shpirtpaplakje kurorat e yjėsive pa rubinuar t’i dhurojė
Qoftė nga tė virgjėrat thesare qė i pėrvidhen dashurive prej tė cilash i zbardhet shpirti engjėllizmit


-204-

Jeta qė na e shtynka kanoen para duke ia lėnė pakthim lumin pas-sa fort premtishkurtėr
Aq sa dhe dėshpėripėrjetshme pėrpjekja pėr tė merituar pėrgjigjet tona dyshore krejt pse’tė
Kur ky detyrim hyjnor s’na pėrket ne t’ia hapim tė pazhvirgjėrshmet porta njohjeje inspirimit
As diversiteteve tė arsyetimit e as absurditeteve tė zgjedhjes e as busullave tė moralit
Paēka se ndėr iventaret e amaneteve askurrheri s’na mungon geni i riadamizimit tė fatit


-205-

Ndoqa fitilin e njė gabimi tė vogėl dhe mė pėrcolli deri nė bombėn e njė faji tė stėrmadh
Fshihej hangarėve dėndur me demagogji justifikimesh trajt’tjetėrsuara nė drithėra dobishmėrimi
Guximdruajturi akt i zbulimit e kish vetpajisur me leje hyrjeje nė sistemin e megasigurisė
Ku e turpit gjurmė humbi orientim dora e katastrofės s’nguroi tė vizatojė kauzviktimėzimin
Po mbi lėkurėn ku pak ēaste mė parė puthja gjeti ndezur bishtin e njė cigareje fjale fyerjevjetėr


-206-

Evolucionizmit tė nevojave shqisa e dhembjes i ndėrronka trupin e jo kėrthizėn konsekuencave
Vizatimet e gjakut dykahazi nė telajot e shpirtrave thellirat e menēurishpatave pėr mos tė harruar
Lahutarėt i zgjedhin fjalėt mos t’a pėrsėrisin njė proverb dy herė kur njera’tjetrėn rilindin gjėmitė
Ndėshkesēbindur veē dashuria ngutet t’ia ushqejė sahara naivitetit oazet me lot engjėjsh shprese
Kurrsesi pa pranuar tė mėsojė kodikerrėsimit tė pėrgjegjshmėrisė sė fajit atė ē’ka s’duhet tė bėjė


-207-

Tė sirenosh lumtur nė rrjetėn e njė poeti do tė thotė t’ia shesėsh ēelėsat e portave oqeanlirisė
Kur i qenka detyrparacaktor imponimi botės pėrgjigje pse’ve pa pse s’ka pse mos t’i trembesh
Me busullėn e keqinterpretimeve tė prin drejt portit tė mohimit tė uni’t sa herė pohon: unė jam ti
Sado valėzimdritė ē’i kėrkon epshmbledhės kėnaqėsive kur do t’ia pėrmbytė tempullin toku me hyj
Pas pėrvetimit homerik tė ēdo krenie e pa emėr do dijė tė tė pėrdorė si spirancė tokėsore dashuria


-208-

Ēdo natė m’a shton me njė palė thonj lojrinj mozaikun e makthit kundruall tė shtratit tavan
I lotit manikyr qindrangjyrėsisht po m’i jep trajtė njė portreti shkulur ikonostas ėndrrash
Tė njejtat heshta qerpikėsh me yje ndėr maja e po ato duna mollėzash ku arkitektova piramidėn
Meqė ndanė kalėron dhe njė Nil me kaēurrelza kjo do tė thotė se jam dordolec i jermit
Sė paku guackė kllapisė tė tė zgjohem krah pelėza ime nėse ende ke ėnd tė fshihesh paqenies


-209-

Rekrutimi i fluturzave nė ushtrinė e krimbave tė mėndafshit ngadalėsonka marshimin e rrėnjėve
Saboton qėllimin patjetėrsor tė endjes sė tė bėrit pėlhurė nė pėrmasat e njė reje vrapoqeanike
Shtrembėron drejtimin polndjellės tė uzurpimit nė ēdoēka s’ia njohim gjeneze qėndresimit
Transferon pyjet e mentaliteteve nė galeritė ku rend malluari drejt amė dritės i dijenive terr
Ē’thur energjinė septimale tė ngjyrave qė nė magjėn e natyrės subkoshiente mbrun dashurimin


-210-

S’mund tė themi se ka ndjenjė menēurane kur kurrherė s’zgjidhkemi dot se kė dashurojmė
Intrigimi pėr tė bindur udhpėrkohshmit qė qenka mė e zgjuar se ē’ėshtė nė shpirtin e sė vėrtetės
Lakuriq do na linte si bajamja lulesabletuar pėrqafuar nga peliēja e dėborės pranverore
Virgjėrimi filozofik i intuitės ndėrvarur nga shenjtė qė na shndėrrojnė pėrgjėronjės panjohjesh
Ka lypmė veē pėr njė shtrat ėndrrash ku ēdo noter tė heshtė duke i ndarė barabar bekimat


-211-

Defiēienca e prodhimit tė adrenalinės thellė brengtollovitėsit tru po na lyp kah normaliteti
Me tė dritės ngutimė pėr t’a riperceptuar dashurimin pa pyetur pėr decibelėt e rrėnimit stimulues
Nėpėr agien e njė eshtre ėndrre pėrēohet hiri i njė kohe qė pas pak gjunjon tė ndezė shpresat
Ē’rėndėsi ka heroiniku emėr shpėtese apo kokainiku mbiemėr i epokės lavdthirrmzbuese
Njė vend u dashka zėnė teleferik ekstazės ani pse mė hyjori doping si s’u pėrdorka mė-poezia


-212-

Fisnikėria mund tė banojė shėrbyerazi si nė pallat savoje edhe brenda njė shpirti uritur pėr dritė
Ndėrgjegjim kombesh e flamurė rracash shfaqet tė lashtės formė shpirtnjėtrajtmė tė shpėrbėrjes
Si t’ish njė gėshtenjė e pa gojė ngopjeje pjekur nė mangall tė feve qė simotrisht s’besojnė njė Ati
Sado e adhurojnė kadavrisht e i hajnin ēizme e shandanė e virgjėtaren kurorė e mbiemrin rilindės
Nė shuarje ēdoēkaje veē dashuria ia gjen fantazmėn pėr t’ia fekonduar njė tjetėr jetė dobi vdekjes


-213-

Njė lis gjysh mė kėshilloi qė drejt tokės premtore duhet tė pėrdor njė arkmort nė vend tė barkės
Mund tė mė vihej nė dispozicion meqė po aq sa unė donte tė shkelė nė ėndėrr i pa kryquar
Kur s’e panik e detit humnerė e si tė mė trembė qiellori orientim ku u lypka tė timonoj
Pėr njė palė rrema krahėsh kam nevojė e patjetėr pėr njė fjord ku mė pret e dashurimės muzė
Mungesa tek kjo varrani qė i pėrze pėr sė gjalli kufomat shkretanive qė i falen rigjelbėrimit


-214-

Pse s’kam mėsuar t’i braktis as nė llogore ėndėrrie hidhur kam mbetur dhe nė paqe i pa miq
Ndonėse brilantshėm njė gjerdani qė m’a pėrqark kėshtjellėn e qafės i mbaj nder’rrezorė
Dhe mė ruajnė si zjarrin nė mes tė pyllit rojet qė i tremben rrethimit ēakalltar tė natės
Fort i lypemi njeri’tjetrit si shigjeta harkut e si djegorja ēdo kamikazi tė kurrmirėnjohjes
Lėndimit i falem kur pohon se emri i tė njėjtės dashuri pret tė na i mozaikojė helmetkafkat


-215-

Me ėndrrat e tė tjerėve i shumpėrmasojmė kozmikimin kėnaqėsive ngujur botpėrkohėsisė
Kur tonat shkėmbim i falim t’i pėrdorin ndėr universe qė s’na pėrkasin mė lumturonjash
Si miliarderėt u bėkan me investimet e mirnjohjerrethuesve dhe tė panjohurat u konvertokan
Dhiatave tė njė kauze besimi pa pse i lypet mes profetit e apostullit njėlloj si nė barbaret dashuri
Ku thirrja e epshit postmodern ende i shuan jehonat e mungesės kupolkatedrales sė sterilitetit


-216-

Pa i gjetur ende portė jet’tjetėrsimit hyjnor diferencėn mes shpirtrash na e bėn qėllimi
Jo pėrjashtuar ēdo kushti tė njerėzores fuqi ē’farė do marrim teorisht materialitikės
Shėrbyerazi devotshmėrimit ēdo t’i dhurojmė pjellorisht brazdares mendore tė mirėsisė
Kurrsesi nėn ēadrėn e ortodokses lutje tė presim tė zbresin kopėshtit qiellor frutet e nevojave
Por me energji dashurimi ē’bekim dheror do rrėmbejmė nga grigja e profetėve qė na falkan


-217-

Sado ftillhollė sita e kontrollit tė jetės ndjej luzma krundesh si i tejēojnė tė mbrojtjes porta
Gabimet m’ia ndėrruan shijen kulaēit tė fatit aq sa sot s’di mė ē’ėshtė pasioni i urisė fillestare
Ha ēdoēka cilėsohet e proteinėshme nga arat e rrepave poetike e prej kope dosash tė moralizmit
Kamikazisht m’i stėrvitėn pirunjtė e syve dhe kanibalisht sqepflijimin nė mėlēitė e zjarrit
Sa pėr thikėn e gjuhės e mpreha vetė nėn litar kėmbane meqė dashurimit nuk iu kėrkoka falje


-218-

Shtjellterrujrave tė syrit qė dua njė obelisk lumturimi mbruhet dritė-e vetė fund zgrip mallkimės
Thellė kaēubgjirit ku doja tė jem rrėnjė buisin zambakė ėndėrrirash-e vetė urith brengive pėrzėnė
Enciklopedive tė pasionit analfabetik njė muzė del penelopėzuar-e vetė korbėzoj i pa mall pritjeje
Pyllishtė gazmendesh njė pelė gurre i bredhėrin shkėndijat fshehtėsisė-e vetė patkua i pa kėmbė
E si vallė mund t’ė vallzoj harmonikė kėnaqėsisė sė tė tjerėve kur vetė kam mbetur ulli i pa qiell


-219-

Tė thėrrasėsh pėr ndihmė magjirat ē’pret tjetėr tė tė presin veē dy duar malli mes valle shtrigonjive
Si naivi qė korr stuhirat pse mbolli erėn ē’hipnozisht duhet tė ē’idhujnosh besimin tek shpresa
Mungonte nė legjendaret arka tė pandorave ndaj e pėrgojojnė si hyjneshė tė kurrdevotshme
Fantazmė t’a konsiderojmė qė u endka kėshtjellim mendjes shekspiriadshėm pa hamletianet qėllime
Ca mė pak t’a pagėzojmė mbretėreshė nė varreznajat e dashurive ku i trembesh prej paardhjes


-220-

E si mund t’i ankohem shenjtfatit pėr lotėt qė mė derdh shpata kur ti mė ke prerė duart
I pėrqafimit zjarr s’do dėnjė tė bėhet kurorė rrethi ditnate kur jam tjetrės anė tė hėnės
Meqė po gazmendesh qė s’do tė t’i mbroj mė tė gjinjve pjergulla do tė thotė zotėsim i vjedhėsit
Embėlsia e gjakut tė pa meritė nė dyzim m’a pėrgėnjeshtron eshtrėn ku doja tė palcėroheshe
Sidoqoftė tash qė i zgjidhe kėmbėt pelthėza ime tė ngel veē tė qahesh pėr misterin e udhės


-221-

S’mė nxe gjakėrimi i flamurit e duke m’i mbyllur dyert po qėndroj jashtė krenarimit tė kėshtjellės
S’mė nxe perifrazimi i patriotizmit e duke mė shpallur tė jashtligjshėm jam birth tradhėtire
S’mė nxe i urrejtjes litar e duke mė mbajtur kėmbėsh lidhur vetshndėrrohem nė kėmbanore
S’mė nxe katedralimi i qytetit e duke mė pėrzėnė shndririe imitoj pavdekėsirat korbėruar
S’mė nxe klaustrofobia e dashurisė e duke mė pėrplasur mureve tė besimit m’a ē’terr mendjen


-222-

Riciklisht duke i thyer shtėrngim gishtat mbi leshrat e tė njėjtit kalė i pėrgjėrohem fatit
Kėrkim tij tė mė ndėrrojė udhė meqė dhe prirėsi shenjt i premtimit mė ka braktisur psallmė
Pse duhet t’ia humbas gjurmėt gjithheri terrpyllit tė vetmimit kur edhe zanat mė tremben
S’pranoj as tė mė rradhisė nė ballėsi tė ushtrisė sė vetflijorėve qė do fitokan gjithrast
Veē ndonjėherė tė mėshiret qė aq sa dhe ai kam etje pėr gjirin e njė virgjėreshe tejėndrrash


-223-

Pėr njė tufė blegėri ėndrrash po bari mbetesh dhe kur s’e pranon atė qė ke-pikė qumėshti
Mos t’a quash tėnden mungesrrugėn kur nė fakt veē tė ka humbur je i internuar nė dhembje
Puset e identitetit zgavrave tė kafkshpresės janė thirrje gjaku dhe kur s’i konsideron thelbėsore
Ashtu si gjilpėrat e yjeve qė ngul bark shtatzanimit sė fatit ani pse ia dyshon prindėrimin
Sido s’mund t’ia nxerė irisi oqeanirat lotit tė dashurive varkėza janė atje kurrė pėr t’i ē’pėrmbytur


-224-

Kam dashur njė violė qė adhuronte fatet e tė lindurit panjė dhe pse rrėnjėsh i janė palctharė tash
Mė deshi edhe njė prroskė qė mė rigjallėroi tė kujtimeve qeliza e sot pėrkėdhelat s’i kanė gjurmė
Vlernjėjta dhunira qė si dymijė sipjella vuajtjesh e shendesh s’i gjetėn breg tjetėr urngushėllimės
Merimanga e rrethanive lidhur di si t’i mbajė pretė ndėr mallkoret qoshka hambar poshtėrimave
Paēka se ardhakeqėsia konstaton se po ua ruanka nė varrezė shpirti kurrcėnuar virtytet bijqiellit


-225-

Aktrimi nė sagat neoklasike tė individualizmit na i pėrjashtoka emrat nga gjithė konfliktet
Modernisht kemi harruar si quhemi ndėrkohė qė pagėzojmė pastorė pėr tė rejat vetrrėfime
Virtytet metabolike e ndėrvarjet trinike e konvulsionitė juridike na i administrojnė koloseumasit
Sa heri na urdhėrojnė tė paraqitemi nė dorėzat e shpatave ani pse modėn e poseidon autoflijira
Kur pėrvetėsim ēdo lavdi farat e gėrmėzimit iu lypen hipotekash dashurisht dherapanjohurve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Net Isveizi    17/9/2010, 02:03

-226-

Pėrderisa qofsh edhe fantazmore ti jeton aty s’kam pse dal nga i florinjti burg i mendjes sime
Mund tė tė fshihem brenda pelerinė pėrqafimit ndonėse s’mė mbyt nė stuhi frymėmarrjeje
Me fenerėt e puthjeve mė ndjell pėrtej errėsirės sė mishit ku ndjenja i pėrdor ēelėsa syrit
A lypet tė mė mprehėsh si njė gėrshėrė sharjeje mbi kaēurrelat e fjalive qė u pėrze enciklopedive
Jam ai qė s’jam tek kjo sferė realiteti ku jashtė thembrat tė vrapojnė njė bregdeti qė s’ėshtė imi


-227-

Nė disiplinimin e asimetrikeve lėvizje tė universit jemi qendra e kaosit magjepsės sė gjallėsirės
Sapo kuptojmė qė gjithkahsisht ekuilibrojmė urdhėresat qė marrim e na japin forcat pakonceptuale
Rrethuar me idolėt e mijra kulteve qė i lypin gjunjėrimin fillestarit mėkat ndjehemi tempujzbrazur
Brenda uni’t na mungon katedralja e zotėrimit okultik tė vetes pa bėrė pazar me shenjtėrimin
Pėr tė ruajtur ende tė pa fituarėn mundėsi tė tė drejtuarit tė dashurisė vetkontrollimit tė ēdo cikloni


-228-

Kur ngatėrron nė vlerėsimin ndėrmjet vazos dhe lules pa m’a pėrmendur emrin prej dhéri
Njė bel rrėmbej dhe mė palcazi e rrėhmih zemrėn t’a mbjell mė thelli tė keqardhjes farė
Ēdo agimi ia vjedh vesėn e lotėve pėr tė t’a injektuar nė kapilarėt e dritės qė mė fsheh
Luzmimrejat sythe shpresoj tė m’ia tjetėrsojnė pamjen parajsės qė ende si s’m’a paske premtuar
Dhembem pritje stinės pa ngushėllim ani pse kaq shpesh dashuria s’mė mjaftonka pėr tė falur


-229-

Ē’gjimnastikė paagore pėr tė stėrvitur alla maocedunēe muskujt oksigjenlodhur tė trurit
Pėrpjekje dėshpėripėrbuzėse rrethimi me jastėkė drite i gjithkuji guxon tė na pėrplaset ballė
Edhe arti human i hapjes sė rrugės lypet mėsuar tė ecim mė lart kur tė tjerėt nxitojnė pėr poshtė
Vėllazėrimi teorik sado s’na bėn t’i besojmė djersimit pėr t’adhuruar pa kusht shumkėnd
Na kandisi shtjellpėrkushtimash tė indiferentemi qindra vitesh e tė harrojmė tė duam vetveten


-230-

Shekuj ka qė kuota e vlerės sė fatkeqėsisė u caktoka nė bursa si ajo e puthjes apo e masturbimit
E nė shtatzanimin e parasė nuk gėlon gjak fisnikėrie e as mos prit qė pjella t’i ngjajė natyralit Atė
Shumimi i kopesė sė fitimit s’e kushtėzon tufėn nė ėshtė e dhentė a e ujktė ndėr dyndmat e urisė
Kush qenka i ngopur moralisht ka tė drejtė tė koleksionojė mė tepėr flijmėri se vetė i epshit satėr
Meqė s’u jetuaka dot si brenda libėr predikatave ku dashurisht ndahet barabar edhe demagogjia


-231-

Barabar e arit sasi pėr t’a ē’ekuilibruar botėn dhe e moralit-tehdrejtė t’ia ruaj virtytmėrisht fatin
Nė njėzet e katėr karat shpirti di tė zgjedhė jo veē dorėn qė e zhvarrosi toke por dhe lopatfshehjet
Gjithrast anasjelltė njėra ėshtė syri pse tjetra objektivi i rrokur nga dylbitė shėrbim ēdo lufte shpėtimi
Specifikia peshė e seicilės kur shpiku gijotinėn i filozofoi dobishmėritė heqdorės nga tjetėrsimi
Por nėse stan mallkimit arit i rimbledh bajgat-zhvirgjėrorin moral s’e gjen rish kund dashuriza ime


-232-

Nėse bekimi na qenkėrsh qiellor e pse u dashka t’ec nė gjurmėt e kėmbanave shurdhare
Nė ėshtė i dalė deje dhérash pse mė lypi t’i fshihem hienės sė bamirėsimit tė harresės
Pikėrisht duar lutjeve mė takohen e pakthyeshmja me tė pambėrritshmen tek ky ēast pa kohė
Ku ēdo hap i hedhur drejt falenderimit mėshirėn e bėn dy tė tjerė tė mė afrohet nė tempull gjuhe
Dashurimi t’a pėrēmojė teprinė e proverbave po aq sa edhe kroin e vet njerėzor ungjillėzimi


-233-

T’i ēapitesh pėrkrahu njė xhirafe duke besuar se di t’a vėzhgosh botėn me tė sajit sy prej qielli
E tė tutė t’i pėrēmosh pse veē prej dekompozimit i matin lartėsi agimit brenda terrshpirtit
Do tė thotė tė pranosh rolin e bariut pėrkohtar qė tufėn e yjeve prin ndėr kullotat e kryqanive
Paqtimėn e tokėsoreve shenjti ku ujėrat janė gjaku e drita e palca e dashurive pa kromozonuara
Ndoshta pėr tė adhuruar fėmijėt e lotit kurrė engjėllzuar dhe hyjnitė e gazit vrarė pa u plakur


-234-

Tė vocėrthat gėnjeshtri akrepisht m’u mblidhkan gazqark me sfidthirrjen pėr t’u dorėzuar
Kėshtjellat prej mishi tė karaktereve ende na kanė besim tek parzmorimet e fjalės ē’mėkatore
Stoikisht zemrat murepadepėrtueshme ndėr lot qeshmash i pėrvėlojnė nėn porta valvolash
Edhe njė tjetėr ditė pastrohet pas ritit tė faljes paēka se helmi sado transformuar ngel pickim syrit
Shpejt rend nata tė na i nbjellė fantazmimbardha retė e dyshekut e tė na ngrejnė qiell dhembės


-235-

Kumt tė saktė i kemi kėrkuar tė qėnit i lidhur dhe na u ka gjegjur vullnetdlirė: poshtėrim
Kur dhe kisha e qiellit s’ka dyer pendimi pėr erėn e kur si koha as ujėrat s’u varrokan
I njėjti tėrmet fjale pėrmbysi dhe kambanat e tė ndjerit fshikull ndėr duart e ligjit mbetur i pa Atė
Hallkalashti po ky gėrmėzim vargonjpremtor i kėndon trinisht fajit po si gijotinarit dhe tehut
Teksa morali prej njė shtatoreje qė mbledh copat e qelqit tė dritdashurisė psherėtin: lum si ata


-236-

E arkivuara thikė qė trojazi m’u ngul dikuri pas shpinės shpesh ulėret mos t’a lejoj tė ndryshket
Dora ndoshta e hyjnueshme e njė tradhėtie tė re e drejton nėpėr tė njėjtėn udhė tė vjetėr amė’bije
Distanca i lidh nėpėrmjet meje atė qė mė s’qenka me atė qė s’do jetė mė kufij virgjėri mentalitetit
Drejtvizore pėrshpejtohet dhembja nė kohė tė ndryshme t’i gjejė tempull universalizimit tė faljes
Ku varur fund njė buqete vjollcash pres shtegut vjetran dashurinė rendur drejt njė pabesie gaz’re


-237-

E gjakut bllangė pa si mbi pėlhurėn e virgjėr tė dherit gėnjeshtra fshehur ikonisht irisit
Nė kishėn e tradicionalizmit koleksionoi pendesėn ndonėse do duhej njė kryq’tra e tri gozhdė
Shembullimi ka rėndėsi tė perėndishme paēka se veē i fajeve serializim po na shpie nė shpėtesė
Ku njohja e antipredikimave perfeksionon teknologjitė e lubrifikantėve dinasti tolerancės
Mėkat i parė ende na mbet’ falja kur mėshira s’na ka lypmė pėr dashuri por hir ndėr shpagė


-238-

Nė thonė qė liria ėshtė produkt mohimi kur duart edhe lidhen por prangat e gjuhės s’kanė ēelės
Ē’ka di tė vizatojė fjala s’gjen kornizė t’a nxejė e as sizmograf t’ia parashikojė apokalipsin
Teoremat e ankesave s’i kanė kuptim nė formulimat e formacioneve tė faktorėve sfidues
Arti i skllavit tė bėn tė njohėsh zotėrimin si i fatit poseidim bind t’i pranosh pėrmasat klithės
Qiellit varur nė yjet e pa natė ku edhe dashuria humb kufij mes horizont nevojės e rrufe dobisė


-239-

Sado celuloidit tė njė ėndrre nė njė kryqėzatė qytetėrimi napoleonėt i kam patur kapterė
Njėlloj si tė mėdhenjtė aleksandrė qė mė ruanin haremet i urdhėroja pa m’a kujtuar epok’emrin
E tradhtimlavdėt hitlerė i pėrdorja pėr tė iventarizuar ēizmet e humbjeve e tė fitoreve helmeta
Rish i vetmi pabindtar gjeneral Krishti qė ani pse kryq e mbaj shembullit pa konformizėm
Vullnetar rebelpendimtar hakėrren: si do thundrėsh botėn kur s’i pushtoke vetes as dashurinė


-240-

S’do t’endesha jashtė kėshtjellės sė fatit mbi tė erės nallane nė do i blatoja rima perandorit
Shkėmbim njė balade pameritore turpėrimit do m’i vinte nė shėrbim pajtonin e tė vetave ėndėrri
Me fshikullirėn e shpatės sė tė tijit zė do recitoja foltoresh lavdi lart kryeprerje fajmjerash
Meqė do i isha muzė do urdhėronte tė mė pėrdorte si tė shpėrdor dashurisht ty oj muza ime
Politikisht padukazi do kuroroja poltron kurvėrimit e jo si sot nėn ullinj tė blegėrijmė njė dueti


-241-

Aftėsia qė tė gėrmosh nė eshtėr e tė keshė pusin e tė pavarurave ide e tė dishė t’iu mbrosh ujėrat
Sfida mė kurthmrekullueshme e vetsfidtimit qenka nė formatimin astronomik tė emrit
Gjeneralizėm-tė disiplinosh arėn e ardhmbetejave e fortgardhimin e percepsioneve pacifiste
Veē autoktonizėm do quhej i intuitės teh pėr t’i perifrazuar urtonjat gjykimit gjakstėrnipor
Pa ndihmėn e skelave tė opinioneve prej qiejzbuarve kur tė vėrtetat dashuri mbetkan tokėzore


-242-

Mijėra bėrthama shkencurithėsh me taksa jet’hajnurish ua vetfinancojnė vreshtat eksperimenteve
Pse agojnė nėn vesė rrezatimesh plutonike edhe pse s’ka ombrellė t’a mbrojė tokėn nga i lotit shi
Sagat e ambientalistėve zėvendėsojnė tredhja’tredhjen pėrderisa ēdo toksikim iu ka blerė shtėpitė
Dirigjentėt e teknologjive i asgjėsojnė instrumentat kaosfonisė teksa armėt po riklonojnė duar fati
Garancisht pėr t’ia turistuar airbaset indiferencės qiej rrezikdashurive serėzuar me ndotje psiqike


-243-

Pasmuzgu i end pėlhurė paqėrimit tuj mos i reshtur sythirė as tė gabuarit ngjyrim tesha ėndrrave
Ndonėse lakuriqsht ndukem me tė vėrtetėn herė gjarpėrisht e herė si tė parėt banorė tė dritės
Era e territ pėrpiqet mė kot t’i kalojė kryet tejmi perdes sė halleve fshehur teatrit nesėrmtar
Antikulturimi i flirt rrėnjė progresit kur e papunėsisė filozofi prostituon me t’urisė shėnmari
E kur eshtrat nė vend tė kėmbanės m’i pėrdor agu e falenderoj pse mė kqyr mė menēur se nata


-244-

I fyer ngel peshkatari pse jo cironka por salmon i drekojnė kur e zuri veē pėr tė tjerėt
Edhe kėmbzbathurin e irriton dhurata e njė palėve kėpucė qepur nga ai pėr udhėt panjohtare
Gurskalitėsi i adhuron qiejt pa ia pranuar kėshtjellėn sa mbaruar porositėsit ikur nė Zot
Farkėtari rish vetlavdet kur shpata qė shiti i mat thellėsirėn e kryqit ngulur nėpėr re
Fatvetmja e kėnaqur qenka dashuria-merr gjithshka i japin kur di e s’jep kurrė ē’i mungon


-245-

Politikisht zgjedha ėshtė zgjedhė pse s’ka vullnet tė lirė kur ēdo respekt qenka i fatkushtėzuar
Por civilizisht shpirti zhvishet nga uniforma dhe armatimi i pėrgjegjshmėrisė s’braktis kasafortė
Gėzon tė drejtat e maces sė shtėpisė si pėr t’u dhėnė leje minjve tė vallzojnė edhe t’i tradhtosh hatllat
Nė furrat e konseguencave ka mbaruar sė bėri hi qymyri e t’u lypka njė prush’re pėrkėdhelė
Thjesht pėr t’i kujtuar pendimit ritualin e tė kėrkuarit falje kur s’na nxe edenori burg i njė dashurie


-246-

Jashtqitjetarit ritual tė vargėzimit mos m’i kyē dyer pse hyjnė e dalin engjėllickat e marrive
Xhelozipafshehje po merr pėrsipėr rolin e rojes qė m’i ēmon vdekurimėn shpirtit pėr sė gjalli
Asnjė kryqnajė s’do mė pranonte kallje gjendėrzuar kaq metaztazash kanceroide arsyeskllavore
Nė shenjten paplasur nėn ėmbėlzaken lėkurė pėrqafimit do i kutėrbojnė edhe hundėt dritės
Ndaj lutem dhėmbekstazisht: shpomi e qelbėsim’artat sekrecione shkulmia epshive oj muzėri


PASTHENIE

Pėr tė gjunjuar njė kėshtjellė adhurie imi stėrgjysh mė mėsoi si t’a ē’farkėtoj me frymėn e paqes
Jo gjoks mė gjoks t’u ndez urrejtje heshtave por t’i lavdėzoj barabartėsinė padronit qė s’mė hap dyer
Pa lypur dhurorin ēast uliksian ku pabesia tė mė shndėrrojė nė konvencion malli kurrė guximverbėr
Mjafton tė mė shtrojė njė gosti ku nė vend qė tė isha i kurbanit kalė tė jem tehu i besimit nė mill qielli
Pse kur ēdo arkitekturė thyhet mė tė dobtės pikė dhe i dashurisė mbrojtės atje pėrkulet nė di e ia gjen


PERMBAJTJA

Demagogji: kush ka duhet t’i japė gjithkujt s’ka! Irealizėm: cili s’ka lypet t’ia marrė kujt ka!
Tė dhurosh a dhurohesh ėshtė ēeshtja-kur koha e mbrojtjes sė qėllimit as me vdekjen si nuk mbaron
Njė armė e madhe nė njė dorė tė vogėl e barabartė me njė mikromendje nė njė pėrkushtim fatal
Bėrja kor e shumėsisė sė kėnaqėsive cicėruese na e jehonon lumturinė harmonipapėrsėritshėm
Nė ēerdhen terrnajsynxjerrėse tė universit ku veē tė yjeve zogj ia flasin gjuhėn dashurimungesės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Net Isveizi    17/9/2010, 02:03

"plus 333 Sonete"

--------------------------------------------------------------------------------

- 889 -

Ky atdhe dhe vetė bir pa atė
Kur urdhėron t’i bėhem fli me ndėr buzė dhembtijin emėr
Harron qė ditė trishtit mė ka lindur tė pa zemėr
Rrjedhazi dėnimpakėmbim e lotngratė

Veē t’i kujtoj dua me patjetėr
Se kurrgjė s’bėri tė gėzoj tek kjo jet’ e ē’mbarsė
S’mė ndihu as aq sa mund tė ndihte njė vdek’ e pa gjasė
Palindur ndjehem si tash pleh i vjetėr

E meqė dhe jam e si ende nuk jam mbi tė
Vrigth do doja t’i valėvis qiejsh njė flamur ējerratar morali
Rroftė dashuria! klith ligshtė

Brekėt e pavarėsimit ia ngre majshtize fati
Krye shėnjueses grishzishtė
Qė sa herė krahėruar mė shpon jam po ky fuqi ringjallmi- 890 -

Ca flasin me shkurrat si me ullinjtė dhe janė tė lumtur
Ca flasin me kalatė si me ē’ngadhnjimet dhe janė tė lumtur
Ca flasin me devetė si me gjarpėrinjtė dhe janė tė lumtur
Ca flasin me heshtinat si me himnet dhe janė tė lumtur

Ca flasin me yjėsirat si me qirinjtė dhe janė tė lumtur
Ca flasin me flladet si me prangimet dhe janė tė lumtur
Ca flasin me batakēeshat si me virgjėritė dhe janė tė lumtur
Ca flasin me paqet si me masakrimet dhe janė tė lumtur

Ca flasin me varranirat si me gradaēelat dhe janė tė lumtur
Ca flasin me sperancat si me velat dhe janė tė lumtur
Ca flasin me uritė si me lėmenjdrithrat dhe janė tė lumtur

Ca flasin me gjeneralėt si me gjelat dhe janė tė lumtur
Ca flasin me kurorhajnėt si me princat dhe janė tė lumtur
Ca flasin me ėndrrat si me shpirtrat dhe: sa e sa fat’humbur- 891 -

Eh sa rrjedhpėrgjatė i lėshojnė yjet kaēurrelat
Njė hon u del para dhe rrėmbim mė kėrleshen mbi krahėror
Jehonirat u bien daulleve e rrufetė i shkundin telat
Vrigth gishtat i bėj pelikanė zhytur dallgėzimit ėndėrror

Peshqit e paemėr tė mallit sa shihkan qė mė rrėzojnė velat
Pa m’u rritur ende krahėt t’a mund gravitetin dėshpėror
Luten t’u pasnotoj bishtit tė mė rrėfejnė skelat
Ku si kurvicka dritshpresat shitblihen zellit pėrēmor

Habitem si lakuriqshti struken bira portofolesh
Ndėr mollza aventurierėsh bunkeruar prezervativėsh
Kapitenė anijesh pa flamuj i grishkan tej shtegtirma koqesh

Magjirat e adrenalinės virgjėrore vello moralpacipėsh
Ku nėn mė fshihen xixėllonjat ngazėllenjtare ēmend’hovesh
Qė dikuri gjoksit mė vallzonin pa ndjella vipėsh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Net Isveizi    17/9/2010, 02:05

Shqip-pėrshtatje nga WILLIAM BLAKE

--------------------------------------------------------------------------------

William BLAKE
.................................................. ...................................

EPITAFE & EPIGRAME


* * *
Tek ky gur eja pėrplasni kryet,
Sa John Thompson’it dhemba t’i hapė shkretdyert.


* * *
Fuseli s’ėshtė Piktoi i Madh, the-njimendt?
Nga ē’ka mori, ky-mė i miri kompliment.


* * *
Ēmendurak mė thėrrasin, Budall tė thonė ty,
Vras mendjen: Zili u je Ti a Unė ndėr sy?


* * *
Mund tė jetė njė Gjel ai?
Nė do mundte Gjel do ish tani.


* * *
Prej Gjeniu, imi titull i provuar,
Ē’lavdur nga Hayley, prej Flaxmani’t-ē’dashuruar.


* * *
Kur guxon tė provojė ē’ka s’kupton kurrė,
Ai ėshtė veē njė Kokėgdhė,
Budalluc-kush pėrpjekjesh do t’a bindė urtė,
Kokėgdhėnė t’a besojė kėtė.


* * *
Ky ish i lumtur nga e Fatit lindje,
Am’Atshėm lindi prej tė tyresh hire.


* * *
Pėr Rascal’in Falenderime shkruaj pse bashkė,
Falenderimash e Komplimentesh mbytemi nė tė thatė.


* * *
Njoha njė fatvogėlth batakshi,
Zoti Korb, si tė kam o mavri?


* * *
Miqėsisht shpesh m’a mbush zemrėn dhimbje,
Armik pra m’u bėj-pėr hir Miqėsie.


* * *
U varrosa tek ky ledh aromneveri,
Qė, tė qajnė sa tė duan Miqtė e mi.


* * *
Fisnikėrisht varur, lėpirjezbutur,
Njė Epigram krejt e saja Jetė,
Vendosur duartrokitjesh aq bukur,
Me nė fund njė lak martese tė fshehtė.


* * *
Ka studiuar tė Artin Rregull saktė,
Sa u bė vetė Idjot i Artė.


* * *
Mė mirė Ligji ngjizur gabimisht
Nga njė Burrė i Menēur,
Se sa prej Perfeksionit mitik
Tė njė Budalloshi thekur.


* * *
Njohja e vjetėr-rinovim ogurmbarė,
Prospero njė Monstėr kish e Unė-Dy tashmė.


* * *
Si Mishin e vet i dashuron artistėt,
Dashuron Artin por, Art pėr Epshmashtrimtėt.


* * *
Njė Grua e Pistė
Dhe Burri Lesh i gjithė,
Interesante gjendje pėr kėdo nuk ka ngurime,
Ndyrėsitė e Gruas tė gjejė varur nė tė Burrit Qime.


* * *
Rubens, jam Burrė Shteti dhe i Shenjtė,
Mashtrim? Oh jo! do mėsoj tė Pikturoj perfektė.


* * *
Kur hyn Lojė Fatit t’a dishė pa nisur sfidė,
Kurrė s’do fitosh nėse je shpirtmirė.


* * *
Veprat e mėdha
Kryhen kur takohen Burra dhe Male,
Por, kurrė s’ndodh vėlla
Duke u vėrdallosur rrugėsh kurthpadalje.


* * *
Nuk e shkruajti atė Kombi Hebre,
E poshtėruan Kopracia e Dlirėsia perfekte.


* * *
Si t’a ndihmoj Burrthin tėnd tė jetė si Unė?
Ndėr Ne do bėnte diferencė tė fshehtash punė?


* * *
Gozhdojani qafėn nė Kryq
Me njė gozhdė syverbėr,
Gozhdojani qafėn nė Kryq
E tok do keni fuqi mbi bishtin e tij-skeptėr.


* * *
Brenda i lava-i lava jashtė,
E mė thanė: ē’Mėkat i Madh oj Vashė.

.................................................. ...........................................

EDHE NJE HERE MOS HARRONI:

* * *
Kur guxon tė provojė ē’ka s’kupton kurrė,
Ai ėshtė veē njė Kokėgdhė,
Budalluc-kush pėrpjekjesh do t’a bindė urtė,
Kokėgdhėnė t’a besojė kėtė.

--------------------------------------------------------

Plus 333 Sonete

--------------------------------------------------------------------------------

- 892 -

Datat e gjithrutinave tė ndėrgjegjes kombėtare
Ē’gdhendur m’i kanė krejt prej kryqnajash tė kujtesės
Thėrrmijėza gurėsh krenarisė kordhėtare
Shpėrndarė pa hajėr erėrave kurrė plazmuara palcė besės

Endėrrenjza mes zhgėnjirash foshnjėtare
Muhalebi qė, qė nė mitėr ia ushqenka madhėshtirėn vezės
Pėr t’i ngordhur fatit kėmbėsh nė botėt gjakėrimzvarre
I entuziazmit dhe lumturisė ēift-tredhtar lotjetės

Ditėt e kreshmta tė ngritjes qurratore tė flamurėve
Tė zhdukjes sė skllavėrimit dhe pėrurimit tė indipendencės
Rish na mbetėn luksozet hale koshiencės

Ku historianėt gjenie e lidhkan veten flijirazi pas ushkurėve
Pashėroresh iluzione idealitike tė ligamisėmurėve
Kanceruar harresės turpėrore tė shkencės- 893 -

Jetė e varfėr pa njė farmaci me vitamina femrash
Pa njė sanduiē shalėsh e njė qiri shkrirė nė tė akullttėn guvė
Pa grindje me shtojzovallet shkulė leshrash
Pa arin e njė pėrkėdhele gjoksi lehonimit joshjeprushė

Jetė fort e varfėr pa njė voltoren injektuar mes kriza veshkash
Pa tė aldometit planet thėrrmuari nėn gjuhė
Pa bisturitė tumoriale vallzuar mes vertebėra kreshtash
Pa vigonėt e gjakim diellit nė tė shpresės serumė

Jetė boll tė varfėra ato qė do tė donim flijorė
Dhe ajo qė duhet t’a vuajmė pa iu kurrbėrė dot vetes therrorė
Nė kornizat e realitetit qė si s’na pranojnė kapėrcima

Jetė falenderimash tė varfėra kur ē’kėnaqėsisht mllefklithorė
I hakėrrehemi fatit tė tjetrės jetė rilindur trima
Heronj rimishėrimi mbushje tė shtatoreve ėndėrrima- 894 -

Djemtė pozojnė pėrballi filtrimash tė sė njėjtit kėnd adhurimi
Si nė t’edukimit iris tė mėmave edhe tė trajtimit prej grave
Pėr t’i poseduar e keqpėrdorur si makineri pėrsosurimi
Ndėr proēeset e pakompromista tė ritualkėnaqjeve

Njėra me qumėsht blete tuj e mėkuari lavdim pamundėsimi
Me ēdo kusht pėr t’i gjenializuar tru dhe muskuj shfaqjeve
Tjetra duke e pėrjashtuar prej ēdo vorbullie ligēthurimi
Gjithpemėt edeniale virtytesh t’ia vetvjelė frutfateve

Gjendje skllavėrore e pėrdorim lirisė si t’a lypka ndjenja
Magnetizėm diabolik me fuqi ende pakonceptuese
Shfrytėzim nė emėr dashuronjash pėrjashtuara nga mendja

Ē’ekuilibrime sa zbuese pėr zemrat aq dhe konvertuese
Egoizėm primitiv qė tė pėrkitka as nga jashtė as prej brenda
Kur ngujindividualizmit trinia shend lotkonverguese- 895 -

Kollarja qenka njė rrufe qė zbret nga qiejkryet
Drejt e mes tė vėrtetit parajsim organesh gjenitale
Mendjes i shkrumbėzon jetvdekjesh dyert
I mbyt epsh interesash e rishpėton tė shpirtit kambale

Kot bėjmė kinse mrekullimit se s’ditkemi nga hyet
Nė rrėnim misteresh shndėrruari krejt hale
Ku thonė qė s’i ndyn duart e rebeluari lig fyhet
Nėse e shėnjojmė tej shigjetash tė kėnaqėsive fatale

Pse?! tė na funksionojnė menopauzat dhe ca mė mirė
Mes ngatėrrestarit kalendar hėnor batictrishtive
As ėndėrrirat fateve mos na dhurojnė hirė

Nė po dyshoni lidheni lak nėn zhul jak’kėmishe
Flakeni fund njė kupe ozoni helmshndrirė
E imitim shkreptini engjėjshėm fshehuri ndėr re klithe

----------------------------------------------------

Nga doreshkrimi i librit ne proēes "PLUS 333 Sonete"

--------------------------------------------------------------------------------

- 896 -

Natė krejt jeta dhe mes pyllishtes sė dijeve
Paniktok kemi dyndur me nga njė qiri nė dorė
Pėr tė ngulmgjetur mes lojrash tė hijeve
Tė vėrtetėn e vėrtetė sa koblavdėt dhe gjakgjorė

‘E ē’mė doni-gjegj, diku pėrfund korijeve
Larg teksa na tremb mes jehonirash zėri pėrkorė
‘Si yjet gjyhnahqarshėm do riendeni shtigjeve
Mjegullirės qė shpėrhap-humbtarė mėrgorė

Ardhėrisė meqė e dini legjendėn e ujkut
Mbret tė shpallet ēdokundtė ku s’e sheh njeri
Jetoni si t’iu vijė pėr mbarė o denjpjella tė plugut

Mos po doni tė mė trembni nė kaq mjeri
Alurimave tė menēurisė ju gjithshkel si brumbujt
Bėni si deri dje-delet! e mos mė kallni neveri- 897 -

Shpesh ja qė m’u lypka tė arsyetoj si psikolog biznesi
Pėr t’i falur apo dhe pėr t’i dhėnė hak manaxherėve tė plehrizmit
Kur mė fobisin suksesesh hiphopiste mė kaplon makthtmerri
Sa dua t’i puth kompanidėshtakėt me mllef tė spermizmit

Nė njė qytetth kozmopolit pa njė putėr konservatore anglezi
Ku tokfrymojnė njėqind milionė pjella tė industrializmit
Me gjysmat nėn kujdesin e mos’shkollimit ndaj ēdo lloji preteksti
Kurrė vagneridė apo ēajkovskianė pa takuar skepticizmit

Madje pushtuar afishe ku Bethoveni shpallet ėngjėll tė marrėsh
Ku Moxarti gradohet roje njė pylli herezik sharrtarėsh
Ku Bah e Brams etiketohen epruveta hirit lashtinjė harruar

Afėrmendsh sera do trangullėzonte e kungullonte majė altarėsh
Eminemirat qė lindin aksidentalisht burrėrizmit palluar
Thirrė hormondyshimtėt pas janė bisht ar’injorance harbuar- 898 -

Me njė lumė krojeshtermė e barabartė fuqia e braktisjes
Ngel shkėmb kėrthizė shkretėtirės latuari erėrash tehpenduese
Por dhe portat e pritjes rėrohen prej mallit tė zalisjes
Kėshtjellėzore qakmi teje stuhirat e indiferencės pėrēmuese

As engjėjt nuk tė durojnė dot e s’i rezistonkan vesit tė bastisjes
Bibliotekė shpirtit t’i zhvarrin gjithlibrat e dobėsive tunduese
Veten tė njohėsh nė prehėr t’i djegin sa mahnin trallisjes
Tuj riēmuar e rish kryqėzuar dashurinė shkrumbuese

Pėr tė tė lėnė gjene ngulur qendėrzim busullės sė vullnetit
Ku lypen veē polet e ekzistencės e kurrė tė pushtetit
Ēelėsin e shenjtė pėr tė gjetur t’ia ē’kyēėsh makthimėn mallkimit

Kėrkimi tė prin nėpėr qiej harerinj larg jehonive tė funebrit
Ku kafaz pasionit ia pėrtall ujkonjėn dhembtradhtimit
Kur mė shpresfundi tek vetmia ia zbulon tė vėrtetėn liri amshimit- 899 -

Tek kjo botė ende keqsunduar egėrsisht nė ēdo shpirt thėrrmije
Nga miliarda mendje gjenializimash vetbesimazi trillbegata
Si mund tė mė pėlqejė mbi galdgjitha mendja ime
Kur s’ka tė sajėn asnjė unazė gishtblatimi trishtngrata

Sa mirė qė askundmi s’po i gjej unizmit justifikime
Tė jem shėmbėllim i rrethanirės siē ia do qejfeve balta
Duke arsyetuar ndryshe dhe nė mbyturi kallsha nė gabime
Jam po aq pėrgjegjės i rrėnonjzezave piramida pa kurrandrralla

Ani pse mund tė prodhoj armiqth pėrkundėrt ndėrgjegjes
Mbase shtoj gardhngrehurat bajoneta gjakmprehuri rreth vetes
Pėr t’a mbajtur largu dremitjes hyun e vigjėlencės

Mėvetizmit do i gjej zė dhe ngujvarranira heshtjes
Tuj rithėnė: Shenjtit i pėrket planeti e fatēnjėheri kohėsivjedhjes
Edhe pse pėrjetėsirėn lyp mes sarkazmirave tė shkencės- 900 -

Pak’kush beson hartgėlimėn e gjallėrisė sė fantazmave
Kur unė betohem kryesh tė motvdekurve frymgjallė
Tundonjė ēdo pushteti mrekullibėrės si s’u bėnkam dot ballė
Pa i kujtuar nevojės as magjitė e epshkazmave

T’ua ripėrdor koleksionin historik sa kanė pasion e andrrallė
Pa i keqndėrzyer dhembdestinimash gjasmave
Jo pėr t’i zgjatur kryqanitė gazmbjellė dej brazdave
Po pse tjetėr lypen domosdoshme kaq rrėzonjtare vallė

Sydhėmbsy u adhurokemi vėrtetė reciprokun respekt
Lashtėsishėm evolucioneve lindur nė njė binjakėzim perfekt
Sup mė sup tė marshojmė drejt pyllthit paniktar

Ku kauz lot’re vendosėn fatpremtisė qė s’denj as t’iu njerket
Pėrfaqėsuesit e kadavrave vallzonjtare ende nėn litar
Barinjtė e kohėve kthimpritura tė rendit gijotinar- 901 -

Mos m’iu hakėrreni o bij prushi kuvendit tė ullinjve
Nė bėrthamat s’iu mbijnė sy mes bjerranishtave tuaja
Dėgjojini stoikėt e do t’u rrėfejnė se ku i pėrcaktokan kufijve
Piketat e paqės qė pėr krimbshpirtrat i cilėsoni koh’huaja

Vaj tė diellt’ i kanė mendjet ndėr presat e mullinjve
Kur nė vitalėt dhėmbė morsash nofulla do doja t’u bluaja
Ku mbllaēisni ogurzezat fjalė mitėrzima varrebulēinjve
Kur pėllumbat ua trembni degzave e aq sa 'ta duhej tė vuaja

Sot qė i qiellit lot iu ka huajtur ngjyrimėn jetgjelbėr
Sot qė toka i imiton ēdo geni thinjosje palcshenjtave trungje
Sot qė kujtesa me gjak dhembjesh po ua mbron shijen

Sepse mes tyre do ciklonit kasaphanėn mortvjetėr
Sepse mes zjarresh bastarde klithatarit fat do i kallni cungje
Sepse mes hyjnimit qė ēlirojnė i lavdoni vetes veē hijen- 902 -

Ja ekrani ku gjithkushi brengisht e kqyrka veten dėshiruari
Jo si qenka por si do donte t’ish qindrash kopje
Si nė njė ofsejt fantazia e rishprodhon pėrpikazi snobe
Kjo bollfeksje tė bėn fitues llotarive tė hiēit trishtuari

Kur nė tjetrin kah tė kuptimit i urirė deri nė ē’ngopje
Si eremit nė njė bibliotekė i rigjej lirirat vetflijuari
Pazar i bėj metaforave me shpirtin tuj i kėmbyer linēuari
Tė vetmimit kufij duke ia shtyrė tremburisht lapsit pa mortje

Dy botė ndara duken nga oqeanirat e njė qėllimi
Ndėr komunikimat me tė njėvleftėshmit si ne nė ēdo zemėr
Cilėsisht ruajtura zjarrvirgjėra nė vatra morali patjetėr

Por ja qė s’ka rėndėsi kush je dritėsirash pėrēimi
Nėse nuk rrezon lakuriqėsinė nė sytė enjtur pėrēmimi
Ku fenomenet u adhurokan me gjykime sa botėza lotvjetėr- 903 -

Kur toka tė marrė-jo hua-ēdo tipar tė sė dashurės sime
Po aq vyer do t’a dua si sot i do zhuritja reshjet
Ende pse pa lindur mes festash tė fateve nė zbime
Zėrin ia dėgjoj nė lotnjėjtin kor me heshtjet

Pėrplasur bregut dufegėr ku u mbytėn mijra agime
Fund vajani detrave ku eshtrat dhe mllefet
Shpėtuar kanė nga gjakatet arena tė njerėzisė prarime
Ku sahatėsh kobi hipokrizia zemrekon qeshjet

Pėr kurthėritė e ndjenjave tė mia krejtpadredhira
Pėr epshet qė druari s’po mė kėrkojnė bira
Pėr t’i shfryrė murlanim recitalet e psalltive tė dobėsisė

Pėr gjalljen e hyjnueshme jo pėr kalbėsira
Pėr tė bukurėn dhembani tė vetmirės kurrpakrizė
Pėr vdekjen qė buzėve po mė zgjat tė pėrjetėsirės sisė- 904 -

Tė zvogėlohesh duke u madhuar
Tė mos dukesh duke u shpėrthyer
Tė shkulėsh gjuhėn duke u harbuar
Tė strukthesh duke u gjithrrėfyer

Tė nxirsosesh duke u krejt praruar
Tė trutridhesh duke u ligndėrzyer
Tė rishpillesh duke u papalluar
Tė gazshėmtohesh duke u pėrkryer

Tė qelbėsiresh duke u shndrirė
Tė plehshpėrhapesh duke u pavdirė
Tė shpallėsh liri duke u kėrrbaēur

Tė ngordhėsh duke u ripėrtėrirė
Tė flatresh ėndrre duke u prangur
Tė gjarpėrihesh fatit duke u zhgabur- 905 -

Po na pėrcjell epoka e skllavėrimit ndaj informacionit
Lojė spihunėsh pėr tė shpikur tregje dhe t’a sundojmė politikėn
Garave tė pasardhėsisė i nėnshtruam gjithkuajt pasionit
Kur si stėrgjyshėria kobshend duhet t’a latonim dritazi ditėn

Shpejtėsia e tė menduarit tremb tash dhe proēesorėt e iluzionit
Kompjuterizimi i instikteve hon pas honi na e grish slitėn
Arkivat e gabimeve s’na i shėrbejnė mė korrigjimash vizionit
Ndėr faje fe’reja tė guxojmė t’a prijmė sigurtė intuitėn

Pakufijtė e inteligjenciės i matim kurthvetvetes me satelitė
Tavaneve tė misterive shpejt mėsojmė si t’u shkulojmė themelet
Epoka dixhitaliste lakuriq na bredh gishtave trembur

Piratisht na sotmjafton tė mirmagazinojmė menēuritė
Seksualizimi i njeriut me shkencėn na lind bij qė lavdojnė genet
Dija-e universit perėndeshė-tanėve shpirtra jetonka vdekur- 906 -

Terminologjisht globalizimi ndih t’a pėrkthejmė manekinizėm
Kur unė dua t’a quaj bluxhins apo njė orator qė s’e njeh: coca’cola
Por ja qė ca akademikė i ngulin fjalėt sfurkazi e pa hiē cinizėm
Koh’humbjesh mes pasionaleve kurthlojėra thjesht na riquajnė kaqola

Ē’toksikohem nga realiteti e s’di se si gjalli mbėrrij nė nihilizėm
Befti panikem nga helmėtirat qė fshehin kaq e kaq gazvolta
Fishekzjarrazi shpėrthejnė festėtirshėm ndėrsa po bėkemi striptizėm
Duke u rirrotulluar tubit tė tė kuptuarit aritmive shfrerimpakontrollta

Krejt kėsisoj dehen dhe tė tjerė tek ky kaos’sistem perfekt imitimesh
I njėjti teatėr nė gjuhė tė ndryshme tejpėrcillka veē fuqi kopjuese
Kėshtu shpata e orinjinalitetit do quhej goditjepėrēundnuese

Do tė na qe njėsoj sikur familje tė ish gjithė bota ndėr tehe linēimesh
Apo kinse tė inēestit etėr t’ia pėrjashtonin vetes ēdo ligj krimesh
O shenjt ruajna-ndali serialtrillat as pa identitete pėrēmuese- 907 -

Tė jetosh mes dy pasqyrave tė qiellit dhe tė dhéut
Ku njera i shtrembėron dhe tjetra i drejton tė shpirtit vertebra
Je barabari me njė arrė diamanti fshehur kutėrbim plehut
Qė s’guxoka tė t’a marrė dora prej ndotit nga vetvetja

Arkmortit tė njė pylli a njė reje tė rrezėrish gazmjegullt
Tė strukesh gėzhojave penduar apo ėndėrrirash motegjelbra
Nė litarė vetėtiyjesh tė varesh a tė thyhesh hekurt
Do tė thotė qė fatet prin si tė prinkan dhe ata nė thembra

Zhdėrvjellėsim dallgė erės plluskojmė thellthėthirash tė dritės
Dashurive si i rrotullijmė dhe u bindemi kahorbitės
Pa iu mbetur besnikė krehėrit apo modelistit tė kostumit

Gjenetikisht oguri na ka ligkalitur kovaēanė mitrės
Sado tė duam tash t’ia korrigjojmė negativėt pėrbėrės brumit
Kurrpajtuar me realitetin-do jemi shėmbėllim i shkrumbit- 908 -

Prej hambar dobėsisė kam medet tė tė dhuroja me tepricė
Ē’ka s’kam nevojė pse t’a ndryj ndryshk kokallash ndėr vete
Dhe nėse etje dashurimave nuk quhet shenjtisht premticė
Besimi avullon kozmosisė mes tė bekimplazmurave etere

Imagjinata pėrballi fantazme po mė luanka me njė patericė
Ėndrrat nuk mė paskan zjarrmi e madje urizmi as tenxhere
Fati dhe nė shėmbėllen i pranveruar-ndjenja fort ngjethicė
Hirnimi tė shpirtit varrenja m’i stolis me kujflorinjėta qemere

Pse tė palcės magmė qė m’ia ēmendka gjymtyrėt mendjes
Si verėn e vetėtimzave s’pranon t’a dehėsh dollira ekstazės
Kush fal dritėn e gjakut a thua gazmendeve mbetka vrasės

S’kam kurrgjėtjetėr veē adhurisė ndaj bjerrma lotēshterjes
Ca thėrrmija thonjshė e njė cullufe thinjash merrmi heshtjes
Pse shpejt kaq amshive do mė kėndojė veē korb i kazmės- 909 -

Tė them ēdoēka rastėsisht di do u jem thjesht njė i vdekur
Si unė tė tjerqindra qė i kqyrin tė kurrdukshmet makthvėrteta
Ujkėruar tuj u endur pyllit tė fateve parajsisht heshtur
Prej pushtimit zanafill nga perėnditė e gėnjeshtra

Gjuha e panikut s’del prej dhėmbėve pse ngelet ligsht thekur
Mbi tehet e hakmarronjave zjarrgjakrash flaklėmenjta
Ndaj shpirtrat na arratijnė prej shendtirės gjėmazi rendur
Kthimtares lutje ndjekur lavdemotesh lotpėrrenjta

Kthim nė arenat e dhembave pėr t’a vrarė bishėn
Kthim nė testamentet e besimit shpagrish tė shembim kishėn
Kthim nė kutiēkė zgjedhjeje ku demonia njeh vlerė vote

Po pse kur mashtrimtarėt janė politikazi ēmimēelikshėm
Aq sa pa u fshehur do bėnin gjithshka donin madje ēdo kohe
E sa herė tė ngrinim krye t’i kishim ēekiē majkoke- 910 -

Me njė ēek zero’astronomik ēudisht u bėka realitet fantashkenca
Stacionesh ndėrplanetarike fluturimat shėmbėllejnė me njė video lojė
Por eja e udhėto nė mundsh si bleta pazėshėm nė tė mendjes hojė
Ku shtigjet e dashurimit gjithkah begatave tė prijkan ndjellzeza

Tė djersiturit deri majė njė mali t’i bindin yjėsirat tė tė bėhen shtrojė
Ama brenda tempullit tė njė metafore tė mbėrrish s’ke shpresa
Do guxonte flijazi tė pyllit filarmoni tė t’a disiplinonte eksperienca
Veēse kurrsesi tė panėnshtruarat pentagrame shpirtit tė t’ia rekrutojė

Mėson tendencat emancipuese kur filozofimi krejtqenka tjetėr gjė
Kasparovianshėm luan shah’gurėt e kundmi s’njihke njė mbretėreshė
Barinjtė i nderon mirėsisė kur asnjėheri s’tė zbret engjėll reshė

Prindėrisht e trajtoj dhembsurinė pa pyetur si gjykon njė njerkė
Pėrtalle tradhėtisht ujkonjėn e vesit pa tė tė kqyrė njė mėshqerrkė
Eh kjo ka rėndėsi: tė bujtėsh tej ē’ka duket e ujėrat qiejve t’i ngreshė- 911 -

Amplitudimi i forcave pa fre nė grafikėt e trimėrisė
Zhdrejtėsisht prej larti e survejon yjazi krejt tė vėrtetėn
Shpirtit kėnaqur si ia gėrricka lajkatari sedrėn
Pėr kontrollin e ēdo skajfati nėpėr perandorirat e pėrēmisė

Por mendja qė e ftilloi ndėr dhera loti pėrjetėn
Tek po tisnjėjta gabonjmėlartme pasqyrėzė e shėmtisė
Nuk stoliset thelli syrit tė sė dobėtit ankesa mėrisė
Abuzizmi ndaj jo tė barabartit fyen dhembės dhe vdekmėn

Pėrēarttem nga plagėt nxėna hakazi ndėrgjegjėsimit
S’di kujt t’i lyp falmė nė bursėn ngritur lėndimit
Ē’turp! klith e kozmosive ia rikėrkoj perėndeshėn mėshirės

Sapo e gjej epshėruari mė ē’veshi kėrshėrimit
Me kamzhik inferioriteti fshikullohem ėmbėlth gulēthėthirės
Ē’budallė! gjegji: sot cili tė rreh-tė do pasionpėrpirės- 912 -

Ashtu si ēdo qen qė s’ka kuisur qė foshnjė
Nuk guxon tė lehė as nė pleqėri
Ende po pranojmė tė na rrahė mirė e jona zonjė
Politika-pa ia kafshuar duart me mėri

Dhe pse zgjebon historisht plot kutėrbonjė
Pasarelet lig si tė qe njė perėndi
Shndiret nėn rrasat e lėkurės shend hungėronjė
Ndėshkon kur lypndėshkim shkrepėri

E ne si rraca mė fisnike bastarde
Keq lidhur as zinxhirėt s’i tringėllojmė mes harte
Ku fati mishkonjazi na thėthika mbi ballė

Zemra ē’na duket si njė refugjate
Klandestine rish nė dheun e at’saj shenjtėrirrallė
Kur djajthtė e pjekin gjithgostive pėrrallė- 913 -

Dhe pse jam veē njė frekuencė mes korit tė meshave pa trini
S’mė duhet tė kuptoj nėse s’do quhem pjesė e harmonisė
Sikur dhe t’a pranoja tė ndėrroj kombėsi e emėr a gjini
Kurrsesi s’do mė qasnin t’iu ndyja gjithmisteret paprekshmėrisė

Mė venė nė mes teksa ecim e s’mė lenė tė bie si valėt nė trishti
Rishmi pa u shumlodhur tė mėsoj pse s’u hyj nė asnjė shqisė
Imi hap u ėshtė i huaj trokthim meteoritit kurrpashndriti
Mjegull qenkam qė do ftillohet pyll tyre pa mundur hiēnisė

Pijmė nga dehnjėjta magmė shampanje e jo e jo nė njė etje
Valsėzojmė lakuriqsht e verbim dashurisė tė pa pleksje
Kalėrojmė po tė magjepsshmet pela ėndėrrie e asrast njė rruge

Mollėt ē’rrėnjur nga tė njėjtėt poetė lėēisim deri ndėr helmje
Pa shėnjuar barabar pra pse ja qė pathėnia s’m’a mbaka gjuhe
As merret e as jepet hua Morali-kjo gjallesė nė zhdukje

-------------------------------------------------

VARGJE PA ARKITEKTURE Pjesa - 5

--------------------------------------------------------------------------------

Pse lumi i palcės stėrkėmbet ndėr vertebrat e konstruksionit tė kohės
Teksa i pėrtall perpendikularitetin tė qenit ujė riciklim gjithmallkonjave

Pse tė klithave erozione beft rigjejnė veten fat’tjetėrmi majmaleve mes kroje lotit
Krejt si ky shi nėpėr udhėt thirrpanjohura tė kozmosive ku vijmė ikuri palo jetėsh
Pėrkujdesje tokės lehonėtare pėr t’i mbetur po farėzim dritės sė gjithmistershme
Tuj tokndėrtuar treshazi me dy shtyllskajet e pritpėrcjellave genore ēdo ogurimė
Nė ritmikėn gazturrēbanuar tė bujkut dėnimparė qė lot’tijin gjak mbolli hapėsirės
Cirkuidit rrėnjė-rrufe e kthim mos tė guxojmė t’i skalijmė kult mbiqenėses adhuri
Fillestarit faj t’i ripohonim sa bukur ish tė na vėrtetonte materien prej sy krijuesit
Kur atomisht jemi vendosur nė ē’thuranen arkitekturė gjelbėrie si gurė orientues
Amshimit heshtur pėr t’iu rrėfyer haprinjve legjionarė shkence tė tjetėrsimit dyer
Vertikalisht nė ecje brazdlibrash gjuhpangjizuri po si tė endeshvirgjuarave epoka
Kryet e falenderimit lart si imagjinimit tė nevojės pėr t’u gjendur thellshpirt argjilit
Sapo komanda tė na pėrjashtojė nga miklimpari rresht i luftės ndaj rekrutė territ
Zhgėnjyer paguar po prej farkėtar vetėtirave tė na i verė tehet nė provė flijirash
Me mjaltin e fshehtė tė hyjnores dhuresė ngopuri emėr armiqėsive tė rilindshme
Po prej fuqisė panikėse tė pllenim oksigjenit tė thonjve me hidrogjenin e flokėve
Tjetėr forme rebelimi ku ulluqet lamtumire s’i zėvendėsonkan tungjatjetimit aorta
Bujaruari t’a gjurmosh magmėn neuronit genor tė qėndresės sė rrezes planetike
Proēes i njėtrajttė mbet si tė ndizesh trėndafilazi shkurra njė teleskopi pa adresė
Armatosur pacėnueshėm me simbolin orgazmėtar tė pasion palcėdherit thirratat
Nga ēdo nihilim mbrojmė personifikimin e ēdo mendimi qė tejkaplon bigbengimin
Ndonėse rishumėzimi me vetveten periodicitet lėngėzimash edhe na ringurtėson
Pa na mohuar lirinė pėr t’ia mbledhė me fashat e ēdo agimi klithkatat shqiponjės
Jo shpėrblim fjetjes brenda nesh shtrojes frymngrohtė tė nudtarit perceptualitet
Por pari pse i nėnshtrohemi tė bujturit pa kushte si molekulė e pa lėndė energjie
Nė ēdo gjallimė qė dorėn e marrė pėrcjella krahėrorit idealiteteve ia jep ritualisht
Strikciteti centrifugal i rregullave ciklore po na udhėton nė adoptivet lashtnjohje
Lėkura mund tė na veshė njė portokall si dhėmbėt do mund tė jenė sqep skifteri
Pa guxuar tė harrojmė qė ashteve do dijmė t’ia dhurojmė vertikalitetin e njė ulliri
Apo kafkės edhe i japim leje tė na e pėrdorin nė vend tė njė vazoje pėr borzilokė
Orbitimi yjėzuar i autosugjestionit kurthdėshirak tash do na ndillte qendėr qenies
Tuj mos marrė veē ndėrgjegjen e ADN’sė nė karvanin e kapėrcim premtorit emėr
Por plus dhe hartat e pashlyeses kujtesė tė njė astrologjie nė kurrmbėrritėsit sy
Unikalisht kjo ndoshi ani nė s’pranojmė tė na i shtojnė vijėzira hartės shpirtėrore
Ja qė vizorja s’qenka prona jonė e pale palo pena duke mos folur pėr kryedorėn
Na ka mirambalazhuar nė njė vezė dashurime paraprakisht plotėsi gjithnevojash
Duke na pėrgatitur jo veē djepin ku Zeusi pėrmasat i artikulon qylafit tė Homerit
Por na zbriti pa shėmbėlli tjetėr ku s’mungonte perfektėsire as midhja e as molla
Nė botthėn ku ēdo lavjerrės pyet krahėt e mėrkurit pėr tė dobėsirave manipulim
Pėr strukturėn e farave jėlloj si pėr atė tė planeteve e pėr trarė po si pėr gozhdė
Ani pse gumėzhira konstelacioniste imiton po heshtjet si tsunami thelli njė atomi
Ndryshe si mund mos besojmė qė parajsa qenkėr zipuar ēdo bėrthamie adamike
Aq mrekullisht sa lisi pret tė sythė bekim njė lenteje qė do jetė ish njėri prej nesh
E kush e ndryron kėshtjellė njė kėrmilli njė komb nė dimensione ende hiperbolike
Mbetet po Ai qė vetėtimės i fal ēerdhe brenda irisė njė blete injektim ngjyrlulimit
Ē’proēes perfekt nxėnia pėr bulmjegullėn qė veē squpit i nxit dhe flatrimit lartėsi
Kur zhgabonjim lotit si s’iu matka mosha jo! as eksplorimi i tangenteve batictare
Nė rregullsi rrahjesh tė zemrės sė qendėrtokės kur fliska me kordat e vdekanive
Duke gumėzhirė garuar nė lastarėt e kallinjve qė hijesh imitonkan mbrujtisė diejt
Si kanalet e ēelikta tė urithėve pėrcjellin nxirflakėn e nevojave pėr lėndė asgjėje
Palcgjenezta materie kryeartizani qė i fal dimensione etjesh depozitave tė vesės
Ē’mjeshtėri qė nė humnerėn e hiēit i vendos me saktėsi premtimi titujt galaksikė
Heshtja e tė shprehurit kurrkundėrshtues djersin tek i kėndon urizėm njėvėrtetės
Studimi na mėson tė lexojmė tek ēdo gur alkimizimin e fortesave tė tradhėtuara
Alguar nėn gėrma pikėllimkaltra ndonėse mėsonjėsi zbim temės sė gabim krijimit
Lakuriqėsim shkencave kėrkon t’i tatuazhojmė bashkėsirat e simboleve rombike
Prej ku i njėjti sy nė patjetėrsorin kėnd po na adhuron rish molekulėn jetvdekėse
Gjeometria e dhėnies tė na bindė qė merittim edhe tė marrim ortekė profecirash
Ndėr arat e formulave pa logaritma pėr tė pohuar qė natyra ka ngelur vepėr arti
Sepse numrat e koordinata perceptimave janė roje dyerdigash tė kurr’rrėfyerjes
Nga e ē’arsyetueshmja energji na petk mantelet e besueshmėrisė kundėrshtore
S’mund tė jetė puhi pėrkėdhele nėn vreshta shenjtirash tė jashtligjshme kjo dorė
Kur kaq bukurisht na ia skalit shkarkesat shkrepėtirave pasqyruar thelli kafkash
Si mund tė mos miklohet mikpritur poeti nė ēdo zgavėr tė ullinj menēurizmit kėtu
Ku shpėrfaqet fillimi i nxėnėsim njė libri ngarkuar me aksioma erozionale kujtese
Njė mozaik zbuluar nė rrjedhēnjohurat kohė ku do rispermemi vjeshtėsi gjethesh
Apo mes derivateve tė diamantim shndėrrima virtyteve nė hapėsirat pa harresė
Pa pyetur pėr autorėsi piktori kur frymon pikment’helmor nguji kosheres sė trurit
Na ėshtė njė krua bujaruar testamenti por jo njė gurgullirė qė i gris pentagramet
Na ėshtė njė rrėnjė por jo uria qė s’i njeh hierarki strukturaliteti pėrbėrje ngopjes
Na ėshtė njė fashė rrezesh kuruese por jo komanduesi qė po inspiron sėmundjet
Na ėshtė njė konstruktor virusi por jo pambrojtja kur parzmore iu bė krijuari robit
Na ėshtė njė zierės i magmė memories por jo njė ndalues hapjesh tė porta tokės
Na ėshtė njė dirigjent dallgėsh oqeanike por jo i ē’aftė t’i disiplinojė sy ēdo notari
Na ėshtė njė usta mjeshtėr prirės nė orgazmikun raport oksigjeni me hidrogjenin
Saktė tuj paradhėnė fuqitė magnetike ndaj gjithelementeve mendorė tė gjallimit
Kėshillueshėm duke mos i lejuar profetėt kapėrcim hemisfera domosdoshmėrive
Komanduari tė falenderimės shi teksa i derdhin sipas ē’etjes thatėsi ngushėllimit
Si ritualelashtazi pa harruar t’i urdhėrojnė burokratėt faktorė tė plotėsim unitetit
Efektivesh punė t’i venė avulloriket motorrizata qė i kaptojnė harta mosdėshirive
Ku i asnjė molle mos’shartim s’do na bindte qė pėrftohen rraca tė reja gjarpėrimi
Madje as i alienėve mbarėshtrim s’do na i ftilloka pastėrti aluritėsve stėrlashtorė
Shfaqja nė ēdo gjethėzim ullinjkurorash homeriane tė serial’filmave evolucionikė
Gjelbėrimin do tė na e dėnonte tė kthehej trajtės origjine tė hormonim tjetėrsimit
Krejt si do donim t’a adhuronim nė ēdo beftė kur u farkua bebėz ngjyradhuruesit
Sepse strukturalitetit siē jemi nė kornizėn e vlershmės nė ēdo tipar na arkitektoi
Gurit duke i dhėnė atribute kėshtjellash e rrėnimesh si ndėshkonjave tradhėtirės
Po aq kalit pėr t’i rithėnė pse i ka tė fundta udhėt kur tė zotit i humb pafundėsitė
Por tuj mos lejuar t’i luajė rolin dishepullit tė paditur alkimizim mrekulli rrethanive
S’ka si ngjizet nga e ē’gjendura materie mbi tokė as i ndalesave revolucionarizim
Dukurifshehurisht mutacionimi i egoizmit ende pa pendim na i imiton digathyerjet
Kuptimpaleje pasionet na vallzokan suitash peshkaqenizimi ndėr akuariume fjale
Prej vibrim kordaqėllimeve pėr tė formuar brenda kafkės kundgjetur tė faraonive
Muret mbrojtės tė antienergjisė qė sfidon dijet mpiksur dhe pa gjak venakohėsh
Mėkojnė po mijngjyrėshet faqe dheu ku krojet e aromave na ngastrin cikliket liri
Nė kujtesė qė disiplinim shqisash ndėrhyn njė rregullues qė di ē’qenkėr e bollmja
Sa piktori t’i marrim hapėsirat e flatrim sa poeti tė nxejmė e sa kompozitori kaos
Imitimi i mikrotrupave prej kristalimit tė syve e bėn stuhinė brenda njė sythi drite
Shkėmbim pasqyrive qė pari janė thellnesh nė lypje tė blertin zanafilli kozmosive
Respekt kanunmistereve tė sė qenit dhe atje ku s’ke pėr t’u bėrė inspirimit avull
Nė nivelimin e tė folurit perpendikular me tė vėrtetėn e shėrbyer prej rrėzonjash
Pėrmes dallgė luftrash gravitacionale mos t’a ēekuilibrosh as kozmosisht gjuhėn
As kur i mat thellėsirat e gurgullimit nevojės pėr t’i spėrkatur rrėnjėt galaktikave
As kur ndėr tė haluēinacioneve kondensima rend nėpėr kapėrcyell flakshuarjeje
Gjymtyrėt u gjeometrikėzuan tuj u mbėshtetė mbi konstruksionet e trashėgimive
Mirseardhjerenė shtėpi tė ndėrtojnė nėn rregullat e qėndresės ndaj rrjedhditurisė
Respekt manualeve tė fshehta inspektim inxhinierit molekular montimgjithėsimit
Prej miliona vitesh pėrgėzonjuar si imitojmė ligjėsirat kurrkompromista tė natyrės
Mes pėrpjekje ballancimesh tė pavetdijshme fuqi kundėrshtive pėrkatėsihumbta
Ndėr luftėrat pa principe me riqarkullim gjakanirat e falenderimave mikroskopike
Shėrbesa shlyerjeje mirėnjohjeve qė pėrbėjnė bėrthamėn e njė epopeje infinitimi
Migrimit nė vete q’e bėn lėvizjen thelb kauzimi pėr kufijtė notuar dritēndryshimit

Detyra Retorike

Tonelatat me kockat e tė humburve testamentesh asnjė gram peshonkan
ndonėse klandestinuan lashtazi kėrkim kripės sė ar fatalitetit - Pse
Instiktet na projektojnė rish harta oqeanike thesaresh paēka se ngulm
floriri i uri dherave ē’mbėrrirėses pranverė mllefuar na i krren sytė - Pse
E pakushtja dashuri ndaj autoktonisė ka tė bėjė ende zhdrejtazi
me teoremat e dilemave tė mungesės sė urrejtshme tė eshtra atdheut - Pse
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Net Isveizi    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Net Isveizi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: