Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Namik Selmani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Namik Selmani    17/9/2010, 01:26

Namik Ibrahim Selmani lindi mė 18 nėntor 1950 nė fshatin Ninat tė rrethit tė Sarandės. Ka mbaruar shkollėn e mesme pedagogjike “Luigj Gurakuqi” mė 1968 nė qytetin e Elbasanit dhe mė tej ka mbaruar studimet e larta nė Fakultetin e Historisė dhe Filologjisė, nė degėn gjuhė-letėrsi shqipe pranė Univeritetit tė Tiranės. Ka punuar mbi 35 vjet si mėsues i gjuhės e letėrsisė shqipe nė disa shkolla tė mesme, kryesisht nė rrethin e Beratit. Aktualisht ėshtė mėsues i gjuhės e letėrsisė shqipe nė shkollėn e mesme pedagogjike “Kristo Isak” nė qytetin e Beratit.

Krijimtaria letrare e tij ėshtė shumė e pasur dhe e larmishme, ka shkruar gjashtė vėllime me poezi, disa libra publicistikė, monografi, libra pėr kulturėn e tė folurit e tė tė shkruarit nė shkolla tė mesme, libra tė karakterit fetar, etj. Ka botuar me qindra shkrime tė karakterit studimor, kryesisht tė fushės sė kulturės kombėtare, opinone tė ndryshme nė organe tė shumta tė shtypit shqiptar e tė huaj. Pra, prej disa vitesh ai ėshtė njė autor, i cili me botimet e tij ėshtė pėrfaqėsuar denjėsisht edhe nė disa vende tė botės si nė SHBA, Zvicėr, Maqedoni, Kosovė, etj.

Nė krimtarinė e tij zė vend edhe publicistika. Ka punuar si kryeredaktor i gazetės “E vėrteta” nė qytetin e Beratit, ka qenė edhe bashkėpunėtor i disa gazetave kombėtare. Namik Selmani ka patur shumė suksese edhe nė lėmin e fotografisė artitike duke hapur disa ekspozita vetjake nė Shqipėri, Itali, Maqedoni, Kosovė, etj. Ėshtė fitues i disa ēmimeve kombėtare nė letėrsi e nė publicistikė. Ka marrė pjesė nė disa tubime krijuesish nė shkallė kombėtare.

Namik Selmani ėshtė anėtar kryesie nė OJQ Shoqata Kulturore "Bilal Xhaferri" dhe zėvendėskryeredaktor i revistės “Krahu i shqiponjės”. Ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė dhe anėtar i Klubit tė Shkrimtarėve “Kostandin Kristoforidhi” me qendėr nė qytetin e Elbasanit, etj.5
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Namik Selmani    17/9/2010, 01:27

Poetėve tė Kosovės

Krahėt e gjėmbuar
S'i pyetėn malet ngjyrė gjaku.
Nuk vrapuan tė shkruanin testamente tė mermerta.
Do ta thonė mė mirė:
Kullat e djepet,
Magjet e kengėt majėkrahu
Do ta thonė
Monumentet qė kishin gdhendur nė Netėt e errta.

Kacekėt e Dertit
Mblodhėn pikėlat e lotit tė gazmuar nė dasma.
Po si tė mbeste sofra
Pa djersėn e valles e kulaēin e fjalės?
Po si tė mbesnim
nė supet e njė Nate ku na rėndonin hapat?
Po si tė mos shkruanim ftesa
ku kryefjalė ishte E ardhmja?

E ēka shkruat
Kur dielli sterronte
Kur qielli gardhohej nga Pyjet e Dhimbjes?
E ēka shkruat
Kur tokat futeshin ne trasta diplomatėsh
E nė Prevezėn ēame loti thahej nė gjokse burrash?

Vėllezėr poetė tė Kosovės!
Libra tė hapur me ballina dashurie,
Krisma tė fshehura nė gurė themelesh kullash.Po vijnė Don Kishotėt...

Po vijnė nga larg ca Don Kishotė
Zezon njė shall pėrmes sherrnajės
Qyqon njė derė, njė shpat, njė hon
Garojnė pa fund pėrmes piskamės

Piskon kjo kohė e verbėruar
Qė kėrkon sy e kėrkon veshė
Mbi zjarr sheh djepin e shkrumbuar
Mbi det po mbyten libra, fletė.

E Sanēot e ndėrrojnė pa fund kollaret
se Donėt duan madhėshti
Nuk di ku janė Rosinantėt
Tek shoh njė vile, njė benz tė ri...

Po vijnė ata me vrap galopi
Pa njė patkua e kapistall
E dora ngrirė mbet nga tė ftohtit
E gjaku si pėrrua pa ujė u tha.

Po vijnė e shkojnė nėpėr avionė
Nė ēdo hotel i pret Dylinja
Ca celurarė po cicėrojnė
Nė tavolinė ku vret vetmia.

Po vijnė serish ca Don Kishotė
Gėrdallur mes dhimbjes sė ėndrrės
U thyen e humbėn purtekat e lodrės
U terratis nė det profecia e kėngės.

Nė zjarr Prometeu ndez shkrepsen
Tė mos shuhet ky qiell, kjo dritė
Ata vijnė e shkojnė mes njerėzve
E njerėz s'u bėnė kurrė njė ditė

S'ia ndalkan turrin dallga, vala
S'ia mbyllin udhėn gjerdhe, frerra.
Po vijnė pa fund ca Donė gėrdalle...
Mes nesh po mblidhet dhimja, heshtja...

Po vijnė pa fund ca Don Kishotė...Sytė e mallit

Mes nesh njė det me nimfa malli
Njė lot qė fsheh qerpik i njomė.
Po sa i lartė na qėnka mali
Qė nuk na lė tė kuvendojmė?

I gjatė, i gjatė litar i udhės.
Asnjė sė patė nuk e pret.
Nė ē'jastėk i vė ti sytė e bukur?
ē'mendon pas grile kur mbrėmja vjen?

I lartė ky mur, si gardh i hekurt,
Pelin i fortė kjo ndarje detesh.
Po si ta marr njė pėrkėdhelje
e si ta jap njė fjalė qė tretet?

Njė drithėrimė shpirti zien nė gjokse.
Njė thinjė, njė rrudhė flet si njeri.
Nė sytė e tu si mijėra kroje
do ndez njė zjarr me dashuri.

Si tė tė vė njė fjongo lulesh
Mbi flokė tė thinjur nga mundimi?
O, c'barrė qė mbajtėm pėrmbi supe
Po kurrė s'u lodhėm nga rėnkimi.

Kur trungjet, shkarpat tė mbarohen,
Njė malet me dallgė do prushėroj...
Tė kesh vec gaz nė sy, moj motėr,
Ndėr hapa diellin do ndaloj.

Jam bėrė, vėllea, si njė memec.
Si njė fėmijė i burrėruar.
E zemra dridhet si nė rrebesh
..dhe dora s'hesht, po shkruan, shkruan...

Mes nesh njė det me nimfa malli
Njė lot qė fsheh qerpik i njomė.
Po sa i lartė na qėnka mali
Qė nuk na lė tė kuvendojmė???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Namik Selmani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: