Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Mirko Gashi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Mirko Gashi    16/9/2010, 16:01

Populus IllyricusPopulli
e di
kur duhet bėrė kryq
me tre
e kur
me pesė gishtėrinj
e kur
tė thuhet dova
Ai
mė sė miri
tė thotė
s'ka pėrėndi tė tjerė
pėrvec meje
Populli tė thotė
se s'ka kryeplak
mė tė urtė se fshati
Ai e ka meteorologjinė
e vet
nė gjunjtė e pleqėve e tė plakave
kur ky yll apo ai
gjendet kėtu apo aty
Populli di
pse
s'duhet pėrqeshur lumin
pėr rrugėn e tij gjarpėrore
rrjedhėn mund ta gabojė ndonjė pikė
po lumi kurrė


2.-


pasi vetėm ai e di
rrugėn e vet
vallen e popullit
askush
s'do ta mėsojė
as t'i marrė erė
pėr njė jetė kalimtare
Kurrė mos humb besė
ndaj Zotit tėnd tė ri
beso
e po tė besoj
nė kėtė aksiomė


Populli e di
se vetėm fėmijėt dhe kafshėt
tė duan pa hile


Cdo fjalė qė tė thuhet
pėr Popullin
ėshtė e stėrvockėl
Ai e ka celėsin
pėr cdo rebus
vetėm pėr tė s'ka enigma
Eu
Ai
di
se cili mashkull i shtėpisė
ėshtė pėr pazar
e cili jo
Ai e di
mu si Luli i vocėrr


3.-


ku ėshtė hija
e ku gjendet dielli
kush ėshtė Mark
kush Januz
e kush Janus
Populli e ka syrin
tė thellė
sa njė oqean
populli tė thotė
se kėnga
ėshtė vaji i burrit
se kėshtu e ka jeta
Ai ka
cka s'ka
asnjė kryevepėr s'e ka krijuar Dante Aligieri
apo ndonjė tjetėr
po Ai
i mjeri
Pėr cdogjė qė ke ndier
mos beso as ti
po populli
e di
Ai
para se ta capojė
tė njėmbėdhjetin hap
dhjetė i ka kaluar
Populli
s'ka epiqendėr
tė gjitha trojet
e skajet
e tij
ashtu mund tė quhen


4.-


Populli tė mėson
me proverba
ai tė thotė:
"I di Meta punėt e veta"
BUZŹ LUMIT


Sa tė shkurtėra janė largėsitė
nganjėherė
deri nė breg tė lumit

Kur kitara therret
lumi vlon
peshqve zėri u shterret

Ti pėr bukuri
zgjon puhinė
fjetur nė flokėt e sė dashurės
dhe ia leshon freret
LIRIA

(Lumit,sugarir tim)

Eu cfarė djali kam,
eu cfarė Lumi kam.
sa kafshata,
sa njė pėllėmbė
s'e ka mjekrėn
s'ka as dhėmbė,
mallkon yje,
shkatėrron yje
Edhe nė muajin e vet
tė tetė s'don tė lidhet nė djepin e vet.Nisia e dashurisė-Atlantida imeHėna lėshoi rrjetėn
qyteti vazhdoi jetėn

nė muzgun e parė
si nė zgjua
jeta vloi

tė dashuruarit
bluanin
drithin e dashurisė

e zemra ime
vaj e nė vaj
si zurkajė
as nė kėtė moshė
me dashuri
s'u josh

jetoja
pa mostra
bėja zustra

me cdo varg
shkoja larg
e mė larg

shkrova
pėr renė e zezė
pėr nėnėn Terezė
por jo edhe kėtė kėngė
jetoja zi e mė zi
skamnor e i pasur
por i tėri nė poezi

taverna
mė celi
kaverna nė cdo tavernė
nga njė kavernė

po qe besa
s'mė la shpresa
se njėherė nė jetė do tė mė paraqitet
ajo kometė
e Halejit

prej tavernės mė shpien
nė orėn letrare
atje poezia ime
qe abetare
e jetės sė shkretė
e jetės sė vėrtetė

dhe aty
nė odeonin e diturisė
zė fill i dashurisė

e gjeta

nė syrin e qiellit
nė zenitin e diellit
nė orėn e gjelit

nėpėr tingujt e lahutės
me ata sytė e sutės
erdhi nė livadhin tim

dre o dre
i pafre
sa gjumin e pamatur
e kishe pasur

dora dorės
zemra zemrės

me baticė i mbushur uri
pėr dashuri
unė urithi
pashė kometėn e Halejit
u harruan tavernat
u mbyllėn kavernat

nė prehrin e henės
sa e lumtur
m'ishte jeta
edhe nė shpirtin tim
tashti zbriti bleta

dre o dre
i pafre
zemra jote dorė
luan duallėn kraharor

kush ėshtė Ikari
kush Arnstrongu

u dėgjua gongu

pa fijen e romantikės
do ta pushtoj
yllin mė tė largėt
tė Galaktikės
t'ia dhuroj
Etės flockė
Etės lockė

klithėn yjet
nga gėzimi
i saj dhe imi

ajo Rrushė
imja
jo e Rexhės
i largoi
pas ferexhes
se reve

pastaj
diku larg
pelat hingėlluan
qentė kuitėn
arat e thara
tė dashurisė
s'u ujitėn

kush na bėri magji
lenetit i dha gji

treti Eta
u zhduk drenusha
vajti nuse Rrusha


mua fati
Rexhėn ati
mua ylli im i fatit
Rexhėn thundra e atit

diku lart
flet njė alt
Eta Eta
e jo Mauthia
Etaaa

e unė e hėna
vajtojmė
luajmė etida
c'u bė nisia
ku ėshtė Atlandida.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mirko Gashi    16/9/2010, 16:01

Nisia e dashurisė - Atlantida ime


Hėna lėshoi rrjetėn
qyteti vazhdoi jetėn

nė muzgun e parė
si nė zgjua
jeta vloi

tė dashuruarit nė ēdo hap
bluanin
drithin e dashurisė

e zemra ime
vaj e nė vaj
si zurkajė
as nė kėtė moshė
me dashuri
s' u josh

jetoja
pa mostra
bėja zustra

me ēdo varg
shkoja larg
e mė larg

shkrova
pėr renė e zezė
pėr nėnėn Terezė
por jo edhe kėtė kėngė
jetoja zi e mė zi
skamnor e i pasur
por i tėri nė poezi

taverna
mė ēeli
kaverna nė ēdo tavernė
nga njė kavernė

po qe besa
s' mė la shpresa
se njėherė nė jetė do tė mė paraqitet
ajo kometė
e Halejit

prej tavernės mė shpien
nė orėn letrare
atje poezia ime
qe abetare
e jetės sė shkretė
e jetės sė vėrtetė

dhe aty
nė odeonin e diturisė
zė fill i dashurisė

e gjeta

nė syrin e qiellit
nė zenitin e diellit
nė orėn e gjelit

nėpėr tingujt e lahutės
me ata sytė e sutės
erdhi nė livadhin tim

dre o dre
i pafre
sa gjumin e pamatur
e kishe pasur

dora dorės
zemra zemrės

me baticė i mbushur uri
pėr dashuri
unė urithi
pashė kometėn e Halejit
u harruan tavernat
u mbyllėn kavernat

nė prehrin e hėnės
sa e lumtur
m' ishte jeta
edhe nė shpirtin tim
tashti zbriti bleta

dre o dre
i pafre
zemra jote dorė
luan daullėn kraharor

Eta nuk m' ishte vetėm floēkė
ajo m' ishte loēkė
ar
thesar

dre o dre
i pafre
zemra jote dorė
luan daullėn kraharor

kush ėshtė Ikari
kush Armstrongu

u dėgjua gongu

pa fijen e romantikės
do ta pushtoj
yllin mė tė largėt
tė Galaktikės
t' ia dhuroj
Etės floēkė
Etės loēkė

klithėn yjet
nga gėzimi
i saj dhe imi

ajo Rrushė
imja
jo e Rexhės
i largoi
pas ferexhes
sė reve

pastaj
diku larg
pelat hingėlluan
qentė kuitėn
arat e thara
tė dashurisė
s' u ujitėn

kush na bėri magji
lanetit i dha gji

treti Eta
u zhduk drenusha
vajti nuse Rrusha

mua fati
Rexhėn ati
mua ylli im i fatit
Rexhėn thundra e atit

diku lart
flet njė alt
Eta Eta
e jo Mauthia
Etaaa

e unė e hėna
vajtojmė
luajmė etida
ē' u bė nisia
ku ėshtė Atlandida.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mirko Gashi    16/9/2010, 16:01

Liria

(Lumit, sugarit tim)

Eu ēfarė djali kam,
eu ēfarė Lumi kam.
Sa kafshata,
sa njė pėllėmbė
s' e ka mjekrėn
s' ka as dhėmbė,
mallkon yje,
shkatėrron yje
Edhe nė muajin e vet
tė tetė s' don tė lidhet nė djepin e vet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Mirko Gashi    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mirko Gashi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: