Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Mihal Zallari

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Mihal Zallari   16/9/2010, 15:51

Te gėrmadhat e fshatit

Mihal Zallari u lind nė vitin 1896 nė fshatin Frashėr tė Pėrmetit dhe nė vitet e para tė shekullit tė kaluar ai u shkollua nė njė kolegj gjerman nė Turqi ku mė pas punoi edhe si pedagog. Mė pas ai shkoi nė Grac tė Austrisė ku u diplomua pėr Shkencat Politike. Gjatė viteve tė Monarkisė ai shėrbeu si mėsues nė disa nga gjimnazet e vėndit dhe njėkohėsisht u shqua si njė nga publicistėt mė nė zė tė asaj kohe. Gjatė viteve tė pushtimit tė Shqipėrisė ai shėrbeu pėrsėri si mėsues dhe nė tetorin e vitit 1943 u zgjodh Kryetar i Parlamentit shqiptar. Kjo gjė u bė shkak qė nė marsin e vitit 1945 ai tė dėnohej me Gjyqin Special me 30-vjet burg politik, tė cilin e vuajti kryesisht nė Burrel. Mihali Zallari vdiq nė vitin 1967 dhe pėrveē politikės qė iu imponua nga rrethana tė ndryshme, ai kishte pasion tė veēantė pikturėn, skulpturėn dhe poezinė.

Poezi nga Mihal Zallari
(ish-Kryetar i Parlamentit shqiptar)
(Frashėri) Djegur mė 23 prill 1914

Kėtu jam! I mbėshtetur te pragu i shtėpisė.
Pa kthim rrėnuar janė kujtimet e rinisė!
Kėtu jam, duke pritur mos dalė dikush pėrpara.
Rreth meje, brenda meje,-kudo vetėm gėrmadha.

O Zot! Si isht' e mundur njė vepėr kaq e zezė!
Shtėpitė shoh tė digjen pa rėn' e para rezė,
Shoh pleq e gra tė ikin, fėmijėt zbath pėrdore,
Se s'deshėn tė mohojnė pėrpjekjet shekullore

I pikėlluar ngrihem, ngas fshatin anembanė
Shėtis oborr-e shkollės, kėpus njė degė thanė,
Zbres poshtė te mulliri gjat vijės nėnė hije,
Nė ethe duke ndjekur gjurmėt e njė fėmije.

Kjo kaēkė e ērrėnjosur, qė gjuanim me gurė,
Kjo shtyllė anės lumit, ku ish dikur njė urė,
Kėtu ky lėm i shembur, ku bėnim festa mundit,
Ēdonjėra plag'e hapur nė trupin e katundit.

Por gurrat e teqesė, siē rridhnin, prapė rrjedhin,
Dhe lisat e Shėn Kollit hijet, qė hidhnin hedhin
Aromė lėshon toka, ėsht' kaq e bukur dita
Sikur kam dal nga burgu e ėmbėl ėshtė drita.

Edhe njė herė sillem rreth vatrės sė rinisė,
Me mall tė dyfishuar puth pragun e shtėpisė'
Pastaj nė mes tė fshatit te shesh'i kishės kthehem
Dhe pranė varrit tė gjyshit nėn qiparisa ndehem.

Pėrballė meje shkėmbi siē ishte-vijėmprehtė!
Rreth meje horizonti siē ishte-vijėqetė!
Dhe prapė thell'e ndjej, qė t'gjitha kan ndryshuar
Qė zemra ime ėshtė pėrjet'e varfėruar.

Atje te der' e kishės, mbi murin e hajatit,
Qėndron gati e shuar ikon' e shėn Thanasit,
Por syt'e e qetė flasin, nė shpirt sikur mė shohnė
"Esht, biro, von' mė thonė: sa tė jesh gjall: ėshtė vonė".

Ndėrkaq nata shtrihet prej pyllit mbi luginė.
Njė cjap i zi vėrret te shkėmbi mbi greminė.
Dhe un' pėrgjoj nė heshtje me shpirt tė turbulluar
Sikur t'thėrrit ndėrgjegjja e veprės sė mallkuar.

Mesnatė! Gjithė sendet po heshtin dhe pėrgjojnė
Me to pėrgjoj dhe unė gurrat, qė murmurojnė
Dhe nėpėr murmurime ndėrgjoj pastingėllime
Nga koha, kur e lumtur, kėndonte zėmra ime.
Prill 1947


Jemi tė rinj…

Jemi tė rinj, jemi tė ra
Dhe jetėn lart e ēmojmė
Porse nė botė pėrmbi gjithēka
Lirinė dashurojmė

Tė lir, nė mal, tė lir' nė fush'
Tė lir' pėrgjithėmonė
Veēanėrisht jemi tė lir'
Kėtu nė kraharorin tonė.

Mjaft gjer mė sot kryet nė re
Mė s'duam tė ėndėrrojmė
Jetėn siē ėsht' pėrzėmėrsisht
Nė sy ne e shikojmė

Jemi tė rinj, jemi tė ra
Dhe jetėn lart e ēmojmė
Porse nė botė pėrmbi gjithēka
Lirinė dashurojmė.


Pranverė

Eshtė njė ajėr i lehtė rreth nesh,
Shėronjės,
Edhe njė diell, i ngrohtė, qė qesh
Ēlironjės.
Lule mbulojnė fushė dhe shteg
Me erė,
Zogjtė kėndojnė degė mė degė:
Pranverė!
Ju puth me mall!
Thua ish dimri, qė na mėsoi
Tė ēmojmė,
Dimri i ashpėr, qė na tregoi
Tė rrojmė?
Shoh qiell' e qart', shoh syt' e tua
Tė ėmbėl,
Paqe e qetė derdhet mbi mua
Nė zemėr.
I.XI. 47


Ujrat

Zbresin ujrat malit tatėpjetė
Dhe murmurojnė
Ngrehin lulet kryet pėrpjetė
Dhe po pėrgjojnė.

Ah! T'i ndalojnė, me ta tė bredhin
Sa dėshirojnė
Rrjedhin ujrat njė sy iu hedhin
Rrugėn vazhdojnė.
Dalin nga nata, ku mėmat endin
Tė jetės fije,
Nga vend' i heshtjes, ku sendet s'hedhin
As drit' as hije.

Ē'ėshtė e keqe, ē'ėshtė e mirė
Ata s'e ndjejnė,
Gjithmonė lėvizės, nė forcėn e lirė
Gėzimin gjejnė.

Herė shpėrthejnė, urat tronditin
Dhe i rrėzojnė,
Herė, tė qetė, fushat vaditin
I pasurojnė.

Forca tė fshehta motit kan' ngritur
Pllaja dhe male,
Ujrat plotėsojnė, duke skalitur
Veprėn e madhe.

Gjith' elementet dhe forcat e fshehta
Sodit dhe motit
Njė qėllim mbartin, sa tė jet' jeta
Planin e Zotit.

* * *

Zbresin ujrat malit tatėpjetė
Dhe murmurojnė
Dalin pėrpara lulet plot jetė
I ngjatjetojnė

Nėntor 1947


Syt' e pafajshėm

I qetė duket nėpėr frėngjitė
Njė copė qielli
Mbi mur' e ftohtė hedh pakėz dritė
Njė reze dielli.

Te port' e burgut syt' e pafajshėm
Tė njė fėmije
Qeshin, se s'qajnė syt' e pėrmallshėm
Tė sime bije.

Te hekurat qepur fytyr' e ndritur
E gruas trime
Shikim i ėmbėl mė heq papritur
Tė errtat mendime.

Mėmė dhe bijė, piktur' magjike
E paharruar!

O port' e burgut, suaz' tragjike,
Ti qofsh bekuar!


Sytė e tu

Urrejtjen mbytėse jetova,
Pėrmbysjen vrasėse ashtu,
Dhe prap tė gjitha i harrova.
Qė kur takova syt' e tu.

Po! Syt' ikonė bizantine,
Fytyr'e zbehtė si qiri,
Gjith' qenia tėnde, deg' dafine,
Njė vetėm shprehte: dashuri!

Dhe u pėrule para meje,
E ēqetė-qetė pa mbarim,
Sikur tė kesh para teje
Tė njerėzimit mbar'trishtim.

I prekur thell nga mallėngjimi
Ēlironjės ra i pari lot.
Ti mė shpėtove nga dyshimi
Mos vuajtja ime isht' e kot!

Nė rrugėn time tė munduar
U derdh e qet' njė drit' e re,
Dhe zėmra im' e torturuar
Rigjeti shtegun pėr n'atdhe.

E para ishte vajza jonė,
Qė erdfh' e ndėnji te un' nė hije
Dhe fshiu plagė dhe demonė
Me buzėt e njoma tė njė fėmije.

pergatitur nga Ledia Dushi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Mihal Zallari
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: