Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Luan Starova

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Luan Starova    16/9/2010, 15:04

Pritet njė tjetėr ēmim pėr “Kohėn e dhive”.

Dje nė Poloni u krye seleksionimi i dytė pėr shkrimtarėt e Europės Qendrore dhe tė asaj Juglindore, kandidatė pėr ēmimin “Angelus”, pėr romanin artistik mė tė mirė nė Europė. Mėsohet se nė fazėn e parė u pėrzgjodhėn 35 romane me autorė nga gjithė Europa, kurse dje juria profesionale seleksionoi vetėm 7 romane, prej tė cilėve mė datėn 2 dhjetor do tė dalė edhe fituesi i ēmimit “Angelus”.

Mes shtatė autorėve kandidat ėshtė edhe shkrimtari shqiptar Luan Starova i cili konkurron nė kėtė konkurs me romanin “Koha e dhive” tė botuar nė mė shumė se 20 gjuhė tė huaja, si frėngjisht, gjermanisht, italisht, greqisht, turqisht, rumanisht, polonisht, sllovenisht, maqedonisht, kroatisht etj. Romani “Koha e dhive” u botua nė vitin 1993 dhe po kėtė vit shpallet si libri mė i mirė nė Maqedoni .

Nė vitin 1997 romani “Koha e dhive” u botua nė Francė nga shtėpia botuese prestigjoze “Fayard”. Po nė vitin 1997 romani “Koha e dhive” fiton ēmimin e romanit mė tė mirė tė fituar nė Francė. Kritika letrare e ka vlerėsuar maksimalisht romanin “Koha e dhive”. Edgar Morin nė senatin e Francės ėshtė shprehur se “Franca zbuloi me mahnitje dhe emocion shkrimtarin e madh Luan

Starova. Ndėrkohė qė Alain Bosquet shprehet se Starova ėshtė njė romancier orgjinal dhe nuk i ngjan asnjė tjetri”
Ėshtė ky nivel tepėr i lartė dhe vlerėsim i kritikės europiane pėr kėtė roman qė ka fituar disa ēmime ndėrkombėtare dhe qė ėshtė kandidat kryesor pėr tė fituar edhe ēmimin “Angelus” qė jepet nė Poloni. Pėrveē kupės fituese trofeu shoqėrohet edhe me njė ēmim financiar prej 35.000 Eurosh.


Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Luan Starova    16/9/2010, 15:05

"Rruga e ngjalave" tė Luan Starovės


Luan Starova prezanton romanin e ri "Rruga e ngjalave", i cili sapo ėshtė botuar nė gjuhėn frėnge. Libri i pestė i "Sagės Ballkanike", ėshtė botuar nga "Syrtes", me njė pasthėnie tė kritikut francez, Erik Faye, komentator i disa romaneve tė Ismail Kadaresė.
"Ekzistojnė vepra qė e shenjojnė letėrsinė dhe tė cilat, mbi tė gjitha, janė tė domosdoshme. I tillė ėshtė rasti me kėtė roman shumėshtresor.

Shtresa letrare imponohet me vlerėn e saj romaneske, pėrkatėsisht depėrtimin e fakteve dhe reagimeve tė personazheve nė romanin me plot tipare psikologjike dhe me po aq ngjarje tė rėndėsishme, historike pėr nga kufijtė kohorė; romanin nė tė cilin ngjallen epokat dhe episodet dramatike, pasojat e tė cilave janė akoma aktuale; romanin me karakter universal, sepse, gjersa fondi bazik paraqet hapėsirė tė kufizuar gjeografike, tė gjithė emigrantėt, pa qėllim e pa shpresė, para udhėve tė hapura tė jetės, ngjallen nė personazhet e Luan Starovės".

Ky ėshtė komenti i tė pėrditshmes franceze "Le Monde", bėrė sė fundi nga romancieri dhe esteti francez, Pierre-Robert Leclercq. Nė artikullin e 10 korrikut, me titull "Rruga e ngjalave" e Luan Starovės: njė sagė ballkanike e migracioneve, autori nė fjalė, pas prezantimit tė shtresave mė tė rėndėsishme tė kėtij romani kompleks: "Rruga e ngjalave" na ballafaqon me tragjedinė njerėzore tė popujve me fate pėrjetėsisht tė paqarta, tė familjeve tė shkulura e me shpresa tė pėrhershme kontradiktore!"

Luan Starova ėshtė mes autorėve tė urtė ballkanas, tė cilėt e ndjejnė dhe e transformojnė dhembjen shekullore tė Ballkanit, duke e shndėrruar nė akt poetik. Romanet e "Sagės ballkanike" krijohen si metafora tė mėdha tė koncentruara pėrreth figurės qendrore tė Babait, "rojės" sė bibliotekės familjare, duke u mishėruar njėkohėsisht nė memorie, pėrvojė dhe histori. "Rruga e ngjalave" nuk ėshtė as fillim, as pelegrinazh, as emigrim, por pushtim i mundimshėm i njė jete.

Pėr filozofin Edgar Morin, ky roman ėshtė njė "vepėr e ēuditshme letrare, por edhe si libėr pėr njė poetikė historike, me dimension tė caktuar mitik".

"Saga ballkanike", tė cilėn autori ka nisur ta shkruajė njė dekadė pėrpara, ka mbėrritur tani nė njė pikė qė mund ta quash pa frikė njė epope letrare mbi njė familje shqiptare, qė u mbijetoi ngjarjeve tragjike tė shekullit tė XX.

Kjo vepėr, e pėrbėrė aktualisht prej dhjetė vėllimesh, ka nisur tė botohet e plotė nė gjuhėn gjermane. Katėr romanet e kėsaj sage janė pėrkthyer nė gjuhėn turke.

Po pėrkthehet ndėrkaq edhe nė gjuhėn angleze, kurse veprat e veēanta qė e pėrbėjnė atė, tanimė janė botuar nė gjuhėn greke, bullgare, spanjolle, italiane, rumune, kroate, polake. Njė pjesė e kėtyre romaneve janė nominuar dhe kanė fituar ēmime evropiane.

Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Luan Starova
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: