Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Lindita Dragusha

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Lindita Dragusha    16/9/2010, 14:53

Komunizem

Lindita Dragusha

Nga varfėria linde komunizėm

Tokė e premtuar dhuratė pėr tė varfėrit

Kurth i fuqishėm qė mbretėr nga froni

rrėzove.

Dhe me tė pasurit mbret tė mbretėrve

vetvehten kurorėzove.

Tė paaftėt debilet e xhahilet gjysmake

e dėshtakė

zagarė tė zėllshėm

Pararendės tė tu bashkėudhėtarė

Shkėlqimi i njė mediokriteti llahtar

Dinakėri qė tėrheq zvarrė gjithė kėtė

padituri

Paaftėsi qė kundėrmon erė mjopi

Verbėri triumf i antijetės ironi

Pirgje kufomash pėr sė gjalli groposur

Nga varri i ngrite e nė varr sėrish i

vėrvite

Se nė endėr tu bė sikur ishin tė gjallė

Tė gjallė a tė vdekur tė pakallė

Qeli errėsirash tė akullta viktimash

nė zingjirė mbėrtheve

Kamzhikėsh t’pashpirt mbi trupa

Lakuriqe

Kėrkėllime kockash lebetitje misherash

prerė ēika ēikė

dekor madhėshtor i skenarit

Terror thikė

Solemn krimi feston origjitė e gjakut

E dhuna e paepur

Bėn kryq e falet

Para perendisė hekur

Pėr kurorėn e perdhosur e pallatin e

Fildishtė

Pėr qetėsinė e brishtė e kuiten e ēelniktė

Mburojė

Mijra ranė theror

Pėr ty i paskrupull diktator

Vetėm pėr njė ksapriē a tek nervor

Prangat janė kthetrat e zilisė pėrbindėshe

Aliazhe tė fuqishme tė dhunės nė

Hekurin

Me gjak tė pastėr mbushe kupėn e

Buzės ia avite

Mė fund krimit dollinė ja ngrite

Komunizėm i Delir i shtypjes mbi lirinė

Apotheozė e gėnjshtrės sė sofistikuar

Barbari e qytetrimeve cinike

Sarkazėm e sundimeve ēelike.

Kllapi e mashtrimit tė botės

Ngėrdheshje e tėrbimit tė shqotės

Neveri e pėrparimit

Fyrje xhelat i gjithė njerzimit

Vdekja pėr ty s’ėshtė muzg a lodėr e jetės

Por garniturė alegori e ekzistencės

Netėt asnjėherė nuk gdhinė dhe dita nuk

Zbardhi kurrė

Ligėsitė tė gryen e gjumin e natės ta

Shqyen

E “bėmat” emer tė madh e tmerr tė dhanė

Krimet shekuj tė plaken tė zbardhen

Por lotėt e mijėra shami zezave

Sta shuan etjen pėr sundim tė

Pėrjetshėm

Vargonj tlirisė tė poshtėrimit njerzor

Njė tmerr i vėrtetė derdhur nė vrer

I shurdhėr nga zėri vrigėllonjės i arsyes

I pagojė nga ligjėrimi mahnitės i sė

Vėrtetės

I verbėr nga drita marramendėse e besimit

I mefshėt e lepur i pėrkryer nga pėrmasa

Pėrbindėshe e krimit

O djall i kuq qė botėn ēorodite e solle

Vėrdallė

Dhe shpresėn buzėqeshjen rrėnove

Durimin e mendjen shkallove

Deri gjithėsinė shpėrfytyrove

Me dogma absurde e sofizma tė pėrdala

Perėndinė deshe nė tokė ta zbrinje

Pėr ndėshkim

Por ajo u rebelua e lėshoi pėr ty mallkim

Dragua

Si shpagim

Me gjakun sė toku ndave ngjyrėn

Tė kuqen

Me duar tė gjakosura lave fytyrėn

Erėrat e ngrohta tė lirisė me rrėmbim

Vėrshuan

Rrėnjėt pėr tė ti shkulur

Dhe ja si rrufe pėr dhe tė rrėzuan

O lis shekullor i sundimit kockor

Mėkatet nė shtratin e vdekjes tė mbėrthyen

Dhe koka si plumb tu derdh mbi jastekun

E butė prej puplash

Ku truri yt i ēlodhur thurte dikur

Prapėsitė e sė nesėrmes

E me dhėmbje vėshtron trupin e dėrmuar

Nga plagėt e sundimit tė gjatė

E ashtu i kapitur i cfilitur

rėnkon e ēirresh me tė madhe

Ja pra u ngrita dhe botėn prap zap do ta

Baj

E menjėherė kėputesh si trung pėrdhe o i pafe

Ėshtė revolta ndaj nėnshtrimit

instikt barbar i revanshit i atokonservimit

sfida mė e fuqishme ndaj dorzimit

mjerisht kėmbanat bjenė sot edhe pėr ty

satrap

Janė kėmbanat e fundit qė paralajmėrojnė

Fundin e pushtetit totalitar

Janė kėmbanat e pavdekshme

Tė sundimtarėve tė vdekshėm

Ėshtė zėri tmerronjės i botės pėrtej varri

Ai qė tė fton nė duelin e dhimbshėm me

Drejtėsinė hėnore.

Ėshtė fryma e fundit qė heq komunizėm

Ėshtė ndėshkimi eter i ferri demodesk

Qė heq shpirti mbi tokė

Duke lėnė pas vehtes

universin e lotėve tė pashterrė

Brengat e parrėfyera tė supertragjedisė

Njerzore

Metastazet e pvadekshme tė sundimit tė kuq

Sundim tragjik tė mallkimit Hynor

Rrėnojat e qytetėrimeve tė madhėrishme

Dhe duke marrė me vehte

Drejtėsinė e padrejtėsisė

Mallkimin e brezave qė u shuan

Mohimin e sė drejtės pėr tė qenė njeri

Sakrilegjin ndaj lirisė

Tempull i frymėmarrjes njerzore

Aureolė i ndjesive qiellore

Kaltersi e brilanteve toksore

Medi Prodani

E djathta organ i PDD botim i datės

10 mars 1995 TIRANĖ

Arsyeja ime ėshtė tė folurit me ndjenjė
Dashuria jonė modelet e sistemeve qė rregullojnė ose ēorjentojnė kėtė lloj dashurie sipas stilit dhe formės qė ai drejton.Situatat e vėshtira qė kalon njeriu e egersojnė atė nė ecurinė e jetės,por edhe e zbusin kur ai din tė pėrdorė dialogun.Kur dashuron zhvillohet fantazia intuite pėr tė ecur e zbuluar tė panjohuren e cila shpesh merr pėrmasa tė pallogaritshme .Nuk do tė ketė dashuri si kjo e brezit tonė e cila nė tė gjitha enigmat e saja shpreh revolten e shekullit.Dėshirat e njerėzve tė thjeshtė janė mbivlerėsuar prej ku dashuritė rrisin potencialet e tyre.Sinjalet qiellore do ti bėjnė qeveritė e ndjeshme dhe tė korrigjushme nė vendimet ndaj popullitNiveli bashkėkohor shoqėror lėviz sipas rrotacioneve para ose prapa ky nivel nuk matet nga akrepat e orės.Qeveritė bėhen tė ndjeshme nga impulsivitetet rrethanore dhe tė korigjueshme kur kėto impulsivitete rrisin drejtėsinė prestigjin e saj.Dashuritė e njerėzve modernė fiksojnė momentet e ngjyrave qiellore.Me ngjyra qiellore mbushim dashuritė njerzit natyral.Tradita kulturore e njė populli nxjerr nė pah nivelin kulturor politik ndėrsa dashuria qė mbush me ngjyra kėtė traditė fuqizon dėshirat e kėsaj vazhdimsije.Shumė altarė tegpjnė historitė e njė populli qė mbeten nė rreshta ndėrsa natyra qė shoqėron kėto histori ndryshon vetėm sipas kėtyre rreshtave.Ecja e njeriut nė Planet bėhet natyrale kur mendimi percepton natyrėn dhe e jeton atė me dashuri.Dy tė rinj mund tė zgjedhin rrugė tė ndryshme ndėrsa dialogun e rregullon vetė mosha.Shumė mendime formojnė njė ylber por dhe njė mendim gjenial bėn lindjen e njė ylberi.Tė duash do tė thotė tė mbetet nė mendje diēka e veēantė qė ti ke ndjerė nė ēastin kur buzėt e tua janė trokitur.Tė duash do tė thotė tė ndjesh kėnaqėsinė e depėrtimit tėnd tek partneri do tė thotė tė jesh dikushi.Tė duash do tė thotė qė karrjera yte tė mbushet e tė ndriēohet nga dėshira tė realizueshme.Jeta asht e mbushur me sfida dashuritė notojnė nėpėr kėto sfida mbyten tė tjerat dalin nė breg.Arritjet e njeriut nuk varen nga suksesi e madhėshtia njeriu e rrit dhe zvogėlon vehten e tij kur pėrballė tij asht liria e veprimit.Mendimi i pėrparuar hap hapsira tė pakufishme gjykimi i saj asht pengesė diskutimi nė publik bani qė shoqėria tė ecė pėrparaShoqėritė e shekujve shkojnė e vijnė ata ndryshojnė vetėm nė ato raste kur qeveritė korigjojnė veteveten nė favor tė prėparimit tė popujve.Atėherė kur dėshira rritet pėr tė kryer njė punė ka shpėrthyer talenti fuqia e tė cilit nuk matet nė peshė.Ndėrthurja e njeriut nė pėrputhje me gjithėsinė qė na rrethon ban qė zotėt e natyrės me artin e tyre tė bajnė kryeveprėn

Planet i funksionueshėmNetėt e dashurisė pasojnė njera tjetrėrn ato zgjaten ose shkurtohen kur njeriu e peshon dashurinė me majėn e zemrės.Nuk do tė ketė dashuri si kjo e brezit tonė e cila nė tė gjitha enigmat e saja shpreh revoltėn e shekullit.Tė gjitha brezat i pėrqafojnė ngjyrat e stinėve pasi asht dashuria qė mbush nė jetė kėto ngjyra.Armet e njeriut janė virtytet i cili e sfidon njeriun e interesave me ligjet e zemrės.Dashuria asht njė ndriēim total i trurit tė njeriut e cila pėrcjell afėr ose nė distancė njė frymė tė re ripėrtėritėse.Tė dashurosh do tė thotė tė vesh inisjativė pėr tė pėrcjellė afėr ose nė distancė virtytet e tua, do tė thotė tė mos kesh frikė nga njerėzit mėkatarė.Tė dashurosh do tė thotė tė krijosh vehtes favore ambjentaliste, do tė thotė tė kesh mik dhe avokat mbrojtės natyrėn.

PoeziĒlirohu nga makthet e vėrbėta o njeri i

Mirė

Pikturo nė qiell njė jetė tė re

Dhe kurrė mos bjer viktimė e njerėzve tė

Kėqij

Ndėrto ti jetėn ashtu si e din ti vetė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Lindita Dragusha
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: