Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Lediana Kapaj

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Lediana Kapaj    16/9/2010, 14:39

LIBRI NĖ TREG, TĖ ARDHURAT FĖMIJĖVE JETIMĖ
NĖ SHQIPĖRI DHE KOSOVĖ

HUMANIZMI I SHPIRTIT POETIK NĖ VEPĖR

Si njė fllad i lehtė pranvere vije njoftimi se doli nga shtypi dhe tashmė ndodhet nė rrjetin e shitjes nė Shqipėri libri “DALLGĖ DASHURIE” nga autorja dhe poetja e talentuar nė mėrgim, z Lediana Kapaj, (e njohur kėtu nė forum edhe si DI ANA)nė botim tė shtėpisė botuese “JONALDA” me redaktor z Zylyftar Plaku.
Lediana e do shumė poezinė dhe botėn e saj. Ajo ka vendosur t’i shkruaj dashurisė, ndjenjės, dhimbjes, lumturisė, tė cilat aq bukur i sjell edhe me kėtė botim tė parė.
Duke qenė se ajo vet ka pėrjetuar dhimbje, mungesė dashurie nė fėmijėrinė e hershme tė saj, ndonėse qe prej njėzet vitesh jeton dhe vepron nė mėrgim, pėrkatėsisht Francė ku gjeti mikpritjen shumė dashamirėse dhe mundėsinė pėr t’u arsimuar e bėrė Eksperte dhe pėrkthyese nė Gjykatėn e Lart franceze, gjegjėsisht Gjykatėn e Apelit, me fanatizėm ruajti gjuhen e saj amtare dhe dashurinė ndaj vendlindjes, Tiranės e gjithė Shqipėrisė, veēmas ndaj fėmijėve jetimė atje.
Ėshtė mjaft impresionues fakti se zemėrbardha e humanistja e nderuar z Lediana ka vendosur qė nga vepra e saj tė mos kenė asnjė pėrfitim material por gjithė tė ardhurat qė do tė grumbullohen nga shitja e librit, tė iu shpėrndahen jetimoreve, pėrkatėsisht fėmijėve jetim nė atdheun e saj, Shqipėri.
Libri sė shpejti do tė ribotohet dhe i tėrė tirazhi i ribotimit do tė dal nė shitje nė Shqipėri dhe Kosovė ndėrsa tė ardhurat nga shitja e tij poashtu do tė dhurohen pėr fėmijėt jetimė e varfanjakė tė Republikės sė Kosovės, veēmas pėr jetimėt bij/bija tė dėshmorėve dhe te tė rėnėve nė luftėn ēlirimtare tė Republikės sė Kosovės.
Konsideroj dhe besoj se lexuesit e nderuar nuk do tė ngurrojnė qe tė blejnė kėtė libėr tė mrekullueshėm pėr tė shijuar artin tė cilin z Lediana na e ofron nė tė, por njėkohėsisht edhe pėr tė treguar solidaritetin e tyre me shtresėn mė tė brishtė tė popullit, fėmijėt jetimė e tė varfėr nė Shqipėri dhe Kosovė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lediana Kapaj    16/9/2010, 14:39

POETE ! PRANO URATĖN TIME !U bėre poete! Dy libra binjakė...!
Kanė hapur flatrat e ngjiten lartėsisė !
Edhe ti - me kėtė pamje nė mendime,
- pėr shumėēka si zjarr e flakė !
Ke krijuar emblemė , je bėrė rrjedhė
ashtu si janė pėrjetėsisht ujėvarat .
Jehona e vargut - oshtin si predhė
nė arenėn e artit i bleron garat!

Dalin yje ndizen, krijojne lirikė e ndjesi.
Ti strukesh e thua : Unė jam tokėsore !
Po! U bėre Diell qė shpėrndan rrezepoezi !
I kemi ne ! Plotėsojmė ndjesitė jetėsore !
Pėr aq ma tė pasur ! Jemi ma tė lumtur!
Se mundi juaj , dhe rrudhat, pėrdėllimet ,
pėr vargjet e lirikės, ty tė kanė shkundur,
pėr aq - ne, na kanė shtuar gėzimet !


Dua tė tė them me kėte rast pėrurimi :
- U bėre Yll qė rrezaton me lirikė !
Nėse s'kam tė tė jap ēaste frymėzimi
prano uratėn time, pėr krijim pa pikė !
Tė tė shtohen veprat , pa fund tė jenė!
Edhe ty tė tė shtohet guximi e bukuria !
Tė bėhesh Dielli ynė qė e bleron dhenė
tė na ndizen shpresat nga vargjet e ndjesia...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lediana Kapaj    16/9/2010, 14:41

Fjala " tė dua" ėshtė tharė!


Ti do tė vish nė mes tė natės,
tė ėmblat fjalė do tė mi kėndosh,
me pėshpėritje, sy lajkatare,
me dashurinė do tė vallėzosh...


Ti do tė vish nė ėndrrėn time,
veshur me petkun e mirėsisė,
me lumenj puthjesh do tė mė dehėsh,
Dhe do mi thuash "Jashtė" vetmisė!


Ti do tė vish nė shtratin tim,
nė krahė si princi do tė mė marrėsh,
tė dy sėbashku do shohim yjet,
me hėnėn vetė nė gjunjė do falesh!


Ti do tė vish nė dhomėn time,
me trėndafil qė kundėrmon,
si shtollovajzė do jem e veshur,
nė ndjenjėn time njė zanė kėndon!


Ti do tė vish nė trupin tim,
me pėrkėdhelje do mė mbulosh,
parajsėn,diellin, do ta shėtisim,
zemrėn dhe shpirtin do mė dhurosh!


Ti do tė vish nė botėn time,
do tė magjepsem nga lumturia,
e mrekulluar do i them vetes...
" Ja mė nė fund...Erdh' dashuria"!


Ti do tė vish!!....Dhe veten shkund:
"Pse endėrron krejt si e marrė,
nuk e shikon fjalėn " Te Dua",
nga buza e tij me kohė ėshtė tharė"!


Janar 2010


Lediana Kapaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lediana Kapaj    16/9/2010, 14:42

Njė vėshtrim poetik rreth risisė dhe beftėsisė poetike te Lediana Kapaj!

Rimėn doja! Njė rimė qė buron nga natyra e beftė dhe pafajėsi e autores,e cila ka zanafillė vitet e dikurshme,vite te cilat nuk njohi kthim pas,por nė refleksion tė plotė pėrthyen koloritė ylberėsh,kolritė ngjyrash te cilat feksin shkėlqimin marramendės,pas njė mjegullie ėndrrash dhe jete gati tė copėzuar nga pentagrami natyrės rorbėruar!Vėshtrimi parė tė jep ndjesinė e njė dhimbjeje shpirtėrore,qė ka pėr rrėnjė atė tė shkuar tė hidhur,plot kujtime tė trishta,me njė simbiozė tė pakapėrcyeshme,njė paratezė apokaliptike,ku gjithēka,gjithkund dhe gjithėsesi, tė ēonte ne atė prag mundimi,prag qė fshihte ē“do gėzim dhe dritėsi,dhe me anatenim sipėrfaqėsor pėrmbyll me hije tė errėta dhe dallgė shurdhonjėse,qė tremb dhe klithmon gėrvishtjen kujtesė! Sigurisht qė tabloja gri dhe percepitimi i asaj pjese jetėsore do pėrmbyset shumė shpejt,pasi zjarri i shpirtit njerėzor ngrihet nga hiri dhe pluhuri i sė dikurshmes ,shpėrndan rrathėt viciozė,shkallmojnė atė ngrehinė pakuptimėsie dhe vėrtet djallėzore ,pėr tė triumfuar dhe jetuar atė jetė paqėsore,pot ndjesi dhe pasion,plot dritė dhe shpresė,dhe me njė rimediosinim tė ri,orientim tė qartė dhe mezazhues tė njė bote mė tė drejtė,mė tė ndėrgjegjėshme ,mė njerėzore ,mė humane!Tashmė hija e njė shpirti dyzues ka mbetur pas dhe nė sfondin blu gjegj klithma e shpesit tė bardhė qė fluturon dhe mbjell dritė nga drita e saj,shpresė nga besimi saj,gėzim nga lumturai e saj dhe paqe nga humanizmi saj!

Rimėn doja!

Nuk e di pse vargu....Trishueshėm dhe me lot u shkrua,
se kuptova as vetė ndjenjėn,si tinzare u largua,
nuk e di pse qėnia ime,nė labirint lotėsh u kthye,
nuk e pashė kur vetė trishtimi...kapardisur ish nė krye!

Nuk i ndjeva mė gjymtyrėt, mpirja seē mė kish zaptuar,
rimėn doja...tė ushqeja,nėpėr netė mė kish munguar,
djajtė gėrryenin shpirtin tim dhe sekretin ma perfolnin,
luanin,qeshnin, sipėr meje, me mėrzitjen mė mallkonin!

E pėrbuza tė kaluarėn, vitet, ėndrrat mė kish marrė ,
plot kujtime zemrėn vrisnin, vetėm ndihesha..Isha vrarė!
Pyetjet thellė ju ngula vetes, por asnjė pėrgjigje s'mora,
s'ma kish fajin njerėzimi...pse gėnjeshtrat i besova!


E kėrkova lumturinė, por vetė dheu e kish pėrpirė,
e lakmova dashurinė edhe pse me akull ngrirė,
kohen doja pak ta ktheja..Lehtė nėnqeshi..Nuk pranoj!
"Shiko vitet qe ke para...!",_ e pėrlotur bėlbėzoj!


Plagėt mblodha ti shėroja,por u trėmba!...Ishin shumė!
gjumin,jetėn kishin vjedhur,lotin e kthyen ne lumė,
veten mblodha, fort e shkunda, i bėrtita qė tė zgjohej,
dhe aty arsyeja doli....me llogjikėn tė martohej!

Agron Shele Wps
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lediana Kapaj    16/9/2010, 14:43

Mė prit (Poezi nga Lediana Kapaj)


Do te vij ne dhomen tende,
buzeheshtur pa thene fjale,
do ta mund me ty vetmine,
do te fal ndjenjen e rralle...

Do te vij ne buzen tende,
lehtas puthjet do ti fal,
mbylli syte dhe vec shijo,
mos me thuaj kurre.. ndal..

Do te vij ne trupin tend,
ngrohtesine do te dhuroj,
do djersitem bashke me ty,
dashurine do e shijoj...

Do te vij aty prane teje,
vec me prekje do te flas,
do te ndiesh ti fjale zemre,
shpirtin thelle do ta godas,,,,,

Do te vij kudo te jesh,
vetem kurre mos thuaj jo,
me ty do ta mposht vetmine,
Dashurise do i them....PO
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lediana Kapaj    16/9/2010, 14:44

Shikimi im!


E kam parė botėn....njė ēarēaf i bardhė,
e kam ndjerė shiun,pikat permbi ballė,
kam dėgjuar zogjtė sa bukur kendojnė,
kam vėnė re te femijėt...me ėndrrat lodrojnė!

E sodita diellin dhe kam ndjere ngrohtesinė,
kam shėtitur yjet ,kam njohur magjinė,
kam lakmuar hėnėn pėr formėn e plotė,
jam larė me burimet...pirė ujin e ftohtė!

Kam lexuar librat dhe mbi to kam qarė,
sa shumė tė vėrteta,zgjuarsi e rrallė,
i kam pare poetėt duke ėndėrruar,
sytė i mbanin mbyllur,vargjet pėr ti shkruar!

E pashė oqeanin shumė tė zemėruar,
dallget kundershtonin,s'kishin tė pushuar,
vėzhgova ylberin po s'munda ta prek,
mė mrekulloj shqiponja...Por s'munda ta ndjek!

Kam parė kur lind dita,i ndjeva ndriēimin,
vėshtrova perėndimin,adhurova shkelqimin,
kam parė qiellin blu dhe sytė ja kėrkova
doja qė gjithė botėn dhe unė tė shikoja...

Kam parė njė qytet ku lind dashuria,
romantizmi rronte dhe vete lumturia,
kam parė njerėzimin tė qeshin,tė qajnė,
dėgjova Moxartin dhe lotet mė shkanė...!

© Lediana Kapaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lediana Kapaj    16/9/2010, 14:45

Po tė isha....

Po te isha ndjenje,kurre sdo te mbaroja,
po te isha shpirt,dhimbjen do luftoja,
po te isha gaz,buzet do ti falja,
po te isha engjell,tek ty do te ndalja....

Po te isha shprese,do tu jepja ty,
gjithcka te fitonim duke qene te dy,
po te isha lot,te ty prape do vija,
me puthjet e mija syte une do ti fshija....

Po te isha sy,shkelqimin do jepja,
do jepja gjithcka qe me ty tu tretja,
po te isha ti,dashurine do doja,
do falja gjithcka dhe sdo te harroja....

Po te isha zog,larg do fluturoja,
do vija te ty,te ty do ndaloja,
po te isha blete,lulet do shetisja,
do te gjeja ty dhe do te te prisja....

Po te isha det,do te jepja valet,
po te isha engjell,do te jepja krahet,
po te isha ishull,me ty vec do rrija,
larg ti mund te ishe,po une prape do vija....

Po te isha tingull,do falja muziken,
kenget do degjoja dhe do mposhtja friken,
po te kisha vdekur,per ty do te zgjohesha,
po te isha zjarr,me ty do te ngrohesha....

Po te isha zemer,ty do te rrembeja,
do te fusja brenda,shume thelle do te fsheja,
po te isha dhimbje,jo te ty sdo vija,
do jepja gjithcka qe me ty te rrija.....

Dashuri po isha,prape te ty do shkoja,
do vija ngadale dhe te perqafoja,
po te isha enderr,ty do te shikoja,
po te isha "une",sa shume do te doja!!

Dashuri te isha boten do peshtillja,
fustane te arta asaj do ti sillja,
do shperndaja zemren,do hiqja verbimin,
do te hiqja dhimbjen,do jepja ndricimin....

Zine do ta luftoja,do largoja rete,
dashuri do kishin edhe vete rrufete,
do ndryshoja boten,qe brenga mos kishte,
vetem dashuria per ne do te ishte....

Po nuk dashuruam,asgje smund te jemi,
prandaj jemi njerez,prandaj ndjenja kemi,
prandaj sot jetojme,ndonese kalimtare,
ndonese nje dite vdesim.....endrrat kemi pare!

© Lediana Kapaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lediana Kapaj    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lediana Kapaj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: