Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kristina Rasi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Kristina Rasi    16/9/2010, 14:35

KRISTINA RASIDITA E FLAMURIT!

28 Nėntori i 1912 –tės!

Mrekullia dhe stuhia mė e madhe e jetės!28 nėntori ditė madhėshtore e pavarėsisė!

28 nėntori ditė madhėshtore ēlirimi!

28 nėntori ditė madhėshtore gėzimi!

28 nėntori 1912-tės, ishte

...dhe ditė e ndarjes sė trojeve tona;

Prandaj, ėshtė dhe ditė pikėllimi!

Ėshtė ditė e bardhė!...

Ėshtė ditė e zezė!..

Shqiponja dy krenore nė Flamur!

E mori fluturimin drejt diellit,

Por, xhelatėt ia prenė krahėt,

Kur po fluturonte qiellit!

Evropa, pėr Ballkanin...

Me tradhti e copėtoi!

Trupin pamėshirė ia sakatoi!..

Kokėn ia ndau, ardhmėrinė ia vrau!

Qe njė shekull po gjallėron:

Me qėndresė e shpresė!

Greqia dhe Serbia,

Mali Zi dhe Maqedonia...

Ende dridhen...

Nga grabitja shekullore...

Nėna Shqipėri deri kur?!...

Do ta sfidojė me revolucione...

Kėtė mizori anti-njerėzore!

Shqiponja, ashtu e copėtuar

Por kurrė e nėnshtruar!

QĖNDROI, GJALLĖROI!...

Qė nga ajo ditė:

Shqiponja, e lirė nuk vallėzonte,

Shqiponja, nuk pa ditė tė bardha,

Krahėt e saj, mizorisht iu prenė,

Malet dėgjuan kushtrime!

Tėrmetet morėn dhenė!

Vitet kaluan...

Po troket i pėrgjakur

Njė shekull!

Shqiponja kurrė nuk mbeti,

Nga plaga qyqe e mekur!...

Me sokėllimat e saj,

E dridhi Ballkanin,

Me flatrat e saj,

E zgjoi Evropėn,

Pėr tradhtitė shekullore:

E alarmoi botėn!

Tani, u revoltua,

I dėgjohen vringėllimat!

Tani u forcua,

I pėrballon,

Stuhitė –vetėtimat!...

Tani, fluturon krenare,

Hapėsirave tė dritės,

Me lum gjakun e viseve tė veta...

Shqiponja, e kuqe do tė fluturojė!

E lirė e ribashkuar

Nė rrugėn drejt qiellit,

Do ta gėzojė e lumtur njė ditė...

Oh! Sa shumė ka luftuar!...

Oh! Sa shumė i ka pritė!...

Rrezet arta tė diellit!...

Zvicėr, 23 Nėntor 2007KRISTINA RASI :

PSE HESHTJE, S“JEMI NĖ ĖNDĖRRA?!Kur tė gjithe flasin, kundėr liridonėve,
Ne, pėrqafohemi me heshtjen makabre...
Edhe kur tė huajt, flasin nė emrin tonė:
Me gjuhė tė ndryshme dhelparake,
Ne, prap rrim nė heshtje!
Edhe kur bota "demokratike",
Po na qorton nė kupė tė qiellit:
Pse ne duam "Vetėvendosje",
Pse, ne i duam aq shumė rrezet e diellit!
Ne, marrėzisht, veē e dėgjojmė!...
...Dhe, heshtim!
Sa keq!...
Dėgjojmė nė heshtje marroqe,
Edhe kur Evropa " e re" na i shurdhoj veshėt,
Me kujdesin e saj...
Qė ne tė integrohemi ...
Me ata tė largtit, por jo nuk lejon:
Tė ribashkohemi,
Me tė dashurit, tė afėrmit!
Vėllau me vėlla e motra me motėr!
Edhe atėherė, ne si tė mjerė:
Bėhemi se nuk kemi dėgjuar asgjė!!!
Rrimė , kalirojmė tė qetė!
Mjafton qė bukėn s“po na e marrin nga sofra,
Mjafton se nuk po na shqlmojnė,
Por, po i nxisin ta bėjnė kėtė milicė, mjeranėt tanė...
Pėr njė kafshatė buke tė thatė...
Ata, nuk po reagojnė edhe kur ju na vratė!
Aferim u qoftė zotėri evropianė -demo (n) kratė!
Ndėrsa ne:
Heshtim edhe pas ditės sė pėrgjakur tė 10 shkurtit!
Heshtim edhe pas nė natėn vrastare,
Vallė, deri kur bota do tė ngopet,
Me varre tė reja shqiptare!
Zgjohuni ore shqiptarė!
Jo!
S“ jemi nė ėndėrr tė keqe!
Po realiteti na sakatosi, pėrballė
Kėsaj errėsire kryeneqe!
A po i dėgjoni kasnecėt e lirisė:
Ademin, Albinin, me rininė:
Po kush si ata ore, ia don Kosovės lirinė?!
A po i shihni se ende po dergjen heronjt e ri,
Burgjeve tė "demokracisė"!
Mos pritni!
Shkoni, pas kushtrimit tė tyre,
Nėse doni tė fitojmė,
Kundėr kolonializmit, e tradhtisė,
E cila po krekoset, po parfymoset
Me gėnjeshtra politike si lavire!
Ne, po e shohim tė gjitha:
Krimet, tradhtitė, mashtrimet!
Si nė dritėn e diellit,
Ata, po duan tė na i verbojnė sytė,
Tė na e marrin edhe kaltėrsinė e qiellit!
Sa tmerr!
As kjo nuk na shqetėson!!!
As kėto nuk e prishin fuqishėm,
Heshtjen vrastare, heshtjen tonė!

Zvicer, 22.shkurt 2007MALĖSIA E MADHE

Oj Malėsi . e bukura Malėsi,
Ty tė gjithė tė kanė lakmi!
Tė gjithė, u munduan tė bėjnė pėr vete,
Por, Ty, gjhithmonė Shqiponjė Krenare mbete!

Kurrė nuk ndjeve frikė, moj Malesia jonė,
Djemė e cuca pėr ty luftuan!
dhe deri nė fitore do tė luftojnė,
Armiqtė nga trojet tona do t“largojmė!

Zgjohu vrik, moj Shqiponjė sulmuese,
Kundėr hordhive pushtuese!

Ftoi nė log heroizmash:

Manastirin dhe Gostivarin,
Presheven ,Bujanovcin,
Drenicėn , Mitrovicėn,
Ēamėrin, Topelicėn
Plaven dhe Gusinė,
...Dhe tė qėndrojmė si Shqiponjat,
Tė RIBASHKOHEMI nė folenė tonė shekullore.
Me Nėnė Shqipėrinė!

Betohemi nė Flamur e Nderė!
Me Armaten Kombėtare Shqiptare,
Do ti mbrojme si kurdoherė;
Trojet tona etnike shqiptare!

Asnjė ēast s“kemi harruar:
FBKSH -ja , ėshtė betuar:
Kombin tonė, me djersė e e gjak,
Prap ka pėr ta RIBASHKUAR!

Zvicer, 6.shkurt 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Kristina Rasi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: