Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Keze (Kozeta) Zylo

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Keze (Kozeta) Zylo    16/9/2010, 14:19

Njė gonxhe e zjarrtė noton mbi vale

Eueurrisin dallendyshet ne eatine e perrallave,
Te gezuara se ndertojne folete e tyre,
Ne sqepin e arte qielli i vajzerise sime,
See fshihet papritmas, pas ngjyres se ylbereve.
Ja ashtu si akuarel i levizshem,
Pasqyrohen buzet mbi pikellimin e shkuar,
Afshi i puthjes risjell zgjimin,
Ate magji sa vite shkuar!
Si gjethe mbi uje dritheron zemra,
E rrathe, rrathe formon ngadale,
Papritur ndez llambushkat e shpirtit,
Nje gonxhe e zjarrte noton mbi vale.

Manhattan, 2007Dallgėt e kaltra tė vajzėrisė

Si zilka kujtimesh tingellojne,
Netet e arta studentore,
Braktisur nga vitet qe vijne,
Varur ne shelgje shkembore.
Neper afshe avujsh dashurie,
Vizatoj yllezimin e neteve,
Qe kercejne valsin e lumturise,
Me petalet e puthjeve,
Brenda kopsave te mendafshta,
Lehte, lehte, feshferrijne,
Larg, ne dallget e kaltra te vajzerise!

Washington, 2006Tė gugitem si bebe

Te gugitem si bebe,
Kur gishtrinjte e mi krehin floket e tua,
E ne vetmine e syve blu,
Shoh ylber dashurish,
Qe ravijezojne trupin tim,
Ne shtratin bashkeshortor!
Nga mushti i puthjes,
Mbeti dashuria,
Si nje substance sherimi,
E ne mornica buzesh,
Shpirtezohesh ti,
Aty ku bashke te dy neper vale,
Vallezojme valsin e dashurise,
Pergjithmone ne te dy!

Miami, 2005Nė hojėza mjalti!

S’e di ku fshihen Romeot sot,
Dhe ne c’puthje eshte nje Zhuliete,
Ne libra vee i kam lexuar,
E’me emenden muzen kete mengjes?
Ne udhe shoh ca te shkalafitur,
Ca djelmosha si skiftere,
Askund nuk ndjej ne blin te malit,
Parfum Romeo dhe Zhuljete!
E duke ardhur prane endrres sime,
Si simfoni dhimbjesh ne dashuri,
Ne prelud tingujsh rrokulliset loti,
Ne hojeza mjalti, nuk je me ti!

Tiranė, 1992Pimė nektar

Ku me erdhe pa kuptuar,
Zhveshur sot ne endrren time,
Vale puthjesh aty i hodhe,
Neper buze si strehe kujtimesh.
Si Marmide rreshqas ne lot,
Derdhur sot nga syte e tu,
Ne preludin e nje endrre,
Pime nektar ne te dy!

Las Vegas, 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Keze (Kozeta) Zylo    16/9/2010, 14:19

Mesazh publik per keze zylon! Besoj se si presorke letersie puniste me eksperience te gjate pune, dhe si e konvertuar dhe rehabilituar ne nje imperialiste revizioniste tejet e perkushtuar, do te arrish ta marresh mesazhin.
RRuaji eshtrat e tua vargje dhe ta atyre pseudo-poeteve te asaj pseudo-akademise letrare kini krijuar, ne "shejtnin" tuaj.


Tė Bijtė e Shekullit tė Ri

MIGJENI

Na tė birtė e shekullit tė ri,
qė plakun e lamė nė "shejtnin" e tij
e ēuem grushtin pėr me luftue
ndėr lufta tė reja
dhe me fitue...
Na tė birtė e shekullit tė ri,
filizat e njė toke sė rimun me lot,
ku djersė e ballit u dikonte kot
se dheu ynė qe kafshatė e huej
dhe nė marrzi duhej shum shtrejtė t'u paguhej.
Na tė birtė e shekullit tė ri,
vllazėn tė lindun e tė rritun nė zi,
kur tinglloi ēast' i ynė i mbramė
edhe fatlumė
ditėm me thanė :
S'duem me humbė
nė lojė tė pėrgjaktė tė historis njerzore,
jo! jo! s'i duem humbjet prore
duem ngadhnim!
ngadhnim, ndėrgjegje dhe mendimi tė lirė!
S'duem, pėr hir
tė kalbsinave tė vjetra, qė kėrkojnė "shejtnim",
tė zhytemi prap nė pellgun e mjerimit
qė tė vajtojmė prap kangėn e trishtimit,
kangėn monotone, pa shpirt, tė sklavnis
tė jem' njė thumb i ngulun ndėr trutė e njerzis.
Na tė birtė e shekullit tė ri,
me hovin ton e tė ndezun peshė,
ndėr lufta tė reja kemi m'u ndeshė
dhe pėr fitore kem' me ra fli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Keze (Kozeta) Zylo
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: