Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Jorgo Telo

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:47

2) PISHTARĖ NĖ BREZA
(Pėr kėngė)

(Nga Jorgo S. Telo)

Shqiponja shqiptare me shqipen nė buzė
Donte abetaren. Lirinė, flamurė.
O Rilindasit e shquar,
Shkronjat ndezėt flakė.
E grisėt koren e natės
Me pen’ e me shpatė.

Penėn – vetėtimė ngjyet nė det loti.
Nėpėr fletė zemrash ģ dhatė shkronjat Kombit.
Gjuha shqipe tė mos shuhej,
Bėtė besa-besė.
Nė themel vutė shpirtin tuaj,
o e imja shpresė!

Koton sot kujtojmė edfhe Pandelinė.
Ēajupin dhe Dilon, trime Uraninė…
Shkronjat shqipe pėrmbi korba
aDerdhėt breshėrimė.
Taė artat, tė nxehtat shkronja
Do zgjonin lirinė.

Kujtojm’ Bashon, Harxhin,
Div – EQREM ĒABEJNĖ…
Lindi Gjirokastra… sa e sa tė tjerė…
Nėpėr breza sa t’jet’ jeta
Do mbeten pishtarė.
Shqipja me krahėt e lehta.
Ģ nderon me radhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:47

UJĖVARAT E FIKSIMEVE TĖ MOSHĖS

Pėrherė mė shkarrėzehen pėrsysh
ujėvara flokėsh,
ujėvara ndjenjash
e fjalėsh.
Zbresin ato tė papėrmbajtura
si adoleshente
prej shkallėsh.
Herė ledhatare e ėmbėlshore
Herė tė ngrysura dhe lėnguese
Herė me ftohtėsi bore…
Pėrmbajnė ujėvarat brenda rrymės
tėrėsinė e viteve tė mia,
tė papėrfshira
nga ylberėsia
Mė sė shpeshti pėrshfaqen
me ngut tė pamotivuar.
Turren vrulltas
mbi vetullat
e pėrmbi qerpikėt e mi
tė moshuar.
Pėrmbajnė ato nė vetvete
tėrė torbėn e plotuar me fiksime:
Mallin pėr vendlindje
Pasionin pėr dije,
Xhelozinė pėr rininė
e tejshkuar
pėrzier me dhimbjet
dhe cdo etje,
ku janė endur dhe enden:
Mbijetimi i jetės, njohja e botės, pėrjetėsia…
Endet mbi ballin e latuar
Hyjnesha e mendimit dhe ndjenjave:
DASHURIA.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:48

Ujevara e fiksimeve te moshes (Poezi e proze nga Jorgo S. TELO

--------------------------------------------------------------------------------


Ē’KEMI THĖNĖ
E STĖRTHĖNĖ?!

A mban mend, hėnėz e ngrėnė,
Ē’kemi thėnė
e stėrthėnė?

Sy ndėr sy ndenjėm parmbrėmė,
Ē’kemi thėnė
e stėrthėnė?

Pėrmbi bar te molla tėndė
Ē’kemi thėnė
e stėrthėnė?

Folėm pak edhe diē bėmė…
Ē’kemi thėnė
e stėrthėnė?

Na spėrkatėn zogjt’ me kėngė.
Ē’kemi thėnė
e stėrthėnė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:48

DEHUR NGA BUKURIA

Brenda kopshtrave tė mia
Sulet vrap ujėt nga vija.
Ē’i pėrdredh degėt hardhia!
Luleplot vishet kajsia.
Dehur-o nga bukuria.
Refreni: (pas ēdo vargu)
Rrituni, rrush e kajsi,
Kokrraplot me ėmbėlsi
Pėr mua dhe miqt’ e mi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:48

GUDULISJET

Vashė me fustan tė bardhė,
Fap me sy, ēėk – me qepallė.
Gudu-gudu-gudulia
Prush i ndez ndjenjat e mia.

Ku gjen mė bukur, moj mike
Nat’ e dit’ me gudulisje!
Gudu-gudu-gudulia
Prush i ndez ndjenjat e mia.

Njė gudulisje nėn dorė
Ma jep me gishtin e hollė.
Gudu-gudu-gudulia
Prush i ndez ndjenjat e mia.

Me gudulisjet nė injė
Sytė tanė vetėtijnė.
Gudu-gudu-gudulia
Prush i ndez ndjenjat e mia.

Le kur gudulis nė buzė
Me buzėt e tua shpuzė!
Gudu-gudu-gudulia
Prush i ndez ndjenjat e mia.

Vitet vinė edhe ikin.
Gudulisjet ndezin shpirtin.
Gudu-gudu-gudulia
Prush i ndez ndjenjat e mia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:49

PĖRKĖDHELITĖ

Dhelet e pėrkėdhelitė
Gosti janė pėr tė rinjtė.
Kalon koha kili-vili…
S’i kursen kėngėt bilbili.
Kili-vili ikin orėt…
S’njohin tė velur rinorėt.
Me kilikosje, pėrkdhelje
Edhe pleqtė s’kanė velje.
Ku ka mėri dhe urrejtje
Shteron jet’ e kėsaj jete.
Me gaz e pėrkėdheli
Kalon shpirti mrekulli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:49

VOGĖLUSHES

Sumbull e kėsaj mėhalle,
vogėlane, vogėlane,
sumbullesha bukurane!

Para meje hapin ndale!
vogėlane, vogėlane,
sumbullesha bukurane!

Mos u ngut, ec me ngadale!
vogėlane, vogėlane,
sumbullesha bukurane!

Eja tek unė pėrfare.
vogėlane, vogėlane,
sumbullesha bukurane!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:49

TESPIET

Duke ndenjur ndėnė hije,
Rri e numėroj tespiet.
Tejembanė syt’ i shpie.
Stepem prej njė bukurie.
Shpejt mė njohu bukuria:
Lastarja nga Zagoria…
Sikur m’u kthye rinia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:49

Ē’U BĖRE, MOJ DJALĖRI?

Sa shoh veten nė pasqyrė,
Sepse ,mbetem si i ngrirė.
Mė tremb ēdo rrudhė e ēdo thinjė.
Mbetem me duart nė injė.
Rri e fėrkoj ndonjė brinjė.
Pres i ngeshėm pleqėrinė.
Ku ta gjej prapė rininė?
Ē’u bėre, moj djalėri?
Vetėm shpirtin kam si ty.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:50

PILIVESA

Dole herėt nė mėngjes,
Ē’ke moj pili-pilivesė?!
S’lave dot as syt’ e zes.
Ē’ke moj pili-pilivesė?!
Nuk i the njė fjalė Nėnesė.
Ē’ke moj pili-pilivesė?!
Shkove nė ledh tė bahēesė.
Ē’ke moj pili-pilivesė?!
Atje tė priste njė shpresė…
Ē’ke moj pili-pilivesė?!
Bukuroshit i dhe besė…
Ē’ke moj pili-pilivesė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:50

KĖMBĖMBARI

Kur komshiu u martua,
isha njė fėmijė i shtruar.

Nė mushkėn e nuses flokverdhė
Mė rrotulluan tri herė.

Mė zgjodhėn si kėmbėmbarė,
qė tė bėnte nusja djalė.

Kėmba ime mirė ngjiti:
Tre djelmosha nusja rriti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:50

EJA, THĖLLĖZĖ E DĖLLĖNJĖS!

Malin zbret, mbushur me kėngė,
Krahėshkruara thėllėzė
Eja, thėllėzė e dėllėnjės,
Tė dy tok t’ia marrim kėngės!

Tė pres te pjergulla tėndė,
Te kolltuku bojgėshtėnjė.
Eja, thėllėzė e dėllėnjės,
Tė dy tok t’ia marrim kėngės!

Tė gėzuar ē’ma ke zėnė,
Ma rrėmben shpirtin tė tėrė.
Eja, thėllėzė e dėllėnjės,
Tė dy tok t’ia marrim kėngės!

Edhe zogjtė t’i mėsojmė
Thėllėzorēen mos harrojnė.
Eja, thėllėzė e dėllėnjės,
Tė dy tok t’ia marrim kėngės!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:50

SA PO MĖ LODH!

Mike, sa mė lodhe mua,
Duke tė thėnė: “Tė dua!”
Ti amo dhe s’agapas!
Unė tė flas e ti s’mė qas.


Ta dish, sa tė dua unė,
Nuk do mė lodhje kaq shumė.
Ti amo dhe s’agapas!
Unė tė flas e ti s’mė qas.


Mos mė lėr si tė zalisur.
Thuaj: “Po!”, moj gjoksstolisur!
Ti amo dhe s’agapas!
Unė tė flas e ti s’mė qas.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:50

SHTEG PĖR DASHURI

CJAPI:“Ftujake, pse m’u mėrzite?
Unė tė ndolla, ti mė ike…
Syndėrsy fjalėt pėrplasen
Cjap larani me ftujaken.

FTUJA:“Cjap, o cjap vetullkafenjtė,
Mos m’u sul me brirė pėrpjetė!
Syndėrsy fjalėt pėrplasen
Cjap larani me ftujaken.

CJAPI:“Brirėt janė lezeti ynė.
Me ta mbrojmė dashurinė.
Syndėrsy fjalėt pėrplasen
Cjap larani me ftujaken.

FTUJA:“Cjap laran, ē’e merr me vrap?
Nuk mė kap dot me inat.
Syndėrsy fjalėt pėrplasen
Cjap larani me ftujaken.

CJAPI:“Lėri nazet, moj ftujake!
Tė pres tė mė vish pasdarke!
Syndėrsy fjalėt pėrplasen
Cjap larani me ftujaken.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:51

URATA DHE SOPATA

Njė kėng’ e vjetėr ē’na thotė,
Pėr njė prift me leshrat – okė?
Merrte rrugėn pėr korie.
Mblidh e ha lajthi nėn hije.
Tutje-tėhu syt i vėrviste.
Na pa njė sopat nazike.
Sapo u kthye nė fshat.
Rrotull seē iu mblodhėn gratė:
“Na kthe sopatėn, uratė!”
Qė t’ua kthente, kujt i humbi,
Diē kėrkonte Toto-lumi…
“Nė doni, t’u jap naxhaken,
Mė jepni buzėn dhe faqen.”
“Ē’na kėrkon, more i marrė,
Kur ne kemi burrat tanė?”


---------------------------------------------

Ujevara e fiksimeve te moshes (Poezi e proze nga Jorgo S. TELO

--------------------------------------------------------------------------------

E PĖRPIKTĖ NĖ TAKIME

Sot tė dua, mikja ime
Tė pėrpiktė nė takime.

Ta thashė troē qė nė fejesė:
“Lyp nga vetja korrektesė.


Nėse njėri-tjetrin duam,
Ta nderojm’ kohėn e ēmuar.

---------------------------------------

KUVEND ME ALI ASLLANIN (Satire nga Jorgo TELO)

--------------------------------------------------------------------------------

KUVEND ME ALI ASLLANIN…
(Satirė - nė vend tė fejtonit)
(Nga Jorgo S. TELO)

Ngrehu pak, Ali Asllani, o i madh mes tė mėdhenjve,
Pa shikoje sot “radarin”, perėndoi koh’ e maskarenjve?!
Shumė vite – avulluan, o sa ngjarje mori era!
Pa shih… hallet a mbaruan, apo qesin bisqe tė tjera?

Domosdo nga koha jote diē ka mbetur trashėgim…
Telendisur nėpėr mote – vendi yt e vendi im.
Ē’ėsht’ ky mot pėrherė i vranėt, o Asllan i penės shqipe?
Ē’ėshtė kjo lakmi e shkalė pėr ryshfete e pėr ofiqe?!

Eh, Ali, o gjuhėshpatė, janė ndryshuar marifetet..!
Sot rallėkush mendon pėr Nėnėn e shumėkush vetėm pėr vete.
Fluturojn’ orėt e ditės veē me kafe, pije e mish.
Ēdo parti veē militantėsh pjell dhe kapedanė partish…

Ndahet bishti i hardhucės, na formon parti tė re
Zhgrryhen “VIP-at” brenda llucės, njėri kap e tjetri le…
Marrin vrull planet e pista, marrin hov intrigėritė.
Nisin qė pa zbardhur dita e kulmojn’ nė muzg tė zymtė.

Le pa le… kemi gazeta aq sa fjalė ka fjalori
ēka zbardh njėra e nxin tjetra, hajde, lumi qė s’na mori!
Na prodhojn’ parti mė vete deputet’ tė zemėruar
ē’havalera mban mbi vete, o ti popull i duruar…!

Dhe si palmat n’Ekuator – plot “doktorė”, “profesorė”…
Vuu diplomat pa hiē zor… me bollėk stimujt “onorė”…!
E vėrtit gjithēka paraja, siē do babi e mamaja…!
Trurit i bėhet hataja… krejt “kopeja” del “pėllaja”**

Diē mė flet e diē mė thua… ē’tė tė them e ē’tė mė thuash?
Herė flas ato qė s’dua. Bluaj, mokėr…! Ēfarė tė bluash…!
Ishin…ē’ishin partizanėt, legalist - nacionalistėt…
Nėnės sot kockat ia hanė korruptivėt, karrieristėt…


S’jemi vetėm vend stuhirash, jemi edhe vend ēudirash…
Gjuhėn fort e “pasurojmė”, hajde me lloj – lloj kėllirash.
Pėr njė zyrė e ca kolltukė, gjėmėmadhi tė bėn gjėmėn
ēakėrdiset krejt nga trutė; pa tė keq pėrdhos dhe Nėnėn.

Le pėrmbytjet e rrėshqitjet… e tė sosur s’kanė ikjet…
Nuk vė dorė pėrsėmbari asnjė forcė politike…!
Vijn’ e shkojn’ ndėrkombėtarėt… pėsh –pėsh-pėsh me tė dy palėt
S’i tund gjė as pushtetarėt, s’i shkund gjė opozitarėt…!

Nėpėr vite ē’nuk po shohim, s’kanė tė sosur mitingashėt.
Ngrėnė lart dhe ulin hovin, bash siē duan “dollibashėt”…
Duke “rendur” drejt Evropės nėpėr diell, nėpėr terr.
Nėna gishtin i vė kokės… “Korbaaa, kujt t’ia di pėr “nder”…?!

Disa rrjepin edhe pleshtin… Sa tė madh e kanė nepsin!
Shoqi -shoqit ēfarė s’i qesin, kur njė popull shtrėngon mesin…!
Edhe “portat”kur ndėrrohen … me tė mirė a me tė keq
Goj’e madhe e kėsaj bote nėpėr gojė ligsht na heq…!

E di mirė njerėzia – kush ėshtė gjasa mė nazike…
Zbardhet dita, ngryset dita me gallata politike…
Mbushen sheshe, zbrazen sheshe nė kėrkim tė ndershmėrisė.
Politika zė ngėrdheshet… Ndershmėrin’ s’e ka pėr fis…

Ca lėpijnė, ē’kanė pėshtyrė, sapo marrin njė detyrė.
Ca tė tjerė kohėn shtyjnė, me ankesa zyrė mė zyrė…
Ca gatuajn’ ligj pas ligji… ca pėrēmojnė Kryeligj.
Disa shtetin e shpėrfillin, kur janė vet’ ligj dhe “Maliq”…!

Shihe veten pak, o popull, je pėrēarė ēika - ēika
Ngastra- ngastra, copa – copa… siē ka shijet politika
S’njohim veten, si po ecim, por na njeh sė paku bota.
Ecim para apo ngecim, nuk na mbajtka ujė shporta…!

Po bredh krimi frelėshuar, sheshpėrshesh apo maskuar.
Nuk ka vler’ jet’ e uruar, sikur t’ishte koh’ e shkuar.
Na ngjan vetja buzė njė honi…zgjat – stėrzgjat ky transicioni.
Sikur thotė, doni a s’doni, durim bėni e duroni…!

Jepi, popull, jepi votat, hidhe votėn kot mė kot
Sot njė palė mban kutitė, kurse tjetra bėn bojkot.
Po tė pyeėsh tek-a-tek, shumė shfaqen tė kėnaqur…
Nė lėnē hapur ndonjė “shteg”, turren jasht’ tė papėrmbajtur…!

Ndihna, Zot, qė gjykon saktė: si t’ia bėjmė politikės?!
Gurgule gjer nė mesnatė, korrupsion nė mes tė ditės…!
Shesh pėr shesh i ndezur sherri… shaj tė shajmė, ēirr tė ējerrim.
Nėnėgjorėn e zė tmerri, teksa thot’: “Ika nga “Ferri”…

Si tė majtė e tė djathtė, nuk di pse… njėsoj mė ngjajnė.
Si nga llafet dhe “orekset” dallojn’ vetėm disa gram…
Ēeleviten* nga surrati veēse kur nisin votimet.
Pėr mashtrime janė gati, si lumenj derdhen premtimet…

…Ē’ tė tė them tjetėr, Asllan, ē’tė tė them dhe ty, Ēajup?
Mė ndihmo, Migjen vigan, as avash e as me ngut…!
Pyes shpresėn e venitur: “Pa mė thuaj, pa pėrtesė:
Pse mė rri si e dremitur, mos ke vdekur, o moj shpresė?

Fjalėn merr shpresa shqiptare, duke shkundur historinė:
“Ndoshta nuk mė njihni fare; s’i s’jetokam, kur marr frymė?
Te ky truall ku frymoj, bėj durim edhe nuk jepem
Te Shqiponja mbijetoj. Kompromis nuk bėj me vdekjen…!”

Ja, kjo shpresė na mban tė gjallė… nė ēdo vatėr, nė ēdo prag.
Duke u ngjitur shkallė – shkallė, sado afėr, sado larg…
Lavdi paē, Ali Asllani; i bėj ftesė zėrit Tėnd,
Ngrehu, fol si aty pari, ta lartojmė kėtė vend…!

Po mė ngec pena kėtu, siē ka ngecur politika…
Rri, dėgjoj tutje – tėhu - ē’thot Europa, Amerika.
I Madh, i vogėl ta dijė, ne pa izė*** s’bėjmė njė ēap.
Siē na thonė marrim frymė, gjersa veten ta bėjmė zap...

*Ēeleviten = gjallėrohen (krahinizėm)
** pėllaja = pjellore (krahinizėm)
*** izė = leje (krahinizėm)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 13:52

KUR SHKON HAKA TEK I ZOTI…!

Dhe ja, mė nė fund bekim dha Drejtėsia:
Dhe pse me vonesė… mė mirė von’ se kurrė.
Buzėqesh Kosova, ngėrdheshet Serbia;
Dhe flatron Shqiponja krenare mbi flamur.

Flatron e hareshme mbi trojet kombėtare
Ėndėrruar ndėr shekuj… etshėm mot pas moti…
Tash haka iu dha ēėshtjes Kosovare;
Gėzon Shqipėria me flamur kastrioti.

Tė ligjshme – Pavarėsinė, e lumja Kosovė;
Ecjen mos e step, dhe vrapo lirisht!
Tok, si njė familje tė rendim dorė pėr dorė;
Dhe kėngėt e vallet t’i ndezim shqiptarisht.

Kėndo, Pagarusha, mos resht, o Agim Gasshi!
Kushtrim zeri juaj … mė fort tė buēsasė…
Hasmėt gjithandej tė heshtin, tė pėlcasin.
Bilbilat, kanarinat me ju tė mblidhen bashkė.

U krye sot Kosova dhe me Drejtėsi
E mendjes t’i thrrasin qeverit’ e vonuara.
T’njihet sa mė shpejt kjo Pavarėsi;
Boll mė nė pritje me t’drejta tė mohuara…

Tė bekoi Drejtėsia, moj Kosovė
Detyrat qė t’pėrkasin tani zgjidhi shtruar…!
E paqen e brendshme vet’ merre nė dorė
Ngadhnjyese t’jesh pėrherė lart duke flatruar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Jorgo Telo
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: