Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Jorgo Telo

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:07

Jorgo TELO
(Fabula)LESHNAJĖ


Nė stanģn ku gatuheshģn lģgjet e yjeve
u mblodhėn ngutshėm
shenjat e “Zodģakut”:
qė nga pampersat e fėmģjėve
gjer te pufkat e plakut…
gjallesa tė ujrave,
lģvadheve, pyjeve.
Pėrmģdģs patģ dhe asģsh,
qė s’kģshģn gojė,
sy e bģsht.
Ēdolloj flģste nė gjuhėn e vet.
S’u morėn vesh askurrė
(me sa pamė)
nė ekran apo gazetė
nuk gjen veēse katrahurė
“Ēorodģtje mė tė organģzuar
kjo botė nuk ka provuar.” -
ģa krģsėn nė kor rrezet dģellore:
- Ē’ėshtė kjo komedģ tokėsore?
Ē’tė jetė kjo leshnajė,
dreqģ ta hajė?!

Dģsa zunė vend
nė mes,
dģsa pėrfund,
tė tjerė –
nė majė
Leshnajė… tėpkėn…leshnajė…!


ZONJA DHE KONĢA

Njė para njė mbrapa
ecnģn nė njė pyllnajė.
Qorton zonja konen:
“Ē’mė ecėn zģgzag,
ec drejt dreqģ tė tė hajė!
- Pa ulģ dhe tģ mbģ ballė flokėt
a shģkohet me tėre kėte lesh
mbi kokė?!


DEPOZITAT E UJIT

Njė dhjetė kuģntalshe
thģrrģ me sa kģsh “takat”:
- Mbģ pallatet me shumė kate
ne u ndodhėm mė me fat.
U folģ nga poshtė njė \unak:
- Po kur s’u vjen ujģ lart?
- Do marrģm
pėrrmjerrtarėt nė bark!


TĖ NJĖ GJAKU

U pėrfytėn keqaz
dy palė kėpucė.
(Njėra palė: hundėplloēė,
tjetra: tģp – majucė)

- Kėtu kemģ qenė.
Ju erdhėt mė pas, -
u shprehėn ballėgjerat.
- Ulnģ hundėn sė paku,
jemģ tė njė gjaku.
- Sģ, sģ, sģģģ?
- Posģģģģ! Posģģģ!
Ne jemģ tė gjyshģt;
veē mosha na ndan.
Ju jenģ tė nģpģt
e njė raft na mban.

Dhe majėn – fėndyell
edhe mendjefyell
me pėrbuzje pėrqark vėshtruan.
Ballėgjerat s’u fyen,
veē trģshtģmģn shtuan…


KONKURSĢ

U ēel konkursģ nė lėmģn ndjenjėsor.
U turrėn mėtģmtarėt drejt skenės,
zunė vend qosh mė qosh
edhe pse salla… fare bosh.
- Vetėshpallem “njėshģ” –
folģ ģ parģ seksģ.
Pasoģ puthja: “E ē’dėrdģllģt, more,
pėr tė mbėrrģtur derģ tek ty,
nuk e sheh qė unė jam “ēelėsģ”…
dģplomuar
qysh nė prehģstorģ.
Dģēka pėshpėrģtėn
pasģonet, vėshtrģmet, ledhatģmet,
gudulģsjet, cģmbģsjet e mģklģmet.
Nuk ģ dėgjoģ kush.
E morģ fjalėn zemra
kryetare e jurģsė:
- Ēmģmģ ģ parė ģ takon
dashurģsė.


DREDHJE E PĖRDREDHJE

Dredh bģshtģn qengjģ,
ėndshėm kur pģ
tek e ėma e vet.
E dredh dhe konģa,
teksa qenushģn pret.
“Me dredhje e pėrdredhje
qenka e ngjģzur kjo botė e pasosur…”-
pėrflet njė zė ģ panjohur.
Mė tepėr e dredh macja
e kurvģckė tullumbacja…


FAJTORĢ

Dy dopjo
rakģ rrushģ
rrėkėlleu arģu
e u shkarrėzye
nė njė rrokullimė…
U kėrkua fajtorģ.
Vendosėn e…
prenė hardhģnė.


MERAKU

Trokģtģ gjelģ te patoku avokat:
“Mė thonė zoēkat:
- Ke lepurģn nė bark!”
E dua njė mendje.
- E kanė ato, o gjel,
njė merak…
T’ģ mbash nė zemėr
e jo nė bark!
Kur tģ sģllesh me to sģ Sulltan,
ato do thėrrasģn dģkė…
t’ģa dalģn mbanė…


OJ, Ē’PARALELE!

Nastradģnģ kģsh vajz’e djalė,
Vajzėn – gatģ pėr nė kalė…
Shkes’, ndėrmjetės strehėn dģnģn;
trokģtėn te Nastradģnģ.

Tak-a tuk nė portė trokģtje;
(Nastro, grua – ēuēurģtje):
- Kuptohet… do t’ģ pres vetė
- Mė mģrė le tė shkoj unė.
- Ē’thua? Tė na prģshėsh punė?
- Ua ē’na thėnke, efendģ,
unė prģsh punė apo tģ?
U ndģe fort njė zė nga brenda:
“Ēupa jonė ėsht’ yll me shkėndla…
ėshtė shpģrt e sua trģmģ.
Nga mendja?
Nastron e njģhnģ…!
Fol e fol e padurģmuar
Zonj’ e Nastros pa pushuar…
- Prģt, moj! -Nastrua ģa ndal vrullģn,
duro, se rrėmbeva hurģn!
- Pėr ēfarė hurģ po mė flet,
o rrėnxaku pėr ģbret?
- Pėr atė qė s’ta prźt trurģ:
kur s’ndez fjala, gjėmon drurģ…!
Ja, kėshtu pa ndesur sherr,
fjalėn Nastrua fėt e merr:
- E qė thonģ ju, moj zonja,
vajza jonė ėshtė mė e sojmja,
domosdo dhe mė e kolmja;
nga ē’gjallojnė nė kėto vģse,
pastėrtore dhe amvģse.
Ėshtė e bukur, buzėburbuqe,
tėpkėn e ėma pėr huqe…
Nuk gjen vashė mė tė mbarė,
s’do duronģ pėr ta parė
Edhe gjashtė muaj me barrė!…
Do ta shģhnģ;
s’ka tė sharė!”

Kaq deshėn mbleset dhe shkuan;
gatģ sa nuk fluturuan
Zonj’ e Nastros nga pėrbrenda
Na ģ kģsh veshėt me rrėmba
edhe dolģ mė vėrtģk
e tė shoqģt ģu vėrvģt:
“Pģkaaa pėr atė mendje llum;
shave vajzėn, mor tutkun!
Na le vajzėn pa martuar,
o budall ģ shpartalluar!
- Dale, moj, ta marrģm shtruar,
harrove javėn e shkuar,
sģ shģtėm lopėn e skaduar?
Askush tek ne nuk u qas,
veē kur thashė “E kemģ barsė…”;
na e rrėmbyen nga duart;
jam apo s’jam ģ zgjuar?!
- Mor tė plastė ty kjo kokė;
na e bėre vajzėn lopė! -
Ģu vėrsul zonja me shkop.
Mbetģ Nastrua sģ zorzop.
Sģ zorzop nė prag tė portės
Ngelģ ģ menēurģ ģ botės…
Mė vonė nģsģ ģ ra kokės…


ZOGTHĢ

Zogthģ ģ dallėndyshes
ģ ruhej furģsė sė kalģt tė qyqes.
Nga s’e prģste,
ģu avģt njė ēast lģgėsģe:
Tok me ēerdhen
edhe vetė zogthģn
asgjėsoģ njė thupėr fėmģje…


ETJE

Maēoku zģosh
nuk ndģhet ģ qetė.
Nuk gjen karar
as me qenģen e vet.
Herė nduk bģshtģn,
herė mustaqet nduk,
herė pozģcģonohet
tė turret me ngut.
Ģ parģ ndėr tė tjerėt
ģnģcģatģvėn merr…
S’ģ pėlqen harmonģa;
kėrkon vetėm sherr.


RĢNOVĢM

Dehur malģ nga lėvdatat:
- Sģ ndģhesh, moj fushė – plaka?
Tjetra dėgjoģ e gajasģ
e ē’kģshte nė bark ģa plasģ:
- Mos e mba kokėn pėrpjetė.
Tė mbetģ trupģ skelet,
pėrmbģ ty pjerdhģn rrufetė!
Tģ po plakesh, o dģtėzģ.
Unė rģnohem…marr nga ty…


SHPĖRFYTYRĢM

E pėrmbysura kupė e qģellģt
me tokėn larushe nģsģ kuvend:
- Tė dėrgoj pareshtur rreshje
e tė pastroj anekėnd.
Tģ… tym, pluhur nģs drejt meje
sģ dhe tokėsoret sherre…
Mė parė ē’tė pėrmend;
je a s’je me mend?
Ģa pret toka kreshpėruar:
- Je selģ e zotave,
o ģ vetėbekuar,
veē s’je ģ pamėkat.
Pse ģ tejkalon dėrgesat
e lagta e tė thata?
Ē’mė lypsen mua
bubullģma, rrufe e shtrėngata?
Ma drobģt kurmģn
pa kurrfarė pendese.
- Tė dy, o tokė,
e shpėrfytyrojmė veten!

BĢBLA E KURANĢ
Njė dģtė shkurtģ
me mjegull e pa dģell
Bģbėl e Kuran
S’panė mė
njė “gram” qģell.
Me vģte tė tėra
ranė nė letargjģ.
Porse mbģjetuan;
ato e dģnė se sģ…
… Vonė u ngroh motģ…
Shpejt u shpluhurosėn.
Tė ecnģn
dorė pėr dorė
thanė…
dhe vepruan,
sģē vendosėn.

Dhe ecģn faqepastėr;
s’ģ pengon askush.
Pėr brenga e plagė
nuk rrėmbyen pushkė.
- Fģtuam tė drejtėn,
kur terrģ u hoq.
- Po, vėlla,
falė durģmģt tė pashoq.
Nė raft bģblģotekash
rrģnė me fģnesė.
Kanė ē’tė pėrcjellģn
te ēdonjė krģjesė…


KĖRTHĢZA

U derdhėn kureshtarė
sytė nė qendėrbark.
- Mos u habģtnģ! – tha kėrthģza, -
tek mė shģhnģ nga lart.
- Sģ duron, moj e uruar,
fshehur dhe… e padrģtėzuar?
- Eh, sģ ju kam qenė dģkur
nė fģllesė
pa mbulesė.
Nėn dģell dģgjesha zhur.
Mandej ma zunė pamjen krejt.
E prapė koha
ndėrroģ “fletė”…
Ēupėlģnat mė nxorrėn sėrģsh
e frymė po marr lģrģsht.

Njė zė afėr kėrthģzės:
“Mos, vallė, ēupat
po vģhen nė garė me dhģnė
me ģdealģn e rģkthģmģt
nė orģgjģnė?!


GOTAT

Kundruall shoqja – shoqes
nė pah qesnģn vetveten:
Njėra:- O, sa buzė nė dģtė
mua po mė qepen!
Tjertra: - Sa mė puthģn nė dģtė – netė mua,
nuk ka tė numėruar.

Dėgjoģ sa dėgjoģ njė gotė e vetmuar,
sģ medģtoģ pak,
ģa behu mbģ banak:
- Kushedģ pse s’ka ardhur sot
ģ shkretģ!
Dėgjomėnģ moj mburrake:
Gota… pa buzėt e poetģt –
sģ shkretėtģra nė breg te detģt.
Kėsaj ģ them puthje unė
(dhe ra nė gjumģn
ėndrrashumė)


ME … “TA LASHĖ!”

Fajtorė e dėshmģtarė
pėrballė “peshores” nė radhė.
Akuzatore – njė shtyllė tensģonģ.
Duarlģdhur – njė masė trģtolģ.
Cjapģ – kryetar gjykate.
Dhelpra – avokate.

Sģ mbaroģ procedura rutģnė,
lypģ trģtolģ pafajėsģnė:
- Kapsola mė shtyu nė mėkat,
mė kallģ zjarrģn nė bark.
- Ē’po flet kėshtu? Po fģtģlģ…
nuk paskėrka faj katģlģ?
- Ē’thua, moj, ē’faj paskam unė?
Dy duar mė vunė nė punė…


GJARPRĢ

Lakohet e shpėrdrģdhet gjarprģ
Fsheh trupģn,
qet kokėn nga njė vėrė:
- Pse mė kenģ ģnat tė tėrė?
Mėkatin….Tejstėrgjyshģ ģm
stėrlashtė e ka bėrė…
- Ģ mallkuar do ngelesh gjģthsesģ;
Helmģn…ende
pa lejė e mban,
mor zotėrģ!


ERASHKA

Flladģste gjallesat erashka:
“Jam e bukur,
joshėse,
e fortė.
Nuk kam dert
e nuk kam mort
kurrsesģ.
E lģndur
pėr t’ju dhuruar freskģ.
Veē… me njė kusht:
Nė donģ tė mė kģnģ pėr fresk
me dģtė, javė e me muaj,
mos mė trandnģ mua.
Trandnģ kokėn tuaj!


DY TRĖNDAFĢLAT

Njėrģ – ģ ģmėt,
njomzak, ģ pazė.
Tjetrģ – shtathedhur,
me goxha kozmetģkė,
me palat e kadģfejta
njė mbģ njė.
Ģmcaku nuk para bģnte nė sy.
Veē… hundėt e mjedģsģt
nė lėvģzje ģ vurģ aģ…
Bukuroshģ
me fustanellėn palė – palė,
sytė e shumtė bėrģ kureshtarė.
Pa njėrģ – tjetrģn
s’joshnģn kėnd kurrfarė.
Drejt tyre pģkla e vesės
u mbėrthye:
- Ju jenģ njė ēģft ģ pėrkryer!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:08

ĖNDĖRRIM DJALOSHAR

Me urdhėr magjik mblodha shtojzavallet.
Mes tyre ndriti si perlė njė vajzė.
U bėra vigan dhe ģ shtrydha malet.
Me floririn e tyre bėra njė unazė.


BUKURIA

Bukuria ka joshje magjike
edhe kur pėrpiqesh t’ģ largohesh
edhe tė vetėquhesh
“President ģ fanatikėve…”


NDALU PAK!

Tek shpėrthen si rreze…tutje;
ndalu pak, vajzė “hajdute”!

Pse ia more dritėn diellit?
Pse blunė e detit grabite?
Pse hirėsin’ ia more qiellit?
Pse ngjyrat ylberit ia thithe?

Farfurinė e gushės sė bardhė
edhe flokėt krela-krela
tinnzisht Deas ia ke marrė.
Eh, sa “thesare” nga EVA!

Fshehur nėn rrobat e holla –
njomėshti e bardhėsi.
Kujdes, mos tė zėrė kolla
nga tė ftohtit, moj perri!

…………………………

Tė rėndojnė shumė “grabitje”…
Ndaj ma rrite kėrshėrinė.
Ndalu pak, vajzė hajdute!
Mė ke vjedhur dashurinė…


RINORE

“Po marr guximin, qė t’ju shkruaj;
ē’do deshėt mė veē shpirtit tim?”
(E nisi kėshtu Tatjana pa u druar,
kur Onjegini priste pa durim.)

Edhe unė shpesh nė mėdyshje…
(Ndoshta nga mosha… S’e kuptoj);
po tė nis zemrėn dallėndyshe.
Brenda njė letre, mike moj!

Dhe kur ta marrėsh kėtė letėr,
pa e lexuar, mos e gris!
Mbaj, sėpaku, njė kujtim tė zbehtė;
nėse s’tė ngroh prushi ģ dashurisė.


KUNADHES

Shumė ia paske frikėn dritės,
kunadhe, mikesh’ e natės.
Me ata sy vetėtitės
mė verbon gjithnjė pas darkės.

Qimebuta kadife,
le ta marrim shtruar-shtruar.
Pa mė thuaj, mike, ē’ke?
Pse s’vjen ditėn – vezulluar?

Ta dish mirė… syt’ e mi
dot nuk nginjen duke t’parė.
Edhe dora rehat s’rri,
pa tė rrokur, pa tė ngarė.

Dita ėshtė pėr ēuēuritje.
Nata ėshtė pėr tjetėr punė…
Tė dyja duan zbavitje
dhe zbavitja s’tė lodh kurrė.


ZENIT

Prehem nė ēlodhjen tėnde
tė blertė.
Kėndoj me buzėt e tua
hark-drite.
Ėndėrroj
brenda gjumit tim tė qetė.
Zgjohem
nė mėngjeset e mia poetike.


FASADA

Sepse mė ftoh kjo “nxehtėsia” jote.
Sepse mė zbeh ky zbukurimi yt…
Sepse mė tremb me fjalė dashurore.
Sepse mė djeg,
kur m’ģ hedh dy syt’.

Diēka tjetėr, duhej
tė pėrndodhte.
Me joshjet mė fsheh tė vėrtetėn.
Mes buzėve diēka tė lexohet…
Diēka si…tradhti e freskėt…


NĖ KLASĖ

Ti bėn sikur sheh
nė tabelėn e zezė.
Nė fakt me bisht tė syrit
mė sheh mua.
Bėn sikur dėgjon,
ē’flitet pėr shkencėn.
Veē gjetkė pėrhumbin
mendimet e tua.

Vijon shpjegimi
e ti sikur s’ve merak.
Ul kryet e gjasme lexon mbi libėr.
Unė ģ gjori
ēdo lėvizje tėnden kap
dhe vargje hedh
mbi letrėn e virgjėr.


KĖNGĖ QĖ S’SHTERON

Tek buzėqeshja jote
ģ gjej strehė ėndrrės.
Tek qielli ģ syrit tėnd
ģ bėj fole zemrės.

Te dėshira e pathėnė,
te fjala qė prushėron;
gjejmė veveten si kėngė
si kėnga qė kurrė s’shteron.


NĖ PLAZH

Ģ qortova retė shihedhėse;
u larguan turravrap.
Ģ bėra zė detit gjithėdallgėsh,
u shndėrrua nė puhizė e fllad.

Me forcėn magjike tė fjalės
shumėēka antiplazh e bėra zap.
Veē mendjen s’ia ktheva dot vashės.
Si mjegull mė iku s’di sa larg.


PĖR TEK TY

Eh, pėr tė hyrė nė zemrėn tende,
m’u desh tė hidhja goxha lumė.
Falė “Po-sė” qė me the nė mbrėmje
dhe ujin e lumit e thaj unė.


NĖSE

Ma thuaj,
nėse dėshiron diēka prej meje!
Ma thuaj,
nėse nuk do qė tė lozim sė bashku!
Ma thuaj,
nėse dėshiron manushaqe!
Ma thuaj,
nėse do njė kėngė rinore!

Nėse s’do qė tė vallėsojmė bashkė,
ma thuaj
Nėse nuk do qė t’ģ sodisim yjet nėpėr natė,
ma thuaj!
Nėse nuk e pranon njė puthje tinzare,
ma thuaj!
Nėse nuk mė dashuron fare,
tė lutem,
mos ma thuaj!


E ZGJEDHURA E ZEMRĖS

Tė pėrzgjedhurės sė zemrės
dendurisht ģ lija takim
nė parkun mbretėror tė ėndrrės.
Herė mė vite e veshur nė tė bardha,
herė si bahēevane.
Disa herė e shoqėruae nga druajtja.
Mė sė shumti
Vetėm
Fare.
Sa netė tė ylberta kam kaluar
me tė pėrzgjedhurėn e zemrės!
Nuk gjen vend mė tė bleruar,
se sa nė Prakun mbretėror
tė ėndrrės.


KUR DOJA TIMEN TĖ TĖ KISHA

Duke lėnduar njė zemėr bujare,
pranove “fatin”
qė tė fali mblesi.
Sa shpejt iu bėre ti manare
tė pėrzgjedhurit
tė Universit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:09

BALADE per KOSOVEN
nga Jorgo S. TELO

BRITMA E LOTIT DHE E GJAKUT
(Baladė nė dy kohė)

Koha e parė(1999)
Sėrish loti yt u pėrzje me gjak,
e gjaku tė trazua me dhe…
Mos do mbetet ģ shkretė ēdo prag?
Mos veē heshtja do ngelet atje?

Larg e pranė tė kam, moj Kosovė!
Larg… se nuk mund tė vij dot tek ty.
Pranė… se tė kam kėtu ēdo orė;
Pranė, se mė ke mbirė nė sy…

E etur pėr liri derdhe, o sa gjak!
E gjaku po tė nxjerr britma e lot.
Loton ēdo nėnė e ēdo vocėrrak,
kur trimėria trondit kėtė botė.

Loti yt – m’ģ madhi n’Europė.
Lart e ngre nivelin e deteve.
Prej dhimbjes ēdo shpirt u pėrlot.
Loti yt – piedestal ģ derteve…

Loti yt – ja, ja po sokėllet.
Britma e lotit dėgjohet ngado.
gjaku yt pėrvėlon tepėr nxehtė.
Loti ģ largimit thėrret: “Jo, joo!”

“Jo, ende nėn kthetra shtazėrie;
Jo, ende nėn “Shpatė Demokleu”.
Jo mė pas traktatesh vrarėlie;
Jo mė, duke ikur nga Atdheu…

Britma e lotit – njė thirrje malli.
Loti ģ Kosovės s’lyp mėshirė.
Gjaku ģ Kosovės – gjak shqiptari;
Britma e lotit ribėn Shqipėrinė.


(Shuaj, o lot, zjarret e shtėpive!
Laji, o lot, pragjet e pėrgjakur!
Mbyti, o lot, kasapėt e fėmijve!
Shndriti, o lot, shpirtrat e pėrflakur!)


Britma e lotit, krisma e pushkės
Gjithė botėn e shkund nga dremitja.
Britma e gjakut tė malit e fushės
Shpresa, ėndrra ģ zhvesh nga sfilitja.


Koha e dytė: (2008)
Dhe prite, Kosovė, nėn britma loti
Dhe pret ende nėn krisma zemrash.
Prite ditėn e pritur prej qėmoti..
Mbi themele gjaku brez pas brezash.

Aureolė lirie ke jasharėt.
Ademin e tė tjerėt ke themel.
Liridashėsit e botės ke idhtarė
Si trime vetveten ke model…

Britma e lotit, klithja e gjakut
Kėrkuan shpagė, donin LIRI…
Nga kėrthiz’ e foshnjės te thinjat e plakut
U ndez ēdo qelizė e “AMĖS” SHQIPĖRI.

Ē’pamje makabre ka parė Universi…!
Ē’drithma llahtarė, ē’ndjekje pa fund…!
Shtazėt vampire sa jetė prisnin;
Sa ģ pashpirt njė shekull u pėrfund!

Ndezja e gjakut, ndezja e lotit –
Flakė qė digjte epshet serbiane.
Flakė e lindur nė zemra baroti.
Flakė qė dogji planet shafrane…

Flaka e pėrndezur nė ēdo flamur
Priu nė beteja, priu trimėrinė.
Ėndrrat makute shndėrroi nė zhur.
Nė vatrat e Tua pėrlindi LIRINĖ.

Britma e lotit – luftė dhėmbpėrdhėmb;
Njė britmė qė s’ndalet me fjalė.
S’ģ teret loti Shqipes mbi shkėmb,
PAVARĖSINĖ po s’puthi nė ballė.

Pavarėsinė e vetshpalle, Kosovė,
E pret tė njihesh nga bota mbarė.
Kjo botė turli, ta mendojė hollė,
tė mos lozė mė me shpirtin shqiptar!

10 prill 1999 – 25 shkurt 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:09

BLASFEMI E VETVETISHME

Zgjata doren,
te arrija pafundesine.
T'ia grabisja Zotit
zotesine.
Zot te vetem te shpallja:
DASHURINE.
(Nga JORGO TELO - shkruar pas degjimit te lajmeve per Mitrovicen e Gerdecin, sot me 17 mars 2008)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:10

JORZAGORITI: "AH, KJO POLITIKE AGURIDHE!"(Duke ndjekur punimet e Kuvendit te Shqiperise ME 19 MARS 2008)
Si me vonese, por se fundi u mblodh i cuditshmi Kuvendi yne.
E C'TE DEGJOSH?!
Palet kundershtare politike na servirin turline me te pashije politike ne kurriz te gjakut, jeteve te pafajshme njerezore qe u fiken ne Gerdec e ne krejt treven perreth. Duke perbaltur njeri-tjetrin politiksit tane te cuditshem, na e transferojne pothuajse dhunshem vemendjen nga tragjedia te gerrmerret estradeske shumevjecare te tyre...
Per mua disi mbushamendes eshte fjala e deputetit Ceka, i cili foli jo me njeanesi, por duke analizuar ceshtjen ne total e duke nxjerre ne pah origjinen e disa pergjegjesave te tragjedise qe i udheheq vetem lakmia per fitime e aspak jetet njerezore.
Politikberesit tane po na irritojne e po na bejne ta ushikojme ekranin me lemeri, sikur te na e kete fajin elektronika... C'mekat! Dhe sa ende keshtu?
Kur do vije dita qe poltiksit qe voton ti, o popull, do ta shtydhin mendjen e zemren per ty e vetem per ty e jo vetem per vete e per te afermit e tyre?
Sa do mundesh te mbijetosh, o popull, duke pertypur vetem mashtrime, babezi e justifikime?
FATI I KETIJ VENDI NUK PERCAKTOHET NGA E MBINATYRSHMJA, POR NGA POLITIKA.
E KETE AKTAKUZE QE DEL NGA TOKA E QIELLI SHQIPTAR KURRSESI NUK KA SI TA SHMANGE KJO POLITIKE AGURIDHE...
MJAFT ME ME ALIBITE QE FABRIKONI SYNDERSY PERBALLE KETIJ POPULLI.
Ende aguridhe do mbetet kjo politika jone?
Dhe sa do lulezoje hipokrizia e makuteria ne kete vend?
Vure gishtin ne koke, kur jep verdiktin tend, o popull!
Perunjesisht: JORZAGORITI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:12

GJETHE POETIKE
(Poezi)


BILBILI I DHĖMBELIT
(Baladė – homazh pėr A. Z. ĒAJUPIN)

Sapo mora penėn, pena vetvetiu
pėr bilbil Ēajupin sakaq vetėtiu…

Njė dritė rrezeartė vetoi Dhėmbelin.
Si njė copė diell pėrmbi Sheper ngeli.

Si njė yll i ndritshėm nė muzgjet e gjata,
Njė buēimė trompete me tone tė zjarrta.

Me tonet e zjarrta – ftesė pėr kushtrim,
Me tonet e ngrohta grishje dashurinė…

Me nota satire e shkėrrmoqe terrin,
Shkunde mykėritė qė shpirtrat i brenin.

Traditat e ėmbla gjithaq i lartove…
Veset… gjithė veset fort i fshikullove…

Me stuhi sarkazme godite tradhtinė
Si vajtojcat qave djalin, Evgjeninė…

Zėrin e bilbilit mbajte pėr Vendlindjen.
Pėr fshatrat e vogla… mall me pėrvėlime…

Sa zėra, sa derte… t’gėlonin nė shpirt!
Ti si Kryemjeshtėr i mblodhe njė ditė.

xxx
Dhe “BABA TOMORRI” shkrove vetė me dorė
( Njė fron perėndish zgjodhe pėr “Kupolė”)

Pėr vjershat, satirat, kėngėt, elegjitė
Ti te gurra – popull i mbushje bulēitė.

Nga viti nė vit fjala Jote rend
dhe nė Panteon zure vend, o ē’vend!

I Madh mes t’mėdhenjsh kohrat kalėron.
Shpirti yt i lirė bujshėm shungullon…

N’altar poezie trokon hijerėndė
Emri Yt, Ēajup, shndėrruar nė kėngė.

Dhe fjala dhe kėnga, o i madhi Ēajup,
vetėm nisje njohin, kurrė s’njohin fund!

Dhe nėse mbi Ty ndokush muzg lėshon,
jeta, vepra Jote mė shumė bubullon…

Ēdokush qė ta njohu vargun lodėrtar,
tė ndėrnend n’Parajsė, moskurrė nė varr.

Nė zemrėn e dėlirė ky popull tė mban,
Si njė copė diell, o Ēajup vigan!

Engjėjt e mirėnjohjes na dėrgojnė zė;
tė tė mbajmė si Engjėll e kjo s’kthehet mė.

Kujtoj ca sorkedhė qė shkonin dikur
me njė vėshtrim zanash ecnin gur mbi gur.

E pėr ty, Ēajup, derdhnin edhe lot;
lot tė xhevahirtė xixojnė mot pėr mot
e sikur tė grishin Ty, o Kryezot!
Kryezot tė kėngės tė kishim, tė kemi,
sa herė rreze drite hedh mbi Bisej-Dhėmbelin…

Rrezet dritėarta djep kanė Zagorinė.
Hyjnė nė ēdo shpirt, nė krejt Shqipėrinė.

Sa krenar – nė bronx! Syri ē’tė ka hije!
Njė sy qė shpreh mall… eh, sa mall rinie!

Tomorri, Dhėmbeli shkėmbejnė vėshtrimin.
Tė pėrulen Ty nė shenjė nderimi…
Zagori dhe Gjirokastėr 2002 - 2004

---------------------------------------

Shkrime nga Jorgo s. TELO
Poemė-Satirė: HIQU, SE NA PLASE, POLITIKĖ FALSE!

Zgjatet tranzicioni,
pa kuruar ethet…
Dhe pse buzė honit,
nuk po zgjidhim zgjedhjet.

Ky popull ģ lashtė
vetes ģ jep famė:
Si lopa mbi kashtė
pjell politikanė.

Ende e papjekur
politika jonė.
Herė del e djegur,
herė del e “njomė”.

Ca politikbėrės
synojnė kolltuqe.
E nisin si nxėnės;
mė pas qesin huqe…

False politika -
nė krahun e djathtė.
“Rend” me paterica
edhe an’ e majtė…!


Le kur mblidhen tok
tė zgjedhurit tanė:
Herė gėrricen fort,
herė puthen mėnjanė.

Ndarė tufa – tufa
porsi nė bixhos,
sa s’nisin nga lufta
brenda “detit – kos”…!

Sit e mos gatuaj
Reformėn zgjedhore.
Vuaj, popull, vuaj
nė rrugėn “malore”…!


Ne prodhojmė zgjedhje,
sa shkundet krejt vendi…
Nė mitingje, mbledhje
tufa-tufa rendim.
xxx
Zgjedhim kryeplakun;
pjesėtohet fshati.
Kujt t’ģ jepet “haku”?
Dreqit a lugatit?

Zgjedhim kryetarin.
Pjesėtohet lagjja.
Tė bėsh inventarin;
Ndėrron ngjyrat faqja…

Zgjidhen kėshilltarėt
pėr Kėshillin Bashkiak.
Klithim si tė marrėt
nė njė qorrsokak!

Zgjedhim dhe Kuvendin,
Pra, ēdo deputet.
S’e dimė marifetin,
kush fiton vėrtet!


Pėr kė hedhim votėn
e kush del fitues?!
Po ēudisim botėn
si manipulues.

Dhe standarteshkelur
qeshim si moskurrė.
Ēelėsin kemi gjetur:
***** lajmė me shurrė…


Kuti e votimit
ngjan si prostitutė.
Gjithkujt i shkel syrin,
pėr gjithkėnd – e butė.
xxx
U zgjodh Presidenti;
Rrotull, mendja rrotull.
Ē’u bė prush Kuvendi,
Shndėrruar nė vorbull.

Dhe vrapuan muajt,
vapa shkoi nė kulė.
Bluaj, mulli, bluaj:
kujt t’ģ jepnin vulė?

Ngul e shkul afate,
rrahėn ujė n’havan…
Nė Kuvend rropatje;
Hiē - nė sheshmejdan.


Qep-shqep propozime
nga bash – kryetarėt…
Oreks’n e partive
s’ mbanin dot kandarėt.


Tund e shkund piketa,
Djersinė partitė.
Rama, Sala, Meta
thartuan turinjtė.

Njė biēim dueli:
Mes Topit dhe Nanos,
oreksin ģ ēeli
Cekė Neritanos…


…Gjepurat nuk sosen.
Rroft’ e qoft’ Kuvendi!
Pa “Gurin e qoshes”
Desh e lanė Vendin.


(Njė qė lypte skeptėr
u dashkish votuar.
Nė Kuvend ka kecėrr,
gjen dhe tė moshuar.)

Nė njė mendje s’bien
jo,jo, kurrsesi;
As ditėn mė diell.
As nė terr tė zi.


- Ē’bluan, Parlament
nė mokrėn e ndryshkur?!
- Mė parė ē’tė pėrmend?
Vota do “troisur”…

…Mbi tetėdhjet’ vota
Dashkish Presidenti.
Po s’qenė tė plota,
kriste precedenti…


Precedent pėr krizė
lypnin ca parti.
Seē heq mbi kurriz
ky popull e di…


Pėr tė ndukur votėn
nė Kuvend, o popull!
Po ēudisim botėn,
pupthi vijmė rrotull.

Stinė e celularit
ngarend e vret kohėn.
Vapa e beharit
na trullosi kokėn. 30

Duhej zgjedhė ģ Pari,
kur shteruan rreshjet.
Me syt’ nga ekrani
ngrinė buzėqeshjet.


Pėr tė bėrė zgjedhje
sa kemi dėshirė.
Pėr to lėmė mbjelljet,
ngel toka lėndinė.

Pėr tė bėrė zgjedhje
me “vullnet tė lirė”,
sulim prapa skene
krejt intrigėrinė…


Ae dini, njerėz,
ē’kullufitin zgjedhjet?!
Miliona njėherėsh,
pa pėrmendur vjedhjet…
xxx
Mbi tetėdhjet’ “lima”
Dashkish Presidenti.
Troisje pa kthina
Donte Kreu ģ Shtetit.

Thonė se ato vota
shpejt u rregulluan,
se dolėn ca monstra
qė veten tradhtuan.

Thonė e ē’nuk thonė
pėr ata tė gjashtėt.
Ata trumbetojnė:
“Jemi mė tė pastėr!”.

Kanė tė drejtė tė flasin;
u eci zullumi.
Gishtrinjtė kėrcasin,
se e hodhėn lumin…

Nga kreu Pozitės
morėn buzėqeshje,
por prej Opozitės
morėn... veē ngėrdheshje.

U thanė: “tė pabesė”,
domosdo “tė shitur”.
Ģ trembėn me “fshesė”,
pėr t’ģ rrokullisur 40
xxx
Politiksit tanė
ngjajnė si tė shtirė.
Rogėn e pėrlajnė,
pa korrur, pa shirė.

Mes tyre gjen monstra
pa tru e pa cipė.
Lėpirės pėr vota
bėjnė politikė…

Sulu e tėrhiqu…
Farsė e ēfarė farse!
O piqu, o digju,
politikė false!

As njė ligj pėr zgjedhjet
nukpo nxiros dot.
Dėfrehesh me “sherret”
me sot e me mot… 44

Popull, shtrėngo kokėn!
Ē’ gėnjen veten tėnde!?
Kur si qorr fal votėn,
n’daē pirdhe, n’daē fėnde…!

Teksa na guē terri,
dhemb koka, stomaku…
Prap’ na plasi sherri
pėr ēėshtjen Sollaku…

Le tė ēirret Ngjela:
“Ndal, po shkelet ligji!”
Me tė qesh Biberaj,
qesh Kryeministri…

Salės ģ qan syri:
“Mos pyet pėr ligj!
Kartonėt shpėrfilli
vetshpallu Luigj!”

Zgjatet tranzicioni,
duke shtuar ethet.
“Rendim” buzė honit,
pa ģ zgjidhur zgjedhjet.

Vetes seē ia rrase
me rrena, me mbase.
Hiqu, se na plase,
politikė false!

------------------------------------

POEZI LIRIKE (Nga Jorgo S. TELO)

Nga libri i botuar "KUMTE DASHURORE" - 2004 (ISBN: 9927-909-4-6)
KUMTE DASHURORE (Nga Jorgo S. TELO)

A. AROMĖ VAJZĖRORE:

1.ETJE
Ujė, dritė qėmton bima
ne vape.
Kėrkon ajėr bota
pa pushim.
Shpirti lyp veē kėngė,
jo lėngatė.
Dashurinė…zemra
ka ushqim.

2. MATURI
Arrita nė prill-majin
e moshės
Gjendem nė senit.
Di t’ia zbuloj
pluset e minuset
botės…
Vendosa:
Dashurisė t’ia ēel derėn.
Le tė hyjė (brenda meje)
qafuar me pranverėn.

3.PAVDEKĖSI
Tė pavdekshėm – syt’ e mi,
gjersa mbajnė
brenda vetes
sytė e tu.
E pavdekshme – dashuria jonė
Gjithashtu.

4. NĖ PAĒIM
Mund tė jem e jotja
njė ditė
si flladitja nė behar
apo
si prushi nė janar.
Shoqi-shoqin nė paēim
si drita nė sy,
pendesė nuk do kemi
kurrsesi.

5. LODRA NĖ QIELL
Nė ekran tė qiellit
mblidhen e hapen retė.
Sa shfaqet Venera,
zhduket njė Kometė.

6.HAPUR
Eja, eja, kapma llėrėn!
Mos mė lėr
nė cak vetmie!
N’gjoksin tėnd mė ke
tė tėrėn…
Tok tė bredhim
nėpėr yje.

7. TI, BILBIL!
Ti, bilbil, qė rri mbi ftua,
Bilbileshės ēfarė ģ flet?
Ziliqare
mė bėn mua.
E kam mikun nė kurbet…

8.FRYMĖMARRJE
Pėr tė mos e ndjerė
Fillikat
veten,
e gjitha njė ditė
do tė tė jepem…
Duke “firmosur”
ardhėrinė;
nė frmė tė shoqi-shoqit
do marrim frymė…

9. SIKUR
Siku tė mos qante hidhur
shpirti ynė,
Sikur tė mos ģ lajmė sytė
me kokrra loti;
Sikur tė mos mbetej brymė
mbi blerim;
Kėshtu do rreknim
tė na shkonte moti…

10. DĖSHMITARĖT
T’ģ hedhim matanė
dhimbjet e kota.
Tė grishim
mė tė ėmbėlat
psherėtima.
Pėr ne tė dy
qofshin dėshmitarė
qielli dhe toka.
Ne lypim njė dashuri
pa guricka e kthina.

11. DHURATĖ
Mblodha kėngė
kanarinash.
Ndolla ngjyrat e ylberit
dhe aromė trėndafilash.
Po t’ģ nis me flatra…
Merri!

12. NĖ TRI KOHĖ
Dio tė quhesha mėkatare
nė tri kohė:
Edhe kur tė t’ģ kundėrshtoja
Prerazi
dėshirat.
Edhe po tė tė dorėzohesha
pa pėrfillur ndjesirat…
Edhe… tė heshtja fare…
Tri herė mėkatare.

13. MOSPEZULLTI
Mos mė lėr
nė gjendje tė pesullt,
tė lutem!
S’do ta duroja aspak
pritmėrinė.
Nė oazet e zemrės sate
pres tė strukem;
vec te mos ndjehem
shkretėtirė.
Kur sinqeriteti veton,
edhe Sahara bleron.

14. VOZITJE
Ja, pra,
zemrėn ta fala.
Tashmė
mė c’na mungon?
Doi ecim
nga tė na shpjerė dallga,
apo
tė dy
do qėndrojmė
nė timon?

15.ZHURITJE
Vendosa
puthjen
tė ta nis
jo me tėkuq buzėsh
si dikur…
Me n jė puthje-prush
nė shteg tė dashurisė.
Buzėt e tua
tė digjen zhur.

16.LOTĖT
Ditėpėrditė
nė buzėmmbrėmje
nuk di
pse mė njomen sytė.
Nė shpirt mė cel me dhimbje
njė pikė lot’ ģ xhevahirtė.
Loti ģ mallit c’m’u gremis
mbi lotin e dashurisė…

17. SĖ IKURI
Tė isha bletė
krahėergjendtė,
do gjeja strehė
nė njė zarf.
Do tė tė hyja nėn carcaf.
Do tė tė sėmboja
Pėrnjėmend.
Sė ikuri…
do tė tė jepja
mjaltė…

18. DRUAJTJE
Sepse druhem
ty zemrėn tė ta hap.
Ndoshta druhesh
edhe ti vetė.
Herė syri tė shpėrthen
si zambak.
Herė grilat e zemrės
ģ mbyll shpejt.

19. E VĖRTETA
Tė jetė e vėrtetė
apo ėndėrr?
Ē’qe ajo ofezė
ndaj tė gdhirė?
E vėrteta jo e verbėr
godet rėndė.
Nėse pendohet
lyp mėshirė.

20. STRIKT
Nė gjurmėt e tua
ģ hedh hapat.
Tė ecim dua
e kryet
te mos ģ kthejmeė
prapa.


21.REBUS
Brenda shpirtit
te gjallon diēka
si nyje a si komb…
Nuk po e zgjidh ende.
Mos ndonjė
mbresė e vjetė
tė stėrmundon
nė prag tė dashurisė
sė re?!

22. MJAFTOHEMI
Tė dua,
tė dua fort!
Ti je motivim
ģ zemrės sime.
Mundet
s’po mė vinė mbroth
tė bukurat fjalė…
Mjaftohemi
me “sinjale” e bėlbėzime…

23. IDHULLI
Asesi
s’do dėshiroja,
t’ģ lija vetes
shkak peėr pendesė;
ndryshe
lotėt e zemrės
do regėtinin me tejdėnesė.
Duke patur idhull
pastėrtinė e lotit,
tė dy le t’ģ lutemi Zotit.

24. PĖRQASJE
(Flet njė vajzė)

Sa herė mė puthje,
aq herė m’ģ doje
e m’ģ mikloje
kapriēiot,
marrėzitė…
Tė falshme (besoj)
pėr ne tė rinjtė.
Puthjet e flladitura
puhizohen
jashtė botės qelqore.
Jam e v etėdijshme:
nuk mė merrje pėr “Pitigonė”;
mdryshe…
s’do mbėrrinim kurrsesi
te dasma jonė.


25. DIHET & DUHET
Edhe me budallai e di:
Ē’ mekat,
kur permidis zemrash
hyn mosmesimi!
As qė bėhet fjalė
pėr dashuri.
Nė pezul tė saj
ngre ēerdhen akullzimi.

26. DORĖPĖRDORĖ
Duke ecur dorėpėdore
kurmin ma ngroh
behari ģ puthjeve tė tua
pjalmore.
Le tė ecim, pra,
dorėpėrdore!

27. ASKURRĖ!
Brenda nje idili tė porsaēelur
do tė preferoja
dhimbje
e skamje.
Edhe lot pėrmallimi.
Askurrė
lot zhgėnjimi.

27. SA HYRE TI
Ē’qe kjo mbremje fatlume
pėr ne tė dy?
Kanatet ja hapa zemrės.
Sa hyre ti,
ia mbylla pėrsėri.

28. TERAPIA
Dhimbjet e shpirtit
s’m’ģ shėron kush
kėtė pragmbrėmje.
Mė mbulofshin terapi fjalėsh
buruar prej zemre.

29. KTHJELLTĖSI
Si e kapėrceu
gardhin e qerpikeve
njė vranėsirė
qė po ta shoh nė sy?
E di ē’do mė thuash:
“Mė mungon ti.”
Dhe unė erdha,
ashtu siē vajzat vijnė.
Riktheja syrit tėnd
kthjelltėsinė!

30. PLAGOSJE
Rrėshqanthi
ma hedh synė;
pa e ditur,
sa mė vret.
Hapka plagė
plumbi pa tym
edhe kur bėn rikoshetė.

31. DRITHĖRITJE
Mbi buzėt e mia
vallėzojnė
gishtrinjtė e tu.
Nė zemrė tende
vrapojnė buzėt e mia.
Tėrėsoren
e drithėron
drithėria…

32. KUR…KUR…
Kur mė puth
syrin dhe ballin,
ndjehem si thėllėzė mali.
Kur mė puth
nė buzė e gushė,
flatroj si flutur nė fushė.
Ku kalon nė gjoks e llėrė,
pėrqafoj malet tė tėrė.
Pp, kur bėn sikur nuk sheh,
qaj pa zė,
lotė ģ fsheh.

33. SYT’ E MI
Ē’ndjekam pėr ty
sot, o djalė,
s’mundem jo
ta shpreh me fjalė.
T kėrkon,
ē’po mendoj unė…
Syt’ e mi
a s’flasin shumė?

B. ETJE DJALOSHARE

1. UNĖ DHE TI
Ti j flaka qė mė tret.
Unė jam qiriri.
Nė mė do,
mos mė lėr
tė bej “harakiri”.
Po humba unė,
edhe ti hmbet.
Medet!

2. PALODHSHMĖRI
Mbi blerimin
gjithėpėrfshirės
pakursim
vėrshojnė rrezet.
Jemi ne tė dy
si qengja pirės.
Lodhje s’ndiejmė
nga pėrkėdheljet.

3. SHNDRITJE

Nuk do ta doja
tė vakėt dashurinė.
As purtekė
tė drithėrpohej
nga fėshfėrimat.
Hapur nė sy
tė na shndrijė,
ashtu siē shndrisin
vetėtimat.

4. PĖRMIDIS
Zhbiron syri ģ Zotit
midis dėshirės
e dashurisė..
E neve tė dy
na lidh
me perin e artė.
Zmrat na ģ qendis…

5. STATUQUO
S’do doja
ta gėlltis dashurinė,
siē gėlltis tabletat
pėr gjumėe.
Tek je
qėndro mė mirė;
tek jam
tė rri unė.

6. LIRIDALJE
Pėrse e mbyll zemrėn
me qepena
para e mbrapa?
Si do ta ndiej kėngėn,
po s’dolėn tingujt
pėrjashta?

7. VEGIMTARE
E bukur je vėrtet.
Dhe mbetesh vegimtare
nė pasqyrė.
Veē nuk kuptoj:
Pse s’ndihesh e qetė?
Shpirtin ē’ta ka ndrydhė?

8. LULNAJĖ
Lidhja jonė
tė lulojė
si lulnajė
ēdo lėndinė.
Ėndrra ime je ti,
ti qė di tė sillesh
me dashurinė.

9. SHIGJETIM
Ngjasojmė
si dy prushe.
Lidhėzimi dashuror – sherbeti.
Syri yt- shėnjestra,
Syri im – thepi.
E praruar
kjo jetė-fazė.
Na hedh nė dehje
nė ekstazė…
Na ngjizen buzė e sy.
Nga shigjeta puthjesh
nuk vritemi kurrsesi.

10. REZELLIM
Me dy smeraldėt e tu
nėn ballin fluror
mė verbon…
Mė verbon,
sa herė shkoj
tutje-tėhu.
Nuk ģ ruhem
atij rrezellimi ndjesor.
Nuk ģ ruhesh edhe ti
Gjithashtu.

11. PASQYRĖ
Vjen njė fllad ģ valėzuar.
Era e gjethes ter natyrėn.
S’nginjem tė tė marr nė duar;
tė kqyr veten
nė “pasqyrė”.
Syt’ e tu – pasqyrė e rrallė
Derdhin
dashuri
dhe mall.

12. NĖN VĖZHGIM
Tė rrokur na gjeti
pragmuzgu.
Sodisim perėndimdiellin.
Retė e ndezura
zjarrmėndafsh
“Parajsėn” pėrcjellin.
Sikur na grishin
tė ndizemi dhe ne
ndėn njė vėzhgim hėnor,
teksa muzgu
zbret pėr plazh.

13. SIKUR
Eh, sikur tė mė kaplonte gjumi
mbi gjoksin tėnd!
Vetėm xixėllonjave
dritėflorinjta
do t’u hapja vend.

14. PAJA
-Do marr ca re tė bardha,
mbi to do mbjell mjaft yje.
A nuk tė erdhi
pėr vello
radha?
“Pres tė mė sjellėsh
si pajė
blunė e njelmėt
tė syve.

15. MARTESĖ
Nė dasmėn tonė, e dashur,
pėr orkestėr do kemi
tinguj qielli.
Si dasmorė –
buqeta rrezesh dielli.
Do doja tė kishim pėrqark
valle yjesh dhe dritė hėne.
Ndoshta tė tėra
do na bujisin
nė shtrat
nė pragmbrėmje.

16. E NDĖRSJELLTĖ
Eh, ē’puthje na dhuroi
ajo mbrėmje e bukur!
Na fėrfėllon
e na puhizon ende
nė petlat e buzėve
porsi flutur.
Dua “postieren” flutur ta gjej;
fėrfėllimėn puthėsore
tė ta rokthej.

17. VEĒ…MOS…
Ta dish ti
ē’mė stepin mua!
Syt’ e tu si det ģ thellė.
Le tė kridhem nė ta dua.
Veē mos mbytem
si ģ mjerė.
18. NĖ U DASHKA
Nė ėshtė e shkruar tė vdes,
tė agonisem nė prehėr
tė dashurisė.
Nė u dashka thellėsive
tė zhytem,
te zhytem nė lotėt
e bukurisė.
Nė u rrėzofsha ģ hutuar,
le tė gremisem
nė krahėt e tua.

19. S’KA PREHJE
Nė buzėt e qershijta
te sython njė pritje.
Nė buzėt e mia
ėshtė gjetur “gjetja”…
Dhe pleksen buzėt
nė pragmbremje.
Ēdo kuptim
e humbet prehja…

20. HAPĖSIRAT
Mė enden ca dėshira:
Me syt’ e mi
tė thith nektar
nė buzėt e tua.
Me buzėt e mia
t’u ter lagien
syve tė tu tė lotuar…
Tejet hapen hapėsirat.
E si mund t’ģ frenosh
dėshirat…?21. NĖ STINĖN TĖNDE
Nga gjithė stinėt e motit
pėrgjėrohem
pėr pranverėn.
Ti njė stinė ke nė shpirt.
Brenda stinės sate
merrėm.

22 MARRĖVESHJE
Vashėze qerpiklėshuar,
mė jep hirėsitė e tua!
Tė jap
besėn e kulluar.

PA TY
Ngado qė vete,
me vete marr
imazhin tėnd.
Kėsosoj shpirti
nuk mė dhemb.
Pa ty nuk mė ze
kėmba vend.

23. EJA!
Eja tė mbledhim
luledele!
Tė dehemi
me aromė
jargavani.
Eja, t’ģ spėrkatim
pėrqafime e puthje
me shkulme shatėrvani.

24. MEDITOJ
Admiroj ēifte tė thinjėzuar.
Ēiltėr puthen
ballas syve tė mi.
Dhe meditoj:
Ne a do tė duhemi
kėshtu si tani
gjer nė pleqėri?

25. STREHĖZ
Buis brenda kraharorit
herė si pėllumb,
herė si kanarinė
e na flatron zemra.
Pėrlind rrahjet pulsore.
Zemrat tona –
strehėz esg
shumė ndjenjave.
Mbistrehėz
e Kryendjenjės njerėzore.

26. VĖRSHIM
Rrėmbehemi nė vallėzim.
Ritmet – gjithfarėsoj.
Nė ēdo rrotullim
ty dhe krejt botėn
pushtoj.

27. PERDE
Unė pengoj
pėshpėrimėn
me njė cigar.
Ti ma kukamfsheh synė
me kaēurelin
lozonjar.

28.TRAZIM…
Ti mė trazon
me rrezet e syve tė tu.
Nė kopshtin e Edenit
e gjej veten.
Ti kristalon te njė qiell blu.
Unė
qaj,
qesh,
dehem.


29. NGARENDJE
Nėpėr limeret e botės
ngarend fantazia jonė.
Sa shumė fanazi
paske dashuri!
Zemėrpėrvėluarit
vijnė e shkojnė.
Jeta pėrfton
melodi.

30. JĖMI NE
Dashuria jemi ne.
Shohim
me syt’ e saj.
Me syt’ e saj
njohim shpirtin.
Me krahėt e saj
rrokim rrokaqiejt.
Jemi tė kudogjendur
nė ēdo skaj.
Jemi ne tė dy
shpirti dhe sharmi ģ saj.

31. ZILIA
Merakshėm ujis lulet
nė ballkon.
Mbi ēdo lule – fytyra jote.
Njė bletė te ēdo lule
caze qėndron.
E kundroj dhe zilepsem…

32. MOS U DRUAJ
Mbėshtetu te zemra ime!
Mos u druaj
nėse hijen time ma shkel!
Mbushma shpirtin me kėngėrime,
Zogėz e derdhur,
gonxhe qė ēel…!

33. MESMAJ
Na u mblodhėn
gjithė muajt e vitit
kėtė mesmaj:
Ti si Borėbardha,
unė si princi.
Tė tillė veten e mbajmė.

34. RREKEM
Buzėqeshja jote
syt’ e mi ģ harlisi.
Te nėnvetulla tis vjollce
mė thith energji
e papėrmbajtshmja kurajė…
Edhe nėse e shoh veten
nėn hijen e njė lisi,
rrekem tė arrij
nė majė.

35. GJITHĒKA
Pranvera tė deh,
thėllėzė!
Unė prej teje
dehem vėrtet.
S’mė nginjin vėtėm
dy-tre kėngė.
Mė duhet gjithēka
qė tė pėrket.

C. SPĖRKATJE POETIKE


1. ĒUDIBĖRĖSJA
Dashuria njerėzore
qoftė ēudibėrėsja
e kėtij Universi.
Urrejtjet ģ hedh nė greminė.
Tėc pastrohet Planeti…

2. PA TITULL
Dita ėshtė pėr ēuēuritje
e nata pėr tjetėr punė…
Shkon me lodra e zbavitje
Qejfet nuk te lodhin kurrė.

3. THELBI
Kur trolet,
pret tė tė hapet
njė portė.
E ti
qetas dhe ēiltėr
hyn brenda.
Arkitektja
e kėsaj bote:
Dashuria,
kur bashkėngjit zemrat.

4, THARTIM
Kur thartohet dashuria,
“ėmbėl” ēukisin zemrat
njėra-tjetrėn….
Mjerė ajo zemėr,
qė s’ka mburojeė
dhe helmetė.

5. DĖSHIRORE
Pėrherė rrekem
tė lulojnė lulet.
Ngaherė tė blerojė mali.
Dashurive
tė mos u ngrihen
gardhe e mure.
Gurgullofshin ato
si ujė zalli.

6. VELJE
Dashuri tė rinjsh
duke admiruar,
edhe pa “ngrėnė”
velet pleqėria…
Velet duke pėrfytyruar
vitet mė tė arrira…

7. SUPEREKSTAZĖ
Ju ndjeheni tė veshur
me lumturi.
Ende nuk ģ keni postuar
ndėrsjettas
“fjalėt magjike”.
Tė mrekulluar dukeni gjithsesi
si ndėr fluturime kozmike.
Hej ē’forcė paske,
dashuri!

8. FILLESĖ
Edhe sa kohė
mund tė rrini
tė veēuar dhe kryeulur
nė batak zhgėnjimi?
Lypset tė thirrni
“Fjalėn e bekuar”;
t’ua ndezė dashuriniė
nga fillimi.

9. IA VLEN
Qė tė dashurosh
e tė tė dashurojnė
ėmbėl,
do tė thotė:
ia vlen tė jetosh,
nga qė prush paske
nė zemėr.

10. PROFILAKSI
Kur bien zemrat
nė marrėveshje,
ģ priten gjuhėt xhelozisė vrastare.
“Dinakja” tė mos hyjė
me ngėrdheshje,
shpėrfilleni.
Mbylljani dyer e dritare!

11. VINI RE!
Nata dhe gabon.
Ėshtė e verbėr
si dhe vetė dashuria.
Dita mos qoftė e gėnjeshtėr.
Nė fytyrėn e saj
pasqyrohet vėrtetėsia.

12. HOVET
Me frerė e tė tjera pengesa
mund tė frenosh
hovet e kalit.
Kuursesi
hovet e dashurisė
dhe jo e jo
hovet e mallit.

13. SA MIRĖ!
Sa mirė do jetė, sa mirė!
Ta ēmonit vetė,
por edhe tė tjerė
t’ua pėrgėzonin dashurinė.
S mirė!

14. BREJĖSE
Xhelozia
mė e zezė se korbi.
Mė vrastare
se njė politikė e mbrapshtė.
Nga sisėt e xhelozisė
rrjedhin pika loti.
Tė krimbėzon ajo
gjer asht’…

15. NJĖ E VETĖM NJĖ
Poeti ģ kėndon dashurisė
ģ ekzaltuar.
Dihet:
Jetės…veē jetės
s’reshtet pai kėnduar.
Antijetėn nė rregjistėr tė shpirtit
s’e mban mė.
Pėr tė
jetė e dashuri
janė njė
e vetėm njė.

16. PO QE SE
Shpresat kurajoze
mund t’ģ varni
nė kremastaret e shenjave
tė Zodiakut.
Po s’ģ lidhėt
nė ēengelėt e shpirtit tuaj,
edhe vetvetja
do t’ju duket e huaj.

17.TINĖZ
Ndodh qė dashuritė
tallaziten gjatė vozitjes.
Bien nė delir.
Mandej ģ rrok plogėshtia.
Njė ģ tretė…
Tinėz bėn sehir.
Tinėz hedh farėzat tradhtia.

18. EJA, MBUSHMA KOTIN!
Dhe njė ditė ndarje
prodhon veē mall,
rindez veē zjarr,
rigėtin veē lot.
Dhe koha na sfidon kot.
Eja, hiqma mallin!
Eja, fikma zjarrin!
Eja, ma fshi lotin!
Eja, mbushma kotin!
Eja, pra, ėndrra e ėndrrės;
hiqmi ca derte tė zemrės!


D. PĖRSIATJE SHPIRTI

1. REFLEKTIM?
Thonė se mashtrimi
kapėrdihet papėrtypur
veē herėn e parė…
E fajtor mbetet
ģ ligu mashtrimtar.
Herėn e dytė
tė ngec nė fyt
e tė mbyt.
Kėtė herė fajtor
mbetesh ti.
Si kishe sytė nė ballė?!

¹. TĖ ARRIJA
Zgjata dorėn
tė arrija
pafundėsinė.
T’ia grabisja Zotit
zotėsinė.
Zot tė vetėm
tė shpallja
dashurinė.

3. PULĖBARDHAT
Alkiona dhe Kiki*
u shnndėrruan nė pulėbardha.
Palodhshėm prijnė e mbrojnė
tė dashuruarit
dhe dashurinė.
S’na mbetet, veē t’u urojmė
rikthimin nė origjinė.

*Simbolizojnė dashurinė e fuqishme.


4. SYRI MĖKATAR
Prehem nėn sqetullėn
e vėshtrimit tėnd
lodėrtar.
Mė ngjan se ndjehem
mjaft qetė.
Sakaqherė ia beh
tundimi zullumqar.
Syri harron veten;
bėhet mėkatar.

5. MEDOEMOS
Lutemi tė mbetemi
tė njėri-tjetrit
nga zeniti
gjer nė “Perėndim”.
Ajo qė na pleks sė toku,
Medoemos
kėrkon guxim.

6. KUR SHTIRESH
Superseks kur shtiresh,
ti dukesh fals.
Provokon e pret
djemtė tė tė ngjiten pas.
Dredh vithet, ngjyhesh
me shtresa kremi.
Don tė pėrshfaqesh moderne,
kur as sytė
nuk t’ģ hedhin.

7. KJO NDJESI
Nėse duhemi,
s’ėshtė gjihēka.
Nėse duhemi, quhet e paarrirė.
Po qe se
s’ģ japim sadopak
jetė nga jeta jonė;
let’ģ japim frymė e gjak
nga gjaku ynė.

8. E MUNDSHMJA
Tė konvertohej
ēdo dashuri nė martesė,
e pabesueshme
do quhej gjithsesi.
Shpirti rinor
s’do ta kishte tė lehtė.
Edhe tė realizohej martesa
pa kurrfarė dashuri,
do pėrshfaqej sfiduese.
Di ishte
e mundshmja
mė e brishtė
nė gjithėsi…

9. MĖ MIRĖ
Mė mirė tė vdesėsh
jetėn duke dashuruar
orė e ēast.
S’ėshtė asesi komode
tė jetosh me mungesė dashurie
qė shpirtin ta zbras…

10. MĖ KEQKUPTON
Tė dhuroj njerėzisht
njė buzėqeshje.
Njėherėsh
syrin ti ma shkel.
Sa budall mė ngjan
me atė ngėrdheshje!
Njė shpirtmjeran e aq,
njė gjysmagjel.

11. S’KA GAJLE!
Nėse prej meje
merr njė letėr,
pa e lexuar mos e gris!
Mbaje si kujtim tė zbehtė.
S’ka gajle
pse dashuria
nuk na ngjiz.

12. DY FJALĖ
Ē’peshė kanė
fjalėt: “Tė dua!”
Perla
qė s’kanė tė ēmuar.
Mos ģ mbaj strukur
nė zemėr.
Pėr dy fjalė
bėhem dhėndėr.

13. SYTĖ E MI
Ē’ndjekam pėr ty sot,
o djalė,
s’mundem, jo,
ta shpreh me fjalė!
Ti kėrkon, ē’po mendoj unė.
Sytė e mi
a s’flasin shumė?

14. KU JE?
Sa netė tė ylberta
kam kaluar
me tė pėrzgjedhurėn
e zemrės!
Ku je, ku je, rini e shkuar?
A mė ēon dot
nė parkun mbretėror
tė ėndrrės?

15. VEĒ BEHAR
Tek buzėqeshja jote
ģ gjej stregė ėndrrės.
Te qielli ģ syrit tėnd
ģ bėj fole zemrės.
Tek njė dėshirė
e pashprehur,
tek puthja qė ma jep ti,
e ndiej veten jo tė pezullt.
Veē behar mė vlon nėgji.

16. DUKE VALLĖZUAR
Me ty duke vallėzuar
nuk e marr vesh aspak;
jam me vajzėn qė dua,
apo me ndonjė
zambak.

17. JETIKE
Tė martohesha shpejt,
nuk e shkoja nėpėrmend.
Ti mė erdhe nė jetė
si njė telash
ģ ėmbėl.

18. MOS U DORĖZO!
Martohesh dhe nė fillesė
njėfarėsoj
ndihesh mirė.
Mandej pendohesh.
Tek fati lyp mėshirė.
Nėse pėrkohshėm
s’e pikas dashurinė askund;
mos hamendėso,
se gjithēka mori fund!

19. ĖNDĖRRIM DJALOSHAR
Me urdhėr magjik
mblodha shtojzavallet.
Mes tyre
shndritėn si smeraldi
miliona vajza.
U bėra vigan.
Fort ģ shtrydha malet.
Sajova me floririn e tyre
miliona unaza.

20. ZENIT
Prehem
nė ēlodhjen tėnde tė blertė.
Kėndoj
me buzėt e tua – hark drite.
Ėndėrroj
brenda gjumit tėnd tė qetė
Zgjohem
nė mėngjeset e mia poetike.

21. FASADA
Sepse mė tremb
kjo dukshmėria jote.
Me flet
me fjalė tė pėrzgjedhura
e me lulka.
Prisja diēka mė konforte.
Me joshjet e tua
mos po mė fsheh tė vėrtetėn?
Sepse ndiej diēka…
si tradhti e freskėt…

22. TĖ DUASH
Tė dush
me ēfarėdolloj ēmimi.
Tė duash,
pa ģ hapur shteg intrigės.
Tė duash,
pa arritur
te vetėflijimi.

23. TĖ DISH
Tė dish tė zgjedhėsh
nė jetė.
Tė dish tė mirėtrajtosh
rastėsinė.
Tė dish tė parandalosh lot e trishtesė.
Tė dish tė shkrish
njė akullzim.
Tė dish tė vuash.
Tė dish tė duash.

24. FABULESKĖ
Njė kulpėr dredhareshė
u kacavjerr mbi trėndafil.
Pyet bilbli bilbileshėn:
“Tė jetė dashuri,
apo dėshirė?”

25. LIRISHPALLJE
Le tė vrapojnė dashuritė.
Turravrapin askush
mos ua ndaloftė.
Njė “San Valentino”
qoftė ēdo ditė.
Bota kėsisoj
s’do jketė tė ftohtė.

26. REZERVATI
Pėr ē’janė
Zemėrpėrvėluar
disa kumte sapo dhashė.
Kryesorin
rezervoj pėr gruan:
Tė mė rrojė!
Ta lė pas!

27. VETĖURIM:
Pleqėri,
qofsh e bekuar!
Kur t’mbyll syt’
pėr n’atė botė,
Gruaja zemėrpikuar
dua tė mė lajė
me lot.

28. NGADHNJIMTARE
Jetojmė nė njė botė
tė errėt e gėnjeshtare.
Terrorizohet e venitet
ēdo dėshirė.
Del ngadhnjimtare
ajo ndjesi qė sfidon tė keqen,
ajo mendje qė zotėron veten.
Fiton ajo zemėr
qė mbron e respekton
dashurinė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:14

POEZI EROTIKE NGA JORGO TELO
(Sipas meloritmit isopolifonik)


BOTA E PAFUND E ZEMRĖS

Dashuria – yll ģ kėngės,
Bota e pafund e zemrės.

Dashuria – dallg’ eprush
cep mė cep jetėn e mbush.

Dashuri, mė shih nė sy;
Ēdo tė ligė e hedh me ty,

Mė qėndro te buza pak.
Mos u tremb nga puthja e zjarrt’.

Puthja ėsht’ lezeti yt.
Tė hap rrugė, nuk tė mbyt.

Puthja ėsht’ si ēelės porte,
s’do tamtame, s’do konforte.

Puthja e ēdo dashurie-
njė dhurat’ prej Perėndie.

Njė ilaē qė zemrat ngroh,
qė largon acar e lloh…

Dashuria yll ģ kėngės,
Bota e pafund e zemrės.MOJ E BUKUR VETULLHĖNA!

“Moj e bukur vetullhėna,
s’ta them dot, ē’ma thotė zemra!

“Tė ndjej kur mė shkon te porta,
o blbil me shumė nota.

“Nuk mė ndez kėnga siē dua,
qė tė prek telat e tua.

“Djalė, si s’mė ke kuptuar.
Syt’ e mi e kanė tė shkruar.

“Mos ma lodh zemrėn, moj mike,
se tė di qė s’je nazike!

“Jo mė pak tė njoh dhe unė
dhe nė jetė dhe nė punė.

Tė mos shkojmė monopatit;
mespėrmes t’ģ biem fshatit.

“Rreth e rreth do na kėndojnė
zogjt’ e shumt’ qė na rrethojnė.
NĖ SOFAT TĖ BUZĖS

- Nė sofat tė buzės
tė rri pakėz dua.
O moj zagorite,
me sy ē’po mė thua?

- Buzėt po mė digjen,
buzėt duan krua…
Tė kuptoj, o djalė,
me sy tė kulluar!

- Vallė, o moj mike,
ē’t’ģ ka pėrvėluar?
O moj zagorite,
me sy ē’po mė thua?

- Prush m’ģ bėri malli,
zemra e dashuruar
Tė kuptoj, o djalė,
me sy tė kulluar!

- Prushi me prush. Xhane,
mallin a e shuan?
O moj zagorite,
me sy ē’po mė thua?

- Nuk e di ē’tė them,
nuk e kam provuar
Tė kuptoj, o djalė,
me sy tė kulluar!MOJ E DASHURA SI ĖNDRRA!
Moj e dashura si ėndrra,
moj e dashura!
Pa trokitur hyn te zemra,
moj e dashura!
Ki kujdes, kur tė vij unė,
moj e dashura!
Llozin portės mos ja vurė,
moj e dashura!
Pse tė rri e tė pres jashtė,
moj e dashura!
S’mbetet koh’ tė lozim bashkė,
moj e dashura!MARR DYLBITĖ
Marr dylbit’ pėr tė vėshtruar.
Ja atje pėrmbi radhua:
njė si vash’ a njė si grua
Ēapazi kalit kaluar.
Malin ngjit duke kėnduar.
Ajo shkonte tek ish ftuar.
Unė shihja ģ menduar.
Dylbit’ shtrėngoja nė duar
si njė plak vullkan ģ shuar,
por me zemėr tė harbuar.FLOKĖGREMISUR MBI SUPE
- Flokėgremisur mbi supe,
as vemi nga atat tutje?

- Ģ nxituar je, mor djalė!
Shoqet ē’do mendojnė, vallė?

- Shoqet e shokėt na dinė,
pse t’ua fshehim dashurinė?

- Pas pune tek molla ime
do marrim kėngė rinie.

- Kėngėt-o qė ģ do shumė.
Ato qė kam ngritur unė.

- Ģ nxituar je ngahera,
kemi dhe kėngė tė tjera.

- E kam ngrit’ pėr tuy, moj nuse,
flokėgremisur mbi supe.BAJAMET E FSHATIT
Nė krye tė fshatit
stisur tri bajame.
Cilėn nga tė tria
do ta marr pėrfare.
Ē’ģ gėnjen tė shkretat
era gėnjeshtare!
Ēelin, ēelin lule,
mbushur pun’ e madhe.
Pa ardhur behari
dalin ashiqare.
Atė qė lidh kokrra
do ta bėj manare.VASHĖZA GJIROKASTRITE
Le t’ģ hapi portat zemra
e pėr ju tė rrjedhė kėnga
Vashėza, mjaltėza,
Syri juaj burim drite.
Dritėza, mjaltėza,
Vazhėza gjirokastrite!

Mbi kurrizin e kalasė
unė rri me vete flas.

Flas me vete dhe hedh sytė:
Nė ēdo lagje xham shtėpitė.

Pastėrtore si pasqyra,
qytetit ģ qesh fytyra.

Hedh dylbit’ nėpėr oborre,
ju qendisni nė ballkone.

Syt’ ģ bredh nėpėr dritare
ecni ju nė trotuare.

Mbi kalldrėmet posht’ pėrpjetė,
krahpėrkrah dilni me djemtė.

Bėhen pleqtė ziliqarė.
Ėndėrroj’ vitet qė lanė.

Shtohet lulet nė qytet,
se ju lule jeni vet’
Vashėza, mjaltėza,
Syri juaj burim drite;
Dritėza, mjaltėza,
Vazhėza gjirokastrite!HAPE ZEMRĖN!
Sepse druhem para teje,
S’e marr vesh, nuk e kuptoj.
Ti krenare rri pranė meje.
Mos mė tret llambushkė, moj!

Tė mendoje sadopak,
Se sa vuaj unė ģ gjori
S’do mė lije si guak…
Fol, moj lumi qė s’tė mori!

Ē’them kėshtu un’ derėbardhi?
Po tė mori , mike, lumi,
Mua dreqi do mė marri.
Fjala “Jo” me vret si plumbi.

Zbute pakėz krenarinė;
Dil siē je nė tė vėrtetė.
Se pasioni akujt shkrin
Zemrat shpon si me shigjetė.

S’’ėsht’ pasion pėr pakėz kohė.
Ėshtė ndjenjė me themele.
Nuk pres mė e s’duroj dot.
Hapma zemrėn, gojėn ēele!

Dhe nė dashke ndonjė tjetėr
e t’ma thuash, ndjen vėshtirė;
Nė s’tė marrsha dot nė prehėr,
do tė jem njė mik ģ mirė.NUSJA E RE
Mos e larė je me qumėsht,
moj shtėllungėza e bsrdhė?
Zėri yt (me punė, pa punė)
po djeg sytė kureshtarė.

Mos hiq vellon, se ģ ēmende,
ģ tėrbove ē’ke pėrreth.
Shpejt njė cohė hidhu llėrėve.
Shih si bletėt po i mbledh…

Vur njė tufėzė me lule
ashtu kot atje mbi gjoks
T’gjorėve djem zemrėn ua shkule.
Mos ģ digj tė shkretėt, mos!

Moj shtėllungėza plot dritė,
po ku ishe gjer tani?
Si ģ fshehe qafėn, gjinjtė,
gjersa u bėre nuse ti?

O ik larg nga lagjia jonė
e ta mbledhin mendjen djemtė;
o shėmtohu , sa s’ėsht’ vonė,
se semure dhe ne pleqtė!


BELAJA, SHOKĖ, BELAJA!
Shkriu dėbora nė maja,
belaja, shokė, belaja!
Zuri shi, u bė hataja,
belaja, shokė, belaja!
Fshatit seē iu sul rrungaja,
belaja, shokė, belaja!
Ndau ēupėn nga mamaja,
belaja, shokė, belaja!
Shkoi ku deshi kumbaraja,
belaja, shokė, belaja!
Tek nuk deshi zemr’ e saja,
belaja, shokė, belaja!
Flasin djemtė maja-maja,
belaja, shokė, belaja!
“Eh, ē’na vajti dėm sevdaja!”
belaja, shokė, belaja!ME UJKUN S’BĖHET SHAKA
Mjegulla nė shtufe ra, moj mama!
T’ģ marr qengjat, tė vi la, moj mama!
Bie ujku dhe m’ģ ha, moj mama!
Apo tė rri edhe ca, moj mama!
Me ujkun s’bėhet shaka, moj mama!
Mė gris ēorapet e ra, moj mama!
Fustanin me flutura, moj mama!
Sandalet me xhufkėza, moj mama!
Shminė me zogėza, moj mama!
Rruazat e bukura, moj mama!
Dhe rripin me sumbulla, moj mama!
M’ģ shqyen e m’ģ bėn naaa, moj mama!
Si tė bėj, se ditė s’ka, moj mama!
Tė bėj, ē’mė thot’ zemėra, moj mama!ISHTE ĖNDĖRR, APO Ē’QE?!
Sy ndėr sy kur u vėshtruam,
Diē tė thash’ e diē mė the…

Dorė pėr dorė kur u takuam,
Biseduam mė me nge.

Kur ndenjėn faqe pėr faqe,
Ca tė dridhura mė le.

Buzė mė buzė firmosėm paqen.
Hajde, ē’pėrvėlimė qe…!

Kur nė det rėnkimesh humbėm,
Ca tallaze ti mė dhe.

Muret e shtėpisė u tundėn.
Ish njė ėndėrr apo ē’qe?!FRESKI E DHĖMBELIT
Te hyrje e tunelit pse qėndrove kot?
Freski e Dhėmbelit, me ty s’nginjem dot.

Eja sot tek unė, mos e lėr pėr mot!
Freski e Dhėmbelit, me ty s’nginjem dot.

Nė shtėpinė time gjen gostira plot.
Freski e Dhėmbelit, me ty s’nginjem dot.

Bukuroshe mali, o zambak nė gotė!
Freski e Dhėmbelit, me ty s’nginjem dot.

Tė tė kem tėtėrėn, se tė dua fort.
Freski e Dhėmbelit, me ty s’nginjem dot.NUK NDIEJ TĖ VELUR
Mu tek lisi si ombrellė
Nuk e di pse heq frymė thellė.
Mos nga ty, moj trėndafile,
me atė zėrin si zile?

Mu tek molla gonxhe-gonxhe,
Ģ flas zemrės: “Pse u dogje?”
Mos nga ty, moj trėndafile,
me atė zėrin si zile?

Te burimi si pasqyrė
Pse u prisha nė fytyrė?
Mos nga ty, moj trėndafile,
me atė zėrin si zile?


Te dritarja gjysmė ēelur
Rri vėshtroj e s’ndiej tė velur…
Mos nga ty, moj trėndafile,
me atė zėrin si zile?

Rri vėshtroj kofshėt e bardha
Djersėt seē mė ikin vardha*…


*vardha (krah.) = pa reshturĒ’PATE QĖ T’U PRE OREKSI?
Vjehrra nuses fjalė ģ pleksi:
- Ē’pate qė t’u pre oreksi?

Nusja me duart lėshuar
Uli syt’ e turpėruar…

Mėc e mėc nxori dy fjalė:
- Moj mama, di mė ka ngjarė!

- Mos e fol, e kuptoj vetė!
Bėfsh njė bebe gjer nė vjeshtė!”

Ē’u skuq nusja bukuroshe;
Pėr ē’kish mbjellur, do tė korrte…MOJ E ARDHURA NĖ KOHĖ!
Qengje, moj qengje manare,
U njohėm tė vegjėl fare!

Sa shpejt u bėre shelege
Mollė e pjekur midis degėve.

Moj e ardhura nė kohė,
Eja, hiqma kėtė llohė!

Hiqma llohėn qė gris shpirtin,
Para se vitet tė ikin.PJERGULL E THARĖ NĖ BRINJĖ
Pjergulla me rrush tė zi
Shumė e menduar po rri.
Vėshtron arrėn pėrkarshi.
Arrės pse ia vure synė?
Pse u ndėre tek s’arrin?
Pjergullo nė rrukullimė,
Arra nuk tė bėri mirė.
S’t dha dritė, s’tė dha frymė.
Vetėm sa tė shtrydhi gjinė…ĒTHONĖ SYTĖ E TU TĖ SHKRUAR?
Ē’thonė syt’ėe tu tė shkruar?
Thonė qenke dashuruar.
Moj zyzeza buzėgaze,
Dashuruar qenke taze.
Shat’ a tetėmbėdhjetė vjeēe
Si burbuq nė mes tė fletėve.
Kush tė hyri ty nė mendje?
Ē’vend ģ le nė zemrėn tende?
Flokėdredhura mėndafsh,
Ngreji syt’, aman, mė qafsh!
Dhe pa folur, tė ndjej ē’thua:
Ti nė zemėr mė ke mua.
Kujton natėn e kaluar…THĖLLĖZĖ, PSE U PENDOVE?
Nxori kumbulla burbuq
Bėra pėr nga Shkėmbi ģ Kuq*.

Poshtė shkėmbit nė njė rrėzė
Rrinte trembur njė thėllėzė.

Shkoi gjer nė rrėz’ tė malit.
Si u lodh, ecjen e ndali.

Dhe…nga qė ma dinte huqin,
Nisi kėngėn: “Kuqri-kuqri!”

Unė – fshehur nė dėllinjė
Ja mora me fėrshėllimė.

Fėrshėlleva sa u lodha,
Por thėllėzėn dot s’e ndolla.

S’dija kėngė thėllėzore,
Moj thėllėzė, qė u pendove?!

*Shkėmbi ģ Kuq (top.)=shpelle e kuqėrremte
prane fshatit tim Konckė ne Zagori.TEK SOFATI Ģ GURRĖS
Pėrmbi lug tė gurrės
Gurullonte ujė.
Buzėt vure ti,
Buzėt vura unė.

Mė tej seē mė shkrepi.
S’e ndjeva as vetė.
Mora njė grusht ujė,
E hodha pėrpjetė.

Bluza jote e hollė,
Seē t’u lag nė supe.
Nė fillim u trembe
E pastaj u skuqe.

Njė bilbil ģ lodhur
Nė deg’ tė qershisė
Na mbuloi me kėngė.
S’na ģ ndau sytė.

Ē’u bė ziliqar
Bilbil kėngėtari;
Tek na shihte pranė
Porsi dy zogj mali.

Tek sofati ģ gurrės
Ēlodheshin nėn hije.
Shalli ģ hollė tė ngjante
Vello nusėrie…U RRITE, SA M’U MBUSH SYRI
Qė kur ishe aguridhe,
Syrin ty ta kisha hedhė.
Ise akoma jeshile,
Shegė, moj e mira shegė!

Nėpėr fletė, nėpėr degė
U rrite, sa m’u mbush syri.
Lum kush tė ka pėrkėdhelė!
Rroft’ e qoftė kush tė rriti!

Por, m’ģ lumturi jam unė,
Qė tė bėra ty pėr vete.
Faqekuqeja me vulė,
Pjekur-o pėr ziafete.

Me gjethen tėnde tė njomė
Fshima pak djersėn mbi vetull.
Eja, moj, qė tė na shonė
Faq pėr faqe mbėshtetur!


MOS U NGUT!
Kur po dilje nga dyqani
T’u ngrit fundi ģ fustanit.

T‘u ngrit fustani pėrpjetė.
Hodhe sytė rreth e rreth.

Disa djem qė ishin pranė,
“Mashalla!” - nė njė zė thanė.

Kur fustanin ule vetė;
T’u hap bluza fletė-fletė.

Syt’ padashur kisha hedhė.
Pashė dy si ftonj tė verdhė.

Si tė verdhė a si tė bardhė;
E ktheva kokėn mėnjanė.

Kush ka fat, moj trėndafile,
T’ģ shijojė ato”burime”?

Mos u ngut, thėllėzė mali
Lart me nge pret thėllėzari!KAM NJĖ XHENG NĖ ZEMĖR
Kam njė xheng njė si maraz,
Kur tė vij, mike, nga pas.
As me fjalė nuk tė ngas.
Ti mė thua: “Mos m’u qas!”

Po pėrse, mike, pėrse?
E harrove, ē’mė the dje?
Mos mė bėn ndonjė hile,
Apo turp nga bota ke?!

Nė e ke me pishmanllėk,
Unė s’bėj as gėk as mėk.
Por te syt’ tė shoh njė cėrk’
Tė rreh zemra me tėk-tėk.

Eja, veten mos mundo!
Se tė dua siē mė do!
Tė kalojmė kohėn-o
Me mjaltin e shpirtit-o!TĖ ADMIROJ, POR…
Ģ mbledh djemtė, moj ēapkėne.
Ē’nur natyra ty tė fali!
Buzėlule, ballėhėnė
Qerpikshtizė, sykristali.

Kushdo pret, tė t’shtijė nė dorė.
Ēmendur teje, por mė kot.
N’flokt’ e mi ka rėnė borė.
Dhe me ta duket se lot.

Tė jetė lodėr e jo tallje.
Tė mė fyesh, bėn mėkat.
T’admiroj, moj shtojzavalle,
Lodrat, sytė e vetėm kaq.

Ma prano njė fjalė miku:
Mos e pėrhumb bukurinė!
Me zjarr zemre, sy fisniku;
Gjej, moj mike, dashurinė!ME PASQYRĖ DO TĖ TĖ DJEG
Me pasqyrėzėn e xhepit
Gjithė diellin e mora.
Nė oborr atje te cepi
Qė nga rruga ta dėrgova.

Prit e hiē, s’lėvize fare.
Ta dėrgova si sinjal…
Kushedi me mend ē’mė shave:
“Ē’bėn kėshtu, more budall!”

Jam “budall” e nazeli,
Sytė – qelq kur t’ģ verboj.
Po ē’t’ģ bėsh zemrės qė s’rri
Dhe mė nxit, shelege, moj!

Tė verboj e prapė mė vidhesh.
Mirėkuptim ti nuk mė jep.
Tjetėr herė sado tė fshihesh;
Me pasqyrė do tė tė djeg.

Me ē’pasqyrė, do thuash ti.
Do fillosh, djalosh, me diell?
Do t’tė djeg me syt’ e mi.
Syt e mi – njė copė qiell…ZONJUSHES
Sa tė pashė, syrin ma mbushe,
Aman, dale. ,moj zonjushe,
Eja, eja sylarushe!

Tė keqen e asaj gushe.
Dil e hidhu prej gėmushe!
Mos u fsheh, moj lepurushe!
Mos rrėshqit si gjarpėrushe!
Lezet ke, siē je – drenushe.
Ma jep fjalėn, faqeprushe.
Kėtė zemrėn time mbushe!
Kur tė vi tė tė t’marr pėr nuse,
Do mė shohshh nė ballė tė krushqve.
Aman, dale. ,moj zonjushe,
Eja, eja sylarushe!NĖ DITĖT QĖ VILEJ RRUSHI
Nė ditėt qė vilej rrushi
Vashėzo, moj bandille.
Syrino ē’ma vėrvije.
Mua gėzimi mė mbushi:
Erdhe me faqet si prushi.
Erdhe, erdhe qeshi xhani
Me syn’ e ndritur si xhami.
Pranė rrimė, fjalė s’themi.
Buza jote si melhemi.
Nėnat tutje diē po thonė…
Domosdo pėr dasmėn tonė…
Vashėzo, moj bandille.
Syrino ē’ma vėrvije.MOJ E VOGĖL BALLĖDRITĖ!

Moj e vogėl ballėdritė,
Pse, moj, pse po m’ģ ngul sytė?
Ē’ģ trazove me tė mitė
Si nė blu si tė jeshiltė.

Oh, e di, moj lodėrtare;
Me vėshtrime mė ngordh fare.
Tėpkėn si njė magjistare
Zemrės m’iu bėre pjesėtare…A DURON TRUPI PA NGRĖNĖ?
Ē’mė griu malli ē’mė griu,
si duroj, a derėziu!
Pėr njė mike nga Veriu
Eh, ē’mė magjepsi leshprera
Me ato sjelljet e tjera…
Dhe tė jetė mot ģ ftohtė.
Kurmi ģ saj – oxhak ģ ngrohtė.
Tė duroj, mė thonė tė tėrė
A duron trupi pa ngrėnė?
si duroj, a derėziu!EJA PAK, TĖ VIJ NĖ VETE!
Ishte gusht a shtator ishte
Lajthi mblidhja nė lajthishte.
S’mund t rri pa e pėrmendur:
Njė trupvogėlė ketrushe,
Fustanshkurtėr, bluzėkuqe.
Ku na u fshehe, moj burbuqe?
Ku u zhduke, kullumbri,
Moj faqja ngjyrėlajthi.
Na bėn lodra a s’e di?
Nėpėr dendėsin’ e fletve,
Eja pak, tė vij nė vete!NĖ BALLKON MĖ RRIJE
Nė ballkon mė rrije,
Lulet bėnin hije.
Ulur kėmbė mbi kėmbė.
Ē’nur tė kishte rėnė!
Mos luaj me mua,
Moj gjunjėzbuluar!
Lart tė ngjitem dua,
Por jam ģ duruar.
Do ta marr mė shtruar,
Tė dal ģ fituar…


VASHĖZ-O, BUZAQERSHI
Do shkul zemrėn ta jap ty,
vashėz-o, buzaqershi!
Nė daē mbaje hajmali.
Nė daē zaptoje nė gji.
Unė pa zemėr do rri,
Se zemra ime je ti.
Mos mė lodh, moj syulli,
Se merr zemra arrati.TRĖNDAFILE, NUSE JETE
Moj trėndafilja nė hije,
Eja, dalim nė kopshtije!
Rrezes diellit mos iu tremb,
Moj e rritura nė shkėmb!
Fshihiu mjegullės pa cipė;
Tė guē gushėn, tė puth sytė.
Unė po tė marr me vete,
Trėndafile, nuse jete.


OBORRI PLOT TRĖNDAFILĖ
Oborri plot trėndafilė,
Konxhe trėndafileja,
Moj fustanjeshileja!

Mbi tė gjitha feksje tinė.
Vetėm ti ma mbushe synė.
S’tė kėputa atė ditė.
Thash’ tė kolmeshe njėēikė.
T’ģ bėje petalet tumbė,
Ashtu siē merak kam unė..
Kam maraz edhe kam frikė:
Mos tė zėrė breshėr e ngricė…
Konxhe trėndafileja,
Moj fustajeshileja!TĖ TĖ MARR TĖ TĖRĖ
Ēfarė tė paskam bėrė,
moj shpirte, moj xhane?
Pse mė qėndron rėndė.
Sa herė tė kam thėnė:
Tė tė marr tė tėrė.
Siē e kemi lėnė
Me krushq e me kėngė,
moj shpirte, moj xhane!FSHATIN E NGRITI KĖNGA
Fshatin seē engriti kėnga,
flutur, moj krahėergjenda!
More djalė nė fshat brenda.
Deshe vet’ a ta dha nėna?
Desha vet’ se ma dha zemra.
Njohėm shoshoqin nga rrėnja…KUR PRANVERA SAPO NISI
Kur pranvera sapo nisi,
Nė dritare diēka krisi.
Perden tyl pėrpak ma grisi.
Cėk – nė qafė mė cimbisi.
Obobo, ē’u frikėsova!
Batanijen tej e hodha,
Por, ē’e do se u zbulova.
Edhe kaq deshi bilbili.
Nė krevat pa merak hyri.
Ndeza dritėn dhe e pashė.
“Ē’do, bilbil, kėtu?”- ģ thashė.
Desha s’desha me tė rashė
Edhe s’u gdhiva mė vashė.NJĖRI – TJETRIN DESHĖM HAPUR
- Diellin sapo fsheh mali,
Mė bėhet njė komb pėrnbrenda.
S’duroj, sa prapė tė dali;
Tė kėrcas’ puna dhe kėnga.

- Mbrėmja jonė plot drit e hėnė
Kombin ta zgjidh shpejt, o djalė!
Nata kalon me njė ėndėrr.
Prapė vjen mėngjesi ģ bardhė.

- Moj e shpejt’ si erė mali,
Pjergull-o, lastar ģ njomė,
Njėri – tjetrit ia dimė hallin.
Sup mė sup, moj, tek punojmė.

- Njėri – tjetrin deshėm hapur,
Nėpėr fshat kush s’na ka parė?
Dashuria jonė e pastėr –
Si e ardhmja jonė e mbarė.


HAJDE, ZOGĖ ALAMEĒE!
Mos mė rri kaq kryeneēe
Hajde zogė alameēe*,
Kur u bėre njėzet vjeēe!
Si s’t’ģ paska ėnda qejfet?
Jeta pa qejfe nuk vete.
Ē’do mbamė mend prej kėsaj jete?
Mos mbaj hatėrin e pleqve.
Pleqt’ tė velur janė pėr vete…
Hajde, zogė alametēe,
Kur u bėre njėzet vjeēe?!

*alameēe (krah.)= e mrekullueshmeBUKUROSHEE PRILLIT
Tė pėrcolli nėna nė Qafė tė Udinit
Aman lule e njomė,
Bukuroshe e prillit!
Veten time pashė te bebja e syrit.
Njė pas njė ia hiqja fletėt trėndafilit.
Pupu, ē’m’u rrėnqethėn rrėmbėzat e shpirtit!
Sa u kthye nėna, vrapuam drejt blirit.
Si pambuk na ngjante sheshi ģ trifilit.
Telikosur sosėm afėr Shen Sotirit.
Aman lule e njomė,
Bukuroshe e prillit!


NĖ U BĖFSHA
Nė u bėfsha porsi zoēkė,
Do t t’ulem mu mbi kokė.

Nė u bėfsha porsi flutur,
Do tė t’rri mbi syt’ e bukur.

Nė u bėfsha si njė mizė,
Do tė t’futem mu nė sisė.

Nė u bėfsha suferinė,
Do ma ndjesh mirė freskinė.

Nė u bėfsha arz’ e sertė,
Do tė hyj , ku nuk ta pret…

Le pa le, n’u bėfsha xhind,
Do a s’do, do tė tė bind..

Pastaj mendjen do ta ndash:
Brenda vetes do mė mbash.NUK JAM ĒUPĖ SI NJĖHERĖ
Trim, o trim, balukeprerė,
Ē’do mbi derė e nėn derė?
Nuk jam ēupė si njėherė.
Sot jam nėnė dhe me bebe.
Kam me kė tė pėrkėdhelem
Mos harxho mė kot sinjalet!
Pėr ē’bėmė gjer dje, na falet…
Qejfin shoshoqit ia bėmė.
Tani guri zuri vendė…NĖ SHULLĖ TĖ GJOKSIT NJOMĖ
Nė shullė tė gjokst njomė, nė-o nė shullė.
Tė mbėshtetem ca, pranomė, nė-o nė shullė.
Nė tė dhembtė pak, duromė, nė-o nė shullė.
Nė fillim si hollė e hollė, nė-o nė shullė.
Pėr mė gjetkė, si ta shomė, nė-o nė shullė.
Se e tėra je e njomė, nė-o nė shullė.MESPĖRMES LUMIT
Pėrtej e pėrkėtej lumit me dallgė
Dhe djali dhe vasha – ballėpėrballė.

Me duar, me shenja diē po thonė
Por zhurma dhe dallgėt ģ pengojnė.

Nga djali, nga vasha shpresa s’humbi;
Ndaj rrinin edhe prisnin t’binte lumi.

Dhe shiu dhe dielli vesh u morėn:
Njė iku, njė doli, dallgėt shporrėn.

Plot mall mespėrmes lumit tė shtruar
Tė dy djalė e vajzė u pėrqafuan.POSHTĖ DRITARES
Poshtė dritares tė shkova,
Lart vėshtrimin e dėrgova.

Kishe hipur nė dritare.
Me merak xhamat po laje.

Po ģ fshije me merak.
Ndritte kėmisha fap-fap!

Si nė ēark seē u gozhdova.
Hape derėn, se u lodha!

Si na rrihet, vetullēark
Pa u puthur larg e larg?NĖ JE ESHKĖ, STRRALL JAM UNĖ
Vashė, o vashė, as mė thua,
Mos kastile shkon nė krua?

Shkon nė krua ti kastile.
Ēon pėr ujė mushkėn me zile.

Zilkat nuk mė duhen mua,
Se tė thjeshtė ty tė dua!

Tė lakmoj si vajzė tė thjeshtė
Mos u ndiz, se nuk je eshkė!

Nė je eshkė, strrall jam unė.
Tė dy tok sosim ēdo punė…MENDJE KU V ETE?
Kur tund qumshtin nė vedrushe
Shkund dhe mendjen fluturuese:

Ku vete, mendje, ku vete?
Hidhesh nga qejfet nė derte…

Qejfe kish kur ishte vakti.
Tani hallet rritin shtatin.

Mos bridh, mendje, kot mė kot.
Mos u zgjat, tek s’arrin dot!NUK DUROHET
Ē’gjynahe kam bėrė ģ gjori?
Mikja pse s’mė lėshon pė?

Sa ta shoh, djalli e mori,
Pa tė qetė do ta lė.

Nė u puthēim ndonjėherė.
Mė pastaj nuk e ngas mė.

Po mė erdhi dot nė derė,
Nat’ e ditė do rri me tė.

Nuk e di ē’do bėj ģ ngrati.
Do rri zgjuar a do flė.

Ama, edhe prit tė presim,
Nuk durohet, s’ėshtė gjė.NĖPĖR ĖNDRRA
Do t’ia marr, siē ma thotė zemra.
Do t’u flas pėr disa ėndrra…

Ėndrrat-o qė ndaj tė gdhirė
Ma trazojnė’ gjumin e mirė.

Ėndrrat-o me ca lanete
Mė bėjnė tė flas me vete.
Flas ģ vetėm nėpėr gjumė:
“Ē’doni, lanete, tek unė?

Nuk e shihni ē’kam pėr faqe?
Shortin tim si meshė Pashke.NĖPĖR SUFERINĖ
Sa filloi njė suferinė,
Zbritėn varg dhėntė nė brinjė.
Dha bariu fėrshėllimė.
E dėgjoi zonja Marinė.
Doli vrap pėrmbi kodrinė.
Zogjt’ e tmbur cicėrinė.
Rrotulloi Marina synė.
Sa ģ ndeshi me barinė.
Dy vėshtrimet xixėllinė.
Ndjeu shpella drithėrimė.

Bariu e zonja Marinė
S’pritėn mbrėmjen e shtėpinė.
Nuk pėrfillėn suferinė.
E ndezėn “zjarrin” nė brinjė.
Mė tė lumtė, moj Marinė!BLETĖZ-O, BIJĖ E NĖNESĖ!
- Pse t’u lag syri me djersė,
Bletėz-o, bij’ e nėnesė?
- S’ėshtė djers’ po ėshtė vesė,
Mbledhur-o qė nė mėngjes.
Nėpėr lulet e bahēesė.
Po vė mjaltin shtresė-shtresė.
Ėmbėlsirė pėr fejesė…MJEGULL E BARDHĖ
Mjegull e bardhė mbi shkėmb,
Ē’’ke qė ngele nė njė vend?

Mos ke shtėnė dashuri
Me hėnėn ballėflori?

S’rri dot hėna pa lodruar.
Ėsht’ me qiellin – dashuruar.

Veē atij ia ka dhėnė besėn.
Mjegull gjej njė mjegull tjetėr.MOS U MBODHIS!*
Tek marr shatėn dhe ujis,
Vėshtroj ty ulur nėn lis.
Shoh se si duart lėviz.
Me lezet veten stolis.
Cėk-cėk vetullat cimbis.
Ģ derdh flokėt mbi kurriz.
Ulem shushatur mbi plis.
Me mendje ēoē mollois…
Veē pėr ty atje nėn lis,
Moj lastarja qiparis!
Rritu ca, mos u mbodhis!
Unė me sy tė gudulis,
kurse tjetri tė ujdis…

* mbodhis (gr.) = vonoKUR DUHEMI
Pa qėllim atje te lisat
Pak me bėrryl tė gudulisa.

Injėn pakėz e largove,
Por nuk ike as nuk fole.

Kaq m’u desh, pėr kokėn tėnde.
Lehtė tė kapa pėr llėre.

Faqja jote porsi gruri
Beharin nė sy ma pruri.

Me nur tė asaj gėrshete
Kokėn tek mua mbėshtete.

Shum koh’ ē’tė ishte, vallė,
Edhe pranė dhe tė ndarė?

Mė nė fund mė the tė thashė:
“Duhemi, pa rrimė bashkė!”A MĖ SHĖRON DOT?
Mbrėmė mė sėmure.
Zemra: bot-e-bot.
Faqekarafile,
a mė shėron dot?

Frynte suferinė
tek rrija nė portė.

Kėrkova ta hapja,
Nuk e hapja dot.

Disa herė ģ gjori
e godita fort.

Po ti nuk u ndjeve,
Prita kot mė kot.

Nuk di.. s’mė dėgjove
A s’mė prisje sot?

O ē’mė plevitose,
Kur prisja tė ngroht’!TUFĖZA ME MENEKSHE
Gdhirė dita mirė s’qe,
Tufėza me menekshe!
Malit ē’iu ngjite me nge,
Tufėza me menekshe!
Ėndrrat nė mesudhė ģ le,
Tufėza me menekshe!
Seē u nise jelekēe*
Tufėza me menekshe!
Por nė tjetėr “klimė” re…
Tufėza me menekshe!
“Bobo, ē’bėra!” – pa zė the.
Tufėza me menekshe!
Ku mė dėrgove ,nėne?
Tufėza me menekshe!
Tė tha nėna: “S’ka gajle!”
Tufėza me menekshe!
Do mėsohesh dhe atje,
Tufėza me menekshe!

*jelekēe (krah.)= gjysmė zhveshur, vetėm me jelekĒMIMI…
Them tė shkoj , ku nuk nuk kam shkuar.
Ia vlen, s’ia vlen..!
Do kėrkoj ē’nuk kam kėrkuar.
Ia vlen, s’ia vlen..!
Them t’ia plas mikes nė portė;
Ia vlen, s’ia vlen..!
Ē’kam t’ia them me zė tė fortė;
Ia vlen, s’ia vlen..!
Lėre, nė m’u zemėroftė;
Ia vlen, s’ia vlen..!
Edhe fjalė nė lėshoftė;
Ia vlen, s’ia vlen..!
Do pres tė fitojė durimi
Ia vlen, s’ia vlen..!
Varet se me ēfarė ēmimi
Ia vlen, s’ia vlen..!TĖ DUA, KONXHE, TĖ DUA!
Fshehur nėn gjethet e tua,
Tė dua, konxhe, tė dua!
Konxhe, pse rri e frikuar?
Tė dua, konxhe, tė dua!
Fletėt hap, eja me mua!
Tė dua, konxhe, tė dua!
Tė jap mjaltė tė kulluar,
Tė dua, konxhe, tė dua!
Tė jap diell tė qėruar;
Tė dua, konxhe, tė dua!
Tė jap syt’ e kaltėruar;
Tė dua, konxhe, tė dua!
Tė jap shpirtin e duruar,
Tė dua, konxhe, tė dua!
Dhe zemrėn e pėrvėluar,
Tė dua, konxhe, tė dua!
Do tė vish, a si mė thua?
Tė dua, konxhe, tė dua!O SOT O KURRĖ!
Moj qenushezė leshdrudhė,
mos nėn udhė
e mbi udhė!
Vjen e ikėn si furtunė,
mos nėn udhė
e mbi udhė!
Na ģ le djemtė pa punė.
mos nėn udhė
e mbi udhė!
Syt’ mbi ty ģ mbajnė pullė,
mos nėn udhė
e mbi udhė!
Sa gremisen, vrasin gjunė.
mos nėn udhė
e mbi udhė!
Kė pėr zemėr ke mė shumė?
mos nėn udhė
e mbi udhė!
Jepe fjalėn…sot o kurrė,
mos nėn udhė
e mbi udhė!
Mblidhe mendjen , moj leshdrudhė!
mos nėn udhė
e mbi udhė!DO DUROJMĖ DHE NJĖĒIKĖ
- Mbasdreke shumė tė prita,
Fustan kaltėra me pika!
Tė kėrkova s’tė arrita,
Moj syndezura me drita!

- Tė t’gėnjej, mė bie pika,
O djalosh syri me ēika!
Duke pritur tė mėrzita.
Jam e vogėl, s’ka ardhė dita.

- Pran’ teje kaloj pėrditė,
Zepėrprusheja bardhikė.
Kur t’ģ hedh, pse m’ģ hedh sytė?
Moj lastareja sybbriskė!

- Pran’ e kemi bahēet tona.
S’kemi nevojė pėr nojma*.
Pranė kemi dhe shtėpitė;
Do durojmė dhe n jėēikė.

* nojma (gr.)=shenja
MĖ SILL NĖ VETE!
Jam ģ ri tamam nė moshė.
Mė dhemb zemėr edhe kokė.

As mė thoni, ē’tė kem, vallė?
Mos tė ftohtė do kem marrė?

A mos ėshtė pėrcėllimė,
Qė mundoka shumė rininė?

Ti, moj, ti qė mė sjell ethe,
Eja pak, tė vij nė vete!PĖR NJOLLAT…
Ē’janė kėto njolla nė gushė e nė llėrė?
Aman, ruaj veten, moj mollė e pabėrė!

Ē’t’ģ solli nishanėt nė gushė e nė faqe?
A s’ģ sheh si janė – ngjyrė manushaqe…

Nė do qė tė piqesh, tė t’ket’ zili molla;
Ruaj veten, mike, nga tė shkretat njolla!...PĖR BEHARIN
- Dimri iku dhe na la, o behar more behar!
Ti na erdhe dalngadal’, o behar, more behar!
Dhe po ikėn me revan, o behar, motre behar!
Pse s’na ndėnje edhe ca, o behar, more behar!
“Si lė dot nėn’ e baba, o djalo zemėrbehar!
U fejova nė janar, o djalo zemėrbehar!
Miku thot’ do tė tė marr, o behar, more behar!
Qysh tani nė vjesht’ tė parė, o behar, more behar!
S’bėhen gjėrat barabar, o behar, more behar!
Por u bėfshin pa zarar, o behar, more behar!PARA PASQYRĖS
Mbeti ēupa nė pasqyrė.
Vėshtron puērat nė fytyrė.

Mos e vur nė merak veten.
Ēoē ka zemra ca sekrete…

Vuan vajza pėr njė djalė.
Ėsht’ nė moshė pėr nė kalė.

Mos ģ lyej, mos ģ ngjyej
Ato shenja dashurie!

Merre djalin, moj lastare,
Ta shohsh veten qiqėr fare.SI TĖ NJOH, ASHTU TĖ DUA!
Fytyrėėmbėla njomzake,
Ballėngjyera me dritė,
Bukureza fluturake,
Pse mė step, kur m’ģ hedh sytė?

Tė tė shoh, nuk lodhem kurrė.
Syt’ e mi ēlodh qeshja jote.
Trėndafili yt nė buzė
Si qėndron e si s’rrėzohet?!

Moj e ėmbėla mes lulesh,
Rrezear tė kullon syri.
Hyn nė zemėr e nuk shkulesh.
Midis nesh pranvera hyri.

Mė kot stepim njėri – tjetrin
Me tė rrahurat e zemrės.
Vetėm ne ia dimė lezetin,
Ē’shije ka nektari ģ ėndrrės.

Bykureza lodėrtare,
Mbaje zjarrin, mos e shuaj!
As tė sertė as manare,
Siē tė njoh, ashtu tė dua!PUTHJA
Puthen ėndrra e dėshirat,
Puthen syt’ e puthen faqet.
Puthen lulet erėmira,
Trėndafilat,manushqet.

Puthen zemrat me shoshoq.
Puthet n’ballė menēuria.
Puthen buzėt s’ndahen dot.
E ngroh xhanin mirėsia.

Ģ puth era gjithė lulet.
E puth dielli gjithėsinė.
Puth plot zjarr e plot pekule
Dashuria dashurinė..LARGO TĖ FTOHTIN NGA BUZA!
Ballėmbuluara cullufe,
Pse m’ģ tundke ata supe?

Kur tė tė bjerė inati,
Ulu pakėz te sofati.

Largoje ndrojtjen nga zemra,
Lėri tė shpėrthejnė ėndrrat.

Largo tė ftohtin nga buza;
Lėre tė ndizet nga shpuza.

Prushi zjarrt’ qė tė jap unė,
Tė ngroh xhanin , s’tė djeg kurrė.AS AVASH E AS NXITUAR
Mos u ngut, o shpirt, o djalė,
Me durim e merr kalanė!
As avash e as nxituar
Tė dy dalim tė fituar…

Jam e drojtur dhe e qetė.
Jam e urtė, s’jam e sertė.
Mos ma hidh syrin si ēarku!
Mos ma shto mė tej merakun.

Kam njė hall qė s’ta jap fjalėn.
Zemėroj nėnėn dhe babėn.
Mė mbajnė vajzė me kimet.
Mė thonė: “Prit edhe dy vjet!

Ēfarė ke, ģ them mamasė.
Pse s’ma le zemrėn tė flasė?
A nuk di veten ta ruaj?
Sa do rri nėn ēadrėn tuaj?

Jam nė moshė, jam nė ditė;
Njoh tė mirat, ligėsitė.
Gjuhn’ e zogjve, po tė dija
Kaq e ngathėt nuk do rrija…NAZET E TUA
Nė tė ri mė bėje naze,
Tak me vetull, fap me supe.
Tani po mė shfaqesh taze:
Buzėnjomė, faqekuqe.

Unė u plaka, ti s’u plake.
Kush di nazet ē’na ģ gjeti!
Ndėnė gjuh’ na mbetėn llafet
Dhe pak prush rinie mbeti…

Tani ėmbėl ma hedh synė,
Sikur ndjell ndopak pendesė.
Ti nė shpirt nuk paske brymė
Si dikur… veē pakėz vesė.

Veē kjo vesė mbi gjethe vjeshte
Mė nuk vlen. A e kupton?
Po s’e puthėn vesėn rrezet,
Lart nė qiell s’ka si shkon.

Nė tė ri mė bėje naze
Dhe e re dukesh sėrish.
Jet’ e mbushur me tallaze
Na afron apo na prish?ZGJEDHJE
Moj e veshur nė tė holla,
Midis shoqeve tė zgjodha!

Tė zgjodha, siē desha vetė,
Pa dėgjuar ca tė tretė.

Po ti, zemėr, a e di,
Sytė pse hodha tek ty?

Mbi ty kur ģ hodha sytė,
Mė turbullove, moj dritė!

Ma there zemrėn e gjirit
Me atė strallin e syrit.KUR U BĖRA DHĖNDĖR
Edhe atė ditė, kur u bėra dhėndėr,
Mike, o moj mike, ē’m’u shtire nė ėndėrr!

Pse je kaq e keqe, pse nuk ke mėshirė?
Mos m’u qas mė netve, moj kup’ e papirė!

Mos do ma kthesh mendjen, tė nis nga e para
E nė portėn tėnde tė dėgjoj tė shara?!

Mos mė hyr nė ėmdėrr, mike, nėpėr netė!
Kam nė mend e zemėr vetėm njė nė jetė!DASHURISĖ QĖ U PENGUA
Mike e viteve rinore
Pse mė fshihesh dhe tani?
Ēerdhen tėnde e ndėrtove.
Ē’tė mundon, a mund ta di?

Unė pėr vete…mė beso
Brenda zemrės s’tė kam shuar.
Edhe sot po e kujtoj
Dashurin’ e pambaruar.

Kur mblidhja kėngė bilbilash,
Mblidhja ngjyrat e ylberit.
Mblidhje erė trėndafilash;
Ty t’ģ sillja pėrnjėheri…

Seē mendoje ti pėr mua
Afshin qė fshihje nė gji;
Nė sy ta shihja tė shkruar
Dhe te buzėt – lėngėshti.

Zemrėn dashurizhuritur
Gati sa s’ma ndizje flakė
Me atė ballin e ndritur,
Me gushėn e me ato krahė.

Ato ndjenja shkuan, vanė.
Kush ģ ftohu, s’ kuptoj.
Diē ka mbet nga prushi ģ parė…
A e ndjen, mikeshė, moj?!MOS U MĖRZIT!
Mos tė mbetet hatri, grua,
Grua tė mos vėsh merak.
Gjithė kėngėt qė kam shkruar,
Nuk t’ģ kam fshehur aspak.

Shumė nepse dashurie
Do tė ndeshėsh nėpėr vargje.
Janė huqe kėngėrie
Veē pėr harmoni e paqe.

Paqen qė kėrkon poeti,
S’do t’ia rrėmbejė askujt.
Edhe zemrėn unė ģ shkrreti
A nuk ia fala dikujt?

Dhe dikushi ishe ti:
Dritė mes vargjesh dashurie.
Qenia jote mbjell freski.
Mė ndez mall , stinė rinie.

Ndaj lėshoj penėn pa frė:
Kėndoj gjithė dashuritė…
Se atje fill jeta zė.
Pėr kaq gjė mos m’u mėrzit!SIĒ DO TI
Nuk harrohet ajo ditė
Njė ditė pas Vitit tė Ri.

Me tė afėrm edhe miq
U nisa pėr Milari*.

Me dyfek sportiv nė krahė,
Gjoja si pėr gjueti…

Dhe mė pe edhe tė pashė.
Se ē’mendoje, nuk e di.

Pėr vete krar ģ dhashė:
Ajo ē’doja, ishe ti.

Kur u kthyem pėr nė fshat,
Doli xhaxhai karshi.

- Si shkoi gjahu? – na tha.
Thėllėzė a kushedi…

- Njė zogė gjetėm, - ģ thashė –
Na kaloi mbi qershi.

- Zogė, zogė, aq mė mirė,-
Tha xhaxhi muhabetēi.

Baba, nėnė lotėt fshinė.
Gazi ģ parė nė shtėpi.
TINGUJT E SHPIRTIT
Ditė pėr ditė tingujt e shpirtit
Dalin vetėm-o.
Hapin derėn edhe ikin
Marrin rrugėt-o.

Gjasme marrin lej’ nga zemra.
Zemra sikur hesht.

Mua xhanin ma grin tėnga.
Edhe qaj dhe qesh…

Qaj kur tingujt qė mė dalin,
S’dinė se ku venė.

Qesh pėrdore kur mė marrin
Dimėr edhe verė.

Tinguj shpirti, tinguj xhani
O kėngėt e mia!

Me shoshoqin mos u hani,
Se u grin zilia!

O ju kėngė, duf ģ zemrės,
Shkoni me kujdes!

Emėr ju mė keni dhėnė
Tash dhe kur tė vdes.


POEZI EROTIKE NGA JORGO TELO
(Sipas meloritmit isopolifonik)


BOTA E PAFUND E ZEMRĖS

Dashuria – yll ģ kėngės,
Bota e pafund e zemrės.

Dashuria – dallg’ eprush
cep mė cep jetėn e mbush.

Dashuri, mė shih nė sy;
Ēdo tė ligė e hedh me ty,

Mė qėndro te buza pak.
Mos u tremb nga puthja e zjarrt’.

Puthja ėsht’ lezeti yt.
Tė hap rrugė, nuk tė mbyt.

Puthja ėsht’ si ēelės porte,
s’do tamtame, s’do konforte.

Puthja e ēdo dashurie-
njė dhurat’ prej Perėndie.

Njė ilaē qė zemrat ngroh,
qė largon acar e lloh…

Dashuria yll ģ kėngės,
Bota e pafund e zemrės.MOJ E BUKUR VETULLHĖNA!

“Moj e bukur vetullhėna,
s’ta them dot, ē’ma thotė zemra!

“Tė ndjej kur mė shkon te porta,
o blbil me shumė nota.

“Nuk mė ndez kėnga siē dua,
qė tė prek telat e tua.

“Djalė, si s’mė ke kuptuar.
Syt’ e mi e kanė tė shkruar.

“Mos ma lodh zemrėn, moj mike,
se tė di qė s’je nazike!

“Jo mė pak tė njoh dhe unė
dhe nė jetė dhe nė punė.

Tė mos shkojmė monopatit;
mespėrmes t’ģ biem fshatit.

“Rreth e rreth do na kėndojnė
zogjt’ e shumt’ qė na rrethojnė.
NĖ SOFAT TĖ BUZĖS

- Nė sofat tė buzės
tė rri pakėz dua.
O moj zagorite,
me sy ē’po mė thua?

- Buzėt po mė digjen,
buzėt duan krua…
Tė kuptoj, o djalė,
me sy tė kulluar!

- Vallė, o moj mike,
ē’t’ģ ka pėrvėluar?
O moj zagorite,
me sy ē’po mė thua?

- Prush m’ģ bėri malli,
zemra e dashuruar
Tė kuptoj, o djalė,
me sy tė kulluar!

- Prushi me prush. Xhane,
mallin a e shuan?
O moj zagorite,
me sy ē’po mė thua?

- Nuk e di ē’tė them,
nuk e kam provuar
Tė kuptoj, o djalė,
me sy tė kulluar!MOJ E DASHURA SI ĖNDRRA!
Moj e dashura si ėndrra,
moj e dashura!
Pa trokitur hyn te zemra,
moj e dashura!
Ki kujdes, kur tė vij unė,
moj e dashura!
Llozin portės mos ja vurė,
moj e dashura!
Pse tė rri e tė pres jashtė,
moj e dashura!
S’mbetet koh’ tė lozim bashkė,
moj e dashura!MARR DYLBITĖ
Marr dylbit’ pėr tė vėshtruar.
Ja atje pėrmbi radhua:
njė si vash’ a njė si grua
Ēapazi kalit kaluar.
Malin ngjit duke kėnduar.
Ajo shkonte tek ish ftuar.
Unė shihja ģ menduar.
Dylbit’ shtrėngoja nė duar
si njė plak vullkan ģ shuar,
por me zemėr tė harbuar.FLOKĖGREMISUR MBI SUPE
- Flokėgremisur mbi supe,
as vemi nga atat tutje?

- Ģ nxituar je, mor djalė!
Shoqet ē’do mendojnė, vallė?

- Shoqet e shokėt na dinė,
pse t’ua fshehim dashurinė?

- Pas pune tek molla ime
do marrim kėngė rinie.

- Kėngėt-o qė ģ do shumė.
Ato qė kam ngritur unė.

- Ģ nxituar je ngahera,
kemi dhe kėngė tė tjera.

- E kam ngrit’ pėr tuy, moj nuse,
flokėgremisur mbi supe.BAJAMET E FSHATIT
Nė krye tė fshatit
stisur tri bajame.
Cilėn nga tė tria
do ta marr pėrfare.
Ē’ģ gėnjen tė shkretat
era gėnjeshtare!
Ēelin, ēelin lule,
mbushur pun’ e madhe.
Pa ardhur behari
dalin ashiqare.
Atė qė lidh kokrra
do ta bėj manare.VASHĖZA GJIROKASTRITE
Le t’ģ hapi portat zemra
e pėr ju tė rrjedhė kėnga
Vashėza, mjaltėza,
Syri juaj burim drite.
Dritėza, mjaltėza,
Vazhėza gjirokastrite!

Mbi kurrizin e kalasė
unė rri me vete flas.

Flas me vete dhe hedh sytė:
Nė ēdo lagje xham shtėpitė.

Pastėrtore si pasqyra,
qytetit ģ qesh fytyra.

Hedh dylbit’ nėpėr oborre,
ju qendisni nė ballkone.

Syt’ ģ bredh nėpėr dritare
ecni ju nė trotuare.

Mbi kalldrėmet posht’ pėrpjetė,
krahpėrkrah dilni me djemtė.

Bėhen pleqtė ziliqarė.
Ėndėrroj’ vitet qė lanė.

Shtohet lulet nė qytet,
se ju lule jeni vet’
Vashėza, mjaltėza,
Syri juaj burim drite;
Dritėza, mjaltėza,
Vazhėza gjirokastrite!HAPE ZEMRĖN!
Sepse druhem para teje,
S’e marr vesh, nuk e kuptoj.
Ti krenare rri pranė meje.
Mos mė tret llambushkė, moj!

Tė mendoje sadopak,
Se sa vuaj unė ģ gjori
S’do mė lije si guak…
Fol, moj lumi qė s’tė mori!

Ē’them kėshtu un’ derėbardhi?
Po tė mori , mike, lumi,
Mua dreqi do mė marri.
Fjala “Jo” me vret si plumbi.

Zbute pakėz krenarinė;
Dil siē je nė tė vėrtetė.
Se pasioni akujt shkrin
Zemrat shpon si me shigjetė.

S’’ėsht’ pasion pėr pakėz kohė.
Ėshtė ndjenjė me themele.
Nuk pres mė e s’duroj dot.
Hapma zemrėn, gojėn ēele!

Dhe nė dashke ndonjė tjetėr
e t’ma thuash, ndjen vėshtirė;
Nė s’tė marrsha dot nė prehėr,
do tė jem njė mik ģ mirė.NUSJA E RE
Mos e larė je me qumėsht,
moj shtėllungėza e bsrdhė?
Zėri yt (me punė, pa punė)
po djeg sytė kureshtarė.

Mos hiq vellon, se ģ ēmende,
ģ tėrbove ē’ke pėrreth.
Shpejt njė cohė hidhu llėrėve.
Shih si bletėt po i mbledh…

Vur njė tufėzė me lule
ashtu kot atje mbi gjoks
T’gjorėve djem zemrėn ua shkule.
Mos ģ digj tė shkretėt, mos!

Moj shtėllungėza plot dritė,
po ku ishe gjer tani?
Si ģ fshehe qafėn, gjinjtė,
gjersa u bėre nuse ti?

O ik larg nga lagjia jonė
e ta mbledhin mendjen djemtė;
o shėmtohu , sa s’ėsht’ vonė,
se semure dhe ne pleqtė!


BELAJA, SHOKĖ, BELAJA!
Shkriu dėbora nė maja,
belaja, shokė, belaja!
Zuri shi, u bė hataja,
belaja, shokė, belaja!
Fshatit seē iu sul rrungaja,
belaja, shokė, belaja!
Ndau ēupėn nga mamaja,
belaja, shokė, belaja!
Shkoi ku deshi kumbaraja,
belaja, shokė, belaja!
Tek nuk deshi zemr’ e saja,
belaja, shokė, belaja!
Flasin djemtė maja-maja,
belaja, shokė, belaja!
“Eh, ē’na vajti dėm sevdaja!”
belaja, shokė, belaja!ME UJKUN S’BĖHET SHAKA
Mjegulla nė shtufe ra, moj mama!
T’ģ marr qengjat, tė vi la, moj mama!
Bie ujku dhe m’ģ ha, moj mama!
Apo tė rri edhe ca, moj mama!
Me ujkun s’bėhet shaka, moj mama!
Mė gris ēorapet e ra, moj mama!
Fustanin me flutura, moj mama!
Sandalet me xhufkėza, moj mama!
Shminė me zogėza, moj mama!
Rruazat e bukura, moj mama!
Dhe rripin me sumbulla, moj mama!
M’ģ shqyen e m’ģ bėn naaa, moj mama!
Si tė bėj, se ditė s’ka, moj mama!
Tė bėj, ē’mė thot’ zemėra, moj mama!ISHTE ĖNDĖRR, APO Ē’QE?!
Sy ndėr sy kur u vėshtruam,
Diē tė thash’ e diē mė the…

Dorė pėr dorė kur u takuam,
Biseduam mė me nge.

Kur ndenjėn faqe pėr faqe,
Ca tė dridhura mė le.

Buzė mė buzė firmosėm paqen.
Hajde, ē’pėrvėlimė qe…!

Kur nė det rėnkimesh humbėm,
Ca tallaze ti mė dhe.

Muret e shtėpisė u tundėn.
Ish njė ėndėrr apo ē’qe?!FRESKI E DHĖMBELIT
Te hyrje e tunelit pse qėndrove kot?
Freski e Dhėmbelit, me ty s’nginjem dot.

Eja sot tek unė, mos e lėr pėr mot!
Freski e Dhėmbelit, me ty s’nginjem dot.

Nė shtėpinė time gjen gostira plot.
Freski e Dhėmbelit, me ty s’nginjem dot.

Bukuroshe mali, o zambak nė gotė!
Freski e Dhėmbelit, me ty s’nginjem dot.

Tė tė kem tėtėrėn, se tė dua fort.
Freski e Dhėmbelit, me ty s’nginjem dot.NUK NDIEJ TĖ VELUR
Mu tek lisi si ombrellė
Nuk e di pse heq frymė thellė.
Mos nga ty, moj trėndafile,
me atė zėrin si zile?

Mu tek molla gonxhe-gonxhe,
Ģ flas zemrės: “Pse u dogje?”
Mos nga ty, moj trėndafile,
me atė zėrin si zile?

Te burimi si pasqyrė
Pse u prisha nė fytyrė?
Mos nga ty, moj trėndafile,
me atė zėrin si zile?


Te dritarja gjysmė ēelur
Rri vėshtroj e s’ndiej tė velur…
Mos nga ty, moj trėndafile,
me atė zėrin si zile?

Rri vėshtroj kofshėt e bardha
Djersėt seē mė ikin vardha*…


*vardha (krah.) = pa reshturĒ’PATE QĖ T’U PRE OREKSI?
Vjehrra nuses fjalė ģ pleksi:
- Ē’pate qė t’u pre oreksi?

Nusja me duart lėshuar
Uli syt’ e turpėruar…

Mėc e mėc nxori dy fjalė:
- Moj mama, di mė ka ngjarė!

- Mos e fol, e kuptoj vetė!
Bėfsh njė bebe gjer nė vjeshtė!”

Ē’u skuq nusja bukuroshe;
Pėr ē’kish mbjellur, do tė korrte…MOJ E ARDHURA NĖ KOHĖ!
Qengje, moj qengje manare,
U njohėm tė vegjėl fare!

Sa shpejt u bėre shelege
Mollė e pjekur midis degėve.

Moj e ardhura nė kohė,
Eja, hiqma kėtė llohė!

Hiqma llohėn qė gris shpirtin,
Para se vitet tė ikin.PJERGULL E THARĖ NĖ BRINJĖ
Pjergulla me rrush tė zi
Shumė e menduar po rri.
Vėshtron arrėn pėrkarshi.
Arrės pse ia vure synė?
Pse u ndėre tek s’arrin?
Pjergullo nė rrukullimė,
Arra nuk tė bėri mirė.
S’t dha dritė, s’tė dha frymė.
Vetėm sa tė shtrydhi gjinė…ĒTHONĖ SYTĖ E TU TĖ SHKRUAR?
Ē’thonė syt’ėe tu tė shkruar?
Thonė qenke dashuruar.
Moj zyzeza buzėgaze,
Dashuruar qenke taze.
Shat’ a tetėmbėdhjetė vjeēe
Si burbuq nė mes tė fletėve.
Kush tė hyri ty nė mendje?
Ē’vend ģ le nė zemrėn tende?
Flokėdredhura mėndafsh,
Ngreji syt’, aman, mė qafsh!
Dhe pa folur, tė ndjej ē’thua:
Ti nė zemėr mė ke mua.
Kujton natėn e kaluar…THĖLLĖZĖ, PSE U PENDOVE?
Nxori kumbulla burbuq
Bėra pėr nga Shkėmbi ģ Kuq*.

Poshtė shkėmbit nė njė rrėzė
Rrinte trembur njė thėllėzė.

Shkoi gjer nė rrėz’ tė malit.
Si u lodh, ecjen e ndali.

Dhe…nga qė ma dinte huqin,
Nisi kėngėn: “Kuqri-kuqri!”

Unė – fshehur nė dėllinjė
Ja mora me fėrshėllimė.

Fėrshėlleva sa u lodha,
Por thėllėzėn dot s’e ndolla.

S’dija kėngė thėllėzore,
Moj thėllėzė, qė u pendove?!

*Shkėmbi ģ Kuq (top.)=shpelle e kuqėrremte
prane fshatit tim Konckė ne Zagori.TEK SOFATI Ģ GURRĖS
Pėrmbi lug tė gurrės
Gurullonte ujė.
Buzėt vure ti,
Buzėt vura unė.

Mė tej seē mė shkrepi.
S’e ndjeva as vetė.
Mora njė grusht ujė,
E hodha pėrpjetė.

Bluza jote e hollė,
Seē t’u lag nė supe.
Nė fillim u trembe
E pastaj u skuqe.

Njė bilbil ģ lodhur
Nė deg’ tė qershisė
Na mbuloi me kėngė.
S’na ģ ndau sytė.

Ē’u bė ziliqar
Bilbil kėngėtari;
Tek na shihte pranė
Porsi dy zogj mali.

Tek sofati ģ gurrės
Ēlodheshin nėn hije.
Shalli ģ hollė tė ngjante
Vello nusėrie…U RRITE, SA M’U MBUSH SYRI
Qė kur ishe aguridhe,
Syrin ty ta kisha hedhė.
Ise akoma jeshile,
Shegė, moj e mira shegė!

Nėpėr fletė, nėpėr degė
U rrite, sa m’u mbush syri.
Lum kush tė ka pėrkėdhelė!
Rroft’ e qoftė kush tė rriti!

Por, m’ģ lumturi jam unė,
Qė tė bėra ty pėr vete.
Faqekuqeja me vulė,
Pjekur-o pėr ziafete.

Me gjethen tėnde tė njomė
Fshima pak djersėn mbi vetull.
Eja, moj, qė tė na shonė
Faq pėr faqe mbėshtetur!


MOS U NGUT!
Kur po dilje nga dyqani
T’u ngrit fundi ģ fustanit.

T‘u ngrit fustani pėrpjetė.
Hodhe sytė rreth e rreth.

Disa djem qė ishin pranė,
“Mashalla!” - nė njė zė thanė.

Kur fustanin ule vetė;
T’u hap bluza fletė-fletė.

Syt’ padashur kisha hedhė.
Pashė dy si ftonj tė verdhė.

Si tė verdhė a si tė bardhė;
E ktheva kokėn mėnjanė.

Kush ka fat, moj trėndafile,
T’ģ shijojė ato”burime”?

Mos u ngut, thėllėzė mali
Lart me nge pret thėllėzari!KAM NJĖ XHENG NĖ ZEMĖR
Kam njė xheng njė si maraz,
Kur tė vij, mike, nga pas.
As me fjalė nuk tė ngas.
Ti mė thua: “Mos m’u qas!”

Po pėrse, mike, pėrse?
E harrove, ē’mė the dje?
Mos mė bėn ndonjė hile,
Apo turp nga bota ke?!

Nė e ke me pishmanllėk,
Unė s’bėj as gėk as mėk.
Por te syt’ tė shoh njė cėrk’
Tė rreh zemra me tėk-tėk.

Eja, veten mos mundo!
Se tė dua siē mė do!
Tė kalojmė kohėn-o
Me mjaltin e shpirtit-o!TĖ ADMIROJ, POR…
Ģ mbledh djemtė, moj ēapkėne.
Ē’nur natyra ty tė fali!
Buzėlule, ballėhėnė
Qerpikshtizė, sykristali.

Kushdo pret, tė t’shtijė nė dorė.
Ēmendur teje, por mė kot.
N’flokt’ e mi ka rėnė borė.
Dhe me ta duket se lot.

Tė jetė lodėr e jo tallje.
Tė mė fyesh, bėn mėkat.
T’admiroj, moj shtojzavalle,
Lodrat, sytė e vetėm kaq.

Ma prano njė fjalė miku:
Mos e pėrhumb bukurinė!
Me zjarr zemre, sy fisniku;
Gjej, moj mike, dashurinė!ME PASQYRĖ DO TĖ TĖ DJEG
Me pasqyrėzėn e xhepit
Gjithė diellin e mora.
Nė oborr atje te cepi
Qė nga rruga ta dėrgova.

Prit e hiē, s’lėvize fare.
Ta dėrgova si sinjal…
Kushedi me mend ē’mė shave:
“Ē’bėn kėshtu, more budall!”

Jam “budall” e nazeli,
Sytė – qelq kur t’ģ verboj.
Po ē’t’ģ bėsh zemrės qė s’rri
Dhe mė nxit, shelege, moj!

Tė verboj e prapė mė vidhesh.
Mirėkuptim ti nuk mė jep.
Tjetėr herė sado tė fshihesh;
Me pasqyrė do tė tė djeg.

Me ē’pasqyrė, do thuash ti.
Do fillosh, djalosh, me diell?
Do t’tė djeg me syt’ e mi.
Syt e mi – njė copė qiell…ZONJUSHES
Sa tė pashė, syrin ma mbushe,
Aman, dale. ,moj zonjushe,
Eja, eja sylarushe!

Tė keqen e asaj gushe.
Dil e hidhu prej gėmushe!
Mos u fsheh, moj lepurushe!
Mos rrėshqit si gjarpėrushe!
Lezet ke, siē je – drenushe.
Ma jep fjalėn, faqeprushe.
Kėtė zemrėn time mbushe!
Kur tė vi tė tė t’marr pėr nuse,
Do mė shohshh nė ballė tė krushqve.
Aman, dale. ,moj zonjushe,
Eja, eja sylarushe!NĖ DITĖT QĖ VILEJ RRUSHI
Nė ditėt qė vilej rrushi
Vashėzo, moj bandille.
Syrino ē’ma vėrvije.
Mua gėzimi mė mbushi:
Erdhe me faqet si prushi.
Erdhe, erdhe qeshi xhani
Me syn’ e ndritur si xhami.
Pranė rrimė, fjalė s’themi.
Buza jote si melhemi.
Nėnat tutje diē po thonė…
Domosdo pėr dasmėn tonė…
Vashėzo, moj bandille.
Syrino ē’ma vėrvije.MOJ E VOGĖL BALLĖDRITĖ!

Moj e vogėl ballėdritė,
Pse, moj, pse po m’ģ ngul sytė?
Ē’ģ trazove me tė mitė
Si nė blu si tė jeshiltė.

Oh, e di, moj lodėrtare;
Me vėshtrime mė ngordh fare.
Tėpkėn si njė magjistare
Zemrės m’iu bėre pjesėtare…A DURON TRUPI PA NGRĖNĖ?
Ē’mė griu malli ē’mė griu,
si duroj, a derėziu!
Pėr njė mike nga Veriu
Eh, ē’mė magjepsi leshprera
Me ato sjelljet e tjera…
Dhe tė jetė mot ģ ftohtė.
Kurmi ģ saj – oxhak ģ ngrohtė.
Tė duroj, mė thonė tė tėrė
A duron trupi pa ngrėnė?
si duroj, a derėziu!EJA PAK, TĖ VIJ NĖ VETE!
Ishte gusht a shtator ishte
Lajthi mblidhja nė lajthishte.
S’mund t rri pa e pėrmendur:
Njė trupvogėlė ketrushe,
Fustanshkurtėr, bluzėkuqe.
Ku na u fshehe, moj burbuqe?
Ku u zhduke, kullumbri,
Moj faqja ngjyrėlajthi.
Na bėn lodra a s’e di?
Nėpėr dendėsin’ e fletve,
Eja pak, tė vij nė vete!NĖ BALLKON MĖ RRIJE
Nė ballkon mė rrije,
Lulet bėnin hije.
Ulur kėmbė mbi kėmbė.
Ē’nur tė kishte rėnė!
Mos luaj me mua,
Moj gjunjėzbuluar!
Lart tė ngjitem dua,
Por jam ģ duruar.
Do ta marr mė shtruar,
Tė dal ģ fituar…


VASHĖZ-O, BUZAQERSHI
Do shkul zemrėn ta jap ty,
vashėz-o, buzaqershi!
Nė daē mbaje hajmali.
Nė daē zaptoje nė gji.
Unė pa zemėr do rri,
Se zemra ime je ti.
Mos mė lodh, moj syulli,
Se merr zemra arrati.TRĖNDAFILE, NUSE JETE
Moj trėndafilja nė hije,
Eja, dalim nė kopshtije!
Rrezes diellit mos iu tremb,
Moj e rritura nė shkėmb!
Fshihiu mjegullės pa cipė;
Tė guē gushėn, tė puth sytė.
Unė po tė marr me vete,
Trėndafile, nuse jete.


OBORRI PLOT TRĖNDAFILĖ
Oborri plot trėndafilė,
Konxhe trėndafileja,
Moj fustanjeshileja!

Mbi tė gjitha feksje tinė.
Vetėm ti ma mbushe synė.
S’tė kėputa atė ditė.
Thash’ tė kolmeshe njėēikė.
T’ģ bėje petalet tumbė,
Ashtu siē merak kam unė..
Kam maraz edhe kam frikė:
Mos tė zėrė breshėr e ngricė…
Konxhe trėndafileja,
Moj fustajeshileja!TĖ TĖ MARR TĖ TĖRĖ
Ēfarė tė paskam bėrė,
moj shpirte, moj xhane?
Pse mė qėndron rėndė.
Sa herė tė kam thėnė:
Tė tė marr tė tėrė.
Siē e kemi lėnė
Me krushq e me kėngė,
moj shpirte, moj xhane!FSHATIN E NGRITI KĖNGA
Fshatin seē engriti kėnga,
flutur, moj krahėergjenda!
More djalė nė fshat brenda.
Deshe vet’ a ta dha nėna?
Desha vet’ se ma dha zemra.
Njohėm shoshoqin nga rrėnja…KUR PRANVERA SAPO NISI
Kur pranvera sapo nisi,
Nė dritare diēka krisi.
Perden tyl pėrpak ma grisi.
Cėk – nė qafė mė cimbisi.
Obobo, ē’u frikėsova!
Batanijen tej e hodha,
Por, ē’e do se u zbulova.
Edhe kaq deshi bilbili.
Nė krevat pa merak hyri.
Ndeza dritėn dhe e pashė.
“Ē’do, bilbil, kėtu?”- ģ thashė.
Desha s’desha me tė rashė
Edhe s’u gdhiva mė vashė.NJĖRI – TJETRIN DESHĖM HAPUR
- Diellin sapo fsheh mali,
Mė bėhet njė komb pėrnbrenda.
S’duroj, sa prapė tė dali;
Tė kėrcas’ puna dhe kėnga.

- Mbrėmja jonė plot drit e hėnė
Kombin ta zgjidh shpejt, o djalė!
Nata kalon me njė ėndėrr.
Prapė vjen mėngjesi ģ bardhė.

- Moj e shpejt’ si erė mali,
Pjergull-o, lastar ģ njomė,
Njėri – tjetrit ia dimė hallin.
Sup mė sup, moj, tek punojmė.

- Njėri – tjetrin deshėm hapur,
Nėpėr fshat kush s’na ka parė?
Dashuria jonė e pastėr –
Si e ardhmja jonė e mbarė.


HAJDE, ZOGĖ ALAMEĒE!
Mos mė rri kaq kryeneēe
Hajde zogė alameēe*,
Kur u bėre njėzet vjeēe!
Si s’t’ģ paska ėnda qejfet?
Jeta pa qejfe nuk vete.
Ē’do mbamė mend prej kėsaj jete?
Mos mbaj hatėrin e pleqve.
Pleqt’ tė velur janė pėr vete…
Hajde, zogė alametēe,
Kur u bėre njėzet vjeēe?!

*alameēe (krah.)= e mrekullueshmeBUKUROSHEE PRILLIT
Tė pėrcolli nėna nė Qafė tė Udinit
Aman lule e njomė,
Bukuroshe e prillit!
Veten time pashė te bebja e syrit.
Njė pas njė ia hiqja fletėt trėndafilit.
Pupu, ē’m’u rrėnqethėn rrėmbėzat e shpirtit!
Sa u kthye nėna, vrapuam drejt blirit.
Si pambuk na ngjante sheshi ģ trifilit.
Telikosur sosėm afėr Shen Sotirit.
Aman lule e njomė,
Bukuroshe e prillit!


NĖ U BĖFSHA
Nė u bėfsha porsi zoēkė,
Do t t’ulem mu mbi kokė.

Nė u bėfsha porsi flutur,
Do tė t’rri mbi syt’ e bukur.

Nė u bėfsha si njė mizė,
Do tė t’futem mu nė sisė.

Nė u bėfsha suferinė,
Do ma ndjesh mirė freskinė.

Nė u bėfsha arz’ e sertė,
Do tė hyj , ku nuk ta pret…

Le pa le, n’u bėfsha xhind,
Do a s’do, do tė tė bind..

Pastaj mendjen do ta ndash:
Brenda vetes do mė mbash.NUK JAM ĒUPĖ SI NJĖHERĖ
Trim, o trim, balukeprerė,
Ē’do mbi derė e nėn derė?
Nuk jam ēupė si njėherė.
Sot jam nėnė dhe me bebe.
Kam me kė tė pėrkėdhelem
Mos harxho mė kot sinjalet!
Pėr ē’bėmė gjer dje, na falet…
Qejfin shoshoqit ia bėmė.
Tani guri zuri vendė…NĖ SHULLĖ TĖ GJOKSIT NJOMĖ
Nė shullė tė gjokst njomė, nė-o nė shullė.
Tė mbėshtetem ca, pranomė, nė-o nė shullė.
Nė tė dhembtė pak, duromė, nė-o nė shullė.
Nė fillim si hollė e hollė, nė-o nė shullė.
Pėr mė gjetkė, si ta shomė, nė-o nė shullė.
Se e tėra je e njomė, nė-o nė shullė.MESPĖRMES LUMIT
Pėrtej e pėrkėtej lumit me dallgė
Dhe djali dhe vasha – ballėpėrballė.

Me duar, me shenja diē po thonė
Por zhurma dhe dallgėt ģ pengojnė.

Nga djali, nga vasha shpresa s’humbi;
Ndaj rrinin edhe prisnin t’binte lumi.

Dhe shiu dhe dielli vesh u morėn:
Njė iku, njė doli, dallgėt shporrėn.

Plot mall mespėrmes lumit tė shtruar
Tė dy djalė e vajzė u pėrqafuan.POSHTĖ DRITARES
Poshtė dritares tė shkova,
Lart vėshtrimin e dėrgova.

Kishe hipur nė dritare.
Me merak xhamat po laje.

Po ģ fshije me merak.
Ndritte kėmisha fap-fap!

Si nė ēark seē u gozhdova.
Hape derėn, se u lodha!

Si na rrihet, vetullēark
Pa u puthur larg e larg?NĖ JE ESHKĖ, STRRALL JAM UNĖ
Vashė, o vashė, as mė thua,
Mos kastile shkon nė krua?

Shkon nė krua ti kastile.
Ēon pėr ujė mushkėn me zile.

Zilkat nuk mė duhen mua,
Se tė thjeshtė ty tė dua!

Tė lakmoj si vajzė tė thjeshtė
Mos u ndiz, se nuk je eshkė!

Nė je eshkė, strrall jam unė.
Tė dy tok sosim ēdo punė…MENDJE KU V ETE?
Kur tund qumshtin nė vedrushe
Shkund dhe mendjen fluturuese:

Ku vete, mendje, ku vete?
Hidhesh nga qejfet nė derte…

Qejfe kish kur ishte vakti.
Tani hallet rritin shtatin.

Mos bridh, mendje, kot mė kot.
Mos u zgjat, tek s’arrin dot!NUK DUROHET
Ē’gjynahe kam bėrė ģ gjori?
Mikja pse s’mė lėshon pė?

Sa ta shoh, djalli e mori,
Pa tė qetė do ta lė.

Nė u puthēim ndonjėherė.
Mė pastaj nuk e ngas mė.

Po mė erdhi dot nė derė,
Nat’ e ditė do rri me tė.

Nuk e di ē’do bėj ģ ngrati.
Do rri zgjuar a do flė.

Ama, edhe prit tė presim,
Nuk durohet, s’ėshtė gjė.NĖPĖR ĖNDRRA
Do t’ia marr, siē ma thotė zemra.
Do t’u flas pėr disa ėndrra…

Ėndrrat-o qė ndaj tė gdhirė
Ma trazojnė’ gjumin e mirė.

Ėndrrat-o me ca lanete
Mė bėjnė tė flas me vete.
Flas ģ vetėm nėpėr gjumė:
“Ē’doni, lanete, tek unė?

Nuk e shihni ē’kam pėr faqe?
Shortin tim si meshė Pashke.NĖPĖR SUFERINĖ
Sa filloi njė suferinė,
Zbritėn varg dhėntė nė brinjė.
Dha bariu fėrshėllimė.
E dėgjoi zonja Marinė.
Doli vrap pėrmbi kodrinė.
Zogjt’ e tmbur cicėrinė.
Rrotulloi Marina synė.
Sa ģ ndeshi me barinė.
Dy vėshtrimet xixėllinė.
Ndjeu shpella drithėrimė.

Bariu e zonja Marinė
S’pritėn mbrėmjen e shtėpinė.
Nuk pėrfillėn suferinė.
E ndezėn “zjarrin” nė brinjė.
Mė tė lumtė, moj Marinė!BLETĖZ-O, BIJĖ E NĖNESĖ!
- Pse t’u lag syri me djersė,
Bletėz-o, bij’ e nėnesė?
- S’ėshtė djers’ po ėshtė vesė,
Mbledhur-o qė nė mėngjes.
Nėpėr lulet e bahēesė.
Po vė mjaltin shtresė-shtresė.
Ėmbėlsirė pėr fejesė…MJEGULL E BARDHĖ
Mjegull e bardhė mbi shkėmb,
Ē’’ke qė ngele nė njė vend?

Mos ke shtėnė dashuri
Me hėnėn ballėflori?

S’rri dot hėna pa lodruar.
Ėsht’ me qiellin – dashuruar.

Veē atij ia ka dhėnė besėn.
Mjegull gjej njė mjegull tjetėr.MOS U MBODHIS!*
Tek marr shatėn dhe ujis,
Vėshtroj ty ulur nėn lis.
Shoh se si duart lėviz.
Me lezet veten stolis.
Cėk-cėk vetullat cimbis.
Ģ derdh flokėt mbi kurriz.
Ulem shushatur mbi plis.
Me mendje ēoē mollois…
Veē pėr ty atje nėn lis,
Moj lastarja qiparis!
Rritu ca, mos u mbodhis!
Unė me sy tė gudulis,
kurse tjetri tė ujdis…

* mbodhis (gr.) = vonoKUR DUHEMI
Pa qėllim atje te lisat
Pak me bėrryl tė gudulisa.

Injėn pakėz e largove,
Por nuk ike as nuk fole.

Kaq m’u desh, pėr kokėn tėnde.
Lehtė tė kapa pėr llėre.

Faqja jote porsi gruri
Beharin nė sy ma pruri.

Me nur tė asaj gėrshete
Kokėn tek mua mbėshtete.

Shum koh’ ē’tė ishte, vallė,
Edhe pranė dhe tė ndarė?

Mė nė fund mė the tė thashė:
“Duhemi, pa rrimė bashkė!”A MĖ SHĖRON DOT?
Mbrėmė mė sėmure.
Zemra: bot-e-bot.
Faqekarafile,
a mė shėron dot?

Frynte suferinė
tek rrija nė portė.

Kėrkova ta hapja,
Nuk e hapja dot.

Disa herė ģ gjori
e godita fort.

Po ti nuk u ndjeve,
Prita kot mė kot.

Nuk di.. s’mė dėgjove
A s’mė prisje sot?

O ē’mė plevitose,
Kur prisja tė ngroht’!TUFĖZA ME MENEKSHE
Gdhirė dita mirė s’qe,
Tufėza me menekshe!
Malit ē’iu ngjite me nge,
Tufėza me menekshe!
Ėndrrat nė mesudhė ģ le,
Tufėza me menekshe!
Seē u nise jelekēe*
Tufėza me menekshe!
Por nė tjetėr “klimė” re…
Tufėza me menekshe!
“Bobo, ē’bėra!” – pa zė the.
Tufėza me menekshe!
Ku mė dėrgove ,nėne?
Tufėza me menekshe!
Tė tha nėna: “S’ka gajle!”
Tufėza me menekshe!
Do mėsohesh dhe atje,
Tufėza me menekshe!

*jelekēe (krah.)= gjysmė zhveshur, vetėm me jelekĒMIMI…
Them tė shkoj , ku nuk nuk kam shkuar.
Ia vlen, s’ia vlen..!
Do kėrkoj ē’nuk kam kėrkuar.
Ia vlen, s’ia vlen..!
Them t’ia plas mikes nė portė;
Ia vlen, s’ia vlen..!
Ē’kam t’ia them me zė tė fortė;
Ia vlen, s’ia vlen..!
Lėre, nė m’u zemėroftė;
Ia vlen, s’ia vlen..!
Edhe fjalė nė lėshoftė;
Ia vlen, s’ia vlen..!
Do pres tė fitojė durimi
Ia vlen, s’ia vlen..!
Varet se me ēfarė ēmimi
Ia vlen, s’ia vlen..!TĖ DUA, KONXHE, TĖ DUA!
Fshehur nėn gjethet e tua,
Tė dua, konxhe, tė dua!
Konxhe, pse rri e frikuar?
Tė dua, konxhe, tė dua!
Fletėt hap, eja me mua!
Tė dua, konxhe, tė dua!
Tė jap mjaltė tė kulluar,
Tė dua, konxhe, tė dua!
Tė jap diell tė qėruar;
Tė dua, konxhe, tė dua!
Tė jap syt’ e kaltėruar;
Tė dua, konxhe, tė dua!
Tė jap shpirtin e duruar,
Tė dua, konxhe, tė dua!
Dhe zemrėn e pėrvėluar,
Tė dua, konxhe, tė dua!
Do tė vish, a si mė thua?
Tė dua, konxhe, tė dua!O SOT O KURRĖ!
Moj qenushezė leshdrudhė,
mos nėn udhė
e mbi udhė!
Vjen e ikėn si furtunė,
mos nėn udhė
e mbi udhė!
Na ģ le djemtė pa punė.
mos nėn udhė
e mbi udhė!
Syt’ mbi ty ģ mbajnė pullė,
mos nėn udhė
e mbi udhė!
Sa gremisen, vrasin gjunė.
mos nėn udhė
e mbi udhė!
Kė pėr zemėr ke mė shumė?
mos nėn udhė
e mbi udhė!
Jepe fjalėn…sot o kurrė,
mos nėn udhė
e mbi udhė!
Mblidhe mendjen , moj leshdrudhė!
mos nėn udhė
e mbi udhė!DO DUROJMĖ DHE NJĖĒIKĖ
- Mbasdreke shumė tė prita,
Fustan kaltėra me pika!
Tė kėrkova s’tė arrita,
Moj syndezura me drita!

- Tė t’gėnjej, mė bie pika,
O djalosh syri me ēika!
Duke pritur tė mėrzita.
Jam e vogėl, s’ka ardhė dita.

- Pran’ teje kaloj pėrditė,
Zepėrprusheja bardhikė.
Kur t’ģ hedh, pse m’ģ hedh sytė?
Moj lastareja sybbriskė!

- Pran’ e kemi bahēet tona.
S’kemi nevojė pėr nojma*.
Pranė kemi dhe shtėpitė;
Do durojmė dhe n jėēikė.

* nojma (gr.)=shenja
MĖ SILL NĖ VETE!
Jam ģ ri tamam nė moshė.
Mė dhemb zemėr edhe kokė.

As mė thoni, ē’tė kem, vallė?
Mos tė ftohtė do kem marrė?

A mos ėshtė pėrcėllimė,
Qė mundoka shumė rininė?

Ti, moj, ti qė mė sjell ethe,
Eja pak, tė vij nė vete!PĖR NJOLLAT…
Ē’janė kėto njolla nė gushė e nė llėrė?
Aman, ruaj veten, moj mollė e pabėrė!

Ē’t’ģ solli nishanėt nė gushė e nė faqe?
A s’ģ sheh si janė – ngjyrė manushaqe…

Nė do qė tė piqesh, tė t’ket’ zili molla;
Ruaj veten, mike, nga tė shkretat njolla!...PĖR BEHARIN
- Dimri iku dhe na la, o behar more behar!
Ti na erdhe dalngadal’, o behar, more behar!
Dhe po ikėn me revan, o behar, motre behar!
Pse s’na ndėnje edhe ca, o behar, more behar!
“Si lė dot nėn’ e baba, o djalo zemėrbehar!
U fejova nė janar, o djalo zemėrbehar!
Miku thot’ do tė tė marr, o behar, more behar!
Qysh tani nė vjesht’ tė parė, o behar, more behar!
S’bėhen gjėrat barabar, o behar, more behar!
Por u bėfshin pa zarar, o behar, more behar!PARA PASQYRĖS
Mbeti ēupa nė pasqyrė.
Vėshtron puērat nė fytyrė.

Mos e vur nė merak veten.
Ēoē ka zemra ca sekrete…

Vuan vajza pėr njė djalė.
Ėsht’ nė moshė pėr nė kalė.

Mos ģ lyej, mos ģ ngjyej
Ato shenja dashurie!

Merre djalin, moj lastare,
Ta shohsh veten qiqėr fare.SI TĖ NJOH, ASHTU TĖ DUA!
Fytyrėėmbėla njomzake,
Ballėngjyera me dritė,
Bukureza fluturake,
Pse mė step, kur m’ģ hedh sytė?

Tė tė shoh, nuk lodhem kurrė.
Syt’ e mi ēlodh qeshja jote.
Trėndafili yt nė buzė
Si qėndron e si s’rrėzohet?!

Moj e ėmbėla mes lulesh,
Rrezear tė kullon syri.
Hyn nė zemėr e nuk shkulesh.
Midis nesh pranvera hyri.

Mė kot stepim njėri – tjetrin
Me tė rrahurat e zemrės.
Vetėm ne ia dimė lezetin,
Ē’shije ka nektari ģ ėndrrės.

Bykureza lodėrtare,
Mbaje zjarrin, mos e shuaj!
As tė sertė as manare,
Siē tė njoh, ashtu tė dua!PUTHJA
Puthen ėndrra e dėshirat,
Puthen syt’ e puthen faqet.
Puthen lulet erėmira,
Trėndafilat,manushqet.

Puthen zemrat me shoshoq.
Puthet n’ballė menēuria.
Puthen buzėt s’ndahen dot.
E ngroh xhanin mirėsia.

Ģ puth era gjithė lulet.
E puth dielli gjithėsinė.
Puth plot zjarr e plot pekule
Dashuria dashurinė..LARGO TĖ FTOHTIN NGA BUZA!
Ballėmbuluara cullufe,
Pse m’ģ tundke ata supe?

Kur tė tė bjerė inati,
Ulu pakėz te sofati.

Largoje ndrojtjen nga zemra,
Lėri tė shpėrthejnė ėndrrat.

Largo tė ftohtin nga buza;
Lėre tė ndizet nga shpuza.

Prushi zjarrt’ qė tė jap unė,
Tė ngroh xhanin , s’tė djeg kurrė.AS AVASH E AS NXITUAR
Mos u ngut, o shpirt, o djalė,
Me durim e merr kalanė!
As avash e as nxituar
Tė dy dalim tė fituar…

Jam e drojtur dhe e qetė.
Jam e urtė, s’jam e sertė.
Mos ma hidh syrin si ēarku!
Mos ma shto mė tej merakun.

Kam njė hall qė s’ta jap fjalėn.
Zemėroj nėnėn dhe babėn.
Mė mbajnė vajzė me kimet.
Mė thonė: “Prit edhe dy vjet!

Ēfarė ke, ģ them mamasė.
Pse s’ma le zemrėn tė flasė?
A nuk di veten ta ruaj?
Sa do rri nėn ēadrėn tuaj?

Jam nė moshė, jam nė ditė;
Njoh tė mirat, ligėsitė.
Gjuhn’ e zogjve, po tė dija
Kaq e ngathėt nuk do rrija…NAZET E TUA
Nė tė ri mė bėje naze,
Tak me vetull, fap me supe.
Tani po mė shfaqesh taze:
Buzėnjomė, faqekuqe.

Unė u plaka, ti s’u plake.
Kush di nazet ē’na ģ gjeti!
Ndėnė gjuh’ na mbetėn llafet
Dhe pak prush rinie mbeti…

Tani ėmbėl ma hedh synė,
Sikur ndjell ndopak pendesė.
Ti nė shpirt nuk paske brymė
Si dikur… veē pakėz vesė.

Veē kjo vesė mbi gjethe vjeshte
Mė nuk vlen. A e kupton?
Po s’e puthėn vesėn rrezet,
Lart nė qiell s’ka si shkon.

Nė tė ri mė bėje naze
Dhe e re dukesh sėrish.
Jet’ e mbushur me tallaze
Na afron apo na prish?ZGJEDHJE
Moj e veshur nė tė holla,
Midis shoqeve tė zgjodha!

Tė zgjodha, siē desha vetė,
Pa dėgjuar ca tė tretė.

Po ti, zemėr, a e di,
Sytė pse hodha tek ty?

Mbi ty kur ģ hodha sytė,
Mė turbullove, moj dritė!

Ma there zemrėn e gjirit
Me atė strallin e syrit.KUR U BĖRA DHĖNDĖR
Edhe atė ditė, kur u bėra dhėndėr,
Mike, o moj mike, ē’m’u shtire nė ėndėrr!

Pse je kaq e keqe, pse nuk ke mėshirė?
Mos m’u qas mė netve, moj kup’ e papirė!

Mos do ma kthesh mendjen, tė nis nga e para
E nė portėn tėnde tė dėgjoj tė shara?!

Mos mė hyr nė ėmdėrr, mike, nėpėr netė!
Kam nė mend e zemėr vetėm njė nė jetė!DASHURISĖ QĖ U PENGUA
Mike e viteve rinore
Pse mė fshihesh dhe tani?
Ēerdhen tėnde e ndėrtove.
Ē’tė mundon, a mund ta di?

Unė pėr vete…mė beso
Brenda zemrės s’tė kam shuar.
Edhe sot po e kujtoj
Dashurin’ e pambaruar.

Kur mblidhja kėngė bilbilash,
Mblidhja ngjyrat e ylberit.
Mblidhje erė trėndafilash;
Ty t’ģ sillja pėrnjėheri…

Seē mendoje ti pėr mua
Afshin qė fshihje nė gji;
Nė sy ta shihja tė shkruar
Dhe te buzėt – lėngėshti.

Zemrėn dashurizhuritur
Gati sa s’ma ndizje flakė
Me atė ballin e ndritur,
Me gushėn e me ato krahė.

Ato ndjenja shkuan, vanė.
Kush ģ ftohu, s’ kuptoj.
Diē ka mbet nga prushi ģ parė…
A e ndjen, mikeshė, moj?!MOS U MĖRZIT!
Mos tė mbetet hatri, grua,
Grua tė mos vėsh merak.
Gjithė kėngėt qė kam shkruar,
Nuk t’ģ kam fshehur aspak.

Shumė nepse dashurie
Do tė ndeshėsh nėpėr vargje.
Janė huqe kėngėrie
Veē pėr harmoni e paqe.

Paqen qė kėrkon poeti,
S’do t’ia rrėmbejė askujt.
Edhe zemrėn unė ģ shkrreti
A nuk ia fala dikujt?

Dhe dikushi ishe ti:
Dritė mes vargjesh dashurie.
Qenia jote mbjell freski.
Mė ndez mall , stinė rinie.

Ndaj lėshoj penėn pa frė:
Kėndoj gjithė dashuritė…
Se atje fill jeta zė.
Pėr kaq gjė mos m’u mėrzit!SIĒ DO TI
Nuk harrohet ajo ditė
Njė ditė pas Vitit tė Ri.

Me tė afėrm edhe miq
U nisa pėr Milari*.

Me dyfek sportiv nė krahė,
Gjoja si pėr gjueti…

Dhe mė pe edhe tė pashė.
Se ē’mendoje, nuk e di.

Pėr vete krar ģ dhashė:
Ajo ē’doja, ishe ti.

Kur u kthyem pėr nė fshat,
Doli xhaxhai karshi.

- Si shkoi gjahu? – na tha.
Thėllėzė a kushedi…

- Njė zogė gjetėm, - ģ thashė –
Na kaloi mbi qershi.

- Zogė, zogė, aq mė mirė,-
Tha xhaxhi muhabetēi.

Baba, nėnė lotėt fshinė.
Gazi ģ parė nė shtėpi.
TINGUJT E SHPIRTIT
Ditė pėr ditė tingujt e shpirtit
Dalin vetėm-o.
Hapin derėn edhe ikin
Marrin rrugėt-o.

Gjasme marrin lej’ nga zemra.
Zemra sikur hesht.

Mua xhanin ma grin tėnga.
Edhe qaj dhe qesh…

Qaj kur tingujt qė mė dalin,
S’dinė se ku venė.

Qesh pėrdore kur mė marrin
Dimėr edhe verė.

Tinguj shpirti, tinguj xhani
O kėngėt e mia!

Me shoshoqin mos u hani,
Se u grin zilia!

O ju kėngė, duf ģ zemrės,
Shkoni me kujdes!

Emėr ju mė keni dhėnė
Tash dhe kur tė vdes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:15

PROZE NGA FORGO TELO

Tregim nga Jorgo TELO: AKSIONI“BLIC”

M
barimi i Botėrorit 2002 bėri qė departamentet e TVSH-sė si televizion publik ta intensifikonin punėn lidhur me transmetimin e emisioneve tė shtyra...
Isha duke ndjekur transmetimin e ritransmetimin e njė rubrike me mjaft interes pėr teleshikuesit. Ishte njė bisedė e hapur nė studio. Nė thelb tė saj ishte figura e forcave tė mbrojtjes sė rendit.
Gazetarja pėrshfaqej me pėrvojė dhe mjaft e pėrgatitur. Po e drejtonte bisedėn nė konturet qė ishin mė interesante… Kapte hallka qė pėrbėnin e pėrbėjnė ende themeloren nė veprimtarinė e njė shteti demokratik tė brishtė. Koincidoi qė ajo bisedė tė organizohej nė njė nga ditėt e para tė korrikut. Nė kėrthizėn e stinės sė verės vapa tė bezdis kudo qė tė gjendesh.
Drejtues kryesorė tė policisė, kėshilltarė e specialistė, tė nxitur me kurajė e kopetencė nga gazetarja, hodhėn dritė nė njė mori problemesh, me tė cilėt ndeshet pėrditė jeta e veprimtaria e gjiththkujt.
Po e ndiqja me kėrshėri e tejet i pėrqendruar bashkėbisedimin. U kontradiktova paksa me time shoqe. Ajo rrekej tė ndiqte njė film serial qė po e jepte njė tjetėr kanal televiziv. Nejse, ramė nė ujdi. Ndoqėm bisedėn nė studio... Ta dija, qė do rijepej tė nesėrmen, nuk do ta ndėrprisja shikimin e filmit prej bashkėshortes.
Ridėgjimi i opinioneve, konstatimeve dhe shpjegimeve, qė u trajtuan gjatė bisedės, mė dhanė mundėsinė ta krijoja dhe vetė njė mendim mė tė qartė e mė tė plotė pėr rolin, funksionimin dhe figurėn tėrėsore tė uniformave blu...Veēanėrisht mė irrituan statistikat: rėnia nė krye tė detyrės e mbi 200 policėve nė njė hark jo tė gjatė kohor..
Dhe... meditimet morėn krahė... Pyetjet retorike nuk rreshtnin nė trurin tim: Pse, disa arrijnė gjer nė caqet e martirizimit e disa shndėrrohen nė harbutė, lypsarė e mosditi?!... Pse shumica e ngrenė lart figurėn e institucionit ku shėrbejnė e disa i vėnė “minat” rolit fisnik qė u ėshtė besuar si pėrfaqėsues themelorė tė mbrojtjes sė ligjshmėrisė?!...
Meditimet m’u pėshtjelluan, kur kujtova, ē’mė kish treguar njė shok fėmijėrie... Ishte njė ndodhi, qė kish tė bėnte me moralin e disa policėve, tė cilėt ishin degdisur nė njė krahinė malore pėr njė “shėrbim special”...


Nė orėt e shtyra tė mbasditeve tė gushtit, apo dhe nė cilėndo pragmbremje, kur freskohej paksa, tė rinjtė e paktė tė mbetur nė fshat, kryesisht shkollarė tė rikthyer, nė njė orar tė krijuar nė njėfarėlloj norme tė pashkruar mblidheshin tok. Me njė fėrshėllimė sinjalizuese, nisur nga njėri cep i fshatit, gjendeshin si me komandė tek fusha e improvizuar e futbollit, krejt tė hareshėm e tė gatshėm, pėr t’u “pėrleshur” keqas...
Atė mbasdite, meqė nė qiell po bridhnin ca re arrakate, tė mbėrrijtura kushedi se nga, i detyroi tė rinjtė, ta nisnin lojėn mė parė se zakonisht, thuajse qė pas ngrėnies sė drekės. E kishin bėrė traditė, qė tė loznin me orė tė tėra, pa e ndier lodhjen. E me se tė merreshin tjetėr, veē punėve tė rėndomta tė ditės pa kurrfarė fitimi?...
Le tė frynte, le tė vesonte, apo le tė kishte fusha edhe rreth pesė gisht borė, rituali i pėrditshėm nuk lihej kurrė pasdore.

Gaqi ėshtė njė dashamirės e protagonist shumėvjeēar i futbollit. Edhe pse krejt i pamundur fizikisht, me tepėr vullnet dhe i tejrrokur nga pafuqia, u ngjit tek fusha, ku po loznin djemtė. I prirė nga pasioni i hershėm, dėshironte t’i kundronte nga afėr tė rinjtė e tė rikthente nė fletėt e kujtesės vitet kur lozte vetė...
Nėpėr ish-arėn djerrinė, gjysmė tė blertė e gjysmė zhavorrishte, ai dalloi si vraponin pas njė topi tė arnuar djem nga mosha dhjetė gjer nė rreth 45-vjeēarė; midis tė cilėve edhe nga ata qė para pesė vjetėsh i kish “shokė” skuadre…U ul me delikatesė tė imponuar mbi njė gur-shkemb zgjebarak tė ngritur rreth njė pėllėmbė nga rrafshi i fushės. Ai shkemb tė kujtonte kreshtėn e ndonjė ajsbergu. Pjesėn dėrrmuese e kish nėn dhe. Martinelėt, jo vetėm qė s’kishin mundur ta nxirrnin, por asqė kishin mundur, t’ia latonin sadopak kreshtėn. Rrije mbi tė e t’i vriste ashpėrisht tė ndėnjurat.
Si u rehatua pakėz, Gaqi iu pėrkushtua i tėri vrojtimit tė luginės joshėse pėr relievin aq tė pėrthyer, sa e bėnte fantazinė me krahė… Mandej kthehej e ndiqte lojėn. Po luhej me shumė pasion e sedėr prej djelmoshave tė palodhur, kur ishin me top nėpėr kėmbė... Herė-herė i fliste me afrimitet njėrit apo tjetrit nė emėr, pėr t’u pozicionuar mė mirė. Dikujt pėr tė saktėsuar pasin. Tjetrit pėr tė zhvilluar lojė mė kolektive e me radhė...
E ndėrkohė qė kryente njė mirėkomunikim tė ndėrsjelltė me ta, kridhej tejet nė kėnaqėsi. Asisoj ishte duke harruar “kusuret” shėndetėsore, qė kish pėrsipėr. Entuziazmohej sidomos, kur vėrente ndonjė manovrator tė mirė tė topit, apo ndonjė shuter tė saktė kundrejt portės sė sajuar vetėm me dy “shtylla” lisi anėsore. Horizontalja u mungonte tė dy portave. Kushedi pse i kish rrėmbyer ndonjė makut mediokėr, qė e kish harruar rininė e vet apo qė s’dinte se ē’ishte topi dhe futbolli. Dhe mungesa e traversės shkaktonte shpesh “grindje”mes shokėsh, tė cilėt e pėrllogarisnin tė qenurit gol apo jo sipas shtatlartėsisė sė portierit; ndaj dhe synohej tė merrej nė skuadėr portieri mė shtatshkurtėr... Mjaftonte tė ishte i guximshėm, pėr t’u vėrvitur nėpėr kėmbėt e kundėrshtarėve, por edhe i shpejtė e i papėrtuar, pėr tė marrė topin kur degdisej lėndinave dhe ledheve plot ferra, qė qarkonin atė copė pjerrinė tė pėrshtatur nga vetė tė rinjtė nė terren futbolli Pa asnjė pėrkrahje nga ekonomia a pushteti u sajua ajo fushė.

Nuk ndoqi Gaqi veēse pjesėn e parė tė lojės. Si pėr “inat” tė tij, filloi tė frynte veriu me shumė fresk e disi i furishėm. Apo nuk ishte fusha nė njė pozitė dominuese tė fshatit! Atje edhe era mesatare ta merrte topin e ta “fluturonte” harcave. “Eh, ē’ėshtė ky vend pėr tė ngritur njė mulli me erė! Lėre pastaj tė ndėrtoje ndonjė paisje pėr tė tė kthyer energjinė e erės nė energji elektrike! Mirėpo njerėzit s’e kanė mendjen pėr kėsi gjėrash. Tė tjera mendime kanė… Tw shtrydhnin trutw shkencwtarwt patra e pasnobelistw pwr paqen, shwndetin e bollwkun ekonomik njerwzor, kjo botw do koishte tjetwr pamje e ngasjet djallwzore do ishin venitur natyrshwm… - meditonte ato minuta Gaqi.
Nga era e fortė qė shungullonte te sheshi ģ Rripės kish raste qė ta rrėmbente topin e ta linte lojėn nė mes.Topi mund tė gjendej pas disa ditėsh kėrkimi kolektiv diku nė ledhet xhungėl tė kopshtrave tė Gaqit.
Gaqi u detyrua ta mbante ca minuta kapelen nė dorė dhe ta linte “sehirin”nė fillim tė pjesės sė dytė. Jo pak i mėrzitur bėri largesėn e ngadaltė i mbajtur fort mbi bastunin, qė ia kishin sjellė nga Athina. Duke u futur nė fshat, bėri njė ndalesė (si zakonisht) tek shtėpia e xhaxhait tė vet. Po bisedonte shkoqur me xhaxhanė dhe hallėn. Halla po parapėrgatiste barbunjat pėr gjellėn e darkės. Ndėrēast hyri brenda portės, duke dihatur njeri nga nipėrit shtatgjatė tė asaj shtėpie. Foli sakaqherė pa kurrfarė takti:
- Sandrin dhe Gjinon erdhėn dhe i morėn ata tė policisė.
- Me ne gjete tė bėsh shaka?! - foli e para halla V. e “helmuar”gjatė jetės me uniformat blu...
Pėr njė ēast kohor Gaqi mbeti si i shtangur e i hutuar krejt. Si e mblodhi veten, u hodhi njė vėshtrim pyetės xhaxhait dhe hallės. Nė fytyrėn e hallės V. u vizatua sakaq njė zverdhje e beftė e irrituese nga ato fjalė plot mister qė sapo pėrcolli njė nga nipėrit... Xhaxhai sikur nuk e prishi terezinė. Pandiesia e xhaxhait e tkurri mė tepėr shpirtin mjaft tė ndjeshėm, tė shpejtmekshėm e tė acaruar tė Gaqit.
Iu duk se ai veri i ftohtė dhe i pazakontė pėr stinė vere, po hynte si me patėkeq edhe nė atė korridor tė hapur tė asaj shtėpie, ndėrtuar rreth para tridhjetė e kusur vjetėsh..
Njė kėndez tahmaqar po rendte gjysmėfluturmthi nėpėr oborrin tėrė jeshillėk pas dy-tri pulave tė frikuara. Gjeli i dufshėm po i detyronte pulat nė atė ēast tė padėshiruar, tė strukeshin nėpėr shkarpa e ferra, duke kapėrcyer me zor gardhet e shumtė.
- Ē’punė kanė zotėrinjtė policė me Sandrin dhe Gjinon? - foli nėpėr tym Gaqi.
Ndėrkohė mendoi: “Ē’po ndodh, vallė, me djemtė tanė? Ku gjenden tani?”
- Ku janė tani? - shprehu me zė atė ēka po mendonte.
- Tek mesi i fshatit ėshtė njė makinė e mbuluar, - u pėrgjigj djaloshi qė sapo kish pėrcjellė atė lajm-pėrvėlim pėr Gaqin...
- Kushedi, ē’kanė ndonjė “hall”dhe ata, - ndėrhyri i qetė xhaxhai i Gaqit. - Le tė bėjnė punėn e tyre... ē’u var qillon!
- Punėn e tyre me djemtė tanė, xhaxha?! - gati klithi Gaqi. - Ē’na thėnke!
Kacabujtė sa venin e po i shtoheshin nė kokė. Zemra filloi t’i rrihte, duke mos e pėrfillur fare ritmin normal.
- Nuk kanė asnjė punė ata me djemtė, - u nxeh sakaq Gaqi dhe, si mori bastunin, zbriti me shumė kujdes dy-tri shkallėt, qė ēonin direkt nė sheshin e shtruar bukur me ēimento. Duke mbyllur kanatin e portės prej nga po dilte, ktheu kryet pėranash.Vuri re se nuk po e ndiqte kush nga tė afėrmit. Nuk po shoqėrohej as nga nipi qė sapo i vuri nė dije…Ai po bluante brenda vetes shkakun e shqetėsimit qė po i kapėrthente krejt qenien.
Kaloi me goxha zor njė copė rrugė tė kalldremtė, me frikėn e mosrrėzimit. Vazhdoi drejt qendrės sė fshatit. Njė qen rrugaē, sa e pa Gaqin me bastun, iu sul me tė lehura kėrcėnuese. Nė pėrpjekje pėr t’u vetėmbrojur, pėrpak desh ra pėrtokė Duke u hepuar paksa, iu dha e u mbajt tek njė shtyllė elektrike atje pranė. Drithėrima nė shpirtin e vrarė iu shumėfishua...
Si u bind se qeni u largua, vijoi ecjen i shoqėruar nga prushėrimi nė kujtesė i njė ndodhie tė paracakohshme: Njė polic rrugor, jo i gjatė, por i bėshėm e me mustaqet mjaft tė dendura e tw zeza, ndaloi autobuzin e linjės fshat - qytet. Pa grimcė kulture, filloi tė lėshonte njė sėrė dokrrash ndaj shoferit, qė kish mbi numrin e caktuar tw pasagjerwve vetėm njė tė sėmurė, tė cilin e mori sapo arriti nė rrugėn kryesore nacionale. Ishte mėsuar t’i “lyhej qerrja” dita-ditės dhe as qė pyeste polici rrugor nėse pasagjerėt dhe i sėmuri nė atė pisk tė asaj vape korriku mezi ēprisnin tė mbėrrinin, pėr ku ishin nisur...
- Njė “i tepėrt”qė del, ėshtė si puna ime... - tha Gaqi me zė paksa tė ngritur dhe tė revoltuar...
- Kush foli? - u sul polici brenda nė makinė, duke sokėllitur, sikur do t’i pėrpinte tė gjithė pasagjerėt e pluhurosur e tė bezdisur nga ajo rrugė malore e gropėzuar aq sa ua kish troshitur mirė plaēkat e barkut. Dy gra po villnin nga sikleti. Dy tė tjera po u fshinin trupin e djersitur tej mase fėmijėve tė raskapitur nga rrugėtimi. Gaqi qė ishte ulur nė sediljen e parė, i ndjeshėm mjaft karshi atij mjedisi gati mbytės brenda makinės, qė tė mos krijonte ende vonesė nėn atė diell tė dyfishtė, qė depėrtonte pėrmes xhamave, reagoi sakaq: “Unė fola.” Polici hyri sėrish si njė bishė brenda dhe, duke ia ngulur vėshtrimin Gaqit, turfulloi: “E di ē’tė bėj unė?” Krejt i qetė pėr momentin, por mjaft i acaruar pėr sjelljen brutale tė atij personi me uniformė blu ,Gaqi, sa u kthye paksa nga arroganti i rendit theksoi: “Bėmė ē’tė duash, zotėri! Ja ku mė ke!...” Polici rrugor, i tejskuqur, nga qė ende s’kish marrė prej shoferit “hakėn...”, zgjati dorėn drejt Gaqit mbi pesėdhjetė vjeēar dhe, si e kapi nga kėmisha me forcė gromėsiti: “Unė tė marr e tė nxjerr nga dritarja...more vesh? Porsi njė leckė tė flak pėrjashta.”
Duke shkrofėtirė kapelja i kish shkuar sėprapthi, sikur tė qe njėrruga\ i pashkollė.
U desh tė ndėrhynin thuajse shumica e pasagjerėve qė tė kuptonte njė thėrmijzė nga ai realitet polici: nuk kish tė bėnte me dhen e dhi si para gjashtė muajve, para se tė vishte atė uniformė, por me njerėz. Madje me njerėz tė njė treve plot kulturė e arsimdashėse... Sqarimi i durimshėm qė u desh t’i bėhej atij njeriu-gdhė, se po hakėrrohej kot e po matej me njė invalid, sikur e shkundi paksa policin, sa pėr t’u tėrhequr nga ai vrull qė kish marrė, ndryshe, me sa kuptohej, ai ishte gati qė tė shkaktonte skandal nė mes tė rrugės, gjasa pėr tė mbajtur rregullin e qarkullimit rrugor. Shoferėt e pasagjerėt e dinin, se sa i hante meraku disa prej asish policėsh pėrsa i pėrket detyrės...)
Kėtė episod rikujtoi Gaqi, gjersa arriti tek cepi i njė shtėpie, prej nga dallohej qendra e atij fshati tė vogėl. Nga qė pa vėrtet njė makinė policie si ato tė burgjeve, u hutua dhe gati sa s’u pengua tek njė pritė gurėsh qė ishin vendosur thellė, pėr tė devijuar ujrat...
Njė grumbull i vogėl njerėzish vėrdalloseshin nėn tendėn e arrės sė vetme qė ishte krejt pasive nė atė gurgule...
Si dalloi nė atė pragmuzg edhe dy-tre bashkėfshatarė, Gaqi vijoi ecjen nė drejtim tė dy vetave me uniformė policie jo tė rregullt. Dikush kishte vetėm pantallonat dhe gjimnastiorkėn e kish hedhur mbi sup. Njė tjetėr as kapelen nuk e kishte. Vetėm njėri qe i rregullt, kurse njė tjetėr, veē shoferit, ishte krejt pa uniformė.
Polici qė kish hedhur xhaketėn krahėve e qė shpesh lemzohej duke fshirė mustaqet me dy gishtėrinjtė kryesorė tė dorės sė djathtė, po merrej direkt me tė dy djelmoshat, qė po qėndronin tė heshtur, duke mos ditur as vetė, se si ta shpjegonin situatėn e paparashikuar, nė tė cilėn ndodheshin... Dielli qė kish perėnduar me kohė, kish lėnė prapa vetes njė muzg si tė kuqėrremtė. Disa re tė murrme si gjuhė flakėsh, ngjanin si kuēedra tė stėrmėdha, qė porsa kishin “kafshuar” diellin dhe i kishin buzėt ende me “gjakun” e tij...
- Ē’keni, more zotėrinj, me djemtė tanė? - pyeti prej distance dhe tejet i emocionuar Gaqi, duke u afruar edhe mė, pa shkuar nėpėrmend as etikėn as normėn mė elementare tė komunikimit tė kulturuar me ata persona qė, me sa kuptohej sheshit, as qė kishin haber nga profesioni i tyre e jo mė nga mirėsjellja me publikun.
- Nuk tė duhet gjė ty, or xhajė! E dimė na, se nuk kemi ardhė pėr nonjė piknik kėnej na anėt tuaja, - ia ktheu pa pėrtesė e pa kurrfarė respekti ai polic, qė ndodhej mė pranė djelmoshave, qė ende s’i kishin veshur kėmishat, por, tė gjendur me kanotieret tėrė djersė nga loja, filluan edhe tė dridheshin prej veriut qė kish zbritur edhe nė mesfshat, duke shtuar fėshfėrimėn e gjetheve tė arrės.
Ajo fėshfėrimė i ngjante njė zemėrate kolektive. Sikur i dha forcė Gaqit tė replikonte:
- Uaa, ē’po mė thėnke zotrote! Po me kė kam punė unė? Me arrėn, apo me veriun qė po tund gjethet?
Zėri po i dilte goje Gaqit mjaft i drithėruar, me vibrime tė tejskajshme, qė as vetė nuk po mundej t’i frenonte sadopak... Ndjeu se po i shtohej njė si ngėrē apo shtrėngesė nė rajonin e zemrės.
E kuptoi menjėherė qė, nė gjendjen e vet shpirtėrore e fizike po e bėnte efektin ngacmues ai veprim i beftė, i palogjikshėm dhe krejt i patakt prej disa punonjėsve tė rendit ndaj dy tė rinjve tė atij fshati tė thellė malor.
- Nuk bėhet fjalė, se njėri nga kėta djem “problematikė” ėshtė imi, por gjetkė e kam meraku, - u tha Gaqi bashkėfshatarėve, qė po shtoheshin nga ēasti nė ēast.
Emocionet po i rriteshin, duke parė fytyrat e verdha e tė pėrlotura tė atyre tė rinjve, qė edhe vetė Gaqi po ēuditej, si nuk ishin tė prangosur ende prej asish tipash, qė ishin nė krye tė atij aksioni tė bujshėm…Zemra po ia godiste gjoksin Gaqit si me grushte tė pamėshirshėm...
- Ėshtė babai i njėrit prej djemve, - dalloi Gaqi zėrin e njėrit prej dy bashkėfshatarėve, qė po i rrinin gati ngjitur policit kryesor, me tė cilin, me sa kuptohej, njiheshin prej kohėsh.
- Le tė jetė kush tė dojė. Nuk kemi punė me xhajėn nashtinaj, po me kėta dy hajdutėt, - palli mė fort njė nga ata pa uniformė, duke ēoēoritur sytė sa andej-kėtej.
Njė nga bashkėfshatarėt diē po ēuēuriste vesh mė vesh me njė polic tjetėr. Makina e mbuluar nxinte, siē nxinte gjithēka pėrreth, teksa muzgu po ia linte vendin territ tė asaj nate pa hėnė.
- Tė merremi vesh, - s’iu durua Gaqit pa folur. - Ē’krim na paskan kryer kėta djem qė s’i paskemi njohur gjer tani?!...
Pėshpėshet u shpeshuan nė sheshin e vogėl tė mesfshatit..
- Kanė vjedhur dje njė familje nė krahinėn fqinje, - foli zėashpėr po ai polic, qė fshinte vazhdimisht mustaqet. - Ē’prisje ti, or Xhajė? Ē’prisje tjetėr tė bėnin kėta pehlivanė?
Ndėrkohė Sandri, djali i Gaqit, i cili, veē turpit qė po ndiente pėr akuzėn publike, qė po i bėhej, ndiente gjithashtu dhe acarimin e gjėndjes shpirtėrore tė tė atit tepėr sensibėl ndaj situatave tė papritura...Prandaj ishte e pėrligjur fytyrėzbehtėsia, shkrehja nė lot e tij dhe moria e fjalėve pėrbetuese, qė i dolėn prej shpirtit tė porsaplagosur:
- Mos u mėrzit, o babi! Janė shpifje tė ndokujt, qė s’na njeh mirė.Dje nė fshatin ku ishim, ne nuk dolėm fare nga klinika dentare, se prisnim radhėn. Vetėm kur erdhi makina, dolėm e pimė nga njė gotė “Fresh”nė klub.
- Kėtė do ta shohim atje ku “bėhet koqja miell, nė janė shpifje apo tė vėrteta, more ēunak! - foli e gromėsiti raki thartirė njė polic me uniformė tė shkopsitur krejt.
Gaqit iu tėrmetizua krejt trupi nga ai arsyetim banal si prej njė bashibozuku e jo prej njė nėpunėsi shteti.
- Do t’i marrin, t’i pyesin dhe asgjė tjetėr, - tha me njė dozė tė lartė oportuniteti njė nga bashkėfshatarėt, qė sapo kish arritur tek arra, tok me dy policė tė tjerė, qė kutėrbonin thartirė...
Kur pa dhe dėgjoi dhe atė tip servili, Gaqit iu bė sikur u kėput njė degė e madhe arre dhe ra mbi kokėn e tij plot “halle”...
Si pėr dreq edhe njė tjetėr i afėrm i Gaqit (siē komentuan tė nesėrmen) edhe pse i veshur me pushtet, po rrinte krejt indiferent para asaj gjendjeje tejet tė tensionuar poshtė arrės, edhe pse kishte njohje me disa nga policėt. Sėrish sipas komenteve, personi nė fjalė, nėn buzė paskish murmuritur, se edhe mund tė dyshohej pėr “aktin”e tė rinjve... Ndėrkohė Themiu, i cili, sapo ish gjendur nė atė mjedis thuajse fare rastėsisht, kur e mori vesh ē’po ndodhte midis mbrojtėsve tė rendit dhe dy tė rinjve tė fshatit, theksoi disa herė radhazi: “Unė varem…ja, tek kjo arrė, nė qoftė se kėta dy djem kanė arritur tė vėnė dorė mbi shtėpinė dhe plaēkėn e dikujt tjetėr. Ne i njohim shumė mirė, se ē’djem i kemi.More, s’po e marr vesh, ka kryepleqėsi ky fshati ynė, apo jo?!... Eh, more zotėrinj, s’janė tė tillė kėta, ashtu siē mund t’u kenė informuar e adresuar juve!...”
Thelbin e kėtyre mendimeve tė kushėririt Th., sapo po bėhej gati qė ta shprehte edhe vetė Gaqi, por turbullimi i skajshėm e ish zhytur nė njė ngashėrim tė shoqėruar me dėnesė, dridhje e lot. Ndaj dhe nuk mund tė fliste dot. Po e pengonte goxha edhe njė mpirje e beftė e buzės. E kuptoi se stresi i pėrftuar e i pėrshpejtuar prej asaj sajese arrogante, po vepronte ethshėm dhe pėrbindshėm nė tėrė qenien e tij...
Mbėshtetur tek shtylla e elektrikut dhe mbi bastunin e vet iu sollėn nėpėrmend raste tė shumta, kur punonjės tė rendit, sidomos ata qė ishin tė arsimuar e kualifikuar, respektohen nga i madh e i vogėl dhe ndihmohen nga populli edhe nė kryerjen sa mė me efekt tė detyrės. Por,kur mungonte etika e komunikimit, marrėdhėniet kalonin nė sens tė kundėrt.... siē po ndodhte me disa punonjės policie para syve tė tij...
Ndonėse vazhdonte tė qėndronte nė kėmbėt, qė i dridheshin si nėn korent, mbahej fort mbi shkop, por e ndiente veten si nė njė gjendje “nokdauni”... Ishte mė se i bindur dhe i sigurt, qė Sotiri dhe Gjinoja nuk mund tė arrinin kurrsesi nė veprime tė ndyta kusėrie. “Dhe ku, pa? Nė njė fshat tė huaj, qė nuk ia dinin as lagjet, as rrugėt, pa le shtėpitė dhe hyrjedaljet e tyre?!... - arsyetonte Gaqi nėn trysninė e asaj “maskarade” tė paparė ndonjėherė...
- Ku ėshtė parė e dėgjuar, qė ditėn nė drekė, tė guxosh e tė hysh pėr grabitje nė shtėpinė e botės? - mezi shqiptoi Gaqi para dy grave qė po mundoheshin ta mbanin me gajret.
Ngaqė nuk mund tė futej nė debat me ata pijanecė tė veshur me njė petk tė shenjtė e tė nderuar, por qė s’e meritonin aspak, Gaqi, duke gjykuar, se nė ē’situatė e nė ē’siklet ishte zhytur vendi nga politika “ēorbė derri”, u mbyt sėrish nė ngashėrim...Nėn trysninė e imponuar tė heqjeve tė shpirtit, lot filluan t’i zvarreshin faqeve e t’i binin mbi kėpucė.
E shqetėsonte mė tepėr jo dyshimėsia tek njė veprim utopik, qė po reklamohej me aq duf nga “specialet”e trazuara me lloj-lloj speciesh, por meraku i shumėfishtė, se ata pijanecė, do t’i trajtonin djemtė sipas qejfit e jo sipas ligjit. Rrahja me shkop gome e shkelma do ishte njė shfaqje estrade pėr ta brenda nė makinė diku nga “Gryka” e heshtur, ku mund edhe tė esėlloheshin ndopak.
Ajo mbremje mė e errėt se zakonisht po i ngjante Gaqit si njė kėnetė plot nepėrka e bretkosa llafazane... Edhe pse tejet i rėnduar Gaqi dėgjoi saktė disa dialogje midis bashkėfshataresh dhe policėsh. Njera, qė e kish shtėpinė disa hapa larg makinės sė zezė arriti tė shprehej me zė tė dridhur:
- Ishte dhe vajza ime me ta dje nė atė fshat dhe thotė qė tė tre nuk u ndanė nga shoqi - shoqi, sa mbaruan punė tek dentistėt...
- Pa na u hiq prej kėtej, nė s’ke qejf tė tė marrim dhe ty nė makinė! - klithi xhaketshkopsituri.
- Po, po, isha dhe unė me kėta, - foli e druajtur dhe e trembur vetė vajza.
- Po ti mos do tė hash ndonjė shkop gome, qė mė dalke si “krahu i shtogtė”- ndėrhyriu mustaqeziu, qė e kishte shkabėn e kasketės nga ana e zverkut.
- Sandri ka dhe babanė tė sėmurė dhe ju po e bėni mė keq, - u dallua zeri i njė gruaje tė moshuar.
- Shko tek plaku ti, se mos gremisesh rrugės! - qe pėrgjigja qė mori plaka.
Gaqi u rrok nga njė dėnesė e theksuar. Dy - tri gra qė po i jepnin kurajė, e morėn pėr krahu dhe, duke u grindur me policėt, e zbritėn tek shtėpia nė fund tė fshatit. Gruaja e Gaqit mbeti e tronditur dhe e habitur njė ēast, kur brenda portės pa tė shoqin tė shoqėruar. Iu kujtua menjėherė, se mos i kish ndodhur si njė vit mė parė, kur i kish rėnė tė fikėt nė mes tė oborrit. Mos, vallė, i kish ndodhur e njėjta gjė jashtė shtėpisė?...
Dėnesat e Gaqit nuk kishin tė sosur as gjatė rrugės as kur e ēuan nė shtėpi. Nuk po gjente forca, ta pėrmbante sadopak veten e t’i jepte shpjegime gruas sė alarmuar. Aq i ndjeshėm ish bėrė, pasi u sėmur para tre vjetėsh, sa edhe gėzimi edhe trishtimi i papritur e emociononin jashtėzakonisht gjer nė dridhje e pėrlotje...
Mirė qė ishin ato dy gratė dhe e sqaruan pėr gjithēka shoqen e tyre, gruan e alarmuar tė Gaqit. Si e mblodhi pakėz veten, Gaqi u tha grave:
- Kushedi nga janė mbarsur kėta ēobenj - policė e duan tė pjellin nė fshatin tonė... Duan ta nxjerrin inatin e “mundimit” mu kėtu ndaj djemve tanė... Duan tė dėfrehen, tė kėnaqin kapriēiot vetiake nė kurrizin tonė. S’ke ē’u bėn, kur gjejnė follosh edhe mes nesh...
Edhe halla, e sėmurė dhe ajo, ishte tepėr e merakosur, pėr ē’i kishim thėnė nipėrit…Zbriti nėpėr natėn pa drita e pa hėnė rrugicės sė kalldremtė, duke u mbajtur anės mureve dhe, ashtu me tė zeshkat e zakonshme, u gjend brenda portės sė hapur e u ngjit tek sheshi i shkallės. I kapi Gaqit dorėn gjysmė tė paralizuar dhe, duke ndierė, sesi dora e tij po dridhej nė dorėn e saj, filloi t’ia fėrkonte me dhembshuri tė dukshme, duke i thėnė me zė tė ulėt: “Mos u mėrzit! Ata na marrin tė keqen e jo tė vėnė dorė mbi Sandrin,qė s’u thotė “plaē” as gurėve tė rrugės...”
Gaqi hodhi sytė drejt qiellit tė copėzuar nga shtrati i dendur i pjergullės, prej nga mezi dalloheshin ca yje nėpėr shtresa resh dhe pėrtypi brenda vetes edhe njė shkulm tjetėr dėnese... Rreth tij u shtuan dhe disa fqinjė. Ndėrkaq ia behu nė oborr Sandri:
- Ndėrhynė gjithė ata nga fshati e mė lanė mua, - foli mė tepėr pėr tė qetėsuar tė atin qė ia dinte hallin, se sa pėr shpirtin e vet tė sapoēliruar. Gjithė sa ishin mbledhur, e shprehėn hapur gėzimin pėr kthimin e Sotirit. U dėgjua zeri i Gaqit:
- Po Gjinon e lėshuan?
- Akoma jo...
- Epo… o t’u marrin tė dyve, o asnjerin. Po vete njė djall e gjysmė kjo punė sonte...
Qėndonte krejt ģ pezullt, duke pėrtypur gjiththfarėsoj mendimesh. Dėshironte tė mos ģ mbante per vete. Por e kish njė merak. Kur rrekej t’ģ shprehte, ato mezi i delnin buzėsh,
Sapo ģ dha karar tė lėshonte ndonjė frazė, hyri nė oborr lajmi i shumėpritur, se edhe Gjinon e nxorėn nga makina. Atė e kishin futur nė makinė, nė sy tė tė atit tė tij. E kishin ēuar rreth pesėqind metra larg fshatit dhe, si i kishin thėnė ca fjalė e urdhėra, e kishin lėnė tė lirė.
Biseda tek sheshi i shkallės u shtua edhe mė. Gjithėsekush jepte opinionin e vet, mė sė shumti, pėr tė qetėsuar tė zotin e shtėpisė. Hamendėsimet ishin nga mė tė ēuditshmet… Ato tirreshin hollė…Tirreshin si edhe etiketimet e atyre njerėzve tė thjeshtė pėr ata policė kapadainj, pjesėtarė tė atij “Aksioni - blic”, siē e cilėsoi vetė Gaqi nė bisedė e sipėr. Mendime u zbrazėn edhe nė adresė tė tre-katėr bashkėfshafshatarėve, qė ishin pozicionuar, si tė ishin “opozitarė” tė dy familjeve qė u etiketuan “problematike” nga njė dėrgatė uniformash blu...
Kish nga ata qė gurgulenė nėn arrė prej ndodhisė sė papritur e ndoqėn nga qoshkat si kureshtarė tė pasionuar. Nuk denjonin e as begenisnin tė afroheshin, qė tė ndikonin sadopak nė cilindo krah tė interpretimit tė asaj ngjarjeje tė ngritur e tė sajuar pa kurrfarė vėrtetėsie reale. Ajo ishte njė dėshmi e ndėrtuar mbi pėrgojime tė dyshimta apo tė pavlefshme... Ndokush qė ishte i pranishėm, ndoshta priste djallėzisht, se ēfarė do t’u bėnin djelmoshave... Ndonjėri edhe kish fėrkuar duart prej njė kėnaqėsie tė pakuptimtė brenda kornizės sė atij zullumi ēnjerėzor...
Edhe pse bėhet fjalė pėr njė fshat tė vogėl e me tradita tė vyera, nė kushtet e njė sistemi, ku “mbret” parapėlqehet fitimi, nuk ishte e mundur qė marrėdhėniet shoqėrore tė shkonin si nė “vaj”... E kundėrta mund tė shfaqej si mė e pranueshme e mė e besueshme... Zakonisht nė mjedise mė tė ngushta, cinizmat janė mė tė “gjera”…
Bėhet fjalė pėr njė fshat ku investimet nga tė mėrguasrit e shumtė po vonoheshin tė startonin krahasimisht me fshatra te therė tė krahinės.
- Xhaxhi Gaqi! - thirri Gjinoja - duke u ndodhur me dy-tre hapa tė mėdhenj pranė babait tė Sandrit. - Vura re, se u mėrzite e u trishtove shumė pėr ne... Nuk na ke njohur mirė, apo si?
Sandri asokohe po qeraste pjesėmarrėsit me pije freskuese
- Nga meraku se mos hanit ndonjė dajak kot mė kot, more Gjino, prandaj!...
- Kur mė morėn me makinė gjer tutje gurrės, mendova se do mė zhdėpnin mirė dhe mė ikėn lotėt edhe pse e dija se s’kishim asnjė faj. Po mė shumė u mėrzita kur njėri nga ata qė erdhi tek fusha e sportit ia pėrveshi kot sė koti me shkop gome Sandrit.
Sandri qė po dėgjonte me admirim Gjinon, vendosi instiktivisht dorėn tek kofshėt, ku ende ndiente dhimbjen e pėrftuar pak mė parė prej trimoshit polic. Pas njė pauze, Sandri pyeti shokun:
- Prapė tė pyetėn nė makinė?”
- Asnjė pyetje s’mė bėnė, - u shpreh Gjinoja. - Qeshnin e donin tė talleshin e tė mė frikėsonin mua. Vetėm tutje gurrės ndaluan makinėn, se donte tė villte ai qė tė qėlloi ty. Pastaj mė tha ai civili, qė tė zbrisja. Mė porositi qė nesėr tok me ty tė vemi nė zyrat e Komunės sonė.
- Pse? - e pyeti Sandri.
- Tė na pyesin....tė sqarohen a ku di unė...
- Hiē tė mos shkoni! - s’iu durua pa folur nėnės sė Sandrit. – Sos qė u trembėn juve dhe neve pa punė; sos qė ma bėnė burrin prapė pėr spital, por na dashkan dhe sqarime zotėrinjtė... Nė vend qė tė kėrkojmė ne sqarim e shpjegime, na kėrkokan ata… Tė kishin ardhur si njerėz, po, ishim tė detyruar tė bindeshim, po…Unė njė copė grua e thjeshtė jam, veē aq gjė, se nė tė tilla raste duhet vendim prokurorie ose tė paktėn marrveshje me kryepleqėsinė e fshatit apo me komunėn, e di. Kollaj vihet dorė mbi tjetrin e tė ndalohet, siē bėnė ata zotėrinj.Ta dija e tė isha vetė tek arra, nuk e di si do isha sjellur me ta.
- Lėre-lere! - ndėrhyri Gjinoja. - Mua mė futėn duke mė shtyrė fort brenda nė makinė dhe babi im po rrinte, sikur tė mos ndodhte gjė.
- Ua, pse kjo na qėnka liria e demokracia qė na mungonte?! - foli me zė tė ngritur e me njė dozė tė bollshme nevrastenie e shoqe e Gaqit.
- Demokraci-gjiza! - ofshau nga dalldisja shpirtėrore Gaqi.
- Akoma po mė pėrcėllon faqja, - tha Sandri, duke fėrkuar faqen e djathtė. - Do ketė qenė mėngjarash, ndaj s’e kuptova tė ruhesha.
Ē’ishin pėrqark qeshėn si me pahir nga fjalėt e Sandrit, i cili donte sikur tė ndėrronte paksa atmosferėn e rėnduar nė atė mjedis sidomos nė brendinė e gjendjes emocionale tė tė atit...
- Pse tė goditi? - e pyeti e ėma djalin.
- Nga hutimi.
- S’po tė marrim vesh, - pyesnin sytė e prindėrve tė tij.
- Shpjegohu mė qartė,mor djalė! - foli me zė tė dėrrmuar Gaqi.
- Pasi na ndėrpreu lojėn polici, qė erdhi tek fusha, s’na la kohė as tė visheshim, por na thirri mua e Gjinon tek shpellat e na pyeti me tėrsėllimė:
- Ku ishit dje ju tė dy?”
Unė, nga hutimi i asaj thirrjeje tė papritur as qė e shkova nėpėrmend qėllimin e pyetjes, qė tė pėrqendrohesha, ndaj ashtu, instiktivisht, pyeta Gjinon:
- Ku ishim dje, mo Gjino?
Aq deshi polici dhe, si tha nxitimthi: “Nuk ditke dhe se ku ishit, ė?!”ma pėrveshi befasisht me pėllėmbės. Jo se nuk dija, ku ishim, pra, por ajo thirrje e egėr, ajo marrje e papritur, sikur tė ishim kriminelė, na hutoi krejt... Kjo qe e gjitha.
- Tamam kėshtu, - aprovoi dhe Gjinoja, duke e shfaqur hapur keqardhjen pėr dhunimin publik qė iu bė shokut.
Se nė atė ēast dhunimi tė personalitetit tė tė dy tė rinjve ndodheshin tė pranishėm gjithė djelmoshat qė loznin futboll.Tė gjithė u habitėn dhe u tronditėn nga ai veprim i paparė ndonjėherė nė atė fshat tė vogėl tė asaj krahine tė thellė malore.
Dy djemtė e akuzuar pa mė tė voglėn provė, i dhanė karar tė mos u bėnin mė “yzmet”kapriēiove tė disa harbutėve qė s’mund tė pėrfaqėsonin kurrsesi figurėn e vėrtetė tė mbrojtėsve tė ligjshmėrisė. Prandaj nuk shkuan nė zbatim tė njė urdhėrese lėshuar nė gjendje tė dehur edhe pse nga persona me uniformė, qė nė fakt po e diskretitonin shtetin...
Vetėm i ati i Gjinos nga mosthellimi nė bėrthamėn e ngjarjes, apo edhe nga mosnjohja mirė e karakterit tė tė birit, herė-herė u jepte tė drejtė policėve; aq sa edhe i shoqėronte, nė kėrkim tė Sotirit. Nuk dinin si ta shpjegonin gruaja e tij e tė tjerė qėndrimin gati indiferent tė Rakos.
Gruas sė Gaqit nuk i harrohej ai ēast kur dėgjoi t’i fliste Rakua. Doli e hapi portėn e u gjend ballėpėrballė me njė polic tė shkopsitur, qė kutėrbonte erė raki thartirė.“Ku e ke djalin?”e kish pyetur ai. Keti, pasi pa dhe Rakon pas shpinės sė policit, sikur e mblodhi paksa veten, se as qė po i shkonte mendja pėr keq...“E ku do jenė djemtė? Kėtu rrotull janė ose nga fusha e futbollit e nga tjetėr...Po edhe ti, more Rako, nuk e ditke nga janė djemtė, pa mirė unė, qė u mbylla brenda, se duam tė hamė e tė pimė nė darkė...”
Keti, qė ende s’po kuptonte, pse e donin Sandrin, se dhe Rakua i tha qė donin dhe Gjinon, nuk dinte si ta vlerėsonte situatėn, pa e dinte vetė ajo si tė reagonte...
Kur e mori vesh, ishte tepėr vonė...
Gaqi pati mundėsi tė hidhtė nė shėnimet e veta: “... Politika shpesh e keqtrajton figurėn e forcave tė rendit, sipas orekseve bindėsore... Ndodh qė pozitat e duan policinė tė politizuar, kur opozitat synojnė tė kundėrtėn (shkak-sherri i pashqitur e pa ndonjė perspektivė shpresėdhėnėse hėpėrhė...) Jetojmė nė njė vend e nė njė stad zhvillimi, ku nuk kanė tė rreshtur ēudirat, qė pillen vetėm nga njė mjedis i ēuditshėm... Sipas gjykimit tim politikės i lypset ta lėrė policinė tė punojė sipas parametrave qė ka pasur e ka e gjithė bota demokratike.Besueshmėria publike e policisė matet edhe duke u ballafaquar herė pas here me komunitetin... Sipas gjykimit tim politikės i lypset ta lėrė policinė tė punojė sipas parametrave qė ka pasur e ka e gjithė bota demokratike.Besueshmėria publike e policisė matet edhe duke u ballafaquar herė pas here me komunitetin...
E kaluam njė provė tė vėshtirė si dy tė rinjtė ashtu dhe unė nė vetvete...Megjithatė nuk mund tė zhvleftėsoj thėnien e Niēes: “Si lumturinė edhe hidhėrimin duhet t’ia kalosh shpirtit tė arsyes...”
Gjėrat fillimojnė nga vlerėsimi i vetvetes... Se e bėra dikur njė vlerėsim tė tillė, ndaj dhe ndihemi krenarė, edhe pse mjaft tė lėnduar padrejtėsisht... Mjafton, besoj, tė dimė ta shohim tė bukurėn brenda vetes, por edhe ta dallojmė tė shėmtuarėn pėrreth nesh...
Nė fund tė shėnimeve ai nėnvizoi: “Tė mos lexohet nga kushdo”:
... U habit gjithkush, kur u pėrhap lajmi pas dy javėsh tė kryerjes sė atij “Aksioni rrufe”… Policėt qenė bazuar e mbėshtetur pėr akuzėn tek marrja nė pyetje e njė shurdh-memeci, qė vėrdallosej ēdo ditė nė qendėr tė fshatit N. Ai i kish parė vėrtet dy tė rinjtė te klinika e tek klubi, si dhe tek sheshi nė pritje tė autobuzit. Si e pyetėn me shenja, nėse kish parė tė tjerė veē banorėve tė atij fshati, “dėshmitari” i pėrzgjedhur, qė i njihte tė dy djemtė u kish thėnė se kish parė djalin e njė burri nga zona e tij qė ishte i sėmurė, por qė mė parė i binte fizarmonikės... (dhe lėvizte duart, duke imituar hapjen e mbylljen e kacekut si dhe gishtėrinjtė, si duke i rėnė tastierės...) Pėr Gjinon u jepte tė kuptonin policėve tė menēur se qenkish djali i atij qė punonte nė mirėmbajtjen e rrugės. Dhe imitonte kazmė e lopatė “dėshmitari”…
Pasi hodhėn edhe ca gota raki tė “pėrzgjedhur”tek klubi privat i fshatit P. “Operacionistėt” e mbėrrijtur nga rrethi me lajmėrim urgjent prej bazės, u nisėn tėrė qejf me furgonin e zi drejt fshatit “X”, ku, si gjahtarė tė regjur do binin mbi prenė e dėshiruar... Dhe ē’ėshtė e vėrteta shumė shpejt i gjetėn “hajdutėt”, tė cilėt ishin “fshehur”nė fushėn e futbollit tė fshatit tė tyre dhe ishin “maskuar”me tė mbathura e kanotiere.
Menduan zotėrinjtė qė ndėrmorėn aq bujshėm atė “aksion - rrufe ”, se pėrmbushėn me nder urdhrat e shefave dhe dolėn triumfatorė; tjetėr se, veē thartirave nė bark, nuk kishin arritur ta shtinin gjahun e vėrtetė nė dorė.
Kurse sa pėr zullume...tė tilla bėnė, sa deshėn, aq sa u mahnitėn, kur e morėn vesh banorėt e tė dy krahinave fqinje, madje edhe vetė pronari i sendeve tė vjedhura...Ai paskish thėnė “Mirė qė nuk e kėrkuan hajdutin nė zonat verilindore!...”
Pas njė muaji dy veta, njė gjatosh e njė shkurto po bisedonin nė njė ledh kopshti, ndanė rrugės.
- Sa qejf do ishte, sikur t’i rrasnin brenda ata tė dy!- thoshte gjatovani.
- Kurse unė do tė doja t’i bėnin pelte me shqelma, dumbe e shkop gome, - ish shprehur me njė ndjesi tė theksuar keqdashse shkurtovani.
Mbresė e veēantė (E shkruar nė ditar nga Mė poshtė Gaqi kish shtuar shėnimet me stilolaps tė kuq: Zemėrnxirosurit nuk i paskėrkan brirėt nė ballė, por nė honestrat e errta tė shpirtit, qė u kullon natė e ditė zift e shafran...Paska mes nesh ende njerėz, qofshin tė pushtetshėm, apo tė thjeshtė, qė injorojnė injorancėn e vet, duke “tjerrur” zgjuarsi makutėrie. Ndaj dhe i ngrati tranzicioni ynė vėshtirė ta gjejė tė ēelur “dritėn jeshile” kaq tė dėshiruar dhe ėndėrruar...

xxx
Dashmiri, njė i afėrm i Gaqit nė qytet takoi rastėsisht njėrin nga policėt operacionistė tė atij sulmi-rrufe. Me njėfarė koenfidence ia hapi bisedėn si anės e anės... Duke e parė me dyshimėsi tė theksuar nė bebe tė syrit, polici, qė atė ēast dukej si sheleg, i’u shpreh troē: “ Mirė qė nuk u ankua kush nga tė dėmtuarit, se nuk do mė shihje mė kėtu tek jam. Kushedi nga do horrokopisesha unė me tė gjithė ata qė mė pasonin...
Donte Dashmiri tė mėsonte dhe diēka mė tepėr, por polici ia preu shkurt:
- Lėre nashti kėtė muhabet, zoti… Eja pimė ndonjė gllėnjkė mė mirė!”
- Fatkeqėsi, kur e kupton me vonesė fajin, - i tha Dashmiri seriozisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:16

Jorgo TELO
(Vargje me fytyrė “HAJKU”)

***
Nė cikmė – pėrvėlim
Nė zheg, eh ēfarė flladi -
buzėt e tua, mike!
***

Me syqeshje sysh tė panjohur
trembem se mė ndjell
si drita e rreme anijen nė vozitje.

***
Degėt e pishės – erashkė.
Djersiten rioshėt mbi bar.
Ē’kėndvėshtrim i zilepsur!

***
E shpie veten te rrėnjėt.
Brohorasin themelitė.
Mė qorton ēatia e braktisur.

***
Zemėrimi
zbret nė kėrthizė
drithėrimi ngjitet te thithkat.

***
I ngula sytė
mbi njė trung tė thatė.
Shpėrdorova ndjenjat.

***
Mė avitesh, sa s’mė prek.
Gjoks e shalė gjysmėzbuluar.
Provokim pėr thinjat.

***
Besoke te dashuria.
A tė beson ajo
e lindura nga flirtet?

***
U talle me zemrėn time
e tani pret
ē’do tė korrėsh nė vjeshtė.

***
Pėrpiqesh mė kot
tė maskosh etjen e syve.
A fshihet mali pas kodrės?
***
E nisa letrėn drejt teje,
ta lexoje
e ti sajove me tė njė kaike.

***

Mjegulla ra mbi liqen.
e u pllaqurit akullisht.
Zemra s’po i bindej trurit.
***
Tė zhbirosh nė zemėr nėne,
si tė zbulosh
veē dhimbje e plagė…
***
Mbrėmė tė lashė pikėtakimin
S’erdhe.
S’e dije gjasme fjalėkalimin
***
Jam i papėrmbajtur?
Mos m’akuzo!
Ndihem i lirė si Robinson Kruzo.
***
E kritikova sa ishte gjallė.
Mė anatemojnė,
pse merrem me tė vdekurit.
***
M’u lagėn sytė prej tymnajės
M’u terėn
prej puhizės flladitėse tė pllajės.
***
Tė pashė nė sfilatė puthjesh.
Ende s’e ditkėrke:
gjithkush shijon tė vetat.
***
Njė pyetje pa pėrgjigje – si gozhdė.
Mė prore… ku tė vuajė shpirti,
kėtu apo nė… “atė botė”?
***
Pa dashurinė mes nesh
kjo botė
nuk do ndiejė tė ngrohtė.
***
Teksa rrėmih nė syt’ e tu,
dalloj pasqyrisht,
sa e dashuruar je me sfidat.
***
S’di nė mund tė sajohet si dashuri
pėrjetimi i puthjeve
brenda “kalit tė drunjtė”.
***
Ėndshėm jam duke drekuar
macja mė sheh ngultas nė sy.
S’mė kalon gjėsend nė bark.
***
Shira muzgjesh tė plagosur
ma idhnojnė
vjeshtėn e shpirtit.
***
Para se shpirti tė jetė shkundur krejt,
mė e dobishme tė zotėroja
dhuntinė e vdekjes.
***
Thith ujė e rreze diellore hardhia
e shkarkon verėn e shijshme
marramendėse…
***
Nuk m’i respekton dhimbjet e zemrės
Realisht, o gjasme mik, mė jepet hak
tė tė quaj brumbull topabėrės.
***
Ti je shumėfytyrėsh e s’je gjė tjetėr
veē njė konglomerat maskash.
Duhen grisur pėr kthjellimin e jetės.
***
Asnjė lėshim nuk bėka vera zhuritėse
teksa lėshon pa frena
vapėn ulėritėse.
***
Ti, o dimėr, na vjen ģ paarrirė.
Koprac pėr ujė
Bujar pėr thatėsirė.
***
Nė pritje tė njė lajmi tė mirė,
ora sikur s’ecėn.
Na pėrshfaqet si e ngrirė.
***
Pėrjetoj edhe dhimbjet aksidentale;
E njoh shumicėn e tyre:
dhimbje mbese a dhimbje vajze.
***
Ti – emocioni im ģ parė.
Ti – dhimbja ime e hershme.
Mė shndrit si yjet rrėzėllimtarė.
***
Rastėsisht kuptova tė vėrtetėn:
nuk shikokam nga njėri sy.
Tjetri…maskonte defektin…


***
Mbjellim gėrma tė zeza.
Ėndrra bardhoshe
shpėrthejnė pėrpjetė…
***
Rrekem tė ec ndopak me vrap.
E pamundur
turravrapin e dikurshėm ta kap.
***
A mund tė shuhet etja,
duke mos rreshtur
sė ngjituri nė pushtet?
***
Ti ma shkel syrin,
kur unė s’puth dot
as dorėn time.
***
Pėr deri sa mė sheh tė pėrvėluar,
pse mė pėrmend shkrepsen,
moj ēupėz e bekuar?
***
Gjumėzojmė ngapak pėrnatė,
qė tė shmangim tė mundshmin,
tė tmerrshmin gjumin e madh.

Ruhesh nga moti kapriēioz,
depėrtojnė rreshjet
nėpėr themelitė e shpirtit.
***
Me atė vėshtrim dhelpėrak
mė dukesh si trafikant
dhimbjesh shpirtėrore.
***
Tė tė puthin
a s’ėshtė mė ėmbėl,
se sa tė puthėsh?
***
Fytyra e dytė e motit:
Nė vend tė tonelatave tė rreshjeve…
tokėn e lagin piklat e lotit.
***
Vdiq apo e vdiqėn me pahir?
Njė pyetje e vetvetishme
flatron nėpėr zefir…
***
Nga shpirti merret forcė,
pėr t’ģ shprehur ndjenjat
si shfrim pėr lehtėsim.
***
Thonė qė shpirtmirėsia
ģ ka buzėt tė nxehta.
Ta provojmė…sa qėndron e vėrteta.
***

Ushqim dietetik pėr poetin:
puthjet…
Ato e dehin tė shkretin…
***
Pas ēdo aksidenti tė beftė
fati dėrgon nė vendngjarje:
vdekjen dhe jetėn…
***
S’ndiejnė thinjat kurrfarė qetėsie.
Nuk ģ kaplon dremitja.
Vozisin nėpėr motive dashurie.
***
Mė ngjajnė si hiprbola
ndjesish tė tejshkuara
tė bukurat studente.
***
Rast pas rastesh;
hap pas hapi
jetojmė njė jetė kontrastesh…
***
Degėt lastare shkrepin blerim;
blerim shelgjesh lotues bri dritares.
Aty gjetkan mushkonjat strehim?!
***
Mė sė shumti na shfaqesh fals
nė jetėn tokėsore
Vėshtirė tė pranohesh nė Parajsė.
***
Pėr tė mos u pickuar nga njė bletė,
Pėrpak, desh vrau, padashur,
tė shtrenjtėn jetė…
***

Do kishim kur duhej diell apo shi.
tė duheshin njerėzit e botės
sa duhemi ne tė dy.

Shkolovit lulet bajamja borėmbuluar
e zemra pulson mė rrallė.
Psherėtimė e njė dashurie tė ndaluar.

Zvarritet njė mot pa lagėshti,
sa frytet braktisin pemėn.
Gjinkalla gėzon nė vetmi.

Ulet reja tė pijė nė det;
s’e shuan dot etjen.
Prej shterpėrisė pėlcet…

Kalėroj mbi dhimbjet;
shtigje gėzimesh
duke spastruar.

Doja tė kisha tė drejtėn,
tė pėrqafoja hėnėn
e askujt dhe e tė gjithėve.

Edhe kėtė radhė,
kėmbėngulja e zemrės
m’ģ shndėrroi mendimet nė gėrmadhė.

Duke vėshtruar mbi ujra e mbi gjethe
Arrijmė tė ngrihemi sfidantė
mbi sėmundje e vdekje.

Sapo ngjizet dhimbja me dashurinė
ēdo dėshirė e pacipė
merr arratinė.

Gjallojmė nėn kėtė diell
me kryet mbi shkėmbinj,
me muzikė e retė mbi vete.

Jetė marr prej t’Madhit Zot.
Ē’respekt ģ ndėrsjelltė!
Ai e di qė s’po rroj kot.


Nėse pėr tė shkruar
i rėndet qenies sime;
mirėpret shpirti ngushėllime.

E di mirė hėna vrojtuese:
Nuk hyn ujku nė vathė,
pėr tė fjetur rehatshėm.

Kur e tepėron me zjarrmimin,
ģ bezdisshėm na shfaqet dielli.
Mendimin acari na e ndėrron.

Teksa punon me ngutje,
vjeshta merr kredi nga dimri,
pėr tė lėnė nudo pemėt.

E pandalshme – koha.
Kushedi ēfarė ēmimi
do pėrftojė kohėndalėsi…!

Kėndezi bezdis pulat
poshtė njė gardhi,
ku vjeshta dėnon gjethet.

Vrapon breshėri nė korsinė e vet;
ne – nė tonėn.
Rofshin ēadėrbėrėsit!

Gjethet e hardhisė
kundroj teksa bien njė nga njė
Vitet e mia kaloj nė intervistė.

Ngrihet smogu me pėrtesė.
Platit sytė
ēdo krijesė.

Tė deshifroja gjuhėn e zemrave,
Kryeoborrtar ģ Kupidit
do isha sot pėr sot.

Tė mbijetojnė, vallė,
themelitė e njė shtėpie
mbi kokrriza dashurie?

Qielli dhe toka
nuk rrinė tė heshtur;
Jeta kėrkon zhurmė e lėvizje.

Para gjashtė shekujsh:
Njė martesė – njė ulli.
Sot: njė kėngė – njė pemė.

Ēaste celebrimi.
Dėshmitarė:
E diela e dy zemra tė ndezura.

Ēapaēulet mblidhen rreth sobės.
Kanė liridalje
zogjtė lodėrtarė.

Sa herė kam hedhur zaret,
Cezarin kam pasur
engjėll mbrojtės…

Sikur drejtmbahem mbi bastun
Ma hepon shpirtin
njė plak pragshekullor.

Njė vazo me lule
mbeti nė hije
pa kurrfarė gjyqi.

Zogjt e Zagorisė
janė kthyer
e po ringrėnė foletė.

Merre mė shtruar
kėngėn e jetės,
thėllėzė e Bisejit!

Shfleton Rudina e Ēajupit
tė shekujve
kalendarė.

Edhe nėpėr qiell
mė sajohen tė vagullta
monopate emigrantėsh.

Nuk e lejoj dimrin
tė mė privojė daljen.
Ģ qėndroj besnik ecjes.

Grindjen bashkėshortore:
Sport a telenovelė?
e zgjidh errrėsimi ģ beftė.

Nė jetėn tokėsore na shfaqesh fals.
Vėshirė tė pranohesh, o shpitzi,
nė Parajsė.

Me gjithė angėshtimet
qė ma mbėrthejnė trupin,
s’e resht luftėn me mjegullėn.


Njė tufė instiktesh
rreken pambarimisht
tė pėrēudnojnė gjykimin.

Oksigjen na dhurojnė e blerim
shelgjet lotonjės
pėrkarshi dritares.

Shikimi yt ģ pėrndritur
sepse ma gjen zemrėn
tė papėrgatitur.

Hedh vėshtrimin tejembanė.
Nuk rrok
asgjė tė veēantė.

Midis ballit e vetullės
mė qėndroi njė gjethe shelgu.
E mora si mirėsjellje tė vjeshtės.

Kalėroj mbi dhimbjet
duke pastruar
shtigje gėzimesh.

Ē’harmoni, tė gjesh brenda derės:
kuvendin e ēiltėr
e ujin e kristaltė!

Brenda njė ēasti
tė mė marrėsh, o vdekje;
Edhe si njeri edhe si poet!

Rrėzė njė gardhi
vjeshta dėnon gjethet.
Bezdis pulat kėndezi.

Breshėri vrapon nė rrugėn e vet
e ne nė tonėn.
Rroftė ēadėrndėrtuesi!

Gjetheverdhat e hardhisė
kundroj teksa bien njė nga njė.
Vitet e mia kaloj nė intervistė… 104

Pse t’ģ qėndroj besnik
Hajkut Japonez?
Dua tė jem vetja!

Diēka qė ti e kryen me bėma,
e shpreh unė
me gėrma…

Ti, vjeshtė, mė ke ndihmuar tepėr:
Kė ke falur fresk
nė zheg reanimacioni.

E Pabesueshme tė tė lagen teshat,
kur gjatė ecjes
nuk ke dalluar rreshjerėnie.

Ėshtė mė se ģ bindur moti:
Eh, sa marrira
kryhen nė emėr tė tij!

Do doja tė vendosja maskė
bletėve t’u shėrbeja me zell
e jo tė grabisja ndokėnd.

Mė ngjajnė anemike ditėt,
kur vera ģ dorėzohet
vjeshtės.

Ģ harbuari tufan
u struk nė njė pyll,
por mbylli sytė pėrngaherė.

Duke hequr dorė
nga erėzat,
harrova dhe shijen e puthjes.

Ēatia nėn borė
me muret
bisedon miqėsisht.

Mbete i stepur nė fund tė shkallėve
pa shijuar kurrfarė
karrjerė dashurie.

Rudina e Ēajupit
mendueshėm shfleton
kalendarėt e shekujve.

Kush na e prishi ēerdhen? –
pyet dallėndyshja
burbuqet e mollės.

Nuk rrjedh,
por pikon rubneti
Amvisa diē flet nėpėr dhėmbė…

Tė lutem, unazė,
mos ma lėr bosh gishtin
sidomos nė stinė vjeshte!

Sa vjen dimri ģ parakohshėm,
ģ hapet goxha punė
gardarobės.

Tej ballkonit e dritares
hedh sytė me lakmi,
ģ lė tė lodrojnė lirshėm. 120

Endem nė rrėpira mendimesh.
Veten, siē jam,
s’e ndesh askund.

Tė mos ekzistente kėrshėria
pėr tė nesėrmen,
ē’do tė na nbante gjallė?

E shoh diellin
tek derdh rreze floriri
Edhe i dua edhe u druhem atyre.

Nė verė ruaj fizionominė.
Zezimin diellor
trupi im kapėrdin.

Tė komentosh njė rastėsi fatkeqe,
ethet ģ shton dikujt.
Nuk ke njohur veten.

Esenca e luleve
parfumon mjedisin.
Tė trullos esenca e rrushit.

Ndodh qė tė na duhen syze
edhe pėr tė pėrmirėsuar
ndėrgjegjen.

Dėgjova cicėrimėn e njė harabeli.
Nuk e kuptova
vajtimin e tij prej urie.

Atė mėngjes me diell
nė vend tė paketės me cigare
bleva njė libėr tė vyer.

Njė vashėz buzėqershi
tė qeėrshinjtė vathėt
ģ mban nėn buzė.

Rreshjet na privojnė shetitjet.
Pėr tė ecur
dėshirat na rriten.

Bie nata gjithkund;
kompozojnė zogjtė
kėngėt pėr tė nesėrmen.

Rrekesha tė gjerbja kafen e zezė,
pėr t’u dhėnė liri
mendimeve tė bardha.

Mblidhte nėna fillin rreth boshtit,
sikur tė analizonte ėndėrrimtare
vitet e jetės sė saj…

Hapi pason hapin mrekullisht.
Sa kėndshėm, tė pasonin edhe brezat
kėsisoj njeri – tjetrin!

Midis shtetesh
shtohen mėritė
e nuk rreshten. 136
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:17

Jorgo S. TELO

SIRENAT

1. HUTESĖ

Dikur...
I zgjata duart;

dritėn e vezullimtė
tė syve tė tu
ta rrėmbeja...

Mbeta i hutuar,
i hutuar nė rrugėn drejt dritės.

2. PAS NJĖ DIMRI

Pas njė dimri-natė
sikur po ēapitet sėrish behari.

E shoh tek gjethėzat e porsaēela,
tek lulet e strukura nėpėr ferra.
E dėgjoj tek kėnga e bilbilave
majė gėshtėnjės;
tek kėnga ngazėlluese
e mėllėnjės.
E prek tek bari i njomė,
qė po harbohet...
E shijoj tek radhiqet,
teksa lezetojnė tryezėn.

E ndiej tek lehtėsimi i teshave nė trup...
E mirėshoh se si majėmalet
Po heqin borėn paqėsisht
gjithaq…me ngut...

3. SĖ PAKU

Nėpėrkėmbem
nėpėr copėza gjumi
Endrra tė copėzuara
gjumin ma shkundin...
O koprac ėndrrash,
Pse s’ma sjell tė plotė
ėndrrėn time?

Sidomos ėndrrat e bukura;
ato mė tė bukurat
m’i vonon,
m’i humbet.
M’i shkwrrmoq ato
kur e ndiej veten
duke vrapuar...
Edhe ėndrrėn e ėmbėl,
kur e shoh veten dhėndėr...
Apo ėndrrėn hirėplotė,
kur unė ndihem i fortė
si moskush.

Sė paku...
pėrgjatė ecjes
pėr nė amėshim
Si kujtim tė ruaj ėndrrat...

4. ME KĖSI MENDIMESH

Vdekja!
Trupin pėrpiqet
tė ma marrė
tinėzisht...

Pėrpiqet tė arrijė
tė mė marrė krejt...
Vetėmbrohem.
Vdekja nga marazi
njė ditė do “vdesė” vet...
Me kėsi mendimesh
duroj gjithēka...
Brenda mendimeve
Avujt e jetės lėvizin.

Pjesė tė trupit po mė lėnė.
Nuk dorėzohem...

Vdekja
s’mė pėrtypka njėherėsh dot.
Mė sfilit pjesė-pjesė...

Me kėsi mendimesh i bėrtas shpresės:
“Mos mė harro!”

5. TĖ JETOSH
Tė jetosh;
a s’do tė thotė,
tė mėtosh pėr dėshira?…

Tė jetosh;
a s’do tė thotė:
tė duash ajrin,
tė duash qiellin,
tė duash mbitokėn
dhe detet e kaltėr?

Tė jetosh;
a s’do tė thotė,
tė sfidosh
errėsirėn, ligjet gjysmake, kopracinė shtetėrore?...

Tė jetosh;
por, ama,
pa u pėrgojuar pėr keq...

Tė jetosh;
por,ama,
pa hedhur valle me dreqėr!...

5. S’MUND!...

Arėza, grenza rrotull mė vijnė
Pėrsysh mė vėrdallosen
sikur t’i kem lyer qerpikėt
me mjaltė.
Ndėrkohė mė qerthullon
njė e padurueshme etje,
njė etje e pafund...
Izolimi po mė shkund...

Mes arėzash e grenzash…
Tė jetosh.

7. ĒAST I VESUAR

Njė bashkė reje
u zvarr teposhtė.
Qetė-qetė kapėrceu kangjellat.
M’u avit, tek po rrija.
Si mė lėmoi faqet,
mė njomi paksa syrin.

E ngarkuar ishte reja
Dhe...nuk dola dot nė rrugė.
U largua ajo
drejt visesh tė tjera.


8. DIKUSH MĖ PRET

Meqė nuk shkoj dot nė lumė,
meqė sė largu i kundroj pyjet,
nė qerthull ėndrrash zhytem...
E mė mblidhen:
najadat, 1)
driadat. 2)

Ndėrkaq njė Kometė e stėrmadhe
me bishtin e zjarrtė
tek qelqi i dritares mė troket
e me zė yjor
diē mė flet…

1) Nimfat e pyjeve
2) Nimfat e ujrave

9. MUZGJET

Mundet po ecim
nė shtigje
muzgjesh
tė plagosura.
Tė mos habitemi,
pse na pėrzhiten
qepallat e pluhurosura.
Habitshėm
s’ka pse t’i hapim krahėt
anė mė anė.
Muzgjet e tanishėm
Peshkaqenė janė...
Na brejnė kockat,
Shpirtin.

10. SA TURP!

Nuk e mbyll portėn nga brenda.
S’i dihet, ē’ngjet...
Mundet tė harrojė punėn e vet
z e m r a,
kur s’e pret...

Sa turp, tė tė shkallmojnė dritare e portė!
E trupin
tė ta gjejnė tė ftohtė!...11. SIRENAT

Ēdo njėzetekatėrorsh
“Telegrame” mė vijnė
prej “Botės Tjetėr”...
Kėrkohet me ngulm,
Tė bėhem “pjesėtar” i Saj...
e zemra s’mė ndien tė qetė.
E shpirti...
herė mė bėn tė qesh,
herė mė bėn tė qaj.

12. ĒAPITEM

Ēantė e bastun nė njėrėn dorė i mbaj.
Shpirtin e ndezur – brenda vetes.
Eci kėrmillthi… shkel mbi trotuar.
Eci pėrmbi ngjarje
drejt jetės,
drejt vdekjes.
Ēapitem.
Ē…a…p…i…t…e…m…


Botuar si cikėl te gazeta “Fjala” E Agron Tufės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:18

Poemė –pėrrallė pėr fėmijė:
MACJA E BRAKTISUR

HYRJE

Ėshtė fshat
apo qytet,
pak nga pak
gjejeni vet’.

Mes dy kodrash:
ca shtėpi,
gardhe kopshtrash,
bagėti.

Lart nė lagjen
nėpėr shpat
gjen shtėpi
mbetur thatė…

Nuk plasi vullkan,
nuk ra as tėrmet.
Njerėzit vargan
ia mbathėn revan:
Zbritėn poshtė qytetit,
shkuan drejt kurbetit,
shumė drejt bregdetit
dhe Kryeqytetit.


Disa pleq e plaka
nė shtėpi tė pakta
mbetėn n’atė lagje.
Korba dhe laraska
me“krrau!”e me “krraka!”
hipėn mbi oxhaqe.

Disa mė krahėforta
Grifsha edhe korba
siē ishin sqepgjata
edhe kėmbėthata,
qenkeshin mėsuar
te “Kull’ e sahatit”
tė qėndronin rėndė,
tė ēelnin kuvend:

AKTI I PARĖ

- Me ē’na shohin sytė, –
tha korbi plakush –
nė shtėpitė pa dritė
bredhin veē miushė.”

- Po misėr e grurė
ku do gjejmė ne? –
pyeti korbesha
korbin sypėrdhe.

Fėt u hodh njė sorrė,
tek hante ca zorrė:
- Tė zbresim nė fushė,
tek shkojnė njerėzia.
Mjafton njė gėmushė,
s’na duhet shtėpia.
- Tė lumtė, sorrė qorre,
paske goxha mend!
Mirė na kujtove,
t’ikim nga ky vend.
- Dale, moj, ku je?
nuk tė shohim de!
- Kėtu pas oxhakut
po merrem me barkun.
- Heu, krra – krra – krra!
O ē’mendim hata!
Le tė ikim, pra
poshtė te pallatet
me ngjyra
e shumė kate.

Dhe me krrakėrrimė
ikėn fluturidhė.
Qiejt oshėtinė…

AKTI I DYTĖ

Macja qė dremiste
u pėrmend sakaq:
- Po kjo britmė ē’ishte?
- Epėsove paq!
- Pse, more lejlek,
ku ėshtė faji im?
- Pėr gjumė
paske ngordhur,
pa hidh sytė rrotull;
tė zotėt ku janė?
Braktisur tė kanė.
Dyer e dritare
i kanė mbyllur fort
dhe portėn e madhe
askush s’e hap dot.
- Mjerė unė e mjera
si do bėj bėj tani?
Me se do ushqehem
sot edhe mė pas?
- Eh, moj gushėbardhė,
ikėn e tė lanė
s’ke qumėsht nė tas!
Lėviz vetė tani,
gjuaj ndonjė mi.
Sepse me bark bosh
nuk mundet tė rrosh.

- Po… ku shkuan, vallė?
- Si the, moj gushėbardhė?
- Ku shkuan? – tė them.
- Jo, jo s’dua helm!
- Ah, mor veshdyllosur,
ē’tė them e ē’mė thua?
Unė qenkam ftohur,
ti tallesh me mua!
- Nuk tallem, moj jo.
Pa shiko, shiko:
tej nė ato ledhe
qenkėrka njė dele.
- E shoh, poshtė njė fiku.
- Domethėnė, lum miku,
fqinjėt s’paskan ikur!?
- Tė iknin tė gjithė,
nuk do kish lezet.
Kėtu ke shumicėn,
disa nė kurbet
a ku deshėn vetė.
- Sa mirė i ditke,
lejlek, kėto gjėra!
- Nuk tė thashė nevrike,
nuk dėgjohen zėra!
- Zėra po dėgjohen,
por s’i dėgjon ti.
Gjarpri po afrohet.
Fshehu lumėzi!
- Leri kėto naze!
Dashke gjalpė taze…
- S’tė thashė gjalpė jo.
Gjarpri tė helmon…
Macja gushėbardhė
zerin lart e ngriti
Me kthetra e dhėmbė
gjarprin e skėrmiti.

Diku nėn ēati
gjarpri na u zhduk.
Tė gjatat mustaqe
macja nis e nduk:
“Do m’i sosė minjtė
ky zvarran makut,
qė vjen si hajdut.”
Ngriti kokė lejleku:
- Iku gjuhėverdhi?
- U fsheh,
por kujdes,
ruaju nga helmi!
- Unė do shtegtoj.
Kam merak pėr ty.
Mbete fillikate
nė goxha shtėpi.
Kujdesu pėr veten,
sa nuk ėshtė vonė.
Po tė flas si mik,
nėse mė kupton.
- Po, zoti lejlek,
paske shumė tė drejtė.
Mė lypset qysh sot,
t’i dal vetes zot.
Sa pa ikur dielli,
po shkoj vrap tek ledhi.

AKTI I TRETĖ
- Uf, ē’mė gjeti mua,
moj dele uruar!
- Nėse s’je pėrtace,
po tė dėgjoj, mace!
Pa mė thuaj pak,
ē’hall tė ra nė prag?
- Ē’tė tė them, moj dele,
ikėn pėrkėdhelet!
Flija nė minder.
Kanė mbyllur ēdo derė.
- Shko mbi kashtė fli!
- Pa ngrėnė tė rri?
Pak qumėsht e dua.
- Shko gjej njė ēanak,
si mund tė ta jap?
- Unė s’tė mjel dot.
- Prit, tė vijė imzot.
- Mua mė sharroi;
U bėnė tri javė sot
s’kam vėnė gjė nė gojė.
- Di tė pish si qengj?
- E ke me gjithė mend?
Di, moj, si nuk di.
Ne sisorė jemi
dhe pijmė nė gji.
- Kam frikė, mos harron
edhe mė kafshon…
- Gjersa mė bėn nder,
nuk do bėhem derr.
Me sa thonė: “derri
nuk di ē’ėshtė nderi.”

Kaluan dy javė
Pinin tė dy tok:
macja gushėbardhė
dhe qengji qafok.

E thirrte “qafok”
zonja e shtėpisė,
se kish qafė tė hollė
porsi keci i dhisė.

Duke thithur qumėsht
qengji tundte bishtin.
Macja – hop u turr,
bishtin ia gėrvishi.

Qengji u zemėrua
mėmės iu ankua:
- Macja e vetmuar
pse mė grisi mua?

- Padashur, o bir,
macja pak tė grisi.
Them, mos kushedi,
hardhuc iu duk bishti…
Mos iu zemėro
veē pėr ca gabime.
S’e sheh, o qafok,
ka mbetur jetime!
Tė zotėt e saj
kėtej kanė fryjtur.
E shkreta s’ka faj.
Mbeti e braktisur.

- O ma, jam i vogėl;
jo si ti e rritur.
Nuk di ē’do tė thotė:
“tė jesh e braktisur”.

- Nga kopshti e shkolla
ende nuk e ditke?
Po ta shpjegoj hollė
tė diel mbasdite.
- Ohu, gjer pasnesėr
ia gjej vetė kuptimin.
Pyes zonjush Shpresėn
nė orė tė mėsimit.

- U sqarove, bir?
Mos u grind me macen!
Pse tė bėjnė sehir
sorrat fluturake?
- Ato janė sqepgjata,
llapin dhe pa punė.
Sa i e sheh mbi kodra,
i gjen pėrmbi lumė.

- S’kanė me se tė merren.
Klithjet kanė mėsuar.
Ndodh qė dhe i turren
maces sė harruar,
maces sė vetmuar,
maces sė uritur
me trup
tė drobitur.
- Dhe pse jam i mitur,
tani e kuptova
ē’do tė thonė fjalėt
“tė jesh e braktisur”.
- E kuptove vonė.
Tani gushėbardha
Nuk dimė ku shkoi.
Pa vėnė gjė nė gojė,
keq do pėrfundojė.
Dele e qafok
rrinin ndėn njė shtog.
Dėgjonin njė zog.
Kėndonte i miri
Siē kėndon bilbili.
- Cili zog do jetė?
- Ėshtė bilbili vetė.
Nuk ndihet i qetė.

AKTI I KATĖRT

- Be – be, o mama,
Po vjen njė zagar!
Foli mos e pa
macen qė na la.
- Hap, o zagar, gojė!
- Pashė sa kaloi
macen qimebutė.
Buzė njė pėrroi
kapėrceu drutė.
Hapur pa njė derė;
hyri menjėherė
Brenda ish njė plakė
me njė fshesė tė gjatė.

Si qėndroi ca,
vendosi i tha:
- Mjau!Mjau! Mjau!
A e di ē’mė ngjau,
o e mira gjyshe?
Plaka s’e kuptoi,
por tha nėpėr gojė:
- Dikush mė pėrlau
dy vergjet e fiqve.
Mos m’i more ti,
o moj faqezezė?
- Nuk t’i mora unė,
mė ndihmo, aman!
Siē mė sheh, moj gjyshe,
nuk jam faqezezė!
- S’trembesh
nga kjo fshesė?
- Unė jam njė fatzezė;
nuk meritoj fshesė…
- Le qė… hele - hele
pesė e pesė i kam:
kėlyshė e kotele…
Pėr ta kam mėshirė
si pėr ēdo fėmijė
Nuk pleks fare plan
tė ngrė ndonjė stan
me qen e me mace…
Qenkėrke koprace.

- Ē’janė kėto qė thua?
Kur mė njohe mua?
Mė parė fole ndryshe;
the “e mira gjyshe!”

Tundi kryet macja
dhe u qas te plaka:
- Nuk di tė bėj lajka.
Mjau, gjyshez- o!
Iki nė s’mė do.
- Mace, ē’po mė thua?
Tė mjerėt i dua.
Veē kam njė merak:
Ushqim kemi pak.
Dhe kėto qė janė;
s’na mbajn’ as njė javė.
Mė pastaj ē’tė hamė?

AKTI I PESTĖ

Njė qen lara – lara
me njė kockė pėrpara
foli rėndė – rėndė:
- Meqė tė kanė lėnė,
rri ca kohė me ne.
Rri siē rrinė miqtė,
jo si zemėrligjtė,
si dinakja grifshė,
qė na vodhi fiqtė.
Ajo i ka rrokur,
pashė qė vinte rrotull.

Macja s’bėri fjalė,
u vu shpejt nė radhė.
Tek hante pėrshesh.
plakės babaxhane
diē i tha nė vesh…
- Pupu! – klithi plaka,
si t’kish rėnė flaka. -
Shpejt t’ikim pėrjashta!
Njė gjarpėr i zi,
ka hyrė nė shtėpi.
Macja sa e pa,
zėulėt ma tha,
mos trembeshit ju:
kotele, kėlyshė.
- Unė s’e kam frikė, -
tha macja gushėbardhė.
Hidhem dhe e mbyt
gjarprin hileqar.
- Tė ndihmoj dhe unė, -
tha qeni laran. -
Nga helmi i gjarprit
kam humbur mamanė.

Gurgule, mishmash
prapa njė sėnduku
Si e mbyti macja,
larani e nduku
e iku nxituar;
e hodhi nė pėrrua.

Por gjarpri tinzak
kish pickuar macen.
Termometri lart
tregoi mbasdarke…
Njė veteriner
e thirrėn me ngut.
Shpėtoi gushėbardha,
nė njė qoshk u struk.

Tė nesėrmen plaka
shkoi, gjeti kos.
Tė gjithė u kėnaqėn,
macja doemos.

- Dhe pse mė braktisėn,
s’dua tė bėj keq,
si disa fėmijė,
qė sillen pėr dreq.
Nė s’gjej ushqim gati,
do gjuaj mė shumė.
do fle mė pak gjumė.
Grabitqare s’bėhem;
askujt s’i prish punė.

Sakaq foli plaka:
Mė ndih tė laj tasat!
Tė lumtė, gushėbardhė!
Kėshtu tė dua unė:
tė jetosh me punė.

AKTI I GJASHTĖ

- O gjyshe, o gjyshe,
o gjyshja Miroshe!
- Kush flet? – foli plaka,
e tėra thinjoshe.
- Jam unė, Ēiljeta,
unė, mbesa jote.
Mė dėrgoi babi,
tė vish tek ne sonte.
- Siē e sheh, moj mbesė,
sot nuk jam e lirė.
Pragun s’e lė shkretė.
Kam dhe mysafirė…
Kam sėmurė macen.
Erdhi ndaj tė gdhirė.
Kish mbetur pa ngrėnė
njė muaj tė tėrė.
Mėkat pėr ata
qė vetėm i lėnė.
- Ēkusur e ka zėnė!
Sa mėkat i rėndė!
Gushėbardha dėgjoi,
kokėn pakėz ngriti:
- Delja mė shpėtoi
edhe gjyshe shpirti.
Mė helmoi gjarpri,
mė ndihmoi Larani.
Pse jo – edhe fati…

- Po tek ju, Ēiljetė,
macet edhe qentė
kanė mbetur shkretė?!
- Tek – tuk ca shtėpi
s’kanė brenda njeri.
Njė qen i braktisur,
oh, ē’ka ulėritur,
t’zotėt duke pritur!
Kaluan gjashtė muaj;
mandej s’e dėgjuam.
- Do ket’ ngordhė i gjori…”
dhe shaminė nxori
thinjoshja shpirtdritė,
me tė fshiu sytė…
- Mos m’i vini re.
Shpirti mė nxjerr lot,
ngaqė s’duron dot
ligėsi nė botė…

Si njė dallėndyshe
mbesa fluturoi.
Me dashuri gjyshen
fort e pėrqafoi.
- Ē’do mė thuash tjetėr?
- Tė tė mėrzit prapė?
- S’lėviz dot,
jam plakė.
Dua tė mėsoj
ē’bėhet rreth e qark…
- Edhe disa mace
mbetur e harruar,
siē thonė zogjtė,
janė egėrzuar.
Bėjnė batėrdi,
se nga…kushedi. ??X

Nė piskun e vapės
macja i tha plakės:
- Sa mirė do ishte,
sikur gjithė gjyshet
tė ishin si ti…
me zemrėn flori!

AKTI I SHTATĖ

Papo u hodh mbesa,
e bukur si vesa:
- S’mbahet, o miq, jeta
kėshtu me gėnjeshtra!
Pėr shumė gjallesa
mban pėrgjegjėsinė
gjithė soji ynė.
Me kuē e me mace
dhe ē’janė butake
nuk duhet tė flaken.
Veē ne…ndonjėherė,
s’mendohemi thellė.
Miqtė tanė tė mirė
i lėmė jetimė…

Pa mbaruar fjala,
u hodh gushėbardha:
- Pse, si puna ime
paska dhe tė tjerė?!
- Mjerane si ti
na hidhen ndėr sy.
Mė tė ziun fat
e ka ndonjė fshat,
tjetėrsuar krejt,
mbetur fare shkret’…
Vetėm zvarranikė
mund tė hasin sytė.

- Si mendon ti, mbesė,
vallė, nė kėtė mes
fajin kush e ka?
Kush bėka gjynah?
- Gjyshe, me sa di
dhe me ē’kam dėgjuar;
kur s’ka rregullsi
edhe ligj tė shkruar,
keqpėrdoren miqtė
edhe nėpėrkėmben…
Nė tė tjera vende
me urdhėr tė prerė
gjobiten ngaherė
kush lė tokėn djerrė.
S’mbeten pa u gjobitur
dhe ata – ato,
qė lėnė braktisur
gjallesat e shkreta…
nga macja tek bleta.

Dėgjonte gushėbardha
dhe foli e para:
- Ty tė lumtė goja,
zonjush’ bukuroshe!
Kėshtu hallet tona,
ndoshta do tė sosen.
Kur tė kryejnė njerėzit
veprime me mend,
mirėsi do presim
ne edhe ky vend…

- Kėshtu qoftė, mace!
Fjalėt e kėsaj plake
shpresoj t’i dėgjosh
dhe braktisjen tėnde
mundet ta harrosh.
Nė kėtė planet
ndodh edhe mė keq:
Braktis nėna foshnjėn
e nga shėndetmirėt
zbohen pleqt’ e moēėm.

- Mjau-mjau- mjau!
Ē’na dėgjojnė veshėt!
As nė sojin tonė
kėto nuk qėndrojnė;
madje as te shpesėt.

MBYLLJE

- Mace, - tha Ēiljeta –
mos mė rri hutaqe.
Banojm’ nė njė lagje
Nė lagje qyteti.
- Ham-hum! - Larani -
Lėreni, ē’na gjeti!
S’del gjė pėrsėmbari,
po s’vė dorė Shteti…
-Tani gjithė sa jeni
ju ftoj nė shtėpi
Sot unė kam
Ditėlindjen.
Ejani,
miqt’ e mi!

Dėgjuan Ēiljetėn.
Mbetėn befasuar.
E thirrėn njėzėri:
“Gėzuar! Gėzuar!”
Ia shprehėn urimin.
Kėlyshėt, kotelet,
pinė qumėsht shumė
dhe i vunė nė gjumė.
Me gjyshen pėrdore
e duke kėnduar
dolėn nga shtėpiza
me miken e bukur
tok pėr tė festuar.

Shkurt, 2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:19

(Fabula nga Jorgo S. Telo)

VERĖ DHE UTHULL
(Liber i botuar)


1) HESHTJA E REVOLTUAR
Heshtja – heshtur e dremitur
na u ngrit duke bėrtitur:

“Ububu, moj, ububu,
e zeza ē’ėshtė kėshtu?

Pa u shkėputur nga turma,
iu vėrvit skėrrmitur zhurma:

“Ē’ke, moj hesthje, vallė, ē’pate?
Pse e hap gojėn ēorape?

“Si, bre, ē’pata? Ē’faj kam unė?
Erdhėn t’mė mbytnin nė gjumė.

(Me tallaz heshja u zgjua
dhe u sul porsi fajkua…)


2) “LEZETI” Ģ KOHĖS
Mledhur nė kopshtije:
fruta, zarzavate.
Nėn diell a hije;
sherr gjer mbasmesnate.

Me radhė e pa radhė
flasin qė tė tėra.
Njėra: “S’kam tė sharė.”
Tjetra: “Shih, si u bėra…!”

Disa – fletėmėdha,
Disa – kėrcellgjata.
Disa – kryetlart
e ca nga ndėnbalta…

Strukur midis tyre
si njė dhi mes delesh
njė fjalėrrėmbyer
me tjetėrsoj gjethesh…

“Unė nė kthesė ua marr.
(Foli me potere)
Zė vendin e parė
nė kohėt moderne.
Sa mė vlen lėkura ,
ju s’e gjeni dot.
Mos, se u pėrzura
nga bahēet qysh sot!

Ju s’ma dini emrin.
Mbaj emėr latin.
Mė mbajnė nė zemėr,
se jap zjarr…guxim…

Ndodh dhe qė pas vrullit,
afshit qė sjell unė;
disa bien, humbin;
kėputen nė gjumė…

Jam lezeti ģ kohės.
E shtrenjtė, e re.
Ca mė bien kokės.
Botėn pa mend le…

xxx

Ca fasule strukur
tek thasėt me stiva
britėn: “Nga ėshtė futur
CANABIS SATTIVA…?!


3) BILBILI JASHTĖ MODE…
U lodh korbi, krrakarriti.
Nė gjuhė pėshtyma iu tha.
Gurmazin pak e gėrvishi.
Mnė nė fund mendimin dha:

“Ja, kėshtu, more bilbil,
jashtė mode mbete ti!
Zerin fėminor e ke.
Je pėr kohėn demode.
Kėna do kėnduar fort.
Britma…grrrrr…ja hop, ja top;
me sa ze te kesh ne koke.
Veē kėshtu tė do kjo botė.
Kollotumba cep mė cep,
sa tė rrjedhė gjak nė sqep.
Dhe ulėrima… jo pak.
Melodia?
Eeeh,
U plak.

Bilbili qetas dėgjoi.
Dhe.. ashtu me kėngė nė gojė
rrahu krahėt,
fluturoi.


4) MBURRJA
Mburrja shkoi duke gjėmuar
mbi njė kalė kalėruar.

Shkoi… po ku shkonte, vallė?
Apo s’kish njė kalė me shalė!

Mburrja mbi kalė hazdisej.
Sa dhe kalin e bezdiste.

Hundėn lart – si rrufepritėse.
Uiski, shampanjė rrufiste.

Dhe thosh mburrja: “Unė jam.
Cilindo ndėn vete e kam.

SDhtonte mburrja: “Unė s’gaboj.
Me tė thjeshtėt jam njėlloj.

Ja, e shihni… nė kuvend
fjala ime peshon rėndė…
Ja, e shihni… ēdo hendek;
pa hiē ndihmė e hedh vetė.

Kėto fjalė, a ģ tha,
hop-pėlltuq nga kali ra.

Thjeshtėsia ballėdjersitur
iu afrua pėr ta ndihur.

“Ē’tė gjeti, mburrje, kjo gjėmė?
Erdhe hipur si kadėnė.
Tani do kthehesh nė lėmbė…!”


5)DASHURIA DHE XHELOZIA
Dashuria dhe xhelozia
po ecnin krah pėr krah.
Spitulloheshin tė dyja;
kush t’ngjitej la mė la.

Njė zemėr e stėrdjegur
Ashtu me zė tė ējerrė
Tėrė mllef, tejet e shkrehur
dufin sapo kish nxjerrė:

“Pėr dashurinė s’kam ē’them.
Me xhan e ngrė kalanė.
E dashuria kalanė e shemb.
Saka e bėn gėrmadhė.


6)GISHTRINJTĖ
Si gardh – tė pestė brenda dorės
meditojnė herė-herė gishtrinjtė.
Kujtojnė, si u bindėn nėpėr kohė…
Pa fshehur gjė… ashtu tė dėlirė…

Nėpėr kohė tė ndryshme tė pestė:
Pėrherė shėrbėtorė tė trurit…
Ashtu siē kthente truri “fletė”
Nėn urdhra gishtrinjtė ģ vuri.

Dikur ndėrej dora lart.
Gishtrinjtė krehėr shtrirė lkrejt.
SDipas trurit goja thirrte; “Hajt!”
Pėr FYHRER, Duēe… apo dreq…

Njė goxha kohė thyhej krahu
si “Z” mbi bark a mbi zemėr.
Ashtu e donte “Dera” a “Allahu”,
tė shquhej kush qe dhe me ē’emėr…

Mė pas pėr gati pesėdhket’ vjet
tė pestė gishtrinjtė u mblodhėn grusht.
Tregonin, ndoshta, bashkim apo besė.
Apo “topuz”, kur nuk bindej ndokush…

Tek vendi ģ shqipeve ndėrruan stinėt.
Dy gishtat pėrpjetė si flamur
pėr fitoren… (Liri-demokracinė);
Apo kėmbėt nė “bigė” si dikur!?

Sot shpesh dora ngrihet kuturu.
Gishtrinjt’ sikur lozin “tra-la-la”.
Gjoja si pa ideal e pa tru…
Gjasme “pėrshėndetje” bėjnė ata.


7)LIRIA E MARRĖZISĖ
Diku nė njė cep
jetonin tė dyja:
Arsyeja fatkeqe
edhe marrėzia.

Arsyeja siē ish
me zemėr tė ēelė;
Prit e pėrcill miq.
E urtė pėrherė.

Marrėzia kokėn
kish nė vend tė lig…
Po t’ģ jepje dorėn,
tė hidhej nė fyt.

Nė qafė arsyes
ģ binte pa shkak.
Ndier e pa ndier
ia ngritte njė lak…

Pėrbalė marrėzisė
Arsyeja,( sa herė)
ėsht’ gjendur e trishtė.
Rrugėn ia ka ēelė.

Dhe ģ thosh arsyeja:
“Pse po mė godit?
Me plot mizorira
pse po mė drobit?

Marrėzia thoshte:
“Se dua liri.
Iku koh’ e moēme.
Ėsht’ Demokraci.”

Tjetra qė ia njihte
horrllėqet pa fund;
me vetveten fliste:
“Nuk po ta dal dot… s’mund.”


8)ABIMI DHE FAJI
Si nė njė livadh
u grindėn tė dy.
- Kush ėsht’ mė ģ madh
unė apo ti?

Dhe ģ ēorrėn hundėt,
grisėn nga njė vesh.
Gjak ģ bėnė buzėt;
Nė kok’ s’lanė lesh.

Papo u rrokullisėn,
por livadh nuk qe.
Mbi beton e zift;
Bamb e bumb – pėrdhe.

Kur ģ zoti vet’
pa atė rrėmujė,
zėrin ēoi pėr[pjetė:
“Pritni, ua them unė!

Pėr nga ligėsia
mė ģ madh ėshtė faji.
Ka aq tė kėqia,
sa s’ģ ngrė kandari.

Ndėrsa pėr nga mosha,
mė ģ madh ėshtė gabimi.
E di gjithė botsa,
mbarė Rruzullimi.

Kur bėja gabime
askush nuk mė foli.
Faji nxori krye;
nė burg mė pėrcolli…”


9)KUR PIQEJ RRUSHI
Fillimshtatori a fundgushti;
nisi e po piqej rrushi.
Kokėvogėl e bishtgjat’
dhelpra shkoi nė monopat.

Rrushi shpej e vuri re:
- Eja, kumbarė, si je?

- E ē’tė jem, o mik, - tha dhelpra. –
Jo dhe keq, kur paska vreshta…

- Mirė e ke, moj e uruar.
Veē njė gjė s’ta kam kuptuar:
Shumė e shumė kohė mė parė
ēoē mė ke pėrbuzur, sharė.

- Ah, o rrush, s’ėsht’ e vėrtetė.
EZOPI shpifur do ketė…
Mbaje vesh, do vijė njė ditė,
Plakushin do hedh nė gjyq.

- Moj, po mblidh fiqirin vetė,
mos llap poshtė e pėrpjetė!
Po tė jetė pėr gjyq e ligj,
sot duhen harxhe dhe… miq.

……………………………..
……………………………..

Me dėshirė pėr t’u pajtuar,
fliste rrushi shtruar-shtruar.
Dhe ģ dha bistakė tė pjekur:
- Po tė fal pėr ēka ke pleksur!


10)GRENZA
Edhe unė jam
Mizė.
Si gjithė tė tjerat –
Mizė.
Emrin?
Grenzė.
Kam emėr tė mrekullueshėm,
tė kumbueshėm.
Apo s’jam kinge!
Emrin – si zile.

Jam lindur tė jem e lirė.
Tė bėj ē’tė dua.
Bizzz - e lirė.

Kush?
Unė e mėrsitshme?
Unė – e neveritshme?
Kurrė.
Po jua them troē:
Punė e urhra mė bezdisen.
Dua
Li berta…
Mos dashki tė punoj si bleta
Mendjelehta?
Bizzz – bizzz1
Ha-ha-ha!

Lėre, por edhe mė sulmojnė,
pse merrem me pickime.
Seē bėj unė,
ėshtė puna ime…

Duke folur tundu-shkundu
gjithė vickla e bujė,
mendtė iu morėn grenzės.
Ra nė legenin plot ujė.


11)DELET PAS KĖMBORĖS
Kokėulur delet
nė nj rresht tė gjatė.
Ecnin si me nge
nė njė monopat.

Diku nė njė pllajė
panė jeshillėk.
Tha njėra; “Nė majė
do vemi dhe fėt.

Dhe shkonin vargan,
por pakėz me zor.
Ai monopat
ishte krejt zhavorr.

Zhvorri rrėshqiste.
Vendi ish rrėpirė.
Kur njė dele shkiste,
Merrte rrokppinė.

Nė krye qe dashi.
Hajde, ē’dash pėrēor!
Osh hiqte ngtati
njė goxha kėmborė.

Kėmbora dhe brirėt
qenė lezeti ģ rij.
Vetė qe ģ mpirė.
Nuk qe kushedi…

Mandej buzė njė honi,
pa vajt tek livadhi,
kėmbėt seē iu morėn
Kryedash qyqarit.

Kėmbora e madhe
ģ varej nėpėr kėmbė.
Rrapa-dap pėrplasej
honit duke rėnė.

Veē delet e urta,
panė gjė a s’panė;
(Gat gjithė tufa)
drejt hmnerės ranė…

Tha derri: “Bubu!
Ē’janė kėto qorre?
Turre kuturu
prapa njė kėmbore.


12)KREKOSJA E SYVE
Krekosen sytė karshi trurit.
Ngrėnė pėrpjetė
krifat e qerpikėve.
“Mjer ti, zoti tru,
Si duron
ģ mbyllur kėshtu?
Do ishte errėsirė fare,
tė mos ishim ne
dritare.
Pa dritėn tonė
gjumė do flije
gjithėmonė.
Ne shohim botė,
jo shaka.
Ha-ha-ha!

Dhe s’reshtin sytė sė qeshuri
si tė taposur
prej tė dehuri.

Nje perde gishtrinjsh
pamjen syve ua zuri.
“Ē’bėhet kėshtu? – platiteshin sytė.
“Ku dimė gjė ne, - folėn gishtrinjtė.
Na komandon truri….


13)Ē’TĖ TĖ THEM, MOJ SORRĖ?!
Njė mbasdite pranvere
u takuan si rastėsisht
dallėndyshja e porsakthyer,
sorra nė tė zeza ngjyer
prej kokėsė nė bisht.

Lėkundte kokėn sorra:
“U rraskapitėt, moj tė mjera,
duke ēarė qiejt
drejt vendesh tė tjera.
Mė pas tė penduara
ktheheni pėrsėri.
Nuk ēlodheni fare
S’njihni qetėsi.

…U shkon jeta kot.
U rrėshqetēdo ditė.
Ēerdhe ngritni qyt-e-bot,
ushqeni fėmijtė.
Pa shihnani neve,
kudo tufa-tufa.
Herė midis reve,
herė nėpėr gufa.
Herė nėpėr pyje,
herė nėpėr shkrepa.
Ja – bota!
Ja – jeta!

“Ē’tė tė them, moj sorrė?!
Jeta ka plot shtigje…
Ca me punė e shkojnė,
disa me mitingje.


14) KĖRRIĒI
Njė kėrriē gomari
pranė gomaricės
brente aty pari
kokrrat e gorricės.

Pak mė tytje vėrejti
njė goxha gomar.
Ēalonte ģ shkreti.
Gozhda sa njė tra.

Nga njė gjemb gorrice
veshin shpoi kėrriēi.
Ēalė kėmbėt hidhte.
Gomerėt ēuditi.


15) RRĖFIMI Ģ GJELIT
Mbi njė bisht dhiqeli*
Njė rė tė tėrė.
U rrėfye gjeli:
Ē’kish e ē’nuk kish bėrė…

Pėr kėngėt e agimit,
Pėr kėngėt reklamė,
Nė t’thella nuk hyri.
Pa pyetur s’e lanė.

“Ē’tė bėj unė? – tha gjeli.
Pulat vijnė vetė…
Pa mua s’nxjerrin
zoēka koqevete.

“Je ģ ligjėruar, -
dihati gomari.
Ne jemi mallkuar…
Na pengon samari.


16) GJUMI & ĖNDRRAT
Tok me natėn gjumi
hyri pa trokitur.
E nė njė botė ėndrrash
u struk ģ dremitur.

Sakaqher’ qepallat
ē’ģ mbylli ashtu?
Mbretėri e gjumit
u nder gjer nė tru.

Triuri kryeneē
zgjuar donte t’ish.
Ģ dha urdhėr trupit:
“Tundu, more mish!”

Por trupi ģ lodhur,
Dėrmuar sa s’ka;
ģ tha trurit: “S’mundem,
s’duroj dot, s’ma mba.

U dorėzua truri.
Veē..pėr siguri,
ca qeliza –rojė
la gatishmėri…

Dhe qelizat – rojė,
sa tė rrinin kot;
Thirrėn ėndrrat forrė:
“Futuni nė kokė!

Hynė ėndrrat, hynė
pa dert e pa radhė.
Gjumit terezinė
ia prishėn.. Pse, vallė?

Se kur hyjnė ėndrrat
me lule, me kėngė;
Trupi mirė ēlodhet,
Gjumi mbahet rėndė.

Le kur janė ėndrrat
me dufe rinore!
Buzėt dhe nė gjumė
ēelin lule bore.

Eh, ku ndonjė ėndėrr
hynte e hazdisur;
Trupi dridhej rėndė,
gjumi ish gremisur.

Mori vendim gjumi,
ėndrrat t’ģ thėrriste:
“Boll e lodhėm trupin,
mjaft me gaunisje!

Do hyjnė nė shtrat,
nė shtratin e ngrohtė
veē ėndrrat me leje,
vizė e pasaportė…

17) Ģ ZGJEDHURI PĖR GARĖ
Pėrbri njė luani krifėtumbė
Gati pėr garė bualli ģ murrmė.

Me bisht tė syrit luani e pa:
O buall, ē’kėrkon, o budalla?!

Dy hapa mė tej ndėrhyri dreri:
“Buallin pėr garė e solli trajneri.


18) BUSHTRA
Seē lindi bushtra kėlyshė.
S’mbante mend, se ku e sa.
Tund e pėrtund atė bisht.
Lė vocrrakėt posht’ e la.

S’pjell kėlysh’ sidokudo.
Tėrė ngjyrat lloje-lloje.
Sa herė pjell? Nuk dihet, jo.
Ndėrron qoshka, ndėrron troje.

Eh, ē’dreq vesi paska bushtra!
Nuk don tė sillet si nėnė.
Nuk mėsoi pak nga klloēka.
Mban e rrit zogjtė ndėn pėndė.
Heu, bushtra, sa larg qėllon!
Synon t’jet’ e re pėrherė.
Kuturu fėmijė lėshon.
Mbaron jė qėne pa vlerė.


19) DASHURI, APO…!?
Njė kulpėr dredhareshė
u kacavjerr mbi trėndafil
Pyet bilbili bilbileshėn:
“Tė jetė dashuri apo dėshirė?


20) ĒERDHJA E ARĖZAVE
Arushit tė vogėl
ēerdhja e arėzave
ģ n gjau si hojėz mjalti.
Dhe fėt putrėn
Dhe fėt thonjtė
drejt saj ģ zgjati.

Nuk pati fat.
Ia mbathi me vrap.

Ashtu lemerisur,
turinjshoshė tha:
“Pakėz mjaltė tė gjeja, nuk do ishte keq.
Pakez mjaltė tė haja,
ia vlente ky dajak.
Por kjo ēerdhja e tyre, pėr dreq
Qenkėrka njė bunker ģ thatė…


21) VERĖ DHE UTHULL
Kishim njė verė tė ėmbėl;
verė pėr kokė tė verės.
Merakshėm ia gjetėm vendė
diku nė terr prapa derės.

Vizitorė tė shumtė
tepėr na e lavdėronin.
Ne rritėm besimibn,
harruam kontrollin.

Nga ēdo lėvdatė,
vera pispillosej:
“Mė kanė gjė tė paktė.”
Zuri e kilikosej…

Duke u vetėmburrur
na vuri nė gjume.
Hopa – mbi kapak.
Hundėn qiti lart.

Deshėm verė pėr t pirė.
Vrap te fuēia tė babėzitur.
E gjetėm verėn thartirė.
Madje uthull tė prishur.


22) AKREPI
Kur gjendet nė siklet,
ngrė bishtin, veten pickon.
JAo se ėshtė guximtar.
Fundjin ndien si mėkatar.

23)SHPĖRBLIMI
Pran njė burimi
nėpėr drurė e gurė;
Tfa shpendėsh pylli
brofėn si moskurrė.

Nė skenėn verore
u ēel festivali.
Me sherr pas njėore
u hap festivali.

Nisi kanarina
me njė harabel.
Nė grup – disa mjellme,
Njė zog kaēurel.

Dhe dy kukuvajka
nė duet ia thanė.
Hop – ca sorra plaka…
u grinė dhe u ēanė…

Mandej njė thėllėzė,
njė fazan jeshil,
Pastaj – n jė thėllėzė
edhe njė bilbil.

Prisnin shpesėria,
ē’do merrnin shpėrblim.
Ndaj dhe brohoria
kriste pa pushim.

Njė patok gushrėndė
s’ngjitej dot nė skenė.
Tundi-shkundi pendėt:
“Dėgjoni, o shpendė!

Pėr kostum e valle –
ģ pari fazani.
Pėr kėngė plot vaze,
bilbili ģ pari.

Dhe… kush del ģ pari,
si shpėrblim do marri
njė libėr me pėrralla
shkruar nga Gjinkalla.


24)VESI
Gėrryese tatėpjetė
u varėn rrėketė.
Ujėturbulluar
drejt e nė pėrrua.

Ligjėroi pėrroi,
sa kish ēelė mėngjesi:
“Po ju mbaj nga zori.
Jam ģ tėri vesi…

25)SEKRETI
Nė njė szyrė, tek njė qoshkė
Qyt- e-bot njė kasafortė.


Me tė zotin merr e jep:
“Ē’m’ģ lė shresat poshtė-pėrpjėetė?

Sekreti sekret mos qoftė,
bėhet zog, hyn nė ēdo portė.

Ksaforta rri nė qoshe.
Brenda – ca lėvozhga boshe…


26)KROKODILI MYSAFIR
Nuk e di, se nga e si
njė goixhakrokodi,
tek njė liqen krapėsh
u gjend nysafir.

Krapėr ģ pėrgėzoi sa s’ka.
Bėri premtime… jo shaka…

S’ia priste mendja krikodilit,
tė pritej me aq reveranca.
Boll thirrje: “Urra!”,
Brohoritje tė mėdha.

Mendoi Krokodili:
“Ku qenkėrkam unė?!
Nė vendin tim
s’jam brohoritur kurrė.


27)PĖRROI DHE LUMI
Pėrroi ujėshkumėzuar
tatėpjetė u lėshua.
Pėrfundoi drejt nė lumė.
Syndėrsy kuvendin zunė…

“Je ģ tmerrshėm, - lumi tha.
Shumėzon e tremb gjithēka.
Frikėson ti ēdo gjallesė.

Shtoi pėrroi: “Jam me besė.
Atė ē’kam, e them aēik,
ndaj mė ruhet, kush ndjen frikė.

“Qetėsia jote, lumė,
gjallesat ģ vė nė gjumė.
Tė futen me patėkeq.
Kė merr ti… kushedi ē’heq!

Fėt-e-fėt ģ zhduk pa gjurmė.
A s’je mėkatar, o lumė?


28)DUKE PARĖ RETĖ
Duke parė retė qė bridhnin nė qiell,
Duke mos pėrfillur babaxhanin diell,

Gjallesat e pyllit mendjen bėnė top:
“Ujė pėr nė verė do tė kemi plot.”

Nuk ģ ndreqen pellgjet, s’pastruan kanale.
Me kėnga vrisnin kohėm, me fgosti e valle.

Dėrgoi zė thėllėza, tek rrinte mbi shlrepa:
“Lėvizni, moj, vendit! Retė janė shterpa.


29)OREKSI Ģ DHELPRĖS
Vuri kujen dhelpra.
U mblodh soji ģ saj.
“Ē’pate? – ģ tha motra
“Ē’ke? – ģ tha vėllai.

“Korba, m’u tha zorra;
m’u hollua mesi!
Sa ha dy-tre pula.
Mė pritet oreksi…!


30)NJĖ LIBĖR
Njė libėr dhe aq
nė raftin e gjerė,
zuri vend paq
mes librash tė tjerė.

Nhriti libri tonin:
“Sa peshoj mbi tokė?
Ja, pra, e shikoni,
kė kam miq e shokė!


31)NJĖSOJ?!
Njė parmendė (me njė plor),
hapģ fjalė me njė traktor.
Dhe ģ thosh:

“Me sa shoh, me dsa kuptoj,
unė e ti lėrojmė njėsoj.”

Hop traktori:

“Ose unė, o ti, moj xhan,
s’do t’ģ kemi sytė tamam…


32)DY QENTĖ
Dy qenėr shtėpie
Njė natė u takuan.
Pėr dertet e tyre
folėn shtruar-shtruar.

“Detyran, - tha Xhufi-
e kryej me zell.
Nuk bredh asgjėkundi,
siē zotrote del.

“S’kam faj, - Xheku tha.
Kam mė se njė vit;
Sa filloj “ham-ham!”,
mė vėrsulen: “Tyt!”


33)REPORTAZH Ģ PAFILLUAR
E panė njė ditė vere iriqin nė plazh.
U sulėn njė tufė rosash , t’ģ bėnin reportazh.

Dhe prisnin iriqin, tė zhytej nė ujė.
Tė hiqtegėzofgjėmbaēin… Sa do bėnte bujė!

… E prit… e hiē. Mė pas ģ dhanė karar:
“Fanatik tėrė jetėn, mbete, mor qyqar!”

“Prisni, - tha iriqi, - kėtu s’erdha vetė.
Pas shiut tė djeshėm mė sollėn rrėketė.”


34)GOSTIA
U shtruan nė njė gosti
insektet krahėlehtė.
Nė fund, si pėr habi,
u thirr vetėm njė bletė.

Zhurmonte krejt trapeza
nga hymnet e lėvdatat
pėr arėzat trupverdha,
pėr grenzat thumbgjata.

Dhe shihte bleta, shihte,
strukur nė njė skaj:
Gostinė plot me shije
me mjaltin-ar tė saj!


35)VETĖKĖNAQĖSI
Mbi njė fletėz gruri
ra njė pikėz uji.
Ara u llastua:
“Sa shi ra mbi mua!”


36)NJĖ LLOJ MESATARI
Flladitej lejleku lart, majė njė peme.
Cinxamiu cinxo – teposhtė mik ferre.

Trumcajk fluturaku zuri vend nė mes.
Nėpėr cixėrima cicėrin serbes:

“Nuk zbres as mė poshtė, s’ngjitem as mė lart.
Mes degėsh rri fort. Kėtu ndiej rehat…”


37)HISTORIA E PALLMĖS SĖ GOMARIT
Iu drejtuan gomarit qėmoti:
“S’mbeti gomaricė nė dynja!”
Dhe vuri kujen veshgjati:
“Ai-aaaaaaaaaaaaaa, ai-aaaa!

Ndėrhyri mes kujes njė pulė:
Ģ dha qaramanit njė letėr me vulė.
Manej ģ kukuriti nė vesh:
“Moos qaj, mosulėri;
Kambetur njė gomaricė pėr ty!

Hej, sa u gėzua veshgjati!
Dhe pallmėn delirante me tej e zgjati,
duke kaluar nė vetėkėnaqėsi
me kolpot pallmore: “Aiii-aiii-iii-iii!...


38)ANKESĖ
Udha zhavorrishte
ankohej pa cak:
“Trupin ma drobitėn
Kėpucėt… rrak-shtrak!

Kėpucėt e ngrėna
folėn plot habi:
“Ty tė sjellim plagė,
apo neve ti?!”

39)DIALOG UJRASH
Pellgu
poshtė njė shelgu
Njė burimi ģ bėzajti
sipėr te bregu:

“E she, tek unė vinė mysafirė!
Bretkosa, gafore,
Larva e krimba
Lloje-lloje…

Buzėpastri burim
ligjėroi me gurgullimė:
“Unė njoh
mysafir
vetėm
njerinė.


40)DIĒKA LA PA THĖNĖ
Kaau (tek po ģ perėndonte syri)
Bujkut ģ tha njė ditė prilli:


“Ēudi!
Tani s’po mė haet as trifili!
Mos mė janė tharė
zorrėt
nga dimri?

Ģ punės, besa, kam qenė!
Por…

(Diēka la pa thėnė
dhe ra pėrmbi parmendė…)


41)KRITIZERI
Ėshtė njė iriq.
Nuk pyet
Ē’janė tė mirė,
ē’janė tė ligj.

E rrokulliset
Hop-hop.
Mbi njė mollė
A mbi njė zog.

Rokulliset…
Aspak nuk vė merak;
ē’plagėc plot dhimbje
tė pafajshmve u hap…


42)SHKARKIMI Ģ FAJIT
Sa herė qė ish dehur,
Sa herė hepohej,
Nje tip ģ tejnxehur
me duart hakėrrohej:

“Kaq herė u kam thėnė;
pa leje nga unė,
drejt pijesh alkoolike
mos u zgjatni kurrė!”


43)DERR ĖNDĖRRIMTARI
Kėrkoi derri ta zgjidhnin kryetar.
Nė njė korie. U ēa dhe u nda…

Se sa ģ madh do tė ishte qari
e dinte vetėm derr ėndėrrimtari…

E pyetėn: “Gjer tani ē,bėje nė korie?
Shullepsesh nė diell, duke bėrė hije.
Nuk tė zgjedhim dot, derr, pėr kryetar.
Rri mė mirė siē je, se na bėn zarar!


44)HAJDUTI DHE HĖNA
Mbrėmė, hėnėz, ē’na gatove?
Me hajdutin bėre plan…
Deshe vet’ a u rekrutove?!
Hodhe dritė mbi bostan.

Sa e mbushi thesin plot,
ti e ndriēove serbes.
Kur doli roja nė qoshk,
ti u fshehe midis resh.

Jo, nuk e prisnim aspak;
Tė na bije nė ujdi
me njė vjedhės lepurak
tė ndjekur nga dhjetra sy…


45)DY FUĒITĖ
Nė mesnatė
Nė qetėsi.
Keq u pleksėn
dy fuēi…

Sehirxhinjtė,
ēoroditur,
ndiqnin zėnkėn
krejt habitur.

Njė fuēi
qė s’fliste dot,
Me vaj ishte
Plotpėrplot.

Tjetra
me gojėn kamare
qe teneqe
pa gjė fare.

46)DHUNITA DHE VESI
Bukuria, trimėria
nevojė nuk kanė pėr furēa.
As pėr pispillosje
dhe as pėr reklamė.
Hapur dalin aēik
Nė ēdo sheshmejdan…

Shėmtia e shpirtit,
Frika e ligėsia
maskohen
e zhyten nė lojėra.
Tė mos njihen,
fshihen nėn petka
veshin parruke
e lyhen me bojra.

Dhuntia dhe vesi
nuk mundet tė rrinė tok.
S’mundet tė rrinė
as pėrbri
kurrsesi.


47)PAS KĖSHILLĖS
Shkoi tek ari putėrmadhi.
U qa dhe u ankua gomari.

Foli e foli, duke u mbllaēitur:
- Filan gomar mė ka bezdisur.

Duke folur po ģ nxinte nuri:
- Imzot mė mban lidhur pėr huri.

Gomari ngacmues vicklat s’mbante dot.
Lėshuar kullste e hidhej hop-hop.

“Dėgjoni, - tha putėrmadhi ari-
Mos arrini nė vetėgjyqėsi!

Ndonėse kėshulla syndėrsy u dha,
Vendi pėrreth me gjak seē u la…


48)TOPI POLITIK
Shaj tė shajmė, hidh e prit.
Fryu-shfryu ditė pėr ditė
Eh, ky topi
Politik…!

E bredh fushėn cep mė cep.
Njė godet e tjetri pret.
Rrallė, rrallė
shkon nė rrjetė…

Rehat s’gjen; nuk e mban vendi.
Penallti…Goditje kėndi…
Ndizet sherr
Merr “zjarr” Kuvendi…

E tha mirė njė njėherė:
“Po kėta idiot’ trajnerė,
ē’ģ ndėrsejnė
pėr njė top?
Pse s’u japin
njė pėr kokė?!


49)RRĖKEZA
Rrėkeza ujit
U end sa u end.
Mbi udhė e nėn udhė
Dot nuk zuri vend.

Thoshte: “S’mė mban vendi.
Thirrte; ‘S’mė mban mali.
Iu pėrplas njė shkėmbi.
Vrullin seē e ndali.

Por nga ana tjetėr
Shkėmbi qenkish thikė.
Mija tatėpjetė
Rrėshqiti me frikė.

Tepėr e trishtuar,
Tek po zbriste zvarrė;
Shpejt u pikėzua.
Thirri: “Jam UJVARĖ!”
Kaloj Eldoradon,
MBI Viktorian jam.
Kushdo e kupton,
ē’lasrtėsi qė kam.
Kėrkoj me plot gojėn
tė quhem Ujvarė.
Mė takon nė botė
mua vendi ģ parė.

Gjithė kataraktet
plot ujė e ylberė
Pėrdridhnin mustaqet
Shkumė duke nxjerrė.

Rėkeza e shpatit
u gradua vet’.
Bėrė si bisht kali,
tha me zė tė zbeht’:

“Nė hartėn e botės
mė shėnoni mua!
Dhe… (por mė kot)
Ishte avulluar…

50)TRYEZA E RRUMBULLAKTĖ
(Kuvendi ģ furēave)
Qė tė ndreqej puna,
T’shkonte ēdo gjė saktė,
Frrap na thirrėn furēat
Tryez’ tė rrumbullaktė.

Rreth e rreth tryezės –
tė gjitha barabar.
Njė furēė qimezezė
zgjodhėn pėr tė parė.

Kush u mblodhėn, vallė,
nė atė tryezė?
Ca me “kryq” nė ballė
dhe ca tė hilesė…

Disa fshijnė teshat
e disa kėpucėt.
Ca tėpkėn si fshesa,
ca si liliputėt.

Njėra pėr tė rruar
faqet pėrkėdhel.
Dhe pėr t’pikturuar –
ca furēa – penel.

Pėr tė kruar ca
pllakat, dyshemetė
Ndonjė bishtin naa:
vetėm pėr tapetė.

Dhe ca gjembiriqėr
Edhe qimebuta…
Pra, Kuvendi nisi.
Sikur plasi lufta…

Njėra mburrte veten:
- Unė jam e sojme.
Tjetra me tė qeshte:
- Uj, moj, nga na dole!?”

Pa filloi kėrleshja.
Keq u pleksėn qimet..
U harrua mbledhja.
Plasėn kėrcėllimet.

U hodh kryetari:
- A do bėjmė ligje?
S’erdhėm pėr tė ndarė
frone e ēifligje.

Me ē’po broēkullisni
ka veē katrahurė.
Veten telendisni.
Shtet nuk bėhet kurrė.

Njė furēė e padukshme
Kish bėrė kėrkesė:
Mes furēave tė dukshme
tė kish dhe ajo pjesė…

Gjithė drejtėsia
u fut ne telash.
Mos, vallė, prapėsia
pėlciste mė pas?

Shpejt e mori “viston”
e padukshmja furēė.
Siē e kishte guston,
nė Kuvend u fut.

- Cila je, s’tė shohim? –
pyetėn nė njė zė
Tri furēa qė donin
t’ishin mbi ēdo gjė.

Njė zė u dėgjua.
Ģ ėmbėl, ģ butė.
Salla u hutua,
Zhurma u kėput.

- Se kush qenkam unė.
tė gjithė e dini…
Ju mė keni pullė
kudo qė tė jni…

S’flas pėr procedurė;
Me ju kam replikė.
Kė furēos mė shumė,
merr frenat pa frikė.

U tundėn, u shkundėn
gjithė furēėria…
Disa qimet shkulėn.
Krisi zallahia.

Ca e kishin qejf.
U shkonte pėr shtat.
Tė tjerat tėrė mllef
U mbushėn inat…

U ngjit nė podium
njė furē’ arkeologėsh:
- Mos u mbani shum’
si ģ mbyturi pas flokėsh!”

Kėtė zė tam-tam
Unė e njoh me rrėnjė.
Tė lyen e tė lan;
Kė s’do, e bėn kėrmė…

Kryetari shkundet.
Thekson fjalėpakė:
- Furēa e padukshme
emrin e ka LAJKĖ.
Siē tha parafolsja,
S’i duhet besuar.
Ndryshe na ha mortja;
Ligj pa miratuar…

(Botuar si vėllim mė vete me tė njėjtin titull nga shoqata “ĒAJUPI”
Red. – Dr. Vasil BICI (filolog)
Faqe : 90
Gjirokastėr: 1999)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: TASIM KĖNGA, TASIM NURI!   16/9/2010, 03:20

(Poemė – homazh dhe poezi kushtuar poetit e shkrimtarit te mirenjohur per femije dhe mikut tim Tasim Gjokutaj me rastin e 10-vjetorit te ndarjes nga jeta)

Hej, male tė Kurveleshit,
Burim force, gjallėri!
Gjiri kurrė nuk u reshti:
Dhe shkėmbinj dhe butėsi…

Butėsi malesh n’blerim
Zbritur-o nė qytet guri;
A nuk ishe ti, Tasim,
Tasim kėnga, Tasim – nuri?

Nga male tė ashpėr zbrite
nė shpatull tė Malit Gjerė,
ku Kėshtjella murmuriste
historitė sėrė-sėrė…

Pėrball’ kėshtjellės gjokutajt
u ndjenė si kėshtjellarėt
e sapo kthyer nga luftrat;
Sėrish nė punė – tė parėt.

Gjokutajt - njė derė e madhe
pėr besė, pėr atdhetari.
Zjarr nė shpirt, Tasim, tė dhanė,
Menēurinė - pasuri.

Kryeqendr’e Labėrisė,
Vatėr e Argjiros trime,
T’u bė strehės e rinisė,
Njė djep ėndrrash ibėrshime.

Gati dyzet vjet tė shkuar,
o urti, ardhur prej malesh;
Pėrmidis shokėsh rrethuar,
tek “portat e dijes” u ndale…

Porsi malet zėn’ nė valle,
Sup mė sup e kokė mė kokė.
Jeta jote djaloshare
nisi plot me miq e shokė.

Kush s’tė njohu mes tė gjithėve
me atė ballin e lartė?
Kush s’ta njohu menēurinė,
gojėn qė t’buronte mjaltė?

Shumė rrallė ndodh nė jetė,
tė zesh shoqėri tė gjerė.
Plot vullnet, gjithnjė ģ qetė.
Kush s’tė mbante mik me vlerė?

Kush s’u josh prej ēiltėrsisė,
ēiltėrsisė qė rrezatoje!
Kush s’u ngroh prej ngrohtėsisė,
ngrohtėsisė sė asaj goje!

Ģ doje, tė donin shumė
mėsues tė rnj e veteranė.
Buza jote s’tha “Jo!” kurrė.
Tė rrėmbeje me shakanė…

Dhe serioz, kur e desh puna.
Tėrė humor rast pas rasti.
Nga e hėna tek e shtuna
si’ģ le qetė librat tek rafti…

Kulturė rroke sa deshe.
E pėrcillje pėrsėri…
Si mėsues dhe poet,
si qėmtues me mjeshtėri.

Dhe mblodhe lulet e pllajave;
Kodrave tė Kuēit ģ zgjodhe.
Me kėngė zogjsh e arom’ lulesh
hyre nė botėn fėminore…

Hyre nė zemrat e njoma,
tė mos dilje kurrė mė.
Nuk t’u lodh njėherė dora.
Nuk tė mposhti ty asgjė.

Edhe zemrėn qė s’tė bindej;
sa munde e bėre zap.
Ē’tė thosh shpirti, e arrije
me shumė mund, porse pa fat.

Me kursim ta dha natyra
shėndetin e dėshiruar.
Tė dha dritė te fytyra
dhe shpirtin e flakėruar.

Tė dha kėngėt e gjithė zogjve,
qė t’ģ ktheje ti nė vargje…
Tė dha diturinė e kohėve;
sėrish me njerėzit ta ndaje.

Nuk e mbajte kurrė pėr vete
atė goxha menēuri.
Ato ģ gjen fletė pas flete
e ngado ku fole ti.

Ua dhe Nikut e Meritės,
qė ģ doje, o sa fort!
Le per mbesa edhe nipėr,
qė ta mbushnin zemrėn plot.
Atė zė …kumbues, tė qetė
ta dėgjoi ēdo kuvend.
Nė ēdo zemėr hyje lehtė.
Fjala jote zinte vend.

Se kur flisje, o Tasim,
ligjėroje plot lezet!
Kishe popullin burim.
Nė burim u ktheve vetė…

Sa kėngė pėr festivale…!
Vjersha e poema…sa?!
Shpesh ģ thoshje zemrės sate:
“Rrih, se kemi punė goxha!”

Edhe rrihte zemra rrihte
e lodhur dhe e sforcuar…
Siē doje zemrėn e binde,
por njė tjetėr hall t’u shtua.

Dhe e ndjeve, o vėlla!
Parandjenja ėsht’ njerėzore.
Ndoshta s’bėhej mė “shaka”
me dhimbjet qė pėrjetoje…

Kėsisoj me shokė e miq,
sa herė ndiheshe ģ qetė;
e shprehje fjalėn aēik:
“Nuk jam mirė me shėndet.”

“Me shėndet nė qofsha mirė,
kam nė plan kėtė…atė…
Dhe nė shtrat, mes dhimbjesh shtrirė;
Doje tė thoshje dhe mė…

Porse, ah, kjo antijeta
s’pati jo aspak mėshirė.
Tė ndau nga Niku, Merita
e nga Mirua jote e mirė…!

Ndodhi gjėma pėr familjen
pėr motrat, vėllezėrinė.
Pėrngaherė syt’ ģ mbylle.
More rrugė pėr amshim.

Nise udhė…tjetėr udhė…
Nė udhėn e mos harrimit.
Gjysh, xhaxha, baba e burrė,
Dajko, vėlla… drejt pėrjetėsimit.

Tė pėrjetėsoi vetja.
Tė pėrjetėson ēka le…
Gjithkush ty tė mban te zemra.
Siē ke qenė, ashtu je.

Muaji yt qenkish ky prilli:
Prilli tė solli nė jetė.
Prilli jetėn ty ta mbylli.
Priilli ģ bukur dhe ģ serte.

Tė mori, Taso! Jo gjithēka.
Tė la prapė midis nesh.
Emrin dhe veprėn ta la.
Mė se ģ gjallė do jesh.

Mijėra fėmijė ushqeve
me atė vargun gazmor.
Mijėra zemra ģ rrėmbeve
ē’pėrmban gjaku arbėror.


Buzėgaz edhe syndritur
je nė ballė tė shtėpisė.
Lart mė lart do jesh ģ ngritur
n’Panteonin e lavdisė.
(Prill 1998 – prill – 2008)

6) Ģ GJALLĖ NĖ GJALLĖRINĖ
E KĖNGĖS
(Mikut tė hershėm Tasim Gjokutaj)

Ģ zuri pezmi bilbilat nė pyje:
- Ku u iku zėmbledhėsi durimtar?
Diē ēuēurit bota e fėmijėve:
- S’po shohim mikun tonė bujar…”

…Ti qė lulet, burimet e zogjtė
ģ shndėrrove me merak nė vargje;
Ti qė thesaret e popullit kryezot
dije t’ģ ngrije nė piedestale…

Ike…Jo. Mbete nė vezullim,
ģ qetė nė ngrohtėsinė e zemrės.
Ike… Jo. Je njė zė plot gjėmim;
ģ gjallė nė gjallėrinė e kėngės.

17 tetor 1998
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:22

VERĖ DHE UTHULL
(Fabula nga Jorgo S. Telo)


1)HESHTJA E REVOLTUAR
Heshtja – heshtur e dremitur
na u ngrit duke bėrtitur:

“Ububu, moj, ububu,
e zeza ē’ėshtė kėshtu?

Pa u shkėputur nga turma,
iu vėrvit skėrrmitur zhurma:

“Ē’ke, moj hesthje, vallė, ē’pate?
Pse e hap gojėn ēorape?

“Si, bre, ē’pata? Ē’faj kam unė?
Erdhėn t’mė mbytnin nė gjumė.

(Me tallaz heshja u zgjua
dhe u sul porsi fajkua…)

2) “LEZETI” Ģ KOHĖS
Mledhur nė kopshtije:
fruta, zarzavate.
Nėn diell a hije;
sherr gjer mbasmesnate.

Me radhė e pa radhė
flasin qė tė tėra.
Njėra: “S’kam tė sharė.”
Tjetra: “Shih, si u bėra…!”

Disa – fletėmėdha,
Disa – kėrcellgjata.
Disa – kryetlart
e ca nga ndėnbalta…

Strukur midis tyre
si njė dhi mes delesh
njė fjalėrrėmbyer
me tjetėrsoj gjethesh…

“Unė nė kthesė ua marr.
(Foli me potere)
Zė vendin e parė
nė kohėt moderne.
Sa mė vlen lėkura ,
ju s’e gjeni dot.
Mos, se u pėrzura
nga bahēet qysh sot!

Ju s’ma dini emrin.
Mbaj emėr latin.
Mė mbajnė nė zemėr,
se jap zjarr…guxim…

Ndodh dhe qė pas vrullit,
afshit qė sjell unė;
disa bien, humbin;
kėputen nė gjumė…

Jam lezeti ģ kohės.
E shtrenjtė, e re.
Ca mė bien kokės.
Botėn pa mend le…

xxx

Ca fasule strukur
tek thasėt me stiva
britėn: “Nga ėshtė futur
CANABIS SATTIVA…?!


3)BILBILI JASHTĖ MODE…
U lodh korbi, krrakarriti.
Nė gjuhė pėshtyma iu tha.
Gurmazin pak e gėrvishi.
Mnė nė fund mendimin dha:

“Ja, kėshtu, more bilbil,
jashtė mode mbete ti!
Zerin fėminor e ke.
Je pėr kohėn demode.
Kėna do kėnduar fort.
Britma…grrrrr…ja hop, ja top;
me sa ze te kesh ne koke.
Veē kėshtu tė do kjo botė.
Kollotumba cep mė cep,
sa tė rrjedhė gjak nė sqep.
Dhe ulėrima… jo pak.
Melodia?
Eeeh,
U plak.

Bilbili qetas dėgjoi.
Dhe.. ashtu me kėngė nė gojė
rrahu krahėt,
fluturoi.


4) MBURRJA
Mburrja shkoi duke gjėmuar
mbi njė kalė kalėruar.

Shkoi… po ku shkonte, vallė?
Apo s’kish njė kalė me shalė!

Mburrja mbi kalė hazdisej.
Sa dhe kalin e bezdiste.

Hundėn lart – si rrufepritėse.
Uiski, shampanjė rrufiste.

Dhe thosh mburrja: “Unė jam.
Cilindo ndėn vete e kam.

SDhtonte mburrja: “Unė s’gaboj.
Me tė thjeshtėt jam njėlloj.

Ja, e shihni… nė kuvend
fjala ime peshon rėndė…
Ja, e shihni… ēdo hendek;
pa hiē ndihmė e hedh vetė.

Kėto fjalė, a ģ tha,
hop-pėlltuq nga kali ra.

Thjeshtėsia ballėdjersitur
iu afrua pėr ta ndihur.

“Ē’tė gjeti, mburrje, kjo gjėmė?
Erdhe hipur si kadėnė.
Tani do kthehesh nė lėmbė…!”

5)DASHURIA DHE XHELOZIA
Dashuria dhe xhelozia
po ecnin krah pėr krah.
Spitulloheshin tė dyja;
kush t’ngjitej la mė la.

Njė zemėr e stėrdjegur
Ashtu me zė tė ējerrė
Tėrė mllef, tejet e shkrehur
dufin sapo kish nxjerrė:

“Pėr dashurinė s’kam ē’them.
Me xhan e ngrė kalanė.
E dashuria kalanė e shemb.
Saka e bėn gėrmadhė.


6)GISHTRINJTĖ
Si gardh – tė pestė brenda dorės
meditojnė herė-herė gishtrinjtė.
Kujtojnė, si u bindėn nėpėr kohė…
Pa fshehur gjė… ashtu tė dėlirė…

Nėpėr kohė tė ndryshme tė pestė:
Pėrherė shėrbėtorė tė trurit…
Ashtu siē kthente truri “fletė”
Nėn urdhra gishtrinjtė ģ vuri.

Dikur ndėrej dora lart.
Gishtrinjtė krehėr shtrirė lkrejt.
SDipas trurit goja thirrte; “Hajt!”
Pėr FYHRER, Duēe… apo dreq…

Njė goxha kohė thyhej krahu
si “Z” mbi bark a mbi zemėr.
Ashtu e donte “Dera” a “Allahu”,
tė shquhej kush qe dhe me ē’emėr…

Mė pas pėr gati pesėdhket’ vjet
tė pestė gishtrinjtė u mblodhėn grusht.
Tregonin, ndoshta, bashkim apo besė.
Apo “topuz”, kur nuk bindej ndokush…

Tek vendi ģ shqipeve ndėrruan stinėt.
Dy gishtat pėrpjetė si flamur
pėr fitoren… (Liri-demokracinė);
Apo kėmbėt nė “bigė” si dikur!?

Sot shpesh dora ngrihet kuturu.
Gishtrinjt’ sikur lozin “tra-la-la”.
Gjoja si pa ideal e pa tru…
Gjasme “pėrshėndetje” bėjnė ata.


7)LIRIA E MARRĖZISĖ
Diku nė njė cep
jetonin tė dyja:
Arsyeja fatkeqe
edhe marrėzia.

Arsyeja siē ish
me zemėr tė ēelė;
Prit e pėrcill miq.
E urtė pėrherė.

Marrėzia kokėn
kish nė vend tė lig…
Po t’ģ jepje dorėn,
tė hidhej nė fyt.

Nė qafė arsyes
ģ binte pa shkak.
Ndier e pa ndier
ia ngritte njė lak…

Pėrbalė marrėzisė
Arsyeja,( sa herė)
ėsht’ gjendur e trishtė.
Rrugėn ia ka ēelė.

Dhe ģ thosh arsyeja:
“Pse po mė godit?
Me plot mizorira
pse po mė drobit?

Marrėzia thoshte:
“Se dua liri.
Iku koh’ e moēme.
Ėsht’ Demokraci.”

Tjetra qė ia njihte
horrllėqet pa fund;
me vetveten fliste:
“Nuk po ta dal dot… s’mund.”


8)GABIMI DHE FAJI
Si nė njė livadh
u grindėn tė dy.
- Kush ėsht’ mė ģ madh
unė apo ti?

Dhe ģ ēorrėn hundėt,
grisėn nga njė vesh.
Gjak ģ bėnė buzėt;
Nė kok’ s’lanė lesh.

Papo u rrokullisėn,
por livadh nuk qe.
Mbi beton e zift;
Bamb e bumb – pėrdhe.

Kur ģ zoti vet’
pa atė rrėmujė,
zėrin ēoi pėr[pjetė:
“Pritni, ua them unė!

Pėr nga ligėsia
mė ģ madh ėshtė faji.
Ka aq tė kėqia,
sa s’ģ ngrė kandari.

Ndėrsa pėr nga mosha,
mė ģ madh ėshtė gabimi.
E di gjithė botsa,
mbarė Rruzullimi.

Kur bėja gabime
askush nuk mė foli.
Faji nxori krye;
nė burg mė pėrcolli…”


9)KUR PIQEJ RRUSHI
Fillimshtatori a fundgushti;
nisi e po piqej rrushi.
Kokėvogėl e bishtgjat’
dhelpra shkoi nė monopat.

Rrushi shpej e vuri re:
- Eja, kumbarė, si je?

- E ē’tė jem, o mik, - tha dhelpra. –
Jo dhe keq, kur paska vreshta…

- Mirė e ke, moj e uruar.
Veē njė gjė s’ta kam kuptuar:
Shumė e shumė kohė mė parė
ēoē mė ke pėrbuzur, sharė.

- Ah, o rrush, s’ėsht’ e vėrtetė.
EZOPI shpifur do ketė…
Mbaje vesh, do vijė njė ditė,
Plakushin do hedh nė gjyq.

- Moj, po mblidh fiqirin vetė,
mos llap poshtė e pėrpjetė!
Po tė jetė pėr gjyq e ligj,
sot duhen harxhe dhe… miq.

……………………………..
……………………………..

Me dėshirė pėr t’u pajtuar,
fliste rrushi shtruar-shtruar.
Dhe ģ dha bistakė tė pjekur:
- Po tė fal pėr ēka ke pleksur!


10)GRENZA
Edhe unė jam
Mizė.
Si gjithė tė tjerat –
Mizė.
Emrin?
Grenzė.
Kam emėr tė mrekullueshėm,
tė kumbueshėm.
Apo s’jam kinge!
Emrin – si zile.

Jam lindur tė jem e lirė.
Tė bėj ē’tė dua.
Bizzz - e lirė.

Kush?
Unė e mėrsitshme?
Unė – e neveritshme?
Kurrė.
Po jua them troē:
Punė e urhra mė bezdisen.
Dua
Li berta…
Mos dashki tė punoj si bleta
Mendjelehta?
Bizzz – bizzz1
Ha-ha-ha!

Lėre, por edhe mė sulmojnė,
pse merrem me pickime.
Seē bėj unė,
ėshtė puna ime…

Duke folur tundu-shkundu
gjithė vickla e bujė,
mendtė iu morėn grenzės.
Ra nė legenin plot ujė.


11)DELET PAS KĖMBORĖS
Kokėulur delet
nė nj rresht tė gjatė.
Ecnin si me nge
nė njė monopat.

Diku nė njė pllajė
panė jeshillėk.
Tha njėra; “Nė majė
do vemi dhe fėt.

Dhe shkonin vargan,
por pakėz me zor.
Ai monopat
ishte krejt zhavorr.

Zhvorri rrėshqiste.
Vendi ish rrėpirė.
Kur njė dele shkiste,
Merrte rrokppinė.

Nė krye qe dashi.
Hajde, ē’dash pėrēor!
Osh hiqte ngtati
njė goxha kėmborė.

Kėmbora dhe brirėt
qenė lezeti ģ rij.
Vetė qe ģ mpirė.
Nuk qe kushedi…

Mandej buzė njė honi,
pa vajt tek livadhi,
kėmbėt seē iu morėn
Kryedash qyqarit.

Kėmbora e madhe
ģ varej nėpėr kėmbė.
Rrapa-dap pėrplasej
honit duke rėnė.

Veē delet e urta,
panė gjė a s’panė;
(Gat gjithė tufa)
drejt hmnerės ranė…

Tha derri: “Bubu!
Ē’janė kėto qorre?
Turre kuturu
prapa njė kėmbore.


12)KREKOSJA E SYVE
Krekosen sytė karshi trurit.
Ngrėnė pėrpjetė
krifat e qerpikėve.
“Mjer ti, zoti tru,
Si duron
ģ mbyllur kėshtu?
Do ishte errėsirė fare,
tė mos ishim ne
dritare.
Pa dritėn tonė
gjumė do flije
gjithėmonė.
Ne shohim botė,
jo shaka.
Ha-ha-ha!

Dhe s’reshtin sytė sė qeshuri
si tė taposur
prej tė dehuri.

Nje perde gishtrinjsh
pamjen syve ua zuri.
“Ē’bėhet kėshtu? – platiteshin sytė.
“Ku dimė gjė ne, - folėn gishtrinjtė.
Na komandon truri….


13)Ē’TĖ TĖ THEM, MOJ SORRĖ?!
Njė mbasdite pranvere
u takuan si rastėsisht
dallėndyshja e porsakthyer,
sorra nė tė zeza ngjyer
prej kokėsė nė bisht.

Lėkundte kokėn sorra:
“U rraskapitėt, moj tė mjera,
duke ēarė qiejt
drejt vendesh tė tjera.
Mė pas tė penduara
ktheheni pėrsėri.
Nuk ēlodheni fare
S’njihni qetėsi.

…U shkon jeta kot.
U rrėshqetēdo ditė.
Ēerdhe ngritni qyt-e-bot,
ushqeni fėmijtė.
Pa shihnani neve,
kudo tufa-tufa.
Herė midis reve,
herė nėpėr gufa.
Herė nėpėr pyje,
herė nėpėr shkrepa.
Ja – bota!
Ja – jeta!

“Ē’tė tė them, moj sorrė?!
Jeta ka plot shtigje…
Ca me punė e shkojnė,
disa me mitingje.


14) KĖRRIĒI
Njė kėrriē gomari
pranė gomaricės
brente aty pari
kokrrat e gorricės.

Pak mė tytje vėrejti
njė goxha gomar.
Ēalonte ģ shkreti.
Gozhda sa njė tra.

Nga njė gjemb gorrice
veshin shpoi kėrriēi.
Ēalė kėmbėt hidhte.
Gomerėt ēuditi.


15) RRĖFIMI Ģ GJELIT
Mbi njė bisht dhiqeli*
Njė rė tė tėrė.
U rrėfye gjeli:
Ē’kish e ē’nuk kish bėrė…

Pėr kėngėt e agimit,
Pėr kėngėt reklamė,
Nė t’thella nuk hyri.
Pa pyetur s’e lanė.

“Ē’tė bėj unė? – tha gjeli.
Pulat vijnė vetė…
Pa mua s’nxjerrin
zoēka koqevete.

“Je ģ ligjėruar, -
dihati gomari.
Ne jemi mallkuar…
Na pengon samari.


16) GJUMI & ĖNDRRAT
Tok me natėn gjumi
hyri pa trokitur.
E nė njė botė ėndrrash
u struk ģ dremitur.

Sakaqher’ qepallat
ē’ģ mbylli ashtu?
Mbretėri e gjumit
u nder gjer nė tru.

Triuri kryeneē
zgjuar donte t’ish.
Ģ dha urdhėr trupit:
“Tundu, more mish!”

Por trupi ģ lodhur,
Dėrmuar sa s’ka;
ģ tha trurit: “S’mundem,
s’duroj dot, s’ma mba.

U dorėzua truri.
Veē..pėr siguri,
ca qeliza –rojė
la gatishmėri…

Dhe qelizat – rojė,
sa tė rrinin kot;
Thirrėn ėndrrat forrė:
“Futuni nė kokė!

Hynė ėndrrat, hynė
pa dert e pa radhė.
Gjumit terezinė
ia prishėn.. Pse, vallė?

Se kur hyjnė ėndrrat
me lule, me kėngė;
Trupi mirė ēlodhet,
Gjumi mbahet rėndė.

Le kur janė ėndrrat
me dufe rinore!
Buzėt dhe nė gjumė
ēelin lule bore.

Eh, ku ndonjė ėndėrr
hynte e hazdisur;
Trupi dridhej rėndė,
gjumi ish gremisur.

Mori vendim gjumi,
ėndrrat t’ģ thėrriste:
“Boll e lodhėm trupin,
mjaft me gaunisje!

Do hyjnė nė shtrat,
nė shtratin e ngrohtė
veē ėndrrat me leje,
vizė e pasaportė…

17) Ģ ZGJEDHURI PĖR GARĖ
Pėrbri njė luani krifėtumbė
Gati pėr garė bualli ģ murrmė.

Me bisht tė syrit luani e pa:
O buall, ē’kėrkon, o budalla?!

Dy hapa mė tej ndėrhyri dreri:
“Buallin pėr garė e solli trajneri.


18) BUSHTRA
Seē lindi bushtra kėlyshė.
S’mbante mend, se ku e sa.
Tund e pėrtund atė bisht.
Lė vocrrakėt posht’ e la.

S’pjell kėlysh’ sidokudo.
Tėrė ngjyrat lloje-lloje.
Sa herė pjell? Nuk dihet, jo.
Ndėrron qoshka, ndėrron troje.

Eh, ē’dreq vesi paska bushtra!
Nuk don tė sillet si nėnė.
Nuk mėsoi pak nga klloēka.
Mban e rrit zogjtė ndėn pėndė.
Heu, bushtra, sa larg qėllon!
Synon t’jet’ e re pėrherė.
Kuturu fėmijė lėshon.
Mbaron jė qėne pa vlerė.


19) DASHURI, APO…!?
Njė kulpėr dredhareshė
u kacavjerr mbi trėndafil
Pyet bilbili bilbileshėn:
“Tė jetė dashuri apo dėshirė?


20) ĒERDHJA E ARĖZAVE
Arushit tė vogėl
ēerdhja e arėzave
ģ n gjau si hojėz mjalti.
Dhe fėt putrėn
Dhe fėt thonjtė
drejt saj ģ zgjati.

Nuk pati fat.
Ia mbathi me vrap.

Ashtu lemerisur,
turinjshoshė tha:
“Pakėz mjaltė tė gjeja, nuk do ishte keq.
Pakez mjaltė tė haja,
ia vlente ky dajak.
Por kjo ēerdhja e tyre, pėr dreq
Qenkėrka njė bunker ģ thatė…


21) VERĖ DHE UTHULL
Kishim njė verė tė ėmbėl;
verė pėr kokė tė verės.
Merakshėm ia gjetėm vendė
diku nė terr prapa derės.

Vizitorė tė shumtė
tepėr na e lavdėronin.
Ne rritėm besimibn,
harruam kontrollin.

Nga ēdo lėvdatė,
vera pispillosej:
“Mė kanė gjė tė paktė.”
Zuri e kilikosej…

Duke u vetėmburrur
na vuri nė gjume.
Hopa – mbi kapak.
Hundėn qiti lart.

Deshėm verė pėr t pirė.
Vrap te fuēia tė babėzitur.
E gjetėm verėn thartirė.
Madje uthull tė prishur.


22) AKREPI
Kur gjendet nė siklet,
ngrė bishtin, veten pickon.
Jo se ėshtė guximtar.
Fundjin ndien si mėkatar.

23)SHPĖRBLIMI
Pran njė burimi
nėpėr drurė e gurė;
Tfa shpendėsh pylli
brofėn si moskurrė.

Nė skenėn verore
u ēel festivali.
Me sherr pas njėore
u hap festivali.

Nisi kanarina
me njė harabel.
Nė grup – disa mjellme,
Njė zog kaēurel.

Dhe dy kukuvajka
nė duet ia thanė.
Hop – ca sorra plaka…
u grinė dhe u ēanė…

Mandej njė thėllėzė,
njė fazan jeshil,
Pastaj – n jė thėllėzė
edhe njė bilbil.

Prisnin shpesėria,
ē’do merrnin shpėrblim.
Ndaj dhe brohoria
kriste pa pushim.

Njė patok gushrėndė
s’ngjitej dot nė skenė.
Tundi-shkundi pendėt:
“Dėgjoni, o shpendė!

Pėr kostum e valle –
ģ pari fazani.
Pėr kėngė plot vaze,
bilbili ģ pari.

Dhe… kush del ģ pari,
si shpėrblim do marri
njė libėr me pėrralla
shkruar nga Gjinkalla.


24)VESI
Gėrryese tatėpjetė
u varėn rrėketė.
Ujėturbulluar
drejt e nė pėrrua.

Ligjėroi pėrroi,
sa kish ēelė mėngjesi:
“Po ju mbaj nga zori.
Jam ģ tėri vesi…

25)SEKRETI
Nė njė szyrė, tek njė qoshkė
Qyt- e-bot njė kasafortė.


Me tė zotin merr e jep:
“Ē’m’ģ lė shresat poshtė-pėrpjėetė?

Sekreti sekret mos qoftė,
bėhet zog, hyn nė ēdo portė.

Ksaforta rri nė qoshe.
Brenda – ca lėvozhga boshe…


26)KROKODILI MYSAFIR
Nuk e di, se nga e si
njė goixhakrokodi,
tek njė liqen krapėsh
u gjend nysafir.

Krapėr ģ pėrgėzoi sa s’ka.
Bėri premtime… jo shaka…

S’ia priste mendja krikodilit,
tė pritej me aq reveranca.
Boll thirrje: “Urra!”,
Brohoritje tė mėdha.

Mendoi Krokodili:
“Ku qenkėrkam unė?!
Nė vendin tim
s’jam brohoritur kurrė.


27)PĖRROI DHE LUMI
Pėrroi ujėshkumėzuar
tatėpjetė u lėshua.
Pėrfundoi drejt nė lumė.
Syndėrsy kuvendin zunė…

“Je ģ tmerrshėm, - lumi tha.
Shumėzon e tremb gjithēka.
Frikėson ti ēdo gjallesė.

Shtoi pėrroi: “Jam me besė.
Atė ē’kam, e them aēik,
ndaj mė ruhet, kush ndjen frikė.

“Qetėsia jote, lumė,
gjallesat ģ vė nė gjumė.
Tė futen me patėkeq.
Kė merr ti… kushedi ē’heq!

Fėt-e-fėt ģ zhduk pa gjurmė.
A s’je mėkatar, o lumė?


28)DUKE PARĖ RETĖ
Duke parė retė qė bridhnin nė qiell,
Duke mos pėrfillur babaxhanin diell,

Gjallesat e pyllit mendjen bėnė top:
“Ujė pėr nė verė do tė kemi plot.”

Nuk ģ ndreqen pellgjet, s’pastruan kanale.
Me kėnga vrisnin kohėm, me fgosti e valle.

Dėrgoi zė thėllėza, tek rrinte mbi shlrepa:
“Lėvizni, moj, vendit! Retė janė shterpa.


29)OREKSI Ģ DHELPRĖS
Vuri kujen dhelpra.
U mblodh soji ģ saj.
“Ē’pate? – ģ tha motra
“Ē’ke? – ģ tha vėllai.

“Korba, m’u tha zorra;
m’u hollua mesi!
Sa ha dy-tre pula.
Mė pritet oreksi…!


30)NJĖ LIBĖR
Njė libėr dhe aq
nė raftin e gjerė,
zuri vend paq
mes librash tė tjerė.

Nhriti libri tonin:
“Sa peshoj mbi tokė?
Ja, pra, e shikoni,
kė kam miq e shokė!


31)NJĖSOJ?!
Njė parmendė (me njė plor),
hapģ fjalė me njė traktor.
Dhe ģ thosh:

“Me sa shoh, me dsa kuptoj,
unė e ti lėrojmė njėsoj.”

Hop traktori:

“Ose unė, o ti, moj xhan,
s’do t’ģ kemi sytė tamam…


32)DY QENTĖ
Dy qenėr shtėpie
Njė natė u takuan.
Pėr dertet e tyre
folėn shtruar-shtruar.

“Detyran, - tha Xhufi-
e kryej me zell.
Nuk bredh asgjėkundi,
siē zotrote del.

“S’kam faj, - Xheku tha.
Kam mė se njė vit;
Sa filloj “ham-ham!”,
mė vėrsulen: “Tyt!”


33)REPORTAZH Ģ PAFILLUAR
E panė njė ditė vere iriqin nė plazh.
U sulėn njė tufė rosash , t’ģ bėnin reportazh.

Dhe prisnin iriqin, tė zhytej nė ujė.
Tė hiqtegėzofgjėmbaēin… Sa do bėnte bujė!

… E prit… e hiē. Mė pas ģ dhanė karar:
“Fanatik tėrė jetėn, mbete, mor qyqar!”

“Prisni, - tha iriqi, - kėtu s’erdha vetė.
Pas shiut tė djeshėm mė sollėn rrėketė.”


34)GOSTIA
U shtruan nė njė gosti
insektet krahėlehtė.
Nė fund, si pėr habi,
u thirr vetėm njė bletė.

Zhurmonte krejt trapeza
nga hymnet e lėvdatat
pėr arėzat trupverdha,
pėr grenzat thumbgjata.

Dhe shihte bleta, shihte,
strukur nė njė skaj:
Gostinė plot me shije
me mjaltin-ar tė saj!


35)VETĖKĖNAQĖSI
Mbi njė fletėz gruri
ra njė pikėz uji.
Ara u llastua:
“Sa shi ra mbi mua!”


36)NJĖ LLOJ MESATARI
Flladitej lejleku lart, majė njė peme.
Cinxamiu cinxo – teposhtė mik ferre.

Trumcajk fluturaku zuri vend nė mes.
Nėpėr cixėrima cicėrin serbes:

“Nuk zbres as mė poshtė, s’ngjitem as mė lart.
Mes degėsh rri fort. Kėtu ndiej rehat…”


37)HISTORIA E PALLMĖS SĖ GOMARIT
Iu drejtuan gomarit qėmoti:
“S’mbeti gomaricė nė dynja!”
Dhe vuri kujen veshgjati:
“Ai-aaaaaaaaaaaaaa, ai-aaaa!

Ndėrhyri mes kujes njė pulė:
Ģ dha qaramanit njė letėr me vulė.
Manej ģ kukuriti nė vesh:
“Moos qaj, mosulėri;
Kambetur njė gomaricė pėr ty!

Hej, sa u gėzua veshgjati!
Dhe pallmėn delirante me tej e zgjati,
duke kaluar nė vetėkėnaqėsi
me kolpot pallmore: “Aiii-aiii-iii-iii!...


38)ANKESĖ
Udha zhavorrishte
ankohej pa cak:
“Trupin ma drobitėn
Kėpucėt… rrak-shtrak!

Kėpucėt e ngrėna
folėn plot habi:
“Ty tė sjellim plagė,
apo neve ti?!”

39)DIALOG UJRASH
Pellgu
poshtė njė shelgu
Njė burimi ģ bėzajti
sipėr te bregu:

“E she, tek unė vinė mysafirė!
Bretkosa, gafore,
Larva e krimba
Lloje-lloje…

Buzėpastri burim
ligjėroi me gurgullimė:
“Unė njoh
mysafir
vetėm
njerinė.


40)DIĒKA LA PA THĖNĖ
Kaau (tek po ģ perėndonte syri)
Bujkut ģ tha njė ditė prilli:


“Ēudi!
Tani s’po mė haet as trifili!
Mos mė janė tharė
zorrėt
nga dimri?

Ģ punės, besa, kam qenė!
Por…

(Diēka la pa thėnė
dhe ra pėrmbi parmendė…)


41)KRITIZERI
Ėshtė njė iriq.
Nuk pyet
Ē’janė tė mirė,
ē’janė tė ligj.

E rrokulliset
Hop-hop.
Mbi njė mollė
A mbi njė zog.

Rokulliset…
Aspak nuk vė merak;
ē’plagėc plot dhimbje
tė pafajshmve u hap…


42)SHKARKIMI Ģ FAJIT
Sa herė qė ish dehur,
Sa herė hepohej,
Nje tip ģ tejnxehur
me duart hakėrrohej:

“Kaq herė u kam thėnė;
pa leje nga unė,
drejt pijesh alkoolike
mos u zgjatni kurrė!”


43)DERR ĖNDĖRRIMTARI
Kėrkoi derri ta zgjidhnin kryetar.
Nė njė korie. U ēa dhe u nda…

Se sa ģ madh do tė ishte qari
e dinte vetėm derr ėndėrrimtari…

E pyetėn: “Gjer tani ē,bėje nė korie?
Shullepsesh nė diell, duke bėrė hije.
Nuk tė zgjedhim dot, derr, pėr kryetar.
Rri mė mirė siē je, se na bėn zarar!


44)HAJDUTI DHE HĖNA
Mbrėmė, hėnėz, ē’na gatove?
Me hajdutin bėre plan…
Deshe vet’ a u rekrutove?!
Hodhe dritė mbi bostan.

Sa e mbushi thesin plot,
ti e ndriēove serbes.
Kur doli roja nė qoshk,
ti u fshehe midis resh.

Jo, nuk e prisnim aspak;
Tė na bije nė ujdi
me njė vjedhės lepurak
tė ndjekur nga dhjetra sy…


45)DY FUĒITĖ
Nė mesnatė
Nė qetėsi.
Keq u pleksėn
dy fuēi…

Sehirxhinjtė,
ēoroditur,
ndiqnin zėnkėn
krejt habitur.

Njė fuēi
qė s’fliste dot,
Me vaj ishte
Plotpėrplot.

Tjetra
me gojėn kamare
qe teneqe
pa gjė fare.

46)DHUNITA DHE VESI
Bukuria, trimėria
nevojė nuk kanė pėr furēa.
As pėr pispillosje
dhe as pėr reklamė.
Hapur dalin aēik
Nė ēdo sheshmejdan…

Shėmtia e shpirtit,
Frika e ligėsia
maskohen
e zhyten nė lojėra.
Tė mos njihen,
fshihen nėn petka
veshin parruke
e lyhen me bojra.

Dhuntia dhe vesi
nuk mundet tė rrinė tok.
S’mundet tė rrinė
as pėrbri
kurrsesi.


47)PAS KĖSHILLĖS
Shkoi tek ari putėrmadhi.
U qa dhe u ankua gomari.

Foli e foli, duke u mbllaēitur:
- Filan gomar mė ka bezdisur.

Duke folur po ģ nxinte nuri:
- Imzot mė mban lidhur pėr huri.

Gomari ngacmues vicklat s’mbante dot.
Lėshuar kullste e hidhej hop-hop.

“Dėgjoni, - tha putėrmadhi ari-
Mos arrini nė vetėgjyqėsi!

Ndonėse kėshulla syndėrsy u dha,
Vendi pėrreth me gjak seē u la…


48)TOPI POLITIK
Shaj tė shajmė, hidh e prit.
Fryu-shfryu ditė pėr ditė
Eh, ky topi
Politik…!

E bredh fushėn cep mė cep.
Njė godet e tjetri pret.
Rrallė, rrallė
shkon nė rrjetė…

Rehat s’gjen; nuk e mban vendi.
Penallti…Goditje kėndi…
Ndizet sherr
Merr “zjarr” Kuvendi…

E tha mirė njė njėherė:
“Po kėta idiot’ trajnerė,
ē’ģ ndėrsejnė
pėr njė top?
Pse s’u japin
njė pėr kokė?!


49)RRĖKEZA
Rrėkeza ujit
U end sa u end.
Mbi udhė e nėn udhė
Dot nuk zuri vend.

Thoshte: “S’mė mban vendi.
Thirrte; ‘S’mė mban mali.
Iu pėrplas njė shkėmbi.
Vrullin seē e ndali.

Por nga ana tjetėr
Shkėmbi qenkish thikė.
Mija tatėpjetė
Rrėshqiti me frikė.

Tepėr e trishtuar,
Tek po zbriste zvarrė;
Shpejt u pikėzua.
Thirri: “Jam UJVARĖ!”
Kaloj Eldoradon,
MBI Viktorian jam.
Kushdo e kupton,
ē’lasrtėsi qė kam.
Kėrkoj me plot gojėn
tė quhem Ujvarė.
Mė takon nė botė
mua vendi ģ parė.

Gjithė kataraktet
plot ujė e ylberė
Pėrdridhnin mustaqet
Shkumė duke nxjerrė.

Rėkeza e shpatit
u gradua vet’.
Bėrė si bisht kali,
tha me zė tė zbeht’:

“Nė hartėn e botės
mė shėnoni mua!
Dhe… (por mė kot)
Ishte avulluar…

50)TRYEZA E RRUMBULLAKTĖ
(Kuvendi ģ furēave)
Qė tė ndreqej puna,
T’shkonte ēdo gjė saktė,
Frrap na thirrėn furēat
Tryez’ tė rrumbullaktė.

Rreth e rreth tryezės –
tė gjitha barabar.
Njė furēė qimezezė
zgjodhėn pėr tė parė.

Kush u mblodhėn, vallė,
nė atė tryezė?
Ca me “kryq” nė ballė
dhe ca tė hilesė…

Disa fshijnė teshat
e disa kėpucėt.
Ca tėpkėn si fshesa,
ca si liliputėt.

Njėra pėr tė rruar
faqet pėrkėdhel.
Dhe pėr t’pikturuar –
ca furēa – penel.

Pėr tė kruar ca
pllakat, dyshemetė
Ndonjė bishtin naa:
vetėm pėr tapetė.

Dhe ca gjembiriqėr
Edhe qimebuta…
Pra, Kuvendi nisi.
Sikur plasi lufta…

Njėra mburrte veten:
- Unė jam e sojme.
Tjetra me tė qeshte:
- Uj, moj, nga na dole!?”

Pa filloi kėrleshja.
Keq u pleksėn qimet..
U harrua mbledhja.
Plasėn kėrcėllimet.

U hodh kryetari:
- A do bėjmė ligje?
S’erdhėm pėr tė ndarė
frone e ēifligje.

Me ē’po broēkullisni
ka veē katrahurė.
Veten telendisni.
Shtet nuk bėhet kurrė.

Njė furēė e padukshme
Kish bėrė kėrkesė:
Mes furēave tė dukshme
tė kish dhe ajo pjesė…

Gjithė drejtėsia
u fut ne telash.
Mos, vallė, prapėsia
pėlciste mė pas?

Shpejt e mori “viston”
e padukshmja furēė.
Siē e kishte guston,
nė Kuvend u fut.

- Cila je, s’tė shohim? –
pyetėn nė njė zė
Tri furēa qė donin
t’ishin mbi ēdo gjė.

Njė zė u dėgjua.
Ģ ėmbėl, ģ butė.
Salla u hutua,
Zhurma u kėput.

- Se kush qenkam unė.
tė gjithė e dini…
Ju mė keni pullė
kudo qė tė jni…

S’flas pėr procedurė;
Me ju kam replikė.
Kė furēos mė shumė,
merr frenat pa frikė.

U tundėn, u shkundėn
gjithė furēėria…
Disa qimet shkulėn.
Krisi zallahia.

Ca e kishin qejf.
U shkonte pėr shtat.
Tė tjerat tėrė mllef
U mbushėn inat…

U ngjit nė podium
njė furē’ arkeologėsh:
- Mos u mbani shum’
si ģ mbyturi pas flokėsh!”

Kėtė zė tam-tam
Unė e njoh me rrėnjė.
Tė lyen e tė lan;
Kė s’do, e bėn kėrmė…

Kryetari shkundet.
Thekson fjalėpakė:
- Furēa e padukshme
emrin e ka LAJKĖ.
Siē tha parafolsja,
S’i duhet besuar.
Ndryshe na ha mortja;
Ligj pa miratuar…

(Botuar si vėllim mė vete me tė njėjtin titull nga shoqata “ĒAJUPI”
Red. – Dr. Vasil BICI (filolog)
Faqe : 90
Gjirokastėr: 1999)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:23

TASIM KĖNGA, TASIM NURI
(Poemė – homazh dhe poezi kushtuar poetit e shkrimtarit te mirenjohur per femije dhe mikut tim Tasim Gjokutaj me rastin e 10-vjetorit te ndarjes nga jeta)

Hej, male tė Kurveleshit,
Burim force, gjallėri!
Gjiri kurrė nuk u reshti:
Dhe shkėmbinj dhe butėsi…

Butėsi malesh n’blerim
Zbritur-o nė qytet guri;
A nuk ishe ti, Tasim,
Tasim kėnga, Tasim – nuri?

Nga male tė ashpėr zbrite
nė shpatull tė Malit Gjerė,
ku Kėshtjella murmuriste
historitė sėrė-sėrė…

Pėrball’ kėshtjellės gjokutajt
u ndjenė si kėshtjellarėt
e sapo kthyer nga luftrat;
Sėrish nė punė – tė parėt.

Gjokutajt - njė derė e madhe
pėr besė, pėr atdhetari.
Zjarr nė shpirt, Tasim, tė dhanė,
Menēurinė - pasuri.

Kryeqendr’e Labėrisė,
Vatėr e Argjiros trime,
T’u bė strehės e rinisė,
Njė djep ėndrrash ibėrshime.

Gati dyzet vjet tė shkuar,
o urti, ardhur prej malesh;
Pėrmidis shokėsh rrethuar,
tek “portat e dijes” u ndale…

Porsi malet zėn’ nė valle,
Sup mė sup e kokė mė kokė.
Jeta jote djaloshare
nisi plot me miq e shokė.

Kush s’tė njohu mes tė gjithėve
me atė ballin e lartė?
Kush s’ta njohu menēurinė,
gojėn qė t’buronte mjaltė?

Shumė rrallė ndodh nė jetė,
tė zesh shoqėri tė gjerė.
Plot vullnet, gjithnjė ģ qetė.
Kush s’tė mbante mik me vlerė?

Kush s’u josh prej ēiltėrsisė,
ēiltėrsisė qė rrezatoje!
Kush s’u ngroh prej ngrohtėsisė,
ngrohtėsisė sė asaj goje!

Ģ doje, tė donin shumė
mėsues tė rnj e veteranė.
Buza jote s’tha “Jo!” kurrė.
Tė rrėmbeje me shakanė…

Dhe serioz, kur e desh puna.
Tėrė humor rast pas rasti.
Nga e hėna tek e shtuna
si’ģ le qetė librat tek rafti…

Kulturė rroke sa deshe.
E pėrcillje pėrsėri…
Si mėsues dhe poet,
si qėmtues me mjeshtėri.

Dhe mblodhe lulet e pllajave;
Kodrave tė Kuēit ģ zgjodhe.
Me kėngė zogjsh e arom’ lulesh
hyre nė botėn fėminore…

Hyre nė zemrat e njoma,
tė mos dilje kurrė mė.
Nuk t’u lodh njėherė dora.
Nuk tė mposhti ty asgjė.

Edhe zemrėn qė s’tė bindej;
sa munde e bėre zap.
Ē’tė thosh shpirti, e arrije
me shumė mund, porse pa fat.

Me kursim ta dha natyra
shėndetin e dėshiruar.
Tė dha dritė te fytyra
dhe shpirtin e flakėruar.

Tė dha kėngėt e gjithė zogjve,
qė t’ģ ktheje ti nė vargje…
Tė dha diturinė e kohėve;
sėrish me njerėzit ta ndaje.

Nuk e mbajte kurrė pėr vete
atė goxha menēuri.
Ato ģ gjen fletė pas flete
e ngado ku fole ti.

Ua dhe Nikut e Meritės,
qė ģ doje, o sa fort!
Le per mbesa edhe nipėr,
qė ta mbushnin zemrėn plot.
Atė zė …kumbues, tė qetė
ta dėgjoi ēdo kuvend.
Nė ēdo zemėr hyje lehtė.
Fjala jote zinte vend.

Se kur flisje, o Tasim,
ligjėroje plot lezet!
Kishe popullin burim.
Nė burim u ktheve vetė…

Sa kėngė pėr festivale…!
Vjersha e poema…sa?!
Shpesh ģ thoshje zemrės sate:
“Rrih, se kemi punė goxha!”

Edhe rrihte zemra rrihte
e lodhur dhe e sforcuar…
Siē doje zemrėn e binde,
por njė tjetėr hall t’u shtua.

Dhe e ndjeve, o vėlla!
Parandjenja ėsht’ njerėzore.
Ndoshta s’bėhej mė “shaka”
me dhimbjet qė pėrjetoje…

Kėsisoj me shokė e miq,
sa herė ndiheshe ģ qetė;
e shprehje fjalėn aēik:
“Nuk jam mirė me shėndet.”

“Me shėndet nė qofsha mirė,
kam nė plan kėtė…atė…
Dhe nė shtrat, mes dhimbjesh shtrirė;
Doje tė thoshje dhe mė…

Porse, ah, kjo antijeta
s’pati jo aspak mėshirė.
Tė ndau nga Niku, Merita
e nga Mirua jote e mirė…!

Ndodhi gjėma pėr familjen
pėr motrat, vėllezėrinė.
Pėrngaherė syt’ ģ mbylle.
More rrugė pėr amshim.

Nise udhė…tjetėr udhė…
Nė udhėn e mos harrimit.
Gjysh, xhaxha, baba e burrė,
Dajko, vėlla… drejt pėrjetėsimit.

Tė pėrjetėsoi vetja.
Tė pėrjetėson ēka le…
Gjithkush ty tė mban te zemra.
Siē ke qenė, ashtu je.

Muaji yt qenkish ky prilli:
Prilli tė solli nė jetė.
Prilli jetėn ty ta mbylli.
Priilli ģ bukur dhe ģ serte.

Tė mori, Taso! Jo gjithēka.
Tė la prapė midis nesh.
Emrin dhe veprėn ta la.
Mė se ģ gjallė do jesh.

Mijėra fėmijė ushqeve
me atė vargun gazmor.
Mijėra zemra ģ rrėmbeve
ē’pėrmban gjaku arbėror.


Buzėgaz edhe syndritur
je nė ballė tė shtėpisė.
Lart mė lart do jesh ģ ngritur
n’Panteonin e lavdisė.
(Prill 1998 – prill – 2008)

6) Ģ GJALLĖ NĖ GJALLĖRINĖ
E KĖNGĖS
(Mikut tė hershėm Tasim Gjokutaj)

Ģ zuri pezmi bilbilat nė pyje:
- Ku u iku zėmbledhėsi durimtar?
Diē ēuēurit bota e fėmijėve:
- S’po shohim mikun tonė bujar…”

…Ti qė lulet, burimet e zogjtė
ģ shndėrrove me merak nė vargje;
Ti qė thesaret e popullit kryezot
dije t’ģ ngrije nė piedestale…

Ike…Jo. Mbete nė vezullim,
ģ qetė nė ngrohtėsinė e zemrės.
Ike… Jo. Je njė zė plot gjėmim;
ģ gjallė nė gjallėrinė e kėngės.

17 tetor 1998
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:24

Jorgo S. TELO


SFIDANTI LEGJENDAR
(Kapedani zagorit Kiēo Vlashi)
(Poemė)

Shtėpia botuese “ARGJIRO” GJIROKASTĖR 2004
Redaktor letrar: Virion GRAĒI (Shkrimtar)
ISBN: 99943-663—1


JETO,NJERI, JETO!
(Ne vend te parathėnies)

Poema “Sfidanti legjendar e Jorgo S. TELOS duket se e pėrfaqėson mė mirė se ēdo libėr tjetėr autorin nė tėrsinė e rrethanave tė tij jetėsore. Poema bashkon me natyrshmėri autorin me vendlindjen, bashkon kohėn e sotme me kohen historike, bashkon zenitin e moshės burrėrore me viset parajsore tė fėmijėrisė, bashkon tė vėrtetat me pėrfytyrimet e gjalla artistike.
Ģ lexova me ėndje vargjet e kėsaj poeme, ģ pėrcolla me ankth e kėnaqėsi, siē ndiqet nė qiell fluturimi ģ njė zogu, siē ndiqet udhėtimi ģ diellit nga lindja nė perėndim. JETA dhe BOTA mė erdhėn mė pranė, m’u bėnė mė tė bukura, mė tė kuptueshme dhe mė tė dashura.
Ėshtė thėnė: arti flet mė shumė se njeriu, vepra artistike ėshtė mė e fortė dhe mė jetėgjatė se autori ģ saj. Do tė shtonim: Jorgo Telo mbahet ģ fortė dhe krenar nė betejėn e pėrditshme tė ekzistencės, sepse shpirti ģ tij nuk ėshtė gjymtuar nga tėrmetet e shpeshta tė tranzicionit. Nga shpirti ģ tij fjalė tė ėmbėla dhe vargje tė bukura dalin edhe nė kėtė prag 60 – vjetori tė moshės sė tij.
Jeto, njeri, jeto pėr tė gjithė ne!

24.11,04 Virion GRAĒI

Ėshtė krenaria mė e paqme, kur e di dhe e ndjen pėrse krenohesh; sidomos kur krenohesh pėr vendlindjen dhe figurat e saj mė tė spikatura nė rrjedhėn e viteve e pėrgjatė rrugės sė historisė…Ia vlen tė krenohesh pėr ata qė kanė ditur tė ngrenė e tė mbrojnė jetėn , traditėn dhe vlerat nė kėtė krahinė tė thellė e tė izoluar, por tepėr tė pasur me histori dhe merita tė shumta tė \ēmuara qė kultivojnė respekt e krenari.

Atyre zagoritėve e lexuesve tė tjerė, qė konvergojnė me kėsi ndjenjash
tė bukura, ua kushtoj kėtė libėrth.

Autori“Perėndi e trimėrisė
ėshtė mėm e Shqipėrisė.”

N.FRASHĖRI


“Luftėn qė prish njerėzinė,
Nuk do ta doja kurrė.
Por, nė mė prekshin kufinė,
Do tė luftoja si burrė...”

(A.Z. ĒAJUPI)Shumė ndodhi qė mbajnė
“vulėn”e Zagorisė,
Njė “aromė” kanė...
Veē tė Shqipėrisė...
Presin tė shtjellohen
n’faqe tė historisė.

AutoriH Y R J E

Shėmbėlltyra ime
u shkėput prej meje.
Mori turravrap
majave nė male.
Ndaloi nė Katal, 1)
u ngjit nė Bisej. 2)
Pėrshkoi Bucelthin; 3)
nė Ēajup tė ēmallej...

xxx
Iku fluturim
Shėmbėlltyra ime;
Mė la si guxgun
nė shtrat ėndėrrimesh...

U gjenda mbi Ēajup...
(Tė qe ėndėrr, vallė?)
Tejembanė e brodha
mbi njė kalė me shalė.

xxx

Ēajup, Kryepllajė! I lashtė sa vet Bota!
Larė nė shtrėngata, rrahur nėpėr shqota...
Hidh sytė nė Hoshtevė
pėrtej - pėrkundruall!
Kujto “Drerin tėnd”
dyqind vjet tė shkuar!...
Shkuan mbi dy shekuj,
dyqind vjet e mė...
Hingėllin njė kalė...
Njė Kreshnik - mbi tė.

Flokėshpupurishur
nga troku,
nga era.

Trim jelekqendisur,
borė - fustanella.
Si dhėndėrr - mbi kalė
rend e rend e rend...
Nga pas - plot azganė;
kemba s’u ze vend.

***
“Shpejtoni, o trima! Shtigjet duhen zėnė!
Asnjė kėmbė armiku kėtej tė mos lėmė!...”

Shkundte krejt luginėn zeri i Kapedanit
Nėpėr qafa malesh ndalte trokun kali.

Pėrcillte Dhėmbeli atė zė gjėmimi
Qiejt edhe retė kushtrimin pėrcillnin...

Gjumin kish pėrzėnė toka e Zagorisė;
Pré pėr tė mos rėnė n‘kurth tė pabesisė...

***
Kodėrza tė buta, pyje edhe zaje,
Qumėsht erėmirė buroni, o male!

Qumshti shkumėbardhė, aromėtrėndelinė
Rrit veē kapedanė, ushqen trimėrinė...

***
Ishe ti, Ēajup, (Kanistėr plot lule)
Kujt s’ia ēele derėn,
kujt s’i shtove jetė?
Si fllad - dora jote
tė deh me pekule.
Veē... atė qė do,
askurrė - lakejtė.

Kushdo qė ta ēmoi
vlerėn nėpėr mote,
Pėr ty ėshtė flijuar.
Pėr ty derdhi gjak.
Pėr ty mbylli sytė,
falė kėsaj toke;
Flijimin ngaherė
paske patur hak...

***
Nėse Zagoria pėrngjan si kėshtjellė.
Ballkon i kėshtjellės qenkėrke, Ēajup!
Gojėdhėnat pėr ty
rrėnjėt i kanė thellė...
Nuk ke qasur kurrė
ēibanė nė trup.

Nė dimrat e egėr,
nė t’ėmbėlit beharė
Ke pritur, pėrcjellė
bijt’e Zagorisė.
Varr bėre nėntokėn
pėr hasmit barbarė,
Kur me neps t’u sulėn
nė mote tė pistė...
Varr pėr ēdo zaptues, vampir’e hajdutė.
Ēajup, i godite me plot zemėratė.
Dhe... me bijt e “Djepit”
ishe e je i butė.
Djajtė ata pėrballėn
me barot e shpatė...

xxx
Pushteti osman
u ēa e u gri.
Dhe nė Zagori
t’shtrihej fuqiplot.

Tjetėr fé tė mbillte...
siē donte ai..
I nxinte qėllimi
mbi ballė si korb.

I. GAZI I NUSES VLASHIOTE

Nėna hoshteviate
nusja e re vlashiote
Nga dhimbjet e gazi
klithte e rėnkonte...

Sa nuk fluturoi!
Nė dritė doli djali.
faqekadifejti,
symargaritari.
Kur klithja e foshnjės
shkundi errėsirėn,
Nusja
n’rubin t’lotit
fshehu psherėtimėn...

(Ligėsinė osmane si pėr ta sfiduar,
Shpejt me emrin KRISTO djali u bekua.)

O ē’i shndriti syri nėnėzės lehonė!
Dhe burrit tė saj ia nisi njė nojmė... *

Ata u kuptuan si dy zogj nė maj;
Kur... njė djep i drunjtė u shfaq pėrbri saj.

Nė kokėn e djepit - gdhendur me merak
Shkaba dykrenore me sqepin si hark.

Prej njė mjeshtri kishash shkaba qe skalitur.
(Kiēo vocėrraku doēkat drejt saj - ngritur.)

I shihte tė dy perria vlashiote;
Kėngė trimėrishte birit i kėndonte:

“Rritmu, rritmu, djalė,
M’u bėfsh trup azgan!
M’u bėfsh si drer mali,
M’u bėfsh kapedan!

Nani-nani, djalin-o,
Kush tė ka e kush tė do!
Kush tė rrit tė bukur-o,
Trim tė trimėruar-o!

Ollollai e ollollo,
Nana-nino, tororo!
Sillna, Engjėll, gjumin-o,
Zgjoma mė tė rritur-o!...”

xxx
Kėnga ndillte gjumin,
gjumin foshnjėror.
Tek kėnga - mėkimi,
mėkim prindėror...

Qe miklim prej nėne,
etrish kryengritės.
(Shkab’ e Kastriotit
hidhte syt’ tronditės...)

Ngjante si mburojė mbi krye tė djalit.
Rrėzave kėngronin thėllėzat e malit.


II. SA LEZET - FILIZĖRIA!...

Kur tetė vjeē qe Kiēo Vlashi;
Vėshtrimēelur,
Dėgjimngrehur;
Kryq-tėrthor i binte fshatit:
Lumra, Plakėza e Cjepurr…

Shumė bėma trimėrie
Ia rrėfente mėma e mirė!..
Xixėllimi i njė shkėndie
Ishte mbjellė. Kishte mbirė...

Tėpkėn si burimi i shkėmbit;
Pret... S’duron e shpėrthen gurrė;
“Shkėndinė” nuk mbante vendi.
Brenda shpirtit u bė furrė.

Kur osmanėt mbillnin natė.
Vetėm net’ me gjysmė hėnė.
Syri djalit shihte lart.
Perde resh mbi yjt kish rėnė...

xxx

Vit pas viti shtati i rritej.
Burrėrohej vit pas viti.
Me vėrsnikė tek errej, s’gdhihej;
Heu, sa mllef kish brenda shpirtit!...

Vallė, si tė flinte qetė,
Kur tė qetė nuk e linin?
Taksidarėt gusht e vjeshtė
Veē pėr taksa ulėrinin..

Vallė, si tė bėnte gjumė.
Kur osmanėt si urithė,
Hidhnin kthetrat. Fusnin hundėt
Tė trojet e Zagorisė?

Kapedanė nxorri Lisnaja.
S’mbeti fshat pa njė dragua.
U pėrndizej flakė llabania,
Teksa suleshin - fajkua.

Ē’ishin dushmanė e kopukė;
Tė mbushur me prapėsi,
Dajak hanin nė Ēajup,
Lemeri - nė Zagori...

Dhe kur gjenin ndonjė shteg
Nėpėr natė si lugati,
Kapedanėt bėnin “ferk”*
Ua ndanin kokėn nga shtati...

Tek tė famshmit Kapedanė
Ēdo shtėpi dėrgonte djemtė.
Mandej...nėna e baballarė
Frymėmerrnin mė tė qetė.

Hapnin toka, ngritnin mure,
Mbanin stane, shtonin vreshta.
Nuset - mbuluar me nure
Rritnin filizat pėr ēeta...

xxx
Rritej Vlashi sypatrembur,
Zemėrshkemb e trupfidan.
Djemuria - rreth Tij - gjendur,
E thėrrisnin: “Kapedan!”

Vet e zgjodhėn pėr tė “Parė”.
Ia mirėēmonin trimėrinė.
Pas i shkonin nė ēdo anė,
Ia mirėnjihnin menēurinė.

Fjalė e kujt kish mė shumė peshė
N’ato kohra fshat mė fshat?
Dredharakė - kryepleqtė...
Kapedanėt - shpresė pa cak...

Tė paskrupullt - Koxhabashėt 6)
E mashtronin vegjėlinė.
Fort ndėrkohė Kapedanėt
Tek ēdo frymė merrnin frymė...

xxx
Sakaqherė u ngrit “Ēeta”.
Brenda saj - filiza vendi.
Veē me Vlashin lidhej b e s a.
Kush e njohu e drejt Tij s’rendi?

Nga krejt fshatrat, grupe-grupe,
Turravrap - tek Ēet’e Tija.
Pa nisėn stėrvitje lufte...
Sa lezet - f i l i z ė r i a !...

Kryqėzuan jataganėt
E pėrmbi... pėllėmbėt vunė.
Retė nė qiell u shpėrndanė.
U zhduk mjegulla mbi lumė.


III. TRASHĖGIME, KAPEDAN!

Tek njė portė gurlatuar
Dendurisht Vlashi kė priste?
Njė thėllėzė gushėpikuar
Zemrėn Kiēos ia “ēukiste...”

Me ujė zajesh vasha - rritur,
Ushqyer me erė lulesh.
Dy palė sy tė vetėtitur -
Fap mbas pemėsh,
fap mbas muresh...

Nga larg sytė pėr dy zogj
Dot nuk ishin velesitur.
Zemra e njomė sa s’iu dogj
Vashėzės - ende pa u rritur.

Vashėza s’kish fjalė shumė.
Veēse mjaft i flisnin sytė...
Kiēua - si njė copė furtunė.
Njeri - qiell,
Tjetra - dritė.

***
Kėngė thėllėzore
Djaloshi nuk dinte.
I thosh “luleborės”
Kėngė trimėrishte...

Se me asish kėngė
E ushqeu Nėna
Qyshse nė shpėrgėnjė,
Sa ia thithte zemra!

Vasha syqelquar
Enkas ndalte hapin;
Pak pėr t’ia kundruar
Kapedanit shtatin.

Njeri - trupharlisur,
Tjetra si dudi. 7)
Kush ua kish qendisur
Buzė, vetull, sy?!

Vashėza - hirmadhe
Gjer nė bel gėrshetat.
Me sy “rrokte” malet,
“Rrokulliste” shkrepat...

Qafa e saj e derdhur -
Lėmuar - fildish.
Kurmi i saj i hedhur
Me “ushqim perėndish...”

Tek ta pa u ndjerė
Hyri pėrmidis
Veē nga yjt e tjerė:
“Ylli i dashurisė”...

Stepur - bukurie.
Si moskurrė aq pranė.
Balli i asaj Hyjrie
“Drodhi” Kapedanė...

Dhe e zgjati dorėn.
Ia hodhi pėrqafe.
Afroi luleborėn;
E puthi nė faqe.

Vasha u hutua;
Puthje s’kishte parė.
Vlashi s’u vonua;
E puthi nė ballė.

Pupu, ē’pėrvėlimė -
Nė ballė e nė faqe!...
Hajde, ē’drithėrimė
I rroku sakaqe!...

Befas ajo iku,
Iku fluturim.
Dy fjalė i tha mikut:
“Mirėupafshim, t r i m !...”

xxx
Njėri – tjetrit i dhan’dorėn,
Prej prindrish thithėn bekimin.
Nė kishė vunė kurorė;
Mes dasmorėsh rrezellinin.

S’u bė dasmE si gjithė dasmat.
(Kush s’e njihte Kapedanė?)
Gazi i Madh ē’i mblodhi fshatrat,
Mblodhi Ēetėn me fidanė.

Ē’lezet kishin fustanellat!
Ē’valle mbi tokėn e “thekur”?
Njė javė rresht u “deh” Hoshteva.
Deh aroma e mishit tė pjekur...

Raki rrushi - ballė kazani,
Lėre-lėre, ē’u ndez kėnga!
Verė, musht e pekmez mani.
Zemra pėrndizej pėrbrenda.

Rrebesh vėrshuan urimet:
- Nuse, paē kėmbėn e mbarė!
- Kapedan, me trashėgime!
Tash njė mot… dhe me njė djalė!...”

Ē’nur qė kish Vlashi mes trimash!
Dhe dhėndėrr dhe Kapedan!
Nusja gjoksin - me qėndisma,
Buzėmjaltė, vetullgajtan.

Nuse e re ngjeu ēdo derė;
Lyer gishtėrinjt’ me mjaltė.
N’atė kohė tė zezė-sterrė.
Nusja si lambadhė nė fshat.

Sa serioze, aq e bukur,
Sa e menēur, aq e butė.
Nė zemėr i rrinin strukur
Uratat nga mėma e urtė:

“Bijė, moj, tė keqen mėma,
shko, tė na nderosh!
Mbi trifil tė shkeltė kėmba,
mos na turpėrosh!
Nė atė “oxhak” ku vete,
s’fiket kurrė “zjarri”.
Presin shpatat nė sepete;
gati, kush t’i marri.
Hyn nė derė kapedanėsh;
derė e proto derė...
Prej tyre ke seē tė marrėsh,
bijo, pėrngaherė!...
Menēurinė e trimėrinė
mbajnė brez pas brezi.
Ajo vatėr pret fėmijė…
Malet pret t’i ndezi...”

xxx
Plaka e pleq nusen lėvdonin.
Teksa rrinin tek kambana.
Ta thėrrisnin (dėshironin)
N’emėr tė burrit: KRISIANA.

xxx
E mbas dy vjetėsh Krisiana
Ē’gaz qė shtoi nė shtėpi!
Para syve i folėn Zanat:
“T’u bėftė trim Vllastari i ri!”

Ai zė - ardhur nga qielli,
A nga pyjet… Kushedi?!
Nė shpirt Krisianės i ngeli.
I tha Kiēos plot urti:

- Ē’mendim ke, o Kapedan?
Si do ta thėrresim djalin?
A nuk i shkoka Vllastar?
Sa ma thanė Zanat qėpari.

U pėrndje plotėsisht babė,
Hej, ē’i shkrepi Kiēos syri!
- S’po ta prish ty, moj, “Sulltanė”,
Na u bėftė lastar biri!...

Sa dėgjoi atė tė thėnė,
Uli syt’ zonja Krisianė.
Sapo ish shndrruar nė nėnė;
I shoqi i tha “Sulltanė”.

Qe nderimi mė i lartė,
Dėrguar si vet nga Zoti.
Vjehrrės Vlashiote dhe “Tatės”
Nipēja i ri brengat ua hoqi...

Lindja e djalit grisi natėn.
Pėr familjen qe sherbet.
Nėnė e babė morėn uratėn:
“U bėftė nipi trim me fletė!”

IV. BABĖ E BIR NĖPĖR BETEJA


... Rridhnin vitet... Otomanėt
Shpeshuan harbutėritė...
Kiēua - ( prind dhe Kapedan)
Duhej gjendur nė ēdo “pritė”

Gjithkund ndodhej Kapedani.
Vllastarin e kish merak.
Ndaj e rriti me fllad mali.
E stėrviti trim pėr shpatė.

***
Sa kapėrceu tė dhjetat,
Pėrbri babės - dhe Vllastari..
Me tė dy krenohej Ēeta;
S’hynte “ujk” nė qafa mali...

Sa merak i kishin kuajt!
Me ta e ndanin kafshatėn.
Rridhnin ditė, javė, muaj...
U bė Zot djali pėr shpatėn!...

xxx
Ēeta e Vlashit me kalorės
Ngado shfaqej si tufan.
Lahej me ujrat e borės.
“Rrėnjėt” kishte nė taban...

Jargaviteshin osmanėt’
T’i pėrlanin kėto male...
Dorė pėr dorė - malet viganė:
Pėrreth “Djepit” - si nė valle...


xxx
Nga betimi i djemurisė
Vėnjat, lisat shkundėn degėt.
Prej “dallgės” sė brohorisė
Dyer, dritare u ēelėn.

Ē’bėhej atė ditė tė Premte?
Nė Kuvend ē’po fliste Vlashi?
“Do T’i mbajmė kėto vende?
Tė mos lėmė kėmbė hasmi!...”

Shungulloi grykash gjėmimi:
“Jeta jonė - pėr vatanė!”
“Parinė” kaploi “thėllimi...”
S’matej dot me Kapedanė.

Zbriti Vllastari tek kisha;
Dha kushtrim kamban’ e parė...
Dėgjoi Sheperi, Doshnica.
Si nė kor - kambanat radhė...

Gjithkush kuptoi sinjalin
Ēdo fshat vrulltas u gatit. Gjoni..
Dhe Hilė Dede u gatit,
Ta ndihmonin Kapedanin
U ndez gjaku zagorit...

xxx
Meqė malet s’u pėrgjunjėn,
Zuri ngėrēi pashallarėt.
Me tėrbim mustaqet shkulėn
E u bėnė krejt tė marrė...

Nga bedenat e Argjiros
Kqyrnin malet - pėrkarshi.
E nga pezmi bėnin “firo”
Pėr Ēajup e ZAGORI.

Torrėn plane... lloje-lloje,
Turrėn turmat rreth e qark.
Shpatet e grykat malore
Rreknin t’ģ kapnin nė ēark.

xxx
Tek stėrvitej ēeta e Vlashit,
njė lajmės behu si era.
Si ngaherė zerin zgjati:
“Pėrmataanė po viiijnė kopeeera!...”

T’parat hordhi - nga Pėrmeti
U afruan nė Gjurmėmushkė.9)
Ēet’e Kiēos sakaq “shkrepi”.
Otomanėt zuri ngushtė...

Fytafyt - jeta me vdekjen.
Dhėmbpėrdhėmb - dita me natėn.
Shpata e Kiēos s’njihte prehje.
Ftoi n’duel Ibrahim Agėn:

- Nė e njeh veten pėr burrė,
Zbrit tė ēikim jataganėt!
(U mblodh djalli nėn lėkurė,
Deshi, s’deshi xhveshi armėt.)

Rifilloi e rrept’ pėrleshja.
Njė truplis me njė sarhosh.
Vllastari s’mbahej nga qeshja,
Teksa shihte atė kodosh.

Si patok dukej agai.
Gėf - gulēonte ndėn poture.
U stėrstep, kur jatagani
I flutroi ndėr shkurre.

Kapedan Vlashi plot duf
s’i la kohė, tė nxirrte shpatėn:
- Ē’kėrkoke kėtej, or Buf?!
Dhe mė dysh ia ndau kafkėn...

Qaf’ e malit u bė shesh
Hordhit’ dyndėn turma-turma.
Pėrpjetė ngjteshin pėr “lesh”’
Sakaq u “kripej” lėkura...

***
... Brohorima tundi malin:
“Hej,hej.heej! - briti njė ēetė.
E jehona hovin ndali
tek trojet nėn Furrufejkė.11)

Si kėrcunj - mbushur me miza
Rrukuku - shpatit matanė.
Nėpėr prrenj e nėpėr driza
dushmanėt s’panė nga vanė…

Shkoi lajmi nė ēdo fshat...
Gėzueshėm “folėn” kambanat...
Ēelėn lulet shpat mė shpat.
(Burrė e bir priste Krisiana)

U mblodhėn trimat tė tėrė.
Nė hell shkuan dhjetė deshė.
Vlashiotia me shpirt tė gjerė
I mbante “krahun” sė r e s ė...

Ledhatoi bir e nipēe;
Me sy ngrohte krejt njė ēetė...
Krisianės balli i shndriste.
Atje rrezet gjenin “strehė”...

xxx
Osmanllinjtė vit pas viti
U pėrēapėn, u munduan
Njė pushtet tė zi tė ngritnin...
Por kto troje dot s’i shtruan.

Mllefi i mbledhur ndėr kristianė
kundrejt hasmit s’kish kufi...
Ndihej gjer tek ca mjeranė,
tė mashtruar me dredhi...

...S’ishte parė asaj ane.
tė vishte nusja tumane.
Ndaj njė kėngė prej shekujsh mbeti:

“Mėmė,o mėmė,malli mė treti!
Nuk jam veē ca hapa larg.
Diē... s’mė lė tė vij nė prag.
Trėmbem,mėmė,se s’mė nje(h);
Kam tumane e ferexhe!...”

Mbi njė lis qyqja dėgjonte
Vajin e nuses pleshiote...12)

“Ē’tė tė them,mėmė,ē’mė ka gjetur!
O sa lot qė do kem derdhur!...
Dėgjo, mėmė!Lotėt e mi
Do tė bėhen gjarpėrinj,
Tė sulen mbi osmanllinj,
Qė na sollėn vaj e zi...
mėmė,moj,
oii-oiii!...”

Kapedani me tė tijtė
S’kapėrdiheshin aq lehtė.
Lirinė e donin si sytė.
Pėr liri s’pėrfillnin jetė...

Kodra,brigje e pėrrenj
sa beteja patėn parė!...
Kiēo dreri me plot drenj
u bė tmerr pėr pashallarė...

Si e panė,se dot s’ia dilnin
me dredhi e me kanosje.
vendim pas vendimesh merrnin:
“Ta zhdukim Ēetėn vlashiote”

T’shtinin n’dorė Kiēo Vlashin,
U shpall lajmi anėembanė:
“Kush dėfton e kush ta kapi,
i ka hak florinj - njė barrė...”

Zanatēinjtė kalimtarė
sy e veshė pipėz i bėnė,
tė zbulonin Kapedanė;
nė kurth Kiēon pėr ta shtėnė.

Vunė merak qeveritarėt:
Pse ēdo sulm u shonte huq?!...
Shapllo beut “Shko!” - i thanė -
Zhduk nė male ēdo “burbuq”!...”

Oficerė dhe asqerė
u vėrsulėn me turrnajė...
(Sakatuar,gjymtyrėprerė
Lanė kockat nė shkurrajė..)

Vlashi “tufėn” po iaprishte.
Sa s’shkalloi Shapllo beu...
Kaptinėn zuri me grushte
e mbi kalė - vrik kėrceu.

Forca t’reja nėn komandė...
Borizanėt dhanė kushtrimin.
Shapllo beu tha dy fjalė:
“Sot o kurrė...do shembim “malin”!...”

Veē vrojtuesve tė pagjumė
s’u shpėtonte dot kurrėgjė.
Tek Vlashi shkuan - furtunė.
Brofi Ēeta me njė zė...

xxx
... Njė boshllėk nė kraharor
ndjeu Shapllo bej-makuti,
Tek sa ngjitej turfullor
drejtim Qafės sė Ēajupit.

Parandjenjė a kushedi;
Mos,vallė, fundin kapėrdinte?...
Osmanllinj e batakēinj
i shpėrndau nė gurishte.

Dhe mendoi Shapllo beu,
“Qafėn paskam zėnė i pari!”
Njė damar seē i kėrceu:
“Kėtu,Vlash, do t’ta hap varrin!”

S’dinte gjė Shapllo katrani,
S’doli profeci e tij...
...Menatė Vlash Kapedani
Kapur kishte ēdo pusi...

I tha Ēetės Kiēo Vlashi:
“Nė kurth ta ndjellim “kopenė”.
Sa tė mblidhen,mos t’i ngasim.
T’i tėrheqim sa mė thellė...”

Dushmanėt tė telikosur
nga Qafa zbritėn nė fushė.
Shapllo beu rrinte krekosur.
por,njė gulē ndjente nėn gushė...

... Vringėlluan sakaq armėt.
dy nga dy e grupe-grupe.
Sokėllinin jataganėt
fjalė shqip e klithma turke...

Shapllo beu ngriu mbi kalė.
Shihte majtaz, djathtaz, prapa...
Si tė manovronte,vallė,
nėpėr shkrepa,nėpėr shkarpa?

Se beu qėnkish mėsuar,
nė sheshe tė komandonte.
Kurrė s’kish imagjinuar.
Me “malet” tė dyluftonte...

xxx
... Njė merak kish Kapedani:
Tė diktonte Shapllo benė.
I pasuar nga Vllastari
U turr nėpėr jeniēerė.

Vetėtinte jatagani.
Shtrėngoi fre e yzengji.
Mbi kalė – shkabė Kapedani.
Syt’ e tij nxirrnin shkėndi.

Por kope e Shapllo beut
Ishte njė hordhi e tėrė.
Ēeta e Kiēos vrau,preu...
Ulėrimat tundėn vendė...

Shapllo dreqin sa diktoi,
U hodh Vlashi si fajkua.
Ca sejmenė 13) s’i dalloi.
Prej tyre shpejt u rrethua...

Ishin dy me dhjetra vetė;
porse tėrr s’ua bėnte syri.
Kur sinjalin dha pėr ēetėn,
Vlashi pa... si ra... i biri...

“Biir,Vllastaar!Zemrėn ma there!...”
Gjėmoi zeri i Kapedanit.
Shkabė u sul midis sejmenėve.
Flakėrimė - jatagani...

Ligėshtuar nė tejmasė,
i lėnduar gjer nė dhėmbje;
Shungulloi pylli D ė r m a z,
sa lisat mbetėn pa lėnde.

Vrik ia behu lisėria.
E gjithė ēeta pėrreth Trimit.
Derdhi lot filizėria
pėrmbi gjak tė trėndafilit.

Fush’ e Ēajupit u tund,
kur Vllastarin pa pėrtokė.
Kiēo Vlashi - zemėrshkrumb
hodhi duart pėrmbi flokė.

Duke shkulur tufa flokėsh,
ndoshta lehtėsohej shpirti...
Shėndėlliu 14) uli kokėn;
iu pėrul Vllastar astritit.

Kish arritur nė kulm mllefi.
Gjaku dejet sa s’po ēante.
Kapedani forcė s’gjeti,
Lotėt pėrbrenda t’ģ mbante.

Leshrangritur, gjoksgjakosur,
skuqur mėngėt fustanella...
Kiēua me shpirt tė vrerosur
kapėrxeu skėrka e shpella.

E sakaq u gjend xhindosur
Pėrballė Shapllos. Zgjati krahun.
Lėshoi shpatėn e gjakosur.
Kokėn nga zverku ia ndau...

Njė kope e shpartalluar
Nė mespyll pa “pėrēor” mbeti.
Ē’ngelėn,ikėn tė tmerruar...
O, ē’u tall me ta qyteti!...

Pashai i Madh - brenda Kėshtjellės
Kėrrusur - mbuluar me turp.
Nė burg rrasi jeniēerėt,
pse lanė Shapllon nė Ēajup...


V. NJĖ MALLKIM BAJAT


Thirri Pashai Dhespotin:
- S’ndjehem mirė,pa shkoja vetė.
Qysh i erdhi Shapllos morti
Nga njė Kiēo me njė ēetė?!

Duhet shkelur ai vend.
Mos ka hequr dorė nga Zoti?
- Thonė qė ka burra me mend
e tė shpatės mot pas moti...

- Duhen “rrahur” ato anė,
pastaj tė sitisim plane...
Mė kot nisim ne ushtarė;
Po na mbyt turpi pėrfare...
xxx
Dhe... rrethuar me sejmenė
nė Ēajup Dhespoti mbėrrijti.
“Shpejt, tė shkojmė nė Hoshtevė!” -
Njė pinjoll i Shapllos briti.

Pas e lanė Shėnepremten.15)
Keq u pleksėn nė Korie.*
S’kishin parė si ato vende;
U turr turma nėpėr hije.

Sakaq dolėn tek njė kodėr.
- Aty ndalni! - tha Dhespoti.
(Thirri pranė njė palo monstėr
dhe i tha: - Ku rri Vlashioti?

- Ja,pėrtej ndėn ato vėnja,
tek fshati mbi ata lisa.
(Dhespotin e griu “tėnja”.
Iu mbush trupi me “murriza”...)

- Pėrmatanė nuk shkohet dot. -
hunguriu zoti Dhespot.
E shtoi me kryq nė duar:
“Ti, o vend, qofsh i mallkuar!!...”

Saktė s’dihet... Pėr Hoshtevėn
u lėshua ai mallkim,
Apo pėr Hijen 16), ku ngelėn
eshtrat e Shapllos n’harrim?...

xxx
(…Shumė frymė janė shuar...
U pėrcollėn qindra vite.
Dhe njė pyll “Hije e Mallkuar”
Quhet sot e kėsaj dite.

Pas njė mallkimi bajat
mori turma rrugė kthimi.
N’Zagori nėpėr ēdo fshat
pllakosi heshtja,trishtimi...)

Nė Hoshtevė ra pikėllima:
Kapedani mbet pa djalė.
N’qiell shkrepėn vetėtima.
kur Vlashioti tha ca fjalė:

“Mbahu, Krisi, burrėreshė!
Kėto troje s’kanė mortje.
Lindin Prijsa pėr qėndresė,
Siē kanė lindur nėpėr mote...”

xxx
Shtrėgoi dhėmbėt Kapedani.
Hodhi sytė nė Dėrmaz.*
Nė oborr kali i Vllastarit
Shkrofėtinte plot maraz.

Pikėlluar - tejet Ēeta.
Pėrcolli shumė fidanė.
Porse qė tė mbahej jeta.
Djem tė tjerė nėnat dhanė...

Iu ndez zemra Kiēo trimit
Pėrditė Ēeta pėrtėrihej...
(Zagoritėt saktė e dinin:
Sėrish “Dhelpra” do avitej...)


VI. I PAEPUR GJER NĖ FUND

Pėr humbjesh qė kish pėsuar,
Nuk harronte “Porta e Lartė”.
Pėr krahinėn qė s’iu “shtrua”,
Taborret rinisi prapė...

Dhe u sul mė e tėrbuar
Dhelpra plakė otomane.
Disa fshatra u rrafshuan...
Kokėn nuke ulėn malet.

Gjuhė,virtyte,zakone
u mbrojtėn,siē mbrohen syt’.
Kurrė s’mund tė tjetėrsohej
gjaku u pastėr zagorit.

Sa fshatarė me taban,
Qindra tė tjerė - me besė;
Bėnin be: “Pėr Kapedan!”
Tek qėndresa kishin shpresė.

Me Tė s’qe vetėm Hoshteva.
Me Tė mburrej gjithė krahina.
Ēajupi, grykat e thella
Ē’krenari ndjenin pėr trimat!...

xxx
Se nga mbiu njė renegat?!
Spiunoi faqenxiri...
U turrėn sejmenėt lart;
Trimėrinė nė kurth ta zinin.

Dreri i maleve nuk jepej
dhe pse ndodhej mes ēakejsh...
Pėrball’ Tij dhe mali stepej,
Fytafyt kur u pėrlesh...

Shkėndijonte jatagani
pėrmbi koka jeniēerėsh.
Nuk pėrmbahej Kapedani.
Kryedre o midis drerėsh!...

Dhjetra turreshin ta kapnin.
Ai ishte i pakapshėm.
Sapo njohu renegatin,
Fluturim ia nisi shpatėn.

Porsi dem tradhtari palli,
Kur iu ngul shpata tek fyti.
Mbi tė ra mallkimi i malit;
Nė humnerė e vėrviti...

***
Dalngadalė po “tretej” Ēeta...
Goxha djem nė Katal16) ranė.
Vlashi pa nga Furrufejka 17),
Pa luginėn tej e mbanė...

Me vėrtik u hodh nga kali.
Ēau shteg mes jeniēerėsh.
Nė lajthishte diku ndali.
Lidhi plagėt.U ngrit njėherėsh.

Zhveshi shpatė e jatagan
Kish dy duar pėr njė kokė.
Disa herė iu qasėn pranė.
Disa kokė hodhi pėrtokė.

Tek pėrleshej njė me pesė,
Njė surrat iu shfaq nė ferrė.
Ndjeu shpim... Gjoksi u ndez...
Edhe ra...
me krahėt nderė...

Nėpėr tym... nė agoni,
Si Ėngjėll iu shfaq Vllastari.
Flatrabardhi si Ai
Mbi qerpik tė babės ndali...

Me njė shpresė tė bardhė lirie
Butėsisht mbylli qepallat.
Trimat qė i rrinin mbi krye,
Nxorrėn jataganėt,pąllat.

I kryquan kryq mbi Tė
Mbi gjoksin qė i gjakonte.
Iu betuan njė nga njė
Trimit tė Nėnės Vlashiote...

PĖRCJELLJA

Retė
nėpėr qiell
u mblodhėn,
u nxinė.
Nisi njė shtėrngatė,
shpatet
shungullinė.
Nė Shqiponjė e zezė
depėrtoi retė
Tejpėrtej lajthishtes
hodhėn zjarr
rrufetė...

Tokė edhe qiell
keqaz u pėrleshėn.
Ē’vjeshtė ogurzezė
qėnkish ajo vjeshtė?...

***

Nė Sheper, nė Ndėran vatrat ndjenė drithmėn.
Nė Konckė e Topovė majėmalet klithėn...

Nė Bucelth thėllėzat ndalėn kėngėrimin.
Nė Zhej, Nivan, Lliar shpirtrat mbuloi “dimri”...

Vikamėn e parė thėllėzat e dhanė:
“Upupu,moj motra!Vranė Kapedanė...”

Pėrollėn vikamėn koriet e skėrkat:
“Drerin zagorit kafshuan “nepėrkat”...”

xxx
Nė krejt Zagorinė,
nė pllaja,nė pyje
Porsi hark ylberi
n’qiell Shqipėrie
Nė gjoks tė Vendlindjes
mbiu njė M o m u m e n t...
Njė Kreshnik mbi kalė
shpatėzhveshur
rend...

***
Kėngėtari popull,
si ngaherė,
s’priti;
Kėngėn Kapedanit
krejt taze
ia ngriti:

“Protovjeshtė seē erdhi karta.
Kiēo Vlash, tė erdh mandata!
Tetėdhjetė sejmenė prapa.
Tetėdhjetė sejmenė qenė,
Vranė Kiēo Vlash lulenė...”
xxx
... Dhe pse ra Vlash Kapedani,
Mbeti shembull trimėrie.
S’mundi, jo, osman dushmani,
Zagorinė t’bėnte nahije18).

Vitet njė nga njė pasuan
mbi kėto male dhe shkrepa
Zagoriti s’u nėnshtrua.
Mbeti Zot... n’ trojet e veta.

xxx
Nė zenith tė jetės u vra Kapedani
E me zė lugine vajtojcat e qanin...

Ato s’ishin vaje,
ato ishin k ė n g ė.
S’paska lezet loti
pėr trimat e rėnė!...

xxx
N’Altar tė martirėve
Vlashin sot shikojmė
Mbi ballė - djali-Engjėll
qark - trimat - “kurorė”
E rrezet diellore
si a u r e o l ė.

Do tė kėngėzohet
nėpėr gjenerata,
Siē u shkon pėr shtat
majave tė larta...


E P I L O G

Shkoi nga shkoi i m a z h i...
sėrish erdhi prapė.
Pėrmbi supe mbajti
vite plot shtrėngatė...

Pėrsėri u kthye
shėmbėlltyra ime.
Seē m’i mblodhi shekujt
porsi nė vegime...

Mė solli imazhi
ē’kish parė e dėgjuar:
Ngjarje edhe njerėz
mbi dyqind vjet tė shkuar...

***
O Vendlindja jonė!Ku s’ke hedhur rrėnjė!
Nė palcė tė tokės,nė male,shkėmbenj.
Degėzimet zgjaten kohėve tė thella...
Veē...kurrė s’pėrthahen. S’bien nė humbella.

Veten ndjejmė njerėz
veē nė “strehėn” Tėnde;
Nė s’jemi tek Ty...
vijmė me shpirt e mendje...

Zagori & Gjirokastėr, 2000 - 2004

Shpjegime fjalėsh:
1,2,3,,9,11,12,14,15,16, 17 = emra vendesh nė Zagori.
4) nojmė (krah)- shenjė
5) ferk (krah.) =dalloheshin
6) koxhabashėt (turq.)= kryepleqtė
7) dudi (krah.)= vajzė shumė e bukur
8) tatės (krah.) = gjyshi
10) sarhosh (zhargon)= pijanec
13) sejmenė = ushtarė te perzgjedhur osmanė
18) nahije (turq.)= ndarje adninistrative osmane; krahinė nėn pushtimin otoman.


CIP KATALOGIMI NĖ BK TIRANĖ
TELO, JORGO S.
“Sfidanti legjendar” poemė; Jorgo S. Telo
redaktor : Virion Graēi
Gjirokastėr “Argjiro” 2005
ISBN: 99943-663-5-1
48 faqe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:26

Pranoni pershendetjet e mia te sinqerta, o bashkekrahinasit e mi te cfaredollojshem, qe origjinoni nga brendia a atij djepi gjigand qe ka per parete kuroren e maleve famoze!
Zagoria jone, vatra stergjyshore e te gjithe zagoriteve eshte mjaft e permendur dhe e pasur me histori, me vlera kulturore te arrira dhe shumedimensionale. A nuk ia vlen te krenohemi per natyren aq te bukur e te virgjer te pllajes se Cajupit? A nuk perbejne pasuri kullosore e klimatike shpatet e maleve te jeshilta dhe dendesia e pyllit te Dermazit? Po hapesira e Fushes se Sheperit? Po madheshtia e Dhembelit, Katalit, Bucelthit, Shendelliut,Bisejit? Po bukuria e Remes se Doshnices dhe Derrasa e saj e thepisur? A nuk jane joshese shpatet e shumta me lajthishte e arra qe nga Kodra e Sinorit e gjer ne thellesi te Zhejit? Po ajeri i llagarte tejpertej krahines? Le pastaj ujerat! Nuk arrij dot te numeroj aradhen e gjate te burimeve te mirenjohura per cilesine e rralle qe kane: qe nga burimet me fame te Cajupit e duke mos harruar Bambullin e Sheperit, Gurrxhanit e Nderanit, Kroin e Mikut te Topoves, Gurren e Konckes e te Nivanit, Gjinecin e Sheperit, Gjonin e Gjerdhomin e Zhejit, Calakun ujelehte te Konckes e mjaft e mjaft burime te tjera, te cilave nuk ua mundem t'ua kujtoj ne keto caste emertimin domethenes qe kane e qe per shekuj kane prodhuar e mbajtur jeten njerezore ne Zagorine tone.
A na merr ndopak malli per kenget e vallet zagorite?
Sa te pasura e te kendshme qe jane!
Sa histori e mesazhe shpirterore percjellin!
Por, sa keq qe tok me njefaresoj braktisje qe po i behet krahines nga mjaft familje, po kaq e rende eshte edhe humbja e nje pjese te konsiderueshme te trashegimise kulturore shpirterore individuale apo kolektive, te emertuar apo anonime.
Mjerisht ne kohet e shkuara keto humbje ishin me te medha.
Klima e re qe po fryn edhe ne luginen tone edhe ne mendjen e zemren e cdo zagoriti po mundeson te dy ekstremet qe lidhen ose jo me trashegimine shpirterore zagorite: Kesisoj ia vlen te theksoj aktualitetin e vaket ose te shuar folklorik. Pakesimin e ndjeshem te dasmave e veprimtarive ku demonstrohet isopolifonia zagorite, po e veme re te gjithe.
Eshte e vertete qe stina e internetit dhe e botimeve pa censure, po sjell prurje te shumta ne rrafshin letrar, ne shpejtesine e komunikimit midis zagoriteve e botes se madhe... Por mos harrojme humbjet e vlerave.
Na ben thirrja Zagoria nene t'i qemtojme e t'i sistemojme ne ruajtje keto vlera, duke pershfaqur dashurine per njeri-tjetrin e jo nihilizmin vrastar te shoqeruar nga ambicjet ogurzeza.
Na ben thirrje e na lutet vendlindja ta duam e ta nderojme perhere. Ajo po na lutet ta rindertojme sic po e veme re kete dukuri pothuaj ne cdo fshat aktualisht. Sa bukur, kush ka mundesi e nderton!
Nisur nga pamundesite emia fizike, pergezoj gjithe ata djem e vajza, si dhe burra e gra zagorite qe po e mbajne te ndezur zjarrin e jetes ne krahine, duke mos e shuar prushin qe do sherbeje per te ndezur zjarrin nw te ardhmen.
Jane te shumte sheperiotet, topovitet, hoshteviatet, konciotet, zhejotet,lliariotet, doshniciaret, nivaniotet e nderaniotet qe po rikembin vatrat e veta e cdo fshat. U lumte te gjitheve!
FAALEMINDERIT, O BASHKEKRAHINAS T MI ME VIZION TE QARTE PER TE ARDHMEN TUAJ E TE ZAGORISE SONE TE PERBASHKET!
Sa shume kam per te thene, por e ndiej qe po u grabis padashur kohen tuaj te cmuar.
Per kete ju kerkoj ndjese.
Po perfundoj me kaq kete here, qe te kuvendojme, po deshi fati edhe me tutje ne kohe..
Pa, serish ju pershendes, duke deshiruar te jeni te shendetshem, kudo qe jeni; t'u prije mbaresia e fabardhesia gjithkund qe gjendeni, duke u shkundur nga mendime e padobishme per krahinen e per zagoritet atdhetare, punedashes. liridashes. dijedashes e kulturedashes.
Me miredashjeveneracion per cdo zagorit
JORZAGORITI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:26

Poezi nga Jorgo S. telo pėr tė pėrshėndetur
ngadhnjimtarėt kosovarė
per pavaresine nė ditėt e njohjes globale

BRITMA E LOTIT DHE E GJAKUT
(Baladė nė dy kohė)

Koha e parė(1999)

Sėrish loti yt u pėrzje me gjak,
e gjaku tė trazua me dhe…
Mos do mbetet ģ shkretė ēdo prag?
Mos veē heshtja do ngelet atje?

Larg e pranė tė kam, moj Kosovė!
Larg… se nuk mund tė vij dot tek ty.
Pranė… se tė kam kėtu ēdo orė;
Pranė, se mė ke mbirė nė sy…

E etur pėr liri derdhe, o sa gjak!
E gjaku po tė nxjerr britma e lot.
Loton ēdo nėnė e ēdo vocėrrak,
kur trimėria trondit kėtė botė.

Loti yt – m’ģ madhi n’Europė.
Lart e ngre nivelin e deteve.
Prej dhimbjes ēdo shpirt u pėrlot.
Loti yt – piedestal ģ derteve…

Loti yt – ja, ja po sokėllet.
Britma e lotit dėgjohet ngado.
gjaku yt pėrvėlon tepėr nxehtė.
Loti ģ largimit thėrret: “Jo, joo!”

“Jo, ende nėn kthetra shtazėrie;
Jo, ende nėn “Shpatė Demokleu”.
Jo mė pas traktatesh vrarėlie;
Jo mė, duke ikur nga Atdheu…

Britma e lotit – njė thirrje malli.
Loti ģ Kosovės s’lyp mėshirė.
Gjaku ģ Kosovės – gjak shqiptari;
Britma e lotit ribėn Shqipėrinė.


(Shuaj, o lot, zjarret e shtėpive!
Laji, o lot, pragjet e pėrgjakur!
Mbyti, o lot, kasapėt e fėmijve!
Shndriti, o lot, shpirtrat e pėrflakur!)


Britma e lotit, krisma e pushkės
Gjithė botėn e shkund nga dremitja.
Britma e gjakut tė malit e fushės
Shpresa, ėndrra ģ zhvesh nga sfilitja.


Koha e dytė: (2008)

Dhe prite, Kosovė, nėn britma loti
Dhe pret ende nėn krisma zemrash.
Prite ditėn e pritur prej qėmoti..
Mbi themele gjaku brez pas brezash.

Aureolė lirie ke jasharėt.
Ademin e tė tjerėt ke themel.
Liridashėsit e botės ke idhtarė
Si trime vetveten ke model…

Britma e lotit, klithja e gjakut
Kėrkuan shpagė, donin LIRI…
Nga kėrthiz’ e foshnjės te thinjat e plakut
U ndez ēdo qelizė e “AMĖS” SHQIPĖRI.

Ē’pamje makabre ka parė Universi…!
Ē’drithma llahtarė, ē’ndjekje pa fund…!
Shtazėt vampire sa jetė prisnin;
Sa ģ pashpirt njė shekull u pėrfund!

Ndezja e gjakut, ndezja e lotit –
Flakė qė digjte epshet serbiane.
Flakė e lindur nė zemra baroti.
Flakė qė dogji planet shafrane…

Flaka e pėrndezur nė ēdo flamur
Priu nė beteja, priu trimėrinė.
Ėndrrat makute shndėrroi nė zhur.
Nė vatrat e Tua pėrlindi LIRINĖ.

Britma e lotit – luftė dhėmbpėrdhėmb;
Njė britmė qė s’ndalet me fjalė.
S’ģ teret loti Shqipes mbi shkėmb,
PAVARĖSINĖ po s’puthi nė ballė.

Pavarėsinė e vetshpalle, Kosovė,
E pret tė njihesh nga bota mbarė.
Kjo botė turli, ta mendojė hollė,
tė mos lozė mė me shpirtin shqiptar!

10 prill 1999 – 25 shkurt 2008

KOSOVA NGADHNJIMTARE

Prej dekadash u ngut Europa.
Politika mendsh kish lajthitur…
Si mall pėr treg u pa Kosova
E mbeti njė sherr ģ pashqitur.

Pėrgjakja e tokės martire
Vazhdon…Nuk dihet sa shkon.
Nė kulisat e kanelarive
Ēdokush djallėzi piketon…

Si do shplekset ky lėmsh djallėzie?
Mos vetė “dreqi” do lėshojė pė?
Sot lipset kjo makinė histerie
Tė shkallmohet nga e zjarrta U.Ē.K.

Boll mė me trysni dhe me lutje;
Boll mė me zėra “pacifistė”…!
Sot trimėria e rizgjuar duhet.
Tjetėr ‘valle” tė shohim nė pistė.

Tetor, 1998

V L I M

Dhe erdhi qė nga pėrtej oqeanit
Kumboi njė zė demokracie...
Kumboi nė qiejt e Ballkanit
Vlim nė zemrat e pleqve, fėmijėve.

Dyqindvjeēarja demokraturė
Ē’hije ka, kur ndodhet midis nesh!
I tremb petalet ēdo diktaturė,
Se botėn nė tė zeza e vesh...

S’KA MĖ ZI

Kur marrohet mendimi njerėzor,
Kur truri shnderrohet nė “hirrė”;
Kur forcėn e mendjes s’e pėrdor,
Kur bėhesh njė djall me brirė.
s’ka mė zi...

Kur marrohet soji njerėzor,
me Hiroshima,
Mathauzen e Otranto
terrorizohet bota larushe...
Kalendari botėror
me “Ot“11 shtatorė”,
“9 janare”
e “15 marse” mbushet...


FAJET E HISTORISĖ

Shqiponja rreket t’ģ ketė tė dy krahėt;
Tė flatrojė hsareshėm nėpėr kaltėrsi.
Gjer sot terren donin “djajtė”,
t’ia shkurtonin pendet gjithsesi…

Dhe turret shqiponja fluturim.
Pėrgjakur pėr liri gjysma e saj.
Pėrgjėrohet ajo [pėr bashkim;
tė ndreqi historia
goxha faj.

L Ģ R Ģ A

LIRIA –
ėndėrr e trėndafiluar.
LIRIA –
pranverė e nusėruar.
LIRIA –
heshtje e arratisur.
LIRIA –
trishtim ģ gremisur.
LIRIA –
xixėllimė e syrit.
LIRIA –
qiell ģ qeshur ģ prillit.

SHQIPĖRI – DHIMBJE E BALLKANIT

Varfėria – buzėēarė.
Shpirtgremisur – robėrie…
Shkuan dy mijėravjeēarė.
Dimėrorė fund e krye.

Njėzet shekuj dot s’tė grinė.
Dymijė plagė – gulē vullkani.
Me gjak shkruar hoistorinė,
Shqipėri – dhimbje eBallkanit!MOJ KOSOVĖ, GJAK KASTRIOTI!

Moj Kosovė, gjak Kastrioti,
ē’tė mbuloi gjaku dhe loti…

Hasmi qė kaptoi pragun,
mizorisht tė hodhi lakun.

Ta hodhi lakun te “shpirti”.
Tė dėrmoi, tė sfiliti…

Amaė nuk priti trimėria.
S’la tė mposhtej krenaria.

Nėpėr gjurm’ t’Adem Jasharit
shkoi ēdo zemėr shqiptari.

Kur tė zun’ ethet e forta,
u trondit Evraopa, Bota.

S’prite mė fatin e sertė,
se fatin e bėre vetė…
shkurt, 2008

ZEMRA DJEG, GOJA TREGON
(motiv popullor)
Sa herė zemra pėrvėlon,
goja nis e numėron
dertet e Kosovės trime,
tė paepurės martire.
Tė pėrgjakurės mdėr mote;
ballėrrahurės prej shqote.

Nrehur gjėmbat ca iriqėr
Serboslobodanoviēėr.

E donin Kosovėn kece.
Kokėulur dhe memece.
Donin t’ģ hiqnin flamurė,
Gratė tė mos lindnin kurrė.
Donin t’u ndalonin shkollėn .
Nė rrėzė t’ua prisnin dorėn.
Dhe ajrin t’ua raciononin,;
anėekėnd ta serbizonin.

Nuk ėshtė parė
as dėgjuar
Kaq tė vrarė,
tė shkrumbuar.
Kaq fshatra
tė shkatėrruar.
Ptu,
Shovenė tė tėrbuar!

JETA E SHQIPES – TYM E FLAKĖ…
(motiv popullor)

Hajde, hajde, seē ka vajtė:
Shqipja nėpėr tym e flakė…!
Fytafytas me barbarė.
Kush ta gėlltiste mė parė.
U vėrsulė Perandoritė.
Por kėtėj grisėn turinjtė…
Le ku gjėmonte boria;
Merrte fjalėn trimėria.
Kur fillonin dhelpėritė,
ndizej truri, shkrepni sytė.
Ja, kėshtu – me pushkė e penė
u desh tė mbronim folenė.
Shkrirė jetėn goxha burra.
Ballėskuqur nė furtuna.
Pė flamur tė Skėnderbeut,
u ngritėn burrat e dheut”
Mic Sokoli gjoksin shqeu.
U ngrit Shota, Buletini,
Ēeēoja dhe Ismaili.
Gjithė tė tjerėt me penė
nė ballė tė epokės qenė.
U trondit Europ’ e plakur,
se nė Vlorė u ngrit bajraku.
Njė bajra ģ kuq me shkabė.
Nėpėr shekuj ē’nuk ka parė…!
1982
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:26

PĖRBALLĖ SHTĖPISĖ SĖ ĒAJUPIT
(Motiv popullor)
Nga Jorgo Telo


Rrėzės sė Dhėmbelit mes pemėsh mbuluar,
Kėndoni, bilbila
kėngėt pashteruar!
Pėrballė shtė[pisė tjegullambuluar
Kėndoni, bilbila
kėngėt pashteruar!
Mbani Andon Zakon ju ne zemrėn tuaj.
Kėndoni, bilbila
kėngėt pashteruar!
Ia grabiti malit emrin e bekuar;
Kėndoni, bilbila
kėngėt pashteruar!
Kėndoi dashuritė,eh, duke vajtuar!
Kėndoni, bilbila
kėngėt pashteruar!
Kėndoi Zagorisė zemėrpikėlluar
Kėndoni, bilbila
kėngėt pashteruar!
E kaloi jetėn me shpirt tė malluar.
Kėndoni, bilbila
kėngėt pashteruar!
Shqiptarėt ģ thirri n’luft pėr tė luftuar.
Kėndoni, bilbila
kėngėt pashteruar!
Ģ kėndoi Naimit, mikut mė tė ēmuar.
Kėndoni, bilbila
kėngėt pashteruar!
Dhe “Baba Tomorin” na e dha nė duar.
Kėndoni, bilbila
kėngėt pashteruar!
E mban Zagoria bir tė paharruar.
Kėndoni, bilbila
kėngėt pashteruar!
E ēmon Shqipėria poetin e shquar.
Kėndoni, bilbila
kėngėt pashteruar!
1955
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:27

BALADĖ ELEGJIAKE

(Kushtuar Vasil Bicit)

- Zagori, pse t’u tret syri?
- Korba! Mė iku Vasili!…
- Sheper, ē’ėshtė ky pikėllim?
- Vajtoj Vason – djalin tim.
- Argjiro, pse s’ndihesh qetė?
- Humba Vason, oh sa shpejt!

xxx

…Moj e premte e dy prillit,
jetėn ē’ia preve Vasilit!
Ē’ka qė hesht Universiteti,
Kodra e Shtufit, gjithė qyteti?

Studentė e pedagogė
kryeulur vijnė e shkojnė.
Tek ballkoni hedhin sytė
tė shohin Vason si dritė,
Mos, vallė, ndiejn’ zerin e Tij
larg a pranė a kushedi…?

Duket se flasin nė kor:
- Boll po flė, o profesor,
kthehu nė auditor!.
Flasin shokėt: “Hej, o burrė,
eja shpejt nė Prefekturė!”
xxx
Qajnė dy vajzat dhe djali.
Shpirthelmuar , djegur xhani.
U ther zemra pėr babanė,
i djeg malli pėr mamanė.
I tret durimi i pasosur
pėr mamanė e plagosur.

Qajnė motrat pėr vėllanė…
Dhimitri veten s’e mban.
Mbledhur fisi, miqėsia
Kujen nuk e nxė shtėpia.
Dridhen lulet nė saksi.
Nuk tė shohin mė aty.
Stepen librat nėpėr rafte.
drithėrohen fletė e faqe.
Ku shkoi pasioni pėr punė?
E rrėmbeu i madhi gjumė.
U pre nė mes ardhmėria.
Pa timon mbeti shtėpia.

E fėmijėt mbledhur tok
flasin tė mbytur ndėr lot:
“Pa dil, babi, nga “kuvlia”!
Ngrehu, po tė pret shtėpia!
Mami digjet nėpėr plagė.
A e di nė tė ka gjallė?!
A e di, baba- lastari,
Nė tė keq si t’u fik xhani?
Ah moj dhimbje e shumėfishuar,
Ē’Satana tė ka dėrguar?
Ku qe Zoti atė orė?
Pse s’ia ndali Djallit dorėn?
Eja shpejt, babi, o xhan,
Mos na ler vetėm, aman!
Ėndrrat e mira pėr ne…
Ku i shpure, ku i le?
Ē’qe ky fat i pamėshirė
Qė na zezoi shtėpinė?!…
Ku ta gjejmė forcėn ne,
Tė durojmė mbi kėtė dhe?
Zot, o Zot, nė na dėgjon,
Gjyko pėr tė ardhmen tonė!
Babi, si duron ndėn baltė?
Atje s’ka diell por natė.
Si duron, pa ardhė nė prag?
Si duron pa folur pak?
Ne fėmijėt e kushdo,
tė kuptojmė, o zemėr –o!
Dhe atje ku je tani,
dhembin plagėt qė ke ti!

Babi, Mami, ē’na ka ngjarė!
Kė tė qajmė ne mė parė?
Njė nėn dhe, njė nė spital…
Ku ta gjejmė forcėn tani,
ne tė mbeturit nė shtėpi?

Na ngushėllon njerėzia…
Porsi ferr na ngjan shtėpia.
Shpirti ynė i pėrvėluar
sa do presė duke duruar?

Zot, o Zot i Madh, ndihmona!
Bekimin hyjnor dėrgona!
Mamanė e dashur shpėtona!
Merre babin n’prehrin Tėnd!
Balta iu bėftė argjend!

JORGO S. TELO
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:27

Tregim nga Jorgo S. Telo

BEDELI

Ndodh shpesh qė teshtitjet e dimrit zgjatin gjer nė pranverė. Ka ndodhur qė mbi lulet e bardha tė kumbullės, qershisė apo mollės tė jetė pėrhedhur edhe velloja e ftohtė e borės. Tregojnė, madje, se njėherė ka rėnė borė nė atė zonė tė thellė malore edhe nė korrik, aq sa duajt e porsalidhur tė grurit, tė lėnė shpėrndarė arave ngjasonin porsi dele tė bardha nė kullotė, pasi cipa e hollė e borės ishte shkrirė mė shpejt falė ngrohtėsisė sė sipėrfaqes sė tokės.
Ēdo gjė mund tė ndodhė nė jetė e nė natyrė, kur hyn prapėsia…
Edhe atė pranverė, pas njė ngrohtėsie zhgėnjyese tė marsit, u “faneps” (siē komentonin mė tė moshuarit) njė lagėshti e shoqėruar me ngricė, aq sa gjithė lulet e kajsive, bajameve e kumbullave tė hershme, u pėrthanė e u bėnė si tė djegura nga cikma e pabesė… Mbetėn pemėt si tė pėrcėlluara nga ndonjė zjarr i padukshėm.
Sa kish hedhur dy – tri hapat e para pranvera dhe Xhoxhit i mbėrrijti njė telegram shumėfjalėsh, sa dhe nėpunėsi i postės ishte detyruar tė shkruante ngushtė, duke i mbushur tė dy faqet e fletės standard. Kur e mori nė dorė dhe nisi ta lexonte, mėsuesi “masovik” rrudhi dukshėm buzėt dhe tundi kryet. Nuk po merrte vesh, nėse kishte tė bėnte me ndonjė urdhėr apo me kėrkesė… Pak a shumė nė atė telegram thuhej: Siē jeni nė dijeni, mė (aq e kaq) tė muajit nė vijim mblidhet Kongresi i Rinisė nė Elbasan. Ndėrto njė tekst tė spikatur, ku tė dalė nė pah figura e ndritur e Udhėheqėsit dhe vepra e pavdekshme e Partisė… Zhvillo prova intensive me grupin e vajzave tė shkollės. Grupi tė jetė gati me kėngėn dhe veshjen ditėn e ėnjte. Tė premten me gjithė kėngėtaret tė jesh nė Pallatin e Kulturės. Tė kesh parasysh se koncerti jepet para Udhėheqjes…
Vijonte telegrami dhe me disa hollėsi tė tjera, me tė cilat ishte mėsuar Xhoxhi prej kohėsh…I staxhionuar ishte kurrizi i tij me asi punėsh… Por, sepse u ndje mė nė siklet e si i zėnė ngushtė…Jo se nuk ishte mėsuar me tė atilla urdhėresa. Madje para ca muajsh njė kėrkesė e sė njėjtės natyrė pak a shumė iu bė fare – fare “me sot, me nesėr”. Iu desh tė pėrgatiste kėngėn dhe grupin brenda ditės e tėrė natėn, se tė nesėrmen u fut ajo kėngė e posaēme nė koncertin e organizuar enkas me rastin e dekorimit tė kooperativės fqinjė, ku merrte pjesė dhe Kryeministri i asaj kohe. Dhe dolėn me sukses.
Ishte mėsuar Xhoxhi edhe amatoret me bokėrrimat burokratike tė atyre qė drejtonin problemet kulturore nė rreth. I zvarrisnin urdhėrat e shkresat pėr nė ēastet e fundit, pa gjykuar se sa mundim e kohė duhej pėr tė materializuar njė porosi… “Ata mendojnė se mos veprat kryhen me sustė a me njė tė rėnė tė lapsit ose me “urdhėr tė peshkut”apo me njė shtypje butoni… Ehuhaa!” – shprehej mes kolegėve tė shkollės Xhoxhi.
U ndje vėshtirė Xhoxhi, se ishte dhe njė perudhė gripale, sidomos nėpėr konvikte. Virusi i kishte leqendisur nxėnėsit mjaft. Drejtorisė sė shkollės telegrami i ishte dėrguar me pak fjalė. Drejtor Mihoja nė vazhdėn e sistematikut e kėrkuesit Lame, kurrė nuk i kishte nxjerrė ndonjė pengesė Xhoxhit , madje pėrpiqej tė ndihmonte me sa mundej. Kishte dhe ai sedrėn e vet si dhe mėsuesi i pasuionuar pėr art e kulturė, qė nė ēdo veprimtari tė pėrfaqėsoheshin sa mė denjėsisht, siē e kishte traditė prej vitesh ajo shkollė e mesme e asaj krahine malore.
Si kurdoherė Xhoxhit i filloi mendja e fantazia t’i xixėllonin vetėm pėr mbarėvajtjen e detyrės qė sapo mori. Koha nuk priste. T’i fliste ndokush nė ato ditė me intensitet pune, mė kot, se ku ndokushi e ku Xhoxhi…Kish njė dhunti ai qė, po ta sėmbonte njė motiv, njė temė apo njė detaj, niste e bluante e bluante nė mullinjtė e trurit e tė shpirtit me orė tė tėra e mandej, sa vinte letrėn e bardhė nėn stilograf, kishte pėr borxh ta mbaronte tėrėsisht idenė e vet , duke e ndėrtuar tekstin sipas njė variacioni melodik tė tabanit, duke i shtuar dhe ngjyresat bashkėkohore edhe ritmin qė kėrkonte tematika qė i sugjerohej, apo pėrzgjidhte vetė.
Atė javė, si dhe shumė herė tė tjera, po i jepej me telegram tematika e kornizuar prerė e s’mund tė shmangej kurrsesi. I duhej vetėm tė konstruktonte vargje sa mė entuziastė e me kolorit “siē dhe ėshtė vetė rinia…”
Dhe teksti i kėngės mori frymė plotėsisht, vetėm kur filluan provat e para. Riparoheshin vargjet edhe nė punė e sipėr me interpretet. Pranonte edhe mendime nga dashamirės.
Gjatė njė pauze pas dy orė provash intensive, e gjeti tė udhės, t’u rrėfente me pathos kėngėtareve njė ndodhi nga koha kur ishte vetė interpret amator: “Nė njė koncert qeveritar nė skenėn e TOB –it nė Tiranė unė isha nė detyrėn e hedhėsit tė kėngės. Mirrte pjesė nė atė koncert edhe grupi i paraardhėseve tuaja me njė kėngė pėr dritat elektrike. Unė ndihesha me grykė tė lodhur nga provat e shumta dhe nga njė koncert qė sapo kishim dhėnė nė stadiumin e lojėrave me dorė nė qytetin e Krujės. Isha hedhės edhe nė kėngėn e mirėnjohur tė kurbetit, qė e kini dėgjuar. Tri kėngė ishin nga Mesmali nė atė koncert. Besoj e merrni me mend se ēfarė emocionesh na kishin mbėrthyer. Ishte e para herė qė po ngjiteshim nė njė skenė luksoze e rrotulluese. M’u sėmur gryka, se edhe marrėsit e kėngėve nuk e mbanin dot kėngėn nė njė tonalitet. Kishte raste qė e ēonin aq lartė, sa unė si hedhės mbetesha “fuori giocco”.Nuk kisha nga t’ia mbaja. Merreni me mend se ēfarė sforcimi duhet tė bėja, sa tė mbaronte kėnga. Dihet qė kur kėngėt shkojnė drejt fundit, rritin emocionet dhe tonaliteti ngrihet. Vetėm Tefta nga Sh. kish dhe ka aftėsinė qė ta kėndojė kėngėn pa lėvizur nga tonaliteti fillestar. Me tė ta ka ėnda tė kėndosh… Unė s’e kam patur kėtė fat, se urdhėronin tė tjerė…”
- Pse nuk dėgjojmė ndonjė kėngė tė saj nė radio, profesor?
- Nuk m’i kanė lėnė mua nė dorė kėto punė, moj vajza!
- Ēudi!…
- …Ku e lashė?
- Tek acarimi i grykės.
- Pikėrisht…. Dhe e dini ē’masa paraprake kisha marrė? Jo mė kot u kam porositur dhe juve kaq e kaq herė… Gjeja ku tė mundja qepė e mollė dhe i pėrtypja fshehurazi ku tė gjendesha. Mirėpo atė pragkoncerti madhėshtor mė mbeti njė goxha mollė starkinge e porsakafshuar dhe ngeca, se na njoftuan tė zinim vend nė skenė. Madje patėm nderin tė rrinim ca minuta nė pozicion statik nė qendėr tė skenės. Vėrdallė skenės e pas kuintave endeshin shumė veta. Ne tė grupeve dalloheshim nga kostumet popullore qė kishim veshur. Plot civilė vinin vėrdallė me radio marrėse – dhėnėse nė vesh. Diēka ēuēurisnin, kushedi se me kė… U ndodha nė siklet, se nuk kisha ku tė lija mollėn.Veshjet popullore nuk kishin asnjė xhep. Nė silahin qė kisha nė mes as qė mund tė vihej. Zumė vend nė qendėr tė skenės e prisnim tė hapeshin perdet e rėnda. As e shikonim sallėn dhe as dėgjoheshin nė skenė zėrat nga salla e mbushur plot. Vetėm njėherė arritėn tek ne (si tė largėta) brohoritje e duartrokitje. Kuptuam qė kishte hyrė e kish zenė vend Udhėheqja. Emocionet tona u disafishuan. Me ngut e vendosa mollėn nėn sqetull jashtė kėmishės sė bardhė. Ende pa u hapur skena, dikush mė lėvizi krahun dhe molla ra mbi tapet tė skenės.U ndje nė atė qetėsi pritmėrie zhurma e mbytur e rėnies sė saj. E kuptova qė m’u nxeh kurmi e u pėrskuqa… Sakaq u sulėn dy- tre civilė te kėmbėt tona.
- Po kjo? – pyeti me sens dyshues njėri nga ata.
- Ėshtė molla ime. E mbaja pėr grykė, por shkau e mė ra pa dashje, – fola unė i tronditur nga meraku se mos mė nxirrnin fare jashtė.
Mbaroi me aq. Si e morėn mollėn nga tapeti, u larguan menjėherė civilet, se nė orėn 18.00 fiks filloi ngritja e perdes sė trashė. Civilėt e shkathėt u zhdukėn pas kuintave. Vėrtet u trondita, por u ēlirova, se ajo qė ndodhi pa u hapur perdja, mund tė mė ndodhte duke kėnduar e do lija nam… Apo ē’tė lėvizur qė u bėnte krahėve Ēavja, interpreti kryesor i grupit, qė ju e njihni shumė mirė… Unė e di ē’ka hequr hunda ime, kur hapte krahėt si shkabė Ēavja…”

- Ne po pimė ēaj, se me qepė na bie erė goja, – foli njėra nga vajzat.
- Pasi tė keni ngrėnė qepė, pėrtypni ca fije majdanozi dhe arratiset era e qepės, – i sqaronte me durim Xhoxhi.
Mir u kishte thėnė edhe pėr mollė, po ku tė gjenin vajzat mollė nė atė muaj? Qepė po. Kishin mbetur ende plot nga dimri.
Ndėrkohė Xhoxhi kish marrė masa edhe pėr vete, se sipas telegramit do drejtonte e shoqėronte grupin e kėngėtareve tė reja nė qytetin e Metalurgjikut famoz. Kish blerė kėmishė e kėpucė tė reja. Edhe gravatėn ia kish hekurosur gruaja me merak.. Gati ēdo gjė pėr rrugė tė largėt.
Nėn hijen e arrės, tė pėrcjellur nga shumė nxėnės e arsimtarė, u ngjitėn njė pas njė nė autobuz.
Si ngaherė pothuaj kėnduan e bėnė shaka gjatė gjithė rrugės gjer nė qytet, megjithėse Xhoxhi u fliste shpesh qe tė mos e lodhnin grykėn me sforcime, duke kėnduarkėngė t nė tonalitete tė larta.
Sa arritėn nė sheshin “Ēerēiz Topulli” njė erė tėrė pluhur e duke ngritur pėrpjetė gjithēka gjente mbi asfalt, nuk po i linte amatorėt tė zbrisnin. Si u qetėsua paksa era, e cila pėr Xhoxhin ishte njė parandjenjė jo e kėndshme, zbritėn dhe filluan tė shkundnin pluhurin e “blerė” pa para gjatė rrugės sė gjatė e tė lodhshme.
Autobuzi qė do t’i transportonte pėr nė Elbasan ishte gati. U paraqitėn nė Pallatin e kulturės, ku i priste Shori, magazinieri i rekuizitės. Mungonin disa aksesorė tė veshjes. Mandej do t’u duhej tė sakrifikonin edhe rreth dy orė pushim, sa pėr tė ngrėnė drekėn, por s’u premtonte koha. Iu desh Xhoxhit tė binte nė marrveshje me shoferin. S’kish kujt t’i drejtohej tjetėr.
- Edhe sikur tė ishim kunguj, nuk do qėndronin kaq menefrego kėta tė kėtushmit…” – u detyrua t’i thoshte shoferit qė do t’i ēonte nė destinacion atė mbasdite.
- Pashė njė nga ata tė ekzekutivit qė vinte rrotull kėtu para njė ore, - foli shoferi qė ishte vendas. – Ndoshta juve ju priste. Do ketė shkuar pėr tė kaluar drekėn. Ju sikur u vonuat.
- Rrugė e keqe kjo jona, or mik! Sos largėsia, sos kthesat e gropat, por na mbyti dhe pluhuri. Mund tė shkohet pa u pastruar sadopak drejt Elbasanit?
- Po e lėmė nė orėn 14.30 atėherė, – i dha karar orarit tė nisjes shoferi.
- Faleminderit, i dashur! Them se do t’ia kalojmė mirė, – i tha Xhoxhi.
- Pėr kėngė vemi e jo pėr tė keq, – pasoi drejtuesi i autobuzit.
Patėn kohė edhe pėr tė ngrėnė drekėn edhe pėr t’u rregulluar disi. Dhe nė orarin e caktuar u gjendėn sėrish tek shtatorja e Ēerēizit.
Xhoxhi , si fshiu sytė e flokėt nga pluhuri, kqyri fillimisht Ēeēon hijerėndė, qė dukej se po u uronte mbarėsi. Xhoxhit iu duk se po shihte nė sytė e luftėtarit trim njė si dhimbje e trishtim. Dhe si me pavetėdijė i hoqi sytė prej shtatores dhe i zbriti ne drejtim tė hyrjes sė autobuzit, ku po rehatpheshin njėri pas tjetrit pjesėtaret e grupit. Udhėtarė tė rastėsishėm kishin zėnė vendet nga kreu i makinės.
Sa po bėhej gati tė hynte dhe vetė nė makinė, para hundėve iu shfaq njė djalosh i kuqėrrėmtė – pikalosh, i cili me njė zė tejet melankolik e gati vajtimtar, i tha:
- Shoku Xhoxhi, kam ardhur i dėrguar nga shoku N. pėr t’i shoqėruar unė pjesėtaret e grupit tuaj nė Elbasan.
- Po tani?! – foli si nėpėr tym Xhoxhi, i ndodhur krejt i befasuar.
Nuk po i silleshin nė shteg tė trurit fjalėt e duhura, pėr t’u marrė vesh me tjetrin.
Kėngėtaret ndienė se diēka nuk po shkonte dhe u grumbulluan nėpėr dritaret e makinės.
- E ē’tė them unė?… Tani kjo gjė u bė fakt… U vendos nga tjetėrkush…
- Kėshtu qoftė…Po pse? Ta dimė sė paku…
Vajzat po hynin nė thelbin e asaj grimce dialogu e njė nga njė po delnin tek dera e makinės.
- Ē’ėshtė, profesor? Do kthehemi?
- Jo, moj, jo! Vetėm unė…
- Po u kthyet ju, as ne nuk shkojmė, – foli e stėrkuqur njėra nga vajzat, qė ishte dhe mė e hedhura ndėr shoqet e tjera.
Shoferi e kishte ndezur makinėn. Kishte ndonjė pasagjer qė kish shfaqur shenja nervozizmi e padurimėsie, megjithėse edhe Xhoxhi edhe drejtuesi i mjetit ua kishin bėrė shpjegimet e duhura.
- Hajde, vendosni, do nisemi, apo jo? – pyeti qetė shoferi.
- Vajza, ju lutem shumė, uluni nė vendet tuaja e mos u mėrzitni! – iu drejtua Xhoxhi me njė tė folur tepėr mallėngjenjės kėngėtareve tė reja, qė ishin njėkohėsisht edhe nxėnėset e tij. Dhe, duke vėshtruar drejtpėrdrejt nė sy atė qė iu paraqit, vazhdoi:
- S’mė vjen keq pėr gjė, por kam shumė merak, se e di shumė mirė qė grupi ka nevojė pėr prova tė tjera. Pėrndryshe mund tė shkasė nga linja e tė kėnduarit ekzakt. Ti mund ta kesh dėgjuar, mor shok, qė sa mė shpejt mėsohet diēka, aq shpejt edhe mund tė harrohet…
- Nuk di ē’tė them, – mezi i nxori dy – tri fjalė tė tjera prej buzėve kuqaloshi.
Nė autobuz shpėrthyen ngashėrime. Disa nga vajzat, tepėr tė revoltuara, filluan tė pėrloteshin e tė kundėrshtonin hapur shoqėrimin nga njė person i panjohur.
Nėn peshėn e njė poshtėrimi tė paparashikuar dhe aspak tė paralajmeruar e tė motivuar, mbeti i tulatur Xhoxhi disa minuta dhe, si e mblodhi pakėz veten, zgjati dorėn tek sedilja e parė, prej nga mori ēantėn e vet. Drejtoi fytyrėn nga vajzat dhe mezi pėshpėriti:
- U qoftė udha e mbarė e tė na nderoni, vajza! Mirė u takofshim!
Nuk mundte tė vazhdonte mė. Ktheu kryet nė tė kundėrt, se nuk donte qė nxėnėset t’ia dallonin djersitjen e ballit dhe njomjen e syve… Si u largua disa hapa nga makina, e ndjeu mė tepėr peshėn e rėndė tė ofezės dhe, i mbėshtjellė nga tisi i njė trishtimi tė dukshėm, nisi t’i dridhej buza e ndėrkohė djersė tė ftohta filluan t’ia pėrshkonin… kurrizin sidomos. Shpirtrat e kreshpėruar dhe qepallat e pėrskuqura tė kėngėtareve rrėshqitėn teposhtė sheshit tok me autobuzin.
Xhoxhi dhe Ēeēoja mbetėn fillikat pranė shoqi - shoqit. Ēerēizi duke parė matanė nga vendlindja e Xhoxhit dhe Xhoxhin vetė me sy tė mbėrthyer tek piedestali i shtatores.
Kur autobuzi nuk dukej mė, i buisėn njė mori pyetjesh brenda vetes: Nga kush ta kem kėtė? Mirė… po pse? Bigrafia? Edhe mundet… Dosja ime ėshtė nė duar tė tyre…Burgu i tim eti, burgosja e xhaxhait, kushėriri i arratisur e i dergjur burgjeve?…,I kam shkruar me dorėn time nė autobigrafitė e “fletė – anketat”qė na kėrkonin. Tjetėr se kushėririn as qė e njoh fare…Apo mos dyshojnė gjė pėr karakterin tim? Ndonjė thashethemnajė?!… Sado qė pėrpiqej tė hamendėsonte diēka, nuk mund tė gjente dot shpjegim.

Dy ditė mė pas Xhoxhi e ndoqi nė ekran koncertin nė Metalurgjik. Zuri vend nė sallėn e madhe tė shkollės tok me drejtorin sedėrqar e merakēi. Nė atė sallė, ku ndodhej televizori “Lura” ishin mbledhur e ndiqnin programe tė ndryshme edhe arsimtarė tė tjerė, nxėnės konviktorė si dhe tė tjerė nga fshati.
Porsa filloi kėngėn grupi i shkollės, njė stepje e njė si ndrydhje nė kraharor ndjeu sakaq Xhoxhi. Vuri duart nė kokė. Ē’ishin pėrqark e vunė re ndryshimin e beftė tė tij…Ai u tjetėrsua pėrnjėherė, siē pa tė tjetėrsuar edhe kėngėn qė nisi drejt Elbasanit…Nuk donte t’u besonte shqisave tė veta dhe foli pa adresė:
- More, po ē’dreqin po bėjnė kėshtu kėto vajza? Janė nė terezi? Ē’t’u ketė ngjarė, vallė?!…
- Edhe unė po habitem, – i tha me zė tė ulet drejtor M. – Sos e dėgjuam vetėm njė herė dhe hajde. Kėtu u shkonte kėnga pėr mrekulli…
- Kėto nuk po kėndojnė, mor vėlla, por duket sikur po recitojnė e sikur i ka zėnė njeri me shufėr…. – iu drejtua Xhoxhi tė pranishmėve me njė ndjesi mosbesimi tek ēfarė po servirej pėrmes ekranit tė vogėl. – Ē’dreqin po bėjnė kėto sonte? (Se koncerti po jepej drejtpėrdrejt) Pse po e nxitojnė kaq shumė, xhanėm, sikur t’i ketė zėnė zekthi? Nga hutimi apo nga emocionet po e transformojnė kaq egėr kėngėn? Apo mos ka futur hundėt ndonjėri qė vetėm shet e nuk blen dhe ua ka katranosur fare?… Epo tė kėnduar pa nerv e jashtė kornizės sė njė polifonie nuk kam hasur ndonjėherė gjer tani… - dhe u ngrit e doli, se nuk duronte sa ta mbaronin ato kėngėn gjer nė fund.
Hyri nė sallėn e mėsuesve e ndezi njė cigare tjetėr, se ajo qė kish nė buzė sa s’po e pėrcėllonte.
Keqardhja pushtoi jo vetėm Xhoxhin por tėrė shkollėn.
Gjatė netėve tė mėpastajme gjumi filloi t’i troshitej Xhoxhit si kurrė ndonjėherė. Dhe jo vetėm vuri merak pėr ēka ndodhi , por i duhej tė pėrballej edhe me dokėndisje tė disa tė “menēurve” tė krahinės, qė vetquheshin “esnafė” nė ēdo fushė tė jetės, madje edhe nė fushėn kulturore… Ishin ata qė ēdo veprimtari qė zhvillohej nė Mesmal, e shikonin nga “Maja e Olimpit”…
…Kur u kthyen nxėnėset kėngėtare, qė nga larg e ndjenė vėshtrimin depėrtues - pyetės e tė veshur me njė cohė habie tė atyrė qė i kishin ndjekur pėrmes ekranit. Ato iu afruan pėrgjegjėsit dhe drejtorit me njė ndjesi faji deridiku tė pamotivuar nė fytyrat e lodhura nga rrugėtimi.
- Kaluat mirė? – i pyeti Xhoxhi, duke i takuar me radhė.
- Mirė, – u dėgjuan disa zėra.
- Zhvilluat prova tė tjera? – pyeti sėrish Xhoxhi nė ēastin kur ato po takoheshin edhe me shoqe e shokė tė shkollės.
- Zhvilluam por jo me “Bedelin” – foli kthyesja e kėngėve tė grupit.
- Me cilin bedel, moj? – foli i shpėrqendruar Xhoxhi.
- Me atė, pra, kuqon, qė na shoqėroi aq bukur nė Elbasan.
- Pse“aq bukur”? – pyeti duke imituar folėsen pėrgjegjėsi.
- Ai erdhi me ne gjer ku ishin dhe tė tjerė koncertistė dhe zbriti, duke u mjaftuar vetėm me njė “Natėn e mirė!”
- Domethėnė mbetėt nė mėshirė tė fatit? – pyeti drejtor M. edhe me habi edhe me mosbesim njėkohėsisht.
- Jo krejt ashtu, drejtor! Shoferi na shpuri atje ku duhej, ku na morėn nė dorėzim ata qė po na prisnin e qė drejtonin koncertin. I kishin marrė masat edhe pėr strehim e gjithēka.
- Kėshtu po, – foli i lehtėsuar drejtor M.
- Bedeli me siguri na shoqėroi, pėr tė mbaruar ndonjė punė tė vetėn, – tha marrėsja e kėngės. Si na dorėzoi, nuk e pamė mė. – Mirė qė erdhi ai person, po pse tė mos ishte me ne dhe profesori? Ne u ndodhėm krejt tė pakrah nė kėtė drejtim…
- Ashtu, ė? – tundi kryet Xhoxhi. – Sikur u pyeta se me kė i zhvilluat provat.
- Me ne punoi njė nga kėngėtarėt mė nė zė tė Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve e Valleve… Po ē’e do se…
- Tani e kuptova, – u hodh menjėherė nė sqarim Xhoxhi. Po ka qenė vėllai i Vaēes, me siguri ai ėshtė pėrpjekur pėr mirė, por duke dashur ta pėrpunojė kėngėn, pa dashur u ka larguar nga polifonia e mirėfilltė. Ju nuk e merrni me mend, moj vajza, se sa larg ishit nga ajo ēka u pėrgatit nė provat e kėtushme… E marr me mend se u ka mundur atmosfera plot kolor e ritėm e kėngėve e valleve tė trevave tė tjera, apo tė Ansamblit… S’u hedh dot shumė faj…
Bisedėn e ngrohtė e tė sinqertė tek sheshi para shkollės po e ndiqnin me kureshtje edhe disa djem qė ishin pjesėtarė tė grupit polifonik tė tė rinjve tė shkollės, qė fituan menjėherė emėr tė mirė me aftėsitė e tyre nė interpretim tė folkpolifonisė vendase e tė ēdo treve labe.
- Ehuuu, ku kėtu e ku atje! – iu drejtua marrėses kryesore njėri nga ēunat.
- Nuk kishim se si ta kundėrshtonim artistin e njohur, – tha hedhėsja e kėngės, e cila, nga mėnyra se si u kėndua atje, kishte dalė fare nga roli…
- S’do mend, – ndėrhyri qetė dhe dhimbshėm Xhoxhi . - Ai nuk ėshtė njė person sidokudo. Por edhe tė pėrpiqeshit disi me takt, pa ofenduar personalitetin e atij, kish mundėsi ta ruanit sadopak origjinalitetin tuaj… Se nė fund tė fundit nuk do bėnit ndonjė mėkat. Pėrkundėr.
Xhoxhi u shkėput ca hapa prej grupit tė vajzave dhe hodhi poshtė bordurės sė oborrit bishtin e cigares. Mandej, duke u kthyer pėr tė hyrė nė shkollė, u mori erė disa trėndafilave tė porsaēelur e plot aromė.
xxx
Sa herė qė takoheshin pėr arsye pune Xhoxhi me “kuqon”, nėpunėsin e kuadrit tė Komitetit Ekzekutiv tė K. P. Rrethit, tek tė dy ndizej ai ēasti i mistershėm tek hyrja e autobuzit… Dhe pėrvidhej nė memorjen e secilit ajo diēkaja jo e kėndshme atje nėn vėshtrimin e Ēeēos, i cili dukej se shkėrmoqte gjithė intrigat qė mund tė sajoheshin pėrreth tij.
- Kam njė bindje, se nuk do tė tė vinte zor tė ma ēelje zemrėn, – i tha njė mbrėmje Xhoxhi nėpunėsit tė kuadrit, teksa po pinin nga njė kriko birrė.
- Mė dėrgoi shoku X. pėr t’i mbaruar njė punė tė tijėn. Besoj se s’ka nevojė pėr hollėsira…
- Nu do ishte keq tė mė sqaroje qė atė ditė. Tė pėlqeu dhe ty tė bėheshe “bedel”…
- Jo, pėr ideal! Por…
Gjergj Durimit edhe nė ėndrra i shfaqeshin si liliputė bedela dhe intrigantė tė “thekur”, qė nuk dinin tė ecnin normalisht, por shkarrzeheshin tė tulatur e si makiavelė nė sheshet e rrrugėt e kalldrėmta tė qytetit gri…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:27

SINFONIA E GĖRMAVE

12 VARGJET E MIA
Lodhem, duke qėmtuar tė ardhmen.
Fle nė shtratin e Arushės sė MADHE.
Zgjohem nga tringėllima e kristalit tė ėndrrave.
Lahem nė dushin e rrezeve diellore.
Krihem me dedėzat e pyjeve halore.
Vishem me kėmishėn e pėrgjakur tė Krishtit.
Udhėtoj sforcuar midis shpresave dhe hiēit.
Ēlodhem mė sė tepėrmi duke punuar…
Jshtė bezdive portokollare kam dashuruar.
Jetoj nėn pėrkujdesjen e Engjėjve.
Do vdes me shterimin e ėndrrave…
Ringjallem nė sinfoninė e gėrmave…

PĖR ZOGJTĖ E ATHINĖS BRENDA KAFAZESH

Babnoj pėrkohėsisht
nėn rrafshin e tokės.
Veten e ndiej si nė pyll.
Ballkonesh zbresin zėra joshės
nga tri kanarina dhe njė bilbil.

Atė qė s’e bėjnė dot tė zotėt tuaj,
me plot pasion e arrini ju.
Ēlodhni tė lodhurit e huaj
dhe mua tė sėmurin
gjithashtu.

Athinė, maj1998
VALLJA “ĒALTHI”
(Mall e respekt pėr kėngėt e vallet tradicionale zagorite)

Valle gjyshesh
– vallja “valė-valė”.
Tok u lidhi
si gjerdan,
moj vajza!
Hidhnit hapat
shtruar
dalngadalė.
Tundnit futat
me llambro,
rruaza.

Rrotullonit,
vajza
bukuroshe
vallen
zagorite
tė kėnduar.
E mbi kokė
shamia
fluturonte
mbi fustanin
gjer nė fund
lėshuar.

Kraharori, eh, sa u kish hije!
Me gjerdane edhe plot qindisma.
Fekste xhokja – punuar me shije.
Me xhufka kėpucėt llusrtafina.

Ē’emra mban, o valle stėrgjyshore?
“Ēalthi”, “Vendēe”, apo “Valle sustė”?
Nėpėr festa e festivale u drodhe
Hej, mbi maja gishtash leht’ e butė.

Sa kėrcenin ty, harronin hallet.
Thekshėm kur kėrcenin nėpėr dasma.
Nuset mbushur fjongo e lule alle
ndiznin dyshemetė me dėrrasa.

A mos, vall’,
po humb
sot vallja ēalthi?
Mos po shuhet,
Heshtaz
nė harresė?
O, ē’mėkat
pėr perlat
qė humbasin!
Ringjallu,
moj valle,
pa vonesė!

1998


TĖ MUNDJA

Tė mundja,
tė izoloja ēmenduritė e motit,
nė ēdo skaj
tė larushanes
botė

Tė mundja, tė ēimentoja
midis njerėzve
dashurinė e Zotit;
tė shmangia
ēdo divorc.

Tė mundja
tė hiqja nga ēdo skutė
qoftė dhe njė predhė
apo minė.
Tė mblidhja
yjet tufė
mbi ēdo errėsirė.
Tė shndėrroja
armėt ēnjerėzore
nė lodra fėmijėsh.
Tė shpėrndaja
mirėsi hyjnore,
ngado
gjer nė finish.
Eh, tė mundja!

1997
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:28

HEDHJA E ZAREVE
(Roman nga Jorgo S. Telo)

(Fragment I)

- M’u lodhėn sytė jashtėzakonisht, Sotiraq! – iu drejtua Gjergji mikut prej qyteti. U bė gati tė fikte kompjuterin.
- E sigurove materialin qė hodhe? – doli zėri ģ merakosur dhe pyetės ģ mikut.
- Sigurisht, - tha Gjergji dhe u ngrit tė dilte prej dhomės.
- Tė tė shoqėroj? – shfaqi gatishmėrinė mysafiri kaēurels e simpatik.
- S’ka problem. Nuk vonohem. Mos u mėrzit!
- Te dal unė? – e pyeti Ksanthi.
- Besoj se s’ėshte e nevojshme. Qetėsohu.
Nė njėrin cep tė oborrit tė shtruar me ēimento Gjergji u rrėzua rrezikshėm. Ra aq keq, sa koka iu pėrplas lemerishėm tek njė qoshe e gurtė muri-dere. Pasthirrma e vetvetishme dhe e dhimbshe “Ooooh!” dalė prej llahtarės, nxori nė oborr sė pari gruan qė po dremiste (pas disa punėve ne kopshtra) nė dhomėn poshtė. Thirrja e dėshpėruar me fjalėt”Ē’mė bėre, Gjergj?!” nxori nga dhoma dhe mysafirin qė ishte nė dhomėn lart.
Ai zbriti me ngut shkallėn, ashtu me ēorape, siē ishte brenda.
- Mos bėrtit! Nuk kam pėsuar gjė! – iu drejtua ģ plagosuri Gjergj sė shoqes, me merakun se mos griste sėrish faqet si disa vjet mė parė…Ai ģ fliste asaj kurajoz, por nuk po e shihte veten si ishte mbuluar me gjak te freskėt e mbivetullėn tė hapur si shegė e ēarė. Gjakun, qe po ikte vrushkull, e ndali sakaq Sotiraqi. Ai nxori rrufeshėm njė kartopecetė tė papėrdorur nga xhepi. Ia vendosi mbi plagė, tė mos vijonte gjakrrjedhja. Zėrin tėrė ankth tė Ksanthit e dėgjuan fqinjėt.
Vėlla e motėr ia behėn sakaq brenda oborrit.
Mezi e ngritėn Gjergjin me peshė tė rritur nga jeta e stėrgjatur spitalore. E ēuan nė dhomėn poshtė. Gjergjit ģ dukej sikur po vetėtinte qielli nė tė kthjellėt.
-Ti ke shpėtuar nga vdekja nė fije tė pėrit sot, mor burrė! – u dėgjua zėri ģ Ksanthit ģ sapo ēliruar prej makthit tė disa minutave m parė…
- E kuptova qė kisha mbetur gjallė, ndaj tė fola, moj e gjorė! – u shpreh si nėpėr dhėmbė Gjergji. Sa u rrėzova, vura dorėn nė balloren e djathtė, ku ndjeva mė tepėr dhimbje.Vėrtet m’u mbush dora me gjak, por, ama, kuptova qė trutė nuk ishin hapur; ndryshe nuk do kisha logjikėn e domosdoshme tė kontrolloja veten e mė pas te te flisja ty…
- Mirė, boll! Ē’ndien tani? – pyeti Sotiraqi me njė ēehre te prishur e fytyrė ngjyrėlimoni.
- Dhimbje dhe aq… Jam mėsuar me dhimbje unė…Tani kam merakun e gjakrrjedhjes e tė tėtanozit, pa vdekjen do ta lodh, sa tė mėrzitet me mua… Kushedi, ndoshta heq dorė pėr ca kohė… Ju lutem lajmėroni tė vijė Koēinia sa mė parė. Tė marrė me vete dhe sendet e urgjencės e kapsa pėr qepje. Ja qė m’u desh ta bėja dhe kėtė provė…!
- Ē’provė? – pyeti e shoqja dhe disa zėra njėherėsh.
- Hė, provė nėse nė kėtė vapėsirė daljebehari ėshtė pjekur ky bostani im, apo jo… - u pėrgjigj Gjergji, duke treguar kokėn e vet me dorėn e saktė. – E ē’provė tjetėr? Mos harro, grua, se unė e kam korruptuar vdekjen: ģ kam dhuruar ēdo fėlliqėsirė qė mund tė mbajė njė organizėm… Kompromise, de… Nuk ka ē’ģ duhet Qoftėlargut njė ģ sėmurė si unė…
Fytyrat e zbehta tė tė pranishmėve tė sapo rritur ne numėr, u qeshėn si me pahir prej atij humori tė improvizuar nga ģ aksidentuari nė atė situatė tragjike… Tjetėr Gjergj shihnin e tjetėr Gjergj dėgjonin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:28

HEDHJA E ZAREVE
(Roman nga Jorgo S. Telo)
Fragmenti II


Nga DITARI

18 tetor 1995:
Mot ģ pėrshtatshėm nė njė ditė sublime pėr jetėn time tė troshitur nga idhnimi fizik e makthi shpirtėror. Mes nesh sot ne nė spital u gdhi dhe Gori, vėllai ģ Ksanthit. U shtri nė dysheme mbi ca shtroje tė mbledhura nėpėr pacientė tė ndryshėm. Sot operohem…
(Kėtu ndėrpritet tė shkruarit nė faqen e ditarit tė pėr tė kaluar nė ditėn pasardhėse)
19 tetor:
Kur mė doli plotėsisht narkoza, kėrkova tė mė sillnin orėn e dorės, protezat dhe bllokun “Ditari”, ku vėshtirė e me shkrim tė madh e mjaft tė keq po hedh:
Sapo mė transferuan nė repartin e ri tė mikroneurokirurgjisė, godinė shtesė e Neurologjisė. Ģ pari veprim ishte qethja e rruarja me brisk e krejt kokės nga po ai brber qė ma kreu kėtė proces edhe nė tetor 1992.
Nė korridorin jashtė …sėrish shumė nga fytyrat e njohura. Kanė marrėrrugetim tė gjatė per te ardhė posaēėrisht pėr mua. Ndoshta me mendėsinė se po mė shohin pėr tė fundit herė syēelė.
Ēdo operacion konsiderohet si punė shorti… Ose… Hajde gjej ē’kam une brenda grushtit te mbyllur…!
Mė pranė meje vazhdojnė tė jenė Ksanthi, Petriti, Tomi e tė tjerė. M’u desh edhe kėtė herė pėrsėritja nė latinisht e shprehjes “Alea jahta est.” (Zaret u hodhėn) dhe ģ pėrshėndeta me dorė.
Nė parasallė mė ngritėn me zor tė dukshėm dy-tre infermiere nė njė shtrat tė ngushtė e tė lartė me rrota.
Pėr dy minuta e pashė veten nė sallėn e operacionit. Krejt ģ vetėdijshėm ģ hodha njė vėshtrim atij mjedisi tė mbushur me aparatura gjithfarėlloj. Zerin e Profesorit e njoha, teksa po u jepte disa porosi asistentėve pėr njė tjetėr pacient qė sapo kish pėrfunduar nga ndėrhyrja kirurgjikale.
- E bėtė gati Gjergjin? – dėgjova pyetjen e Doktor Petrelės nė adresė tė Orestit anestezist e disa infermiereve qė merreshin me mua.
- Pėr pesė minuta gati jemi, - ishte pėrgjigja e Orestit. Ai, pa ma dhėnė ende narkozėn, bėnte shaka me mua, sikur tė isha mė ģ sakti brenda atij mjedisi tė frikshėm. Ndėrkohė anestezisti vepronte me shkathtėsi e saktėsi nė rrėzėn e kofshės sime tė djathtė, pėr tė mė fiksuar agen-flutur. Ajo do tė shėrbente gjatė operimit e mė tej pėr serumin, me ē’mbaja mend nga operacioni ģ parė. Mjekun tjetėr qė ndihmonte Orest Gjinin nuk e mbaj mend me emėr. Mund tė ketė qenė Vasoja. Tani qė mė ka dalė narkoza kujtoj si nėpėr tym se ky mjek bėri goxha llafe me njė nga infermieret (ndoshta me kryeinfermieren). Zėnka me fjalė arriti gjer te pėrdorimi reciprok ģ epiteteve “debile!”; “debil je vetė!” e tė tjera. Ishte njė si ngutje pėr tė mos u nxehur Profesori qė kish kėrkuar gatishmėrinė e mjeteve tė punės…
E durova si unė e di… sėmbimin e nxjerrjes sė venės nga trupi nė rrėzė tė kofshės…
- Gati gėrshėrėt? – kumboi sėrish zėri ģ Profesorit. Ai u afrua njė grimė pranė meje dhe u largua sėrish, sikur tė ish kujtuar pėr diēka tjetėr. E dallova saktė si ishte veshur: me kapuēin e blertė si biēim plasmasi rreth kokės. Vetėm njė pjesė e fytyrės ģ dallohej. Sytė e qeshur ishin fshehur pas syzeve optike.. Kish fiksuar dhe maskėn mbi gojė e hundė. Po shtrėngonte mė fort dorezat nė duar.
- Gėrshėrėt e Jashargjilit? – mė doli vetvetiu pyetja nė atė gjendje tė shtrirė siē isha.
Nuk e di, se si e pse m’u kujtua njė faqe revistes sė dikurshme “YLLI”, qė e kisha lexuar me kėrshėri gjatė gushtit, kur isha kthyer nė shtėpi, para se tė shkoja nė Janinė pėr tė bėrė kontrollin nė “skaner”. E dija kush do mė operonte; ndaj atė fletė e grisa dhe e mora me vete.
Nė tė ishte njė shkrim i Mentorit, njė foto e tij me Venturėn italian, neurokirurgun turk Jarshargjil dhe diēka pėr arsimimin pasuniversitar dhe specializimin e vetė Profesorit nė Francė
Unė isha mbuluar me ēarēafin e bardhė. Fleta e revistės ndodhej nė njė nga xhepat e xhaketės qė kishim lėnė nė dhomėn e shtrimit. Ta kisha me vete edhe mund tė kaloja nė shaka duke ia treguar atij qi kish nė dorė jetėn time. Megjithė gjendjen e ngarkuar emocionale qė kish para ndėrhyrjes nė kokėn time, do tė ma pranonte shakanė pėr hir tė afinitetit qė kishim krijuar disa muaj me njėri – tjetrin…

- Edhe kėto ģ ditke?! – pyeti ģ ēuditur Oresti.
Disa infermiere qeshėn me zė.
- Nevoja tė nxit tė zgjerosh dijet, duke gėrmuar, - fola me zė si tė mekur.
Ende po dalloja se si po mė “prangosnin” kokė, kėmbė e duar. Nuk mė lejonte ēarēafi dhe koka e fiksuar si nė morsė qė tė shihja mė tepėr. Mbi fytyrėn time mbi gjysmė metėr largėsi qėndronte stoik “prozhektori – saē” (S’ia mėsova dot emrin shkencor edhe mė pas kėtij aparati, qė simbolizon mė sė shumti sallat e kirurgjisė gjithandej.) Nuk pata kohė tė numėroja sa llampa verbuese kishte ai “saē” dritash, mbasi njė tjetėr aparat u avit drejt fytyrės sime, duke ma zėnė krejt pamjen. Mė tej nuk ndjeva kurrgjė…
…………………………………………………
…Nuk di sa zgjati koha nga hyrja nė operacion e gjer te rikthimi ģ ndijimeve fillestare nė fazėn e “Ringjalljes” sime tė dytė. Si nėpėr tym mezi ndieja pickimet e tė thirrurat shumė herė tė emrit tim nga ana e reaminatorit Orest. Ģ ndieja tė ashpra pickimet. Me jepnin goxha dhimbje ato pickime alarmuese. Synonte mjeku tė mė nxirrte nga gjumi pėrhumbės prej narkozės. E kuptova kėtė situatė, se m’u kujtua qe e kisha njė pėrvojė vetiake…E kuptova qė po zgjohesha pas operacionit dhe qė kisha mbetur gjallė. Pėrpėlitesha nė shtrat me ndjesinė e tejskajshme tė tharjes sė gojės. Fillova tė kėrkoja me lutje ujė dhe amita. Mė gėnjenin me dy lugė tė vogla e iknin.
- Hapi sytė, Gjergj! – bėrtiste Oresti.
Doja e doja t’ģ hapja, po s’mundesha…
Mė pas ai zė ģ njohur u largua prej meje. E dėgjova sėrish disi mė larg: “Suzana! Suzana! Hapi sytė, Suzana!”
Atėherė pėrmblodha forcat dhe ģ hapa sytė. Nė fakt m’u ēelėn kur deshėn vetė.
Jashtė ishte errėsirė. E kuptova nga ndriēimi ģ fortė i dritave brenda dhomės. Gjendesha nė raminacion. Dėgjohej periodikisht aparati qė tregonte pulsasionin e zemrės sėsaj vogėlusheje qė e quanin Suzana. Kuptova qė ende nuk po ģ dilte narkoza. Ende ne gjumė. Apo nė gjendje kome. Nga ta merrja vesh? Duke hedhur vėshtrimin nga dera e shamtė, vura re njė paciente tė re. Ajo klithte vazhdimisht e kėrkonte tė pinte ujė.Madje hiqte me vrull mbulesėn e mbetej pothuaj nė njė lakuriqėsi tė ndyrė…Ktheja kryet nga ana e dritares. Te muri pėrballė ndodhej njė sģ ato hapėsirat midis mensės e sallės sė ngrėnies; pra njė dritare horizontale me xham. Matanė saj ishte njė tjetėr pacient. Edhe ai ģ porsa dalė nga salla e kirurgjisė. Ishte mė ģ ri se unė dhe tepėr energjik. Dukej qė kish ndėrhyrje tė lehtė e se tumori nuk e kish rėnduar shumė para operimit, siē ka ndodhur me mua…Djaloshit pėrballė ģ qėndronte e ėma pranė.
- Po mua pse nuk m’ģ lejojnė tė mitė brenda? – pyeta me ngashėrim kryeinfermieren e papėrtuar Zoicė.
- Nuk na lejonė shefat, pa jo se s’dua unė, - mė tha ajo.
Kur hyri Ksanthi me Petritin, me Lefterinė e mė pasi Berti me njė kushėri nga Tirana, nuk e pėrmbajta dot veten Rashė nė ngashėrim, e dėnesė sa u mbyta ndėr lot… M’u kujtua qė po ai kushėri kryeqytetas ca ditė mė parė mė kish takuar duke mė zgjatur ftohtė vetėm dy gishtrinjtė e zgjatur para, sikur ruhej se mos ģ ngjitja zgjeben… Sot u pėrkul e mė puthi nė prani tė tė tjerėve qe kishin mundur tė hynin me mjaft tė lutura e… “Mos ndoshta ģ shkon ndėrmend se po mė puth pėr herė tė fundit, teksa po mė sheh nė kėtė gjendj prej meiti?” pyeta veten ne ato ēaste pėrlotjeje tė pandalshme. Prapamendimet e lindura brenda trurit tė “kashaisur” ģ mbajta pėr vete… “Unė do rroj. Do t’ia hedh dhe kėtė herė”murmurita dhe, si u pėrgjigja e piva ca lugė amita, fshiva lotėt e rashė nė qetėsi. Kur u larguan vizitorėt, provova kėmbėt e dorėn, sa e si lėviznin. Mė dhanė shpresė pėr mirė. Reagonin. Kjo ndjesi m’ģ hapi me mirė sytė.
Sipėr kokės mė tė djathtė dallova stativėn e serumit e lėngun qė pikonte ritmikisht. Mė pas ndjeva djegie tė fortė nė rrėzė tė kofshės. Mendova se mos shkak ishte katoteri qė ndoshta nuk e mbante urinėn e shumėfishuar prej glukozės sė shumtė qe po marr nėpėrmjet venave. Hedh njė vėshtrim tė vagulluar nėpėr dhomė. Vetėm fare. Shoh ditarin nė tryesėn nė tė majtėn time. Kėtej ėshtė dhe dritarja. E marr dhe hedh me ngut kėto mbresa tė freskėta. E lė pak bllokun e hedh sytė nga dera, me dėshirėn e ardhjes sė shumėpritur tė njerėzve tė mi tė dashur ose tė Profesorit. Tej xhamit Ksanthi me pyeste me lėvizje kuptimplote tė dorės: “Si je?”.
M’u rikthye ngashėrimi e dėnesa.
Si teli ģ hollė ģ violinės mė janė bėrė telat e shpirtit…
Pasoja tė pritshme, qė nuk mė habisin.
Ģ bėj shenjė djaloshit mustaqelli matanė dritares hrizontale: Je mirė?
Mė dha tė kuptoja se ndihej mirė.
M’u pastrua mė mirė shikimi. Kundruall meje u avit njė infermiere bukuroshe fytyrėqeshur.
- Si je, Gjergj|? - ,mė pyeti, sikur tė njiheshim prej kohėsh. Ka njė zė tė ngrohtė shėrues.
Nga qė ģ ka buzėt me buzėkuq iu drejtova:
- Gjendja ime nuk ka nevojė pėr koment, zonja…!
- Lira. – plotėsoi ajo.
- Tė lutem, lejojeni gruan time tė hyjė!
- Ja, se po vjen kryeinfermierja Zoicė.
Hyri Zoica.
- Ē’thotė Gjergji? – hodhi pyetjen ajo nė vetė tė tretė.
- Ē’tė thotė? – fola unė nė tė njėjtėn vetė gramatikore. – Dyshon se mos nuk e ka fare katoterin.
Po ģ jepja bisedės njė sens humori.
Kryeinfermieria ģ hodhi njė vėshtrim pyetės Lirės. Mė ngritėn pak ēarēafin.
- Katoteri nuk ka lėvizur, - mė tha Zoica.
- Ndoshta, po unė kam djegie tė forta dhe ndihem ģ lagur komplet, - fola me vėshtirėsi.
Mė pas u verifikua se kish shkajtur agia-flutur e serumit dhe glukoza kishte marrė shalėt e mia Pra, ishta glukoza qė mė pėrvėlonte e po mė lagte. U njoftua urgjent Oresti. Ai bėri menjėherė riparimin e filloi tė shakatonte me dashamirėsi me mua, duke mė sjellė tė fala tė freskėta dhe nga Ilia Laska, (miku ynė ģ pėrbashkėt).
- Po kofsha e majtė pse po m djeg kaq shumė? – e pyeta.
- Tė kemi marrė pak material pėr lėkurėn e kokės, - mė shpjegoi ai.
E pabesueshme, por e vėrtetė.
Kur mbetem vetėm e hedh vėshtrimin nėpėr muret e dhomės Mė formėsohen imazhe nga mė tė ēuditshmet qė mė trembin e mė kredhin nė mendime ogurzeza… Mė sajohen gojė tė hapura me buzė tė trasha qė vėrdallosen nė hapėsirėn boshe tė dhomės; kurse njollat e mureve shndėrrohen nė figuorina lėvizėse si nė filmat vizatimorė… (situata vampirėsh) !!
Pėrndiej njė tė keqe mė tė madhe: “Mos janė simptomat e ndonjė sėmundjeje psikike nė trokitje?” – them me vete dhe benda trurit tim te plagosur pėrtyp dhimbshėm situatėn qė mė shkakton makth tė pashembullt…
Shoh orėn. Ka mbėrritur mesnata. Kaq pėr sonte. E lė bllokun mbi tryezė, ku gjenden njė sasi barnash Jane barna tė shumta qė ua di emrin. Madje ģ kam shkruar nė faqen e pasme tė kapakut tė bllokut – ditar, qe me ka shoqėruar nga pavijoni nė pavijon….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    16/9/2010, 03:28

Poezi nga vėllimi “KLITHJA E YJEVE”


UNĖ DHE SHQIPĖRIA

Ma helmojnė shpirtin dhimbjet e mia.
Nė simbiozė janė me dhimbjet e tokėlindjes.
Pėrpiqemi sė toku unė dhe Shqipėria
jo me pak dhimbje
tė dalim prej dhimbjes…

U DASHKA
Sa kohė mund tė rrjedhė kėshtu:
Kryeulur nė batak zhgėnjimi?!
U dashka tė ulet Zoti mes jush
gju mė gju;
T’ua ndezė dashurinė nga fillimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Jorgo Telo    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Jorgo Telo
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: