Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Jonida beqo

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Jonida beqo   16/9/2010, 02:51

Letra.

E dashur Linda!

Na isha njehere une
por tani perngjaj nje kacek vere
qe ne trysni te molepsjes kombetare,
leshoj si tapa ne tere kulmet e botes,
ne trajektoret me kaotike miqte,
teksa nga te carat gjigande,
rrjedh e kuqe,e lenduar,
vetja.

Giti,zemer
E di qe te mungoj sa liqenet e Zvicres,
zemra me rigon shi te nxehte
si ijet e shpuar te qiellit te Tiranes,
prej amatore histerike bajonetash.
E di qe te mungon Shqiperia,
tek e fundit e kemi dashur gjithnje
edhe pse ajo kryenece
kurre s'diti te doje vetveten!
Pse e duam,Giti,pse?"
Per parafabrikatet konstante,
apo per kioskat qe gelltiten shatervanet?"
Per miqte qe gjuhetrashen me mariuane,
apo per ata qe iken,nga syte kembet?"
Mos qofte e thene ta duam thjesht,
per hir refleksi te kushtezuar
percjelle vetiu, si grup i gjakut.

Mos qofte e thene"
por nje dite do ta kuptojme padyshim,
perse na rriti si zogjte e sorres
qe degedis pasardhjen ne fole te huajsh.

Mbase nje dite,
do te na e thote patjeter"
perse na derdhi rruzullit, si flori i zhvleftesuar...

Marin vellai"
Mos me kerko te te shpjegoj c'ngjet,
as une vete nuk e di"
Te gjithe jane kunder te gjitheve,
te gjithe jane frikacake,si ne zanafille.

Si mure mesjete u shemben eterit",
rrenojat e tyre na zune nen vete:
Po na marrin frymen"

Marre nga libri me poezi,Trupi im s'me nxe"....(Jonida Beqo)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jonida beqo   16/9/2010, 02:52

Jonida Beqo (Vogli), ka lindur nė Tiranė dhe jeton nė Atlanta, GA. Ka shkruar tre libra me poezi si dhe publikime antologjike nė Shqipėri. Nė vitet e fundit ka filluar tė njihet si poete dhe nė zonėn jugore tė U.S. ku dhe ka jetuar qė prej vitit 1998. Jonida ka mbaruar studimet pėr teatrėr nė Universitetin e Albamas, nė Birmingham. Nė 2001 ajo krijoi 'Lighthouse Productions', kompani e pavarur teatrale e cila krijon publikime pėr edukimin dhe zhvillimin e komuniteteve nė krizė. Nė pranverė tė 2004 ajo ka marrė ēmimin 'Dell'Arte Diversity', tė dhėnė nga Festivali i Teatrove tė Kolegjeve Amerikane si dhe Qėndra Kennedy. Ky ēmim ju dha pėr origjinalitetin e pjesės teatrale 'Sinners and Saints: The Women I know', tė cilėn ajo e shkroi, drejtoi dhe interpretoi vetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jonida beqo   16/9/2010, 02:52

Nuk kerkoj nje vete qe s'jam une,te mbarsej shtatanike
ne endrren te tjeterkujt.

Do te behej makth...

-------------------------------------------------------------------------------
Nuk kam frike te lind,nuk kam frike te vdes,
me tmerron hendeku,qe teret ne mes..

--------------------------------------------------------------------------------
Hena turravrap,hapesirash i leh qenit"
qiellin kaperdijne babezitshem re.
Sa e krisur kjo epoke e dreqit
sot,as trupi im s'me nxe"

Shkeputur nga i njejti vellim me poezi, i poeteshes Jonida Beqo..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jonida beqo   16/9/2010, 02:52

Histori.

Capishte e ashper
thembra te ngrena
thellim pergjumes
e ardhme shterpe

Fryn nga anet tona...
-----------------------------------------------------
Shqiptaret

Popull i nginjur nga hijet e se djeshmes
qe stergjaten deri tek e pasnesermja...
-----------------------------------------------------
Je nje pus i thelle,i thelle
por i eshket..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Jonida beqo   16/9/2010, 02:52

Te ndjej.

Tani te ndjej si apandesit
me ty a pa ty,njelloj e semure
me ty a pa ty,njelloj e shendoshe

Tani te ndjej smog
me diell a pa diell,njelloj me koll
me diell a pa diell,njelloj ndjell lot

Tani te ndjej,
te ndjej a nuk te ndjej,te ndjej njelloj
te ndjej a nuk te ndjej,s'te ndjej njelloj..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Jonida beqo   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Jonida beqo
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: