Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Irfan Bregu

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Irfan Bregu    16/9/2010, 01:48

Kjo vjen era det
Irfan Bregu
Marre nga libri: Bethlehemi I Lirise

Dikush sapo degjoi ne radio,
Se ne jug kish plasur e s’ epej nje proteste
E fuqishme, qe s’ epej, nuk ndalej,
Tha ashtu thjesht :
- Kjo vjen era det.
Kjo shkul edhe malet!

Janar 1997
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Irfan Bregu    16/9/2010, 01:48

Mbremje Maji
Irfan Bregu
Marre nga libri: Bethlehemi I Lirise

Rri ulur anes trotuarit,
Mes duarve mbaj

Duart
E njeriut qe dua,

Pa vezhguar te tjeret,
Ne kete mbremje nje Maji.

Une dhe ajo, te lire si fije bari,
Pa pasur ne koke asnje pike te erret.

Dhe te merzitur dhe te varfer dhe te lodhur,
Po per asnje dore tjeter nder mend nuk na bie.
Dita iku, sic hedhin me makine te Komunales

Nje qen te ngordhur.
Dhe te dy koke me koke brenda heshtjes!
Asaj me s’I flihet,

Brenda zemres sime shtrihet.
Dhe te trishtuar dhe te qeshur,
Te dy te kredhur brenda dhembjes se dashurise,
Qe vetem e tille ne kete mbremje mund te ishte…

1 Maj 1992
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Irfan Bregu    16/9/2010, 01:49

Monolog I nje te perndjekuri
Irfan Bregu
Marre nga libri: Bethlehemi I Lirise

S’di c’te them I ziu,
Prita se mos zbardhi.
Njeriu nga njeriu
Sec u nda nga gardhi.

Spacin dhe QafeBarin
Hoqa une I shkreti,
Jo te rrije gomari
Ne nje zyre shteti.

Si vajti kjo pune?
S’po e marrim vesh!
Kush ishte spiun,
Buza prap I qesh…

Nje demokratshtires
Kujt nuk I ve bishtra?
Ca kepucelepires
Behen dhe ministra.

Prita se mos ngrihej
Kenga e Bilbilenjve,
S’besoja se vinte
Koha e maskarenjve…

Maj 1995
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Irfan Bregu    16/9/2010, 01:49

Pushtetari dhe une
Irfan Bregu
Marre nga libri: Bethlehemi I Lirise

Nje mik me tha: si nuk ke frike
Nga ai qe ka aq shume pushtet?
C’te bej, I them, kur ndiej nje thike,
Dikush me fut doren ne xhep?..

Ai ka dhembin pushtetor,
Si ujku nduk, kudo qe vemi.
Dhe une penen e kam ne dore,
Ashtu si briret qe ka demi…

Prill 1993
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Irfan Bregu    16/9/2010, 01:50

Diktatori I dyte
Irfan Bregu
Marre nga libri: Bethlehemi I Lirise

Mora goditje nga diktatura e pare,
Rashe,
Buken s’ma hoqen nga goja…
Po diktatori I dyte ish I marre,
Ne vend te bukes,
Na ushqeu me gezhoja…

Dhe, dashje pa dashje, u bera kacak,
Therrisja per vdekjen e tij neper shtigje.
Diktatori qenkish I eger e dinak,
Pa fre, goditi atje, ku shpirti na digjet.

Na vrau familjet, ku s’jane shperndare,
Larashet ulkonja na I la para deres.
Se diktatori I dyte ish I marre,
Ne vend te bukes,
Filloi hante njerez…

Mars 1997
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Irfan Bregu    16/9/2010, 01:50

Disa peme flasin
Irfan Bregu
Marre nga libri: Bethlehemi I Lirise

Disa peme flasin
Se duke I copetuar
Panjerezisht.
Kur te vije dimri

Dhe te fryje era
E te beje balte e te sjelle plehra,
Te vije pranvera e vera,

Me tym e pluhur,
Rere e te tjera,
Te perplasen te dera…
Disa peme flasin

E akuzojne mendjet e mjera,
Qe I prene ashtu panjerezisht,
Pa kur te vije dita,

Dine si te flasin,
Do te akuzojne fort mizorisht;
Ne vend te fjaleve, po na perplasin
Malarje, tifo, kolera…
Dhe ne do te plevasim

Mbi pluhra, tymra, rere e plehra

E baltra te zeza…
Disa peme zune te flasin:
C’te beje korba! C’te bej nata?!
Po dergjet Atdheu mbi shkarpa…

Janar 1993
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Irfan Bregu    16/9/2010, 01:50

Te perditshmen
Irfan Bregu
Marre nga libri: Bethlehemi I Lirise

As une,
As ai
Nuk jemi skllever.
Kurse ty
Te duket sikur te kjo treve
Je zoti yne
E pret per ty qe te kendojme nje Te deum.

Per ne ti je
Si perendi e vdekur,
Qe s’ke as lutes,
Po nuk ke as tempull…

Nga ti nuk presim
Qe buken e perditshme te na falesh.
Ne kemi te sigurte dhe te nesermen.
E perditshmja eshte
Qe te te shkulim ty
Dhe te te flakim si nje dhemballe e kalbur…

Korrik 1997
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Irfan Bregu    16/9/2010, 01:50

Mes valeve te detit

Mes valeve te detit, e dashur, paske ardhur
me syte si lauresha, me krahet shkume e bardhe.

Ne krahe te rrembeva, me krahe me mbulove.
Sa endrra djalerie te reja sec me zgjove.

S'me ndenje gjate ne duar, nuk di sesi te humba,
ashtu sic vjen e iken e tretet fare shkuma.

Humbet e te kerkoj ne bregun pa njeri.
Mes valeve te detit, e dashur, shfaqesh ti...

Vlore, 19 Gusht 1986
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Irfan Bregu    16/9/2010, 01:50

Gezim dhe trishtim

Kur ti rri prane meje,
oret me duken si femije qe me ikin nga duart,
sikur qindra zogj me kendojne neper deje...
Sikur shkel mbi bar te ri, te vesuar...

Kur ti je ende shume larg,
gjer te vish, oret calojne si pleq,
tek te cilet shfaqen tromboza ne gjak...
Oret sikur ecin mbi qelq...

Dhe nga gezimi dhe nga trishtimi,
ashtu me merret fryma, sa keq!
Here behem si femije,
here bej shoqeri me pleq...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Irfan Bregu    16/9/2010, 01:51

Kush luan me parane

S'jam platonik, po flake epikurian,
pa c'ka se s'kam parfumra, as shishe vere...
Te dish nje gje: kush luan me parane,
t'i bene edhe gjinjte si levere...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Irfan Bregu    16/9/2010, 01:51

Kthimi
Kurgja s'mujti me e hutue
tui ba rruge per vend te vet.
---Ndre Mjeda


Tre dimra jam larguar,
u ktheva te ky prak,
sikur pas tridhjete vjetesh
po kthehem ne Itake.

Une s'jam Odhiseu,
qe u nisa per Helenen.
Atje te Lindje e Largme
si arme pata penen.

Kur shkova atje larg
tek vendi qe e doja,
shpesh lutesha me vehte
mos binte posi Troja...

Njeqind sirena njeheresh
ndieja ne tym e dallge,
po une si Odhiseja
kisha vec nje Itake!

Me gurin tend nen koke,
me balten tende ne gji,
sikur pas tridhjete vjetesh
po kthehem, Shqiperi...

Larg teje i deshiruar,
o moj e shtrenjta toke,
sa kripe e dallges tende
me doli permbi floke.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Irfan Bregu    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Irfan Bregu
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: