Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ibrahim Abedini - poet shqiptar nė Suedi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Ibrahim Abedini - poet shqiptar nė Suedi    16/9/2010, 01:43

Ibrahim Abedini u lind mė 26 shkurt 1958 nė fshatin Zagracan, rrethi i Strugės. Mė 1981 u diplomua nė Universitetin e Shkupit, pranė katedrės sė gjuhės dhe letėrsisė shqipe. Ibrahimi shumė pak ka punuar nė profesionin e tij tė preferuar, pėr tė mbijetuar u detyrua tė punonte me punė tė rėnda fizike, por interesimin pėr letėrsi nuk e humbi asnjėherė. Sot Ibrahim Abedini jeton afėr qytetit Göteborg nė Suedi. Nga libri i tij tė katėrt "Brengat e liqenit" kam zgjedhur pėr ju "Ode poezisė" - njė prej poezive tė librit qė edhe kam pėrkthyer suedisht.

ODE POEZISĖ

Buzėliqenit me kitarė
Me ritmin e valeve tė muzikės
Shkallėve tė qiellit ngjitesh madhėshtore.

My yjet e largėt diskuton.
Netėve tė qeta
Hėna tė buzėqesh ėmbėl.

Dashuri e patradhtuar e poetit,
E pėrjetshme dhe besnike
E tė gjitha kohėve.

Burim i pashterur i sė bukurės
Anije e madhe
Nė detin e zemrave tė ngrohta.

Me emrin tėnd lidhen lulet kurorė,
Gėrshetohen flokėt e vajzave belholla.
Me emrin tėnd dhurohen puthje,
Nga buzėt e njoma
Rrjedh ciltėrsia.

E pakapshme pėr syrin,
S'njeh kufi urrejtjesh,
Vėllazėron armiqtė e tokės,
Shtrohesh nė cdo konak
Me gotėn e rakisė,
Zgjohesh e celur mėngjeseve
Me frymėn e poetit.

Borė e bardhė,
Jorgan i grurit nė dimėr,
Dielli i ngrohtė nė pranverė,
Qė shkund vesėn nga bari.
Gjum i ėmbėl nė djepin e fėmijės
Shpirt i rrėnjosur nė shpirtin e poetit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ibrahim Abedini - poet shqiptar nė Suedi    16/9/2010, 01:44

Vėllimi poetik i Ibrahim Abedinit Brengat e Liqenit u botua tani suedisht (Sjöns smärta. Göteborg 2003. 64 f.) Pėrkthyesi: Ullmar Qvick. Poezia e Ibrahim Abedinit ka tė bėjė me brengėn e shkaktuar nga emigracioni, nga padrejtėsia dhe dhuna. Poema "Dashuria nuk ndryshket kurrė" pėrfshin gjysmėn e dytė tė vėllimit. Nė kėtė poezi prekėse filosofike autori trajton fatin e Struganes, viktimė e koncepteve tė mykura tė mjedisit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ibrahim Abedini - poet shqiptar nė Suedi    16/9/2010, 01:44

Bravo, Thjeshtėsia, ju mė nxitėt tė rifilloj kontaktin e kėputur me Dr. Robert Elsie-n! Pėr njė arsye tė panjohur, kontakti im me tė u ndėrpre para disa vitesh.... Dhe tani i dėrgova njė E-mail dhe menjėherė erdhi pėrgjigjja:


Dear Ullmar,
How nice to hear from you again. It has been quite a while. I have been very
busy recently with some new books.

Historical Dictionary of Albania. New edition. European historical
dictionaries, no. 42. ISBN 0-8108-4872-4.
(Scarecrow Press, Lanham, Maryland, and London 2004) xlv + 534 pp.

Songs of the Frontier Warriors: Kėngė Kreshnikėsh. Albanian epic verse in a
bilingual English-Albanian edition. Edited introduced and translated from
the Albanian by Robert Elsie and Janice Mathie-Heck. ISBN 0-86516-412-6.
(Bolchazy-Carducci, Wauconda 2003) ix + 433 pp.

These two have just been published, and I am currently working on a
Historical Dictionary of Kosova, as well as on a few literary translations
when I get the time.

I am also compiling a bibliography of translations of Albanian literature
into foreign languages, and would be very grateful if you could send me a
list of your translations (I only know the pink anthology) or of all
translations into Swedish. Thank. No hurry though.

------------------------------------------------------------------
Sigurisht, Thjeshtėsia dhe lexuesit e tjerė, ju kuptoni se me kėtė kam pasur dėshirė tė ju tregoj cfarė mund tė pritet nga penda e Dr. Elsie-s nė tė ardhmen...

Mė paskeni nxitur nė mėnyrė shumė pozitive tė rifitoj kėtė kontakt.... edhe me Prof. Francesco Altimari, mik i vjeter arbėresh, ligjerues nė Universitetin e Cozencės, kam rifituar kontaktet pėrmes Internetit....

Mjetet elektronike nuk janė vetėm pėr argėtim.........

Dua vetėm tė shtoj se teksti pėr Baron Nopcėn ishte shumė interesant dhe befasues! Kam lexuar nė disa revista nga Shqipėria pėr hulumtimet e Nopcės nė Shqipėri.... por fundi i tij ėshtė vėrtet njė histori rrėnqethės!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ibrahim Abedini - poet shqiptar nė Suedi    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ibrahim Abedini - poet shqiptar nė Suedi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: