Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Busti:Nefertiti fut nė sherr shtetet / Kultuė-Shkencė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Busti:Nefertiti fut nė sherr shtetet / Kultuė-Shkencė   26/11/2007, 16:21

Busti:Nefertiti fut nė sherr shtetet

Nefertiti

Egjipti dhe Gjermania prej shumė kohėsh grinden pėr bustin e mbretėreshės sė Egjiptit tė vjetėr, Nefertiti, qė nė vitin 1912 u zbulua nga njė arkeolog gjerman dhe u soll nė Berlin. Fondacioni gjerman qė e ka nė zotėrim bustin, refuzon ta kthejė atė nė Egjipt. "Nuk ka vlerė pėrshkrimi, atė duhet ta shohėsh!",- shkruante arkologu Ludwig Borchard pėr bustin e Nefertitit nė ditarin e tij. Kjo ka ndodhur mė6 dhjetor 1912. Disa muaj mė vonė ai e solli bustin nė Berlin. Tė gjitha objektet e zbuluara prej tij sipas rregullit, ia pat dorėzuar entit pėr lashtėsinė, gjysmėn e tyre u lejua ta marrė me vehte dhe pjesėn tjetėr duhej ta linte nė vend. Arsyeja pse atij iu dha e drejta tė marrė me vehte edhe bustin, kjo nuk ėshtė e qartė. "Eksporti ishte i rregullt",- thonė gjermanėt. Zahi Havas, sekretar i pėrgjithshėm i administratės arkivore tė Egjiptit, ėshtė i bindur, qė arkeologu Borchardts ka pėrdorur truke. "Busti ėshtė larguar nė mėnyrė ilegale nga Egjipti, sepse kur ai u deklarua si zbulim nė zonėn luginės al-Amarna, koka ishte e copėtuar dhe e mbuluar nga balta. Vetėm pas eksportimit ajo ėshtė ngjitur. Pas kėsaj, qeveria egjiptiane e kuptoi, qė e kishin mashtruar dhe i dėrgoi njė letėr Adolf Hitlerit duke i kėrkuar kthimin e bustit. Ai fillimisht ishte dakord, por pasi e pa bustin, u marros pas tij dhe refuzoi ta kthejė atė."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Busti:Nefertiti fut nė sherr shtetet / Kultuė-Shkencė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Shkenca & Teknologjia-
Kėrce tek: