Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Hajrush Idrizi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Hajrush Idrizi    16/9/2010, 01:22

BIOGRAFIA E SHKURTĖR

Jeta ime ėshtė tepėr dramatike, tepėr interesante , me plot batica e zbatici dhe shumė e bujshme. Po jap vetėm pak tė dhėna, sidomos pėr fėmijėrinė time.
Ati im ,Qazimi ėshtė rritur pa asnjėrin prind-jetim. Ate e rrit gjyshja ,tė cilin edhe arrin ta martojė,me time mėmė nė vitin 1938.
Dhe, pas shtatė viteve martesė,mė sakt,mė 25 qershor tė vitit 1945,lindem nė katundin Sllakovci Jerli,komuna e Gjilanit, e pas dy viteve,mė 1947,mamaja ime lind edhe njė djalė, por manjėherė (gjatė lindjes) ajo vdes. Babai ngel me te posalindurin dhe me mua dyvjeēar.
Dy vite rresht merr rolin e mamasė,pėrkujdeset pėr foshnjėn ama edhe pėr mua. Nė vitin 49 martohet me njė vejushė, me tė cilėn pati dy vajza.
Mė duhet tė theksoj patjetėr,se, i vetmi njeri i fshatit qė dinte shkrim- leximin (kishte mėsuar nė ushtri) nė gjuhėn serbe ishte ati im. Nisur nga ky fakt,hyn nė punė nė njė shitore shtetėrore qė furnizonte katėr fshatra tė Malėsisė sė Zhegocit.Tashti,gjatė afėr katėr viteve , me sa di unė, pati njė jetė tė qetė dhe tė lumtur.
Mirėpo,ēuditėrisht,kah fundi i vitit 1952, brenda njė muaji i vdesin te dy vajzat, ndėrsa nė prill tė vitit 1953, i ndodh njė tragjedi marramėndėse: Vėllai im Ymeri vdes tė shtunėn ndėrsa njerka ime, tė nesčrmrn nė mbrėmje(!).
Mua mė bėhej se pas dy-tri ditėsh edhe unė do vdes ama nuk e dija se cili do vdesim pėrpara, unė apo babai.
Se si i peballoi ati kėsaj shfarosje tė familje sė tij ,vetėm Zoti e di.
Pas kėsaj tragjedie, ati e lė punėn dhe fillon tė pėrkujdeset pėr mua dhe vetėm pėr mua.
Vjen viti 1956. Serbijanėt fillojnė akcionin - “gumbullimi i armėve”. Atin tim e ftojnė tė parin dhe ia kerkojnė hiq mė pak se njė mitraloz tė rėndė duke i thėnė se “ti ke qenė vullnetar i Mulla Idriz Gjilanit gjatė vitit 1944 , madje roje e tij personale nė Kikė”.
Pohimi se na ishte vullnetar i Mulla Idrizit ishte e sakt, ama mitraloz nuk kishte, por qėllimi nuk ishte tek arma,po dihet tek dajaku. Policia sllave e dėrmon nė mėnyrėn mė barbare madje e bėjnė tė paaft edhe fizikisht.
Disa plaka tė fshatit e mjekojnė duke e mbėshtjellur me lėkura tė deleve dhe me ndihmen e Zotit, pėrmirsohet dukshėm.
E,mė 6 maj tė vitit 1956, shperngulemi pėr nė Ferizaj mė qėllim tė gjetjes se ndonjė mundėsie pėr tė ikur nė Turqi.-“Tė vetmin ymyt nė kėte dynja e kam nė kėtė djal dhe nuk due me e lanė ner shka”,- u pat thėnė fshatarėve.
Unė kishja mbaruar shkollėn fillore katėr klasėshe nė vendlindje, por,kėtu nė Ferizaj, dy vite nuk vajta nė shkollė fare,sepse, shpresonim se do ecim pėr nė Turqi. Po, kur e pamė kėtė pamundėsi, regjistrohem nė shkollėn tetvjeqare, pastaj nė Shkollėn Normale “Zenel Hajdini” nė Ferizaj, dhe me 5 qershor tė vitit 1967 diplomohem pėr mėsues. Dhe, me njė shtator tė vitit 1967 ia fillova punės –mėsues nė Skollėn Fillore nė Cėrrnillė.
Meqė nė shkollėn normale ishim armatosur me plot dituri profesionale, punės ia fillova me njė vullnet tė pashpjegueshė. Madje, nė fshat shumė shpejtė fitova respekt ndoshta edhe tė tepruar nga tė gjithė fshatarėt pamarrė parasysh moshėn apo gjininė. Pas dymbėdhjetė viteve punė nė Cėrrnillė,transferohem nė Prelezin Muhaxhier,ku edhe sot punoj po aty.
Jam shumė krenar me punėn time, me angazhimin tim permanent nė pėrkryerjen e metodologjisė nė punė. Synimi im ishte shumė konkret: Arsimimi i nxėnėsve me metodat mė bashkėkohore dhe edukimi i tyre me vlerat mė humane e njerėzore. Caku im kryesor ishte ngritja e vetėdijes kombėtare tek nxėnėsit por jovetėm tek ata por edhe tek mbarė popullata. Zaten, kėtė e kishim edhe porosi nga profesorėt tanė.
Jam shumė krenar me nxėnėsit e mi, njė numėr i madh i tė cilėve kanė mbaruar fakultete e edhe magjistratura,e qė edhe sot pėrulen para meje duke me thėnė-“Mėsues, ne pėrherė jemi tė vegjėl para teje”.
Jam shumė krenar qė deri me ditėn e sotme (20 qershor 2008) ASNJĖHERĖ nuk kam patur probleme me asnjė nxėnės dhe poashtu nuk kam patur ASNJĖ konflikt me asnjė prindėr-ama bash me asnjė.
Jam fatlum qė pata rastin ta kem nxėnėse Albanė DUSHKUN, e cila m’ė detyroi, m’ė obligoi apo ndoshta edhe m’ė urdhėroi pėr ta shkruar kėtė D I T A R, tė cilin moderatorėt e faqeve tė internetit e cilėsuan dhe e publikuan si ROMAN.
Tashti librin e keni nė dorė, lexojeni!
Autori
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Hajrush Idrizi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: