Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Hajredin S Muja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Hajredin S Muja    15/9/2010, 15:09

Nga Hajredin S Muja

Letėr nga mėrgimi

M'pikuan lotėt n'tokė mė ranė
mos harro atė ditė moj nanė,
n'ditė bajramit, n'ditė gėzimit,
mora rrugat e mėrgimit.

Sot s'kam gėzim as nuk kam gas,
as prej mallit s'mund tė flas,
prandaj jam ulė e po t'shkruaj,
djali yt prej dheut t'huaj.

Tė tregoi nėnė pėrnjimend,
asgjė s'asht si n'vendin tem,
qyshė kam ardhė kėtu mallkoj vehten,
mėrzia po m'shkatrron jeten.

Kėtu hana rri e fshehtė,
kėtu qielli ėshtė i errtė,
as dielli nuk jep ndriēim,
s'asht si dielli i vendit tim.

Kėtu luleve s'u vjen erė,
kėtu s'ka vjeshtė, as s'ka prandverė,
ka veē dimen e vapė tė shkretė,
mos me mujtė nji natė me fjetė

Ktu s'ka qefė veē punė e gjumė,
pamirėsi me shumė zullum,
kėtu janė njerėzit si bagėtia,
nga njė javė nuk shkojnė te shpia.

Tash nėnė shumė nuk po tė shkruaj,
t'fala u baj prej dheut t'huaj,
sa herė tė duesh me m'kujtue,
puthe dheun qė m'ka rritė mue.


Mendimi i keq


Ishte njė ditė vere, e nxehtė, vapė,
njė djalė nga qyteti ishte nisė pėr fshat,
meqė u lodh rrugės, njė bahēe shikoi,
nėn hije t'njė arre u ulė tė pushojė

U ēudit djaloshi e me vehte foli,
gjith kjo arrė e madhe, frute t'vogla n'xori,
kurse n'tokė ky kungull, nuk din tė venitet,
nė njė loze t'vogel, kaq e madhe rritet.

Tha: Hej Zot i Madh, n'Lindje e n'Prendim,
ēdo gjė qė krijove, s'e bėre pa gabim,
a s'do t'ish mė mirė t'i ndėrroje farat,
kungulli n'pemė tė madhe, e nė loze arrat.

Kėshtu mendoi djali, por shpejt u pendue,
situatėn mirė se kishte mendue,
Nga pema e arrės njė kokėrr pikoi,
i ra n'kokė djaloshit, gati e debloi.

Tha: O Zot i madh, qė merr e jep jetė,
ēdo gjė qė krijove e vure n'vend tė vet,
po sikur ky kungull tė mė binte kokės,
unė sot do tė hyja, nė brendinė e tokės.


E KUJTOI VENDLINDJEN

E kujtoj Vendlindjen, vendin ku jam rritė
Tė gjitha ato male i kujtoj ēdo ditė,
Nė mėrgim kujtimet i ruaj me freski,
Nuk i harroj ditėt kur kam qenė i ri.

Kujtimin vendlindjes ja kam huazuar,
Pėr bukuri t'natyrės shumė herė kam kėnduar,
Pėr tė shprehur mallin mė duhen shumė fjalė,
Sytė e mi t'pėrlotur e shohin tė gjallė.

E kujtoj vendlindjen, kohėn e rinisė,
Nė tė mua mu ngjallėn ndjenja t'dashurisė,
Fjalėt e para aty i shqiptova,
Aty shkronjat e para tė shqipes i mėsova.

E kujtoj Vendlindjen prej dheut tė huaj,
Sa tė kem unė jetė, s'kam pėr tė harruar,
Nė mėrgim tė gjallė mė mban veē njė shpresė,
Do t'kthej nė Vendlindje, atje qė tė vdes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Hajredin S Muja    15/9/2010, 15:09

Shpirti im -->MUja

Prej skajit tė botės, ditė e natė udhėtova,
erdha n'breg tė detit, me ty bisedova,
s'pata kohė tė rrija, u largova vashė,
por shpirtin e zemrėn bashkė me ty i lashė.

Si t'ka falė ty Zoti, kend s'kam pa n'dynja,
ēdo zemėr qė t'njohu mendjen n'ty e ka,
prandaj zemra ime bashkė me ty krenohet,
asnjė ēast prej teje nuk don tė largohet.

Edhe ti mua, mė mbushė dritė hijeshie,
nuk mė ndahesh, mė rri afer porsi hije,
Me dėshirėn tėnde dėshirė dhe unė kam,
shpirti im tė bahet njė me shpirtin tan.


UNE DHE TI…


Unė dua tė kujtoi ca fjalė qė mbaj mend,
kur m'i thoje mua duke pėrshpėritur,
ca fjalė qė pėr mua n'zemėr kanė zėn vend,
e gojėve tė liga shumė punė u ka qitur.

Ata s'kanė punė tjetėr, leri nė njė anė,
veē tė shikojnė njerėzit t'pėrgojojnė dynjanė

Unė dua tė shkruaj ty e tė them kam shpresė,
qė kėngėt e dashurisė prej dashnorit nuk bėjnė,
ti e din se nė shpirtin tim diēka nga ti ka mbetė,
dhe s'ka nevojė qė mendimet t'i shprehi me kėngė

Por, unė shpenzova ditė pėr ty tue shkrue,
e para pasqyrės vehten tue lėmue.

Unė shkruaj pėr ty kėngėn time tė fundit tė dashurisė
qė tė pėrkujtoi ndjenjat qė ke pasė pėr mue,
atėherė, pėrse lazdėrohesh nė prag tė pleqėrisė,
kur rrudhat ballin ta kanė mbuluar.

Unė s'tė dalloj dot je ēuar a fjetė,
sepse si e fjetur mė dukesh pėr jetė


SHEMTIMI

E shėmtuar ėshtė jeta e mbushur me halle,
e shėmtuar ėshtė dasma pa kėngė e valle,
e shėmtuar ėshtė dashuria ku nuk ka besė,
i shėmtuar ėshtė ēdo veprim qė nuk ka sukses.

E shėmtuar ėshtė fėmijėria e jetimit,
E shėmtuar ėshtė sėmundja e trimit,
e shėmtuar ėshtė vdekja nė rini,
e shėmtuar ėshtė vetmia nė pleqėri.

E shėmtuar ėshtė jeta aty ku s'ka fe,
i shėmtuar ėshtė njeriu ku nuk ka Atdhe,
E shėmtuar ėshtė lufta nė padrejtėsi,
i shėmtuar ėshtė besimi me pėrtaci.

I shėmtuar ėshtė betimi po nuk e zbatove,
e shėmtuar ėshtė miqėsia, nė vizitė po s'shkove,
e shėmtuar ėshtė vera nėse nuk bjen shi,
e shėmtuar ėshtė jeta nė s'ke dituri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Hajredin S Muja    15/9/2010, 15:10

Atdhe

Kur tė shoh ku ke arritur,
s'je mė i pari,
mė ngjason krejėsisht tjetėr.

Kurrė s'tė kam njohur sa duhet,
vitet mbi ty vėrtet s'kanė stėpikur
njėlloj si mbi tė tjerėt.

Nuk di ēfarė tė bėj mė parė pėr ty,
pėrsėri do tė mbetėm fajtor
pėrballė vetvetės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Hajredin S Muja    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Hajredin S Muja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: