Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Frederik Rreshpja

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:20

Kantik

Erdhi debora, mbuloi gjithe stinet,
si ne diten e pare te botes.
Erdhi dhe mbuloi ditet e mia.

Pikon hena. Druret e zhveshur dimerore,
me kembe si anijethyerit ne funddet.
Parajsa e drureve te vdekur, pranvera,
vjen, por mua nuk me gjen.

O Zot! Me ke mallkuar me dimer pa asnje arsye.
Keqdashjen tende nuk e kuptoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:20

Hene s'ka

Bie nje gjethe tere vjeshte,
a nje dridhje muzgu;
Bie alarmi i shirave, rrezohen udhet e zogjve,
dhe hena projekton profilin tim ne xham.
Keshtu do te iki, vizatuar nga hena.

Do desha te shkoja ne hene,
per te kujtuar pikellimet e rinise.
Nga larg, me mall, do veshtroj Token,
shtepine ku u deshem dhe u grindem perjetesisht.

Por, zemra ime, hena nuk egziston,
qe diten qe u shfaqe ti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:20

Soditje

Sodis demokracine e zogjve:
Te drejten e qendrimit ne cdo peme e kudo neper korridoret e ajrit,
te drejten e te qenit i bukur dhe i respektuar,
dhe shume te drejta te tjera qe njerezit nuk i kane shpikur ende.

Natyra i ka bere gjerat persembari,
por Zoti, me meshiren e tij, i prish cdo dite.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:21

Eshte nje zog

Eshte nje zog qe vajton dit' e nate,
fshehur te shtepia e gjetheve.
Si na erdhi kjo stine me emrin harrim!
Si na erdhi kjo stine me emrin dimer!

U shtuan yjet ne pellembet e mia
dhe syte e tu u bene dimer.
E kam ditur c'braktisje me pret,
moti ky zog ma ka thene.

Do te behem vjeshte e do te shkoj
te vdes tek shtepia e gjetheve.
Shtepia e gjetheve kycur me hene.
O Zot! Nuk kam as ku te vdes...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:21

Por mua asnje vdekje nuk me ze

Perendimi si vrases me thika nder duar,
neper dhimbje, neper hene.
Tere jeta ime, si keto ujra nen thika;
Por mua asnje vdekje nuk me ze.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:21

Diku, kudo

Shi, ti femije i vockel qe qan prej mijera vjetesh
per diten tende te pangushelluar.
Shfaqet dhe zhduket Itaka
nen pasione vetetimash.

Zot, jam tmerresisht i vonuar!
Tani duhej te isha diku pertej shiut.
Tek dritarja, femija lakuriq,
me veshtron me syte prej uji.

Perdite me duhet te nxitoj drejt dickaje qe nuk eshte,
por nuk jam nje Odise i shpikur.
Eh, Itaken time e kam shpikur vete,
se kam nevoje te domosdoshme per ishuj.

Me veshtron me sy prej uji,
te dritarja, femija lakuriq.
Bien Itakat e legjendave,
pas bregut madheshtor te vetmise.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:22

Plani i mesnates

Kendova nje kenge te zymte si nata e Sahares.
Kurdohere te rera
cel nje mesnate, si palme.

Shpalla nje qiell per ty,
ne lashtesi.
Keshtu i shpallnin konstelacionet, perendite.

U fola lehte yjeve per dashurine tende,
si kurdohere, nje keops,
pergjon ne periferi te kenges.

Po kurdohere ka mes kenges nje mesnate si palme,
qe s'me le te behem sahare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:22

Perdite ikin stinet

Nje vetime e plagosur ra diku,
si shpata e nje klithme,
mbi token e lodhur prej qiejve,
verbuar nga bronxi i shirave.

Fluturuan tri rosa ne qiell,
tri re dhe tri erera.
O ju shpirtrat e pyjeve,
mbeshtjellur me dimrin e dhembjes.

C'te bej ne kete peisazh?
Shpjermeni te lumi qe vdiq.
Nese kufomen e tij s'e kane shpene
ererat ne qiell.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:22

Fat

Une per fatin tim pikellohem vete,
s'dua te pikellohet kush per fatin tim.
Me ndjek pas Perendia e Humbjes,
me mermerin e thyer ne luftera pa kuptim.

Mirepo une jam pagan i vjeter;
Pa kete fat te keq nuk ndjehem mire.
Cdo njeri e ka nje fjale ku ve kryet,
kam dhe une nje prehje per dhembjen time.

E c'do te preferoja tjeter pervec luftes,
i ndjekur pas nga ky fat budalla?
Vertet qe kam fituar shume pak ne kete jete,
por humbjet i kam patur te medha.

S'dua te trishtohet kush per fatin tim,
se per fatin tim trishtohem vete:
mermeri i thyer i Perendise se Humbjes,
tere lavdia ime kjo do jete!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:23

Sidoqofte

Sidoqofte ky mengjes do te me vdese ne duar.
Sidoqofte, njerezit do ta shpikin disi nje mengjes,
ashtu sic kane shpikur detet, yjet, shiun
dhe shume gjera qe nuk egzistojne.

Nata eshte hija jote,
qe ti nuk arrite dot ta mbledhesh ende.

Sidoqofte, une mund te shkruaj lirika moderne,
po tani eshte teper vone te shpik gjera qe nuk egzistojne,
si pershembull lumturia,
apo femije te bukur, shira lulesh e gjera te tilla,
per te cilat Zanafilla fajeson perendine.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:23

Pershendetje

Eci anes detit e pershendes anijet
ne mesditen e ndricuar si kishe.
Eshte keq kur nuk ta kthejne pershendetjen,
apo kur nuk ka asnje anije,
por eshte me keq ende,
kur ti kalon bri detit e nuk pershendet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:23

Anija e bardhe

Cdo nate shoh ne enderr nje anije te bardhe
dhe anijethyerit e vdekur.
Tani e tutje ata jane te vdekurit e mi.

Cdo nate lutem per ta, pasi nuk e di ku fillon endrra,
perderisa te gjithe ne jetojme ne nje anije te bardhe.

Anija e vdekur iken tutje,
kurse anijethyerit rrine me kembe ne funddet.

Ne te gjithe jemi anijethyer,
une vete rri me kembe ne funddetin tim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:23

Prag

Vajton qyqja ne mal te thate,
numeron ditet e mia;
Iken perroi tutje ne verberine e tij,
dridhet lisi plak nga lemeria.
Vajton qyqja per hallet e botes,
por mua dimri i fjales me pret tek porta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:24

Naten ne pyll

Renkon pylli nga shtrengata,
si tavani i drurte i feminise;
Korridoreve te gjelberta lekundet
shamia magjike e gjyshes.

Nen tavanin e gjelbert te drureve,
jam si dikur femije i dhembshur;
Qelloj qe qaj i vetmuar
per llambadhen e shuar te henes.

Qellon qe qaj dhe per zogjte,
e trokas ne dritaret e cerdheve,
pastaj ze u shpjegoj zogjve,
qe jam njeri pa folč.

1992
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:24

Larg ne Heinc

Shpejt e shpejt muret e nates
ngriten vetmine time.
Nena ime! Ketu nuk njoh njeri,
as druret, as folklorin e zogjve.

Mbi nje kale te vogel gjethesh,
eglantinat ne enderr me vijne.
Ah, cdo te me vrase rrufeja e huaj,
neper shira qe s'i njoh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:24

Vetem rera

Vetem dy re, si dy zogj, zvarriten ne qiell.
Per ku vrapojne te behen shi, keta zogj?

Zeri im fytprere ra ne duart e tua,
zeri im tere jeten i vrare.

Ti c'pate, dhembja ime, qe ngrite harkun
te qellosh zogjte kengetare?

Si shpirti i shkretetires u ula
mbi trishtimin e kesaj nate vere.
Tani e tutje, pa ty,
te tera netet kane per te qene prej rere.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:24

Ushtari i vjeter

Pashe femijet ne rruge. Te qeshur,
te bukur dhe delikate si vazot e cmuara,
ku nenat fshehin endrrat e tyre.

Me pane dhe u trishtuan. E kuptuan,
qe une nuk kam qene kurre femije...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:25

Shiu i fundit

Trak-truk. Shi i verber si at i poeteve,
duke kerkuar keshtjellat.
Mijera dashuri rendin nen qiellin e ulet,
takohen dhe ndahen si vetetimat.
Te dritarja celi si dhembje trendafili.

O Zot, sa lule te humbura!
Nje ketu, nje aty, trendafilat e vdekur.

Pike-pike bien shpirtrat dimerore,
neper muzgun e ngjyer me ajer.

Dikur, djale i ri dhe i lumtur, e pata kuptuar,
qe tere shirat e botes binin per mua.

Por tani, pas kaq vitesh, sigurisht,
nuk ka asnje kuptim qe bie shi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:25

Kopshti

Eshte kopshti ku kenga ime ka nje statuje.
Luanet e thyer te feminise
pine uje te pusi i vjeter,
mbi zjarret e trendafilave ngroh duart Saadiu.

Shpesh nga mitet dalin satiret
dhe hapin dyert e mbyllura te hijeve;
Veshtron shtigjet e nates jasemini
dhe drita e bardhe i rrjedh nga gishterinjte.

Narcisi ncjerr supet nga gonxhet,
i pikelluar nga magjia e vet.
Hena dhe zanat fshihen
dhe veshtrojne pas gjethesh.

Eshte kopshti ku kam nje statuje
bere prej ngjyrash e gjethesh;
Ndiej ne balle dritat e pranveres
qe, nga bari, syte e mi gdhend.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:26

Oret e vona

Si shtete te vogla kozmosi, tere sherre,
hartat e reve grinden ne pellg.
Statujat e legjendave zbresin nga druret
qe vdesin ne muzg.

Po une kujt t'i falem,
kur nuk besoj ne asnje mbremje?

Besoj qe zogj me nuk ka;
Ka shume gjera qe vdesin ne muzg.
Asnjehere nuk kam sosur ku dua,
kur nata i rrezon urat nje nga nje.

As trendafilat nuk u bene sivjet.

Me duket se per kujen qe ngrihet dhe per mbremjen
me duhet mua te pergjigjem.

Kjo ndofta vjen se te deshta kaq shume,
ne ato kohera kur mbremjet nuk kishin lindur akoma.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:26

Lulekuqet

A jane plage ato mes grurit?
A ndonje dhembje e pakuptueshme e planetit,
qe del herepashere mes ares me grure?

Se vjen nje kohe,
kur edhe lulet behen plage ne ajer.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:26

Shkembi

Qiriu i henes ne duart e ererave,
pikon mbi pellgje magji;
Rane kembanat ne fshat qemenate,
rane ne te zi.

Vjen gjaksi, ketu mpreh thiken e shkurter
dhe qyqja thur kengen e vdekjes.
Atje e kane kasollen mjegullat;
Eh, c'trishtim, o Zot!

Erdh nga pylli me pisha nje korb,
epik si ne nje ballade.
Ik, ik mallkim i zi!
Nje kale i vdekur vrapon neper shpat.

Jo, s'eshte vrasesi qe mpreh thiken e shkurter,
po eshte dhembja ime per ty.
Eh, c'rane kembanat ne fshat qemenate;
Ik, ik mallkim i zi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:27

Kali

U plak kali i bardhe, i lodhur qemoti,
tere vdekje u rrezua ne fushen me shi.
Renkoi ne heshtje dhe vec nje pike loti
sec rrodhi me dhembje mbi dheun e zi.

Jo, me nuk do te dale madheshtor ne korije,
i bukur, krenar, me krifen stuhi,
me hap elegant. Ne balle c'i kish hije,
nje henez argjendi e lare me flori.

Ah, ndofta se mbrami kujtoi me mall
ate hene argjendi, korijen e gezuar.
Si shpirti i gezuar i kalit te bardhe
rrufeja vetoi, shkrepetiu dhe u shua...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:27

Fenikasit

Fenikasit arriten ne nje port te panjohur
dhe mesuan se perendite qene nderruar.

Ky vend quhej Evrope, per nder te motres se Kadmit,
mbret i enkelejve, ilireve hyjnore.

Pastaj iken tutje dhe u bene shpirtra ne qiell.
Vetem anijet u kthyen ne mirazhe. Si dhe me perpara,
zotat nuk i pranonin shpirtrat e anijeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    15/9/2010, 13:27

Homeri ne te gjithe kohet

I binte lires neper redaksite e keshtjellave,
ati i fisit te lashte te poeteve,
me gjoksin e shkallmuar nga talenti.
Eh! Sa keq te behesh gjeni per nje gote vere.

Homeri kishte dramen e syve,
por kendonte dramat e botes.
Kendo o muze iliaden e dhunes,
iliaden e tiraneve akeas!

Kendo, o muze, tek dyert e gazetave!
Sa keq te behesh gjeni per nje gote vere!
Ndodh qe edhe pa dramen e syve
nganjehere gjenite jane te verber.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Frederik Rreshpja    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Frederik Rreshpja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: